همه چیز درباره قرارداد آتی سبد سهام: بخش اول آشنایی با مفاهیم آتی سبد سهام

 • ۷ بهمن ۱۳۹۷
 • Agah
 • ۸۳ نظر
 • ۲۰۰۷ مشاهده
همه چیز درباره قرارداد آتی سبد سهام: بخش اول آشنایی با مفاهیم آتی شاخص

آتی سبد سهام، یک قرارداد آتی است که بر روی سبدی از سهام تعریف شده است. در واقع قرارداد آتی سهام همانند قرارداد آتی کالا (سکه، زعفران و …) است که دارایی پایه آن و مشخصات قرارداد آن با قراردادهای آتی کالا متفاوت است. بنابراین کسانی که با قراردادهای آتی کالا آشنایی کامل دارند به راحتی می توانند وارد این بازار شده و فعالیت نمایند. آتی سبد سهام یا آتی شاخص نوعی از معاملات بورس است که به تازگی در ایران انجام می شود.

در ادامه به معرفی قراردادهای آتی سبد سهام و مشخصات قراردادهای آتی شاخص می‌پردازیم.

مطالعه بیشتر: آتی به زبان ساده معرفی قرارداد آتی سبد سهام و شرایط معامله آن

قراردادهای آتی سهام  و آتی سبد سهام چیست؟

به طور کلی قراردادهای آتی، قراردادهایی هستند که بر روی یک دارائی پایه، مانند کالا یا سهام منعقد می شوند. در این نوع از قراردادها تحویل دارائی پایه و وجه در آینده صورت می گیرد.

 به طور مثال یک خریدار و فروشنده یک قرارداد آتی روی محصول زعفران منعقد می‌کند. هنگام انعقاد قرارداد آتی، خریدار و فروشنده متعهد می‌شوند در تاریخ مشخصی (مثلا ۳ ماه بعد یا ۲۴ اردیبهشت ۹۸) مقدار معینی (مثلا ۱ تن یا ۱۰۰ کیلو) از زعفران را با قیمتی مشخص (مثلا هر گرم ۱۳,۰۰۰ تومان) با هم معامله نمایند.

برای اینکه خریدار و فروشنده ۳ ماه بعد که موعد سررسیدِ قراردادشان است به تعهدشان عمل نمایند، لازم است مبلغی را جهت انجام تعهدشان نزد بورس کالا سپرده گذاری کنند. به این مبلغ که جهت تضمین تعهدات از خریدار و فروشنده دریافت می شود، وجه تضمین اولیه می‌گویند. این میزان وجه پس از سررسید قرارداد (یا پس از خروج از بازار) به خریدار و فروشنده بازگردانده می‌شود.

قرارداد آتی سهام نیز یک نوع قراردادی آتی است که دارایی پایه آن به جای کالا، یک سهم است و قرارداد آتی سبدسهام، قراردادی آتی است که دارائی پایه آن سبدی از سهام است.

در معاملات نقدی بازار بورس، نحوه انجام خرید و فروش سهام به این ترتیب است:

 • خریدار ابتدا وجه موردنیاز برای خرید سهم را واریز می کند.
 • با ثبت سفارش اقدام به خرید سهم مورد نظر می کند.
 • در صورت انجام معامله خرید، سهم بلافاصله به پورتفوی شخص یا سبد دارایی وی اضافه می‌شود.

اما در قراردادهای آتی سبد سهام:

 • خریدار و فروشنده مبلغی را به عنوان وجه تضمین را به حساب در اختیار خود واریز می کنند (این مبلغ معادل کل ارزش معامله نیست و مثلاً ۱۰% آن است.)
 • سپس خریدار، سفارش خرید و فروشنده، سفارش فروش خود را در سیستم معاملاتی ثبت می کنند. (قرارداد آتی منعقد می‌گردد)
 • معامله انجام شود ولی سهم و وجهی در خصوص معامله رد و بدل نمی شود.
 • واریز وجه و انتقال سهام در روز سررسید (آینده) انجام می گیرد.

قراداد آتی سبد سهام یا آتی شاخص؟

در بازارهای مالی جهانی، قراردادهای آتی برای شاخص های مختلف تعریف می شود. اما در ایران به دلیل مشکلات فقهی، بورس نتوانست آتی شاخص را راه اندازی نماید. بر اساس نظر علمای فقهی، در قرارداد آتی شاخص از همان ابتدا مشخص است که تحویل فیزیکی صورت نخواهد گرفت و قراردادها به جای تسویه فیزیکی، تسویه نقدی خواهند شد. بنابراین معامله جنبه صوری پیدا می‌کند و در نتیجه ارکان معامله از این ناحیه دچار اختلال می‌شود.

برای رفع این مشکل، بورس تصمیم گرفت تا قرارداد آتی مبتنی بر سبد سهام را طراحی نماید. به نحوی که این سبد نماینده یک سبد شاخصِ مشخص (مثلا شاخص بانک ها) باشد.

بدین منظور بورس دو سبد برای قراردادهای آتی، یک سبد مرجع که دقیقاً مشابه شاخص مشخصی بود و یک سبد پایه که دارائی پایه قراردادهای آتی بود تعریف نمود.

سبد مرجع چیست؟

سبدی متشکل از اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس است که ترکیب (نوع و تعداد) سهام موجود در آن دقیقاً با یکی از شاخص های بورسی یکسان است. در حال حاضر چندین شاخص در بازار بورس تعریف شده است که هر کدام نماینده بخشی از سهام موجود در بازار است. مانند شاخص۳۰ شرکت بزرگ، نوع و ترکیب سهام در سبد مرجع همانند یکی از شاخص های بورسی است.

به طور مثال سبد مرجع برای  نماد جنفت (شاخص آتی فرآورده نفتی) دقیقاً شامل سهم هایی است که در شاخص فراورده نفتی موجود است.

  در ترکیب سبد این شاخص تمام شرکت های صنعت فراورده‌های نفتي، كك و سوخت هسته‌ای بورس اوراق بهادار حضور دارند و وزن هر شرکت در ترکیب سبد برابر با ارزش بازاری آن شرکت است.

در صورت پذیرفته شدن شرکت جدید در بورس اوراق بهادار تهران که در این صنعت حضور دارد، شرکت یادشده به ترکیب سبد اضافه می شود. همچنین در صورت خروج شرکتی از شرکت های بورس اوراق بهادار تهران که در این صنعت است، شرکت یادشده از ترکیب سبد حذف می‌شود. اگر شرکتی به فهرست شرکت های صنعت فراورده نفتی اضافه شود، آن شرکت به ترکیب سبد اضافه و اگر شرکتی از فهرست شرکت های این خارج و به صنعت دیگری منتقل شود، آن شرکت از ترکیب سبد حذف می‌شود.  

نکته: با توجه به اینکه آتی سبد سهام باید قابلیت تحویل فیزیکی داشته باشد و مقدار سهم هایی که در شاخص هر صنعت وجود دارد بسیار بالا است، فرآیند تحویل قرادادهای آتی سبد سهام (شاخص) با مشکل مواجه می شود. از این‌رو  بورس برای رفع این مشکل اقدام به تعیین سبد پایه به عنوان دارائی پایه قراردادهای آتی نموده است.

سبد پایه چیست؟

سبد پایه، سبدی از سهام است که به عنوان دارایی پایه قراردادهای آتی سبد سهام در نظر گرفته می شود. سبد پایه در واقع سبد کوچک شده سبد مرجع است. به بیان دیگر تمام سهم هایی که در سبد مرجع وجود دارند در سبد پایه هم وجود دارند تنها تعداد سهم ها در سبد پایه کمتر از تعداد سهم در سبد مرجع است.

لازم به ذکر است نسبت هر سهم به کل سهام موجود در سبد مرجع و سبد پایه یکسان است.

سبد پایه چه ویژگی هایی دارد؟

سبد پایه نماینده سبد مرجع یا همان شاخص مورد نظر، باید به صورتی باشد که:

۱-  سهام موجود در سبد پایه دقیقاً همان سهام موجود در سبد مرجع باشد.

۲- نسبت هر سهم در سبد پایه به کل سهام موجود در سبد پایه همانند این نسبت در سبد مرجع باشد.

۳- پس از هر تغییر در سبد مرجع (شاخص) مانند اقدامات شرکتی و ورود خروج شرکت ها، سبد پایه نیز همانند سبد مرجع تغییر یابد.

همانطور که در بالا ذکر شد سبد پایه، کوچک شده سبد مرجع است. حال این سوال پیش می آید که سبد پایه با چه ضریبی نسبت به سبد مرجع کوچک می شود. ضریبی که بورس برای سبد در نظر گرفته است ضریب لاندا (λ) نامیده می شود.

همه چیز درباره قرارداد آتی سبد سهام: بخش اول آشنایی با مفاهیم آتی سبد سهام

ضریب سبد پایه (لاندا λ) چگونه محاسبه می شود؟

برای محاسبه مضرب سبد می بایست عدد شاخص مورد نظر را (مثلا شاخص بانک ها) به ارزش سبد مرجع تقسیم نمود.

شاخص بانکها در تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵ ۹۲۱.۴۸
ارزش سهام شرکت های موجود در شاخص ۱۱۳,۴۳۴,۴۰۰,۰۰۰ تومان
ضریب لاندا (λ)
۰.۰۰۰۸۱۲۳۴۶=۹۲۱.۴۸÷۱۱۳,۴۳۴,۴۰۰,۰۰۰

لازم به ذکر است نیازی به محاسبه ضریب لاندا برای انجام محاسبات نیست. معامله گران می توانند تنها با توجه به عدد شاخص که مبنای قیمت دارائی پایه سبد سهام است، اقدام به اخذ موقعیت نمایند.

نکته: تعداد سهم هر شرکت موجود در سبد پایه، از حاصل ضرب مضرب سبد (لاندا λ) در تعداد سهم همان شرکت در سبد مرجع در اندازه قرارداد بدست می آید.

چه قراردادهایی برای آتی سبد سهام در بورس تعریف شده است؟

قراردادهای آتی سبد سهام هم‌اکنون برای ۷ دارائی پایه (۷ صنعت پر بیننده) تعریف شده است. ممکن است با استقبال سرمایه گذاران تعداد دارائی پایه در این بازار افزایش یابد. همچنین این قراردادها در آغاز برای یک سررسید (اسفند ماه ) تعریف شده اند که احتمال راه اندازی سررسید های بیشتر نیز است.

لیست نمادهای قرارداد آتی سبد سهام:

لیست نمادهایی که تاریخ ۲۵ آذر ماه در حوزه آتی سهام آغاز به فعالیت کرده‌اند به ترتیب زیر است:

 • آتي شاخص خودرو و قطعات
 • آتي شاخص فلزات اساسی
 • آتي شاخص فرآورده نفتی
 • آتي شاخص بانک ها
 • آتي شاخص کانه های فلزی
 • آتي شاخص شیمیایی
 • آتي شاخص ۳۰ شرکت بزرگ

هر معامله گر می تواند روی هر یک از نمادهای تعریف شده در بازار آتی سبد سهام اقدام به معامله نماید. به طور مثال یک معامله گر صنعت بانکی را به دقت تحلیل نموده است. وی میتواند اقدام به معامله در نماد قرارداد آتی شاخص بانک ها نماید.

نماد معاملاتی قراردادآتی سهام چیست؟

نماد معاملاتی قرارداد آتی سبد از ترکیب حرف “ج + شناسه دارایی پایه+ تاریخ سررسید” که حداکثر ۸ کارکتر است، تشکیل شده است.

ج + شناسه دارایی + سررسید

جفلز ۷۱۲

ج: شروع نماد با حرف ج می باشد.

فلز: شناسه دارائی (شاخص فلزات اساسی)

۷۱۲: سال و ماه سررسید ۱۳۹۷/۱۲/۱۱

قیمت مبنای دارائی پایه

در معاملات قراردادهای آتی می بایست قیمت نقدی آن دارائی پایه مشخص باشد تا سرمایه گذاران بر اساس قیمت نقدی، اقدام به خرید و فروش این دارائی برای آینده نمایند. قیمت نقدی دارائی های سبد سهام، همان مقدار شاخص می باشد.

به طور مثال قیمت نقدی (مبنا) جبانک در روز ۳ بهمن برابر با ۹۰۸ یعنی مقدار شاخص بانک ها بود.

نکته: عدد شاخص به صورت گرد شده در قسمت قیمت مبنای دارائی پایه در نمای بازار آتی نمایش داده می شود.

بنابراین معامله گران برای قیمت گذاری قراردادهای آتی سبد سهام می بایست از عدد شاخص (قیمت مبنای دارائی پایه) به عنوان قیمت نقدی سبد سهام استفاده نمایند.

در این مطلب تلاش کردیم درباره مفاهیم و تعاریف قراردادهای آتی سبد سهام توضیحاتی ارائه کنیم. انشااله در بخش دوم مطلب “همه چیز درباره قرارداد آتی سبد سهام” به بیان شرایط قراردادهای آتی شاخص و ارزش گذاری قرادادهای آتی سهام خواهیم پرداخت.

83 پاسخ به “همه چیز درباره قرارداد آتی سبد سهام: بخش اول آشنایی با مفاهیم آتی سبد سهام”

 1. AR0754 گفت:

  سلام، درسته که چند لینک دیگر هم بعنوان مطالب مرتبط ارایه شده است. ولی ای کاش از این مطالب ارزنده که زیبنده باشگاه و اعضایش است، باز هم منتشر بفرمایید.
  در این زمینه کلا در جامعه خیلی کم کاری صورت گرفته است.
  چه خوش گفته اند سخن کز دل برون آید لاجرم بر دل نشیند.
  با تشکر فراوان.

  ۹
 2. AA4968 گفت:

  این دیگه چجور معامله ای هست که هم وجه معامله و هم کالا در آینده تبادل می شود؟!!!
  خوب خریدار و فروشنده بزارن هرموقع پول و کالا در اختیارشون بود بیان پای معامله!

  ۱
 3. AL4089 گفت:

  سلام
  ممنون بخاطر تداوم و بروز بودن آگاه در بین کارگزاریها..
  تشکر

  ۰
  • AO9040 گفت:

   سلام . کاملا موافق هستم . کارگزاری آگاه علاوه بر به روز بودن کاملا صادقانه برخورد میکنه و امکانات مناسب و کافی در اختیار مشتریان قرار میده .

   ۱
 4. محمدعلی علیرضاپوریئ گفت:

  سلام. خرید و فروش قرارداد سهام آتی نیازمند چه اقدامی است. آیا با دارا بودن کد بورسی و از طریق سایت آسا میتوان خرید و فروش را انجام دارد.

  ۱
 5. AS6103 گفت:

  سلام
  ممنون بابت مطلب خوبتون.
  آیا امکان گرفتن پوزیشن فروش هم روی آتی سهام ها هستش؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام
   بازار آتی سبد سهام، بازاری دوطرفه است و امکان گرفتن موقعیت فروش را دارد و می توان از نزول قیمت ها کسب سود کرد ، اما نه روی یک سهم بلکه روی شاخص هایی که قرارداد آتی برای آنها ایجاد شده است.
   باتشکر

   ۰
 6. AC5975 گفت:

  با سلام؛
  ضمن تشکر از مطالب مفیدتان، یک سوال راجع به نحوه به روز رسانی حساب عملیاتی مشتریان (در معاملات آتی) داشتم.
  تا چند وقت قبل، برای به روز کردن موجودی حساب، باید حتما تلفنی به کارگزاری اطلاع میدادیم و گاها شده بود که باز هم درست به روز رسانی نمیشد و باید مجددا تماس میگرفتیم. یا در مورد برداشت از حساب عملیاتی (آتی) هم باید تلفنی میگفتیم و گاها خطاهایی در مقدار برداشت شده و واریزی به حساب در اختیار مشتری اتفاق میافتاد.
  میخواستم بدونم اخیرا پیشرفت خاصی صورت گرفته در این زمینه یا خیر؟ منظورم برای سامانه معاملات آنلاین "آتی" هست.
  مثلا آیا امکان به روز رسانی موجودی حساب عملیاتی بصورت درخواست آنلاین فراهم شده ؟
  یا امکان ارائه درخواست برداشت از حساب عملیاتی، بصورت ثبت در سامانه (مثل حالتی که برای "سهام" وجود داره)؟

  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

  با تشکر

  ۲
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   چندین ماه است که امکان بروزرسانی موجودی حساب از طریق سامانه آنلاین آسا ایجاد شده است. مشتریان میتوانند موجودی حساب خود را از طریق آنلاین به روز نمایند. لازم به ذکر است امکان بروز رسانی از طریق سامانه آنلاین در هر ساعت فقط دو مرتبه است. چنانچه بخواهید طی یک ساعت بیش از دو مرتبه بروزرسانی داشته باشید میبایست با کارگزاری تماس بگیرید.
   در حال حاضر امکان درخواست برداشت وجه به صورت آنلاین وجود ندارد.
   باتشکر

   ۲
 7. AK9337 گفت:

  سلام؛بسیار کافی وارزنده بود؛انشاالله که مورد قبول دوستان قرار گرفته باشد.

  ۱
 8. AP1535 گفت:

  سلام
  تشکر از آگاه
  سوالی دارم
  من تا حالا از گواهی حق تقدم از محل آورده نقدی استفاده نکردم اما در سبد پرتفوی من حق تقدم شرکتی اضافه شده،
  در صورت واریز مبلغ به حساب شرکت آیا به طور خودکار سهام در سبد من قابل فروش خواهد بود یا باید به شرکت یا کارگزاری اطلاع داده شود?
  مبلغ واریزی کدام مبلغ هست?
  تشکر میکنم که راهنمایی بفر مایید

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   در صورتیکه شما حق تقدم را خرید نکرده اید حق تقدم از مجمع سهم مربوطه به شما تعلق گرفته است.
   درصورت تمایل به واریز مبلغ اسمی( برای هر سهم ۱۰۰۰ ریال) و تبدیل حق تقدم به سهم اصلی حتما میبایست با اداره امور سهام سهم مورد نظر تماس حاصل فرمایید.
   زمانی که پس از طی مراحل فوق حق تقدم تبدیل به سهم اصلی شد چنانچه سهم اصلی را نفروخته باشید به صورت سیستمی به سهم اصلی اضافه می شود و در صورتیکه سهم اصلی را فروخته باشید حتما باید با کارگزاری هماهنگ فرمایید و از گزینه تغییر کارگزار ناظر استفاده نمایید.

   ۰
 9. AR5016 گفت:

  با سلام
  تشکر از آگاه بابت مطالب ارزنده ای که در اختیار مشتریان و کاربران قرار می دهد
  برای انجام معاملات آتی نیاز به آموزش است یا با کمی مطالعه می توان شروع به کار کرد
  تشکر فراوان

  ۱
 10. AK1549 گفت:

  با سلام ...نام کاربری و رمز عبور در سامانه صحرا همان نام کاربری در آسا تریدر میباشد ؟ و یا باید نام کاربری جدید دریافت کرد ؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر لازم است جهت دریافت نام کاربری و رمز عبور سامانه معاملاتی جدید اقدام نمایید.
   باتشکر

   ۱
 11. AR3325 گفت:

  عالی بود ... لطفا بیشتر در مورد اتی بگید

  ۰
 12. AH2645 گفت:

  نام کاربری و رمز عبور در سامانه صحرا همان نام کاربری در آسا تریدر میباشد ؟

  ۰
 13. AQ9748 گفت:

  با سلام و تشکر از اطلاعات بروزتان ...نام کاربری و رمز عبور در سامانه صحرا را از کجا دریافت کنیم ؟

  ۰
 14. AS4691 گفت:

  سلام
  ممنون بخاطر بروز بودن آگاه در بین کارگزاریها..

  ۰
 15. AS6059 گفت:

  با سلام
  عالی است.
  فک کنم بازار سود آوری
  خواهد بود.

  ۱
 16. AD9695 گفت:

  سلام .به آسانی سهم بورسی میتوان معامله کرد؟

  ۰
 17. AA2508 گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت شما
  آيا براي معامله سبد سهام و گرفتن رمز عبور معاملاتي افراد احراز صلاحيت ميشوند ، يا دسترسي براي معامله کردن را همه مي توانند دريافت کنند و معامله انجام دهند./

  ۰
 18. AH8407 گفت:

  با سلام و با تشکر از کارگزاری اگاه که بحق نمونه هستین و از نظر اگاهی رساندن در موارد بورسی بهترین هستین.
  از اینکه این کارگزاری رو انتخاب کردم اصلا پشیمان نیستم و به افراد زیادی هم معرفی کردم این کارگزاری رو. موفق و پیروز باشید

  ۲
 19. saeid گفت:

  با سلام
  در قرارداد آتی چه نوع شرکتهایی و چند نماد یا شرکت حضور دارند

  با تشکر

  ۰
 20. AO0620 گفت:

  سلام
  مثل همیشه توضیحات کامل و بسیار آموزنده هست

  ۰
 21. AH2645 گفت:

  با سلام وخسته نباشید ...لطفا در مورد ۷ دارائی پایه بیشتر توضیح دهید

  ۰
 22. AQ9748 گفت:

  در مورد هفت صنعت پر بیننده بیشتر توضیح دهید ..با تشکر

  ۰
 23. AP1867 گفت:

  با سلام مطالبتون خیلی ارزنده و‌مفیده با تشکر

  ۰
 24. AS7102 گفت:

  ممنون از کارگزاری آگاه بخاطر بروز بودن در بین کارگزاریها..

  ۰
 25. AK6766 گفت:

  سلام
  ممنون بخاطر تداوم و بروز بودن آگاه در بین کارگزاریها..
  تشکر

  ۱
 26. AS4691 گفت:

  لطفا بیشتر در مورد اتی بگید

  ۱
 27. AR0754 گفت:

  سلام دست عزیز پشتیبان امروز ۱۰ بهمن ۹۷ همچون دیروز نمی توان به باشگاه و آساتریدر و ... وارد شد.
  عزت زیاد

  ۱
 28. AR0754 گفت:

  سلام، خسته نباشید.
  لطفا فکری به حال نرم افزارهایی که هیچ رمزی را قبول نمی کنند، بفرمایید.
  خیلی نگران هستیم.
  رمز رااز سیستم آنلاین هم عوض کرده ام. البته بر خلاف قبلا ها تاییدیه پیامکی نیامد.
  ضمنا نه به سیستم کارگزاری می توان وارد شد نه به باشگاه.
  ممنون که عنایت ویژه دارید.
  متشکریم.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   به دلیل مسائل امنیتی لازم است در سامانه تحت وب آسا رمز عبور خود را تغییر دهید و بعد به اپلیکیشن و باشگاه وارد شوید.
   باتشکر

   ۰
 29. احسان گفت:

  سلام، باتشکر مطلب بسیار خوب و مفیدی بود

  ۱
 30. AO3441 گفت:

  سلام روزبخیر چطور امتیاز وتخفیف قرارداد زعفران به من اضافه نمیشه

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   تخفیف کارمزد معاملات شما، آخر هر ماه به حساب در اختیار واریز می شود.
   اما در صورتی که بخواهید به حساب باشگاه واریز گردد لازم است با واحد آتی کالا تماس حاصل بفرمایید.
   متشکرم

   ۰
 31. AQ4046 گفت:

  تشکر از کارگزاری آگاه بابت مطالب ارزنده ای که در اختیار مشتریان و کاربران قرار می دهد

  ۲
 32. AT0007 گفت:

  سلام بابت خدمات عرضه اولیه سهام میشه توضیح بدینکی میتونم استفاده کنم

  ۰
 33. AT2691 گفت:

  سلام ایا تواتی زعفران بخریم به امتیاز ومبلغ اضافه نمیشه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   تخفیف کارمزد معاملات شما، آخر هر ماه به حساب در اختیار واریز می شود.
   اما در صورتی که بخواهید به حساب باشگاه واریز گردد لازم است با واحد آتی کالا تماس حاصل بفرمایید.
   متشکرم

   ۰
 34. AQ3193 گفت:

  سلام توضیحات عالی هستن .درود بر شما

  ۰
 35. AR9794 گفت:

  ممنون.منتظر سایر مقالات این چنینی هستیم.

  ۰
 36. AS6303 گفت:

  با تشکر از کارگزاری آگاه بابت مطالب مفیدتان

  ۰
 37. AS9209 گفت:

  لطفا بیشتر در مورد اتی بگید

  ۰
 38. AS7102 گفت:

  تشکر از کارگزاری آگاه بابت مطالب مفیدتان

  ۰
 39. AJ4247 گفت:

  سلام چرا نتایج مسابقات دی را اعلام نمیکنید ؟

  ۰
 40. AA5921 گفت:

  با سلام

  آیا برای دریافت امکان انجام معاملات آتی سبد سهام مشتریان کارگزاری که اطلاعات خود را در سامانه سجام ثبت و تائید نموده اند نیز باز هم نیاز به حضور فیزیکی در کارگزاری دارند یا بصورت آنلاین هم این امکان برای تائید اوراق مربوطه برای ایشان از طرف کارگزاری فراهم میباشد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   معاملات با کد بورسی انجام میشود اما برای اخذ دسترسی، لازم است به کارگزاری مراجعه نمایید و دو فرم بیانیه ریسک و قرارداد فیمابین مشتری و کارگزار را تکمیل نمایید.
   باتشکر

   ۰
 41. نسیم گفت:

  بابت مطالب مفیدی که در اختیار می زارید سپاس گذارم
  تفاوت بین سامانه صحرا و معاملات بر خط چیست ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست عزیز برای انجام معاملات آتی سهام از سامانه صحرا و برای انجام معاملات آتی کالا از سامانه معاملات برخط آسا می توانید استفاده نمایید.
   باتشکر

   ۰
 42. نسیم گفت:

  سلام
  با تشکر از مطالب مفیدی که می زارید
  لطفا راجب جزییات سامانه صحرا بیشتر توضیح بدهید ؟
  چه طور می تونم کد آتی دریافت کنم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای دریافت کد آتی کالا لازم است با مدارک خود به شعب کارگزاری آگاه مراجعه بفرمایید.
   متشکرم

   ۰
 43. AE8438 گفت:

  سلام در آسا تریدر امروز رمز عبور خود را عینا وارد میکنم اخطار میاد که "کلمه کاربری یا رمز عبور اشتباه است" در ضمن قبلا رمز رو وارد میکردم فقط نقطه میامد ولی الان تک تک دیده میشه بعد نقطه میشه رمزم نکته لو رفته

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   به دلیل مسائل امنیتی لازم است در سامانه تحت وب آسا رمز عبور خود را تغییر دهید و بعد به اپلیکیشن و باشگاه وارد شوید.
   باتشکر

   ۰
 44. AG9916 گفت:

  با سلام
  مطلب برام جدید بود و ممنون بابت سعی و تلاش در گسترش دایره آگاهی اعضای باشگاه

  ۰
 45. AB9303 گفت:

  سلام
  واقعا کار بسیار ارزشمندی است راه اندازی قراردادهایی اتی سهام و یک گام به سمت اینکه بورس به استانداردهای جهانی برسه نزدیک میشیم ..‌‌

  ۰
 46. AT5658 گفت:

  من تو کلیپ ها مطلبی در مورد تابلو خوانی ندیدم ایا همچین کلیپی موجود هست در کلیپ ها؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   ویدئوی تابلو خوانی در بخش فیلم‌های آموزشی رایگان موجود است.
   کلاس های آموزشی در این خصوص نیز برگزار می شود.

   ۰
 47. AS8418 گفت:

  بعضی مطالب واقعا عالی هستن مثل همین که جدید بود، عالی هستین

  ۰
 48. AT6070 گفت:

  سلام
  برای ورود به بازار آتی کالا چگونه باید اقدام کرد؟داشتن کد بورسی اکتفا میکند؟

  ۰
 49. AT5658 گفت:

  من تازه کار هستم پیشنهاد می کنید الان وارد آتی شم یا فعلا زوده؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای ورود به بازار آتی سبد سهام لازم است با اطلاعات و دانش کامل به این بازار وارد شوید.
   باتشکر

   ۰
 50. AT2446 گفت:

  سلام.
  ممنون بابت اطلاعات مفید و شسته و رفته کارگزاری بروز آگاه

  ۰
 51. AS3745 گفت:

  سلام اینکه آساتریدر زیاد هنگ میکنه چکار بایستی انجام داد

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   در خصوص اپلیکیشن‌های معاملاتی کارگزاری آگاه باید خدمتتان عرض کنیم که نسخه جدیدی درحال راه اندازی و تست است که در آن باگ‌ها برطرف شده است. که انشااله تا آخر سال منتشر خواهد شد.
   لطفا تا زمانی که نسخه جدید منتشر شود نسخه تحت وب آسا online.agah.com را با مرورگر گوشی خود باز نمایید.
   باتشکر

   ۰
 52. hojjat گفت:

  واقعا متاسفم واسه بازار در انحصار که فقط سامانه صحرا باید وصل باشه به آتی
  اگر آتی رو تیم آسا طراحی میکرد و اختصاصی خود آگاه بود که فوق العاده بود

  ۰
 53. AT3124 گفت:

  سلام
  چطور میتونم وجه نقد داخل باشگاه را افزایش بدم و اعتبار بگیرم ؟ ایا فقط با معامله کردن باید افزایش دهم یا میشه خودم هم واریز کنم حساب که افزایش پیدا کنه؟

  ۰
 54. AT0174 گفت:

  لطفا اموزشهای پایه بورس را بیشتر لحاظ بفرمایید مرسی

  ۰
 55. AT5658 گفت:

  با بالا رفتن امتياز ايا وجه نقدم بالا تر ميره؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   با افزایش امتیاز و ارتقای سطح باشگاه، میزان تخفیف کارمزد معاملات نیز افزایش می‌یابد لذا با انجام معامله، وجه نقد باشگاه نیز بیشتر افزایش پیدا می‌کند.
   باتشکر

   ۰
 56. AT8022 گفت:

  سلام-ممنون میشم مطلبی هم راجع به ترکیب و تجمیع تحلیل های بنیادی و تکنیکال قرار بدهید

  ۱
 57. مسعود گفت:

  سلام ؛
  حالا که اتی سکه بسته شده ، صحبت از صندوق طلا هست.
  در این خصوص هم مطلب می فرستید

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید:

هزینه ثبت نام در سجام را با آگاه صفر کنید!

به راحتی و رایگان در سامانه سجام ثبت نام و کد بورسی بگیرید.

دریافت کد بورسی و سجام رایگان بستن