نحوه تعیین حد ضرر در سرمایه‌گذاری

 • ۲۵ تیر ۱۳۹۷
 • ClubAgah
 • ۵۹ نظر
 • ۲۶۴۵۰ مشاهده

در مطلب پیشین که درخصوص حد ضرر (مفهوم حد ضرر در سرمایه‌گذاری) بیان شد با مفهوم حد ضرر و ضرورت تعیین آن در معاملات و سرمایه‌گذاری‌های خود آشنا شدیم. در این مطلب قصد داریم مواردی را در زمینه نحوه محاسبه حد ضرر و نکاتی که باید در تعیین آن مورد توجه قرار دهیم، ارائه نماییم.

محاسبه حد ضرر

‌روش‌های متعددی برای محاسبه حد ضرر در معامله وجود دارد. برخی از این روش‌ها با توجه به فاصله قیمتی از نقطه خرید سهام است و برخی توسط اندیکاتورها و ابزار تحلیل تکنیکال تعیین می‌شود. در ادامه به بررسی چند مورد از پرکاربردترین روش‌های محاسبه حد ضرر می‌پردازیم.

 • تعیین حد ضرر ثابت
 • حد ضرر مکانیکال
 • حدضرر تکنیکال و ترسیمی

تعیین حد ضرر ثابت‌

در روش تعیین حد ضرر ثابت، معامله‌گر مقدار مشخصی را به‌عنوان حد ضرر در نظر می‌گیرد و زمانی‌که قیمت به آن نقطه رسید، اقدام به فروش می‌کند. در این روش به دو صورت حد ضرر محاسبه می‌شود.

‌۱-تعیین مقدار ثابت عددی: در  روش مقدار ثابت عددی، معامله‌گر عدد ثابتی را به‌عنوان حد ضرر تعیین می‌کند. به‌عنوان مثال حد ضرر ۲۰ تومانی را برای خرید خود در نظر می‌گیرد و هر زمان که قیمت سهم به اندازه ۲۰ تومان نسبت به قیمت خرید کاهش یافت، اقدام به فروش می‌کند.
‌۲-تعیین مقدار ثابت درصدی: در این روش معامله‌گر درصد ثابتی از قیمت خرید را ملاک محاسبه حد ضرر قرار می‌دهد و ‌زمانی‌که قیمت سهم از مبلغ درصدی تعیین شده پایین‌تر رفت، از معامله خارج می‌شود. به­‌عنوان مثال اگر سهمی را ۵۰۰ تومان خریداری کرده باشیم و حد ضرر را ۱۰ درصد در نظر گرفته باشیم، با رسیدن به قیمت ۴۵۰ تومان باید از معامله خارج شویم.

چند نکته درخصوص تعیین حد ضرر به شیوه درصد ثابت:

 • قانون ۸ درصدی؛ برخی معتقدند معمولاً سهامی که به خوبی و  براساس تجزیه و تحلیل دقیق بنیادی و تکنیکال انتخاب شده و در زمان و قیمت مناسب آن را خریداری کرده باشیم، به‌ندرت با کاهش درحد ۸ درصدی نسبت به قیمت خرید مواجه می‌شود. بنابراین هرگاه سهام شما بیش از ۸ درصد از قیمت خرید خود را از دست داد، باید از معامله خارج شوید و بدانید چیزی در استراتژی معاملاتی شما اشتباه است.
 • از معمول‌ترین محدوده‌هایی که برای تعیین حد ضرر در نظر گرفته می‌­شود، محدوده ۵ الی ۱۵ درصدی نسبت به قیمت خرید سهام است. البته محدوده کاملاً یکسانی برای همه سرمایه‌گذاران وجود ندارد. اما اغلب بازه‌ در نظر گرفته‌شده برای حد ضرر، بین ۵ تا ۱۵ درصد از قیمت خرید است.
 • در دوران پس از خرید، رفتار سهم نسبت به کل بازار و صنعت باید مورد توجه قرار گیرد. چنانچه سهام شما در بازار در حال رشد، در جای خود باقی بماند (اصطلاحاً به این حالت درجازدن می­‌گویند) این می‌تواند یک هشدار باشد. بنابراین اگر رشد سهام شما در مقایسه با رشد بازار ناچیز است، باید سهام را بار دیگر مورد مطالعه قرار دهید، حتی زمانی‌که ۸ درصد از قیمت خرید شما پایین­‌تر نیامده باشد. چرا که داشتن چنین سهمی برای شما هزینۀ فرصت به‌همراه خواهد داشت.

حد ضرر (2)

تعیین حد ضرر مکانیکال

‌در روش‌های تعیین حد ضرر به شیوه مکانیکال برای محاسبه و تعیین نقطه ضرر از اندیکاتورها استفاده می‌شود. در اینجا نگاهی مختصر به روش‌های مورداستفاده در این شیوه داریم. برای مطالعه بیشتر و کامل­‌تر، می‌توانید به منابع تخصصی‌تر در حوزه محاسبه حد ضرر مراجعه نمایید.
‌۱-  روش پارابولیک سار (Parabolic SAR)‌
در این شیوه از ترسیم نمودار برای محاسبه و تعیین حد ضرر استفاده می‌شود.
‌۲- میانگین متحرک  (Moving Average)
‌در این روش از میانگین متحرک که قیمت سهام را در یک دوره زمانی نشان می‌دهد، استفاده می‌شود.

حد ضرر (1)
‌حد ضرر تکنیکال و ترسیمی

‌برای تعیین حد ضرر به روش تکنیکال از ابزارهای ترسیم نمودار که در تحلیل تکنیکال موجود است استفاده می‌شود. برای مطالعه کامل‌تر این روش می‌توانید به کتب و منابع موجود در تحلیل تکنیکال مراجعه نمایید.

مبنای حد ضرر

‌از آنجا که قیمت آخرین معامله مدام در حال تغییر است معمولاً برای محاسبه حد ضرر، قیمت پایانی را مبنا قرار می­‌دهند. البته گاهی سرمایه‌گذارانی که با هدف نوسان‌گیری معامله می‌کنند، مبنای محاسبه خود را قیمت آخرین معامله قرار می‌دهند.‌

نحوه اعمال حد ضرر

برای تعیین حد ضرر در یک معامله دو عامل مهم باید در نظر گرفته شود. یکی از این عوامل حجم معامله و دیگری قیمت سهام است. چنانچه حجم معامله به مقدار مشخصی برسد و قیمت از یک حد تعیین شده‌ای کمتر شود، حد ضرر فعال می‌شود. درنتیجه برای فعال شدن حد ضرر تنها رسیدن به حجم مشخصی یا رسیدن قیمت به محدوده حد ضرر کافی نبوده و این دو شرط باید به‌صورت هم‌زمان برقرار شود.

برای ثبت نام در دوره تحلیل تکنیکال مقدماتی کلیک نمایید:

عوامل موثر در تعیین حد ضرر

‌از جمله عوامل موثر بر تعیین حد ضرر، می‌توانیم به ویژگی‌های سرمایه‌گذار از نظر ریسک‌پذیری و دیدگاه زمانی او در سرمایه‌گذاری اشاره کنیم. اما به صورت کلی عوامل تاثیرگذار بر این فرآیند را می‌توان موارد زیر در نظر گرفت:

 • ‌خط روند حمایت مهم یا کف قیمتی سهم
 • ‌فیبوناچی
 • ‌امواج الیوت
 • ‌الگوهای نموداری
 • ‌کف دوقلو
 • ‌الگوی سروشانه

جابه‌جایی حد ضرر

‌تغییر موقعیت حد ضرر به نقطه ای بالاتر یا پایین‌تر، به معنی تعیین حد ضرر شناور یا متغیر است. به‌عنوان مثال زمانی‌که یک سهم را روی قیمت ۲۵۰ تومان می‌خریم، حد ضرر را برای آن در نقطه ۲۳۰ تومان قرار می‌دهیم. چنانچه قیمت سهم افزایش یافت و به نقطه ۳۳۰ تومان رسید، حد ضرر را در نقطه بالاتری مثلا روی قیمت ۳۰۰ تومان  قرار می‌دهیم. به این فرآیند تغییر حد ضرر باتوجه به روند قیمت سهام گفته می‌شود.

نکات اصولی در تعیین حد ضرر

‌قانون کلی برای تعیین حد ضرر وجود ندارد. اما نکات قابل توجهی وجود دارد که برای تعیین آن باید در نظر گرفته شود. از جمله این موارد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:‌
۱- حدضرر یا حد توقف زیان به معنی آن است که وقتی کاهش قیمت سهام به حد مشخص و تعیین شده‌ای رسید، باید آن را بفروشیم تا از ضرر بیشتر جلوگیری شود.‌

۲- کم شدن سود هم نوعی ضرر است، بنابراین زمانی‌که قیمت سهام بالا رفت حدضرر را نیز باید متناسب با قیمت افزایش داد.‌تعیین حد ضرر در سرمایه‌گذاری2

۳- یکی از رایج‌ترین اشتباهات تغییر حد ضرر بدون دلیل فنی و منطقی است. بدین ترتیب که با نزدیک شدن قیمت به حد ضرر معامله‌گر اقدام به تغییر یا حذف آن کرده و منتظر کمتر شدن یا از بین رفتن زیان می‌ماند. با وجود اینکه ممکن است در مواردی این حرکت موجب جبران یا کمتر شدن زیان شود، اما در بلندمدت نتیجه‌ای جز از بین رفتن برنامه و استراتژی سرمایه‌گذاری نخواهد داشت.‌

۴- حدضرر نباید بیشتر از ۱۰درصد مبلغ خرید باشد. به این معنا که بیش از ۱۰ درصد مبلغ خریدتان را نباید از دست دهید.‌

۵- حد ضرر را نباید با فاصله  خیلی زیاد یا خیلی کم از قیمت خرید قرار دهید.

۶- اگر روند بازار و شاخص صعودی باشد بعد از رسیدن به حد سود بدون اینکه سهم را بفروشیم، فقط حد ضرر را تعریف می‌کنیم؛ ولی اگر روند بازار نزولی و شاخص در حال اصلاح باشد، باید بعد از رسیدن به حد سود، یا به‌طورکامل از سهم خارج شویم  یا اینکه بخشی از سهام را با سود فروخته و برای مابقی، حدضرر شناور (trailing stop) در نظر بگیریم.

۷- در تعیین حد ضرر، دیدگاه زمانی یک سرمایه‌گذار بسیار حائز اهمیت است. حد ضرر برای معاملات کوتاه‌مدت با حد ضرری که برای معاملات بلندمدت تعریف می‌شود، متفاوت است.

۸-حد ضرر را در معاملات کوتاه‌مدت روی محدوده‌ حمایت در موج نزولی قبلی قرار دهید. (به شرطی که بین ۸ تا ۱۰ درصد باشد.)‌

۹- حد ضرر را در خریدهای میان‌مدت و بلندمدت روی محدوده حمایتی معتبر تعیین کنید. (بین ۱۰ تا ۲۰ درصد پایین‌تر از قیمت خرید)‌‌

‌۱۰- وقتی مقاومت یک سهم شکسته شد و قیمت سهم در بالای محدوده مقاومتی تثبیت گردید، حد ضرر را روی مقاومت شکسته شده که حالا به‌عنوان حمایت عمل می‌کند، قرار دهید.

نتیجه‌گیری

تا به اینجا سعی کردیم نکاتی را درخصوص مفهوم و اهمیت تعیین حد ضرر و شیو‌ه‌های محاسبه آن و نکاتی که در این زمینه باید مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گیرد، بیان کنیم.
‌همان‌طور که گفته شد تعیین حدضرر در سهام با توجه به روند بازار، نوع سهام، رفتار سرمایه‌گذار و ریسک‌پذیری او متفاوت است و هیچ قانون کلی در این زمینه وجود ندارد. اما نکاتی وجود دارد که به سرمایه‌گذار برای تعیین حد زیان موثر و منطقی و انجام معاملات حرفه‌ای کمک خواهد کرد. به برخی از این موارد در بالا اشاره شد. در اینجا به‌عنوان سخن پایانی نکاتی را بیان می‌کنیم.

 • تعیین حد ضرر از سوی معامله‌گران گاهی اوقات حتی از خود معاملات هم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و عدم تعیین حد ضرر به معنی نداشتن برنامه و عدم‌مدیریت سرمایه است.
 • زمانی‌که برای معامله‌ای حد ضرر تعیین کردید و فعال شد، در صورتی‌که قیمت سهام رو به افزایش نهاد، از قرار دادن حد ضرر پشیمان نشوید. اما اگر تعداد زیادی از حد ضررهای شما فعال می‌شود و قیمت سهام رو به افزایش می‌رود، به این معنی است که باید در سیستم معاملاتی و استراتژی خود بازبینی نمایید.
 • همیشه به حدضرر تعیین شده پایبند باشیم.
 • در یک معامله حدضرر نباید بیشتر از ۲ درصد کل سرمایه سرمایه‌گذار باشد. حدضرر را با نزدیک شدن قیمت سهم به آن جابجا نکنید.
 • حد ضرر را در زیر یک حمایت مهم قرار دهید.
 • برای هر معامله نسبت حد سود به حد ضرر باید بیش از ۲ باشد، به این معنا که اگر حد ضرر سهمی ۳درصد است باید حد سود آن بیش از ۶ درصد یا برابر شش درصد تعریف شود.
 • وقتی در معامله ای حد ضرر تعریف کردید و فعال شد، هرگز از روش معاملاتی خود ناامید نشوید. تنها نکته مهم و ضروری این است که اگر تعداد حد ضررهایی که قرار می‌دهید و فعال می‌شود زیاد است، باید یک بازبینی کلی در روش و سیستم معاملاتی خود انجام دهید.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

59 پاسخ به “نحوه تعیین حد ضرر در سرمایه‌گذاری”

 1. AM3280 گفت:

  متاسفانه گاهی هم همین حد ضرر خودش ضرره! یهو امروز میفروشی تو حد ضرر فردا یهو میره بالا!!

  ۳
  • امید گفت:

   دقیقا ! از طرفی بیرون کشیدن سرمایه تو حد ضرر و بردن سرمایه تو یه سهم اشتباه دیگه و تکرار و تکرار ممکنه کل سرمایه طرف رو نابود کنه ! گاهی به پای سهم نشستن حتی ضررش کمتر از خارج شدن از حد ضرره ! و البته کسانی نیز هستند که سرمایه زیادی وارد بازار میکنند و سهام های مختلف رو خریداری میکنند و هر وقت به سود دهی رسید اون سهم رو میفروشن و سهامی که به حد منفی رسیده تا زمان مثبت و یا یر به یر شدن سهام شون حفظ میکنند و بعد میفروشند !

   ۰
 2. AM1668 گفت:

  یک کلام
  تعیین حد ضرر منحصر بفرده، مثل کد بورسی هر تریدر.

  ۱
 3. AA2981 گفت:

  سلام مجدد!
  ظاهرا سوال شماره ۹۷۰۴۰۵۷
  غلط میباشد بی زحمت یه بار دیگه ملاحظه بفرمایی.جواب درستش باید ۳ باشه نه ۲؟

  ۰
  • AA2981 گفت:

   سلام مجدد..
   ظاهرا هنوز فرصت نکردید که سوال رو ملاحظه فرمایید؟

   ۰
   • Agah2 گفت:

    سلام دوست گرامی
    به دلیل اینکه سوالات به کارشناس مربوطه ارجاع داده می شود لذا این پروسه کمی زمانبر می‌گردد.
    از بابت این تاخیر از شما پوزش می خواهیم.

    ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز جلسه معاملاتی در بازار آتی شامل ۴ دوره (مرحله) به شرح زیر است:
   ۱۰:۳۰-۱۰:۰۰ دوره پیش گشایش. راس ساعت ۱۰:۳۰ مرحله گشایش. ۱۸:۵۵-۱۰:۳۰ دوره حراج پیوسته. ۱۹:۰۰-۱۸:۵۵ دوره پایانی.
   و جلسه معاملاتی در بازار سهام شامل ۳ دوره (مرحله) به شرح زیر است:
   ۰۹:۰۰-۰۸:۳۰ دوره پیش گشایش. راس ساعت ۰۹:۰۰ مرحله گشایش. ۱۲:۳۰-۰۹:۰۰ دوره حراج پیوسته.
   بنابراین در بازار آتی سکه یک دوره اضافه به نام دوره پایانی است که ۵ دقیقه آخر بازار را شامل می‌شود و برای جلوگیری از ایجاد هیجانات کاذب در لحظات انتهایی بازار طراحی شده است.

   ۰
 4. AA2981 گفت:

  سلام دوباره! وببخشید!
  سئوال شماره ۹۷۰۴۰۵۶
  نیمی ازگزینه ۴جوابش درسته ونیمی دیگه اش خیر! بنابراین باید گزینه ۲ درست باشه....

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   از آنجایی که صورت سوال اشاره کرده که کدامیک از گزینه های زیر صحیح نیست و گزیته ۴ نیز قسمت اول آن اشتباه است بنابراین جواب گزینه ۴ می شود. درحالی که گزینه ۲، گزینه ای صحیح است.

   ۰
 5. AL8468 گفت:

  حد ضرر رو نسبت به ریسک معاملات باید سنجید که چه نتیجه ای میتونه داشته باشد
  با این حال ماهی رو هر وقت از آب بگیری زنده است

  ۰
 6. AH2272 گفت:

  این مطلب جدید درمورد حد ضرزمکمل قسمت قبلی بود ،انراتکمیل نمود.
  باسپاس از نگارنده فهیم آن

  ۰
 7. AH7434 گفت:

  خسته نباشید - فقط مقداری سواد ریاضی بالای میخواد - تشکر

  ۰
 8. AK9132 گفت:

  سلام و تشکر از مطالب مفید و آموزنده
  برای محاسبه حد ضرر، معمولاً قیمت پایانی مورد نظر می باشد

  ۰
 9. AG1636 گفت:

  حد ضررعلی رغم اسمش که خوشایند نیست جهت بقا وموفقیت دربازارسرمایه لازم وضروریه

  ۱
 10. AK8490 گفت:

  به نظر من بهترین روش خرید پله ای سهم است فقط ضرری میتواند داشته باشد برای مدتی سرمایه ثابت می ماند

  ۱
 11. hazhar گفت:

  با سلام در صورتی که در نرم افزار آسا تریدر امکان فعال سازی نرم افزاری حد ضرر و حد سود فراهم شود خیلی عالی میشه یعنی بصورت نرم افزار تعیین کرد که قیمت از این حد پایین تر رفت نرم افزار اقدام به فروش نمایید یا در صورت تحقق این مقدار سود یا افزایش قیمت تا این قیمت نرم افزار اقدام به فروش کند بسیار عالی خواهد بود ممنون

  ۳
 12. AM1840 گفت:

  حد ظرر واقعا جزو الفبای بورسه و خیلی مهمه

  ۱
 13. AL1433 گفت:

  سلام مفهوم حد ضرر بنظر خیلی گسترده است و نیاز به اموزش و تجربه بیشتری داره

  ۰
 14. AL1347 گفت:

  مطلب خیلی ساده و روان بود و برای من تازه وارد که با لغات و اصطلاحات اشنا نیستم خیلی خوبه.
  تشکر.

  ۰
 15. AK6766 گفت:

  همانند مطلب قبلی (درمورد حدضرر) بسیار عالی و پراز مطالب آموزشی بود
  *** درصورت امکان لینک یا مواردی که در مطلب بالا به شرح ذیل اشاره کردید ارائه نمایید که مطمنا بسیار ارزشمند خواهند بود:

  (به صورت کلی عوامل تاثیرگذار بر این فرآیند را می‌توان موارد زیر در نظر گرفت:
  ‌خط روند حمایت مهم یا کف قیمتی سهم
  ‌فیبوناچی
  ‌امواج الیوت
  ‌الگوهای نموداری
  ‌کف دوقلو
  ‌الگوی سروشانه کف)

  ۰
 16. AM1440 گفت:

  اگر روند بازار و شاخص صعودی باشد بعد از رسیدن به حد سود بدون اینکه سهم را بفروشیم، فقط حد ضرر را تعریف می‌کنیم؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   این به استراتژی شما برمیگردد، اما تعیین هر دو مهم است. در روندهای صعودی اگر به حد سود رسیدیم، با بررسی دوباره می‌توان حدسود جدید تعیین کرد و به صورت پله‌ای به شناسایی سود پرداخت.

   ۰
 17. AL4089 گفت:

  وقت بخیر
  مدیریت حدزیان خودش گزینه ای هست کنار حد زیان که نیاز به زمان و کسب تجربه عملی در بازار دارد
  تشکر

  ۰
 18. AJ5578 گفت:

  سلام و تشکر
  رابطه حد ضرر و حد سود تجربی است

  ۰
 19. AG7219 گفت:

  با تشکر از مطب آموزنده و پرکاربرد .بسیار عالی بود
  توجه به حرکات بازیگر اصلی سهم در کف قیمت بسیار کمک کننده است

  ۰
 20. AA5921 گفت:

  با سلام

  آیا امکان ثبت این حد ضررها یا حد سودها در چارت های معاملاتی سهام در نرم افزار آسا برای فروش سهامی که به این حد میرسند یا همراهی این حدها با افزایش قیمت سهام (نظیر نرم افزار متاتریدر) بصورت خودکار برای استفاده مشتریان قرار داده میشود؟

  با تشکر

  ۱
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   درحال حاضر چنین امکانی در آساتریدر آگاه وجود ندارد.
   ولی پیشنهاد شما بررسی و در صورت امکان اجرا می‌گردد.

   ۰
 21. AK7151 گفت:

  سلام.. عالی بود کاش به فرمت پی دی اف بگذارید...

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   دوست گرامی به دلیل اینکه این مطالب هر چند وقت یکبار بروزرسانی می‌شوند
   لذا از گذاشتن PDF آن در سایت، معذوریم.
   با تشکر از شما

   ۰
 22. AK7028 گفت:

  باسلام. مثل همیشه عالی استفاده کردیم.سپاس برای مطالب اموزشی تون

  ۰
 23. AM1344 گفت:

  سلام.
  واقعا درسته.
  ولی باضرر که نمی شه پیش رفت

  ۰
 24. AC2946 گفت:

  سلام من فکر می کنم علاوه بر مطالب یاد شده حد ضرر را هم می توان تکنیکالی تعیین کرد در این صورت حد ضرر معطوف به یک فرد خاص نخواهد بود.

  ۰
 25. AK6766 گفت:

  این مطلب جدید درمورد حد ضرزمکمل قسمت قبلی بود ،انراتکمیل نمود.
  باسپاس از نگارنده فهیم آن

  ۰
 26. AD8508 گفت:

  تو رالی ها چطور میشه حد ضرر تعیین کرد؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   در روندهای رالی حدضرر باید به صورت شناور باشد. بهتر است هر کف جدیدی که به صورت مینور به وجود می‌آید به عنوان حدضرر تعیین شود

   ۰
 27. AK8672 گفت:

  با سلام، بنده یه محاسباتی کردم که میشه با کاهش میانگین خرید به صورت پله ای احتمال ضرر کردن رو خیلی پایین آورد!
  آیا شما به همچنین موضوعی تاکید دارید؟

  ۰
 28. AJ4650 گفت:

  حدضرر را در معاملات کوتاه مدت روی محدوده‌ حمایت در موج نزولی قبلی قرار دهید (به شرطی که بین ۸ تا ۱۰ درصد باشد)

  ۰
 29. mmobarki گفت:

  تبادل اطلاعات عالی بود .برای یک تازه کار ی مثل من خیلی مفید بود.من با یک سرمایه کم شروع کردم.اول نوسانات را دنبال کردم .ولی به این نتیجه رسیدم که برای بازه زمانی طولانی تری به خودم فرصت سرمایه گزاری بدم .فعلا یرای خودم ضرر را فقط تعریف کردم.

  ۱
 30. AL7750 گفت:

  فکر کنم با خرید پله ای و پایین آوردن میانگین خرید بشه تا مقداری ضرر رو پایین آورد و به سود نزدیک شد

  ۰
 31. AM5075 گفت:

  با سلام و تشکر. ببخشید در آساتریدر آیا میتوان حد ضرر برای یک سفارش قرار داد؟ یعنی با رسیدن قیمت به حد ضرر سفارش به صورت اتوماتیک بسته شود.

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   درحال حاضر چنین امکانی در آسا وجود ندارد.
   پیشنهاد شما را بررسی و در صورت امکان اجرا خواهیم کرد.
   تشکر از پشنهاد شما

   ۰
 32. AL1106 گفت:

  سلام، آیا این جمله را درست فهمیدم؟
  "در یک معامله حدضرر نباید بیشتر از ۲ درصد کل سرمایه سرمایه‌گذار باشد"
  یعنی اگر سرمایه سرمایه گذار به طور مثال ۱۰ میلیون تومان باشد برای خرید هر سهم مجازیم ۲% سرمایه یعنی معادل ۲۰۰ هزار تومان ضرر کنیم به عبارت دیگر اگر سهمی را در مبلغ ۳۰۰ تومان بخواهیم بخریم و حد ضرر آن را ۲۵۰ تومان قرار دهیم تعداد سهام قابل خرید می شود ۴۰۰۰ سهم و در نتیجه ۱۲۰۰۰۰۰ تومان از کل سرمایه اختصاص می یابد به این سهم و مبلغ باقیمانده ۸۸۰۰۰۰۰ تومان است.
  حال سوال بنده این است،
  جهت خرید یک سهام دیگر، ۲% گفته شده برای حد ضرر، نسبت به سرمایه باقیمانده محاسبه می گردد(۸۸۰۰۰۰۰ تومان) یا به کل سرمایه درگیر (۱۰ میلیون تومان)
  ممنون از پاسختان

  ۱
  • agah5 گفت:

   با سلام
   نحوه‌ تعیین حد ضرر در بورس را می‌توان در سه دسته تعیین حد ضرر ثابت، حد ضرر مکانیکال و حدضرر تکنیکال و ترسیمی تقسیم بندی کرد. برای دریافت توضیحات کامل در این زمینه می‌توانید مطلب "نحوه تعیین حد ضرر در سرمایه‌گذاری" را در باشگاه مشتریان مطالعه فرمایید.
   موفق و پرسود باشید

   ۰
 33. AP1535 گفت:

  سلام
  دونستن حد ضرر برای چه کسایی خیلی مهمه? افراد ریسک پذیر یا ریسک گریز

  ۰
 34. AK9391 گفت:

  سلام وقتی صف فروش هست سهم چندروز متوالی چگونه حدضرر را تعیین کنیم

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای تعیین چگونگی حد سود یا ضرر، می‌بایست کلاس‌های آموزشی مربوط به این مبحث را ثبت نام و شرکت بفرمایید.
   باتشکر

   ۰
 35. AE0039 گفت:

  سلام. مطالبتون بسیار عالیه کاش تو ویدوهای اموزشی هم در این مورد صحبت می کردید

  ۰
 36. AU0902 گفت:

  سلام به نظرم
  در روش تعیین حد ضرر ثابت، سهامدارمقدار مشخصی را به‌عنوان حد ضرر در نظر می‌گیرد و زمانی‌که قیمت به آن نقطه رسید، اقدام به فروش می‌کند

  ۰
 37. AW3964 گفت:

  مدیریت سرمایه و تعیین حد ضرر به نظرم مهمترین علم در بازارهای مالی است. ممنون

  ۰
 38. AU0902 گفت:

  با سلام
  تعیین حدضرر در سهام با توجه به روند بازار، نوع سهام، رفتار سرمایه‌گذار و ریسک‌پذیری متفاوت است

  ۰
 39. رضا گفت:

  با سلام
  آیا در آساتریدر ، قسمتی وجود ندارد که بتوان حد سود و ضرر را مشخص کرد تا در معامله اعمال شود؟

  ۰
 40. AP4645 گفت:

  تشکر ، اطلاعات خوبی بود .
  در صورت امکان ، لطفا تعیین حد ضرر را به صورت فایل ویدئویی (بر روی اندیکاتورها) قرار دهید .

  ۰
 41. BF6588 گفت:

  یکی از پیشنهادهای مدیریت سرمایه، در رقیق کردن حد ضرر، خرید دو برابری یا سه برابری، پس از رد کردن حد ضرره.
  البته این کار، معروف به ترفند تازه واردهاست و حرفه ای ها این کار رو قبول ندارن.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: