نقش پتروشیمی در اقتصاد و بازار سرمایه کشور

 • ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۶۰ نظر
 • ۳۹۶۰ مشاهده
نقش پتروشیمی در اقتصاد

پتروشیمی ازجمله صنایع راهبردی است که به‌عنوان ارزآورترین صنعت کشور، از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. به‌خصوص با تغییر سیاست کشور از خام فروشی نفت خام به سمت تولید محصولات باارزش افزوده بالا، تولیدات پتروشیمی همواره بخش مهمی از صادرات کشورهای تولیدکننده این محصولات را به خود اختصاص می‌دهد.

کشور ایران نیز که طبق آمارها جزو چهار کشور اول در ذخایر نفت جهان و دومین کشور در ذخایر گاز جهان محسوب می‌گردد، از این قاعده مستثنی نیست. ازآنجایی‌که سیاست ایران در قبال فروش نفت در حال تغییر است و دولت قصد دارد به‌جای خام فروشی نفت و گاز، با پالایش و فرآوری آن به تولید فرآورده‌های نفتی و گازی بپردازد و سپس آن را در بازارهای جهانی به فروش برساند، لذا سرمایه گذاری زیادی در این زمینه در حال انجام است که مهم‌ترین آن می‌تواند پروژه سیراف باشد.

کاهش صادرات اتیلن به دلیل تغییر سیاست‌های صادراتی دولت مبنی بر کاهش صادرات مواد اولیه و افزایش صادرات محصولات باارزش افزوده بالاتر مانند پلی اتیلن، نمونه‌ای از آن است. پیش‌بینی‌ها حکایت از تغییر جهت صادرات مواد اولیه به سمت محصولات باارزش افزوده بالا دارد به‌طوری‌که تا سال ۲۰۲۱ انتظار می‌رود سهم صادراتی اتیلن کاهش و سهم صادراتی پلی اتیلن افزایش یابد. لازم به ذکر است که تحریم‌ها تأثیر بیشتری بر صادرات اتیلن داشته و بر صادرات پلی اتیلن تأثیر چندانی نداشته است. ایران در صنعت پتروشیمی نسبت به بسیاری از کشورهای جهان دارای مزیت نسبی نیز است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱. دسترسی به منابع غنی گاز و میعانات گازی
۲. دسترسی به آب‌های بین‌المللی
۳. موقعیت جغرافیایی مناسب به لحاظ نزدیکی به بازارهای آسیا ازجمله چین و هند و همچنین بازارهای اروپا از طریق ترکیه
۴.معافیت‌های مالیاتی که برای صادرات در نظر گرفته شده است.
۵.کمتر بودن نرخ خوراک مصرفی نسبت به سایر شرکت‌های خارجی (هرچند که شرکت‌های داخلی نسبت به نرخ خوراک معترض هستند.)

این صنعت پس از صنایع غذایی و خودروسازی سومین صنعت بزرگ جهان محسوب می‌شود. ایران به‌عنوان چهارمین تولیدکننده نفت جهان و با دارا بودن دومین ذخایر بزرگ گاز دنیا، ۸۰ درصد درآمدهای صادراتی خود را از نفت و گاز تأمین می‌کند و به دنبال سهم از بازار پتروشیمی جهانی است. صنایع پتروشیمی درواقع بخشی از صنایع شیمیایی است که فرآورده‌های شیمیایی را از مواد خام حاصل از نفت یا گاز طبیعی تولید می‌کند. صنعت پتروشیمی تأمین‌کننده اصلی مواد مصرفی موردنیاز در بیشتر صنایع شیمیایی، برق و الکترونیک، نساجی، پزشکی، خودروسازی، لوازم خانگی، غذایی و غیره محسوب می‌شود.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های صنعت پتروشیمی ارزش افزوده بسیار بالای آن است. بدین معنی که با تغییرات شیمیایی و فیزیکی بر روی هیدروکربورهای نفتی و گازی می‌توان ارزش محصول را به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داد. از ویژگی‌های دیگر این صنعت، تنوع محصولات آن و تأمین مواد اولیه هزاران کارگاه و کارخانه صنایع پایین‌دستی آن است که ازنظر اشتغال‌زایی و کسب درآمدهای ارزی و قطع وابستگی، نقش بسیار مؤثری در اقتصاد کشور دارد. تولید محصولات پتروشیمی به‌گونه‌ای است که یک واحد اصلی در بالادست، ماده اولیه واحدهای دیگر را تولید می‌کند. مانند واحد الفین که با تولید اتیلن و پروپیل نیاز واحدهای پلی‌اتیلن و پروپیل را تأمین می‌کند. در صنایع وابسته به نفت هر چه به‌طرف محصولات نزدیک به بازار مصرف متمایل شویم، با فرصت‌های شغلی بیشتر و کم‌هزینه‌تر روبرو هستیم. به‌گونه‌ای که طبق گزارشات معتبر بین‌المللی برای ایجاد هر شغل در صنعت پالایش، به حداقل ۵۰۰ هزار دلار و در صنایع بالادستی پتروشیمی ۳۶۰ هزار دلار سرمایه گذاری نیازمندیم. درحالی‌که در صنایع پایین‌دستی پتروشیمی نظیر صنایع پلاستیک با صرف هزینه‌ای به مراتب کمتر می‌توان به ایجاد اشتغال پرداخت. صنعت پتروشیمی نقش مهمی در اقتصاد، تولید و اشتغال ایفا می‌کند.

بورس کالا و معاملات پتروشیمی ها

در مقالات قبلی بورس کالا، پتروشیمی های فعال در بورس کالا را معرفی کردیم و همین‌طور محصولاتی که هر یک از این پتروشیمی‌ها در بورس کالا عرضه می‌کنند. نگاهی به بورس کالا در سال گذشته نشان می‌دهد در تالار پتروشیمی در سال ۹۸ نزدیک به ۲۲۵ هزار تن انواع کالا به ارزشی بیش از ۲۰ هزار میلیارد مورد معامله قرار گرفت. در این دوره مجتمع پتروشیمی اروند با فروش نزدیک به ۳۷ هزار تن انواع پلی وینیل کلراید و سود کاستیک و کسب سهم ۱۶ درصدی از حجم کل معاملات این تالار، رتبه نخست حجم معاملات را به خود تخصیص داد. ارزش معاملات این مجتمع پتروشیمی نیز به رقمی بیش از ۱۳۶۹ میلیارد ریال افزایش یافت.
پتروشیمی بندر امام نیز توانست با فروش حدود ۳۱ هزار تن انواع محصولات پلیمری شامل پلی اتیلن های سبک و سنگین پس از پتروشیمی اروند به‌عنوان دومین شرکت پرفروش این تالار در دوره مذکور معرفی شود. پتروشیمی پارس نیز با عرضه بیش از ۲۶ هزار تن محصول و فروش نزدیک به ۲۴ هزار تن آن رتبه سوم را به خود تخصیص داد. جایگاه چهارم و پنجم نیز به دو مجتمع پتروشیمی تندگویان و شازند اراک اختصاص یافت؛ اما ازنظر ارزش معاملات پتروشیمی بندر امام با ثبت ارزش ۲ هزار و ۶۸۴ میلیارد و ۴۸۶ میلیون ریال رتبه اول را کسب کرد. دو مجتمع پتروشیمی تندگویان و پتروشیمی شازند نیز ازنظر ارزش معاملات ماهانه در فروردین‌ماه امسال به ترتیب دوم و سوم شدند. پس از آن‌ها، دو مجتمع پتروشیمی پارس و امیرکبیر هم به ترتیب رتبه‌های بعدی را به خود تخصیص دادند.

نگاهی به سهام پتروشیمی ها

معمولاً پتروشیمی های فعال در بازار سرمایه بین سهامداران خود سود نقدی توزیع می‌کنند و اکثر سرمایه گذارانی که به دنبال سود نقدی سالیانه هستند، سهام پتروشیمی ها برای آنان جذابیت دارد. می‌توانید برای مشاهده وضعیت پتروشیمی ها و عملکرد آن‌ها در سال گذشته در مورد توزیع سود نقدی به سایت کدال مراجعه کنید. با بررسی عملکرد پتروشیمی‌ها متوجه این مطلب می‌شوید که معمولاً پتروشیمی‌ها درصد بالایی از سود محقق شده در یک سال مالی را به‌صورت نقدی بین سهامداران تقسیم می‌کنند. البته پتروشیمی‌های زیان‌ده هم وجود دارند و نباید همه شرکت‌های پتروشیمی را سودده دانست.

در مورد خرید سهام پتروشیمی باید به فاکتورهایی مانند مالکیت آن شرکت پتروشیمی توجه کرد. گاهی اوقات مالک یک پتروشیمی می‌تواند پتروشیمی بزرگ‌تری باشد. همین‌طور سود نقدی، یکی دیگر از فاکتورهایی است که شاید باعث جذابیت سهام پتروشیمی شود. یکی دیگر از نکاتی که در مورد خرید سهام پتروشیمی به خاطر جذابیت سود نقدی تقسیمی باید توجه شود درصد و تاریخ توزیع آن است که معمولاً تفاوتی با سال‌های قبل آن ندارد و با بررسی سوابق آن می‌توان خوش‌حساب بودن پتروشیمی‌ها را بررسی کرد.

نماد بازار نماد بازار
پارس – پتروشيمي پارس بورس – نقدی پترو گچساران – پتروشيمي گچساران فرابورس
پترول – گروه پتروشيمي س. ايرانيان بورس – نقدی پترو همدان – پتروشيمي ابن سينا همدان فرابورس
تاپيكو – س. نفت و گاز و پتروشيمي تأمين بورس – نقدی پتروباختر – پتروشيمي باختر فرابورس
جم – پتروشيمي جم بورس – نقدی پتروشيمي تبريز – پتروشيمي تبريز فرابورس
حپترو – حمل و نقل پتروشيمي( سهامي عام بورس – نقدی پتروشيمي دماوند – پتروشيمي دماوند فرابورس
خراسان – پتروشيمي خراسان بورس – نقدی پتروشيمي سلمان – پتروشيمي سلمان فارسي فرابورس
شاراك – پتروشيمي شازند بورس – نقدی پتروشيمي كوروش – توسعه صنايع پتروشيمي كوروش فرابورس
شپديس – پتروشيمي پرديس بورس – نقدی پتروشيمي مرجان – پتروشيمي مرجان فرابورس
شخارك – پتروشيمي‌ خارك‌ بورس – نقدی پتروشيمي همدان – پتروشيمي ابن سينا همدان فرابورس
شفن – پتروشيمي فناوران بورس – نقدی پتروكاويان – پتروشيمي كاويان فرابورس
شيراز – پتروشيمي‌شيراز بورس – نقدی پترومرواريد – پتروشيمي مرواريد فرابورس
فارس – صنايع پتروشيمي خليج فارس بورس – نقدی پتروممسني – پتروشيمي ممسني-پذيره نويسي فرابورس
كرماشا – صنايع پتروشيمي كرمانشاه بورس – نقدی پذيره-ستون – پذيره-پتروشيمي بيستون فرابورس
نوري – پتروشيمي نوري بورس – نقدی زاگرس – پتروشيمي زاگرس فرابورس
وپترو – سرمايه‌گذاري صنايع پتروشيمي‌ بورس – نقدی زنجان – پتروشيمي زنجان فرابورس
بوعلي – شركت پتروشيمي بوعلي سينا فرابورس شبصير – توليدات پتروشيمي قائد بصير فرابورس
پترو دماوند – پتروشيمي دماوند فرابورس شغدير – پتروشيمي غدير فرابورس
پترو دهدشت – پتروشيمي دهدشت-پذيره فرابورس شگويا – پتروشيمي تندگويان فرابورس
شکبیر (پتروشیمی امیر کبیر) فرابورس كالاي پتروشيمي – كالاي پتروشيمي فرابورس
مخازن پتروشيمي – پايانه ها و مخازن پتروشيمي فرابورس مارون – پتروشيمي مارون فرابورس

فاکتور های مهم در تحلیل بنیادی پتروشیمی ها

آنچه از رویدادهای مالی پتروشیمی باید بدانیم:
۱-اسامی سهامداران عمده شرکت
۲-پرداختنی‌های تجاری و غیرتجاری
۳-فروش پتروشیمی
۴-اطلاع از نرخ فروش محصولات پتروشیمی
۵-سایر داده‌های آماری مهم و مرتبط با فروش (اتفاقاتی که در اثر شرایط متغیر بازارها ممکن است برای محصولات آن پتروشیمی پیش آید)
۶-مواد اولیه پتروشیمی برای تولید محصولات خود
۷-بهای تمام‌شده محصولات پتروشیمی
۸-ریسک ها و فرصت‌های موجود بازار پتروشیمی

برای استفاده از تحلیل های مختلف بورس کالا و اطلاع از اخبار و میزان رقابت محصولات پتروشیمی های مختلف فعال در بورس کالا و بورس اوراق بهادار می‌توانید عضو کانال پترو پلیمر آگاه شوید.

@petropolymeragah

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

60 پاسخ به “نقش پتروشیمی در اقتصاد و بازار سرمایه کشور”

 1. علیرضا گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  میخواستم بدونم ایا برای خرید اعتبار اگر قرارداد اعتباری را امضا نکرده باشیم باید حتما حضوری به کارگزاری مراجعه کنیم و امضا کنیم یا خیر؟
  و اگر راه دیگری جز حضور در کارگزاری برای تایید این امر وجود دارد ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر.

  ۱۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   قرارداد اعتباری یک قرارداد مالی است که لازم است شما به صورت حضوری به یکی از شعب مراجعه و قرارداد را امضاء بفرمائید و متأسفانه در حال حاضر راه دیگری جز مراجعه حضوری وجود ندارد.

   ۱۲
   • پوریا گفت:

    سلام و خسته نباشید. در صورت داشتن قرارداد اعتباری قبلی اکنون اگر قصد تغییر سقف مبلغ قرارداد اعتباری داشته باشیم آیا راهی هست که نخواهیم به کارگزاری مراجعه کنیم؟

    ۲
 2. داود بهروز گفت:

  تلخترین ارز آوری برای هر کشوری دلارهای نفتی ست،امیدوارم روزی وابستگی اقتصاد به نفت قطع شود

  ۱۶
 3. Arash گفت:

  یکی از صنعت های مهم پتروشیمی و پالایشگاه ها هستن.

  ۱۰
 4. Mohammadaz گفت:

  خام فروشی نفت و گاز کمترین سوداوری را برای کشور دارد ولی اگر با صنایع پتروشیمی نفت و گاز را فراوری کنیم،می توانیم محصولات متنوعی تولید کنیم و فرصت های شغلی زیادی به وجود اوریم.

  ۱۴
 5. علی گفت:

  سهام خوبیه البته بلند مدت وزمان دار

  ۱۲
 6. حمید گفت:

  نرخ خوراک پتروشیمی ها یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در میزان درامد شرکت های پتروشیمی است و همین امر در افزایش بهای سهام انان اثر زیادی می گذارد دیگر عوامل تاثیر گذار در درامد انان نرخ ارز است

  ۲
 7. احسان مصطفی پور گفت:

  اصولا تو همه جای دنیا، پتروشیمی یه پای صنعته. تو ایران هم سرمایه گذاری تو پتروشیمی خیلی مهمه. همه سهام های معرفی شده قابل تامل هستند.

  ۴
 8. سعید گفت:

  سهام های پتروشیمی در بازه بلند مدت سود خوبی میدن

  ۳
 9. سروش گفت:

  تا حالا انقد به نقش پتروشیمی بر اقتصاد توجه نکرده بودم ممنون از اموزش عالی

  ۱
 10. میثم مختاری گفت:

  نفت همیشه سهم خوب بوده برای دید بلند مدت

  ۰
 11. سید گفت:

  دولت باید به فکر ارائه فرآورده های نفتی باشه تا خام و مفت فروشی نفت

  ۲
 12. محمد گفت:

  متأسفانه پتروشیمی های ایران از نوع بالادست بوده و مواد خام صنایع شیمیایی را تولید می کنند. متانول، پلی الفین های ساده و مواد آروماتیک مهم ترین تولیدات پتروشیمی های ما بوده که خود مواد اولیه صنایع شیمایی کشورهای خارجی هستند. امید است صنعت پتروشیمی به فکر تکمیل زنجیره های تولید بوده و مواد با ارزش افزوده بالاتر تولید نماید.

  ۵
 13. احسان گفت:

  در شرایط فعلی کشور پتروشیمی ها میتوانند سودآوری داشته باشند به شرط حمایت بیشتر

  ۲
 14. رحیم گفت:

  پتروشیمی ها نقش اصلی و اساسی را در تامین مواد اولیه شرکت های تولیدی دارند،رونق تولید پتروشیمی ها مستقیما روی پیشرفت دیگر شرکت های تولیدی وابسته به پتروشیمی تاثیر گذار است.

  ۳
 15. مجید گفت:

  اگه از پتانسیل‌های توی کشور استفاده بشه ملت هم نفعش رو میبر ن منظورم همون سهامداران هستند

  ۰
 16. سعید گفت:

  با توسعه صادرات محصولات پتروشیمی به کشورهای همجوار میتوان سود خوبی از این فراورده ها برای کشور کسب کرد.

  ۱
 17. محمد یادگاری گفت:

  پتروشیمی ها اکثر مواقع خوش درخشیدند .به امید روزای بهترو پرسودتر

  ۱
 18. محمد حسین رئیسی گفت:

  خام فروشی نفت و گاز کمترین سوداوری را برای کشور دارد ولی اگر با صنایع پتروشیمی نفت و گاز را فراوری کنیم،می توانیم محصولات متنوعی تولید کنیم و فرصت های شغلی زیادی به وجود اوریم.

  ۱
 19. hosein گفت:

  توسعه صنایع پتروشیمی نقش کلیدی در ایجاد اشتغال و پیشرفت کشور و جلوگیری از خام فروشی نفت دارند کما اینکه فروش محصولات آنها در بازار جهانی بسیار مقرون به صرفه تر از فروش نفت خام است و حاشیه امنیت و سود بیشتری برای کشور های نفت خیز دارند.

  ۰
 20. علی مرادی گفت:

  در حال حاضر بیش از ۵۰ شرکت پتروشیمی در کشور فعال هستند و بیش از ۵۰ میلیون تن محصول پتروشیمی تولید می‌کنند. این محصولات در پنج گروه عمده محصولات شیمیایی پایه، کودها، آروماتیک‌ها، پلیمرها و سوخت تقسیم‌بندی می‌شوند. برخی از این محصولات جزو محصولات بالادست پتروشیمی محسوب می‌شوند و خوراکشان از منابع هیدروکربوری نفت و گاز فرآورش و پالایش شده تامین می‌شود

  ۲
 21. احمدرنجبر گفت:

  سلام
  با تشکر از حسن توجهتون به ایت صنعت حساس
  این پیشرفت در گرو مدیریت صحیح سرمایست
  پذیرش و عرضه برخی نمادهای بی بنیان وفاقد وجود خارجی در این عرصه هم از علامت تعجب های بزرگ بورس کشورمونه

  ۱
 22. کیهان گفت:

  ارزش افزوده ای که میتوان از پالایش نفت خام بدست آورد چندین برابر قیمت فروش نفت خام هست

  ۴
 23. مریم گفت:

  پتروشیمی جز صنایع مادر واساسی هر کشور هست امیدوارم خام فروشی جاشو به فروش محصولات پتروشیمی بده

  ۴
 24. عباس محمدی گفت:

  ممنون از مطلب بسیار مفید شما بعضی از شرکت ها را اولین بار بود اسمشون می شنیدم و چقدر شرکت پتروشیمی داریم و امیدوارم در سال جهش تولید، این شرکت ها در تولید نقش زیادی ایفا کنند

  ۲
 25. djawad گفت:

  اقتصاد ما بیشتر به نفت بستگی داره به همین دلیل هر چقدر پتروشیمی ها بهتر عمل کنند ومحصولات متنوعی تولید کنند سود آوری خیلی زیادی نسبت به فروش نفت خام عاید کشور و اقتصاد میشه.

  ۰
 26. محمد روانشاد گفت:

  به نظر من تا زمانی که اقتصاد ما تک بعدی و متکی به نفت باشد قطعا بازار هم تحت تأثیر قرار می‌دهد لذا این افراد هستند که با قراردادن سرمایه دراختیار شرکت های بزرگ و کوچک زمینه ایجاد اقتصادی بنیادی را در کشور ایجاد میکنند

  ۰
 27. محمّدرضا ساجدی گفت:

  با ارزان شدن قیمت جهانی نفت خام، مسلماً قیمت بخش مهمی از خوراک اولیه کارخانجات پتروشیمی نیز کاهش خواهد یافت و این موضوع باعث کاهش قیمت تمام شده تولیدات و افزایش سود مربوطه خواهد شد.

  ۰
 28. ‌ جواد گفت:

  پتروشیمی گردش مالی بالایی دارد و از طرفی می تواند با فرآوری یکی از مهم ترین سرمایه های کشور یعنی نفت ، ارزش افزوده ی بالاتری نسبت به صادرات نفت خام داشته باشد. از طرفی گسترش این صنایع با کاهش میزان بیکاری همراه بوده و به افراد بیشتری را در چرخه ی گردش پول در کشور وارد می کند.

  ۰
 29. اصغر طارمی گفت:

  جلوگیری از خام فروشی، جذب سرمایه، ارز آوری و ایجاد اشتغال از محاسن صنایع پتروشیمی است و این موضوع بسیار ارزشمند است

  ۲
 30. حسین گفت:

  با رشد و تقویت صنعت پتروشیمی که موجب جلوگیری از خام فروشی نفت می شود می توان به درآمد ارزی بیشتری دست یافت.

  ۱
 31. یاسر گفت:

  به نظر من سهام نمادهای پتروشیمی برای بلند مدت سوداور خواهند بود.

  ۳
 32. ایمان گفت:

  فروش نفت خام با توجه به رقبای بزرگی ک داریم از جمله کشور های حوزه خلیج همیشه فارس سود کمی عاید کشورمون میکند. پس بهترین کار پالایش و فراوری نفت خام هست ک هم پر سود تر میباشد هم فرصت های شغلی برای جوانان کشورمون رو افزایش میدهد و هم رقبای کمتری در بازار فراوری نسبت ب نفت خام وجود دارد.

  ۱
 33. ئاکو گفت:

  امسال رشد خوبی رو پیش رو خواهند داشت

  ۰
 34. ماریه میرزاآقاییان گفت:

  مهمترین درآمد کشور از محصولات پتروشیمیه هرچقدر تو این زمینه بهتر عمل کنه سود سهام در بورس بیشتر میشه

  ۰
 35. محمد طهماسبی گفت:

  پتروشیمی به نظر بنده
  از سهام کم ریسک میباشد
  البته در دیدگاه بلند مدت.

  ۰
 36. pershoo گفت:

  سلام
  من حدود دو هفته پیش به یکی از کارگزاری هاتون رفتم برای قرار داد اعتباری ولی مسئول اونجا گفتن که یک همچین چیزی بهشون ابلاغ نشد میشه بگید الان من باید چیکار کنم .

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   لطفا جهت پیگیری با شماره ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ یا ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش آنلاین از شنبه تا چهارشنبه از ۸ صبح تا ۱۶ تماس بگیرید .

   ۱
 37. Parsmagic گفت:

  اگرچه سهام پروشیمی های بزرگ هم با تاثیر از بازار اصلاحی دچار افت قیمت در هر واحد سهم شدند اما این بنیادی ها همواره پرسود هستند باید صبور بود تا سود خوبی کسب کرد

  ۰
 38. Karim گفت:

  حتما باید حضوری بری و قرارداد امضا کنی

  ۰
 39. فرهاد گفت:

  شرکتای پتروشیمی کاملا مناسب برای سرمایه گذاری های بلند مدت هستن

  ۰
 40. مجید گفت:

  پتروشیمی و نفت تو بلند مدت میتونن سدوده باشن و باید صبور بود

  ۰
 41. امین گفت:

  سهام خوبی هست و به نظر بنده در سرمایه گذاری بلند مدت سود خوبی میشه بدست اورد

  ۰
 42. قدرت اله مریخ گفت:

  با افزایش قیمت فراورده های نفتی و نفت پتروشیمی ها دارای بهترین عملکرد در بورس می شوند و با کاهش محصولات دارای عملکرد کم تحریم نیز در بازدهی پتروشیمی ها موثر است

  ۰
 43. یاسین گفت:

  پتروشیمی سهامش خوبه

  ۰
 44. نفیسه گفت:

  از قدیم همیشه نفت یه سرمایه بوده و تا به حال هم هست

  ۱
 45. راحله دهقانی گفت:

  فکر میکنم جزو سهامای بنیادی باشه و برای بلند مدت خوبه

  ۱
 46. احمد گفت:

  اگر پتروشیمی و پالایشگاه در ایران رشد کنه دیگه عملا تحریم نفت هیچ کاری نمیتونه با اقتصاد داشته باشه

  ۰
 47. پتروشیمی ها نقش همهی در بورس دارا بوده و بهترین مکان برای سرمایه گذاری به نظرمن هستش

  ۱
 48. حسین گفت:

  صنعت بسیارمهمی هست وبایدخیلی بیشتربهش توجه بشه درسهام اینگونه شرکتها دربلند مدت هم خیلی خوب جواب میده

  ۱
 49. fd گفت:

  یکی از صنعت های مهم پتروشیمی و پالایشگاه ها هستن

  ۰
 50. قاسم گفت:

  دوستان گل کشور ما در حال حاضر صادرات پتروشیمی خیلی خوبی داره و بنظرم توی پرتفو حتما از پالایشگاهیها بخصوص عرضه اولیه هاش سهام داشته باشین

  ۱
 51. حسین سپهری گفت:

  با واکنش عالی شاخص کل در روز ۷ خرداد
  و گارد صعودی پتروشیمی‌ها
  منتظر روزهای خوب برای این شاخص باید باشیم

  ۱
 52. موسی نوروزی گفت:

  سلام بنظر من اگه پتروشیمی و صنایع وابسته بخوبی راه بیافته هم مشکل بیکاری و هم مشکل وابستگی به نفت خام از بین میره و کشور سیر صعودی میگیره پس سرمایه گذاری در پتروشیمی معامله ای سود-سود هستش.

  ۰
 53. مصطفی گفت:

  گروه پتروشیمی همیشه جزء گروههای پرطرفدار بوده و واسه سرمایه گذاری مناسبه

  ۰
 54. اسماعیلی گفت:

  کشور ما در صنعت پتروشیمی از بهترین های خاورمیانه است. شاید اگر این صنعت نبود در تحریم ها کمر اقتصاد کشور می شکست.

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: