گواهی سپرده سکه طلا

 • ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
 • Agah
 • ۱۹۶ نظر
 • ۴۹۵۰۳ مشاهده
گواهی سپرده سکه طلا

دربازار بورس اوراق بهادار، با توجه به نیاز سرمایه‌گذاران، ابزارهای متنوعی طراحی شده است. یکی از ابزاری که به تازگی در این بازار عرضه شده، اوراق گواهی سپرده سکه طلا است. پس از گذشت حدود ۸ سال از راه اندازی بازار آتی سکه، در اسفند ۱۳۹۴معاملات گواهی سپرده طلا به منظور شفافیت و کشف قیمت رسمی سکه و همچنین تنوع بخشی به سبد ابزارهای مالی، راه اندازی شد.

معاملات این ورقه بهادار در بورس همانند سایر اوراق، شرایط و قوانین خود را داراست. در این مطلب قصد داریم به‌طور اختصار در خصوص اوراق سپرده سکه طلا، نحوه معامله، مزایا و هزینه‌های آن صحبت کنیم.

تعریف گواهی سپرده

گواهی سپرده ورقه‌ای است بهادار که نشان‌دهنده مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالای سپرده‌شده در انبار است؛ پشتوانه آن قبض انباری است که توسط انباردار صادر می‌شود.

بنابراین مقدار کالا در اوراق سپرده مشخص است و این کالا در انبار معینی سپرده شده است.

کالا در کدام انبار سپرده می‌شود؟

کالاهای ذکرشده در گواهی سپرده سکه طلا، در انبار بورس کالای ایران نگهداری می‌شود. آدرس این انبار در خزانه‌داری پردیس بانک رفاه معرفی‌شده است. در این انبار پس آن‌که اصالت سکه های مورد نظر بررسی شد، گواهی سپرده صادر می‌شود.

ویژگی‌ سکه مورد تایید انبار

 • نوع: سکه تمام بهار آزادی
 • سال ضرب: ۱۳۸۶
 • عیار: ۹۰۰ در هزار
 • وزن: ۸٫۱۳۳ گرم

فرآیند انجام معاملات، تسویه و تحویل سکه

انجام معامله:

افرادی که تمایل به خرید یا فروش سکه از طریق گواهی سپرده سکه دارند، می‌توانند از طریق سازوکار بورس اوراق بهادار، معامله خود را انجام دهند. برای این کار داشتن کدبورسی الزامی است.

اگر فرد نام کاربری سامانه معاملات برخط آنلاین (سهام) را نیز داشته باشد، می‌تواند بدون مراجعه به شعب کارگزاری‌ها، معامله خود را از طریق سامانه معاملات برخط به راحتی انجام دهد.

دریافت کدبورسی و آنلاین از کارگزاری آگاه

بنابراین با داشتن کد بورسی مشتری می‌تواند از طریق کارگزاران دارای مجوز گواهی سپرده سکه کالایی، اقدام به معامله این اوراق نماید.

نحوه خرید اوراق همانند سهام است. یعنی چنانچه گفته شد، مشتری می‌تواند به صورت حضوری یا آنلاین، اوراق مدنظر خود را خریداری نماید. شایان ذکر است برای خرید این اوراق، مشتری باید حساب معاملاتی خود را به میزان کافی شارژ نماید.

در صورتی که مشتری به صورت حضوری اقدام به خرید یا فروش کند، لازم است علاوه بر وایز وجه مورد نیاز، فرم درخواست خرید یا فروش خود را نیز تکمیل کرده و تحویل کارگزاری دهد.

معاملات گواهی سپرده (خرید و فروش) طبق جدول عرضه و تقاضا و در دو نماد سکه ۹۷۱۲-۰۱ (سکه تمام بهار آزادی تحویل۱روزه رفاه) و سکه ۹۸۱۲-۰۳۱ (سکه تمام بهار آزادی تحویل۱روزه سامان) انجام می شود.

گواهی سپرده سکه طلا

ثبت درخواست خرید گواهی سپرده سکه طلا

زمان معاملات

 • مرحله پیش گشایش: از ساعت ۸:۳۰ تا ساعت ۹ صبح
 • گشایش: راس ساعت ۹ صبح
 • مرحله حراج پیوسته: از ساعت ۹ الی ۱۵:۳۰

اقدامات دارنده سکه فیزیکی برای فروش سکه خود طی گواهی سپرده

دارندگان سکه فیزیکی، می‌توانند با در دست داشتن مدارک شناسایی معتبر به خزانه بانک رفاه مراجعه کرده و سکه یا سکه‌های مورد نظر خود را به انبار تحویل دهند.

پس از اعتبارسنجی سکه‌ها، قبض انبار یک روز کاری بعد صادر می‌شود و فرد می‌تواند آن را دریافت نماید. دارنده قبض انبار می‌تواند از طریق مراجعه حضوری به کارگزاری‌ها یا سامانه معاملات برخط سهام، اقدام به فروش سکه یا سکه‌های خود نماید.

فروشنده می‌تواند یک روزکاری پول حاصل از فروش را برداشت نموده یا با آن به معاملات دیگر بپردازد.

ساعت مراجعه به خزانه بانک برای تحویل دادن و گرفتن سکه:

ساعت مراجعه به خزانه بانک رفاه (انبار بورس کالا) برای تحویل سکه (توسط دارندگان سکه فیزیکی) یا دریافت سکه (توسط دارندگان اوراق گواهی سپرده) از ساعت ۸ صبح تا ۱۶ روزهای کاری است.

نکته: سکه‌هایی که پس از ساعت ۱۲ ظهر روز کاری جاری به خزانه بانک تحویل داده می‌شود، پس از ۲ روز کاری تبدیل به گواهی سپرده کالاییِ قابل معامله می‌شود.

برای تحویل سکه به انبار یا دریافت سکه از انبار، حضور شخص خریدار یا نماینده قانونی وی (با مدارک شناسایی و وکالت‌نامه) الزامی است.

آدرس انبار بورس کالا (خزانه بانک رفاه): تهران – میدان ونک – خیابان ملاصدرا – خیابان شیراز شمالی – شماره ۱۸۶ – کد پستی: ۹۹۱۷۵۶۷۸۳

هزینه‌های معاملاتی:

۱- هزینه ارزیابی و کارشناسی هر سکه: ۵۰۰۰ ریال (در زمان تحویل دریافت می‌شود)

۲- هزینه انبارداری هر سکه: روزانه ۵۰ ریال

۳- کارمزد معاملات: ۰٫۰۰۱۲۵ ارزش معامله

تفاوت‌معاملات گواهی سپرده با سهام عادی

 مکانیزم خریدوفروش گواهی سپرده سکه طلا در سامانه آنلاین تقریباً مشابه خریدوفروش سهم عادی است و نماد آن در سایت مدیریت فناوری بورس قابل مشاهده است. اما تفاوتهای هم دارد. در ادامه تفاوت این دو نوع اوراق را آمده است:

 • برای خرید سهام، با انتخاب نماد آن لازم است قیمت و حجم مورد نظر در زمان ارسال سفارش درج شود. اما برای خرید گواهی سپرده بجای حجم سفارش مدنظر، باید حاصل ضرب آن را در عدد ۱۰ وارد کرد. به عنوان مثال برای خرید ۱ گواهی سپرده باید عدد ۱۰ و برای خرید ۲۰ گواهی سپرده باید عدد ۲۰۰ در بخش حجم سفارش ثبت گردد. همچنین قیمت واحد درج شده در سفارش برابر است با قیمت مجاز سکه (طبق تابلوی عرضه و تقاضا) تقسیم بر عدد ۱۰٫ به عنوان مثال برای معامله سکه در قیمت ۱،۱۰۰،۰۰۰ تومان، مشتری باید درخواستی با تعداد ۱۰ سفارش ۱۱۰ هزارتومانی را در سامانه ثبت کند.
 • معاملات این اوراق گواهی سپرده به‌طور معمول در بازه زمانی ۹ الی ۱۵:۳۰ روزهای کاری بورس اوراق بهادار (شنبه تا چهارشنبه) انجام می‌شود. اما معاملات سهام عادی به‌طور معمول در بازه زمانی ۹ صبح الی ۱۲:۳۰ ظهر روزهای کاری صورت می‌پذیرد.
 • دامنه نوسان سهام عادی در بازار بورس و فرابورس برای اکثر نمادها ۵±% است. اما دامنه نوسان گواهی سپرده سکه طلا ۱۰±% است.
 • با فروش سهام عادی، ۳ روز کاری بعد پول از حساب معاملاتی مشتری قابل برداشت خواهد بود. اما پس از فروش اوراق گواهی سپرده، یک روز کاری بعد، می‌توان پول حاصل از فروش را برداشت کرد.
 • معاملات سهام در زمان فروش ۰٫۵% کارمزد در بردارد ولی معاملات گواهی سپرده فاقد مالیات است.

مزیت گواهی سپرده سکه طلا:

 • امنیت

این اوراق برای افزایش ضریب ایمنی در حمل و نقل، نگهداری و معاملات سکه نقدی و جابجایی مربوط به آن صورت گرفته است. ایجاد بستری امن برای خریدوفروش سکه و انتقال پول مربوط به آن، از اهداف بورس کالای ایران در ورود به معاملات گواهی سپرده سکه طلا است. در این معاملات دارنده گواهی بانام، امکان معامله و نگهداری را دارد و نیازی به حمل و نگهداری سکه را ندارد. از طرفی تحویل فیزیکی سکه نیز در صورت درخواست دارنده آن به فاصله یک روز انجام می‌پذیرد و ریسک جابجایی این کالا را کاهش می‌دهد.

 • کارمزد بسیار پایین معاملات نسبت به صرافی‌ها

معاملات گواهی سپرده سکه، کارمزدی به مراتب کمتر از کارمزد صرافی‌ها دارد و نوسانات مربوط به شرایط خاص را نیز ندارد.

 • عدم نیاز به مراجعه حضوری و حمل فیزیکی کالا (معاملات به‌صورت آنلاین انجام می‌شود)
 • کشف نرخ عادلانه در بورس توسط مکانیسم عرضه و تقاضا
 • دارا بودن قابلیت وثیقه برای اخذ تسهیلات
 • معافیت مالیاتی در معاملات (خریدوفروش)
 • انتقال بخشی از سفته‌بازی بازار سکه از معاملات نقدی به گواهی سپرده

نکات تکمیلی:

 • هر فرد حقیقی و یا حقوقی می‌تواند با مراجعه به بانک رفاه کارگران و تحویل سکه گواهی سپرده کالای سکه دریافت نماید و سپس گواهی دریافت شده را نگهداری و یا در بازار بورس به فروش رساند.
 • برای خرید گواهی سپرده کالایی سکه نیز فرد صرفاً می‌تواند از طریق معاملات آنلاین و یا تماس با کارگزار و واریز وجه اقدام به خرید نماید.
 • تحویل سکه به خریداران، با همان قیمت معامله‌شده در سیستم انجام می‌شود.
 • قیمت کشف‌شده در بازار این اوراق می‌تواند در آینده‌ای نه‌چندان دور، مبنای خریدوفروش معاملات آتی و آپشن سکه طلا باشد.
 • هر گواهی سپرده شامل ۱ سکه است.

جمع‌بندی

اوراق گواهی سپرده کالایی با هدف افزایش ایمنی مشتریان در معاملات سکه نقدی ایجاد شده است. معاملات این اوراق به عنوان شاخه جدیدی از معاملات اوراق بهادار دارای قوانین و شرایط خاص خود است؛ لذا لازم است مشتریان محترم با اطلاع و آگاهی کافی اقدام به معامله اوراق گواهی سپرده نمایند. از جمله دقت به زمان معامله، نحوه اعتبارسنجی سکه‌ها، سازوکار معامله بخشی از اطلاعاتی است که باید به آن توجه داشت.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

196 پاسخ به “گواهی سپرده سکه طلا”

 1. n15476 گفت:

  سلام
  سازوکار جدید است ولی کسی که نه سکه دارد و نه گواهی سپرده میتواند خرید و فروش کند.
  با تشکر

  ۰
 2. akamid16@gmail.com گفت:

  انتقال گواهینامه سهام از طریق اینترنت بدون مراجعه به کارگزاری مبدا به کارگزاری شماست آیا چنین امکانی وجود داره که به کارگزاری قبلی مراجعه نکنینم و همه کارهای انتقال سهم به کارگزاری شما از طریق اینترنت انجام بشه

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست عزیز شما می توانید مقداری سهم مورد نظر را از کارگزاری آگاه خریداری نمایید و سپس از طریق سامانه جدید(بخش درخواست ها) درخواست انتقال ناظر دهید.

   ۰
 3. akamid16@gmail.com گفت:

  در برخی کارگزاری ها برای مانده نقدی در آن لاین به هر زمان که باشد سود ۲۱ درصد تخصیص میدند پیشنهاد میکنم در این کارگزاری نیز این طرخ اجرا شود

  ۲
 4. Salhivand گفت:

  با سلام
  اطلاعات مفیدی ارایه شد، آیا شهرستانیها هم می توانند بطور فیزیکی ،سکه خود را نزد بانک رفاه شهرستان محل سکونت خود به امانت بگذارند.

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   در حل حاضر در شهرستان ها انباری برای دریافت و نگهداری سکه طلا وجود ندارد. اما ایجاد انبار در شهرستان ها به منظور و رفاه حال مشتریان، در دستور کارِ بورس کالا قرار دارد.

   ۰
 5. agah16927 گفت:

  سلام درصورتی که از طریق کارگزاری گواهی سپرده خریداری شود آیا فروش همان گواهی سکه مانند سهام از طریق کارگراری امکان پذیر است؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   خرید و فروش گواهی سپرده طلا همانند سهام، از طریق کارگزاری و به صورت آنلاین امکان پذیر است. تنها در حالتی که فرد، سکه طلا نزد خود داشته و تصمیم به فروش آن از طریق بورس (به عنوان گواهی سپرده طلا) داشته باشد. می بایست سکه ها را به انبار پردیس بانک رفاه برده و به جای آن قبض انبار دریافت کرده و سپس از طریق کارگزاری اقدام به فروش آنها نماید.

   ۰
 6. agah84310 گفت:

  باسلام
  باانجام اینگونه معاملات اعتبار نیز کسب خواهد شد؟

  ۰
 7. amir07587 گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب مفید شما. آیا امکان تحویل و گرفتن گواهی سپرده سکه طلا بدون شرایط ذکر شده مثل : نوع: سکه تمام بهار آزادی سال ضرب: ۱۳۸۶، وجود دارد؟ به عبارت دیگر، گواهی سپرده مربوط به سکه های جدید یا اصطلاحا امامی بدون ملاحظه سال ضرب وجود ندارد؟
  سوال دیگری که مطرح می شود آن است که آیا با خرید اینترنتی حواله سکه که طبعا برگه سندی وجود نخواهد داشت، تحویل فیزیکی آن به خریدار نیاز به ارائه مدرک خاص یا مراجعه حضوری به کارگزاری دارد؟

  سوال دیگر آنکه، آیا هزینه انبارداری هر سکه فقط موقع دریافت فیزیکی سکه گرفته می شود (از تاریخ خرید یا تحویل) یا اینکه در خرید و فروش آنلاین گواهی سپرده چنین هزینه ای محاسبه نمیگردد و فقط کارمزد معامله مطرح می باشد؟ با تشکر

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام دوست گرامی
   پاسخ سوال اول:
   خیر- تنها سکه هایی که واجد شرایط ذکر شده در دستورالعمل معاملات گواهی سپرده طلا است، قابلیت تبدیل به گواهی سپرده طلا را دارند. (سکه تمام بهار آزادی ضرب سال ۱۳۸۶ با عیار ۹۰۰ در هزار و وزن ۸٫۱۳۳ گرم)
   پاسخ سوال دوم:
   چنانچه فردی گواهی سپرده طلا خریداری نماید برای دریافت سکه ها می بایست به کارگزاری مراجعه کرده و برگه گواهی سپرده را دریافت کند. سپس با همراه داشتن مدرک شناسایی معتبر و برگه گواهی سپرده از انبار سکه ها را تحویل بگیرد .
   پاسخ سوال سوم:
   هنگامی که گواهی سپرده خریداری می شود، اگر اقدام به تحویل فیزیکی سکه از انبار بانک رفاه نمایید، هزینه انبار داری هنگام تحویل از شما اخذ می شود.
   همچنین هنگامیکه گواهی سپرده در بورس به صورت آنلاین فروخته شود، هنگام فروش، هزینه انبارداری از حساب شما کسر می گردد.

   ۰
 8. morteza95 گفت:

  با سلام
  با توجه به اینکه این گواهی برای تحویل یک روزه سکه طلاست، آیا امکان نگهداری این دارایی برای مدت زمان بیشتر وجود دارد؟ یا اینکه میبایست سکه خود را روز بعد از انجام معامله خرید، به صورت فیزیکی تحویل بگیرد؟

  ۰
 9. smr313mr@gmail.com گفت:

  با این روش خرید وفروش آنلاین سکه امکان پذیراست؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   در واقع گواهی سپرده سکه بصورت آنلاین معامله می شود و برای دریافت سکه بصورت فیزیکی، میبایست به بانک عامل مراجعه کرد.
   همچنین اگر شخصی قصد فروش سکه، در بازار بورس دارد، می بایست سکه ها را به انبار پردیس بانک رفاه برده و به جای آن قبض انبار دریافت کرده و سپس از طریق کارگزاری اقدام به فروش آنها نماید.

   ۰
 10. n15476 گفت:

  سلام
  این اوراق را با چه نامی می توان در سیستم آنلاین جستجو نمود و ثبت سفارش گذاشت.
  با تشکر

  ۰
 11. n15476 گفت:

  برای معامله این گواهی ها حتماً باید سکه در اختیار داشته باشیم ویا مانند سهام می تواند خرید و فروش نمود.

  ۰
  • Bashgah گفت:

   خیر، شما می توانید ابتدا گواهی سپرده را خریداری کرده و سپس همان تعداد گواهی را بفروش برسانید.
   ولی بدون داشتن گواهی سپرده، فروش امکان پذیر نیست.

   ۰
 12. zoratipor گفت:

  ببخشید یکم ساده ترر توضیح بدین.برای ما مبتدیها.

  ۱
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی چنانچه با ابهامی مواجه شدید یا سوالی در رابطه با این موضوع دارید، در همین بخش می توانید از کارشناسان ما بپرسید.

   ۰
 13. samir2526@gmail.com گفت:

  سلام
  دوروزه که وقتی جواب سوال مسابقه رو انتخاب میکنم بعد از اینکه دکمه ارسال پاسخ رو میزنم
  یه پیام قبل از پیامی که همیشه میاد واسه تایید ظاهر میشه
  متن پیام نوشته خطا رخ داده است
  وفقط یه کلید داره که نوشته بستن
  دوم اینکه دوروزه نمیتونم مسابقه های برگزار شده و مسابقه هایی که شرکت داشتید رو ببینم

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی در صفحه مسابقات کنترل-اف۵ (Ctrl + F5) را بزنید تا سایت مجدداً بارگزاری(refresh) شود،
   یا تاریخچه(history) مرورگر خود را برای مدت یک هفته گذشته، پاک کنید.

   ۰
 14. agah31036 گفت:

  باسلام وخداقوت
  یعنی خود سکه نمی خریدیم فقط امتیاز سکه رو داریم؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   شما سکه تمام بهار آزادی را خریداری می‌کنید ولی برای دریافت آن حتما باید اصل گواهی را از کارگزاری دریافت کرده و به بانک رفاه ارائه نمایید تا سکه خریداری شده به شما تحویل داده شود.

   ۰
 15. 2065082720 گفت:

  سلام
  در بعضی از کارگزاریها به اندازه ارزش گردش مالی ،اعتبار یا وام میدن ولی شما به مانده تخفیفات هر سطح در باشگاه.این برای کسی که گردش بالایی داره خوب نیست.چون به نسبت گردش مالی بالا،مانده موجودی از تخفیفات مبلغ خیلی کمی میشه

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست عزیز، چنانچه به توضیحات مطلب "روش دریافت اعتبار معاملاتی در بورس اوراق بهادار از کارگزاری آگاه" دقت فرمایید، کارگزاری آگاه به مانده تخفیفات هر سطح اعتبار نمی دهد بلکه با همان تخفیفها ویا جوایز نقدی که به حساب بآشگاه واریز می گردد، می توان بسته های اعتباری را خریداری کرد. بنابراین افرادی که گردش بالایی دارند می توانند با تخفیفهایی که دریافت می کنند، بسته های اعتباری را براحتی خریداری کنند.
   همچنین برخلاف دیگر کارگزاریها، دریافت اعتبار از کارگزاری آگاه تنها وابسته به گردش معاملات نیست و از روشهای دیگری چون شرکت در مسابقات یا دعوت از دوستان نیز، می توان وجه نقد بآشگاه را افزایش داد و با آن بسته های اعتباری را خریداری نمود.
   از سوی دیگر، کارگزاری آگاه رسوب مانده حساب مشتری را ماهانه محاسبه می کند و به ایشان امکان دریافت وام قرض الحسنه می دهد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، می توانید به مطلب "دریافت وام قرض الحسنه برای معاملات اوراق بهادار از کارگزاری آگاه" مراجعه فرمایید.

   ۰
 16. sh07238 گفت:

  آیا معامله سکه در روز محدودیت حجمی یا ارزشی دارد ؟

  ۰
 17. agah08045 گفت:

  با تشکر از مطالب خوب تون.
  آیا با لیست این هزینه ها (مراجعه حضوری، به خصوص برای خریداران در شهرهای دیگر، و هزینه های معاملاتی مذکور) باز هم این قبیل معاملات بازده خوبی دارد؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست عزیز، بازدهی تضمین شده ای برای معاملات گواهی سپرده طلا(سکه) وجود ندارد و بازدهی آن متناظر با بازدهی سکه بهار آزادی است.

   ۰
 18. moh08391 گفت:

  سلام یکم بیشتر توضیح میدین؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی، کدام بخش این موضوع برای شما ابهام دارد.
   سوال خود را مطرح فرمایید تا کارشناسان شما را راهنمایی کنند.

   ۰
 19. AG4433 گفت:

  کارمزد کارگزاری در اینگونه معاملات چند درصد است؟تخفیف کارمزد در این معاملات شامل حال مشتری میشود؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   بر اساس داده های سایت رسمی بورس کالا، کارمزد معاملات گواهی سپرده کالایی به شرح زیر می باشد:
   ۱- کارمزد کارگزاران خرید (۰٫۰۰۱۵ درصد)، فروش (۰٫۰۰۱۵ درصد)
   ۲- کارمزد بورس کالا خرید (۰٫۰۰۰۴ درصد)، فروش (۰٫۰۰۰۴ درصد)
   ۳- کارمزد سپرده گذاری خرید (۰٫۰۰۰۲۵ درصد)، فروش (۰٫۰۰۰۲۵ درصد)
   ۴- کارمزد حق نظارت سازمان بورس خرید (۰٫۰۰۰۳۲ درصد)، فروش (۰٫۰۰۰۴۸ درصد)
   ۵- کارمزد مدیریت فناوری خرید (۰٫۰۰۰۱۵ درصد)، فروش (۰٫۰۰۰۱۵ درصد)
   جمع : خرید ۰٫۰۰۲۶۲ ، فروش ۰٫۰۰۲۷۸ درصد
   همانطور که در مطالب فوق ملاحظه می کنید کارمزد کارگزاران برابر با ۰٫۰۰۱۵ درصد ارزش معاملات برای خرید و فروش می باشد. البته در حال حاضر کارمزد کلی معاملات گواهی سپرده سکه طلا برابر با ۰٫۰۰۱۹ درصد برای خرید (فروش) می باشد. در واقع تنها دو نهاد کارگزاران و بورس کالا کارمزد خود از این معاملات را دریافت می کنند.
   همچنین در حال حاضر این معاملات، تخفیف کارمزد ندارد.

   ۱
 20. Mahdieh گفت:

  مطلب مفیدی بود. من تا الان نمیدونستم میتونم آتی هم معامله کنم.

  ۰
 21. mehdi.ra63@gmail.com گفت:

  با سلام
  من در سایت https://online.agah.com برای افزودن نماد سرچ کردم ولی به جای نماد سکه۹۷۱۲-۰۱ ، نماد سکه۹۷۱۲-۰۱۱ را سرچ میکند. لطفا توضیح بدهید.

  ۰
 22. agah22704 گفت:

  سلام. گواهی سکه رو از سامانه آنلاین پلاس هم میتوان خرید یا فروخت؟ یا از طریق سامانه ای دیگه امکان پذیره؟

  ۰
 23. agah12879 گفت:

  سلام تفاوتش با معاملات آتی درچیست؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   تفاوت هایی نظیر:
   ۱- ساعت معامله
   ۲- کارمزد معاملاتی
   ۳- کاربرد آن برای سرمایه گذار
   ۴- سامانه معاملاتی
   و تفاوت خاصی از این قبیل که انشااله به زودی در مطلبی مجزا به بیان آن خواهیم پرداخت.

   ۱
 24. Amir04550 گفت:

  سلام
  مثل همیشه مکفی و مفید
  سپاس

  ۰
 25. 2063495981 گفت:

  درباره بازار اول و دوم یا بازار سوم توضیح دهید؟

  ۰
 26. Zhina_pr@yahoo.com گفت:

  با سلام
  خرید سپرده های طلا از چه سامانه ای قابل انجامه؟

  ۰
 27. 2063495981 گفت:

  سلام
  ریسک در بازار گواهی سکه بسیار زیاد است ؛افراد چگونه می توانند اطمینان داشته باشند که پول شان از دست نمی رود؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   ریسک گواهی سپرده همچون ریسک معاملات سکه تمام بهار آزادی است.
   برای جلوگیری از ضرر و نیز افزایش سود خود، باید دانش بنیادی و تکنیکالی خود را در زمینه بازار طلا افزایش دهید.

   ۰
 28. رامین گفت:

  سلام می خواستم ببینم ۱چرا قیمت سکه آتی بیشتر از قیمت روز سکه هست و هرچی تحویلش دیرتر هست گرون تر هست آیا سپرده طلا هم قیمتش همینه ؟۲خرید سکه آتی و سپرده طلا فرقی در قیمت هر سکه وجود داره؟۳ قیمت سکه آتی و سپرده طلا رو از کجا بصورت آنلاین میشه دید؟۴و اینکه فرق معامله در بورس و بازار آزاد از لحاظ خرید و فروش و نوسان گیری چیست ؟۵ سکه آتی و بورس برای مراجعه حضوری به بورس اوراق دم پل حافظ مراجعه کنم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   ۱- پاسخ :
   الف- از آنجایی‌که سکه های آتی برای تحویل در آینده می باشند لذا قیمت آن متفاوت از قیمت سکه نقدی می باشد. سررسیدهای بازار آتی سکه معمولا باتوجه به نرخ سود بانکی با فاصله ای منطقی و با قیمتی بیشتر از سکه نقدی معامله می گردند.
   با نگاهی به فرمول ارزشگذاری قیمت سررسیدهای آتی:

   قیمت فعلی دارایی پایه × ۷۲/۲ (عدد نپر) به توان نرخ بهره و زمان باقی مانده تا سر رسید قرارداد
   متوجه می شویم که بیشتر بودن قیمت سررسیدهای آتی نسبت به قیمت نقدی امری بدیهی است.
   ب- قیمت سپرده گواهی طلا تقریبا نزدیک به قیمت سکه نقدی در بازار است که در صورت رونق بازار گواهی سپرده، اختلاف بین قیمت سکه نقدی و گواهی سپرده کمتر و کمتر خواهد شد.
   ۲- همانطور که در بالا ذکر شد، قیمت سکه آتی با توجه به زمان سررسید، بالاتر از قیمت سکه نقدی است. اما قیمت گواهی سپرده طلا تقریبا برابر با قیمت سکه نقدی است. در نتیجه قیمت سکه های آتی بیشتر از قیمت گواهی سپرده طلا است.
   ۳- قیمت آتی سکه را میتوانید از سایت بورس کالا به آدرس http://cdn.ime.co.ir/ ملاحظه نمایید.
   قیمت گواهی سپرده طلا را می توانید از سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس http://www.tsetmc.com و سرچ نماد سکه۹۷۱۲-۰۱ (سکه تمام بهار آزادی تحویل یک روزه) ملاحظه نمایید.
   ۴- خرید و فروش سکه در بازار آزاد با ریسک هایی چون سرقت سکه، تقلبی بودن سکه و ... مواجه است در حالیکه معاملات سکه در بورس چنین ریسک هایی ندارد.
   در خرید و فروش سکه در بازار آزاد برای خرید و یا فروش نیاز به مراجعه حضوری در بازار است اما برای معامله سکه در بورس، نیاز به مراجعه حضوری نیست.
   خرید فروش سکه در بورس کالا معاف از مالیات است
   هزینه کارمزد معاملات در بورس بسیار پایین است.
   به لحاظ نوسان گیری تفاوتی در دوبازار وجود ندارد اما در بورس با توجه به مکانیسم عرضه و تقاضا قیمت به صورت عادلانه کشف می شود.البته میزان نوسان در بازار آتی سکه بیشتر از میزان نوسان در بازار گواهی سپرده و بازار آزاد می باشد.
   ۵- برای خرید و فروش سکه آتی و گواهی سپرده طلا می بایست کد آتی سکه و کد بورسی داشته باشید. برای اخد کدهای یاد شده، لازم است به کارگزاری آگاه مراجعه نموده و فرم های کد گیری را تکمیل نمایید. پس از آن برای خرید و فروش سکه آتی یا گواهی سپرده طلا نیازی به مراجعه حضوری نمی باشد و شما می توانید از طریق سامانه آنلاین به خرید و فروش در بازارهای مذکور بپردازید.

   ۰
 29. ایمان گفت:

  با سلام ، آیا خزانه بانک رفاه در هر زمان به تعداد گواهی سکه های خریداری شده از سوی مشتریان سکه برای تحویل موجود دارد یا اینکه اگر تعداد زیادی افراد جهت دریافت سکه بصورت فیزیکی مراجعه کنند انبار بانک ممکن است موجودی کافی سکه جهت تحویل نداشته باشد؟ اصولا آیا خزانه بانک می تواند عذر و بهانه ای در تحویل ندادن سکه بصورت فیزیکی داشته باشد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   از تاخیر بابت پاسخ شما پوزش میطلبیم. ساز و کار خرید و فروش گواهی سپرده سکه طلا به این نحو است که فروشنده گواهی سپرده سکه طلا می بایست از قبل، سکه به انبار بانک رفاه تحویل بدهد و در ازای سکه هایی که تحویل میدهد، گواهی سپرده سکه طلا دریافت می نماید. پس فروشنده با پشتوانه سکه هایی که به بانک تحویل داده است، اقدام به عرضه سکه در بازار بورس می نماید. از سوی دیگر، خریداری که گواهی سپرده طلا را می خرد می تواند این گواهی را به انبار برده و در ازای آن سکه فیزیکی دریافت نماید. در نتیجه همیشه به میزان گواهی سپرده ای که خرید و فروش می شود، سکه طلا در انبار بانک رفاه موجود می باشد. پس هیچ نگرانی در رابطه با موجودی کافی سکه، وجود ندارد و بانک نمی تواند عذر و بهانه ای در خصوص عدم تحویل سکه فیزیکی داشته باشد.

   ۰
 30. وحید گفت:

  دروود برشما،

  ۱- من قصد دارم سکه بخرم، اما نگران نگهداری اون هستم. اگر ازین شیوه استفاده کنم و یک سکه (سپرده)به قیمته روز مثلا A تومن بخرم و بگذارم در بانک بماند و یه سال دیگر بخوام سکه ام را تحویل بگیرم، آیا باید باز هم برای دریافتش پول بدهم؟
  ۲- کارمزد نگهداری سکه ها بعد از یک سال چقدر می باشد حدودا؟
  ۳- قیمت خرید این سپرده ها همان قیمتی هست که صرافی ها برای سکه طلا اعلام میکند یا گران تر است؟
  ۴- بعد از خرید سپرده میشود همان لحظه سکه را از بانک تحویل گرفت و اینکه هر موقع از سال امکان تحویل فوری سکه وجود دارد؟

  راهنمایی شما چیست؟
  برای شخصی مثل من که قصد خرید سکه طلا دارد و نمی خواهد در بورس هم فعالیت کنند و فقط قصد حفاظت از سکه را دارد ( و حتی المکان بر خودداری از مزایایی سپرده طلا در بانک مثلا وام و …) استفاده کنند) و در پایان اگر خواست طلا یش را تحویل بگیرد و به قیمت بازار بفروشد.

  سپاس از راهنمایی شما

  ۰
  • Agah گفت:

   سلامدوست بزرگوار
   ۱- هنگام تحویل سکه از بانک می بایست هزینه انبارداری سکه را پرداخت نمایید و به جز هزینه انبار داری لازم نیست وجهی اضافه تر پرداخته شود.
   ۲- هزینه انبارداری هر سکه: روزانه ۵۰ ریال می باشد که طی یک سال (۳۶۵*۵۰=۱۸۲۵۰) حدودا ۱۸۰۰ تومان می باشد.
   ۳- قیمت گواهی سپرده سکه طلا بر اساس میزان عرضه و تقاضای گواهی سپرده در هر روز مشخص می شود. در نتیجه، قیمت آن ممکن است بالاتر یا پایین تر از قیمت فروش صرافی ها باشد. البته با افزایش عمق بازارِ گواهی سپرده، قیمت آن اختلاف چندانی با قیمت صرافی ها نخواهد داشت.
   ۴- تحویل سکه های گواهی سپرده سکه، یک روزه می باشد. یعنی با خرید گواهی سپرده، پس از گذشت یک روز کاری می توان سکه ها را تحویل گرفت. از ساعت ۸ صبح تا ۱۶ روزهای کاری، می توان اقدم به تحویل سکه نمود.لازم به ذکر است سکه‌هایی که پس از ساعت ۱۲ ظهر روز کاری جاری، به خزانه بانک تحویل داده می‌شود، پس از ۲ روز کاری تبدیل به گواهی سپرده کالاییِ قابل معامله می‌شود.

   ۵- با توجه به شرایط ذکر شده، خرید و نگهداری گواهی سپرده سکه طلا، برای شما مناسب است.

   ۱
 31. AF8894 گفت:

  سلام
  میخواستم ببینم اگر ما تعدادی سکه خریداری کرده و یک سال نگهداریم چقدر هزینه برای نگهداری در انبار رو باید بپردازیم ؟
  ممنون

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   هزینه انبارداری هر قطعه سکه ۵۰ ریال تعیین شده است.به این ترتیب هزینه انبارداری یک سکه، برای یک سال حدود ۱۸۰۰ تومان می شود.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه نمایید.
   https://goo.gl/FwCS2w

   ۰
 32. مرضیه گفت:

  سلام ...اگر ما سپرده سکه داشته باشیم ایا این سپرده را میتوانیم بعنوان وثیقه بانکی استفاده کنیم ؟ بانک رفاه این سپرده را بعنوان وثیقه از ما قبول میگند؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   اگرچه یکی از کاربردهای تعریف شده برای گواهی سپرده سکه طلا، استفاده از آن به عنوان وثیقه بانکی است . اما در حال حاضر به عنوان وثیقه پذیرفته نمی شود.

   ۰
 33. علیرضا گفت:

  سلام
  من اگر بصورت آنلاین خرید بکنم گواهی خرید را از کدام کارگزاری باید بگیرم؟
  مثلان من از کارگزاری رضوی بصورت آنلاین خریدم برای تحویل سکه گواهی خرید را از رضوی باید بگیرم ؟ یا بانک رفاه
  باتشکر

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما می بایست برگه سهم گواهی سپرده طلای خود را از کارگزاری که خرید انجام داده اید تحویل بگیرید و به خزانه بانک مربوطه، مراجعه بفرمایید.

   ۰
 34. سینا گفت:

  اگر فردی ۱۰۰ تا خریداری کنه و پس از یک هفته در سامانه بفروشه.هزینه انبار داری هم از سودش کن میشه؟و آیا این بک روزه بودن فرد را مجبور به تحویل نمیکندیعنی میشود خرید و بعد از چند هفته فروخت در خود سامانه بدون نیاز به تحویل فیزیکی؟؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   بله؛ هنگام فروش سکه هزینه انبارداری به میزان روز ۵ تومان از سود شما کسر می شود.
   یک روزه بودن به این معنی است که اگر امروز خرید نمایید ، همان لحظه نمی توانید تحویل بگیرید و می توانید روز کاری بعد تحویل بگیرید. اما مجبور به تحویل در روز کاری بعد نیستید و می توانید برای یک هفته یا یک ماه و حتی سال ها آن را نگه دارید و سپس از طریق همان سامانه اقدام به فروش نمایید.

   ۰
 35. یونس گفت:

  سلام,خسته نباشین...ممنون به خاطر توضیحات کاملتون.
  میخواستم بدونم که این احتمال وجود داره که بعد خرید گواهی سپرده سکه ,در زمان فروش این گواهی مشتری برای خریدش وجود نداشته باشه...مثلا زمانی که قیمتها بالا رفته و شاید خریداران دست از خرید بکشن به امید افت قیمتها؟؟؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   شما با خرید گواهی سپرده سکه طلا می توانید گواهی سپرده را به انبار بانک برده و سکه دریافت نمایید و سکه را در بازار به فروش برسانید. پس حتی اگر خریداری برای گواهی سپرده وجود نداشته باشد. فرد می تواند گواهی را تبدیل به سکه نموده و سپس در بازار بفروشد.

   ۰
 36. احسان گفت:

  با سلام
  در حال حاضر سه بانک با سه سر رسید مختلف اوراق سکه یک روزه میفروشند تفاوت این ها در چیست؟
  ان تاریخ بیانگر چیست؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   در حال حاضر سه نوع گواهی سپرده سکه طلا وجود دارد. گواهی سپرده سکه طلای بانک رفاه و سامان در حال حاضر معامله می شوند و گواهی سپرده سکه طلای بانک ملت هنوز راه اندازی نشده است. تفاوت این گواهی سپرده ها، در انباری است که این گواهی ها نگهداری می شوند. لازم به ذکر است که تحویل و تسویه قرارددادهای آتی سکه در حال حاضر با گواهی سپرده بانک رفاه است. و به دلیل زودتر راه اندازی شدن این نوع گواهی از عمق بیشتری نسبت به گواهی سپرده بانک سامان برخوردار است. تاریخ ها فعلا کارایی خاصی ندارد و به صورت صوری است.

   ۰
 37. AL2929 گفت:

  با سلام ضمن تشکر از سایت خوب شما در بازار خرید و فروش سکه با توجه به سال ساخت که برروی سکه درج شده اختلاف قیمت وجود دارد مثلا سال ضرب سکه ۸۵با ۸۶ معادل ۱۰۰ هزار تومان است لطفا در این مورد توضیح بفرمایید , متشکرم

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   میزان طلای به کار رفته در سکه‌ها با سال ضرب مختلف، هیچ تفاوتی با هم ندارند.همه افراد دوست دارند که سکه تاریخ روز را داشته باشد چون سکه های تاریخ گذشته به دلیل استفاده هایی که شده است دچار خط و خش و آسیب شده است. به همین دلیل متقاضیان سکه‌های جدیدالضرب بیشتر هستند، این افزایش تقاضا، قیمت سکه‌های جدید را افزایش می‌دهد. به همین دلیل، فروشندگان سکه تفاوتی برای قیمت سکه‌های جدید و قدیم قائل شده، و سکه‌های با تاریخ ضرب قدیمی‌تر ارزان‌تر از سکه‌های جدید معامله می‌شوند.
   البته برخی فروشندگان سکه، در زمان فروش، توجهی به سال ضرب سکه ندارند، و تمام سکه‌ها را به قیمت یکسان به فروش می‌رسانند، اما در زمان خرید، سال ضرب را بهانه‌ای برای کاهش بهای خرید سکه قرار می‌دهند.

   ۲
 38. پرسشگر گفت:

  سلام . بخاطر اطلاعات درست و دقیقی که در اختیار کاربران قرار میدین تشکر میکنم.
  چند سوال دارم که ممنون میشم پاسخ بدین؛
  - آیا گواهی های سپرده سکه طلا تاریخ انقضاء داره؟
  - کارگزار این اختیار رو داره که بدون اطلاع صاحب گواهی اونها رو به فروش برسونه؟
  - در مدتی که گواهی ها نزد سازمان بورس یا شرکت کارگزاری هستن بابتشون به خریدار سودی تعلق میگیره؟
  - اگر پاسخ مثبته درصدش چقدر هست و آیا این سود بصورت ماهیانه به حساب دارنده اوراق واریز میشه؟
  - اگر پاسخ منفی است، ممنون میشم توضیح بدین برای سازمان بورس چه امتیازی داره که به این شکل اوراق سپرده سکه رو به فروش برسونه، درحالیکه اگر قیمت سکه بالا بره زمان برداشتشون توسط مشتری متضرر میشن؟
  با تشکر

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   ۱- خیر تاریخ انقضا ندارد و تاریخ ذکر شده در نماد نیز صوری است و مبنای انقضای گواهی سپرده سکه نیست.
   ۲- خیر- فروش گواهی سپرده سکه طلا همانند فروش سهام می‌بایست بنا به درخواست مالک آن باشد. البته اگر فردی موقعیت تعهدی فروش در بازار آتی سکه داشته باشد، در روز سررسید قرارداد، آن موقعیت تعهدی بدون اجازه مالک از طریق گواهی سپرده تسویه می‌شود. به بیان دیگر بورس بدون اطلاع به مالک گواهی سپرده را به خریدار طرف مقابل در بازار آتی سکه می‌فروشد.
   ۳- سودی به خریدار تعلق نمی‌گیرد . حتی یک هزینه انبار داری به میزان ۵ تومان روزانه و به ازای هر سکه به خریدار تعلق می‌گیرد. البته اگر قیمت گواهی سپرده افزایش پیدا کند، فرد می‌تواند گواهی سپرده را باقیمت بالاتر بفروشد و از این طریق سود کسب نماید.
   ۴- جواب منفی است
   ۵- برای توضیح این سوال باید بگوییم که گواهی سپرده در واقع قبض یا رسید انبار است. یعنی هنگامی که سکه توسط اشخاص به انبار بانک رفاه یا سامان تحویل داده می‌شود در ازای تعداد سکه‌ها گواهی سپرده صادر می‌گردد. سپس این گواهی سپرده‌ها در بازار بورس به فروش می‌رسد. در واقع بورس مکانی است تا این رسیدهای انبار (گواهی سپرده سکه طلا) مورد معامله قرار بگیرد. پس اگر قیمت ها افزایش یابد بورس زیان نمی‌کند. بلکه سود و زیان به خریداران و فروشندگان حسب مورد تعلق می‌گیرد.

   ۰
   • محمد رضا گفت:

    سلام , شما فرمودین که تاریخ گواعی سپرده صوری است و کاربرد خاصی ندارد . ولی الان نماد گواهی بانک رفاه ۹۷۱۲ بسته هستش و امکان معامله ندارد . یعنی دیگر به ما سکه تحویل نمیدهند اصلا چه معنایی دارد که سررسید داشته باشد مگر سکه آتیست ؟ یعنی آدم باسوادی در بورس کالا نیست .

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     با توجه به منقضی شدن نماد سکه رفاه ۹۷۱۲، می توانید به بانک رفاه مراجعه نموده و سکه های خود را تحویل بگیرید. یا با کارگزار مربوطه تماس گرفته و اقدام به انتقال گواهی سپرده خود از نماد سکه رفاه ۹۷۱۲ به نماد سکه رفاه ۰۰۱۲ نمایید
     باتشکر

     ۰
 39. علیرضا گفت:

  با درود؛
  من تمام نظرات به همراه پاسخ ها را خوانده ام ولی یک سوال پیش اومد برام که پس از تحویل سکه فیزیکی به انبار بانک رفاه و دریافت گواهی سپرده، در متن نوشته اید که "دارنده قبض انبار می‌تواند از طریق مراجعه حضوری به کارگزاری‌ها یا سامانه معاملات برخط سهام، اقدام به فروش سکه یا سکه‌های خود نماید." آیا تعداد گواهی در پرتفوی سهامدار بصورت برخط در سامانه معاملات نمایش داده می شود یا نه؟ در صورت منفی بودن، به چه صورت امکان تبدیل برگه به پرتفوی برخط وجود دارد؟ مراجعه به کارگزاری؟

  همچنین در متن فوق نوشته شده است "پس از اعتبارسنجی سکه‌ها، قبض انبار یک روز کاری بعد صادر می‌شود و فرد می‌تواند آن را دریافت نماید." یعنی ۲ مرتبه باید به انبار مراجعه بکنیم؟ یک روز تحویل سکه و روز بعد دریافت گواهی؟

  با سپاس

  ۱
  • Agah2 گفت:

   سلام
   بله دوست عزیز یک روزکاری پس از تحویل سکه به بانک رفاه گواهی سپرده در پورتفوی فرد و در سامانه معاملات قرار می گیرد و قابل مشاهده است.
   خیر نیاز به مراجعه مجدد نیست. وقتی سکه ها را تحویل بدهید روز کاری بعد (البته اگر سکه ها بعد از ساعت ۱۲:۰۰ ظهر تحویل داده شوند دو روز کاری بعد) گواهی سپرده در پورتفوی شما می نشیند

   ۱
 40. مصطفی شیخ زاده گفت:

  با سلام
  ۱)سکه های خریداری شده صرفا بایستی فیزیکی دریافت بشن؟ینی میشه امروز سکه رو بخریم بلافاصله تو همون روز بفروشیمش؟
  ۲) اگه شخصی سکه هاشو تحویل خزانه بده برای گرفتن قبض انبار واسه فروش یه بار دیگه باید حضوری بره خزانه؟بعد برای فروش باید قبض انبار رو حضوری تحویل کارگزارش بده یا خود به خود تو آنلاینش قابل معامله میشه و میتونه اردر فروش بذاره؟

  ۱
  • Agah2 گفت:

   سلام
   خیر دوست گرامی گواهی سپرده ای که خریداری شد نیازی به دریافت فیزیکی نیست. میتوانید همان روز گواهی سپرده را در بورس به فروش برسانید.
   برای فروش گواهی سپرده نیازی به مراجعه حضوری نه به بانک و نه به کارگزاری است. میتوانید از طریق سامانه آنلاین اوراق کارگزاری به فروش برسانید. مگر اینکه دسترسی آنلاین نداشته باشید و لازم شود به کارگزاری مراجعه نمایید.

   ۱
 41. رسول گفت:

  سلام
  در قسمت سهامداران سکه رفاه برخی روزها ایجاد دارایی در انبار کاهش یا افزایش می یابد.چرا ایجاد دارایی در انبار تغییر می کند؟مگر وقتی فردی سکه را به خزانه تحویل میدهد یا تحویل می گیرد نباید تعداد دارایی آن شخص افزایش یا کاهش یابد پس چه اتفاقی می افتاد که ایجاد دارایی در انبار برخی روزها تغییر می کند؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   ایجاد دارایی در انبار میزان ظرفیت انبار است که با تحویل سکه به انبار این عدد کاهش می‌یابد و با تحویل سکه از انبار به مشتری این عدد افزایش می‌کند.

   ۰
 42. محسن گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید
  خیلی از کارگزاری ها در حال حاضر طرحی را اجرا می کنند که مانده حساب مشتریان در کارگزاری بدون هیچ مزاحمتی برای مشتری ها در اختیار صندوق درآمد ثابت کارگزار قرار گرفته تا به آن سود تعلق بگیرد
  این طرح هوشمندانه هم به نفع کارگزار است و هم مشتری
  لطفا شما هم این طرح را اجرا کنید
  با تشکر

  ۰
 43. محسن گفت:

  ضمنا این طرح به نفع کل کشور هم هست چون به تامین مالی کشور از طریق اوراق با درآمد ثابت هم کمک می کند
  یه بازی برد برد برای تمامی طرفین
  از ایده های خوب باید نهایت استفاده را کرد...

  ۰
 44. فیض مهدوی گفت:

  محمد
  آیا همچنان معامله سکه و گواهی سپرده آن نزد بانک رفاه ادامه دارد؟

  ۰
 45. فرح گفت:

  سلام وقت بخیر
  من در طرح پیش فروش سکه تعدادی سکه خریداری کردم حالا با این طرح اوراق که اومده امکانش هست که به ما که پیش خرید کردیم سکه فیزیکی ندهند؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   طبق اطلاعیه‌های بانک مرکزی، اوراق گواهی سپرده سکه طلا پس از سررسید، حکم مالکیت سکه طلا را دارد و دارنده آن می‌تواند با مراجعه به بانک ملی سکه‌های خود را دریافت نماید.

   ۰
 46. AK7872 گفت:

  سلام ، آیا خرید و فروش گواهی سپرده دیگر محصولات نظیر پسته و زعفران نیز ساز و کار مشابهی دارد؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   بله دوست عزیز
   سازو کار گواهی سپرده زعفران تقریبا مشابه گواهی سپرده سکه طلا است. البته به دلیل اینکه زعفران محصول کشاورزی است و امکان فاسد شدن دارد لذا در سررسیدهای اعلام شده منقضی می‌شود و امکان معامله گواهی سپرده، پس از آن زمان وجود ندارد.
   برای اطلاعات بیشتر مطلب "قراردادهای آتی زعفران در بورس کالای ایران" را مطالعه نمایید.

   ۱
 47. M.M. گفت:

  درود
  با تشکر از اطلاع رسانب خوبتون
  با توجه به اختلاف زیاد آتی با نقدی ، آیا کسی که سکه بصورت فیزیکی در دست دارد میتواند آنرا در بازار آتی بفروش برساند؟ چگونه؟ اگر جواب مثبت است، نحوه ( مراحل ) دریافت مبلغ فروش در بازار آتی سکه چگونه است (به لحاظ مقدار و زمان)
  متشکرم

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   چنانچه فردی سکه فیزیکی در اختیار دارد می‌تواند به ازای هر ۱۰ سکه ،۱ قرارداد فروش در بازار آتی سکه و در سررسید مشخصی اخذ نماید. از سوی دیگر وی می‌بایست سکه ها را (تا قبل از آخرین روز معاملاتی آن سررسید) به انبار بانک رفاه برده و تبدیل به گواهی سپرده نماید. در روز سررسید چنانچه طرف مقابل نکول نماید ارزش قرارداد به حساب شخص واریز می‌شود و گواهی سپرده از حساب وی به حساب طرف مقابل منتقل می‌شود.
   از آنجاییکه بورس هر روز حساب‌های عملیاتی را بر اساس قیمت تسویه تعدیل می‌نماید لذا هر روز (تا آخرین روز معاملاتی) مبلغی به حساب شخص واریز یا کسرمیشود. اما در نهایت روز آخر، قیمت سکه های فروخته شده با مبلغ قیمت تسویه روز آخر به حساب عملیاتی شخص واریز می‌شود. اگر سود و زیان های روزهای قبل را از حساب کسر نماییم دقیقا ارزش قرارداد به قیمتی که فرد در روز اول فروخته است به حساب وی واریز می‌گردد.

   ۰
 48. محمد گفت:

  سلام
  با توجه به اینکه من از چند کارگزاری اکانت آنلاین دارم گواهی سکه در کدام حساب کاربری من اضافه می شود آیا امکان تعیین کارگزار ناظر در همان روز تحویل سکه وجود دارد یا باید یک بار هم برای این کار به کارگزاری مراجعه کرد

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   زمانی که گواهی سپرده طلا را از چند کارگزار خریداری می‌کنید درواقع ناظر، آن کارگزاریست که گواهی را برای اولین بار از آن کارگزار، خریداری نموده‌اید.
   اگر بخواهید ناظر سهم‌های خود را به آگاه انتقال دهید، نیازی به مراجعه حضوری به کارگزار نیست بلکه تنها لازم است از طریق سامانه آساتریدر کارگزاری آگاه، درخواست تغییر ناظر سهم خود را ارسال کنید که در این صورت، روز کاری بعد، سهم ها به آگاه انتقال پیدا می‌کند.

   ۰
 49. بهنام گفت:

  سلام. لطفا درباره طرح جدید تبدیل رسید سکه پیش فروشی که به اوراق سکه طلا و معامله در بورس توضیح بدید. الان امکان چنین کاری فراهم شده یا هنوز زمان میبره برای شروع طرح؟ و اینکه در صورت شروع طرح برای خرید و فروش این اوراق به چه شکل باید عمل کرد؟

  ۰
 50. حسن اسماعیلی گفت:

  سلام
  ساعت ۸ صبح به خزانه بانک رفاه مراجعه کردم ولی اعلام کردند که فقطاز ساعت ۱۰ تا ۱۳ سکه تحویل میگیرند!!!!!
  لطفا اطلاعات صحیح بدهید تا مشتریان با مشکل مواجه نشوند
  تلفن خزانه پردیس رفاه جهت هماهنگی:
  ۸۲۱۸۸۵۰۷

  ۰
 51. وحید گفت:

  سلام
  امکان دارد در مورد قیمت گذاری اطلاعات بیشتری بدهید.
  مثلا برای خرید یک گواهی سکه ، که ۱۰ سکه که باشد
  باید عدد ۱۰ ثبت شود
  اما قیمت مدنظر اگر قیمت سکه ۴ میلیون روی تابلو باشد آنگاه باید ۴۰ میلیون تومان موجودی در حساب کارگذاری موجود باشد. با توجه به اینکه در بالا حتما باید ۱۰ در موجودی ثبت گردد؟
  آیا امکان ثبت کمتر از ۱۰ سکه وجود دارد؟
  به صورت خلاصه برای خرید یک گواهی باید چقدر موجودی داشته باشیم؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   باسلام
   برای خرید یک سکه از بازار بورس می‌بایست حجم ۱۰ را وارد کرده و قیمت روی تابلو که یک دهم قیمت سکه است را وارد نمایید. یعنی برای خرید یک سکه اگرچه حجم ۱۰ را وارد می‌کنید اما چون قیمت یک دهم است، لازم است وجهی برابر با یک سکه در حساب شما موجود باشد تا خرید انجام شود.

   ۰
 52. کامران گفت:

  سلام ممنون بابت پاسخگویی . سوال من اینه که اگر من تعدادی سکه به انبار تحویل بدم و برگه سپرده اوراق را تحویل بگیرم اگر در زمانی قیمت سکه بصورت لحظه به لحظه با نوسانات بسیار شدید قیمتی روبرو شد ایا در ان شرایط مثلا از طرف بانک مرکزی دستور توقف معاملات را به کارگزاری ها نمیدهند که دیگر نتوان در ان نوسانات سدید سکه ها را فروخت؟ و اگر مثلا نوسانات قیمتی شدید بود ایا قیمت خرید سکه را به بهانه نوسانات شدید قیمتی خیلی پایینتر از قیمت تابلو کمتر نمیکنند ؟ این سوال را برای این پرسیدم که الان که نوسانات شدید قیمتی داریم با اینکه مثلا قیمت لحظه ای سکه روی تابلو ۴۵۰۰۰۰۰ تومان است ولی صرافی های مجاز میگن ۴۰۰۰۰۰۰ میلیون تومان میخریم یعنی ۵۰۰۰۰۰ تومان زیر قیمت فقط به بهانه نوسانات شدید. خوب همین اتفاق در کارگزاری ها نمیافتد و من میتوانم با همان قیمت بالا در حالا نوسان بفروشم؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   طبق ضوابط بورس معاملات گواهی سپرده با دامنه نوسان ۵ درصدی انجام خواهد شد. البته ممکن است در نوسانات شدید قیمتی با صف فروش مواجه شوید و نتوانید گواهی سپرده خود را به فروش برسانید.

   ۰
 53. AL9788 گفت:

  سلام
  من قصد سفارش گذاری روی نماد سکه۹۷۱۲-۰۱ رو دارم اما وضعیت نماد را "ممنوع" اعلام کرده در حالی که خرید و فروش و معاملات روی این نماد انجام می شود و اطلاعات این نماد نظیر قیمت ها و حجم معملات مدام آپدیت می شود.
  اشکال از کجاست؟
  با تشکر

  ۰
  • azimpour گفت:

   با سلام و احترام
   دوست گرامی در حال حاضر این نماد در وضعیت "ممنوع" است که آخرین معامله آن مربوط به یکشنبه مورخ ۲۱ مرداد ۹۷ است و اشکالی به سیستم معاملاتی شما وارد نیست.

   ۰
 54. امیر گفت:

  سلام چند تا سوال داشتم
  ۱. آیا نماد سکه رفاه الان امکان خرید و فروش دارد؟متوقف نیست؟
  ۲. آیا مثل سهام خرید و فروش آنلاین به صورت نامحدود در روز و نوسان گیری آنلاین وجود دارد؟
  ۳. اگر سکه را در سامانه خریدیم و فروختیم امکان برداشت پول t+1 است؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   نماد سکه تحویل ۱ روزه رفاه درحال حاضر مجاز و درحال معامله است و با دامنه نوسان ۵% بین ساعت ۱۲:۳۰ الی ۱۵:۳۰ معامله می‌شود. که هم می‌توانید به صورت آفلاین یا آنلاین خرید و فروش کنید.
   درضمن زمان تسویه سکه‌های تحویل یک روزه بانک رفاه T+1 است.

   ۱
 55. ابوالفضل گفت:

  آیا میشه کمتر از یک سکه در بورس خرید؟
  مثلا بجای ۱۰ گواهی سکه که معادل یک سکه است فقط یک گواهی سکه خرید؟

  ۰
 56. AL4089 گفت:

  سلام
  ایا برای استفاده بهتر از این معاملات و یا اتی پیشنهاد شما داشتن کدام حساب است
  ملت یا سامان
  کدام برتر است
  تشکر

  ۰
 57. ابوالفضل گفت:

  سلام
  من چند بار در چند روز مختلف قیمت این گواهی ها را با قیمت درج شده سکه در سایت های اعلام قیمت سکه مخصوصا سایت tgju مقایسه کردم و همیشه قیمت این گواهی ها از قیمت این سایت ها بالاتر است
  دلیل آن چیست؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام
   با توجه به اینکه قیمت سکه در بازار نقدی محدودیت دامنه نوسان ندارد می‌تواند به هر میزانی کاهش یا افزایش داشته باشد. اما گواهی سپرده سکه دامنه نوسان محدودی دارد و طی یک جلسه معاملاتی نمیتواند بیش از دامنه نوسان افزایش یا کاهش داشته باشد. به همین سبب قیمت گواهی سپرده با قیمت نقدی سکه متفاوت خواهد بود.
   علاوه بر این سهولت، اطمینان از اصل بودن سکه و هزینه پایینِ خرید و فروش گواهی سپرده در سامانه آنلاین، تقاضا برای این نوع از دارایی را افزایش داده و می‌تواند موجب افزایش قیمت در این دارایی نسبت به سکه نقدی گردد.

   ۰
 58. AO3002 گفت:

  سلام آیا سکه های پیش فروش شده ی بانک ملی سکه های امامی رو که تحویل گرفته آیم میتوان به گواهی تبدیل کرد با توجه به اینکه تاریخ آن ۹۷ هست نه ۸۶

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   چنانچه سکه‌های پیش فروش شده را دریافت نمودید می‌توانید با مراجعه به بانک های مربوطه تبدیل به گواهی سپرده سکه نمایید. لازم به ذکر است تاریخ ضرب سکه های سال ۸۶ به بعد همه یکسان و ۸۶ است . در نتیجه در این خصوص مشکلی پیش نخواهد آمد.

   ۰
 59. AN5618 گفت:

  ۱-در نوسانات شدید که با صف خرید و یا فروش مواجه شده باشد. و معامله ایی انجام نگیرد.برای روزهای بعد به چه صوت خواهد بود.؟
  ۲- برداشتن دامنه نوسان و حراج در چه صورت اتفاق خواهد افتاد؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   طبق قانون اگر برای ۵ نوبت معاملاتی به میزان کافی معامله انجام نشود مشمول گره معاملاتی میشود و دامنه نوسان در آن روز دو برابر نوسان فعلی خواهد بود.

   ۰
 60. حسین گفت:

  سلام
  برای تبدیل سکه های فیزیکی به گواهی "سکه تمام بهار آزادی تحویل۱روزه سامان" و یا دریافت فیزیکی سکه هایی که با نماد "سکه تمام بهار آزادی تحویل۱روزه سامان"، خریداری شده به کجا بایستی مراجعه کرد.
  ---------

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام و عرض احترام
   تهران خیابان ولیعصر نرسیده به چهارراه پارک وی نبش کوچه ترکش دوز پلاک ۲ انبار بانک سامان مراجعه فرمائید

   ۰
 61. مهیار گفت:

  سلام
  ۱- زمانی که در یک روزسکه را خریداری کردیم آیا امکان فروش در همان روز هم وجود دارد؟ یا باید حداقل یک روز صبر کرد
  ۲- آیا امکان دارد به دلایل مختلف امکان خرید فروش سکه تحویل یک روز در بورس ممنوع اعلام شود و دیگر نتوان به صورت آنلاین معامله کرد؟ آیا تا به حال همچین اتفاقی افتاده؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   بله دوست عزیز می‌توانید در همان روز که سکه را از بورس خریداری نمودید همان روز هم از طریق بورس به فروش برسانید.
   ممنوع شدن معاملات سکه از اختیارات بورس بوده و ممکن است بنا به صلاحدیدِ بورس ممنوع شود. در شرایط معمولی نمی بایست معاملات ممنوع شود.
   باتشکر

   ۰
 62. ارماان گفت:

  باسلام در سایت بورس سکه در قسمت وضعیت P/Eمنظور از نوشتن کلمه (ممنوع) که در حال حاضر هست چیست ؟ منظور اینه که الان نمیشه معامله انجام بدیم . ؟؟؟ایا الان معامله سکه ۱روزه در بورس ممنوعه ؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   نمادها در بورس وضعیتهای معاملاتی متفاوتی دارند یکی از این وضعیت ها ممنوع است . در لحظه ای که ممنوع است نماد قابلیت معامله را ندارد. نمادهای گواهی سکه در تمام روزهای کاری بورس از ساعت ۱ تا ۱۵:۳۰ قابل معامله هستند.

   ۰
 63. مهناز گفت:

  با سلام . الان که تمام انبار های سکه میگن ظرفیت پذیرش سکه ندارند باید چجوری سکه رو به گواهی سکه تبدیل کنیم؟؟؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   تنها راه تبدیل سکه به گواهی سپرده از طریق بانک های واجد شرایط است. در شرایطی که ظرفیت انبارها تکمیل شده باشد نمی توان سکه را تبدیل به گواهی سپرده نمود.
   البته می توان سکه ها را در بازار نقدی بفروشید و مبلغ حاصل از فروش را صرف خرید گواهی سپرده سکه از سامانه سهام نمایید.
   باتشکر

   ۰
 64. مهدی گفت:

  سلام منظور از سکه تمام بهار تحویل۱روزه رفاه (سکه۹۷۱۲-۰۱۱) ایا این هست که سررسید معامله این گواهی در تاریخ ۹۷/۱۲ تمام می شود و دیگر قابل معامله نخواهد بود؟ منظور از ۹۷۱۲ چیست؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در نمادهای گواهی سپرده کالایی به طور پیش فرض یک تاریخ انقضا ثبت می‌شود. اما از آتجایی که سکه طلا، کالای فاسد شدنی نیست لذا تاریخ انقضایی ندارد. در واقع با رسیدن به تاریخ ۹۷۱۲ مجددا این گواهی سپرده سکه طلا تمدید می‌گردد و قابلیت معامله خواهد داشت.

   ۰
 65. AP1535 گفت:

  سلام
  آیا میتوان با هر حسابی معاملات سکه انجام داد یا اینکه حساب جداگانه باید باشد?

  ۰
 66. مهیار گفت:

  با سلام
  آیا توقف نماد به علت نوسانات ۲۰ درصد در ۵ روز با ۵۰ درصدی شامل نماد سکه تحویل یک روزه هم میشود؟
  یعنی اگر در ۵ روز متوالی ۲۰ درصد نوسان داشته باشد نماد متوقف می شود؟؟
  اگر آره معمولا چند روز این توقف ادامه داره

  ۰
  • operator2 گفت:

   سلام
   این قانون شامل گواهی سکه نمی‌شود . چون یکی از علل این توقفات شفاف سازی در جهت فعالیت و سودآوری شرکت است که در مورد گواهی سکه صدق نمی‌کند

   ۰
 67. AQ4542 گفت:

  سلام
  آمار مربوط به معاملات آتی سکه و اوراق گواهی سپرده طلا در کدام سایت قرار دارد؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام
   آمار مربوط به معاملات آتی سکه را میتوان از سایت بوس کالا/بازارها/قراردادهای آتی /آمار معاملات مشاهده نمود.
   آمار مربوط به معاملات گواهی سپرده سکه، را از سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران(با سرچ نماد سکه یک روزه رفاه، سامان و یا صادرات) می توان مشاهده کرد.

   ۰
 68. AQ4542 گفت:

  اگر کد آنلاین آتی سکه از کارگزاری بگیریم میتوان اوراق گواهی سپرده هم معامله کرد؟
  اوراق گواهی سپرده زعفران چطور چطور میتوانیم معامله کنیم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   اوراق گواهی سپرده را میتوان با کد بورسی معامله نمود. البته کسانی که میخواهند کد آتی بگیرند می بایست حتما کد بروسی نیز داشته باشند. پس دارندگان کد آتی، می توانند از طریق کد بورسی خود اقدام به معاملات گواهی سپرده کالایی نمایند.

   ۰
 69. احسان گفت:

  چرا ظرفیت خزانه و معاملات رو زیاد نمیکنن
  هر دفعه زنگ میزنم میگن ظرفیت تکمیل هست
  مثلا ظرفیت رفاه ۱۰۰هزار و صادرات و سامان هر کدام ۲۰هزار سکه ست...
  بورس به این بزرگی چرا ۱۴۰ هزار سکه سرمایه ش هست...
  چرا افزایش سرمایه نمیدن؟
  متاسفانه از امکانات درست استفاده نمیشه

  ۱
 70. محمد امین الیاسی گماری گفت:

  سلام،من برای خرید اقدام کردم اما هر بار که ا‌ردر گذاشتم و و مضرب ده رو هم انتخاب کردم برای حجم اما سیستم قبول نمیکرد و اخطار میداد ک موجودی کافی نیست درصورتی که موجودیم خیلی بیشتر هست اگه راهنمایی کنید ممنونم

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   این موارد را لازم است سریعا با واحد خدمات آنلاین تماس بگیرید و مشکل را مطرح نمایید.
   تا بتوانند شما را راهنمایی کنند.
   درصورتی که همچنان این مشکل وجود دارد در ساعات اداری با شماره ۰۲۱۸۲۱۵۴۰۰۰ داخلی ۲ تماس بگیرید.
   باتشکر

   ۰
 71. AM0092 گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم اختلاف قیمت گواهی سکه با قیمت سکه در بازار برای چی هست؟ برای مثال امروز گواهی سکه ۳۹۰۰ ولی قیمت سکه در بازار تقریبا ۳۵۰۰ بود

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام وقت به خیر
   تفاوت قیمت سکه در بازار و گواهی سپرده به دلیل عرضه و تقاضا در این دو بازار است. لازم به ذکر است وجود محدودیت دامنه نوسان در بازار گواهی سپرده نیز عامل دیگری برای متفاوت بودن قیمت در دو بازار نقدی و بورس است.
   باتشکر

   ۰
 72. AA2981 گفت:

  سلام
  اگه میشه بفرمایید:
  کارمزد خریدگواهی سکه چند درصد است؟
  کارمزد فروش گواهی سکه چند درصد است؟

  ۰
 73. کوروش گفت:

  سلام
  توضیح میدید چرا قیمت سکه نقدی ۳۸۰۰هست ولی گواهی سپرده ۴۰۰۰تومان هست و اینکه چرا سکه ۳۸۰۰ کسی باید ۴۰۰۰تومان بخره و وضعیت ممنوع یعنی معاملات متوقف شده

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   تفاوت قیمت سکه در بازار و گواهی سپرده به دلیل عرضه و تقاضا در این دو بازار است. لازم به ذکر است وجود محدودیت دامنه نوسان در بازار گواهی سپرده نیز عامل دیگری برای متفاوت بودن قیمت در دو بازار نقدی و بورس است.

   ۰
 74. AF9426 گفت:

  سلامسلام
  در ارتباط باسوال۹۷۱۰۰۲۴ جوابش ۰۰۰۱۲۵./.درسته نه ۱۲۵؟؟؟شما یه تحقیق بفرمایید متوجه موضوع خواهیدشد.
  همچنین سوال ۹۷۱۰۰۳۳جوابش هیچکدام درسته چون مشابه سوال ۹۴۰۸۳۰ جواب ۱۰درصد-۵درصد اعلام شده که هیچ کدام در جواب نیست
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست عزیز در مورد کارمزد، میزان "درصد" در صورت سوال مطرح شده بود.
   در مورد سوال ۹۷۱۰۰۳۳ پاسخ تشریحی انتشار یافته است.
   باتشکر

   ۰
 75. AS6103 گفت:

  سلام
  امکان تحویل طلا هم هست؟

  ۰
 76. توحید گفت:

  سلام
  درخصوص هزینه انبارداری که روزانه ۵۰ریال ذکر کردید، این هزینه مربوط به کسانی است که سکه خود را تحویل انبار بورس کالا می دهند یا تمام کسانی هم که به صورت انلاین اقدام به خرید گواهی سکه می کنند (با توجه به زمانی که قرار است سکه را نگه داری کنند، مثلا ۳ماه)، بایستی این هزینه را پرداخت نمایند؟؟
  در این صورت ، پرداخت هزینه انبار به چه طریق است؟ آیا بهنگام فروش به همراه کارمزد معاملات کسر خواهد شد؟؟

  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   هزینه انبارداری برای تمام کسانی که گواهی سپرده دارند در نظر گرفته می شود هم کسانی که سکه فیزیکی را تبدیل به گواهی سپرده سکه نموده اند و هم کسانی که به صورت آنلاین خریده اند.
   پرداخت هزینه انبار هنگام فروش به صورت کارمزد معاملات کسر می شود.
   باتشکر

   ۰
 77. پرسشگر گفت:

  آیا انبار سکه بانک ها تحت هر شرایطی تحویل سکه ها را ضمانت می نمایند؟ یا این که در صورت اتفاقات غیر مترقبه ای مانند پلاسکو یا سرقت می توانند از عودت سکه در زمان مقرر سر باز زنند؟
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام
   طبق مقررات، بانک‌ها موظف هستند تا سکه‌ها را در صورت تقاضای دارنده گواهی سپرده، به آنها تحویل دهند.
   برای کسب اطلاعات بیشتر با انبار بانک ها تماس بگیرید.

   ۰
 78. یاسمن گفت:

  سلام
  من تعدادی سکه یک به یک بانک رفاه دارم بعضی از دوستان گفتند که تا قبل از ۲۸اسفند باید تمام سکه هارو بفروشم مگرنه مهلتش تموم میشه و دیگه امکان معامله آنلاین نیست و مجبورم سکه هارو تحویل بگیرم ولی من الان قصد فروش نداشتم میخواستم بدونم این حرف صحیحه و باید تا قبل از این تاریخ معامله هارو ببندم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   هنوز اطلاعیه ای در این خصوص منتشر نشده است. باید منتظر تصمیمات بورس کالا و انبار بانک رفاه در خصوص تمدید یا تحویل سکه رفاه باشیم.

   ۰
 79. Marjan sadat گفت:

  سلام و احترام
  سکه هایی که با نماد ۹۷۱۲ خریداری شدند و تا الان فروخته نشدند ،بعد از اسفند امسال چه اتفاقی براشون میفته؟باید حتما تحویل بگیریم یا میشه با ۹۸۱۲ جایگزینشون کرد؟ اگه میشه فرآیندی چطور هست؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   هنوز اطلاعیه ای در خصوص تمدید یا تحویل سکه های یک روزه بانک رفاه منتشر نشده است. بنابراین شرایط مشخص نیست. باید منتظر اطلاعیه های بورس کالا در این زمینه بود.

   ۲
 80. مسعود مقدم گفت:

  چرا قیمت سکه ۱روزه با قیمت سکه بازار تفاوت دارد. ضمنا در سررسید اگر مایل به دریافت سکه شدیم درصورت بالا بودن سکه ۱روزه نسبت به بازار متضرر میشویم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   تفاوت قیمت سکه در بازار و گواهی سپرده به دلیل عرضه و تقاضا در این دو بازار است. لازم به ذکر است وجود محدودیت دامنه نوسان در بازار گواهی سپرده نیز عامل دیگری برای متفاوت بودن قیمت در دو بازار نقدی و بورس است.

   ۰
 81. مهدي گفت:

  تمام سوال ها و جوابها را خوندم از يه كلاس خصوصي مفيد تر بود سرافراز باشيد.

  ۳
 82. سروش گفت:

  سلام. من تعدادی سكه تمام بهار تحويل۱روزه رفاه با عنوان "سكه۹۷۱۲-۰۱" را خریده ام. به تازگی معاملات این نماد ممنوع شده اند. علت چیست؟ آیا این به معنای سررسید شدن اوراق و به این معنی است که من باید برای تحویل فیزیکی سکه ها اقدام کنم. در صورت صحت این موضوع، آیا راه حلی وجود دارد که بدون مراجعه فیزیکی به کارگزاری و بانک، بتوانم دوباره به صورت آنلاین گواهی های سکه خریداری شده را معامله کنم؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   این نماد درحال حاضر منقضی شده است.
   کسانی که دارنده گواهی سپرده سکه بانک رفاه با نماد سکه ۹۷۱۲ بوده اند پس از منقضی شدن این نماد می توانند اقدام به انتقال دارایی خود از نماد منقضی شده به نماد جدید سکه ۰۰۱۲ نمایند. برای این کار می بایست در ساعات اداری با کارگزاری ۰۲۱۸۲۱۵۴۶۵۵ تماس گرفته شود تا فرآیند نقل و انتقال صورت پذیرد.
   باتشکر

   ۰
 83. ایمان گفت:

  سلام.هزینه ارزیابی هر قطعه سکه ۵۰۰۰ ریال در اطلاعیه ها آمده ولی من دیروز در بانک رفاه انجام دادم هر قطعه ۲۰۰۰۰ ریال پرداخت کردم . لطفا بفرمایید هزینه ارزیابی برای تحویل سکه برای بانک رفاه چقدر است؟

  ۱
 84. AA2981 گفت:

  سلام
  آیا خود طرف هم میتواند حساب آنلاین خودرا شارژ کند یا از طریق کارگزاری؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   مشتریان آنلاین و آفلاین کارگزاری آگاه از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری آگاه، می‌توانند از قسمت پرداخت شتابی، وجه مورد نظر خود را به سامانه معاملاتی واریز نمایند.
   باتشکر

   ۰
 85. سید سینا گفت:

  ضمن سلام و خسته نباشید
  سوالی داشتم ازتون . . . علت اینکه سکه تنها باید ضرب شده ی سال ۸۶ باشد چیست ؟ چرا با سکه های جدید تر نمیشود در این سیستم وارد شد ؟

  ۰
 86. AG3803 گفت:

  سلام مرسی عالی بود. سوال داشتم اهرم برا معاملات آتی هست یا گواهی سپرده هم میشه؟

  ۰
 87. AS3405 گفت:

  علت ممنوع و متوقف بودن نماد سکه در اکثر اوقات چیست و ایا محدودیتی در تعداد گواهی سپرده سکه هست یا خیر

  ۱
 88. AU0902 گفت:

  پس نتیجه میگیریم اوراق گواهی سپرده کالایی با هدف افزایش ایمنی مشتریان در معاملات سکه نقدی ایجاد شده است

  ۰
 89. AX5304 گفت:

  آیا در همین کارگزاری آکاه با آسا تریدر میشه گواهی سپرده طلا خرید و فروش کرد؟

  ۰
 90. اعرابی گفت:

  سلام
  ممنون از توضیحات خوب شما

  من گواهی سپرده سکه بانک سامان دارم اگر بخوام این گواهی را به گواهی سپرده بانک رفاه تبدیل کنم باید چیکار کنم؟
  میشه دقیق بفرمایید باید کجا برم و چیکار کنم؟

  پیشاپیش ممنون از جواب شما

  ۰
 91. متین گفت:

  سلام آیا سکه مورد تایید بانک رفاه و بانک سامان باهم تفاوت دارد ؟ اگر تفاوتی ندارد از کدام نوع سکه مورد قبول است ؟ سکه بهار آزادی یا سکه امامی ؟

  ۰
 92. حسین خرمی گفت:

  سلام. من میخواهم سپرده سکه بخرم برای نوسانگیری، آیا این کار را با حجم دلخواه میتونم انجام بدم یا حجم حتما باید مضربی از ۱۰ باشد؟ مثلا من میخواهم ۱۲ تا واحد بخرم و بعدا این ۱۲ واحد رو بفروشم.
  اگر این سپرده منقضی شود باید چکار کرد یعنی تعداد واحدهایی که خریدم رو باید تبدیل به سکه کنم
  آیا باید قرارداد خاصی امضا کنم؟ اگر بله ، بفرمایید انلاین هم میتونم انجام بدم؟
  با تشکر فراوان

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای خرید گواهی سپرده بجای حجم سفارش مدنظر، باید حاصل ضرب آن را در عدد ۱۰ وارد کرد. به عنوان مثال برای خرید ۱۲ گواهی سپرده باید عدد ۱۲۰ در بخش حجم سفارش ثبت گردد. شما می توانید ابتدا گواهی سپرده را خریداری کرده و سپس همان تعداد گواهی را بفروش برسانیدولی بدون داشتن گواهی سپرده، فروش امکان پذیر نیست.اگر فرد نام کاربری سامانه معاملات برخط آنلاین (سهام) را نیز داشته باشد، می‌تواند بدون مراجعه به شعب کارگزاری‌ها، معامله خود را از طریق سامانه معاملات برخط به راحتی انجام دهد.

   ۰
 93. رضا گفت:

  با سلام
  برای دریافت سکه فیزیکی از بانک رفاه برای کسی که به صورت آنلاین گواهی خریداری کرده آیا دریافت گواهی کاغذی از کارگزاری الزامیست یا نه فقط با ارائه کارت ملی میشه از خزانه دریافت کرد ؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت دریافت سکه فیزیکی از خزانه بانک رفاه می بایست به صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری آگاه مراجعه فرمائید و معرفی نامه ای که شامل مشخصات سکه و اطلاعات دارنده گواهی سکه را دریافت نماید به همراه ارائه کارت ملی به خزانه سکه فیزیکی را دریافت نماید.

   ۰
 94. حسین خرمی گفت:

  سلام. من سهم خودم را فروختم و همان روز قصد خرید سکه داشتم ولی خطای "موجودی کافی نیست" داد، آیا با پول حاصل از فروش سهام نمیشه گواهی سکه خرید؟ من کد بورسی دارم اما نمی توانم گواهی سکه بخرم، لطفا بررسی کنید. با تشکر فراوان .

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که سهام خود را فروخته اید ، دو روز کاری بعد پول به حساب سامانه معاملاتی شما واریز می شود و بعد از این دو روز می توانید گواهی سپرده سکه از طریق سامانه معاملاتی آسا خریداری نمائید.

   ۱
 95. هادی گفت:

  سلام .لطفا توضیحاتی در مورد صندوق سپرده گزاری پشتوانه طلا هم بدهید

  ۰
 96. shirzad گفت:

  سلام
  معاملات سهام در زمان فروش ۰٫۵% کارمزد در بردارد ولی معاملات گواهی سپرده فاقد مالیات است.

  ۰
 97. صادق گفت:

  سلام خواستم بپرسم که میشه گواهی سپرده ها رو خرید و همان روز یا روز بعد فروختش ممنون

  ۰
 98. آرش گفت:

  با سلام و ادب من مشتری کارگزاری آگاه هستم و معامله سهام از طریق این کارگزازی داشتم فقط بنده یک
  سوالی ساده در باب نماد بورسی: سکه تمام بهارتحویلی ۱روزه رفاه دارم. اگر من یک سهم از این سکه را که بالای ۶ونیم میلیون تومنه حدودی از طریق بورس بخرم حال که خریدم. بعد خرید آیا من می توانم این گواهی سکه بهار ازادی ا روزه بانک رفاه رو که خریدم از بورس ببرم به بانک رفاه و از بانک عامل که بانک رفاه است اصل سکه ی فیزیکی ام رو دریافت در مقابل ارائه گواهی خرید بورسی سکه درخواست کرده و تحویل بگیرم؟ یا بانک میتونه نده بهانه بیاره سکه نداریم یا...
  ممنون از پاسخ به سوالم تا ابهام ام بطرف بشه...

  ۱

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: