کندل استیک‌ها در تحلیل تکنیکال

 • ۲۱ خرداد ۱۳۹۶
 • Agah
 • ۶۷ نظر
 • ۱۷۰۶۵۹ مشاهده
کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

معامله‌گران بورس، معمولاً از سه نمودار خطی، کندل استیک و میله ای استفاده می‌کنند. در بین این سه نمودار، از کندل استیک (Candle Stack) به دلیل مزیت‌هایی که دارد استقبال بیشتری شده است. از جمله مزیت‌های کندل استیک استفاده راحت و تشخیص  روند صعودی یا نزولی سهم به‌صورت مجزا است.

استفاده از کندل استیک‌ها دارای شرایطی است. اولین شرط این است که تغییرات قیمتی سهم دارای روند صعودی یا نزولی باشد.

به طور کلی یک کندل استیک از چهار بخش اصلی تشکیل شده است. این چهار داده عبارتند از قیمت آغازین (open)، قیمت پایانی (close)، بالاترین قیمت در بازه زمانی (High) و پایین ترین قیمتی که در بازه زمانی (Low) تعیین شده رخ داده است. شکل کلی یک کندل استیک در شکل زیر نمایش داده شده است.

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

بخش‌های مختلف کندل استیک

اندازه بدنه و سایه پایین و بالا در کندل استیک دارای اهمیت بسیار زیادی هستند. زمانی که شمع تو خالی یا سفید است و دارای سایه کوتاه باشد، به این معنی است که قیمت پایانی بالاتر از قیمت آغازین است. بر عکس این حالت زمانی است که قیمت پایانی کوچکتر از قیمت باز شدن باشد که در این حالت شمع بصورت تو پر یا مشکلی رسم می گردد.

بدنه کندل استیک‌ها

اندازه بدنه بزرگ در کندل استیک‌ها نشانگر قدرت زیاد خرید یا فروش است؛ یعنی هر چقدر بدنه کندل بزرگتر باشد، نشانگر افزایش قدرت خریداران یا فروشندگان است. حال برای تعیین فروشندگان یا خریداران میتوان به رنگ بدنه کندل رجوع کرد. اگر رنگ بدنه سفید باشد، بیانگر قوی بودن خریداران هست. بطور مثال یکی از بهترین حالت هایی که نشان دهنده فشار قوی خریداران است، بدنه بلند کندل و رنگ سفید آن است.

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

بدنه‌های مختلف کندل استیک

سایه‎ها در نمودارهای کندل استیک

سایه‌های بالایی و پایینی نیز دارای معانی خاصی هستند. سایه بلند یک کندل نشانگر این است که معاملات انجام‌گرفته بر روی سهم، در خارج از محدوده قیمت باز و بسته شدن شکل‌گرفته است. اگر سایه بالایی یک کندل بلند باشد نشانگر خریدار قوی سهم بوده که منجر به افزایش قیمت سهم شده است، اما با فروشندگان قوی نیز همراه شده است و قیمت سهم در محدوده قیمت پایانی بسته‌شده است.

شرایط و قوانین استفاده از کندل استیک‌ها

از کندل استیک‌ها زمانی استفاده می‌شود که تغییرات قیمت سهم دارای روند باشد. معمولاً از کندل استیک‌ها درروند صعودی و نزولی استفاده می‌گردد. الگوهای کندل استیک معمولاً در نقاط حمایت و مقاومت سهم (اگر الگویی تشکیل‌شده باشد) موردتوجه قرار می‌گیرند. انتخاب قیمت‌های مناسب برای خرید سهام جز نقاط قوت الگوهای کندل استیک هست درعین‌حالی که این الگوها برای قیمت‌های خروج از سهم معمولاً عملکرد مناسبی ندارند.

انواع الگوهای کندل استیک

در ابتدا برای آشنایی با الگوهای کندل استیک، چند مورد از الگوهای منفرد را بررسی خواهد شد.

ماروبزو (Marubozu)

ماروبزو بدین شکل تعریف می‌شوندکندل دارای روند نزولی است و سایه بالایی و پایینی در آن دیده نمی‌شود. فشار بیشتر فروشندگان ازجمله نتایجی است که از این نوع کندل استنباط می‌شود. درنتیجه روند بازار به سمت تغییر به سمت نزول و یا ادامه روند نزولی است. قیمت باز شدن برابر قیمت سقف و قیمت بسته شدن برابر قیمت کف است.

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

انواع ماروبزو

در مقابل ماروبزو مشکی، ماروبزو سفید است. ماروبزو سفید نشان‌دهنده صعودی بازار است. در این حالت نیز سایه بالایی و پایینی دیده نمی‌شود. فشار بیشتر خریداران ازجمله نتایجی است که از این نوع کندل استنباط می‌شود. درنتیجه بازار به سمت بالا است. زمانی که این نوع شمع تشکیل شود اولین مرحله از شروع روند صعودی (بازگشتی) روی‌داده است. در این حالت قیمت باز شدن برابر قیمت کف و قیمت بسته شدن برابر قیمت سقف است.

دوجی (Doji)

مفهوم دوجی اشاره به نمودارهای شمعی دارد که قیمت شروع و پایان آن‌ها یکسان است. دوجی‌ها دارای بدنه نازک که معمولاً به‌صورت یک خط نازک و باریک نشان داده می‌شوند. تردید بین خریداران و فروشندگان سهم مهم‌ترین نتیجه‌ای است که از دوجی‌ها استنباط می‌شود.

در بعضی از حالات دوجی‌های بعد از ماروبزو سفید دیده می‌شوند. این حالت نشانگر این است که خریداران قوت خود را ازدست‌داده‌اند و برای ادامه روند صعودی سهم نیاز به خریداران جدید است. حال اگر دوجی بعد از ماروبزو سیاه دیده شود نشانگر این است که فروشندگان سهم کم هستند و برای ادامه روند نزولی سهم نیاز به فروشندگان جدید باقوت بیشتری است.

دوجی بعد از ماروبزو سفید: خریداران قوت خود را ازدست‌داده‌اند و برای ادامه روند صعودی سهم نیاز به خریداران جدید است.

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

دوجی بعد از ماروبزو سفید

دوجی بعد از ماروبزو سیاه: فروشندگان قوت خود را ازدست‌داده‌اند و برای ادامه روند نزولی سهم نیاز به فروشندگان جدید است.

۱۲

دوجی بعد از ماروبزو سیاه

دوجی‌ها در چهار دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که در این قسمت سه دوجی بررسی می‌گردد:

 • دوجی پایه‌بلند (Long leg doji)
 • دوجی سنگ‌قبر (Grave Stone)
 • دوجی سنجاقک (Dragon Fly)
کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

تقسیم بندی دوجی‌ها

دوجی پایه‌بلند (Long leg Doji):

این نوع شمع‌ها بیانگر قیمت شروع و پایان برابر هستند. برابری قدرت خریداران و فروشندگان در آن بازه زمانی نتیجه‌ای است که از این نوع دوجی استنباط می‌شود.

دوجی سنگ‌قبر (Grave Stone):

همان‌طور که از شکل مشخص است این نوع دوجی فاقد سایه پایین است (سایه پایین خیلی کوتاه). این نوع از دوجی‌ها هم نشانگر قیمت شروع و پایان یکسان است.

دوجی سنجاقک (Dragon Fly):

این نوع از دوجی‌ها دارای سایه پایین بلند هستند.

الگوی چکش (Hammer):

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

الگوی چکش

الگوی چکش معمولاً در یک‌روند نزولی و در انتهای آن تشکیل می‌شود. این الگو دارای سه خصوصیت اصلی است. بدنه کندل در قسمت بالای آن است. سایه پایینی بلند (دو تا سه برابر اندازه بدنه) دومین خصوصیت الگوی چکش است. سومین خصوصیت اصلی الگوی چکش، نداشتن سایه بالایی (سایه بالایی خیلی کوتاه) است.

در الگوی چکش رنگ بنده دارای بدنه اهمیت زیادی ندارد؛ اما اگر رنگ بدنه سفید باشد نشان‌دهنده قدرت بالای الگو برای بازگشت است. بدین معنی که قیمت سهم به سمت افزایش خواهد رفت.

الگوی دار آویز (Hanging Man):

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

الگوی دارآویز

این نوع الگو در انتهای روند صعودی تشکیل می‌شود و بیانگر تغییر الگو به سمت روند نزولی است (در خط مقاومت سهم تشکیل می‌شود). در این الگو بدنه کندل در بالای آن است و از مهم‌ترین خصوصیات این نوع الگو به شمار می‌آید. از دیگر خصوصیات این نوع کندل می‌توان به این نکته اشاره کرد که اندازه سایه پایین حداقل دو برابر بدنه کندل است.

معمولاً این نوع کندل سایه بالایی ندارد یا اینکه سایه بالایی آن بسیار کوتاه است. در این نوع الگو نیز رنگ بدنه اهمیت زیادی ندارد اما معمولاً رنگ بدنه مشکی نشانگر قدرت بالای الگو برای برگشت را نشان می‌دهد.

الگوی چکش معکوس (INVERTED HAMMER):

این الگو شباهت زیادی به الگوی چکش دارد که در قسمت‌های قبلی موردبررسی قرار گرفت. الگوی چکش معکوس همانند الگوی چکش در انتهای روند نزولی شکل می‌گیرد. در این نوع الگو بدنه در انتهای آن قرار دارد و اندازه بدنه یک‌دوم سایه بالایی است. در این نوع الگو رنگ بدنه سفید نشان‌دهنده قدرت بیشتر الگو برای بازگشت روند است.

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

الگوی چکش معکوس

الگوی ستاره ثاقب (Shooing Star):

الگوی ستاره ثاقب در انتهای روند صعودی شکل می‌گیرد. در این نوع الگو بدنه در انتهای پایینی آن است و اندازه سایه بالایی آن دو برابر بدنه است.

الگوی هارامی (Harami):

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

الگوی هارامی

لغت هارامی ریشه‌ای ژاپنی دارد و در زبان ژاپنی معنای باردار بودن را می‌دهد. این الگو شامل دو کندل است که کندل اول نقش والده (مادر) و کندل دوم نقش فرزند را دارد. متوقف شدن و یا کند شدن روند حرکت مهم‌ترین نتیجه‌ای است که پس از مشاهده این کندل می‌توان به آن پی برد. معمولاً رنگ کندل‌ها در این الگو متفاوت است. به‌طور مثال اگر کندل مادر سفید باشد کندل کودک معمولاً به رنگ مشکی است. رنگ سفید به معنای مثبت بودن و رنگ مشکی بودن به معنای منفی بودن است.

الگوی انبرک پایینی:

این الگو دارای دو شمع بارنگ‌های متفاوت است. در ابتدا شمع نزولی که به رنگ مشکی است تشکیل می‌شود. اندازه بدنه شمع نزولی بزرگ بوده و این شمع فاقد سایه است. پس از تشکیل شمع اول نوبت به تشکیل شمع دوم می‌رسد که شمع دوم در محدوده قیمتی شمع اول خواهد بود. شمع دوم معمولاً به‌صورت دوجی یا چکش معکوس شکل می‌گیرد.

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

الگوی انبرک پایینی

الگوی ستاره صبحگاهی:

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

الگوی ستاره صبحگاهی

این الگو دارای سه شمع است. مهم‌ترین نتیجه‌ای که از الگوی ستاره صبحگاهی استنباط می‌شود، شروع روند صعودی در انتهای روند نزولی است. معمولاً این الگو در انتهای روند نزولی شکل می‌گیرد که هر شمع شامل پیامی است. شمع اول که نزولی و پرقدرت، شمع دوم که معمولاً فاقد بدنه بزرگ و سایه است، می‌تواند به شکل صعودی یا نزولی شکل بگیرد. در انتها شمع سوم ظاهر می‌شود که نسبت به شمع دوم حالت صعودی دارد.

الگوی سه ستاره صعودی (Bullish Tri-Star):

این الگو نیز از سه شمع تشکیل‌شده است. اگر بین شمع اول و دوم یک شکاف نزولی و بین شمع دوم و سوم یک شکاف صعودی تشکیل شود، می‌تواند پیامی مبنی بر تغییر روند از نزولی به صعودی از آن استخراج کرد.

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

الگوی سه ستاره صعودی

الگوی ستاره عصرگاهی:

این الگو شامل سه شمع است. مهم‌ترین خروجی این الگو شروع روند نزولی در انتهای روند صعودی است. وضعیت شمع‌ها در این الگو به شکل زیر است:

 • شمع اول: صعودی و بسیار پرقدرت
 • شمع دوم: بدنه شمع دوم کوچک و معمولاً دارای سایه نیست.
 • شمع سوم: نزولی
کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

الگوی ستاره عصرگاهی

 

الگوی پوشاننده صعودی (Bullish Engulfing Pattern):

دو شمع در این الگو وجود دارند که دارای رنگ‌های متضاد هستند. این الگو در انتهای روند نزولی تشکیل می‌شود. شمع دوم که دارای بدنه به رنگ سفید است بیانگر روند صعودی است. در این الگو شمع دوم کل شمع اول را که به رنگ مشکی است، پوشش می‌دهد. در الگوی پوشاننده صعودی وجود و یا عدم وجود سایه‌ها مهم نیست.

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

الگوی پوشاننده صعودی

الگوی سه مکعب سفید (Three White Soldiers):

این الگو دارای سه شمع است که همگی دارای رنگ سفید هستند. بین شمع‌ها شکاف نزولی وجود دارد که بیانگر تغییر بسیار پرقدرت روند نزولی به صعودی است. روند همه شمع‌ها در این الگو صعودی است.

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

الگوی سه مکعب سفید

الگوی ابر تیره:

این الگو دارای دو شمع است که شمع‌ها دارای رنگ‌های متفاوت هستند. رسیدن سهم به قیمت مقاومت ازجمله مهم‌ترین نتایجی است که می‌توان از این الگو برداشت کرد. هر دو شمع در این الگو دارای بدنه بزرگ هستند. ابتدا شمع اول بارنگ سفید تشکیل می‌شود و سپس شمع دوم که حداقل ۵۰ درصد از شمع اول را پوشش داده است شکل می‌گیرد. اگر این شمع‌ها در نقاطی بالاتر از سایر شمع‌ها شکل بگیرند بیانگر تغییر روند از صعودی به نزولی هستند.

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

الگوی ابر تیره

 

الگوی رسوخ گر:

این الگو نقطه مقابل الگوی ابر تیره است. در این الگو ابتدا شمع مشکی تشکیل می‌شود و سپس شمع سفید که حداقل ۵۰ درصد از شمع مشکی را پوشش داده است شکل می‌گیرد. افزایش قیمت سهم و تغییر روند از نزولی به صعودی ازجمله نتایج قابل استنباط از این الگو است.

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

الگوی رسوخ گر

الگوی سه کلاغ‌سیاه (Three Black Crows):

این الگو معمولاً برای معامله گران نشانگر خبرهای بد در قیمت سهم است. ادامه روند نزولی و ادامه کاهش قیمت سهم از مهم‌ترین نتایج مشاهده این الگو است. این الگو دارای سه شمع است که بارنگ‌های مشکی و پشت سر هم تشکیل می‌شود که معمولاً اندازه بنده آن‌ها با یکدیگر برابر است.

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

الگوی سه کلاغ‌سیاه

الگوی سه سرباز سفید (Three White Soldiers):

این الگو که نقطه مقابل الگوی سه کلاغ‌سیاه است، معمولاً در یک‌روند صعودی شکل می‌گیرد. این الگو معمولاً حاوی پیام‌های مثبت و خوشحال‌کننده برای معامله گران است. این الگو دارای سه شمع است که بارنگ سفید تشکیل می‌شود که به‌صورت صعودی و پشت سر هم تشکیل می‌شوند. این الگو بیانگر خریداران پرقدرت در سهم است و معمولاً بعد از مشاهده این الگو، قیمت سهم افزایش می‌یابد.

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

الگوی سه سرباز سفید

الگوی سه خط حمله (Three Line Strike):

معمولاً از این الگو به‌تنهایی استفاده نمی‌شود. این الگو دارای سه شمع به شکل نزولی است که بعدازاین سه شمع یک شمع با بدنه بزرگ به‌صورت نزولی شکل می‌گیرد. بازگشت قیمت به محدوده باز شدن شمع اول مهم‌ترین نتیجه‌ای است که از الگوی سه خط حمله استخراج می‌شود.

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

الگوی سه خط حمله

الگوی تاسوکی رو به پایین (Downside Tasuki):

این الگو از سه شمع تشکیل‌شده است که دو شمع آن به‌صورت نزولی (مشکی) و یکی از شمع‌ها به‌صورت صعودی (به رنگ سفید) است. همانند شکل زیر شمع صعودی در میان شکاف قیمتی شمع اول و دوم شکل‌گرفته است. دو شمع نزولی نشانگر قدرت فروشندگان است و شمع سفید و صعودی نشانگر شناسایی سود توسط فروشندگان است.

کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال

الگوی تاسوکی رو به پایین

برای ثبت نام در دوره روانشناسی بازار با نمودارهای شمعی کلیک نمایید:

جمع‌بندی

کندل استیک (Candle Stack) یکی از روش‌های متداولی است که تحلیلگران تکنیکال در حوزه بورس اوراق بهادار، از آن استفاده می‌کنند. در این روش لگوهای مختلفی استفاده می شود که از جمله آن می‌توان ماروبزو، دوجی، چکش دارآویز را نام برد. استفاده از کندل استیک‌ها قوانینی دارد که لازم است تحلیل‌گر به آن ‌ها دقت نماید.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

67 پاسخ به “کندل استیک‌ها در تحلیل تکنیکال”

 1. agah42735 گفت:

  سلام

  ممنون از آموزشهاتون

  آیا بغیر از الگوهایی که در این بخش ذکر شده بازهم الگوهای دیگری نیز وجود دارند ؟

  از این الگوها معمولا در چه بازه های زمانی استفاده میشود و کدوم یکی از این بازه ها برای تحلیل از دقت بیشتری برخوردار است؟

  ۱۴
  • Bashgah گفت:

   سلام
   قطعاً الگوهای معتبر دیگری وجود دارد، اما سعی شده مهمترین ها معرفی شود.
   از کندل استیک ها برای ترید های کوتاه مدت استفاده می شود.

   ۱۰
 2. n15476 گفت:

  سلام
  به نکات کاربردی و مفهومی اشاره شد که می توان با تجربه و بررسی آن بر روی سیستم تحلیل تکنیکال آسا نتایج خوبی به دست آورد.
  با تشکر

  ۵
 3. 2063495981 گفت:

  سلام ؛
  در مبحث از اصطلاحات سختی بکار برده شده که لازم بیش از چندین بار مطالعه شود؟چرا این مطالب رانمی توان کپی در فایل کرد؟

  ۶
 4. Salhivand گفت:

  با سلام وقبولی طاعات همکاران عزیز
  قطعا تلاش در جهت ارتقاء دانش بورسی کاربران ،باعث افزایش دانش و ضرر کمتر آنها، بخصوص افراد تازه کار خواهد شد.ممنون از تلاشتان.خداقوت.

  ۵
 5. Zhina_pr@yahoo.com گفت:

  مبحث خیلی جامع و کامل بود. واقعا مفید
  با تشکر

  ۵
 6. h.master2050@gmail.com گفت:

  پرایس اکشن سبکه جالبیه

  ۳
 7. agah07968 گفت:

  سلام.واقعا خسته نباشید با این همه الگو ???

  ۳
 8. sm.farisi@gmail.com گفت:

  فکر کنم کندل استیک ها بیشترین الگوها را در تحلیل تکنیکال دارند چرا که در این آموزشی که شما امروز قرار دادید تعداد زیادی الگو معرفی شده است.
  بهرحال واقعا از آموزش مفیدی که گذاشتید تشکر می کنم

  ۱۰
 9. agah04971 گفت:

  با سلام به موارد خوبی اشاره شده بود و اطلاعات ارزنده ای داشت

  ۴
 10. 2063495981 گفت:

  سلام
  اطلاعات خوبی وکاربردی وبسیار سختی است .سعی دارم هرروز مطالعه کنم.

  ۲
 11. سيد محمد جمشيدي گفت:

  با سلام
  در بسیاری از معاملات انجام شده این حالت ها رخ میدهد ولی با این وجود برای بهره مندی بیشتر از این حالات تریدر باید با سهم مورد نظر و رفتارات ان در طول زمانی مشخص اشنا باشد.
  با تشکر

  ۳
 12. agah61028 گفت:

  سلام این سبک جالب و کاربردی است خیلی ممنونیم از راهنمایی هایه شما

  ۱
 13. sadegrazmara@gmail.com گفت:

  سلام
  بسیارمطالب مفیدی بود،مخصوصاانواع الگوهای کندل استیک که من تاحالا چیزی درموردشون نمیدونستم.

  ۰
 14. agah25927 گفت:

  از سوالات تکنیکال شما بسیار خوشم می آید
  و برام توی معاملات بسیار مفید است

  ۱
 15. zahraahmadifar@yahoo.com گفت:

  به نظر من این آموزش مفهوم واقعی را دارد .

  که سود وزیان آن مستقیم به جیب خودمان وارد می شود

  ۰
 16. agah25927 گفت:

  باسلام

  اگر می شد که هر هفته یا هر چند روز یکبار سهامیکه از این قوائد تکنیکال پیروی کرده اند با مثال عینی در اینجا ثبت شود بسیار مفید واقع می شد .

  حسته نباشید

  ۸
 17. امير گفت:

  یا حق
  بیشتر شبیه دروس دانشگاهی بود

  ۱
 18. mesdaghi گفت:

  کمی راحت تر نوشته بشه بهتر خیلی غلیظ نوشته شده به نظر من سهل ممتنع بود

  ۱
 19. AH1356 گفت:

  سلام ممنون از مطلبتون. الگوی سه سرباز سفید بنظرم از الگوهای مفیدی هست که توی کندل استیک ها دیدم.اگه مثال های واقعی هم اضافه میشد خیلی جالب تر میشد.

  ۲
 20. agah04454 گفت:

  خیلی ممنون از آموزش جامعتون

  ۰
 21. AG8559 گفت:

  با سلام

  خواهشمندم در صورت امکان مطالب رو ساده تر بیان کنید. این مطالب شاید برای حرفه های ها سنگین نباشه ولی برای مبتدیان گیج کننده هستش

  ۲
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست عزیز در بیان این مطالب سعی شده که نکات و تکنیکها به زبان ساده بیان گردد.
   چنانچه ابهام یا سوالی در خصوص این مطلب دارید، سوال خود را در پاسخ به همین دیدگاه بپرسید تا در اسرع وقت کارشناسان ما پاسخگوی آن باشند. 🙂

   ۰
 22. agah99845 گفت:

  سلام
  در توضیح ماروبزو اشاره شده که سایه های بالایی و پایینی وجود ندارد ولی در توضیح دوجی ها که بعد از ماروبزو می آیند کندل دارای سایه هست . ممنون میشم در این مورد توضیح بدین.

  ۰
 23. agah99845 گفت:

  در رابطه با الگوی چکش معکوس در توضیحات بالا گفته شده که در انتهای روند نزولی ولی در ویدیوی اموزشی شماره ۵۶ گفته شده در انتهای روند صعودی . کدومشون صحیح هست؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   چکش معکوس هم ممکن است در انتهای روند صعودی و هم در انتهای روند نزولی دیده شود.
   بدین صورت که چنانچه در انتهای روند صعودی چکش معکوس مشاهده شود، پس از آن روند نزولی خواهیم داشت و چنانچه در انتهای روند نزولی دو شمع که اولی چکش معکوس و دومی شمع بدون سایه مشاهده شود، پس از آن روند صعودی خواهیم داشت.

   ۰
 24. آزاده گفت:

  سلام ، ممنون از آموزش های بسیار مفید سایت تون. یک سوال داشتم.
  پس از دیدن الگوی انبرک پایینی باید به چه نتیجه ای برسیم ؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   الگوی انبرک پایینی در انتهای روند نزولی شکل میگیرد، این الگو نشان دهنده ضعف فروشندگان هست و بعد از اینکه کندل دوم که به صورت دوجی یا چکش معکوس است شکل گرفت، به پایان روند نزولی رسیده ایم.

   ۰
 25. حسین گفت:

  درود بر شما

  لازم میدونم تشکر کنم از مطالب مفیدتون

  بهتر است محل جایگیری برخی از این کندل هادمانند مرد دارزده و چکش رو روی بولنجر بند توضیح دهید

  چون برای استفاده از این کندل ها یادگیری این مورد ضروری است.

  موفق باشید.

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در این مطلب آموزشی هدف تلفیق کندل استیک ها و اندیکاتورها نبوده است. در این صورت می‌بایست در خصوص باند بولینگرها به جزئیات بپردازیم و درباره شکل و شمایل کندل‌ها توضیح ارائه می‌کردیم که متاسفانه مجال بیان این موضوع در مطلب آموزشی نبوده است.

   ۰
 26. Kia گفت:

  سلام با تشکر آیا الگوی سه ستاره صعودی که در انتهاى روند نزولی با سه کندل مشابه دوجى شناخته میشود الگوى متضاد مانند سه تاره عصر و سه ستاره صبح ندارد

  ۰
 27. AA2508 گفت:

  سلام خسته نباشید
  خیلی عالی بود لطفا بحث را بیشتر باز کنید و توضیحات کامل تر و به زبان ساده تر بفرمایید

  ۰
 28. مریم طاهری گرمجانی گفت:

  سلام . بحث خوبی بود . بررسی نمودارها و مطالعه بیشتر به درک بهتر مطالب کمک می کند . درکل از مطالب کامل شما سپاسگزارم .

  ۰
 29. AP1535 گفت:

  سلام
  من به تحلیل تکنیکال بیشتر از مانتامنتال علاقه دارم
  ایا تمرکز بر یک تحلیل و نفی تحیلیل دیگر خوبه یا نه?

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   بهتر است که از هر دو روش استفاده شود ولی درصورتیکه فقط از تکنیکال استفاده میکنید بهتر است موارد بنیادی را در تحلیل تکنیکال دخالت نداده و صرفا از روی نمودار خرید و فروش انجام دهید.

   ۰
 30. AG4329 گفت:

  استیک رو اشتباه نوشتید
  CandleStick

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   این موضوع را بررسی و در صورت وجود اشکال، آن را رفع خواهیم کرد.
   باتشکر از شما

   ۰
 31. AR4300 گفت:

  بازم از این اموزش های مفیدبزارید با مثال های زیاد ممنون ...

  ۰
 32. AP0040 گفت:

  به نظر من هم آموزش خوبی بود. کوتاه و مفید. برای من که خیلی جالب بود.

  ۰
 33. AU0902 گفت:

  سلام
  باتشکر از دوستان کار گزار اگاه مطالب به هم پیوسته و مفید ممنون

  ۰
 34. محمد گفت:

  سلام، یک سوال برای من پیش آمده است:
  چرا در online.agah.com و در قسمت تحلیل تکنیکال، در چارت با نمایش کندل ها که ۴ قیمت نمایش داده شده روی هر کندل گزینه های باز، بیشترین، کمترین، آخرین معامله می باشند از قیمت آخرین معلامله بجای قیمت پایانی استفاده شده است؟

  تصور بنده این است که در چارت شمعی یا کندلی مقادیرopen high low close را مورد استفاده قرار می دهند. حال برای من سوال شده است که گزینه close چرا با مقدار آخرین معامله پر می شود، در صورتی که آخرین معامله معمولا به last price مشهور است و تصور بنده بر این بود که گزینه close می بایستی قیمت پایانی سهم در یک روز باشد.

  لطف کنید کمی در این باره توضیح دهید.

  ۲
  • Agah گفت:

   با سلام
   گزینه Close به معنای قیمت بسته شدن نماد در ساعت پایانی معاملات است که همان مفهوم آخرین قیمت است.

   ۰
 35. AW3964 گفت:

  کندل استیک ها واقعا اطلاعات کاربردی رو در یک نگاه به چارت به ما می دهند.

  ۱
 36. صفری گفت:

  سلام، این تعریف درست هست که بگیم قیمت باز شدن، اولین قیمت روز هست که حجم مبنای سهم رو پر کرده و قیمت بسته شدن آخرین قیمت روز هست که حجم مبنا رو پر کرده است؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   موردی که ذکر کردید صرفا درست نیست و ممکن است در شرایط مختلف، قیمت‌های مختلفی بر روی حجم مبنا تاثیرگذار باشند.
   با تشکر

   ۰
 37. افشین گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  نمودار کندل استیک روزانه و هفتگی در سایت بورس موجوده یا باید توسط کاربر رسم بشه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام

   دوست عزیز؛ با داشتن پنل آنلاین آگاه می‌توانید کندل استیک‌ها را به صورت روزانه و هفتگی مشاهده نمایید.

   ۰
 38. AW6006 گفت:

  باسلام.
  با توجه به توضیحاتی که در این مورد در سایت های دیگر نیز مطرح شده است، به نظرم آموزش و نحوه توضیحات باشگاه آگاه تخصصی و در عین حال ساده و روان بیان شده و موضوع را به نحو مطلوب ارائه گردیده است که قابل تقدیر است.
  امیدوارم در مورد تحلیل تکنیکال بیشتر مطلب ارائه شود.

  ۰
 39. ترکان BD8263 گفت:

  سلام . در مورد معاملات سکه و زعفران اگر ممکن است توضیحاتی ارایه فرمایید . با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   مقالات زیادی در خصوص معاملات گواهی سپرده کالایی و آتی کالا در بلاگ وجود دارد که می توانید به رایگان آن ها را مطالعه فرمایید. با تشکر

   ۰
 40. مرتضی گفت:

  سلام خداقوت...ببخشید این کندلها کجاست؟؟یعنی کجا میتونیم کندل یک سهم خاصی رو دنبال کنیم و تحلیل کنیم...و بازه زمانی کندل ها یک ساعته باشه ممنون.

  ۲
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   شما می توانید از شکل نمودار موجود در سطر نماد مربوطه استفاده کنید و بازه زمانی خود را از قستم تایم فریم نمودار تحلیل تکنیکال یک ساعت را انتخاب کنید.

   ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   در سامانه معاملاتی آنلاین قسمت پنل تکنیکال، نمودار سهام با بازه‌های زمانی متفاوت وجود دارد.

   ۰
 41. AQ2267 گفت:

  سلام
  به نکات کاربردی و مفهومی اشاره شد که می توان با تجربه و بررسی آن بر روی سیستم تحلیل تکنیکال آسا نتایج خوبی به دست آورد.
  با تشکر

  ۰
 42. امیر گفت:

  با سلام و تشکر
  سوالم اینه که با توجه به تعریف کلاسیک یه کندل که قیمت باز -بسته-حداقل -حداکثر دارد در طول روز که معاملات انجام میشه و تعداد زیادی کندل دیده میشه این قیمت ها در کندل چه جوری جا میگیره چون قیمت باز شدن در سایت بورس یک قیمت است که همان قیمت اولین معامله است و ما به ازای هر بازه در طول روز این مقادیر را نداریم و من خودم چندین نماد را برسی کردم لیست معاملات روازنه انها را و روی هیچ اصولی نبود و معلوم نیست چه جوری این کندل ها نمایش داده میشود تشکر میکنم منو روشن کنید در این مورد.

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   کندل ها در نمودار تکنکیال بر اساس بازه زمانی (تایم فریم) تعیین می‌شود. قیمت‌های گفته شده بر اساس تایم فریم برروی کندل تعریف می‌شود.

   ۰
 43. مهدی گفت:

  سلام و با تشکر
  توی نمودارهای دیده‌بان تکنیکال کارگزاری آگاه، نمودارهای «شمعی توخالی» علاوه بر ویژگی‌هایی که اینجا گفته شد، یک ویژگی اضافه‌تر هم دارند و اون «سبز یا قرمز بودنشونه». این به جز توپُر و توخالی بودنه. یعنی شمعی که سبز رنگه، ممکنه توپُر باشه یا توخالی. شمع قرمز هم به همین ترتیب.
  به عبارتی، ما چهار نوع رنگ داریم:
  ۱- سیاه (تو پُر) و سبز
  ۲- سیاه (تو پُر) و قرمز
  ۳- سفید (تو خالی) و سبز
  ۴- سفید (تو خالی) و قرمز

  اگه می‌شه لطفاً مفهوم «سبز و قرمز» رو هم توضیح بدید.

  ۱
 44. agah9 گفت:

  سلام دوست عزیز
  زمانی که نمادی را در قسمت دیده بان جستجو می نمائید ، در کنار نماد عنوان شده است که این نماد در بازار بورس معامله می شود یا فرابورس و یا اینکه در حال حاضر این نماد مجاز به معامله است و یا ممنوع و متوقف و یا به حالت مجاز محفوظ شده است.

  ۰
 45. قادر گفت:

  سلام و ادب
  مطالبتان بسیار ارزنده هست.
  من حتما فردا به پیشخوان دولت میروم و در کارگزاری شما ثبت نام میکنم.
  تن خودتان و عزیزانتان سالم و دلتان خوش باد.
  با احترام بخشایش

  ۰
 46. محمود عزیزنژاد گفت:

  ببخشید یه سوال داشتم،
  بنده چهارپنج روز پیش توی کارگزاری آگاه ثبت نام کردم ولی هنوز هیچ پیامی مبنی بر فعال شدن برام نیومده، چرا؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که در سامانه آگاه اکسپرس ثبت نام و احراز هویت شوید ، پنج تا یک هفته بعد حساب معاملاتی شما با ارسال نام کاربری و کلمه عبور فعال می شود.

   ۰
 47. محمد وحید رضوانی گفت:

  ممنون از شما بابت اطلاعات مهم

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: