نقش بورس در اقتصاد یک کشور چیست؟

 • ۲۳ بهمن ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۵۲ نظر
 • ۴۱۶۳ مشاهده
نقش بورس در اقتصاد یک کشور

مهم‌ترین هدفی که همه کشورها و جوامع در تلاش برای رسیدن به آن هستند، رشد و توسعه اقتصادی است. تأمین یک زندگی مناسب برای همه افراد جامعه، همواره در سرلوحه اهداف و برنامه‌ریزی‌های گوناگون کشورها قرار دارد و اصلی‌ترین عامل توسعه جوامع، رشد اقتصاد آن‌ها است. سرمایه گذاری در بورس دارای اهمیت بسیار زیادی در سامانه‌های اقتصادی است و به عبارتی به‌عنوان دماسنج اقتصادی کشورها عمل می‌کند.نقش بورس در اقتصاد یک کشور نقشی است که آن را نمیتوان نادیده گرفت.

نقش بورس در اقتصاد یک کشور چیست؟

تاثیر بورس در اقتصاد ایران

رشد و توسعه اقتصادی، نیازمند سرمایه گذاری های کلان است و این سرمایه‌گذاری‌ها هیچ‌گاه نمی‌توانند بر اساس بازار منابع کوتاه‌مدت تأمین مالی شوند. ایجاد یک بازار سرمایه قوی و کارآمد زیرساخت اساسی تأمین مالی بلندمدت هر کشور را تشکیل می‌دهد. شاید بتوان رسمی بودن، شفافیت و برخورداری از پشتوانه محکم قانونی را مهم‌ترین تفاوت‌های بازار بورس با بازارهای سنتی دانست. یک عقیده متداول این است که رونق بازار بورس، بازتاب اقتصاد در حال پیشرفت است که در بلندمدت ارتباط مثبت و دوطرفه‌ای میان رشد اقتصادی و شاخص‌های توسعه بازار بورس به وجود می‌آورد. در ادامه به نقش بورس در اقتصاد کشور می‌پردازیم:

تأمین سرمایه

از طریق بازارهای مالی می‌توان فرآیند تشکیل سرمایه را سرعت بخشید. بازارهای مالی به دلیل نقشی که در گردآوری منابع مالی از طریق پس‌اندازهای کوچک و بزرگ دارند و هم‌چنین نقشی که در هدایت منابع مالی به‌سوی مصارف و نیازهای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مولد اقتصادی دارند، مورد توجه‌اند. به‌طورکلی هدف از تشکیل بورس، جمع‌آوری سرمایه‌ها و هدایت آن به سمت فعالیت‌های اقتصادی است. بازار بورس به کسب‌وکارها و کارآفرینان کشور به‌منظور ارائه سرمایه به شرکت‌هایی که به آن نیاز دارند، می‌تواند کمک ‌کند. در یک اقتصاد سالم و پویا، با این روش می‌توان از حرکت سرمایه‌ها به‌سوی فعالیت‌های سفته بازانه جلوگیری نمود.

فرض کنید شرکتی پس از انجام مطالعات کارشناسی، به این نتیجه رسیده است که با افزایش تعداد خطوط تولید خود، می‌تواند محصول جدیدی را به بازار عرضه کند. طبیعت موفقیت شرکت در راه‌اندازی خط تولید جدید، منجر به افزایش میزان تولید، فروش و سودآوری شرکت، ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر و درنهایت، رشد و رونق اقتصادی خواهد شد؛ اما شرکت برای راه‌اندازی این خط تولید، نیاز به پـول دارد. یک راه متداول، مراجعه مسئولان شرکت به بانک و دریافت تسهیلات بانکی است. این روش ازنظر زمانی، معمولاً فرایندی زمان‌بر و طولانی است. همچنین هزینه بالایی را به شرکت تحمیل می‌کند؛ اما در کنار این، روش دیگـری هم وجود دارد که تأمین مالـی از طریق بورس اوراق بهـادار است. در این روش، شرکت می‌تواند در صورت پذیرش در بورس، طرح توجیهی خود برای راه‌اندازی خط تولید جدید را به بورس ارائه کند. درصورتی‌که کارشناسان بورس تشخیص دهند که طرح ارائه شده، ازنظر میزان سودآوری و سایر شرایط، طرح قابل قبولی است، به شرکت اجازه می‌دهند تا با عرضه و فروش سهام جدید به سرمایه‌گذاران در بورس اوراق بهادار، منابع مالی موردنیاز خود را برای راه‌اندازی خط تولید جدید تأمین کند.

حفظ سرمایه

ارزش پول به‌مرورزمان کاهش پیدا می‌کند و با توجه به تورم موجود در جامعه درصورتی‌که پس‌اندازها در جای مناسبی سرمایه گذاری نشوند، ارزش آن کاسته خواهد شد؛ بنابراین جذب پس‌اندازهای راکد و به‌کارگیری آن در تولیدات، ایجاد امکانات و تسهیلات برای مشارکت عموم مردم باعث شده که بورس به‌عنوان یک اهرم مهم در کنترل نرخ تورم و افزایش نرخ رشد پس‌انداز، نقش مهمی را در جامعه ایفا کند. لازمه ورود به بازار بورس، دریافت کد بورسی است. درنتیجه سرمایه‌گذارانی که اقدام به خرید سهام شرکت‌ها می‌کنند از سرمایه خود در مقابل تورم محافظت می‌کنند.

قابلیت نقد شوندگی بالا

قابلیت نقد شوندگی بالای بازار بورس، سرمایه گذاران را در معاملات عمومی به آرامش می‌رساند و می‌توانند سهام خود را در هر زمانی که خواستند از سرمایه‌گذاری خارج کنند و به فروش برسانند. همین ویژگی از مهم‌ترین مزیت‌هایی است که بورس را از بازارهای دیگر بخصوص مسکن جدا می‌کند و افراد زیادی را به سمت خود می‌کشاند. نوسان گیران از این قابلیت بازار بورس بیشترین استفاده را می‌کنند.

شفافیت و امنیت در سرمایه گذاری

یکی از مهم‌ترین مزایای سرمایه گذاری در بورس، امنیت در سرمایه‌گذاری است. علت اهمیت بالای بورس در اقتصاد کشورها، تصویب و اجرای قوانین و مقررات متعدد درزمینهٔ بورس و حمایت از سرمایه گذاران این بازار در همه جای دنیا است. هم‌چنین شرکت‌ها موظف هستند همه اطلاعات مهم خود مانند اطلاعات مالی، برنامه‌ها و… را به بورس اعلام نمایند.

بنابراین بازار سهام شرایطی را فراهم کرده که اطلاعات موردنیاز به‌راحتی در اختیار سرمایه ‌گذار قرار گیرد تا سرمایه‌گذار با اطمینان بیش‌تری سرمایه‌گذاری کند. از طرفی به دلیل این‌که بازار سرمایه، شرکت‌ها را بهتر و قوی‌تر کنترل می‌کند، می‌تواند منافع مشترکی بین مالکان شرکت‌های سرمایه پذیر و سهامداران ایجاد کند. تمام این موارد کمک می‌کند که افراد به فکر استفاده و کسب سود از پس‌اندازهای خود باشند و آن‌ها را درجایی مناسب سرمایه‌گذاری کنند. درنتیجه بورس نیز با جمع‌آوری سرمایه‌های خرد سبب رشد اقتصادی می‌شود.

کسب درآمد

یکی از مهم‌ترین اهداف هر فرد در سرمایه گذاری، کسب درآمد و سود است. سرمایه گذاری در بورس اگر به‌صورت صحیح و آگاهانه باشد، می‌تواند از طریق دریافت سود نقدی یا DPS و افزایش قیمت سهام کسب درآمد کند. سرمایه گذاران در بورس با بررسی و تحلیل بنیادی اطلاعات منتشرشده شرکت ها، سهام شرکت ها را انتخاب می‌کنند و پس از تحلیل تکنیکال شرکت وارد سهم می‌شوند. ازاین‌رو بورس درواقع فضای رقابتی میان شرکت‌ها ایجاد کرده تا شرکت‌های موفق و سودآور به کار خود ادامه دهند.

شاخص سلامت

سرمایه گذاری در بورس به‌عنوان یکی از پارامترهای سنجش سلامت و یا بیماری اقتصادی کشورها در نظر گرفته می‌شود. در حقیقت بدون وجود منابع مالی، شرکت های اقتصادی نمی‌توانند بسیاری از فعالیت‌های خود را به‌درستی اجرا کنند و همین امر موجب صدمه به اقتصاد خواهد شد. روند تغییرات بورس داخلی (افزایش و کاهش) موجب تغییرات اقتصادی داخلی می‌شود. ارتباط بین جامعه و بورس آن‌چنان عمیق است که تحلیل گران می‌توانند بر اقتصاد داخلی و یا بازار سهام تأثیر بگذارند.

کنترل ریسک

ریسک سرمایه گذاری باوجود بازار بورس کاهش پیدا می‌کند. اگر بازارهای سرمایه‌گذاری مانند بورس وجود نداشته باشند، دارایی‌های سرمایه‌ گذاری از پروژه‌های بلندمدت خارج می‌شوند و باعث کاهش رشد اقتصادی خواهند شد. بازار سرمایه با جمع‌آوری حداقل مبلغ خرید در بورس برای سرمایه‌گذاران امکان سرمایه‌گذاری بلندمدت را ایجاد می‌کند. افراد می‌توانند با حداقل مبلغ خرید در بورس در تعداد زیادی از شرکت‌ها، سرمایه‌ گذاری کنند و اقتصاد را در جهت سرمایه ‌گذاری در پروژه‌هایی با ریسک بالا سوق دهند و موجب تحریک رشد اقتصادی شوند.

به‌طورکلی رابطه بین بازار بورس و رشد اقتصادی در دهه‌های اخیر به‌عنوان یکی از محورهای اصلی در ادبیات توسعه مالی مطرح شده است. بر اساس این ادبیات، بازار بورس نقش اساسی در رشد اقتصادی دارد و به دلیل ایفای نقش واسطه‌ای در تخصیص منابع به همه بخش‌های اقتصادی و نیز تشویق پس‌اندازها و استفاده کارا از آن‌ها، سهم عمده‌ای در رشد بلندمدت اقتصادی دارد. از سوی دیگر رشد اقتصادی با افزایش ظرفیت تولید و سرمایه گذاری، بر افزایش اشتغال تأثیرگذار است. افزایش دسترسی به ابزارهای مالی و نهادهای مالی، هزینه اطلاعات و مبادلات را در اقتصاد کاهش می‌دهد و سبب رشد اقتصادی، افزایش سرمایه گذاری، بهبود اشتغال و درمجموع افزایش رفاه جامعه خواهد شد.

سخن آخر

ایجاد منبع سرمایه برای کسب‌وکار، امکان سرمایه‌گذاری خارجی و ایجاد منبع برای بودجه دولت، از خصوصیات بازار بورس است که کمک به رشد اقتصاد کشورها کرده و تأثیر مثبتی در اقتصاد دنیا دارد. درمجموع می‌توان گفت که بازارهای مالی با جمع‌آوری پس‌اندازهای کوچک و بزرگ و هدایت آن‌ها به‌سوی بخش‌های مولد اقتصادی، از طریق ایجاد رغبت در افراد، برای سرمایه‌گذاری در بورس می‌توانند نقش بسزایی در پیشرفت اقتصادی کشورها و درنهایت پیشرفت اقتصاد دنیا داشته باشند. زمانی که اقتصاد کشوری رشد کند، کشورهای دیگر نیز برای رشد اقتصادی کشور خود تلاش بیشتری می‌کنند و بازار سهام می‌تواند کمک گسترده‌ای به آن‌ها نماید که درنتیجه این پیشرفت‌ها، اقتصاد دنیا پیشرفت خواهد کرد.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

52 پاسخ به “نقش بورس در اقتصاد یک کشور چیست؟”

 1. mostafa.hossini گفت:

  برگذاری همایش با توجه به تنوع شهر های برگذاری می تواند حد اکثر بازده ای را داشته باشد

  ۴
 2. mostafa.hossini گفت:

  برای شرکت در کلاس های غیر حضوری چه باید بکنیم؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   با مراجعه به "ویترین باشگاه " میتوانید از برنامه آموزشی آگاه مطلع شوید.جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ داخلی ۴ بخش آموزش کارگزاری آگاه تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 3. وحید گفت:

  بازار بورس ایران خوشبختانه در اوج گرفتن خودش قرار داره و بسی جای امیدواریست و کارگزاری آگاه با توجه به به روز بودن و آپدیت برنامه ها خیلی خوب پیش میره و جای زیادی دارن .

  ۱۲
 4. رضا طاهری گفت:

  هدف اول در بورس حفظ سرمایه میباشد

  ۱۱
 5. محسن گفت:

  سلام، وقت بخیر، چطور میتونم وجه نقد باشگاه رو بجز روش خرید و فروش سهام انجام داد؟

  ۲
 6. tdr گفت:

  بهترین نقش شکوفا شدن تولید می باشد

  ۱۰
 7. حیدری گفت:

  بهترین راه حل برای حل مشکل تولید حرکت سرمایه به سمت بورس کشور می باشد

  ۱۱
 8. صدقی گفت:

  سرمایه گذاری در بورس رابطه برد و برد است. هم برای سرمایه گذار و هم برای شرکت‌ و کشور

  ۱۳
 9. رحیم گفت:

  با توجه به بازارهای سرمایه گذاری دیگر در ایران حتی با وجود ریسک شاید بتوان گفت بازار بورس مطمئن تر و پر بازده تر از بقیه هست

  ۷
 10. حانیه گفت:

  سلام. ممنون بابت مطالب عالیتون.
  یه سوال دارم، من دی ماه فعال شدم و چند روز پیش مقداری امتیاز به معرفم انتقال دادم و الان سطحم پایین اومده ؟

  ۲
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که امتیاز بآشگاه خود را به کد بآشگاهی دیگری انتقال می دهید به دلیل اینکه امتیازهای شماکاهش می یابد سطح شما نیز کاهش می باید.

   ۱
 11. مرادی گفت:

  حضور و شرکت مردم در سرمایه گذاری تولید یک کشور از طریق مشارکت در بورس از مهمترین راه های پیشرفت اقتصاد یک جامعه محسوب می شود، از طرفی حفظ سرمایه و سود بردن نیز از اهداف هر فرد سرمایه گذار در بورس است که می تواند در فعل و انفعالات سرمایه گذاری نقش مثبتی داشته باشد.

  ۳
 12. Sohrab گفت:

  کشوندن سرمایه از بانک به بورس باعث میشه ثروت از حالت راکد به پویا تبدیل بشه

  ۴
 13. میم گفت:

  با سلام.من چهارشنبه ۲۳ بهمن بسته تحلیلی همفکران یکروزه خریدم.اما به هیچ وجه امکان ورود به سایت ممکن نبود.پیغام خطای مدیریت نشده میداد.امروز هم همین مشکل وجود داشت.و کدامنیتی پذیرفته نمیشد.برای ورود چکار باید کنم؟برای برگشت هزینه پرداخت شده چکار باید کنم؟

  ۲
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت پیگیری فعال شدن بسته های تحلیلی همفکران ، لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ داخلی ۷ بخش همکفران تماس حاصل فرمائید.

   ۲
 14. سیامک گفت:

  با سلام
  بنده یکی از تازه واردین به این حوزه هستم یک سوالی که داشتم آیا می توان فقط یک سهم را از یک نماد خریداری نمود یا حداقل کفی در این ضمینه وجود دارد؟
  با تشکر

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   حداقل سفارش شما در پنل آنلاین باید ۱۰۰ هزار تومن باشد اما در پنل افلاین هیچ محدودیتی برای ثپت سفارش ندارید. اگر بخواهید زیر ۱۰۰ هزار تومن بفروشید باید از پنل آفلاین اقدام کنید.

   ۰
  • agah40 گفت:

   امیدوارم افراد جامعه با وارد کردن سرمایه خود در بورس باعث رونق اقتصادی وکاهش تورم شوند

   ۰
 15. جلال احمدی حسن آباد گفت:

  با فراگیر تر شدن بورس و دانش آن در بین مردم کشور به سمت پیشرفت خواهد رفت.

  ۰
 16. حامد گفت:

  با تشکر از مطالب مفیدتون. کلاسای آنلاین هم برگزار میکنید؟ از کجا میشه ثبت نام کرد؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   با مراجعه به "ویترین باشگاه " در لینک زیر میتوانید از برنامه آموزشی آگاه مطلع شوید.جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ داخلی ۴ بخش آموزش کارگزاری آگاه تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 17. پویا گفت:

  بسته های اموزشی رو از کجا میشه خرید

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   با مراجعه به "ویترین باشگاه " در لینک زیر میتوانید از برنامه آموزشی آگاه مطلع شوید و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ داخلی ۴ بخش آموزش کارگزاری آگاه تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 18. Si.kamrani گفت:

  زمان عرضه اولیه بعدی چه موقع است؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   اطلاعیه عرضه اولیه توسط سازمان بورس به طور معمول دو روز قبل از عرضه منتشر می شود. در سامانه معاملاتی آنلاین بالای صفحه یک دکمه زردرنگ است که روی آن نوشته عرضه اولیه که از طریق آن میتوانید سفارش خود را به صورت آفلاین ثبت نمایید.

   ۲
 19. ابوالفضل گفت:

  فکر نمیکردم بورس تو اقتصاد انقدر تاثیر داشته باشه واقعا ممنون برای مطلب خوبتون

  ۰
 20. عاطفه گفت:

  بازاربورس درایران بهترین چیزبرای سرمایه گذاری اینده فرزندانمان است

  ۰
 21. مجید گفت:

  سلام خسته نباشید چطوری می توان در کلاس های غیر حضور ثبت نام کرد

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   با مراجعه به "ویترین باشگاه " میتوانید از برنامه آموزشی آگاه مطلع شوید.جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ داخلی ۴ بخش آموزش کارگزاری آگاه تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 22. ع.ن گفت:

  با سلام و خداقوت
  بسیار مطالب ارزشمند و آموزنده ای را ارائه می دهید
  برای خرید عرضه اولیه قرن من افلاین ثبت درخواست را انجام داده بودم آیا نیاز است دوباره در ساعت مقرر ثبت انلاین انجام دهم ؟ از شما کمال تشکر و قدردانی را داریم.

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر ، در صورتی که سفار شخرید عرضه اولیه را به درستی با رعایت حجم و قیمتی که در اطلاعیه عرضه ثبت نمائید ،عرضه اولیه خریداری می شود و نیازی به ثبت در ساعت مقرر در سامانه معاملاتی آنلاین نمی باشد.

   ۰
 23. میثم گفت:

  امیدواریم با کاهش سود بانکی سرمایه ها به سمت بورس سرازیر بشه و باعث شکوفایی بورس و صنعت کشور و سودآوری برای سرمایه گزاران و سهامداران بشه

  ۲
 24. مرتضی گفت:

  بسیار مفید بود و توصیه میکنم تو همایش ها شرکت کنید

  ۰
 25. ahr گفت:

  برای ثبت نام‌در کلاس های اموزشی بورس بصورت تخصصی باید چیکار کنیم

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   با مراجعه به "ویترین باشگاه " در لینک زیر میتوانید از برنامه آموزشی آگاه مطلع شوید.جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۸۲۱۵۴۱۰۲ بخش آموزش کارگزاری آگاه تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 26. مجید منصوری گفت:

  سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه مساوی است با حمایت از کارگر و کالای ایرانی.
  با توجه به حضور پررنگ سرمایه‌گذارها در بازار سرمایه،امیدوارم مسولین امر هم قدر این موهبت را بدونند و در صیانت از سرمایه مردم تمام تلاششون را بکنند.
  پرورش این نهال نیازمند مراقبت همه جانبه و استفاده از تجربیات کشورهای موفق در این زمینه میباشد

  ۰
 27. حمید گفت:

  نه نظرم بورس بهترین روش برای سرمایه گذاری آینده است

  ۰
 28. محمود گفت:

  سلام. به نظر میاد که اقتصاد کشور از "بانک محور" به سمت "بورس محور" شدن میره

  ۴
 29. فیروز گفت:

  رشد بورس در صورتی ادامه خواهد یافت که شرکت های بورسی، در ارائه اطلاعات شفاف و دقیق عمل کنند تا با حرکت سرمایه به سویی شرکتهای بورسی، این شرکتها بتوانند کیفیت و کمیت تولید را بالا ببرند و بخش مصرف را نیز با تولید باکیفیت و نوآورانه و به صرفه توسعه دهند. و همچنین متولیان بورس، شرکتهای غیر بورسی قوی را وارد بورس کنند.

  ۰
 30. سیدمنصور گفت:

  سلام
  اگر سهام امین یکم را بنا نیاز ۲۷ ماه بفروشیم بابت این ۲۷روز سودی تعلق به سهامدار فروشنده برای اون ۲۷روز واریز میشود یا نه؟با تشکر

  ۰
 31. یاسین گفت:

  سلام دوست عزیز
  خیر ، در صورتی که سفار شخرید عرضه اولیه را به درستی با رعایت حجم و قیمتی که در اطلاعیه عرضه ثبت نمائید ،عرضه اولیه خریداری می شود و نیازی به ثبت در ساعت مقرر در سامانه معاملاتی آنلاین نمی باشد.

  ۰
 32. محمدمهدی دانش گفت:

  آیا میتوانیم مبلغ حساب باشگاه را با واریز نقدی افزایش داد؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   به دلیل قوانین مربوط به پولشویی، امکان واریز وجه به حساب بآشگاه، وجود ندارد.
   سه روش اصلی برای ساخت ریال بآشگاه در اختیار شما قرار دارد:
   ۱- انجام معاملات و دریافت تخفیف کارمزد.
   ۲- شرکت در مسابقات و دریافت هدایای نقدی آن.
   ۳-فعال شدن زیر مجموعه شما و دریافت هدیه نقدی

   ۰
 33. احمد حیدری گفت:

  امیدوارم در آینده نزدیک سرمایه های راکد مردم که عمدتا در حساب های بانکی خوابیده، به سمت سرمایه گذاری های مولد نظیر بورس روانه بشه تا سود ناشی از رشد اقتصادی کشور، بر سر سفره همه مردم دیده بشه انشاالله!

  ۰
 34. فاطمه گفت:

  تامین سرمایه ها هم خیلی کمک می کنند خدایی .
  تنوع صندوق های موجود در تامین سرمایه ها. راهکار خیلی خوبی برای آشنا کردن آحاد مردم با بازار بورس است.

  ۰
 35. Hamid گفت:

  بورس رو باید شغل اول به حساب آورد تا موفق بود.

  ۰
 36. بابک گفت:

  بازار بورس ایران بسیار جذاب و در صورت بستر سازی معاملات درهسته کارگزاری‌ها میتواند از این هم جذاب تر باشد

  ۰
 37. Hasti گفت:

  بعضی وقتا برای سرمایه گذاری دربورس هرجقد دیدگاهمون بلندمدت تر باشه..سودمون هم بیشترمیشه

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: