معرفی صندوق سرمایه گذاری همای آگاه

 • ۲۶ بهمن ۱۴۰۱
 • ۳۹ نظر
 • ۳۴۶۵ مشاهده
معرفی صندوق سرمایه گذاری همای آگاه

صندوق‌های سرمایه‌ گذاری و به ویژه صندوق‌های درآمد ثابت، یکی از امن‌ترین روش‌های حضور در بازار سرمایه هستند. سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها تا حد زیادی ریسک حضور در بازار بورس را کاهش می‌دهد و آن‌ها، که بیشتر از سود سپرده‌گذاری در بانک است، محبوبیت‌شان را در میان فعالان بازار سرمایه بیشتر می‌کند. در این مطلب قصد داریم به معرفی صندوق سرمایه‌گذاری همای آگاه بپردازیم که جدیدترین صندوق سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان آگاه است و پذیره‌ نویسی آن از تاریخ ۱۹ تا ۲۲ تیرماه برگزار می‌شود.


صندوق سرمایه گذاری همای آگاه چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری همای آگاه از نوع صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت است که فعالیت خود را تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار کشور و بر اساس مقررات، اساسنامه و امیدنامه آغاز کرده و موفق به اخذ مجوز پذیره‌نویسی شده است. سود سرمایه‌گذاری در این صندوق به صورت ماهانه به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌شود. این صندوق قابل معامله در بورس یا ETF است و واحدهای آن مانند سهام عادی، از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها، خرید و فروش می‌شود. صندوق همای آگاه به دلیل این که بیشترین درصد دارایی‌های خود را به اوراق بهادار با درآمد ثابت و سپرده‌های بانکی اختصاص می‌دهد، ریسک سرمایه‌گذاری بسیار کمی دارد و انتظار می‌رود نسبت به سپرده‌گذاری در بانک، سود بیشتری داشته باشد.

چگونه در پذیره‌نویسی صندوق همای آگاه شرکت کنیم؟

نماد این صندوق «همای» است و باید این نماد را در سامانه معاملاتی کارگزاری خود جست‌وجو کنید. پذیره‌نویسی این صندوق ۱۹ تا ۲۲ تیر از طریق شبکه کارگزاری بورس اوراق بهادار تهران انجام می‌شود. برای شرکت در پذیره‌نویسی صندوق همای آگاه، لازم است کد بورسی و کد معاملاتی داشته باشید. از طریق سامانه آگاه اکسپرس می‌توانید مراحل ثبت نام سجام و کارگزاری را به صورت رایگان انجام دهید و کد بورسی و کد معاملاتی خود را دریافت کنید.

صندوق همای آگاه از نوع درآمد ثابت نوع دوم و قابل معامله در بورس است و سود آن به صورت ماهانه و در آخرین روز هر ماه، به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌شود. ارزش مبنای هر واحد سرمایه‌گذاری در پذیره‌نویسی این صندوق ۱۰.۰۰۰ ریال است. این صندوق توسط شرکت سبدگردان آگاه مدیریت می‌شود و بازارگردان همای آگاه نیز صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی آگاه است. حداکثر تعداد واحد این صندوق ۴۹۵.۰۰۰.۰۰۰ واحد است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد صندوق سرمایه‌گذاری همای آگاه می‌توانید به وب سایت این صندوق به آدرس www.homayeagah.ir مراجعه کنید.

پس از اتمام پذیره‌نویسی و بررسی‌های لازم از سمت سازمان بورس، معاملات این صندوق آغاز خواهد شد و متقاضیان سرمایه‌گذاری در این صندوق، می‌توانند پس از ورود به سامانه معاملاتی کارگزاری خود نماد «همای» را جست‌وجو و در ساعات معامله بازار، نسبت به خرید و فروش واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری همای آگاه اقدام کنند.

ترکیب دارایی‌های صندوق سرمایه گذاری همای آگاه

صندوق سرمایه‌گذاری همای آگاه بخش اعظم دارایی‌های خود را در اوراق بهادار با درآمد ثابت و سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاری می‌کند اما ترکیب دارایی‌های این صندوق به صورت دقیق چگونه است؟

طبق الزام سازمان بورس و بر اساس امیدنامه صندوق همای آگاه، حداقل ۹۰ درصد از کل دارایی‌های این صندوق باید در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری شود و حداکثر ۵ درصد دارایی‌های صندوق هم به خرید سهام و حق تقدم شرکت‌های بورسی اختصاص پیدا می‌کند.

مزایای صندوق سرمایه‌گذاری همای آگاه

سرمایه‌گذاری در صندوق همای آگاه با مزایای بسیاری همراه است که در ادامه به بعضی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱/ امنیت در سرمایه‌گذاری

همان گونه که گفتیم، بخش اعظم دارایی صندوق همای در اوراق با درآمد ثابت و حداکثر ۵ درصد دارایی‌های این صندوق در سهام شرکت‌های بورسی سرمایه‌گذاری می‌شود و به همین دلیل نوسان قیمت‌ها در بازار سرمایه تاثیر چندانی بر بازدهی این صندوق ندارد.

۲/ پرداخت سود نقدی ماهانه

بسیاری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به سرمایه‌گذاران خود سود نقدی پرداخت نمی‌کنند و سود این صندوق‌ها از افزایش قیمت واحدهای صندوق به دست می‌آید اما سود سرمایه‌گذاری در همای آگاه به صورت نقدی و در پایان هر ماه به حساب سرمایه‌گذاران این صندوق واریز می‌شود.

۳/ نقدشوندگی بالا

وجود رکن بازارگردان تاثیر بسیار زیادی بر میزان نقدشوندگی سهام دارد و با وجود این رکن، سرمایه‌گذاران همای آگاه هیچ گونه نگرانی بابت نقدشوندگی سرمایه خود ندارند و دچار صف‌های خرید و فروش سنگین نخواهند شد.

۴/ سود بیشتر نسبت به سپرده‌گذاری در بانک

صندوق‌های با درآمد ثابت نسبت به سپرده‌های بانکی سود بیشتری به سرمایه‌گذاران خود می‌دهند و امنیت سرمایه‌گذاری در آن‌ها هم که همان گونه که گفتیم بالا است.

۵/ سهولت سرمایه‌گذاری

همای آگاه از نوع صندوق‌های قابل معامله در بورس است و تنها چند کلیک کافی است تا شما هم به سرمایه‌گذاران این صندوق بپیوندید. کافی است نماد «همای» را در سامانه معاملاتی کارگزاری جست‌وجو و درخواست خود را ثبت کنید.


سخن آخر

صندوق سرمایه‌ گذاری همای آگاه از نوع صندوق‌های درآمد ثابت و قابل معامله در بورس است که سرمایه‌گذاری در آن مزایای بسیاری برای فعالان بازار سرمایه دارد. امنیت سرمایه‌گذاری در این صندوق بسیار بالا است و سود آن نیز در آخرین روز هر ماه و البته به صورت نقدی به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌شود. شرکت سبدگردان آگاه مدیریت این صندوق را بر عهده دارد و پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری همای آگاه نیز ۱۹ تا ۲۲ تیرماه از طریق شبکه کارگزاری بورس اوراق بهادار تهران انجام می‌شود.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

39 پاسخ به “معرفی صندوق سرمایه گذاری همای آگاه”

 1. علی گفت:

  سلام خداقوت
  سود نقدیش چند درصده
  هر وقت به سرمایه مون نیاز داشتیم میتونیم بفروشیم؟

  ۵
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   از آن جایی که بخش اعظم دارایی صندوق در اوراق بادرآمد ثابت سرمایه گذاری شده است سودی معادل سپرده های بانکی دارد اما چون قسمتی از دارایی صندوق در سهام و حق تقدم سهام سرمایه گذاری می شود می تواند سودی بیشتر از سپرده های بانکی ایجاد کند.
   یکی از مزیت های صندوق همای آگاه رکن بازارگردان است که باعث نقد شوندگی سریع واحدهای صندوق شده و مانع از ایجاد صف خرید و فروش می شود.

   ۰
 2. سعید گفت:

  عالی

  ۰
 3. مجید گفت:

  سلام برای خرید کارمزد طبق خرید سهام معمولی باید بدهیم؟ الان که پذیره نویسی تموم شده هم می‌توانیم خرید رو انجام بدیم

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بازگشایی نماد هنوز انجام نشده است و در حال حاضر به حالت ممنوع متوقف است.در صورتی که قابل معامله خرید و فروش باشد در سامانه آنلاین نماد به حالت مجاز نقدی نمایش داده می شود .

   ۰
 4. مهدی گفت:

  عالی

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید:

1 2 3 5