همه چیز درباره آزادسازی سهام عدالت (راهنمای کامل)

 • ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۲۴۶ نظر
 • ۳۹۷۰۳ مشاهده
شرایط آزادسازی سهام عدالت

آزادسازی سهام عدالت از خبرهای داغ این روزها است. سهامی که از سال‌ها پیش در اختیار اقشار کم‌درآمد جامعه قرار گرفته است و می‌توان آن را نوعی یارانه در نظر گرفت. اخیراً مقام معظم رهبری، در قالب ابلاغیه‌ای که در تاریخ نهم اردیبهشت منتشر شد، با درخواست دولت مبنی بر آزادسازی این سهام موافقت کردند. به این معنی که از این به بعد، با رعایت شروط و ضوابط خاصی، امکان معامله این سهام در بازار بورس برای مردم فراهم می‌شود.

این خبر، ابهامات زیادی ایجاد کرده است و به همین دلیل، در این مقاله قصد داریم تمامی جزئیات مربوط به نحوه آزادسازی سهام عدالت را در اختیارتان بگذاریم.

آخرین ‌بروزرسانی‌ها (۱۳۹۹/۰۲/۳۰)

(۱۳۹۹/۰۲/۳۰) علیرضا صالح رییس سازمان خصوصی سازی:

آزادسازی سهام عدالت به گونه‌ای خواهد بود که سهامداران ظرف ۶ ماه آینده بتوانند تا ۲۰ درصد سهام خود را بفروشند.
مهلت ۳۰ روزه مشمولان برای نحوه آزادسازی سهام به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، تنها تا پایان ساعت ۲۴ روز ۸ خرداد وجود خواهد داشت.

(۱۳۹۹/۰۲/۲۹) در روش مستقیم آزادسازی سهام عدالت، فروش این سهام به‌صورت تجمیعی و توسط کارگزاریها انجام می‌شود. به این صورت که افراد متقاضی فروش سهام عدالت، می‌بایست در سامانه معاملاتی کارگزاری خود سفارش فروش این سهام را (طبق دستورالعملهایی که به‌زودی منتشر می‌شود) ثبت نمایند.
در نهایت، کارگزاری تمامی سفارشات ثبت‌شده را به‌صورت تجمیعی ارسال می‌کند و در صورت انجام معامله، وجوه حاصل از فروش به حساب سهامداران واریز می‌شود.

(۱۳۹۹/۰۲/۲۰) فهیمی مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: کد بورسی برای ۳۶ میلیون مشمول سهام عدالت صادر شده است. توصیه ما به افراد این است که با مراجعه به سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir و وارد کردن شماره شبا از احراز هویت مجدد برای دریافت کد بورسی معاف شوند.

سهام عدالت چیست و چه کسانی مشمول آن می‌شوند؟

قبل از هر چیز، باید بدانیم سهام عدالت چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد. طرح توزیع سهام عدالت در سال ۱۳۸۵ آغاز شد. دولت نهم این طرح را اجرایی کرد و سهام بعضی از کارخانه‌ها و بنگاه‌های دولتی را در اختیار اقشار مشخصی از جامعه قرار داد. هدف از این طرح، افزایش رفاه اقشار کم‌درآمد جامعه بود. در مرحله اول، دهک بندی انجام شد. ۴۲ میلیون نفر در قالب شش دهک مشمول این طرح شدند. گروه‌های زیر صاحبان سهام عدالت هستند:

• مددجویان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی
• روستاییان و عشایر
• کارگران فصلی ساختمانی
• گروه‌های کم‌جمعیت مانند خبرنگاران، زنان سرپرست خانوار، طلاب، خادمان مساجد و … .
• کارمندان و بازنشستگان دولتی، دستگاه‌های عمومی و بازنشستگان کشوری و لشکری

اگر مشمول سهام عدالت باشید، احتمالاً از آن اطلاع دارید و سود مربوطه را دریافت کرده‌اید؛ بااین‌حال برای استعلام وضعیت خود می‌توانید به سایت www.samanese.ir مراجعه کنید. در این سامانه، کد ملی خود و دیگر اطلاعات درخواستی را وارد می‌کنید. درصورتی‌که مشمول باشید، برگه سهام را مشاهده خواهید کرد.

کدام شرکت‌ها در سبد سهام عدالت قرار دارند؟

در حال حاضر ۴۹ شرکت در سبد سهام عدالت حضور دارند که از این تعداد، ۳۵ مورد شرکت بورسی و ۱۴ مورد غیر بورسی هستند. فهرست شرکت‌های بورسی پرتفوی سهام عدالت و ارزش بازار، ارزش سهام تخصیص‌یافته به سهام عدالت و نیز میانگین ارزش معاملات روزانه سهام آن‌ها را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

شرکت های موجود در سبد سهام عدالت

فهرست شرکت های بورسی موجود در سبد سهام عدالت

منظور از آزادسازی سهام عدالت چیست؟

همیشه بحث و گفت‌وگوهای زیادی درباره لزوم خصوصی‌سازی در میان مسئولان کشور وجود داشت و طرح‌های زیادی در این راستا ارائه می‌شد. مفهوم سهام عدالت نیز در همین راستا مطرح شد و مورد استقبال قرار گرفت. در طی سال‌های گذشته، سازمان خصوصی‌سازی کشور مسئولیت این سهم‌ها را به عهده داشت. خرید و فروش‌ها و جابه‌جایی‌ها از طریق همین سازمان انجام می‌شد و مردم سود خود را به‌صورت سالیانه دریافت می‌کردند. با این اوصاف، آزاد شدن سهام عدالت یعنی این اختیارات از دست سازمان خصوصی‌سازی خارج می‌شود و در اختیار صاحبان سهام و بعضی شرکت‌ها قرار می‌گیرد. البته اجباری در این مسئله وجود ندارد و شما می‌توانید برای آزادسازی اقدام نکنید. در این صورت، نیازی نیست کار خاصی انجام دهید و طبق روال قبلی سودهای خود را دریافت خواهید کرد.

ارزش برگه‌های سهام عدالت چقدر است؟

مبلغ هر برگه سهام عدالت با توجه به دهکی که در آن قرار گرفته‌اید، متفاوت است. بالاترین رقم متعلق به افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی است. هر برگه از سهام عدالت این افراد یک میلیون تومان ارزش دارد. مبلغ برگه‌های سهام اقشار و دهک‌های دیگر کمتر است. همان‌طور که اشاره کردیم، واگذاری این برگه‌ها از سال ۸۵ آغاز شد. در طول زمان ارزش برگه‌های سهام چند برابر شده است. در حال حاضر، ارزش هر برگه سهام یک میلیون تومانی، بین ۱۱ تا ۱۵ میلیون تومان تخمین زده می‌شود.

چگونه سهام عدالت خود را آزاد کنیم؟

برای آزادسازی سهام عدالت، باید به وب‌سایت samanese.ir مراجعه کنید. پس از ورود به وب‌سایت، کد ملی را وارد کرده و به چند سؤال امنیتی پاسخ می‌دهید. اگر اطلاعات واردشده صحیح باشد، به حساب سهام عدالت خود دسترسی پیدا خواهید کرد.

سامانه الکترونیکی سهام عدالت

پس از تأیید اطلاعات شخصی، لازم است روش‌ آزادسازی را انتخاب کنید.

آزادسازی سهام عدالت

در این مرحله، ابهاماتی برای برخی پدید آمده است و بسیاری افراد در این زمینه دچار سردرگمی شده‌اند. ما برای رفع این ابهام‌ها، تمامی روش‌ها را با جزئیات کامل معرفی خواهیم کرد.

روش‌های آزادسازی سهام عدالت چیست؟

قبل از هر چیز لازم است بدانید که دو روش برای آزادسازی سهام عدالت در اختیارتان خواهد بود؛ که با نام‌های مستقیم و غیرمستقیم شناخته می‌شوند. هر یک از این روش‌ها برای افراد خاصی مناسب هستند؛ اما احتمال سود و زیان در هر دوی آن‌ها وجود دارد.

روش سهام‌داری مستقیم

برای استفاده از این روش، لازم است کد بورسی داشته باشید تا بتوانید به خرید و فروش در بازار سرمایه بپردازید. در این روش سهام شرکت‌هایی که از قبل مشخص شده‌اند، در اختیارتان قرار می‌گیرد. مثل دیگر سهامداران، با رعایت قوانین و محدودیت‌های مالی و زمانی مشخص، می‌توانید معاملات مورد نظرتان را انجام دهید.

روش آزادسازی غیرمستقیم

با انتخاب این روش، مدیریت سهام ‌عدالت خود را به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی واگذار می‌کنید. شرکت مربوطه، خرید و فروش‌ها را انجام می‌دهد و شما حق هیچ‌گونه دخل و تصرف در آن را نخواهید داشت. همچنین نمی‌توانید سهام خود را بفروشید و به دیگران واگذار کنید. این شرکت‌ها موظف‌اند ۷۰ درصد از سهام را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و ۳۰ درصد آن را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه‌های استانی اختصاص دهند.

کدامیک از روش های روش‌های آزادسازی سهام عدالت مناسب تر است؟

هر یک از این روش‌ها، برای گروه خاصی مناسب هستند و مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. روش مستقیم برای افراد زیر بهتر است:

• کسانی که کد بورسی دارند یا می‌خواهند داشته باشند.
• کسانی که اطلاعات و وقت کافی را برای فعالیت در بازار سرمایه دارند و می‌توانند پرتفوی سهام خود را به‌خوبی مدیریت کنند.

دقت داشته باشید که لازم نیست در هنگام انتخاب این روش، کد بورسی داشته باشید. می‌توانید روش مستقیم را انتخاب و در فرصت یک ماهه‌ای که در اختیار دارید، نسبت به دریافت کد بورسی و احراز هویت اقدام کنید. برای دریافت این کد، باید ابتدا در سامانه سجام ثبت نام کنید. سپس از طریق دفاتر پیشخوان دولت یا کارگزاری‌ها احراز هویت می‌شوید و نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت خواهید کرد. با این اطلاعات می‌توانید وارد سامانه معاملات شوید.
چنانچه صد دریافت کد بورسی از کارگزاری آگاه را داشته باشید، می‌توانید از طریق گزینه زیر اقدام کنید.

لازم به ذکر است که با دریافت کد بورسی از کارگزاری آگاه، نیازی به ثبت نام در سامانه سجام نیست.

درصورتی‌که بخواهید از روش غیرمستقیم استفاده کنید، نیازی به داشتن کد بورسی یا دانستن روش‌های مدیریت سبد سهام نیست. شرکت مربوطه تمام مراحل را انجام می‌دهد و شما نقشی در انجام معاملات نخواهید داشت. با این اوصاف، روش غیرمستقیم برای کسانی مناسب است که وقت، حوصله و دانش کافی برای به عهده گرفتن معاملات را ندارند و نمی‌‌خواهند شخصاً سبد سهام خود را مدیریت کنند.

تفاوتی در میزان سود و زیان این روش‌ها وجود ندارد و نمی‌توان گفت یک روش، سود بیشتری نسبت به دیگری خواهد داشت. دقت داشته باشید که امکان ویرایش روش‌ها وجود ندارد؛ بنابراین لازم است از آغاز روشی را برگزینید که بیشترین تناسب را با شرایط و هدف‌هایتان دارد.

چه شرایط و ضوابطی برای معامله سهام عدالت وجود دارد؟

طبق اطلاعیه‌های دولت، شرایط و چارچوب‌های معامله سهام عدالت را سازمان بورس تعیین می‌کند. به گفته دکتر علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی‌سازی، آزادسازی سهام به‌تدریج و طی چند مرحله صورت می‌گیرد و کسی نمی‌تواند به‌یک‌باره همه سهام خود را به فروش برساند. درصد سهام قابل معامله را شورای عالی سازمان بورس مشخص خواهد کرد و هنوز رقم دقیقی اعلام نشده است.

جمع‌بندی

جزئیات مربوط به نحوه آزادسازی سهام عدالت را با هم بررسی کردیم. با توجه به این اطلاعات، می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید سهام عدالت خود را آزاد کنید یا خیر و اگر قصد انجام این کار را دارید، کدام روش برایتان مناسب‌تر است. در روش مستقیم به‌تدریج و با اعلام سازمان بورس، امکان فروش درصدی از سهام خود را خواهید داشت. در روش غیرمستقیم یک شرکت استانی به‌عنوان واسطه خرید و فروش‌ها را برایتان انجام می‌دهد و شما دخل و تصرفی در این فرایند نخواهید داشت. هر دو روش ممکن است سود و زیان در پی داشته باشد.

برای دریافت آخرین اطلاعات درباره فروش و آزادسازی سهام عدالت فرم زیر را تکمیل نمایید:

فرم دریافت آخرین اطلاعات درباره سهام عدالت

246 پاسخ به “همه چیز درباره آزادسازی سهام عدالت (راهنمای کامل)”

 1. علی اصغر خاتمی گفت:

  خوبه اینهم به هرحای یاد دادن سرمایه گذاری به مردمه

  ۸۵
  • مهدی گفت:

   یه زمانی شرکت مس مث سهام عدالت حدود ۴۰ میلیون تومن به اقساط چند ساله سهام به نیروهاش داد و خیلی ها حتی به قیمت کمتر از ۴۰ میلیون فروختند ولی اگر نگه می داشتند الآن حدود ۶۰۰ میلیون تومن بود. به نظر من هم این گونه سهامهای دولتی شاید اولش به خاطر هجوم عده ای افت هم بکنه ولی در طی یک سال چندین برابر خواهد شد.

   ۷۲
  • بنیامین گفت:

   بله موافقم مردم باید وارد بازار جدید سرمایه بشن

   ۳۲
 2. شیوا محمودی گفت:

  چطور میشه سهام وبفرشیم

  ۴۰
 3. naser گفت:

  برای افرادی که دانش بورسی حتی مختصر رو ندارن به نظرم از روش غیر مستقیم استفاده کنند

  ۸۹
 4. بهراد گفت:

  سهام های بسیار خوبی تو این سبد هست که به نظر من نگه داری مستقیم سود خوبی خواهد داد.

  ۹۸
 5. علي گفت:

  به نظر من بيشتر به درد كساني ميخوره كه دانش كافي در زمينه بازار سرمايه رو ندارن

  ۸
 6. حمید رضا گفت:

  به نظر میرسه که شرکت های خوبی در سبد سهام عدالت هستند و اکثر کارشناسان قوی بودن این شرکت ها را تضمین بازدهی بالای آن می دانند.

  ۱۵
 7. علی گفت:

  به نظر یک مسابقه برد برد باشد خصوصا که از سبدهای خوبی بهره می برد

  ۴
 8. فرزین گفت:

  به نظرم کسانی که میخوان مستقیم اداره کنند موفق تر باشند

  ۱۳
 9. فرزین گفت:

  روش مستقیم بهترین تصمیم در این بازار سود ده است

  ۱۲
 10. فرید گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب مفید ارائه شده.
  سهام شرکتهای غیر بورسی چطور اختصاص می یابد؟
  آیا آنها نیز باید وارد بورس گردند؟

  ۴۰
 11. sadra گفت:

  سلام سهام عدالت واسه قشر پایین جامعه دراین اوضاع اقتصادی خیلی بد خیلی خوبه و کمکی بسیار عالی برای اوناست ولی اگه این سهام یکجا واگذار کنند نه اینکه مرحله به مرحله چوون با این تورم این طور توزیع بدرد خودشون میخوره

  ۱۴
  • MAHDI گفت:

   اگه یکجا واگذار کنن با توجه به شرایط اقتصادی مجود همه هجم میارن واسه فروش سهامشون و این میتونه ازش سهام موجود رو نابود کنه پس بهتر هست مرحله ای ازاد سازی بشه تا جو فروش و صف فروش سهام تشکیل نشه

   ۱۱
   • جواد گفت:

    مدتی است که در بازار سرمایه روزانه حدود ۱۵۰۰۰ میلیارد تومان معامله میشه و حجم ورود نقدینگی توسط حقیقی ها حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان هست پس اگر ۵۰ درصد سهام عدالت هم عرضه میشد انتظار میره که نتواند قیمت ها را زیاد پایین بیاره

    ۵
 12. R گفت:

  سهام های بسیار خوبی هستن

  ۷
 13. عباس ملکی گفت:

  حمله و فروش این سهام پیامدهای خوبی رو نداره

  ۱۸
 14. علیرضا کوهسار گفت:

  با سهامایی که تو این سبد هست بهتره روش ها رو یاد بگیریم و خودمون مدیریتش کنیم. سهامای خوبی داره.

  ۶
 15. مهدی بلالی گفت:

  با سلام و احترام
  به نظر بنده استفاده از روش مستقیم سود ده تر و بهتر میباشد ولی افرادی که آشنایی به فرآیند های بورسی ندارند از غیر مستقیم نتیجه بهتری میگیرند

  ۵
  • shahdela گفت:

   بدلیل مشکلات اقتصادی و بدهی های مردم حجم زیادی از سهام ها در صف فروش قرار میگیره در همان ابتدا و این باعث کاهش شدید قیمت سهم ها میشه. ولی این تب با خروج فروشنده ها از بازار به زودی فروکش میکنه و سهامدارهای واقعی با رفتارهای منطقی و سهامدارانه بازار رو متعادل خواهند کرد.

   ۲
 16. محمدهادی گفت:

  سلام به نظرمن براکسانی که بابورس آشنایی ندارن روش مستقیم مناسب نیست

  ۶
 17. حامد گفت:

  سلام ممنون از مطلب مفیدتون خیلی تشکر واقعا مفید بود

  ۶
 18. بهنام گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشی خدمت اعضای محترم باشگاه
  آزاد سازی سهام عدالت راه حلی خوبی بود. به نظر من روش آزاد سازی غیر مستقیم کار بسیار خوبی بود ممنون

  ۴
 19. محمد مهدی گفت:

  به نظرم دولت از این راه برای اوردن مردم تو بورس استفاده کرده
  مواظب باشید

  ۱۷
  • هما گفت:

   کاملا صحیح هست.
   پول دربازار کم میشه (نقدینگی کم میشه) و بهتر بگم دلال ها به خرید زمین و مسکن و خودرو و طلا و... کمتراز پیش می پردازند و دارایی خودشون رو دربورس میبرن که درجهت تولید و مشارکت استفاده میشه.
   اینطوری هرکسی به مقدار مصرف(زمین، مسکن، خودرو و طلاو.... ) خرید میکنه.
   گرچه همه چی به اندازه کافی فضایی کشیده بالا و زمان میبره جبرانش بخصوص برای قشر ضعیف.

   ۱۴
 20. نجیبه علی نژاد گفت:

  ۳۶ شرکت بورسی در این سبد وجود داره که صد در صد بازدهی خوبی در آینده میتونه داشته باشه.

  ۸
 21. عبدالله برزیگر گفت:

  اگر با بورس آشنایی داشته باشیم خوبه نگهداری سهم... اگر نه که غیر مستقیم..

  ۳
 22. علی گفت:

  با سلام
  سپاس از مطالب مفیدی که قرار می دهید.

  ۴
 23. محمدرضادبیری گفت:

  بهترین روش به نظرم انتخاب روش مستقیم هستش

  ۷
 24. فاطمه نیری گفت:

  باسلام

  بهتره که همه مردم بورس روآموزش ببینن وسهتم عدالتشونو خودشون مدیریت کنن

  ۸
 25. محسن گفت:

  قرار بود سازمان بورس ساز و کارهای لازم برای واگذاری سهام عدالت رو ارائه بده ، ولی متاسفانه هنوز ابهاماتی در خصوص واگذاری وجود داره.
  اما اگر این واگذاری اصولی انجام بشه ، بسیار ارزشمند هست.

  ۲
 26. رضا گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب ارائه شده
  به نظر من با مدیریت صحیح پرتفوی سهام عدالت سود خوبی نصیب سهامداران عدالت خواهد شد.

  ۵
 27. احسان گفت:

  سهام های شرکت های بزرگ و خوبی داخل این سبد هست و دوستانی که میتونند حتما به صورت مستقیم و خودشون سهام رو مدیریت کنند

  ۴
 28. بابک گفت:

  اگه قصد فروش دارید دوماه هم صبر کنید شما که اینهمه صبر کردید دوماه هم روش.

  ۳
 29. حسن 229 گفت:

  با سلام
  بهترین گزینه برای افرادی که سواد بورسی کافی ندارند؛ انتخاب روش غیر مستقیم است.
  با تشکر از آگاه

  ۳
 30. محمد گفت:

  به نظر من افرادی که تخصص بورس رو ندارن باید به روش غیرمستقیم اقدام کنند

  ۲
 31. محمد سعید شهبازیان گفت:

  سلام
  به نظر میرسه که روش سرمایه گذاری غیرمستقیم به عنوان یکی از راهکارها برای جلوگیری از رفتارهای هیجانی مخصوصا هنگامی که قراره تعداد زیادی کاربر وارد بورس بشن مورد توجه سازمان بورس قرار گرفته. این روش اگه درست اجرا بشه از ضررهای احتمالی افرادی که اشنایی لازم با این حوزه رو ندارن جلوگیری میکنه ضمن اینکه به ثبات بیشتر بازار هم کمک میکنه.

  ۷
 32. Sajjad گفت:

  به نظرم همه باید روش آزادسازی مستقیم رو انتخاب کنند و خودشون سهامشون رو مدیریت کنن
  بنده کسانی را میشناسم که از مبلغ خیلی کمی شروع کرده اند و الان بسیار موفق هستند

  ۱۴
  • امیر حسین گفت:

   این نظر شما برای افرادی صادقه که حداقل الف بای بورس رو بلد باشن.من از جهت شغلم با مردم زیادی در روز تماس دارم.کسانی هستن که سهام یک میلیونی دارن از (کمیته یا بهزیستی) تا به حال سود سهام این سه سالش رو هم نگرفته.تااین حد بی اطلاع هستن که بلد نیستن یه شماره شبا تو سایت وارد کنن.چه برسه سهام شو مدیریت کنه به صورت مستقیم.شیادهایی هم هستن از بی آگاهی این افراد سو استفاده می کنن و وکالتی سهام انها رو می خرند.این بنده خدا ها تقصیر ندارند. به اجاره ماهیانه یا نونه شبش محتاجه متاسفانه

   ۷
 33. پیمان گفت:

  کسانی که حتی دانش بازار رو ندارند ازاد کنند و در صورتی که نیاز ندارند داخل پرتفوشون نگهداری کنند
  به هر حال اختیار دست خود ادم باشه بهتره

  ۲
 34. مجید میرزائی چابکی گفت:

  خیلی از کسانی که آشنایی با بورس ندارن یا به پول سهامشون احتیاج دارن اقدام به فروش سهم خود می کنن وقتی این حجم از نقدینگی اگه بخواد از بورس خارج بشه باعث افت شاخص و منفی شدن بورس نمیشه؟

  ۱۴
 35. زهرا گفت:

  سهام عدالت برای پیشرفت روز افزون بازار سرمایه خیلی خوب و کارساز خواهد بود اگر که مشمولین بتوانند سهامداری کرده و آموزش های لازم را کسب کنند بیشترین بازدهی را در بلند مدت خواهند گرفت

  ۷
 36. علیرضا گفت:

  روش مستقیم برای کسانی است که میخوان شخصا در بورس شرکت کنن و حسابشون رو به دست بگیرن و خودشون با سهام شون سرمایه گزاری کنن.

  ۵
 37. علیرضا بشیری گفت:

  سلام
  آیا وقتی آزاد سازی سهام آزاد شد به دلیل هجوم عده زیادی برای نقد کردن سهام بازار منفی خواهد شد

  ۳
 38. علی گفت:

  سهام هایی که در سبد سهام عدالت هست خیلی خوبه پیشنهاد میکنم نگهشون دارید.

  ۶
 39. مهدی جعفری گفت:

  سلام
  فرصت خوبیه که مردم سواد اقتصادیشون بالا بره نباید مردم بترسونیم اگه سواد اقتصادی بره بالا اگه مردم اموزش درست ببینند وحتی توبورس معامله نکنند فشار های اقتصادی بخاطر هیجانزدگی و بیسوادی اقتصادی تو جامعه تو میان مدت بسیار کاهش پیدا میکنه

  ۶
 40. حسین گفت:

  به نظر من کسانی که اطلاعات کمی نسبت بورس دارند ازروش غیر مستقیم استفاده کنند

  ۱
 41. مسعود گفت:

  ایا در صورت انتخاب روش مستقیم سهام های مربوطه در پرتفو نشان داده خواهد شد؟

  ۴
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   طبق اطلاعیه‌های دولت، شرایط و چارچوب‌های معامله سهام عدالت را سازمان بورس تعیین می‌کند. به گفته دکتر علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی‌سازی، آزادسازی سهام به‌تدریج و طی چند مرحله صورت می‌گیرد

   ۱
 42. Venus99 گفت:

  سوال: اگر اعضای یک خانواده روش مستقیم را انتخاب کنند باید تمام آن ها دارای کد بورسی باشند؟

  ۱
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله, در روش آزادسازی مستقیم نیاز به کد بورسی است. در روش مستقیم آزادسازی سهام عدالت، فروش این سهام به‌صورت تجمیعی و توسط کارگزاریها انجام می‌شود. به این صورت که افراد متقاضی فروش سهام عدالت، می‌بایست در سامانه معاملاتی کارگزاری خود سفارش فروش این سهام را ثبت نمایند.

   ۴
 43. Behnam گفت:

  ممنون بابت توضیحات ب نظر میرسه مستقیم سود بهتری رو برسونه

  ۴
 44. رضا گفت:

  به نظر من کسی نفروشه چون اینده داره

  ۱۴
 45. برهان گفت:

  باسلام بنظرمن روش مستقیم وباید ازطریق صندق ها به مردم واگذار شودتا اگه کسی آنرانفروشه سودخوبی داشته باشه

  ۳
 46. ادریس گفت:

  به نظر من در مرحله اول آزادسازی، باعث فشار فروش بر سهام داخل در سبد عدالت شده و در کل باعث تعدیل شاخص بورس میشه... بیخود نیست کارشناسان میگن سهام عدالت افزایش بی محابای شاخص را تعدیل میکنه... ابتدا خیلی ها میفروشن... بعد که سری اول فروختن ایندفعه سهام این شرکت ها افزایش قیمت خواهند داشت... در کل اگر همانطور که گفته شده بصورت تدریجی و پله ایی به نوبت آزاد بشه اونم طوری که هر سهامدار مجاز به فروش حداکثر مقدار معینی باشه شاید بتواند تعدیل کننده خوبی برای شاخص باشه... درغیراینصورت اگه بدون محدودیت در فروش و کلا یکجا آزادسازی بشه قطعا برای مدتی شاخص رو منفی میکنه...

  ۱
 47. علی گفت:

  قطعا نگهداری مستقیم بهتره ولی کاش یک تمهیدی اندیشیده می شد که این سهام پس از واگذاری به صورت مستقیم به مردم ضمن باز بودن نماد مربوطه طوریکه بقیه بتونند این سهام رو معامله کنند ولی سهامداران سهام عدالت نتونند و تا یک مدت چندماهه امکان خرید و فروشش برای اونایی که این ها رو تحت عنوان سهام عدالت گرفتند نبود . و هر ماه به تدریج یک تعدادی از این نمادها رفع انسداد می شد. این طوری هم نماد مربوطه بسته نبود و سود اوری خودش رو داشت و هم ضربه به بازار نمی زد . چون قطعا الان یهویی این سهام بین چهل پنجاه میلیون نفر توزیع بشه و نصف این افراد حتی اگه بخوان بفروشند حجم زیاد عرضه باعث ریزش نه تنها در اون نمادها بلکه حای در کل بورس خواهد شد.

  ۲
 48. Mvahdat گفت:

  شرکت‌های بورسی پرتفوی سهام عدالت ارزش نگهداری رو دارن و با مدیریت مستقیم انشالله سود خوبی خواهد داشت

  ۱
 49. مهدی گفت:

  بهتر است مردم عادی از روش غیرمستقیم استفاده کنند در غیر این صورت موجب شلوغی سایت ها و کندی معاملات می شود

  ۱
 50. هاشم گفت:

  باسلام
  فقط اسمی واگذار میشن
  مطمئن باشین این دولت هیچی به مردم نمیده .گفتن تا ۶ماه قابل معامله نیس بعدش ۲۰درصد میشه معامله کرد
  پووووچ

  ۳
 51. بهرام پور گفت:

  به نظر من سرمایه گذاری #مستقیم را انتخاب کنید و #کارگزاری_آگاه را انتخاب کنید و اقدام به ثبت نام کنید
  چون کارکردن با سامانه آنلاین خرید و فروش و #نرم‌افزاری_آسا_تریدر خیلی راحت هست
  فقط با کمی مطالعه و کار کردن با کارگذاری آگاه و یادگیری مقدماتی #تحلیل_تکنیکال راحت میشه در #بورس فعالیت کرد

  ۱۱
 52. مجید منیری گفت:

  به نظر من هم سهم های ارایه شده خیلی خوب هستش و انتخاب روش مستقیم بهترین انتخاب هستش

  ۳
 53. سیدامیرموسوی گفت:

  بایستی از همون اول این کارو انجام میدادن که همگی رو سهام خود مدیریت داشته باشن

  ۲
 54. امیرحسین اربابی گفت:

  مطلب خوب و مفیدی بود
  با تشکر از شما

  ۱
 55. شلاله ناصح فر گفت:

  با سلام
  از چه تاریخی میتوان این سهام را در بورس معامله کرد؟؟

  ۱
 56. رحمان گفت:

  سلام
  به نظر من باید همه روش مستقیم رو انتخاب کنن اول از همه بیشتر افراد جامعه الان دارای مشکلات مالی فراوانی هستن که این سهام یه به روش مستقیم میتونه بخش کوچکی از بار مالی زندگیشون رو برطرف کن نسبن به روش غیر مستقیم که سالیانه ۲۰ یا ۳۰ تومان هر سال میذارن روش وبه مردم سود سالیانه میدن
  دوم میتونن برای چند سال نگه داری کنن با این همه نقدینگی که وارد بورس شد از طرفی هم شرکتهای سهام خوب هستن از نظر قیمت سهم افزایشی خواهد بود وباز میتونه نسبت به روش غیر مستقیم خوب باشه

  ۵
 57. ایوب سیرجانی گفت:

  طبق تجربیاتم چون در استان محل زندگیم ادم و مسول قابل اعتماد وجود ندارد و درسالها قبل سهامی باعنوان سهام طلایی با جمع اوری پول کارمندان و فرهنگیان نابلد راه اندازی شد و در آخر معلوم نشد پروژه هفت باغ و هفت آسمان و سود و سهام چی شد و کی استفاده اش برد و الان هم افرادی در کمین هستند که سهامها را ببلعند.مدیریت این سهام دست خودم باشد خیلی بهتر است و حداقل دردم به دلم هست ادم زرنگا سرم کلاه نگذاشتن.

  ۳
 58. محمد باغدار گفت:

  بهترین روش برای کسانی که به سهام وخرید فروش سهام وارد نیستند و تجربه کافی رو ندارند غیر مستقیم بهتره
  ولی اگر کد بورسی دارید و به معاملات بورس اشناهستین بهترین گزینه فروش مستقیم و مدیریت خوده شما بر روی دارایی های خودتون هست

  ۱۵
 59. فردین گفت:

  بنظرم افرادی که دانش بورسیشون زیاد نیس و در حد مختصره بهتره از روش غیر مستقیم استفاده کنند.

  ۸
 60. Mojtaba گفت:

  سلام. به نظر من سهام عدالت رو نباید فروخت و سهامداری کرد. سودی که از رفتن به مجامع سالیانه عاید سهم میشه رو سیو سود کردن بهترین راهکاره .

  ۵
 61. Alireza گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید به شما بزرگواران محترم.
  دوستان سهام های خیلی عالی و بزرگی پشتوانه سهام عدالت است.
  بی گدار به آب نزنید.

  ۴
 62. مهدی گفت:

  به نظرم اگر کد بورسی دارید بهتره حتماً آزادسازی مستقیم رو انتخاب کنید، چرا که میذاری توی پورتفویت میمونه و خودش سود میگیره. اصلا نیاز نیست هیچ تریدی روش انجام بدی.

  ۲
 63. efel گفت:

  ازروش مستقیم استفاده کنین.سودش بیشتره.غیر مستقیم امکان فروش نداره.
  البته اگه یکم مطالعه کنین میتونین بیشتر از سودی که قبلا واریز میکردن .سود ببرین.

  ۶
 64. یاسین گفت:

  به نظر من سهم های خوبی تو این سبد هست ولی امیدوارم که تو شرایط خوب بازار و بورس این سهم ها رو در اختیارمون بذارن که بتونیم ازشون بیشترین بهره رو ببریم هرچند این احتمال خیلی کمه

  ۵
 65. منوچهر چیتان گفت:

  بنظرم فرصت خوبیه تا اینکه با این پول بورس را اصولی یاد بگیرند

  ۲
 66. رضا گفت:

  من این کار رو انجام دادم. توصیه می‌کنیم اطلاعات خودتان را درباره آن کامل کنید و با آگاهی اقدام به فروش نمایید.

  ۳
 67. محمد گفت:

  فروش سهام در این موقعیت اصلا کار خوبی نیست اما کار کردن با اون و آزاد سازی اون برای افراد با تجربه یا برای کسب تجربه خوب هست.

  ۶
 68. صابر گفت:

  من که مستقیم رو انتخاب کردم ولی امروز گفتن که محدودیت می گذارن برای اونایی که آزاد می کنن سهام رو. حالا چه نوع محدودیتی نمی دونم

  ۱
 69. گوهر جهدی گفت:

  در این شرایط به درد همه میخوره
  وبعضی از شرکت های غیر بورسی که هستن در سهام عدالت مثل پتروشیمی تندگویان الان وارد بورس شده هست و به تناوب وارد بورس خواهند شد.

  ۶
 70. روح اله گفت:

  کبا سلام. کد بورسی برای افرادزیر ۱۸ سال هم صادر میشود؟

  ۱
 71. ابوالفضل مهدوی گفت:

  با سلام و درود
  هم موجب مقبولیت و کارایی بورس در جامعه می شود هم گره گشایی از کار دولت می باشد و در این شرایط یه نوع معامله دو سر برد هستش.فقط اینکه شرایط ثبت نام و احراز هویت غیر حضوری باشه خیلی بهتره.
  تشکر.

  ۸
 72. زهرا رجبی گفت:

  متاسفانه تناقض گویی ها در ارتباط با سهام عدالت زیاده . دیشب اعلام می کرد روش غیرمستقیم رو انتخاب کنید بهتره. من پیش بینیم اینه روش غیر مستقیم یعنی موندن در صف ها دراز در استان ها.

  ۳
 73. عباس محمدی گفت:

  به نظرم اکثرا باید از روش مستقیم استفاده کنند و مدیریت سهام خودشون را بدست بگیرند

  ۵
 74. ایمان گفت:

  بهتره که سهام داری کنند وسهام رو نفروشند

  ۶
 75. من گفت:

  ارزش ریالی هر سهم چقدره؟

  ۲
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   درصورتی که به میزان ۱ میلیون تومان در این سهام سرمایه گذاری کرده باشید، درحال حاضر ارزش ریالی آن حدود ۱۵ میلیون است.

   ۰
 76. حمید گفت:

  عالیه ممنون از مطلب خوبتون

  ۱
 77. رصا گفت:

  به نظرمن مستقیم بهتره

  ۱
 78. M گفت:

  با سلام روش مستقیم برای کسانیکه با بورس آشنایی دارند بهتره

  ۱
 79. محمد گفت:

  با توجه به جدولی که منتشر شده، سهام موجود در سهام عدالت عمدتا از سهام شرکت های معتبر و رقابتی بازار هستند و به نوعی جمعی از بهترین ها در این سبد جمع آوری شده است که در صورت نگه داری می توان سود خوبی از آنها کسب کرد ضمن اینکه قیمت این سهام نیز با رشد قابل قبولی همراه خواهد بود.

  ۳
 80. مهدي گفت:

  سهام عدالت باعث ميشه كه خيلي ها براي اينكه به روش مستقيم اون رو هدايت كنند برن سواد ماليشون رو بيشتر كنند

  ۳
 81. میعاد گفت:

  خیلی ها میترسن از آزادسازی مستقیم و آگاهی ندارن نسبت به سازوکار بنگاه های سرمایه گزاری استانی

  ۷
 82. سامان گفت:

  قطعا روش مستقیم بیشتر کارایی داره

  ۲
 83. جواد گفت:

  برای کسانی که اطلاعات مقدماتی راجع به بورس دارند روش مستقیم مناسب تره.

  ۲
 84. Alijahanix گفت:

  واقعا برای ما که تازه وارد بازار سرمایه شدیم خوب به نظرمیاد

  ۳
 85. محسن گفت:

  نمبیدونم چه سیاستیه ولی تقریبا بی سواد با سواد همه دارن کد بورسی میگیرن خدا رحم کنه

  ۶
 86. شاهین گفت:

  یک راهنمایی

  افرادی که فوت شدن .برای دریافت سهام باید دوستان با ارائه کارت ملی و شناسنامه و اصل مدرک وراثت می تونن به دفاتر پیش خوان مراجعه کنن
  البته اگه هم جمع شدن افراد امکان پذیر نباشه با دادن وکالت میشه یه نفر رو فرستاد.

  ۴
 87. Zargol73 گفت:

  بنظر روش مستقیم خوبه و سهاممون دست خودمون باشه بهتره هر وقت نیاز باشه استفاده میکنیم البته باید دانش بورسی رو بالا ببریم تا سود خوبی ببریم

  ۳
 88. سعید گفت:

  هنوز مقدارش مشخص بصورت قطعی مشخص نشده

  ۲
 89. علی گفت:

  به نظرم روش مستقیم بهتر خواهد بود، البته اگه در کنارش دانش بازار سرمایه هم بالا ببریم.

  ۵
 90. djawad گفت:

  با تخفیف بیست درصدی که میدن سود خوبی خواهد داشت خصوصا کسانی که حتی با اطلاعات کم بورسی روش مستقیم رو انتخاب کرده باشند.

  ۱
 91. زهرا شهری گفت:

  روش مستقیم برای افرادی با دانش بالا و داشتن وقت کافی جهت انجام معاملات مناسب تر است

  ۳
 92. بهار گفت:

  اولین قدم برای ورود به بازار سرمایه میتونه باشه

  ۱
 93. vali گفت:

  توفیق اجباری برای ورود ملت به بورس

  ۳
 94. سارا گفت:

  با سلام
  سوال بنده اینه که ایا میشه سهام عدالت رو مستقیم ازاد کرد ولی نگهداری کرد و نفروخت دیگه؟
  یعنی مثل سهمای عادیمون تصمیم به نگهداری یا فروشش با خودمونه؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله ، بعد از آزادسازی سهام عدالت و تائیدیه توسط سازمان بورس و شرکتسپرده گذاری و افزوده شدن به سبد دارایی های شما مدیریت سهام عدالت همانند دیگران سهام شما ، برعهده شما خواهد بود.

   ۳
 95. hosein گفت:

  روش مستقیم باید به دید سهام داری باشه
  وگرنه اگر هدف فروش اون باشه باعث ریزش سهم و در پی اون ریزش شاخص و ضرر به تمام سهامداران هست چه مستقیم و غیر مستقیم
  و قطعا بقیه سهام نیز که در سبد سهام عدالت نیستند نیز از ترکش های آن بی نصیب نخواهند بود
  ای کاش در این خصوص تدبیری اندیشه سود.

  ۲
 96. علی اسماعیلی گفت:

  آیا تفاوت شبای ثبت شده در سهام عدالت با شبای حساب بورسی فرد مشکلی داره
  من شخصا حساب بانکی سهام عدالت رو در سامانه تغییر دادم به حساب فعلیم در بورس آیا اصلا لازم بود به این کار ؟؟؟

  ۳
 97. عبدی گفت:

  با سلام
  ممنون از اطلاعات خوب و جامعی که در اختیار ما قرار دادید.
  ورود به هر کاری بدون دانش کافی کار عاقلانه ای نیست، با این شرایط بهتر اطلاعات کافی رو در اختیار افراد خصوصا افراد کم سوادی که این روزها بدنبال ورود به بازار بورس هستند قرار داد.

  ۱
 98. بهنام گفت:

  دولت باید شرایطی رو ایجاد کنه که دارندگان سهام عدالت به جای فروش با هدف نگهداری و سرمایه گذاری بلندمدت بهش نگا کنن

  ۲
 99. وحید گفت:

  با سلام خواهش میکنم راهنمایی کنید من شماره سریال شناسنامه ام را در سجام اشتباه وارد و ثبت کردم بعدش متوجه شدم که اشتباه ثبت کردم و در سامانه سجام هم گزینه ویرایش نداره چکار کنم ؟ خواهش میکنم اگه کسی بلده من را راهنمایی کنه ممنونم

  ۳
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت ویرایش اطلاعات ثبت شده در زمان ثبت نام ، می توانید در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ داخلی ۱ بخش اکسپرس تماس حاصل فرمائید تا همکاران در بخش اکسپرس شما را راهنمایی نمایند.

   ۲
 100. عبدالحسین گفت:

  خیلی هم عالی شد. این سهم ها قابل رشد هستند

  ۵
 101. زهرا گفت:

  اگر کد بورسی داشته باشیم به صورت خودکار بعد از ازادسازی میاد داخل پرتفوی؟

  ۶
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بعد از آزادسازی سهام عدالت و بعدطی مراحل تائیدیه توسط سازمان بورس و شرکت سپرده گذاری مرکزی ، به سبد دارایی شما افزوده و قابل معامله می شود.

   ۷
 102. فاضل گفت:

  با توجه به پرتفوی قوی سهام عدالت
  فروش غیر مستقیم پیشنهاد میشود

  ۳
 103. سمیرا گفت:

  بنظر من این یک فرصت بسیار خوبی ست که مردم به سود حقیقی سهام خودشون برسند یا اینکه بفروشند یا با سهامشون بتونن کار کنن

  ۴
 104. امید گفت:

  سلام
  متوجه نشدم که اگر بخواهیم مستقیم رو انتخاب کنیم باید کد بورسی داشته باشیم که باید سجام ثبت نام کنیم
  ولی اینجا نوشته که اگر کارگزاری آکاه باشه احتیاج به ثبت نام در سجام نداریم
  احراز هویت چی میشه؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای دریافت کد بورسی لازم است در سامانه سجام و آگاه اکسپرس ثبت نام و احراز هویت آگاه و اکسپرس را در دفاتر پیشخوان طرف قرارداد با آگاه انجام دهید .بعد از انجام این مراحل کدبورسی صادر و دسترسی به سامانه معاملاتی آسا خواهید داشت.

   ۱
 105. فریبرز گفت:

  سلام
  من میخوام بدونم که زمانی که سهام عدالت رو بخوایم خرید و فروش کنیم اونوقت اعتبار پول سهاممون به چه شکل واریز نمیشه؟چطور میشه فهمید که ما کدوم سهم رو چقدر و به چه میزان دارا هستیم؟

  ۲
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   طبق اطلاعیه‌های دولت، شرایط و چارچوب‌های معامله سهام عدالت را سازمان بورس تعیین می‌کند. به گفته دکتر علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی‌سازی، آزادسازی سهام به‌تدریج و طی چند مرحله صورت می‌گیرد

   ۳
 106. سجاد گفت:

  خوب این یک فرصب خوب برای اونایی هست که سرمایه برای خرید سهام را نداشتند

  ۴
 107. Mehdiniazi گفت:

  آزاد بشه و اختیار سهام دست خودتون باشه بهتره

  ۷
 108. Yasin گفت:

  سلام اونایی که کد بورسی ندارن براشون صادر میشه؟ بعد اگه کارگزاری آگاه بخام انتخاب کنم باید دوباره برم واسه احراز هویت؟

  ۲
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که برای آزادسازی سهام عدالت روش مستقیم را انتخاب نمائید لازم است که کد بورسی دریافت نمائید و برای دریافت کد بورسی لازم است که در سایت آگاه اکسپرس ثبت نام و برای احراز هویت به دفاتر پیشخوان مراجعه بفرمائید.

   ۳
 109. محمد یادگار گفت:

  بنظرم یکی از بهترین کارها جهت اشنایی عموم مردم با بازار سرمایه و بورس همین ازاد سازی سهام عدالته که با تدبیر مقام معظم رهبری داره انجام میشه و همچنین انشالله وضع معیشتی مردم هم بهتر بشه.

  ۱
 110. محمد گفت:

  به نظرم کسانی که آگاهی از بازار بورس ندارند روش غیر مستقیم را انتخاب کنند
  کسانی هم مه روش مستقیم را انتخاب کرده اند باید سهامداری کنند و شتابزده اقدام به فروش نکنند

  ۱
 111. tahereh گفت:

  به نظر من هم آزادسازی سهام عدالت مفیدتر است، با این روش خود ما مسئولیت خرید و فروش سهاممون رو به عهده داریم که مثمرثمر خواهد بود.

  ۱
 112. tahereh گفت:

  به نظر من هم آزادسازی سهام عدالت مفیدتر است، با این روش خود ما مسئولیت خرید و فروش سهاممون رو به عهده داریم که مثمرثمر خواهد بود البته به شرط داشتن آگاهی و حفظ سهام ها...

  ۴
 113. کیایی گفت:

  بنظر من نگهداریش معقول تره تا فروش

  ۲
 114. محمد جواد گفت:

  خوب است همه با علم به بورس وارد شوند

  ۱
 115. محسن گفت:

  سهام عدالت رو با عجله نباید فروخت برای سوددههی باید حداقل تا دو سال نگهداشت

  ۴
 116. djawad گفت:

  با سلام و خسته نباشید. حدود دو هفته هست مقالات رو میخونم و نظر میفرستم اما کد قرعه کشی نیومده و نمیدونم اصلا این فعالیت ها بنام ثبت میشه یا نه چطور میتونم پیگیری کنم؟

  ۲
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که ده روز پیاپی لاگین کرده باشید می توانید در قرعه کشی شرکت فرمائید. برای شرکت در قرعه کشی در بآشگاه ، به بخش گزارش ، قرعه کشی مراجعه و در قرعه کشی شرکت نمائید. در صورتی که کوپن قرعه کشی برای شما ارسال شود تا دو روز مهلت و اعتبار دارد بعد از این دو روز منقضی شده و نمی توانید شرکت فرمائید.

   ۴
 117. Matema گفت:

  سهام عدالت برای خیلی ها کورسوی امیدی هست
  امیدوارم به بهبود شرایط کمک کنه

  ۳
 118. سعید گفت:

  پنج شیشتا سهام عالی توشه

  ۵
 119. محمدطهماسبی گفت:

  آزادسازی سهام عدالت و کار در بورس دانش و تجربه نیاز داره،اگر کسی میخواد روش مستقیم رو انتخاب کنه حتما اطلاعات خودش رو در مورد فعالیت در بازار سرمایه باید بالا ببره تا موفق بشه و سود کنه

  ۲
 120. حسین گفت:

  سهام عدالت اگه درست اجرا بشه برای مردم فقیر سودآور میشه و موجب حرکت مردم عادی به سمت بازار بورس میشه

  ۳
 121. مجتبئ گفت:

  آزاد سازی با روش مستقیم برای افرادی خوب است که اشنایی و دانش کامل با بورس رو داشته باشند

  ۲
 122. رضا گفت:

  چه فایده می خوان فعلا فقط اجازه فروش ۲۰ درصد سهام رو بدن فقط

  ۳
  • امیر گفت:

   اگه اجازه بروش همه شو بدن همه مردم بفروشن با توجه به عرضه بالا قیمت خیلی خیلی افت میکنه و حتی با اون قیمت کمم نمیشه فروخت چون‌چند میلیون نفر واسه فروش هجوم میارن واسه بازتر سرمایه هم زیاد وض جالبی نمیشه

   ۲
 123. k.t گفت:

  سلام
  آزاد بشه و اختیار سهام دست خودمون باشه بهتره

  ۵
 124. امبر گفت:

  با خرید و فروش سهم در کارگذاری امتیاز باشگاه بالا میرود

  ۲
 125. علیرضائی گفت:

  قطعا اختیار سهام با خود فرد بهتره در صورتیکه مسلط به بازار سرمایه باشه

  ۳
 126. زاهد خادم گفت:

  به هرصورت اقدام خوبی هست جهت رشد فرهنگ سهامداری و بورس و امیدوارم سهامدارن هم سهامداری کنتد

  ۱
 127. عبدالحسین گفت:

  خیلی عالیه.این موضوع گام موثری در پویا شدن اقتصاد کشور خواهد بود البته اگر مردم هیجانی عمل نکنند

  ۸
 128. مجید گفت:

  نتیجه ورود مردم به بورس بدون هیچ گونه سواد بورسی همین میشه که چند روزه هیجان خرید و فروش در بازار به اوج رسیده. بهتره مسولین برای آموزش هم برنامه داشته باشند.

  ۱
 129. ف.حیدری گفت:

  روشی که دولت در پیش گرفته برای جلوگیری از سقوط قیمت سهام عدالت در هنگام فروش مطلوب است
  ولی باید برای کسانی که نیاز به فروش دارند راهکار بهتری داشته باشند . شاید کسانی به نگهداری سهام خود نیازی نداشته باشند یا نقد کردن سهام به رفع مشکلاتشان کمک کند

  ۲
 130. اعظم گفت:

  این سهام با ارزشیه درسته مقدارش کمه ولی به مرور ارزش سهمش بالاتر میره

  ۲
 131. احمد گفت:

  تا ۶ ماه ۲۰ درصد را میشه فروخت

  ۱
 132. حامد گفت:

  به نظر من خوبه مردم وارد بورس بشن ولی هم با دانش کافی (شرکت در کلاس ) هم داشتن مشاور مناسب هم پیگیری روزانه و لحظه ای .

  ۱
 133. stoch گفت:

  سلام. با ازاد سازی سهام عدالت همه رو میکشونن به طرف بورس

  ۲
 134. حسن 229 گفت:

  با افزایش اینهمه کد بورسی:
  ۱- احتمالاً در آینده خبری از خرید عرضه‌های اولیه با حجم مناسب نباشد. زیرا در شرائط فعلی به دارنده هر کد بورسی، کمتر از ۱۵ تا سهم می‌رسه؛ در آینده به هر کد ممکنه زیر ۵ سهم و یا اصلاً فقط به تعداد معدودی برسه.
  ۲- نوسانات بازار بورس در آینده قطعاً، افزایش یافته، و به احتمال زیاد، بطورمرتب شاهد افزایش صف‌های فروش و قرمز پوش شدن بسیاری از نمادها در بازار سرمایه باشیم.
  ۳- با تزریق سهام عدالت و سهام جدید دولت به بازار، بعید می‌دونم، بازار بورس، در آینده چشم انداز مثبتی داشته باشد.

  ۵
 135. فرامرز گفت:

  درصد ۲۰ درصد میگن میدن در طول چند سال ولی الان هم میشه فروخت امتیاز ها رو بعضی از همکارهای من در تهران فروختن سهامشون

  مثل سهام مخابرات میشه که زمانی مخابرات به بازنشسته ها سهام اخابر رو داد اون موقع دشنام میدادن الان سهم هاشون زیر ۷۰ میلیون نیست

  ۲
 136. habib گفت:

  با سلام
  در غالب کشورهای پیشرفته دنیا سطح آشنایی مردم با قوانین مالی ومشارکت در امور اقتصادی و فعالیت در بنگاههای و بازارهای سرمایه ای نظیر بورس بسیار بیشتر از کشور ماست.وقتی در آلمان می بینی که یک کارگر ساده برای خرید یک عدد کبریت از فروشنده با اصرار می خواهد که برای چند سنت پرداختی او قبض صندوق لینک شده به اداره امور مالیاتی صادر کند تعجب می کنی اما این خود نشان از درک قوانین مالی این کشور توسط آحاد مردم دارد.
  گرچه به نظر دیر است اما بالاخره باید از جایی برای مشارکت عموم مردم در حوزه اقتصادی کار را آغاز کرد .فکر می کنم آزاد سازی سهام عدالت به توصیه مقام معظم رهبری فرصتی ارزشمند برای نیل به این هدف است.

  ۳
 137. norani77 گفت:

  امیدواریم که گام موثری باشه برا اقتصاد کشور و همچنین باعث بشه فرهنگ سهامداری بالا بره

  ۳
 138. رضا گفت:

  انشاالله که باعث ریزش بازار و افت قیمت سایر سهم ها نشه.

  ۴
 139. Elham گفت:

  سهام هایی که در سبد سهام عدالت هست خیلی خوبه پیشنهاد میکنم نگهشون دارید.

  ۳
 140. الهام اکبرزاده گفت:

  تعداد افرادی که وارد بورس میشن خیلی زیاده که اتفاق خوبیه ولی رفتارهای هیجانی در خرید و فروش هم خیلی زیاد میشه امیدوارم که بورس به هم نخوره

  ۳
 141. مهدی گفت:

  باسلام .بنظر من ازاد سازی سهام عدالت یعن ی فرصت دادن به مردم برای ورود به بازار سرمایه واشنایی با بورس ودر نتیجه رونق بازار سرمایه

  ۳
 142. مهدی گفت:

  باسلام ازاد سازی سهام عدالت فرصت ورود مردم رو به بازار سرمایه می دهد که نتیجه ان رشد اقتصاد وصنایع کشور می باشد

  ۹
 143. یزدانی گفت:

  این اتفاق خیلی خوبیه باعث جا افتادن فرهنگ سرمایه گذاری میشه و سواد مالی جامعه رشد پیدا می کنه

  ۱
 144. مهدی گفت:

  باسلام وعرض ادب و احترام
  آزادسازی سهام عدالت باید خیلی زودتر از این اتفاق می افتاد و به عنوان یک فرصت می شود آن را دید که به اقتصاد خانواده های ایرانی کمک شود.
  سرمایه های اندک مردم با ورود به بازار سرمایه تبدیل می شود به سرمایه بزرگ برای رشد صنایع کشورمان.

  ۱
 145. امید گفت:

  بنظرم اون اشخاصی که میتونن و سوادشو دارن سهامشونو بصورت مستقیم اداره کنن و افرادی که آشنایی ندارن بصورت غیرمستقیم پیگیرش باشن. کلا اگر بشه بصورت بلند مدت در حد ۱۰ سال مدیریت درست حسابی داشت میشه به نتیجه مطلوب رسید.

  ۱
 146. بابک گفت:

  نکات جالب فرم درخواست فروش سهام عدالت توسط بانک ها:

  🔹مالک سهام عدالت حق هرگونه اعتراض در خصوص سهام انتخابی برای فروش، زمان و قیمت فروش سهام را از خود سلب می‌کند
  🔹انتخاب زمان فروش و سهامی که باید به فروش برسد، بر عهده کارگزار با هماهنگی ناظر بازار است
  🔹مدت اعتبار سفارش تا اجرای مفاد سفارش بوده و مالک سهام عدالت حق تغییر و لغو آن را ندارد

  ۴
 147. شهریار گفت:

  با اینکار افرادی که سواد بورسی ندارن ولی سهام عدالت دارن این فرصت براشون پیش میاد که اگاهی وسوادشون نسبت به بورس بره بالا واین ارزش هزینه کردنو داره

  ۱
 148. رامین گفت:

  به نظر من اگه واقعا ارزش چندین برابر داشته باشه و بشه راحت معامله کرد خوبه

  ۱
 149. بهنام گفت:

  امیدوارم رو سهام های دیگه تاثیر منفی نزاره و روند بازار بورس بهتر کنه

  ۱
 150. بهنام گفت:

  این امر موجب میشه تا تعداد افراد بیشتری وارد بورس بشن و برای اقتصاد کشورم بهتره

  ۳
 151. پرویز نوازش مغانلو گفت:

  سلام با آزاد سازی سهام عدالت فرصت خوبی برای حضور مردم در مسایل اقتصادی داده میشه و این نوید بخش آینده پر سود بازار سرمایه را نشان میده

  ۴
 152. رضالک گفت:

  بسیار عالی امیدوارم همه با کارگذاری و خدماتش اشنا شوند و سهام عدالت و پسندازی اگر داشته باشن در اختیار کارگذاری بزارن که مشکلات مالیشون تا حدودی مرتفع شود
  سئوال من اینه که امکان داره مبلغ سهام عدالت رو با شماره رمز یا چک بین بانکی به کارگذاری تحویل داد

  ۱
 153. جواد شکوری گفت:

  ازادسازی سهام عدالت از سوی دولت
  دولت میخاد سهامها را زیر منفی خرید کند بعدا به قیمت بالا بفروشد.

  ۲
 154. مجید گفت:

  اطلاع رسانی بیشتری در خصوص نحوه در اختیار گرفتن سهام بصورت شخصی می بایست انجام شود.

  ۱
 155. محسن گفت:

  با آزاد سازی سهام عدالت تاثیر مثبتی در بازار سرمایه ایجاد میکنه

  ۱
 156. DP3782 گفت:

  سلام
  هر جقدر بورس با سهام مختلف بخصوص بنیادی تقویت بشه بنفع همه هست و ریسک سرمایه گذاری پایین تر میاد

  ۲
 157. kh.n گفت:

  خوبه که همه بتونن وارد بازار بشن ولي باعلم

  ۱
 158. محمدرضا نظری گفت:

  به نظر من ورود بانکها به قضیه فروش سهام عدالت می تونه حاکی از نظارت و مدیریت دولت بر فروش این سهام و همچنین کنترل بازار باشد

  ۵
 159. آشنا گفت:

  به نظر من سهامدار شدن تعداد زیادی از مردم و ایجاد انگیزه یادگیری سرمایه گذاری در بورس در بلندمدت مزایای بسیار زیادی داره اگرچه در کوتاه مدت گاهی هزینه هایی مثل نوسانات ناگهانی داره.

  ۱
 160. حمید گفت:

  سلام
  من در سجام ثبت نام کردم و بعد هم مرحله احراز هویت را در یک پیشخوان دولت انجام دادم و یک کد بورسی برای من پیامک شد. حالا برای آگاه چه مراحلی را باید انجام بدهم و چگونه

  ۱
 161. فرهاد گفت:

  امید وارم باعث ریزش شاخص نشه!

  ۱
 162. محمد حسین مسلمان گفت:

  سلام
  به نظر من هم بهتره کلیه افراد حقیقی که پولی با استفاده دارند وارد بورس بشوند و
  بورس را تجربه کنند .

  ۱
 163. محمود گفت:

  فروش سهام عدالت در کوتاه مدت میتونه بر روند منفی این روزهای بازار تاثیر بدی بذاره اما مطمینا حفظ این سهام در بلند مدت میتونه به اقتصاد خانواده ها و رونق اقتصاد کشور کمک کنه

  ۰
 164. سلام به نظر من سهام عدالت ی سرمایه گذاری بلند مدت همراه سود و ضرر میباشد اما به طور کلی سود اور بوده و باید سرمایه گذاری شود

  ۲
 165. حامد گفت:

  به نظر من آزاد سازی سهام عدالت کار خوبیه ولی به شرط اینکه برنامه مناسبی پشت اینکار باشه

  ۰
 166. Amin گفت:

  با آزاد شدن سهام عدالت در روزهای ابتدایی باز هم بازار نزولی و به تدریج صعودی خواهد شد

  ۱
 167. سجاد ولدی گفت:

  بهتره فعلا سهام فروخته نشه احتمالا قیمتش صعود میکنه...

  ۳
 168. Nader گفت:

  سلام
  با توجه به این مطلب کسانی که فقط روش مستقیم را انتخاب کرده اند مجاز هستند ۳۰ درصد را از طریق بانک ها آزاد کنند اما آن هایی که روش غیر مستقیم را انتخاب کردند این محدودیت ۳۰ درصدی را ندارند و از طریق شرکت های استانی میتوانند سهام خود را بفروشند

  ۰
 169. میثم گفت:

  به نظرم گام خوبی برای آینده جهت آشنایی مردم با بورس است و سبب مشارکت بیشتر خصوصا در جهت تولید و رشد صنعت خواهد شد.

  ۳
 170. مژگان گفت:

  بنظرم باید حداقل یکسال این سهام رو نگهداری کرد .

  ۲
 171. nima گفت:

  منم موافقم چون سرمایه های کوچک و شایدم راکد جهت ب راه انداختن یک مجموعه عظیم تولیدی میشن

  ۲
 172. فردین گفت:

  خوشبختانه بورس به کمک واگذاری سهام عدالت به جایگاه واقعی خودش در اجتماع میرسد. همین امر باعث حجوم سرمایه های کم و راکد به سمت بازار بورس و درنتیجه رشد بیش از پیش صنایع مختلف میشود.

  ۴
 173. بهرام گفت:

  خیلی خوبه اینجوری اکثر مردم به سمت بورس کشیده میشن

  ۵
 174. مریم گفت:

  واگذاری سهام عدالت به بورس کمک میکند تا جایگاه واقعی خودش را در اجتماع پیدا کند

  ۳
 175. علیرضا گفت:

  نقش مشارکت مردم در اقتصاد، کاری که خیلی وقته کشورهای پیشرفت انجام میدن، قدم گذشتن در راه پیشرفت قتصادی هرکشوری هست .
  شکل و قالب ها فرق میکنه . ولی آینده روشنی رو با در نظر گرفتن همه ی شاخص های دخیل در اقتصاد صنعت میشه متصور شد.

  ۳
 176. سمیرا دهقان گفت:

  متأسفانه هجوم بیش از حد مردم برای دریافت کد بورسی بیشتر بخاطر سهام عدالت بوده تا سرمایه گذاری در بورس.

  ۲
 177. محسن گفت:

  به نظر من مردم نباید در فروش سهام عدالتدعجله کنند.

  ۱
 178. علیرضا گفت:

  اگه بتونه گره ای از کار مردم باز کنه عالیه

  ۱
 179. سعیدمیرزائی گفت:

  سهام عدالتو مفت نفروشین

  ۱
 180. میراسد گفت:

  قطعا باعث رشد وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم خواهد شد

  ۰
 181. محمد گفت:

  احتمال اینکه بازار افت داشته باشه هست ولی با قولی که مسئولین دادن و اینکه ۳۰درصد از سهام ها رو میفروشن تاثیر زیادی شاید نداشته باشه

  ۱
 182. sasan گفت:

  صرف نظر از قیمت به روز سهام عدالت، آشنایی عامه مردم با فرهنگ سهامداری و بازار سرمايه بهترین سودی است که هم مردم صاحب سهام عدالت و هم دولت به آن دست یافته اند.

  ۰
 183. مسعود گفت:

  اره بسیار کاربرد داره و همه باید کد ب رسی بگیرین کشور رونق میگیره و انشالاه همه ی مردم شرکت کنند و به اقتصاد کشور کمک بشه

  ۰
 184. محمد آمن میرشکار مبارکه گفت:

  عالی ، ممنون
  فقط سرمایه گذاری مستقیم

  ۰
 185. مهدیه موسی پور گفت:

  ازاد سازی سهام در صورتی کاربردی میباشد که اشنایی با بورس داشته باشیم

  ۰
 186. رضا حاجی زاده گفت:

  کاش ب ضررمون نشه و باعث نشه قیمت سهام بیاد پایین

  ۰
 187. میثم گفت:

  این کار خوب هست ولی در ابتدا بایستی آگاهی مردم را باتوجه به ورودشان با این حجم بالا با لورس ، افزایش داده شود و فقط بسنده به خبر در رسانه ها نباشد

  ۰
 188. Hadi گفت:

  به نظرمن اگه برنامه ریزی درستی شده باشه. معامله بردبرده والا.....

  ۰
 189. ناصر عبدلي گفت:

  بنظرم با روند صعودي و احتمال بالاي افزايش سرمايه هاي سبد سهام عدالت فروش در اين مرحله اشتباه است. نگهداري سهام ها حداقل به مدت يك سال معقول مي باشد. البته در مورد افراد نيازمند هم بايد فرهنگ سرمايه گذاري و نگهداشت سهام هاي ارزشمند تبيين بشه. افراد نيازمند ميتونن از منابع ديگر به فكر تامين روزمرگي باشند.
  اميدوارم فرهنگ سرمايه گذاري در تلويزيون ملي ايران حتما تدريس بشه .

  ۱
 190. jafar گفت:

  ولی من فکر می کنم با ورود سهام عدالت به بورس کمر بورس خواهد شکست چون همه قصد فروش سهام عدالت دارند

  ۱
 191. محمد گفت:

  با سلام.
  ارائه سهام به مردم خیلی خوبه. ولی مردم هم برای کار تو بورس باید اطلاعاتشونو زیاد کنن که باعث تاثیرات هیجانی در بازار نشن.

  ۲
 192. علی ف گفت:

  چه دید کوتاه مدت باشه چه بلند مدت ارزشمنده بویژه بلند مدت

  ۱
 193. جواد گفت:

  نگهداری سهام عدالت با دید بلند مدت سود خوبی در پی خواهد داشت.

  ۱
 194. زهرا گفت:

  آزاد سازی سهام طرح خوبی هست ولی مردم نباید هجوم بیاورند برا فروش

  ۰
 195. فارس گفت:

  بنظرم ازاد سازی برای کسانی که علم بورسی دارند خیلی خوبه ولی خب کسانی که هم اطلاعات بورسی ندارن میتونن از طریق دوستان و اشنایان اداره بشه

  ۰
 196. حامد رستمی گفت:

  به نظر من سهام عدالت از طریق مستقیم خیلی به سود مردمه،چون میتونن با اون سرمایه وارد بازار بورس بشن

  ۲
 197. حامد رستمی گفت:

  سهام عدالت رو ۱ سال باید بهش دست نزد،چون واقعا گرانبهاست

  ۲
 198. مهدی گفت:

  بنظرم این سهامرو افرادی مثل من که
  تو بورس وارد نیستن باید سهمو نگه دارن و افراد وارد سبدشو بهتر کنن چون سبد سهام عدالت خیلی سهم زیاد داره

  ۰
 199. شاهین گفت:

  روش غیر مستقیم بهتره واسه کسایی که اطلاعاتی در مورد بورس ندارن چون با مدیریت خودشون ممکنه همونم از دست بدن

  ۱
 200. زیبا نیک رای گفت:

  همکاری مردم در خرید سهام ها به اقتصاد کشور کمک خوبی می کنه اما به شرط اینکه اگاهانه باشه و مردم با سرمایه های کوچک هم بتونم وارد بورس بشن و کسی باشه راهنمایی کنه که ضرر نکنن که از بورس فراری بشن

  ۱
 201. سید علی گفت:

  سهام های بسیار خوبی تو این سبد هست که به نظر من نگه داری مستقیم سود خوبی خواهد داد

  ۱
 202. iman گفت:

  به نظرم حتی اگر دانش بورسی ندارید روشی رو انتخاب کنید که اختیار سهمتون میاد دست خودتون. یعنی روش مستقیم
  مالی که برای شماست اختیارشم باید دست خودتون باشه.

  ۱
 203. علیرضا گفت:

  صد در صد با نگهداری سود بیشتر عاید دارندگان میشه

  ۱
 204. جمال گفت:

  اگه واقعا هدف از این کار آموزش و رونق بازار بورس برای عموم باشه کار خوبیه

  ۱
 205. پیمان مددی گفت:

  نگهش دارین
  از ما گفتن
  سال بعد این موقع میشه ۳۰ میلیون

  ۲

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: