چرا آموزش بورس برای سرمایه گذاری ضروری است؟

آموزش بورس و یادگیری روش‌های سرمایه گذاری در بازار سهام، یکی از الزامات خرید و فروش سهام و سایر اوراق بهادار محسوب می‌شود؛ چرا که برای کاهش ریسک و انجام معاملات منطقی و صحیح، لازم است فاکتورها و عوامل مختلفی در بازار بورس بررسی و تحلیل شود.

آموزش کاربردی کسب درآمد از بورس و آشنایی با بازار سرمایه روش‌هایی دارد، از جمله:

 • استفاده از فیلم های آموزش بورس (که به صورت رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار می گیرد.)
 • کتاب های آموزش بورس
 • کلاس‌های آموزش بورس حضوری شامل دوره های مقدماتی آشنایی با بورس، آموزش تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال بورس، نحوه کار در بورس و آموزش های پیشرفته بازار سرمایه
 • دوره های آموزشی بورس به صورت مجازی (آنلاین یا آفلاین)
 • کانال‌های تلگرام آموزش بورس
 • ثبت نام در مدرسه بورس

آموزش گام به گام سرمایه گذاری در بورس

چگونه و از کجا آموزش بورس را شروع کنیم؟

در ابتدا باید با مفاهیم اولیه بازار سرمایه آشنا شویم. مفاهیمی نظیر: سهم، نماد، انواع بازارها، اوراق بهادار و انواع آن، عرضه و تقاضا، صف خرید و صف فروش، عرضه اولیه و اصطلاحات و کلمات مشابه.

ثبت نام در مدرسه بورس می تواند پله شروع آموزش بورس ما باشد!

چگونه در بورس معامله کنیم؟

برای آنکه در بورس بتوانیم معامله کنیم، بعد از دریافت کد بورسی باید نحوه استفاده از نرم افزار معاملاتی را بیاموزیم. انواع معامله، اصول سرمایه گذاری و … را آموزش ببینیم.

انواع معامله در بازار بورس چیست؟

باتوجه به روش های معامله در بازار بورس اوراق بهادار باید بدانیم که از کدام روش یا روش ها می توانیم درخواست های خرید و فروش خود را در بورس ثبت کنیم. باید بدانیم که:

 • معاملات آنلاین چیست؟
 • تفاوت معاملات آنلاین و آفلاین چیست؟
 • در چه ساعاتی می توان از کدام روش معاملاتی استفاده کرد؟

اصول اولیه سرمایه گذاری

سرمایه گذاری مانند هر فعالیت دیگری اصولی دارد که آگاهی از آن ها موجب کاهش ریسک و خطرات احتمالی می شود. پس لازم است یادبگیریم که:

 • اصول اولیه سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار چیست؟
 • چگونه اصل سرمایه خود را حفظ کنیم؟
 • سرمایه مازاد چیست و چه سرمایه ای را باید وارد بازار اوراق بهادار کرد؟
 • ۱۵ قدم اصولی سرمایه‌گذاری در بازار سهام چیست؟

قوانین و مقررات بازار سرمایه

با یادگیری مفاهیم اولیه بورسی، آشنایی با اصول سرمایه گذاری و روش های معامله در بورس اوراق بهادار، باید از قوانین و مقررات بازار سرمایه آگاهی داشته باشیم. معامله در هر بازاری قوانینی دارد که اطلاع از آن ها و رعایت آن ضروری است.

به عنوان مثال:

چگونه در بورس حرفه ای شویم؟

پس از آموزش مقدماتی بورس و یادگیری نحوه معاملات در بورس می توانیم وارد مرحله آموزش پیشرفته تری از بازار سرمایه شویم. چند امر موجب حرفه ای شدن ما در بورس می شود:

 • یادگیری انواع روش های تحلیل سهام مانند تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال
 • شرکت در دوره های آموزش پیشرفته بازار سرمایه
 • مطالعه و پیگیری اخبار موثق اقتصادی و بازار بورس
 • تحلیل شاخص  و صنایع مختلف بورسی
 •  مشخص کردن استراتژی معاملاتی
 • مدیریت هیجانات برای سرمایه گذاری و انجام معاملات

آشنایی با دوره های آموزشی بورس (آموزش پیشرفته)

از جمله آموزش های پیشرفته بازار اوراق بهادار می توان به تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی اشاره کرد.

تحلیل تکنیکال سرفصل و روش های مختلفی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحلیل تکنیکال کلاسیک
 • موج شماری و الیوت
 • الگوهای هارمونیک
 • و…

 

در مقابل تکنیکال روش تحلیل بنیادی قرار دارد. تحلیل بنیادی به طور دقیق به بررسی صورت های مالی شرکت ها می پردازد. در مسیر بررسی صورت های مالی میزان تولید و فروش، ساختار دارایی و بدهی، نسبت های مالی و چشم انداز سودآوری شرکت در آینده مورد بررسی قرار می گیرد. تحلیل گران بنیادی بر این باور هستند که سرمایه گذاری بر سهام بازی اولویت دارد و در صورت شناسایی فرصت های مناسب سرمایه گذاری می توان بازدهی بیشتری نسبت به خرید و فروش مکرر سهام کسب نمود.

 

علاوه بر روش های یادشده، برای آموزش پیشرفته بورس و تسلط بیشتر بر تحلیل بازارهای مالی،  کلاس های آموزشی دیگری نیز وجوددارد. تابلوخوانی، روانشناسی بازار، پرایس اکشن، فیلترنویسی و… آموزش هایی است که فعالان بازارهای سرمایه گذاری از آن برای اطمینان بیشتر تصمیماتشان استفاده می کنند.

 

جهت استفاده از کلاس های مقدماتی تا پیشرفته و تخصصی حوزه بورس می توانید علاوه بر استفاده از مقالات و ویدئوهای رایگانی که در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه قرار گرفته است در کلاس های آموزشی کارگزاری آگاه زیر نظر مجرب ترین اساتید شرکت کنید و با آمادگی بیشتری سرمایه گذاری در بورس را  آغاز کنید.

جمع بندی

برای کسب درآمد از بورس و تجربه یک سرمایه گذاری موفق در بورس لازم است از دوره های آموزش بورس در سطوح مقدماتی و پیشرفته بهره بگیریم. ثبت نام در مدرسه بورس، شرکت در کلاس های حضوری آموزش بازار سرمایه، کلاس های آنلاین، مطالعه کتاب های بورسی، مشاهده فیلم های آموزش بورس و مراجعه به سایت های تحلیلی بازار سرمایه از جمله روش هایی است که با استفاده از آن ها می توانی دانش خود را در بازار سرمایه افزایش دهیم.

شرکت کارگزاری آگاه به عنوان کارگزار رتبه الف در ارائه خدمات بورس اوراق بهادار، بورس کالا و انرژی فعال است. این کارگزاری در زمینه معاملات بورس اوراق بهادار کلیه خدمات مورد نیاز سرمایه‌گذاران شامل دریافت کد سهامداری و کد معاملات برخط، خرید و فروش حضوری، اینترنتی و آنلاین را ارائه می‌دهد. کارگزاری آگاه با طراحی سامانه معاملات برخط آسا توانسته گامی مثبت درجهت رفع نیازهای سرمایه‌گذاران بردارد.
با استفاده از مطالب بآشگاه بلاگ می‌توانید با نحوه دریافت کد آنلاین سهام به صورت غیر حضوری (آگاه اکسپرس)، مراحل دریافت کد بورس و معاملات برخط ، فرآیند خرید و فروش حضوری سهام، خرید و فروش اینترنتی سهام، خرید و فروش برخط در کارگزاری آگاه، آشنا شوید.
برای پاسخ به سوالاتی که تاکنون بی پاسخ مانده است، می توانید به سوالات متداول رجوع کنید. همچنین می توانید برای شرکت در دوره های آموزشی بورس، در مدرسه بورس آگاه ثبت‌نام کنید.
خانواده آگاه در شعب کارگزاری آگاه آماده ارائه خدمات به متقاضیان محترم خواهد بود.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.109 نظر در مورد مطلب “چرا آموزش بورس برای سرمایه گذاری ضروری است؟

  1. سلام
   دوست گرامی منظور شما واضح نیست.
   لطقا شفافتر بفرمایید که بررسی پیشنهادات چه تغییری کرده است تا بتوانیم شما را راهنمایی کنیم.
   باتشکر

 1. با سلام
  پیشنهاد بنده این است که باشگاه نیز یه کانال تلگرام مانند داشت یا مثل شبکه اجتماعی بود و از این طریق میتوانستیم سوالات را پاسخ دهیم.

  1. سلام
   دوست گرامی لطفا واضح بفرمایید که چه مشکلی وجود دارد و همچنین لازم است عنوان فیلم آموزشی را ذکر نمایید تا بتوانیم پیگیری کنیم.
   باتشکر

 2. سلام
  یه خواهش اگه امکانش هست از تمام کلاس های حضوری فیلم گرفته بشه و همون دوره مجازی بشه برای کسایی که نمیتونند تا تهران بیان از این دوره استفاده کنند
  با تشکر

  1. با سلام
   دوست عزیز با توجه به این که در کلاس های ضبط شده امکان پرسیدن سوال از اساتید وجود ندازد، کلاس های مجازی به صورت آنلاین برگزار می شود و عزیزانی که در شهرهای مختلف امکان حضور در کلاس های حضوری را ندارند می توانند از این طریق در کلاس های آنلاین شرکت کنند.

 3. سلام وعرض خسته نباشید برای بنده پیام قرعه کشی بر روی خطتم آمد ولی در پروفایلم فعال سازی کد صورت نگرفته .لطفا رسیدگی کنید

  1. با سلام
   دوست گرامی در تاریخ ۲۸ آبان۹۷ لینک قرعه کشی برای شما فعال شده است
   و به علت عدم شرکت شما در این بخش منقضی شده است.
   خواهشمندیم در صورت ثبت ۱۰ روز لاگین پیاپی در باشگاه مشتریان آگاه، به بخش قرعه کشی مراجعه کرده و با استفاده از کوپن مربوطه در این بخش شرکت نمایید.

 4. سلام
  ممنون از ارائه مطلب مفیدتان
  آیا در باشگاه میتوان فهمید که چه تعداد از مشتریان کارگزاری در چه سطحی( کاربر، رامند و ..) هستند?

  1. با سلام
   با توجه به اینکه این گونه اطلاعات، اطلاعات سودمندی برای کاربران محسوب نمیشود درنتیجه درج این گونه اطلاعات در باشگاه مشتریان انجام نمیگیرد.
   باتشکر

  1. سلام
   دوست عزیز
   فیلم فیلترنویسی در بخش فیلم‌های آموزشی رایگان در بلاگ بآشگاه قرار گرفته شده است.
   باتشکر

 5. چطور باید شماره تلفن همراه ثبت شده در کارگزاری که برای ما پیامک های اطلاع رسانی می فرستد رو تغییر بدهیم؟ با تشکر

  1. سلام
   می توانید طی یک نامه امضاء دار، درخواست تغییر شماره را برای همکاران بخش پذیرش ایمیل نمایید.
   لازم به ذکر است امضاء نامه شما باید با امضاء فرمهای درخواست کدبورسی مطابقت داشته باشد.
   آدرس ایمیل کارگزاری آگاه:
   crm@agah.com

  1. سلام دوست عزیز
   در صورتی که نتوانید کلاس را به صورت آنلاین شرکت کنید، فایل‌ها و مطالب آموزشی در سیستم LMS به مدت ۲ ماه بارگذاری می‌شود.
   برای اطلاعات بیشتر می‌توانید در ساعات اداری با شماره ۸۲۱۵۴۰۰۰ داخلی آموزش، تماس بگیرید.

 6. سلام
  لطفا اگر امکانش هست هر چند ماه در مورد شرکت هایی که در ۶ ماهه قبل بیشترین سود دهی را داشتند و از آینده سود آوریشان در کوتاه مدت و بلند مدت مطالبی تهیه بفرمایید
  با تشکر

 7. سلام.خسته نباشید.
  من میتونم بانی خیر بشم و یک در این دنیا و ۱۰۰درآخرت ببرم..😆😂
  (میشه با تخفیفی ک به کمک سطحوح شامل حالم شده بسته اموزشی تهیه کرده و به دوستم بدهم)؟؟

  1. سلام
   بله
   شما میتوانید در کلاس ها ثبت نام کنید برای دوستان خود. در زمان ثبت نام از شما اطلاعاتی میخواهد که میتوانید اطلاعات ایشان را ثبت نمایید.

 8. سلام
  پیشنهاد میکنم بستری را برای انتقال و تبادل تجارب و ارتقا دانش بورسی بین اعضای باشگاه در سایت یا شبکه های اجتماعی فراهم اورید.

 9. سلام . برای یادگیری تحلیل بنیادی نیازی به داشتن تخصص در علم اقتصاد نیست ؟ کسی که با سیاست های اقتصادی هیچ آشنایی ندارد میتواند از تحلیل بنیادی سود ببرد ؟

  1. سلام دوست گرامی
   تحلیل بنیادی یک سری تکنیک های برآورد سود در صورت های مالی است.
   زمانی که یک سیاست اقتصادی اتخاذ می گردد، اثرات خود را در کلان بازار سرمایه می گذارد.
   به عنوان مثال ممکن است افزایش نرخ برای شرکتی اعمال شود. کار تحلیل گر بنیادی این است که این افزایش نرخ ها را در صورت های مالی لحاظ کند و …..

   بنابراین حتی با دانسته های محدود در حوزه علم اقتصاد نیز می توان تحلیلگر بنیادی خوبی شد.

 10. ضمن تشکر از مطالبتون
  منتظر گزاشتن آموزشهای پیشرفته تحلیل تکنیکال(امواج الیوت و هارمونیک و پرایس اکشن و…). ویژه مشتریان کارگزاری آگاه هستیم(بجز فیلمهای موجود از اقای حامد مددی)

 11. سلام . لطفا به آسا تریدرتان امکان باز کردن و حرکت در میان برگه ها (tabs) را فراهم آورید . بطور مثال ما بتوانیم همزمان دو برگه با عنوان خرید و فروش آفلاین و دارایی سهام را داشته باشیم و مجبور به انتخاب های پیاپی از منو نباشیم . ممنون

  1. سلام
   دوست عزیز در حال حاضر این امکان در نسخه وب فراهم است
   و شما می توانید هر بخش یا بخش های مشابه در سامانه آسا را در تب های متعدد باز کنید.

 12. سلام
  حساب بانک ملت رو چطور به کارگزاری وصل کنم تا در زمان خرید به جای حساب کارگزاری از حساب بانکی استفاده کنم؟
  تشکر

  1. سلام
   برای اتصال حساب بانک ملت به حساب معاملاتی کارگزاری آگاه، کارگزاری جهت معرفی کاربر به بانک ملت، فرم درخواست استفاده از خدمات ویژه معاملات بورس (فرم معرفی به بانک) را در اختیار ایشان قرار خواهد داد.
   برای دریافت این فرم میتوانید درخواست خود را به صورت کتبی به آدرس crm@agah.com ارسال نمایید.
   کاربر با در دست داشتن این فرم و کارت شناسایی معتبر، به شعب بانک ملت مراجعه نموده و نسبت به اتصال حساب خود به سامانه معاملاتی آنلاین اقدام می‌نماید. شایان ذکر است در روش مراجعه حضوری به بانک ملت، لازم است متقاضی رسید دریافتی از بانک را به کارگزاری تحویل نماید.

 13. باید بگم که کارگزاری آگاه درزمینه آموزش تلاش وبرنامه ریزی های مناسبی انجام داده که جای تشکر ویژه داره.

 14. بسیار مفید برای تازه ورودها. اما با توجه به تجربه شخصیم، توصیه میکنم که بعد از اموزش های مفاهیم اولیه، به مقدمات تحلیل تکنیکال و بنیادی پرداخته شود و سپس پرداختن به “تابلوخوانی” و “روانشناسی بازار” و سپس در قدم بعدی به تکمیل اطلاعات در زمینه تکنیکال و بنیادی پرداخته شود. بنظرم این روش در بازار ایران بیشتر جواب میده.

  1. سلام
   دوست عزیز منظور شما از بهتر بودن چیست؟
   لطفا بفرمایید درحال حاضر چه اشکالی دارد تا بررسی گردد.
   باتشکر

 15. درود
  واقعا ممنونم بابت این همه امکاناتی که در اختیار مشتریان قرار میدهید
  آگاه بهترین کارگزاری در کشورمون هست واقعا

 16. با سلام، کاش لینک فیلم های آموزشی ابتدایی و رایگان برای آموزش اولیه مفاهیم رو تو این پیچ بگذارید برای استفاده تازه واردها.

  1. سلام
   می‌توانید در همایش های رایگان آشنایی با بازار سرمایه کارگزاری آگاه شرکت کنید و یا مطالب آموزشی موجود در باشگاه مشتریان را مطالعه نمائید.

   باتشکر

 17. شما چرا امتیاز سوالات ماه پیش رو توی رتبه بندی این ماه حساب کردین
  ۳ تا سوال چهارشنبه روز شنبه امتیازش داده شده و برای این ماه محاسبه شده در حالیکه باید برای ماه پیش باشه نه این ماه !!!

  1. سلام
   سوالات روز چهارشنبه روز پنجشنبه ۱ آذر به پایان رسیده است و امکان پاسخگویی نبوده است. لذا در آذرماه لحاظ می شود زیرا ملاک زمان انتشار پاسخ است.

  1. سلام دوست عزیز
   از آنجایی که سایت بآشگاه، سایت مشاوره و تحلیلی نیست، لذا شما می‌توانید سوالات مربوط به صنایع و تحلیل سهام‌های مختلف را از سایت hamfekran.com جویا شوید.
   باتشکر

 18. با سلام ، در بخش لیست معاملات اگر امکان مشاهده سود و زیان معاملات به تفکیک و بازده پایانی فراهم میشد بسیار مفید و کاربردی بود

  1. سلام
   لیست معاملات فقط حاوی معاملات است. بنابراین برای بررسی وضعیت دارایی یا سود و زیان حاصل از خرید و فروش باید به بخش دارایی سهام مراجعه نمایید.

 19. سلام
  با توجه به اینکه دریافت کد آنلاین نیازمند داشتن مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر هست ، کسانی که مدرک پایین تر دارند باید به صورت حضوری درخواست خرید وفروش دهند? یا برای انتقال وجه نقد خود از حساب کارگزرای به حساب بانکی هم باید حضوری انجام دهند یا به صورت تلفنی انجام می شود?

  1. با سلام
   دوستانی که مدرک دیپلم ندارند باید از طریق پنل اینترنتی سفارشات خود را ثبت کنند و با توجه به این که سفارشات آفلاین بوده، معامله گر آن ها را پس از بررسی ثبت میکند.بنابراین نیازی به حضور مشتریان عزیز به صورت حضوری نبوده و همه ی کارها از طریق اینترنت انجام می گیرد.

 20. سلام.
  من معمولا سوالاتی که راجب بورس دارم و سرچ میکنم کارگزاری آگاه میاد بالا و انصافا توضیحات خوبی هم داده.ممنون از شما

 21. سلام
  برای تغییر کارگزاری ناظر چه کار باید کرد? کسانی که معاملات آنلاین انجام نمیدهند راهی به غیر از مراجعه حضور هست?

  1. سلام دوست عزیز
   شما ابتدا می‌بایست کد آنلاین خود را از سایت ex.agah.com دریافت نمایید و در سامانه آساتریدر کارگزاری آگاه، قسمت تغییر کارگزار ناظر نسبت به تغییر ناظر سهام خود به صورت غیر حضوری اقدام نمایید.
   جهت اطلاعات بیشتر به فیلم آموزشی “نسخه جدید نرم افزار آساتریدرآگاه – تغییر کارگزار ناظر” مراجعه بفرمایید.

  1. با سلام
   دوست عزیز برای فعالیت در بورس راه های متفاوتی وجود دارد.اگر قصد سرمایه گذاری به صورت مستقیم دارید میتوانید از سیگنال ها و تحلیل های سایت همفکران استفاده کنید.

 22. با سلام و تشکر از شما عزیزان به خاطر این مطلب برای آموزش مخاطبان، لطفا در مورد نتایج و جوایز سالگرد تاسیس نیز مجددا اصلاع رسانی کنید. با تشکر

  1. سلام
   بله مطالعه همواره لازم است. از جمله مطالعه کتاب های بورسی و سرمایه گذاری نظیر ارزش گذاری سهام، تحلیل نموداری بازار سهام به زبان ساده، مفاهیم بورس اوراق بهادار و… سودمند است.

 23. شرکتی می‌خواهد برای انتخاب پنج عضو هیات مدیره اقدام نماید. اگر تعداد کل سهام شرکت ۳ میلیون باشد حداقل تعداد رای مورد نیاز برای انتخاب یک عضو هیات مدیره چند است؟

 24. سلام
  با توجه به اینکه کلاس های حضوری آگاه فقط در تهران برگزار میشه و با در نظر گرفتن مشتریانی که در شهرستان سکونت دارند و امکان استفاده از کلاس های حضوری را با توجه به نوع شغلشان ندارند، لطفا برنامه ای برای کلاس های حضوری در شهرستان ها هم. تدارک ببینید تا بتوانیم استفاده کنیم
  با تشکر

  1. ضمن عرض سلام و احترام
   دوست عزیز برای دریافت اطلاعات کامل در خصوص دوره های حضوری در سایر شهرها می توانید به با جستجوی “بورس شهر مورد نظر خود” در مرورگر گوگل به صفحه مشخص به این شهر وارد شوید و اطلاعات دوره های آموزشی و سایر موارد دیگر را مطالعه فرمایید.

 25. ای کاش فیلم های آموزشی جدیدتری روآپلود کنید.مثلا الیوت ها دیگه خیلی خیلی مقدماتی هست فقط اشاره شده بهشون

  1. سلام دوست عزیز
   ممنون از اینکه پیشنهادات خود را برای بهبود خدمات ارسال می‌کنید.
   پیشنهاد شما را بررسی و درصورت امکان اجرا خواهیم کرد.
   باتشکر

 26. سلام
  روند بورس در چند سال گذشته به گونه ای بوده که گاهی اوقات حرفه ای های بازار را هم با سردرگمی مواجه کرده،
  به نظر میرسد روند ها بیشتر حالت دستوری داشته است تا تکنیکال.

 27. سلام
  من به تازگی مشتری آگاه شدم.امیدوارم با کمک دوستان و پرسنل مجرب کارگزاری آگاه تجربه موفقی داشته باشم

 28. سلام
  من به تازگی مشتری آگاه شدم.امیدوارم با کمک دوستان و پرسنل مجرب کارگزاری آگاه تجربه موفقی داشته باشم ممنون تشکر از آگاه

  1. سلام دوست گرامی
   به دلیل اینکه تعداد مطالب آموزشی زیاد است امکان اینکه تمامی مطالب را در یک صفحه قرار دهیم وجود ندارد ولی می‌توانید مطالب آموزشی مورد نظر خود را در بآشگاه بلاگ، جستجو و مطالعه بفرمایید.
   باتشکر

  1. سلام
   دوست گرامی به دلیل اینکه این مطالب هر چند وقت یکبار بروزرسانی می‌شوند
   لذا از گذاشتن پی دی اف آن در سایت، معذوریم.
   با تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *