همه چیز درباره آزادسازی سهام عدالت (راهنمای کامل)

 • ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۱۰۴۱ نظر
 • ۱۱۶۲۳۰ مشاهده
شرایط آزادسازی سهام عدالت

اطلاعیه: امکان لغو سفارش فروش در سامانه سهام عدالت آگاه فراهم شده است. در قسمت گزارش درخواست‌های فروش می‌توانید سفارش خود را لغو کنید. در صورتی که درخواست قبل از ساعت ۱۴ ثبت شده باشد، پس از گذشت حداکثر ۷۲ ساعت کاری سفارش لغو خواهد شد. در صورتی که لغو سفارش فروش خود را بعد از ساعت ۱۴ ثبت کنید، لغو سفارش از روز کاری بعد ارسال و سه روز کاری بعد نتیجه آن مشخص می‌شود.

توجه: لغو سفارش تنها در صورتی امکان‌پذیر است که فروش توسط شرکت سپرده‌گذاری انجام نشده باشد. در صورت انجام شدن معامله به صورت کامل یا قسمتی از آن، لغو سفارش امکان‌پذیر نخواهد بود.

اطلاعیه مهم شرکت سپرده‌گذاری مرکزی درباره فروش سهام عدالت: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) با انتشار یک اطلاعیه‌، از تصمیم‌گیری در مورد فروش سهام عدالت در آینده نزدیک خبر داد.« آن دسته از مشمولان سهام عدالت که سفارش فروش سهام خود را در ماه‌های گذشته در درگاه‌های الکترونیکی شرکت‌های کارگزاری یا سیستم بانکی ثبت کرده‌اند اما با توجه به تغییرات قیمتی ایجادشده از روز ثبت سفارش تاکنون، قصد انصراف دارند تنها تا پایان هفته جاری ( ۵ شهریورماه ۱۴۰۰) مهلت دارند، سفارش‌های خود را لغو کنند. بدیهی است سهامدارانی که سفارش‌های فروش سهام عدالت خود را لغو نکنند، سفارش های قبلی آن‌ها معتبر بوده و برای فروش اعمال خواهد شد.»

مرکز تماس ذینفعان بازار سرمایه با شماره ۱۵۶۹ آماده پاسخگویی به سوالات سهامداران سهام عدالت خواهد بود.

نحوه ثبت درخواست فروش غیرحضوری سهام عدالت:

با توجه به ایجاد امکان فروش بخشی از سهام عدالت توسط کارگزاری ها و بانک ها، چنانچه درخواست آزادسازی سهام خود را به‌صورت مستقیم در سامانه سهام عدالت ثبت کرده‌اید، به‌منظور ثبت درخواست فروش غیرحضوری (بدون نیاز به دریافت کد بورسی) این سهام از طریق کارگزاری آگاه، می‌توانید از طریق لینک بالا اقدام کنید. 

آزادسازی سهام عدالت از خبرهای داغ این روزها است. سهامی که از سال‌ها پیش در اختیار اقشار کم‌درآمد جامعه قرار گرفته است و می‌توان آن را نوعی یارانه در نظر گرفت. اخیراً مقام معظم رهبری، در قالب ابلاغیه‌ای که در تاریخ نهم اردیبهشت منتشر شد، با درخواست دولت مبنی بر آزادسازی این سهام موافقت کردند. به این معنی که از این به بعد، با رعایت شروط و ضوابط خاصی، امکان معامله این سهام در بازار بورس برای مردم فراهم می‌شود.

این خبر، ابهامات زیادی ایجاد کرده است و به همین دلیل، در این مقاله قصد داریم تمامی جزئیات مربوط به نحوه آزادسازی سهام عدالت را در اختیارتان بگذاریم.

سهام عدالت چیست و چه کسانی مشمول آن می‌شوند؟

قبل از هر چیز، باید بدانیم سهام عدالت چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد. طرح توزیع سهام عدالت در سال ۱۳۸۵ آغاز شد. دولت نهم این طرح را اجرایی کرد و سهام بعضی از کارخانه‌ها و بنگاه‌های دولتی را در اختیار اقشار مشخصی از جامعه قرار داد. هدف از این طرح، افزایش رفاه اقشار کم‌درآمد جامعه بود. در مرحله اول، دهک بندی انجام شد. ۴۲ میلیون نفر در قالب شش دهک مشمول این طرح شدند. گروه‌های زیر صاحبان سهام عدالت هستند:

• مددجویان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی
• روستاییان و عشایر
• کارگران فصلی ساختمانی
• گروه‌های کم‌جمعیت مانند خبرنگاران، زنان سرپرست خانوار، طلاب، خادمان مساجد و … .
• کارمندان و بازنشستگان دولتی، دستگاه‌های عمومی و بازنشستگان کشوری و لشکری

اگر مشمول سهام عدالت باشید، احتمالاً از آن اطلاع دارید و سود مربوطه را دریافت کرده‌اید؛ بااین‌حال برای استعلام وضعیت خود می‌توانید به سایت www.samanese.ir مراجعه کنید. در این سامانه، کد ملی خود و دیگر اطلاعات درخواستی را وارد می‌کنید. درصورتی‌که مشمول باشید، برگه سهام را مشاهده خواهید کرد.

کدام شرکت‌ها در سبد سهام عدالت قرار دارند؟

در حال حاضر ۴۹ شرکت در سبد سهام عدالت حضور دارند که از این تعداد، ۳۵ مورد شرکت بورسی و ۱۴ مورد غیر بورسی هستند. فهرست شرکت‌های بورسی پرتفوی سهام عدالت و ارزش بازار، ارزش سهام تخصیص‌یافته به سهام عدالت و نیز میانگین ارزش معاملات روزانه سهام آن‌ها را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

شرکت های موجود در سبد سهام عدالت

فهرست شرکت های بورسی موجود در سبد سهام عدالت

 

منظور از آزادسازی سهام عدالت چیست؟

همیشه بحث و گفت‌وگوهای زیادی درباره لزوم خصوصی‌سازی در میان مسئولان کشور وجود داشت و طرح‌های زیادی در این راستا ارائه می‌شد. مفهوم سهام عدالت نیز در همین راستا مطرح شد و مورد استقبال قرار گرفت. در طی سال‌های گذشته، سازمان خصوصی‌سازی کشور مسئولیت این سهم‌ها را به عهده داشت. خرید و فروش‌ها و جابه‌جایی‌ها از طریق همین سازمان انجام می‌شد و مردم سود خود را به‌صورت سالیانه دریافت می‌کردند. با این اوصاف، آزاد شدن سهام عدالت یعنی این اختیارات از دست سازمان خصوصی‌سازی خارج می‌شود و در اختیار صاحبان سهام و بعضی شرکت‌ها قرار می‌گیرد. البته اجباری در این مسئله وجود ندارد و شما می‌توانید برای آزادسازی اقدام نکنید و به صورت خودکار روش غیر مستقیم برای‌تان انتخاب خواهد شد. 

ارزش برگه‌های سهام عدالت چقدر است؟

مبلغ هر برگه سهام عدالت با توجه به دهکی که در آن قرار گرفته‌اید، متفاوت است. بالاترین رقم متعلق به افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی است. هر برگه از سهام عدالت این افراد یک میلیون تومان ارزش دارد. مبلغ برگه‌های سهام اقشار و دهک‌های دیگر کمتر است. همان‌طور که اشاره کردیم، واگذاری این برگه‌ها از سال ۸۵ آغاز شد. در طول زمان ارزش برگه‌های سهام چند برابر شده است. برای مشاهده ارزش روز سبد سهام خود، به سامانه سهام عدالت آگاه مراجعه فرمایید. 

چگونه سهام عدالت خود را آزاد کنیم؟

برای آزادسازی سهام عدالت، باید به وب‌سایت samanese.ir مراجعه کنید. پس از ورود به وب‌سایت، کد ملی را وارد کرده و به چند سؤال امنیتی پاسخ می‌دهید. اگر اطلاعات واردشده صحیح باشد، به حساب سهام عدالت خود دسترسی پیدا خواهید کرد.

سامانه الکترونیکی سهام عدالت

پس از تأیید اطلاعات شخصی، لازم است روش‌ آزادسازی را انتخاب کنید.

آزادسازی سهام عدالت

در این مرحله، ابهاماتی برای برخی پدید آمده است و بسیاری افراد در این زمینه دچار سردرگمی شده‌اند. ما برای رفع این ابهام‌ها، تمامی روش‌ها را با جزئیات کامل معرفی خواهیم کرد. دقت داشته باشید که فرصت آزادسازی سهام عدالت به پایان رسیده است و در حال حاضر امکان تغییر روش وجود ندارد. 

 

روش‌های آزادسازی سهام عدالت چیست؟

قبل از هر چیز لازم است بدانید که دو روش برای آزادسازی سهام عدالت در اختیارتان خواهد بود؛ که با نام‌های مستقیم و غیرمستقیم شناخته می‌شوند. هر یک از این روش‌ها برای افراد خاصی مناسب هستند؛ اما احتمال سود و زیان در هر دوی آن‌ها وجود دارد.

روش سهام‌داری مستقیم

آزادسازی سهام عدالت به تدریج صورت می‌گیرد. هدف نهایی این است که کنترل معاملات سهام عدالت نیز مانند دیگر سهم‌ها در اختیار شخص سهام‌دار باشد؛ اما این هدف هنوز محقق نشده و سهام عدالت به پرتفوی مشتریان اضافه نشده است. در حال حاضر اختیار فروش تا سقف ۶۰ درصد از سهام عدالت به سهام‌داران داده شده است. برای این کار لازم است به سامانه‌های مخصوص مراجعه کنید و وکالت فروش سهم‌های مد نظر خود را به کارگزاری بدهید. کارگزاری سهام را با اجازه ناظر بازار به فروش می‌رساند و وجه حاصل را به حسابی که معرفی کرده‌اید واریز می‌کند. به این منظور، می‌توانید به سامانه سهام عدالت کارگزاری آگاه مراجعه  کنید. 

روش آزادسازی غیرمستقیم

با انتخاب این روش، مدیریت سهام ‌عدالت خود را به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی واگذار می‌کنید. شرکت مربوطه، خرید و فروش‌ها را انجام می‌دهد و شما حق هیچ‌گونه دخل و تصرف در آن را نخواهید داشت.  این شرکت‌ها موظف‌اند ۷۰ درصد از سهام را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و ۳۰ درصد آن را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه‌های استانی اختصاص دهند. در جدیدترین تصمیم‌گیری، بنا شده است که شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی وارد بورس شوند و سهام آن‌ها در اختیار صاحبان سهام عدالت که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده بودند قرار گیرد. در حال حاضر بعضی از این شرکت‌ها وارد بورس شده‌اند و امکان خرید و فروش سهام آن‌ها وجود دارد. 

 

نحوه فروش سهام عدالت در روش غیر مستقیم چگونه است؟

در روش غیر مستقیم، مدیریت سهام عدالت در اختیار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی قرار می‌گیرد. این شرکت‌ها به تدریج وارد بورس و فرابورس می‌شوند و مانند یک صندوق سرمایه‌گذاری عمل می‌کنند. مشمولان سهام عدالت که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند، سهامدار این شرکت‌ها خواهند بود. فرایند ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به بورس آغاز شده است. در حال حاضر ۲۸ شرکت سرمایه‌گذاری استانی در بورس پذیرفته شده‌اند که فهرست آن‌ها را در جدول زیر ذکر کرده‌ایم. معاملات سهام بعضی از این شرکت‌ها آغاز شده است. با مراجعه به وب سایت tsetmc می‌توانید وضعیت روز نمادها را مشاهده بفرمایید.

ردیف نام استان نام نماد وضعیت 
۱ آذربایجان شرقی وساشرقی فعال
۲  آذربایجان غربی وساغربی فعال
۳ اردبیل وساربیل فعال
۴  اصفهان وسصفا فعال
۵  ایلام وسیلام فعال
۶ بوشهر وسبوشهر فعال
۷  تهران وستهران غیر فعال
۸ چهار محال و بختیاری وسمحال غیر فعال
۹ خراسان جنوبی وسخراج فعال
۱۰ خراسان شمالی وسخراش فعال
۱۱ خوزستان وسخوز فعال
۱۲ زنجان وسزنجان فعال
۱۳ سمنان وسمنان غیر فعال
۱۴ سیستان‌ و بلوچستان وسیستا فعال
۱۵ فارس وسفارس فعال
۱۶ قم وسقم فعال
۱۷ کردستان وسکرد فعال
۱۸ گلستان وسگلستا فعال
۱۹ گیلان وسگیلا فعال
۲۰ لرستان وسلرستا فعال
۲۱ مرکزی وسمرکز فعال
۲۲ هرمزگان وسهرمز غیر فعال
۲۳ همدان وسهمدا فعال
۲۴ یزد وسیزد فعال
۲۵ خراسان رضوی وسرضوی فعال
۲۶ کرمان وسکرمان فعال
۲۷ کرمانشاه وسکرشا فعال
۲۸ کهگیلویه و بویر احمد وسکهبو فعال
۲۹ مازندران وسمازن فعال
۳۰ قزوین وسقزوین غیر فعال

بدیهی است که معاملات سهام این شرکت‌ها از طریق بورس و سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها انجام می‌شود. بنابراین افرادی که روش سهام‌داری غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند لازم است کد بورسی داشته باشند. با ورود به سامانه آگاه اکسپرس می‌توانید ثبت نام سجام و کارگزاری را به صورت همزمان انجام دهید و کد بورسی و کد معاملاتی خود را دریافت کنید. سپس در سامانه معاملات برخط آسا درخواست تغییر ناظر را ثبت کنید و سهام شرکت سرمایه‌گذاری استانی به سبد سهام شما اضافه خواهد شد.

دقت داشته باشید در روش غیر مستقیم فقط ۶۰ درصد تعداد سهام هر نماد، به سبد سهام شما اضافه خواهد شد؛ زیرا طبق قانون فعلا امکان فروش ۶۰ درصد از سهام عدالت وجود دارد. پس مغایرتی که میان سبد سهام شما با سامانه ddn (سایت ذینفعان بازار سرمایه) دیده می‌شود، پس از تکمیل مراحل آزادسازی برطرف خواهد شد.

نکته مهم دیگر این است که سهام عدالت خود را از هر استانی که دریافت کرده باشید، اکنون صاحب سهام شرکت سرمایه‌گذاری همان استان خواهید بود. مثلا اگر در استان اردبیل سهام عدالت دریافت کرده‌اید، اکنون صاحب سهام شرکت سرمایه‌گذاری استان اردبیل خواهید بود که با نماد «وساربیل» در بورس حضور دارد و در پورتفوی شما دیده می‌شود. شرکت‌های سرمایه‌گذاری مرتبط به بعضی از استان‌ها هنوز به بورس وارد نشده‌اند و معاملات آن‌ها آغاز نشده است. پس افرادی که سهام عدالت خود را از طریق این استان‌ها دریافت کرده‌اند هنوز امکان فروش نخواهند داشت و باید منتظر بمانند.

نحوه فروش سهام عدالت در روش مستقیم چگونه است؟

 افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند می‌توانند با مراجعه به سامانه se.agah.com نسبت به فروش درصد مشخصی از سهام خود اقدام کنند. در این مرحله نیازی نیست کد بورسی داشته باشید یا مشتری آگاه باشید. در حقیقت با این کار وکالت فروش سهام را به کارگزاری آگاه می‌دهید. کارگزاری پس از جمع‌آوری درخواست‌ها و بر اساس قوانین و مقررات، سهام را می‌فروشد و وجه حاصل را به حساب‌تان واریز می‌کند. با توجه به این که سه رکن کارگزاری، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و بانک‌ها در این فرایند درگیر هستند، ممکن است عملیات فروش کمی طولانی شود.

کدام یک از روش‌های آزادسازی سهام عدالت مناسب‌تر است؟

هر یک از این روش‌ها، برای گروه خاصی مناسب هستند و مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. در روش مستقیم، مدیریت سهم‌ها به عهده شخص خواهد بود و به همین دلیل، این روش برای افرادی که اطلاعات و وقت کافی را برای فعالیت در بازار سرمایه دارند و می‌توانند پرتفوی سهام خود را به ‌خوبی مدیریت کنند، مناسب‌تر است. همان طور که اشاره شد، در حال حاضر برای فروش سهام عدالت در روش مستقیم باید از طریق کارگزاری اقدام کنید و فرایند فروش تا حدودی زمان‌بر است. بنابراین فعلا قابلیت نقدشوندگی در این روش چندان بالا نیست.

در روش غیر مستقیم، افراد صاحب سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی می‌شوند. یعنی به جای سهام چندین شرکت، سهام یک شرکت را در پورتفوی خود مشاهده می‌کنند. این شرکت مانند یک صندوق سرمایه‌گذاری عمل می‌کند که پرداخت سود نقدی دارد. یعنی سهامداران هم از افزایش قیمت سهام شرکت سود می‌برند و هم در بازه‌های زمانی مشخص، سود نقدی دریافت می‌کنند. شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در حال ورود به بورس هستند و معاملات بعضی از آن‌ها آغاز شده است. بنابراین اگر قصد فروش سهام خود را داشته باشید، این روش فعلا قابلیت نقدشوندگی بیشتری دارد. کافی است کد بورسی و کد معاملاتی داشته باشید. شرکت سپرده‌گذاری مرکزی کد بورسی را برای تمامی دارندگان سهام عدالت صادر کرده است اما برای دریافت کد معاملاتی باید شخصا اقدام کنید. 

آیا سهامداران سهام عدالت باید در سامانه سجام ثبت نام کنند؟

طبق اطلاعیه ستاد راهبری آزادسازی، صاحبان سهام عدالت نیازی به ثبت ‌نام در سامانه سجام و احراز هویت نخواهند داشت. در روش مستقیم آزادسازی، وکالت فروش در اختیار کارگزاری قرار می‌گیرد و نیازی به دریافت کد بورسی و کد سجام نیست. با این حال، اگر روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اید، لازم است ثبت نام سجام را انجام دهید چرا که سود سهام عدالت به حسابی واریز می‌شود که در این سامانه ثبت شده است. همچنین اگر قصد فروش سهام عدالت در روش غیر مستقیم را دارید، باید کد بورسی داشته باشید و طبیعتا، ثبت نام و احراز هویت در سجام نیز ضرورت دارد. در صورتی که سهام‌دار زیر سن قانونی باشد، هم ولی و هم خود شخص باید ثبت نام و احراز هویت سجام را انجام دهند. 

آیا برای مشاهده میزان سهام عدالت اختصاص‌یافته و فروش آن، مراجعه حضوری ضرورت دارد؟

خیر، تمامی مراحل مشاهده و فروش را می‌توان به صورت غیر حضوری از طریق سامانه سهام عدالت آگاه انجام داد. همچنین افرادی که روش غیر مستقیم آزادسازی سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به سامانه آگاه اکسپرس نسبت به دریافت کد معاملاتی اقدام کنند و سپس سهام شرکت سرمایه‌گذاری استانی مربوطه را در پرتفوی خود مشاهده فرمایند. (در صورتی که شرکت به بورس وارد شده باشد.)

 

وجه حاصل از فروش سهام عدالت را چگونه دریافت کنیم؟

زمانی که فروش انجام شده باشد، در سامانه سهام عدالت حالت سفارش باز به حالت معامله‌شده، تغییر می‌کند و وجه حاصل از فروش به حساب شما واریز می‌شود. روش واریز را در زمان ثبت سفارش فروش شخصا انتخاب می‌کنید.

با انتخاب روش «واریز مستقیم به شبای بانکی» وجه حاصل از فروش مستقیما به شماره حسابی که در سامانه سهام عدالت ثبت کرده‌اید واریز خواهد شد.

با انتخاب روش «شارژ ریالی حساب نزد کارگزاری» وجه حاصل از فروش به صورت نقدی در حساب نزد کارگزار شما در سامانه معاملات اوراق کارگزاری آگاه شارژ خواهد شد.

چرا هنگام ورود به سامانه سهام عدالت آگاه با پیام «کد ملی مورد نظر فاقد سهام می‌باشد» مواجه می‌شوم؟

اطلاعات سهامداران را شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به کارگزاری‌ها می‌دهد. این اطلاعات در بازه‌های زمانی مختلف به روز رسانی می‌شود. زمانی که اطلاعات هنوز به روز رسانی نشده باشد، امکان دارد برخی از سهام‌داران با این خطا مواجه شوند. به مرور امکان دسترسی تمامی سهام‌داران فراهم خواهد شد.

 

دلیل عدم ارسال پیامک احراز چیست؟

دلیل عدم ارسال این پیامک در زمان ثبت نام، به روز نبودن سامانه سهام عدالت است. کاربران می‌توانند در سامانه سهام عدالت اطلاعات خود را ویرایش کنند. اگر این داده‌های جدید به کارگزاری‌ها نرسیده باشد، چنین خطاهایی پدید می‌آید که با گذر زمان و به روز رسانی فایل اطلاعات رفع خواهد شد.

چرا بعد از ثبت نام در اطلاعات کاربر شماره شبای قدیمی وجود دارد؟
آیا برای فروش سهام عدالت باید کد بورسی داشته باشیم؟

همان طور که اشاره شد، کسانی که روش مستقیم را انتخاب کرده باشند در حال حاضر نیازی به کد بورسی و کد معاملاتی نخواهند داشت. افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند، صاحب سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی محسوب می‌شوند. این شرکت‌ها به تدریج وارد بورس می‌شوند و برای فروش سهام آن‌ها باید از طریق سامانه‌های معاملاتی اقدام کنید؛ برای این کار طبیعتا باید کد بورسی داشته باشید. کد بورسی برای تمام افرادی که سهام عدالت دارند، صادر شده است، در روش مستقیم نیازی به داشتن کد بورسی و کد معاملاتی نیست اما در روش غیر مستقیم باید از کارگزاری کد معاملاتی داشته باشید تا بتوانید معامله کنید.

آیا برای فروش سهام عدالت باید برگه سهم را به بانک ارائه دهیم؟

خیر، نیازی به ارائه برگه سهم نیست و تمامی اطلاعات دارندگان سهام عدالت در یک سیستم یکپارچه ثبت شده است. همچنین لازم نیست مراجعه حضوری داشته باشید و از طریق سامانه سهام عدالت آگاه می‌توانید به صورت آنلاین درخواست خود را ثبت کنید.

اطلاعات قیمت‌ها در سامانه سهام عدالت آگاه مربوط به چه زمانی است؟

قیمت سهام هر یک از نمادهای موجود در سامانه سهام عدالت آگاه، بر ‌اساس قیمت پایانی روز معاملاتی قبل به نمایش گذاشته می‌شود. قیمت‌ها پس از به پایان رسیدن روزهای معاملاتی به روز رسانی خواهند شد.

 

آیا می‌توانیم سهام عدالت خود را به شخص دیگری واگذار کنیم؟
آیا می‌توان کمتر از ۶۰ درصد سهام عدالت را فروخت؟

تا کنون ۶۰ درصد سهام عدالت آزادسازی شده و امکان فروش آن فراهم شده است اما این عدد به عنوان سقف مقدار قابل فروش اعلام شده است. اجباری برای فروش تمامی این مقدار وجود ندارد و می‌توانید کمتر از ۶۰ درصد سهام خود را بفروشید.

 

سود سال مالی ۹۸ چگونه به سهامداران عدالت پرداخت می‌شود؟

طبق مصوبه شورای عالی بورس مورخ ۹۹/۰۷/۲۲ مقرر شده است که سود سهام عدالت برای سال مالی ۹۸ به این شکل پرداخت شود:

برای سهامدارانی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، سود به حساب‌هایی که معرفی کرده بودند واریز خواهد شد. 

در مورد افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند، سود به حساب شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت هر استان واریز خواهد شد. 

تکلیف سهام عدالت متوفیان چگونه مشخص می‌شود؟

برخی از صاحبان سهام عدالت قبل از شروع طرح آزادسازی فوت کرده‌اند. در این گونه موارد سهام به وراث تعلق می‌گیرد. البته قبل از آن باید انحصار وراثت انجام شده باشد. وراث می‌توانند برای فروش سهام عدالت فرد متوفی، به سایت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی مراجعه کنند و از طریق قسمت میز خدمت، گواهی حصر وراثت را در سامانه بارگذاری کنند. شرکت سپرده‌گذاری مدارک را بررسی و استعلام می‌کند و سپس سهام عدالت میان وراث تقسیم می‌شود.

 

وام سهام عدالت به چه کسانی تعلق می‌گیرد و چه شرایطی دارد؟

این وام به همه دارندگان سهام عدالت ارائه می‌شود. دولت برای افرادی که هنوز سهام عدالت خود را نفروخته‌اند، شرایط دریافت وام بدون ضامن را فراهم کرده است.

پیرو این طرح، دارندگان سهام عدالت می‌توانند به اندازه ۵۰ درصد از ارزش روز سهام عدالت خود، وامی با کارمزد ۱۸ درصد و با شرایط بازپرداخت سه ساله دریافت کنند. مکانیزم پرداخت وام از طریق اعطای کارت اعتباری خواهد بود و تاکنون پنج بانک ملی، صادرات، ملت، تجارت و پست ‌بانک، برای این امر اعلام آمادگی کرده‌اند. البته در آینده چند بانک خصوصی به لیست مذکور اضافه خواهد شد.

ارزش اوراق ۵۰۰ هزار تومانی سهام عدالت در حال حاضر حدود ۱۳ میلیون تومان است و مبلغ ۶.۵ میلیون تومان (معادل ۵۰ درصد آن) به عنوان وام به سهامدار اعطا خواهد شد. دارندگان اوراق ۱ میلیون تومانی هم که ارزش سهام عدالت‌شان ۲۶ میلیون است، می‌توانند وام ۱۳ میلیونی دریافت کنند. گفتنی است در این طرح  از سهام شخص، به عنوان وثیقه استفاده خواهد شد، بنابراین وام‌گیرنده نیازی به معرفی ضامن نخواهد داشت.

 

نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت چگونه است؟

برای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت، باید ابتدا ثبت نام و احراز هویت سجام را انجام دهید. سپس لازم است به یکی از بانک‌های عامل مراجعه و مراحل ثبت نام را طی کنید. در حال حاضر دو بانک ملی و تجارت در این زمینه فعال هستند. افراد می‌توانند سهام عدالت خود را وثیقه قرار دهند و با توجه به ارزش روز سهام خود، وام به صورت کارت اعتباری دریافت کنند. این کارت اعتباری فعلا در فروشگاه‌های وین مارکت، افق کوروش و رفاه قابل مصرف است. برای ثبت نام از طریق بانک ملی، به یکی از اپلیکیشن‌های بله، شصت یا ایوا مراجعه کنید. ثبت نام کارت اعتباری بانک تجارت نیز از طریق سامانه زمرد انجام می‌شود.

در حال حاضر تمامی صاحبان سهام عدالت می‌توانند برای دریافت کارت اعتباری اقدام کنند و تفاوتی میان روش‌ آزادسازی مستقیم و غیر مستقیم وجود ندارد؛ تنها شرط مهم این است که افراد تا به حال هیچ بخشی از سهام خود را نفروخته باشند. پس از انجام مراحل ثبت نام، بانک درخواست‌ها را بررسی می‌کند و فرآیند تخصیص کارت اعتباری به متقاضیان واجد شرایط آغاز می‌شود.  

بازپرداخت اقساط تسهیلات سهام ‌عدالت سه سال است اما متقاضیانی که طی یک ماه، اقساط را پرداخت کنند، نیازی نیست سود پرداخت کنند. در غیر این صورت،  بازپرداخت سه ساله و با کارمزد متفاوت خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر، به مقاله «نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت» مراجعه کنید. 

جمع‌بندی

جزئیات مربوط به نحوه آزادسازی سهام عدالت را با هم بررسی کردیم. با توجه به این اطلاعات، می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید سهام عدالت خود را آزاد کنید یا خیر و اگر قصد انجام این کار را دارید، کدام روش برایتان مناسب‌تر است. در روش مستقیم به‌تدریج و با اعلام سازمان بورس، امکان فروش درصدی از سهام خود را خواهید داشت. در روش غیر مستقیم یک شرکت استانی به‌عنوان واسطه خرید و فروش‌ها را انجام می‌دهد و شما دخل و تصرفی در این فرایند نخواهید داشت؛ در واقع شما صاحب سهام شرکت سرمایه‌گذاری استانی خواهید بود. هر دو روش ممکن است سود و زیان در پی داشته باشد.

برای دریافت آخرین اطلاعات درباره فروش و آزادسازی سهام عدالت فرم زیر را تکمیل نمایید:

فرم دریافت آخرین اطلاعات درباره سهام عدالت

1,041 پاسخ به “همه چیز درباره آزادسازی سهام عدالت (راهنمای کامل)”

 1. علی اصغر خاتمی گفت:

  خوبه اینهم به هرحای یاد دادن سرمایه گذاری به مردمه

  ۲۸۳
  • حمیدی گفت:

   به نظر من روش مستقیم بهتره و نفروختن سهام و کار با اون بهتر از فروششه

   ۱۱۷
  • مهدی گفت:

   یه زمانی شرکت مس مث سهام عدالت حدود ۴۰ میلیون تومن به اقساط چند ساله سهام به نیروهاش داد و خیلی ها حتی به قیمت کمتر از ۴۰ میلیون فروختند ولی اگر نگه می داشتند الآن حدود ۶۰۰ میلیون تومن بود. به نظر من هم این گونه سهامهای دولتی شاید اولش به خاطر هجوم عده ای افت هم بکنه ولی در طی یک سال چندین برابر خواهد شد.

   ۵۲۶
   • Mohsenzr گفت:

    کاملا درست می فرمایید

    ۱۷۸
    • سیدزاده گفت:

     سلام ‌، من سفارش فروش حدودا یک ماه پیش ثبت کردم ولی فزوش نرفته و روی سفارش باز مونده ، حالا سوال اینجاست که چجوری سفارش باز رو لغو کنیم ؟

     ۹
     • agah9 گفت:

      سلام دوست عزیز
      در صورتی که سهام عدالت شما به فروش برسداز حالت باز خارج می شود ، وجه حاصل از فروش به حساب شما واریز می شود. البته توجه داشته باشید فروش سهام عدالت از طریق ناظر بازار انجام میشود و صدور مجوز فروش از سوی ناظر، به شرایط بازار بستگی دارد.سفارش های فروش سهام عدالت به صورت مداوم ارسال می شود اما با توجه به شرایط بازار احتمالا در فروش سهام عدالت سهامداران کندی وجوددارد.همچنین به زودی امکان لغو سفارش فروش در سامانه فروش سهام عدالت آگاه نیز فعال خواهد شد.

      ۸
   • علی گفت:

    بنظر من بازار ار الگوی ادامه دهنده کنج خارج شدهخ از امروز و بصورت شارپ بسمت بالا صعود خواهد کرد این تحلیلی هست که از تحلیل شاخص بدست آوردم دوستانی که موافق هستند لایک کنند.

    ۴۹۶
    • محسن دهستانی گفت:

     این سهام چون در دسترس مردم نبود خوب رشد کرده براشون اگه از اول میتونستن بفروشند همون ماه اول به قیمت ۵۰۰۰۰۰ تومان میفروختن

     ۱۰۲
   • مهدی اسدی کلانتر گفت:

    آره بهترین کار این است که سهام عدالت راتاسال ۱۴۰۰نگه داریم تاسود خوب به مشتریان خودبدهد

    ۱۵۹
   • الهی گفت:

    البته اگر بلند مدت نگهداری کنند بهتر است. برای آینده فرزندان.

    ۵۵
   • محسن گفت:

    چهل میلیون اون زمان به اندازه یک میلیارد الان می ارزه
    ده سال پیش من توی فلکه سوم تهرانپارس خونه ۸۰ متری رو فروختم ۳۵ میلیون ....الان بیش از یه میلیارد می ارزه

    ۱۰۲
  • بنیامین گفت:

   بله موافقم مردم باید وارد بازار جدید سرمایه بشن

   ۱۹۷
  • سید محمد زندیه گفت:

   بنظرم مردم نفروشن بهتره
   چون به قیمت ارزون تر میفروشن باز گرون میشه

   ۱۳۶
   • امیر خیاطی نژاد گفت:

    دقیقا کسایی که آشنایی کامل با بازار سرمایه دارن و روش مستقیم رو انتخاب کردن بهتره نفروشن و خودشون مدیریت کنن و ارزش سهام هر روز میتونه بالا تر بره.

    ۱۱۵
   • امیر آزاد گفت:

    فعلا به نظرم برای فروش سهام عدالت نباید عجله کرد

    ۷۳
  • حسین گفت:

   خیلی خوبه با ازاد سازی سهام عدالت همه باید این افتخوار را دلشته باشند که دیگه برای خوذشون تصمیم بگیراند حالا این وسط با اگاهی کامل از بورس با بدون اگاهی ولی دوستان این عمل میتونه ایران را دگر گون کنه لان بچه ۱۵ ساله من هم پای اخباره برای سهام که چی هست وچقدر الان سهام داره پس مردمم برای اینکه بتونند سهام داری کنند خود به خود مجبوراند اعطللاعات خودشون را بالا ببراند

   ۲۵
  • محمد علی بیکی گفت:

   درسته ، اما اگر مردم آموزش های لازم را نبینند منجر میشه به فاجعه بورسی !
   صف های خرید و فروش مکرر که نهایتا منجر به قرمز پوشی بورس خواهد شد

   ۵۲
  • احمداسدی گفت:

   چرا ما ۴ ماه فروختیم پول هم زده برج ۶ واریز شده ولی هیچی نیومده

   ۳
 2. شیوا محمودی گفت:

  چطور میشه سهام وبفرشیم

  ۱۲۲
 3. naser گفت:

  برای افرادی که دانش بورسی حتی مختصر رو ندارن به نظرم از روش غیر مستقیم استفاده کنند

  ۱۴۱
 4. بهراد گفت:

  سهام های بسیار خوبی تو این سبد هست که به نظر من نگه داری مستقیم سود خوبی خواهد داد.

  ۱۶۸
 5. علي گفت:

  به نظر من بيشتر به درد كساني ميخوره كه دانش كافي در زمينه بازار سرمايه رو ندارن

  ۲۵
 6. حمید رضا گفت:

  به نظر میرسه که شرکت های خوبی در سبد سهام عدالت هستند و اکثر کارشناسان قوی بودن این شرکت ها را تضمین بازدهی بالای آن می دانند.

  ۳۶
 7. علی گفت:

  به نظر یک مسابقه برد برد باشد خصوصا که از سبدهای خوبی بهره می برد

  ۱۸
 8. فرزین گفت:

  به نظرم کسانی که میخوان مستقیم اداره کنند موفق تر باشند

  ۳۴
 9. فرزین گفت:

  روش مستقیم بهترین تصمیم در این بازار سود ده است

  ۳۱
 10. فرید گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب مفید ارائه شده.
  سهام شرکتهای غیر بورسی چطور اختصاص می یابد؟
  آیا آنها نیز باید وارد بورس گردند؟

  ۵۷
 11. sadra گفت:

  سلام سهام عدالت واسه قشر پایین جامعه دراین اوضاع اقتصادی خیلی بد خیلی خوبه و کمکی بسیار عالی برای اوناست ولی اگه این سهام یکجا واگذار کنند نه اینکه مرحله به مرحله چوون با این تورم این طور توزیع بدرد خودشون میخوره

  ۳۵
  • MAHDI گفت:

   اگه یکجا واگذار کنن با توجه به شرایط اقتصادی مجود همه هجم میارن واسه فروش سهامشون و این میتونه ازش سهام موجود رو نابود کنه پس بهتر هست مرحله ای ازاد سازی بشه تا جو فروش و صف فروش سهام تشکیل نشه

   ۲۷
   • جواد گفت:

    مدتی است که در بازار سرمایه روزانه حدود ۱۵۰۰۰ میلیارد تومان معامله میشه و حجم ورود نقدینگی توسط حقیقی ها حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان هست پس اگر ۵۰ درصد سهام عدالت هم عرضه میشد انتظار میره که نتواند قیمت ها را زیاد پایین بیاره

    ۱۵
 12. R گفت:

  سهام های بسیار خوبی هستن

  ۱۷
 13. عباس ملکی گفت:

  حمله و فروش این سهام پیامدهای خوبی رو نداره

  ۴۱
 14. علیرضا کوهسار گفت:

  با سهامایی که تو این سبد هست بهتره روش ها رو یاد بگیریم و خودمون مدیریتش کنیم. سهامای خوبی داره.

  ۲۹
 15. مهدی بلالی گفت:

  با سلام و احترام
  به نظر بنده استفاده از روش مستقیم سود ده تر و بهتر میباشد ولی افرادی که آشنایی به فرآیند های بورسی ندارند از غیر مستقیم نتیجه بهتری میگیرند

  ۱۸
  • shahdela گفت:

   بدلیل مشکلات اقتصادی و بدهی های مردم حجم زیادی از سهام ها در صف فروش قرار میگیره در همان ابتدا و این باعث کاهش شدید قیمت سهم ها میشه. ولی این تب با خروج فروشنده ها از بازار به زودی فروکش میکنه و سهامدارهای واقعی با رفتارهای منطقی و سهامدارانه بازار رو متعادل خواهند کرد.

   ۲۳
 16. محمدهادی گفت:

  سلام به نظرمن براکسانی که بابورس آشنایی ندارن روش مستقیم مناسب نیست

  ۱۶
 17. حامد گفت:

  سلام ممنون از مطلب مفیدتون خیلی تشکر واقعا مفید بود

  ۱۳
 18. بهنام گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشی خدمت اعضای محترم باشگاه
  آزاد سازی سهام عدالت راه حلی خوبی بود. به نظر من روش آزاد سازی غیر مستقیم کار بسیار خوبی بود ممنون

  ۱۵
 19. محمد مهدی گفت:

  به نظرم دولت از این راه برای اوردن مردم تو بورس استفاده کرده
  مواظب باشید

  ۳۵
  • هما گفت:

   کاملا صحیح هست.
   پول دربازار کم میشه (نقدینگی کم میشه) و بهتر بگم دلال ها به خرید زمین و مسکن و خودرو و طلا و... کمتراز پیش می پردازند و دارایی خودشون رو دربورس میبرن که درجهت تولید و مشارکت استفاده میشه.
   اینطوری هرکسی به مقدار مصرف(زمین، مسکن، خودرو و طلاو.... ) خرید میکنه.
   گرچه همه چی به اندازه کافی فضایی کشیده بالا و زمان میبره جبرانش بخصوص برای قشر ضعیف.

   ۳۱
 20. نجیبه علی نژاد گفت:

  ۳۶ شرکت بورسی در این سبد وجود داره که صد در صد بازدهی خوبی در آینده میتونه داشته باشه.

  ۲۷
 21. عبدالله برزیگر گفت:

  اگر با بورس آشنایی داشته باشیم خوبه نگهداری سهم... اگر نه که غیر مستقیم..

  ۱۰
 22. علی گفت:

  با سلام
  سپاس از مطالب مفیدی که قرار می دهید.

  ۱۱
 23. محمدرضادبیری گفت:

  بهترین روش به نظرم انتخاب روش مستقیم هستش

  ۱۴
 24. فاطمه نیری گفت:

  باسلام

  بهتره که همه مردم بورس روآموزش ببینن وسهتم عدالتشونو خودشون مدیریت کنن

  ۲۰
 25. محسن گفت:

  قرار بود سازمان بورس ساز و کارهای لازم برای واگذاری سهام عدالت رو ارائه بده ، ولی متاسفانه هنوز ابهاماتی در خصوص واگذاری وجود داره.
  اما اگر این واگذاری اصولی انجام بشه ، بسیار ارزشمند هست.

  ۱۳
 26. رضا گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب ارائه شده
  به نظر من با مدیریت صحیح پرتفوی سهام عدالت سود خوبی نصیب سهامداران عدالت خواهد شد.

  ۱۴
 27. احسان گفت:

  سهام های شرکت های بزرگ و خوبی داخل این سبد هست و دوستانی که میتونند حتما به صورت مستقیم و خودشون سهام رو مدیریت کنند

  ۱۱
 28. بابک گفت:

  اگه قصد فروش دارید دوماه هم صبر کنید شما که اینهمه صبر کردید دوماه هم روش.

  ۱۶
 29. حسن 229 گفت:

  با سلام
  بهترین گزینه برای افرادی که سواد بورسی کافی ندارند؛ انتخاب روش غیر مستقیم است.
  با تشکر از آگاه

  ۱۳
 30. محمد گفت:

  به نظر من افرادی که تخصص بورس رو ندارن باید به روش غیرمستقیم اقدام کنند

  ۱۲
 31. محمد سعید شهبازیان گفت:

  سلام
  به نظر میرسه که روش سرمایه گذاری غیرمستقیم به عنوان یکی از راهکارها برای جلوگیری از رفتارهای هیجانی مخصوصا هنگامی که قراره تعداد زیادی کاربر وارد بورس بشن مورد توجه سازمان بورس قرار گرفته. این روش اگه درست اجرا بشه از ضررهای احتمالی افرادی که اشنایی لازم با این حوزه رو ندارن جلوگیری میکنه ضمن اینکه به ثبات بیشتر بازار هم کمک میکنه.

  ۱۸
 32. Sajjad گفت:

  به نظرم همه باید روش آزادسازی مستقیم رو انتخاب کنند و خودشون سهامشون رو مدیریت کنن
  بنده کسانی را میشناسم که از مبلغ خیلی کمی شروع کرده اند و الان بسیار موفق هستند

  ۱۸
  • امیر حسین گفت:

   این نظر شما برای افرادی صادقه که حداقل الف بای بورس رو بلد باشن.من از جهت شغلم با مردم زیادی در روز تماس دارم.کسانی هستن که سهام یک میلیونی دارن از (کمیته یا بهزیستی) تا به حال سود سهام این سه سالش رو هم نگرفته.تااین حد بی اطلاع هستن که بلد نیستن یه شماره شبا تو سایت وارد کنن.چه برسه سهام شو مدیریت کنه به صورت مستقیم.شیادهایی هم هستن از بی آگاهی این افراد سو استفاده می کنن و وکالتی سهام انها رو می خرند.این بنده خدا ها تقصیر ندارند. به اجاره ماهیانه یا نونه شبش محتاجه متاسفانه

   ۳۸
   • R گفت:

    دقیقا تمام حرفاتون درسته افربن ب شما که مردم رو اگاه میکنید سلام لطفا توضیح میدید چطوری با مبلغ کم شروع کرده و الان موفق..ه

    ۴
 33. پیمان گفت:

  کسانی که حتی دانش بازار رو ندارند ازاد کنند و در صورتی که نیاز ندارند داخل پرتفوشون نگهداری کنند
  به هر حال اختیار دست خود ادم باشه بهتره

  ۸
 34. مجید میرزائی چابکی گفت:

  خیلی از کسانی که آشنایی با بورس ندارن یا به پول سهامشون احتیاج دارن اقدام به فروش سهم خود می کنن وقتی این حجم از نقدینگی اگه بخواد از بورس خارج بشه باعث افت شاخص و منفی شدن بورس نمیشه؟

  ۲۵
 35. زهرا گفت:

  سهام عدالت برای پیشرفت روز افزون بازار سرمایه خیلی خوب و کارساز خواهد بود اگر که مشمولین بتوانند سهامداری کرده و آموزش های لازم را کسب کنند بیشترین بازدهی را در بلند مدت خواهند گرفت

  ۱۲
 36. علیرضا گفت:

  روش مستقیم برای کسانی است که میخوان شخصا در بورس شرکت کنن و حسابشون رو به دست بگیرن و خودشون با سهام شون سرمایه گزاری کنن.

  ۱۱
 37. علیرضا بشیری گفت:

  سلام
  آیا وقتی آزاد سازی سهام آزاد شد به دلیل هجوم عده زیادی برای نقد کردن سهام بازار منفی خواهد شد

  ۵
 38. علی گفت:

  سهام هایی که در سبد سهام عدالت هست خیلی خوبه پیشنهاد میکنم نگهشون دارید.

  ۱۷
 39. مهدی جعفری گفت:

  سلام
  فرصت خوبیه که مردم سواد اقتصادیشون بالا بره نباید مردم بترسونیم اگه سواد اقتصادی بره بالا اگه مردم اموزش درست ببینند وحتی توبورس معامله نکنند فشار های اقتصادی بخاطر هیجانزدگی و بیسوادی اقتصادی تو جامعه تو میان مدت بسیار کاهش پیدا میکنه

  ۱۲
 40. حسین گفت:

  به نظر من کسانی که اطلاعات کمی نسبت بورس دارند ازروش غیر مستقیم استفاده کنند

  ۳
 41. مسعود گفت:

  ایا در صورت انتخاب روش مستقیم سهام های مربوطه در پرتفو نشان داده خواهد شد؟

  ۱۲
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   طبق اطلاعیه‌های دولت، شرایط و چارچوب‌های معامله سهام عدالت را سازمان بورس تعیین می‌کند. به گفته دکتر علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی‌سازی، آزادسازی سهام به‌تدریج و طی چند مرحله صورت می‌گیرد

   ۵
   • ابوالفضل گفت:

    ببخشید من میخوام وارد سایت فروش سهام عدالت بشم اما میگ نام کاربری اشتباه است. میشه بگید منظورش چیه چون توی اگاه کد بورسی دارم اما اونا رو که میزنم برای نام کاربری خطا میده که اشتباهه

    ۰
    • agah9 گفت:

     سلام دوست عزیز
     برای ورود به سامانه فروش سهام عدالت آگاه ، از طریق کد ملی به عنوان نام کاربری و کلمه عبور دلخواه ثبت نام نمائید و سپس وارد شوید.

     ۰
 42. Venus99 گفت:

  سوال: اگر اعضای یک خانواده روش مستقیم را انتخاب کنند باید تمام آن ها دارای کد بورسی باشند؟

  ۴
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله, در روش آزادسازی مستقیم نیاز به کد بورسی است. در روش مستقیم آزادسازی سهام عدالت، فروش این سهام به‌صورت تجمیعی و توسط کارگزاریها انجام می‌شود. به این صورت که افراد متقاضی فروش سهام عدالت، می‌بایست در سامانه معاملاتی کارگزاری خود سفارش فروش این سهام را ثبت نمایند.

   ۷
 43. Behnam گفت:

  ممنون بابت توضیحات ب نظر میرسه مستقیم سود بهتری رو برسونه

  ۸
 44. رضا گفت:

  به نظر من کسی نفروشه چون اینده داره

  ۲۴
 45. برهان گفت:

  باسلام بنظرمن روش مستقیم وباید ازطریق صندق ها به مردم واگذار شودتا اگه کسی آنرانفروشه سودخوبی داشته باشه

  ۱۲
 46. ادریس گفت:

  به نظر من در مرحله اول آزادسازی، باعث فشار فروش بر سهام داخل در سبد عدالت شده و در کل باعث تعدیل شاخص بورس میشه... بیخود نیست کارشناسان میگن سهام عدالت افزایش بی محابای شاخص را تعدیل میکنه... ابتدا خیلی ها میفروشن... بعد که سری اول فروختن ایندفعه سهام این شرکت ها افزایش قیمت خواهند داشت... در کل اگر همانطور که گفته شده بصورت تدریجی و پله ایی به نوبت آزاد بشه اونم طوری که هر سهامدار مجاز به فروش حداکثر مقدار معینی باشه شاید بتواند تعدیل کننده خوبی برای شاخص باشه... درغیراینصورت اگه بدون محدودیت در فروش و کلا یکجا آزادسازی بشه قطعا برای مدتی شاخص رو منفی میکنه...

  ۴
 47. علی گفت:

  قطعا نگهداری مستقیم بهتره ولی کاش یک تمهیدی اندیشیده می شد که این سهام پس از واگذاری به صورت مستقیم به مردم ضمن باز بودن نماد مربوطه طوریکه بقیه بتونند این سهام رو معامله کنند ولی سهامداران سهام عدالت نتونند و تا یک مدت چندماهه امکان خرید و فروشش برای اونایی که این ها رو تحت عنوان سهام عدالت گرفتند نبود . و هر ماه به تدریج یک تعدادی از این نمادها رفع انسداد می شد. این طوری هم نماد مربوطه بسته نبود و سود اوری خودش رو داشت و هم ضربه به بازار نمی زد . چون قطعا الان یهویی این سهام بین چهل پنجاه میلیون نفر توزیع بشه و نصف این افراد حتی اگه بخوان بفروشند حجم زیاد عرضه باعث ریزش نه تنها در اون نمادها بلکه حای در کل بورس خواهد شد.

  ۸
 48. Mvahdat گفت:

  شرکت‌های بورسی پرتفوی سهام عدالت ارزش نگهداری رو دارن و با مدیریت مستقیم انشالله سود خوبی خواهد داشت

  ۶
 49. مهدی گفت:

  بهتر است مردم عادی از روش غیرمستقیم استفاده کنند در غیر این صورت موجب شلوغی سایت ها و کندی معاملات می شود

  ۵
 50. هاشم گفت:

  باسلام
  فقط اسمی واگذار میشن
  مطمئن باشین این دولت هیچی به مردم نمیده .گفتن تا ۶ماه قابل معامله نیس بعدش ۲۰درصد میشه معامله کرد
  پووووچ

  ۱۰
 51. بهرام پور گفت:

  به نظر من سرمایه گذاری #مستقیم را انتخاب کنید و #کارگزاری_آگاه را انتخاب کنید و اقدام به ثبت نام کنید
  چون کارکردن با سامانه آنلاین خرید و فروش و #نرم‌افزاری_آسا_تریدر خیلی راحت هست
  فقط با کمی مطالعه و کار کردن با کارگذاری آگاه و یادگیری مقدماتی #تحلیل_تکنیکال راحت میشه در #بورس فعالیت کرد

  ۲۰
 52. مجید منیری گفت:

  به نظر من هم سهم های ارایه شده خیلی خوب هستش و انتخاب روش مستقیم بهترین انتخاب هستش

  ۵
 53. سیدامیرموسوی گفت:

  بایستی از همون اول این کارو انجام میدادن که همگی رو سهام خود مدیریت داشته باشن

  ۵
 54. امیرحسین اربابی گفت:

  مطلب خوب و مفیدی بود
  با تشکر از شما

  ۱۰
 55. شلاله ناصح فر گفت:

  با سلام
  از چه تاریخی میتوان این سهام را در بورس معامله کرد؟؟

  ۴
 56. رحمان گفت:

  سلام
  به نظر من باید همه روش مستقیم رو انتخاب کنن اول از همه بیشتر افراد جامعه الان دارای مشکلات مالی فراوانی هستن که این سهام یه به روش مستقیم میتونه بخش کوچکی از بار مالی زندگیشون رو برطرف کن نسبن به روش غیر مستقیم که سالیانه ۲۰ یا ۳۰ تومان هر سال میذارن روش وبه مردم سود سالیانه میدن
  دوم میتونن برای چند سال نگه داری کنن با این همه نقدینگی که وارد بورس شد از طرفی هم شرکتهای سهام خوب هستن از نظر قیمت سهم افزایشی خواهد بود وباز میتونه نسبت به روش غیر مستقیم خوب باشه

  ۱۰
 57. ایوب سیرجانی گفت:

  طبق تجربیاتم چون در استان محل زندگیم ادم و مسول قابل اعتماد وجود ندارد و درسالها قبل سهامی باعنوان سهام طلایی با جمع اوری پول کارمندان و فرهنگیان نابلد راه اندازی شد و در آخر معلوم نشد پروژه هفت باغ و هفت آسمان و سود و سهام چی شد و کی استفاده اش برد و الان هم افرادی در کمین هستند که سهامها را ببلعند.مدیریت این سهام دست خودم باشد خیلی بهتر است و حداقل دردم به دلم هست ادم زرنگا سرم کلاه نگذاشتن.

  ۹
 58. محمد باغدار گفت:

  بهترین روش برای کسانی که به سهام وخرید فروش سهام وارد نیستند و تجربه کافی رو ندارند غیر مستقیم بهتره
  ولی اگر کد بورسی دارید و به معاملات بورس اشناهستین بهترین گزینه فروش مستقیم و مدیریت خوده شما بر روی دارایی های خودتون هست

  ۲۲
 59. فردین گفت:

  بنظرم افرادی که دانش بورسیشون زیاد نیس و در حد مختصره بهتره از روش غیر مستقیم استفاده کنند.

  ۱۱
 60. Mojtaba گفت:

  سلام. به نظر من سهام عدالت رو نباید فروخت و سهامداری کرد. سودی که از رفتن به مجامع سالیانه عاید سهم میشه رو سیو سود کردن بهترین راهکاره .

  ۹
 61. Alireza گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید به شما بزرگواران محترم.
  دوستان سهام های خیلی عالی و بزرگی پشتوانه سهام عدالت است.
  بی گدار به آب نزنید.

  ۱۱
 62. مهدی گفت:

  به نظرم اگر کد بورسی دارید بهتره حتماً آزادسازی مستقیم رو انتخاب کنید، چرا که میذاری توی پورتفویت میمونه و خودش سود میگیره. اصلا نیاز نیست هیچ تریدی روش انجام بدی.

  ۷
 63. efel گفت:

  ازروش مستقیم استفاده کنین.سودش بیشتره.غیر مستقیم امکان فروش نداره.
  البته اگه یکم مطالعه کنین میتونین بیشتر از سودی که قبلا واریز میکردن .سود ببرین.

  ۱۲
 64. یاسین گفت:

  به نظر من سهم های خوبی تو این سبد هست ولی امیدوارم که تو شرایط خوب بازار و بورس این سهم ها رو در اختیارمون بذارن که بتونیم ازشون بیشترین بهره رو ببریم هرچند این احتمال خیلی کمه

  ۱۰
 65. منوچهر چیتان گفت:

  بنظرم فرصت خوبیه تا اینکه با این پول بورس را اصولی یاد بگیرند

  ۸
 66. رضا گفت:

  من این کار رو انجام دادم. توصیه می‌کنیم اطلاعات خودتان را درباره آن کامل کنید و با آگاهی اقدام به فروش نمایید.

  ۵
 67. محمد گفت:

  فروش سهام در این موقعیت اصلا کار خوبی نیست اما کار کردن با اون و آزاد سازی اون برای افراد با تجربه یا برای کسب تجربه خوب هست.

  ۱۰
 68. صابر گفت:

  من که مستقیم رو انتخاب کردم ولی امروز گفتن که محدودیت می گذارن برای اونایی که آزاد می کنن سهام رو. حالا چه نوع محدودیتی نمی دونم

  ۳
 69. گوهر جهدی گفت:

  در این شرایط به درد همه میخوره
  وبعضی از شرکت های غیر بورسی که هستن در سهام عدالت مثل پتروشیمی تندگویان الان وارد بورس شده هست و به تناوب وارد بورس خواهند شد.

  ۷
 70. روح اله گفت:

  کبا سلام. کد بورسی برای افرادزیر ۱۸ سال هم صادر میشود؟

  ۲
 71. ابوالفضل مهدوی گفت:

  با سلام و درود
  هم موجب مقبولیت و کارایی بورس در جامعه می شود هم گره گشایی از کار دولت می باشد و در این شرایط یه نوع معامله دو سر برد هستش.فقط اینکه شرایط ثبت نام و احراز هویت غیر حضوری باشه خیلی بهتره.
  تشکر.

  ۱۴
 72. زهرا رجبی گفت:

  متاسفانه تناقض گویی ها در ارتباط با سهام عدالت زیاده . دیشب اعلام می کرد روش غیرمستقیم رو انتخاب کنید بهتره. من پیش بینیم اینه روش غیر مستقیم یعنی موندن در صف ها دراز در استان ها.

  ۷
 73. عباس محمدی گفت:

  به نظرم اکثرا باید از روش مستقیم استفاده کنند و مدیریت سهام خودشون را بدست بگیرند

  ۱۰
 74. ایمان گفت:

  بهتره که سهام داری کنند وسهام رو نفروشند

  ۶
 75. من گفت:

  ارزش ریالی هر سهم چقدره؟

  ۲
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   درصورتی که به میزان ۱ میلیون تومان در این سهام سرمایه گذاری کرده باشید، درحال حاضر ارزش ریالی آن حدود ۱۵ میلیون است.

   ۳
 76. حمید گفت:

  عالیه ممنون از مطلب خوبتون

  ۱
 77. رصا گفت:

  به نظرمن مستقیم بهتره

  ۲
 78. M گفت:

  با سلام روش مستقیم برای کسانیکه با بورس آشنایی دارند بهتره

  ۳
 79. محمد گفت:

  با توجه به جدولی که منتشر شده، سهام موجود در سهام عدالت عمدتا از سهام شرکت های معتبر و رقابتی بازار هستند و به نوعی جمعی از بهترین ها در این سبد جمع آوری شده است که در صورت نگه داری می توان سود خوبی از آنها کسب کرد ضمن اینکه قیمت این سهام نیز با رشد قابل قبولی همراه خواهد بود.

  ۹
 80. مهدي گفت:

  سهام عدالت باعث ميشه كه خيلي ها براي اينكه به روش مستقيم اون رو هدايت كنند برن سواد ماليشون رو بيشتر كنند

  ۵
 81. میعاد گفت:

  خیلی ها میترسن از آزادسازی مستقیم و آگاهی ندارن نسبت به سازوکار بنگاه های سرمایه گزاری استانی

  ۹
 82. سامان گفت:

  قطعا روش مستقیم بیشتر کارایی داره

  ۴
 83. جواد گفت:

  برای کسانی که اطلاعات مقدماتی راجع به بورس دارند روش مستقیم مناسب تره.

  ۳
 84. Alijahanix گفت:

  واقعا برای ما که تازه وارد بازار سرمایه شدیم خوب به نظرمیاد

  ۳
 85. محسن گفت:

  نمبیدونم چه سیاستیه ولی تقریبا بی سواد با سواد همه دارن کد بورسی میگیرن خدا رحم کنه

  ۱۱
 86. شاهین گفت:

  سلام باید کارت ملی و شناسنامه تمام ورثه با مدارک فوت شده و اصل نامه ورثه رو به دفاتر پیخوان ببرین تا واگذاری بشه

  ۰
 87. شاهین گفت:

  یک راهنمایی

  افرادی که فوت شدن .برای دریافت سهام باید دوستان با ارائه کارت ملی و شناسنامه و اصل مدرک وراثت می تونن به دفاتر پیش خوان مراجعه کنن
  البته اگه هم جمع شدن افراد امکان پذیر نباشه با دادن وکالت میشه یه نفر رو فرستاد.

  ۵
 88. Zargol73 گفت:

  بنظر روش مستقیم خوبه و سهاممون دست خودمون باشه بهتره هر وقت نیاز باشه استفاده میکنیم البته باید دانش بورسی رو بالا ببریم تا سود خوبی ببریم

  ۳
 89. سعید گفت:

  هنوز مقدارش مشخص بصورت قطعی مشخص نشده

  ۲
 90. علی گفت:

  به نظرم روش مستقیم بهتر خواهد بود، البته اگه در کنارش دانش بازار سرمایه هم بالا ببریم.

  ۵
 91. djawad گفت:

  با تخفیف بیست درصدی که میدن سود خوبی خواهد داشت خصوصا کسانی که حتی با اطلاعات کم بورسی روش مستقیم رو انتخاب کرده باشند.

  ۱
 92. زهرا شهری گفت:

  روش مستقیم برای افرادی با دانش بالا و داشتن وقت کافی جهت انجام معاملات مناسب تر است

  ۴
 93. بهار گفت:

  اولین قدم برای ورود به بازار سرمایه میتونه باشه

  ۱
 94. vali گفت:

  توفیق اجباری برای ورود ملت به بورس

  ۵
 95. سارا گفت:

  با سلام
  سوال بنده اینه که ایا میشه سهام عدالت رو مستقیم ازاد کرد ولی نگهداری کرد و نفروخت دیگه؟
  یعنی مثل سهمای عادیمون تصمیم به نگهداری یا فروشش با خودمونه؟

  ۵
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله ، بعد از آزادسازی سهام عدالت و تائیدیه توسط سازمان بورس و شرکتسپرده گذاری و افزوده شدن به سبد دارایی های شما مدیریت سهام عدالت همانند دیگران سهام شما ، برعهده شما خواهد بود.

   ۷
   • لاله جبلی گفت:

    سلام .
    روش مستقیم رو انتخاب کردم اگر در موردش هیچ کاری نکنم چه اتفاقی می افته؟

    ۱
    • agah9 گفت:

     سلام دوست عزیز
     در صورتی که به روش مستقیم سهام خود را آزاد نموده اید ، منتظر اطلاع رسانی در خصوص اضافه شدن سهام عدالت به سبد دارایی های خود باشید تا بتوانید مدیریت سهام عدالت را خود شما در دست داشته باشید.

     ۲
 96. hosein گفت:

  روش مستقیم باید به دید سهام داری باشه
  وگرنه اگر هدف فروش اون باشه باعث ریزش سهم و در پی اون ریزش شاخص و ضرر به تمام سهامداران هست چه مستقیم و غیر مستقیم
  و قطعا بقیه سهام نیز که در سبد سهام عدالت نیستند نیز از ترکش های آن بی نصیب نخواهند بود
  ای کاش در این خصوص تدبیری اندیشه سود.

  ۲
 97. علی اسماعیلی گفت:

  آیا تفاوت شبای ثبت شده در سهام عدالت با شبای حساب بورسی فرد مشکلی داره
  من شخصا حساب بانکی سهام عدالت رو در سامانه تغییر دادم به حساب فعلیم در بورس آیا اصلا لازم بود به این کار ؟؟؟

  ۴
 98. عبدی گفت:

  با سلام
  ممنون از اطلاعات خوب و جامعی که در اختیار ما قرار دادید.
  ورود به هر کاری بدون دانش کافی کار عاقلانه ای نیست، با این شرایط بهتر اطلاعات کافی رو در اختیار افراد خصوصا افراد کم سوادی که این روزها بدنبال ورود به بازار بورس هستند قرار داد.

  ۱
 99. بهنام گفت:

  دولت باید شرایطی رو ایجاد کنه که دارندگان سهام عدالت به جای فروش با هدف نگهداری و سرمایه گذاری بلندمدت بهش نگا کنن

  ۴
 100. وحید گفت:

  با سلام خواهش میکنم راهنمایی کنید من شماره سریال شناسنامه ام را در سجام اشتباه وارد و ثبت کردم بعدش متوجه شدم که اشتباه ثبت کردم و در سامانه سجام هم گزینه ویرایش نداره چکار کنم ؟ خواهش میکنم اگه کسی بلده من را راهنمایی کنه ممنونم

  ۴
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت ویرایش اطلاعات ثبت شده در زمان ثبت نام ، می توانید در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ داخلی ۱ بخش اکسپرس تماس حاصل فرمائید تا همکاران در بخش اکسپرس شما را راهنمایی نمایند.

   ۵
 101. عبدالحسین گفت:

  خیلی هم عالی شد. این سهم ها قابل رشد هستند

  ۷
 102. زهرا گفت:

  اگر کد بورسی داشته باشیم به صورت خودکار بعد از ازادسازی میاد داخل پرتفوی؟

  ۶
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بعد از آزادسازی سهام عدالت و بعدطی مراحل تائیدیه توسط سازمان بورس و شرکت سپرده گذاری مرکزی ، به سبد دارایی شما افزوده و قابل معامله می شود.

   ۸
 103. فاضل گفت:

  با توجه به پرتفوی قوی سهام عدالت
  فروش غیر مستقیم پیشنهاد میشود

  ۴
 104. سمیرا گفت:

  بنظر من این یک فرصت بسیار خوبی ست که مردم به سود حقیقی سهام خودشون برسند یا اینکه بفروشند یا با سهامشون بتونن کار کنن

  ۴
 105. امید گفت:

  سلام
  متوجه نشدم که اگر بخواهیم مستقیم رو انتخاب کنیم باید کد بورسی داشته باشیم که باید سجام ثبت نام کنیم
  ولی اینجا نوشته که اگر کارگزاری آکاه باشه احتیاج به ثبت نام در سجام نداریم
  احراز هویت چی میشه؟

  ۹
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای دریافت کد بورسی لازم است در سامانه سجام و آگاه اکسپرس ثبت نام و احراز هویت آگاه و اکسپرس را در دفاتر پیشخوان طرف قرارداد با آگاه انجام دهید .بعد از انجام این مراحل کدبورسی صادر و دسترسی به سامانه معاملاتی آسا خواهید داشت.

   ۵
 106. فریبرز گفت:

  سلام
  من میخوام بدونم که زمانی که سهام عدالت رو بخوایم خرید و فروش کنیم اونوقت اعتبار پول سهاممون به چه شکل واریز نمیشه؟چطور میشه فهمید که ما کدوم سهم رو چقدر و به چه میزان دارا هستیم؟

  ۳
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   طبق اطلاعیه‌های دولت، شرایط و چارچوب‌های معامله سهام عدالت را سازمان بورس تعیین می‌کند. به گفته دکتر علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی‌سازی، آزادسازی سهام به‌تدریج و طی چند مرحله صورت می‌گیرد

   ۵
 107. سجاد گفت:

  خوب این یک فرصب خوب برای اونایی هست که سرمایه برای خرید سهام را نداشتند

  ۵
 108. Mehdiniazi گفت:

  آزاد بشه و اختیار سهام دست خودتون باشه بهتره

  ۷
 109. Yasin گفت:

  سلام اونایی که کد بورسی ندارن براشون صادر میشه؟ بعد اگه کارگزاری آگاه بخام انتخاب کنم باید دوباره برم واسه احراز هویت؟

  ۲
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که برای آزادسازی سهام عدالت روش مستقیم را انتخاب نمائید لازم است که کد بورسی دریافت نمائید و برای دریافت کد بورسی لازم است که در سایت آگاه اکسپرس ثبت نام و برای احراز هویت به دفاتر پیشخوان مراجعه بفرمائید.

   ۳
 110. محمد یادگار گفت:

  بنظرم یکی از بهترین کارها جهت اشنایی عموم مردم با بازار سرمایه و بورس همین ازاد سازی سهام عدالته که با تدبیر مقام معظم رهبری داره انجام میشه و همچنین انشالله وضع معیشتی مردم هم بهتر بشه.

  ۱
 111. محمد گفت:

  به نظرم کسانی که آگاهی از بازار بورس ندارند روش غیر مستقیم را انتخاب کنند
  کسانی هم مه روش مستقیم را انتخاب کرده اند باید سهامداری کنند و شتابزده اقدام به فروش نکنند

  ۲
 112. داور گفت:

  عالی بود

  ۱
 113. tahereh گفت:

  به نظر من هم آزادسازی سهام عدالت مفیدتر است، با این روش خود ما مسئولیت خرید و فروش سهاممون رو به عهده داریم که مثمرثمر خواهد بود.

  ۱
 114. tahereh گفت:

  به نظر من هم آزادسازی سهام عدالت مفیدتر است، با این روش خود ما مسئولیت خرید و فروش سهاممون رو به عهده داریم که مثمرثمر خواهد بود البته به شرط داشتن آگاهی و حفظ سهام ها...

  ۵
 115. کیایی گفت:

  بنظر من نگهداریش معقول تره تا فروش

  ۳
 116. محمد جواد گفت:

  خوب است همه با علم به بورس وارد شوند

  ۲
 117. محسن گفت:

  سهام عدالت رو با عجله نباید فروخت برای سوددههی باید حداقل تا دو سال نگهداشت

  ۴
 118. djawad گفت:

  با سلام و خسته نباشید. حدود دو هفته هست مقالات رو میخونم و نظر میفرستم اما کد قرعه کشی نیومده و نمیدونم اصلا این فعالیت ها بنام ثبت میشه یا نه چطور میتونم پیگیری کنم؟

  ۵
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که ده روز پیاپی لاگین کرده باشید می توانید در قرعه کشی شرکت فرمائید. برای شرکت در قرعه کشی در بآشگاه ، به بخش گزارش ، قرعه کشی مراجعه و در قرعه کشی شرکت نمائید. در صورتی که کوپن قرعه کشی برای شما ارسال شود تا دو روز مهلت و اعتبار دارد بعد از این دو روز منقضی شده و نمی توانید شرکت فرمائید.

   ۸
 119. Matema گفت:

  سهام عدالت برای خیلی ها کورسوی امیدی هست
  امیدوارم به بهبود شرایط کمک کنه

  ۳
 120. سعید گفت:

  پنج شیشتا سهام عالی توشه

  ۷
 121. محمدطهماسبی گفت:

  آزادسازی سهام عدالت و کار در بورس دانش و تجربه نیاز داره،اگر کسی میخواد روش مستقیم رو انتخاب کنه حتما اطلاعات خودش رو در مورد فعالیت در بازار سرمایه باید بالا ببره تا موفق بشه و سود کنه

  ۳
 122. حسین گفت:

  سهام عدالت اگه درست اجرا بشه برای مردم فقیر سودآور میشه و موجب حرکت مردم عادی به سمت بازار بورس میشه

  ۴
 123. مجتبئ گفت:

  آزاد سازی با روش مستقیم برای افرادی خوب است که اشنایی و دانش کامل با بورس رو داشته باشند

  ۲
 124. رضا گفت:

  چه فایده می خوان فعلا فقط اجازه فروش ۲۰ درصد سهام رو بدن فقط

  ۳
  • امیر گفت:

   اگه اجازه بروش همه شو بدن همه مردم بفروشن با توجه به عرضه بالا قیمت خیلی خیلی افت میکنه و حتی با اون قیمت کمم نمیشه فروخت چون‌چند میلیون نفر واسه فروش هجوم میارن واسه بازتر سرمایه هم زیاد وض جالبی نمیشه

   ۳
 125. k.t گفت:

  سلام
  آزاد بشه و اختیار سهام دست خودمون باشه بهتره

  ۵
 126. امبر گفت:

  با خرید و فروش سهم در کارگذاری امتیاز باشگاه بالا میرود

  ۳
 127. علیرضائی گفت:

  قطعا اختیار سهام با خود فرد بهتره در صورتیکه مسلط به بازار سرمایه باشه

  ۵
 128. زاهد خادم گفت:

  به هرصورت اقدام خوبی هست جهت رشد فرهنگ سهامداری و بورس و امیدوارم سهامدارن هم سهامداری کنتد

  ۳
 129. عبدالحسین گفت:

  خیلی عالیه.این موضوع گام موثری در پویا شدن اقتصاد کشور خواهد بود البته اگر مردم هیجانی عمل نکنند

  ۹
 130. مجید گفت:

  نتیجه ورود مردم به بورس بدون هیچ گونه سواد بورسی همین میشه که چند روزه هیجان خرید و فروش در بازار به اوج رسیده. بهتره مسولین برای آموزش هم برنامه داشته باشند.

  ۱
  • رسول ملایی گفت:

   سلام.خواهشا یک نفرجواب من را بدهد.من ۱۳۹۰/۰۲/۲۵ثبت نام کردم کدرهگیری هم دارم اما هرجا رفتم می گویند اسم شما در سامانه سهام عدالت نیست پس این اسم ما کجا رفته؟البته کافی نت ثبت نام کردم.کسی هست مشکل امثال من را پیگیری کند و جواب بدهد؟بخدا در حق خانواده ام اینطوری ظلم شده نمی دانم چی جوابشان بدهم.ممنون

   ۱
   • agah9 گفت:

    سلام دوست عزیز
    جهت پیگیری لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۱۵۶۹ بخش پشتیبانی سجام و یا با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

    ۰
 131. ف.حیدری گفت:

  روشی که دولت در پیش گرفته برای جلوگیری از سقوط قیمت سهام عدالت در هنگام فروش مطلوب است
  ولی باید برای کسانی که نیاز به فروش دارند راهکار بهتری داشته باشند . شاید کسانی به نگهداری سهام خود نیازی نداشته باشند یا نقد کردن سهام به رفع مشکلاتشان کمک کند

  ۳
 132. اعظم گفت:

  این سهام با ارزشیه درسته مقدارش کمه ولی به مرور ارزش سهمش بالاتر میره

  ۳
 133. احمد گفت:

  تا ۶ ماه ۲۰ درصد را میشه فروخت

  ۴
 134. حامد گفت:

  به نظر من خوبه مردم وارد بورس بشن ولی هم با دانش کافی (شرکت در کلاس ) هم داشتن مشاور مناسب هم پیگیری روزانه و لحظه ای .

  ۲
 135. stoch گفت:

  سلام. با ازاد سازی سهام عدالت همه رو میکشونن به طرف بورس

  ۵
 136. حسن 229 گفت:

  با افزایش اینهمه کد بورسی:
  ۱- احتمالاً در آینده خبری از خرید عرضه‌های اولیه با حجم مناسب نباشد. زیرا در شرائط فعلی به دارنده هر کد بورسی، کمتر از ۱۵ تا سهم می‌رسه؛ در آینده به هر کد ممکنه زیر ۵ سهم و یا اصلاً فقط به تعداد معدودی برسه.
  ۲- نوسانات بازار بورس در آینده قطعاً، افزایش یافته، و به احتمال زیاد، بطورمرتب شاهد افزایش صف‌های فروش و قرمز پوش شدن بسیاری از نمادها در بازار سرمایه باشیم.
  ۳- با تزریق سهام عدالت و سهام جدید دولت به بازار، بعید می‌دونم، بازار بورس، در آینده چشم انداز مثبتی داشته باشد.

  ۸
 137. فرامرز گفت:

  درصد ۲۰ درصد میگن میدن در طول چند سال ولی الان هم میشه فروخت امتیاز ها رو بعضی از همکارهای من در تهران فروختن سهامشون

  مثل سهام مخابرات میشه که زمانی مخابرات به بازنشسته ها سهام اخابر رو داد اون موقع دشنام میدادن الان سهم هاشون زیر ۷۰ میلیون نیست

  ۲
 138. habib گفت:

  با سلام
  در غالب کشورهای پیشرفته دنیا سطح آشنایی مردم با قوانین مالی ومشارکت در امور اقتصادی و فعالیت در بنگاههای و بازارهای سرمایه ای نظیر بورس بسیار بیشتر از کشور ماست.وقتی در آلمان می بینی که یک کارگر ساده برای خرید یک عدد کبریت از فروشنده با اصرار می خواهد که برای چند سنت پرداختی او قبض صندوق لینک شده به اداره امور مالیاتی صادر کند تعجب می کنی اما این خود نشان از درک قوانین مالی این کشور توسط آحاد مردم دارد.
  گرچه به نظر دیر است اما بالاخره باید از جایی برای مشارکت عموم مردم در حوزه اقتصادی کار را آغاز کرد .فکر می کنم آزاد سازی سهام عدالت به توصیه مقام معظم رهبری فرصتی ارزشمند برای نیل به این هدف است.

  ۸
 139. norani77 گفت:

  امیدواریم که گام موثری باشه برا اقتصاد کشور و همچنین باعث بشه فرهنگ سهامداری بالا بره

  ۳
 140. رضا گفت:

  انشاالله که باعث ریزش بازار و افت قیمت سایر سهم ها نشه.

  ۵
 141. Elham گفت:

  سهام هایی که در سبد سهام عدالت هست خیلی خوبه پیشنهاد میکنم نگهشون دارید.

  ۵
 142. الهام اکبرزاده گفت:

  تعداد افرادی که وارد بورس میشن خیلی زیاده که اتفاق خوبیه ولی رفتارهای هیجانی در خرید و فروش هم خیلی زیاد میشه امیدوارم که بورس به هم نخوره

  ۳
 143. مهدی گفت:

  باسلام .بنظر من ازاد سازی سهام عدالت یعن ی فرصت دادن به مردم برای ورود به بازار سرمایه واشنایی با بورس ودر نتیجه رونق بازار سرمایه

  ۳
 144. مهدی گفت:

  باسلام ازاد سازی سهام عدالت فرصت ورود مردم رو به بازار سرمایه می دهد که نتیجه ان رشد اقتصاد وصنایع کشور می باشد

  ۹
 145. یزدانی گفت:

  این اتفاق خیلی خوبیه باعث جا افتادن فرهنگ سرمایه گذاری میشه و سواد مالی جامعه رشد پیدا می کنه

  ۱
 146. مهدی گفت:

  باسلام وعرض ادب و احترام
  آزادسازی سهام عدالت باید خیلی زودتر از این اتفاق می افتاد و به عنوان یک فرصت می شود آن را دید که به اقتصاد خانواده های ایرانی کمک شود.
  سرمایه های اندک مردم با ورود به بازار سرمایه تبدیل می شود به سرمایه بزرگ برای رشد صنایع کشورمان.

  ۱
 147. امید گفت:

  بنظرم اون اشخاصی که میتونن و سوادشو دارن سهامشونو بصورت مستقیم اداره کنن و افرادی که آشنایی ندارن بصورت غیرمستقیم پیگیرش باشن. کلا اگر بشه بصورت بلند مدت در حد ۱۰ سال مدیریت درست حسابی داشت میشه به نتیجه مطلوب رسید.

  ۱
 148. بابک گفت:

  نکات جالب فرم درخواست فروش سهام عدالت توسط بانک ها:

  🔹مالک سهام عدالت حق هرگونه اعتراض در خصوص سهام انتخابی برای فروش، زمان و قیمت فروش سهام را از خود سلب می‌کند
  🔹انتخاب زمان فروش و سهامی که باید به فروش برسد، بر عهده کارگزار با هماهنگی ناظر بازار است
  🔹مدت اعتبار سفارش تا اجرای مفاد سفارش بوده و مالک سهام عدالت حق تغییر و لغو آن را ندارد

  ۵
 149. شهریار گفت:

  با اینکار افرادی که سواد بورسی ندارن ولی سهام عدالت دارن این فرصت براشون پیش میاد که اگاهی وسوادشون نسبت به بورس بره بالا واین ارزش هزینه کردنو داره

  ۴
 150. رامین گفت:

  به نظر من اگه واقعا ارزش چندین برابر داشته باشه و بشه راحت معامله کرد خوبه

  ۱
 151. بهنام گفت:

  امیدوارم رو سهام های دیگه تاثیر منفی نزاره و روند بازار بورس بهتر کنه

  ۱
 152. بهنام گفت:

  این امر موجب میشه تا تعداد افراد بیشتری وارد بورس بشن و برای اقتصاد کشورم بهتره

  ۴
 153. پرویز نوازش مغانلو گفت:

  سلام با آزاد سازی سهام عدالت فرصت خوبی برای حضور مردم در مسایل اقتصادی داده میشه و این نوید بخش آینده پر سود بازار سرمایه را نشان میده

  ۴
 154. رضالک گفت:

  بسیار عالی امیدوارم همه با کارگذاری و خدماتش اشنا شوند و سهام عدالت و پسندازی اگر داشته باشن در اختیار کارگذاری بزارن که مشکلات مالیشون تا حدودی مرتفع شود
  سئوال من اینه که امکان داره مبلغ سهام عدالت رو با شماره رمز یا چک بین بانکی به کارگذاری تحویل داد

  ۱
 155. جواد شکوری گفت:

  ازادسازی سهام عدالت از سوی دولت
  دولت میخاد سهامها را زیر منفی خرید کند بعدا به قیمت بالا بفروشد.

  ۲
 156. مجید گفت:

  اطلاع رسانی بیشتری در خصوص نحوه در اختیار گرفتن سهام بصورت شخصی می بایست انجام شود.

  ۱
 157. محسن گفت:

  با آزاد سازی سهام عدالت تاثیر مثبتی در بازار سرمایه ایجاد میکنه

  ۱
 158. DP3782 گفت:

  سلام
  هر جقدر بورس با سهام مختلف بخصوص بنیادی تقویت بشه بنفع همه هست و ریسک سرمایه گذاری پایین تر میاد

  ۲
 159. kh.n گفت:

  خوبه که همه بتونن وارد بازار بشن ولي باعلم

  ۱
 160. محمدرضا نظری گفت:

  به نظر من ورود بانکها به قضیه فروش سهام عدالت می تونه حاکی از نظارت و مدیریت دولت بر فروش این سهام و همچنین کنترل بازار باشد

  ۵
 161. آشنا گفت:

  به نظر من سهامدار شدن تعداد زیادی از مردم و ایجاد انگیزه یادگیری سرمایه گذاری در بورس در بلندمدت مزایای بسیار زیادی داره اگرچه در کوتاه مدت گاهی هزینه هایی مثل نوسانات ناگهانی داره.

  ۱
 162. حمید گفت:

  سلام
  من در سجام ثبت نام کردم و بعد هم مرحله احراز هویت را در یک پیشخوان دولت انجام دادم و یک کد بورسی برای من پیامک شد. حالا برای آگاه چه مراحلی را باید انجام بدهم و چگونه

  ۱
 163. فرهاد گفت:

  امید وارم باعث ریزش شاخص نشه!

  ۱
 164. محمد حسین مسلمان گفت:

  سلام
  به نظر من هم بهتره کلیه افراد حقیقی که پولی با استفاده دارند وارد بورس بشوند و
  بورس را تجربه کنند .

  ۱
 165. مهدی گفت:

  سلام من چندین سهام در کارگزاری دیگری دارم کد کارگزاری اگاه گرفتم و میخواهم کارگزارم را تغییر دهم اگر امکان داردمرحله مرحله توضیح بدید چکارکنم چند روزه بلاتکلیفم هرچی به تغیی کارگزاری اگاه مراجعه میکنم متوجه نمیشم باید چکار کرد.

  ۳
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   به منظور انجام معاملات در کارگزاری آگاه ، ابتدا در سایت آگاه اکسپرس ثبت نام و برای احراز هویت به دفاتر پیشخوان مراجعه بفرمائید.بعد از انجام این مراحل کد معاملاتی و دسترسی به سامانه معاملاتی آسا برای شما با ارسال نام کاربری و کلمه عبور فعال می شود و می توانید از طریق نسخه وب تغییر کارگزار ناظر را اعمال بفرمائید.برای ارسال درخواست می‌توانید به قسمت درخواست‌ها و گزینه درخواست انتقال ناظر مراجعه کنید. با استفاده از آیکن + پنجره درخواست جدید باز می شود.
   نماد خود را انتخاب کرده و درخواست خود را برای کارگزاری ارسال کتید. درخواست شما توسط کارشناسان بخش اوراق بهادار بررسی شده و در صورتی که منع قانونی برای انتقال ناظروجود نداشته باشد، کارگزار ناظر شما تغییر می کند و کارگزاری آگاه به عنوان ناظر نماد مدنظر شما می‌شود.

   ۰
 166. محمود گفت:

  فروش سهام عدالت در کوتاه مدت میتونه بر روند منفی این روزهای بازار تاثیر بدی بذاره اما مطمینا حفظ این سهام در بلند مدت میتونه به اقتصاد خانواده ها و رونق اقتصاد کشور کمک کنه

  ۱
 167. سلام به نظر من سهام عدالت ی سرمایه گذاری بلند مدت همراه سود و ضرر میباشد اما به طور کلی سود اور بوده و باید سرمایه گذاری شود

  ۲
 168. حامد گفت:

  به نظر من آزاد سازی سهام عدالت کار خوبیه ولی به شرط اینکه برنامه مناسبی پشت اینکار باشه

  ۲
 169. Amin گفت:

  با آزاد شدن سهام عدالت در روزهای ابتدایی باز هم بازار نزولی و به تدریج صعودی خواهد شد

  ۱
 170. سجاد ولدی گفت:

  بهتره فعلا سهام فروخته نشه احتمالا قیمتش صعود میکنه...

  ۴
 171. Nader گفت:

  سلام
  با توجه به این مطلب کسانی که فقط روش مستقیم را انتخاب کرده اند مجاز هستند ۳۰ درصد را از طریق بانک ها آزاد کنند اما آن هایی که روش غیر مستقیم را انتخاب کردند این محدودیت ۳۰ درصدی را ندارند و از طریق شرکت های استانی میتوانند سهام خود را بفروشند

  ۰
 172. میثم گفت:

  به نظرم گام خوبی برای آینده جهت آشنایی مردم با بورس است و سبب مشارکت بیشتر خصوصا در جهت تولید و رشد صنعت خواهد شد.

  ۳
 173. نوروزی گفت:

  سلام
  آیا من که سهام خودم را آزاد کردم برای فروشش باید به بانک مراجعه کنم ؟
  ضمنا کد بورسی هم دارم و کار میکنم ممنون از پاسخ های شما

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که به روش مستقیم سهام عدالت را آزادسازی نمائید، بعد از تأئید شرکت سپرده گذاری به سبد دارایی های شما افزوده می شود و همچنین برای فروش به بانک نیز می توانید مراجعه فرمائید.

   ۲
 174. مژگان گفت:

  بنظرم باید حداقل یکسال این سهام رو نگهداری کرد .

  ۳
 175. nima گفت:

  منم موافقم چون سرمایه های کوچک و شایدم راکد جهت ب راه انداختن یک مجموعه عظیم تولیدی میشن

  ۲
 176. فردین گفت:

  خوشبختانه بورس به کمک واگذاری سهام عدالت به جایگاه واقعی خودش در اجتماع میرسد. همین امر باعث حجوم سرمایه های کم و راکد به سمت بازار بورس و درنتیجه رشد بیش از پیش صنایع مختلف میشود.

  ۶
 177. بهرام گفت:

  خیلی خوبه اینجوری اکثر مردم به سمت بورس کشیده میشن

  ۵
 178. مریم گفت:

  واگذاری سهام عدالت به بورس کمک میکند تا جایگاه واقعی خودش را در اجتماع پیدا کند

  ۳
 179. علیرضا گفت:

  نقش مشارکت مردم در اقتصاد، کاری که خیلی وقته کشورهای پیشرفت انجام میدن، قدم گذشتن در راه پیشرفت قتصادی هرکشوری هست .
  شکل و قالب ها فرق میکنه . ولی آینده روشنی رو با در نظر گرفتن همه ی شاخص های دخیل در اقتصاد صنعت میشه متصور شد.

  ۳
 180. سمیرا دهقان گفت:

  متأسفانه هجوم بیش از حد مردم برای دریافت کد بورسی بیشتر بخاطر سهام عدالت بوده تا سرمایه گذاری در بورس.

  ۴
 181. محسن گفت:

  به نظر من مردم نباید در فروش سهام عدالتدعجله کنند.

  ۱
 182. علیرضا گفت:

  اگه بتونه گره ای از کار مردم باز کنه عالیه

  ۵
 183. سعیدمیرزائی گفت:

  سهام عدالتو مفت نفروشین

  ۳
 184. میراسد گفت:

  قطعا باعث رشد وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم خواهد شد

  ۰
 185. محمد گفت:

  احتمال اینکه بازار افت داشته باشه هست ولی با قولی که مسئولین دادن و اینکه ۳۰درصد از سهام ها رو میفروشن تاثیر زیادی شاید نداشته باشه

  ۱
 186. sasan گفت:

  صرف نظر از قیمت به روز سهام عدالت، آشنایی عامه مردم با فرهنگ سهامداری و بازار سرمايه بهترین سودی است که هم مردم صاحب سهام عدالت و هم دولت به آن دست یافته اند.

  ۰
 187. محمد دشتی گفت:

  اگه همه ی سهم ها وارد پرتفوی بشه ارزش داره
  ضمن اینکه هرچه سطح سواد ب.رسی مردم بالاتر برود ،راندمان مالی کشور بیشتر می شود و از یک طرف کمبود نقدینگی جبران می شود چراکه مردم پول های خود را وارد بورس می کنند

  ۱
 188. مسعود گفت:

  اره بسیار کاربرد داره و همه باید کد ب رسی بگیرین کشور رونق میگیره و انشالاه همه ی مردم شرکت کنند و به اقتصاد کشور کمک بشه

  ۰
 189. محمد آمن میرشکار مبارکه گفت:

  عالی ، ممنون
  فقط سرمایه گذاری مستقیم

  ۰
 190. مهدیه موسی پور گفت:

  ازاد سازی سهام در صورتی کاربردی میباشد که اشنایی با بورس داشته باشیم

  ۰
 191. رضا حاجی زاده گفت:

  کاش ب ضررمون نشه و باعث نشه قیمت سهام بیاد پایین

  ۰
 192. میثم گفت:

  این کار خوب هست ولی در ابتدا بایستی آگاهی مردم را باتوجه به ورودشان با این حجم بالا با لورس ، افزایش داده شود و فقط بسنده به خبر در رسانه ها نباشد

  ۰
 193. Hadi گفت:

  به نظرمن اگه برنامه ریزی درستی شده باشه. معامله بردبرده والا.....

  ۰
 194. ناصر عبدلي گفت:

  بنظرم با روند صعودي و احتمال بالاي افزايش سرمايه هاي سبد سهام عدالت فروش در اين مرحله اشتباه است. نگهداري سهام ها حداقل به مدت يك سال معقول مي باشد. البته در مورد افراد نيازمند هم بايد فرهنگ سرمايه گذاري و نگهداشت سهام هاي ارزشمند تبيين بشه. افراد نيازمند ميتونن از منابع ديگر به فكر تامين روزمرگي باشند.
  اميدوارم فرهنگ سرمايه گذاري در تلويزيون ملي ايران حتما تدريس بشه .

  ۲
 195. jafar گفت:

  ولی من فکر می کنم با ورود سهام عدالت به بورس کمر بورس خواهد شکست چون همه قصد فروش سهام عدالت دارند

  ۱
 196. محمد گفت:

  با سلام.
  ارائه سهام به مردم خیلی خوبه. ولی مردم هم برای کار تو بورس باید اطلاعاتشونو زیاد کنن که باعث تاثیرات هیجانی در بازار نشن.

  ۵
 197. علی ف گفت:

  چه دید کوتاه مدت باشه چه بلند مدت ارزشمنده بویژه بلند مدت

  ۱
 198. جواد گفت:

  نگهداری سهام عدالت با دید بلند مدت سود خوبی در پی خواهد داشت.

  ۱
 199. زهرا گفت:

  آزاد سازی سهام طرح خوبی هست ولی مردم نباید هجوم بیاورند برا فروش

  ۱
 200. محمد گفت:

  سلام خصته نباشید و ممنون ازتون
  سهام عدالتی که مربوط به مادر بزرگم هست رو چطور استفاده کنم ازش چون سخته که جایی برن برای احراز هویت

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای آزاد سازی سهام عدالت می توانید به دو روش مستقیم و غیر مستقیم اقدام نمائید. همچنین می توانید برای فروش آن به بانک نیز مراجعه بفرمائید. در صورتی که تمایل دارید به صورت مستقیم سهام عدالت خود را آزاد نمائید ، می توانید در سایت آگاه اکسپرس ثبت نام نمائید.لطفا جهت پیگیری برای احراز هویت مادربزرگ خود با شماره ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ یا ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴داخلی ۱ بخش اکسپرس از شنبه تا چهارشنبه از ۸ صبح تا ۱۶ تماس بگیرید .

   ۱
 201. فارس گفت:

  بنظرم ازاد سازی برای کسانی که علم بورسی دارند خیلی خوبه ولی خب کسانی که هم اطلاعات بورسی ندارن میتونن از طریق دوستان و اشنایان اداره بشه

  ۱
 202. حامد رستمی گفت:

  به نظر من سهام عدالت از طریق مستقیم خیلی به سود مردمه،چون میتونن با اون سرمایه وارد بازار بورس بشن

  ۲
 203. حامد رستمی گفت:

  سهام عدالت رو ۱ سال باید بهش دست نزد،چون واقعا گرانبهاست

  ۲
 204. مهدی گفت:

  بنظرم این سهامرو افرادی مثل من که
  تو بورس وارد نیستن باید سهمو نگه دارن و افراد وارد سبدشو بهتر کنن چون سبد سهام عدالت خیلی سهم زیاد داره

  ۱
 205. شاهین گفت:

  روش غیر مستقیم بهتره واسه کسایی که اطلاعاتی در مورد بورس ندارن چون با مدیریت خودشون ممکنه همونم از دست بدن

  ۱
 206. زیبا نیک رای گفت:

  همکاری مردم در خرید سهام ها به اقتصاد کشور کمک خوبی می کنه اما به شرط اینکه اگاهانه باشه و مردم با سرمایه های کوچک هم بتونم وارد بورس بشن و کسی باشه راهنمایی کنه که ضرر نکنن که از بورس فراری بشن

  ۱
 207. سید علی گفت:

  سهام های بسیار خوبی تو این سبد هست که به نظر من نگه داری مستقیم سود خوبی خواهد داد

  ۲
 208. iman گفت:

  به نظرم حتی اگر دانش بورسی ندارید روشی رو انتخاب کنید که اختیار سهمتون میاد دست خودتون. یعنی روش مستقیم
  مالی که برای شماست اختیارشم باید دست خودتون باشه.

  ۳
 209. علیرضا گفت:

  صد در صد با نگهداری سود بیشتر عاید دارندگان میشه

  ۳
 210. جمال گفت:

  اگه واقعا هدف از این کار آموزش و رونق بازار بورس برای عموم باشه کار خوبیه

  ۲
 211. پیمان مددی گفت:

  نگهش دارین
  از ما گفتن
  سال بعد این موقع میشه ۳۰ میلیون

  ۳
 212. محمد گفت:

  سلام.شرکتهای خیلی خوبی هستن اگه مردم خودشون مدیریت کنن سود بهتری میتونن ببرن

  ۲
 213. مهدی گفت:

  آزاد سازی سهام عدالت میتونه شروع خوبی برای ورود به دنیای بورس باشه
  بنظرم یه فرصت خوبی شد برای اونایی که از دنیای بورس دور بودن
  صرف نظر از سود و زیان و خوب و بد بودن بورس ، ورود به دنیای بورس باعث ارتقای دانش مالی و قدرت تحلیل امورات اقتصادی آدما میشه

  ۵
 214. محمد گفت:

  الان قشر ضعیف نیاز به فروش سهام رو دارن بعد یه مدت که بازار به تعادل رسید همین سهام هم گوهر نایاب میشه ،این بماند یادگاری

  ۵
 215. حسین گفت:

  نگهداری برای یکسری افراد سخته شبیه یارانه از دوازده شب تا یک صبح تو صف عابر بانک بودن تا ۴۵ هزار تومن رواز حسابشان برداشت کنن ممنون آگاه

  ۱
 216. امیرحسین گفت:

  اگه توی همه‌ی این سالها به مردم آموزش سرمایه‌‌گذاری توی بورس داده میشد، هم مردم به سود بیشتری میرسیدند، هم مملکت و اقتصاد رونق بیشتری میگرفت و هم بازارهای دیگه کنترل میشدند و نقدینگی به سمت دلالی هجوم نمیبرد.

  ۵
 217. قاسم گفت:

  بهترین کار نگهداری سهم هس البته اگر نیاز ب پولش ندارین، چون واقعا حیفه پرتفوی بسیار با ارزشی نصیبمون میشه

  ۱
 218. ساسان گفت:

  سهام عدالت به طور قطع یکی از ارزشمندترین سهام های می باشد که در اختیار اقشار کم درامد قرار گرفته است و نگهداری از ان بسیار ارزشمند می باشد.

  ۲
 219. هادی گفت:

  به نظر من سهام عدالت به طور قطع یکی از ارزشمندترین سهام ها می باشد که در اختیار اقشار کم درامد قرار گرفته است و نگهداری از ان بسیار ارزشمند می باشد.

  ۲
 220. علی اکبر گفت:

  فعلا فقط از طریق بانک و اونم فقط ۳۰ درصد قابل فروشه. ولی با توجه به روند بازار توصیه میشه دوستان به دید بلند مدت سهامشون رو نگهدارن.

  ۲
  • ابراهیم گفت:

   سلام بنظر من این برای مردم خیلی خوبه حدقل اینکه سطح سواد عمومی مردم میره بالا خیلی ها تا الان با لیسانس نمیدونستن سهام وبورس چیه الان خداروشکر بی ثواد ها هم کد بورسی دارن

   ۱
 221. محمد جواد گفت:

  گرچه خیلی ها الان نیاز به فروش این سهام دارند، اصلا شکی نیست اما ای کاش حسرت روزهای آینده و سود احتمالی این سهام رو نخوریم

  ۴
 222. دماوندی کمالی گفت:

  به نظر من سرمایه گذاری #مستقیم را انتخاب کنید و #کارگزاری_آگاه را انتخاب کنید و اقدام به ثبت نام کنید
  چون کارکردن با سامانه آنلاین خرید و فروش و #نرم‌افزاری_آسا_تریدر خیلی راحت هست
  فقط با کمی مطالعه و کار کردن با کارگذاری آگاه و یادگیری مقدماتی #تحلیل_تکنیکال راحت میشه در #بورس فعالیت کرد

  ۳
 223. ابراهیم گفت:

  سلام بنظر من این برای مردم خیلی خوب حدقل اینکه سطح سواد عمومی مردم میره بلا خیلی ها تا الان با لیسانس نمیدونستن سهام وبورس چیه الان خداروشکر بی ثواد ها هم کد بورسی دارن

  ۲
 224. حسن پاپی گفت:

  به نظر من احتمالش زیاده کلا آزاد سازی سهام رو کنسل کنن چون خیلی به بورس ضرر میزنه

  ۱
 225. زینب گفت:

  برای افرادی که دانش بورسی حتی مختصر رو ندارن به نظرم از روش غیر مستقیم استفاده کنند

  ۳
 226. احمد گفت:

  عامل اصلی ریزش دربازار بورس

  ۱
 227. متين گفت:

  لطفا نفروشيد بهتره صبور باشيدتا بهترين سرمايه رو ازدست نديم*

  ۴
 228. محسن مختاری گفت:

  در شرایط اقتصادی کنونی کشور داشتن بخشی از بهترین سهام شرکت ها که بعضا پر سود هم می باشند یک فرصت محسوب میشود . بنابر این فروش این سهام حداقل در ابتدای واگذاری به نظرم درست نمی باشد.

  ۵
 229. zohre گفت:

  بنظرم اگه مردم سهام رو آزاد کنن ولی نفروشن بهتره چون ممکنه ارزش سهام بره بالا

  ۳
 230. nazanin گفت:

  آزاد کردن سهام خیلی بهتره .الانم که تمدید شد زمانش آزاد کنید

  ۳
 231. حسن گفت:

  به نظر من همه باید این سهام رو آزاد کنن چون خیلی به دردشون میخوره اگه آزادش کنن

  ۲
 232. هومن رحیمی گفت:

  وقتی درآمد دولت به درآمد مردم گره زده شود، دولت به جای اینکه به درآمد نفت چشم داشته باشد، تلاش دارد از منابعی مثل مالیات درآمد کسب کند و به ناچار باید بسترسازی کند که مردم درآمد کسب کنند تا مالیات بدهند.در گذشته های نه چندان دور به جهت اینکه درآمد دولت از نفت بود، احساس نیاز به مالیات نبود از این رو به این سمت نرفته بودند که بسترها برای سرمایه گذاری آماده شود اما اکنون با تغییر نگاه ها به سرمایه گذاری، شرایط فرق کرده است.اگر برنامه ریزی به گونه ای باشد که زمینه برای حضور مردم در عرصه اقتصاد بیشتر شود، بعد از کرونا اقتصاد حرکت رو به جلوی خواهد داشت.تقاضا در بورس بالا رفته است، مسوولان باید از این فرصت استفاده کنند و زمینه مشارکت مردم را بیشتر فراهم کنند زیرا مردم علاقه دارند در فعالیت اقتصادی مشارکت کنند و کسب سود داشته باشند، اما بعضا راه را نمی دانند.

  ۶
 233. علی گفت:

  به نظر من هم فعلا نگهداری و صبوری مهم ترین کاره

  ۰
 234. میلاد گفت:

  به نظر بهتره کسانی که عمری براشون نمونده سهام رو بفروشند

  ۳
 235. خانمحمدی گفت:

  افرادی که بفروشن ضرر میکنن حتما باید حداقل یه سال نگه داشت .

  ۰
 236. محمدجواد گفت:

  مدیریت مستقیم و خرید همون سهام هر یک به اندازه ۵۰۰هزار و نگهداری بلندمدت ۱۰ ساله و رستگاری

  ۰
 237. ebi گفت:

  سهام عدالت خود را نگه دارید و چند ماه بعد با قیمت بالاتر به فروشندگان عجول امروز بفروشید

  ۲
 238. محمدرضا گفت:

  مردم باید یادبگیرن تو بورس با سهام هاشون چطور خرید فروش کنن که در بازه های زمانی کوتاه میان و بلند مدت اون سود های مد نظرشون خرید فروش و بتوانند خوددشون سهام داری کنند. اگر آموزش درست و اصولی ببینن شاهد سود بردن تمام مردم هستیم و لی اگر هیجانی باشه بازار و فقط نقد کردن پول براشون مهم باشه ارزش سهام ها و .... میاد پایین چون همون لحظه میبینن و این نکته منفی برای بازار های فعلی.

  ۲
 239. محمد گفت:

  راستش از نظر من آزاد کردن سهام عدالت و فعالیت در بورس به دانش و تجربه نیازمنده.
  اگر کسی میخواد در این زمینه ورود کنه باید حتما اطلاعاتش در مورد فعالیت در بازار سرمایه رو بالا ببره تا بتونه موفق باشه...

  ۳
 240. علیرضا گفت:

  سلام
  روش مستقیم برای افرادی که آشنایی نسبی با بازار بورس دارند گزینه مناسبی است.

  ۱
 241. محمد صدر گفت:

  اگر بانک ها با کمترین قیمت از دست مردم در نیارن خوبه بهتر بود بورس راه کاری میذاشت مردم مستقیم سهامشون رو وارد بازار بورس میکردند و هر موقع وبه هر قیمتی که دلشون می خواست میفروختن .

  ۱
 242. Jahangard گفت:

  سلام من سهام عدالتم آزاد کردم بعد باخودم فکر کردم من که هیچ سررشته ای از بورس ندارم نمیدونم باید چکار کنم دوباره روش غیر مستقیم زدم که پیشفرض به روش غیر مستقیم شد، امروز با خوندن دیدگاه دوستان مجدد رفتم مستقیم رو انتخاب کردم!
  حالا سوالم اینه؛ اینکه بخوام خودم مستقیم مدیریت کنم باید از کجا شروع کنم واسه آگاهی و استفاده درست! یک عده از دوستانی که امثال منو که هیچ اطلاعات و سرشته ای از بورس نداریمم رو ب سخره گرفتینلطفا راهنمایی کنید از کجا شروع کنیم برای بالا بردن سواد و اطلاعات بورسیمون به چه سایتی یا کتابی مراجعه کنیم که ان شاءالله ماهم سواد بورس رو کسب کنیم ..ممنون از شما

  ۴
  • امیرحسین گفت:

   سلام یه سری آموزش های مقدماتی و کاربردی تو همین باشگاه مشتریان وجود داره. از پرسش و پاسخ های دوستان دیگه هم که تو این سایت قرار میگیره هم میتونی استفاده کنی و تجربه کسب کنی. هیچکس با دانش بورسی به دنیا نیومده همه اونایی که تو بورس فعالیت میکنن از یه جایی شروع کردن و یقینا از تجربه حرفه ای ها استفاده کردن اگه میبینی مسخره میکنن زیاد جدی نگیر چون همه جنبه کافی برای این موضوع رو ندارن و با تمسخر دیگران احساس بزرگی میکنن. موفق باشی

   ۲
 243. رضوان گفت:

  آزاد سازی سهام انتخاب درستیه بنظرم. نگه دار ارزش سهلمت بره بالا. ولی خودت مالک کامل سهامتی . بفروش یا نگه دار. تصمیم گیرنده خودتی. خوب یا بد. سود یا ضرر.
  خودت رقم میزنی.
  و کاری ک خودت انجام بدی بنظرم لذت بخش تر خواهد بود تا اینکه هیچی نفهمی. حتی بعنوان مالک.

  ۱
 244. ابوالفضل گفت:

  لطفا دوستانی که آشنایی از بورس دارند روش مستقیم رو انتخاب کنن

  ۲
 245. عادل گفت:

  فقط روش مستقیم. فقط کی میشه همه سهم آزاد شه

  ۲
 246. موسی نوروزی گفت:

  سلام فروش سهام عدالت راهی ست بسوی ورود به سهیم شدن در شرکتهایی بهتر

  ۲
 247. محمود گفت:

  با توجه به اینکه سبد سهام عدالت اکثرا از سهام شرکتهای بنیادی بورسی است
  پیشنهاد میکنم سهام نگهداری گردد

  ۲
 248. قاسم محمدی گفت:

  مهلت آزاد سازی سهام عدالت تا ۱۵ خرداد تمدید شد .

  ۲
 249. Milad گفت:

  روش مستقیم بهتره چون اختیار مالت با خودته.

  ۶
 250. محمد نیسی شوشتری گفت:

  قطعا روش مستقیم خیلی بهتره. و خب وقتی میگن سهامتونو میخوان مفت از چنگتون در بیارن اینجوری نیست. در پرتقو هر سهمی هست به قیمت روز فروش میره و میشه همه رو فروخت تبدیل به یک سهم کرد. هر کسی کمی آشنایی داشته باشه میتونه مدیریت کنه.

  ۱
 251. عیوضی گفت:

  ممنون از کارگزاری آگاه که با این کار، کسانی که که کد بورسی ندارند رو برای خرید و فروش راحت کرد.
  کسانی هم که میخوان از امروز ببینن چه سهم هایی بهشون تعلق گرفته هم میتونن از همینجا اقدام کنن و هم از سامانه سهام عدالت.

  ۰
 252. یوسفی گفت:

  با سلام و سپاس از توضیحات خوب شما. به نظرم فروش سهام عدالت در این مرحله به صلاح نیست و صبر کردن سود بیشتری رو نصیب سهام داران خواهد کرد.

  ۰
 253. رضا گفت:

  امکان این وجود داره که سهم‌های هر شخص از سهام عدالت به سبد سهام کارگزاری آگاه منتقل بشه تا اونجا خودمون خرید و فروشش رو انجام بدیم؟ یا حتما باید توسط کارگزاری آگاه فروش کنیم؟

  ۰
 254. مسعود گفت:

  من تمام اطلاعاتم رو چک کردم درسته اما وقتی میخوام ثبت نام کنم خطا میده با این متن.شماره تلفن سهامدار با شماره ملی همخوانی ندارد.چه کار باید کنم؟

  ۴
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   شماره تلفن حتما لازم است که به نام سهام دار باشد و برای تغییر شماره تلفن به نام فرد سهامدار به سامانه سهام عدالت مراجعه بفرمائید.

   ۲
   • saman گفت:

    سلام. من شماره م ب اسم خودمه. و شماره ای که تو سامانه سهام عدالت هست رو وارد می کنم، اما خطا میده. میگه شماره متعلق به سهامدار نیست. چکار کنم؟

    ۰
    • agah9 گفت:

     سلام دوست عزیزم
     زمانی که به سامانه سهام عدالت مراجعه می فرمائید توجه داشته باشید به زبان انگلیسی وارد نمائید و در صورتی که مجدد خطا داد بر اساس شماره تلفن همراه خود به دفاتر خدمات تلفن همراه اول و یا ایرانسل مراجعه بفرمائید.

     ۰
 255. احسان امیرخانی گفت:

  با سلام، متاسفانه موقع استعلام مقدار سهام از سایت sahamedalat.ir و یا ثبت نام توی سایت se.agah.com با اخطار "عدم همخوانی کدملی با شماره همراه" یا "شماره موبایل سهام دار نامعتبر است" مواجه میشم.
  موقع آزاد سازی سهام شماره ایی که توی سیستم samanese.ir ثبت شده بود شماره پدرم بود من اون رو به شماره ای که داشتم ولی اسم کس دیگه ای بود تغییر دادم، متاسفانه بعد از تغییر شماره به شماره همراهی هم که به اسم خودم هست دوباره با این خطا مواجه میشم، ممنون میشم راهنمایی کنید.

  ۲۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   لطفا جهت پیگیری در ساعات اداری با شماره تلفن مرکز تماس سهام عدالت: ۸۳۳۳۷ (۰۲۱) تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 256. مرضیه گفت:

  سهام مردم باید به دست خودشون باشه

  ۲
 257. ساحل گفت:

  سلام چطوری میتونم کارگزار ناظر سهام عدالت رو از فارابی به آگاه منتقل کنم؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   به منظور انتقال سهام به کارگزاری آگاه، باید مشتری کارگزاری آگاه باشید. در صورتی که مشتری کارگزاری آگاه نیستید از طریق سامانه آگاه اکسپرس به نشانی ex.agah.com به منظور دریافت کد بورسی اقدام نمایید. در هر حال بعد از دسترسی به سامانه معاملات آنلاین از گزینه تغییر کارگزار ناظر استفاده نمایید تا درخواست انتقال سهام مدنظرتان در کارگزاری آگاه ثبت شود.

   ۱
 258. یاسر گفت:

  سلام
  آیا برای ثبت نام جدید حتما باید احراز هویت شد و خرید فروش کرد یا اینکه بدون احراز هویت و فقط با ثبت نام در کارگزاری آگاه میشه اقدام به خرید و فروش سهام کرد?

  ۰