چرا شرکت‌ها وارد بورس می‌شوند؟

 • ۲ مهر ۱۳۹۷
 • agah1
 • ۱۴۲ نظر
 • ۱۲۹۹۶ مشاهده
چرا شرکت‌ها وارد بورس میشوند؟

بازارها ازنظر سررسید به دو دسته بازار پول و بازار سرمایه تقسیم می‌شوند. سررسید بازار پول کمتر از یک سال و سررسید بازار سرمایه بیشتر از یک سال است. بازار سهام به‌عنوان یک بازار منسجم برای معامله و مبادله‌ی مالکیت شرکت‌های بورسی که به‌طور پیش‌فرض با عمر نامحدود فعالیت دارند، جزء بازارهای سرمایه‌ای محسوب شده و به همین دلیل به بازار سهام، بازار سرمایه نیز گویند.

عموماً شرکت‌ها باهدف تأمین مالی اقدام به ورود به بازار سرمایه و انتشار اوراق می‌نمایند. به‌طورکلی دو راه برای تأمین سرمایه، جهت ادامه فعالیت شرکت، انجام یک طرح توسعه و حتی انجام یک پروژه، وجود دارد. این دو راه عبارتند از روش بدهی و روش مشارکت؛ یعنی یا از طریق استقراض از اشخاص دیگر، اخذ وام و … اقدام به تأمین مالی می‌نماییم و یا دیگران را در عواید حاصل از فعالیت خود شریک و بخشی از مالکیت را به آن‌ها واگذار می­کنیم  و در ازای آن سرمایه موردنیاز خود را به دست می‌آوریم.

بدیهی است هرکدام از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارد. برای مثال مزیت روش بدهی موقتی بودن آن یا سپر مالیاتی بودن آن است، یعنی روزی به پایان خواهند رسید و وجود بدهی در صورت‌های مالی باعث می‌شود که شرکت مالیات کمتری پرداخت نماید.

اما همین روش معایبی نیز دارد، مثلاً ریسک مالی مجموعه را افزایش می‌دهند و در صورت نداشتن نقدینگی کافی برای پاسخگویی به بدهی‌ها شرکت دچار مشکل می‌شود؛ چه‌ بسا ضرر و زیانی حادث گردد که دیگر قابل جبران نباشد و حتی منجر به ورشکستگی شرکت گردد.

از سوی دیگر، روش مشارکت نیز مزایایی دارد. برای مثال الزامی برای بازپرداخت وجه و سرمایه دریافت شده وجود ندارد و همچنین فرد در سود و زیان با ما سهیم خواهد بود؛ لذا از این بابت نگرانی­ای وجود ندارد که در صورت زیان­ده بودن شرکت دچار مشکل شویم. اما ازجمله معایب این روش، بازگشت­ناپذیر بودن آن است؛ یعنی آن بخش از سهامی را که واگذار نمودیم، برای همیشه دیگر در اختیار نداریم.

لازم به ذکر است، الزامی وجود ندارد که فقط یکی از روش‌ها را انتخاب کنیم، بلکه می‌توانیم با استفاده از ترکیبی از دو روش مذکور نسبت به تأمین مالی مجموعه اقدام نماییم که به این نسبت ترکیب، ساختار سرمایه شرکت گویند. ساختار سرمایه یعنی چه بخشی از دارایی‌های مجموعه را بدهی و چه بخشی از آن را آورده نقدی و حقوق صاحبان سهام تشکیل داده است. این ساختار در شرکت‌های مختلف بسته به نوع صنعت، نوع شرکت ازنظر سهامی عام و خاص، ریسک‌پذیری و بازدهی مورد انتظار صاحبان سهام آن می‌تواند متفاوت باشد. فرمول‌هایی وجود دارد که این نسبت بهینه را تعیین می‌نماید. در این فرآیند، نرخ بازگشت مورد انتظار سرمایه‌گذاران، نرخ بهره وام یا استقراض و معافیت مالیاتی‌ای که ایجاد می‌کند را دخیل می­کنند و نهایتاً هزینه تأمین مالی ترکیب‌های مختلف به دست می­آید. هر ترکیبی که هزینه کمتری داشته باشد، به‌عنوان ساختار مناسب سرمایه انتخاب میشود (ذکر مثال از حوصله این مقاله خارج است).

روش مشارکت انواع گوناگونی دارد. برای نمونه اگر شراکت بین مؤسسین شرکت که تعداد کمی هم دارند، حادث شود، آن شرکت سهامی خاص است؛ ولی اگر تصمیم بر آن شود که بخشی از سهام شرکت به عموم مردم واگذار گردد، شرکت تحت شرایط خاصی به سهامی عام تبدیل می‌شود و می‌تواند نسبت به پذیره‌نویسی و انتشار سهام اقدام نماید. به‌عنوان ‌مثال شرکت باید سودده باشد و سابقه فعالیت چندین ساله داشته باشد (جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به قوانین مصوب قانون تجارت مراجعه فرمایید).

پس از آنکه شرکت از طریق فروش سهام اقدام به تأمین نقدینگی موردنیاز خود کرد، شرایط جدیدی بر وضعیت آن حاکم خواهد شد که مزایا و معایب خاص خود را دارد. درذیل به برخی از آن‌ها اشاره می­کنیم:

 • معافیت مالیاتی: شرکت‌های بورسی مادامی‌که در بازار سرمایه حضورداشته باشند از معافیت مالیاتی۱۰ درصدی برخوردار خواهند بود. جزئیات این معافیت در قانون مالیات های مستقیم قابل مشاهده است.
 • حضور شرکت‌ها در بورس به‌منزله اعتبار برای شرکت است؛ زیرا برای ورود به بورس، شرایط خاصی همچون سودده بودن و برخورداری از پیشینه مثبت شرکت نیاز است و شرکت‌هایی که در این مجموعه حضور می‌یابند یعنی این شرایط را دارا هستند.
 • افزایش سرمایه و تأمین مالی در این شرکت‌ها آسان‌تر از سایر شرکت‌ها است، چرا که خریداران سهام آن‌ها محدود به چند نفر و یا یک گروه خاص نیست و تعداد زیادی خریدار و فروشنده برای این شرکت وجود خواهد داشت. نهایتاً می‌توان نتیجه گرفت قدرت چانه‌زنی برای قیمت‌گذاری سهام این شرکت‌ها کاهش می‌یابد.
 • راه‌های تأمین مالی دیگر نظیر انتشار اوراق مشارکت و… برای این شرکت‌ها آسان‌تر از سایر شرکت‌ها خواهد بود.

البته محدودیت‌هایی نیز برای این شرکت‌ها به وجود خواهد آمد که برای بهره‌مندی از مزایای آن باید این محدودیت‌ها را پذیرفت؛ مثلاً ارسال به موقع گزارش‌های مالی استاندارد این شرکت‌ها و یا ساختار مدیریتی آنها، زیرا ممکن است مدیریت آنها را افراد ناشناس در دست بگیرند. بنابراین قبل از اینکه یک شرکت بخواهد برای ورود یا عدم ورود به بازار سرمایه تصمیم بگیرد، باید کلیه جوانب کار را بسنجد و سپس نسبت به اقدام در این مورد تصمیم‌گیری نماید.

برای کسب اطلاعات دقیق در مورد نحوه پذیرش شرکت­ها در بورس، می‌توانید به باشگاه مشتریان کارگزاری آگاه و یا مراجع رسمی و معتبر مراجعه نمایید، اما به‌طورکلی شرایط عمومی پذیرش شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار تهران به شرح ذیل است:

 • عدم وجود محدودیت قانونی مؤثر برای نقل‌وانتقال و یا اعمال حق رأی توسط سهامداران.
 • وجود سهام بانام و دارای حق رأی
 • ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار تهران

 

شرایط اختصاصی پذیرش شرکت‌های موجود در بازار اول تابلوی اصلی:

۱- وجود حداقل شناوری سهام ۲۰%

 ۲- دارابودن حداقل میزان سرمایه ثبت شده شرکت ۱,۰۰۰ میلیارد ریال

 ۳- وجود حداقل ۳ سال سابقه فعالیت پیش از پذیرش

۴- عدم وجود زیان انباشته در ترازنامه

 ۵- مطلوبیت انتخاب سیستم حسابداری به لحاظ مالی و بهای تمام شده

 ۶- سودآوری در ۳ دوره مالی متوالی منتهی به زمان پذیرش و دارا بودن چشم اندازی روشن از لحاظ سود آوری

 ۷- حداقل نسبت حقوق صاحبان سهام به کل داراییها ۳۰%

 ۸- تایید صورت‌های مالی توسط حسابرس معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار

 ۹- عدم وجود محکومیت قطعی کیفری برای اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل

 ۱۰- صورت‌های مالی دو دوره منتهی به پذیرش، فاقد موارد مردودی یا عدم اظهار نظر توسط حسابرس ۱۱- عدم وجود دعاوی حقوقی دارای اثر با اهمیت بر صورت‌های مالی

 

شرایط اختصاصی پذیرش شرکت های موجود در بازار اول- تابلوی فرعی:

 ۱- وجود حداقل شناوری سهام ۱۵%

 ۲- دارابودن حداقل سرمایه ثبت شده شرکت ۵۰۰ میلیارد ریال

 ۳- وجود حداقل ۳ سال سابقه فعالیت پیش از پذیرش

 ۴- عدم وجود زیان انباشته در ترازنامه

 ۵- مطلوبیت انتخاب سیستم حسابداری به لحاظ مالی و بهای تمام شده

 ۶- سودآوری در ۲ دوره مالی متوالی منتهی به زمان پذیرش و ارائه چشم اندازی روشن از لحاظ سود آوری ۷- حداقل نسبت حقوق صاحبان سهام به کل دارایی‌ها ۲۰%

 ۸- تایید صورت‌های مای توسط حسابرس معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار

 ۹- عدم وجود محکومیت قطعی کیفری برای اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل

 ۱۰- صورت‌های مالی دو دوره منتهی به پذیرش، فاقد موارد مردودی یا عدم اظهار نظر توسط حسابرس ۱۱- عدم وجود دعاوی حقوقی دارای اثر با اهمیت بر صورت‌های مالی

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

142 پاسخ به “چرا شرکت‌ها وارد بورس می‌شوند؟”

 1. AK8490 گفت:

  خیلی جالب بود یعنی شرکتهای بورسی از مالیات ۱۰ معاف هستند

  ۰
 2. AO1519 گفت:

  ممنون میشم دوستان درمورد شرایط دریافت وام ازکارگزاری توضیح بدن

  ۰
 3. AK8490 گفت:

  برای این مشتری قرارداد اعتباری در این بازه ثبت نشده است. میشه توضیح بدهید یعنی چه

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   لازمه دریافت اعتبار از کارگزاری آگاه، داشتن قرارداد اعتباری است.
   بنابراین می‌بایست به همراه کارت ملی خود به یکی از شعب کارگزاری آگاه مراجعه کنید
   لازم به ذکر است که براساس میزان پرتفویی که در کارگزاری دارید با شما قرارداد اعتباری بسته می‌شود.
   و پس از انعقاد قرار داد،میتوانید نسبت به فعالسازی اعتبار خود اقدام نمایید.

   ۰
 4. AK9132 گفت:

  باسلام و تشکر از مطالب مفید
  بازار سهام که یک بازار منسجم برای معامله و مبادله‌ مالکیت شرکت‌های بورسی است، ازبازارهای سرمایه‌ای محسوب می شوند

  ۰
 5. AN8548 گفت:

  آیا بعد از شناسایی زیان شرکتهای بورسی، باز هم امکان ادامه فعالیت آنها در بورس وجو دارد؟ (منظورم برای شرکتهایی است که قبلا پذیرش شده اند)

  ۰
 6. AG1499 گفت:

  امکان داره شرکت هایی که در بورس هستند بخوان از اون خارج بشن؟ دلیلی برای این کار هست؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام
   این مورد خیلی خیلی کم پیش خواهد آمد و یکی از دلایلی که ممکن است اتفاق بیفتد ورشکستگی شرکت است.

   ۰
 7. AO0620 گفت:

  بورس راه مطمئن برای خصوصی سازی و پیشرفت هستش
  با تشکر از کارگزاری آگاه

  ۰
 8. محمد گفت:

  خیلی مفید بود

  ۰
 9. AM7417 گفت:

  سلام.چرا امتیازات پاسخ به مسابقه برام لحاظ نمیشه
  چندین بار این اتفاق افتاده
  پاسخ صحیح میدم،مطین هستم
  ولی امتیاز نمیده

  ۰
  • agah5 گفت:

   ضمن عرض سلام و احترام
   دوست عزیز در صورت امکان، کد سریال مسابقه ای که امتیاز پاسخ صحیح آن برایتان لحاظ نشده لطفا اعلام بفرمایید تا بررسی شود.
   با تشکر

   ۰
 10. AA2508 گفت:

  سلام
  مقاله خوب و مفیدی بود خسته نباشید.
  سوالی داشتم درمورد گرفتن اعتبار ... من به کارگزاری مراجعه کردم برای گرفتن فرم و انعقاد قرارداد اعتبار .. گفتند که اول باید در باشگاه مبلغ اعتبار رو خریداری کنید بعد به کارگزاری مراجعه کنید برای بستن قرارداد...
  اما وقتی در باشگاه درخواست اعتبار میکنم با پیغام خطا ی (برای این مشتری قرارداد اعتباری در این بازه ثبت نشده است) مواجه میشوم .. لطفا راهنمایی کنید که چطور باید اعتبار دریافت کنم

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای انعقاد قرارداد اعتباری لازم است حضوری به همراه کارت ملی خود به کارگزار مراجعه بفرمایید.
   با تشکر

   ۰
 11. AK7056 گفت:

  خسته نباشید به نظر شما کارگزاریها آبان ماه و بعد تحریم بورس چه میشود می‌ریزد یا نه سهامهای بنیادی به روندشان ادامه خواهند داد ولی با اندک اصلاحی و شاید مدت کمی بیشتر در اصلاح ولی با افت کمتر ممنون اگه کسی تحلیل کن این مسئله رو

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   از آنجایی که سایت بآشگاه، سایت مشاوره و تحلیلی نیست، لذا شما می‌توانید سوالات مربوط به صنایع و سهام های مختلف را از سایت hamfekran.com جویا شوید.
   باتشکر

   ۰
 12. AN1828 گفت:

  با سلام و سپاس از مطلب مفید و کاربردی شما
  لطفا در رابطه با اندیکاتورها مطلب منتشر کنین

  ۰
 13. AH7825 گفت:

  با تشکر از مطالب مفید بازار یهام خوبه ولی برای کسانی که اموزش حرفه ای دیده باشند

  ۰
 14. AC5082 گفت:

  خیلی ممنون بخاطره مطالب مفیدتون.
  یه سئوالی که برام پیش اومد اینه که چرا بعضی از سهم ها شناوری کمتری از اون چیزی که گفته شده دارن؟ مثلا تاپیکو شناوری ش ۸ درصده. یعنی بعد از عرضه شدن سهم دوباره سهام داران اصلی اون رو جمع کردن و شناوری ش کم شده؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام
   در بعضی از شرکت‌ها، سهامداران عمده تمایلی به فروش سهامشون ندارند و قطعا شناوری سهم پس از مدتی پایین خواهد آمد.

   ۰
 15. AB7874 گفت:

  سلام
  با تشکر از مطالب مفید و ارزنده ای که ارائه نمودید
  با عنایت باینکه اشخاص حقیقی و حقوقی که در مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی فعالیت می نمایند بر اساس مجوز سازمانهای مسئول این مناطق از معافیت مالیات و عوارض ارزش افزوده برخوردار میشوند
  خواهشمند است چنانچه معافیت ها یا سایر مزایایی که برای این شرکتها بر اساس قوانین خاص وجود دارد نسبت به نشر و آگاهی رسانی در این خصوص مبادرت ورزید
  با تشکر

  ۰
 16. AP3311 گفت:

  سلام... من ۴ شنبه ثبت نام کردم ... الان وارد باشگاه میتونم بشم... ولی نمی تونم وارد آنلاین بشم... چرا

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   دقت کنید که با نام کاربری و رمز عبور سامانه معاملات آنلاین به آساتریدر آگاه وارد شوید.
   درصورتی که همچنان این مشکل وجود دارد عنوان خطایی که دریافت می‌کنید را اعلام نمایید و یا در ساعات اداری با شماره ۰۲۱۸۲۱۵۴۰۰۰ داخلی ۲ تماس حاصل بفرمایید.
   متشکرم

   ۰
 17. AM1668 گفت:

  ان شاا.. شرکت هایی چون پدیده هم بتونن وارد بازار سرمایه بشن.

  ۰
 18. AM3347 گفت:

  سلام و خسته نباشید
  اطلاعات خوبی رو الان گرفتم
  ممنونم

  ۰
 19. AM7975 گفت:

  با عرض سلام
  اینکه سرمایه گذاری در اون هم صرف اقتصاد و تولید میشه مهمه
  با تشکر

  ۰
 20. AF7644 گفت:

  سلام مطالب مفیدی بود دوستان پیش بینی شما از آینده بازار چی هست به نظرتان تحریم ها و رکودبیشتر در کاهش قیمتها تاثیر میگزارد یا افزایش قیمت دلار؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   از آنجایی که سایت بآشگاه، سایت مشاوره و تحلیلی نیست، لذا شما می‌توانید سوالات مربوط به صنایع و سهام های مختلف را از سایت hamfekran.com جویا شوید.
   باتشکر

   ۰
 21. AD2396 گفت:

  اون تخفیف ۱۰ درصد مالیات بر درآمد هست؟

  ۰
 22. AP5171 گفت:

  شرکت هایی که وارد بورس میشن سهامی عام هستن . یعنی سرمایه و پول شرکت متعلق به سهام دارانه پس چطور موسسان(مدیران) شرکت سود میکنند؟
  سودی که موسسان شرکت میکنن تو کدوم صورت مالی لحاظ میشه؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   تمام شرکتهای سهامی عام بعد از پایان سال مالی، مجمع عمومی عادی سالیانه برگزار میکنند که در این مجمع ها بعد از تصویب صورتهای مالی، سود بین سهامداران تقسیم میگردد و مبلغ سود به ازای هر برگه سهم مقدار مشخص و یکسانی است.

   ۰
 23. میثم گفت:

  باسلام
  لطفا در طرح سوالات دقت نمایید دوستان.
  گزینه های این سوال همگی اشتباه است. یعنی سوال بیش از یک پاسخ صحیح دارد. از کسانی در طراحی سوالات کمک بگیرید که دانش مالی ولو اندکی دارند. با تشکر
  کد سوال: ۹۷۰۷۰۲۴

  ۰
 24. AP8688 گفت:

  با سلام اگر بخواهیم سهام به بورس را با سال قبل از آن مقایسه کنیم که چه روندی داشته است معتبرترین سایت چیست؟ قسمت گزارش گیری سایت سازمان بورس و اوراق بهادر چیزی پیدا نکردم

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   اگر منظور شما روند قیمتی سهام است لازم است در سایت tsetmc.com پس از جستجو کردن نماد مورد نظر به بخش سابقه معاملات آن سهم مراجعه کنید و روند قیمتی آن را از زمان عرضه تا به امروز را مشاهده نمایید.
   با تشکر

   ۰
 25. AK5879 گفت:

  سلام من راجع به معاملات بلوکی پرسیده بودم که چی هستن و از کجا میشه به لیست معاملات بلوکی هرروز دست یافت.. خیلی ممنون میشم جواب رو بهم منشن کنید پیداش نمکنم.. سپاس از زحمات شما

  ۰
 26. AO3441 گفت:

  سلام امتیازها در باشگاه چه مزایایی دارد چون از مزایای آن تا حالا استفاده نکردم.
  اگر امکان داره پاسخ در صفحه امتیازها مشخص شود باتشکر

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   دوست گرامی دریافت امتیاز باعث می‌شود سطح شما در سایت بآشگاه جابجا شده و به سطح بالاتر ارتقا یابید و از درصد بیشتری از خدمات کارگزاری آگاه استفاده نمایید.
   جهت اطلاع از خدمات و امتیاز مربوط به هر سطح به راهنمای بآشگاه مراجعه نمایید.

   ۰
 27. AP3311 گفت:

  برای گرفتن اعتبار امتیاز مهمه یا مبلغ

  ۰
 28. AA2981 گفت:

  سلام به همه اعضای محترم و دست اندرکاران باشگاه...
  ازاطلاعات ذی قیمت شما بسیار ممنونم....

  ۰
 29. AN9388 گفت:

  استفاده از معافیت های مالیاتی ، شرکتهایی که در بورس مورد پذیرش قرارمی گیرند مادامیکه از لیست سازمان بورس واوراق بهادار خارج نگردیده باشند ، مى توانند نسبت به نرخ مقطوع مالیات حداقل از % ۱۰ معافیت مالیاتی بهره مند گردند.

  ۰
 30. AM0313 گفت:

  بورس بهترین راه برای افزایش سرمایه و کمک به چرخه تولید کشوره

  ۰
 31. AP1527 گفت:

  سلام، چرا بعضی شرکتها در بورس دامنه نوسان بیش از ۵ درصد دارند مثلا تا ۱۰ درصد یا بیشتر؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   دامنه نوسان در بورس ۵ درصد است بجز در مواردی که نماد با محدودیت سقف قیمتی بازگشائی میشود . که در این مواقع بعد از مچینگ اولیه دامنه نوسان مثبت ، منفی ۵% قیمت بازگشائی تعیین میشود که این امر دامنه نوسان را در آن روز به خصوص به ۱۰% میرساند. در کنار این موضوع برخی نمادهای دیگر هستند که به دلیل داشتن بازارگردان دامنه نوسانشان ۱۰% است.

   ۰
 32. AL9486 گفت:

  آیا عرضه های اولیه شامل توقف ۲۰ یا ۵۰ درصد هستند.

  استفاده کردیم
  تشکر

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام
   دوست گرامی تا ۱۰ روز کاری ابتدایی عرضه، این قانون مشمول سهام عرضه اولیه نمی‌شود اما از روز دهم به بعد محاسبه خواهد شد.
   باتشکر

   ۰
 33. AA0515 گفت:

  سلام - گویا سوال امروز اشکال داشته. چون هر چهار گزینه جزء الزامات تابلو اصلیِ بازار اول بورس می‌باشد. یا علی

  ۰
 34. AP2897 گفت:

  سلام وقتتون بخیر، برای خرید بسته های اعتباری این امکان هست که خودمون پول واریز کنیم؟ یا حتما باید از وجه ریالی کسب شده در باشگاه استفاده کرد؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   شما از طریق انجام فعالیت‌هایی نظیر انجام معاملات، فعال شدن زیرمجموعه های سطح۱ و برنده شدن در مسابقات هر ماه، می‌توانید وجه نقد خود را افزایش دهید.
   برای اطلاعات بیشتر به مطلب “چگونه می‌توان وجه نقد موجود در بآشگاه را افزایش داد؟” مراجعه نمایید.

   ۰
 35. AP9930 گفت:

  سلام خسته نباشید من تازه وارد این عرصه شده ام ممنون از مقاله مفیدتون

  ۰
 36. مهسا گفت:

  سلام وارد شدن شرکت ها در بورس کمک به اقتصاد ورشد کشور میشه وجلوگیری از ورشکستگی شرکت میشه که نیروکار بیشتری وارد می شوند.

  ۰
 37. AA2981 گفت:

  سلام
  از معاملات معمولی ماهم مگر مالیات میگیرند؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   مالیات در زمان فروش و برای معاملات فروشی که انجام می‌دهید به همراه کارمزد از حساب شما کسر می‌شود که برابر ۰٫۰۰۱ است.

   ۰
 38. AP3062 گفت:

  سلام شرکتهایی مثل خکرمان دامنه نوسانشون چرا از ده درصد بیشتره

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام
   بعضی از شرکت‌ها با توجه به وضعیتشان در بازار پایه ج قرار دارند که بدون دامنه نوسان معامله می‌شوند.

   ۰
 39. AO4659 گفت:

  با سلام
  چرا قسمت عرضه اولیه سایت غیر فعاله؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   سرویس عرضه اولیه بآشگاه بر اساس روش پیشین عرضه اولیه طراحی و پیاده سازی شده است.
   لذا با توجه به تغییرات اعمال شده از سوی شرکت بورس اوراق بهادار در نحوه ارائه عرضه اولیه (روش بوک بیلدینگ)، بدینوسیله به استحضار می‌رسانیم سرویس عرضه اولیه سایت بآشگاه تا اطلاع ثانوی در دسترس نخواهد بود.
   باتشکر

   ۰
 40. AO1568 گفت:

  با سلام
  سوالی که داشتم اینه که آیا مالیات برای خریدهای ما هم انجام میشه ؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   مالیات در زمان فروش و برای معاملات فروشی که انجام می‌دهید به همراه کارمزد از حساب شما کسر می‌شود که نرخ مالیات برابر ۰٫۰۰۱ است.

   ۰
 41. AG4980 گفت:

  این موردی که کمک زیادی به آگاه شدن مزایای پذیرش شرکت هادربورس ارایه کرد.
  سپاس از شما

  ۰
 42. AJ4247 گفت:

  سلام قرعه کشی ۱۰ لاگین پیاپی شما باز خراب میباشد و فعال نمیشود لطفا پیگیری کنید؟

  ۰
 43. AQ0993 گفت:

  بسیار عالی بود ممنون بابت اطلاعات با ارزشی که در اختیار میگذارید

  ۰
 44. AG7219 گفت:

  ممنون از زحماتتون و اطلاعات عالی که در اختیار ما قرار میدهید .لطفا در مورد اخراج شرکتها از بورس هم مطلب بگزارید .

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از اینکه نظرات خود را برای بهبود خدمات ارسال می‌کنید.
   پیشنهاد شما را بررسی و در صورت امکان اجرا خواهیم کرد.
   باتشکر

   ۰
 45. AP8462 گفت:

  با سلام ممنون از مطالب مفید و کاربردیتون.
  سطح کاربر چقدر در قرعه کشی موثره؟؟

  ۰
 46. AO8838 گفت:

  سلام وقت بخیر پرسیده بودید چرا شرکت ها در بورس وارد می شوند ؟حال سئوال دیگری این روزها مطرح شده وآن این است که اصلا چرا ما در بورس وارد می شویم؟

  ۰
 47. AN9108 گفت:

  با سلام و تشکر از مقاله خوبتان ، پیشنهاد می کنم فاصله درج و انتشار مقاله را در این بخش کمتر کنید و یا هفته ای یک یا دو مقاله منتشر کنید تا سطح آگاهی های مخاطبان بیشتر شود. با تشکر فراوان

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   ممنون از اینکه نظرات ارزشمند خود را برای ما ارسال می‌کنید.
   پیشنهاد شما را بررسی و درصورت امکان اجرا خواهیم کرد.
   باتشکر

   ۰
 48. AO6791 گفت:

  یکی از اساسی ترین سوال هایی بود که مختصر و مفید توضیح داده شده، ممنون

  ۰
 49. AM5667 گفت:

  معایب اوراق قرضه

  انتشار اوراق قرضه براى تأمین مالى داراى چندین نقطه ضعف است. برخى از آنها از این قرار است:

  ۱. اگر شرکت نتواند معادل هزینه بهره اوراق قرضه بازدهى به‌دست آورد، اهرم مالى‌اى که از طریق انتشار اوراق بهاءدار (با بهره ثابت) به‌وجود مى‌آید باعث افت شدید سود هر سهم خواهد شد.

  ۲. شرکت مجبور است اصل و بهره اوراق قرضه را در موعد مقرر بپردازد. همچنین، شرکت ممکن است تعهد کند که هر سال مبلغى به‌عنوان وجوه استهلاک تدریجى وام پرداخت کند. اگر بهَ‌دلایلى وضعیت نقدینگى شرکت در آینده نامناسب گردد، ممکن است نتواند به‌موقع به تعهدات خود عمل کند و ناتوانى در پرداخت به موقع تعهدات ممکن است منجر‌به ورشکستگى شرکت گردد.

  ۳. به ‌لحاظ ساختار سرمایه، تصور بر این است که هر شرکتى فقط مى‌تواند تعداد محدودى وام بگیرد، زیرا زیاده‌روى در این امر باعث خواهد شد که ریسک مالى و هزینه سرمایه شرکت به شدت افزایش یابد. شرکتى که امروز اوراق قرضه (یا بهره شناور) منتشر مى‌کند، در آینده بسیارى از امکانات مربوط به تأمین مالى را از دست خواهد داد و به راحتى نمى‌تواند وام دیگرى بگیرد.

  ۴. شاید شرایط حاکم بر بازار به‌گونه‌اى باشد که انتشار اوراق قرضه و تأمین مالى از این منبع کار مطلوبى نباشد. اصولاً زمانى چنین وضعى پیش مى‌آید که میزان نرخ بهره اوراق قرضه بالا است و شرکت از کسب درآمدهاى مستمر به مبلغى بیش از هزینه بهره مطمئن نیست. همین امر باعث خواهد شد که شرکت موضوع انتشار اوراق قرضه و گرفتن وام‌هاى بلندمدت را به تأخیر اندازد و سعى کند از وام‌هاى کوتاه‌مدت استفاده کند، ولى در مواردى هم اصلاً به فکر انتشار اوراق قرضه نیفتد یا اینکه درصدد انتشار سهام برآید و از این طریق تأمین مالى کند.

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   ممنون از اینکه نظرات ارزشمند خود را برای ما ارسال می‌کنید.
   پیشنهاد شما را بررسی و درصورت امکان اجرا خواهیم کرد.
   باتشکر

   ۰
 50. سید علیرضا گفت:

  چرا باشکاه استقلال و پرسپولیس به بورس وارد نمی شوند

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   دلایل متعدد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برای آن می‌توان بر شمرد. برای مثال یکی از این دلایل صورتهای مالی مبهم ، بدهی بسیار زیاد و عدم سوددهی این دو باشگاه است که با شرایط عرضه شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار در تضاد است.

   ۰
 51. AO1519 گفت:

  سلام
  چرا قرعه کشی فعال نمیشه؟جذابیت بیشترباشگاه ب همین قرعه کشی هستش

  ۰
  • agah5 گفت:

   ضمن عرض سلام و احترام
   دوست عزیز در تاریخ ۱۶ و ۲۶ مهر برای شما سهمیه شرکت در قرعه کشی ایجاد شده است. اما هنوز در آن شرکت نکرده اید.
   با تشکر ازپیگیری شما

   ۰
 52. AP1535 گفت:

  سلام
  نکات خوب و آنوزنده ای بود
  تشکر آگاه!

  ۰
 53. AO0620 گفت:

  سلام
  بورس یکی از شریان های اصلی اقتصادی کشورهای پیشرفته هستش

  ۰
 54. AQ4627 گفت:

  سلام
  باشگاهتون خیلی عالیه
  امیدوارم روزبه روز خدماتتون بیشتر وبهتر بشه
  سپاس

  ۰
 55. AD6600 گفت:

  آیا شخص حقیقی می تونه وام قرض الحسنه بگیره؟

  ۰
 56. روح اله حسینی گفت:

  بسیار عالی بود ممنون بابت اطلاعات با ارزشی که در اختیار میگذارید

  ۰
 57. AP1923 گفت:

  چرا بعضی شرکت ها مثل فراوری زغال سنگ طبس دائم سهامشون غیر مجاز یا ممنوع زده

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   باید ببینید این توقف ها به چه دلیلی بوده مثلا در چند وقت گذشته بدلیل قانون نوسان ۲۰% و ۵۰% بسیاری از نمادها متوقف میشدند. در نهایت اگر شرکتی به موقع گزارش های خود را منتشر کند زمان کمتری متوقف خواهد بود.

   ۰
 58. AL7357 گفت:

  قرعه کشی ۱۰ لاگین پیاپی کلا برداشته شده است؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام
   خیر دوست گرامی با ده روز لاگین پیاپی شما میتوانید در قرعه کشی شرکت نمایید.
   برای شرکت در قرعه کشی پی از دوره ۱۰ روزه به بخش مربوطه رفته و درصورت دریافت کد، در قرعه کشی شرکت نمایید.

   ۰
 59. شهروز کیانی گفت:

  ۱- تزریق ده درصد کل ازرش شرکت به صورت نقد ۲- معاف از مالیات ده درصد . اینها مشوقان اصلی برای ورود شرکت ها به بورس می باشد

  ۰
 60. AG5766 گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  سوال ۹۷۰۷۰۴۵ استاندارد به نظر نمی رسد.گزینه ای که به عنوان گزینه صحیح معرفی شده مشخص نیست اولا به استناد چه منبعی صحیح است و ثانیا گفته می شود شرکت ها گاهی به علت این که"زیان" آن ها از"سرمایه"بیشتر می شود اقدام به افزایش سرمایه می کنند.(ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت).مورد دوم این که گزینه اول ناقص است و معلوم نیست مقصود از سود شرکت در آن سود شرکت پس از افزایش سرمایه است یا قبل آن.اگر پس از افزایش سرمایه منظور باشد بسیاری منابع همین گزینه را به عنوان یکی از موارد منطقی افزایش سرمایه قید نموده اند و ذکر کرده اند افزایش سرمایه اگر باعث بهبود سودآوری شرکت نشود بی فایده و غیر جذاب است.

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام
   دوست عزیز منبع این سوال کتاب مدیریت مالی نوشته رضا مناجاتی است. برای صحت اطلاعات می‌توانید به این منبع رجوع کنید.
   باتشکر

   ۰
 61. AO9611 گفت:

  سلام و خسته نباشید
  در ارتباط با انتقال امتیاز به سطوح بالاتر میشه توضیح بدید؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   ضمن عرض سلام و احترام
   دوست عزیز برای انتقال امتیاز به هر سطح و کد بآشگاهی دیگر باید مشتری کارگزاری آگاه باشید(نوع عضویت شما در بآشگاه مشتری باشد.) با توجه به میزان امتیازی که در حساب بآشگاهی شما وجود دارد و دقت به این نکته که به ازای هر مقدار انتقال امتیاز، معادل ۷ درصد امتیاز انتقال یافته از حساب شما کسر می‌گردد، می‌توانید به کدهای بآشگاهی دیگر امتیاز مورد نظرتان را انتقال دهید.
   با تشکر

   ۰
 62. AP1535 گفت:

  سلام
  آیا تعاونی ها یا شرکت های خرد هم میتونن وارد بازار بورس یا فرابورس بشن?

  ۰
  • operator2 گفت:

   سلام
   تعاونی ها نمی‌توانند ولی سایر شرکتها در صورتی که شرایط ورود به یکی از بازارهای بورس و فرابورس را احراز کنند می‌توانند وارد بازار بورس یا فرابورس پذیرش شوند.

   ۰
 63. AP1535 گفت:

  سلام
  چرا به پرسشامون تو بلاگ پاسخ داده نمیشه، آیا دلیل خاصی داره?

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   به دلیل اینکه سوالات به کارشناس مربوطه ارجاع داده می شود لذا این پروسه کمی زمانبر می‌گردد.
   از بابت این تاخیر از شما پوزش می خواهیم

   ۰
 64. AO8560 گفت:

  همین چند روز پیش بود ک یهو واسم سوال پیش اومد که چرا شرکت ها وارد بورس میشن با این همه نظارت و سخت گیری
  واقعا ممنون از این مقالتون
  استفاده کردیم

  ۰
 65. AO1568 گفت:

  سلام اگه شرکتی روشکسته اعلام بشه بایستی از بورس خارج شود؟و اگه خارج بشه دوباره باز می تونه پس از جمع آوری سرمایه به بورس برگرده ؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   قبل از اینکه ورشکسته بشود بورس به شرکت اخطار میدهد تا مشمول ماده ۱۴۱ نشود و زیانش را کاهش دهد . در صورتیکه نتوانند اقدامی انجام دهد به بازار پایه منتقل میشود . و در صورتیکه بتواند وضعیت سود آوری خود را بهبود ببخشد و گزارشات مستمر و فابل اتکا را ارائه دهد میتواند مجدد به بازار بورس برگردد.

   ۰
 66. AQ1856 گفت:

  سلام
  مطلب مفیدی بود اما یه سوال چه وقتی امکانش هست که یه شرکتی که وارد بورس شده و مدتی فعالیت مثبت و منفی داشته از بورس خارج بشه ؟

  ۰
  • operator2 گفت:

   سلام
   اگر شرکتی الزامات سازمان بورس از قبیل گزارشات و صورتهای مالی را به موقع منتشر نکند و یا اطلاعات غلط بدهد از بورس خارج میشود و به بازار پایه می رود.

   ۰
 67. AQ4602 گفت:

  با سلام و احترام
  ممنون از بابت مطالب مفید شما
  فقط خواستم بدونم اعداد ۲۰ درصد و ۱۵ درصد شناوری آیا کاملا رعایت میشه؟
  بعضاً دیدم شرکت های اصلی که ۱۸ درصد شناوری داشتن
  ممنون میشم بنده رو آگاه بفرمایید
  با سپاس فراوان

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   طبیعتا باید رعایت شود و به ناشران اخطار داده میشود تا در یک بازه زمانی برای اصلاح سهام شناور اقدام نماید . در صورتیکه رعایت نکنند ممکن است تابلو معاملاتی آنان تغییر کند . ولی از آنجائیکه بحث سهام شناور به نظر سهامدار عمده و کشش بازار بستگی دارد خیلی سخت گیرانه برخورد نمیشود.
   باتشکر

   ۰
 68. AQ4542 گفت:

  اطلاعات تماس را برای خبر رسانی عرضه اولیه در سایت باشگاه وارد کردم اما اطلاعی به من داده نمیشود.

  ۰
 69. AP1054 گفت:

  سلام
  باشگاه خیلی عالیه
  امیدوارم روزبه روز خدماتتون بیشتر وبهتر بشه
  سپاس

  ۰
 70. AJ1950 گفت:

  سلام علیکم وقت بخیر.
  بابت مطالب ارائه شده ممنونم.
  لطفا کارمزد دقیق خرید سهام و فروش سهام توسط مشتری را ارسال کنید. منظورم کارمزد کارگزاری ها هست. با تشکر فراوان.

  ۰
  • operator2 گفت:

   باسلام

   کارمزد خرید برای کارگزاران ۰/۰۰۳۸ و برای فروش هم همین مقدار می باشد که در مجموع خرید و فروش کارمزد کارگزاری ۰/۰۰۷۶ می باشد.

   ۰
 71. AP7340 گفت:

  سلام خسته نباشید...من واقعا از رسوب گیری و شرایط وام باشگاه چیزی متوجه نمیشم

  ۰
 72. جواد گفت:

  بسیار عالی بود
  تشکر بابت اطلاعات با ارزشی که در اختیار ما می گذارید

  ۰
 73. AP7340 گفت:

  تشکر از شما که اینقدر به سرمایه گذارهای مبتدی کمک میکنید

  ۰
 74. AK5874 گفت:

  سلام وقت بخیراز بالا رفتن قیمت سهم شرکت چه منفعتی میکند اگه مثلا سهمی که در اختیار شرکت هست و قیمت سهم بالا رفته و شرکت سهم خودشو تو اون قیمت بالا واگذار نکند بالا رفتن قیمت به چه درد شرکت میخورد وفقط برای اشخاص حقیقی و حقوقی که درصد پایین سهم را دارن سود میکنند بی زحمت توضیح بدهید مرسی

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام
   عموما بالا رفتن قیمت سهام شرکت در دریافت تسهیلات از بانک کاربرد دارد که راحتر میتوانند وام دریافت کنند و یا اینکه بتوانند قسمتی از سهام را بصورت بلوکی واگذار کنند و سود شناسایی کنند.
   البته اینکه ساختار سهامداری حقیقی باشد یا شرکتهای نیمه دولتی در نگرش شرکت نسبت به بالا رفتن قیمت سهم تاثیر دارد.

   ۰
  • operator2 گفت:

   سلام
   عموما بالا رفتن قیمت سهام شرکت در دریافت تسهیلات از بانک کاربرد دارد که راحتر میتوانند وام دریافت کنند و یا اینکه بتوانند قسمتی از سهام را بصورت بلوکی واگذار کنند و سود شناسایی کنند.
   البته اینکه ساختار سهامداری حقیقی باشد یا شرکتهای نیمه دولتی در نگرش شرکت نسبت به بالا رفتن قیمت سهم تاثیر دارد.

   ۰
 75. AO0620 گفت:

  سلام
  امیدوارم چرخه تولید ایران عزیزم به حد عالی برسه و به تبع اون بازار بورس رونق روزافزون بگیره

  ۰
 76. مجید حسینی گفت:

  مطب بسیار مفیدی بود.
  ولی کاش در مورد بازار پایه ج هم اطلاعاتی می دادید.

  ۰
 77. AA4968 گفت:

  سلام
  سهام شناور آزاد چیست؟
  ممنون میشم توضیح دهید

  ۰
  • operator2 گفت:

   سلام
   سهام شناور به ان دسته از سهام یک شرکت می گویند که صاحبان ان قصد ندارند تا با حفظ سهام در مدیریت شرکت مشارکت کنند و اماده خرید و فروش ان هستند.
   پرسود و موفق باشید

   ۰
 78. محمد گفت:

  سلام.میخواستم بدونم اتباع خارجی چطور میتونن کد بورسی بگیرن؟شرایطش چیه؟چقدر زمان می بره تا کد بورسی بگیرن؟ تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   امکان دریافت کد معاملاتی و معاملات آنلاین برای اتباع خارجی که داری پاسپورت و اقامت ایران و دارای حساب بانکی هستند وجود دارد.
   مدارک و مراحل به شرح ذیل است:
   مرحله اول، گرفتن مجوز معامله از سازمان بورس برای سرمایه گذاران خارجی است ، به این منظور مشتری با در دست داشتن اصل پاسپورت و بودن نام پدر در آن و (در صورتی که نام پدر در پاسپورت قید نشده مدرکی که نام پدر در آن باشد) به صورت حضوری به کارگزاری مراجعه میکند و پس از تکمیل فرم های مربوطه توسط کارگزاری از اطلاعات مشتری، و امضا آن توسط مشتری برای سازمان بورس ارسال می گردد. (حدودا یک هفته تا ده روز کاری زمان صدور مجوز می باشد.)
   مرحله دوم، پس از اخذ مجوز از سازمان ، کارگزاری اقدام به گرفتن کد بورسی مشتری از طریق شرکت سپرده گذاری می نماید. (حدودا یک هفته تا ده روز کاری زمان صدور کد بورسی می باشد.) پس از اخذ کد بورسی مشتری می تواند با عقد قرارداد آنلاین، خود اقدام به خرید و فروش نمایند.
   با تشکر

   ۰
 79. محمدرضا سادات دست غیبی گفت:

  بنام خدا با سلام و احترام وخسته نباشید، از مطالب فوق کمال استفاده را نمودم و مراتب تشکر خودرا از کارگزاری اگاه دارم.

  ۰
 80. AU0902 گفت:

  عموماً شرکت‌ها باهدف تأمین مالی اقدام به ورود به بازار سرمایه و انتشار اوراق می‌نمایند

  ۰
 81. AW3964 گفت:

  اگر از من این سوال رو بپرسند در یک جمله می گم یک شرکت برای تامین سرمایه از طریق بازار سرمایه وارد بورس می شه

  ۰
 82. AU0902 گفت:

  با سلام
  شرکت‌ها فکر کنم به دلیل اجرای اصل ۱۴۴ فانون اساسی ابتا به بخش خصوصی و بعد ان وارد بورس می‌شوند

  ۰
 83. علی نوری گفت:

  سلام من یه سوال دارم اینکه اگر بیام و سهام شرکتمو وارد بورس کنم باید چه کار کنم که ارزش سهام بره بالا و این مبلغی که به من میرسه چجوریه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام دوست گرامی
   اگر شرکتی وارد بورس شود و سهامش معامله شود، با توجه به میزان سودآوری شرکت و نسبت های مالی، ارزش سهام افزایش می یابد. سود سهامداران عمده از این بابت است که ارزش داراییشان افزایش خواهد یافت.

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: