کدام دسته از صندوق های سرمایه گذاری در سال ۹۹ روندی صعودی داشته‌اند؟

 • ۲۱ دی ۱۳۹۹
 • ۲۷ نظر
 • ۱۶۱۳ مشاهده
روند صندوق های سرمایه گذاری در سال 99صندوق های سرمایه گذاری با داشتن یک کادر مدیریت متخصص و بهره‌مندی از دانش تحلیلگران حرفه‌ای، به کاهش ریسک و افزایش بازده سرمایه‌گذاری کمک می‌کنند. از آن جا که این صندوق‌ها با تجمیع سرمایه از افراد مختلف فعالیت خود را انجام می‌دهند، هزینه‌ها بین همه سرمایه‌گذاران توزیع می‌شود و هزینه کمتری به هر فرد تعلق می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم بازدهی و روند صعودی صندوق های سرمایه گذاری در سال ۹۹ را مورد بررسی قرار دهیم.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در سال ۹۹

قبل از پرداختن به عملکرد صندوق‌ها در سال ۹۹، لازم است ابتدا بیشتر با این مفهوم آشنا شویم و بدانیم اساسا صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق‌ها یک نهاد مالی هستند که دامنه فعالیت اصلی آن‌ها شامل سرمایه‌گذاری در زمینه اوراق بهادار است و مالکین آن متناسب با میزان سرمایه‌گذاری خود در سود و زیان شریک می‌شوند. در حقیقت صندوق سرمایه گذاری شرکتی است که متشکل از کارشناسان خبره و با تجربه است که مبالغی را از افراد دریافت و در زمینه‌های مختلف مثل سهام اوراق قرضه و سپرده های بانکی سرمایه‌گذاری می­کند. صندوق­ها روش غیر مستقیم برای سرمایه گذاری در بورس محسوب می‌شوند. برای یافتن بهترین صندوق سرمایه گذاری می‌توانید به سایت شرکت فناوری مدیریت بورس تهران به نشانی www.fipiran.com مراجعه بفرمایید و بازدهی و روند صعودی صندوق های سرمایه گذاری در سال ۹۹ یا بازه‌های زمانی دیگر مقایسه کنید.بازدهی صندوق های سرمایه گذاری در سال 99

فعالیت تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار، قابلیت نقد شوندگی بالای صندوق‌ها، تنوع سبد دارایی، صرفه‌جویی در هزینه، سهولت در خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری و کاهش هیجانات بازار سرمایه از مزیت های صندوق های سرمایه گذاری است؛ همچنین وظایف و اختیارات این صندوق‌ها در قالب اساسنامه تهیه شده است که این خود شفافیت و مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها را نیز به دنبال دارد.

صندوق های سرمایه گذاری به لحاظ ترکیب دارایی به چند دسته تقسیم می‌شوند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به صندوق های با درآمد ثابت، مختلط و در سهام اشاره کرد. در این طبقه‌بندی، با بالا رفتن درصد سهام در سبد دارایی‌های صندوق، احتمال کسب سود و به تبع آن ریسک سرمایه گذاری نیز بیشتر می‌شود.

صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت در سال ۹۹

چنان چه به دنبال سرمایه‌گذاری با ریسک کم هستید، صندوق‌ درآمد ثابت بهترین انتخاب به شمار می‌روند. این صندوق‌ها درصد کمی از دارایی‌های خود را برای سرمایه‌گذاری در سبد سهام اختصاص می‌دهند و بیشتر به خرید اوراق و سپرده‌های بانکی می‌پردازند؛ به طور کلی بازدهی آن‌ها مانند سپرده‌های بانکی یا کمی بیشتر از آن است. در یک سال گذشته با افزایش سود‌آوری بازار سرمایه، این صندوق‌ها بیشتر در این قسمت سرمایه‌گذاری کرده‌ا‌ند که منجر به اختلاف قابل ملاحظه‌ای میان سود آن‌ها و بهره سپرده‌های بانکی شده است. اما در چند ماه گذشته به دلیل اصلاح بازار سرمایه، کاهش سودآوری و در بعضی موارد روند نزولی این صندوق‌ها را نیز به دنبال داشته است.

متوسط بازدهی و روند صعودی صندوق های با درآمد ثابت در ۸ ماه اخیر سال ۹۹ نزدیک به ۴۰ درصد بوده است. گفتنی است که در ۵ ماه ابتدای سال ۹۹ نیز میانگین بازدهی و روند صعودی این صندوق‌ها همین عدد بوده و بازدهی بیشتر صندوق‌ها فقط چند درصد کاهش پیدا کرده است.

روند صعودی صندوق های سرمایه گذاری مختلط در سال ۹۹

برای اشخاصی که ریسک‌پذیری بالایی ندارند و به دنبال سودهای کم نیستند، صندوق سرمایه گذاری مختلط بهترین گزینه محسوب می‌شود. با افزایش سهام در سبد دارایی بازدهی صندوق‌ها بیشتر می‌شود و برخورداری از سپرده‌های بانکی به عنوان یک عامل کاهنده ریسک عمل می‌کنند. به دلیل این که بخشی از دارایی‌های این صندوق در بورس سرمایه گذاری می‌شود، تضمین سود برای آن وجود ندارد اما بازدهی و کسب سود بیشتر از صندوق‌های درآمد ثابت خواهد بود. این صندوق‌ها با داشتن ریسک متوسط، هنگامی که شرایط بازار سرمایه نامساعد باشد، بهترین جایگزین برای سرمایه‌گذاری‌های پر ریسک هستند.

متوسط بازدهی و روند صعودی این صندوق‌ها در ۸ ماه نخست سال ۹۹ برابر با حدود ۱۰۴ درصده بوده است که نسبت به ۵ ماه ابتدای سال ۴۲ درصد کمتر است. این امر نشان دهنده اثرات افزایش ریسک بر میزان سوددهی صندوق‌ها است.

روند صعودی صندوق های سرمایه گذاری در سهام در سال ۹۹

این صندوق‌ها مناسب افرادی هستند که بسیار ریسک‌پذیر هستند. صندوق‌های در سهام به طور معمول ۷۰ درصد از دارایی‌های خود را در سهام سرمایه گذاری می‌کنند و به همین دلیل، بازدهی آن‌ها بیشتر از همه صندوق‌ها است. از آن جایی که قسمت زیادی از دارایی‌های این صندوق در سهام سرمایه گذاری می‌شود، حداقل سود تضمین شده وجود ندارد. سود و زیاد این صندوق‌ها وابستگی زیادی به نوسانات بازار سرمایه دارد.

متوسط بازدهی و روند صعودی این صندوق‌ها در ۸ ماه نخست سال ۹۹ حدود ۲۰۲ درصد بوده است که نسبت به ۵ ماه ابتدای سال افت ۶۷ واحدی داشته است.


سخن آخر

در بازار سرمایه خدماتی وجود دارد که سرمایه گذاران می‌توانند با استفاده از آن‌ها علاوه بر کسب سود، ریسک‌های بازار را نیز کنترل کنند. یکی از این ابزارها در بازار سرمایه صندوق های سرمایه گذاری است. اگر جزو افرادی هستید که به سرمایه گذاری در بورس علاقه‌مند هستید اما دانش و تجربه لازم را در این بخش ندارید، بدون شک صندوق‌ های سرمایه گذاری بهترین گزینه هستند. با صندوق های سرمایه گذاری در روند صعودی بازار بورس می‌توانید از بازدهی حداکثری بهره‌مند شوید. از آن جایی که حجم زیادی از دارایی‌های موجود در بازار در اختیار صندوق‌ های سرمایه گذاری است، به طور کلی در زمانی که بازار سرمایه از رونق بالایی برخوردار است، ارزش واحدهای صندوق ‌های سرمایه گذاری نیز با روند صعودی قابل ملاحظه‌ای مواجه است. به همین علت معامله‌گران بازار سرمایه قسمتی از دارایی خود را به خرید واحدهای صندوق‌ها اختصاص می‌دهند تا شاهد بازدهی و روند صعودی مضاعف در بازار باشند.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.


27 پاسخ به “کدام دسته از صندوق های سرمایه گذاری در سال ۹۹ روندی صعودی داشته‌اند؟”

 1. ایمان گفت:

  سلام صندوقهای سرمایه گذاری از ریسک کمتری برخوردار است میتونه گزینه خوبی باشه

  ۱
 2. غفاری گفت:

  سلام،
  برای انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری مناسب چه عواملی را باید مدنظر قرار داد؟

  ۱
 3. حامد گفت:

  کاشکی یه بخش از سرمایه ام رو تو صندوق میذاشتم فعلا که رودست خوردیم از حقوقی ها

  ۱
 4. محمدرضا ادبی گفت:

  صندوق های سرمایه گذاری با دراند ثابت گزینه خوبی است و ریسک کمتری دارد.

  ۱
 5. محمدی زاده گفت:

  سلام
  از کجا باید مطمعن بشم صندوق سرمایه گذاری امن می باشد؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر به دنبال سرمایه‌گذاری با کمترین ریسک ممکن هستید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بهترین انتخاب برای شماست. بیشترین حجم دارایی این صندوق‌ها (بعضاً تا ۹۰ درصد) در قالب سپرده‌های بانکی، گواهی سپرده بانکی اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌شود. ضمن اینکه بخش اندکی از دارایی صندوق نیز در بورس سرمایه می‌شود. سود غالبا تضمین‌شده این صندوق‌ها در مقاطع عمدتاً در مقاطع یک‌ماهه و بعضاً در مقاطع سه‌ماهه پرداخت می‌شود. مشتریانی که به هر دلیل در کوتاه‌ترین زمان ممکن (حداقل یک ماه) نیاز به دریافت سرمایه خود باشند، به‌راحتی می‌توانند با ابطال واحدهای خود، سرمایه‌شان را به‌صورت نقدی دریافت کنند.با توجه به اینکه حداکثر دارایی‌های این صندوق (حداقل ۷۰ درصد) به‌صورت سهام در بورس سرمایه‌گذاری می‌شود، امکان تضمین حداقل سود برای مشتریان وجود ندارد و به همین دلیل ریسک سرمایه‌گذاری در آن بالاست. این صندوق بیشتر مدنظر آن دسته از سرمایه‌گذارانی است که اهل ریسک هستند و تمایل دارند باواسطه قرار دادن صندوق سرمایه‌گذاری و استفاده از تجربیات کارشناسان و مدیران صندوق در بورس فعالیت داشته باشند. اگرچه ریسک صندوق های سرمایه گذاری بورسی نسبت به صندوق با درآمد ثابت بیشتر است و تضمین حداقل سود وجود ندارد اما این شانس برای سرمایه‌گذاران وجود دارد که بازدهی و سود بیشتری را نصیب خودشان کنند.

   ۱
  • صنم بانو گفت:

   ریسک صندوق های سرمایه گذاری مختلط از ریسک صندوق های بادرآمدثابت بیشتروازریسک صندوق های سهامی کمتراست سرمایه گذاری درصندوق های سهامی در بلند مدت خوبه وسودصندوق های بادرآمدثابت مقداری ازسود بانکی بیشتراست وتقریبا همواره صعودی (سبز)هستند وبه ندرت نزولی (قرمز)میشن

   ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید: