پول هوشمند چیست؟ (آموزش تشخیص ورود پول هوشمند به سهم)

 • ۲ بهمن ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۳۱ نظر
 • ۴۱۵۸۳ مشاهده
آموزش تشخیص ورود و خروج پول هوشمند به سهم در بورس

آیا می دانید سهام ارزشمند بازار را چگونه باید تشخیص داد؟ یکی از فاکتورهای مهم شناسایی سهام ارزشمند، تشخیص زمان ورود و خروج پول هوشمند در سهم است. در اکثر مواقع تصمیم برای انتخاب یک یا چند گزینه سرمایه گذاری، در میان انتخاب‌های متعددی که پیش روی افراد قرار دارد، همراه با ریسک سرمایه گذاری و تردید و گاهی هم با ترس همراه است. این تشخیص از میان اطلاعات فراوان موجود ممکن است کار سخت و زمان‌بری باشد. در کنار این موارد، بالا بودن ریسک سرمایه‌گذاری در بازار بورس و سهام، این تشخیص را سخت‌تر و نیازمند تلاش بیشتر می‌کند.

بنابراین افرادی که تمایل دارند تا در این بازارها فعالیت کنند، ابتدا باید آموزش‌های موردنیاز را دریافت کرده و با شناخت کافی و انجام تحلیل‌های موردنیاز مناسب‌ترین گزینه سرمایه گذاری خود را انتخاب نمایند. یکی از مفاهیمی تأثیرگذار در بازار سرمایه، پول هوشمند نام دارد. در این مقاله به بررسی پول هوشمند و چگونگی تشخیص آن در سهام مختلف می‌پردازیم.

پول هوشمند چیست؟

پول هوشمند سرمایه‌ای است که توسط سرمایه گذاران و متخصصان بزرگ مالی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، خبرگان بازار و … جهت ایجاد روندهای بزرگ قیمتی در سهم وارد بازار می‌شود. سرمایه‌گذاران عمده بازار با درک بالای خود از نیازهای بازار و همچنین دسترسی به اطلاعات نهانی و بیشتری نسبت به سایر افراد، باقدرت خود جهت حرکت سهم را مشخص می‌کنند. پول هوشمند به‌اندازه‌ای بزرگ است که می‌تواند به‌صورت مصنوعی روند قیمت یک سهم را تغییر دهد و تأثیرات عمده‌ای بر بازار ایجاد کند. با ورود پول هوشمند به بازار، سایر بخش‌های آن نیز تحت تأثیر قرار گرفته و موجب افزایش یا کاهش قیمت‌ها می‌شود.

چگونگی ورود و خروج پول هوشمند به بازار بورس

زمانی که سرمایه گذاران عمده و اصلی بازار با توجه به شرایط موجود تشخیص دهند که نیاز است تا بر روی یک سهم سرمایه گذاری ویژه‌ای انجام دهند، شروع به خرید سهم موردنظر در حجم‌های بالا می‌کنند و موجی قوی و مثبت روی آن سهم ایجاد می‌کنند. معمولاً پس از چند روز و افزایش چنددرصدی قیمت های سهم، سایر سرمایه‌گذاران مانند سرمایه گذاران ثانویه و خرد، متوجه این موج قوی می‌شوند و هیجان بالایی برای خرید سهم ایجاد می‌شود. در این زمان شایعات در بازار گسترده می‌شود و هدف‌گذاری‌های جدیدی برای قیمت سهم ایجاد می‌گردد. با افزایش این هیجانات و خریدهای بالای سهم، قیمت افزایش می‌یابد و درنتیجه سهم رشد زیادی را تجربه می‌کند. پس از گذشت مدت‌زمانی از رشد قیمت سهام، همان سهامداران عمده با همان سرعتی که وارد بازار شدند و قیمت سهم را افزایش دادند و به سود مدنظر خود دست یافتند، با همان سرعت از سهم خارج شده و شروع به فروش سهام می‌کنند. بدین ترتیب پول هوشمند از سهم خارج می‌شود و قیمت آن به‌تدریج کاهش می‌یابد.

ازآنجایی‌که بسیاری از سرمایه گذاران خرد از این موضوع اطلاعی ندارند، ممکن است این ریزش قیمتی را اصلاح قیمتی تصور کنند و همچنان به سهامداری سهم ادامه داده و انتظار رشد قیمت داشته باشند. این دسته از سرمایه‌گذاران با توجه به عدم اطلاع از ورود و خروج سهامداران عمده یا همان پول هوشمند، همچنان سرمایه خود را در سهام موردنظر نگه می‌دارند و درنتیجه متضرر می‌شوند. حال بیشتر سهامداران غیر عمده در قیمت‌های بالا سهام را خریداری کرده‌اند و ازآنجاکه نقدینگی و قیمت سهم روند نزولی پیدا کرده، شانس خروج از سهم بسیار کم می‌شود. بدین‌صورت پول هوشمند قدرتمندتر شده و این چرخه را چندین بار تکرار می‌کند.

باید به این نکته هم توجه داشت که ورود پول هوشمند به بازار رخدادی نیست که پیوسته تکرار شود و افراد بتوانند به‌راحتی آن را تشخیص دهند. به‌طور معمول ممکن است برای یک سهم خاص، این اتفاق یک یا دو بار در سال رخ دهد که سبب رشد سریع قیمت سهم شود. دلیل این امر ورود پول هوشمند و سپس خروج آن است که موجب کسب سودهای بیشتر برای عده‌ای از سهامداران می‌گردد.

با توجه به مطالب بیان‌شده می‌توان گفت که پول هوشمند زمانی وارد بازار می‌شود که قیمت سهم در کف خود قرار دارد یا به پایین‌ترین حد خود رسیده و نسبت به سهم امیدواری وجود ندارد و تقاضایی برای خرید سهم نیست. پول هوشمند به این دلیل وارد سهم می‌شود تا این عدم تقاضا را رفع کند و فشار فروش سهم را کاهش داده و قیمت سهم را افزایش دهد.
بدین‌صورت یکی از اهداف اصلی ورود پول هوشمند، تأثیرگذاری روی قیمت‌های بازار است تا از این طریق در قیمت‌های پایین خرید انجام شود و در قیمت‌های بالا سهم به فروش برسد و سودآوری حاصل شود.

تشخیص ورود و خروج پول هوشمند

یکی از مهم‌ترین عواملی که به‌واسطه آن می‌توان وجود پول هوشمند را تشخیص داد، حجم معاملات است. با در نظر گرفتن حجم معاملات می‌توان ورود یا خروج پول هوشمند را به یک سهم یا صنعت تا حدودی تشخیص داد. حجم معاملات درواقع میزان معاملات انجام‌شده در دوره‌ای مشخص از زمان (روزانه، هفتگی، ماهانه و …) است که در نمودار میله‌ای یک سهم قابل‌مشاهده است. با رصد حجم معاملات همراه با قیمت، تحلیلگران می‌توانند جهت حرکت بازار را تشخیص دهند. برخی از تحلیلگران معتقدند که روند قیمت از روند حجم معاملات عقب‌تر است. بدین معنی که روندهای صعودی و نزولی را می‌توان قبل از مشخص شدن روندهای برگشتی قیمت، در حجم معاملات مشاهده کرد.

بر اساس یکی از اصول رایج در بازار بورس وال‌استریت، حجم معاملات تغییرات قیمت را به وجود می‌آورد. حجم معاملات در بازارهای پررونق، نسبتاً سنگین و در بازارهای راکد، نسبتاً سبک است؛ اما بااین‌حال نمی‌توان گفت تنها حجم معاملات به‌طور دقیق این موضوع را مشخص کند. تشخیص ورود پول هوشمند نیاز به دانش کافی و تجربه و شناخت سهم دارد.

بر اساس تجربه می‌توان بیان کرد چنانچه حجم معاملات یک سهم در زمان عدم وجود تقاضای آن به‌یک‌باره به میزان زیادی افزایش یابد، یکی از نشانه‌های ورود پول هوشمند است. در مقابل کاهش شدید و فروش سنگین یک سهم به‌یک‌باره را می‌توان خروج پول هوشمند از آن در نظر گرفت؛ بنابراین خرید و فروش حجم بالای یک سهم در زمان کوتاه و به‌یک‌باره را می‌تواند از نشانه‌های وجود پول هوشمند در سهم باشد.

یکی دیگر از نشانه‌های تشخیص وجود پول هوشمند، مقایسه تعداد خریدار یا فروشنده نسبت به حجم معاملات است. به این صورت که اگر تعداد خریداران کم ولی حجم بسیار بالا باشد، نشان‌دهنده آن است که سرمایه گذاران کلان در حال خرید سهم هستند. در مقابل وجود فروشندگان کم ولی با حجم بالای سفارش فروش می‌تواند نشان از خروج پول هوشمند باشد.
ارزش معاملات روزانه نیز یکی دیگر از عوامل تشخیص این موضوع است. اگر میانگین ارزش معاملات روزانه در بازار در محدوده‌ای باشد و در زمان کوتاهی دو تا سه برابر شود، می‌توان نتیجه گرفت علت این نقدینگی بالا وجود پول هوشمند است. با توجه به نشانه‌های عنوان‌شده، سرمایه‌گذاران و سهامداران خرد می‌توانند ورود یا خروج پول هوشمند را تشخیص دهند.

فیلتر ورود یا خروج نقدینگی به سهم

با توجه به مطالب گذشته درزمینهٔ فیلترنویسی و انواع فیلترنویسی در بازار بورس، می‌توان عنوان کرد که فیلترنویسی به سهامداران کمک می‌کند تا زمان و قیمت مناسب خرید یا فروش سهام را بیابند و بر اساس اهداف سرمایه‌گذاری خود، سهام مناسب را در بازار بورس تشخیص دهند؛ بنابراین علاوه بر در نظر گرفتن سایر عوامل ذکرشده، می‌توان برای تشخیص وجود پول هوشمند در سهم، از فیلترنویسی نیز استفاده کرد. همان‌طور که عنوان شد حجم معاملات تأثیر زیادی در تشخیص پول هوشمند دارد. فیلتر حجم معاملات به افراد کمک می‌کند تا در صورت افزایش یک‌باره حجم، آن را شناسایی کنند. همراه با فیلتر حجم معاملات، باید وضعیت تکنیکالی سهم نیز بررسی شود.

برای مشاهده و استفاده از فیلتر پول هوشمند، روی گزینه زیر کلیک نمایید.

کلام آخر

یکی از گزینه‌هایی که برای یافتن انتخاب‌های مناسب سرمایه‌گذاری مخصوصاً در زمان نوسان بازار و افزایش عدم اطمینان به افراد کمک می‌کند، وجود پول هوشمند است. معامله گران حرفه‌ای با رصد پیوسته جهت تحرکات قیمتی و حجم معاملات و سایر عوامل تأثیرگذار بر قیمت، قادر خواهند بود تا از ورود و خروج پول هوشمند در بازار مطلع شوند و بتوانند به کمک این موج ایجادشده به سودهای بالاتری دست یابند. افرادی که به این عوامل تأثیرگذار توجهی نمی‌کنند، تحت تأثیر شایعات منتشرشده و اخبار نادرست قرار می‌گیرند و بر اساس هیجانات ایجادشده تصمیم به خرید یا فروش سهام می‌گیرند و دچار زیان می‌شوند. در این شرایط دریافت اطلاعات و آموزش‌های لازم نقش بسزایی را در کسب سود در بازار بورس بازی می‌کند.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

31 پاسخ به “پول هوشمند چیست؟ (آموزش تشخیص ورود پول هوشمند به سهم)”

 1. رزاق فانی گفت:

  از اینکه در جهت پیشرفت اعضا دانش مارو بروز میکنید سپاسگذاریم

  ۳۲
 2. سجاد گفت:

  مطلب فوق العاده مفیدی هس برای تشخیص روند سهم

  ۱۶
 3. جواد گفت:

  ممنون بابت تهیه این مطلب ، در کنار این گزینه (ورود پول هوشمند ) جهت خرید یک سهم ، با استفاده از فیلتر نویسی باید به نکات جابه جایی سهم از حقوقی به حقیقی ، درشت ترین خریداران حقیقی را نیز مد نظر قرار داد .

  ۹
 4. amolcivil گفت:

  به عنوان یک تازه وارد باید بگم ورود و خروج پول هوشمند چندان هم کار ساده ای نیست حتی توسط افراد خبره... ولی چیزی که من دستگیرم شده اینه که باید پیگیر خرید و فروش کلان و با حجم سنگین سهم های داخل سبدمون باشیم و با حساسیت دنبالش کنیم چون دنبال کردن تمام سهم ها از حوصله و زمان و حتی سواد بورسی ما خارجه... پس توصیه میکنم البته به خودم که خرید و فروش سهام های محدود خودمون رو کنترل کنیم

  ۱۴
 5. سادات احمدی گفت:

  سلام و درود بر شما
  این پست واقعا عالی بود
  با توجه به مطالب فوق و اهمیت فیلترنویسی من بزودی آموزش فیلترنویسی رو شروع میکنم
  از شما ممنونم که مطالب آموزشی بورس را بصورت رایگان در اختیار ما قرار می دهید
  با تشکر فراوان

  ۶
 6. علی محمدیان گفت:

  با سلام

  توضیحات خوب و کامل بود .

  سوال : صرفا ورود و خروج پول هوشمند میتونه به معنی سیگنال خرید یا فروش باشه یا تحلیل دیگری هم لازم است ؟

  ۵
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   یکی از گزینه‌هایی که برای یافتن انتخاب‌های مناسب سرمایه‌گذاری مخصوصاً در زمان نوسان بازار و افزایش عدم اطمینان به افراد کمک می‌کند، وجود پول هوشمند است. معامله گران حرفه‌ای با رصد پیوسته جهت تحرکات قیمتی و حجم معاملات و سایر عوامل تأثیرگذار بر قیمت، قادر خواهند بود تا از ورود و خروج پول هوشمند در بازار مطلع شوند و بتوانند به کمک این موج ایجادشده به سودهای بالاتری دست یابند. علاوه براین گزینه می بایست عوامل دیگری را نیز مورد بررسی قرار داد.

   ۶
 7. مدنی گفت:

  بسیار عالی و مورد استفاده

  ۴
 8. فضل الله گفت:

  ممنون از راهنمایی خوبتون

  ۲
 9. میثم نجفی زاده گفت:

  ممنون. نوشته مفید و کاربردی است.

  ۳
 10. امیر64 گفت:

  مطالب عالی بود. نکات ریزی که تا حالا نخونده بودم. ممنون.

  ۰
 11. حسين گفت:

  از اینکه سطح علمی ما را بالا می‌برید از شما متشکرم

  ۵
 12. Mjaid گفت:

  فکر کنم بیشتر برای نوسان گیری خوب باشه

  ۴
 13. مجید حسن خانی گفت:

  کنترل جریان نقدینگی عامل مهمی جهت درک تعیین وضعیت آینده یک نماد است.مطلب آموزنده ای بود.
  تشکر

  ۱
 14. Mohammad گفت:

  چگونه تو بورس موفق باشیم

  ۹
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   آگاهی کامل از موقعیت مالی و تعریف شفاف اهداف مالی‌تان، نخستین گام یک سرمایه‌گذاری موفق در بورس است. چند مورد از کلیدهای حیاتی برای یک سرمایه‌گذاری موفق :
   اهداف و نیازهای خود را بشناسید. میزان تحمل ریسک خود را بدانید. اهداف خود را بودجه‌بندی و فرموله کنید. گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری را ارزیابی کنید. طبق استراتژی متناسب با وضعیت خود سرمایه‌گذاری کنید که برای داشتن و انتخاب یک استراتژی مناسب نیاز به کسب تجربه و دانش بورسی می باشد. برای شروع آموزش پیشنهاد می کنیم در تورهای آموزشی رایگان که در هفته برگزار می شود شرکت کنید . همچنین می توانید از مطالب بلاگ, ویدئو های آموزشی و کلاس های آموزشی رایگان بهره مند شوید. همچنین با مراجعه به "ویترین باشگاه " میتوانید از برنامه آموزشی آگاه مطلع شوید.

   ۳
 15. خدیجه مومبینی گفت:

  واقعا شناسایی ورود پول هوشمند به سهمی کار سختی هست.مطالب اموزنده دارین بسیار ممنونم خسته نباشید

  ۳
 16. فرزاد گفت:

  بسیار مفید و کاربردی

  ۱
 17. محمد صحت زاده گفت:

  با سلام
  سیگنال خرید و فروش چطوری میشه تشخیص داد؟؟ آیا سایت همفکران اعلام میکنه

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما میتوانید با عضویت در سایت همفکران می توانید از خدمات مشاوره ای کارگزاری آگاه بهره مند شوید. سیگنال‌های همفکران در قالب دو مطلب ارائه می گردد: "سبد پیشنهادی همفکران" و "سیگنال های معاملاتی همفکران"
   جهت کسب اطلاعات بیشتر درساعات اداری با شماره ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ داخلی ۷ تماس حاصل فرمایید.

   ۰
 18. ابراهیم گفت:

  تشخیص دادن به موقع ورود وخروج پول هوشمند به سهم خیلی مهمه . اگه به دنبال سود در کوتاه مدت هستید حتما روی این مشخصه کار کنید.

  ۱
 19. سجاد قربانی گفت:

  از اینکه سطح علمی ما را بالا می‌برید از شما متشکرم.

  ۰
 20. ابراهیم کریمی سنگیچینی گفت:

  سلام با کد بورسی، که برایم پیامک شده است. در سامانه وارد نشده است. نمی توانم سهمی خرید و فروش کنم. لطفا پیگیری کنید.

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که کد بورسی برای شما صادر شود نام کاربری و کلمه عبور برای ورود به سامانه معاملاتی برای شما از طریق ایمیل و یا پیامک ارسال می شود. شما میتوانید کد بورسی خود را از طریق زیر مشاهده نمایید.
   در سامانه معاملاتی ، قسمت بالای صفحه سمت چپ، روی علامت چرخ دنده کلیک کنید
   در زیر نام و نام خانوادگی کد بورسی و کد باشگاه شما نوشته شده است. جهت پیگیری ، می توانید در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

   ۲
 21. mohammad.dejban گفت:

  بسیار عالی و اموزنده باتشکراز تک تک عوامل اگاه بابت اطلاع رسانی

  ۳
 22. حمید رضا گفت:

  مطمئنا ورود پول هوشمند به سهم می تواند یکی از دلایل رشد سهم باشد
  اما نکته مهم بررسی فیلتر ها و استراتژی های مهم جهت شناسایی پول هوشمند هست که نیاز به تجربه و بررسی دارد

  ۲
 23. محسن گفت:

  خیلی ممنون از وقت و انرژی ای که برای افزایش دانش و افزایش سرمایه کاربران می گذارین. بسیار مفید بود.

  ۰
 24. سعيد گفت:

  سلام سعيد هستم به نظر من اينكه هر كسى شخصا با مطالعه و اموزشهايى كه در مدت مثلا چند ماه در مورد بورس كسب مى كنه مثل اينست كه يك شخص غير پزشك را با چند ماه اموزش روانه اتاق عمل كنيم ؛ به هر حال علم اقتصاد و بازارهاى سرمايه گذارى كه افراد خبره اى با مدارك دكترى باز هم نظرات متفاوتى دارند ؛ بهتره افراد غير حرفه اى سرمايه شان را با دانش اندك خود از بين نبرند

  ۱

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: