واگرایی چیست؟ کاربرد واگرایی در تحلیل تکنیکال (۱)

 • ۱۶ بهمن ۱۳۹۶
 • agah1
 • ۸۱ نظر
 • ۸۰۴۶۹ مشاهده
واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال 1

در مطالب قبلی از سلسله مطالب حوزه تحلیل تکنیکال، در خصوص برخی مفاهیم، ابزارها و کاربرد آن‌ها در تحلیل سخن گفتیم.  یکی از مفاهیم دیگر در این حوزه، واگرایی است. واگرایی‌ها به شرایطی از بازار گفته می‌شود که تضادی آشکار بین قیمت و ابزارهای دیگر ایجاد شده و نشان‌دهنده چرخش‌های کوچک و بزرگ بازار، در آن مقطع زمانی است. این وضعیت بیانگر ضعف معامله‌گران در گام آخر بوده و در این شرایط بازار آماده چرخش است.

به‌بیان‌دیگر واگرایی به معنی ضعف یک روند بوده و زمانی مشاهده می‌شود که قیمت و اندیکاتور در خلاف جهت یکدیگر حرکت می‌کنند. همچنین روند قیمت به پایان خود نزدیک شده و میل به چرخش دارد.

در بیشتر مواقع برگشت‌های بزرگ یک نمودار زمانی اتفاق می‌افتد که یک واگرایی مناسب داشته باشیم. از واگرایی‌ها می‌توان برای شناسایی قیمت و سطوح حساس استفاده کرد و روندهای ضعیف را که میل به برگشت دارند، تشخیص دهیم.

برای تشخیص واگرایی از اندیکاتورهای مختلف استفاده می‌کنیم. اندیکاتور مک‌دی (MACD) یکی از مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین ابزار برای تشخیص واگرایی است. از سایر اندیکاتورها مانند RSI ،CCI و … هم می‌توان برای تشخیص واگرایی استفاده کرد.

در این مقاله قصد داریم به معرفی واگرایی بازار بپردازیم که یکی از مباحث مهم در تحلیل تکنیکال به‌شمار می‌رود.

واگرایی‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند که در این مقاله به بررسی واگرایی معمولی می‌پردازیم.

واگرایی معمولی و انواع آن

واگرایی معمولی حالتی از واگرایی است و زمانی رخ می‌دهد که بین قیمت و اندیکاتور یک تناقض رفتاری وجود داشته باشد. دراین حالت اندیکاتور با حرکت قیمتی مخالفت کرده و نسبت به آن رفتار متضادی را از خود نشان می‌دهد. درواقع درهنگام وقوع این نوع واگرایی، قیمت از ادامه حرکت بازمی‌ایستد و تغییر جهت می‌دهد. این نوع واگرایی را با نماد RD نمایش می‌دهند و به دو دسته واگرایی معمولی مثبت و منفی تقسیم می‌شود.

واگرایی معمولی مثبت(RD+):

به‌طورکلی واگرایی معمولی مثبت در کف‌ها تشکیل می‌شود. به این شکل که قیمت، کفی پایین‌تر از کف قبل خود را ثبت می‌کند؛ اما اندیکاتور با این حرکت مخالفت کرده و نسبت به کف قبلی خود، یک کف بالاتر را ثبت می‌نماید. در این حالت قیمت میل به افزایش دارد و نشان می‌دهد که فروشندگان ضعیف شده‌اند.

فرم واگرایی معمولی مثبت به‌صورت زیر است:

واگرایی معمولی مثبت

واگرایی معمولی منفی(RD-):

این حالت از واگرایی معمولی در انتهای یک حرکت صعودی و در سقف رخ می‌دهد. به‌این‌صورت که قیمت، یک سقف بالاتر از سقف قبلی خود را می‌سازد؛ اما اندیکاتور با این حالت قیمت، مخالفت کرده و سقفی پایین‌تر از سقف قبلی ایجاد می‌کند. این نوع از آرایش واگرایی که در انتهای یک روند صعودی اتفاق می‌افتد، به‌عنوان واگرایی معمولی منفی شناخته شده و منجر به کاهش قیمت می‌شود.

واگرایی معمولی منفی، بیان‌گر ایجاد ضعف در خریداران است و قیمت می‌تواند یک آرایش نزولی به خود بگیرد و قدرت فروشندگان نسبت به خریداران بیشتر شود.

فرم واگرایی معمولی منفی به‌صورت زیر است:

واگرایی معمولی منفی

در شکل‌های زیر مثال‌هایی از واگرایی را مشاهده می‌کنید:

مثالی از واگرایی معمولی

شکل فوق مربوط به نمودار ثاباد است. همان‌طور که مشخص است نمودار بعد از یک رشد و بازدهی نسبتاً خوب، با ایجاد یک واگرایی معمولی منفی در سقف قیمتی با ریزش مواجه شده و مقدار زیادی از مسیر صعود را اصلاح کرده است.

نمونه‌ای از واگرایی

شکل فوق متعلق به سهام ثفارس است. این نمودار در کف قیمتی با ایجاد یک واگرایی معمولی مثبت و همچنین کاهش قدرت فروشندگان روبه‌رو شده است که در ادامه رشد قیمتی نسبتاً خوبی به وجود آمده است.

برای ثبت نام در دوره تحلیل تکنیکال مقدماتی کلیک نمایید:

تا به اینجای کار به معرفی واگرایی معمولی پرداختیم و انواع آن را توضیح دادیم. آنچه گفته شد مقایسه بین نمودار قیمتی و اندیکاتور است که در صورت تضاد بین اندیکاتور و قیمت، واگرایی مشاهده می‌شود.

قیمت‌ها و سطوح مناسب برای تشکیل واگرایی:

با استفاده از ابزاری که در تحلیل تکنیکال موجود است، می‌توان سطوح حساس قیمتی را شناسایی کرد. زمانی‌که نمودار به این سطوح می‌رسد معمولاً با واگرایی همراه بوده و نشانه ضعف در روند جاری است.

هنگامی‌که نمودار با سرعت‌بالا بدون واگرایی به سمت سطوح حمایت و مقاومت درحرکت باشد، احتمال شکست سطوح بسیار بالا است. گاهی اوقات شکست در سطوح مقاومت و حمایت با واگرایی همراه بوده که در بسیاری مواقع می‌توان این شکست را فریب‌دهنده (fake) درنظر گرفت.

نمونه‌هایی از واگرایی

سطوح حمایت و مقاومت داینامیک یا به عبارتی خطوط روند صعودی یا نزولی، کاملاً مستعد تشکیل واگرایی هستند. با تشکیل واگرایی در این سطوح، می‌توان به سطح موردنظر اعتماد کرد و برای ورود یا خروج از معامله تصمیم گرفت. این مورد را می‌توان به باندهای کانال هم تعمیم داد. نموداری که در یک ساختار کانالیزه در حالت حرکت باشد، مستعد تشکیل واگرایی در کف و یا سقف کانال است. در این حالت بهترین استراتژی، نوسان‌گیری بین سقف و کف کانال است که با تشکیل واگرایی می‌توان با اعتماد بیشتری به انجام معامله پرداخت.

نمونه واگرایی

به این نکته هم باید توجه کرد که اگر در یک ساختار کانالیزه، سطحی شکسته شد و با واگرایی همراه بود، می‌تواند کاملاً فریب‌دهنده (fake) باشد.

یکی دیگر از کاربردهای واگرایی استفاده از آن‌ها در سطوح فیبوناچی است. اگر در یکی از سطوح فیبوناچی (معمولاً ۶۱٫۸% و ۷۸٫۲%) واگرایی وجود داشته باشد، می‌توان به برگشت نمودار از آن سطح امیدوار بود و با استفاده از ابزار تکنیکال به دنبال فرصت‌های معاملاتی گشت.

نمونه‌ای از واگرایی

از واگرایی در دیگر الگوهای تکنیکال نیز می‌توان استفاده کرد. ازجمله این الگوها می‌توان به امواج الیوت، الگوهای هارمونیک، الگوهای برگشتی و … اشاره کرد. ایجاد واگرایی در هر یک از این الگوها، اعتبار آن‌ها را افزایش داده و می‌توان با استفاده از ابزار تکنیکال به دنبال فرصت‌های معاملاتی برای خرید یا فروش بود.

در این مقاله تلاش شد مفهوم واگرایی معمولی به‌صورت کامل بیان شود و کاربردهای واگرایی معمولی در سطوح حساس قیمتی، مورد بررسی قرار گیرد. در مطالب بعدی از این سری مقالات، به بررسی واگرایی مخفی و زمانی خواهیم پرداخت.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

81 پاسخ به “واگرایی چیست؟ کاربرد واگرایی در تحلیل تکنیکال (۱)”

 1. AJ1146 گفت:

  معمولا برای مشاهده واگرایی از چه اندیکاتوری استفاده میکنند؟

  ۵
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   پرکاربردترین اندیکاتور در مبحث واگرایی ها، اندیکاتور مکدی است. اما از دیگر اندیکاتورها مانند RSI و CCI , .... هم میتوان استفاده کرد.
   در صورتی که چند اندیکاتور واگرایی را تایید کند، اعتبار واگرایی بیشتر است.

   ۲۴
 2. AJ8553 گفت:

  با تشکر از اطلاعات مفید.

  ۵
 3. AK1877 گفت:

  سلام
  مطلب آموزنده و مفیدی برای تحلیل است

  ۴
 4. AG9916 گفت:

  سلام
  ممنون بابت اطلاعات خوبی که در بلاگ ارایه می دهید.

  ۱
 5. Amir04550 گفت:

  سلام

  " گاهی اوقات شکست در سطوح مقاومت و حمایت با واگرایی همراه بوده که در بسیاری مواقع می‌توان این شکست را فریب‌دهنده (fake) درنظر گرفت."

  این جمله با شکلی که در ذیل این جمله قرار گرفته همخوانی نداره.فکر میکنم اشتباهی رخ داده

  ۲
  • Amir04550 گفت:

   کامنت من جواب نداشت؟

   ۰
   • Agah گفت:

    سلام
    کامنت شما به کارشناس مربوطه ارجاع شده و در دست پیگیری است. به محض حضصول نتیجه، در پاسخ شما درج می گردد.

    ۰
  • Agah2 گفت:

   درود بر شما
   باندهای کانال هم به نوعی سطوح حمایت و مقاومت هستند.
   شکست fake برای تمام سطوح حمایت و مقاومت، مانند سطوح استاتیک، صادق است.

   ۱
   • Amir04550 گفت:

    سلام
    حرف شما درست هست ولی من بیشتر تاکید روی شکل دارم که به نظرم در قسمتی که نشون داده شده در شکل واگرایی اتفاق نیفتاده.در شکل اول از مطلب:قیمت‌ها و سطوح مناسب برای تشکیل واگرایی:

    ممنون میشم اگه اشتباه میکنم راهنمایی کنید

    ۱
    • Agah2 گفت:

     با سلام مجدد خدمت شما دوست عزیز
     در نمودار کف پایین تر اتفاق افتاده اما در اندیکاتور مکدی شاهد این هستیم که اندیکاتور با یک شیب ملایم از کف به سمت بالا آمده و یا به عبارتی از فاز منفی در حال ورود به فاز مثبت هست و کف جدید اتفاق نیفتاده است.
     اکر تایم فریم مکدی کوتاه مدتی تر شود، تشخیص واگرایی واضحتر میشود.

     ۳
 6. Agah79722 گفت:

  سلام ...
  ممنون ازینکه دانسته هاتون را در اختیار دیگران هم قرار میدین...

  ۰
 7. فلفل گفت:

  مطلب مفیدی بود. ممنون

  ۱
 8. miladmahtabi1983@gmail.com گفت:

  سلام
  تشکر بخاطر مطالب مفید و تحلیلی شما.

  نویسندگان یا تحلیل کنندگان این مطالب رو میتونید معرفی کنید؟

  ۰
 9. AG9916 گفت:

  سلام
  لطفا ادامه این مطلب رو هم در بلاگ ارائه کنید.
  ممنون

  ۰
 10. AH7434 گفت:

  سلام - بسیار بسیار عالی و مفید هستن - تشکر از باشگاه بلاگ

  ۰
 11. AJ2719 گفت:

  سلام

  منتظر مقاله واگرایی های مخفی و زمانی هم هستیم.
  منظور از سطوح حمایت و مقاومت داینامیک چی هست ؟
  حمایت و مقاومت بغیر از خط ساده در برخورد با پیوت ها مگه چیز دیگه ای هم هست ؟
  در مورد داینامیک هم توضیح بفرمائید.
  ممنون

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام
   در اسرع وقت مقاله مربوط به واگرایی مخفی و زمانی ارائه خواهد شد.
   خط روندهای صعودی و نزولی و کانالها، حمایتها و مقاومتهای داینامیک را مشخص میکنند. به عنوان مثال خط روند صعودی حمایتهای داینامیک را نشان می دهد.

   ۰
 12. 2063495981 گفت:

  سلام
  اطلاعات مفیدیست؛
  اما فهم بعضی از کلمات سنگین و مشکل؟

  ۰
 13. moh02327 گفت:

  با سلام
  تشکر از مطالب مفید ارانه شده
  در سئوال مسابقه " بر اساس آخرین پیش بینی شرکت باما بیشترین بودجه فروش به کدام محصول اختصاص دارد؟ "
  پاسخ صحیح " کنسانتره سولفور روی " می باشد که به اشتباه " کربنات روی " اعلام شده است

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز؛
   همان طور که از اطلاعات مندرج در سایت کدال قابل مشاهده است. پاسخ سوال ۹۶۱۱۰۳۲-عمومی-دانش بازار سرمایه، گزینه دوم یعنی " کنسانتره سولفور روی" است. پاسخ این سوال در روز ۱۹ بهمن به اشتباه منتشر گردید که پس از بررسی و انجام پیگیری های لازم اصلاح شد. لازم به ذکر است علاوه بر اصلاح پاسخ امتیازات ارائه شده به برندگان نیز اصلاح و اعمال گردید.
   با تشکر از پیگیری شما

   ۰
 14. edrismilito@gmail.com گفت:

  لطفا اگه امکان داره در مورد روش صحیح استفاده از کندل استیک ها در ترید روزانه ارائه کنید.
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   تلاش میکنیم چنین مطلبی رو در بلاگ قرار دهیم.

   ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   از کندل استیک ها معمولا در حرکت های رونددار (صعودی یا نزولیِ) استفاده می شود و در نقاط حمایتی یا مقاومتی مورد توجه قرار می گیرند، به همین دلیل شناخت الگوهای کندل استیک مانند ماروبزو، دوجی و... اهمیت دارد. باید به این نکته توجه کرد که به دلیل شرایط خاص بازار ایران نظیر ۴ ساعته بودن، یک طرفه بودن و ... کندل های شکل گرفته، ویژگی های واقعی یک کندل را ندارند. برای رفع این مشکل بهتر است از تایم های بلندمدت تر هفتگی، ماهانه یا سالانه برای تحلیل استفاده کنید. مطالعه ی سبک معامله گران پرایس اکشن به استفاده از این کندل ها کمک میکند.

   ۰
 15. AJ4247 گفت:

  خسته نباشید ممنون از مطالب مفیدی که گذاشته میشود.

  ۰
 16. AH3147 گفت:

  مطلب مفیدی بود. ممنون لطفا درباره واگرای غیر معمولی توضیح دهید تشکر

  ۰
 17. AH0750 گفت:

  سلام
  ما مبتدی ها فعلا مطالب خوب شمارو میخونیم...تا یاد بگیریم.

  ۰
 18. AH4060 گفت:

  با تشکر از مطالب مفیدتون. لطفا در زمینه Price Action هم مطلب ارائه بدید. مرسی

  ۰
 19. adel گفت:

  سلام ممنونم از اطلاعاتی که واسه ما میدید
  در وااقع واقع گرایی یک نوع فریب هست که باید خیلی مواظب باشی

  ۰
 20. akbar_safaverdi@yahoo.com گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب مفید

  ۰
 21. kiyanafroze@yahoo.com گفت:

  با سلام و احترام
  با توجه به اینکه اکثر تحلیل گران تکنیکال مباحث فاندامنتال و بنیادی را مورد مطالعه و مبنای تصمیم گیری قرار میدهند ، پیشنهاد میگردد مطالبی از فاندامنتال و تحلیل های بنیادی را در کنار تحلیل های بسیار مفید تکنیکالتون بطور حداقل مختصرقرار بدین .
  با تشکر

  ۰
 22. miladmahtabi1983@gmail.com گفت:

  سلام
  عالی و آموزنده

  ۰
 23. AJ5702 گفت:

  سلام
  آیا واگرایی پشت سر هم که تکرار میشه ولی تغییری در شرایط کندل ها دیده نمیشه و به مرور به بیشتر میشه اعتباره بیشتری داره یا فرقی نداره؟
  آیا واگرایی با توجه به طولانی یا کوتاه بودن آن بر اعتبار اون تاثیر میگذاره؟
  ممنون

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   اگر واگرایی پشت سرهم اتفاق افتد، نشان از ضعف خریداران است و به مرور، فروشندگان با قدرت ظاهر میشوند.
   زمانبر یودن یک واگرایی، میتواند دلایل مختلفی داشته باشد اما اصلی ترین دلیل آن، پر کردن ظرف زمان است.

   ۰
 24. 2063495981 گفت:

  فهمیدن این همه مطالب بسیار مشکل میباشد؟
  چکار باید کرد؟

  ۰
 25. 2063495981 گفت:

  سلام؛ به قول دستم:
  (در وااقع واقع گرایی یک نوع فریب هست که باید خیلی مواظب باشی)

  مثل بنده که ضرردادم..واونم وغدیر رو ؟

  ۰
 26. AH7434 گفت:

  بسیار مفید و ارزشمند بود - تشکر

  ۰
 27. 2063495981 گفت:

  سلام
  با این حال تشخیص واگرایی بسیار حساس وماهرانه است .

  ۰
 28. smj.ghafoori@gmail.com گفت:

  با سلام
  آیا واگرایی را باید بین دو نقطه پیوت بررسی کرد یا فرقی نمی کند

  ۰
 29. AG9916 گفت:

  سلام
  مطالب کاربدی خوبی ارایه میدید ممنون

  ۰
 30. nimaghavidel@ymail.com گفت:

  سلام و درود

  لطفا توضیحاتتون رو با مثال های عملی بیشتری همراه کنید

  سپاس فراوان از زحمات شما

  ۰
 31. AK2041 گفت:

  سلام
  ضمن تشکر از مطالب مفیدی که در مورد واگرایی مثبت و منفی ارائه کردید لطف بفرمائید برای انواع دیگر از واگرایی نیز مطلب بگذارید .
  با تشکر

  ۰
 32. AH9529 گفت:

  سلام
  خیلی ممنون از مطالب مفیدتون واقعا استفاده میکنم

  ۰
 33. AG8297 گفت:

  سلام
  اگر ممکنه درباره مدیریت سرمایه نیز بنویسید.
  تشکر از مطلب خوبتون

  ۰
 34. AJ9223 گفت:

  مرسی از اشتراک دانسته هاتون. بخصوص اون قسمت فیبوناچی و تغییر دادن تایم فریم مک دی برای واضح تر کردن واگرایی بسیار آموزنده بود برام.

  ۰
 35. صادق گفت:

  سپاس بیکران
  احسنت برتیم زحمتکشتون.

  ۰
 36. AG4564 گفت:

  خوب بود

  ۰
 37. حقی گفت:

  باسلام.. مطالبتون بی نهایت عالیست.. راجب اندیکاتور تمساح gator و درجه اعتبارش هم مطلب بگذارید.

  ۰
 38. AK4588 گفت:

  مطلب مفیدی هست

  ۰
 39. AJ5294 گفت:

  سلام
  در سوال ۹۶۱۲۰۲۹ در گزینه ۱و۴که قسمت های اولشون درسته اگر به قسمت دومشون توجه کنید قسمت دوم هر دو گزینه یک مفهوم رو داره بیان میکنه
  وقتی قدرت فروشندگان افزایش پیدا کنه خب با کاهش قدرت خریداران موجه میشه دیگه
  لطفا رسیدگی کنید

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   واگرایی معمولی منفی، بیان‌گر ایجاد ضعف در خریداران است اما الزاما به معنای افزایش قدرت فروشدگان نیست. اگر پس از واگرایی منفی قیمت یک آرایش نزولی به خود بگیرد قدرت فروشندگان نسبت به خریداران بیشتر می شود. بنابر این گزینه ۴ صحیح نیست.
   یعنی لزوماً با کاهش قدرت خریداران، قدرت فروشندگان افزایش نمی یابد و می تواند ثابت باشد.

   ۰
 40. AJ7922 گفت:

  ممنون و سپاسگزارم از مطلب ارزندتون

  ۰
 41. agah71262 گفت:

  بسیار عالی بود. دیده بان تکنیکال آگاه میتونه کمک خوبی باشه
  ممنون

  ۰
 42. AK4252 گفت:

  واقعا عالی بود

  ۰
 43. AK3334 گفت:

  با توجه به الگوهای متنوع در تحلیل تکنیکال کدامیک از الگوها در بازار ما اعتبار بیشتری دارند؟ آیا همین MACD؟؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   تمامی الگوهای تکنیکال ابزاری هستند که ریسک معامله را برای تحلیلگران کاهش می دهند. نمیتوان گفت که کدام الگو اعتبار بیشتری دارد اما اگر از چند الگو در یک سیستم معاملاتی استفاده کنید و به سیتم پایبند باشید بهترین بهره روی را خواهید داشت.

   ۰
 44. AG7080 گفت:

  سلام.لطفا در مورد ایچیموکو هم مطلب بگذارید.سپاس

  ۰
 45. AK4070 گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون ، گاهی واگرایی اتفاق میوفته ولی روند بر نمیگرده

  ۰
 46. 2050612303 گفت:

  سلام
  بسیار عالیست.
  چرا در سئوالات نمی آرید؟

  ۰
 47. AJ8604 گفت:

  سوالی که دارم اینکه آیا اصلا به طور کلی بورس ایران تکنیکال پذیر است؟ با این همه ریسک های غیربازاری و خارج از عرضه و تقاضا

  ۱
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   همه جای دنیا و در بسیاری از مارکت ها ریسک های غیر بازاری وجود دارد و بورس ایران هم از این قاعده مستثنی نیست.
   تحلیل تکنیکال برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری است و با پایبندی به پلن معاملاتی می‌توان از تحلیل تکنیکال در بورس ایران بهره برد.

   ۰
 48. جواد گفت:

  عالی بود
  خیلی لذت بردم
  من ی تازه کارم و این مطالب برام خیلی جذاب

  ۰
 49. AG1090 گفت:

  خلاصه واگرایی:
  اگر واگرایی در سقف های نمودار قیمت باشد احتمال کاهش قیمت هست.
  اگر واگرایی در کف های نمودار قیمت رخ دهد احتمال صعود قیمت هست.

  ۰
 50. AW2842 گفت:

  حواستان به اندیکاتورها باشه،خیلی کمک میکنن،مخصوصا macd با تشکر از مقاله خوبتون

  ۰
 51. مجید گفت:

  این جمله یعنی چی ؟
  "به این نکته هم باید توجه کرد که اگر در یک ساختار کانالیزه، سطحی شکسته شد و با واگرایی همراه بود، می‌تواند کاملاً فریب‌دهنده (fake) باشد."

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   در بعضی موارد نمودار خط روند حمایتی(مقاومتی) یا سطوح کانال را می‌شکند. عموما در این مواقع تحلیلگران بر این باورند که حمایت(مقاومت) مشخص شده از دست رفته است. اما در صورتی که این شکست همراه با واگرایی باشد به احتمال زیاد بعد از مدت زمانی نمودار واکنش نشان می‌دهد و روند برعکس می‌شود.
   با تشکر

   ۰
 52. AU0902 گفت:

  با سلام
  از واگرایی‌ها می‌توان برای شناسایی قیمت و سطوح حساس استفاده کرد و روندهای ضعیف را که میل به برگشت دارند، تشخیص دهیم.!!!!!۱

  ۰
 53. AU0902 گفت:

  با سلام دوستان
  واگرایی بازار که یکی از مباحث مهم در تحلیل تکنیکال به‌شمار می‌رود.

  ۰
 54. مهدی گفت:

  ممنونم از این که وقت میذارین و تمام کامنت ها رو توضیح میدین

  ۰
 55. AP3065 گفت:

  محمدامین همتی
  درست است شما هم مثل تمامی افراد بدنبال کسب درآمد هستید اما در کارتان شرافت و احساس مسئولیت ووجدان کاری است در بحث آموزش و خدمات عالی کار کرده اید وواقعا به گردن بورس ایران دیِن دارید و اشتغال زایی و استفاده از جوانان بسیار عالی بوده پیشنهاد دارم فیلم های آموزشی مبحثی تهیه کنید و با قیمت نه چندان سنگین این رسالت آموزش را هم بما شهرستانی ها به سرانجام برسانید سپاس از دلسوزی و مدیریت خوب به عینه بنده هم آرزو دارم در گروه فعال شما نقشی داشته باشم البته به تمامی دانشجویانم کار گزاری شما را معرفی کرده ام سپاسگزار و موفق باشید

  ۲
 56. رضا گفت:

  سلام واگرایی حتما باید بین دو سقف یا کف متوالی در اندیکاتور باشد و یا متوالی بودن مهم نیست مثلا اگر بین چهار سقف متوالی (که بین آنها سه کف میباشد) بین سقف اول و چهارم واگرایی داشتیم معتبر است یا خیر؟ اگر معتبر است زمان واکنش هم بلند تر میشود؟

  ۰
 57. مرتضی7187 گفت:

  سلام وممنون از اطلاعات خوبتون

  ۰
 58. احسان گفت:

  واگرایی مبحث شیرینی هست ولی قطعیت نداره و خیلی جاها واگرایی ملاک نمیشه. به طور کلی همه پارامترهای بورسی اینجوری هست اما نکته اینجاست که پارامتری مثل واگرایی جوابش به صورت بله و خیر هست، و در این بله و خیر اشتباه میکنه. نه در کیفیت بله و خیر. مثلن نمیگه سهم چقدر ریزش میکنه (اشتباه در چقدر ریزش معقوله)، بلکه میگه ریزش میکنه یا نه و در این تشخیص ریزش و صعود سهم اشتباه میکنه.

  ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: