کدام دسته از صندوق های سرمایه گذاری در سال ۹۹ روندی صعودی داشته‌اند؟

 • ۲۱ دی ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۲۷ نظر
 • ۶۵۹ مشاهده
روند صندوق های سرمایه گذاری در سال 99

 صندوق های سرمایه گذاری با داشتن یک کادر مدیریت متخصص و بهره‌مندی از دانش تحلیلگران حرفه‌ای، به کاهش ریسک و افزایش بازده سرمایه‌گذاری کمک می‌کنند. از آن جا که این صندوق‌ها با تجمیع سرمایه از افراد مختلف فعالیت خود را انجام می‌دهند، هزینه‌ها بین همه سرمایه‌گذاران توزیع می‌شود و هزینه کمتری به هر فرد تعلق می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم بازدهی و روند صعودی صندوق های سرمایه گذاری در سال ۹۹ را مورد بررسی قرار دهیم.

در ادامه عناوین زیر را مشاهده خواهید کرد:

O عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در سال ۹۹

O صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت در سال ۹۹

O روند صعودی صندوق های سرمایه گذاری مختلط در سال ۹۹

O روند صعودی صندوق های سرمایه گذاری در سهام در سال ۹۹

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در سال ۹۹

قبل از پرداختن به عملکرد صندوق‌ها در سال ۹۹، لازم است ابتدا بیشتر با این مفهوم آشنا شویم و بدانیم اساسا صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

صندوق‌ها یک نهاد مالی هستند که دامنه فعالیت اصلی آن‌ها شامل سرمایه‌گذاری در زمینه اوراق بهادار است و مالکین آن متناسب با میزان سرمایه‌گذاری خود در سود و زیان شریک می‌شوند. در حقیقت صندوق سرمایه گذاری شرکتی است که متشکل از کارشناسان خبره و با تجربه است که مبالغی را از افراد دریافت و در زمینه‌های مختلف مثل سهام اوراق قرضه و سپرده های بانکی سرمایه‌گذاری می­کند. صندوق­ها روش غیر مستقیم برای سرمایه‌گذاری در بورس محسوب می‌شوند. برای یافتن بهترین صندوق سرمایه گذاری می‌توانید به سایت شرکت فناوری مدیریت بورس تهران به نشانی www.fipiran.com مراجعه بفرمایید و بازدهی و روند صعودی صندوق های سرمایه گذاری در سال ۹۹ یا بازه‌های زمانی دیگر مقایسه کنید.بازدهی صندوق های سرمایه گذاری در سال 99

فعالیت تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار، قابلیت نقد شوندگی بالای صندوق‌ها، تنوع سبد دارایی، صرفه‌جویی در هزینه، سهولت در خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری و کاهش هیجانات بازار سرمایه از مزیت های صندوق های سرمایه گذاری است؛ همچنین وظایف و اختیارات این صندوق‌ها در قالب اساسنامه تهیه شده است که این خود شفافیت و مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها را نیز به دنبال دارد.

صندوق های سرمایه گذاری به لحاظ ترکیب دارایی به چند دسته تقسیم می‌شوند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به صندوق های با درآمد ثابت، مختلط و در سهام اشاره کرد. در این طبقه‌بندی، با بالا رفتن درصد سهام در سبد دارایی‌های صندوق، احتمال کسب سود و به تبع آن ریسک سرمایه‌گذاری نیز بیشتر می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به مطلب «صندوق های سرمایه گذاری: راهنمای کامل» مراجعه بفرمایید. در ادامه عملکرد انواع صندوق‌ها در سال ۹۹ را بررسی خواهیم کرد. 

صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت در سال ۹۹

چنان چه به دنبال سرمایه‌گذاری با ریسک کم هستید، صندوق‌ ‌های سرمایه ‌گذاری با درآمد ثابت بهترین انتخاب به شمار می‌روند. این صندوق‌ها درصد کمی از دارایی‌های خود را برای سرمایه‌گذاری در سبد سهام اختصاص می‌دهند و بیشتر به خرید اوراق و سپرده‌های بانکی می‌پردازند؛ به طور کلی بازدهی آن‌ها مانند سپرده‌های بانکی یا کمی بیشتر از آن است. در یک سال گذشته با افزایش سود‌آوری بازار سرمایه، این صندوق‌ها بیشتر در این قسمت سرمایه‌گذاری کرده‌ا‌ند که منجر به اختلاف قابل ملاحظه‌ای میان سود آن‌ها و بهره سپرده‌های بانکی شده است. اما در چند ماه گذشته به دلیل اصلاح بازار سرمایه، کاهش سودآوری و در بعضی موارد روند نزولی این صندوق‌ها را نیز به دنبال داشته است.

متوسط بازدهی و روند صعودی صندوق های با درآمد ثابت در ۸ ماه اخیر سال ۹۹ نزدیک به ۴۰ درصد بوده است. گفتنی است که در ۵ ماه ابتدای سال ۹۹ نیز میانگین بازدهی و روند صعودی این صندوق‌ها همین عدد بوده و بازدهی بیشتر صندوق‌ها فقط چند درصد کاهش پیدا کرده است.

روند صعودی صندوق های سرمایه گذاری مختلط در سال ۹۹

برای اشخاصی که ریسک‌پذیری بالایی ندارند و به دنبال سودهای کم نیستند، صندوق سرمایه گذاری مختلط بهترین گزینه محسوب می‌شود. با افزایش سهام در سبد دارایی بازدهی صندوق‌ها بیشتر می‌شود و برخورداری از سپرده‌های بانکی به عنوان یک عامل کاهنده ریسک عمل می‌کنند. به دلیل این که بخشی از دارایی‌های این صندوق در بورس سرمایه گذاری می‌شود، تضمین سود برای آن وجود ندارد اما بازدهی و کسب سود بیشتر از صندوق‌های درآمد ثابت خواهد بود. این صندوق‌ها با داشتن ریسک متوسط، هنگامی که شرایط بازار سرمایه نامساعد باشد، بهترین جایگزین برای سرمایه‌گذاری‌های پر ریسک هستند.

متوسط بازدهی و روند صعودی این صندوق‌ها در ۸ ماه نخست سال ۹۹ برابر با حدود ۱۰۴ درصده بوده است که نسبت به ۵ ماه ابتدای سال ۴۲ درصد کمتر است. این امر نشان دهنده اثرات افزایش ریسک بر میزان سوددهی صندوق‌ها است.

روند صعودی صندوق های سرمایه گذاری در سهام در سال ۹۹

این صندوق‌ها مناسب افرادی هستند که بسیار ریسک‌پذیر هستند. صندوق‌های در سهام به طور معمول ۷۰ درصد از دارایی‌های خود را در سهام سرمایه گذاری می‌کنند و به همین دلیل، بازدهی آن‌ها بیشتر از همه صندوق‌ها است. از آن جایی که قسمت زیادی از دارایی‌های این صندوق در سهام سرمایه گذاری می‌شود، حداقل سود تضمین شده وجود ندارد. سود و زیاد این صندوق‌ها وابستگی زیادی به نوسانات بازار سرمایه دارد.

متوسط بازدهی و روند صعودی این صندوق‌ها در ۸ ماه نخست سال ۹۹ حدود ۲۰۲ درصد بوده است که نسبت به ۵ ماه ابتدای سال افت ۶۷ واحدی داشته است.

سخن آخر

در بازار سرمایه خدماتی وجود دارد که سرمایه گذاران می‌توانند با استفاده از آن‌ها علاوه بر کسب سود، ریسک‌های بازار را نیز کنترل کنند. یکی از این ابزارها در بازار سرمایه صندوق های سرمایه گذاری است. اگر جزو افرادی هستید که به سرمایه گذاری در بورس علاقه‌مند هستید اما دانش و تجربه لازم را در این بخش ندارید، بدون شک صندوق‌ های سرمایه گذاری بهترین گزینه هستند. با صندوق های سرمایه گذاری در روند صعودی بازار بورس می‌توانید از بازدهی حداکثری بهره‌مند شوید. از آن جایی که حجم زیادی از دارایی‌های موجود در بازار در اختیار صندوق‌ های سرمایه گذاری است، به طور کلی در زمانی که بازار سرمایه از رونق بالایی برخوردار است، ارزش واحدهای صندوق ‌های سرمایه گذاری نیز با روند صعودی قابل ملاحظه‌ای مواجه است. به همین علت معامله‌گران بازار سرمایه قسمتی از دارایی خود را به خرید واحدهای صندوق‌ها اختصاص می‌دهند تا شاهد بازدهی و روند صعودی مضاعف در بازار باشند.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

27 پاسخ به “کدام دسته از صندوق های سرمایه گذاری در سال ۹۹ روندی صعودی داشته‌اند؟”

 1. محمدی زاده گفت:

  سلام
  از کجا باید مطمعن بشم صندوق سرمایه گذاری امن می باشد؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر به دنبال سرمایه‌گذاری با کمترین ریسک ممکن هستید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بهترین انتخاب برای شماست. بیشترین حجم دارایی این صندوق‌ها (بعضاً تا ۹۰ درصد) در قالب سپرده‌های بانکی، گواهی سپرده بانکی اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌شود. ضمن اینکه بخش اندکی از دارایی صندوق نیز در بورس سرمایه می‌شود. سود غالبا تضمین‌شده این صندوق‌ها در مقاطع عمدتاً در مقاطع یک‌ماهه و بعضاً در مقاطع سه‌ماهه پرداخت می‌شود. مشتریانی که به هر دلیل در کوتاه‌ترین زمان ممکن (حداقل یک ماه) نیاز به دریافت سرمایه خود باشند، به‌راحتی می‌توانند با ابطال واحدهای خود، سرمایه‌شان را به‌صورت نقدی دریافت کنند.با توجه به اینکه حداکثر دارایی‌های این صندوق (حداقل ۷۰ درصد) به‌صورت سهام در بورس سرمایه‌گذاری می‌شود، امکان تضمین حداقل سود برای مشتریان وجود ندارد و به همین دلیل ریسک سرمایه‌گذاری در آن بالاست. این صندوق بیشتر مدنظر آن دسته از سرمایه‌گذارانی است که اهل ریسک هستند و تمایل دارند باواسطه قرار دادن صندوق سرمایه‌گذاری و استفاده از تجربیات کارشناسان و مدیران صندوق در بورس فعالیت داشته باشند. اگرچه ریسک صندوق های سرمایه گذاری بورسی نسبت به صندوق با درآمد ثابت بیشتر است و تضمین حداقل سود وجود ندارد اما این شانس برای سرمایه‌گذاران وجود دارد که بازدهی و سود بیشتری را نصیب خودشان کنند.

   ۱
  • صنم بانو گفت:

   ریسک صندوق های سرمایه گذاری مختلط از ریسک صندوق های بادرآمدثابت بیشتروازریسک صندوق های سهامی کمتراست سرمایه گذاری درصندوق های سهامی در بلند مدت خوبه وسودصندوق های بادرآمدثابت مقداری ازسود بانکی بیشتراست وتقریبا همواره صعودی (سبز)هستند وبه ندرت نزولی (قرمز)میشن

   ۱
 2. محمدرضا ادبی گفت:

  صندوق های سرمایه گذاری با دراند ثابت گزینه خوبی است و ریسک کمتری دارد.

  ۱
 3. حامد گفت:

  کاشکی یه بخش از سرمایه ام رو تو صندوق میذاشتم فعلا که رودست خوردیم از حقوقی ها

  ۱
 4. غفاری گفت:

  سلام،
  برای انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری مناسب چه عواملی را باید مدنظر قرار داد؟

  ۱
 5. ایمان گفت:

  سلام صندوقهای سرمایه گذاری از ریسک کمتری برخوردار است میتونه گزینه خوبی باشه

  ۱
 6. پاشائی گفت:

  من توصندوق سرمایه گذاری کردم.سودش خوب بوده است و نقدشوندگیش از خرید سهام مستقیم خیلی خیلی بهتره.

  ۱
 7. مهدی گفت:

  گزینه خوبی هست برای سرمایه گذاری

  ۱
 8. ایمان گفت:

  بهترین راه سرمایه گذاری همین صندوقها هستن خیلی مطمعن هستن

  ۱
 9. افسر گفت:

  بنظر من هم صندوقهای سرمایه گزاری با درآمد ثابت و یا با درآمد مختلط خیلی بهتر از سهام باشه در این بازار آشفته هر روز قیمتها بالا و پایین میشن صندوق سرمایه گذاری از همه بهتر افرادی مثل من که تجربه خرید سهام و یا قدرت تحلیل را نداریم هم کمتر دچار استرس بخاطر سرمایه ای که در بورس کردم میشبم

  ۱
 10. حسین گفت:

  صندوق یاقوت واریز وجه داره؟چطوری می تونیم بخریم؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   صندوق درآمد ثابت یاقوت بخش اعظم دارایی های آن در اوراق بهادار با درآمد ثابت است.نحوه سود دهی از طریق افزایش قیمت واحدهای صندوق صورت می گیرد.جهت خرید "صندوق درآمد ثابت یاقوت" با داشتن کد بورسی و از طریق سامانه معاملاتی آنلاین قادر به خرید واحد های صندوق خواهید بود.

   ۰
 11. عباس صفايي گفت:

  کدام گواهی سپرده کالا را برای آربیتراژ در بازار آتی انتخاب کنیم؟

  در بازار آتی کالا، تسویه و تحویل قراردادهای آتی با استفاده از گواهی سپرده‌های کالایی صورت می‌گیرد. در نتیجه معامله‌گران برای آربیتراژ بین بازار نقدی و آتی کالا باید گواهی سپرده کالای متناظر با قرارداد آتی کالا را خریداری کنند (یا کالا را به یکی از انبارهای مورد تایید بورس کالا تحویل دهند و تبدیل به گواهی سپرده کنند). با توجه به این که گواهی سپرده‌های کالایی متعددی در بازار بورس معامله می‌شوند، این سوال برای آربیتراژگران، مطرح می‌شود که کدام گواهی سپرده برای آربیتراژ کردن مناسب است؟ یا معامله‌گران برای بررسی فرصت آربیتراژ بین بازار نقدی و آتی کالا با چه معیاری گواهی سپرده کالا را انتخاب کنند؟

  ۱
 12. محسن گفت:

  سلام
  حداقل زمان برای سرمایه گذاری در صندوق چقدر میباشد؟
  با تشکر از شما

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   حداقل و حداکثر میزان سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله مواردی است که در امیدنامه آن صندوق ذکر می‌شود.
   معمولا این نرخ بین یک تا ده واحد (Unit) برای حداقل و ۵% از کل دارایی‌های صندوق برای حداکثر تعداد واحدهای خرید (صدور) تعیین می‌شود.یعنی حداقل میزان سرمایه‌ای که افراد می‌توانند در صندوق‌ها سرمایه گذاری کنند برابر با یک یا ده واحد است. به بیان ساده‌، شما می‌توانید تنها با خرید یک واحد در در اکثر صندوق‌ها، سرمایه گذاری کنید. حداکثر میزان سرمایه‌ای که یک فرد حقیقی می‌تواند در صندوق‌ها سرمایه گذاری نماید نیز ۵% از کل دارایی‌های صندوق است.
   لازم به ذکر است که این اعداد مطلق نیستند و هریک از صندوق‌ها ممکن است میزان متفاوتی برای حداقل و حداکثر سرمایه خود در نظر گرفته باشند. حتی ممکن است صندوقی محدودیت حداکثری برای سرمایه گذاری نداشته باشد. تمامی این موارد در امیدنامه صندوق‌ها ذکر می‌شود.

   ۱
 13. پاشا گفت:

  سرمایه گزاری در صندوق ها بسیار بهتر است

  ۲
 14. ایمان گفت:

  یاقوت آگاه خیلی خوبه

  ۱
 15. محمد علی گفت:

  به نظر من کسی که هنوز آموزش کافی از بورس ندیده سرمایه گذاری در صندوقها بهترین گزینه برای اون هست

  ۱
 16. حسین ربیعه گفت:

  گزینه ی خوبی برای سرمایه گذاری هستن صندوق های سرمایه گذاری

  ۰
 17. زهرا گفت:

  سلام صندوقهای سرمایه گذاری از ریسک کمتری برخوردار است میتونه گزینه خوبی باشه

  ۱
 18. هادی گفت:

  سرمایه گذاری داخل صندوق توی این آشفته بازار بورس بنظرم بهترین راهکار ممکن هست

  ۱
 19. رسول حسینی گفت:

  من تا حالا خودم مستقیم سهام خریدو فروش کردم از صندوق ها استفاده نکردم. به نظرم واسه مدیریت سبد و مدیریت ریسک عالیه که کنار خرید سهام ازین صندوق ها هم استفاده بکنم. ممنوووووون

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: