کارگزار ناظر چیست؟ چگونه می توان کارگزار ناظر را تغییر داد؟

 • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۴۵ نظر
 • ۸۹۶۴ مشاهده
کارگزار ناظر چیست

هر فردی که قصد خرید و فروش سهام در بورس را دارد، نمی‌تواند به‌طور مستقیم این امر مهم را انجام دهد. انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران برای مشتریان حقیقی از طریق کارگزاری ها و یا کارگزاران ناظر صورت می‌پذیرد. بدین‌صورت که انتخاب کارگزاری و دریافت کد بورسی، اولین قدم ورود به بازار سرمایه است. درواقع کارگزاری ها به‌عنوان نهاد واسط بین خریداران و فروشندگان عمل کرده و نقش نماینده‌ای را ایفا می‌کنند. در این مقاله سعی بر این است که به معرفی کارگزار ناظر و نحوه تغییر آن بپردازیم.

کارگزار ناظر چیست و چگونه می‌توان آن را تغییر داد؟

پس از انتخاب کارگزاری و انجام مراحل ثبت نام، سامانه جدید معاملات فعال می‌گردد و دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی زیر نظر یک کارگزار که به آن کارگزار ناظر گفته می‌شود، قرار می‌گیرد. همان‌طور که گفته شد کارگزار به‌عنوان واسط بین خریداران و فروشندگان عمل کرده و سهامداران ازآن‌پس دارایی سهام خود را در هر نماد معاملاتی صرفاً از طریق کارگزاری ناظر خود در آن نماد معاملاتی می‌توانند بفروش برسانند. درصورتی‌که در گذشته چیزی به نام کارگزار ناظر وجود نداشت و افراد می‌توانستند سهام خود را در کارگزاری‌های مختلف به فروش برسانند. امروزه می‌توان در چندین کارگزاری ثبت‌نام کرده و به معامله پرداخت؛ ولی زمان فروش سهام حتماً باید از طریق کارگزاری که سهم موردنظر برای اولین بار خریداری شده، آن را به فروش رساند و یا اینکه درخواست تغییر کارگزار داد.

روش تشخیص کارگزار ناظر

افرادی که تنها در یک کارگزاری ثبت نام کرده و تمام معاملات خود را از طریق آن انجام می‌دهند؛ کارگزار ناظرشان نیز همان کارگزاری است. چنانچه فرد با چند کارگزاری مختلف فعالیت داشته باشد، تعیین کارگزار ناظر بر اساس سوابق فعالیت سهامدار با کارگزاران مختلف در بورس اوراق بهادار مشخص می‌شود. لذا ممکن است دارایی یک سهامدار در یک نماد معاملاتی زیر نظر کارگزار ناظر متفاوتی نسبت به دیگر سهامش در یک نماد معاملاتی دیگر باشد. حال برای تشخیص کارگزار ناظر روش‌های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

۱. با مراجعه و ثبت‌نام در سایت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به آدرس www.csdiran.com در قسمت “سرویس‌های الکترونیکی به سهامداران” می‌توان کلیه موجودی دارایی سهام را مشاهده نموده و ضمن مشاهده کارگزار ناظر هر سهم، اقدام به چاپ و یا دانلود فایل PDF برگه خرید سهام کرد. لازم به ذکر است که جهت استفاده از این سرویس سهامداران حقیقی باید کد ملی و سهامداران حقوقی هم می‌بایست کد سهامداری خود را در سامانه وارد کنند.
هدف این سامانه ارائه خدمات آنلاین و غیرحضوری جهت اطلاع‌رسانی دقیق به سهامداران حقیقی و حقوقی است. ازجمله خدمات قابل‌ارائه در این سامانه علاوه بر درصد هر دارایی از سبد و کارگزار ناظر، نام، نماد، تعداد، قیمت و ارزش سهام، گردش معاملات، مشاهده علت ممنوع شدن نماد، اطلاعیه‌های صادرشده از سوی ناشران اوراق بهادار، اعطای رای و… است. همچنین در این سامانه امکان مشاهده نمای بازارها، پروفایل اطلاعات سجام اشخاص و نیز دسترسی مستقیم به سامانه سجام برای به‌روزرسانی اطلاعات، آخرین اخبار از پایگاه خبری بازار سرمایه و در آینده مطالبات سود نقدی سهامداران فراهم است.

۲. تطابق گواهینامه نقل و انتقال و سپرده سهام
روش دیگر برای تشخیص کارگزار ناظر این است که پس از مراجعه سهامدار به سایت شرکت سپرده گذاری اوراق بهادار، کد کارگزار خریدار یا فروشنده موجود در آخرین گواهینامه نقل و انتقال سهام صادرشده را با جدول شناسایی کد کارگزاری که در سایت موجود است، تطبیق دهد و به‌این‌ترتیب از کارگزار خود در هر نماد معاملاتی اطلاع یابد.
نکته قابل‌توجه این است که چنانچه کد کارگزار خریدار یا فروشنده درج شده در آخرین گواهینامه نقل و انتقال و سپرده سهام صادره پیش از تاریخ ۱۶/۰۹/۱۳۸۷ برابر با ۹۹۹، ۸۸۸، ۷۷۷، ۶۶۶، ۱۱ باشد، سهامداران صرفاً می‌توانند از طریق ارائه‌شده در روش قبل استفاده از سرویس الکترونیکی وب‌سایت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سهامی عام) از کارگزار ناظر خود مطلع شوند.

۳. مشاهده تعداد سپرده گذاری در پرتفوی سامانه معاملاتی
روش دیگر اطلاع از این که آیا کارگزاری که در حال حاضر با آن کار می‌کنید، کارگزار ناظر شما است یا خیر، این است که در سبد سهام سامانه معاملاتی خود، تعداد سپرده گذاری سهام خود را بررسی کنید. چنانچه کارگزار ناظر شما، کارگزاری دیگری باشد، تعداد سپرده گذاری صفر خواهد بود.

روش‌های تغییر کارگزار ناظر

با مراجعه حضوری به کارگزاری موردنظر و تکمیل فرم تغییر کارگزار ناظر جهت تعیین یا تغییر کارگزار ناظر و ارائه برگه خرید سهم می‌توان این کار را انجام داد. به این صورت که سهامدار پس از تهیه برگه خرید سهم (از طریق سامانه الکترونیکی سهامداران به آدرس www.ddn.csdiran.com)، آن را در سامانه کارگزاری آپلود نموده و درخواست تغییر کارگزار ناظر را به‌صورت اینترنتی ارسال می‌کند.

با مراجعه حضوری به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و ارائه اصل و کپی شناسنامه، می‌توان درخواست تغییر کارگزار را ثبت نمود.

با مراجعه به سایت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، می‌توان فرم درخواست غیرحضوری تغییر کارگزار ناظر را تکمیل نموده و آن را به همراه گواهی امضا از دفاتر اسناد رسمی برای شرکت سپرده گذاری مرکزی پست نمود.

در کارگزاری آگاه تمامی مشتریان می‌توانند مراحل تغییر کارگزاری ناظر را به‌صورت آنلاین و از طریق سامانه معاملاتی آساتریدرآگاه انجام دهند.

نکته:

۱.در صورتی که در نماد درخواستی دارایی داشته باشید، پس از ثبت تغییر کارگزار ناظر،‌ تعداد آن در روز کاری بعد به تعداد دارایی سپرده گذاری شما در سبد سهام اضافه می‌شود. جهت محاسبات سود و زیان ناشی از این دارایی لازم است نسبت به ثبت تراکنش دستی اقدام نمایید.

۲.چنان چه شما در نمادی دارایی نداشته باشید و پیش از خرید سهمی درخواست تغییر ناظر خود را در کارگزاری آگاه ثبت نمایید، درخواست شما تایید شده و در کارگزاری آگاه رزرو خواهد شد. در نتیجه پس از اولین خرید در آن نماد، ناظر سهام شما کارگزاری آگاه خواهد شد.

مزایا و معایب استفاده از چند کارگزاری

در این مقاله سعی کردیم به تعریف کارگزار ناظر، روش تشخیص و راه‌های تغییر آن بپردازیم. درواقع استفاده از چند کارگزاری هم برای سرمایه‌گذاران و هم کارگزاران مطلوب است. به‌گونه‌ای که آن‌ها می‌توانند از بین محصولات ارائه‌شده توسط شرکت‌های نرم‌افزاری، خدمات متنوعی را در حوزه‌های معاملات کالا و اوراق بهادار انتخاب نمایند که این امر کمک به رشد فناوری اطلاعات در شرکت های کارگزاری کرده و باعث افزایش فضای رقابتی در حوزه ارائه نرم افزارهای مدیریت سفارشات می‌گردد. از معایب استفاده از چند کارگزاری می‌توان به متنوع بودن کارگزار ناظر برای هر نماد معاملاتی اشاره کرد که باعث می‌شود به‌طور دائم در بین این کارگزاری ها در گردش بود. علاوه بر آن کلیه معادلات و محاسبات پرتفوی لحظه‌ای در کارگزاری ها نیز ممکن است دچار خطا شوند؛ چراکه ممکن است سهمی را در کارگزاری الف خریده اما در کارگزاری ب فروخته باشید.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

45 پاسخ به “کارگزار ناظر چیست؟ چگونه می توان کارگزار ناظر را تغییر داد؟”

 1. Aref_M گفت:

  سلام. کارگزار ناظر معتمد سرمایه گذاران میباشد و نقش مهمی در فعالیت‌های بازار سرمایه دارد.

  ۳
 2. رضا گفت:

  سلام
  ممنون از توضیحات خوبتون

  ۰
 3. رسول گله بان گفت:

  مطلب مفیدی بود. سپاسگزارم

  ۱
 4. محمدمهدی گفت:

  واقعا قدم خوبی در راستای رونق اقتصاد

  ۱
 5. عباس گفت:

  تشکر میکنم بخاطر راهنماییتون
  مطالب بسیار جامع و خلاصه ومفیدی بود

  ۰
 6. یونس گفت:

  باسلام
  کاش این کد معاملاتی رو بعد از احراز هویت زودتر بدست مشتری میرسوندن

  ۰
 7. Sk گفت:

  خیلی مطلب به جا و کارآمدی بود

  ۰
 8. امین گفت:

  ممنون به خاطر مطالب مفیدتون

  ۰
 9. احسان گفت:

  تغییر کارگزاری ؟؟؟ مگه بهتر از آگاه هم داریم 😎🖐

  ۳
 10. hamid گفت:

  از دیگر مزایای استفاده از چند کارگزاری استفاده از بسته های اعتباری و مشاوره ای متنوع و نشر خبرهای مهم در زمان مناسب که برای تصمیم گیری معاملاتی سهامدار مهم است ضمن اینکه در هر کارگزاری امکانات و ابزارهای پنل مورد استفاده سهامدار نیز متفاوت است مجموعه این عوامل باعث افزایش کارایی سهامدار برای ماکزیمم کردن سود خود میشود

  ۰
 11. حمید صالحیان فر گفت:

  از اینکه صادقانه مطالب آموزشی را در اختیار خرده سهامداران قرار میدهید تا با توان بهتر در بازار سرمایه وارد شوند سپاسگزارم

  ۰
 12. حسین گفت:

  چرا آگاه سفارشها را دیر ثبت میکند

  ۰
 13. مشتبا گفت:

  آموزش خوب و کاربردی بود

  ۰
 14. محمود اسکندری گفت:

  بسیار عالی و کارساز، با سپاس از کارگزاری آگاه و روش خوب آموزشی که در پیش گرفته اند.

  ۰
 15. مهدی گفت:

  سلام من یک سهام رو که قبلا در کارگزاری دیگه ای داشتم بعد از ثبت نام در کارگزاری آگاه مجددا خرید زدم ولی قادر به فروش اون نیستم
  باید از کارگزاری اولی درخواست تغییر کارگزار بدم یا از آگاه لطفا راهنمایی کنید

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که در زمان فروش سهام مورد نظر ، در صورتی که ناظر سهام شما کارگزاری آگاه نباشد ، قادر به فروش سهام مورد نظر نمی باشید و برای فروش آن سهام باید تغییر کارگزار ناظر را از طریق سامانه معاملاتی آسا تریدر اعمال بفرمائید. برای ارسال درخواست می‌توانید به قسمت درخواست‌ها و گزینه درخواست انتقال ناظر مراجعه کنید. با استفاده از آیکن + پنجره درخواست جدید باز می شود. نماد خود را انتخاب کرده و درخواست خود را برای کارگزاری ارسال کتید. درخواست شما توسط کارشناسان بخش اوراق بهادار بررسی شده و در صورتی که منع قانونی برای انتقال ناظروجود نداشته باشد، کارگزار ناظر شما تغییر می کند و کارگزاری آگاه به عنوان ناظر نماد مدنظر شما می‌شود.

   ۶
 16. MALAKOOT گفت:

  سلام. دوستان میتوانند از طریق پلتفرم معاملاتی تحت وب آگاه، نسبت به تغییر کارگزار ناظر خود اقدام کنند.

  ۰
 17. نسرین وفایی مهر گفت:

  اگه کسی در کارگزاری دیگیری هم سهام خریده میتواند با تغغیر کارگز ناظر اون سهام رو به سهام گارگزاری اگاه انتقال بده وهر دو سهامش رو که از دو کارگزاری خریداری کرده در کارگزاری اگاه مشاهده و مدیریت کنه

  ۰
 18. نسرین گفت:

  اگه کسی در کارگزاری دیگیری هم سهام خریده میتواند با تغغیر کارگز ناظر اون سهام رو به سهام گارگزاری اگاه انتقال بده وهر دو سهامش رو که از دو کارگزاری خریداری کرده در کارگزاری اگاه مشاهده و مدیریت کنه

  ۰
 19. محمدامیر سپهرنیا گفت:

  ممنونم از توضیحات کامل و جامع کارگزار

  ۰
 20. محسن گفت:

  اگر قصد عوض کردن کارگزاری به صورت کلی را دارید باید مراجعه حضوری در کارگزاری مربوطه را انجام دهید و برای تغییر ناظر از قسمت تنظیمات این کار قابل اجرا میباشد.

  ۰
 21. بهروز گفت:

  سلام
  ممنون از اطلاعات جامع .موفق باشید.

  ۱
 22. احد گفت:

  سلام
  معايب و محاسن داشتن چند کارگزار ناظر نیاز به توضیح بیشتری بود
  ضمنا منتظر حضور شما در پیامرسان های داخلی هستیم
  با تشکر

  ۰
 23. رسول گفت:

  سلامخیلی ممنون
  آیا میتوان در دوکارگزاری فعال بود ودو بار عرضه اولیه گرفت؟
  مطالب خیلی قابل استفاده بود

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر، در مورد خرید عرضه اولیه با خریدسهام در بازار بورس متفاوت و برخلاف اینکه شما می توانید از طریق دو کارگزاری متفاوت سهام خریداری نمائید ، خرید عرضه اولیه فقط از طریق یکی از کارگزاری ها صورت می گیرد.

   ۱
 24. آرش گفت:

  با تشکر از شما به نظر من کار کردن با چند کارگزاری مختلف احتمال خطا را افزایش داده و تصمیمات را با اشتباه همراه خواهد کرد لذا بهتر است از یک کارگزاری استفاده نمود

  ۱
 25. مهدی گفت:

  آیا می شود یک یا چند سهام را از یک کارگزاری به کارگزاری دیگر انتقال داد؟ و ناظر کارگزاری سهام را تغییر داد؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   به منظور انتقال سهام به کارگزاری آگاه، باید مشتری کارگزاری آگاه باشید. در صورتی که مشتری کارگزاری آگاه نیستید از طریق سامانه آگاه اکسپرس به نشانی ex.agah.com به منظور دریافت کد بورسی اقدام نمایید. در هر حال بعد از دسترسی به سامانه معاملات آنلاین از گزینه تغییر کارگزار ناظر استفاده نمایید تا درخواست انتقال سهام مدنظرتان در کارگزاری آگاه ثبت شود.

   ۰
 26. کاظم گفت:

  کارگزار به‌عنوان واسط بین خریداران و فروشندگان عمل کرده و سهامداران ازآن‌پس دارایی سهام خود را در هر نماد معاملاتی صرفاً از طریق کارگزاری ناظر خود در آن نماد معاملاتی می‌توانند بفروش برسانند
  مراجعه حضوری به کارگزاری موردنظر و تکمیل فرم تغییر کارگزار ناظر جهت تعیین یا تغییر کارگزار ناظر و ارائه برگه خرید سهم می‌توان این کار را انجام داد. به این صورت که سهامدار پس از تهیه برگه خرید سهم (از طریق سامانه الکترونیکی سهامداران به آدرس www.ddn.csdiran.com)، آن را در سامانه کارگزاری آپلود نموده و درخواست تغییر کارگزار ناظر را به‌صورت اینترنتی ارسال می‌کند

  ۱
 27. محمد گفت:

  چند تا کارگزاری داشتن به نظرم اصلا خوب نیست.وکارگزاری ها قاطی میشن و یه چیز بدی میشه من امتحان کردم

  ۷
 28. دارا گفت:

  بهتره کارگزاری رو انتخاب کنیم که در زمان ترافیک بالا هنگ نکنه

  ۳
 29. Leila گفت:

  به نظرم چند تا کارگزاری خوبه
  چون از مزایای همشون بهره مند میشیم و در ضمن روزهایی که خرید و فروش زیاده و سیستم یه کارگزاری هنگ می‌کنه میشه از یه کارگزاری دیگه استفاده کرد

  ۰
 30. محمد گفت:

  با سلام
  یکی از آشنایان می خواد کارگزاریش رو تغییر بده به آگاه....تاحالا یک برگ هم از طریق کارگزاری فعلیش معامله نکرده چطور می تونه تغییر بده کارگزاریشو؟یوزرنیم پسوورد سامانه آسا تریدر نداره که بتونه بیاد کارگزاری آگاه..........

  ۰
 31. setarehmesi گفت:

  این رقابت بین کارگزاری ها درصورتی که منجر به افزایش کیفیت خدمات بشود، عالی خواهد بود

  ۰
 32. djawad گفت:

  کنترل کردن با چندتا کاگزاری خیلی سخت میشه.یه چی درهم برهم میشه. از طرفی اگه یه کارگزاری خیلی شلوغ باشه میشه تو اونی که خلوته معامله کرد.

  ۰
 33. حمید گفت:

  با سلام و احترام.
  من دو عدد برگه سهام دارم که قبلا سال ها پیش از طریق بانک خریداری کرده ام.الان وقتی که می خوام به کارگزاری انتقال بدم اسکن برگه ها را در قسمت تغییر کارگزار ناظر و در خواست جدید بارگذاری می کنم.اما در قسمت کد گواهینامه نقل و انتقال نمی دونم باید چه چیزی را وارد کنم.روی برگه ی سهم ها هم چیزی به این نام نوشته نشده.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که تمایل دارید که برگه سهام خود را به کارگزاری آگاه انتقال دهید نیازی به وارد کردن کد گواهینامه نقل و انتقال نمی باشد و برای ارسال درخواست می‌توانید به قسمت درخواست‌ها و گزینه درخواست تغییر کارگزار ناظر مراجعه کنید. با استفاده از آیکن + پنجره درخواست جدید باز می شود.نماد خود را انتخاب کرده و درخواست خود را برای کارگزاری ارسال کتید. درخواست شما توسط کارشناسان بخش اوراق بهادار بررسی شده و در صورتی که منع قانونی برای انتقال ناظروجود نداشته باشد، کارگزار ناظر شما تغییر می کند و کارگزاری آگاه به عنوان ناظر نماد مدنظر شما می‌شود.

   ۰
 34. ایرج گفت:

  با سلام

  من قبلا از یک کارگزاری دیگه سهم خریده بودم
  الات مه عضو آگاه شدم درخواست تغییر کارگزاری ناظر رو دادم که تو قسمت پرتفوی اگاه تو قسمت دارایی نشون نمیده ولی تو فسمت سپرده گذاری نشون میده .این یعنی کارگزار ناطر عوض شده ?
  و اینکه من سهم وبملت رو از اگاه خریده بودم بعدم از یه کارگزاری دیگه هم یه مقدار خریدم و بعدش درخواست تغییر ناظر یه اگاه دادم
  همه سهم هام به اگاه منتقل شده ولی سهام جایزه فقط به اون مقداری مه تو اگاه داشتن تعلق پیدا کرده و اون سهامی که از یه کارگزار دیگه به اگاه منتقل کردم بهش سهام حایزه ندادن
  علتش چی میتونه باشه ?

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بااعمال تراکنش دستی بر روی نماد مورد نظر در سامانه معاملاتی آنلاین ، تعداد سهام در سبد دارایی های شما قابل مشاهده خواهد بود.• طریقه اعمال تراکنش دستی :
   ۱. ورود به سامانه معاملاتی: online.agah.com
   ۲. منوی سمت راست – سبد سهام
   ۳. سمت چپ بالای صفحه، کلیک بر گزینه تراکنش های دستی باز، انتخاب گزینه اعمال حال تراکنش دستی بر روی نماد خرید انجام دهید.
   همچنین جهت پیگیری لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 35. مهدی یزدانی گفت:

  سلام بنده سال ۹۲ سهام سپاها رو خرید کردم الان می‌خوام تغییر کارگذار ناظر بزنم و زدم دیروز که چک کردم زده بود درخواست انجام شده اما سهام نیومده چرا ؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   زمانی که تغییر کارگزار ناظر انجام می دهید دو الی سه روز کاری بعد نماد مورد نظر در سبد دارایی های شما اضافه می شود.

   ۰
 36. حمید ش گفت:

  از چه زمان میشه برای تغییر کارگزار ناظر برای نماد پالایش که از بانک خریداری شده اقدام کرد؟ الان که هرچی درخواست میدم مردود میشه.

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در حال حاضر نماد صندوق پالایشی یکم ممنوع _متوقف شده است.بعد از بازگشایی می توانید بر روی نماد صندوق پالایشی یکم تغییر کارگزار ناظر انجام دهید.زمان بازگشایی توسط سازمان بورس اعلام می شود.

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: