منافع و حقوق سهامداران در شرکت‌های بورسی

 • ۳ آذر ۱۳۹۵
 • Agah
 • ۹۷ نظر
 • ۲۷۰۱۹ مشاهده
منافع سهامداران, حقوق صاحبان سهام, افزایش سرمایه, حق رای, سود سهام, معاملات اوراق بهادار,

هر یک از سهامداران با سرمایه گذاری و خرید سهام شرکت‌های بورسی منافع و حقوقی دارند که امکان نقض آن وجود ندارد و باید از آن مطلع باشند؛ حقوق و منافعی که ناشی از مالکیت سهام شرکت‌های بورسی است در قانون تجارت کاملاً مشخص شده است و اطلاع از این حقوق و منافع ضروری بوده و می‌تواند در آینده حضور سهامداران در بازار سرمایه سودآور واقع شود. در این میان بر اساس قانون تجارت ایران هر یک از سهامداران حقوق مالی و غیر مالی دارند که در ادامه به منافعی و حقوقی که سهامداران با خرید سهام شرکت‌های بورسی دارند اشاره خواهد شد.

حقوق مالی سهامداران

سود سالیانه شرکت‌های بورسی

یکی از اولیه‌ترین منافع هر یک از سهامداران شرکت‌های بورسی، سود سالیانه شرکت‌ها است که این منافع جز حقوق مالی سهامداران به شمار می رود؛ به بیان دیگر سهامداران با خرید سهام شرکت‌های بورسی، در انتهای سال مالی می‌توانند در مجمع عمومی شرکت‌های بورسی حضور به عمل آورند و در مورد نحوه تقسیم سود سالیانه بر اساس تعداد سهمی که دارند، تصمیم گیرنده باشند. در مجامع عمومی شرکت‌های بورسی، سهامداران تخصیص میزان سود به ازای هر سهم را مشخص می‌کنند و یا در صورتی که در مجمع عمومی در این باره تصمیمی گرفته نشود، هیأت مدیره آن شرکت بورسی نحوه پرداخت را تعیین خواهد کرد و هر یک از سهامداران به ازای تعداد سهمی که دارند، سود سالیانه‌ای را دریافت می‌کنند و از این موضوع هر ساله منتفع خواهند شد. از طرفی نحوه محاسبه سود سالیانه شرکت‌های بورسی به این صورت است که سود سالیانه منهای زیان های سال های مالی قبل و اندوخته قانونی و سایر اندوخته های اختیاری، به علاوه سود قابل تقسیم سال های قبل که تقسیم نشده است، محاسبه می شود.

افزایش قیمت سهام

یکی دیگر از منافع سهامداران در شرکت‌های بورسی، افزایش قیمت سهام است و این منافع نیز به عنوان حقوق مالی سهامداران در نظر گرفته می شود؛ به عبارت دیگر قیمت سهام شرکت‌های بورسی هر روزه دست خوش تغییراتی قرار خواهد گرفت و افزایش و کاهش پیدا می‌کند. اینکه چه عواملی بر قیمت سهام شرکت‌های بورسی تأثیر گذار است، در گذشته در مطلب «۳ عامل اصلی تأثیرگذار بر قیمت سهام شرکت های بورسی» در بلاگ اشاره کردیم. هنگامی که قیمت سهام شرکت‌های بورسی بر اساس عوامل مختلف افزایش می‌یابند، سهامداران با سودآوری مناسبی همراه می‌شوند و در صورت فروش سهام این شرکت‌ها، می‌توانند با منافعی همراه شوند.

دریافت سهام جایزه و حق تقدم حاصل افزایش سرمایه

یکی دیگر از منافعی که سهامداران با خرید سهام از آن بهره‌مند می‌شوند و اتفاقاً این منافع نیز جز حقوق مالی سهامداران تعریف می شود، حق تقدم افزایش سرمایه است؛ به عبارت دیگر شرکت‌های بورسی ممکن است تصمیم به افزایش سرمایه بگیرند و این افزایش سرمایه با انتشار سهام جدید میسر می شود؛ در این شرایط سهامداران تمایل دارند که نسبت به دیگر خریداران سهام در افزایش سرمایه در اولویت قرار گیرند؛ چون قیمت پیشنهادی فروش سهام شرکت در افزایش سرمایه با قیمت بازار سهام تفاوت‌های جدی دارد و سهامداران با خرید سهام جدید می‌توانند به سودآوری مناسبی دست پیدا کنند.

برای آشنایی بیشتر با دریافت سهام جایزه و حق تقدم حاصل از افزایش سرمایه، می توانید به مطلب “افزایش سرمایه شرکت‌ها در بازار سرمایه: راهنمای کامل” مراجعه نمایید.

منافع سهامداران, حقوق صاحبان سهام, افزایش سرمایه, حق رای, سود سهام, معاملات اوراق بهادار,حقوق غیر مالی

همان طور که سهامداران حقوق مالی دارند و این حقوق مالی، منافعی را برای سهامداران به همراه دارد، حقوق غیر مالی نیز برای آنان وجود دارد. در ادامه به حقوق غیر مالی که طبق قانون تجارت برای سهامداران قید شده، اشاره خواهد شد.

حق رأی

همان طور که پیش‌تر مطرح شد، شرکت‌های بورسی هر ساله مجمع عمومی را برگزار می‌کنند که در این مجامع عمومی به تصمیمات کلان و اساسی شرکت های بورسی می پردازند؛ معمولاً این تصمیمات شامل انتخاب اعضای هیأت مدیره و بازرسان شرکت، تغییرات سرمایه، تقسیم سود، تغییرات اساسنامه، انحلال شرکت و… است. یکی از حقوقی غیر مالی که سهامداران شرکت‌های بورس دارند، حق رأی در این مجامع است؛ به بیان دیگر رأی سهامداران می‌تواند در فعالیت یک سال آینده شرکت بورسی بسیار تأثیر گذار باشد و حتی منافع مالی را برای سهامداران به همراه داشته باشد. این در حالی است که حق رأی سهامداران بر اساس تعداد سهامی که دارند، تعیین می شود و سهامدارانی که تعداد سهم بیشتری از شرکت بورسی داشته باشند، با حق رأی بیشتری همراه خواهند شد و متناسباً میزان تأثیر گذاری آن‌ها نیز بیشتر خواهد بود. این موضوع نیز بسیار حائز اهمیت است که حق رأی سهامدار می تواند از طریق اعطای وکالت به فرد دیگری واگذار شود و در صورتی که سهامدار مجال حضور در مجمع عمومی را نداشته باشد، وکیل آن فرد می تواند حق رأی داشته باشد. از طرفی حق رأی در نظر گرفته شده برای سهامداران نیز به دو صورت ساده و تجمعی است؛ به عبارت دیگر در رأی گیری ساده هر سهم یک رأی دارد اما این موضوع فرایند رأی گیری را با معضلات و چالش‌های جدی همراه می‌سازد؛ چون رای سهامدارانی که تعداد سهم کمی دارند و تعداد این افراد هم زیاد است، به تنهایی نمی‌تواند در تصمیمات کلان شرکت‌های بورسی تأثیر گذار باشند و سهامدارانی که تعداد سهم بالایی دارند به راحتی می‌توانند به عنوان نمونه ترکیب هیأت مدیره را تعیین کنند؛ این موضوع باعث شده به غیر از رأی ساده، رأی تجمعی نیز برای سهامداران در نظر گرفته شود که در این نوع رأی گیری، تعداد آرای هر رأی دهنده در تعداد مدیرانی که باید برای هیأت مدیره انتخاب شوند، ضرب شده و حق رأی برای هر رأی دهنده، برابر با حاصل ضرب مذکور خواهد بود؛ با توجه به این موضوع، رأی دهنده می تواند آرای خود را به یک نفر بدهد یا آن را بین چند نفر تقسیم کند. با استفاده از رأی تجمعی، سهامداران اقلیت نیز می‌توانند در چینش هیأت مدیره تأثیرگذار باشند و نماینده‌ای در هیأت مدیره داشته باشند.

حق واگذاری سهام

یکی از حقوق غیر مالی اولیه‌ای که قانون تجارت برای سهامداران لحاظ کرده‌ است، حق واگذاری سهام است؛ به این صورت که سهامداران امکان واگذاری سهام خود را به دیگری دارند و به راحتی می‌توانند با مراجعه به کارگزاری‌ها خرید و فروش سهام شرکت‌های بورسی را انجام دهند.

منافع سهامداران, حقوق صاحبان سهام, افزایش سرمایه, حق رای, سود سهام, معاملات اوراق بهادار,

حق اطلاع

حق اطلاع نیز یکی دیگر از حقوق غیر مالی سهامداران است که از این طریق می‌توانند پانزده روز قبل از انعقاد مجمع عمومی در مرکز شرکت حضور پیدا کنند و به صورت‌حساب‌ها مراجعه کند و یا از ترازنامه و حساب سود و زیان و گزارش عملیات مدیران و گزارش بازرسان رونوشت بگیرد. از طرفی سهامداران حق دارند که از برگزاری مجمع عمومی اطلاع پیدا کنند؛ البته در برخی از مواقع این اطلاع رسانی از طریق پست و یا انتشار اطلاعیه یا دعوتنامه در روزنامه‌های کثیرالانتشار انجام می‌شود.

تعهدات سهامدار

همان‌گونه که سهامداران حقوق و منافعی با خرید سهام شرکت‌های بورس دارند، تعهداتی اولیه و ساده‌ای نیز دارند؛ به بیان دیگر سهامداران صرفاً در شرکت‌های بورس تعهد پرداخت مبلغ سهم خریداری شده را دارند و اگر آن را خریداری نکنند، صاحب آن نخواهند شد. از طرفی این موضوع از این جنبه حائز اهمیت است که سهامداران در شرکت‌های بورسی هیچ گونه تعهد شخصی در قبال طلبکاران شرکت ندارد و اگر شرکت بنا به دلایلی قادر به پرداخت بدهکاری‌های خود نباشد، نمی‌توان به سهامداران مراجعه کرد.

جمع‌بندی

امروزه سرمایه گذاری در بازار سرمایه مستلزم کسب دانش و اطلاعات مورد نیاز در آن است؛ در این بازار سهامدارانی می تواند حضور استراتژیکی داشته باشند که به خوبی از منافع و حقوق خود مطلع باشند و بر اساس آن آینده سرمایه گذاری خود محقق سازند. هر یک از سهامداران طبق قانون تجارت، حقوق مالی و غیر مالی دارند که این حقوق منافعی را برای آن‌ها به همراه دارد؛ آگاه شدن از این حقوق می تواند تضمینی برای استمرار آن‌ها در معاملات بورسی باشد.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

97 پاسخ به “منافع و حقوق سهامداران در شرکت‌های بورسی”

 1. agah04850 گفت:

  امیدوارم که به جایی برسیم که در بازار بورس سفته بازی و رانت نباشه و مردم با خیال راحت بتوانند در این بازار سرمایه گزاری کنند.

  ۰
 2. MOH00204 گفت:

  سلام
  با تشکر از مطالب مثل همیشه خوب تان
  آیا می شود کسی سهم خود را بدون خرید و فروش به دیگری واگذار کند ؟

  ۰
 3. agah02772 گفت:

  سلام باز هم اطلاعات من دراین باره جواب داد وسوالات من درون ذهن مرا جواب داد...باسپاس

  ۰
 4. habibpur75 گفت:

  سلام مطالب بسیارجذاب وکاربردی می باشند لطفا مطالب بیشتری دربلاگ قرار دهید باتشکر

  ۰
 5. agah71262 گفت:

  با سلام
  من واقعا با این مطلب که گفتید مشکل دارم. خیلی از شرکت ها حقوق ما سهامداران را زیر پا میگذارند و من واقعا از این قضیه که کسی حاضر نیست حقوق سهامداران را پیگیری کنه ناراحتم.
  برای مثال از چند سال پیش شرکت ثشرق سود سهام ما رو واریز نمیکنه
  خوب چه اشکالی داره همونطور که توی حساب کاربری ما سود تقسیمی رو نشون میده همون جا هم واریز به حساب کارگزاری بشه تا دیگه نیازی به رفت و آمد و زنگ و شماره حساب بده و ... نباشه
  از آگاه درخواست داریم تا این موضوع رو پیگیری کنه
  تشکر

  ۰
 6. agah021934 گفت:

  مطالب خوبی هست وباعث بالابردن سطح اموزش میشه ممنون

  ۰
 7. agah21981 گفت:

  سلام
  ممنون بابت اطلاعات خوبی که در اختیار قرار می دهید
  خدا قوت

  ۰
 8. 49730 گفت:

  واقعا عالی بود خیلی از سهامداران این مطالب رو نمیدونن.

  ۰
 9. danesh15838 گفت:

  با سلام، آیا شرکت ها موظف به اعلام افزایش سرمایه به سهامداران می باشند ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بله، در مجامع عمومی فوق العاده افزایش سرمایه و نوع آن(آورده نقدی، سود انباشته و...) را اعلام می کنند.

   ۰
 10. n15476 گفت:

  سلام
  در خصوص تعهدات شرکتها در قبال سهامداران هم مطالب بگذارید.
  تشکر.

  ۰
 11. agah63 گفت:

  چرا مطالب اموزشی کم هستش. لطفا الفبای بورس را از ابتدا اموزش بدید ، مثلا مطالب اموزشی را سریالی کنید و ادامه بدید خیلی ممنون از زحمات شما با تشکر

  ۰
 12. agah1821 گفت:

  بزرگترین چیزی که ذهن منو مشغول کرده اینه که سرمایه گذاری در بورس به جهت مشارکت در سود آوری شرکت (سود نقدی) عملا" اتفاق نمیفته. وقتی خیلی از شرکتها سود نقدی ۰ ریال تعیین میکنند یا در حد ۵% سرمایه ای که گذاشتید و نکته بدنر اینکه اکثرا" همون سوده ناچیز رو چند ماه بعد میدن. به همین دلیل همه مون تبدیل شدیم به نوسانگیرهای کوتاه مدت یا بلند مدت.
  در حالیکه کارکرد اصلی بورس جذب سرمایه های حتی کوچک برای پویا کردن اقتصاد هست.

  ۰
 13. پیرزاد گفت:

  محتوای کاملی بود به بخش اعظمی از سوالاتم در این موضوع پاسخ داد
  فقط یه سوال! در چه روزنامه هایی به سهامداران اطلاع رسانی می شود؟
  سپاس از شما

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   روزنامه ای که هر شرکت برای درج اطلاعیه ها انتخاب می کند، متفاوت است. برای اطلاع از اینکه روزنامهمورد انتخاب شرکت چیست باید به صورتجلسات مربوط به مجامع عمومی سالیانه آنها که در سایت کدال نیز وجود دارد، مراجعه نمود.

   ۰
 14. agah21981 گفت:

  سلام
  ممنون بابت مطالب خوبی که ارائه می کنید
  یه سوال داشتم با چه تعداد سهم می توان در جمع عمومی شرکت‌های بورسی شرکت کرد
  و اینکه برای شرکت در جمع عمومی شرکت‌های بورسی چه مدارکی لازم است ؟

  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   شما اگر ۱سهم از شرکت را داشته باشید می توانید در مجمع حضور پیدا کنید.
   و برای حضور میبایست مدرک شناسایی (کارت ملی) همراه خود داشته باشید.

   با احترام

   ۰
 15. agah91470 گفت:

  ممنون از آگاه سازی هاتون

  ۰
 16. 09473 گفت:

  سلام ممنون از مطالب ارزنده شما،بعضی از شرکت ها خیلی طولش میدن تا سهم رو بازکنند یاسود سهام رو بریزن،واحد حقوقی سازمان بورس خیلی ضعیف عمل میکنه،مثلا سپرده گذارهای بانکها دارن روزشمار سود میگیرن اما سهامداران بانکها پول هاشون بلوکه شده بعد هم که باز بشه یا منفی باز میشه یا مدتها نوسان میکنه.

  ۰
 17. 2298 گفت:

  با سلام
  ۱٫ اگر شخصی حتی یک سهم از یه شرکت بزرگ داشته باشد حق شرکت در مجمع را دارد؟
  ۲٫ چه موقع یک شرکت تصمیم به واگذاری سهام جایزه می نماید و این سهام به نسبت سهم افراد و به تمامی سهامداران تعلق می گیرد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   ۱- بله
   ۲-همانطور که در مطلب افزایش سرمایه شرکت‌ها در بازار سرمایه گفته شد، با توجه به نوع افزایش سرمایه شرکت، ممکن است سهام جایزه به سهامداران داده شود و نیز چنانچه بنا به تصمیم شرکت و تایید سازمان بورس، افزایش سرمایه از محل سود انباشته باشد به تمام اشخاصی که در زمان برگزاری مجمع، سهامدار شرکت هستند، تعلق می گیرد.
   مقدار سهام جایزه که به هر فرد تخصیص داده می شود با توجه به درصد افزایش سرمایه و میزان سهمی که در زمان مجمع مربوط به افزایش سرمایه داشته، بستگی دارد.

   با تشکر

   ۰
 18. agah04000 گفت:

  خیلی ببخشید ایا میشود یک سبد گردان معتبر معرفی کنید

  ۰
 19. habibpur75 گفت:

  سلام واقعا عالی بود خیلی ها نمیدونن

  ۰
 20. agah80402 گفت:

  سلام. بسیار خوب. هر چه آموزش بیشتر باشد رانت کم تر می شود

  ۰
 21. احسان گفت:

  لین بار دارم سایت شمارو میبینم به نظرم خیلی خوب میاد آیا با مبالغ کم هم میشه از طریق شما وارد بورس شد . البته چون بلد نیستم میشه کارو به شما سپرد ؟ حداقل مبلغ چقدر است برای شروع کار؟ ممنون میشم از پاسختون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی حداقل مبلغ سرمایه گذاری بسته به نوع سرمایه گذاری و دید شما دارد. اگر منظورتان حداقل مبلغ مورد نیاز برای معاملات سهام بصورت آنلاین است، باید عرض کنیم که این مبلغ ۱۰۰ هزار تومان است. یعنی برای اینکه بتوایم یک درخواست خرید یا فروش سهم را به صورت آنلاین ازسال نماییم، نیاز به این داریم که حداقل ارزش درخواست ما ۱۰۰ هزار تومان باشد.
   بدیهی است برای سرمایه گذاری در بخش های دیگر بورس، نیاز به حداقل سرمایه های مختلفی است.
   پیشنهاد می شود برای شروع به مطالب درج شده در بخش آموزش بورس مراجعه فرمایید.

   ۰
 22. agah71262 گفت:

  با سلام. لطفا دلیل اینکه شرکت ها سود تقسیمی را به اکانت سهامداران وارد نمیکنند را شرح دهید.
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   سود تقسیمی یا به صورت نقدی توسط بانکهای مورد نظر هر شرکت و یا از طریق حساب بانکی سهامداران (برای این کار لازم است یهامدار اطلاعات بانکی خود را برای شرکت ارسال نماید) به ایشان پرداخت می شود.
   روش دریافت سود تقسیمی با تصمیم شرکت و طی اطلاعیه ای در سایت کدال درج می شود.

   ۰
   • agah71262 گفت:

    بنده منظورم اینه چرا به حساب کاربری ای که با اون کد بورسی داریم (یعنی همون حساب معاملاتی نزد کارگزاری) معامله میکنیم نمیریزن که الافی نداشته باشه
    تشکر

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     دوست گرامی بعلت بروز مشکلات احتمالی این امر محقق نمی گردد.
     بعنوان مثال برخی افراد در چند کارگزاری حساب معاملاتی دارند لذا تشخیص اینکه شرکت به کدام حساب باید سود را واریز کند مشخص نیست.
     مورد دوم اینکه نقل و انتقالات و ثبت سند آن حجم از واریزی از جانب کارگزاریها به سادگی میسر نیست.
     و خیلی از مسائل دیگر

     ۰
 23. davodm65 گفت:

  سهام دار در پروژه ها یا نوع تولیدات شرکت بورسی یا عقذ قراردادهای شرکت نیز میتواند دخالت کند؟

  ۰
 24. dez00098 گفت:

  سلام
  متاسفآنه بعضیافت از سهم ها چهار الی پنج ماه بسته هستن سود پول ما تو این مدت چی میشه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در زمانی که نماد متوقف است، امکان فروش دارایی وجود ندارد، لذا سهامدار باید تا زمان بازگشایی نماد منتظر بماند.

   ۰
 25. agah04000 گفت:

  با سلام برروی سهام خریداری شده بنده مبلغی سود تحقق یافته امده ولی نگاه کردم مجمع عمومی هنوز تشکیل نشده علت این سود چیست

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی سود تحقق یافته جمع جبری سود یا زیان های حاصل از تمام فروش هایی است که بر روی یک نماد از زمان خرید آن انجام می شود و ربطی به سود تقسیمی شرکت ندارد. سودی که در مجمع به سهامداران تعلق می گیرد در ستون سود تقسیمی نمایش داده می شود.
   در بخش دارایی ها با بردن نشانگر موس بر روی هر یک از سرستون ها، می توانید توضیح مربوط به آن را مشاهده و تفاوت آن ها را مطالعه نمایید.

   ۰
 26. agah04850 گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  سهام جایزه در چه مورد به سهام داران تعلق می گیرد؟
  با تشکر

  ۰
 27. agah04850 گفت:

  با سلام
  من یک سوالی برام پیش آمده که اگه لطف کنین پاسخ دهید ممنون میشم
  اگر ما سود تقسیمی داریم چرا پس از باز شدن نماد، قیمت سهم به اندازه سود تقسیمی کم می شود؟ این که دیگه سود تقسیم کردن نیست چون از دارایی های شما هم به همان اندازه کم شده و چیزی ب اسم سود تقسیم کردن ارزشی نداره
  با سپاس

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی سود تقسیمی موجب کاهش قیمت سهم نمی شود. قیمت سهام بر اثر عاملی دیگر نظیر تعدیل، افزایش سرمایه، اطلاعات مهم منتشره شرکت و ... تغییر می کند.

   ۰
 28. حسین گفت:

  سلام
  چرا امتیاز ورود روزانه به سایت چند روزی است که درج نمی شود؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی شما حساب بآشگاه خود را همواره در حالت لاگین نگه داشته اید. لطفا هر روز پس از انجام فعالیت های روزانه خود، از حساب بآشگاهتان حتماً با استفاده از گزینه "خروج از بآشگاه" در قسمت بالای سمت چپ صفحه مرورگر خود از حساب بآشگاه خارج شوید و روز بعد مجددا با ثبت نام کاربری و رمز عبور وارد حساب بآشگاه شوید. برای بستن صفحه بآشگاه از دکمه Close مرورگر استفاده نکنید و حتما گزینه با استفاده از "خروج از بآشگاه" این کار را انجام دهید.

   ۰
 29. agah80402 گفت:

  سلام. برای شروع کدام سهم ها بخریم؟سپاس

  ۰
 30. 10565 گفت:

  با سلام و خسته نباشید..لطفا درمورد اتاق مبادله سهام otc اطلاعات بگذارید..ممنونم
  سوال بعدی اینکه آیا اتاق مبادله سهام که زیر نظر بورس هستش همان قوانین بورس اجرا میشود؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست گرامی otc به بازارهای خارج از بورس اطلاق می گردد. داد و ستد خارج از بورس یا به اصطلاح فرابورس (OTC) به طور مستقیم بین دو طرف (بدون هیچ گونه نظارتی از جانب یک بورس) انجام می‌گیرد.
   در معاملات بازار فرابورس قیمت برای عموم لزوماً منتشر نمی‌شود و به دلیل اینکه قراردادها دو جانبه هستند هر طرف می‌تواند نگران ریسک اعتباری طرف دیگر باشد.
   محصولاتی که در بورس مبادله می‌شوند باید به خوبی استاندارد باشند. در واقع برای ایجاد شفافیت، محصولات مبادله شده باید مطابق با کمیت، کیفیت و عینیت مشخص تعریف شده بوسیلهٔ بورس و در تمام معاملات یکسان باشند. ولی بازار فرابورس این محدودیت‌ها را ندارد. برای مثال ممکن است طرفین روی کمیت غیرمعمول توافق کنند.

   ۰
 31. agah41633 گفت:

  سلام
  یک سوال آیا نرم افزاری هست که کلیه اطلاعات خرید هر سهم را که مناسب برای خرید سهام دار باشد ؟
  سوال دوم چرا کارگزاریها با توجه به اینکه خرید از سوی سهامدار نفع آن برای هم سهامدار و هم کارگزاری می باشد اطلاعات بی طرفانه ای از سهم های مهم با توجه به اخبار اقتصادی کشور و جهان را در سایت به اشتراک گذاشته نمی شود ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست گرامی، نرم افزار معاملاتی آسا اطلاعات لازم جهت خرید یا فروش مشتریان(بازه قیمت، بازه حجم، محاسبه حجم براساس سرمایه، اطلاعات نماد و...) را در اختیار آنها قرار می دهد. چنانچه شما بدنبال اطلاعات خاصی در زمان خرید یا فروش سهامتان هستید اعلام بفرمایید تا بهتر بتوانیم شما را راهنمایی کنیم.
   در خصوص سوال دوم هم عرض می نماییم که مشاوران کارگزاری آگاه همواره در تلاشند که تحلیلها و اخباری کاملا بی طرفانه و بر اساس وضعیت شرکت ها و وضعیت اقتصادی روز ایران و جهان اعلام کنند.
   شایان ذکر است که بآشگاه مشتریان آگاه در خصوص اخبار و تحلیلهای دیگر شرکت ها، نظری ندارد.

   ۰
 32. Agah08269 گفت:

  سلام افزایش سرمایه تجدید ارزش دارایها برای سهامدار چه نفعی دارد

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در صورتیکه ابتدا نماد باز شود و بعد از مدتی سهام جایزه قابل معامله گردد بدلیل "کاهش قیمت" ناشی از افزایش سرمایه و "محدود شدن سهام قابل معامله"، رشد قیمتی سهم شکل میگیرد. ولی در صورتیکه همزمان با باز گشایی سهم، افزایش سرمایه ثبت گردد(سهام جایزه قابل معامله شود)، تغییر خاصی صورت نمی گیرد.
   بعنوان مثال:
   فرض کنید شرکت الف از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، ۱۰۰درصد افزایش سرمایه دهد. چنانچه شما قبل از افزایش سرمایه، ۱۰۰۰ سهم ۴۰۰ تومانی داشتید پس از افزایش سرمایه، ۲۰۰۰ سهم ۲۰۰ تومانی خواهد داشت.

   حالت اول: چنانچه پس از بازگشایی نماد سهام جایزه قابل معامله نباشد، به دو علت رشد قیمتی سهام را شاهد خواهیم بود ۱- کاهش قیمت سهام از ۴۰۰ تومان به ۲۰۰ تومان، به لحاظ روانی موجب رشد تقاضا می گردد ۲- بعلت ثابت ماندن تعداد سهام قابل معامله، عرضه نسبت به تقاضا کاهش می یابد.

   حالت دوم: چنانچه پس از بازگشایی نماد سهام جایزه قابله معامله باشد، بعلت آنکه تعداد سهام قابل معامله در بازار دوبرابر شده و از طرفی دیگر قیمت سهم نیز نصف شده است، تغییر خاصی اتفاق نمی افتد.

   ۰
 33. agah04000 گفت:

  بیایید باهم دعا کنیم تا وزیر نفت عربستان سرعقل بیاید تا شاید بازار نفت شاهد یک ثبات نسبی باشد انشالله

  ۰
 34. agah06022 گفت:

  با سلام
  آیا محکمه ای جهت گرفتن سودی که شرکت ها پرداخت نمی کنند وجود دارد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بله ابتدا باید از طریق کانون کارگزاران اقدام شود در صورتیکه مشکل در این مرحله حل نگردد ، شکایت به سازمان بورس ارجاع داده می شود.

   ۰
 35. dez00098 گفت:

  سلام

  ای کاش بازار بورس شفاف و بدون رانت و واسطه بشه

  ۰
 36. agah02725 گفت:

  ممنون بابت مطالب مفیدتون. درصورت امکان فیلم های آموزشی درمورد نحوه فیلترنویسی برای دیده بان سایت tsetms قراربدید. باتشکر.

  ۰
 37. davodm65 گفت:

  سلام
  لطفا درمورد سهام حق تقدم بیشتر توضیح دهید.آیا این سهام با سهام شرکت تفاوت دارد و اگر ندارد چرا در تابلوی بورس جدا آورده میشود؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی تعریف حق تقدم بشرح زیر است:
   "سهامداران در صورت تمایل به مشارکت در افزایش سرمایه شرکت نسبت به افراد دیگر الویت دارند. به همین دلیل در صورت تمایل به ایشان یک حق خرید سهام داده می‌شود که حق تقدم نام دارد."
   بنابراین حق تقدم با سهام متفاوت است و به همین علت در تابلوی بورس بصورت جدا آورده می شود.
   همچنین پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر مطلب زیر را مطالعه فرمایید:

   افزایش سرمایه شرکت‌ها در بازار سرمایه: راهنمای کامل

   با تشکر

   ۰
 38. agah27491 گفت:

  با سلام
  باز هم مطلبی مفید و کارآمد از باشگاه آگاه.
  سپاس

  ۰
 39. agah0106 گفت:

  با سلام
  ممنون از آگاه سازی و روشن سازی دقیقتون بابت تمامی حقوق سهامداران

  ۰
 40. habibpur3333@gmail.com گفت:

  سلام بنده تازه عضو شدم ولی متاسفانه می بینم که معرف من را انتخاب کرده اید لطفا معرف مرا حذف کنید بنده پسرم رامی خوام به عنوان معرف خود معرفی کنمبه شماره باشگاهAE3980

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست گرامی ما معرف شما را انتخاب نمیکنیم بلکه در زمان ورود به سایت خودتان می توانید همزمان ثبت نام و معرفی معرف را انجام دهید.
   شایان ذکر است که پس از معرفی معرف، امکان حذف ویا تغییر آن وجود ندارد.

   ۰
 41. habibpur3333@gmail.com گفت:

  سلام لطفا معرف بنده را به نام پسرم مرتضی حبیب پوربه کدباشگاهAE****

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی برای انتخاب معرف میبایست ابتدا وارد اکانت بآشگاه خود شده و سپس از منوی کنار عکس پروفایل، گزینه معرفی معرف را انتخاب نموده و کد معرف خود را وارد نمایید.

   با تشکر

   ۰
 42. قنبري گفت:

  سلام مطلب کاربردی بود
  منتظر مطالب خوب دیگه شما هستیم
  گویا چند روزی هست که مطلبی نذاشتید

  ۰
 43. Hendabadieghasem@yahoo.com گفت:

  باسلام
  تشکرویژه بابت مطالب مفیدوانگیزشی باشگاه آگاه

  ۰
 44. agah64484 گفت:

  سلام و خسته نباشید
  واقعا عالی بود من خیلی وقته دنبال این مطالب بودم اینجا خیلی ساده بیان شد
  با تشکر از شما

  ۰
 45. 58540 گفت:

  ممنون از اطلاعات خوبتون

  ۰
 46. agah05688 گفت:

  سلام سپاس از شما اطلاعات مفیدی بود

  ۰
 47. agah09399 گفت:

  درود به همه ی دوستان من تازه به این جمع پیوستم و این باعث افتخاره که بتونم از نظریات شما بهره مند شوم ممنون

  ۰
 48. agah41633 گفت:

  سلام و تشکر از راهنمایی های کارگزاری آگاه
  سوال اول : آیا کارگزاری آگاه فقط در بورس داخلی فعالیت دارد یا اینکه شرایطی برای فعالیت سهامداران در بورس های خارجی (بین المللی ) را هم بوجود آورده است؟
  سوال دوم : آیا می توان در بورس همیشه برنده بود ضرر نکرد ؟
  با تشکر از حسن توجه شما

  ۰
 49. agah41633 گفت:

  سلام
  سوال : چطور می توان از سود منتهی به سال مالی استفاده نمود /

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی سود سالانه شرکت ها(درصورت شناسایی سود) عمدتا به ۲ بخش تقسیم می گردد:
   ۱- سود انباشته
   ۲- سود تقسیمی

   سود انباشته متعلق به سهامداران است که برای سرمایه‌گذاری های آتی در حساب شرکت باقی می ماند.
   سود تقسیمی نیز به حساب افرادی که در زمان برگزاری مجمع، سهام شرکت را داشتند واریز می گردد که چگونگی واریز آن طی اطلاعیه ای در سایت کدال درج می گردد.

   ۰
 50. agah04000 گفت:

  با سلام خیلی ببخشید کارت ورود به جلسه مجمع عمومی کجا و کی توزیع میشود

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   برای ورود به اکثر مجامع تنها بهمراه داشتن کارت ملی کافیست.
   برای اطلاع از زمان برگزاری مجامع نیز، می توانید به سایت کدال مراجعه کنید.

   ۰
 51. eisazadeh_r@yahoo.com گفت:

  با سلام و ضمن تشکر از بابت مطالب خوبتان عالی بود

  ۰
 52. agahzarh510 گفت:

  تشکر از مطلب خوبتون در مورد حقوق صاحبان سهام

  ۰
 53. dashtbozorgi گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  درمورد سوال خانم احمدی "منافع و حقوق سهامداران در شرکت‌های بورسی"

  با توجه به اینجمله در متن پیوست
  "یکی از حقوقی غیر مالی که سهامداران شرکت‌های بورس دارند، حق رأی در این مجامع است؛ به بیان دیگر رأی سهامداران می‌تواند در فعالیت یک سال آینده شرکت بورسی بسیار تأثیر گذار باشد و حتی منافع مالی را برای سهامداران به همراه داشته باشد."

  واین جمله
  "یکی از اولیه‌ترین منافع هر یک از سهامداران شرکت‌های بورسی، سود سالیانه شرکت‌ها است که این منافع جز حقوق مالی سهامداران به شمار می رود"

  درست که حق رای جزء حقوق غیرمالی است اما از انجا که حق رای جزء لاینفک مصوبات مجمع و سود سالیانه جزئئ اساسی از مقرارات مجمع است و حقوقی مالی دربر دارد پس حق رای میتواند جزء حقوق مالی هم محسوب شود

  اما با توجه این جمله
  "به عبارت دیگر در رأی گیری ساده هر سهم یک رأی دارد اما این موضوع فرایند رأی گیری را با معضلات و چالش‌های جدی همراه می‌سازد؛ چون رای سهامدارانی که تعداد سهم کمی دارند و تعداد این افراد هم زیاد است، به تنهایی نمی‌تواند در تصمیمات کلان شرکت‌های بورسی تأثیر گذار باشند "

  تک رای نمیتواند در تصمیمات کلان تاثیرگذار باشد

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   طبق مطالب بیان شده در لینک اراده شده، حق رای جز اولین حقوق سهامدار است؛ اما با توجه به آنکه نتیجه مالی مستقیم در بر ندارد مثل حق تقدم در خرید سهام در طبقه بندی حقوق مالی بیان نمی‌شود و نکته سوال نیز درست در همین قسمت است. یک رای نمی تواند به طور مجزا و به تنهایی در روند تصمیمات تاثیر گذار باشد اما زمان شمارش ارا و نتیجه گیری هر یک رای سهم خود را دارد هر چند ناچیز و به اندازه همان یک سهم.

   ۰
 54. AJ8604 گفت:

  یکی از اولیه‌ترین منافع هر یک از سهامداران شرکت‌های بورسی، سود سالیانه شرکت‌ها است که این منافع جز حقوق مالی سهامداران به شمار می رود که متاسفانه اونم باید با دعوا بگیریم.

  ۰
 55. AO8926 گفت:

  سلام ممنون مطالب مفیدی بود
  نحوه دریافت سود سهام به چه صورت است؟ آیا درصورت عدم دریافت سود سهام یک شرکت، سود متعلقه بصورت سهام جدید به سهامدار تعاق نمی گیرد؟
  سپاس

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   برای دریافت سود سهام باید با امور مالی شرکت مربوطه صحبت کنید اما معمولا با مراجعه به بانک یا فرستادن اطلاعات خود به شرکت، میتوانید سود را دریافت کنید.
   در صورتی که سود را دریافت نکنید و شرکت اقدام به افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران کند سود شما تبدیل به سهام حق تقدم می‌شود.

   ۱
 56. AK2510 گفت:

  مقاله مفیدی برا عزیزانی است که تازه وارد بازار سرمایه شده اند ونیاز هست سهامداران اطلاعات خود را در مورد شرکتها وقوانین بورسی بروز رسانی کنند.سپاس

  ۰
 57. AV1549 گفت:

  سلام.آیا سهامی که از یک شرکت می خریم و مدام در همان شرکت به خرید و فروش می پردازیم سود سالیانه به آن تعلق می گیرد یا اینکه سهام خریداری شده باید نگه داریم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام خدمت شما دوست گرامی
   چنانچه در زمان برگزاری مجمع عمومی سالیانه شرکت، شما درصدی از سهام را در اختیار داشته باشید و پس از آن شرکت توزیع سود نقدی را اطلاع رسانی کند، به میزان سهام شما سود تعلق خواهد گرفت.
   باتشکر

   ۰
 58. AU0902 گفت:

  با سلام
  هر یک از سهامداران طبق قانون تجارت، حقوق مالی و غیر مالی دارند که این حقوق منافعی را برای آن‌ها به همراه دارد؛ آگاه شدن از این حقوق می تواند تضمینی برای استمرار آن‌ها در معاملات بورسی باشد

  ۰
 59. AU0902 گفت:

  با سلام
  آیا راهی وجود دارد کسی سهم خود را به دیگری واگذار کند ؟

  ۰
 60. AU0902 گفت:

  ممنون از پاسخ سوال اینجانب انهم در مدت زمان کوتا که این خود احترام به مشتریان هست باز هم متشکرم

  ۰
 61. mohammad.vakili گفت:

  با سلام
  برای سرمایه‌گذاران، ترکیبی از سهام و اوراق مشارکت بهترین گزینه است

  ۰
 62. AU0902 گفت:

  با سلام و
  به‌طورکلی هر نفردر کنار حرفه‌ای که دارد باید در جستجوی سرمایه‌گذاری دیگری هم باشد تا بتواند حتی با سرمایه کم منبع درآمد برای دیگری هم باشد

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: