چگونه ریسک معاملات خود را در بورس اوراق بهادار کاهش دهیم؟

 • ۱۳ مهر ۱۳۹۵
 • Agah
 • ۶۷ نظر
 • ۲۵۵۲۷ مشاهده
ریسک سرمایه گذاری در سهام، بازده سرمایه گذاری در سهام، ریسک و بازده، بازده واقعی، بازده مورد انتظار، ریسک سیستماتیک، ریسک غیر سیستماتیک، نرخ تورم، نرخ ارز, کاهش ریسک پرتفو, مدیریت سبد سهام

۷ نکته برای کاهش ریسک معاملات

معامله در هر بازاری اعم از ملک، طلا، ارز و… با ریسک‌های متفاوتی همراه است. هر فرد تمایل دارد در بخشی سرمایه‌گذاری کند که امکان مدیریت ریسک معاملات در آن وجود داشته باشد تا بادید منطقی بتواند ریسک خود را به حداقل رسانده و با خیالی آسوده‌تر اقدام به سرمایه‌گذاری کنید. بورس اوراق بهادار یکی از بازارهایی است که به دلیل امکان مدیریت زیان‌های احتمالی و برآورد علمی بازده، تمایل به سرمایه گذاری در آن، در سال‌های اخیر توانسته توجه سرمایه‌گذاران بسیاری را به خود جلب کند.

به همین منظور هر سرمایه‌گذار باید آموزش‌های مورد نیاز در حوزه معاملات بورس اوراق بهادار را فرا گرفته و توانایی تحلیل سهام شرکت‌های مختلف را داشته باشد. با تسلط به این موضوع فرد می‌تواند صورت‌های مالی شرکت‌های مختلف را مطالعه کرده، روند قیمت‌ها را در دوره‌های مشابه بررسی نموده و  با نکاتی که در ادامه به آن پرداخته می‌شود، ریسک معاملات را به حداقل رساند. برای آموزش و کسب توانایی تحلیل تکنیکال و بنیادی سهام‌ کارگزاری آگاه دوره‌های آموزشی بورسی لازم را برگزار می‌کند. علاوه بر این به افرادی که وقت کافی برای رصد بازار اوراق بهادار و گذراندن دوره‌های آموزشی را ندارند، پیشنهاد می‌شود به روش‌های سرمایه‌گذاری غیر مستقیم (صندوق‌های سرمایه‌گذاری)، در بورس اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کنند. برای اطلاع از نحوه سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها مطالب “صندوق‌های سرمایه‌گذاری: راهنمای کامل” و “صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، ابزاری برای کاهش ریسک پرتفو” در بلاگ قرارداده شده است.

پیش از آنکه نکات لازم در کاهش ریسک را با هم مرور کنیم، لازم بدانیم که:

همواره مازاد پول خود را برای سرمایه‌گذاری تخصیص دهیم.

 

دانلود ویدیو

? شناسایی و کنترل ریسک

ریسک سرمایه گذاری در سهام، بازده سرمایه گذاری در سهام، ریسک و بازده، بازده واقعی، بازده مورد انتظار، ریسک سیستماتیک، ریسک غیر سیستماتیک، نرخ تورم، نرخ ارز, کاهش ریسک پرتفو, مدیریت سبد سهامیکی از نکات مهم در کاهش ریسک معاملات، شناسایی ریسک‌های موجود در هر سرمایه‌گذاری (از جمله بازار اوراق بهادار) و اتخاذ روش‌های کنترلی مناسب برای آن‌ها است.از آنجا که ریسک معاملات بورسی به خودی خود از بین نمی‌رود لذا برای کاهش آن باید روش‌ کنترلی مناسبی لحاظ کرد؛ از طرفی هر سرمایه‌گذار باید افق زمانی مشخصی را در سرمایه‌گذاری خود تعیین کند و بر اساس آن که ممکن است بلندمدت، میان مدت یا کوتاه مدت باشد، ریسک‌های معاملاتی در بورس اوراق بهادار را به حداقل رسانید؛ به عنوان نمونه برخی از معامله‌گران در راستای کاهش استرس و داشتن آرامش هرچه بیشتر، دیدگاه خود را با خرید سهام بنیادی و کم ریسک به میان مدت و بلند مدت تغییر می‌دهند، به این ترتیب سودی را در بلندمدت کسب خواهند کرد. اما در طرف دیگرمعامله‌گرانی هستند که می‌خواهند در زمان کوتاه به بازدهی بالاتری دست پیدا کنند، بنابراین ریسک بیشتری را هم تحمل‌ خواهند کرد. تعیین این افق زمانی که بر اساس ریسک‌پذیری افراد، متفاوت خواهد بود، به آن‌ها کمک خواهد کرد که ریسک‌ها را در بازه زمانی مورد نظر شناسایی و در جهت کاهش آن اقدام نمایند.

با مطالعه «نگاهی به بازده و ریسک در سرمایه‌گذاری » می توان ضمن آشنایی با مفهوم بازده و ریسک، بابرخی از انواع ریسک‌ها و عوامل ایجاد کننده آن آشنا شد.

? احتمال محقق نشدن پیش‌بینی‌ها

برای شناسایی مناسب ریسک‌های معاملاتی، ابتدا نیاز است که ماهیت ریسک برایمان هویدا شود؛ با توجه به این موضوع، ریسک، احتمال محقق نشدن پیش‌بینی‌های هریک از معامله‌گران است؛ به صورت کلی اگر تصمیم به خرید سهام شرکتی را داریم و بر اساس تحلیل‌های خود، افزایش قیمت سهام را پیش‌بینی کنیم، در صورت افزایش قیمت سهام آن شرکت، ریسک معاملاتی کاهش یافته و نزدیک صفر خواهد شد. به عنوان نمونه اگر قیمت سهام شرکتی ۳۸۵ تومان باشد و ما افزایش قیمت ۳۰ تومانی را ظرف مدت زمان مشخصی برای این سهام پیش‌بینی کنیم، در صورت رسیدن قیمت سهام به ۴۱۵، ریسک معاملات ما به صفر رسیده است و بازده مورد انتظارمان بهطور کامل محقق شده است. اما در غیر این صورت با توجه به قیمت محقق شده سهم، سرمایه‌گذاری ما با ریسک معاملاتی همراه شده است. این موضوع نشان می‌دهد که در مدیریت و کاهش ریسک، پیش‌بینی صحیح نقش بسیار تأثیرگذاری دارد. اما لزوماً تمامی پیش‌بینی‌ها منطبق بر واقعیت نخواهد شد و برای دست‌ یافتن به سودی مناسب و چشم‌گیر باید توانایی پذیرش ریسک را داشته باشیم. بنابراین لازم است پیش از خرید یا فروش سهام هر یک از شرکت‌های بورسی، تحلیل مناسبی از سهام آن شرکت را داشته باشیم و برای دست یافتن به تحلیل‌های مناسب و اصولی، می‌توانیم از خدمات مشاوره‌ای و تحلیلی نظیر خدمات سایت همفکران بهزه‌مند شویم.

? مطالعه و جمع‌آوری اطلاعات قبل از خرید سهام

یکی از ریسک‌های مهم در معاملات بورسی، ریسک مالی است؛ برای مثال تصور کنیم که می‌خواهیم سهام شرکت “الف” را خریداری ‌کنیم. اما در مطالعات خود متوجه می‌شویم که در ماه‌های اخیر آن شرکت به دلیل سوءمدیریت در بخش بازاریابی و شناخت ناصحیح از میزان تقاضای بازار در فرایند تولید و فروش با مشکل مواجه شده و برای کالاهای تولیدی خود، خریداری ندارد. با این تفاسیر پیش‌بینی می‌کنیم که ممکن است به زودی شرکت با مشکل نقدینگی مواجه شود و یا حتی در صورت ادامه روند اعلام ورشکستگی کند، لذا شاهد کاهش قیمت سهام آن خواهیم بود. البته این احتمال نیز وجود دارد که با تغییر استراتژی این شرکت بتواند این تهدید را به درستی مدیریت کرده و آن را به فرصتی برای رشد تبدیل نماید. بنابراین جمع‌آوری اطلاعات می‌توانیم تصمیم درستی در مورد خرید یا فروش سهام بگیریم.

? فریب نوسانات روزانه و کوتاه مدت را نخورید!

ریسک سرمایه گذاری در سهام، بازده سرمایه گذاری در سهام، ریسک و بازده، بازده واقعی، بازده مورد انتظار، ریسک سیستماتیک، ریسک غیر سیستماتیک، نرخ تورم، نرخ ارز, کاهش ریسک پرتفو, مدیریت سبد سهامیکی دیگر از موارد مهمی که در معاملات بورسی همواره فعالیت‌های سرمایه‌گذاران را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، نوسانات قیمت است؛ به طوری که تغییرات روزانه در قیمت سهام می‌تواند موجب فریب ما شود. به عنوان نمونه اغلب سرمایه‌گذاران تصمیم به فروش سهام شرکتی را می‌گیرند و سهام آن شرکت با کمبود تقاضای خرید و افزایش عرضه مواجه می‌شود و قیمت سهام آن شرکت کاهش پیدا می‌کند؛ به عبارت دیگر صف فروش در تابلوی معاملات بورسی شکل می‌گیرد. این درحالی است که توجیه منطقی برای این فروش وجود ندارد و ممکن است بخاطر این باشد که یک فرد برای بازی دادن بازار  یا به دلیل پیش بینی نادرست، ناگهان در یکی از شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده این سهم افت قیمت خواهد داشت. در این حین فرد منتشر کننده خبر در قیمتی پایین اقدام به خرید سهام موجود در صف فروش می‌کند و پس از چند روز دوباره وضعیت قیمت سهم صعودی خواهد شد. اینجا تنها افرادی متضرر خواهند شد که بدون بررسی لازم و صرف جو حاکم بر بازار اقدام به فروش سهام خود کرده اند. بنابراین چنانچه با تحلیل و دید بلند‌مدت سهام شرکتی را خریداری کرده‌ایم، در هنگام نوسانات و کاهش قیمت سهام، نباید تحت تأثیر صف‌های فروش قرار گرفته و سهام را بدون در نظر گرفتن تحلیل مناسب بفروشیم.

? خرید و فروش به موقع!

این موضوع نیز بسیار حائز اهمیت است که سهام را باید در قیمت مناسب خرید یا فروخت. به عنوان مثال ممکن است پس از تحلیل به این نتیجه برسیم که برای یک سرمایه گذاری کوتاه مدت سهام شرکت “ب” را در قیمت ۴۱۵ تومان خرید کنیم و در قیمت ۴۳۰ تومان بفروشیم. اما با رشد مناسب و سریع سهام، تحت تأثیر قرارگرفته و به دلیل دست یافتن به سود بیشتر بدون انجام تحلیل مجدد، سهام را نگه می‌داریم و روز معاملاتی بعد سهام با صف فروش سنگین مواجه می‌شود؛ باید دقت کنیم که عدم فروش به موقع سهم منجر به زیان ما می‌شودبنابراین بایدبدانیم که معاملات بورسی باید به دور از تصمیم‌های احساسی انجام شده و با خرید و فروش به موقع سهام شرکت‌ها کسب سود کنیم.

? نگاه به جریانات اقتصادی کشور!

ریسک سرمایه گذاری در سهام، بازده سرمایه گذاری در سهام، ریسک و بازده، بازده واقعی، بازده مورد انتظار، ریسک سیستماتیک، ریسک غیر سیستماتیک، نرخ تورم، نرخ ارز, کاهش ریسک پرتفو, مدیریت سبد سهامسیاست‌های کلان اقتصادی دولت‌ها جزو ریسک‌های سیستماتیک محسوب شده که می‌تواند همواره سرمایه‌گذاری‌های مختلف یک کشور را تحت تاثیر خود قراردهد. به عنوان مثال از جمله ریسک‌های موجود در بازار که ناشی از جریانات اقتصادی کشور است، می‌توان به ریسک تورم و نرخ بهره نرخ بهره اشاره کرد که می‌تواند فضای کلی معاملات بورسی را تحت تأثیر قرار ‌دهد؛ برای شفافیت موضوع زمانی ا در نظر می‌گیریم که نرخ سود سپرده‌های بانکی افزایش پیدا ‌کند. در این شرایط برای سرمایه‌گذاران با ریسک‌پذیری متوسط و کم سرمایه‌گذاری در سپرده‌های بانکی بی‌دردسر و سودآور بوده و عموماً تمایل آن‌ها به سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار کاهش می‌یابد. در چنین شرایطی و چنانچه تمهیدات لازم در بازار بورس صورت نگیرد، ممکن است این بازار با کاهش نقدینگی مواجه شود.

همچنین با افزایش نرخ بهره سپرده‌های بانکی، نرخ وام‌دهی بانک‌ها نیز افزایش یافته و این موضوع باعث می‌شود که هزینه تأمین مالی شرکت‌های بورسی نیز اضافه گردد که این امر بر تولید و فروش شرکت تأثیر گذاشته و شرکت را با مشکلاتی مواجه می‌سازد.

در مثال دیگر می‌توانیم بگوییم در یک سال گذشته کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی و زمزمه‌های کاهش دوباره آن افراد زیادی علاقمند به سرمایه‌گذاری در بازار اوراق بهادار شده‌اند.

برای مقابله با این قبیل ریسک، می‌توانیم با اطلاع از جریانات کلی اقتصادی کشور مخصوصاً بانک مرکزی و همین‌طور با بررسی وضعیت صنایع در کشور، اقدامات لازم را در کسب سود بیشتر انجام دهیم.

? سبد سهام تشکیل دهید!

پس از شناخت مناسب هر یک از ریسک‌های معاملاتی در بورس اوراق بهادار و اتخاذ مناسبت‌ترین روش کنترلی برای آن‌ها، شما باید سبدی متشکل از سهام صنایع و شرکت‌های مختلف تشکیل دهیم تا از این طریق نیز بخشی از ریسک معاملاتی خود را به حداقل رسانیم؛ برای مثال اگر ما سهام ۵ شرکت دارویی را داشته باشیم، اگر صنعت دارو سازی با مشکلی مواجه شود، کل پرتفوی ما متاثر از این اتفاق شده و ضرر ما بسیار بیشتر از زمانی خواهد بود که در صنایع مختلف سرمایه‌گذاری می‌کردیم؛ بنابراین توصیه می‌شود که سبد سهام خود را از سهام شرکت‌های مختلف که نسبت به آن‌ها اطلاعات مناسبی  داریم، انتخاب کنیم و و با این کار ریسک پرتفوی خود را به حداقل رسانیم؛ البته چنانچه پیشتر گفتیم نوع انتخاب سهام در سبد دارایی به دیدگاه و افق زمانی ما در سرمایه‌گذاری بستگی دارد.

✅ جمع‌بندی

برای آنکه بتوانیم سود بیشتری از سرمایه‌گذاری در بورس کسب نموده و ریسک پرتفوی خود را کاهش دهیم باید به مولفه‌هایی نظیر افق زمانی و دیدگاه سرمایه‌گذاری، بررسی کافی شرکت پیش از معامله، وضعیت اقتصادی کلان کشور و مواردی از این قبیل دقت کنیم. اگرچه امکان مدیریت و کاهش ریسک در سرمایه‌گذاری بورس اوراق بهادار وجود دارد اما باید به یاد داشته باشیم که همواره با ریسک‌هایی مواجه هستیم که به صورت کلی نمی‌توان آن‌ها را از بین ببریم. اما می‌تواند تا حد ممکن آنها را کاهش داد.

67 پاسخ به “چگونه ریسک معاملات خود را در بورس اوراق بهادار کاهش دهیم؟”

 1. ahmadi30 گفت:

  مطالب جالب وکلید ی بود از کارشناسان گرانقدر صمیمانه سپاسگذارم.

  ۲
 2. agah02772 گفت:

  سلام هروز بهتر از دیروز چیزی ندارم بگویم و زبان فقط تشکر از شما وسپاسگزارم وبرای شما آروزی موفقعیت می کنم.....

  ۰
 3. mamad_nadali@yahoo.com گفت:

  سلام
  در حال حاضر بازار سهام ریسک بالاتری نسبت به دیگر بازارها دارد

  ۰
 4. agah71262 گفت:

  به به عالی بود
  فکر کنم اگه کسی گام به کام با آموزش های آگاه پیش بره حتما موفق میشه

  ۰
 5. khaledn65 گفت:

  سلام واقعا مطالبتون عالی هستن بنظرم اگاه یکی از بهترین کارگزاریهاست

  ۰
 6. moh07664 گفت:

  سلام،طبق معمول مدتی که با کارگزاری آگاه آشنا شده ام،مطلب مفید و قابل استفاده برای همه از مبتدی تا حرفه ای است. برای مبتدیان آموزش وبرای بقیه بعنوان یادآوری بسیار مفید است.از شما تشکر میکنم.واز دوستان خواهش دارم با مطالعه وافزایش اطلاعات وبالا بردن سطح مهارت ،فارغ از جوسازیهای رایج در فضای مجازی با برنامه ریزی ،تدبیر،صبروحوصله با اولویت حفظ سرمایه وبعد از آن ، کسب سود به منظور افزایش سرمایه اقدام نمایند.

  ۱
 7. ali00265 گفت:

  سلام. ۱۴ مهر ماه ۲۰۰ برگ اوراق اخزا۳ خرید کردم چرا امتیاز و تخفیفق کارمزد اش در باشگاه لحاظ نشده است؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   خرید اوراق به جز سهام امتیاز و تخفیف کارمزد ندارد. این مورد در جدول امتیاز و ریال راهنمای بآشگاه درج شده است که تنها خرید و فروش سهام جزو موارد امتیازدار محسوب می شود.

   ۰
   • ali00265 گفت:

    سری قبل (برج ۴ یا ۵) امتیاز و تخفیف کارمزد داشتم روی اخزا

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام مجدد
     دوست گرامی به طور کلی امتیاز و تخفیف کارمزد تنها مربوط به معاملات سهام است. لذا چنانچه در موردی به شما برای خرید اوراق مشارکت یا صکوک ریال و امتیازی تخصیص داده شده، اشتباه بوده است.

     ۰
 8. sheida_90gh@yahoo.com گفت:

  بسیار عالی و متشکر از مطالب مفیدتون که باعث میشه بیشتر آگاه بشیم...!

  ۰
 9. najafizadeh گفت:

  با عرض سلام و ادب خدمت شما. خواستم ازتون تشکر کنم بابت برگزاری مسابقات روزانه. چون باعث بالاتر رفتن سطح اطلاعات دوستان میشه.

  ۰
 10. Agah29845 گفت:

  سلام، یکی از معمولترین روشها برای کاهش ریسک در بازار بورس، تقسیم سرمایه و خرید چند سهم مختلف میباشد که باعث ریسک کمتر سرمایه گذار میشود ولی ایراد این روش درست درجهت برعکس سود کمتری هم نصیب سرمایه گذار میکند وبیشتر اوقات باعث درجا زدن سرمایه میشه،، متشکرم

  ۰
 11. agah14867 گفت:

  سلام با تشکر وسپاس اگه کسی دانش و ریسک کافی داشته باشه چه اشکالی داره با وام و پول قرضی سهام خریدوفروش کنه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   از نظر ما اشکالی نداره. این یه توصیه است فقط. در نظر بگیرید که بازار همواره ریسک‌هایی دارد که از کنترل سهامدار و حتی خود شرکت خارج است، بنابراین توصیه می شود از پول مازاد خود در سرمایه‌گذاری استفاده نمایید.

   ۰
 12. mirpour66 گفت:

  سلام
  واقعا خسته نباشید
  مطالب خیلی ساده و روان و قابل درک برای ما تازه واردها

  ۰
 13. feizi04189 گفت:

  سلام..بنده ۸۵۰۰ سهم سایپا دارم سفارش فروش میزنم. پیام خطا میدهد و فروش نمیره.

  ۰
  • Bashgah گفت:

   با سلام
   همانگونه که در تماس تلفنی همکاران خدمت شما عرض شد، ناظر این سهم کارگزاری دیگری می باشد لذا برای فروش سهم خود میبایست از طریق همان کارگزاری اقدام نموده ویا با دریافت آخرین برگ سهم ممهور به مهر کارگزاری قبلی و تکمیل فرم انتقال ناظر، نسبت به انتقال آن نزد کارگزاری آگاه اقدام نمایید.
   ضمنا خاطر نشان می گردد جهت سهولت و تسریع در بررسی و پیگیری خطاها و پیام های سامانه آسا می توانید از طریق ثبت تیکت پشتیبانی اقدام نموده و یا با واحد خدمات آنلاین به شماره ۸۲۱۵۴۰۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.
   با تشکر

   ۰
 14. mamad_nadali@yahoo.com گفت:

  سلام
  مطالب خوبی است و نکته مهم اینجا است که در این بازار وانفسا بهترین گزینه استفاده از نظرات کارشناسان تحلیلگر است و استفاده از بسته های تحلیل میتواند مفید باشد.

  ۰
 15. sadeghabb@gmail.com گفت:

  سلام دوستان عزیز - یکی از مهمترین و به نظر من سخت ترین اقدامات در بورس فروش است!! خرید سهم بسیار ساده تر از فروش ان می باشد. متاسفانه در این زمینه مطالب کمتری در اختیار مردم قرار می گیرد. خواهشمندم در زمینه اختصاصی فروش سهم و تکنیکها و چند و چون انها مطالب بیشتری ارائه بدهید.

  ۰
 16. صبا سمساری گفت:

  سلام مطلب بسیار خوب و آموزنده ای بود.
  نویسنده مطلب قلم روانی داشت و به خوبی تمامی جوانب را تحلیل کرد
  تقاضا دارم مطالب اموزنده بیشتری رو کار کنید.
  ممنون

  ۰
 17. Samira گفت:

  مدتی بود کتاب های مختلفی رو برای کاهش ریسک معاملات می خوندم امشب اتفاقی به این مطلب رسیدم خیلی کامل بود
  معلومه که حسابی برای نگارشش وقت گذاشتید
  خیلی استفاده کردم

  ۰
 18. هادی گفت:

  مطلب خوبی بود.
  به نظر شما برای تسلط بر جریانات اقتصادی کشور از چه رسانه‌های مکتوبی استفاده کنیم؟
  سپاس

  ۰
 19. mohsanzare20@gmail.com گفت:

  سلام
  خداقوت . مطلبتون عالی بود واقعا زحمت می کشید بازم خسته نباشید
  باتشکر

  ۰
 20. agah00780 گفت:

  سلام در خصوص سوال مسابقه (درحال حاضرمیزان معافیت مالیاتی برای شرکت‌هایی که سهام آنها برای معامله در بورس‌های داخلی یا خارجی یا بازارهای خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته شده باشد و بیش از ۲۰ درصد سهام شناور آزاد دربورس داشته باشندطبق مصوبه مجلس شورای اسلامی در آذرماه ۸۸، چقدر است؟)
  طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی در آذرماه ۸۸ : ده از ﻣﺎﻟیات ﺑﺮدرآﻣﺪ ﺷﺮﻛﺘهاﻳﻲ ﻛﻪ ﺳهام آﻧها ﺑـﺮای ﻣﻌﺎﻣﻠﻪ در ﺑﻮرﺳهای داﺧﻠﻲ ﻳﺎ ﺧﺎرﺟﻲ ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ ﻣﻲ ﺷﻮﻧﺪ و ﭘﻨﺞ درﺻﺪ از ﻣﺎﻟیات درآﻣﺪ ﺷﺮﻛﺘهاﻳﻲ ﻛﻪ ﺳهام آﻧها ﺑﺮای ﻣﻌﺎﻣﻠﻪ در ﺑﺎزار ﺧﺎرج از ﺑﻮرس داﺧﻠﻲ ﻳﺎ ﺧﺎرﺟﻲ ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ می شوند بخشوده میشود
  ﺷﺮﻛﺘهاﻳﻲ ﻛﻪ ﺳهام آﻧها ﺑﺮای ﻣﻌﺎﻣﻠﻪ دربورسهای داﺧﻠـﻲ ﻳـﺎ ﺧـﺎرﺟﻲ ﻳـﺎ ﺑﺎزارهـﺎی ﺧﺎرج از ﺑﻮرس داﺧﻠﻲ ﻳﺎ ﺧﺎرﺟﻲ ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ ﺷﻮد در ﺻﻮرﺗﻲ ﻛﻪ در ﭘﺎﻳـﺎن دوره ﻣـﺎﻟﻲ ﺑـﻪ ﺗﺄیید ﺳـﺎزﻣﺎن ﺣﺪاﻗﻞ بیست درﺻﺪ ﺳـهام ﺷـﻨﺎور آزاد داﺷـﺘﻪ ﺑﺎﺷـﻨﺪ ﻣﻌـﺎدل دو ﺑﺮاﺑـﺮ ﻣﻌﺎﻓیت هﺎی ﻓـﻮق از ﺑﺨﺸﻮدﮔﻲ ﻣﺎﻟیاﺗﻲ ﺑﺮﺧﻮردار ﺧﻮاهند شد
  یعنی برای شرکتهای داخل بورس ۲۰ درصد و برای شرکتهای پذیرفته شده در بازار خارج از بورس ۱۰ درصد

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   ممنون از دقت و همراهیتون. این سوال روز گذشته حذف شد و سوال اصلاح شده در ساماه قرار گرفت. باز هم سپاسگزاریم

   ۰
 21. khaledn65 گفت:

  مطالبتون عالی بود و در امر اموزش خیلی خوب عمل میکنید

  ۰
 22. erfanheadari@rayana.ir گفت:

  سلام واقعا مطالب مفید هستند متشکریم...

  ۰
 23. mohamadsh گفت:

  عالی بود
  بهر حال باز هم ریسکهای غیرقابل اجتناب وجود دارند و چون کنترل آنها از اختیـار سرمایه‌گذار خـارج است از ریسک ، گریزی نیست چون ذاتا ماهیت بازار اینچنین است.
  با تشکر

  ۰
 24. dez01015 گفت:

  سلام مطلب مفیدی بود
  از اینکه برای اموزش افراد وقت میزارید تشکر میکنم

  ۰
 25. 09473 گفت:

  خیلی خوب بود،باید دوستان بارها این مطالب رو مرور کنند تا جزءکسایی نباشن که با فروش نامناسب بازار رو خراب کنند.

  ۰
 26. asemani92 گفت:

  ممنون میشم اگر در انتها منبع هم ذکر بش.

  ۰
 27. agah21425 گفت:

  سلام و خسته نباشید به تمام دوستان در کارگزاری آگاه مطالب جالبی بود مخصوصا واسه من که تازه وارد این بازار شدم امیدوارم از این مطالب بیشتر تو بلاگ قرار بدید که دید افراد آماتوری مثل من بهتر از قبل بشه

  ۰
 28. agah10737 گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید
  واقعا با آگاه میشه به آگاهی بیشتر در خرید و فروش بورس رسید
  با تشکر

  ۰
 29. Payam18 گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون از مطالب خوب شما در صورت امکان مطالب را به صورت فایل پی دی اف نیز قرار دهید .با تشکر

  ۰
 30. moradinaser27@gmail.com گفت:

  سپاس و درود به همه ی عوامل گرداننده سایت،خدا قوت

  ۰
 31. agah03406 گفت:

  با سلام ، لطفاً در مقاله " هفت نکته برای کاهش ریسک معاملات " در مبحث " مطالعه و جمع آوری اطلاعات قبل از خرید سهام " در سطر سوم کلمه "باری " به "برای " تصحیح شود و در مبحث " خرید و فروش به موقع " نیز در سطر سوم کلمه " قرار " به اشتباه دو بار تکرار شده است و یکی باید حذف شود . با تشکر از مطالب خوب و آموزنده شما .

  ۰
 32. dez00291 گفت:

  مطلب کاربردی و مفید به زبان ساده کاش میشد مثال هایی برای تطبیق زد مثلا فلان شرکت رو تحلیل در این ۷ مورد ،ولی کلا خوب بود
  ممنون

  ۰
 33. شمشیردار گفت:

  مطلب کامل و جامعه ای بود استفاده کردیم
  لطفا اینگونه مطالب رو ادامه بدید
  سپاس

  ۰
 34. AHORA گفت:

  سپاسگزاری از وقتی که پس انداز کردید روی افکارم
  وقت شما صرف نشده بلکه پس انداز شده

  ۰
 35. agah04963 گفت:

  سلام با ۱۰۰میلیون پول رو چندتاسهم سرمایه گذاری کنیم خوبه؟
  واینکه با پول زیاد مثلا۱ میلیارد تومن باید الزاما روی سهم هایی رفت که حجم مبناشون بالاهست تا بشه راحت نقد کرد سهم رو؟(نقدشوندگی بالا منظورمه)

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام دوست عزیز
   تعداد سهم به نگاه سرمایه گذاری و درجه ریسک پذیری افراد بستگی دارد. قطعا داشتن تعداد سهام زیاد و برعکس تعداد سهم خیلی کم خیلی مناسب نیست. حداکثر داشتن ۲۰ تا ۲۵ درصد سبد برای یک سهم میتواند عدد قابل قبولی باشد یعنی برای ۱۰۰ میلیون تومان داشتن ۴ یا ۵ سهم که همان عدد ۲۰ و ۲۵ درصد از سبد را به ما میدهد میتواند گزینه خوبی باشد ولی همچنان باتوجه به نگرش افراد میتواند این تعداد بیشتر نیز شود.
   در رابطه با ۱ میلیارد تومن هم الزامی برای ورود به سهم هایی با حجم مبنای بیشتر، وجود ندارد ولی قطعا انتخاب یک سهم با نقدشوندگی بالاتر به شما کمک میکند که بتوانید حجم پول بیشتری را به راحتی وارد و یا خارج کنید.

   ۰
 36. dez00098 گفت:

  سلام
  توی بازار وقتی وارد میشی دوست داری هرچی ارزونه بخری.تا وقتی گرون میشه بفروشی٫پس بازار با سرمایه اندک واقعا عذاب آوره

  ۰
 37. agah23278 گفت:

  به نظر من ریسک بازار ما بیشتر از جاهای دیگس٫ چون سهمی که اخبار میاد توش و یه روز صف خرید میشه و فرداش منفی میشه ریسکش بالاس و برای خالی کردن سهماشون خبر کذب میدن.

  ۰
 38. agah23278 گفت:

  یه چیزی که توی بازار زیاده رسیدن اخبار و فروش اون به افرادی هست که روی سهم بازی درمیارن که این ریسک رو زیاد میکنه

  ۰
 39. agah27491 گفت:

  سلام
  مطالعه و تحقیق پیرامون خرید سهم مورد نظر، ریسک معامله را به شکل قابل توجهی کاهش می دهد.
  سپاس

  ۰
 40. m07662 گفت:

  ممنون از راهنمایی های خوبتون

  ۰
 41. مرتضی گفت:

  سلام.به نظر من تا با سایر کارگزاری ها کار نکرده باشی ءارزش کارگزاری اگاه رو نمیدونی.

  ۰
 42. agah32661 گفت:

  سلام.ممنون بابت مطالب مفید و کلیدتون..لطفا در مورد تابلو خونی هم مطلب بزارید.تشکر

  ۰
 43. 03178 گفت:

  از اطلاعات جامع و سودمندتان کمال تشکر رو دارم واقعا خسته نباشید.

  ۰
 44. agahzarh510 گفت:

  سلام تشکر از زحمات بی دریغ شما درباره سبد سهام مطلب خوبی بود

  ۰
 45. alimoazen2020@yahoo.com گفت:

  اگاه یکی از بهترین کارگزاریهاست

  ۰
 46. AG9916 گفت:

  ممنون بابت مطالب خوبتون

  ۰
 47. AJ8604 گفت:

  خرید و فروش باید با بررسی بنیاد شرکت و چارت صورت بگیره و نه جو بازار. در ایننصورت اگر ریسکی هم وجود داشته باشه ، مورد انتظار بوده.

  ۰
 48. AU0902 گفت:

  لازم است برای خود مشخص کنیم که به چه نوع و سبک از سرمایه‌گذاری علاقه‌مند هستیم.

  ۰
 49. AW2842 گفت:

  اگه بتونیم تمام این موارد رو با دقت زیاد انجام بدیم مسلما احتمال موفقیت بسیار بالا میره،ممنون از مطلب خوبتون

  ۰
 50. AU0902 گفت:

  به طور کلی بایستی برای آنکه بتوانیم سود بیشتری از سرمایه‌گذاری در بورس کسب نموده و ریسک پرتفوی خود را کاهش دهیم باید به مولفه‌هایی نظیر افق زمانی و دیدگاه سرمایه‌گذاری، بررسی کافی شرکت پیش از معامله، وضعیت اقتصادی کلان کشور و مواردی از این قبیل دقت کنیم.

  ۰
 51. AU0902 گفت:

  برای آنکه بتوانیم سود بیشتری از سرمایه‌گذاری در بورس کسب نموده و ریسک پرتفوی خود را کاهش دهیم باید به مولفه‌هایی نظیر ۱-افق زمانی و دیدگاه سرمایه‌گذاری، ۲-بررسی کافی شرکت پیش از معامله، ۳-وضعیت اقتصادی کلان کشور و مواردی از این قبیل دقت کنیم. اگرچه امکان مدیریت و کاهش ریسک در سرمایه‌گذاری بورس اوراق بهادار وجود دارد

  ۰
 52. AN9408 گفت:

  به نظر من بورس خیلی بهتر از اینکه پولتو بذاری بانک ماهی یک درصد سود بگیری. یکم از بورس طرف سر دربیاره میتونه یک ماه ۳درصد از بورس سود کنه

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: