واریز و برداشت وجه در سامانه معاملاتی آساتریدرآگاه

 • ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲
 • ۲۴۱ نظر
 • ۱۸۴۰۵ مشاهده
واریز و برداشت وجه در سامانه معاملاتی آساتریدرآگاه

واریز و برداشت وجه در سامانه معاملاتی، یکی از فعالیت‌های اصلی برای خرید و فروش سهام است. یادگیری روش‌های متفاوت واریز و برداشت وجه در سامانه معاملاتی آساتریدرآگاه، کمک شایانی برای سرمایه گذاران در خصوص سرمایه گذاری سهام است. از این رو قصد داریم در این مقاله به انواع روش‌های واریز و برداشت و نیز مشکلاتی که ممکن است سرمایه گذاران با آن روبه‌رو شوند بپردازیم. با توجه به این که بسیاری از مشتریان، سوالات مشابهی در خصوص واریز و برداشت وجه در سامانه معاملاتی آساتریدرآگاه دارند، ابتدا به برخی نکات مهم و ضروری  اشاره خواهیم کرد. سپس به صورت کامل نحوه واریز و برداشت در سامانه معاملاتی را توضیح خواهیم داد.

واریز و برداشت از طریق حساب‌های بانکی مشترک ممنوع است.

۲- دارنده کد بورسی باید لزوما وجوه واریزی را از حساب بانکی متعلق به خود به حساب کارگزاری منتقل کند. در غیر این صورت واریزی ثبت نمی‌شود و وجوه به حساب مبدا عودت داده خواهد شد.
۳- استفاده از چک بدون گردش در حساب مشتری (دارنده کد بورسی) ممنوع است و به آن ترتیب اثر داده نخواهد شد.
۴- اطلاعات درخواستی در خصوص واریز نقدی باید به صورت کامل به کارگزاری ارائه شود.
۵- پرداخت وجه به حساب‌های ناقص تحت هر عنوان، راکد یا مسدود انجام نخواهد گرفت.
۶-  چنانچه تقاضای وجه داشته‌اید و وجه مورد نظر را دریافت نکرده‌اید، می‌توانید با کارگزاری تماس بگیرید یا با در درست داشتن صورت حساب بانکی به کارگزاری مراجعه کنید.
۷-اگر پرداخت شتابی ناموفق داشته‌اید، به منظور پیگیری واریز لازم است شماره پیگیری تراکنش، شماره مرجع تراکنش، شماره کارت، نام درگاه بانکی، مبلغ و تاریخ واریز را برای پیگیری به کارگزاری اعلام کنید.
۸- با توجه به اینکه کارگزاری آگاه در اکثر بانک‌های کشور حساب بانکی دارد، تا حد امکان از واریز وجه به صورت پایا و ساتنا خودداری کنید. با این وجود چنانچه از روش ساتنا و پایا برای انتقال وجه به کارگزاری استفاده کردید، باید فیش آن را در سامانه معاملاتی بارگزاری کنید. توجه کنید که شارژ حساب تنها در صورت انتقال کامل وجه به حساب کارگزاری امکان‌پذیر است. پس با توجه به این که انتقال وجه ساتنا و پایا زمان‌بر است، زمان شارژ حساب سامانه معاملاتی شما مشخص نیست.
۹- در صورتی که در سامانه معاملاتی درخواست تقاضای وجه ثبت کرده‌اید، وجه مذکور در تاریخ مشخص شده به حساب شما واریز خواهد شد. نکته قابل توجه این است که زمان واریز وجه مشخص نیست و ممکن است تا پایان روز طول بکشد.


واریز وجه نقد به حساب معاملاتی

واریز وجه نقد به معنی شارژ پول در حساب معاملاتی برای خرید سهام است. در سامانه معاملاتی کارگزاری آگاه چهار روش برای واریز پول به حساب معاملاتی وجود دارد.

 • پرداخت شتابی
 • فیش واریز نقدی
 • حساب لینک شده (حساب وکالتی)
 • دستگاه کارت‌خوان موجود در شعب آگاه (دستگاه پوز)

در ادامه هرکدام از این روش‌ها و مشکلاتی که ممکن است در هر روش با آن مواجه شوید را توضیح خواهیم داد.

۱- پرداخت شتابی

پرداخت شتابی آسان‌ترین و رایج‌ترین روش شارژ حساب بین مشتریان کارگزاری آگاه است. برای واریز وجه نقد به سامانه معاملاتی از طریق پرداخت شتابی، تنها کافی است اطلاعات کارت بانکی مورداستفاده (شماره کارت، cvv2، تاریخ انقضا و رمز دوم پویا) را در اختیار داشته باشید. با در اختیار داشتن اطلاعات کارت بانکی، از طریق بخش پرداخت شتابی می‌توانید نسبت به شارژ حساب اقدام کنید. به این صورت که ابتدا با کلیک روی گزینه + در بالای صفحه مبلغ لازم برای شارژ حساب را وارد کنید. سپس با انتخاب درگاه بانک به صفحه بانک محل پرداخت منتقل می‌شوید. در صفحه بانک با وارد کردن شماره کارت، رمز cvv2، تاریخ انقضا و رمز دوم پویا، مبلغ از حساب بانکی شما کسر و به سامانه معاملاتی‌تان واریز خواهد شد.

پرداخت شتابی در آساتریدرآگاه

نکته:

 • در این روش دارنده کد بورسی در هر روز می‌تواند نهایتا تا سقف ۵۰ میلیون تومان با هر تعداد کارت بانکی، حساب خود را شارژ کند
 • امکان شارژ حساب معاملاتی از طریق حساب بانکی مشترک ممنوع است.
 • در صورت استفاده از کارت بانکی دیگران یا حساب‌های مشترک، تمام مسئولیت‌ها و عواقب قانونی ناشی از احتمال عدم شارژ حساب یا موارد مربوط به پولشویی به عهده دارنده کد بورسی خواهد بود.

۲- فیش واریز نقدی

در صورتی که قصد واریز پول بیشتر از ۵۰ میلیون تومان را داشته باشید، فیش واریز نقدی یکی از روش‌های واریز پول به حساب معاملاتی است. برای شارژ حساب از طریق فیش واریز نقدی، باید به حساب کارگزاری آگاه در بانک مورد نظر خود، پول واریز کنید و سپس اطلاعات فیش واریزی را در بخش فیش واریز نقدی در منوی سامانه معاملاتی وارد کنید.
به این منظور با کلیک روی گزینه +، تاریخ، مبلغ، شماره حساب و عکس فیش واریزی را وارد کنید تا نسبت به شارژ حساب شما اقدام شود. پس از ذخیره اطلاعات فیش واریز نقدی، حساب شما شارژ خواهد شد.

فیش واریز نقدی در آساتریدرآگاه

در صورت استفاده از روش فیش واریز نقدی لازم است اطلاعات زیر با پرفراژ بانکی روی فیش واریزی شما درج شود. همچنین از ثبت اطلاعات فیش واریزی به صورت دستی توسط متصدی بانک خودداری شود.

الف- پرفراژ شماره حساب مبدأ توسط بانک روی فیش
ب پرفراژ نام و نام خانوادگی واریز کننده توسط بانک روی فیش
ج پرفراژ شماره حساب کارگزاری توسط بانک روی فیش

نکته:

۱. به دلیل شفافیت و فضای سالم حاکم بر بازار سرمایه و بورس و به منظور جلوگیری از پولشویی، طبق قوانین و دستورالعمل‌های موجود لزوماً باید وجه از طریق حساب بانکی دارنده کد بورسی به حساب کارگزاری واریز و از پرداخت نقدی خودداری شود.

۲. وجوه واریزی صرفاً به نام واریز کننده (دارنده حساب مبدا که وجه از آن واریز شده) قابل ثبت خواهد بود و کارگزاری از پذیرش نام دیگر برای ثبت به هر ترتیب معذور است. (این مورد در خصوص ولی، قیم، همسر، وکیل و …. عمومیت دارد.)

۳. شارژ حساب معاملاتی از طریق حساب بانکی مشترک ممنوع است و به درخواست واریز وجه از این طریق، ترتیب اثر داده نخواهد شد.

۴. در صورتی که از شخص دیگری چک داشته باشید و قصد دارید برای شارژ حساب معاملاتی خود از طریق این چک اقدام کنید، ضرورت دارد وجه چک به حساب دارنده کد بورسی و سپس از حساب ایشان به حساب کارگزاری واریز شود. در غیر این صورت ضمن عدم پذیرش واریز، مبلغ به صاحب حساب مندرج روی چک عودت داده خواهد شد .

۵. چنانچه در روش واریز نقدی شماره حساب مبدا ثبت نشده باشد، در صورت بروز مشکل، وجه واریزی تا زمان مشخص شدن جزئیات واریز، بلوکه خواهد ماند.

۳- حساب لینک شده (حساب وکالتی)

اتصال یا لینک یک حساب بانکی به حساب معاملاتی کارگزاری آگاه، تنها برای حساب‌های بانکی سامان و ملت امکان‌پذیر است. برای لینک کردن حساب بانکی خود باید ابتدا درخواست اتصال حساب بانکی را به کارگزاری ارجاع دهید. سپس در مرحله بعد فرم درخواست را به بانک انتقال دهید. زمانی که حساب بانکی خود را به حساب معاملاتی نزد کارگزاری لینک کردید، می‌توانید وجه مورد نظر سفارش خرید خود را مستقیما از حساب بانکی خود برداشت کنید تا وجه مورد نظر مستقیما از حساب بانکی کسر ‌شود. با لینک کردن حساب بانکی به سامانه معاملاتی، دیگر نیازی به شارژ حساب معاملاتی خود نخواهید داشت. برای استفاده از این روش، در هنگام خرید و در صفحه ثبت سفارش خرید، لازم است گزینه منبع مالی را به حالت حساب وکالتی (حساب لینک شده) تغییر دهید.

حساب لینک شده در آساتریدرآگاه

نکته:

۱. در صورت فروش سهام، وجه حاصل از فروش به حساب معاملاتی واریز خواهد شد، نه حساب بانکی.
۲. امکان استفاده هم‌زمان در یک سفارش از موجودی قابل معامله در سامانه معاملاتی و حساب لینک شده وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:حساب وکالتی چیست

۳- دستگاه کارت‌خوان موجود در شعب (دستگاه پوز)

در شعب کارگزاری آگاه برای مشتریانی که به صورت حضوری مراجعه کرده‌اند، این امکان وجود دارد که از طریق دستگاه کارت‌خوان موجود در شعبه، به حساب کارگزاری پول واریز کنند. در واریز از طریق دستگاه کارت‌خوان (دستگاه پوز) نیز همانند پرداخت شتابی، محدودیت ۵۰ میلیون تومان از کارت بانکی در یک روز وجود دارد. به منظور واریز وجه به سامانه معاملاتی از طریق دستگاه کارت‌خوان، همراه داشتن کارت ملی و کارت بانکی فرد مراجعه‌کننده الزامی است.

نکته: در روش پرداخت حضوری (پوز بانکی)، باید نام صاحب کارت بانکی و حساب معاملاتی یکسان باشد. درنتیجه با کارت فرد دیگری امکان شارژ حساب معاملاتی خود را ندارید.

برداشت وجه از سامانه معاملاتی (تقاضای وجه)

تقاضای وجه به معنای برداشت پول از سامانه معاملاتی و واریز به حساب بانکی است. برای انجام درخواست تقاضای وجه در سامانه معاملاتی کارگزاری آگاه، می‌توانید از طریق تقاضای وجه در سامانه معاملاتی اقدام کنید. روش ثبت درخواست به این صورت است که ابتدا باید تاریخ مورد نظر و مبلغ مورد نیاز خود را انتخاب کنید. سپس شماره حساب تاییدشده در سامانه معاملاتی را انتخاب و درخواست خود را ثبت کنید. با ثبت درخواست تقاضای وجه، مبلغ مورد نظر در تاریخ مشخص‌شده به حساب شما واریز خواهد شد. چنانچه در زمان برداشت وجه، مبلغ مذکور از محل فروش سهام به حساب معاملاتی شما واریز شده باشد، ۲ روز کاری بعد (t+2) و چنانچه از محل فروش صندوق های سرمایه گذاری در بورس یا اوراق بدهی باشد، ۱ روز کاری بعد (t+1) می‌تواند به حساب بانکی شما واریز شود.

نکته: توجه کنید زمان واریز وجه به حساب بانکی در بانک‌های مختلف، متفاوت است و در برخی بانک‌ها تا پایان روز طول می‌کشد. بنابراین به منظور پیگیری عدم واریز وجه به حساب بانکی، بهتر است روز کاری بعد با کارگزاری تماس بگیرید.

درخواست تقاضای وجه در آساتریدرآگاه

با اینکه درخواست تقاضای وجه تنها به یک روش امکان‌پذیر است؛ با این‌حال افراد زیادی در این بخش از سامانه معاملاتی با مشکل مواجه می‌شوند. به همین منظور به نکات زیر توجه کنید:

 • شماره حساب اعلامی در ثبت‌نام آگاه اکسپرس، باید به نام مشتری باشد. در صورت مغایرت اطلاعات حساب با اطلاعات مشتری، بعد از ثبت درخواست تقاضای وجه، وجه مذکور به حساب فرد واریز نخواهد شد.
 • در صورتی که اطلاعات حساب به درستی ثبت نشود، شماره حساب در بخش تقاضای وجه نشان داده نخواهد شد. چنانچه در هر صورت شماره حساب نشان داده شد، واریز به حساب انجام نخواهد شد.
 • شماره حساب‌های برخی از بانک‌ها (مثل بانک ملی، آینده و صادرات) مشابه هم است. در صورت بروز اشتباه در درج نام بانک، ممکن است درخواست تقاضای وجه به حساب فرد دیگری واریز شود.
 • چنانچه قصد برداشت وجه برای ۱ روز کاری بعد را داشته باشید، لازم است درخواست خود را تا قبل از ساعت ۱۳ در سامانه معاملاتی آساتریدرآگاه ثبت کنید.
 • حساب معرفی‌شده برای اشخاص حقوقی (شرکت) باید به نام همان شخص حقوقی باشد و اطلاعات حساب مدیرعامل یا افراد دیگر معتبر نخواهد بود.
 • پرداخت وجه به حساب‌های مشترک امکان‌پذیر نیست.

علاوه‌بر موارد گفته‌ شده در بالا، در برخی حالات ممکن است درخواست تقاضای وجه شما انجام نشود و وجه مذکور به حساب معاملاتی شما برگشت داده شود. در ادامه به توضیح برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت:

۱- شماره حساب اعلامی به نام فرد دیگری باشد:

چنانچه شماره حساب ثبت‌شده در سامانه معاملاتی به نام فرد دیگری باشد، در صورت ثبت درخواست تقاضای وجه از سامانه معاملاتی، وجه مذکور به حساب بانکی واریز نخواهد شد. این وجه پس از بررسی‌های کامل به حساب معاملاتی برگشت داده خواهد شد.

۲- حساب بانکی مشترک:

چنانچه در زمان ثبت نام کد بورسی، اطلاعات حساب مشترک ثبت شود، درخواست تقاضای وجه از سامانه معاملاتی انجام نشده و وجه مذکور به حساب معاملاتی شما برگشت داده خواهد شد.

۳- ثبت نادرست اطلاعات حساب بانکی:

به صورت کلی در زمان ثبت‌نام اگر هر بخش از اطلاعات بانکی به اشتباه ثبت شده باشد، برداشت از حساب بانکی شما با مشکل مواجه خواهد شد.

۴- مسدود بودن یا راکد بودن حساب بانکی:

در صورت مسدود بودن یا راکد بودن حساب بانکی نیز درخواست تقاضای وجه به حساب مذکور انجام نخواهد شد.

چنانچه با توجه به تمامی نکات بالا، پس از ثبت درخواست تقاضای وجه، وجه مذکور به حساب شما واریز نشد، می‌توانید با کارگزاری تماس گرفته یا با در دست داشتن صورت حساب، به شعب کارگزاری آگاه مراجعه کنید.


سخن آخر

در این مطلب نحوه واریز و برداشت وجه در سامانه معاملاتی آساتریدر آگاه و همچنین بسیاری از مشکلات مشتریان در واریز وجه به سامانه معاملاتی و برداشت وجه از سامانه معاملاتی مورد بررسی قرار گرفت. توجه به این نکات در زمان ثبت‌نام و زمان ارسال درخواست، می‌تواند مانع از ایجاد مشکلاتی برای شما شود. لازم به ذکر است در صورت عدم رعایت موارد یادشده، چنانچه در زمان واریز یا برداشت مشکلاتی به وجود آید، کارگزاری مسئولیتی برای جبران زیان واردشده نخواهد داشت.

241 پاسخ به “واریز و برداشت وجه در سامانه معاملاتی آساتریدرآگاه”

 1. مهدی قنبرنسب گفت:

  شماره حساب بانک سپه رو‌ در سامانه ثبت کردم اما علی‌رغم اینکه ثبت شده در قسمت تقاضای وجه عادی شماره بانک سپه قابل رویت است اما در قسمت تقاضای وجه آنی قابل رویت و ثبت نیست.

  ۰
  • کارشناس 1621 گفت:

   سلام دوست عزیز. این موضوع نیاز به بررسی دارد. برای بررسی موضوع لطفا با همکاران ما درکارگزاری با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ تماس بگیرید و یا تیکت پشتیبانی ارسال نمایید.
   جهت ارسال تیکت پشتیبانی به یکی از روش های زیر می توانید اقدام نمایید:
   از طریق سیستم کامپیوتری: به سایت online.agah.com مراجعه نموده و در قسمت ویجت های سمت چپ گزینه ی ثبت تیکت پشتیبانی را انتخاب نمایید.
   از طریق اپلیکیشن: گزینه «بیشتر» را انتخاب نموده در قسمت «تیکت پشتیبانی» علامت مثبت را انتخاب نمایید.
   دقت داشته باشید درصورتی که از طریق مرورگر تلفن همراه خود به آدرس سایت online.agah.com مراجعه می کنید، می بایست تلفن همراه خود را به فرمت سایت مخصوص رایانه (Desktop site) تغییر دهید.

   ۰
 2. محمد فرجی بنیادکهن گفت:

  امکان اضافه کردن شماره حساب هست ؟به چه روشی؟

  ۰
  • کارشناس 1084 گفت:

   سلام
   دوست عزیز می‌تونین جهت ثبت شماره حساب جدید از طریق آدرس سایت online.agah.com به قسمت ویجت‌های سمت چپ مراجعه کرده و با انتخاب گزینه وضعیت مالی مشتری، حساب بانکی اضافه کردن حساب جدید را ثبت و اطلاعات حساب خود را وارد کنین.

   ۰
 3. عادل وفادار گفت:

  درخواست وجه من برای تاریخ دیروز بود ولی تا الان که ۸ صبح روز بعد هستش خبری نیست؟؟؟؟؟؟

  ۰
  • کارشناس1170 گفت:

   سلام دوست عزیز، اگر د رتاریخ ذکر شده موفق به دریافت وجه نشدید و ۲۴ ساعت کاری بعد وجه برگشت نخورد گردش حساب خود را ( با مهر و امضا بانک یا فرمت فایل pdf) از تیکت پشتیبانی جهت بررسی ارسال فرمایید.

   ۰
 4. احسان گفت:

  سلام وعرض ادب.
  من میخواستم تقاضای وجه به روش آنی بزنم چون خیلی پول لازمم.تو قسمت توضیحات نوشته باید یکی از بانکهای مشخص شده باشه .میشه حساب تو اون بانکها به اسم خودم نباشن مثلا به اسم مادرم باشه؟؟

  ۰
 5. هادی گفت:

  سلام من پول برداشت کردم رفت بذحساب یه نفر دیگه باید چکار کنم

  ۰
  • کارشناس 1124 گفت:

   باسلام. دوست عزیز امکان پیگیری از طریق این درگاه وجود ندارد جهت پیگیری این موضوع با همکاران ما در کارگزاری با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ تماس حاصل نمایید.

   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید: