چگونه سود شرکت را با روش TTM محاسبه کنیم؟

 • ۲۴ اسفند ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۵۱ نظر
 • ۸۷۹۵ مشاهده
محاسبه سود با روش TTM

آموزش تحلیل بنیادی و تکنیکال از آموزش‌هایی هستند که هر سرمایه‌گذاری در بدو ورود به بازار سرمایه باید آن را بیاموزد و در معاملات خود استفاده کند. تحلیل بنیادی بر مبنای صورت‌های مالی شرکت‌ها است. یک تحلیل‌گر بنیادی با استفاده از متغیرهایی مانند فروش شرکت، بهای تمام‌شده کالای فروش رفته و … سود تحلیلی هر سهم را برآورد می¬کند و با استفاده از آن اقدام به ارزش‌گذاری سهم با استفاده از روش P/E و یا دیگر روش‌ها، می¬نماید. پس‌ازآن سرمایه‌گذار ارزش ذاتی سهم را با ارزش بازاری آن مقایسه می‌کند. درصورتی‌که ارزش ذاتی سهم بالاتر از قیمت بازار باشد، شخص اقدام به خرید سهم و درصورتی‌که ارزش ذاتی پایین‌تر از بازار باشد؛ در صورت داشتن سهم، اقدام به فروش آن می‌کند.

در این مطلب به محاسبه سود شرکت با روش TTM می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

سود هر سهم یا EPS چیست؟

EPS مخفف عبارت Earning Per Share، به معنی سود به ازای هر سهم است. اگر شرکت‌ها در پایان هرسال مالی، درآمد کل را بر تعداد کل سهام شرکت تقسیم کنند، سود هر سهم یا EPS به دست می‌آید. به‌طور ساده‌تر‌، EPS یک شرکت میزان سودی است که شرکت به ازای هر سهم به دست می‌آورد. EPS یکی از موضوعات بسیار مهمی است که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بر قیمت سهام شرکت‌ها در بازار بورس تأثیر می‌گذارد. برای مثال فرض کنید که شرکتی در پایان سال مالی خود، ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال درآمد داشته باشد و تعداد سهام شرکت نیز ۱ میلیون باشد. EPS شرکت برابر است با ۱،۰۰۰ ریال: ۱،۰۰۰ = ۱،۰۰۰،۰۰۰ ÷ ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰.

به سودی که شرکت پس از یک سال مالی کسب می‌کند، EPS محقق شده نیز می‌گویند.

نسبت P/E چیست؟

به‌احتمال زیاد، نام نسبت P/E را شنیده‌اید. زمانی که بحث ارزش‌گذاری سهام پیش می‌آید، نسبت قیمت به سود هر سهم (پی بر ای) از قدیمی‌ترین و پراستفاده‌ترین معیارهاست. P/E خلاصه‌شده نسبت قیمت سهم (P مخفف Price) به سود هرسهم (EPS مخفف Earning Per Share) است. همان‌طور که از نام آن مشخص است برای محاسبه P/E، قیمت فعلی سهم را بر درآمد هر سهم (EPS) تقسیم می‌کنیم:

نسبت P/E

اغلب محاسبه نسبت P/E بر اساس سود محقق شده‌ای است که در آخرین گزارش سالیانه ذکر می‌شود. گاهی مقدار EPS موجود در فرمول P/E را EPS تقریبی و پیش‌بینی‌شده سال آینده در نظر می‌گیریم که به “پیش‌بینی درآمد هرسهم سال مالی” آینده نیز مشهور است. همچنین ممکن است برخی بر اساس EPS دو فصل گذشته (۶ ماه گذشته)، EPS آینده را تخمین بزنند و P/E را با این مقدار محاسبه ‌نمایند. اختلاف چندانی بین این متغیرها وجود ندارد؛ اما مهم است بدانید درصورتی‌که در پیش‌بینی EPS ماه‌های آینده از EPS ماه‌های قبل استفاده کنیم، الزاماً تخمین‌ها دقیق و کامل نیست. در شرکت‌هایی که سود ده نیستند و EPS منفی دارند، وضعیتی چالش‌برانگیز برای محاسبه P/E به وجود می‌آید و نظرات مختلفی در این زمینه وجود دارد.

برخی بر این باورند که باید P/E را منفی حساب کرد و برخی اعتقاد دارند باید P/E صفر به سهم داده شود، درحالی‌که بسیاری از افراد دیگر، این‌طور محاسبه می‌کنند که P/E اصلاً برای این سهم وجود ندارد. متوسط P/E کل بازار بورس نیز قابل‌محاسبه است که در کشورهایی مانند آمریکا بین ۱۵-۲۵ در نوسان است؛ ولی این مقدار در بورس ایران بسیار کمتر و معمولاً بین ۱۰-۴ است. نوسانات موجود در P/ E به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای به وضعیت اقتصادی نظیر تورم بستگی دارد. از طرفی نسبت P/E بین صنایع و حتی شرکت‌ها می‌تواند اختلاف زیادی داشته باشد.

بنابراین نسبت P/E نیز به‌عنوان یکی دیگر از متغیرهای اثرگذار در بازار بورس مطرح است.

محاسبه سود به روش TTM چیست؟

TTM مخفف عبارت Trailing Twelve Months به معنی دوازده ماه گذشته است. در این روش سهامداران و تحلیلگران می‌توانند بر اساس EPS دوازده ماه گذشته (۴ دوره ۳ ماهه) به ارزیابی یک شرکت بپردازند. طبق الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت‌ها باید صورت‌های مالی سه‌ماهه خود را منتشر کنند؛ بنابراین سود هر سهم در دوره‌های سه‌ماهه، در دسترس سرمایه‌گذاران خواهد بود.

مزیت روش TTM این است که قیمت سهم بر اساس قیمت واقعی آن تعیین می‌شود. درواقع ارزش‌گذاری سهم توسط سود پیش‌بینی‌شده شرکت انجام نمی‌شود و سرمایه‌گذاران با استفاده از اطلاعات واقعی می‌توانند عملکرد شرکت را ارزیابی کنند و نتایج بهتری به دست آورند.

بنابراین برای درک ساده‌تر می‌توان گفت EPS یک سهم بر اساس سود خالص ۱۲ ماه گذشته محاسبه می‌شود. درصورتی‌که در پایان سال مالی یک شرکت گزارش تفسیری آن را بررسی کنیم، سود (زیان) خالص کل در پایان آن سال تقسیم‌بر تعداد کل سهام شرکت، EPS سهم می‌شود؛ اما درصورتی‌که در میان سال مالی باشیم با توجه به آخرین گزارش ارائه‌شده توسط شرکت می‌توان EPS را به دست آورد. برای مثال، اکنون‌که در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ هستیم، EPS یک شرکت برابر با مجموع سود (زیان) خالص ۶ ماهه اول امسال به‌اضافه ۶ ماهه سال گذشته تقسیم‌بر تعداد کل سهام شرکت است.

برای نمونه اطلاعات زیر را درباره سهمی خاص در نظر بگیرید.

سود خالص به ازای هر سهم در پایان سال مالی ۱۳۹۷: ۶،۰۰۰ ریال
سود خالص به ازای هر سهم در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۷: ۴،۰۰۰ ریال
سود خالص به ازای هر سهم در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۸: ۳،۰۰۰ ریال
سود خالص به ازای هر سهم در ۶ ماهه دوم سال ۱۳۹۷: ریال ۲،۰۰۰ = ۴،۰۰۰ – ۶،۰۰۰
۵،۰۰۰ = ۳،۰۰۰ + ۲،۰۰۰

سخن آخر

مزیت استفاده از TTM این است که قیمت سهم بر اساس سود واقعی آن تعیین می‌شود و ارزش‌گذاری سهم صرفاً به‌وسیله سود پیش‌بینی‌شده شرکت توسط سرمایه‌گذاران انجام نمی¬گردد؛ چراکه ممکن است شرکت در گزارش‌های پیش‌بینی سود خود برآورد درستی از سود انجام ندهد و همین امر موجب اشتباه سرمایه‌گذاران شود. حال با استفاده از روش TTM سرمایه‌گذاران با استفاده از اطلاعات واقعی در بازار معامله می‌کنند و به نتایج بهتری در معاملات خود خواهند رسید؛ بنابراین نکته مهم در ارزش‌گذاری سهم با استفاده از نسبت P/E به دست آوردن سود تحلیلی شرکت‌ها است که سرمایه‌گذاران قادر هستند با آموزش تحلیل بنیادی، توانایی برآورد سود هر سهم را در بازار به دست آورند.

 

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

51 پاسخ به “چگونه سود شرکت را با روش TTM محاسبه کنیم؟”

 1. ah8511 گفت:

  با سلام
  بدون احراز هویت سجام هم میشه کدبورسی آنلاین آگاه از طریق پیشخوان انجام داد؟ یعنی فقط احراز هویت آگاه رو در پیشخوان انجام بدیم

  ۱۵
 2. وحید گفت:

  یادگیری تکنیکال و بنیادی از مراجع دارای مدارک و صلاحیت از واجبات حضور در بورس میباشد

  ۸
 3. اسماعیلی گفت:

  سلام
  دید اکثر ما افزایش قیمت سهام است و به سود توجهی نمی کنیم

  ۵
 4. زینب گفت:

  سلام،من هم در سجام و هم اگاه ثبت نام کردم و احرازهویت هم انجام شدوبعد از۳روز برام اسمس حاوی اینکه(* انجام معاملات بانام کاربری ورمزی که انتخاب کردید،ایجادشده)*.
  یعنی کدبورسی من اومده درسته؟

  ۹
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بعد از تکمیل مراحل ثبت نام و احرازز هویت کد بورسی (ترکیب عدد و حروف) برای شما صادر و دسترسی به سامانه معاملاتی با ارسال نام کاربری و کلمه عبور فعال می شود.

   ۷
  • محمد گفت:

   بله کد بورسی شما فعال شده وآماده انجام معامله اید موفق باشید

   ۱
 5. ب گفت:

  سلام ایا سهام عرضه اولیه ای در این هفته برای فروش گذاشته میشود

  ۴
 6. naser گفت:

  با تشکر ولی بعضی اوقات که به eps سهمی برای خرید توجه میشه از سود حاصل برای گسترش و توسعه فعالیتهای شرکت استفاده میشه و سودی تعلق نمیگیره البته که رو قیمت آتی سهم تاثیر خوبی داره و آینده سهامداری روشن برای سهامدارها که خودش سود محسوب میشه

  ۴
 7. amin گفت:

  سلام.
  من مراحل ثبت نام رو یکماهه انجام دادم اما برای احراز هویت نرفتم هنوز. این قانونی که اومده که بعد یک ماه از گرفتن کد بورسی و انجام ازمون میشه معامله انجام داد شامل من هم میشه؟
  تشکر

  ۴
 8. رضا گفت:

  سلام محاسبه سودبه روشTTMبه سرمایه گذاراین امکان رامیدهدکه خودش مقدارسودوزیان یک شرکت راانجام داده وبادیدبازدرموردهرسهم تصمیم بگیرد.ممنون

  ۴
 9. شاپور گفت:

  سلام
  وقتی باید سهم فروخت که ارزش ذاتی آن از قیمت بازار آن کمتر باشد و وقتی باید سهم خرید که ارزش ذاتی آن بیشتر از قیمت بازار آن باشد

  ۳
 10. سجاد گفت:

  امکان اخذ مدرک پس از طی دوره های آگاه هست؟

  ۴
 11. علی گفت:

  با سلام... کلاس های آموزشی هم کارگزاری آگاه برگزار میکنه؟

  ۳
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت پیگیری دوره های آموزشی لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۸۲۱۵۴۱۰۲ الی ۶ بخش آموزش کارگزاری تماس حاصل فرمائید.

   ۳
 12. افروزنیا گفت:

  برای بدست آوردن TTM مراحل زیر باید انجام شود :
  گام اول : برداشت سود دوره ای یک شرکت خاص از کدال
  گام دوم : محاسبه سود فصلی با کسر کردن اعداد سود و زیان سه ماهه، شش ماهه ، نه ماهه و سالانه شرکت بدست آمده
  گام سوم : محاسبه TTM

  ۳
 13. علی گفت:

  بهترین راه همینه که باتوجه به بنیاد شرکت و p/e پایین تحلیل تکنیکال میشه بهترین سهام هارو انتخاب کرد

  ۴
 14. حیدری گفت:

  به نظر من هم بهترین راه کسب سود تحلیل تکنیکال هست

  ۰
 15. سرباز گفت:

  یادگیری تکنیکال و بنیادی از مراجع دارای مدارک و صلاحیت از واجبات حضور در بورس میباشد

  ۰
 16. جواد حسین زاده گفت:

  وقتی باید سهم فروخت که ارزش ذاتی آن از قیمت بازار آن کمتر باشد و وقتی باید سهم خرید که ارزش ذاتی آن بیشتر از قیمت بازار آن باشد

  ۱
 17. مجتبی گفت:

  سلام. چرا وقتی من عرض اولیه میخرم ۱دونه کمتر از بقیه بهم میده؟ ممنون

  ۱
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای عرضه اولیه تعداد محدودی سهام ارائه می شود. با توجه به تعداد زیاد مشارکت کننده ها تعداد کمتری نسبت به تعداد اعلام شده در اطلاعیه عرضه تخصیص پیدا می کند.
   روش بوک بیلدینگ روش تخصیص عرضه اولیه به سهامداران است.
   بدلیل تقسیم کل سهام بین متقاضیان چون امکان تقسیم بصورت دقیق و اعشاری، مثلا ۶۷.۵ شصت و هفت و نیم سهم وجود ندارد به صورت رندم به تعدادی از سهامداران ۶۷ و به تعدادی دیگر ۶۸ سهم خواهد رسید.
   با توجه به اجرای روش بوک بیلدینگ در عرضه های اولیه ، عملا کارگزاری دخل و تصرفی در تعداد سهام اختصاص یافته ندارد و خود سازمان بورس پس از اتمام بازه ثبت سفارش اقدام به تقسیم سهام موجود به تعداد متقاضیان میکند.

   ۲
 18. omid گفت:

  شرکت های بورسی موظف هستند بعد از گذشت هر فصل از سال مالی خود، گزارش عملکرد خود را اعلام کنند و بعد از آن مجددا یک eps پیش بینی شده برای ادامه سال مالی خود ارائه بدهند. این eps جدید می تواند نسبت به eps پیش بینی شده قبلی تفاوتی نداشته باشد و یا تفاوت پیدا کرده باشد و شرکت تعدیل eps داشته باشد که این به عملکرد شرکت در ۳ ماه گذشته بستگی دارد.

  ۲
 19. محمد گفت:

  بدون احراز هویت امکان پذیر نیست

  ۰
 20. محسن گفت:

  بسیار عالی بود. از این پارامترها می توان برای تفکیک سهم های سود ده و سهم های زیان ده استفاده کرد (البته سهم های ساختمانی مستثنی هستن) و با دید کاملتری اقدام به خرید سهم کرد. همچنین اگر شرکتی EPS بالایی داشت نشان از عملکرد خوب شرکته و گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت هست و توصیه می شه که تو مجمع تقسیم سود سالیانه این شرکتها سهامدتر باشیم.

  ۰
 21. شاکری گفت:

  این یکی از ضروری ترین نکات ریز تحلیل بنیادی سهم میباشد

  ۲
 22. Hasti گفت:

  احسنت به کسانی که روش TTM را طراحی کردند...خوشحالم ازاینکه سرمایه گذاری در بورس را انتخاب کرده ام..پیروز باشید

  ۱
 23. وحیده گفت:

  مزیت روش TTM این است که قیمت سهم بر اساس قیمت واقعی آن تعیین می‌شود.

  ۱
 24. Dr Bourse گفت:

  من از این روش بسیار در خرید های استفاده میکنم و بسیار بازدهی خوبی داشته
  به امید روزهای پر سود بورسی برای همه عزیزان

  ۰
 25. محمد اسماعیل جوکار گفت:

  برای بدست آوردن TTM مراحل زیر باید انجام شود :
  گام اول : برداشت سود دوره ای یک شرکت خاص از کدال
  گام دوم : محاسبه سود فصلی با کسر کردن اعداد سود و زیان سه ماهه، شش ماهه ، نه ماهه و سالانه شرکت بدست آمده
  گام سوم : محاسبه TTM

  ۰
 26. مرتضی گفت:

  محاسبه سود و زیان توسظ خود شخص و عالیست

  ۱
 27. naser گفت:

  البته فکر میکنم برای بلند مدت خیلی روش خوبی برای تشخیص سهامداری کردن در یک سهمی میباشد

  ۰
 28. وحید گفت:

  خیلی خوبه واقعا اگه ی کم وقت بزاریم یاد بگیریم میشیم حساب دار خودمونو سهام دار حسابدار با هم میتونن دنیارو بگیرن با تشکر از کارگزاری اگاه

  ۰
 29. خسروخان گفت:

  خوبی این روش اینە که قیمت سهم بر اساس قیمت واقعی اون تعیین می‌شە،برای بلندت جالبە

  ۲
 30. محمد گفت:

  سلام در مورد اخذ وام در کارگذاری آگاه ی توضیح بیشتری میدید

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   شرایط لازم برای دریافت اعتبار از بآشگاه کارگزاری آگاه
   نیاز است که شما در کارگزاری آگاه قرارداد اعتباری به صورت حضوری را امضا کرده باشید.کارگزاری آگاه باید ناظر اوراق بهاداری باشد که به‌عنوان تضمین از طرف مشتری نزد کارگزار قرارداده‌شده‌است . امکان تغییر ناظر به کارگزاری دیگر برای آن دسته از اوراق بهاداری که به عنوان تضمین نزد کارگزاری آگاه است، وجود ندارد و اصطلاحا سهام نزد کارگزاری آگاه فریز می‌شود.مشتری ملزم است حداقل ارزش تضمینی معادل میزان اعتبار درخواستی، نزد کارگزاری آگاه داشته باشد. ارزش تضمین برابر است با ۶۰ درصد دارایی سهام.جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا به مطلب دریافت وام قرض الحسنه برای معاملات اوراق بهادار از کارگزاری آگاه در بلاگ بآشگاه مراجعه بفرمائید.

   ۰
 31. سیدعلی گفت:

  چه طوری آدرس ایمیلم را ویرایش کنم؟

  ۰
 32. mohammadi گفت:

  نسبت های مالی همراه با تحلیل تکنیکال بسیار مفید و سودده میباشد. همچنین بعد روانشناسی بازار هم باید درنظر گرفته شود. تمامی این ابعاد درکنارهم سبب ایجاد معامله با ریسک پایین خواهد شد.

  ۰
 33. علی گفت:

  در بورس ایران بعضاسهمی که p/eمناسب داردنسبت به سهمی که نامناسب بازدهی کمتری داره این نشون میده دربازارهراتفاقی میتونه بیفته

  ۰
 34. مصطفی گفت:

  من به شخصه تحلیل بنیادی رو بیشتر میپسندم

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: