گره معاملاتی در بورس چیست؟

 • ۲۸ اسفند ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۸۶ نظر
 • ۱۵۰۵۵ مشاهده
گره معاملاتی در بورس چیست؟

ممکن است شما هم شنیده باشید که نماد یک شرکت در بازار بورس، مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی شده است. شاید برایتان این سؤال پیش آمده باشد که گره معاملاتی چیست؟

در این مطلب سعی داریم شما را با این مفهوم آشنا سازیم و همچنین توضیحاتی در خصوص اینکه چه زمانی نماد شرکت‌ها در وضعیت گره معاملاتی قرار می‌گیرد یا اینکه گره معاملاتی شامل چه نمادهایی در بازار بورس تهران می‌شود، ارائه دهیم.

مفهوم گره معاملاتی در بورس چیست؟

در بازار بورس، با توجه به اینکه برای دامنه مجاز نوسان قیمت، محدودیت وجود دارد، احتمال ایجاد صف خرید یا فروش‌های سنگین برای نمادهای معاملاتی با حجم نقدینگی پایین وجود دارد. این امر موجب کند شدن روند معاملات این نمادها می‌شود. در این شرایط با توجه به پایین بودن حجم معاملات و حجم مبنا، قیمت پایانی نسبت به روز قبل تغییر محسوسی نخواهد داشت. درصورتی‌که شرایط توضیح داده‌شده، در چند جلسه معاملاتی ادامه پیدا کند و نماد روی صف‌های خرید یا فروش قفل باشد، گره معاملاتی اتفاق افتاده است. در این صورت این نماد مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی خواهد شد.

دستورالعمل و قوانین گره معاملاتی

با توجه به دستورالعمل سازمان در خصوص ایجاد وضعیت گره معاملاتی، نمادی که شرایط زیر را داشته باشد مشمول گره معاملاتی است. در نظر داشته باشید موارد زیر عیناً دستورالعمل سازمان است.

یک نماد معاملاتی به‌رغم برخورداری از صف خرید یا صف فروش در پایان جلسه معاملاتی حداقل معادل یک برابر حجم مبنا برای شرکت‌هایی با ۳ میلیارد سهم و بیشتر و دو برابر حجم مبنا برای سایر شرکت‌ها، به علت عدم تقارن قیمت‌های درخواست خرید و فروش، حداقل به مدت ۵ جلسه معاملاتی متوالی مورد معامله قرار نگیرد یا متوسط معاملات روزانه آن در این دوره (به‌استثنای معاملات در بازار معاملات عمده)، کمتر از ۵ درصد حجم مبنا باشد.

کلیه معاملات یک نماد معاملاتی در ۵ جلسه معاملاتی متوالی در سقف دامنه نوسان روزانه قیمت باشد.

کلیه معاملات یک نماد معاملاتی در ۵ جلسه معاملاتی متوالی در کف دامنه نوسان روزانه قیمت باشد.

چه شرکت‌های مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی می‌شوند؟

فهرست شرکت‌های مشمول گره معاملاتی توسط بورس استخراج و حداکثر تا پیش از شروع روز معاملاتی از طریق سامانه معاملات و همچنین سایت رسمی TSETMC.COM (بخش پیام‌های ناظر بازار) به اطلاع عموم می‌رسد. مقررات گره معاملاتی در مورد سهام برخی شرکت‌ها به تشخیص مدیرعامل بورس می‌تواند حداکثر تا ۵ روز کاری اعمال نگردد. در نظر داشته باشید که برخی از شرکت‌ها ممکن است برخلاف قوانین بالا، مشمول رفع گره معاملاتی نشوند. در این شرایط ناظر بازار با توجه به نسبت P/E سهم، در نظر گرفتن معاملات مشکوک و حجم صف ساختگی سهم، ممکن است از مشمول کردن نماد جلوگیری کند.

ماده واحده: در صورت قرار گرفتن شرکت‌هایی با سرمایه کمتر از ۱۵۰ (یک‌صد و پنجاه) میلیارد ریال در گره معاملاتی، رفع گره و عدم اعمال حجم مبنا با پیشنهاد مدیریت بازار بورس تهران همراه با ذکر دلایل مربوطه و تأیید مدیرعامل شرکت بورس صورت می‌پذیرد.

دامنه نوسان در رفع گره معاملاتی

نمادهای معاملاتی که بر اساس اعلام سازمان بورس مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی می‌شوند، در ابتدای روز معاملاتی بعد و در مرحله گشایش با دو برابر دامنه نوسان روزانه قیمت عادی آن نماد بازگشایی شده و سپس در حراج پیوسته، معاملات در دامنه نوسان روزانه قیمت انجام می‌شوند. قیمت مرجع در دوره حراج پیوسته، قیمت کشف‌شده از طریق حراج ناپیوسته است. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه نمایید:

به‌عنوان‌مثال فرض کنید یک نماد از بازار اول بورس که دارای نوسان قیمت ۵ درصدی است به مدت ۱۰ جلسه معاملاتی متوالی با صف خرید همراه شود. بر اساس شرایط ایجاد گره معاملاتی که در بخش‌های پیشین توضیح داده شد، این نماد مشمول رفع گره معاملاتی بوده و در روز معاملاتی بعدی، در زمان پیش گشایش با نوسان ۱۰ درصدی عرضه می‌شود. در مدت‌زمان ۳۰ دقیقه از زمان پیش گشایش تا گشایش کشف قیمت صورت می‎‌گیرد و پس‌ازآن بر اساس قیمت کشف‌شده، معاملات سهم ادامه پیدا می‌کند. شایان‌ذکر است که حداکثر به مدت ۵ روز معاملاتی متوالی، حجم مبنا برای محاسبه قیمت پایانی این نماد که مشمول رفع گره معاملاتی شده است در نظر گرفته نمی‌شود؛ بنابراین کوچک‌ترین تغییری در قیمت سهم بدون توجه به حجم معاملات آن، قیمت پایانی را تغییر می‌دهد.

برای نمادهای معاملاتی که بر اساس اعلام بورس مشمول گره معاملاتی می‌شوند، در ابتدای روز معاملاتی بعد بازگشایی نماد مطابق ترتیبات ماده ۲۲ انجام می‌گیرد.

ماده ۲۲ دستورالعمل اجرایی نحوۀ انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران

بازگشایی نماد معاملاتی از طریق حراج ناپیوسته در بازه ۳۰ دقیقه‌ای با اعمال یک مرحله پیش گشایش، شروع و با اجرای حراج ناپیوسته پایان می‌یابد. پس‌ازاین مرحله، معاملات از طریق حراج پیوسته در زمان باقیمانده تا پایان جلسه معاملاتی و در دامنه نوسان مجاز روزانه قیمت انجام می‌شود. قیمت مرجع در دوره حراج پیوسته، قیمت کشف‌شده از طریق حراج ناپیوسته است.

تبصره ۱: درصورتی‌که در دورۀ حراج ناپیوسته معامله‌ای صورت نپذیرد یا معاملات انجام‌شده در دوره حراج ناپیوسته توسط بورس تأیید نگردد، به تشخیص بورس و پس از اطلاع‌رسانی، حراج ناپیوسته موضوع این ماده برای یک‌بار دیگر در همان جلسه معاملاتی یا در ۹۰ دقیقه ابتدایی جلسه معاملاتی بعد قابل تکرار است. به هر ترتیب در صورت عدم کشف قیمت، آخرین قیمت پایانی نماد معاملاتی، قیمت مرجع در دوره حراج پیوسته خواهد بود.

تبصره ۲: در خصوص قیمت‌گذاری حق تقدم سهام برای اولین بار پس از افزایش سرمایه و در زمان عرضه حق تقدم استفاده‌نشده در صورت عدم کشف قیمت پس از دو نوبت حراج ناپیوسته، حراج ناپیوسته تا کشف قیمت تکرار می‌شود. در زمان عرضه‌ی حق تقدم استفاده‌نشده، مدت‌زمان حراج ناپیوسته از شروع عملیات حراج آغاز و تا پایان جلسه‌ی معاملاتی ادامه خواهد داشت.
تبصره ۳: در تمامی مواد این دستورالعمل، حراج ناپیوسته بدون محدودیت دامنه نوسان صورت می‌گیرد، مگر اینکه نوع محدودیت به‌صورت صریح بیان شده باشد.

نتیجه گیری:

با توجه به مطلب ارائه‌شده با عنوان گره معاملاتی در بورس، با مفهوم گره معاملاتی، شرایط ایجاد آن، دستورالعمل‌های سازمان بورس در خصوص رفع گره معاملاتی و نحوه گشایش سهام پس از رفع آن آشنا شدیم.
با اندکی دقت در می‌یابیم برای آنکه سهام خریداری‌شده ما در آینده دچار گره معاملاتی نشود، بهتر است سهام با نقد شوندگی بالا را در بازار شناسایی کنیم و به‌منظور معاملات روی آن‌ها تمرکز داشته باشیم. هر اندازه نقد شوندگی یک نماد معاملاتی بالا باشد، کمتر درگیر صف خرید و فروش و گره معاملاتی خواهد شد.

 

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

86 پاسخ به “گره معاملاتی در بورس چیست؟”

 1. محسن ایرانشاهی گفت:

  نباید اعمال قانون به تشخیص ناظر گذاشته می شد چون باعث سلیقه ای رفتار شدن میشود

  ۵۵
 2. میلاد گفت:

  فهرست شرکت‌های مشمول گره معاملاتی توسط بورس استخراج و حداکثر تا پیش از شروع روز معاملاتی از طریق سامانه معاملات و همچنین سایت رسمی TSETMC.COM (بخش پیام‌های ناظر بازار) به اطلاع عموم می‌رسد.

  ۲۱
 3. رضا گفت:

  سلام باآشنایی باگره معاملاتی درخریدهای بعدی بادقت وتامل بیشتری نسبت به سهم موردنظرتصمیم میگیریم متشکرم.

  ۱۷
 4. زکریا گفت:

  من قبلا در مورد گره معاملاتی اطلاعات کاملی نداشتم، ولی با این مطلب بیشتر میدونم.

  ۱۸
 5. من نمیدونستم.
  خیلی جالبه
  اینجاست که سهام خوب و بنیادی خودشو از گره به دور نگه میداره

  ۱۱
 6. فرزاد گفت:

  اگر کارگزاری ها در حجم مبنا تخفیف بدند خیلی بهتره

  ۱۱
  • امیرحسین اروم گفت:

   سلام.دوست عزیز حجم مبنا ربطی به کارگذاری ها نداره..کارگذاری ها مجری و اجرا کننده قوانین سازمان هستن نه مصوب و ایجاد کننده اون!

   ۹
  • مهدی گفت:

   دوست گرامی حجم مبنا قانون مصوبه ای هست و ربطی به کارگزاری نداره درضمن درصد نیست که تخفیف بخوره میزان حجم معادلاته که اینجا مجالش نیس توضیح بدم قبلا که مبنا یک بود برای نزدیک شدن به قیمت پایانی نیاز به معاملات زیادی نبود.

   ۵
 7. ادریس رحمانی گفت:

  پس گره معاملاتی یه چیز خوبه من فکر کردم یکم عجیبه و غریبه

  ۸
 8. naser گفت:

  ممنون خیلی کاربردی بود زیرا روزی نیست که شاهد این مسله نباشیم در بورس

  ۱۴
 9. احمدی گفت:

  قانون خوبی هست ولی در مورد شرکت های عرض اولیه باید تغیراتی در آن بدهند و کمی آسانتر کنن . باتشکر احمدی

  ۱۰
 10. وحید گفت:

  گره معاملاتی تو مثلت ها خیلی خوبه ولی تو منفیها ۰۰۰

  ۸
 11. علی جهانیان گفت:

  به نظر می رسد این گره معاملاتی بیشتر برای شرکت های با سرمایه اندک پیش میاد تا شرکت های بزرگ

  ۴
 12. داود گفت:

  سلام دیدگاه بهتری نسبت به گره معاملاتی پیدا کردم با تشکر

  ۹
 13. محسن گفت:

  جالب بود من اطلاعی در مورد گره معاملاتی نداشتم

  ۵
 14. Mahdie گفت:

  بارها دیده بودم گره معاملاتی رو اما دلیلش رو نمیدونستم... ممنونم

  ۴
 15. بهنام ندائی گفت:

  با سلام ، به نظر بنده اگر در زمان بازگشایی در همان روز دامنه نوسان را ۲۵ تا ۳۰ درصد بکنن گره معاملاتی زود حل میشه . با تشکر

  ۸
  • Jaber گفت:

   دقیقا همین کارو کردن نیمساعت بعد از بازگشایی دامنه نوسان حداقل ۱۰ درصد و بعضی مواقع ۲۰ درصد میشه وقیمت جدید کشف میشه و بعد معاملات برمیگرده به روال عادی و دامه نوسان قبلیش که قانون بسار خوبیه بنظرم

   ۰
 16. محمد امین شهابی گفت:

  پس گره معاملاتی یه چیز خوبه من فکر کردم یکم عجیبه

  ۴
 17. سجاد گفت:

  مطلب خوبي بود، اينجاست كه آدم بايد بره سراغ سهماي بنيادي تر.

  ۷
 18. a گفت:

  نقش سهام بنیادی الان مشحص میشه

  ۶
 19. king936 گفت:

  با سلام
  لطفا بورس ی برنامه بریزه عرضه اولیه ها تا یمدت حجم مبنا نداشته باشه!
  اینجوری هیچ رشدی نمیکنن واصلا ارزش خرید ندارن باروزی ۰/۰۵درصد پایانی
  من فکر میکنم اگه همینجوری ادامه پیدا کنه دیگه کسی عرضه اولیه شرکت نمیکنه و با شکست مواجه میشن
  با تشکر
  سال نو همگی مبارک

  ۱۵
 20. سعید گفت:

  یکی از مشکلات افزایش حجم مبنا همین موضوعه که ما با توجه به این مشکل باید سهامی رو انتخاب کنیم که درصد شناوری بالایی داشته باشند

  ۳
 21. سیده فائزه سید جوادی گفت:

  سهام بنیادی یعنی یک پیشرفت بزرگ

  ۵
 22. محمدنکو گفت:

  با شناخت دقیق تر سهم های بنیادی میتونیم از گره معاملاتی در امان باشیم یا اگر در بعضی سهم ها به گره خوردیم با این مطالب قابل مدیریت هستن

  ۸
 23. رضا گفت:

  کلا سهم های بنیادی عالیه

  ۳
 24. هیوا گفت:

  عالی بود اینجور مطالب باعث آگاهی بیشتر سهمداران میشه
  سپاس از شما

  ۲
 25. علی گفت:

  اگر در زمان های خاصی دامنه نوسان تغییر کند البته رو به بالا، کمتر شاهد گره خواهیم بود.

  ۴
 26. محسن بابائی اقدم گفت:

  باید رفت به سمت سهمی که شناوریش زیاد باشه تا احتمال معاملش بره بالا

  ۵
 27. ساسان گفت:

  واقعا باشناسایی سهام بنیادی و دیدبلندت میشه سود خوبی کسب کرد

  ۴
 28. علیرضا گفت:

  یکی از رفتارهایی که اهالی بازار سهام بویژه افرادی که تازه وارد بورس شدن و بهش عادت کرده اند، خرید و فروش پی در پی در بازه های زمانی کوتاه مدت هستش.
  شاید به کرات برایتون اتفاق افتاده که پس از خرید سهمی و در جا زدن چند روزه ی اون اقدام به فروشش کردید و بلافاصله پس از خروج شما از سهم شروع به رشد شارپ کرده
  علت اصلی این مشکل عادت به خرید و فروش مداوم است.
  اگرکه سهم خوب و ارزنده ای خریدین بهش فرصت بدین

  ۸
 29. پرهیزکاری گفت:

  باید برای سهم های اینجوری (دچارگره معاملاتی میشوند ) فکر اساسی کرد.

  ۳
 30. مصطفی گفت:

  پس از اعمال قانون حجم مبنا، سازمان بورس هنوز از این بابت شرکتی را مشمول گره معاملاتی نکرده و باید منتظر شروع رسمی خرید و فروش ها در سال جدید باشیم تا میزان دقت و پایبندی سازمان به این تبصره و ماده ها را شاهد باشیم.
  نمادهای زیادی در روزهای پایانی اسفند ماه مشمول این قواعد بوده اند و چشم امید بسیاری از سرمایه گذاران برای رشد سهم و افزایش سرمایه و سودشان به این قانون دوخته شده است.

  ۳
 31. Mobina گفت:

  از سهم های بنیادی سود خوبی میشه کسب کرد

  ۴
 32. علیرضارعیتی گفت:

  بایدقانون حجم مبنا برایه مدت حداقل سی چهل روزه درباره عرضه اولیه هابرداشته بشه چون درواقع یک نوع درجازدن هست وبه نظرمن باین شرایط دیگه استقبالی ازاونا نمیشه

  ۸
 33. ali گفت:

  هر اندازه نقد شوندگی یک نماد معاملاتی بالا باشد، کمتر درگیر صف خرید و فروش و گره معاملاتی خواهد شد.خیلی جالب بود.
  و گره معاملاتی می تواند ربطی به ارزش حقیقی سهم هم داشته باشد.

  ۵
 34. علی گفت:

  برای تمام نمادها نباید باشه به نظرم مخصوصا عرضه اولیه ها

  ۴
 35. رزاق فانی گفت:

  توضیحات عالی بود' سهامایی که قدرت نقدشوندگی بالایی دارن به ندرت دچاره گره معاملاتی میشوند'

  ۵
 36. علیاری گفت:

  خسته نباشین مطالب باعث آگاهی بیشتر سهمداران میشه و بازار جلوه ی تکنیکی به خودش میگیره
  سپاس از شما

  ۲
 37. احسان گفت:

  سلام
  از سهم های بنیادی میشه سود خوبی کسب کرد

  ۲
 38. محسن گفت:

  با قانون جدید حجم مبنا ، همیشه روی عرضه اولیه ها شاهد گره معاملاتی میشیم

  ۶
 39. سید مجید موسوی گفت:

  قبل از خرید سهام هر شرکتی باید بطور صحیح اون رو انالیز و در مورد اون تحقیق کرد . سهم های بنیادی با نقد شوندگی خوب همون چیزی هست که ما رو به سود دلخواه میرسونه .هر چی نقد شوندگی یک نماد معاملاتی بالا باشه ، کمتر درگیر صف خرید و فروش و گره معاملاتی خواهد شد.

  ۲
 40. عباس گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفید و ارزشمندتون.
  موفق باشید.

  ۲
 41. حمید گفت:

  نباید اعمال قانون به تشخیص ناظر گذاشته می شد چون باعث سلیقه ای رفتار شدن میشه

  ۳
 42. سینا رضایی گفت:

  فوق العاده بود ممنون

  ۴
 43. نصیری گفت:

  هنوز سهم هایی دیده می شوند که به طور کامل از قوانین پیروی نمی کنند. برخی سهم ها هنوز حجم مبنا ۱ دارند. باید اصولی باشد و برای همه اعمال شود. زمانی اتفاق می افتد که همه چیز کامپیوتر بیس شود و نظر اشخاص کمتر اعمال شود.

  ۵
 44. mohammad.dejban گفت:

  مطالب بسیار آموزنده و کاربردی ممنون از اطلاع رسانی کارگزاری آگاه سپاس فروان

  ۲
 45. Smr گفت:

  ممنون بابت توضیحات،اینجاست که سهم های بنیادی خودشونو نشون میدن

  ۳
 46. Smr گفت:

  اینجاست که سهم های بنیادی خودشونو نشون میدن

  ۳
 47. مهدی بشیری گفت:

  سلام مطالب شما خیلی عالی بود

  ۴
 48. سیدیحیی گفت:

  نمادهای معاملاتی که بر اساس اعلام بورس مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی می‌شوند، در ابتدای روز معاملاتی بعد و در مرحله گشایش با دو برابر دامنه نوسان روزانه قیمت عادی آن نماد انجام و سپس در حراج پیوسته، معاملات در دامنه نوسان روزانه قیمت انجام می‌شوند. قیمت مرجع در دوره حراج پیوسته، قیمت کشف شده از طریق حراج ناپیوسته است.

  ۸
 49. ستار محمدی گفت:

  مطلب جالبی بود مرسی

  ۶
 50. کمال گفت:

  سلام

  خیلی کارگزاری خوبیه آگاه واقعا.

  خسته نباشید

  ۷
 51. سینا گفت:

  با سپاس از مطالب خوب شما

  ۶
 52. میلاد گفت:

  سرمایه گذاری سهم های بنیادی سود خوبی داره

  ۴
 53. محمد گفت:

  اصلا اطلاع نداشتم اطلاعات خوبي بود

  ۷
 54. محمد گفت:

  بسيار عالي خبر نداشتم از گره معاملاتي خيلي دنبالش بودم

  ۷
 55. اطلاعات خوب و بجایی بود

  ۶
 56. مجتبی نیکنام گفت:

  با سلام...برای خود من که تازه وارد به بورس هستم بسیار اموزنده و مفید بود..من بعد توی خرید و فروش هام حتما گره معاملاتی رو رعایت میکنم که بتونم بخوبی سهام رو خرید و فروش کنم..تشکر فراوان از شما...

  ۱
 57. علی گفت:

  باید دنبال نمادی رقت که نقد شوندگی بالایی داره

  ۲
 58. حمید رضا گفت:

  انجام این امر بسیار با اهمیت و کارا می باشد. و باعث صرفجویی در وقت و جلوگیری از حدر رفت زمان معاملاتی میگردد.

  ۲
 59. رضا گفت:

  برای تمام نمادها نباید باشه به نظرم مخصوصا عرضه اولیه ها.... این نظر رو کاملا قبول دارم

  ۲
 60. Mohamad yousefi گفت:

  من فکر میکنم اعمال دامنه نوسان توسط سازمان باعث پیچیدگی و دیرتر شفاف شدن تابلوی معاملات میشه .... اما بخاطر ریسک کلی بازار سرمایه ما فعلا تصمیم درستیه که بازار رو در روزهای بحرانی نجات داده . پس اعمال مواردی در تصحیح دامنه نوسان روزانه مثل حجم مبنا و رفع گره معاملاتی اجتناب ناپذیره.

  ۲
 61. حسن عبدلی گفت:

  درود
  بیشتر باید آگاهی خود را نسبت به بورس و نمادهای پر بازده بالا ببریم

  ۳
 62. شادمهر گفت:

  سلام
  با توجه به قانون حجم مبنا بهتره سراغ نمادهایی بریم که درصد شناوری بالایی دارن.

  ۳
 63. علی گفت:

  گره معاملاتی برای سهم هایی که از روندشون اطمینان دارید,خوبه
  چون ممکنه با ده یا بیست درصد باز بشه و اونوقت است که سهمی که توی روزهای گذشته رشد کمی که به خاطر حجم مبناش داشته رو جبران میکنه
  ولی از طرفی هم که اگه از روندسهم اطمینان نداشته باشید و عرضه ایی هم در کار نباشه , اونوقت یکم باید محتاتانه عمل کنید

  ۱
 64. طباطبائی گفت:

  صد در صد جهت شفافیت در معاملات، برای بازار لازم است.

  ۱
 65. سحر گفت:

  ممنون بسیارکاربردی است.سهام های بنیادی پرسودند.

  ۲
 66. سهیلا گفت:

  سلام ممنون از مطالب. اما بدترین قانون بورسیه چون گاهی با ۵۰ درصد گاهی با ده درصد افشا اطلاعات مثبت باز میشه و علت بد بودنشم اختیار دادن ناظر هست. به نظرم با توجه به حجم مبنا باید بعد از بسته شدن دامنه نوسان بخورن

  ۲
 67. حمید گفت:

  گره معاملاتی میتونه اتفاق خوبی برایدسهامدارا باشه

  ۱
 68. هاشم زاده گفت:

  آموزش های کارگزاری آگاه در سایت و شبکه های اجتماعی بسیار مفید است . بنده هم از طریق تلگرام و هم اینستاگرام پیگیری می کنم . بنظرم آموزشها از طریق تلگرام و اینستاگرام بهتره . چون گوشی همیشه دم دست است . با تشکر

  ۱
 69. آرش گفت:

  خرید سهام با بنیاد مشخص و بنیادی ما را از مشکلات آتی بدور می نماید

  ۰
 70. هادی گفت:

  سلام و ممنون از مطالب.
  اگر کشف قیمت از طریق سیستم یا قانون دیگری صورت بگیرد. بهتر است چون افراد ریسک کمتری را تجربه می کنند .
  اگر حجم مبنا با عدالت بیشتر باشد، خوب است .

  ۰
 71. عباس گفت:

  سلام.ممنون از مطالب خوبتون.اکثرا نظرشون اینه که شناوری سهم بالاتر باشه اما به نظر من شناوری بالا هم مشکلات خاص خودشو داره مثل کندی حرکت سهم.بنظرم شناوری متوسط در انتخاب سهم کمک بزرگیه که هم درگیر گره معاملاتی نشیم هم حرکت سهم لاکپشتی نباشه.

  ۰
 72. علی گفت:

  معامله در گره های معاملاتی مهم در هیدن ها و منشأ حرکت یکی از استراتژی های خوب بازاره

  ۰
 73. مهدی گفت:

  سهم هایی با بنیاد قوی کمتر گره دار میشوند

  ۰
 74. محمد گفت:

  به حجم مبنا ادامه یابد از جذابیت عرضه اولیه ها کم شده وسهمهای خوب بابنیاد عالی وسوددهی خوب مورد بی مهری قرارمیگیرند

  ۰
 75. سوده گفت:

  سهم با شناوری بالا برای معامله مناسبتره

  ۰
 76. مهدی گفت:

  سهام بنیادی برای معامله مناسبه و دانستن گره معاملاتی نقش بسزایی در معامله دارد

  ۰
 77. طناز گفت:

  سهم با بنیاد قوی ریسک سرمایه گذاریش خیلی کمتره

  ۱
 78. منصور گل محمدی گفت:

  برای رفع گره معاملاتی چه کنیم:

  تأثیر حجم مبنا در محاسبه قیمت پایانی نماد مورد نظر، برای دوره مشخصی که از ۵ جلسه معاملاتی متوالی بیشتر نیست حذف می شود.
  در ابتدای روز معاملاتی بعد و در مرحله پیش گشایش، معاملات نماد با دامنه نوسان دو برابر (دو برابر دامنه نوسان عادی) انجام می شود و قیمت مرجع در دوره حراج پیوسته، و بدست آوردنت قیمت از طریق حراج ناپیوسته خواهد بود.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: