معرفی صندوق زرین آگاه (صندوق طلا ETF )

 • ۲۳ آذر ۱۴۰۰
 • ۳۲ نظر
 • ۷۷۲ مشاهده
صندوق زرین آگاه

صندوق‌های طلا، گزینه‌ای بسیار خوب برای کسانی محسوب می‌شوند که قصد سرمایه‌گذاری در بازار سکه و طلا را دارند، اما سرمایه آن‌ها برای این کار کافی نیست. در این مطلب به سراغ این صندوق‌ها رفته‌ایم و ضمن صحبت درباره صندوق‌های طلا و مزایای سرمایه‌گذاری در آن‌ها، به معرفی صندوق زرین آگاه به عنوان جدیدترین محصول مدیریت دارایی آگاه می‌پردازیم.


صندوق طلا چیست؟

سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه طرفداران زیادی دارد و بسیاری به دلیل بالا بودن حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری و شرایط نگهداری این کالای با ارزش به این بازار وارد نمی‌شوند.

امروزه برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه لازم نیست همیشه این کالا را از بازار فیزیکی خریداری کنید، روش دیگری هم هست که امنیت بالاتری دارد و ریسک سرقت یا تقلب هم در آن کمتر است. شما می‌توانید با خرید واحدهای صندوق‌های طلا روی این کالا سرمایه‌گذاری کنید و از افزایش قیمت طلا در بازار سود ببرید.

صندوق‌های طلا (Gold Funds) از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که با استفاده از آن‌ها دارایی سرمایه‌گذاران خرد جمع‌آوری و درگواهی سپرده کالایی سکه طلا و اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌شود.

هر واحد این صندوق‌ها در زمان پذیره‌نویسی ۱۰۰۰ تومان است. پس از بازگشایی نماد نیز، با حداقل مبلغ ۵۰۰ هزار تومان، که از سوی سازمان بورس تعیین شده است، می‌توانید در صندوق‌های طلای ETF سرمایه‌گذاری کنید. این یعنی با هر میزان سرمایه‌ای می‌توانید به بازار جذاب سکه و طلا قدم بگذارید و از افزایش قیمت‌ها در این بازار منتفع شوید.

معرفی صندوق زرین آگاه

گروه آگاه بیش از ۱۶ سال است که در بازار سرمایه کشور فعالیت می‌کند و تا کنون صندوق‌های سرمایه‌گذاری متنوعی را در این بازار عرضه کرده است. جدیدترین محصول شرکت سبدگردان اگاه، صندوق طلای زرین آگاه با نماد «مثقال» است که با هدف «سرمایه‌گذاری در کالایی ارزشمند، با سرمایه اندک» از ۲۷ آذر ماه به مدت ۵ روز کاری پذیره‌نویسی می‌شود.

نام صندوق صندوق سرمایه‌گذاری طلای زرین آگاه با نماد “مثقال”
نماد صندوق مثقال
نوع صندوق در اوراق بهادار مبتنی بر طلا
نحوه پرداخت سود افزایش قیمت واحد‌های صندوق
بازارگردان صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی آگاه
مدیر صندوق شرکت سبدگردان آگاه
متولی موسسه حسابرسی و خدمات مالی و مدیریت ایران مشهود
ارزش مبنای هر واحد سرمایه‌گذاری ۱۰.۰۰۰ ریال
حداقل میزان سرمایه‌گذاری از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری آگاه: حداقل یک واحد معادل ۱۰۰۰ تومان
از طریق سامانه معاملاتی سایر کارگزای‌ها: ۵۰۰ هزار تومان
کارمزد پرداختی در معاملات ثانویه واحدهای صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر کالا خرید : ۰/۰۰۱۱۵
فروش : ۰/۰۰۱۱۵
جمع کل : ۰/۰۰۲۳
وبسایت صندوق www.zarinagahfund.com

هدف از تاسیس صندوق، این است که سرمایه‌گذاران خرد با سرمایه‌های کم و اندک نیز بتوانند حضور در بازار سکه و طلا را تجربه کنند و با افزایش قیمت‌ها در این بازار دارایی خود را افزایش دهند.

صندوق زرین آگاه از نوع صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) است، به این معنا که برای خرید یا فروش واحدهای این صندوق مشتریان نیازی به مراجعه حضوری ندارند و می‌توانند با استفاده از پنل معاملاتی آنلاین خود واحدهای این صندوق را خریداری کنند.

نحوه خرید واحدهای صندوق زرین آگاه

برای سرمایه‌گذاری و خرید واحدهای این صندوق داشتن کد بورسی الزامی است.

برای خرید واحدهای صندوق زرین آگاه ابتدا باید در ساعات معامله بورس کالا، یعنی از ساعت ۱۲:۰۰ الی ۱۵:۰۰ وارد پنل معاملاتی آنلاین کارگزاری خود شوید. واحدهای این صندوق با نماد «مثقال» در بازار معامله می‌شود، بنابراین در ادامه باید این نماد را در پنل معاملاتی خود جستجو کنید. حالا می‌توانید به راحتی هر تعداد از واحدهای صندوق را که مدنظرتان است خریداری کنید.

لازم به ذکر است که طبق قانون سازمان بورس حداقل میزان سرمایه‌گذاری در بورس ۵۰۰ هزار تومان است اما در صورت داشتن کد معاملاتی از کارگزاری آگاه می‌توانید با مبالغی کمتر از این میزان نیز در پذیره‌نویسی این صندوق شرکت کنید.

خرید طلا و سکه از بازار فیزیکی یا صندوق زرین آگاه؟

خرید سکه و طلا در بازار فیزیکی نیز ممکن است، پس چرا باید سرمایه‌گذاران به سراغ صندوق زرین آگاه بروند و دارایی خود را در این صندوق سرمایه‌گذاری کنند؟ یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت صندوق‌های طلا ، امکان سرمایه‌گذاری با مبالغ کم و اندک است.

با استفاده از این صندوق حتی کسانی که سرمایه زیادی در اختیار ندارند هم می‌توانند به بازار سکه و طلا قدم بگذارند و سرمایه‌گذاری در این بازار را تجربه کنند. اما تنها افرادی که سرمایه آن‌ها برای حضور در بازار فیزیکی طلا و سکه کافی نیست از صندوق‌های طلا استفاده نمی‌کنند، بسیاری این صندوق‌ها را به دلیل امنیت بالای آن‌ها و عدم وجود ریسک تقلب یا سرقت به حضور در بازار فیزیکی ترجیح می‌دهند و دارایی خود را از طریق صندوق‌های طلا مدیریت می‌کنند.

همانگونه که می‌دانید برخی بازارها نمی‌توانند همپای تورم حرکت کنند و به همین دلیل برای سرمایه‌گذاری به ویژه در طولانی مدت گزینه مناسبی به نظر نمی‌رسند، اما بازار سکه و طلا اینگونه نیست و قیمت‌گذاری سکه طلا به دو پارامتر نرخ دلار و قیمت انس طلای جهانی وابسته است و بازدهی بازار سکه از گذشته تا به امروز بیشتر از میانگین تورم بوده است و برآیند نوسانات بلند مدت در این بازار مثبت و سرمایه‌گذاری در آن سودآور بوده است.

می‌توان گفت با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا، شما به صورت غیرمستقیم روی نرخ ارز و طلای جهانی سرمایه گذاری کرده‌اید و ارزش سرمایه خود را در مقابل نوسانات بازار و تورم حفظ نموده‌اید. بنابراین بازدهی بالا را نیز می‌توان یکی دیگر از مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا دانست.

نکته مهم دیگر بحث کارمزد معاملات طلا و سکه است. این کارمزد برای معاملات سکه در بازار فیزیکی حدود ۱ تا ۲ درصد ارزش معاملات است در حالیکه با استفاده از صندوق‌های طلا این مقدار به ۰.۱۵ درصد کاهش یافته است. آسان بودن خرید و فروش واحدهای صندوق زرین آگاه از دیگر مزایای سرمایه‌گذاری در این صندوق به شمار می‌رود.

نقدشوندگی بسیار بالا هم از دیگر دلایل محبوبیت این صندوق‌ها در میان علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در بازار سکه و طلا محسوب می‌شود. این صندوق‌ها دارای رکن بازارگردان هستند که با عرضه و تقاضا، بازار را در زمانی که به سمت خرید یا فروش یک‌طرفه می‌رود، کنترل می‌کند و این موضوع دلیل نقدشوندگی بالای این صندوق‌ها است.

مدیریت حرفه‌ای صندوق‌های طلا دیگر مزیت سرمایه‌گذاری در بازار سکه و طلا از طریق این صندوق‌ها به شمار می‌رود. مانند دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌های طلا نیز توسط تیمی حرفه‌ای و باتجربه در بازار سرمایه مدیریت می‌شوند که یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت این صندوق‌ها به شمار می‌رود.

صندوق زرین آگاه نیز توسط شرکت سبدگردان آگاه تاسیس شده است که تا به امروز مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری بسیاری را بر عهده داشته است. تنها بازده یکی از صندوق‌های این شرکت یعنی «صندوق مشترک آگاه» طی ۱۳ سال گذشته بیش از ۳۸۰۰۰ درصد بوده است و این نشانی از وجود یک تیم مدیریت حرفه‌ای دارد.


سخن آخر

در این مطلب به معرفی صندوق طلای زرین آگاه پرداختیم. گفتیم صندوق‌های طلا از جمله مهمترین فرصت‌ها برای سرمایه‌گذاری در بازار سکه و طلا محسوب می‌شوند و سرمایه‌گذارانی که دارایی خرد و اندک در اختیار دارند نیز می‌توانند با استفاده از این صندوق‌ها به این بازار همیشه محبوب قدم بگذارند و از افزایش قیمت سکه و طلا سود ببرند. حفظ ارزش پول در برابر تورم، امنیت بالا و نقدشوندگی بسیار خوب از دیگر مزایای سرمایه‌گذری در صندوق‌های طلا به شمار می‌روند.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

32 پاسخ به “معرفی صندوق زرین آگاه (صندوق طلا ETF )”

 1. مهدیه صفرعلیزاده گفت:

  باسلام
  از چه تاریخی شروع می‌شود؟

  ۱
 2. عاطفه گفت:

  با سلام
  بازگشایی صندوق بلافاصله پس از پایان مهلت پذیره نویسی است یا همانند نمادهای پذیره نویسی دیگر زمان بر است؟

  ۰
  • مریم نوری گفت:

   سلام دوست عزیز حدودا دو الی سه هفته پس از پذیره نویسی معاملات ثانویه شروع میشود . اما این زمان به طور دقیق نمیباشد و بسته به اقدامات سازمان بورس و تشریفات اداری دارد.

   ۰
 3. zz گفت:

  سلام
  چه مدت بعد از پذیره نویسی صندوق شروع به کار میکند؟
  کارمزد چطور محاسبه میشه جهت نوسان گیری
  سپاس

  ۰
  • مریم نوری گفت:

   سلام دوست عزیز حدودا دو الی سه هفته پس از پذیره نویسی معاملات ثانویه شروع میشود . اما این زمان به طور دقیق نمیباشد و بسته به اقدامات سازمان بورس و تشریفات اداری دارد.کارمزدپرداختی در معاملات ثانویه واحد های صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر کالا در هنگام خرید ۰.۰۰۱۱۵ و فروش ۰.۰۰۱۱۵ می باشد که در مجموع کارمزد خرید و فروش ۰.۰۰۲۳ خواهد بود.

   ۰
 4. سارا جلیلیان گفت:

  با درود و آرزوی تندرستی برای شما. فروش ثانویه واحدهای این صندوق از چه تاریخی آغاز می شود؟

  ۰
  • مریم نوری گفت:

   سلام دوست عزیز حدودا دو الی سه هفته پس از پذیره نویسی معاملات ثانویه شروع میشود . اما این زمان به طور دقیق نمیباشد و بسته به اقدامات سازمان بورس و تشریفات اداری دارد.در صندوق زرین پس از پذیره نویسی، در مدتی که صندوق بسته است، تا زمان بازگشایی به ازای مبلغ سرمایه گذاری شده، سود ۲۱% روزشمار تعلق میگیرد. که پس از بازگشایی، این مبلغ در قیمت هر واحد لحاظ میشود. اما بعد از بازگشایی، سود و زیان وابسته به بازار طلا خواهد بود.

 5. فتح اله اسکندری گفت:

  با تشکر فروش در هر لحضه امکان پذیر است یا خیر و سود نقدی دیگر ندارد و فقط تفاوت افزایش قیمت هر واحد مشمول میشود .

  ۳
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   صندوق زرین آگاه از نوع صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) است و پرداخت سود ماهانه ندارد یعنی سرمایه گذارا از افزایش قیمت واحدهای صندوق سود کسب می کنند.

   ۱
  • امید صاحب محمدی گفت:

   تشکر از توضیحاتی که دادین.

   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: