چه مدت بعد از خرید یک سهم می‌توان آن را فروخت؟

 • ۲۵ بهمن ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۲۶ نظر
 • ۳۶۸ مشاهده
بهترین زمان فروش سهام در بورس

انتخاب زمان مناسب برای فروش سهم در بازار بورس کار ساده‌ای نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد. در اکثر مواقع شاهد هستیم که افراد بیشتر به دلیل هیجاناتی که در بازار وجود دارد دست به فروش دارایی سهام خود می‌زنند. در صورتی که آگاهی و تجربه‌های لازم را به دست آورده باشید و بتوانید هیجانات و احساسات خود را کنترل کنید، می‌توان گفت که به یک معامله‌گر حرفه‌ای تبدیل شده‌اید و می‌توانید برای فروش سهام خود از بهترین گزینه‌ها و راه حل‌های ممکن در بازار بورس استفاده کنید. در این مقاله به بررسی بهترین زمان فروش سهام در بورس می‌پردازیم.

در ادامه عناوین زیر را مطالعه خواهید کرد:

O  بهترین زمان فروش سهام در بورس

O  فروش بر اساس تحلیل بنیادی و ارزش واقعی سهم

O  فروش سهام بر اساس اصول تحلیل تکنیکال

O  فروش سهام بر اساس بهترین فرصت در بازار

O  فروش سهام بر اساس حد سود و ضرر

‌بهترین زمان فروش سهام در بورس

عوامل بسیاری وجود دارند که در مجموع باعث می‌شوند یک سرمایه‌گذار در زمان مناسب دارایی سهام خود را به فروش نرساند؛ بعضی از این موارد شامل طمع کسب سود بیشتر از سرمایه‌گذاری، تعصب بی‌جا بر روی دارایی سهام خود و … هستند. شناسایی بهترین زمان فروش سهام در بورس به عنوان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سهامدارن تلقی می‌شود. در صورتی که به عنوان یک سهامدار در این مسیر به صورت احساسی برخورد نکنید و از هیجانات بازار به دور باشید، عملکرد بهتری خواهید داشت. برخی روش‌ها وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید در زمان مناسب برای فروش سهام خود اقدام کنید. در ادامه قصد داریم به بهترین روش‌های ممکن برای فروش سهام در زمان مناسب اشاره کنیم اما در ابتدا به سه سوال مهم در این زمینه پاسخ می‌دهیم:

معاملات بورس در چه روزها و در چه ساعاتی انجام می‌شود؟

در حال حاضر معاملات سهام در بازار بورس ایران، از روز شنبه الی چهارشنبه (غیر از روزهای تعطیل) قابل انجام است. خریدوفروش سهام در هر روز معاملاتی از ساعت ۸:۴۵ صبح الی ۱۲:۳۰ ظهر مقدور است. در نظر داشته باشید که یک ربع اول بازار یعنی ساعت ۸:۴۵ الی ۹:۰۰ صبح به به عنوان پیش گشایش در نظر گرفته شده است و انجام سفارش‌های شما در بازار از ساعت ۹:۰۰ الی ۱۲:۳۰ امکان‌پذیر خواهد بود.

منظور از نوسان‌گیری روزانه چیست؟

نوسان‌گیری روزانه در بازار بورس یکی از عناوین جذاب به شمار می‌آید اما باید توجه داشته باشید که در این فرآیند شما با ریسک بسیار بالایی روبه‌رو خواهید شد. نوسان‌گیری روزانه به این معنی است که شما به عنوان یک شخص در بازار بورس یک سهم مناسب را خریداری کنید، پس از افزایش قیمت در همان روز، به فروش برسانید و از این خریدوفروش به سود خوبی دست پیدا کنید. این معاملات پر ریسک هستند و برای انجام آن باید به دانش و اطلاعات بسیار دقیقی دسترسی داشته باشید. استفاده از این استراتژی بیشتر برای حرفه‌ای‌های بازار بورس امکان‌پذیر است و با این کار می‌توانند به سودهای کلانی در یک روز معاملاتی دست پیدا کنند. البته لازم است هزینه‌هایی که بابت کارمزد می‌پردازند از میزان سود کم شود.

حداقل میزان خریدوفروش سهام در بازار بورس چه قدر است؟

در حال حاضر حداقل میزان مجاز خرید سهام در بازار بورس ایران، ۵۰۰ هزار تومان است و شما با مبلغ کمتر از این حد امکان خرید سهم در بازار را نخواهید داشت (غیر از شرایط خاص مانند عرضه‌های اولیه). حداقل میزان فروش سهام در بازار هم ۵۰۰ هزار تومان است و این در حالی است که دارایی شما از یک سهم بیشتر از ۵۰۰ هزار تومان باشد. در صورتی که دارایی شما از یک سهم کمتر از ۵۰۰ هزارتومان باشد، همان مقدار را می‌توانید در یک سفارش به فروش برسانید. در ادامه نحوه پیدا کردن بهترین زمان فروش سهام در بورس را بررسی می‌کنیم.

فروش سهام بر اساس تحلیل بنیادی و ارزش واقعی سهم

در بازار بورس با استفاده از تحلیل بنیادی می‌توانید به ارزش واقعی سهام دست پیدا کنید. این فرآیند دارای فرمول‌هایی است که با جایگذاری پارامترهای مورد نیاز می‌توانید به ارزش ذاتی سهم در بازار برسید. عوامل مختلفی در بازار وجود دارد که با رخ دادن آن‌ها ممکن است یک سهم بالاتر یا پایین‌تر از ارزش واقعی خود مورد معامله قرار بگیرد. در این راستا سرمایه‌گذاران در صورت مشاهده سهمی که در بازار کمتر از ارزش واقعی خود مورد معامله قرار می‌کیرد، برای خرید آن اقدام می‌کنند و در نقطه مقابل، زمانی که دارایی سهام آن‌ها بالاتر از ارزش واقعی در بازار خریدوفروش می‌شود، برای فروش سهام خود اقدام می‌کنند. بر این اساس در صورتی که شما از قیمت واقعی سهام خود اطلاع داشته باشید برای فروش آن می‌توانید از این استراتژی استفاده کنید.

گاهی نیز سرمایه‌گذار به علت اوضاع بد سهام از نظر بنیادی، اقدام به فروش می‌کند؛ یعنی بعد از بررسی‌های لازم به این نتیجه می‌رسد که اوضاع شرکت از لحاظ بنیادی رو به افول است و خروج از سهم بهترین رویکرد برای جلوگیری از زیان محسو می‌شود. برای استفاده از این رویکرد، باید به دانش تحلیل بنیادی مجهز باشید و توانایی بررسی و تحلیل اوضاع شرکت از لحاظ ترازنامه، نقدینگی، نسبت‌های پوشش بدهی و … را داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید بهترین زمان فروش سهام در بورس را مشخص کنید.روش های انتخاب بهترین زمان فروش سهام در بورس

فروش سهام بر اساس اصول تحلیل تکنیکال

 تحلیل تکنیکال راهکار دیگری برای پیدا کردن بهترین زمان فروش سهام در بورس است. تحلیل تکنیکال در اصل استفاده از نمودار سهم در بازار است که با بررسی آن، متوجه روند سهم از گذشته تا به الان خواهید شد. در این فرآیند با استفاده از ابزارهای مختلف می‌توانید برخی از سطوح مهم در نمودار سهم را کشف کنید. یکی از سطوح مهم در نمودار سهام در بازار بورس سطح مقاومت و حمایت از سهم است. بسیاری از سهامداران با پیدا کردن سطوح مقاومتی در سهم مد نظر، با رسیدن سهم به آن موقعیت، دارایی خود را به فروش می‌رسانند یا در نقاط حمایتی برای خرید سهم اقدام می‌کنند. در اصل شما با استفاده از این استراتژی در بازار می‌توانید برای فروش دارایی خود به شکل بهتری تصمیم‌گیری کنید.

فروش سهام بر اساس بهترین فرصت در بازار

از این روش بیشتر افرادی استفاده می‌کنند که به صورت مداوم در حال بررسی و رصد بازار هستند و به اطلاعات سهم‌ها در بازار دسترسی به روزتری دارند. در این روش افراد باید به صورت لحظه‌ای عملکرد سهام مد نظر در سبد هام خود را بررسی کنند تا در صورت کشف بهترین فرصت برای فروش سهم، اقدام کنند. هدف از این استراتژی برای فروش سهام در بازار این است که سبد سهام خود را به یک سبد سهام بهینه تبدیل کنید و تمام یا بخشی از دارایی سهام خود را در بهترین زمان ممکن به فروش برسانید.

فروش سهام بر اساس حد سود و ضرر

در بعضی از موارد در بازار مشاهده می‌کنیم که سهامدارن برای خود حد سود و زیان تعیین می‌کنند و در صورتی که سرمایه‌گذاری آن‌ها از یک بازه‌ای بیشتر رو به ضرر باشد، تمام دارایی سهام خود را به فروش می‌رسانند. این استراتژی به نوعی جلوگیری از یک ضرر و زیان بزرگ در فرآیند سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود و شخص سرمایه‌گذار بر اساس تحلیل‌ها و بررسی‌هایی که در سرمایه‌گذاری خود تدوین کرده بود، در حال حاضر برای فروش دارایی خود اقدام می‌کند. مطالعه مقاله «نحوه تعیین حد ضرر در سرمایه‌گذاری» می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

کلام آخر

یکی از دغدغه‌های مهم سهامداران در بازار بورس، انتخاب بهترین زمان فروش سهام در بورس است. در این مقاله اشاره کردیم که متوصل شدن به هیجانات و تصمیمات احساسی ممکن است بخش از دارایی شما را با ضرر و زیان بالایی مواجه کند. در ادامه به بهترین روش‌های موجود در خصوص انتخاب زمان مناسب برای فروش دارایی سهام در بازار اشاره کردیم که با استفاده از این استراتژی‌ها می‌توانید به شکل بهینه‌تری تصمیم‌گیری کنید و به سود قابل قبولی دست یابید یا از ضرر و زیان احتمالی که در روند سرمایه‌گذاری شما در پیش است، جلوگیری کنید.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

26 پاسخ به “چه مدت بعد از خرید یک سهم می‌توان آن را فروخت؟”

 1. ایمان گفت:

  سلام وقتی به سود دلخواه رسیدی بفروش

  ۴
 2. نعمت مرادی گفت:

  سلام
  سهم های دو تا نماد که در کارگزاری دیگری خریداری کرده بودم را از طریق تغییر کارگزار ، به کارگزاری آگاه وارد کردم ، تعداد سهم ها در پرتفوی نمایش داده میشه اما سود و زیان مشخص نیست ، راهنمایی بفرمایید چکار کنم تا سود و زیان هم مشخص بشه . ممنونم

  ۰
 3. habib گفت:

  کاملا درسته بایستی به درستی تحلیل شود

  ۴
 4. Reza1378soltan گفت:

  سلام تحلیل باید جامع و کامل باشه

  ۱
 5. مجتبی گفت:

  باید سهم رو در زمان مناسب با تحلیل های تکنیکال و همچنین تابلو خوانی خرید و با رعایت حد سود ( بدون طمع کردن فروخت ) البته در نظر گرفتن حد ضرر بسیار مهمه که اگر سهم ضرر زیادی بده خارج شدن از اون سهم سخت میشه

  ۰
 6. علیرضا زارعیان گفت:

  سلام تا وقتیکه حد ضرر ما فعال نشده و در سود هستیم می توانیم سیو سود کنیم

  ۰
 7. رضا گفت:

  سلام
  از همون لحظه ای خریدی میتونی شفارش فروش رو بزاری بعدش بستگی داره اون سهمی رو که خریدی رو کسی حاضر هست بخره یا نه

  ۱
 8. Mojtabaakhlaghi گفت:

  کمترین زمان‌۳_۴ ماه و بیشترین زمان حدود یکسال میباشد اما با توجه به جدول تکنیکال و غیره باید سیو سود رو در نظر بگیری

  ۰
 9. حسن براتی گفت:

  با سلام
  سهام ی نمادی را چند سال قبل خریداری کردم که در بورس فعال نبودم لذا ی برگ سند بهم دادن که بالای اون کد بورسی برام نوشته است،اوایل امسال کدبورسی گرفتم و اقدام به خرید و فروش سهام در بورس نمودم چند روز پیش متوجه شدم کد بورسی جدید من با کد بورسی که روی سند خرید سهام قبلی نوشته شده متفاوت است لذا تغییر کارگزار نمودم که تعداد سهام اون کد بورسی قدیم به کد بورسی جدید منتقل شود ولی تا کنون علی رغم چندین بار تغییر کارگزاری تعداد سهام به کد بورسی جدید منتقل نشده اسل ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.باتشکر

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که دو کد بورسی دارید لازم است تجمیع کد بورسی انجام دهید.برای انجام فرآیند تجمیع کد یا اصلاح مشخصات می‌توانید با همراه داشتن مدارک شناسایی به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید و درخواست خود را مبنی بر تجمیع کد و یا اصلاح مشخصات ثبت کنید. دقت داشته باشید برای ارسال درخواست باید حتما در سامانه سجام ثبت‌نام و احراز هویت خود را نیز انجام داده باشید.
   علاوه بر مراجعه حضوری به یکی از دفاتر پیشخوان دولت می‌توانید درخواست خود را از طریق درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه نیز ارسال کنید. برای انجام این کار، به راحتی پس از ورود به سامانه ذینفعان که زیرمجوعه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است. باید درخواستی مبنی بر "تجمیع کد یا اصلاح مشخصات" ارائه دهید

   ۰
 10. امیررضا گفت:

  خیلی سخته به نقطه دلخواه برسی

  ۰
 11. بهراد گفت:

  من که با ده درصد سود یا زیان میفروشم

  ۰
 12. فرید درخشان گفت:

  در هر معامله ای باید حد ضرر و حد سود در نظر گرفت و به آن پایبند بود و در روندهای صعودی نیز این حد ضرر متغیر خواهد بود

  ۰
 13. علی گفت:

  سلام
  میشه امروز سهمی بخرم مثلا یک هفته بعد کمی ارزش سهمم بیشتر بشه بفروشمش؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله ،شما هر زمان که تمایل داشته باشید می توانید سهام خود را بفروش برسانید و توجه داشته باشید طبق مصوبه اعلام شده توسط سازمان بورس امکان انجام معاملات روزانه میسر شده است و تمامی سرمایه گذاران می توانند روزانه به خرید و فروش بپردازند.

   ۰
 14. سمیه گفت:

  با این وضعیت بازار اولا انتخاب مناسب سهم مهم است در ثانی رعایت حد ضرر بسیار مهم تر
  چون ممکنه سرمایه ب باد بره

  ۰
 15. رقیه شهرآبادی گفت:

  سلام
  با توجه به نگاه معاملات و شرایط بازار

  ۰
 16. ali گفت:

  سلام دوست عزیز
  باید سهمتو زیر نظر داشته باشی ببیینی کی سود میده کی ضرر روندش چجوریه بعد تحلیل ببینی باید بفروشی یا نگه داری

  ۰
 17. بدرالسادات هاشمی گفت:

  نبایستی روی هیچ سهمی تعصب داشت ازنظرمن سهمی۲۰درصدسوددادبایستی سریع فروخت چون بازارفعلی بورس جای نگهداری نیست

  ۰
 18. عنایت گفت:

  سلام، می خواستم بدونم چگونه می توانم سهام عدالت خود را از شرکت سرمایه گذاری استانی به کارگزاری آگاه منتقل کنم.

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که سهام عدالت خود را به روش غیر مستقیم آزاد سازی نموده اید ، سهام شرکت های استانی به شما تعلق می گیردو برای کسب اطلاع از سهام شرکت استانی تعلق یافته، به سایت ذینفعان یکپارچه مراجعه فرمائید و سپس در سامانه معاملاتی آنلاین آساتریدر ، بر روی نماد شرکت استانی "تغییر کارگزار ناظر" انجام دهید.بعد از گذشت یک روز کاری نماد شرکت استانی به سبد دارایی های آنلاین شما منتقل می شود و در صورت مجاز بودن نماد قادر به فروش آن خواهید بود.

   ۰
 19. سعید گفت:

  سلام
  با توجه به نوع سهم و نقطه ورود باید حد ضرر تعیین کنیم و بعدش بفروشیم

  ۰
 20. اصغرعسگری گفت:

  سلام
  باید آموزش لازم درزمینه زمان فروش سهم را مطالعه نماییم

  ۰
 21. بابک گفت:

  هر موقع میتوان فروخت به شرطی که صف فروش نباشد و سهم ممنوع متوقف نشده باشد

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: