کارمزد معاملات قراردادهای آتی کالا

 • ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۳۷ نظر
 • ۵۲۴۷ مشاهده
نحوه محاسبه کارمزد معاملات آتی کالا

فعالان بازارهای مالی، جهت انجام معاملات ملزم به پرداخت هزینه‌ای تحت عنوان کارمزد معاملات به نهادهای مربوطه هستند. در بازار آتی کالا نیز معامله گران می‌بایست برای معاملات خود کارمزد پرداخت نمایند. درواقع کارمزد معاملات هنگام انجام معاملات از حساب معاملاتی معامله گران کسر می‌گردد.

در این مطلب قصد داریم با ذکر چند مثال نحوه محاسبه کارمزد معاملات قراردادهای آتی کالا را بررسی کنیم.

در بازار آتی کالا، ابتدا کارمزد به‌صورت ثابت بود؛ به‌نحوی‌که کارمزد ِمعامله هر قرارداد آتی سکه برابر با ۳۰۰۰ تومان و آتی زعفران برابر با ۳۰۰ تومان بود. درواقع معامله گران به ازای هر خرید یا هر فروش (فارغ از اینکه با چه قیمتی خرید یا فروش انجام می‌شود) ۳۰۰۰ و ۳۰۰ (به ترتیب برای سکه و زعفران) تومان کارمزد پرداخت می‌کردند؛ اما طی دستورالعمل بورس کالا در سال ۹۷، کارمزد معاملات آتی کالا به‌صورت درصدی از ارزش قرارداد تعیین شد. در مدل جدید، کارمزد به‌تناسب قیمت معامله تغییر می‌کند.

کارمزد معاملات آتی چگونه محاسبه می‌شود؟

طبق دستورالعمل بورس کالا (مشخصات قراردادها) کارمزد معاملات آتی کالا به‌صورت ۰.۰۰۰۶۸ ارزش قرارداد است. دقت نمایید کارمزد درصدی از ارزش قرارداد است؛ یعنی برای محاسبه کارمزد ابتدا می‌بایست ارزش قرارداد را محاسبه کرده و سپس در رقم ۰.۰۰۰۶۸ ضرب نمود. کارمزد پرداخت‌شده توسط معامله گران به نسبتی که در دستورالعمل‌های بورس کالا تعیین شده است بین کارگزار، بورس کالا و سازمان بورس تقسیم می‌شود:

کارمزد معاملات آتی کالا به ازای هر قرارداد (ریال)
مجموع خرید و فروشفروشخریدشرح
۰.۰۰۰۸ ارزش هر قرارداد۰.۰۰۰۴ ارزش هر قرارداد۰.۰۰۰۴ ارزش هر قراردادکارمزد سهم کارگزار
۰.۰۰۰۴ ارزش هر قرارداد۰.۰۰۰۲ ارزش هر قرارداد۰.۰۰۰۲ ارزش هر قراردادکارمزد شرکت بورس
۰.۰۰۰۱۶ ارزش هر قرارداد۰.۰۰۰۰۸ ارزش هر قرارداد۰.۰۰۰۰۸ ارزش هر قراردادحق نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار

نکته: بورس کالا و سازمان بورس در بدو راه‌اندازی قراردادهای آتی با دارایی‌های پایه جدید، معمولاً از سهم خود از کارمزد صرف‌نظر می‌کنند. سپس با رونق آن قرارداد آتی، اقدام به دریافت سهم خود می‌نمایند.
نکته: در حال حاضر سازمان بورس از سهم خود از کارمزد معاملات آتی پسته صرف‌نظر کرده است.

چگونه ارزش قرارداد را محاسبه کنیم؟

ازآنجایی‌که اندازه قرارداد آتی کالا در حال حاضر ۱۰۰ است، پس برای محاسبه ارزش قرارداد می‌بایست قیمتی که معامله گر معامله انجام می‌دهد را در عدد ۱۰۰ (اندازه قرارداد) ضرب نماییم.

مثال:

آقای احمدی یک قرارداد خرید آتی زعفران در سررسید بهمن نگین با قیمت ۱۳۰۰۰ تومان اخذ می‌کند. ارزش قرارداد به روش زیر محاسبه می‌شود:
ارزش قرارداد= قیمت معامله* اندازه قرارداد*تعداد قرارداد
ارزش قرارداد: ۱۳۰۰۰*۱۰۰*۱ = ۱۳۰۰۰۰۰

ارزش قرارداد برابر با ۱.۳۰۰.۰۰۰ تومان است؛ بنابراین برای محاسبه کارمزد معامله ای که آقای احمدی انجام داده، می‌بایست ارزش قرارداد را در ۰.۰۰۰۶۸ ضرب نماییم.

کارمزد معامله خرید: ۱.۳۰۰.۰۰۰*۰.۰۰۰۶۸= ۸۸۴ تومان

فرض کنید آقای احمدی موقعیت خود را با قیمت ۱۳۱۰۰ تومان به فروش برساند. برای انجام این معامله فروش نیز می‌بایست کارمزد بدهد.
کارمزد = ارزش قرارداد*۰.۰۰۰۶۸= قیمت معامله فروش*۱۰۰*۰.۰۰۰۶۸= ۱۳۰۱۰*۱۰۰*۰.۰۰۰۶۸= ۸۸۴.۶۸

دقت نمایید آقای احمدی از این معامله سودی به شرح ذیل کسب می‌کند:

سود= (قیمت فروش – قیمت خرید)*۱۰۰=(۱۳۰۱۰-۱۳۰۰۰)*۱۰۰=۱۰۰۰

اما کارمزدی که وی برای انجام این معامله می‌پردازد برابر با (کارمزد خرید+کارمزد فروش)= ۱۷۶۸.۶۸ تومان است.
درواقع اگر فردی تفاوت بین قیمت خرید و فروشش تنها ۱۰ تومان (یک پله) باشد کارمزد معاملاتش با این قیمت ها از میران سودش بیشتر خواهد بود. پس آقای احمدی باید این نکته را در نظر داشته باشد و تفاوت بین قیمت خرید و فروش را مقداری در نظر بگیرد تا کارمزد معاملات را پوشش دهد.

نکته: هر چه قیمت معامله (خرید یا فروش) بیشتر شود، میزان کارمزد نیز بیشتر خواهد بود.
نکته: روش سریع‌تر محاسبه کارمزد برابر با حاصل‌ضرب قیمت معامله ضرب‌در ۰.۰۶۸ است.

کارمزد معاملات گواهی سپرده محصولات کشاورزی چقدر است؟

کارمزد معاملات گواهی سپرده محصولات کشاورزی برابر با ۰.۰۰۲۴ ارزش معامله است.

به‌طور مثال اگر آقای احمدی از طریق سامانه آنلاین سهام اقدام به خرید ۱ گرم گواهی سپرده زعفران به قیمت ۱۲۰۰۰ تومان نماید، کارمزد معامله وی به شرح ذیل خواهد بود.

ارزش معامله *۰.۰۰۲۴ = ۱۲۰۰۰*۱*۰.۰۰۲۴= ۲۸.۸

اگر آقای احمدی ۱۰۰ گرم زعفران را از طریق سامانه سهام خریداری نماید، کارمزد معامله به شرح ذیل خواهد بود:

ارزش معامله *۰.۰۰۲۴ = ۱۲۰۰۰*۱۰۰*۰.۰۰۲۴= ۲۸۸۰

کارمزد تسویه و تحویل قراردادهای آتی کالا به چه میزان است؟

خریداران و فروشندگانی که موقعیت باز قرارداد آتی کالا (زعفران، زیره سبز، پسته) دارند و وارد فرایند تحویل می‌شوند می‌بایست به ازای هر قرارداد به میزان ارزش قرارداد بر اساس قیمت تسویه ضرب‌در ۰.۰۰۱۴ کارمزد پرداخت نمایند.

مثال:

آقای احمدی یک موقعیت باز خرید در سررسید اسفند نگین دارد و وارد فرآیند تحویل می‌شود. با فرض اینکه قیمت تسویه در آخرین روز معاملاتی زعفران اسفند برابر با ۱۲۵۰۰ تومان باشد، میزان کارمزد تسویه و تحویل به شرح ذیل خواهد بود:

کارمزد تسویه و تحویل: قیمت تسویه روز آخر*۱۰۰* ۰.۰۰۱۴= ۱۲۵۰۰*۱۰۰*۰.۰۰۱۴= ۱۷۵۰

سخن آخر

عمده فعالان بازار آتی کالا، نوسان گیران هستند که معمولاً طی یک جلسه معاملاتی به دفعات اقدام به اخذ موقعیت خرید و فروش می‌نمایند. نوسان گیران جهت مدیریت کارمزد معاملات و کسب سود بیشتر، می‌بایست توجه ویژه‌ای به میزان کارمزد معاملات داشته باشند.

 

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

37 پاسخ به “کارمزد معاملات قراردادهای آتی کالا”

 1. رزاق فانی گفت:

  نوسانگیران که عمده فعالان بازار آتی کالا هستند طی یک روز معاملاتی بدفعات خرید وفروش میکنند .نوسانگیران جهت کسب سود بیشتربایدتوجه ویژه ای به میزان کارمزد معاملات داشته باشند

  ۶۵
 2. بهرامي گفت:

  سلام بله کسر کارمزد حق کارگذاری است و میزان آن نیز طبق ضوابط تعیین شده است...

  ۵۷
 3. سید مهدی گفت:

  اگر کارمزد دریافتی در سطح معمول و منطقی باشد ، باعث متوقف کردن و کم کردن تعداد نواسانگیر میشود.

  ۳
 4. كيان گفت:

  کارمزد پرداخت‌شده توسط معامله گران به نسبتی که در دستورالعمل‌های بورس کالا تعیین شده است بین کارگزار، بورس کالا و سازمان بورس تقسیم می‌شود

  ۱
 5. توحید گفت:

  اتفاقا قانونی ترین کارمزد در کارگذاری آگاه کسر می‌شود و این مایه خرسندی اینجانب هست که از طریق این کارگذاری فعالیت میکنم

  ۳۷
 6. احمد گفت:

  میزان کارمزد میتواند به صورت پلکانی کسر گردد. یعنی بنا به مقدار حجم معامله کارمزد کسر گردد. حجم های کمتر از یک مقدار مشخص درصد کمتری پرداخت کنند.

  ۹
 7. حسن گفت:

  کسر کارمزد حق کارگذاری است و میزان آن نیز طبق ضوابط تعیین شده است.وتخفیفات اعمال شده مشوق سهامدار می باشد

  ۲
 8. بهادری گفت:

  قراردادها در بورس به شکل استاندارد بوده و قیمت‌ها براساس سیستم حراج تعیین می‌گردند. همچنین با ورود معاملات آتی در بورس، این اوراق از قابلیت نقدشوندگی بیشتری برخوردار خواهند بود.بورس برای خود موقعیت معاملاتی تعیین نمی‌کند و به افراد نیز به داشتن موقعیت معاملاتی توصیه خاصی نمی‌کند. مسئولیت بورس این است که بازار معاملات آتی را سالم و نظام‌ یافته نماید.

  با خرید و فروش قراردادهای آتی سهام درصدی به عنوان کارمزد معاملات از حساب سرمایه گذار کسر می گردد. در ضمن این اوراق معاف از مالیات می باشند.

  ۲
 9. علیرضا گفت:

  بهترین کارگزاری که تا الان باهاش فعالیت داشتم ....امیدوارم در بهبود و دادن امکانات بیشتر موفق باشند

  ۱
 10. جوشقانی گفت:

  سلام.
  کارگزاران خودشان به سازمان بورس و هسته مرکزی معاملات بورس متصل هستند تمام معاملاتی که ما روزانه می‌توانیم به صورت آنلاین و در یک لحظه انجام دهیم از یک مسیری عبور می‌کند که این مسیر یک کارمزدی دارد و یک هزینه‌ای را ما بابت این معاملات پرداخت می‌کنیم

  ۲
 11. زهرا گفت:

  با سلام.من سوالی داشتم نمیدونستم کجا بپرسم همینجا مینویسم.من میخوام از خدمات باشگاه و خرید اعتبارم استفاده کنم و برای خرید شستا کنار بذارم.چیکار باید بکنم؟چون تا حالا از خرید اعتباری استفاده نکردم اطلاعاتی ندارم.فقط نگید که تو این روزهایی کرونایی باید برم فرم و قرارداد اینا پر کنم.ممنون میشم سریع پاسخ بدید.با تشکر

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   شرایط لازم برای دریافت اعتبار از بآشگاه کارگزاری آگاه
   نیاز است که شما در کارگزاری آگاه قرارداد اعتباری به صورت حضوری را امضا کرده باشید.کارگزاری آگاه باید ناظر اوراق بهاداری باشد که به‌عنوان تضمین از طرف مشتری نزد کارگزار قرارداده‌شده‌است . امکان تغییر ناظر به کارگزاری دیگر برای آن دسته از اوراق بهاداری که به عنوان تضمین نزد کارگزاری آگاه است، وجود ندارد و اصطلاحا سهام نزد کارگزاری آگاه فریز می‌شود.مشتری ملزم است حداقل ارزش تضمینی معادل میزان اعتبار درخواستی، نزد کارگزاری آگاه داشته باشد. ارزش تضمین برابر است با ۴۵ درصد دارایی سهام.

   ۵
 12. عباس گفت:

  درتکمیل این مقاله تسویه به این نحواست
  در صورتی که سرمایه‌گذار پس از پایان دوره معاملات قرارداد آتی سهام، همچنان دارای موقعیت تعهدی باز باشد، ملزم به تسویه فیزیکی مطابق با قرارداد خواهد بود. در این مرحله فروشنده سهام، باید سهام تعهد شده را در زمان و مکان مشخص و مطابق با استانداردهای تعیین شده در قرارداد تحویل و خریدار نیز ملزم به پرداخت وجه مورد نظر می‌باشد.
  وبرای جلوگیری از امتناع طرفین از اجرای قرارداد، طرفین به صورت شرط ضمن عقد متعهد می شوند مبلغی را به عنوان وجه تضمین نزد اتاق پایاپای بگذارند و متعهد می‌شوند متناسب با تغییرات قیمتی آتی، وجه تضمین را تعدیل کنند و اتاق پایاپای از طرف آنان وکالت دارد متناسب با تغییرات، بخشی از وجه تضمین هر یک از طرفین را به عنوان اباحه تصرف در اختیار دیگری قرار دهد و او حق استفاده از آن را خواهد داشت تا در سررسید با هم تسویه کنند. برای هر موقعیت تعهدی باز همواره باید حداقلی از سطح وجه تضمین اولیه موجود باشد این حداقل در مشخصات هر قرارداد آتی تعیین می‌شود. در صورتی که وجه تضمین پایین‌تر از این حداقل قرار گیرد، مشتری باید به منظور افزایش وجه تضمین تا سطح “وجه تضمین اولیه” اقدام نماید. در این شرایط مشتری اصطلاحاً اخطاریه وجه تضمین اولیه دریافت می‌نماید. وجه تضمینی که مشتری بعد از دریافت اخطاریه باید نزد اتاق پایاپای تودیع نماید، اصطلاحاً وجه تضمین جبرانی نامیده می‌شود.

  ۳
 13. کرمی گفت:

  کارمزد آگاه خیلی خوبه وقتی هم که امتیاز داشته باشی سطوحت بالاتر بشه تا ۲۵ درصد تخفیف میده .هیچ کارگزاری اینجوری امتیاز نمیده.

  ۱
 14. بهنام گفت:

  با کسب امتیاز در باشگاه آگاه از تخفیف در کارمزد در معاملات استفاده کنید

  ۱
 15. محمد ساعدی گفت:

  به نظر من توجه به کارمزد خیلی خوبه ولی توی آگاه نه چون همونا با تخفیف میاد تو حسابت و بسته اعتباری میخری باهاشون . با تشکر از آگاه

  ۱
 16. فرشید گفت:

  کارگذاری اگاه قانونی کارمزد کم می‌کند البته تخفیفاتی هم که در نظر میگیرد خود یک نوع نقطه نظر مثبت این نوع کارگذاری است.

  ۳
 17. حجازی گفت:

  به عقیده بنده که اخذ کارمزد خیلی راهکار مناسبی است برای جلوگیری از هیجانات کاذب (بر اثر فشار روانی بازار،می خواهند خرید و فروش های متعددی داشته باشند) که سرمایه گذاران مخصوصا نوسان گیران برای کسب سود بیشتر به این نکته باید توجه داشته باشند.

  ۰
 18. علی گفت:

  کسانیکه بی دلیل خریدوفروش میکنندمتضررمیشوندولیکن سهامداران واقعی بااین کارمزدمشکلی ندارند

  ۱
 19. پوریا گفت:

  خسته نباشید
  بله کسر کارمزد حق کارگذاری است و میزان آن نیز طبق ضوابط تعیین شده است...

  ۰
 20. مهرشاد گفت:

  واقعا کارمزد های کارگزاری آگاه با عضویت در باشگاه معقول تر میشه.

  ۰
 21. فرشید گفت:

  دریافت کارمزد یک امر کاملا طبیعی و بارزه که در هر زمینه ای با در نظرگرفتن رویه ی قانونی باید صورت بگیره

  ۳
 22. ارسلان کردنژاد گفت:

  کارمزد حق قانونی و رسمی هر شرکت کارگزاری هست. و مبلغ و درصد آن نیز از قبل تعیین شده و طبق ضوابط قبل می‌باشد و کارگزاری آگاه هم بصورت قانونی اقدام به کسر کارمزد میکند

  ۰
 23. محمود گوهری نسب گفت:

  با سلام
  کارمزد معاملات البته در معاملات بورس با توجه به سطح باشگاه مبلغی به عنوان تخفیف سطح عنوان شده است در صورتی که در عمل میبینیم که کارمزد معاملات بنده با سطح ۸ با کارمزد معاملات دوستم با سطح پایینتر از نظر مبلغ دقیقا یکی است لطفا توضیح دهید علت چیست مگر نباید این تخفیف هرچند کم در مبلغ معامله نشان داده شود؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   هزینه کارمزد حدودا ۰.۵% برای خرید ، ۱% برای فروش می باشد. همه کارمزد معاملات شامل کارگزاری نمی شود. این کارمزد متعلق به شرکت سپرده گذاری مرکزی ،سازمان بورس ،کارگزار و .... است. تخفیف کارمزد دربآشگاه تنها برروی سهم کارمزد کارگزاری محاسبه می شود.
   تخفیف کارمزد از سهم کارگزاری است کارمزد کارگزاری ۰.۰۰۳۸ است .

   ۰
 24. naser mangari گفت:

  کسر کارمزد حق کارگزاری ها می باشد

  ۰
 25. alireza گفت:

  با کسب امتیاز در باشگاه آگاه از تخفیف در کارمزد در معاملات استفاده کنید

  ۵
 26. محمد عاقله گفت:

  با همین کد بورسی تو آگاه میشه معاملات آتی کرد یا باید ثبت نام دیگه ای انجام بشه ؟

  ۰
 27. سیدقاسم عابدزاده گفت:

  کسی که با تحلیل درست سهمی را بخرد و سهام داری کند کامزد کارگزاری موضوع مهمی برایش نیست.

  ۱
 28. agah9 گفت:

  سلام دوست عزیز
  در صورت رسیدن زمان تسویه اعتبار، از مانده قابل معامله شما به صورت خودکار این فرآیند انجام خواهد شد وچنانچه مبلغ کافی در حساب معاملاتی خود نداشته باشید از طریق واریز وجه می توانید اعتبار در یافتی خود را تسویه کنید. همچنین می‌توانید سهام‌های خریداری شده با اعتبار را تا دو روز قبل اتمام بسته بفروشید و همان مبلغ اعتبار دریافتی در حساب شما موجود باشد و با آن معامله ای انجام ندهید.

  ۰
 29. alireza گفت:

  کارمزد حق کارگزاری است .ومیتوانید با فعالیت در باشگاه خود امتیاز خود را بالا ببرید و کارمزد را کمتر از شما دریافت کنند

  ۳
 30. مجید جعفری منصوراباد گفت:

  کارمزد تاثیر گذار نیست در صورت خرید با استدلال

  ۵
 31. حسین گفت:

  سلام
  به نظر من اگر فرد در سهمی که خریداری میکند اطمینان خاطر را کسب کند و ما مهارت و دانش گام بردارد کارمزد با حساب سود ها نمایان نخواد بود و باز تاکید میکنم افرادی که با فکر و تفکر بروند جلو و بدانند که چه چیزی می خواهند

  ۰
 32. امید گفت:

  سلام
  ایا کارگزاری اگاه تخفیفی در کارمزد بازار اتی کالا می دهد؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله ، تخفیف کارمزد معاملاتی شامل معامله در تمام سطح معاملات از جمله معامله در بازار بورس و اوراق بهادار ، بازار آتی کالا و ... می شود.

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: