چگونه امنیت حساب کاربری خود را حفظ کنیم؟

 • ۲۱ خرداد ۱۴۰۱
 • ۱۳ دی ۱۳۹۹
 • ۳۰ نظر
 • ۱۷۴۶ مشاهده
حفظ امنیت حساب کاربری

حفظ امنیت حساب کاربری یکی از مهمترین نکاتی است که تمامی فعالان بورس باید به آن توجه داشته باشند. برای پیشگیری از مشکلات و سوء استفاده‌های احتمالی، لازم است در محافظت از نام کاربری و رمز عبور خود دقت فراوانی به کار ببرید. نکات مهمی در این زمینه وجود دارد که به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

حساب کاربری چیست؟

برای استفاده از خدمات کارگزاری آگاه، لازم است یک حساب کاربری داشته باشید که هویت شما را نزد کارگزاری مشخص می‌کند و تمامی فعالیت‌هایتان از طریق همین حساب کاربری ثبت می‌شود؛ بنابراین حفظ امنیت آن اهمیت فراوانی دارد. پس از تکمیل مراحل ثبت نام (ثبت نام سجام، کارگزاری و احراز هویت)، برای هر مشتری یک حساب کاربری ایجاد می‌شود. رمز عبور و نام کاربری این حساب را در هنگام ثبت نام شخصا انتخاب می‌کنید. برای ورود به بآشگاه مشتریان نیز می‌توانید از همین نام کاربری و رمز عبور استفاده کنید. افرادی که مشتری کارگزاری آگاه نیستند نیز می‌توانند یک حساب کاربری در بآشگاه برای خود بسازند و از امکانات آن استفاده کنند.

نام کاربری و کلمه عبور چه کاربردهایی دارند؟

همان طور که اشاره شد، هر فرد هنگام ثبت نام در سامانه آگاه اکسپرس یک نام کاربری و رمز عبور برای خود انتخاب می‌کند که تنها به وسیله آن‌ می‌تواند از سرویس‌های کارگزاری آگاه استفاده کند. در مطلب «لیست خدمات کارگزاری آگاه برای فعالان بازار سرمایه» فهرست کاملی از خدمات آگاه را مشاهده خواهید کرد. با استفاده از یوزر نیم و پسوردی که در هنگام ثبت نام انتخاب می‌کنید، به سامانه معاملات آنلاین و بآشگاه مشتریان دسترسی خواهید داشت. همچنین اگر بخواهید برای پیگیری یا تکمیل ثبت نام مجددا وارد سامانه آگاه اکسپرس شوید، باید نام کاربری و کلمه عبور انتخابی خود را در اختیار داشته باشید.

چنان که می‌دانید، حتی برای افرادی که مشتری کارگزاری آگاه نیستند نیز امکان عضویت در بآشگاه فراهم شده است. این گونه کاربران مستقیما به وب سایت بآشگاه وارد می‌شوند و هنگام ثبت نام، رمز عبور و نام کاربری مد نظر خود را انتخاب می‌کنند. کاربران بآشگاه در صورتی که بخواهند از کارگزاری آگاه کد بورسی و کد معاملاتی دریافت کنند، باید با همین نام کاربری و کلمه عبور وارد سامانه آگاه اکسپرس شوند و ثبت نام خود را تکمیل بفرمایند.

حفظ امنیت حساب کاربری چه اهمیتی دارد؟

با توجه به این که نام کاربری و کلمه عبور انتخابی شما امکان استفاده از خدمات آگاه را برای‌تان فراهم می‌کند، اگر این اطلاعات در اختیار فرد دیگری قرار گیرد، احتمال سوء استفاده وجود دارد. کسی که وارد حساب کاربری بآشگاه شما شود، می‌تواند چند کار مهم انجام دهد که هر یک عواقبت زیان‌باری برای‌تان خواهند داشت:

انتقال اعتبار: فردی که وارد حساب کاربری بآشگاه شما شود، می‌تواند با استفاده از مزایای سطح شما، بسته اعتباری بخرد و آن را به کد دیگری در بآشگاه انتقال دهد. به این ترتیب ریال بآشگاه شما کم می‌شود و ممکن است دیگر نتوانید برای خود اعتبار معاملاتی دریافت کنید.

انتقال امتیاز: با ورود به حساب کاربری بآشگاه، امکان انتقال امتیاز نیز وجود دارد. انتقال امتیاز در حجم بالا ممکن است سطح شما را در بآشگاه پایین بیاورد و منجر به از دست دادن مزایایی از قبیل تخفیف کارمزد شود.

انتقال وام: انتقال وام نیز مانند انتقال امتیاز عمل می‌کند. یعنی اگر فردی اطلاعات حساب کاربری شما را در اختیار داشته باشد، می‌تواند وام قرض‌الحسنه‌ای که به شما تعلق می‌گیرد را به یک کد دیگر در بآشگاه انتقال دهد. به این ترتیب، قدرت دریافت وام شما کم خواهد شد.

ثبت معرف: در صورتی که امنیت حساب کاربری شما به خطر بیفتد و فرد دیگری نام کاربری و رمز عبورتان را در اختیار داشته باشد، می‌تواند از طریق ثبت معرف برای خود مزایایی به دست آورد. او می‌تواند کد خود را به عنوان معرف شما ثبت کند. به این ترتیب شما جزو زیرمجموعه‌های او محسوب می‌شوید و افزایش تعداد زیرمجموعه‌ها، مزایایی را برای معرف به دنبال خواهد داشت.

انتقال ژنولوژی: ژنولوژی یا درختواره زیرمجموعه‌های یک فرد را در بآشگاه نشان می‌دهد. این زیرمجموعه‌ها برای معرف مزایایی خواهند داشت. برای مثال وقتی زیرمجموعه‌ها فعال شوند و اولین درامد ۱۰۰ هزارتومانی را برای کارگزاری ایجاد کنند، ۵۰ هزارتومان برای معرف واریز خواهد شد. فردی که بدون اجازه وارد حساب کاربری می‌شود، می‌تواند ژنولوژی شما را به خود انتقال دهد و از مزایای زیرمجموعه‌های شما بهره ببرد.

نکته: فردی که یوزر نیم و پسورد شما را در اختیار داشته باشد، می‌تواند به حساب کاربری‌تان در سامانه آنلاین وارد شود و با اقدامات خرابکارانه و ثبت درخواست خرید و فروش، معاملات‌تان را مخدوش کند.

نکته: افراد متخلف با در اختیار داشتن نام کاربری و کلمه عبور شما می‌توانند ریال بآشگاه‌تان را به حساب آنلاین منتقل کنند. در این صورت، ریال را از دست نمی‌دهید اما امکان بازگرداندن آن به بآشگاه وجود ندارد و دیگر نمی‌توانید از آن برای بهره‌مندی از مزایای بآشگاه استفاده کنید.

چگونه از حساب کاربری خود محافظت کنیم؟

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که وظیفه حفظ اطلاعات حساب کاربری به عهده شخص شما است و کارگزاری هیچ گونه مسئولیتی در این زمینه نخواهد داشت. اساسا امکان اثبات تخلف در این مورد وجود ندارد؛ یعنی نمی‌توانید ثابت کنید نقل و انتقالی که در حساب شما و با کد شما صورت گرفته، بدون رضایت‌تان و توسط شخص دیگری انجام شده است.

برای حفظ امنیت حساب کاربری خود، نکات زیر را در نظر بگیرید:

نام کاربری و کلمه عبور مناسب و غیر قابل پیش‌بینی انتخاب کنید و آن را به دیگران ندهید. هنگام ثبت نام در سامانه آگاه اکسپرس، قدرت یا ضعف رمز عبور به شما اطلاع داده می‌شود و بر این اساس، می‌توانید پسورد قوی انتخاب کنید.

رمز عبور و نام کاربری خود را جداگانه انتخاب کنید زیرا تطابق این دو، امنیت حساب کاربری شما را کاهش می‌دهد.

  اگر توسط بازاریاب‌ها یا هر فرد دیگری ثبت نام شده‌اید، پس از فراهم شدن دسترسی به سامانه آنلاین، کلمه عبور خود را تغییر دهید.

پروفایل بآشگاه را با اطلاعات صحیح تکمیل کنید و اگر ثبت نام را به فرد دیگری سپرده‌اید، بررسی کنید که اطلاعات پروفایل حتما با مشخصات خودتان تطابق داشته باشد.

چگونه کلمه عبور خود را تغییر دهیم؟

۱- برای تغییر کلمه عبور، ابتدا به سامانه آنلاین وارد شوید و در قسمت سمت چپ بالای صفحه، روی نام خودتان کلیک کنید.

۲- در منویی که باز می‌شود، روی گزینه امنیت و سپس روی گزینه تغییر کلمه عبور کلیک کنید.

۳- رمز مد نظرتان را وارد و ثبت کنید.

برای تغییر رمز در اپلیکیشن آساتریدر نیز طبق مراحل زیر عمل کنید:

۱- اپ را باز و در قسمت پایین صفحه سمت چپ، روی گزینه بیشتر کلیک کنید.

۲- در صفحه‌ای که باز می‌شود، گزینه تغییر رمز را انتخاب کنید.

۳- رمز قدیمی را وارد و سپس رمز جدید را انتخاب کنید.

نکته: پس از تغییر رمز عبور در سامانه آنلاین، رمز عبور حساب کاربری بآشگاه نیز به صورت خودکار تغییر می‌کند.

نکته: در صورتی که مشتری کارگزاری آگاه نیستید و فقط کاربر بآشگاه به شمار می‌روید، برای تغییر رمز کاربری در وب سایت بآشگاه گزینه «رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟» را انتخاب کنید.

سخن آخر

حفظ امنیت حساب کاربری و حساب معاملاتی اهمیت بسیاری دارد. برای تضمین امنیت، لازم است از نام کاربری و رمز عبور خود محافظت کنید و آن‌ها را در اختیار دیگران قرار ندهید. افراد متخلف با در اختیار داشتن این اطلاعات می‌توانند وارد حساب کاربری‌تان شوند و با انجام اعمالی مانند انتقال امتیاز، انتقال وام، انتقال ژنولوژی و ثبت معرف، شما را دچار ضرر و زیان کنند. برای پیشگیری از چنین مشکلاتی لازم است به هیچ وجه نام کاربری و رمز عبور خود را در اختیار دیگران قرار ندهید و در صورتی که توسط شخص دیگری ثبت نام شده‌اید، در اولین فرصت طبق مراحلی که گفته شد برای تغییر رمز اقدام کنید.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

30 پاسخ به “چگونه امنیت حساب کاربری خود را حفظ کنیم؟”

 1. سردار گفت:

  درود، کسی میدونه چرا آگاه سهم سپیدار ۶تا داد؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای عرضه اولیه تعداد محدودی سهام ارائه می شود. با توجه به تعداد زیاد مشارکت کننده ها تعداد کمتری نسبت به تعداد اعلام شده در اطلاعیه عرضه تخصیص پیدا می کند.
   روش بوک بیلدینگ روش تخصیص عرضه اولیه به سهامداران است. بدلیل تقسیم کل سهام بین متقاضیان چون امکان تقسیم بصورت دقیق و اعشاری، مثلا ۶۷.۵ شصت و هفت و نیم سهم وجود ندارد به صورت رندم به تعدادی از سهامداران ۶۷ و به تعدادی دیگر ۶۸ سهم خواهد رسید. با توجه به اجرای "روش بوک بیلدینگ" در عرضه های اولیه ، عملا کارگزاری دخل و تصرفی در تعداد سهام اختصاص یافته ندارد و خود بورس پس از اتمام بازه ثبت سفارش اقدام به تقسیم سهام موجود به تعداد متقاضیان میکند.

   ۰
  • افسانه اکبری گفت:

   دراین عرضه ۴۱۹۶۴۶۰نفرشرکت کردند ۲۶میلیون سهم را براین تعدادتقسیم میکنیم ۲۶۰۰۰۰۰۰/۴۱۹۶۴۶۰=۶/۱۹ یک عدد اعشاری بدست میاد به هرنفر۶سهم داده میشه که جمعا میشه۴۱۹۶۴۶۰*۶=۲۵۱۷۸۷۶۰سهم وتعداد۸۲۱۲۴۰=۲۵۱۷۸۷۶۰-۲۶۰۰۰۰۰۰سهم باقی میماند که به ۸۲۱۲۴۰نفر هرکدام یک سهم بیشترداده میشودلذا دراین عرضه به تعدادی ازشرکت کنندگان۶سهم وبه تعدادی دیگر هرکدام ۷سهم تعلق میگیرد

   ۰
 2. محمد گفت:

  اگ دوباره اون اختلالات برای کارگزاری اتفاق نیافته من که از کارگزاریم رضایت کامل دارم و اگر تخفیفات مثل قبل میشد که نور علی نور میشد

  ۰
 3. سیدمحمدامیرباقری گفت:

  تشکر میکنم از اینکه بطور دقیق با اطلاعات واضح جوابگوی مشترکین هستید

  ۰
 4. ولی پورخان مقصودلو گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشیداز تمام دست اندر کاران کارگذاری محترم آگاه کمال تشکر را دارم شب و روزتان به خیر و خوشی انشالله. پورخان

  ۰
 5. Majio گفت:

  عالیه ولی مطابق با سرعت تکنولوژی و اطلاعات سایبری باید امنیت ارتقاء پیدا کنه ممنون

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید: