واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۲)

 • ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • Agah
 • ۷۵ نظر
 • ۴۵۳۱۴ مشاهده
واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (2)

در مطالب قبلی از سلسله مطالب حوزه تکنیکال، در خصوص واگرایی ها صحبت کردیم. همانطور که گفته شد واگرایی‌ها به شرایطی از بازار گفته می‌شود که تضادی آشکار بین قیمت و ابزارهای دیگر ایجاد شده و نشان‌دهنده چرخش‌های کوچک و بزرگ بازار، در آن مقطع زمانی است. این وضعیت بیانگر ضعف معامله‌گران در گام آخر بوده و در این شرایط بازار آماده چرخش است.

در مطلب واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۱) در مورد واگرایی معمولی و انواع آن صحبت شد. در این مطلب قصد داریم در مورد انواع دیگر واگرایی صحبت کنیم و به بررسی آن‌ها بپردازیم.

واگرایی مخفی:

به حالتی گفته می شود که در آن اندیکاتور یک کار جدید انجام می‌دهد و قیمت با این کار مخالفت می‌کند. واگرایی مخفی در انتهای یک اصلاح رخ می‌دهد و نوید ادامه روند را با خود به همراه دارد در حالی که واگرایی معمولی در انتهای یک روند اتفاق می‌افتد و بیانگر توقف روند و حتی چرخش آن است.

واگرایی مخفی به دو دسته تقسیم می‌شود:

واگرایی مخفی مثبت (HD+):

واگرایی مخفی مثبت حالتی است که در اصلاح یک روند صعودی بزرگ رخ می‌دهد و در انتهای اصلاح اندیکاتور کف‌پایین تر ثبت می‌کند و قیمت با این حرکت اندیکاتور مخالفت کرده و کف پایین‌تر ثبت نمی‌کند. در این حالت به دلیل وجود تضاد بین قیمت و اندیکاتور، شاهد افزایش قیمت و ادامه روند صعودی خواهیم بود.

ساختار واگرایی مخفی مثبت به‌صورت زیر است:

واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (2)

در این نوع از واگرایی مخفی باید توجه داشت که حتماً این آرایش باید در روند صعودی به وجود آید.

به مثال زیر توجه کنید:

واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (2)

در شکل فوق همان‌طور که مشخص است نمودار در یک روند صعودی قرار دارد و در انتهای یک اصلاح شاهد وقوع واگرایی مخفی هستیم که با ایجاد این آرایش، نمودار به روند صعودی خود ادامه داده است.

واگرایی مخفی منفی(HD-):

واگرایی مخفی منفی حالتی است که در اصلاح یک روند نزولی بزرگ رخ می‌دهد و در انتهای اصلاح اندیکاتور سقف بالاتر ثبت می‌کند و قیمت با این حرکت اندیکاتور مخالفت کرده و سقف بالاتر ثبت نمی‌کند. در این حالت به دلیل وجود تضاد بین قیمت و اندیکاتور، شاهد کاهش قیمت و ادامه روند نزولی خواهیم بود.

ساختار واگرایی مخفی منفی به‌صورت زیر است:

واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (2)

در این نوع واگرایی مخفی نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که این آرایش حتماً باید در یک روند نزولی اتفاق بیفتد.

به مثال زیر توجه کنید:

واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (2)

در شکل فوق روند نمودار نزولی است و در یک اصلاح مشخص‌شده در شکل، واگرایی مخفی منفی اتفاق افتاده است که تأییدی بر ادامه روند نزولی سهم است و بعد از ایجاد واگرایی مخفی، ریزش نمودار و کاهش قیمت آن ادامه پیداکرده است.

برای ثبت نام در دوره تحلیل تکنیکال مقدماتی کلیک نمایید:

قیمت و سطوح مناسب برای تشکیل واگرایی مخفی:

همان‌طور که گفته شد واگرایی مخفی در اصلاح یک روند صعودی و یا نزولی اتفاق می‌افتد. پس برای تشخیص قیمت مناسب تشکیل واگرایی مخفی، باید از تکنیک‌ها و استراتژی‌هایی در اصلاح استفاده کرد که در آن قیمت پتانسیل برگشت را دارد و ادامه روند اتفاق می‌افتد.

یکی از تکنیک‌هایی که می‌توان از آن استفاده کرد کانال‌های صعودی و یا نزولی است. واگرایی مخفی مثبت می‌تواند در کف یک کانال صعودی و واگرایی مخفی منفی می‌تواند در سقف یک کانال نزولی به وجود بیاید. با ایجاد آرایش واگرایی مخفی در یک کانال صعودی و یا نزولی، ریسک انجام معامله در جهت روند به‌شدت کاهش میابد و با اطمینان بیشتری می‌توان به انجام معاملات و ورود به سهم پرداخت.

به مثال زیر توجه کنید:

واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (2)

یکی دیگر از تکنیک‌هایی که می‌توان از آن استفاده کرد تبدیل سطوح است. به ساختار زیر توجه کنید:

واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (2)

در سطح قرمز رنگ که در ابتدا به‌عنوان یک مقاومت شناخته می‌شد اما با شکست مقاومت، به حمایت تبدیل‌شده است، واگرایی مخفی مثبت اتفاق افتاده است. در این حالت این سطح حمایت همراه با واگرایی مخفی به‌شدت مستحکم بوده و پتانسیل برگشت قیمت با درصد اطمینان بالایی وجود دارد.

درصورتی‌که این اتفاق، یعنی تبدیل سطوح و ایجاد واگرایی مخفی، در یک ساختار کانالیزه اتفاق بیفتد ریسک ورود به سهم در جهت روند حرکتی بسیار پایین است.

واگرایی زمانی:

در این حالت از واگرایی یک تضاد رفتاری بین قیمت و زمان ایجاد می‌شود. درواقع در این نوع واگرایی رفتار اندیکاتور مدنظر نیست. مواقعی که قیمت در زمان بیشتری نسبت به حرکت قبل اصلاح می‌کند، واگرایی زمانی ایجادشده است. واگرایی زمانی به دودسته معمولی و هوشمند تقسیم می‌شود:

واگرایی زمانی معمولی RTD:

حالتی است که در آن تعداد کندل‌های فاز اصلاح بزرگ‌تر یا مساوی با حرکت قبل باشد. مفهوم این اتفاق این است که فعلاً میل به چرخش بازار وجود ندارد و به‌احتمال‌زیاد حرکت قبلی ادامه پیدا می‌کند.

ساختار واگرایی زمانی معمولی به‌صورت زیر است:

واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (2)

وقتی‌که تعداد کندل‌های y بیشتر از تعداد کندل‌های x باشد، در این صورت واگرایی زمانی معمولی داریم. در این حالت به دنبال فرصت‌های معاملاتی در جهت روند اصلی هستیم.

به مثال زیر توجه کنید:

واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (2)

در شکل فوق گام اصلاح ۴۰ کندل است درصورتی‌که حرکت قبل با ۱۷ کندل انجام‌شده است، درنتیجه واگرایی زمانی اتفاق افتاده و نمودار میل به اصلاح بیشتر ندارد و همان‌طور که مشخص است روند صعودی ادامه پیداکرده است.

واگرایی زمانی هوشمند STD:

در این حالت تعداد کندل های اصلاح، کمتر از تعداد کندل های حرکت قبل است اما درصد اصلاح زمانی بیشتر از درصد اصلاح قیمتی است. برای اینکه با این مفهوم بیشتر آشنا شوید به مثال زیر توجه کنید:

واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (2)

در شکل فوق، موج اصلاح به‌اندازه ۴۵ کندل و موج صعودی به‌اندازه ۶۱ کندل بوده و نسبت این دو ۷۳% است در صورتی قیمت به‌اندازه ۶۱% اصلاح داشته است. به این پدیده که درصد اصلاح زمانی بیشتر از درصد اصلاح قیمتی است، واگرایی زمانی هوشمند گفته می‌شود.

در این مقاله تلاش شد مفهوم واگرایی مخفی و زمانی و انواع آن‌ها به‌صورت کامل بیان شود و کاربردهای آن‌ها در سطوح حساس قیمتی، موردبررسی قرار گیرد. در مطالب بعدی از این سری مقالات، به ادغام واگرایی‌ها و بررسی بیشتر مثال‌ها خواهیم پرداخت.

75 پاسخ به “واگرایی و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال (۲)”

 1. احمد گفت:

  سلام در معاملات آنلاین قیمت نمادی که حراج هست چگونه قیمت بزنم که بدون حذف کردن قیمت کم زیاد بشه

  ۰
 2. agah42735 گفت:

  با سلام

  آیا برای این منظور از اندیکارهای خاصی استفاده میشود ؟
  ممنون میشم به آنها نیز اشاره نمایید.

  و اگر لطف بفرمایید و در انتهای این آموزشها مراجعی هم که بتوان برای اطلاعات تکمیلی به آنها مراجع نموده و بصورت pdf باشند تشکر میکنم.

  با سپاس فراوان

  ۱
 3. AJ8604 گفت:

  باسلام و ممنون از مطالب کاربردی. در بورس تهران کدام اندیکاتور بیشتر جواب میدهد و کاربردی تر است؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   اندیکاتور مکدی بهترین کارایی را برای تشخیص واگرایی دارد اما شما به جز مکدی، میتوانید از اندیکاتور RSI هم استفاده کنید

   ۰
 4. AK1441 گفت:

  با سلام
  لطفا مقالاتی در مورد drowdown و هم چنین ابزارهای مربوط به قرار دادن حد ضرر زمانی قرار بدین.

  ۰
 5. Amir04550 گفت:

  سلام
  چرا به کامنت ها جواب داده نمیشه؟

  ۰
 6. 2063495981 گفت:

  سلام ووقت به خیر؛
  چرا سوالات شما اینقدر سخت شده است؟

  ۰
 7. AK5879 گفت:

  سلام.. اعداد سوال مسابقه ۹۷۰۲۰۱۸ درست هستند آیا؟؟

  ۰
 8. AH2272 گفت:

  این گونه واگرایی ها قابل پیش بینی نبوده ونیست

  حرکت سهامدار عمده با هدف خاصی که برای برنامه بعدی چیده میشود قابل پیش بینی ،نیست

  از بنیادی سهم شاید بتوان قصد سهام دار عمده را را درک نمود،.
  هر کجا پول باشد حقه بازی ها با روشها مختلف تمام شدنی نیست،
  اکثر واگراییها،حرکات متناقض سهامدار عمده است،
  ترفندها را ثانیه به ثانیه گاهی تغیر میدهند،.
  هرچه سهم شفافتر باشد ،واگرایی کمتری درآن دیده میشود،.
  ناگفته نماند که موقعیت سیاسی واقتصادی هم درواگراییها نقش بسزایی دارند..
  بقیه برای آینده.....و........

  ۳
  • رضا گفت:

   واگرایی همیشه جواب میده دست هیچ کسی هم نیست
   نشاندهنده عدم توازن قیمت موجود و عرضه یا تقاضا هست.. چه ارتباطی داره اصلا عزیز

   ۳
 9. AJ3888 گفت:

  سلام ولادت امام زمان را تبریک میگویم

  ۵
 10. AA2981 گفت:

  سلام
  باتشکر از پاسخ گو بودن شما،
  سطح دستورالعمل بورس ودستورالعمل های دیگر بسیار بالاست ومیطلبد مطالعه زیاد وبسیار سختی باید انجام گیرد تا از سئالات آن برآییم.

  ۰
 11. AD5486 گفت:

  سلام
  راجع راجع به واگرایی زمانی بیشتر توضیح بدین.
  مثلا گفته سهم ۴۰ کندل اصلاحی داشته و ۱۷ کندل رشد سهم بوده پس نتیجه میگیریم سهم دیگر اصلاحی ندارد حالا یه سوال ما از کجا بدونیم اصلاح تموم شده
  اومدیم و ۱۰ تا کندل منفی دیگه هم زد و شد ۵۰ تا کندل منفی..!!!!

  لطفا راجع به واگرایی زمانی بیشتر توضیح بدین چون توی اینترنت راجع به واگرایی زمانی مطالب خیلی محدود و کمه..

  ممنون و تشکر

  ۱
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   مبحث واگرایی به این معنا هست که برای تحلیل سهم یک دید از روندی که ممکن هست در ادامه به وجود بیاید بدهد. ایجاد واگرایی زمانی بیانگر ضغف در اصلاح هست و با استفاده از دیگر تکنیک ها و استراتژی که خودتون دارید باید دنبال فرصت های معاملاتی باشید.
   صرفا با ایجاد یک واگرایی زمانی منظور این نیست که اصلاح نمودار تمام شده است، بلکه منظور از ایجاد واگرایی ضعف در اصلاح هست و باید در قیمت مناسب ورود کرد.

   ۰
 12. سبحان آقااسماعیلی گفت:

  با سلام
  یک سوال در مورد واگرایی زمانی:
  اگر برای مثال در تایم فریم روزانه در نظر بگیریم، هر کندل نشاندهنده یک روز است. چه در اصلاح و چه در جنبش.
  حالا اگر در جنبش تعداد کندل بیشتر بیشتر داشته باشیم به این معناست که تعداد روز بیشتر نسبت به اصلاح داریم
  و در جنبش زمان بیشتری نسبت به اصلاح صرف شده. حالا چطور میفرمایید که واگرایی رخ داده ؟ و تعداد کندل های جنبش بیشتر است ولی زمان اصلاح بیشتر؟
  لطفا توضیح دهید.

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   در حالتی که شما فرمودید در صورتی که نسبت اصلاح زمانی( نسبت تعداد کندل های اصلاح به تعداد کندل های جنبش) بیشتر از اصلاح قیمتی گام اصلاح باشد، واگرایی زمانی از نوع هوشمند، اتفاق افتاده است.

   ۰
   • مهدی گفت:

    با سلام و احترام
    طبق توضیحات شما تشخیص واگرایی زمانی معمولی حکایت از عدم تمایل روند برای اصلاح بیشتر و ادامه روند قبلی (در مثال شما ادامه روند صعودی) داشت. در مثالی هم که واگرایی زمانی هوشمند تشخیص داده شد باز روند اصلاح بیشتری نداشت و روند قبلی را (که در مثال شما باز روند صعودی بود) ادامه داد. میشه توضیح بدید پس تفاوت واگرایی زمانی معمولی با واگرایی زمانی هوشمند چیست؟

    ۰
    • Agah گفت:

     با سلام
     هنگامی که واگرایی اتفاق می‌افتد(نوع واگرایی تاثیری ندارد)، به این معناست که برای یک مقطع زمانی روند اصلی ادامه پیدا نمی‌کند. بعد از اتمام واگرایی در صورتی که سقف یا کف جدیدی به وجود نیاید(جهت روند عوض نشود)، روند قبلی ادامه پیدا می‌کند.
     با تشکر

     ۱
 13. حامد حفیظ گفت:

  واقعا از شما سپاسگذارم
  من مدتیه وقت زیادی برای یادگیری گذاشتم. و عضو کارگزاری های مطرح دیگه هم هستم ولی تنها کارگزاریی هستید که بدونه هیچ چشم داشتی فیلم های آموزشی خیلی خوبی میزارید که حتی در آموزشگاه هم خیلی از این مطالب رو نمیگن
  افتخار میکنم از عضویت در کارگزاری شما

  ۱
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   باعث افتخار است که کارگزاری آگاه را انتخاب کرده اید.
   خوشحالیم که مطالب و فیلم‌های آموزشی مفید و کارساز بوده است.
   موفق و پرسود باشید.

   ۰
 14. AD9115 گفت:

  برای نوسان های زیر یک هفته بهترین ابزار یا اندیکاتور کدوم رو پیشنهاد میدید؟ تایم فریم رو چی باید ست کنم.
  ممنون

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   هر ابزاری مزایای خاصی دارد که شما براساس پلن معاملاتی خود انتخاب می‌نمایید. میانگین متحرک‌ها همراه با RSI گزینه خوبی هستند اما نوسان یک هفته ای توصیه نمیشود چون هم عمق بازار، بازه نوسان روزانه و تایم بازار کم است.

   ۲
 15. AK9132 گفت:

  با سلام:
  واگرایی به این معنا است که از روندی که ممکن هست در ادامه برای تحلیل سهام بوجود آید،دیدگاهی برای افراد ارائه می دهد

  ۰
 16. AC5082 گفت:

  بسیار عالی بود هر بار که خونده میشه نکات جالبی دستگیر آدم میشه

  ۰
 17. AL7704 گفت:

  واقعا از شما سپاسگذارم
  من مدتیه وقت زیادی برای یادگیری گذاشتم. و عضو کارگزاری های مطرح دیگه هم هستم ولی تنها کارگزاریی هستید که بدونه هیچ چشم داشتی فیلم های آموزشی خیلی خوبی میزارید که حتی در آموزشگاه هم خیلی از این مطالب رو نمیگن
  افتخار میکنم از عضویت در کارگزاری شما

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   باعث افتخار است که کارگزاری آگاه را انتخاب کرده‌اید.
   خوشحالیم که خدمات مفید و کارساز بوده است.
   از همراهی شما سپاسگزاریم.

   ۱
 18. AK7335 گفت:

  قسمت تحلیل زمانی هوشمند و ساده عالی بود ، به نظر من مهمترین رکن بازار زمان است

  ۰
 19. AK6766 گفت:

  با سلام
  لطفا مقالاتی در مورد drowdown و هم چنین ابزارهای مربوط به قرار دادن حد ضرر زمانی قرار بدین.

  ۰
 20. AM5075 گفت:

  با سلام و تشکر بابت این آموزش بسیار کاربردی.

  ۰
 21. AM5075 گفت:

  سلام و خداقوت
  لطفا در این حوزه آموزش های بیشتری ارائه بفرمایید. متشکرم

  ۰
 22. AF5884 گفت:

  واقعا از شما سپاسگذارم

  ۰
 23. AS2798 گفت:

  سلام و عرض ادب
  بازم مثل همیشه عالی، ممنونم از کارگزاری معظم آگاه

  ۰
 24. AL2461 گفت:

  در این موارد اگه کتاب هم معرفی کنید خوبه

  ۰
 25. AR0844 گفت:

  لطفااموزشهاتون رواز صفر تاصد بذارید

  ۰
 26. AS3745 گفت:

  این اموزشها ترتیب دارن که اول از موضوعی شروع بشه

  ۰
 27. AD6355 گفت:

  جالب بود ممنون ولی واگرایی زمانی زیاد واضح نبود

  ۰
 28. AG7968 گفت:

  سلام خسته نباشید
  من اگر دوره های انلاین شما ثبت نام کنم فیلمو در دسترس دارم که هر زمان بخوام فیلمو دوباره تماشا کنم؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که نتوانید کلاس را به صورت آنلاین شرکت کنید، فایل‌ها و مطالب آموزشی در سیستم LMS به مدت ۲ ماه بارگذاری می‌شود.
   برای اطلاعات بیشتر می‌توانید در ساعات اداری با شماره ۸۲۱۵۴۰۰۰ داخلی آموزش، تماس بگیرید.

   ۰
 29. AU2789 گفت:

  باتشکر.واضح بیان شده بود

  ۰
 30. AR0754 گفت:

  با سلام،
  باز هم ممنون و متشکریم؛
  پیشنهاد می شود روشهای نوسانگیری و اندیکاتور های مورد استفاده را بیان دارید.

  ۰
 31. AL8955 گفت:

  لطفا درباره کاربرد واگرایی در الگوها هم مطلب بگذارید. با تشکر

  ۰
 32. AC7846 گفت:

  سلام
  باتشکر از کارگزاری آگاه جهت طرح مطالب ارزشمند آموزشی.
  نکته ای که هست در مطالب قبلی واگرای منفی RSI نشانه احتمال ریزش آتی سهم بود باتوجه به تشابه تکنیکال واگرایی چطوری تشخیص بدیم که واگرایی مخفی هست

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   در صورتی که در یک روند نزولی در سقف قیمتی یا در یک روند صعودی در کف قیمتی بین RSI قیمت واگرایی وجود داشته باشد، واگرایی مخفی اتفاق افتاده است

   ۰
 33. AP4711 گفت:

  سلام . مباحث پایه ای تعریف اندیکاتور را در کجا میتوان دید ؟

  ۰
 34. AC0437 گفت:

  یک کتاب در زمینه اموزش تحلیل بنیادی به زبان ساده معرفی میفرمایین؟

  ۰
 35. AG5903 گفت:

  سلام وقت بخیر
  من به تازگی با بورس اشنا شدم وعضو کارگزاری اگاه هستم تا حدودی در رابطه با بورس مطالعه کردم کاربردی بعضی اندیکاتورها را میدونم وکمی هم تحلیل بنیادی ولی برای شروع سرمایه گذاری در بورس نمیدونم از کجا شروع کنم و اطلاعات کامل و جامع برای تعین یک استراتژی معاملاتی برای خودم ندارم لطفا اگه میشه راهنمایی کنید با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   لطفا در کلاس‌های آموزشی تحلیل تکنیکال مقدماتی و پیشرفته شرکت کنید تا بتوانید یک استراتژی معاملاتی برای خود تعریف کنید.
   باتشکر

   ۰
 36. AU0902 گفت:

  واگرایی به چه معنا است و از روندی که ممکن هست در ادامه برای تحلیل سهام بوجود آید، استفاده کرد

  ۰
 37. عباس محبیان گفت:

  سلام در شهرما کلاسهای آموزشی نیست.امکان شرکت درکلاسهای تهران یا شهرهای دیگر هم مقدورنیست.درصورت امکان کتابی برای من معرفی فرمایید یا جزوه ای را برایم بفرستید.هزینه و قیمت روی چشم.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   این امکان وجود دارد که کلاس های آنلاین بخش آموزش سایت باشگاه را ثبت نام نمایید.
   درغیر اینصورت کتاب آقای شهدایی برای تحلیل بنیادی و کتاب‌های اقای آزادی برای تحلیل تکنیکال مناسب است
   برای اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید با واحد آموزش تماس حاصل بفرمایید.
   باتشکر

   ۰
 38. AC0437 گفت:

  با سپاس از مطالب آموزشی
  عارضم که بیشترین و کاربردیترین اندیکاتور در بورس ما مکدی و آر اس آی میباشد.

  ۰
 39. AV7064 گفت:

  سلام .واگرایی تو بورس برای نقاط ورود وخروج خیلی کمک میکنه..ممنون

  ۰
 40. AU0902 گفت:

  بسیار عالی بود ممنون هر بار که مرور میکنم نکات جالبی و مواردی که بایست مد نظر باشه عایدم میشه

  ۰
 41. AW2842 گفت:

  بسیار عالی و جالب بود،ممنون از مفاله خیلی خوبتون،موفق باشید

  ۰
 42. AU0902 گفت:

  سلام
  ۱۵ رمضان روز ولادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی بر همه دوستدارانش مبارک

  ۰
 43. AW3964 گفت:

  اگر در مورد اندیکاتورهایی مثل مک دی و کاربرد اونها در شناخت واگرایی ها بیشتر توضیح بدید ممنون می شم.

  ۰
 44. حمید گفت:

  با سلام و تشکر بابت مطالب اموزنده لطفا درباره تحلیل زمانی اموزشی کامل قرار بدهید با تشکر.

  ۰
 45. AV0427 گفت:

  یادگیریش خیلی سخته

  ۰
 46. AU0902 گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان کارگزاری اگاه
  بسیار عالیه هر بار که مرور و مطالعه میکنم نکات جالبی دستگیرم میشه!!!!۱

  ۰
 47. AP3065 گفت:

  محمد امین همتی
  باتشکر مطلب بسیار عالی بود اما شکل واگرایی زمانی معمولی با تعریف برعکس است لطفا تصحیح شود در تعریف بایدyبزرگتر از x باشد در شکل برعکس رسم کرده اید

  ۰
 48. سعید طهماسبی گفت:

  سلام در الگوهای پرچم‌ چهار گوش و گوه واگرایی مخفی چگونه بوجود می آید

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: