آموزش نوسان گیری در بورس (راهنمای کامل)

 • ۲۹ خرداد ۱۴۰۲
 • ۶۴ نظر
 • ۵۷۰۴۴ مشاهده
نوسان گیری در بورس

استراتژی سرمایه‌گذاری در بورس در زمان‌های مختلف، با توجه به شرایط بازار می‌تواند تغییر کند. از طرفی برخی سهام‌داران با اعتقاد بر نوسان گیری در بورس در دوره‌های کوتاه‌مدت فعالیت می‌کنند و برخی دیگر افق زمانی طولانی‌‌تری را برای کسب بازدهی بیشتر مد نظر دارند. تفاوت دیدگاه این دو گروه‌ در نهایت موجب انتخاب روش‌های سرمایه‌گذاری مختلف می‌شود. ما در ادامه این مقاله قصد داریم به مفهوم و آموزش نوسان گیری در بورس و چگونگی انتخاب سهام مناسب و همچنین مزایا و مضرات این روش بپردازیم.


ویدئو آموزش نوسان گیری در بورس

 


نوسان گیری در بورس چیست؟

نوسان گیری در بورس یک نوع استراتژی معاملاتی است. در بازار بورس واژه‌های «نوسان گیر» یا «سفته باز» به معامله‌گرانی اطلاق می‌شود که با هدف کسب سود ناشی از تغییرات قیمت سهم، وارد مبادلات با ریسک زیاد می‌شوند. حال این کسب سود می‌تواند به‌ طور مستقیم از نوسانات قیمتی سهم یا به شکل غیر مستقیم و ناشی از سود تقسیمی شرکت‌ها باشد. تنها عامل موثر در نوسان گیری، روند قیمتی سهم است بنابراین آشنایی با روش تحلیل تکنیکال و شناسایی نقاط حمایت‌ و مقاومت اهمیت بسزایی دارد، زیرا منجر به خرید سهم در کف و فروش آن در سقف می‌شود.

نوسان‌گیران معمولا هدف قیمتی مشخصی برای خرید و فروش سهم ندارند و ممکن است با مثبت شدن روند قیمتی یک سهم آن را خریداری و در روند منفی برای فروش اقدام کنند. فردی که با نوسانات بازار همراه است، قیمت‌های لحظه‌ای و صف‌های خرید و فروش را دنبال و تصمیمات خود را نیز بر همین مبنا اتخاذ می‌کند؛ اما از آن جایی که ‌تغییرات قیمتی در واحد زمان سرعت‌های مختلفی دارد، بعضی از نوسان‌گیرها در مدت زمان طولانی‌تری نوسان گیری می‌کنند و بعضی در کوتاه‌مدت دست به معاملات می‌زنند.

نوسان‌گیران را براساس بورس، می‌توان به چند گروه اصلی تقسیم‌بندی کرد:

 • گروه اول در بلندمدت و طی چند ماه با تمرکز بر اطلاعات مالی و تحلیل بنیادی سهام نوسان گیری می‌کنند.
 •  گروه دوم با استفاده از تحلیل تکنیکال نوسان گیری می‌کنند. در این روش سرمایه‌گذاران با استفاده از نمودارها در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت سهمی را خریداری و پس از چند درصد رشد قیمتی، آن را می‌فروشند.
 •  گروه سوم با استفاده از جو حاکم بر بازار، نوسان گیری روزانه انجام می‌دهند. گاهی مشاهده می‌شود که انتشار یک خبر باعث رشد سهام گروهی خاص می‌شود.

البته متاسفانه برخی از افراد هم هستند که به دلیل دسترسی به رانت و اطلاعات شرکت‌ها، زودتر از اهالی بازار از آن چه قرار است در سهمی رخ دهد خبردار می‌شوند و با استفاده از این اطلاعات، نوسان گیری می‌کنند. گروه خاصی از فعالان بازار نیز با داشتن منابع مالی بسیار بالا، نوسان گیری لحظه‌ای انجام می‌دهند؛ به عبارتی این افراد می‌توانند در زمان کمی مبلغ قابل توجهی از یک سهم را معامله کنند. در نظر داشته باشید که این مفهوم مختص بورس نیست و نوسان گیری ارز دیجیتال هم در روزهای اخیر رونق زیادی پیدا کرده است.

چگونه سهام مناسب نوسان گیری را انتخاب کنیم؟

برخی از موارد مهم که لازم است در تصمیم‌گیری در رابطه با انتخاب سهم برای نوسان‌گیری به آن‌ها دقت کنیم عبارتند از: ارزش سهام شرکت‌ها، میزان تغییرات قیمت سهام، نوشتن فیلترهای مربوطه، استفاده از ابزار نمودار سهام و… . در ادامه به طور مختصر درباره هر کدام توضیح می‌دهیم.

ارزش سهام شرکت‌ها

در بازار سرمایه ایران چهار نوع ارزش برای قیمت یک سهم تعریف می‌شود که عبارتند از: ارزش اسمی، ارزش دفتری، ارزش بازاری و ارزش ذاتی. ارزش اسمی یکی از انواع ارزش سهم است که قیمت عرضه اولیه سهام را نشان می‌دهد و معمولا در بازار بورس ۱۰۰ تومان است. ارزش بازار یا قیمت معاملاتی، قیمتی است که سهام بر اساس آن در بورس معامله می‌شود. ارزش ذاتی نیز به ارزش واقعی سهام یک شرکت یا یک دارایی گفته می‌شود. ارزش دفتری نیز بر اساس فرمول خاص خود به دست می‌آید.

میزان تغییرات قیمت سهم

قیمت سهم در طول زمان دچار تغییراتی می‌شود که بررسی این تغییرات برای تصمیم‌گیری در مورد انتخاب سهم مهم است. در بازه‌های زمانی مختلف شاهد قیمت‌های مختلف و تکرار این قیمت‌ها هستیم. تحلیل تکنیکال نیز در واقع بررسی همین روند زمان و قیمت است.

نوشتن فیلترهای مربوطه

برای انتخاب سهم مناسب باید با فیلتر نویسی آشنا باشیم. فیلتر نویسی یکی از امکانات مهم و کاربردی موجود در سایت بورس تهران است که به وسیله آن، انتخاب و تحلیل سهام راحت‌تر می‌شود.

بیشتر بخوانید:آموزش فیلترنویسی

استفاده از ابزار نمودار سهام

نمودارها در تحلیل تکنیکال نقش بسیار مهمی دارند. استفاده از ابزار نمودار سهام و درک ماجراهایی که هر نمودار نشان می‌دهد ما را در انتخاب بهترین تصمیم معاملاتی کمک می‌کند.

ابزارهای مناسب نوسانگیری کدامند؟

برای انتخاب یک سهم مناسب برای نوسانگیر باید ابزارهای کاربردی نوسانگیری را بشناسیم. اندیکاتور نوسان‌گیری، فیلتر نوسان‌گیری و سیگنال نوسان‌گیری از جمله این ابزارها هستند. تحلیل تکنیکال یکی از ابزارهایی بررسی سهم در بورس است و اندیکاتورها هم از جمله مهم‌ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال هستند. در واقع اندیکاتورها محاسبات ریاضی روی قیمت و حجم هستند که به صورت نمودارهای گرافیکی رسم می‌شوند. تحلیل‌گران معمولا برای بررسی یک سهم از چند اندیکاتور استفاده می‌کنند. پرکاربردترین اندیکاتورها عبارتند از: rsi، مکدی یا همان میانگین متحرک، استوکاستیک، ابر ایچی‌ موکو و… .

ابزارهای مناسب نوسانگیری کدامند؟

فیلترنویسی هم یکی از ابزارهای مناسب برای نوسانگیری است. همانطور که گفتیم این ابزار مختص سایت tsetmc است. با نوشتن فیلتر، می‌توانیم سهم مورد نظر خود را از میان سهم‌های موجود در بازار گزینش کنیم. با بررسی هر یک از عوامل ذکر شده در نوسان‌گیری، می‌توان سیگنال نوسان‌گیری به دست آورد. در برخی موارد ابزار تکنیکال هم می‌توانند سیگنال خرید صادر کنند که معمولا حوالی خطوط حمایتی سهم یا مواقعی است که سهم مقاومت نمودار را رد کرده و پولبک زده است. در برخی موارد هم کانال‌ها و ارتباطات مختلف با افراد باتجربه و متخصص در این زمینه، می‌تواند گزینه‌ای برای دریافت سیگنال نوسان گیری باشد که به معامله‌گران، پیشنهاداتی در رابطه با سهم‌هایی که مستعد نوسان گیری هستند می‌دهند.

مزایای نوسان گیری در بورس چیست؟

احتمالا عبارت «مزایای نوسان گیری» باعث تعجب شما می‌شود! چرا که در کشور ما بیشتر فعالان بازار بورس، سفته‌بازان را افرادی خطرناک با اخبار رانتی خاص می‌شناسند اما حقیقت امر، متفاوت است. بازار سرمایه بدون نوسان‌گیران با کمبود یک رکن مهم مواجه است و البته در صورت زیاد شدن سفته‌بازان نیز تعادل بازار حفظ نخواهد شد. کمیته قراردادهای آتی آمریکا، سفته‌باز را معامله‌گری تعریف می‌کند که ریسک معاملات را نادیده می‌گیرد یا آن را کم‌اهمیت قلمداد می‌کند و با هدف کسب سود از پیش‌بینی‌های درست حرکات قیمتی، وارد معامله می‌شود.

‌همچنین ویکتور نیدهوفر، سفته‌باز مشهور در کتاب ‌«‌سفته‌باز به‌ عنوان قهرمان‌»‌ می‌نویسد: لازم است علاوه‌بر اصولی که منجر به کسری و مازاد می‌شوند، نقش سفته‌بازان را نیز در نظر گرفت. وقتی محصول به قدری کوچک است که در حد نرمال، مصرف آن منجر به رضایت نمی‌شود؛ سفته‌بازان با هدف کسب سود از خرید محصول کمیاب، وارد صحنه خواهند شد.

خرید آن‌ها باعث می‌شود قیمت افزایش پیدا کند؛ به عبارتی مصرف از عرضه پیشی می‌گیرد. تولیدکنندگان با مشاهده قیمت بالا، تشویق می‌شوند تولید را افزایش دهند تا بتوانند کمبود و کسری را جبران کنند و در این حالت بازار از حالت رکود خارج می‌شود. از طرف دیگر، وقتی قیمت بیش از تصورات سفته‌بازان است، اشتیاق مصرف و صادرات کاهش می‌یابد و در این زمان نوسان‌گیران اقدام به فروش می‌کنند. این فروش باعث جو منفی و کاهش قیمت خواهد شد، عده‌ای در این کاهش قیمت مشتاق خرید می‌شوند و بازار مجددا به حرکت در می‌آید.

گفتنی است که در روند سفته‌بازی، مقادیر زیادی از حجم معاملات روزانه می‌تواند به نقدشوندگی بازار کمک کند، بنابراین ریسک نقدشوندگی تا حدودی کاهش می‌یابد و در نهایت، شکاف قیمتی بین عرضه و تقاضا نیز پر می‌شود. این موضوع را در نظر داشته باشید که فعالان بازار همواره به‌ دنبال کسب بیش‌ترین سود در کم‌ترین زمان ممکن هستند و نوسان گیری، به شرطی که با مهارت بالا انجام شود، می‌تواند شما را به این هدف برساند. در حقیقت این سوددهی در بازه زمانی کوتاه باعث شده است که بسیاری از افراد به دنبال مقالات یا دوره‌های آموزش نوسان گیری در بورس باشند و استراتژی معاملاتی خود را بر این اساس تنظیم کنند.

مضرات نوسان گیری در بورس چیست؟

اکنون که به ضرورت وجود سفته‌بازان در بازار پی بردیم، لازم است با مضرات نوسان گیری نیز آشنا شویم اما برای این منظور بهتر است ابتدا بررسی کوتاهی بین تفاوت نوسان‌گیر و سهامدار داشته باشیم. نوسان‌گیر کسی است که شناسایی حد ضرر و حد سود را الگوی کار خود قرار می‌دهد؛ بنابراین نوسان‌گیران صف‌های خرید و فروش را بدون توجه به اتفاقات درونی شرکت و معمولا بسته به جو حاکم بر بازار ایجاد می‌کنند اما در این مواقع معامله‌گران با استراتژی بلندمدت با دوری از هیجانات صف‌ها، همچنان سهامداری می‌کنند. حال با توجه به این تفاوت، می‌توانیم مضرات نوسان گیری در بازار را بررسی کنیم.

افزایش بسیار زیاد سفته‌بازی در یک بازار می‌تواند باعث تحریف قیمت‌ها از ارزش واقعی آن‌ها شود. به همین دلیل تناسب سفته‌بازی و سهامداری در بازارهای مالی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در همین رابطه ابزارهایی برای «مقابله» یا «حمایت» از نوسان گیری طراحی شده‌اند.

از نمونه رخدادهای منفی ناشی از نوسان گیری در بازارهای مالی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حباب قیمتی بورس انگلستان که باعث سقوط قیمت‌ها پس از یک رشد قابل توجه شد.
 • سقوط بورس آمریکا در سال ۲۰۰۸ که از دلایل اصلی آن عدم تناسب نوسان گیری و سهام‌داری بود.
 •  در ایران نیز در سال ۹۲ که بورس به ‌صورت مداوم در همه رسانه‌ها تبلیغ می‌شد با ورود افرادی مواجه شد که هیچ شناخت و پیش‌زمینه‌ای از بورس نداشتند و همه به‌ دنبال کسب بیشترین بازدهی در کمترین زمان ممکن بودند. افزایش نوسان‌گیرهای تازه‌‌واردان، یکی از دلایل رشد قیمت و پس از آن سقوط بورس اوراق بهادار بود.‌

در نظر داشته باشید که نوسان گیری برای افرادی که این کار را در بازار انجام می‌دهند هزینه‌هایی از جمله کارمزد، مالیات و … به‌ همراه دارد که هر چند ممکن است کوچک به نظر برسد اما با تکرار این روند، در طولانی‌مدت با رقم بالایی مواجه خواهید شد.

همچنین نوسان گیری در بورس یا سایر بازارهای مالی نیاز به تجربه و شناخت بازار و داشتن مهارت در تابلوخوانی و بازارخوانی دارد و می‌توان گفت که هر سرمایه‌گذاری قادر به انجام این کار نیست. چه ‌بسا سرمایه‌گذارانی که بدون تجربه کافی به دنبال نوسان گیری رفته‌اند و طولی نکشیده است که بخشی از سرمایه خود را از دست داده‌اند. بنابراین هرگز نقش دانش، مهارت و تجربه را نادیده نگیرید و اگر قصد فعالیت در این حوزه را دارید، ابتدا برای یادگیری مهارت تابلوخوانی بورس در وب سایت tsetmc  و سپس شرکت در کلاس‌های آموزش نوسان گیری اقدام کنید.

ترفندهای نوسانگیری در بورس

همواره در نظر داشته باشید که نوسان گیری روشی با ریسک بسیار زیاد است و اضطراب مضاعفی را بر فرد تحمیل می‌کند. سفته‌بازان در زمانی بسیار کوتاه تصمیمات مهمی را اتخاذ می‌کنند که می‌تواند سود کلان یا زیان قابل توجی را برایشان به بار بیاورد. اگر چه داشتن برنامه دقیق و شناخت بازار تا حدودی از این استرس می‌کاهد، ولی به هر حال ریسک بالا و هیجان در دل روش نوسان گیری است.

نوسان گیری در بورس نیازمند تعهد زمانی است. نوسان‌گیران از شروع زمان معاملات (ساعت ۹ صبح) تا پایان روز باید دقیقه ‌به‌ دقیقه آن چه را که در بازار اتفاق می‌افتد، نظاره کنند. به همین دلیل، برای افرادی که نمی‌توانند این زمان را در اختیار داشته باشند، نوسان گیری در بورس کارایی ندارد. به عبارتی سفته‌بازی را نمی‌توان به عنوان شغل دوم در نظر گرفت.

بیشتر بخوانید: بورس چیست

ترفندهای نوسانگیری

یکی از بخش‌های جذاب بورس، نوسان‌گیری است. با نوسان‌گیری می‌توان در مدت زمان کوتاه به سود رسید. نوسان‌گیری یعنی در قیمت‌های پایین و منفی، سهام مورد نظر را خریداری کنیم و در آخر وقت بازار، اگر سهام افزایش قیمت پیدا کرد آن را بفروشیم. در بازار بورس ایران دامنه نوسان وجود دارد، بنابراین نوسانگیری به صورت روزانه چندان منطقی نیست اما می‌توان در تایم فریم‌های چند روزه این کار را انجام داد.
نوسان‌گیری ترفندهای خاصی دارد. برخی از این ترفندها استفاده از نقاط تکنیکال، بررسی رفتار سهام، بررسی حجم خرید و فروش حقوقی و حقیقی، بررسی جو حاکم در بازار، استفاده از کانال نمودار و… است.

بیشتر بخوانید:دامنه نوسان سهام چیست؟

نوسانگیری برای چه کسانی مناسب است؟

نوسان تغییرات قیمت سهام در کوتاه‌مدت است و افرادی که در بازه زمانی کوتاه‌مدت از این تغییرات قیمتی سود به دست می‌آورند را نوسانگیر می‌گویند. به طور کلی نوسان‌گیرها افراد ریسک‌پذیری هستند. نوسانگیری احتیاج به تمرکز بالا، تجربه کافی در معاملات و بررسی مداوم بازار دارد. بنابراین این کار مناسب افرادی است که دارای روحیه ریسک‌پذیری بالا هستند و زمان کافی برای حضور مستمر در بازار و رصد کردن بازار را دارند.
در حقیقت نوسانگیری باعث کسب ثروت نمی‌شود چرا که هم ریسک بالایی دارد و هم احتمال خطای تشخیص در آن زیاد است. در نوسانگیری علاوه‌بر این که فرد استرس زیادی را تحمل می‌کند؛ معمولا در صف‌های فروش هم گیر می‌کند. همچنین کال مارجین و جریمه‌های مختلف کارگزاری نیز وجود دارد که باعث می‌شود افراد کمی وارد میدان نوسانگیری شوند.

کارمزد کارگزاران بورسی ۱.۲۵ درصد است. بنابراین برای این که ضرری رخ ندهد، نوسانگیر باید سهم را حداقل یک و نیم درصد بالاتر بفروشد و اگر سهمی را در صفر تابلو خریداری کند و در مثبت پنج هم بفروشد، تنها سه و نیم درصد سود کرده است.
توصیه ما این است که برای خرید و فروش در بازار سهام بهتر است صبور بود و نگاه بلندمدت داشت و برای معاملات خود، حد ضرر مشخص کرد.

چه زمانی باید سراغ نوسانگیری برویم؟

برای نوسانگیری باید تسلط کامل بر بازار داشت. شناخت کامل نمادها و تجربه کافی در انجام معاملات، عواملی هستند که سبب می‌شوند یک نوسانگیر بداند که در روزهای منفی و مثبت بازار چه واکنشی داشته باشد تا به سود برسد.
گفتنی است که یکی از پارامترهای مهم در نوسانگیری و تحلیل تکنیکال، تایم فریم است. عوامل مختلفی در انتخاب بهترین تایم فریم ترید اثرگذار است. برای کسب سود در مدت زمان کوتاه، معمولا تایم فریم‌هایی با بازه کوتاه‌تر مثل ۵ دقیقه‌ای، ۱۵ دقیقه‌ای یا ۳۰ دقیقه‌ای انتخاب می‌شوند.

آموزش نوسان گیری روزانه در بورس

یکی از روش‌های کسب سود از بازار بورس، نوسان گیری روزانه است. معمولا افرادی که از این روش استفاده می‌کنند، تجربه و مهارت زیادی در معاملات بورسی دارند. نوسان گیری روزانه به افراد تازه‌کار توصیه نمی‌شود. برای استفاده از این روش لازم است در زمینه تحلیل تکنیکال یا تابلوخوانی مهارت بسیاری داشته باشید و با دقت زیادی بازار را رصد کنید. تحلیل تکنیکال ابزارهای مختلفی را برای پیش‌بینی قیمت سهام در اختیار معامله‌گران می‌گذارد؛ ابزارهایی مثل اندیکاتورها، کندل استیک‌ها، سطوح حمایت و مقاومت و… .

مهارت تابلوخوانی هم می‌تواند تا حد زیادی به نوسان گیری کمک کند. نوسان‌گیران در این شرایط، تابلوی بورس را دائما تحت نظر می‌گیرند و با مشاهده نشانه‌هایی مثل افزایش ناگهانی حجم و تعداد معاملات، تحرکات سهامداران عمده و … در مورد خرید یا فروش سهام تصمیم‌گیری می‌کنند.

روش دیگری هم برای نوسان گیری روزانه در بورس وجود دارد که البته امکان استفاده از آن تنها برای افراد خاصی فراهم است. برخی افراد از اخبار و اطلاعات نهانی شرکت‌ها اطلاع دارند؛ مثلا با مدیران شرکت در ارتباط هستند و قبل از اعلام عمومی، از اخبار مهمی مانند افزایش سرمایه، افزایش سود، طرح‌های توسعه و… مطلع می‌شوند. در چنین شرایطی افراد قبل از انتشار خبر نسبت به خرید سهم اقدام می‌کنند و با انتشار خبر و افزایش قیمت، سهام خود را به فروش می‌رسانند. البته در نظر داشته باشید که بسیاری از مواردی که به عنوان اطلاعات پنهانی به گوش معامله‌گران می‌رسد شایعه است و تصمیم‌گیری بر اساس شایعات، می‌تواند منجر به ضرر و زیان شود. بهتر است اخبار و اطلاعات را از مراجع معتبر دریافت کنید و بر مبنای شایعات برای نوسان‌گیری اقدام نکنید.

بهترین فیلتر نوسان گیری روزانه در بورس

همانطور که اشاره کردیم، نوسانگیری روزانه یکی از روش‌های متداول برای کسب سود از بازار سرمایه در مدت زمان بسیار کوتاه است. دقیقا به دلیل همین ویژگی، افراد بسیاری علاقه‌مند به نوسانگیری روزانه هستند. اما استفاده از نوسانگیری به مهارت بسیار بالایی نیاز دارد و کسب سود از آن به هیچ وجه آسان نیست. علاوه‌بر این، سهامی که برای نوسان گیری انتخاب می‌کنیم باید دارای ویژگی‌های به خصوصی باشد. برای مثال اهمیت زیادی دارد که سهم، دارای حجم معاملات بسیار بالایی در روز باشد و در زمان خرید، شاخص کل هم نظر با سهم در جهت مثبت به جلو حرکت کند.

بهترین فیلتر نوسان گیری روزانه در بورس

اما با توجه به تعداد زیاد شرکت‌های فعال در بازار سرمایه، عملا بررسی آپشن‌های انتخاب سهام مناسب برای نوسان گیری روزانه کار دشوار و زمان‌بری محسوب می‌شود. یکی از راه‌های سریع بررسی سهام، استفاده از فیلترهای بورسی است. فیلترها در زمان بسیار کم، سهام مستعد رشد را از بین تعداد زیاد نماد موجود در بازار شناسایی و برای سرمایه‌گذار طبقه‌بندی می‌کنند. استفاده از فیلتر نوسان گیری روزانه در بورس با توجه به زمان کوتاهی که یک سرمایه‌گذار برای بررسی و انتخاب سهام مناسب برای سرمایه‌گذاری در اختیار دارد، اهمیت زیادی دارد. گذشت زمان در نوسانگیری موجب از بین رفتن فرصت‌های معاملاتی پرسود خواهد شد.

فیلتر‌های متعددی برای نوسان گیری روزانه وجود دارد که هر کدام دستورالعمل مشخص خود را دارند و ویژگی خاصی را بررسی می‌کنند. فیلتر بازگشت قیمتی برای نوسان گیری روزانه، فیلتر سهامی که در طول روز نوسان بالایی داشته‌است، فیلتر سهم‌های در حال صعود روزانه، فیلتر رنج مثبت و منفی، فیلتر نمادهای در آستانه صف خرید و فیلتر حجم خرید چند برابر حجم فروش، از جمله بهترین فیلترهای نوسان گیری روزانه در بورس به شمار می‌آیند.

فیلتر نوسان گیری از صف فروش

استفاده از تکنیک فیلترنویسی تاثیر زیادی در موفقیت معاملاتی معامله‌گران دارد و به آن‌ها برای پیدا کردن سهام با احتمال سوددهی بالا در بازار بورس کمک زیادی می‌کند. گاهی برای یک موقعیت نوسانگیری نیاز به چک کردن تمام اطلاعات مربوط به سهم نیست. فیلترنویسی باعث پالایش اطلاعات دریافتی می‌شود. یکی از مواردی که برای نوسان گیری روزانه اهمیت دارد، تشخیص زمان جمع شدن صف فروش سهم است.

گاهی برخی از سهم‌ها حتی با صف‌های فروش سنگین به یک باره تغییر موضع می‌دهند؛ به طوری که دیگر هیچ اثری از صف فروش در تابلو معاملاتی آن‌ها دیده نمی‌شود. در چنین حالتی افرادی که بتوانند در زمان درست وارد سهم شوند، می‌توانند سود خوبی از این سهم‌ها در معامله به دست آورند. فیلتر جمع شدن صف فروش یکی از فیلترهای بورسی است که به معامله‌گر نمادی که آماده رشد است و در حال جمع‌آوری صف فروش است را نشان می‌دهد.

کد این فیلتر مطابق زیر است:

 

True == function()
{ if ((tvol) > (bvol) && (pmin) == (tmin) && ( (pl)-(pc)) / (pl) * 100 > 1.5 && (ct).Sell_CountI >= (ct).Buy_CountI && (tno) > 20)
{ return true; }
else
{ return false; }
} ()

شما می‌توانید با وارد کردن این قطعه کد در قسمت مربوط به فیلترینگ سهام در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، به شناسایی سهم‌هایی بپردازید که معاملات آن‌ها به سمت جمع‌آوری صف فروش و رشد پیش می‌رود. شناسایی این دسته از نمادهای معاملاتی در بازار با استفاده از فیلتر نوسان گیری از صف فروش به سادگی انجام می‌شود.

بهترین روش نوسان گیری در بورس چیست؟

نوسان گیری در بازار بورس یکی از انواع استراتژی سرمایه‌گذاری در این بازار است. این که بهترین روش نوسان گیری در بورس کدام روش است، بستگی به معامله‌گر و شرایط او خواهد داشت. به عبارت بهتر، بهترین روش نوسان گیری می‌تواند برای هر معامله‌گر متفاوت باشد اما برای نوسانگیری موفق و انتخاب بهترین روش نوسان گیری در بازار بورس باید نکاتی را رعایت کرد.

برای نوسان گیری باید سهمی را انتخاب کنید که دارای روندی قدرتمند است. روند صعودی قدرتمند به جای صف خریدهای متوالی هر روز در محدوده مثبت آغاز به کار می‌کند. سهم در روند صعودی قوی باید حجم بالای معاملاتی داشته باشد و برخلاف تصور عموم که صف خرید را نشانه قدرتمندی صعود می‌دانند، روزانه باید نقدینگی در نماد با ورود سهامداران جدید تقویت شود. معمولا روند صعودی قدرتمند و پایدار باید روزانه فرصت خرید به معامله‌گر بدهد و کندل بالاتری خلق کند، البته باید به تعداد خریدار و فروشنده هم دقت شود. معمولا این طور است که هر چه تعداد خریداران بیشتر از فروشندگان باشد، خریداران قدرت بیشتری پیدا می‌کنند و احتمال صعود سهم بیشتر است.

در نهایت فراموش نکنید که متناسب با بازه نوسانگیری خود، روند معاملات را دنبال کنید. اگر از روند صعودی سهم مطمئن هستید بهتر است در بازه‌های زمانی مناسب، سهم و شرایط آن را بررسی کنید. تمام سهام بازار به صورت روزانه نوسان قیمتی را تجربه می‌کنند و مدام در حال معامله هستند. گاهی بررسی بیش از حد باعث می‌شود تا با مشاهده وضعیت خلاف میل خود، دست به فروش سهام بزنید و از رشد آن جا بمانید. با این که باید از بررسی مداوم سهام برای جلوگیری از خروج هیجانی از سهم دست بردارید، اما این به این معنی نیست که بررسی روند سهم را از یاد ببرید. برای موفقیت در نوسان گیری باید به روز باشید و وضعیت روند سهم، اندیکاتورها و حجم معاملات آن را بررسی کنید تا در صورت نیاز به سرعت از معامله خارج شوید.

سخن آخر

در این مطلب مفهوم نوسان گیری در بورس را بررسی کردیم و با مضرات و مزایای آن به خوبی آشنا شدیم. سرمایه‌گذاران شناخته‌شده‌ای مانند ویکتور نیدهوفر، سفته‌بازی را روشی با سوددهی بالا معرفی می‌کنند و از طرفی برخی از بزرگان بازار بورس جهان مثل وارن بافت و راکش جونجونوال، طرفدار سرمایه‌گذاری بلندمدت یا سهامداری هستند.

به هر حال انتخاب بین نوسان گیری و سهامداری به عواملی مانند میزان ریسک‌پذیری فرد، تجربه، مقدار سرمایه، میزان برخورداری از دانش و مهارت و توانایی اخذ تصمیم در لحظه، بستگی دارد. این انتخاب می‌تواند فرد را به یک نوسان‌گیر موفق یا سهامداری قدرتمند تبدیل کند. به عبارتی انتخاب بین این دو روش با توجه به ویژگی‌های هر فرد نتایج متفاوتی را در پی خواهد شد؛ بنابراین برای موفقیت در بازار بورس به جای تمرکز بر سود بالا در کوتاه‌مدت باید بتوانید راه و روش مناسب خود را پیدا کنید.

سوالات متدوال

نوسان گیری در بورس چیست؟

نوسان گیری در بورس یک نوع استراتژی معاملاتی است. در بازار بورس، واژه‌های «نوسان گیر» یا «سفته باز» به معامله‌گرانی اطلاق می‌شود که با هدف کسب سود ناشی از تغییرات قیمت سهم، وارد مبادلات با ریسک زیاد می‌شوند.

چند دسته از نوسان‌گیران در بازار بورس فعالیت می‌کنند؟

سه دسته از نوسان‌گیران در بازار بورس فعالیت می‌کنند. گروه اول، در بلندمدت و طی چند ماه با تمرکز بر اطلاعات مالی و تحلیل بنیادی سهام نوسان گیری می‌کنند. گروه دوم، با استفاده از تحلیل تکنیکال نوسان گیری می‌کنند. گروه سوم هم با استفاده از جو حاکم بر بازار نوسان گیری روزانه انجام می‌دهند.

ابزارهای مناسب برای نوسان‌گیری کدامند؟

ابزارهای مناسب نوسان‌گیری شامل: اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال، فیلترنویسی، سیگنال‌های نوسان‌گیری و… است.

64 پاسخ به “آموزش نوسان گیری در بورس (راهنمای کامل)”

 1. AM5768 گفت:

  واقعا مطالبی و آموزش ها خیلی کمک کننده هست، متشکرم

  ۰
 2. AK6766 گفت:

  بسیار سپاسگزارم. لطفا در مورد استراتژی های نوسان گیری مطالب آموزشی بیشتری ارائه بفرمایید.

  ۰
 3. AK7151 گفت:

  با سلام.. در سوال ۹۷۰۵۰۲۴ در گزینه دو دریافت طلب از بدهکاران یا از طریق افزایش وجه نقد یا از طریق افزایش حسابهای دریافتنی باعث افزایش دارایی های جاری شده لذا باعث افزایش نسبت جاری میشود. به نظر بنده گزینه اعلامی شما غلط می باشد. لطفا اگر اینطور نیست کمی بیشتر توضیح بفرمایید که چرا بنظر شما دریافت طلب از بدهکاران باعث افزایش دارایی های جاری نمی شود؟؟؟؟

  ۱
 4. AK8490 گفت:

  جالب بود در صورت امکان یک مثال با روش درست زده شود

  ۲
 5. AM7347 گفت:

  سپاس فراوان
  برای منی که تازه وارد این بازار شدم خیلی نکات اموزنده ای داشت

  ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید: