چرا شرکت‌ها وارد بورس می‌شوند؟

بازارها ازنظر سررسید به دو دسته بازار پول و بازار سرمایه تقسیم می‌شوند. سررسید بازار پول کمتر از یک سال و سررسید بازار سرمایه بیشتر از یک سال است. بازار سهام به‌عنوان یک بازار منسجم برای معامله و مبادله‌ی مالکیت شرکت‌های بورسی که به‌طور پیش‌فرض با عمر نامحدود فعالیت دارند، جزء بازارهای سرمایه‌ای محسوب شده و به همین دلیل به بازار سهام، بازار سرمایه نیز گویند.

عموماً شرکت‌ها باهدف تأمین مالی اقدام به ورود به بازار سرمایه و انتشار اوراق می‌نمایند. به‌طورکلی دو راه برای تأمین سرمایه، جهت ادامه فعالیت شرکت، انجام یک طرح توسعه و حتی انجام یک پروژه، وجود دارد. این دو راه عبارتند از روش بدهی و روش مشارکت؛ یعنی یا از طریق استقراض از اشخاص دیگر، اخذ وام و … اقدام به تأمین مالی می‌نماییم و یا دیگران را در عواید حاصل از فعالیت خود شریک و بخشی از مالکیت را به آن‌ها واگذار می­کنیم  و در ازای آن سرمایه موردنیاز خود را به دست می‌آوریم.

بدیهی است هرکدام از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارد. برای مثال مزیت روش بدهی موقتی بودن آن یا سپر مالیاتی بودن آن است، یعنی روزی به پایان خواهند رسید و وجود بدهی در صورت‌های مالی باعث می‌شود که شرکت مالیات کمتری پرداخت نماید.

اما همین روش معایبی نیز دارد، مثلاً ریسک مالی مجموعه را افزایش می‌دهند و در صورت نداشتن نقدینگی کافی برای پاسخگویی به بدهی‌ها شرکت دچار مشکل می‌شود؛ چه‌ بسا ضرر و زیانی حادث گردد که دیگر قابل جبران نباشد و حتی منجر به ورشکستگی شرکت گردد.

از سوی دیگر، روش مشارکت نیز مزایایی دارد. برای مثال الزامی برای بازپرداخت وجه و سرمایه دریافت شده وجود ندارد و همچنین فرد در سود و زیان با ما سهیم خواهد بود؛ لذا از این بابت نگرانی­ای وجود ندارد که در صورت زیان­ده بودن شرکت دچار مشکل شویم. اما ازجمله معایب این روش، بازگشت­ناپذیر بودن آن است؛ یعنی آن بخش از سهامی را که واگذار نمودیم، برای همیشه دیگر در اختیار نداریم.

لازم به ذکر است، الزامی وجود ندارد که فقط یکی از روش‌ها را انتخاب کنیم، بلکه می‌توانیم با استفاده از ترکیبی از دو روش مذکور نسبت به تأمین مالی مجموعه اقدام نماییم که به این نسبت ترکیب، ساختار سرمایه شرکت گویند. ساختار سرمایه یعنی چه بخشی از دارایی‌های مجموعه را بدهی و چه بخشی از آن را آورده نقدی و حقوق صاحبان سهام تشکیل داده است. این ساختار در شرکت‌های مختلف بسته به نوع صنعت، نوع شرکت ازنظر سهامی عام و خاص، ریسک‌پذیری و بازدهی مورد انتظار صاحبان سهام آن می‌تواند متفاوت باشد. فرمول‌هایی وجود دارد که این نسبت بهینه را تعیین می‌نماید. در این فرآیند، نرخ بازگشت مورد انتظار سرمایه‌گذاران، نرخ بهره وام یا استقراض و معافیت مالیاتی‌ای که ایجاد می‌کند را دخیل می­کنند و نهایتاً هزینه تأمین مالی ترکیب‌های مختلف به دست می­آید. هر ترکیبی که هزینه کمتری داشته باشد، به‌عنوان ساختار مناسب سرمایه انتخاب میشود (ذکر مثال از حوصله این مقاله خارج است).

روش مشارکت انواع گوناگونی دارد. برای نمونه اگر شراکت بین مؤسسین شرکت که تعداد کمی هم دارند، حادث شود، آن شرکت سهامی خاص است؛ ولی اگر تصمیم بر آن شود که بخشی از سهام شرکت به عموم مردم واگذار گردد، شرکت تحت شرایط خاصی به سهامی عام تبدیل می‌شود و می‌تواند نسبت به پذیره‌نویسی و انتشار سهام اقدام نماید. به‌عنوان ‌مثال شرکت باید سودده باشد و سابقه فعالیت چندین ساله داشته باشد (جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به قوانین مصوب قانون تجارت مراجعه فرمایید).

پس از آنکه شرکت از طریق فروش سهام اقدام به تأمین نقدینگی موردنیاز خود کرد، شرایط جدیدی بر وضعیت آن حاکم خواهد شد که مزایا و معایب خاص خود را دارد. درذیل به برخی از آن‌ها اشاره می­کنیم:

 • معافیت مالیاتی: شرکت‌های بورسی مادامی‌که در بازار سرمایه حضورداشته باشند از معافیت مالیاتی۱۰ درصدی برخوردار خواهند بود. جزئیات این معافیت در قانون مالیات های مستقیم قابل مشاهده است.
 • حضور شرکت‌ها در بورس به‌منزله اعتبار برای شرکت است؛ زیرا برای ورود به بورس، شرایط خاصی همچون سودده بودن و برخورداری از پیشینه مثبت شرکت نیاز است و شرکت‌هایی که در این مجموعه حضور می‌یابند یعنی این شرایط را دارا هستند.
 • افزایش سرمایه و تأمین مالی در این شرکت‌ها آسان‌تر از سایر شرکت‌ها است، چرا که خریداران سهام آن‌ها محدود به چند نفر و یا یک گروه خاص نیست و تعداد زیادی خریدار و فروشنده برای این شرکت وجود خواهد داشت. نهایتاً می‌توان نتیجه گرفت قدرت چانه‌زنی برای قیمت‌گذاری سهام این شرکت‌ها کاهش می‌یابد.
 • راه‌های تأمین مالی دیگر نظیر انتشار اوراق مشارکت و… برای این شرکت‌ها آسان‌تر از سایر شرکت‌ها خواهد بود.

البته محدودیت‌هایی نیز برای این شرکت‌ها به وجود خواهد آمد که برای بهره‌مندی از مزایای آن باید این محدودیت‌ها را پذیرفت؛ مثلاً ارسال به موقع گزارش‌های مالی استاندارد این شرکت‌ها و یا ساختار مدیریتی آنها، زیرا ممکن است مدیریت آنها را افراد ناشناس در دست بگیرند. بنابراین قبل از اینکه یک شرکت بخواهد برای ورود یا عدم ورود به بازار سرمایه تصمیم بگیرد، باید کلیه جوانب کار را بسنجد و سپس نسبت به اقدام در این مورد تصمیم‌گیری نماید.

برای کسب اطلاعات دقیق در مورد نحوه پذیرش شرکت­ها در بورس، می‌توانید به باشگاه مشتریان کارگزاری آگاه و یا مراجع رسمی و معتبر مراجعه نمایید، اما به‌طورکلی شرایط عمومی پذیرش شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار تهران به شرح ذیل است:

 • عدم وجود محدودیت قانونی مؤثر برای نقل‌وانتقال و یا اعمال حق رأی توسط سهامداران.
 • وجود سهام بانام و دارای حق رأی
 • ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار تهران

 

شرایط اختصاصی پذیرش شرکت‌های موجود در بازار اول تابلوی اصلی:

۱- وجود حداقل شناوری سهام ۲۰%

 ۲- دارابودن حداقل میزان سرمایه ثبت شده شرکت ۱,۰۰۰ میلیارد ریال

 ۳- وجود حداقل ۳ سال سابقه فعالیت پیش از پذیرش

۴- عدم وجود زیان انباشته در ترازنامه

 ۵- مطلوبیت انتخاب سیستم حسابداری به لحاظ مالی و بهای تمام شده

 ۶- سودآوری در ۳ دوره مالی متوالی منتهی به زمان پذیرش و دارا بودن چشم اندازی روشن از لحاظ سود آوری

 ۷- حداقل نسبت حقوق صاحبان سهام به کل داراییها ۳۰%

 ۸- تایید صورت‌های مالی توسط حسابرس معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار

 ۹- عدم وجود محکومیت قطعی کیفری برای اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل

 ۱۰- صورت‌های مالی دو دوره منتهی به پذیرش، فاقد موارد مردودی یا عدم اظهار نظر توسط حسابرس ۱۱- عدم وجود دعاوی حقوقی دارای اثر با اهمیت بر صورت‌های مالی

 

شرایط اختصاصی پذیرش شرکت های موجود در بازار اول- تابلوی فرعی:

 ۱- وجود حداقل شناوری سهام ۱۵%

 ۲- دارابودن حداقل سرمایه ثبت شده شرکت ۵۰۰ میلیارد ریال

 ۳- وجود حداقل ۳ سال سابقه فعالیت پیش از پذیرش

 ۴- عدم وجود زیان انباشته در ترازنامه

 ۵- مطلوبیت انتخاب سیستم حسابداری به لحاظ مالی و بهای تمام شده

 ۶- سودآوری در ۲ دوره مالی متوالی منتهی به زمان پذیرش و ارائه چشم اندازی روشن از لحاظ سود آوری ۷- حداقل نسبت حقوق صاحبان سهام به کل دارایی‌ها ۲۰%

 ۸- تایید صورت‌های مای توسط حسابرس معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار

 ۹- عدم وجود محکومیت قطعی کیفری برای اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل

 ۱۰- صورت‌های مالی دو دوره منتهی به پذیرش، فاقد موارد مردودی یا عدم اظهار نظر توسط حسابرس ۱۱- عدم وجود دعاوی حقوقی دارای اثر با اهمیت بر صورت‌های مالی

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.111 نظر در مورد مطلب “چرا شرکت‌ها وارد بورس می‌شوند؟

  1. سلام دوست گرامی
   لازمه دریافت اعتبار از کارگزاری آگاه، داشتن قرارداد اعتباری است.
   بنابراین می‌بایست به همراه کارت ملی خود به یکی از شعب کارگزاری آگاه مراجعه کنید
   لازم به ذکر است که براساس میزان پرتفویی که در کارگزاری دارید با شما قرارداد اعتباری بسته می‌شود.
   و پس از انعقاد قرار داد،میتوانید نسبت به فعالسازی اعتبار خود اقدام نمایید.

 1. باسلام و تشکر از مطالب مفید
  بازار سهام که یک بازار منسجم برای معامله و مبادله‌ مالکیت شرکت‌های بورسی است، ازبازارهای سرمایه‌ای محسوب می شوند

 2. آیا بعد از شناسایی زیان شرکتهای بورسی، باز هم امکان ادامه فعالیت آنها در بورس وجو دارد؟ (منظورم برای شرکتهایی است که قبلا پذیرش شده اند)

  1. با سلام
   این مورد خیلی خیلی کم پیش خواهد آمد و یکی از دلایلی که ممکن است اتفاق بیفتد ورشکستگی شرکت است.

 3. سلام.چرا امتیازات پاسخ به مسابقه برام لحاظ نمیشه
  چندین بار این اتفاق افتاده
  پاسخ صحیح میدم،مطین هستم
  ولی امتیاز نمیده

  1. ضمن عرض سلام و احترام
   دوست عزیز در صورت امکان، کد سریال مسابقه ای که امتیاز پاسخ صحیح آن برایتان لحاظ نشده لطفا اعلام بفرمایید تا بررسی شود.
   با تشکر

 4. سلام
  مقاله خوب و مفیدی بود خسته نباشید.
  سوالی داشتم درمورد گرفتن اعتبار … من به کارگزاری مراجعه کردم برای گرفتن فرم و انعقاد قرارداد اعتبار .. گفتند که اول باید در باشگاه مبلغ اعتبار رو خریداری کنید بعد به کارگزاری مراجعه کنید برای بستن قرارداد…
  اما وقتی در باشگاه درخواست اعتبار میکنم با پیغام خطا ی (برای این مشتری قرارداد اعتباری در این بازه ثبت نشده است) مواجه میشوم .. لطفا راهنمایی کنید که چطور باید اعتبار دریافت کنم

  1. سلام دوست گرامی
   برای انعقاد قرارداد اعتباری لازم است حضوری به همراه کارت ملی خود به کارگزار مراجعه بفرمایید.
   با تشکر

 5. خسته نباشید به نظر شما کارگزاریها آبان ماه و بعد تحریم بورس چه میشود می‌ریزد یا نه سهامهای بنیادی به روندشان ادامه خواهند داد ولی با اندک اصلاحی و شاید مدت کمی بیشتر در اصلاح ولی با افت کمتر ممنون اگه کسی تحلیل کن این مسئله رو

  1. سلام دوست عزیز
   از آنجایی که سایت بآشگاه، سایت مشاوره و تحلیلی نیست، لذا شما می‌توانید سوالات مربوط به صنایع و سهام های مختلف را از سایت hamfekran.com جویا شوید.
   باتشکر

  1. سلام دوست گرامی
   درخصوص اندیکاتورها مطالب آموزشی و فیلم رایگان آموزشی در بلاگ بآشگاه قرار گرفته است.
   برای اطلاعات بیشتر به لینک‌های زیر مراجعه بفرمایید.
   تحلیل تکنیکال پیشرفته – آشنایی با اندیکاتور و اوسیلاتور
   ابزارهای جانبی در تحلیل تکنیکال کلاسیک: فیبوناچی، اندیکاتورها و اسیلاتورها
   تکنیک های تکنیکال – اندیکاتورها یا چارت اصلی؟

 6. خیلی ممنون بخاطره مطالب مفیدتون.
  یه سئوالی که برام پیش اومد اینه که چرا بعضی از سهم ها شناوری کمتری از اون چیزی که گفته شده دارن؟ مثلا تاپیکو شناوری ش ۸ درصده. یعنی بعد از عرضه شدن سهم دوباره سهام داران اصلی اون رو جمع کردن و شناوری ش کم شده؟

  1. با سلام
   در بعضی از شرکت‌ها، سهامداران عمده تمایلی به فروش سهامشون ندارند و قطعا شناوری سهم پس از مدتی پایین خواهد آمد.

 7. سلام
  با تشکر از مطالب مفید و ارزنده ای که ارائه نمودید
  با عنایت باینکه اشخاص حقیقی و حقوقی که در مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی فعالیت می نمایند بر اساس مجوز سازمانهای مسئول این مناطق از معافیت مالیات و عوارض ارزش افزوده برخوردار میشوند
  خواهشمند است چنانچه معافیت ها یا سایر مزایایی که برای این شرکتها بر اساس قوانین خاص وجود دارد نسبت به نشر و آگاهی رسانی در این خصوص مبادرت ورزید
  با تشکر

 8. سلام… من ۴ شنبه ثبت نام کردم … الان وارد باشگاه میتونم بشم… ولی نمی تونم وارد آنلاین بشم… چرا

  1. سلام دوست عزیز
   دقت کنید که با نام کاربری و رمز عبور سامانه معاملات آنلاین به آساتریدر آگاه وارد شوید.
   درصورتی که همچنان این مشکل وجود دارد عنوان خطایی که دریافت می‌کنید را اعلام نمایید و یا در ساعات اداری با شماره ۰۲۱۸۲۱۵۴۰۰۰ داخلی ۲ تماس حاصل بفرمایید.
   متشکرم

 9. سلام مطالب مفیدی بود دوستان پیش بینی شما از آینده بازار چی هست به نظرتان تحریم ها و رکودبیشتر در کاهش قیمتها تاثیر میگزارد یا افزایش قیمت دلار؟

  1. سلام دوست عزیز
   از آنجایی که سایت بآشگاه، سایت مشاوره و تحلیلی نیست، لذا شما می‌توانید سوالات مربوط به صنایع و سهام های مختلف را از سایت hamfekran.com جویا شوید.
   باتشکر

 10. شرکت هایی که وارد بورس میشن سهامی عام هستن . یعنی سرمایه و پول شرکت متعلق به سهام دارانه پس چطور موسسان(مدیران) شرکت سود میکنند؟
  سودی که موسسان شرکت میکنن تو کدوم صورت مالی لحاظ میشه؟

  1. سلام
   تمام شرکتهای سهامی عام بعد از پایان سال مالی، مجمع عمومی عادی سالیانه برگزار میکنند که در این مجمع ها بعد از تصویب صورتهای مالی، سود بین سهامداران تقسیم میگردد و مبلغ سود به ازای هر برگه سهم مقدار مشخص و یکسانی است.

 11. باسلام
  لطفا در طرح سوالات دقت نمایید دوستان.
  گزینه های این سوال همگی اشتباه است. یعنی سوال بیش از یک پاسخ صحیح دارد. از کسانی در طراحی سوالات کمک بگیرید که دانش مالی ولو اندکی دارند. با تشکر
  کد سوال: ۹۷۰۷۰۲۴

   1. با سلام

    با استناد به همان “منابع موجود” که اشاره داشته اید، قطعا عبارت مندرج در گزینه ۲ سوال (۹۷۰۷۰۲۴) نادرست بوده و این گزینه جواب صحیح این سوال میباشد.

    لطفا مجددا امتیازات این سوال اختصاص داده شوند.

 12. با سلام اگر بخواهیم سهام به بورس را با سال قبل از آن مقایسه کنیم که چه روندی داشته است معتبرترین سایت چیست؟ قسمت گزارش گیری سایت سازمان بورس و اوراق بهادر چیزی پیدا نکردم

  1. سلام دوست گرامی
   اگر منظور شما روند قیمتی سهام است لازم است در سایت tsetmc.com پس از جستجو کردن نماد مورد نظر به بخش سابقه معاملات آن سهم مراجعه کنید و روند قیمتی آن را از زمان عرضه تا به امروز را مشاهده نمایید.
   با تشکر

 13. سلام من راجع به معاملات بلوکی پرسیده بودم که چی هستن و از کجا میشه به لیست معاملات بلوکی هرروز دست یافت.. خیلی ممنون میشم جواب رو بهم منشن کنید پیداش نمکنم.. سپاس از زحمات شما

 14. سلام امتیازها در باشگاه چه مزایایی دارد چون از مزایای آن تا حالا استفاده نکردم.
  اگر امکان داره پاسخ در صفحه امتیازها مشخص شود باتشکر

  1. سلام
   دوست گرامی دریافت امتیاز باعث می‌شود سطح شما در سایت بآشگاه جابجا شده و به سطح بالاتر ارتقا یابید و از درصد بیشتری از خدمات کارگزاری آگاه استفاده نمایید.
   جهت اطلاع از خدمات و امتیاز مربوط به هر سطح به راهنمای بآشگاه مراجعه نمایید.

 15. استفاده از معافیت های مالیاتی ، شرکتهایی که در بورس مورد پذیرش قرارمی گیرند مادامیکه از لیست سازمان بورس واوراق بهادار خارج نگردیده باشند ، مى توانند نسبت به نرخ مقطوع مالیات حداقل از % ۱۰ معافیت مالیاتی بهره مند گردند.

  1. سلام
   دامنه نوسان در بورس ۵ درصد است بجز در مواردی که نماد با محدودیت سقف قیمتی بازگشائی میشود . که در این مواقع بعد از مچینگ اولیه دامنه نوسان مثبت ، منفی ۵% قیمت بازگشائی تعیین میشود که این امر دامنه نوسان را در آن روز به خصوص به ۱۰% میرساند. در کنار این موضوع برخی نمادهای دیگر هستند که به دلیل داشتن بازارگردان دامنه نوسانشان ۱۰% است.

  1. با سلام
   دوست گرامی تا ۱۰ روز کاری ابتدایی عرضه، این قانون مشمول سهام عرضه اولیه نمی‌شود اما از روز دهم به بعد محاسبه خواهد شد.
   باتشکر

 16. سلام – گویا سوال امروز اشکال داشته. چون هر چهار گزینه جزء الزامات تابلو اصلیِ بازار اول بورس می‌باشد. یا علی

 17. سلام وقتتون بخیر، برای خرید بسته های اعتباری این امکان هست که خودمون پول واریز کنیم؟ یا حتما باید از وجه ریالی کسب شده در باشگاه استفاده کرد؟

  1. سلام دوست گرامی
   شما از طریق انجام فعالیت‌هایی نظیر انجام معاملات، فعال شدن زیرمجموعه های سطح۱ و برنده شدن در مسابقات هر ماه، می‌توانید وجه نقد خود را افزایش دهید.
   برای اطلاعات بیشتر به مطلب “چگونه می‌توان وجه نقد موجود در بآشگاه را افزایش داد؟” مراجعه نمایید.

 18. سلام وارد شدن شرکت ها در بورس کمک به اقتصاد ورشد کشور میشه وجلوگیری از ورشکستگی شرکت میشه که نیروکار بیشتری وارد می شوند.

  1. سلام دوست عزیز
   مالیات در زمان فروش و برای معاملات فروشی که انجام می‌دهید به همراه کارمزد از حساب شما کسر می‌شود که برابر ۰٫۰۰۱ است.

  1. با سلام
   بعضی از شرکت‌ها با توجه به وضعیتشان در بازار پایه ج قرار دارند که بدون دامنه نوسان معامله می‌شوند.

  1. سلام دوست گرامی
   سرویس عرضه اولیه بآشگاه بر اساس روش پیشین عرضه اولیه طراحی و پیاده سازی شده است.
   لذا با توجه به تغییرات اعمال شده از سوی شرکت بورس اوراق بهادار در نحوه ارائه عرضه اولیه (روش بوک بیلدینگ)، بدینوسیله به استحضار می‌رسانیم سرویس عرضه اولیه سایت بآشگاه تا اطلاع ثانوی در دسترس نخواهد بود.
   باتشکر

  1. سلام دوست عزیز
   مالیات در زمان فروش و برای معاملات فروشی که انجام می‌دهید به همراه کارمزد از حساب شما کسر می‌شود که نرخ مالیات برابر ۰٫۰۰۱ است.

    1. سلام دوست گرامی
     قرعه کشی برگزار می‌شود ولی زمان استفاده از جوایز قرعه کشی محدود است درصورتی که از لینک قرعه کشی استفاده نکنید، بعد از زمان خاصی منقضی می‌گردد.
     باتشکر

 19. ممنون از زحماتتون و اطلاعات عالی که در اختیار ما قرار میدهید .لطفا در مورد اخراج شرکتها از بورس هم مطلب بگزارید .

  1. سلام دوست عزیز
   ممنون از اینکه نظرات خود را برای بهبود خدمات ارسال می‌کنید.
   پیشنهاد شما را بررسی و در صورت امکان اجرا خواهیم کرد.
   باتشکر

 20. با سلام و تشکر از مقاله خوبتان ، پیشنهاد می کنم فاصله درج و انتشار مقاله را در این بخش کمتر کنید و یا هفته ای یک یا دو مقاله منتشر کنید تا سطح آگاهی های مخاطبان بیشتر شود. با تشکر فراوان

  1. سلام دوست گرامی
   ممنون از اینکه نظرات ارزشمند خود را برای ما ارسال می‌کنید.
   پیشنهاد شما را بررسی و درصورت امکان اجرا خواهیم کرد.
   باتشکر

 21. معایب اوراق قرضه

  انتشار اوراق قرضه براى تأمین مالى داراى چندین نقطه ضعف است. برخى از آنها از این قرار است:

  ۱. اگر شرکت نتواند معادل هزینه بهره اوراق قرضه بازدهى به‌دست آورد، اهرم مالى‌اى که از طریق انتشار اوراق بهاءدار (با بهره ثابت) به‌وجود مى‌آید باعث افت شدید سود هر سهم خواهد شد.

  ۲. شرکت مجبور است اصل و بهره اوراق قرضه را در موعد مقرر بپردازد. همچنین، شرکت ممکن است تعهد کند که هر سال مبلغى به‌عنوان وجوه استهلاک تدریجى وام پرداخت کند. اگر بهَ‌دلایلى وضعیت نقدینگى شرکت در آینده نامناسب گردد، ممکن است نتواند به‌موقع به تعهدات خود عمل کند و ناتوانى در پرداخت به موقع تعهدات ممکن است منجر‌به ورشکستگى شرکت گردد.

  ۳. به ‌لحاظ ساختار سرمایه، تصور بر این است که هر شرکتى فقط مى‌تواند تعداد محدودى وام بگیرد، زیرا زیاده‌روى در این امر باعث خواهد شد که ریسک مالى و هزینه سرمایه شرکت به شدت افزایش یابد. شرکتى که امروز اوراق قرضه (یا بهره شناور) منتشر مى‌کند، در آینده بسیارى از امکانات مربوط به تأمین مالى را از دست خواهد داد و به راحتى نمى‌تواند وام دیگرى بگیرد.

  ۴. شاید شرایط حاکم بر بازار به‌گونه‌اى باشد که انتشار اوراق قرضه و تأمین مالى از این منبع کار مطلوبى نباشد. اصولاً زمانى چنین وضعى پیش مى‌آید که میزان نرخ بهره اوراق قرضه بالا است و شرکت از کسب درآمدهاى مستمر به مبلغى بیش از هزینه بهره مطمئن نیست. همین امر باعث خواهد شد که شرکت موضوع انتشار اوراق قرضه و گرفتن وام‌هاى بلندمدت را به تأخیر اندازد و سعى کند از وام‌هاى کوتاه‌مدت استفاده کند، ولى در مواردى هم اصلاً به فکر انتشار اوراق قرضه نیفتد یا اینکه درصدد انتشار سهام برآید و از این طریق تأمین مالى کند.

  1. سلام دوست گرامی
   ممنون از اینکه نظرات ارزشمند خود را برای ما ارسال می‌کنید.
   پیشنهاد شما را بررسی و درصورت امکان اجرا خواهیم کرد.
   باتشکر

  1. سلام
   دلایل متعدد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برای آن می‌توان بر شمرد. برای مثال یکی از این دلایل صورتهای مالی مبهم ، بدهی بسیار زیاد و عدم سوددهی این دو باشگاه است که با شرایط عرضه شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار در تضاد است.

  1. ضمن عرض سلام و احترام
   دوست عزیز در تاریخ ۱۶ و ۲۶ مهر برای شما سهمیه شرکت در قرعه کشی ایجاد شده است. اما هنوز در آن شرکت نکرده اید.
   با تشکر ازپیگیری شما

  1. سلام
   باید ببینید این توقف ها به چه دلیلی بوده مثلا در چند وقت گذشته بدلیل قانون نوسان ۲۰% و ۵۰% بسیاری از نمادها متوقف میشدند. در نهایت اگر شرکتی به موقع گزارش های خود را منتشر کند زمان کمتری متوقف خواهد بود.

  1. با سلام
   خیر دوست گرامی با ده روز لاگین پیاپی شما میتوانید در قرعه کشی شرکت نمایید.
   برای شرکت در قرعه کشی پی از دوره ۱۰ روزه به بخش مربوطه رفته و درصورت دریافت کد، در قرعه کشی شرکت نمایید.

 22. ۱- تزریق ده درصد کل ازرش شرکت به صورت نقد ۲- معاف از مالیات ده درصد . اینها مشوقان اصلی برای ورود شرکت ها به بورس می باشد

 23. با سلام و وقت بخیر
  سوال ۹۷۰۷۰۴۵ استاندارد به نظر نمی رسد.گزینه ای که به عنوان گزینه صحیح معرفی شده مشخص نیست اولا به استناد چه منبعی صحیح است و ثانیا گفته می شود شرکت ها گاهی به علت این که”زیان” آن ها از”سرمایه”بیشتر می شود اقدام به افزایش سرمایه می کنند.(ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت).مورد دوم این که گزینه اول ناقص است و معلوم نیست مقصود از سود شرکت در آن سود شرکت پس از افزایش سرمایه است یا قبل آن.اگر پس از افزایش سرمایه منظور باشد بسیاری منابع همین گزینه را به عنوان یکی از موارد منطقی افزایش سرمایه قید نموده اند و ذکر کرده اند افزایش سرمایه اگر باعث بهبود سودآوری شرکت نشود بی فایده و غیر جذاب است.

  1. با سلام
   دوست عزیز منبع این سوال کتاب مدیریت مالی نوشته رضا مناجاتی است. برای صحت اطلاعات می‌توانید به این منبع رجوع کنید.
   باتشکر

  1. سلام دوست گرامی
   به دلیل اینکه سوالات به کارشناس مربوطه ارجاع داده می شود لذا این پروسه کمی زمانبر می‌گردد.
   از بابت این تاخیر از شما پوزش می خواهیم

 24. همین چند روز پیش بود ک یهو واسم سوال پیش اومد که چرا شرکت ها وارد بورس میشن با این همه نظارت و سخت گیری
  واقعا ممنون از این مقالتون
  استفاده کردیم

 25. سلام اگه شرکتی روشکسته اعلام بشه بایستی از بورس خارج شود؟و اگه خارج بشه دوباره باز می تونه پس از جمع آوری سرمایه به بورس برگرده ؟

  1. سلام
   قبل از اینکه ورشکسته بشود بورس به شرکت اخطار میدهد تا مشمول ماده ۱۴۱ نشود و زیانش را کاهش دهد . در صورتیکه نتوانند اقدامی انجام دهد به بازار پایه منتقل میشود . و در صورتیکه بتواند وضعیت سود آوری خود را بهبود ببخشد و گزارشات مستمر و فابل اتکا را ارائه دهد میتواند مجدد به بازار بورس برگردد.

 26. با سلام و احترام
  ممنون از بابت مطالب مفید شما
  فقط خواستم بدونم اعداد ۲۰ درصد و ۱۵ درصد شناوری آیا کاملا رعایت میشه؟
  بعضاً دیدم شرکت های اصلی که ۱۸ درصد شناوری داشتن
  ممنون میشم بنده رو آگاه بفرمایید
  با سپاس فراوان

  1. سلام
   طبیعتا باید رعایت شود و به ناشران اخطار داده میشود تا در یک بازه زمانی برای اصلاح سهام شناور اقدام نماید . در صورتیکه رعایت نکنند ممکن است تابلو معاملاتی آنان تغییر کند . ولی از آنجائیکه بحث سهام شناور به نظر سهامدار عمده و کشش بازار بستگی دارد خیلی سخت گیرانه برخورد نمیشود.
   باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *