نحوه فروش در بازار آتی چگونه است؟

 • ۱۱ بهمن ۱۳۹۹
 • ۲ نظر
 • ۳۲۶۳ مشاهده

در ویدیو قبلی نحوه اخذ موقعیت خرید توضیح داده شد. در این ویدیو تصمیم داریم تا نحوه اخذ موقعیت فروش در بازار آتی را شرح بدهیم.

با توجه به ماهیت تعهدی قراردادهای آتی، چنانچه معامله گری انتظار کاهش قیمت دارائی پایه را داشته باشد، حتی اگر دارائی پایه را در اختیار نداشته باشد، می‌تواند اقدام به فروش در قراردادهای آتی نماید. برای گرفتن موقعیت تعهدی فروش در بازار آتی، کافیست به میزان وجه تضمین اولیه حساب آتی را شارژ نماید و سپس اقدام به ثبت سفارش فروش نماید. پس از انجام معامله فروش، معامله‌گر می‌تواند موقعیت باز فروش خود را در قسمت وضعیت موقعیت باز ملاحظه نماید.

لازم به ذکر است معامله‌گر می‌تواند این موقعیت را تا روز سررسید قرارداد دارد یا اینکه قبل از سررسید اقدام به بستن موقعیت خود نماید.

برای بستن موقعیت فروش، معامله‌گر می‌تواند یک سفارش خرید در قرارداد مورد نظر ثبت نماید. پس از انجام معامله خرید، موقعیت تعهدی معامله‌گر بسته می‌شود. در واقع در قسمت وضعیت موقعیت باز دیگر موقعیت باز مشاهده نخواهد شد.

معامله‌گر از چه زمانی می تواند اقدام به بستن موقعیت فروش خود نماید؟

معامله‌گر پس از اخذ موقعیت فروش، بلافاصله می‌تواند اقدام به ثبت سفارش خرید و بستن موقعیت خود نماید. در واقع معامله‌گر از لحظه‌ای که موقعیت را اخذ می‌کند تا اخرین روز معاملاتی می‌تواند هر لحظه که بخواهد در تایم معاملاتی، اقدام به بستن موقعیت خود نماید.

در پایان یادآور می‌شویم که ثبت سفارش فروش بدون آنکه زعفران، پسته یا زیره سبز را داشته باشیم به دلیل دوطرفه بودن بازار آتی امکان پذیر است. پس هنگامی که پیش‌بینی می‌کنید قیمت‌ها در آینده کاهش خواهد داشت می‌توانید با شارژ حساب خود به میزان وجه تضمین اولیه، اقدام به اخذ موقعیت فروش نمایید. در این شرایط، چنانچه قیمت‌ها مطابق با پیش‌بینی شما با کاهش همراه شود، می‌توانید با رسیدن قیمت به حد سود خود اقدام به ثبت سفارش خرید و شناسایی سود نمایید.

 

2 پاسخ به “نحوه فروش در بازار آتی چگونه است؟”

 1. محمد امین گفت:

  سلام بسیار کاربردی بود ممنون

  ۳
 2. محسن اکبری گفت:

  سلام خیلی خوب و کامل بود با تشکر

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید: