نسبت P/E چیست؟ نکات و توصیه‌های مرتبط

 • ۱۵ شهریور ۱۳۹۵
 • آگاه
 • ۴۸ نظر
 • ۸۶۵۸۹ مشاهده

به احتمال قوی نام نسبت P/E را شنیده‌اید. زمانی که بحث ارزش‌گذاری سهام پیش می‌آید، نسبت قیمت به درآمد (پی بر ای) از قدیمی‌ترین و پراستفاده‌ترین معیارهاست. با وجودی که این نسبت به سادگی محاسبه می‌شود ولی در واقع تفسیر آن مشکل است و در حالی که می‌تواند در شرایطی خاص، اطلاعاتی مفید به ما برساند، در زمانی دیگر ممکن است کاربرد مفیدی نداشته باشد. در نتیجه، بیشتر سرمایه‌گذاران در بازار سهام از این نسبت به درستی استفاده نمی‌کنند و بیشتر از آن چیزی که لایق آن است به این نسبت ارزش می‌دهند. در این مطلب از بلاگ بآشگاه قصد داریم بیشتر با این نسبت آشنا شده و درباره چگونگی استفاده یا عدم استفاده آن در تحلیل و بررسی سهام، صحبت کنیم.
بحث P/E و اینکه سهم با پی‌‌برای (P/E) بالا خوب است یا پایین، همیشه جز مواردی بوده که نظرات زیادی درباره آن داده می‌شود. در ابتدا ویدئوی مربوط به EPS و P/E را مشاهده خواهیم کرد و پس از آن به بیان نکات پرکاربرد این نسبت مهم در بازار بورس اوراق بهادار خواهیم پرداخت.

دانلود ویدیو

P/E خلاصه شده نسبت قیمت سهم (P مخفف Price) به درآمد هرسهم (EPS مخفف Earning Per Share) است. همانطور که از نام آن مشخص است برای محاسبه P/E ، قیمت فعلی سهم را بر درآمد هر سهم (EPS) تقسیم می‌کنید:

درآمد هر سهم (EPS)/قیمت سهم در بازار= P/ E

اغلب محاسبه نسبت P/E براساس سود محقق شده‌ای است که در آخرین گزارش سالیانه ذکر می‌شود. گاهی مقدار EPS موجود در فرمول P/E را EPS تقریبی و پیش‌بینی شده سال آینده در نظر گرفته می‌شود که به “پیش‌بینی درآمد هرسهم سال مالی” آینده نیز مشهور است. همچنین ممکن است برخی براساس EPS دو فصل گذشته (۶ ماه گذشته)، EPS آینده را تخمین می‌زنند و P/E را با این مقدار محاسبه می‌نمایند.
اختلاف چندانی بین این متغیرها وجود ندارد. اما مهم است بدانید که در محاسبه با روش اول، شما از اطلاعات تاریخی واقعی سهم استفاده می‌کنید، در صورتی‌که در پیش‌بینی EPS ماه‌های آینده براساس EPS ماه‌های قبل، الزاما تخمین‌ها دقیق و کامل نیست.

در شرکت‌هایی که سودده نیستند و EPS منفی دارند، وضعیتی چالش‌برانگیز برای محاسبه P/E به وجود می‌آید و نظرات مختلفی برای محاسبه P/E در این موارد وجود دارد. برخی بر این باورند که باید P/E را منفی حساب کرد، برخی اعتقاد دارند باید P/E صفر به سهم داده شود

، در حالی که بسیاری از افراد دیگر، اینطور محاسبه می‌کنند که P/E اصلا برای این سهم وجود ندارد.

متوسط P/E کل بازار بورس نیز قابل محاسبه است که در کشورهایی مانند آمریکا بین ۱۵-۲۵ در نوسان است ولی این مقدار در بورس ایران بسیار کمتر و معمولا بین ۱۰-۴ است. نوسانات موجود در P/ E بطور قابل ملاحظه‌ای به وضعیت اقتصادی نظیر تورم بستگی دارد. از طرفی نسبت P/E  بین صنایع و حتی شرکت‌ها می‌تواند اختلاف زیادی داشته باشد.

نسبت p/e در بازار سهام

استفاده از نسبت P/E

برخی از سرمایه‌گذاران اعتقاد دارند، عدد P/E سهم به ما می‌گوید که با خرید سهم، چندسال طول می‌کشد تا سرمایه ما به اصطلاح برگردد؛ در حالی که این محاسبه، نوعی نگاه خیلی ساده و ابتدایی به نسبت P/E است.

سودآوری شرکت ها و تغییرات آن همواره مورد توجه سهامدارن قرار می گیرد. علاوه بر آن اخبار و اتفاقاتی که ممکن است سودآوری شرکت ها را تحت تاثیر قرار دهد زیر ذره بین سهامداران قرار دارند.
در رابطه با سودآوری شرکت ها و دو معیار eps و p/e قصد داریم در ویدئو زیر صحبت کنیم.

✅ رشد سود سهام

با وجودی که EPS موجود در نسبت P/E براساس درآمد ناشی از ۴ فصل گذشته سهم محاسبه می‌شود، نسبت P/E چیزی بیشتر از یک معیار برای عملکرد گذشته شرکت است و به نوعی انتظارات سرمایه‌گذاران برای رشد یک شرکت را نیز نشان می‌دهد.
به یاد داشته باشید، قیمت سهام منعکس‌کننده طرز فکر سرمایه‌گذاران نسبت به ارزش این سهم است و رشد آینده سهم نیز در قیمت سهام لحاظ شده است. در نتیجه، یک راه بهتر برای تفسیر نسبت P/E این است که این نسبت را یک بازتاب از خوش‌بینی نسبت به آینده و سودآوری شرکت بدانیم.
اگر یک شرکت نسبت P/E بالاتر از بازار یا متوسط صنعت داشته باشد، به این معنی است که بازار انتظار بزرگی از این شرکت در طی ماه‌ها و سال‌های آینده دارد. یک شرکت با P/E بالا در نهایت مجبور خواهد شد تا سودآوری خود را به‌طرز چشم‌گیری افزایش دهد یا اینکه نیاز است تا قیمت سهم شرکت کاهش یابد.

✅ گران یا ارزان

استناد به نسبت P/E در مقایسه با در نظر گرفتن ارزش بازاری سهام به تنهایی، معیار اندازه‌گیری بهتری برای ارزش سهام  محسوب می‌شود (در نظرگرفتن قیمت و EPS با هم (P/E) بهتر می‌توانند ارزش سهام را نشان دهند تا توجه صرف به قیمت سهم). برای مثال اگر همه متغیرها را ثابت در نظر بگیریم، یک سهم ۱۰۰۰ تومانی با P/E برابر با ۲۵، گران‌تر از سهمی با قیمت ۴۰۰ تومان و P/E برابر ۸ است. البته توجه داشته باشید که محدودیت‌هایی در این نوع از تحلیل وجود دارد و شما نمی‌توانید نسبت P/E دو شرکت مختلف را با هم مقایسه کنید تا بدانید کدامیک ارزش بیشتری دارد.

تشخیص بالا یا پایین بودن نسبت P/E بدون اینکه این دو فاکتور در نظر گرفته شود، مشکل است:

۱ – نرخ رشد سود شرکت

سرعت رشد شرکت در گذشته چقدر بوده است و آیا انتظار می‌رود در آینده این سرعت رشد، افزایش یابد یا حداقل ادامه پیدا کند؟ وقتی یک شرکت در گذشته نرخ رشد ۵ درصدی داشته و هنوز یک P/E بسیار بالا دارد، مشخص می‌شود که چیزی در این میان درست نیست. اگر نرخ رشد پیش‌بینی شده، نسبت P/E را توجیه نکند، بنابراین ممکن است سهام بیش از ارزش خود قیمت‌گذاری شده باشد. در این شرایط، تمام کاری که می‌توانید انجام دهید این است که نسبت P/E را براساس EPS برنامه‌ریزی شده (پیش‌بینی شده) محاسبه کنید.

p/e ratio چیست و چه کاربردی دارد؟

۲ – صنعت

مقایسه شرکت‌ها تنها در صورتی مفید است که هردو شرکت در یک صنعت باشند. برای مثال، مقایسه P/E شرکتی که در صنعت پتروشیمی ایران فعال است با شرکتی که در گروه خودروسازان قرار دارد اشتباه است. چون چشم انداز، پایداری رشد و سود در صنعت، سریع یا کندبودن تغییرات و سایر موارد در صنایع با هم متفاوت است. بنابراین لازم است شرکت‌های با رشد زیاد را با سایر شرکت‌ها در همان صنعت یا با متوسط صنعت مقایسه کرد.

مشکلات و دام‌های P/E

 تا اینجا یادگرفتیم که در شرایط درست، نسبت P/E می‌تواند به ما کمک کند تا تشخیص دهیم قیمت سهام بیش از ارزش واقعی است یا کمتر از آن. اما نسبت P/E دام‌ها و مشکلات خود را دارد و بررسی آن تنها در شرایط خاصی معتبر است. برخی فاکتورهایی که می‌تواند باعث شود نسبت P/E، سودمندی خود را از دست بدهد شامل این موارد است:

?حسابداری

محاسبه درآمد یک بخش از حسابداری است که شامل موارد غیرنقدی نیز می‌شود. علاوه بر این، مشخص کردن درآمد براساس قوانین حسابداری انجام می‌شود که در طول زمان ممکن است این قوانین تغییر یابد یا در هر کشور متفاوت باشد. به این ترتیب، محاسبه سود (EPS) بسته به چگونگی دفترداری و حسابداری می‌تواند به صورت‌های متفاوت ارائه شود. در نتیجه مقایسه‌ سودها (EPS ها) با یک دیگر گاهی به مقایسه سیب و پرتقال شبیه است.

در شرایطی که اقتصاد کشور تورم بالایی را تجربه می‌کند طبعاً کالاها و هزینه‌های استهلاک به دلیل بالا رفتن هزینه‌های جایگزینی کالاها و تجهیزات در مقایسه با سطح عمومی قیمت‌ها کم‌ در نظر گرفته می‌شود. بنابراین در زمان‌های تورمی P/E ها عموما” پایین‌تر می‌آیند زیرا بازار سودها را که به صورت ساختگی به بالا گرایش دارد تخریب شده می‌بیند. مانند تمامی نسبت‌ها، بررسی P/E در گذر زمان برای پی بردن به روند آن ارزشمند است. البته تورم این بررسی را دشوار می‌کند زیرا اطلاعات گذشته در زمان حال سودمندی کمتری دارد.

?تفسیرهای مختلف

نسبت P/E پایین در یگ شرکت الزاما به این معنی نیست که قیمت سهام آن کمتر از ارزش واقعی قرار دارد. بلکه ممکن است این معنی را داشته باشد که بازار، شرکت را در حال رفتن به سمت مشکلاتی در آینده می‌بیند. قیمت سهام شرکت‌ها به دلیل خاصی پایین می‌آید. دلیل افت P/E می‌تواند اعلام شرکت مبنی بر برآورده نشدن سود موردانتظار باشد.

?تنها به اتکای P/E سهام نخرید

یکی از اشتباهات رایجی که سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای مرتکب می‌شوند خرید سهام صرفا” به دلیل P/E بالا یا پایین آن است. توجه کنید که ارزش‌یابی سهام تنها با تکیه بر شاخص‌های ساده‌ای مانند P/E ساده‌انگارانه و نادرست است. با وجودی‌ که P/E بالا ممکن است به معنی این باشد که قیمت سهام بیشتر از ارزش  آن است، هیچ تضمینی وجود ندارد که بعدا” به سرعت پایین بیاید. از سمت دیگر، توجه کنید که حتی اگر قیمت یک سهم زیر ارزش خود باشد ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد تا بازار ارزش آن را اصلاح نماید.
تجزیه و تحلیل سهام امری بسیار پیچیده‌تر از دانستن چند نسبت ساده است. به‌ خاطر داشته باشیم نسبت P/E هر چند قطعه‌ای از پازل ارزش‌گذاری سهام است اما تمام آن نیست.

برای ثبت نام در دوره تحلیل بنیادی کاربردی کلیک نمایید:

نتیجه‌گیری

در نهایت چه چیزی درباره نسبت P/E یاد گرفتیم؟ با وجودی که P/E معمولا حرف آخر را درباره ارزش سهام نمی‌زند، می‌توان با مقایسه  P/E دو شرکت در یک صنعت،  P/E شرکت با P/E صنعت موردنظر و مقایسه P/E فعلی با P/E تاریخی خود سهم، دید دقیق‌تری بدست آورد.

چند نکته را به یاد داشته باشید:

? همانطور که بیان شد پی بر ای نسبتی است که از تقسیم ارزش بازاری سهم یا همان قیمت روز سهم (Price) به سود هر سهم ( EPS ) به دست می‌آید.
? با توجه به اینکه EPS مقدار درآمد هر سهم را مشخص می‌کند، معیاری برای سودآوری شرکت به حساب می‌آید.
? نسبت P/E  از نظر تئوریک بیان کننده این موضوع است که سرمایه‌گذار تمایل دارد در ازای یک واحد سود، چند واحد پول بپردازد و از منظر دیگر این نسبت بیانگر دید سرمایه‌گذاران (خوش‌بینی یا بدبینی) نسبت به رشد شرکت در آینده است.
? در میان دو عدد “ارزش بازاری سهم” و “P/E”، نسبتP/E گزینه مناسبتر و شاخص بهتری برای ارزش‌گذاری سهام به شمار می‌آید.
? زمانی که شرایط اقتصادی کشور با تورم شدید همراه است، P/E شرکت‌ها و صنایع دستخوش تغییرات کاهشی خواهد شد.
? تغییرات موجود در اصول حسابداری و متعاقب آن روش‌های متفاوت در محاسبه سود EPS موجب می‌شود تحلیل این نسبت (P/E) با دشواری‌هایی همراه است.
? استناد به نسبت P/E به تنهایی به هیچ عنوان معیار مناسبی برای انجام معاملات نبوده و لازم است این معیار با مواردی همچون نرخ رشد صنعت در نظرگرفته شود.
? نسبت P/E می‌تواند از EPS سال مالی قبل یا EPS پیش‌بینی شده سال مالی آینده و یا میانگین این دو محاسبه شود.
? پایین بودن مقدار P/E می تواند علل و تفاسیر متعددی داشته باشد.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

48 پاسخ به “نسبت P/E چیست؟ نکات و توصیه‌های مرتبط”

 1. agah02772 گفت:

  سلام جزوه خوبی بود ولی در همه موارد صنعت برسی شود .عالی است...سپاسگزارم....

  ۲
 2. agah04000 گفت:

  ببخشید میدونید اینکه میگندسهام شرکت همراه افزایش ارزش پیدامیکنه درسته یا نه

  ۸
 3. IchiMoku گفت:

  با درود و ضمن تشکر از شما جهت ارائه مطالب سودمند و آموزنده؛
  لطفا اگر امکان دارد نمادها (َشرکتهایی) از هر صنعت را که درحال حاضر، سهام آنها خیلی پایین تر از ارزش ذاتی (ارزندگی واقعی) معامله میشود و بالعکس، شرکتهایی که ارزش بازار (قیمت فعلی سهام) آنها خیلی بیشتر از ارزش ذاتی میباشد، معرفی فرمائید ..
  ضمنا در صورت امکان، مواردی را که نسبت P/E سهم، در مقایسه با P/E میانگین بازار یا میانگین صنعت مربوطه، انحراف زیادی داشته اما ارزش بازار آنها نزدیک به ارزش ذاتی میباشد، تحلیل فرمائید. بعبارت دیگر؛ بفرمایید که نسبت P/E سهام یک شرکت، با ارزش ذاتی (ارزندگی واقعی) آن چه ارتباطی ممکنست داشته باشد ؟؟
  پیشاپیش از توجه و محبت شما، صمیمانه سپاسگزارم.

  ۴
  • Bashgah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای یافتن شرکتهایی که سهام آنها پایین تر از ارزش ذاتی معامله می شود، می‌توانید از راهنمایی مشاوران کارگزاری آگاه استفاده نمایید. برای این منظور به سایت همفکران مراجعه فرمایید.
   در پاسخ به سوال رابطه میان ارزش ذاتی و P/E نیز می توان گفت، P/E یکی از راه های ارزش گذاریست که معمولاً برای ارزش گذاری سهام شرکت های تولیدی و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد.
   ارزش ذاتی یا NAV معمولاً برای ارزش گذاری شرکت های سرمایه گذاری مورد توجه قرار می گیرد. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به مطلب "ارزش گذاری سهام شرکت ها در بورس اوراق بهادار" مراجعه نمایید.

   ۱
 4. agah14867 گفت:

  سلام
  چرا اغلب افزایش قیمت ها در سهام با مقدار P/E منفی یا بسیار بالا است ؟و سهام با P/E پایین ( ۰ تا ۶) نوسان قیمتی کمی دارند؟

  ۴
  • Bashgah گفت:

   سلام
   عموما در زمانهایی که نقدینگی در بازار کمتر است سرمایه گذاران بیشتر به دنبال نوسانات کوتاه مدت تر هستند. بنابراین به سهم هایی با سرمایه کمتر و شناوری پائین تر رو می آورند.
   از دید دیگر، سهم ها باید خودشان را به میانگین p/e بازار نزدیک کنند لذا سهم هایی که p/e بالاتری دارند انتظار تغییرات رشد سود بالاتر است . البته باید یک نکته را در نظر گرفت که همه سهم ها را با سود سال جاری ارزشگذاری نمیکنند و بعضا بعضی از شرکتها را با روشهایی دیگر ارزشگذاری، قیمت می دهند.

   ۱
   • ناصر گوران گفت:

    دوست عزیز کاملا اشتباه میکنی /P/eبالا نشان ازنوسان کاهشی سهام میباشد/اگر روانشتاسی بازار وتورم /و سیاست /درنظ رگرفته شود/ارزش P/E'گروه خیلی مهمه

    ۲
    • Agah گفت:

     سلام
     چون بحث در مورد نوسانات کوتاه مدت و یا میان مدت است سرمایه گذاران بیشتر به سراغ اینگونه شرکتها میروند و انتظارات تعدیل سود را دارند آلبته نه برای تمامی سهم ها . عموما شرکتهایی که با p/e پائین در حال معامله هستند در دوران بلوغ سود آوری خود هستند و انتظارات افزایش سود در این شرکتها کمتر است و طبیعتا ریسک پائین تری را نیز دارا هستند.

     ۱
 5. mehranfattah.mf@gmail.com گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون
  میخواستم خواهش کنم مطلبی هم در مورد قیمت پایانی سهام بزارید

  ۰
 6. agah07314 گفت:

  یه سوال اگه پی به ای ملاک خوبی برا انتخاب یک سهم نیست پس من با چی انتخاب خوبی داشته باشم که یک سهام خوبی خریده باشم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   در مطلب بیان نشده است که پی به ای ملاک خوبی برای انتخاب سهم نیست، بلکه بیان شده است توجه به پی به ای به تنهایی ملاک مناسبی نیست. یعنی علاوه بر پی به ای باید به به نکات دیگری نیز توجه شود.

   ۰
 7. MOH00204 گفت:

  سلام
  شرکت هایی که سود های غیر عملیاتی دارند مثلا یه کارخانه تولید سیمان توسط انجام کار هایی غیر از تولید و فروش سیمان که ماموریت اصلی کارخانه است، سود هایی بدست بیاورد آیا این سود هم بخشی از eps محاسبه می شود ؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   بله اگر این سود به هر دلیل تکرار شونده باشد مانند سرمایه گذاری در شرکتهای دیگر سود با کیفیت است ولی اگر فقط یکبار ایجاد شود مانند فروش دارائی، سود بی کیفت اطلاق میشود و ارزش کمتری دارد.

   ۲
 8. agah60311 گفت:

  سلام به غیر از p به e، برای بررسی سود یا زیان یک شرکت، چه ملاکهایی رو در نظر بگیریم؟

  ۰
 9. danial.taherifar@gmail.com گفت:

  سلام
  خیلی پست خوب و آموزنده ای بود
  ممنون میشم راجع به تاثیر حجم مبنا بر روی قیمت و تاثیر آن روی قیمت پایانی مطلبی بگذارید
  تشکر

  ۰
 10. agah03406 گفت:

  با سلام و روز به خیر و تشکر از مطالب آموزشی خوب و ارزنده شما ، در مقاله " پی به ای " در قسمت نرخ سود شرکت و در سطر سه آن کلمه " توجیه " در اشتباه حروفچینی به صورت غلط " توجیح " نوشته شده است . لطفاً تصحیح شود .

  ۰
 11. agah18216 گفت:

  سلام
  ممنون از اینکه به فکر آموزش رایگان معامله گران هستید
  امیدوارم ادامه دار باشه و همچنین سطوح مختلف هم شامل بشه از جمله آموزش های حرفه ای و پیشرفته

  ۰
 12. naghel00273 گفت:

  خیلی مفید بود ممنون.

  ۱
 13. mohsanzare20@gmail.com گفت:

  سلام جزوه خوبی بود .ممنون که زحمت می کشیدتاما یک معامله گرخوب شویم

  ۰
 14. ghrh555 گفت:

  وقتی ما اینترنتی سفارش فروش می دهیم سیستم کف قیمت را از ما در خواست می کند و ممکن است با قیمت بالاتر از کف سهم را برای ما به فروش اما پرسش من این است اگر فقط خواسته باشیم سهام دریک قیمت مشخصی فروش شود راهش چیست ؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست عزیز، این امکان در حال حاضر در سیستم وجود ندارد ولی پیشنهاد شما به واحد پشتیبانی ارسال گردید تا بررسی و در صورت امکان پیاده سازی شود.
   با تشکر از همراهی شما

   ۰
 15. 09473 گفت:

  واقعا عالی بود متشکرم خدا قوت به همه ی دوستان عزیزی که تلاش میکنند آکاه بهترین باشه

  ۰
 16. حامد گفت:

  سلام و خسته نباشید
  ی سوال مربوط به تکنیکال
  بهترین نمودارهای میشه به ترتیب معرفی کنید تازه کار هستم
  با تشکر

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   اگر منظور شما نموداریست که کندل های زیاد و سابقه طولانی داشته باشد می توانید به نماد های خودرو، خساپا، وپترو، ومعادن مراجعه نمایید.

   ۲
 17. agah04963 گفت:

  چگونه روز پرداخت سود به سهامداران رو میشه فهمید. چه مدارکی میخواد؟
  P/E در ایران چند باشه خوبه؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   بعد از تشکیل مجمع شرکت و تصویب تقسیم سود، طی اطلاعیه ای تاریخ واریز سود درج می گردد و شما با در دست داشتن اصل کارت ملی خود، به بانک معرفی شده در اطلاعیه مراجعه می نمایید.

   همانطور که در مطلب گفته شد، P/E در ایران بین ۴ الی ۱۰ است که بسته به صنعت و نرخ بهره، P/E مطلوب برای شرکت ها متفاوت است.

   ۲
 18. agah45822 گفت:

  باسلام
  کلیه موارد مدنظر در انتخاب سهام رابه صورت کلی بیان فرمایند خوب میشود
  ممنون وتشکر

  ۰
 19. agah17199 گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  با ضرب کردن سود هر سهم (EPS) در P/E گروه ؛قیمت سهم بدست می آید ؟یا با ضرب کردن در P/E سهم؟
  و دلیل تفاوت با قیمت اصلی که در تابلو زده میشود چیست؟
  با تشکر

  ۱
 20. aagah24201 گفت:

  سلام
  خسته نباشید خیلی جزوه جالب و جامعی است این دیکشنری بورس پر سود و موفق باشید به امید خدا

  ۰
 21. Amdbourse@gmail.com گفت:

  سلام منظور از p/eتاریخی سهم چیست؟ سپاس اگر کسی راهنمایی کند

  ۰
 22. Yasin گفت:

  ۶ ساله دارم بازار سرمایه کار میکنم، ۲-۳ سال اول رو بورس ایران کار میکردم و تو اون ۲ سال و نیم هیچ خیری از بورس ایران ندیدم، واقعا بورس ایران تابع هیچ قانون و مقررارتی نیست، در عوض ۳ ساله که دارم فارکس کار میکنم، بسیار بسیار بازار روان، شفاف، بدون تعطیلی، همون جور که میشه خیلی توش ضرر کرد میشه شدیدا چندین برابر توش سود کرد و فقط یه برنامه ریزی دقیق و مدیریت سرمایه و طمع نکردن میخواد.

  واقعا تو بورس ایران آدم تلف میشه و فقط وقت و انرژی و مهم تر از همه سرمایه آدمی هست که به تاراج میره.
  خواهش میکنم از بورس ایران یک قدم پاتون رو فراتر بذارید و با این دنیای بی انتها و خوب در حد آشنا شدن هم که شده فراتر برید.

  ۶
  • نجاری گفت:

   با سلام
   ممنون میشم کمکم کنید چطوری وارد فارکس بشم. با تشکر
   ۰۹۳۹۶۷۹۵۸۲۹

   ۱
   • Agah2 گفت:

    سلام دوست عزیز
    از آنجایی که کارگزاری آگاه مجوز انجام معامله در بازار بورس ایران را دارد، لذا اطلاعاتی در خصوص انجام معامله در بازارهای جهانی در دسترس نیست.

    ۰
 23. agah19002 گفت:

  سلام و سپاس
  اطلاعات p/e برای صنایع مختلف در سال های قبل را از کجا می توان دریافت کرد؟

  ۰
  • AGAH1 گفت:

   با سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز؛
   p/e بر ای سال های گذشته دیتای خاصی ندارد. اما EPS برای سال‌های گذشته تاریخچه دارد که هم در سایت tsetmc و هم در سایت کدال قابل مشاهده است.
   با تشکر

   ۰
 24. AJ8604 گفت:

  اینکه p بر e بالا باشه که لزوما خوب یا بد نیست، پایین بودنش هم همینطور. باید با در نظر گرفتن سایر شرایط در موردش صحبت کرد.

  ۰
 25. AP1527 گفت:

  سلام، آنقدر پیچیده گفتید که در آخر متوجه نشدم این نسبت چه کمکی میکند!

  ۱
 26. AW2842 گفت:

  خیلی از دوستان بنده برای خرید سهم بسیار از این پارامتر استفاده میکنند،البته چیزی که من الان تو بازار میبینم با چیزی که انتظار دارم بسیار‌متفاوته،مقادیر پی‌به ای با توجه به تورم بسیار زیاد،نه تنها پایین نیست ،بلکه بسیار هم بالاست که میتونه به خاطر شرایط بد و نداشتن سود در شرکت هاست،ولی بازم درک درست و کاملی پیدا نکردم،امیدوارم با تمرین و تجربه بسیار بهتر بشم

  ۰
 27. AW0484 گفت:

  سلام .یه ویدیو میخوام از فرمول ضریب شناوری

  ۰
 28. امیر سلیمانی گفت:

  سلام ضمن تشکر بابت مطالب خوب و مفید تون
  میخواستم بدونم از چه منبعی میشه متوسط P/E صنایع مختلف بورسی رو استخراج کرد؟
  مثلا P/E صنعت محصولات شیمیایی چقدر هست و این عدد تا کی اعتبار داره واسه استخراج ارزش ذاتی سهام این صنعت؟
  خیلی ممنونم
  --------
  TR

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام

   در سایت tsetmc.com هر سهامی که جستجو کنید در تابلوی نمایش داده شده P/E گروه مربوط به آن صنعت نمایش داده می‌شود. در خصوص یافتن ارزش ذاتی سهام یا صنعت نیاز به مطالعات تخصصی منابع مالی است.

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: