منظور از حباب سکه و طلا چیست؟

 • ۶ مرداد ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۷۰ نظر
 • ۱۸۴۳ مشاهده
منظور از حباب سکه و طلا چیست؟

برای سرمایه‌گذاری معمولا چند بازار موازی وجود دارد و افراد بنا به دانسته و علم خود نسبت به این بازارها سرمایه خود را تزریق کرده و برای کسب سود، اقدام به سرمایه گذاری می‌کنند. یکی از این بازارهای سرمایه‌گذاری بازار طلا یا سکه است که در سال‌های اخیر از بازارهای پررونق بوده است. گاهی اوقات از فعالان بازار یا کانال‌های خبری این عنوان را می‌شنویم که قیمت طلا یا سکه حباب است و احتمال ترکیدن دارد! ما در این مقاله سعی داریم تعریف جامعی از اصطلاح حباب طلا و سکه داشته باشیم و حالت‌های مثبت و منفی این وضعیت و دلایل به وجود آمدن حباب را باهم بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

در این مقاله عناوین زیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت:

o منظور از اصطلاح حباب چیست؟
o حباب طلا و سکه چیست؟
o منظور از حباب مثبت و حباب منفی چیست؟
o منظور از حباب مثبت و حباب منفی چیست؟
o عوامل به وجود آمدن حباب قیمتی چیست؟
o بررسی پروسه حباب قیمتی مثبت و منفی در بازار طلا و سکه
o نحوه محاسبه حباب طلا و سکه

منظور از اصطلاح حباب چیست؟

اگر اصطلاح حباب را از زبان سرمایه‌گذاران یا فعالان سرمایه‌گذاری شنیده باشید، طبیعتا این سوال برای‌تان پیش می‌آید که چرا حباب؟! منظور از حباب چیست؟! در جواب باید گفت که محصول موردنظر برای سرمایه‌گذاری در قیمت فعلی ماندگار نخواهد بود و براثر برخی عوامل دستخوش تغییرات قیمتی خواهد شد. این امر دیر یا زود به انجام خواهد رسید تا محصول مورد نظر به قیمت اصلی خود برگردد. پس تا این جا متوجه شدیم که از ماهیت اصلی حباب که بسیار زودگذر است و دوامی ندارد در حوزه سرمایه‌گذاری روی محصول خاص که قیمت کاذب دارد، استفاده می‌شود.

حباب طلا و سکه چیست؟

برای تعیین قیمت واقعی یک محصول فرمول‌های ریاضی پیچیده و عوامل وابسته زیادی وجود دارد؛ بنابراین تشخیص حباب داشتن قیمت یک محصول خاص کار یا تخصص هر فردی نمی‌تواند باشد و تنها فعالان این عرصه راجع به این موضوع می‌توانند اظهار نظر کنند. بر عکس سایر محصولات موجود در بازار که طبق توضیح ارائه‌شده فرآیند پیچیده برای تعیین قیمت دارند، طلا و سکه دارای فرمول ساده برای تعیین قیمت هستند. در نظر داشته باشید که به اختلاف قیمت طلا و سکه‌ای که در بازار معامله می‌شود با ارزش واقعی طلا و سکه، حباب طلا و سکه گفته می‌شود. جالب است بدانید که حباب طلا شامل دو حالت حباب مثبت و حباب منفی است. عوامل متعددی در ایجاد حباب مثبت و منفی تاثیرگذار هستند که در ادامه به توضیح این عامل‌ها خواهیم پرداخت.

منظور از حباب مثبت و حباب منفی چیست؟

حباب مثت و منفی در سکهبهتر است برای درک بهتر حباب مثبت و منفی با برخی از تعاریف آشنا شویم:

• قیمت عرضه: به قیمتی گفته می‌شود که فروشندگان تمایل دارند که محصول خود را با آن قیمت بفروشند.

• قیمت تقاضا: به قیمتی گفته می‌شود که خریداران تمایل دارند که محصول را با آن قیمت خریداری کنند.

• قیمت و نقطه تعادل: زمانی که قیمت عرضه و تقاضا در بازار یکسان باشد، کالا از نظر قیمتی در نقطه تعادل قرار دارد.

باید بگوییم که اگر قیمت عرضه یک محصول از قیمت تقاضای آن بیشتر باشد، حباب قیمتی به وجود آمده از نوع مثبت خواهد بود و اگر قیمت تقاضای یک محصول از قیمت عرضه آن بیشتر باشد با حباب قیمتی منفی مواجه می‌شویم که معمولا این نوع از حباب بسیار کم در بازار رخ می‌دهد.

عوامل به وجود آمدن حباب قیمتی چیست؟

باید بگوییم که عامل‌های متفاوتی برای حباب قیمتی مثبت و منفی در بازار وجود دارد که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

عوامل به وجود آمدن حباب قیمتی مثبت:

• وجود نقدینگی در بازار باعث فراوانی تقاضا و در آخر افزایش قیمت محصول می‌شود.
• کمیاب شدن یک محصول خاص در بازار.
• اتکا به هیجانات بازار بر روی یک محصول خاص و دپو کردن آن محصول به امید افزایش قیمت.

عوامل به وجود آمدن حباب قیمتی منفی:

• تغییر جهت سرمایه‌گذاران به سمت محصول دیگر و کم شدن تقاضا روی آن محصول
• تولید بیش از تقاضای یک محصول در بازار

حباب قیمتی مثبت و منفی در بازار طلا و سکه

در صورتی ‌که شما برای خرید طلا به بازار طلافروشان مراجعه کنید، قیمت هر مثقال طلا را در تابلوهای نصب‌شده روی دیوار می‌نویسند و هر لحظه ممکن است این قیمت در حال تغییر باشد. قیمت‌های روز سکه و طلا در ایران و جهان را می‌توانید در وب سایت tgju.org مشاهده کنید.

اگر قیمت هر مثقالی که طلافروش اعلام می‌کند از قیمت مثقال جهانی به‌ نوعی کمتر باشد، قیمت طلا دارای حباب منفی است که این حالت بسیار نادر است. این حالت به این معنی است که ارزش طلا در ایران نسبت به نقاط دیگر در جهان از ارزش کمتری برخوردار است و این پتانسیل را دارد که در آینده دچار افزایش قیمت شود.

در نقطه مقابل اگر قیمت اعلام‌شده هر مثقال طلا از جانب طلافروش بیشتر از قیمت مثقال جهانی باشد، حباب قیمتی مثبت به وجود آمده است و این احتمال وجود دارد که در روزهای آینده قیمت طلا در ایران کاسته شود تا به ارزش واقعی خود نزدیک شود. با توجه به توضیحات ارائه‌شده در این بخش به این اصل خواهیم رسید که هر مقدار حباب مثبت طلا کمتر و به صفر نزدیک شود، فرآیند سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه بهتر خواهد شد.

اگر در بازار طلا و سکه سرمایه‌گذاری کرده باشید یا اخبار مربوط به آن را دنبال کنید متوجه خواهید شد که حباب قیمتی در سکه نسبت به شمش طلا بیشتر خواهد بود و این امر به این دلیل است که سکه مسکوک است و در سال به‌ اندازه مشخص و تعریف‌شده‌ای تحت نظارت بانک مرکزی ضرب می‌شود. پس با توجه به این توضیحات بعضا در بازار کمیاب می‌شود و همین امر، سرمایه‌گذاری در بازار سکه را برای مردم جذاب می‌کند.

حباب به وجود آمده در سکه هم مانند توضیحات قبلی از حباب طلا پیروی می‌کند که درنهایت این فرآیند در اثر میزان عرضه و تقاضا و هیجانات به وجود می‌آید. به‌عنوان‌مثال اگر ارزش واقعی سکه در بازار ۵ میلیون تومان باشد، اما با قیمت ۸ میلیون تومان معامله شود، در اینجا سکه حباب مثبت دارد و اگر همین فرآیند بالعکس باشد سکه دچار حباب منفی خواهد شد.

نحوه محاسبه حباب طلا و سکه

عیار تمام سکه‌های بهار آزادی که توسط بانک مرکزی ضرب می‌شوند، ۹۰۰ از ۱۰۰۰ یا ۲۲ عیار است. ازنظر وزنی سکه‌های بهار آزادی ۸.۱۳۳ گرم، نیم‌سکه ۴.۰۶۶ گرم و ربع‌سکه ۲۰.۰۳۳ است. برای محاسبه حباب سکه می‌توان از فرمول زیر استفاده کرد:

فرمول محاسبه حباب سکه

• عددی که به دست می‌آید را باید در وزن سکه ضرب کنیم.
• عدد به‌دست‌آمده از مرحله قبلی را از قیمت اعلام‌شده از جانب فروشنده کم می‌کنیم. عددی که به‌ عنوان جواب به دست می‌آید همان حباب قیمتی خواهد بود.

سخن آخر

در این مقاله بیشتر سعی کردیم به مفهوم حباب قیمتی طلا و سکه بپردازیم و عامل‌های مختلف به وجود آورنده آن را شرح دادیم. پیشنهاد می‌کنیم به‌منظور شروع فرآیند سرمایه‌گذاری در این بازار، در گام اول شناخت اولیه‌ای از نوسانات بازار سکه و طلا کسب کنید و قیمت حبابی کالای مد نظر را محاسبه کنید و با تکیه ‌بر مهارت و علم کافی، در این حوزه گام بردارید. دقت داشته باشید که خرید سکه طلا به صورت فیزیکی تنها روش سرمایه‌گذاری روی این فلز پرسود نیست. شما می‌توانید از قراردادهای اختیار معامله سکه طلا نیز استفاده کنید و از مزایای معاملات آپشن نیز بهره ببرید. همچنین با انتخاب یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا در بورس، می‌توانید دارایی خود را به دست افراد حرفه‌ای و متخصص بسپارید.  

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

70 پاسخ به “منظور از حباب سکه و طلا چیست؟”

 1. مسعود گفت:

  این روزها احتمالا اکثر افراد حباب قیمتی را حس کرده باشند، بنابراین درک و تعریف حباب قیمتی کار سختی نیست. به زبان ساده، به اختلاف قیمت ذاتی یک کالا با قیمت عرضه آن کالا در بازار حباب قیمتی می‌گویند

  ۴۴
 2. محمدمهدی واحدی گفت:

  درباره سکه و طلا به این نکته توجه کنیم که اصولا حباب زمانی مصداق دارد که بر بستر اقتصاد سالم، وقایع و روندهای غیرعادی و غیرطبیعی رخ دهد. در اقتصادی که زیرساخت اصولی وجود ندارد حباب بی معناست. به تعبیر عامیانه، اقتصاد بیمار، خود حباب است؛ پس اقلام عرضه و تقاضا، حبابی بودن با نبودنشان مطرح نیست.

  ۲۸
  • حمیدرضا گفت:

   زیاد شدن سرمایه در بازار. این همان افزایش بیش از اندازه نقدینگی می‌باشد. در واقع دولت و بانک مرکزی با سیاست‌هایی که در پیش گرفتند، موجب این افزایش نقدینگی شده‌اند. این پول بدون پشتوانه، باعث افزایش تقاضای کالای مورد نظر می‌شود و تعادل عرضه و تقاضا را به هم می‌زند. طبیعی هست شاهد افزایش قیمت‌ها باشیم.

   ۷
  • علي گفت:

   تعیین قیمت واقعی یک کالا، کمی پیچیده است. در نتیجه به سختی متوجه می‌شویم که قیمت آن کالا حباب داشته است و نباید بر روی آن کالا سرمایه‌گذاری می‌کردیم. یکی از کالاهایی که ارزش ذاتی آن تا حدودی مشخص است و فرمول‌های ساده‌ای برای تعیین حباب قیمتی آن وجود دارد، طلا و سکه است.

   ۱۱
 3. کامران گفت:

  به نظرم حبابی وجود نداره - قیمتها منطقی داره جلو میره مشکل اینجاست که درآمد ما خیلی کم شده

  ۱۵
  • حامد گفت:

   من موافق این نظر نیستم . درسته که درآمد ها اومده پایین ولی اینکه افزایش قیمت سکه رو به کاهش درآمد نسبت بدیم به نظرم درست نیست.

   ۵
 4. محمد مهدی گفت:

  تنها کالایی که ارزش آن تا حدودی معلوم هست و برای تعیین حباب آن، فرمول‌های ساده و قابل فهمی وجود دارد، طلا و سکه می‌باشد. بهتر است قبل از اینکه قصد خرید طلا داشته باشیم، حباب آن را حساب کنیم و یا آن را در سایت‌‌های قیمت گذاری طلا و سکه مشاهده کنیم. بدین ترتیب از خرید خودمان نهایت لذت را می‌بریم. هرچه حباب طلا و سکه کم و یا منفی باشد، خرید آن توصیه می‌شود

  ۹
 5. محسن گفت:

  حباب قیمتی برای هرکالا و هر بازاری به وجود می‌آید و فقط مختص کالاهای لوکس، طلا و جواهرات، سکه و ماشین نیست! برای آن‌که دو مفهوم حباب مثبت و منفی را بهتر متوجه شوید، به معنای چند اصطلاح پرکاربرد در بازار نیاز داریم:

  قیمت عرضه: قیمت عرضه قیمتی است که هر فروشنده‌ای مایل است تا کالایی که دارد را به آن قیمت بفروشد.
  قیمت تقاضا: قیمت تقاضا قیمتی است که هر خریداری مایل است تا کالای مورد نیاز خود را به قیمت واقعی آن کالا بدون سود اضافی، بخرد.
  نقطه‌ی تعادل: وقتی در بازار، قیمت عرضه و قیمت تقاضای یک کالا یکسان باشد، اصطلاحاً می‌گویند آن کالا در نقطه‌ی تعادل خود است.

  ۵
 6. زهرا سلیمانی گفت:

  حباب که هست مهم در کدوم قیمت خریدنه
  بورس هم همینه

  ۶
 7. شاپور گفت:

  معنی واقعی حباب وقتی قابل درکه که تورم خیلی جزیی باشه یا با اصول به صورت منطقی بالا برود در اینصورت حباب احساس میشه و هم در فرصت کم از بین میرود.

  ۷
 8. ملیکا شکاری گفت:

  کاش دولت به جای تمرکز روی GDP (Gross Domestic Product) روی GNH(Gross National Happiness) متمرکز میشد.کشور بوتان که بسیار از لحاظ تولید ناخالص داخلی فقیر است، اما از لحاظ رضایت ناخالص ملی بسیار ثروتمند محسوب می شود. در ایران با توجه به روح ایدئولوژیک حاکم بر قوانین، امیدی به اصلاح زیرساختهای اقتصادی نیست، کاش به سعادتمندی/رضایتمندی مردم توجه بیشتر شود.

  ۸
 9. مرتضی گفت:

  حباب زمانی هست که بعد از یه مدتی سر جاش برگرده نه ۱۰۰درصد گرون بشه ۲درصد پایین بیاد

  ۱۵
 10. حسین گفت:

  تعیین قیمت واقعی یک کالا، کمی پیچیده است. در نتیجه به سختی متوجه می‌شویم که قیمت آن کالا حباب داشته است و نباید بر روی آن کالا سرمایه‌گذاری می‌کردیم. یکی از کالاهایی که ارزش ذاتی آن تا حدودی مشخص است و فرمول‌های ساده‌ای برای تعیین حباب قیمتی آن وجود دارد، طلا و سکه است.

  به اختلاف قیمتی که طلا و سکه در بازار عرضه می‌شود با ارزش واقعی طلا و سکه حباب سکه می‌گویند. حباب طلا به دو حالت حباب مثبت و حباب منفی تقسیم می‌شود

  ۹
 11. منیره گفت:

  حباب(چه منفی و چه مثبت) در سرمایه گزاری ها جزئی از بازار محسوب میشه و نمیشه اون رو جدای از معاملات در نظر گرفت اما آنچه که باید به آن توجه داشت شناخت حباب در زمان مناسب هست که در هیجان های خرید یا فروش بوجود آمده در بازار دچار تردید در خرید یا فروش نشویم و سرمایه خود را قربانی این هیجانات بوجود آمده ناشی از حباب نکنیم.

  ۲
 12. سهیل اخوان گفت:

  تعریف کلی به اختلاف قیمت ذاتی یک کالا با قیمت عرضه آن کالا در بازار حباب قیمتی می‌گویند که این موضوع در خصوص سکه و طلا به وفور دیده می شود .

  ۳
 13. محمد گفت:

  حباب زیادی در قیمت سکه و طلا وجود دارد با توجه به اینکه قیمت جهانی طلا افزلیش چندانی نداشته

  ۲
 14. بهی گفت:

  در این اوضاع اقتصادی حباب منفی اصلا امتیاز منفی محسوب نمیشه

  ۲
 15. ehsan گفت:

  تعیین قیمت واقعی یک کالا، کمی پیچیده است. در نتیجه به سختی متوجه می‌شویم که قیمت آن کالا حباب داشته است و نباید بر روی آن کالا سرمایه‌گذاری می‌کردیم. یکی از کالاهایی که ارزش ذاتی آن تا حدودی مشخص است و فرمول‌های ساده‌ای برای تعیین حباب قیمتی آن وجود دارد، طلا و سکه است.

  ۲
 16. naser گفت:

  بعضی وقتا مجبوری حباب رو به جون بخری وقتی میدونی قیمتی در حاله بالا رفتنه مثلا انس در حال رشد بود ولی شما سکه رو میخریدی چند ماه قبل به ۶ ملیون اون موقع با حباب خریدی ولی امروز اون حباب رو پر کرده به قیمت ۶ ملیون که خریداری شده

  ۳
 17. مجتبی گفت:

  وقتی که ارزش پول ملی کاهش پیدا میکنه تقاضا برای خرید اجناسی مثل طلا و سکه و دلار هم زیاد میشه در صورتی که تولید توی این کشور همیشه هم مشکلاتی داشته و هم بخش عمده ایش رانتی میشه... خب کاملا مشخصه که همه چیز دچار حباب میشه و حتی به بازارهای دیگه هم راه پیدا میکنه .

  ۱
 18. حسنم گفت:

  این ملت با گوشت پوست و استخونشون حبابو حس کردن نیاز به توضیح نداره
  حباب تو ایرانم با حباب جاهای دیگه فرق داره اول حباب قیمتی ایجاد میشه بعد تورم میاد جاشو پر میکنه و باز دوباره حباب و دوباره تورم ...

  ۱
 19. حسن گفت:

  کاملا مشخصه که هم طلا و هم سکه و دلار حباب زیادی دارند و شاید یکی از دلایل تحریم ها و قیمت جهانی طلا باشه.

  ۵
 20. محمد صادق گفت:

  اگه این رشد ناگهانی بورس که با کرونا تقریبا آغاز شد رو در نظر نگیریم طلا در بلند مدت بازدهی بیشتری داشته

  مضاف به این که قیمت جهانی هر انس طلا رو به افزایشه

  ۱
 21. داود گفت:

  با سلام و احترام
  به نظر بنده با توجه به نقدینگی زیاد حباب در طلا و سکه در حال حاضر داریم

  ۵
 22. علیرضا گفت:

  زمانیکه عرضه بیش از تقاضا شود یا برعکس و همچنین جهت سرمایه گذاری به سمت خاص مشتاق بیشتری پیدا کند و البته کمیاب بودن کالا به دلیل ایجاد حباب میکند.

  ۱
 23. سلمان گفت:

  به نظرم دیگه واژه حباب تو ایران اصطلاح غلطی باشه چون قیمت همه چیز بالاتر از ارزش واقعیشون هست و همه این را میدانند اما بااین وجود خیلی راحت باهاش کنار میایم و میپذریم که گران بخریم و بنابراین هیچ حبابی این وسط نمیترکد بلکه تبدبل به توپ ۴۰ تیکه میشه .

  ۲
 24. Vahid گفت:

  درود و سپاس
  با توجه به عواملی چون نقدینگی؛ عرضه و تقاضا؛ قیمت جهانی طلا و البته افزایش نرخ ارز، شاید تنها حباب قابل اعتنا قیمت ارز باشد

  ۴
 25. Vahid گفت:

  درود و سپاس
  با توجه به عواملی چون نقدینگی؛ عرضه و تقاضا؛ قیمت جهانی طلا و البته افزایش نرخ ارز، شاید تنها حباب قابل اعتنا قیمت ارز باشد
  به هر حال حباب در تمامی قسمت های بازارهای موازی بازار سرمایه وجود دارد.

  ۴
 26. دیان گفت:

  طبعا حباب به خاطر انحصار در عرضه و تقاضای بالاست

  ۱
 27. رضا گفت:

  سلام حباب سکه و طلا در این کشور همیشه بوده
  نمیدونم چرا فقط در ایران حباب هست

  ۱
 28. سمیرا گفت:

  تو بازار الان ایران، همه چی حباب داره، طلا، دلار، ملک حتی لوازم خانگی و...بورس هم ازاین قاعده مستثنی نیست.

  ۱
 29. رضا گفت:

  با توجه به نقدینگی زیاد حباب در طلا و سکه داریم

  ۲
 30. محمود گفت:

  به نظر من الان بازار بورس ایران خیلی خوب شده و هنوز هم بهتر میشه , و ما خود مردم هستیم که حباب درست میکنیم مثلا اگه من دلار یا سکه نخرم قیمت میاد پایین و چون مشتری نداره باید بیاذ پایین

  ۱
 31. Reza.ebrahimi گفت:

  درهمه حالت حباب وجود دارد و این یک امر طبیعی بازار هست
  ولی در ایران ابتدای حباب پیش میاد ولی با وجود تورم این حباب پر میشه تو بعضی از قسمت ها کاملا قابل مشاهدهس!!
  ما باید دقت کنیم و با اطلاعات کامل وارد بشیم تا خدای نکرده سرمایه مان نابود نشود
  دقت در خرید سهم ها و فروش انها بصورت کامل اگاهانه بهترین روش است این باعث میشود که دچار حباب های کاذب نشویم

  ۲
 32. مصطفی گفت:

  منظور قیمتش از ارزش ذاتی بالاتر باشه

  ۳
 33. علیرضا گفت:

  تعیین قیمت واقعی یک کالا، کمی پیچیده است. در نتیجه به سختی متوجه می‌شویم که قیمت آن کالا حباب داشته است و نباید بر روی آن کالا سرمایه‌گذاری می‌کردیم. یکی از کالاهایی که ارزش ذاتی آن تا حدودی مشخص است و فرمول‌های ساده‌ای برای تعیین حباب قیمتی آن وجود دارد، طلا و سکه است.

  ۱
 34. وحید گفت:

  با توجه به قیمت ارز و رشد بازارهای موازی قیمت ها حباب نبوده و حتی جای رشد دارند.

  ۲
 35. عليرضا حسيني گفت:

  الان نه تنها سکه و طلا بلکه سهام دولتی هم تو بورس حبابی هستن ولی حباب سکه و طلا چیزی هست که به این سادگی نمیشه بترکه ولی وای بر روزی که یکی از حباب های سهام دولتی بترکه و سهامداران خردی ک دیگه کمرشون راست نشه
  امید به اینکه روز به روز ارزش ذاتی همه چیز نزدیم به قیمت معاملش باشه

  ۲
 36. حسین گفت:

  حباب چیه ، همش تورومه و بی ارزش شدن ریال

  ۱
 37. موسوی گفت:

  عامل‌های متفاوتی برای حباب قیمتی مثبت و منفی در بازار وجود داردکه یکی ازآنها میتونه سکه وطلاباشه

  ۲
 38. حمیدرضا کوی آبادی گفت:

  همانطور که می دانید تا وقتی که در هر ماه ؛ افزایش مبلغ نقدینگی کل جامعه بابت یارانه ها را داشته باشیم ؛ تمامی اجناس به ویژه کالاهای با قابلیت سرمایه گذاری ؛ دارای حباب مثبت خواهند بود ؛ زیرا مردم تمایل دارند تا سرمایه "ریالی" خود را به چیزی تبدیل نمایند که نه تنها ؛ تورم بر آن اثر منفی نداشته باشد ؛ بلکه سود هم کرده باشند.

  ۲
 39. Kazem گفت:

  حباب زمانی هست که معامله توی بازار خیلی کم انجام بگیره و زمانش هم کوتاه باشه، ولی در حال حاضر هم خوب معامله میشه و هم زمانش طولانی شده یعنی حباب نیست،پول ما بی ارزش شده نه اینکه گرون شده

  ۰
 40. محسن صفری گفت:

  به اختلاف قیمتی که طلا و سکه در بازار عرضه می‌شود با ارزش واقعی طلا و سکه حباب سکه می‌گویند.

  ۰
 41. آرمیا گفت:

  به نظر بنده اینکه ما با واژه هایی همچون حباب سرگرم بشیم و ریسک پذیری خود ار پایین بیاریم تنها به خودمون ضرر میرسانیم.یادمه وقتی طلا به قیمت ۵۰۰ تومان رسیده بود و بنده قصد خرید داشتم گفتند حبابه نخر الان حبابش و برابر شده و من نخریدم و ضرر کردم.حباب معنی ندارد.در آمد خیلی پایین مانده.

  ۰
 42. علی گفت:

  به اختلاف قیمت ذاتی یک کالا با قیمت عرضه شده ان کالای مورد نظر در هر بازاری حباب قیمتی گویند

  ۰
 43. نسترن گفت:

  وقتی ارزش پول ملی کاهش پیدا کنه تقاضا برای خرید اجناسی مثل طلا و سکه و دلار هم زیاد میشه در نتیجه قیمتشون افزایش کاذبی پیدا میکنه!

  ۰
 44. ولید عوادی گفت:

  با توجه به تورم روزانه و ماهانه و سالیانه حبابی توی بورس و طلا و سکه موجود نیست و قیمت ها بر اساس واقعیت افزایش پیدا میکنه ولی متاسفانه حقوق ها همیشه کاهشی هست و در حال آب رفتن

  ۱
 45. s.rezaei گفت:

  بازاری که تمام تِئوری های اقتصادی در آن جوابگو نیست ،قطعا صحبت از حباب بی فایدست

  ۰
 46. amir گفت:

  تعیین حباب طلا و سکه با توجه به اینکه قیمت جهانی مشخصی دارد کار مشکلی نیست اما تعیین حباب کالا از شاخص های بسیار زیادی تاثیر پذیر است. مواد اولیه، کیفیت مواد اولیه، زمان عرضه، کیفیت محصول نهایی،تکنولوژی یا دانش بنیان بودن محصول و ... از شاخص‌های اصلی تعیین قیمت و محاسبه حباب است. پس این کار نیاز به دانش، تجربه و تحلیل بنیادی صحیح و دقیق دارد.

  ۱
 47. امیر حسن زاده گفت:

  دوستانی که میفرماین با توجه به قیمت دلار، سکه حباب نداره به فرمول اصلی محاسبه ارزش ذاتی سکه که رابطه مستقیم با قیمت دلار داره ، دقت نکردند

  ۰
 48. aalianf گفت:

  من که تا بحال با حباب منفی مواجه نشدم. هر چی بوده حباب مثبت که چه عرض کنم، بادکنک مثبت بوده!

  ۰
 49. رضا گفت:

  به اختلاف قیمتی که طلا و سکه در بازار عرضه می‌شود با ارزش واقعی طلا و سکه حباب سکه می‌گویند

  ۰
 50. فاطمه گفت:

  این دید گاه حباب برای سرمایه گذاری های کوتاه مدت درسته ولی برا بلند مدت دیگه حباب حساب نمیشه و خرید در قیمت بالاتر میشه آینده نگره

  ۱
 51. پیام باقری گفت:

  سلام دوستان...
  تعیین قیمت واقعی یک کالا کمی پیچیدس در نتیجه ب سختی متوجه میشویم که قیمت آن کالا حباب داشته است و نباید بر روی آن کالا سرمایه گذاری میکردیم.به اختلاف قیمتی که طلا و سکه در بازار عرضه میشود با ارزش واقعی طلا و سکه حباب سکه میگویند.

  ۱
 52. باران گفت:

  رشد قیمتی بی رویه طلا در مدت کوتاه رومیگن حباب که پایدار نیست

  ۰
 53. اهرابی گفت:

  من اسم حبابو تو خیلی زمینه های اقتصادی شنیدم ولی تا به امروز ندیدم حبابی بترکه، معمولا جاشو با یه حباب خیلی بزرگتر عوض میکنه

  ۰
 54. عطا گفت:

  این روزها احتمالا اکثر افراد حباب قیمتی را حس کرده باشند، بنابراین درک و تعریف حباب قیمتی کار سختی نیست. به زبان ساده، به اختلاف قیمت ذاتی یک کالا با قیمت عرضه آن کالا در بازار حباب قیمتی می‌گویند

  ۰
 55. ssm گفت:

  حباب وجود نداره و روز ب روز ارزش پول ملی کاسته می شود متاسفانه

  ۰
 56. آناهیتا گفت:

  باید دونست که از شرایطی با نام حباب چطور به نفع خودمون استفاده کنیم.البته که ارزش پول ماهم مثل یک مانعه

  ۰
 57. سید گفت:

  این روزها احتمالا اکثر افراد حباب قیمتی را حس کرده باشند، بنابراین درک و تعریف حباب قیمتی کار سختی نیست. به زبان ساده، به اختلاف قیمت ذاتی یک کالا با قیمت عرضه آن کالا در بازار حباب قیمتی می‌گویند

  ۰
 58. امیررضا معینیان گفت:

  متاسفانه در ایران تجربه ثابت کرده دانش درصد کمتری نسبت به سرمایه بالا در بدست آوردن بازدهی و سود در تمامی بازارها را دارد

  ۰
 59. معین گفت:

  تعیین قیمت واقعی یک کالا، کمی پیچیده است. در نتیجه به سختی متوجه می‌شویم که قیمت آن کالا حباب داشته است و نباید بر روی آن کالا سرمایه‌گذاری می‌کردیم. یکی از کالاهایی که ارزش ذاتی آن تا حدودی مشخص است و فرمول‌های ساده‌ای برای تعیین حباب قیمتی آن وجود دارد، طلا و سکه است.

  ۰
 60. ابوالفضل اسکندری گفت:

  فعلا ک وضعیت اقتصاد ب گونه ای هست ک ن تنها حبابی وجود نداره بلکه بعضی چیزا واقعا از قیمت واقعیشان فاصله دارن

  ۰
 61. eiman گفت:

  در بازارهای موجود به خصوص طلا و سکه همانطور که گفته شد تقاضای کاذب و هیجانی و عدم عرضه متناسب و هدایت به سمت تقاضای بیشتر باعث بوجود آمدن این موضوع گشته است.

  ۰
 62. سید محمد گفت:

  حباب یعنی رشد قیمت کاذب و غیر واقعی بوده و در اصطلاح باد کرده

  ۲
 63. حمید گفت:

  منظور از حبابب این است فرض کنید یک محصول برای سرمایه‌گذاری در قیمت فعلی ماندگار نخواهد بود و براثر برخی عوامل دستخوش تغییرات قیمتی خواهد شد. این امر دیر یا زود به به قیمت اصلی خود برمیگردد.

  ۲
 64. احسان گفت:

  من موافق این نظر نیستم . درسته که درآمد ها اومده پایین ولی اینکه افزایش قیمت سکه رو به کاهش درآمد نسبت بدیم به نظرم درست نیست.

  ۰
 65. Zahra342 گفت:

  حباب سکه وطلا درصورتیکه منفی باشدزمان خریدمناسب است

  ۰
 66. قربانی گفت:

  رشد کاذب و هیجانی سکه و طلا در اثر برخی اخبار سیاسی اجتماعی .....حباب گفته. میشه ک البته اگر بی رویه باشه روزی خواهد ترکید

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: