چرا یک سهام زیان ده را نمی‌فروشیم؟ (بررسی علل روانشناختی)

 • ۱۶ فروردین ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۱۱۰ نظر
 • ۱۰۶۸۱ مشاهده
سهام زیان ده

اغلب افراد به دنبال کسب درآمد بیش‌تر، زندگی مرفه‌تر و… هستند. مطمئناً برای همه ما تبدیل‌شدن به یک سرمایه گذار موفق، آرزویی همیشگی و آرمانی است و کسب ثروت از این طریق برایمان بسیار جذاب است. اما باید به این موضوع واقف باشید که سرمایه گذاری موفق به‌راحتی امکان‌پذیر نیست! واقعیت این است که بازار بورس مانند هر نوع سرمایه‌گذاری دیگری از فراز و نشیب‌هایی برخوردار است. پس درک صحیح این اصل و استفاده درست از وضعیت مثبت و منفی بازار، برای تبدیل‌شدن به یک سرمایه گذار موفق بسیار کمک‌کننده است.

در این مقاله سعی داریم به بررسی دلایل روانشناختی نگهداری یک سهام زیان ده و نفروختن آن بپردازیم.

چرا یک سهام زیان ده را نمی‌فروشیم؟

مطمئناً هر فردی به دنبال کسب سود و افزایش ثروت وارد بازار سرمایه می‌شود و در حالت کلی همه سرمایه گذاران از مثبت و منفی بودن بازار سرمایه آگاهی دارند و می‌دانند که این بازار مانند هر نوع سرمایه‌گذاری دیگر همان‌طور که از ظرفیت‌هایی برای رشد برخوردار است، احتمال شکست نیز دارد. اما عکس‌العمل هر سرمایه گذار در مواجه با این فراز و فرودها متفاوت است. بازار سرمایه ترکیبی است از سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و تازه‌وارد است که هرکدام رفتارها و عکس‌العمل‌های متفاوتی در قبال خرید و فروش یک سهم یا نگهداری از آن بروز می‌دهند. ازجمله این رفتارها می‌توان به خرید عجولانه، فروش دیرهنگام و نگهداری سهام زیان‌ده اشاره کرد. فعالان بورس با این رفتارها به‌خوبی آشنایی دارند. عدم داشتن پلن (برنامه) معاملاتی مناسب و تکیه بر احساسات مهم‌ترین دلایل روانشناختی نگهداری سهام زیان ده است که در ادامه به‌تفصیل هر یک را توضیح خواهیم داد.

عدم داشتن پلن (برنامه) معاملاتی

بعد از انتخاب یک سهم مناسب با استفاده از تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی، می‌بایست قبل از ورود به معامله یک پلن معاملاتی برای خود تعیین کنید. اول اینکه شاخص بازار را بررسی کنید تا ببینید حال بازار خوب است یا خیر. سپس برای زمان ورود یا عدم ورود، مدت‌زمان نگهداری سهام و شرایط خروج از آن تصمیم‌گیری کنید و هدف خود را مشخص نمایید. منظور از تعیین هدف برای سرمایه گذاری در یک سهم، تعیین حد سود و حد زیان در آن است. به چند درصد از سود که رسیدید از بازار خارج می‌شوید، یعنی غلبه بر طمع، یا در چه حدی از ضرر اقدام به خروج می‌کنید، یعنی غلبه بر ترس. ماجرا از این قرار است که احساس طمع و ترس در سرمایه گذار به او اجازه نمی‌دهد به‌موقع موقعیت معاملاتی خود را ببندد. بنابراین داشتن یک استراتژی مشخص و شفاف برای ورود و خروج از معامله لازم است.
بر اساس توضیحاتی که ارائه شد، برای داشتن یک پلن یا استراتژی معاملاتی باید موارد زیر را برای خود مشخص نمایید:

• بررسی شاخص بازار
• تعیین حد سود و زیان
• تشخیص زمان مناسب ورود و خروج
• بررسی حمایت ها و مقاومت ها
• قیمت شروع و پایان هر روز

به‌عنوان‌مثال عده‌ای از سرمایه گذاران بر این باورند که ضرر سهام زیان ده آن‌ها به‌قدری بزرگ شده است که دیگر آن سهام ارزش فروختن ندارد و باید صبر کنند تا بازار تغییر کند. غافل از این‌که ممکن است روزبه‌روز بر زیانشان افزوده شود. این افراد اگر از قبل حد ضرر مناسبی را برای خود تنظیم کرده باشند، می‌توانند زیان‌های خود را تا حد زیادی کاهش دهند.

تکیه بر احساسات

عقل و احساس دو اصل جدایی‌ناپذیر زندگی افراد است و تفکیک این دو از هم در همه مراحل زندگی برای همه ما ضروری است. یکی از دلایل روانشناختی نگهداری یک سهام زیان ده و تجربه یک ضرر سنگین، می‌تواند عدم کنترل احساسات سرمایه گذار باشد. ترس از شکست، خوش‌بینی مفرط، غرور و لجبازی، تعصب بی‌جا، همه و همه می‌تواند در این موضوع دخیل بوده و موجبات یک ضرر سنگین را فراهم آورد.

ترس از شکست و عدم توانایی مقابله با آن

ترس از فروش سهام زیان ده

واهمه از شکست و ناکامی، ازجمله ویژگی‌هایی است که درون هر انسانی وجود دارد. برخی از سرمایه گذاران باوجودی که از خاصیت بازار بورس آگاهی دارند، ولی در هنگام مواجه با ضرر از پذیرش آن خودداری می‌کنند. بنابراین ترس از شکست یک از دلایلی است که باعث می‌شود سرمایه‌گذار بااینکه می‌داند سهامش در زیان است، ولی هم چنان در نگهداری آن پافشاری کرده و اقدام به فروش نمی‌کند. این امر از سوی دیگر منجر به این می‌شود که فرصت‌های خوب سرمایه گذاری در سهم‌های دیگر را نیز از دست دهد. درصورتی‌که تحمل یک ضرر کوچک می‌تواند جلوی ضررهای بزرگ‌تر بعدی را بگیرد و با فروش سهامی که در زیان است، فرصت سرمایه‌گذاری دیگری رقم زده شود.

خوش بینی مفرط

خوش‌بینی مفرط به معنای انتظارات نامعقول از خود و رفتار سهام خریداری‌شده در بورس است. فرد آن‌قدر به آینده سهام خود خوش‌بین است که در سهام زیان ده باقی می‌ماند، به این امید که قیمت برمی‌گردد؛ درنتیجه از ضرر خارج شده و به سود می‌رسند. این سرمایه گذاران با تمرکز بر آرزوهای فراتر از واقعیت، خود را از مسیر موفقیت دور می‌کنند و از فرصت‌های خوب سرمایه‌گذاری در سهم‌های دیگر محروم می‌شوند.

غرور و لجبازی

احساس غرور نیز می‌تواند در نگهداری سهام زیان ده مؤثر باشد. سرمایه گذاری که اقدام به اخذ یک سهم نموده و از آن در مقابل دیگران به‌عنوان یک سهم سودده یاد کرده، از اوضاع حال راضی نیست و برای آن‌که غرورش خدشه‌دار نشود، ماندن در سهام زیان ده را انتخاب می‌کند و حاضر به قبول اشتباه نیست. افراد باهوش واقعیت را می‌پذیرند و به‌سرعت جلوی ضرر بیش‌تر را می‌گیرند. به یاد داشته باشید که همه سرمایه گذاری‌ها هم به ارزش‌افزوده نمی‌رسند و حتی سرمایه گذاران حرفه‌ای هم همیشه در کار خود موفق نیستند. بهترین کار این است که هر چه زودتر جلوی ضرر بیشتر گرفته شود و منابع موردنظر در سرمایه‌گذاری دیگری استفاده شود.

تعصب بی مورد

از دیگر احساسات اشتباهی که در بین برخی از سرمایه گذاران به‌شدت رایج است، می‌توان به وابستگی یا تعصب به یک سهم اشاره کرد. این افراد سهام زیان ده را بدون توجه به روند آن و وضعیت سودآوری شرکت برای سال‌ها نگهداری می‌کنند. این در حالی است که می‌بایست روند سودآور بودن شرکت را بررسی کرده و تا حد معقول آن را نگه دارند. در این صورت فرد سرمایه‌گذار به سهام زیان ده خود وفادار باقی می‌ماند و این رفتار تا جایی ادامه پیدا می‌کند که سهام خریداری‌شده وارد زیان سنگین شده و در نهایت سرمایه‌گذار با ضرر هنگفتی مجبور به خروج از آن می‌شود.

سخن آخر

غالباً در تصمیم‌ها «احساس» بر «عقل» غلبه می‌کند و می‌تواند حقایق را فیلتر کند. در این شرایط سرمایه‌گذار ممکن است از حقایقی که با تمایلات او متضاد باشد، چشم‌پوشی کند. راهکار این است که سبد سهام و دارایی به‌دوراز احساسات و بر اساس اصول سرمایه گذاری همراه با یک پلن معاملاتی مناسب تشکیل شود. چنانچه یک سرمایه‌گذار زیان را نپذیرد، هیچ‌وقت به یک معامله‌گر موفق تبدیل نمی‌شود. نکته مهم این‌که سرمایه گذار باید مثل یک رباط عمل کرده و درگیر احساسات نباشد. “جلوی ضرر را از هر کجا بگیرید منفعت است”. ضررهای کوچک ارزش آن را دارند که شما را آبدیده کنند و هم‌چنین باعث می‌شوند از ضررهای بیشتری که در آینده ممکن است برایتان پیش بیاید جلوگیری کنند.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

110 پاسخ به “چرا یک سهام زیان ده را نمی‌فروشیم؟ (بررسی علل روانشناختی)”

 1. mohammadi گفت:

  اگر سهم زیان ده را با ضرر کم بفروشیم و با تفکر و بررسی روی سهم دیگری سرمایه گذاری کنیم علاوه بر اینکه ضرر و زیان آن جبران میشود میتوان از این طریق سود هم بدست آورد.

  ۱۰۵
 2. آرمان گفت:

  هنگامی که وارد سهامی میشویم باید تارگت و حد ضرر رو قبل وارد شدن تعیین کرده باشیم اگر سهام بگونه ای رفتار کرد که حد ضرر را رد کرد باید بفروشیم چون از قبل هدفگذاریمون همین بوده و مهم تر اینکه جلوگیری از ضرر بیشتر خودش سوده

  ۴۲
  • محسن گفت:

   تابلو خوانی به همراه تحلیل تکنیکال نتایج بسیار سودمندی دارد.
   برای یک معامله ی خوب اولین قدم تحلیل بنیادی سپس تحلیل تکنیکال و در آخر روانشناسی بازار می باشد.
   با رعایت اصول فوق میتوان ثروت صاحبان سهم را که مهمترین هدف است , به حداکثر رساند.

   ۰
 3. علی گفت:

  در کنار آموزشهای بنیادی و تکنیکال نسبت ب شناسایی حد ضرر اقدام کرده و با جایگزینی سهم زیان ده و خرید سهم دیگری هوشمندانه رفتار کنیم ک این امر مستلزم یادگیری و تجربه در بازار است .

  ۲۴
 4. محمد گفت:

  بدون شک هرجا که جلو ضرر رابگیریم در واقع سود کردیم بنابراین باید عاقلانه تصمیم گرفت به موقع خرید کنیم ودر موقع مناسب آن را بفروشیم

  ۲۰
 5. مجید منیری گفت:

  علت اصلی نفروخته سهام ضرر ده این می‌تونه باشه که فرد امید به سود اون سهام در روزهای آینده داشته باشه، و تجربه کم فرد و عدم داشتن مشاور خوب از دلایل دیگه تصمیم اشتباه هستش

  ۳۲
 6. ابوالفضل گفت:

  شاید به این دلیل باشه که
  باید در هر سهمی دیدگاهی داشت
  چون وقتی سهمی بخواد رشد بالایی داشته باشه
  مطمئنا زمان زیادی باید صبر کرد و در این زمان چندین بار باید صف فروش و ضرر ده باشه

  ۲۰
  • رحمان گفت:

   به نظر من اگر یک سهم را از روی تحقیق و بررسی خریداری کرده باشیم و حد ضرر در نظر گرفته باشیم می توانیم نفروشیم و به آینده آن امید وار باشیم

   ۹
 7. سعید گفت:

  در یک سهم وقتی ضرر میکنیم،اینطور استنباط میکنیم که ممکنه به زودی قیمت بالا بره و ضرر جبران بشه،ولی همیشه باید با تحلیل خرید و فروش کنیم و برای معاملات خود حد ضرر قایل بشیم و به این حد ضرر پایبند بشیم،چون ممکنه زمان زیادی بگذره تا ضرر ما جبران بشه و در این زمان ما بتونیم از سهام های دیگر بازار سود خوبی کسب کنیم.

  ۱۳
 8. حسن گفت:

  به مرور (در بلند مدت)سهم زیان ده تبدیل به سود ده می شود

  ۲۲
 9. احمد گفت:

  ابتدا باید سهم رو تحلیل کنیم بعد براش حد ضرر قرار بدیم

  ۸
 10. رزاق فانی گفت:

  بیشتر این افراد بدون برنامه سهامی رو انتخاب میکنند و بعد ازاینکه وارد زیان فراوان شدن با تکیه بر احساسات و دلداری دادن خودشون که قیمت برمیگرده پافشاری به نگهداری برسهم میکنن.درصورتی که اگر هدف پشت خرید سهم بود وباحدضرر مشخص وتحلیل برسهم اون رو میخریدن وارد ضرر بیشتر نمیشدن.داشتن حد ضرر'تحلیل تکنیکال و درکل هدف داشتن روی سهم بایدجز برنامه های خریدار سهم باشه

  ۹
 11. ستار گفت:

  اگر سهم زیان ده را با ضرر کم بفروشیم و با تفکر و بررسی روی سهم دیگری سرمایه گذاری کنیم علاوه بر اینکه ضرر و زیان آن جبران میشود میتوان از این طریق سود هم بدست آورد.

  ۵
 12. وحید گفت:

  هر چند تو بازار بورس به دلیل تورم هایی که وجود داره همیشه در نهایت در بلند مدت صعودیه ولی حد ضرر و حد سود یکی از مهمترین عامل های موفقیت تو بازار سرمایست

  ۹
 13. Rasoul گفت:

  عدم تعیین حد ضرر

  ۷
 14. سید علی موسوی گفت:

  نشانی ایمیلم را فراموش کردم بعد از تعویض گوشی رفت که رفت
  رمز و پسورد و.... جیمیلم را ندارم

  ۶
 15. علی ملکی گفت:

  سهم زیانده رو در دید بلند مدت باید نگه داشت و فروخت

  ۷
  • اکبریان گفت:

   سهم وقتی صف فروش میشه دیگه نمی‌توان فروخت پس پهتر آن است که همیشه درصدی از سرمایه را جهت خرید این گونه سهام در پایین ترین قیمت کنار بگذاریم

   ۰
 16. مصطفی کشاورزفرد گفت:

  به نظر می رسه تا زمانی که نتوانیم برای خود یک یک سیستم معاملاتی منسجم و نظامند که مبتنی بر مبانی صحیح است استفاده نکنیم همواره احساسات معاملاتی فهم معاملاتی را تحت تاثیر قرار خواهد داد بنابراین اوجب واجبات برای یک سرمایه گذار ترسیم کردن این سیستم معاملاتی هست که مانند یک دستگاه عمل کنه که تنها و تنها به داده های اون توجه کنه

  ۷
 17. علی گفت:

  دوقشر وجود داره یکی سهام دار و یکی سهم باز سهام دار چون با تحلیل خریده (البته شامل همه نمیشه ) میدونه که باز بالا میره پس نگه میداره حتی توی ضرر
  ولی سهام باز فکر میکنه این سهم دیگه کارش تمومه و میفروشه. البته سهام باز هم داریم که ریسک میکنه و نگه میداره. ولی در کل توی این بازار خراب اکثر با یک اتفاق بد همه فروشنده هستن

  ۶
 18. bingo گفت:

  یکی از مهمترین دلایل نداشتن تجربه و اطلاعات کافی از معماله گری هست
  اگر زمان ورود و خروج معینی به یک سهم داشته باشن به ضرر رو تبدیل به سود میکنن
  تبدیل تهدید به فرصت !!!

  ۷
 19. جواد گفت:

  سلام گاهی با بررسی بازار و تشخیص آینده کوتاه مدت فروش سهم زیان ده به صلاح نیست ولی بعضی وقتها ضررکم و خرید جدید بهتر است

  ۵
 20. مریم علیمردانی گفت:

  من اوایل که تازه وارد بورس شده بودم انقد یک سهم رو نگهداری میکردم به امید برگشت ولی بعدها با کسب تجربه وتعیین حد ضرردیگه برام مشکلی پیش نمیاد

  ۶
 21. shirzad گفت:

  یکی ازعوامل نفروختن سهام زیان ده نداشتن حد سود و حد ضرر سرمایه گذار است

  ۵
 22. محمد گفت:

  در این نوشته متوجه شدیم که باید طرح وبرنامه سرمایه گذاری داشته باشیم وحد سود و زیان خودمان را از ابتدا مشخص کرده باشیم احساساتی و متعصب نباشیم.

  ۴
 23. ثمین گفت:

  در بسیاری از مواقع سهم زیان ریالی ایجاد نمی کند اما زیان زمانی ایجاد می کند یعنی می توان با فروش در زمان پایان یک مرحله از رشد سهم و نقد کردن آن از زمان تلف شده هنگام درجا زدن سهم استفاده کرد و سرمایه گذاری دیگری انجام داد

  ۷
 24. براری گفت:

  مهمترین دلیل برای همراه شدن با روند منفی یک سهم عدم تعیین حد ضرر و سود در هنگام خرید و نداشتن استراتژی در انجام معامله است

  ۶
 25. سعید گفت:

  ما قبل از شروع معامله اگر هدف داشته باشیم به ضرر نمیرسیم خیلی کم اتفاق میوفته ضرر و اگر هم چنین اتفاقی افتاد باید با تحلیل درست رفتار عاقلانه ای داشته باشیم نه هیجانی چون ممکنه ضرر علل زیادی داشته باشه

  ۳
 26. محمد گفت:

  به نظر من مهم تر ضرر های چندروزه ، مشخص کردن استراتژی مدت سرمایه گذاری است . متاسفانه برخی هرروز انتظار سود دارند . همیشه سهام ها روند اصلاحی دارند . مهم بررسی کدال سهم هست

  ۴
 27. azarpour گفت:

  ورود احساس در معاملات نقطه شروع شکست است.در بازار سرمایه منطق و عقل لازم است که همگی این ضعف ها و قدرت در آموزش و کسب آگاهی جبران میشود.هرچقدر آموزش ببینیم با داشتن پلن معاملاتی ،میتوانیم بر احساسات غلبه کنیم و هوشمندانه سهام خرید و فروش کنیم

  ۴
 28. مهدی گفت:

  به نظر من باید پرتفوی خودمونو متنوع بچینیم تا سهمی که ضرر ده هست توسط سهامهای سود ده جبران بشه.مثلا اگه ۱۰ میلیون پول داریم اونو به پنج سهم ۲ میلیونی تقسیم کنیم تا اگه یکی از سهام ضرر ده شد با بقیه سهام سود ده جبران بشه تا سهام ضرر ده در بلند مدت تبدیل به سود ده بشه

  ۸
 29. امید گفت:

  هر سهمی تکنیکال و بنیاد داره که باید تحلیل بشه و در بهترین فرصت سهم رو ورود زد که امکان نداره منفی بشه اگر هم شد من به شخصه میانگین کم میکنم همیشه هم جواب گرفتم

  ۴
 30. ابراهیم اسماعیلی گفت:

  سلاام دقیقا من اوایل شرکت در بورس به این مطلب خوردم ۶ ماهی نگهش داشتم ولی با برگشت بازار پایه بعد از گذشت صف فروش خارج شدم و سهم خوبی خریدم که رشدش ۱۰۰ برابر اون شد و تجربه گرانبهای بود برام ممنون

  ۱
 31. جواد گفت:

  بستگی داره علت زیان چی باشه
  ممکنه زمان وارد شدن ما به سهم نامناسب بوده و سهم یا کلیت بازار میخواد اصلاح کنه

  ۲
 32. دانیال گفت:

  همه مواردی که ذکرشد درست است بعلاوه اینکه موضوع اصلی باتوجه به تجربه شخصی اینه که اغلب دوستان بدون اینکه سهمی رو مطالعه و بررسی کنند و غالبا براساس سیگنال های موجود دست به معامله میزنن و وقتی در سهمی ضرر میکنن منتظر برگشت قیمت می مونن...

  ۱
 33. hadi گفت:

  در کنار آموزشهای بنیادی و تکنیکال نسبت ب شناسایی حد ضرر اقدام کرده و با جایگزینی سهم زیان ده و خرید سهم دیگری هوشمندانه رفتار کنیم ک این امر مستلزم یادگیری و تجربه در بازار است .

  ۱
 34. Abozarboor گفت:

  باسلام
  بدون برنامه هیچ کاری درست از اب در نمیاد.
  من با این تصور که بالاخره در مدت زمان بیشتر سهم به سود میرسه مخالفم.چون سرمایه شما هم توی دراز مدت ارزشش کم میشه.
  فقط باید حساب شده قدم برداشت.اگه اشتباه کنی یکی دیگه سودشو میبره

  ۳
 35. fbi گفت:

  باسلام خدمت همه دوستان
  واقعا در بضی موارد که با شکست در سهم روبرو میشویم اگر اطلاع کامل داشته باشیم که چه درصدی رو باید جهت جبران ضرر بپردازیم حتما حد ضرر تعیین میکنیم و از روی تعصب و لجبازی و .... سهم رو نگه نمیداریم.مثلا ما برای ۵۰ درصد ضرر باید یک بازدهی ۱۰۰درصدی داشته باشیم یا با کمک میانگین کم کردن که خود یک استراتژی اشتباه در بعضی موارد میباشد اقدام نمیکنیم .پس بهتره یک معامله ضررده رو ببندید و محکم و استوار ادامه بدید.

  ۱
 36. مهدی گفت:

  چرا یک سهام زیان ده را بفروشیم؟

  شاید اگر سطح اطلاعات رو بالا ببریم سهام قبل از زیان ده شدن را بفروشیم

  ۲
 37. زانکو گفت:

  به نظر من بیشتر بحث روانی هست. وقتیکه نقدینگی داریم می خواهیم به سهم ها ورود کنیم. با اینکه سهم در مکان خرید مناسب نیست یا نزدیک به خطوط حمایت نمی باشد.
  اگر سهم در جای مناسب خریداری بشه، حد ضرر هم درست تعیین بشه، دیگه منتظر ضرر بیشتر نخواهیم ماند.

  ۵
 38. رضا گفت:

  باتنوع درسبدسهام وبررسی کامل سهم وخریدوفروش به موقع میتوان تاحدی جلوی ضررراگرفت.

  ۱
 39. حمید گفت:

  بدون شک هرجا که جلو ضرر رابگیریم در واقع سود کردیم بنابراین باید عاقلانه تصمیم گرفت به موقع خرید کنیم ودر موقع مناسب آن را بفروشیم

  ۱
 40. @Mr.A.H.H.M گفت:

  سلام
  مقاله خوب واضح و گویایی هست

  درمورد احساسی بودن بعضی از معامله گر ها باید گفت

  احساسی بودن کار تازه کار هاست پس اگر دیدید بعد از مدتی کار کردن و معامله گری در بازار بورس این چنین احساسی بهتون دست داد باید گفت که هنوز اصل بازار بورس رو فراموش کردید

  و در مورد تعصب بی جا در مورد سهامی ، باید گفت البته این تعصب از کجا میاد ؟
  مثالا این سهام مال شرکتی هست که شما در توی اون مشغول فعالیت هستید و احتمالا عقیده شما این هست که باقی ماندن در این سهام نوعی وظیفه برای شما تلقی میشه و نا خواسته این موضوع مطرح میشه !

  احساس خوش بینی نسبت یه سهام به نظر بنده دلایل متعددی داره مثلا

  شخصی رو میشناسید که دقیقاً همون سهامی که شما خرید کردید همون سهام رو هم اون شخص داره
  و اون شخص شخصی هستش که شما در این زمینه یعنی ( بورس ) به اون شخص اعتماد دارید .

  و دلیل دیگر اون اینترنت و فضای مجازی هست که پر از نظرات منفی و مثبت در مورد سهام مورد نظر هست .

  ۱
 41. حسین گفت:

  سهامداری یعنی سود و ضرر نه فقط سود
  در ضمن سهامداری موفق است که با استراتژی های سرمایه گذاری در افق سرمایه گذاری از پیش تعیین شده خود بتواند زیان های خود را تحمل و به سود تبدیل نماید.

  ۳
 42. محمد گفت:

  خیلی عالی و کاربردی. داشتن پلن معاملاتی تا حد بسیار زیادی جلوی بروز احساسات و هیجانات را می گیرد

  ۲
 43. صادق نیک فر گفت:

  بازار که همیشه مثبت نیست همون طور که بالارفتن شارپی سهم برامون لذت بخشه باید بفکر روزای پایین اومدنم باشیم و جلوی ضرر بگیریم

  ۶
 44. فرشته گفت:

  باید از ابتدا که سهمی رو خرید میکنیم حد سود و حد ضررشم مشخص کنیم و بر اساس اون عمل کنیم حالا بر اساس تکنیکال اگه مقاومتی در سر راه سهم بود و قوی بود باید بفروشیم و ریسک نکنیم مگه اینکه واقعا بدونیم سهم این مقاومت رو رد میکنه اگه هم نگه داشتیم و دیدیم که نتونست رد کنه و پایین اومد باید بفروشیم جلو ضررو از هر جا بگیریم منفعته

  ۱۸
 45. احمد گفت:

  سلام..من دقیقا همین مشکل رو داشتم که نمیفروختم..ولی وقتی ما با ضرر کم یک سهام زیان ده رو بفروشیم،و با تحلیل بتونیم جایگزین براش پیدا کنیم ، حتی سود خوبی هم بدست میاریم.مهم اینه که"بعد از کسب تجربه و پیدا کردن استراتژی خودمون،میتونیم به احساس هم اعتماد کنیم.."برا ابتدای کار فقط تحلیل.

  ۲
 46. بهمن گفت:

  شما میفرمایید که نگه داشتن سهام هنگام ضرر کار تازه کارها , بی تجربه ها و احساساتی هاست . درست . ولی هنگام رکود بازار همینها هستند که بازار را از نوسانات شدید و سقوطهای هولناک حفظ میکنند. فکر کن همه مثل شما بخواهند حرفه ای عمل کنند و هنگام یک نوسان کاهشی صفهای میلیونی فروش تشکیل بدهند و هر روز هم به این صفها اضافه کنند. اونوقت دیگه باید فاتحه بازار سهام و بورس را خواند. بنده شخصا بر اساس روندهای بلند مدت نسبت به سهم تصمیم میگیرم و لذا وقتی روند بلند مدت سهم صعودی است نیازی نیست بازیچه دست حقوقی ها بشوم و با هر تلاطمی که آنها به بازار وارد میکنند در ضرر بفروشم و مایه سود های باد آورده برای آنها باشم.

  ۷
 47. سجاد گفت:

  راهکار این است که سبد سهام و دارایی به‌دوراز احساسات و بر اساس اصول سرمایه گذاری همراه با یک پلن معاملاتی مناسب تشکیل شود.

  ۳
 48. جواد حسینی گفت:

  سلام بنظر بنده به شخصه نکات زیر باید مد نظر باشه
  ۱ .سهم رو تو اوج خرید کردیم خوررده به سقف و شروع به اصلاح میکنه بلافاصه باید فروخت ۱تومن ضرر بهتر از ۱۰ تومن ضرره
  ۲. سهم و بجا و به موقع خریدیم بخاطر هیجانات بازار منفی شده صبر و سهام داری میکنیم
  ۳.سهم بهتر پیدا کردیم که ضرر اینو جبران میکنه کد به کد میکنیم

  ۲
 49. سعید گفت:

  از ابتدا باید سهمی خریداری کرد که حداقل در مجمع سود خوبی تقسیم کند

  ۱
 50. سپهر خراشادی زاده گفت:

  نوشتار خوبی بود، اشتباهی که من در اولین معامله انجام دادم و حدود شش ماه بعد سر به سر از معامله خارج شدم. در واقع از بابت سودی که میتوانستم در سهم دیگر داشته باشم، ضرر کردم.

  ۰
 51. رحیم شاهی ملک طلش گفت:

  سودهای اصلی زمانی بدست میآید که در منفی های بازار خرید کنی اگر سهمی که در زیان هست به شرط اینکه سهم بنیادی باشد باید مجدد خرید کنیم به عبارتی میانگین کم کنیم تا قیمت سر به سر آن کاهش پیدا کند و به این طریق زمانیکه سهم رالی صعودی خود را آغاز کرد سودی که نصیبمان خواهد شد افزایش پیدا کند

  ۰
 52. پیمان گفت:

  خیلی از دوستای فقط به خاطر اینکه در نقطه درست سهام رو خریداری نکردند و هیچ حد سود و ضرری ندارند دچار مشکل شدند. در حالی که با چند ساعت آموزش و تمرین و کمی تجربه میتونن سرمایه خودشون رو حفظ کنند و به سود هم برسند

  ۰
 53. شاهرخ گفت:

  حد ضرر و حد سود تا حدود زیادی مارو از گرفتن تصمیم احساسی دور میکنه

  ۰
 54. طاهرخانیها گفت:

  سلام و عرض ادب
  بنظرم بستگی داره به اینکه خریدار چه هدفی رو از روز اول درنظر داشته گاها پیش میاد که مبنای سود بلند مدت و یا میان مدت در نظر گرفته شده برای همین خریدار در اینگونه موارد صبوری بیشتری به خرج می دهد.
  با تشکر

  ۲
 55. غلامحسین صفری گفت:

  نظر من به اصطلاح کلیشه ایه
  ضرر کردن باعث میشه راههای سود کردن رو بهتر و زودتر یاد بگیریم
  نباید خیلی نگران و ناراحت ضرر کردن باشیم

  ۰
 56. كيان گفت:

  اول بايد شاخص بازار را بررسی کنید تا ببینید بازار خوبه با نه. بعد برای زمان ورود یا عدم ورود، مدت‌زمان نگهداری سهام و شرایط خروج از آن تصمیم‌گیری کنید و حد سود و زيان خود را مشخص نمایید

  ۲
 57. سیدیونس گفت:

  سلام
  برای فروش سهام زیان ده نباید‌ دست روی دست گذاشت...چون باعث میشه بیشتر به سوی ضرر بریم...البته حتی اگر متعادل هم پیش بره بازم بخاطر خوابیدن پول ما داریم ضرر میکنیم،پس اگر از سهم خارج بشیم جای دیگه و با خرید سهم های در حال رشد به مراتب سود بیشتری کسب میکنیم

  ۱
 58. فرشید گفت:

  واقعا سخته رسیدن به مرحله ای که بتونی یه سهام ضرر ده به زیانش بفروشی!خیلی سخته

  ۴
 59. محمدرضا گفت:

  خرید و فروش سهام تنها در صورت تایید پلن معاملاتی باید انجام بشه

  ۰
 60. احمد گفت:

  هر چند تو بازار بورس به دلیل تورم هایی که وجود داره همیشه در نهایت در بلند مدت صعودیه ولی حد ضرر و حد سود یکی از مهمترین عامل های موفقیت تو بازار سرمایست

  ۱
 61. رئوف میهمی گفت:

  بستگی به حد ضررش داره اگر بیشتر شود وبا توجه به بررسی نماد وبازار باید بفروشیم .

  ۱
 62. بهادری گفت:

  نفروختن سهام زیان‌ده عموما به دلیل تعصب خاص نسبت به یک سهم یا امید به برگشت بازاره. چنین فردی فکر میکنه با نگهداری و حتی گاها اضافه کردن سهم تو قیمت های پایینتر بعدا سود بیشتری نصیبش میشه. برای خرید و فروش سهم باید استراتژی هر فرد طبق روحیات و ویژگی های شخصی و منابع مالی مشخص بشه. ارزش ذاتی سهم بررسی بشه. روند بازار رو درک کنه و با تعیین حد ضرر و حد سود میشه تا حدودی سرمایه رو مدیریت کرد.

  ۰
 63. امیر گفت:

  باید عاقلانه تصمیم گرفت به موقع خرید کنیم ودر موقع مناسب آن را بفروشیم

  ۱
 64. رضاقاسمی گفت:

  باسلام خسته نباشید باتوجه به اینکه سهام زیان ده وجود دارد این سهام ها باتوجه گذر زمان وعبورزمان دراز مدت به یک سهام پرسود ده میشود

  ۲
 65. سعید رستم نژاد گفت:

  وقتی با تحلیل یک سهمی رو خرید می کنید و مطمئن هستید که این سهم با توجه به شرایط بازار پس از بازه زمانی مشخصی سود ده هستش ولی در زمان کوتاهی ضرر می کنید دلیلش اینه که اکثر افراد بدلیل عدم شناختشون به بازارهای سرمایه ، بورس باز هستند تا اینکه سهامدار و تحلیلگر بورس باشند به طبع آن بیشتر خرید و فروش هایی که انجام میشه هیجانی هستش در اینصورت باید منتظر باشید که اون هیجان فروش فروکش کنه و یا اینکه تبدیل به هیجان خرید بشه

  ۱
 66. علیرضا گفت:

  با وجود فقط ۴ماه تجربه در بورس ایران فهمیدم که اکثر سهام بدون در نظر گرفتن دو موُلفه : ارزش ذاتی سهم و سود دهی معامله و حتی تحلیل میشن و تعدی براحتی نوسان گیذی میکنند و بنظذم اگر تصمیم بر نوسان گیری نباشد با فهم ارزش ذاتی سهم حد ضرر موضوعیت نداره و برای {سهامدار } در میان مدت و یا بلند مدت سودی بمراتب بیشتر از تورم و... نصیبش مینماید .

  ۰
 67. سیدی گفت:

  ممکن شخص با تفسیری که از تحولات آینده دارد وپیش بینی ها به این نتیجه بررسد که نفروشد و همچنان روی خط ضرر بماند . ولی بهتره با خرید پله ای در سطح پایین میانگین را پایین بیاورد

  ۰
 68. سعید گفت:

  بعد از انتخاب یک سهم مناسب باید با استفاده از تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی بررسی وسپس بصورت پله ای خرید انجام شود.

  ۲
 69. فرشید گفت:

  به نظر سهمی رو باید خرید که کمتر در دام ضرر افتاد اما اگر منتهی به ضرر شد صرفا فروش سهم عاقلانه نیست باید بنیاد سهم رو بررسی کرد و عجولانه نباید دست به فروش زد

  ۰
 70. سجاد گفت:

  شاید اگر سطح اطلاعات رو بالا ببریم سهام قبل از زیان ده شدن را بفروشیم

  ۰
 71. محمد زواری گفت:

  با سلام و عرض ادب به تمامی سهامداران و اهالی کارگزاری آگاه
  اینکه عده ای از افراد بعد از خرید یک سهم حاضر به فروش آن در کوتاه مدت نیستند به احتمال زیاد یا پولشان زیاده و یا اینکه چون می بینند سهام خریداری شان افت قیمت پیدا کرده و دارند ضرر می کنند مایل به فروش آن سهم نمی شوند و گاهی اینگونه افراد بلند نظرند و به آینده می نگرند.

  ۰
 72. حجازی گفت:

  با سلام
  اگر یک سهام زیان ده را در همان اوایل ضرر دهی به فروش نرسانیم موجب گیر کردن در باتلاق ضرر در بازار بورس خواهد بود که در این صورت برای جبران ضرر ناشی از زیان یک سهم باید چندین و چندین برابر آن ضرر را سود کرده تا به نقطه صفر (نه ضرر نه سود) برسد.
  به نظر بنده اگه سهمی بعد از یک مدت مشخص که خود سرمایه گزار باید برای خود مشخص کند سودی نداد باید از سرمایه گذاری بر روی آن سهم دست کشیده و روی یک سهم دیگر تمرکز کند.به قول ضرب المثل قدیمی که می فرماید:«جلوی ضرر را هر جا بگیری،منفعته»
  البته ذکر این نکته لازم است که سهام یک شرکت باید با تحلیل باشد.

  ۰
 73. علیرضا غریب گفت:

  به نظر من در بلند مدت، نداشتن يك استراتژي درست و منطقي باعث ضرر و زيان مي شود.
  براي كساني هم كه استراتژي مناسبي دارند تخلف از استراتژيشون، ميتونه فرد رو متضرر كنه.

  ۰
 74. حمزه گفت:

  فقط وفقط باید روش کار رو بلد باشیم که این هم بدون مطالعه و کسب اطلاعات میسر نمیشه نوسانات همیشه هست ما نباید به محض این که یک کندل پایین اومد فوری بفروشیم این میشه همون بازار هیجانی که اغلب تازه کار ها دچارش میشن باید تحلیل تکنیکال رو بلد باشی و بدونی کی بخری کی بفروشی

  ۲
 75. تسنیم گفت:

  احسنت مطلب خوب بود.هر چند دقیق متوجه نشدم که اگه سهامی به صورت خیلی جدی صرر کرد و دیگه ارزشی نداشت اونو ردکنیم بره پس نگه میداریم شاید در آینده دوباره رشد کرد.چون این سهام که دیگه نمیخواد به نقطه صقر برسه که

  ۰
 76. مهدی دهقانی جبه دار گفت:

  مسلماً سهام های زیان ده ، با توجه به بازارهای ایران ، در دراز مدت تبدیل به یک سهام پرسود می شوند .

  ۰
 77. وحید گفت:

  قبل از خرید هر یک از نماد ها باید خوب بررسی شوند تا زیاد دچار ضرر نگردد حتی با بررسی های تکنیکی تر حتی بهتر میتوان عمل کرد و سود برد ..

  ۰
 78. Rasoul گفت:

  سلام داشتن حد ضرر از ارکان سرمایه گذاریه دید بلند مدت رو سهام سود ده باعث به دست آوردن سودهای چشمگیری میشه،وارن بافت همیشه تو کف قیمت خرید میکرد و سال ها رو سهم میموند،رشد سهام ها تو بورس ایران خیلی بیشتر از بورسهای دیگه هستش

  ۰
 79. مریم کلهری گفت:

  یکی از دلایل نفروختن سهم زیان ده امید به سودآوری آن در آینده است.

  ۰
 80. Ali گفت:

  گاهی فروختن سهمی ک اول روند منفیشه با ضرر و تبدیل به سهمی ک ابتدای روند صعودیشه اتفاقا خیلیم خوبه و میتونه ضررو جبران کنه!نباید تعصب بیجا روی سهمی داشت

  ۰
 81. naser mangari گفت:

  بدون شک هرجا که جلو ضرر رابگیریم در واقع سود کردیم بنابراین باید عاقلانه تصمیم گرفت به موقع خرید کنیم ودر موقع مناسب آن را بفروشیم

  ۲
 82. Zahra ramezani گفت:

  قبل از خرید تحقیق و ارزیابی و شناسایی نقطه مناسب برای ورود ، بعد از خرید نظارت و صبر و صبر و.... با برنامه ریزی

  ۰
 83. محمد عاقله گفت:

  رعایت حد ضرر و عدم تعصب مهمترین عامل کمتر ضرر کردن در بازار سرمایست

  ۰
 84. بابک رجبی گفت:

  دوستی میگفت با سهامت ازدواج نکن که همیشه باهاش بمونی اما من در سهام بنیادی اعتقاد دارم باید با سهم باشیم همیشه اما توقع وفاداری دائمی رو نباید ازش داشت.

  ۱
 85. الیاس گفت:

  ترس از ضرر و امید واهی به بازگشت سهم بهمراه جستجو برای خبرهای خوش ان سهم باعث میشه تا ما سهم زیان ده رو نفروشیم درواقع نمی خواهیم بپذیریم اشتباه انتخاب کردیم

  ۰
 86. میثم گفت:

  در استراژی کوتاه مدت و میان مدت بایستی با در نظر گرفتن حد ضرر حدود ۱۰ درصد سهام داری کرد. چون در این بازه زمانی سهام هایی وجود دارند که میتوان خریداری کرد و با رشد آنها این حد از ضرر بوجود آمده جبران شود. ولی در استراژی بلند مدت چون سهامدار سراغ سهم های بنیادی میرود بایستی صبور بود و وافادار.

  ۱
 87. Ary گفت:

  امید به آینده، تعصب زیاد، نداشتن دانش کافی در خصوص ترید در بازار سرمایه، علم تحلیل، بنیادی، تکنیکال و...، عدم رعایت حدود ضرر، نداشتن مطالعه کافی، به روز نبودن در خصوص اخبار فاندامنتال داخلی و خارجی ؛ دهن بین بودن!! که این هم باز برمیگرده به نداشتن دانش و تخصص

  ۴
 88. علی گفت:

  نکته خوبی اشاره کردید تعصب به سهامی زیان ده هستش

  ۲
 89. سجاد گفت:

  اگر هنگام خرید سهم به بنیاد قوی آن توجه کنیم به قول معروف سهم جامانده از بازار را خریداری کنیم نگرانی برای ضرر دهی نداریم اگر هم سهم ضرر ده هم شود آن سهم را بلند مدت در نظر میگیریم ممکن است بعضی از سهم های بنیادی پس از فروش ما استارت خود را بزنند و اجازه ورود هم نمی دهند آن موقع افسوس می خوریم که چرا صبر نکردیم

  ۲
 90. M.D گفت:

  موارد خوبی اشاره شد
  نکته ی مهم در بازار سرمایه ،سرمایه گذاری است بشرط رعایت حد سود و حد ضرر و به دور بودن از هیجانات

  ۳
 91. مهدی حق شناس گفت:

  مطلب جامع بود
  متاسفانه برخی از سرمایه گذاران بدون برنامه معاملاتی و رعایت حد سود و ضرر به یک معامله ورود میکنند و هنگام گذشتن قیمت از حد ضرر یادشون میره هر جا جلوی ضرر رو بگیریم منفعته
  پر سود باشیم انشاله

  ۴
 92. سمیرا گفت:

  بعضی افراد تعصب زیادی روی سهامشون دارن و همین باعث میشه وقتی وارد ضرر میشن نتونن اون سهام رو بفروشن

  ۱
 93. یاسر رستمی گفت:

  باسلام
  قبل خرید سهام باید حد سود و ضرر نماد مورد نظر جهت معامله کردن را باید مشخص کرد. یعنی تارگت خرید مشخص شود و حد سود و ضرر مشخص کنیم.

  ۱
 94. A.r گفت:

  نکاتی که دوستان گفتن بسیار عالی بود ، نداشتن برنامه معاملاتی ، نداشتن حد سود و ضرر ، بنیاد سهم ، تعصب نسبت به سهم، داشتن استراتژی کوتاه مدت و بلند مدت ، ترس و امید واهی و....

  ۰
 95. Shahinb گفت:

  نداشتن استراتژی ..شاید یکی از راهکارها این باشه که سهام زیان ده رو بفروشیم و وارد سهام در حال رشد بشیم...البته اگر تعصب بزاره !!

  ۰
 96. متین گفت:

  مطالبی که دوستان ارایه نمودند بسیار مفید و ارزنده بود به نظرم حد ضرری که ابتدای ورود به سهم مشخص میکنیم بسیار مهم و کلیدی است.

  ۲
 97. ایمان گفت:

  من خودم به شخصه یاد گرفتم چه در زندگی شخصیم و چه در بازارهای معاملاتی طوری برخورد کنم که ۷۰درصد عقل حکم فرما باشه و ۳۰ درصد احساسات اما فقط اینو میدونم باید بپذیریم که سود و زیان تو تجارت هست چه دوست داشته باشی و چه دوست نداشته باشی وقتی به این واقعیت و این امر رسیدی و پذیرفتی که میشه هر وقت توی یه مسیر جلوت بسته شد یا دیدی که ادامه دادن این مسیر به ضررت تموم میشه برگزدد و راهی دیگه رو انتخاب کن بدون موفقی .بدون انتخاب بهترین استراتژیک ها در سخترین زمان به وجود میاد که باعث موفقیت میشه .

  ۰
 98. Nasim گفت:

  باید به استراتژی پایبند بود تا بموقع دست به فروش یک سهم بزنیم

  ۰
 99. s.s گفت:

  سلام ممنون بابت مطالب بسیار عالی
  به نظر من هم اول داشتن هدف و صبر و بعد داشتن اطلاعات کافی و تعیین حد سود و ضرر در خرید یک سهم می‌تونه موفقیت آمیز باشه

  ۳
 100. CS9372 گفت:

  ممنون از مطالب مفید کارگزاری آگاه و نظرات ارزشمند دوستان
  بنظر بنده بایستی با مطالعه کافب در حوزه تکنیکال و بنیادی و خصوصا روانسناسی بازر بدون عجله و استرس و طمع زیاد وبه موقع خرید و فروش کنیم اشتباه نکنیم جلوی ضرر بیشتر را هر وقتی بگیریم سودکردیم .
  با سپاس

  ۸
 101. پویان روستا گفت:

  مدت‌ها قبل در فضای سرمایه گذاری این فرض به وجود آمد که سرمایه گذاران بر اساس معیارهای منطقی نظیر ریسک و بازده، میزان سود، وضعیت سودآوری و …، تصمیم به سرمایه گذاری می‌گیرند. این در حالی است که تحقیقات مالی رفتاری، آشکار ساخت که عواملی مانند احساسات، هیجانات و وضعیت روحی افراد ازجمله دیگر فاکتورهای تأثیرگذار روی تصمیمات سرمایه‌گذاری و مالی آن‌ها است.

  ۱
 102. ادریس گفت:

  سلام
  مطمئنا باید برای معاملات حدضرر قایل باشیم و درصورت ضرر کردن یک هر چه زودتر از آن سهم خارج شویم.درصورت امکان سهم دیگری رابخریم و با روند بازار پیش بریم.

  ۱
 103. شکوهی گفت:

  سهام زیان ده رو از اول باید شناخت و نخرید. استفاده از تحلیل های بنیادین در این امر کمک مهمی می کند.

  ۰
 104. djawad گفت:

  اگر با برنامه خریده باشید میتوانید به آینده سهم امیدوار باشید در غیر اینصورت نباید احساسی بود و تعصب خاصی داشت جلوی ضرر را هر وقت بگیری سود هست.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: