مقایسه معاملات آتی کالا و آتی سبد سهام ( آتی شاخص)

 • ۳ اسفند ۱۳۹۷
 • Agah
 • ۱۵۵ نظر
 • ۲۶۱۳ مشاهده
مقایسه معاملات آتی کالا و آتی سبد سهام ( آتی شاخص)

معاملات قراردادهای آتی کالا حدود ۱۰ سال است که از طرف شرکت بورس کالا در ایران معرفی و راه اندازی شده است. از آذر ماه سال ۱۳۹۷ نیز قراردادهای آتی سبد سهام در بستر سامانه معاملات سهام آغاز به کار نمود.

به لحاظ ماهیت شباهت های زیادی بین قراردادهای آتی کالا و آتی سبد سهام (آتی شاخص) وجود دارد. در واقع کسانی که با قراردادهای آتی کالا آشنایی دارند، به راحتی می توانند در قراردادهای آتی شاخص نیز اقدام به معامله نمایند. لازم به ذکر است تفاوت هایی بین دو قرارداد آتی کالا و آتی سبد سهام به لحاظ مشخصات قرارداد و بستر معاملات وجود دارد که در ادامه به این تفاوت ها پرداخته می‌شود. هدف از بیان تفاوت های دو بازار، کمک به درک و شناخت راحت تر بازار آتی سبد سهام است.

مطالعه بیشتر: آتی به زبان ساده

معرفی قرارداد آتی سبد سهام و شرایط معامله آن

بستر معاملات

معاملات آتی کالا در بستر سامانه معاملاتی ابزار مشتقه صورت می‌گیرد در حالی که معاملات قراردادهای آتی سبدسهام در بستر سامانه بورس اوراق بهادار انجام می‌شود.

در حال حاضر (زمستان ۱۳۹۷) برای انجام معاملات آتی سبد سهام از طریق کارگزاری آگاه، می‌بایست از سامانه معاملات آنلاین صحرا استفاده نمایید. در واقع کسانی که کد بورسی از کارگزاری آگاه دارند، می‌توانند به دفتر مرکزی آگاه یا هر یک از شعب کارگزاری آگاه مراجعه کنند. پس از تکمیل دو فرم “اقرارنامه بیانیه ریسک” و “قرارداد معاملات آنلاین آتیر”، دسترسی آنلاین انجام معاملات آتی سبد سهام برای متقاضی فعال می‌شود. با فعال شدن دسترسی آنلاین، پیامکی از سوی کارگزاری حاوی لینک ورود به سامانه صحرا، نام کاربری و رمز عبور به شماره موبایل مشتری ارسال می‌شود.

این نام کاربری و رمز عبور متفاوت از نام کاربری و رمزعبور سامانه معاملات آنلاین آسا برای معاملات آتی کالا و اوراق است. مشتری در بدو ورود می‌تواند نام کاربری و رمز عبور را تغییر دهد.

نکته ۱: خریدوفروش سهام در سامانه معاملات آنلاین آساتریدرآگاه به نشانی online.agah.com انجام می شود و خرید و فروش آتی سهام را در سامانه صحرا انجام می شود.

نکته ۲: سامانه آنلاین صحرا که مربوط به معاملات آتی کالا است نیز با سامانه معاملات آتی سبد سهام صحرا متفاوت است.

ساعات معاملاتی آتی کالا و آتی سبد سهام

در بازار آتی کالا جلسه معاملاتی از ساعت ۱۰:۰۰ آغاز می شود و تا ساعت ۱۷:۰۰ ادامه دارد.

لازم به ذکر است دوره پیش گشایش معاملات آتی کالا از ساعت ۱۰:۰۰ الی ۱۰:۳۰ دقیقه است.  در این بازه مشتری می‌تواند نسبت به ثبت، ویزایش و حذف درخواست اقدام نماید اما معامله ای صورت نمی‌گیرید. راس ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه نیز مچینگ اتفاق می افتد.

بازار آتی کالا شامل دوره پایانی است که مدت آن ۵ دقیقه پایان بازار (از ساعت ۱۶:۵۵ الی ۱۷:۰۰ ) است. در این دوره حذف سفارش، یا ثبت سفارش جدید مجاز نیست.

بنابراین کل جلسه معاملاتی آتیکالا درروزهای شنبه تا چهارشنبه ۷ ساعت است.

در روزهای پنجشنبه بازار آتی کالا از ساعت ۱۰:۰۰ الی ۱۶:۰۰ برگزار می‌شود.

در بازار آتی سبد سهام، جلسه معاملاتی مانند بازار معاملات سهام و اوراق بهادار در روزهای شبنه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۳۰ شروع شده و راس ساعت ۱۲:۳۰ پایان می‌یابد.

دوره پیش گشایش این بازار از ساعت ۸:۳۰ الی ۹:۰۰ است که در آن معامله ای اتفاق نمی‌افتد و فقط امکان ثبت، ویرایش و حذف سفارش وجود دارد.

بنابراین گل جلسه معاملاتی آتی سهام ۴ ساعت است. همچنینروزهای پنجشنبه معاملات آتی سبد سهام برگزار نمی‌شود.

جلسه معاملاتی آتی سبد سهام، دوره پایانی ندارد.

کد معاملاتی

سرمایه گذاران برای فعالیت در بازار آتی کالا می بایست کد معاملات ابزار مشتقه کالا دریافت نمایند. در حالیکه برای فعالیت در بازار آتی سبد سهام تنها نیاز به اخذ کد بورسی است. فعالان می توانند با کد بورسی خود (در سامانه آنلاین صحرا) اقدام به خرید و فروش در این بازار آتی سبدسهام نمایند.

براساس ماده ۸ دستورالعمل معاملات قراردادهای آتی، بورس می‌تواند در مورد تعداد کارگزارانی که یک مشتری می‌تواند از طریق آنها معامله کند، محدودیت تعیین نماید. درحال حاضر، در بازار آتی هر مشتری صرفاً می‌تواند نزد یک کارگزاری اقدام به کدگیری نماید و در صورتی که قصد همکاری با کارگزاری دیگری را داشته باشد، می‌تواند کد آتی خود را به شرط آنکه موقعیت باز نداشته باشد، از کارگزاری مبدا به کارگزاری مقصد انتقال دهد.

اما برای معاملات آتی سبد سهام این محدودیت وجود ندارد و فعالان می توانند از طریق کارگزاری های متفاوت اقدام به کد گیری و انجام معامله نمایند.

حساب های بانکی

در بازار آتی کالا داشتن دو حساب الزامی است: یکی حساب عملیاتی (در اختیار بورس) و دیگری حساب پشتیبان (حساب شخصی). در واقع در این بازار همواره موجودی در حساب خود معامله گر قراردارد. البته معامله گر حق برداشت از حساب عملیاتی را ندارد و بورس آن حساب را مسدود می‌کند. معامله گر برای برداشت از حساب می‌بایست درخواست خود را به کارگزاری داده و سپس بورس در خواست انتقال وجه را از حساب عملیاتی به حساب شخصی فرد تایید نماید.

لازم به ذکر است حساب‌های معرفی شده برای معاملات آتی کالا باید از نوع حساب های قرض الحسنه یا کوتاه مدت عادی بانک سامان یا بانک ملت باشد. لذا معامله گران نمی‌توانند نوع دیگری حساب را انتخاب کنند یا شماره حساب مربوط به سایز بانک ها را اعلام نمایند.

اما در بازار آتی سبد سهام تنها نیاز به یک حساب عملیاتی است. در واقع معامله گر موجودی را به حساب کارگزار واریز می نماید و هنگام برداشت از حساب، موجودی از حساب کارگزار به حساب عملاتی وی واریز می شود. لازم به ذکر است حسابی که برای معاملات آتی سبد سهام معرفی می‌شود می‌تواند شماره حساب از هر بانکی که مورد تایید کارگزاری است باشد.

نماد معاملاتی

در بازار آتی کالا هر سررسید با یک نماد مشخص در تابلو معاملات نمایش داده می شود. هر نماد معاملاتی متشکل از نام کالا، ماه و سال قرارداد است. مانند SAFAB97 (قرارداد آتی زعفران نگین سررسید آبان ۹۷) OSFES97 (قرارداد آتی زعفران پوشال سررسید اسفند ۹۷) است. سه حرف اول مخفف نوع زعفران است. دو حرف وسط(MM) نشان دهنده ماه سررسید و ۲ عدد آخر (YY) نشان دهنده سال سررسید است.

نماد معاملاتی قرارداد آتی سبد از ترکیب حرف” ج + شناسه دارایی پایه+ تاریخ سررسید ” که حداکثر ۸ کارکتر می باشد، تشکیل شده است.

ج + شناسه دارایی + سررسید

جفلز ۷۱۲

ج : شروع نماد با حرف ج می باشد.

فلز : شناسه دارائی (شاخص فلزات اساسی)

۷۱۲:  سال و ماه سررسید ۹۷/۱۲/۱۱

اندازه قرارداد

در بازار آتی کالا برای هر قرارداد یک اندازه قرارداد تعریف می شود. به طور مثال اندازه قرارداد برای آتی سکه ، ۱۰ سکه بود یعنی با خرید یک حجم از قرارداد آتی سکه در واقع ۱۰ عدد سکه خریداری می شد. یا در قراردادهای آتی انواع زعفران اندازه قرارداد ۱۰۰ گرم است. یعنی برای خرید یک کیلو زعفران می‌بایست در بازار آتی ۱۰ قرارداد خرید گرفته شود.

در بازار آتی سبد سهام نیز هر نماد طبق قرارداد مشخصات قرارداد، اندازه قرارداد مشخصی دارد. در مشخصات قرارداد، تعداد سهامی که هر فرد برای یک قرارداد می بایست تحویل بدهد مشخص شده است. در واقع هر فرد با خرید یا فروش یک قرارداد آتی سبد سهام به تعدادی که در مشخصات قرارداد (سهام پایه) ذکر شده است سهم تحویل می گیرد و یا می دهد.

حداکثر حجم هر سفارش

حداکثر حجم هر سفارش در قرارداد های آتی کالا برابر با ۲۵ قرارداد است . البته سامانه آنلاین به لحاظ نرم افزاری طوری طراحی شده است که معامله گران می توانند هر تعداد حجم را به عنوان سفارش در سیستم ثبت نمایند. اما سامانه به طور اتوماتیک این سفارش را به تعدادی سفارش ۲۵ تایی و یا کمتر تبدیل می کند و برای بورس ارسال می کند.

در قراردادهای آتی سبد سهام حداکثر حجم هر سفارش ۱۰۰ قرارداد است.

کارمزد معاملات

در بازار آتی کالا تا نیمه اول سال ۹۷ کارمزد ها به صورت مقدار ثابت بود. اما در حال حاضر کارمزد معاملات قراردادهای آتی کالا (زعفران) برابر با ۰.۰۰۰۶۸ ارزش قرارداد است.

در معاملات آتی سبد سهام کارمزد معاملات برابر با ۰.۰۰۱ ارزش قرارداد است. البته در حال حاضر سازمان بورس از حق نظارت خود برای توسعه و رونق بازار صرف نظر کرده است. اگر بازار آتی سبد سهام رونق بگیرد حق نظارت سازمان به کارمزد معاملات اضافه خواهد شد. این میزان توسط سازمان مشخص خواهد شد.

حداقل تغییر قیمت

دربازار آتی کالا (زعفران) حداقل تغییر قیمت برابر با ۱۰۰ ریال ( ۱۰ تومان) است. اما در بازار آتی سبد سهام حداقل تغییر قیمت ۱ ریال است.

در واقع در بازار آتی کالا معامله گر تنها اعداد مضرب ۱۰ (در بازه قیمت های مجاز) را میتواند به عنوان قیمت سفارش در سیستم ثبت نماید. اما در بازار آتی سبد سهام معامله گر می تواند تمامی اعداد مضرب ۱ ریال را وارد سامانه نماید.

وجه تضمین

در بازار آتی کالا وجه تضین از طریق اطلاعیه های بورس کالا به میزان مشخصی اعلام می گردد. این میزان برای همیشه ثابت نیست و با تغییر در قیمت قراردادهای آتی برای ۵ روز متوالی، میزان آن تغییر می کند. در واقع اگر ۵ روز متوالی قیمت قراردادهای آتی کالا از میزان وجه تضمین تعیین شده توسط بورس کالا بیشتر باشد وجه تضمین افزایش می یاید و بالعکس.

بر اساس تغییرات قیمت قراردادهای آتی کالا، ممکن است طی یک ماه مقدار وجه تضمین  ثابت باشد. در واقع معامله گران آتی کالا برای اخذ موقعیت در هر قیمتی، مقدار ثابتی را پرداخت می نمایند.

اما در بازار آتی سبد سهام وجه تضمین به صورت ۲۰ درصد ارزش معامله در نظر گرفته می شود. به بیان دیگر طی یک جلسه معاملاتی با تغییر قیمت خرید یا فروش مقدار وجه تضمین نیز تغییر می کند. یعنی با هر قیمتِ معامله ای وجه تضمین تغییر می نماید.

گفتنی است در هر دو بازار وجه تضمین تقریبا ۲۰ درصد ارزش قرارداد است. با این تفاوت که در بازار آتی سبد سهام وجه تضمین دقیقا برابر با ۲۰ درصد ارزش معامله است اما در بازار آتی کالا وجه تضمین حدود ۲۰ درصد ارزش قرارداد است.

حداقل وجه تضمین

حداقل وجه تضمین در قراردادهای آتی کالا برابر با ۷۰ درصد وجه تضمین اولیه است. در حالیکه در قراردادهای آتی سبد سهام حداقل وجه تضمین برابر با ۷۰ درصد وجه تضمین لازم (نه وجه تضمین اولیه) می باشد.

نکته: وجه تضمین لازم هر روز به صورت ۲۰ درصد ارزش قرارداد بر اساس قیمت تسویه (پایانی) اعلام می‌گردد. در بازار آتی کالا مفهومی تحت عنوان وجه تضمین لازم وجود ندارد.

دارائی پایه

در بازار آتی کالا دارائی یک کالا با استانداردی مشخص است. در بازار آتی سبد سهام دارائی پایه، سبدی از سهام مختلف است.

قیمت مبنای نقدی

برای ارزش گذاری قراردادهای آتی معامله گران قیمت نقدی دارائی پایه را به عنوان قیمت مبنا در نظر می گیرند. قیمت مبنای نقدی در بازار آتی کالا همان قیمت نقدی کالا در بازار است. به طور مثال قیمت نقدی زعفران در بازار یا قیمت گواهی سپرده زعفران در بورس مبنای قیمت نقدی قراردادهای آتی زعفران در نظر گرفته می‌شود.  

 در بازار آتی سبد سهام،  قرارداد آتی بر روی سبدی از سهام که متناظر با یک شاخص مشخص است تعریف می شود. بنابراین محاسبه ارزش سبد سهام  (دارائی پایه) در هر لحظه کاری دشوار است. با این حال به دلیل یکسان بودن بازدهی سبد سهام با بازدهی شاخص متناظر، می توان قیمت مبنای نقدی قرارداد آتی سبد سهام را برابر با مقدار شاخص متناظر در نظر گرفت.

یعنی ازرشگذاری قرارداد آتی سبد سهام بر اساس مقدار شاخص مربوط به آن قرارداد صورت می‌گیرد.

قیمت تسویه

طبق دستورالعمل بورس، نحوه محاسبه قیمت تسویه در بازار آتی سبد سهام دقیقاً برابر با نحوه محاسبه آن در بازار آتی کالا است.

در بازار آتی چنانچه حجم معاملات نیم ساعت پایانی مساوی یا بیشتر  از ۲۰ درصد حجم کل معاملات جلسه معاملاتی باشد، آنگاه قیمت تسویه بر اساس میانگین موزون قیمت‌های معامله شده در نیم ساعت پایانی محاسبه می‌شود. اما اگر حجم معاملات در نیم ساعت پایانی کمتر از ۲۰ درصد حجم کل معاملات باشد، قیمت تسویه بر اساس میانگین موزون قیمت‌های معامله شده در یک ساعت پایانی جلسه معاملاتی محاسبه می‌شود؛ به شرطی که حجم معاملات در یک ساعت پایانی بیش از ۲۰ درصد حجم کل معاملات انجام شده باشد. در غیر این صورت میانگین موزون قیمت کل معاملات انجام شده طی جلسه معاملاتی، ملاک محاسبه قیمت تسویه قرار می‌گیرد.

اما به دلیل محدودیت‌های زیر ساختی در حال حاضر قیمت تسویه در بازار آتی سبد سهام به صورت میانگین موزون قیمت معاملات انجام شده طی جلسه معاملاتی محاسبه می‌شود.

دامنه نوسان

دامنه نوسان در هر دو بازار آتی کالا و آتی سبد سهام یکسان و برابر با۵±است.

خلاصه تفاوت های بازار آتی کالا و آتی سبد سهام در یک نگاه

ردیف ویژگی ها معاملات آتی کالا معاملات  آتی سبد سهام
۱ بستر معاملاتی ابزار مشتقه بورس اوراق بهادار
۲ نرم افزار معاملاتی نرم افزار معاملات آتی آسا
نرم افزار معاملات آتی صحرا (مخصوص آتی کالا)
نرم افزار معاملات آتی صحرا (مخصوص آتی سبدسهام)
۳ جلسه معاملاتی ۱۰ تا ۱۰:۳۰ پیش گشایش
روزهای شنبه تا چهارشنبه:۱۰:۳۰ تا ۱۶:۵۵ معامله
۱۶:۵۵ تا ۱۷:۰۰ دوره پایانیروزهای پنجشنبه:
۱۰:۳۰ تا ۱۵:۵۵ معامله
۱۵:۵۵ تا ۱۶:۰۰ دوره پایانی
روزهای شنبه تا چهارشنبه:

۰۸:۳۰ تا ۰۹:۰۰ پیش گشایش
۰۹:۰۰ تا ۱۲:۳۰ حراج پیوسته

پتجشنبه ها: تعطیل

۴ کد معاملاتی کد معاملات آتی

دسترسی آنلاین به نرم افزار مربوطه (مطابق ردیف ۲ جدول)

کد بورسی یا همان کد سهامداری

دسترسی آنلاین به نرم افزار مربوطه (مطابق ردیف ۲ جدول)

۵ حساب بانکی معرفی ۲ حساب بانکی (الزامی): حساب عملیاتی (در اختیار) و حساب شخصی

نوع حساب: حتماً کوتاه مدت عادی یا قرض

الحسنه

بانک مربوطه: بانک سامان یا بانک ملت

 

معرفی ۱ حساب بانکی (الزامی)

نوع حساب: بنا به انتخاب مشتری

بانک مربوطه: کلیه بانک های مورد تایید بانک مرکزی به استثنای موسسات مالی  اعتباری

۶ برداشت وجه اعلام درخواست به صرت تلفنی به کارگزاری

دریافت تاییدیه از بورس توسط کارگزاری

واریز وجه به حساب مشتری

ثبت درخواست به صورت اینترنتی در سامانه معاملاتی

واریز وجه به حساب مشتری در تاریخ مشخص شده

۷ نماد معاملاتی سال قرارداد- ماه – اختصار نام کالا

مثال: SAFAB97 یعنی قرارداد آتی زعفران نگین سررسید آبان ۹۷

ج- شناسه دارایی پایه- تاریخ سررسید (حداکثر ۸  حرف)

مثال: جفلز۷۱۲ یعنی قرارداد آتی سبد سهام شاخص فلزات اساسی سررسید اسفند ۹۷

۸ اندازه قرارداد طبق استاندارد تعریف شده برای هر نوع قرارداد طبق مشخصات قرارداد سهام پایه
۹ حداکثر حجم سفارش ۲۵ قرارداد ۱۰۰ قرارداد
۱۰ کارمزد معاملات ۰.۰۰۰۶۸ یا ۰.۰۶۸% ارزش هر قرارداد ۰.۰۰۱ یا ۰.۱% ارزش هر قرارداد

(بدون حق نظارت سازمان)

۱۱ حداقل تغییر قیمت ۱۰۰ ريال ۱ ريال
۱۲ وجه تضمین حدود ۲۰% ارزش هر قرارداد دقیقاً ۲۰% ارزش معامله
۱۳ حداقل وجه تضمین ۷۰% وجه تضمبن اولیه ۷۰% وجه تضمین لازم
۱۴ وجه تضمین لازم ندارد ۲۰% ارزش قرارداد بر اساس قیمت تسویه روزانه
۱۵ دارایی پایه یک کالا با استاندارد مشخص سبدی از سهام مختلف
۱۶ قیمت مبنای نقدی قیمت نقدی کالا در بازار برابر با مقدار شاخص متناظر
۱۷ قیمت تسویه در بازار آتی چنانچه حجم معاملات نیم ساعت پایانی مساوی یا بیشتر از ۲۰ درصد حجم کل معاملات جلسه معاملاتی باشد آنگاه قیمت تسویه  بر اساس میانگین موزون قیمت‌های معامله شده در نیم ساعت پایانی محاسبه می‌شود. اما اگر حجم معاملات در نیم ساعت پایانی کمتر از ۲۰ درصد حجم کل معاملات باشد قیمت تسویه  بر اساس میانگین موزون قیمت‌های معامله شده در یک ساعت پایانی جلسه معاملاتی محاسبه می‌شود به شرطی که حجم معاملات در یک ساعت پایانی بیش از ۲۰ درصد حجم کل معاملات انجام شده باشد. در غیر این صورت میانگین موزون قیمت کل معاملات انجام شده طی جلسه معاملاتی، ملاک محاسبه قیمت تسویه قرار می‌گیرد. میانگین موزون قیمت معاملات انجام شده در طی جلسه معاملاتی (در حال حاضر)
۱۸ دامنه نوسان ±۵ ±۵

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

155 پاسخ به “مقایسه معاملات آتی کالا و آتی سبد سهام ( آتی شاخص)”

 1. AQ4689 گفت:

  سپاس
  توضیحات عالی و جامع بود.
  یک سوال در مورد کلیت بورس دارم. ممنون می شم جواب بدین
  روال کار بورس این هست که تقریبا نیمه بیشتر سهام دارها ضرر می کنند و نیمه کمتر سود می کنند؟
  یعنی پول از جیب یکی بیرون میاد و میره تو جیب اون یکی و این وسط کمی هم تحلیل پول داریم
  در این بین کارگزاری و سازمان مرکزی و... هستند که همواره سود می کنند و شرکت‌هایی هم که بورسی شده اند تا مین مالی می شوند. درسته؟؟؟

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام
   خیر اینگونه نیست . سود شما اصلا ارتباطی به ضرر شخص دیگری ندارد . هر اتفاقی در بورس ممکن است رخ دهد. مثلا هم شما سود کنید هم کسی که سهمش رو به شما فروخته است. در کل اگر شرکت سود بیشتری بکند باید قیمت سهم شرکت هم رشد کند و سهامداران نیز سود کنند.و این پیش بینی که شرکت میتواند سودش افزایش پیدا کند توسط تحلیل گران انجام میشه و این افراد میتوانند زودتر سهم رو خریداری کنند و سود بیشتری کنند. البته مواردی هم هست که بدون دلیل بنیادی قیمت سهم پائین میآید و سهامدارانی بطوراحساسی در قیمت های پائین سهمشان را میفروشند و بعد قیمت رشد میکند و این افراد متضرر میشوند تا خریداران جدید سود کنند.

   ۱
 2. AS1456 گفت:

  ممنون... پتانسیل خوبی روی کاغذ داره... اما تو این آشفته بازار باید ببینیم چقدر استقبال میشه و چطور پیش میره

  ۳
 3. امید گفت:

  سلام
  خیلی ممنون
  مطلب عالی و مفید
  مثل همیشه😘

  ۲
 4. AS5622 گفت:

  مطالب خوب وارزنده ای بود

  ۱
 5. AP1535 گفت:

  سلام
  بسیار عالی و کاملا آموزنده بود
  تشکر از آگاه
  کار با سامانه آسا تحت وب برای نمای موبایل کمی سخته ، مثلا دسزسی آسانی به. پرتفوی یا قسمتهای دیگر نداره، بخصوص که اصلا ساعت کارگزاری تو این نما ناپدید میشه، به نظر من نیاز به تغییر میباشد
  با تشکر

  ۱
 6. AL0407 گفت:

  خیلی روان وکامل توضیح دادید....ممنونم

  ۲
 7. AR5016 گفت:

  با سلام
  مطالب مفیدی بود
  به دانستنی های بورسیمون اضافه شد
  متشکر

  ۲
 8. AT7674 گفت:

  با درود فراوان ، نمیدونم چرا من هرچقدر فکر میکنم میبینم ریسک معاملات آتی سهام خیلی بالاتر از سهامداری در بورس اوراق بهادار هستش ، اگر اشتباه میگم خواهشاً راهنماییم کنید...

  ۰
 9. AT3419 گفت:

  سلام ؛
  بحث آتی به نظر من می تونه برای تازه واردان بورس خطرناک باشه.چون علاوه بر شرایط حاکم بر بورس ، می بایست پیشبینی آینده هم انجام بشه که به نظر من کار هرکسی نیست.
  ***
  دارم مطالعه می کنم و بیشتر یاد میگیرم ...

  ۳
 10. AT5082 گفت:

  ممنون از اطلاعات ارائه شده.
  اسمعیلی

  ۲
 11. AR0754 گفت:

  با سلام، مطلب جالب و ارزنده ای بود، نیاز به خبرگی، مطالعه‌ و جسارت در معامله ناشی از پیش بینی صحیح دارد.
  با تشکر از آگاه.

  ۲
 12. AT3996 گفت:

  با سپاس فراوان مطالب خوب وقابل تاملی بود

  ۱
 13. AS5622 گفت:

  مطالب خوب وارزنده ایه ولی نیاز به گذر زمان داره.

  ۱
 14. AQ4046 گفت:

  خیلی خوب وکامل توضیح دادید جالب بود ممنونم

  ۲
 15. AL4089 گفت:

  سلام وتشکر از باب اطلاعات بروز و مداوم آگاه
  ممنون

  ۰
 16. AP1535 گفت:

  سلام
  امروز مورخ ۵ اسفند ۹۷ سامانه آگاه وضعیت سختی رو برای مشتریانش پشت سر گذاشت، چرا کارشناسان ساعتهای تعطیلی بازار رو برای بروزرسانی انتخاب نمیکنند، اختلال امروز خسارتهای جبران ناپذیری رو برای مشتران نوسانی پدید آورده که متاسفانه کسی هم پاسخگو نیست، بنده از خدمات خوب آگاه کمال تشکر را دارم ولی این قبیل اتفاقات جای انتقاد اونم از نوع سازنده را دارد.
  تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   از شما بابت این مشکل پیش آمده پوزش می خواهیم.
   لذا تلاش خواهیم کرد مجدد از این دست مشکلات رخ ندهد.
   از همراهی صمیمانه شما با کارگزاری آگاه سپاسگزاریم.

   ۰
 17. AK8490 گفت:

  در۱ماه باوجوورودهرروز۱بار قرعه کشی فرستاید

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز بررسی های لازم انجام شد و شما در تاریخ های، ۱۱/۲۰ ، ۱۱/۱۸ ، ۱۱/۱۲ و .... در بآشگاه ورود نداشته اید که می توانید خودتان هم در گزارش امتیازات بررسی نمایید.
   باتشکر

   ۰
 18. AK8490 گفت:

  سلام
  خیلی ممنون
  مطلب عالی و مفید
  مثل همیشه😘

  ۱
 19. AL5376 گفت:

  با سلام خدمت کارشناسان محترم شرکت آگاه.خواهشمند است در خصوص تغییرات بازار فرابورس و تقسیم بندی جدید شرکتها در سه رنگ اطلاع رسانی فرمایید.

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   این اطلاعات در مورد سهام بازارهای پایه است. از طریق درگاه‎های اطلاع رسانی کارگزاری آگاه در صورت انتشار رسمی اخبار، اطلاع رسانی خواهد شد.

   ۰
 20. AR0754 گفت:

  سلام و خسته نباشید
  جادارد یک تشکر ویژه از پشتیبان پاسخگوی سامانه ی آنلاین معاملات انجام بشود، که با راهنمایی سازنده خود، رفع مشکل عدم دسترسی به سایت باشگاه را فراهم نمودند. دست مریزاد.
  جدا چندین وقت بود که به صورت مرموزی دسترسی ام قطع بود.
  بازهم متشکرم.

  ۳
 21. AK6766 گفت:

  سلام
  خیلی ممنون
  مطلب عالی و مفید
  مثل همیشه

  ۲
 22. AS1571 گفت:

  ممنون از ارایه مطالب مفیدتون.
  قراردادهای آتی جز معاملات پرریسک محسوب میشه
  به نظرتون بعد از چه مدت فعالیت در بورس این نوع قراردادها رو به اشخاص حقیقی میشه توصیه کرد؟
  با سپاس

  ۰
 23. AU0662 گفت:

  با سلام
  ممنون از مظالب بسیار مفیدتون
  قراردادهای آتی و اختیار معامله پرریسک و از طرفی بسیار هیجان انگیز

  ۱
 24. ندا السادات میرحسینی گفت:

  سلام
  بسیار عالی و مفید

  ۲
 25. AC5975 گفت:

  با درود؛

  لطفا بفرمائید امتیاز و تخفیف(ریالی) مربوط به معاملات آتی زعفران در بهمن ماه ۹۷ ؛ در چه زمانی به حساب مشتریان تخصیص می یابد؟
  (بنده هنوز برای معاملات بهمن ماه خودم، نه امتیازی دریافت کرده ام و نه تخفیف ریالی ...)

  با سپاس فراوان

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   تخفیف کارمزد معاملات شما، آخر هر ماه به حساب در اختیار واریز می شود.
   اما در صورتی که بخواهید به حساب باشگاه واریز گردد لازم است با واحد آتی کالا تماس حاصل بفرمایید.
   متشکرم

   ۰
   • AC5975 گفت:

    با درود مجدد؛

    ضمن تشکر از پاسخ شما، بنده چک کردم اما هیچ مبلغی بابت تخفیف کارمزد معاملات آتی بهمن ماه اینجانب، واریز نشده است.

    ضمنا چرا پیغام واریز تخفیف نقدی و تخصیص امتیاز مربوطه، مثل گذشته (زمان آتی سکه) در قسمت پیام های خصوصی باشگاه درج نمیگردد؟

    ممنون میشم اگه پیگیری بفرمائید.

    ۰
 26. AU1143 گفت:

  بسیار مفید ممنون از کمک هاتون

  ۰
 27. AP2897 گفت:

  سلام وقتتون بخیر، آیا این امکان وجود داره که همزمان از دو کارگزاری برای معاملات آنلاین استفاده کنیم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بله دوست عزیز
   اما برای فروش تنها می توانید از کارگزاری که ناظر سهم شماست سهام خود را بفروشید.
   باتشکر

   ۱
 28. AP2897 گفت:

  و یک سوال دیگه، کارگزاری آگاه اعلام کردن که هزینه ی ثبت نام سجام برعهده ی کارگزاری هستش، ولی وقتی به شعبه ی شهرستان مراجعه کردم گفتن که فقط هزینه احراز هویت بر عهده ی کارگزاریه، درسته؟

  ۰
 29. AA2981 گفت:

  بعضی از کارگزاری ها کدمعاملاتی سبد سهام را نمی دونندکه چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

  ۰
  • AR0754 گفت:

   سلام،
   درسته دوست عزیز
   برخی کارگزاری ها مجوزی هم برای این کار ندارند.
   آگاه در اوج می درخشد. بقیه را رها کنید.

   ۰
 30. AR0754 گفت:

  با سلام دوباره
  با مطالعه مجدد مقاله؛ که مطاله آنرا به دوستان هم باشگاهی هم توصیه می نمایم، به نکات جالبی دست پیدا کردم.
  ممنون از باشگاه

  ۰
 31. AD9246 گفت:

  مطالب بسیار آموزنده و مفید بود.
  یه پیشنهاد:
  کاشکی در صورت انحراف معامله گران در نحوه سرمایه گذاری در بورس، دوستان از کارگزاری به صورت تلفنی با شخص مذکور تماس بگیرند و مشاوره های لازم رو ارائه بدهند. ممنون

  ۰
 32. AS7361 گفت:

  بسیار خوب بود ممنون از مطالب خوبتون

  ۰
 33. AS0664 گفت:

  بسیار مقاله مفیدی بود ممنون.

  ۰
 34. قادر فروزش گفت:

  خیلی عالی و مبسوط توضیح دادید. متشکرم.

  ۰
 35. AU2588 گفت:

  ممنونم از آموزشهای خوب آگاه

  ۰
 36. AR1603 گفت:

  با سلام
  وتشکر در صورت امکان مقالات بیشتری بگذارید

  ۰
 37. AN3523 گفت:

  سلام.خسته نباشید.بنده تازه وارد بازارسرمایه شدم.هرروزمطالب سایت مخصوصا مقالات بلاگ را مطالعه و تحلیل میکنم.ممنون بابت همه چیز

  ۰
 38. AQ7999 گفت:

  سلام
  من می خوام یک نوع کود شیمیایی از شرکت پتروشیمی رازی ماهشهر خریداری کنم که می گن فقط از طریق بورس می فروشیم.
  می خواستم ببینم چطوری باید بخرم؟
  آیا باید کد معاملاتی دیگری دریافت کنم؟
  یا اینکه مجوز خاص دیگه ای هم لازمه داشته باشم که کد معاملاتی رو دریافت کنم؟

  ۰
 39. سیده پگاه پراوند گفت:

  ممنون ، خیلی خوب توضیح دادین

  ۰
 40. au0834 گفت:

  با سلام، ممنون از مطالب خوبتون

  ۱
 41. AP3062 گفت:

  سلام با کد افلاین هم میشه معاملات اتی کالا انجام داد

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   خیر دوست گرامی
   برای انجام معاملات آتی کالا به غیر از آنلاین به صورت تلفنی نیز می‌توانید اردر ارسال نمایید.
   باتشکر

   ۰
 42. AQ4602 گفت:

  با سلام
  ممنون بابت مطالب آموزنده شما
  امیدوارم شرایط بازار یه مقدار برای ماها که مبتدی هستیم بهتر بشه بتونیم با امید بیشتری ادامه بدیم
  با تشکر

  ۰
 43. AR0754 گفت:

  سلام، خدا قوت
  عالی است، تا رسیدن بر فراز عرش بورس ادامه خواهیم داد.

  ۰
 44. AU1661 گفت:

  واسه کار توی بازار آتی باید از کجا شروع کنیم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی برای شروع معاملات آتی کالا، ابتدا لازم است با مدارک خود جهت دریافت کد مراجعه نمایید.
   همچنین لازم است کلاس های آموزشی موجود در بخش آموزش سایت باشگاه را ثبت نام نمایید.

   ۰
 45. AU1666 گفت:

  واسه بازار آتی باید دقیقا ازکجا شروع کنیم ؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی برای شروع معاملات آتی کالا، ابتدا لازم است با مدارک خود جهت دریافت کد مراجعه نمایید.
   همچنین لازم است کلاس های آموزشی موجود در بخش آموزش سایت باشگاه را ثبت نام نمایید.

   ۰
 46. AU1663 گفت:

  بازار فوق العاده ایه به همه پیشنهاد میکنم که توش فعالیت کنن

  ۰
 47. AU1670 گفت:

  با سلام میشه درباره ی نحوه خرید کردن تو سایت آتی فیلم آموزشی بذارید

  ۰
 48. AU1669 گفت:

  سلام ایا سایت معاملات مجازی داره بازاره آتی ؟

  ۰
 49. AU1668 گفت:

  با سلام
  شرایط ریسک و سود بازار آتی چگونه هست ؟؟
  با تشکر

  ۰
 50. AU1671 گفت:

  با سلام
  واسه شروع باید از کجا استارت بزنیم میشه راهنمایی کیند

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای شروع می‌توانید در کلاس‌های آموزشی سایت باشگاه ثبت نام بفرمایید
   البته این امکان نیز وجود دارد که به مطالب و فیلم‌های آموزشی رایگان در بلاگ باشگاه مراجعه بفرمایید.
   باتشکر

   ۰
 51. AU1650 گفت:

  با سلام
  اگه میشه یه نرم افزار واسه تحلیل تکنیکال معرفی کنید

  ۰
 52. AU1666 گفت:

  با چقدر سرمایه میشه تو بازار آتی شروع به فعالیت کرد ؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   برای معاملات آتی حداقل به اندازه وجه تضمین اولیه می بایست موجودی داشته باشید. در حال حاضر وجه تضمین قرارداد اتی زعفران پوشال ۱۸۰ هزار تومان و زعفران نگین ۴۶۰ هزار تومان است.

   ۰
 53. AQ5670 گفت:

  مزیت این بازار نسبت به بازارهای دیگه این است که میشه در طول هر ماه یه عدد ناچیز که به اقتصاد خانواده هم هیچ لطمه ای نزنه رو داخل این بازار سرمایه گذاری کرد.

  ۰
 54. AQ7999 گفت:

  آتی ها به همراه اختیار خرید و اختیار فروش و... یکی از سرفصل های درس ریاضی مالی ۱ و ۲ در دوره ی فوق لیسانس من در رشته ی ریاضی مالی بود!
  خیلی مبحث گسترده ایه!

  ۰
 55. AS2324 گفت:

  سلام. من کد سامانه صحرا رو گرفتم. آیا با همین میتونم در بازار آتی کالا، برای مثال زعفران بخرم؟

  ۰
 56. AQ3537 گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  اگر امکان دارد لینک پی دی اف مقالات را هم قرار دهید .
  خواندن از روی مانیتور بسیار مشکل است بخصوص در مورد مقالات طولانی

  متشکرم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی به دلیل اینکه این مطالب هر چند وقت یکبار بروزرسانی می‌شوند
   لذا از گذاشتن PDF آن در سایت، معذوریم.
   با تشکر از شما

   ۰
 57. AF3468 گفت:

  برای آتی باید کد مجزا داشت ؟

  ۰
 58. رضا گفت:

  سلام
  خوب بود و اموزنده ولی برای دزیافت کد اتی سهام و نرم افزار صحرا راهنمایی بفرمایید
  ممنون

  ۰
 59. AS7384 گفت:

  مطالب کاملا کاربردی و مفیده، سپاس بجهت آموزش های جذابتون

  ۰
 60. AS2324 گفت:

  سلام. واحد آتی کالا با آتی شاخص در کارگذاری آگاه جدا از هم هستند؟ یه سری سوال داشتم میخواستم تلفنی بپرسم

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام و احترام

   بله دوست عزیز جدا هستند. در مطلب آتی سبد سهام شماره آن واحد گذاشته شده است و می توانید تماس برقرار کنید.

   ۰
 61. AU2588 گفت:

  کاش میگفتین پیش بینی آینده زعفران بر چه اساسیه؟

  ۰
 62. AU3410 گفت:

  تو آتی همش باید چشمت به تابلو باشه call marjin نشی

  ۰
 63. AN8817 گفت:

  سلام
  ثبت نام سجام تا چه زمانی وقت داره؟

  ۰
 64. AU2416 گفت:

  سلام و خسته نباشید
  خدا قوت ................. عالی بود

  ۰
 65. AS6370 گفت:

  درود . بسیار عالی بود.

  ۰
 66. AT1288 گفت:

  با سلام
  ممنون از مظالب بسیار مفیدتون

  ۰
 67. AK8490 گفت:

  سلام ایا سایت معاملات مجازی داره بازاره آتی ؟

  ۰
 68. AK9730 گفت:

  بسیار عالیه معامله آتی سبدسهام چون تازه راه اندازی شده انشاا...در آینده ازپتانسیل خوبی برخوردار میشه.

  ۰
 69. AS6085 گفت:

  سلام
  لطفا اموزش های زیادی برای مبتدیان قرار بدهید..با تشکر

  ۰
 70. AR4332 گفت:

  با سلام معاملات آتی کد معاملاتی جداگانه ای می خواد؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

  ۰
 71. AH5950 گفت:

  سلام
  بسیار سپاسگزارم از زمانی که برای پاسخگویی میگذارین

  ۱
 72. AU6047 گفت:

  سلام من تازه وارد شدم و با بورس اصلا آشنایی ندارم لطفا آموز های بیشتری قرار بدید مرسی.

  ۱
 73. AT8450 گفت:

  اگه میشه تحلیل هم بزارین عالی میشه

  ۰
 74. AU6871 گفت:

  آموزش های بیشتر واسه باز آتی رو از کجا میشه دید

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای اطلاع از کلاس های آموزشی در خصوص بازار آتی کالا در ساعات اداری با واحد آموزش تماس حاصل بفرمایید.
   باتشکر

   ۰
 75. AU7032 گفت:

  سلام وتشکر از باب اطلاعات بروز و مداوم آگاه
  ممنون

  ۰
 76. AR9741 گفت:

  مطالب خوبی بیان شد

  ۰
 77. AA2508 گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشيد
  مطالب بسیار عالی و کاملا آموزنده بود، لطفا براي آتي شاخص مطالب بيشتري قرار دهيد./
  سپاس

  ۰
 78. AU0081 گفت:

  خیلی مفید بود.
  بنظرم همزمان با آموزش تا بصورت عملی با معاملات کم ، خرید و فروش نکنیم ، مهارت لازم را پیدا نمی کنیم.

  ۰
 79. AS0138 گفت:

  سلام

  نوروز باستان بر تمامِ شما عزیزان مبارک باد
  انشاءلله همیشه سلامت و پایدار و سالی پُر از برکت و شادی داشته باشید.

  ۰
 80. AR5801 گفت:

  فرا رسیدن سال نو همیشه نوید بخش افکار نو،
  کردار نو و تصمیم‌های نو برای آینده است،
  آینده‌ای که همه امید داریم بهتر از گذشته باشد.
  در سال نو، ۳۶۵ روز سلامتی، شادی، پیروزی، مهر و دوستی و عشق را برای شما آرزومندم.

  ۰
 81. AT4619 گفت:

  اگه ممکن است بفرمایید روش معامله در سبد آتی چگوه است؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   معاملات آتی سهام با کد بورسی انجام میشود اما برای اخذ دسترسی لازم است به کارگزاری مراجعه نمایید و دو فرم بیانیه ریسک و قرارداد فیمابین مشتری و کارگزار را تکمیل نمایید.
   باتشکر

   ۰
 82. AU2062 گفت:

  خیلی روان وکامل توضیح دادید....ممنونم

  ۰
 83. AT9386 گفت:

  با سلام و عرض ادب
  میخواستم بدونم برای فعالیت در بازار پاتی کالا هم باید کلیه مراحل اخذ کد بورسی مثل نام نویسی و ثبت نام سجام و ... را باید طی کرد
  مممنونم از شما

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای دریافت کد آتی کالا، اخذ کد بورسی اجباری است.
   لذا بعد از دریافت کد بورسی لازم است با مدارک خود به کارگزاری جهت دریافت کد آتی کالا مراجعه نمایید.
   باتشکر

   ۱
 84. AR2196 گفت:

  خیلی روان وکامل توضیح دادید....ممنونم

  ۰
 85. AU7301 گفت:

  لطفا در مورد بورس کالا بیشتر مطالب بذارید
  ممنون

  ۰
 86. AU7614 گفت:

  لطفا در مورد بورس کالا مطالب بیشتری قرار بدید
  مرسی

  ۰
 87. AO8607 گفت:

  سپاس
  توضیحات بسیار عالی و جامع بود.

  ۰
 88. AU4879 گفت:

  با درود فراوان
  خیلی عالی و مفید
  از مطلبتون متشکرم

  ۰
 89. AU7350 گفت:

  لطفا فایل های اموزشی به صورت ویدیو انتشار بدید
  ممنون

  ۰
 90. AU3374 گفت:

  سال نو مبارک
  مطلب بسیار مفید و آموزنده ای بود.

  ۰
 91. AU4879 گفت:

  مثل همیشه مطالبتون عالی و مفید بودش
  امیدوارم این روند استمرار داشته باشه

  ۰
 92. AU4665 گفت:

  سلام
  کامل و جامع بود
  ولی مفاهیم موجود را با سطح علمی پایین تری بیان کنید ممنون

  ۰
 93. AL6270 گفت:

  ممنون بابت مطالب خوبتون که واقعا به ساده ترین زبان ممکن بیان شده

  ۰
 94. AU8354 گفت:

  لطفا تحلیل رو هم اضافه کنید

  ۰
 95. AU8354 گفت:

  منظور از بیانیه ریسک چیه/

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای اخذ دسترسی لازم جهت انجام معاملات آتی سهام می بایست به کارگزاری مراجعه نمایید و دو فرم بیانیه ریسک و قرارداد فیمابین مشتری و کارگزار را تکمیل نمایید.
   باتشکر

   ۰
 96. AA5921 گفت:

  با سلام

  با توجه به ثبت نام در سامانه سجام و امکان تایید قراردادها بصورت آنلاین پیش از استفاده از سامانه معاملاتی صحرا پیشنهاد میگردد کارگزای آگاه برای مشتریان خود امکان ارائه درخواست و دریافت کد معاملاتی اتی کالا را بصورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری نیز فراهم نماید.

  با تشکر

  ۰
 97. AU8038 گفت:

  سلام-کاملا مفید بود- ای کاش بصورت کتابچه راهنما داشت.

  ۰
 98. AG4816 گفت:

  آربیتراژ در آتی سبد سهام هم امکان داره؟ چطوری؟

  ۰
 99. AU8142 گفت:

  روش معاملات در آتی به چه صورت است؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای اخذ دسترسی لازم جهت انجام معاملات آتی سهام می بایست به کارگزاری مراجعه نمایید و دو فرم بیانیه ریسک و قرارداد فیمابین مشتری و کارگزار را تکمیل نمایید.
   برای انجام معاملات آتی کالا نیز لازم است با مدارک خود به کارگزاری مراجعه کنید و پس از دریافت کد آتی کالا به معامله بپردازید.
   باتشکر

   ۰
 100. AT9386 گفت:

  سلام و عرض ادب ممنونن از شنا بخاطر مطالب آموزنده تون

  یا علی

  ۱
 101. AO3441 گفت:

  سلام اگرامکانش هست شرایط کدآفلاین بطورکامل تشریح بفرمایید

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   برای دریافت دسترسی آفلاین لازم است با مدارک شناسنامه و کارت ملی به کارگزاری جهت امضای قرارداد آفلاین مراجعه نمایید.
   باتشکر

   ۰
 102. AO3441 گفت:

  سلام برای کدگرفتن بدون مراجعه حضوری چطوره

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گزامی
   دریافت کد آتی کالا و آتی سبد سهام به صورت غیر حضوری امکانپذیر نیست لذا لازم است حضوری به شعب کارگزاری آگاه مراجعه نمایید.
   باتشکر

   ۰
 103. AT0704 گفت:

  آیا بازار آتی رو برای تازه کاران هم پیشنهاد میکنید؟

  ۰
 104. شهناز صلحی گفت:

  دریافت کد آتی چگونه هست

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای دریافت کد آتی کالا، اخذ کد بورسی اجباری است.
   لذا بعد از دریافت کد بورسی لازم است با مدارک خود به کارگزاری جهت دریافت کد آتی کالا مراجعه نمایید.
   باتشکر

   ۰
 105. AT7428 گفت:

  سلام اگرامکانش هست شرایط کدآفلاین بطورکامل تشریح بفرمایید

  ۰

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   برای دریافت دسترسی آفلاین لازم است با مدارک شناسنامه و کارت ملی به کارگزاری جهت امضای قرارداد آفلاین مراجعه نمایید.
   باتشکر

   ۰
 106. AT7265 گفت:

  در یکی از کلاسهای حضوری شرکت کردم. مفید بود

  ۰
 107. AU0902 گفت:

  سرمایه گذاری یکی از بهترین روش‌ها برای تولید ثروت و رسیدن به رفاه مالی و اجتماعی است. اما مشکل این است که ما دقیقاً نمی‌دونمیم که چطور باید به دنیای سرمایه گذاری وارد شویم لذا بهترین دیدگاه کسب تجربه در بورس و بازار بورس و غیره می باشد

  ۰
 108. AV4028 گفت:

  با سلام. چطور میتونیم سهام رو تهیه کنیم؟ از کارگزاری آگاه میشه یا باید جایی دگه ثبت نام کنیم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای اخذ دسترسی لازم جهت انجام معاملات آتی سهام می بایست به کارگزاری مراجعه نمایید و دو فرم بیانیه ریسک و قرارداد فیمابین مشتری و کارگزار را تکمیل نمایید.
   برای انجام معاملات آتی کالا نیز لازم است با مدارک خود به کارگزاری مراجعه کنید و پس از دریافت کد آتی کالا به معامله بپردازید.
   باتشکر

   ۰
 109. محمد گفت:

  خوبه اما باید مطالعه زیادی داشت
  ممنون از پستتون

  ۰
 110. معصومه گفت:

  سلام
  میشه در معاملات آتی سکه در موقع زمان تسویه معامله ، سکه واقعی را دریافت کرد؟ اگه بله ، آیا خرید سکه از طریق بازار آتی سکه ،مانند خرید فیزیکی سکه از بانک (که در سالهای قبل امکان خرید فیزیکی سکه از بانک وجود داشت ) ، اطمینانی است یا نه؟
  آیا در خرید سکه طلا تمام بهار آزادی از طریق بازار آتی سکه ، امکان تقلبی بودن سکه (مانند وزن یا عیار کمتر و ... ) حتی با ریسک خیلی خیلی کم یعنی مثلا یک در میلیون ، وجود داره یا نه ؟ (در بانک ریسک خرید سکه تقلبی صفر بود )
  لطفا کامل توضیح بدید
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بازار آتی سکه فعلا متوقف است. اگر منظورتان تحویل سکه از طریق معاملات اختیار سکه است تنها و تنها از طریق گواهی سپرده سکه طلای بانک صادرات انجام می شود. با توجه به اینکه سکه ها در بانک کارشناسی می شوند امکان تحویل سکه تقلبی وجود ندارد.
   باتشکر

   ۰
 111. AU0902 گفت:

  سلام
  بعد از آموزش و تسلط کامل در این بازار می‌توانیم فعالیت داشته باشیم.
  ممنون از مظالب بسیار مفیدتون

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید:

با کارگزاری آگاه رایگان در سجام ثبت نام کنید!

با دریافت کد بورسی از کارگزاری آگاه به رایگان در سجام نیز ثبت نام کنید.

دریافت کد بورس و ثبت نام سجام بستن
:شماره موبایل
:ایمیل
{$phone}
{$name}
:حداقل سرمایه
{$email}