مصادیق تخلف در بازار بورس

 • ۱۶ مهر ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۵۷ نظر
 • ۱۰۵۹ مشاهده
مصادیق تخلف در بازار بورس

شفافیت یکی از اصلی‌ترین مزایای سرمایه‌گذاری در بورس به شمار می‌رود. در این بازار قیمت‌ها و گزارش‌های شرکت‌ها به صورت عمومی اعلام می‌شود و در دسترس همه قرار دارد. همه می‌توانند روند قیمت‌ها را مشاهده کنند و حجم معاملات هر نماد مشخص است. با این حال در بعضی از موارد، در این بازار نیز تبانی‌هایی می‌شود و شاهد دستکاری در معاملات بورس هستیم. تمامی این رفتارها تخلف محسوب می‌شوند و شخص خاطی مشمول جریمه‌های مشخصی خواهد شد. در ادامه مصادیق تخلف در معاملات بورس را بررسی می‌کنیم.

تخلف در معاملات بورس چگونه انجام می‌گیرد؟

تمامی معاملات بورس به صورت یکپارچه ثبت می‌شوند و نهادهای نظارتی با دقت بازار را تحت نظر دارند. در مورد خرید و فروش‌ها و قیمت‌گذاری‌ها احتمال رخ دادن خطا بسیار کم است اما با بعضی از تکنیک‌ها و سفارش‌های نامتعارف، امکان دستکاری در قیمت‌ها وجود دارد. موارد زیر از جمله مصداق‌های تخلف و دستکاری در معاملات بورس محسوب می‌شوند:

ثبت سفارش با قیمت بالاتر یا پایین‌تر از نرخ جاری بازار و تغییر روند

سهام هر نماد، در هر روز با قیمت خاصی معامله می‌شود که به آن مظنه جاری بازار می‌گویند. در صورتی که فرد یا افرادی سفارش‌هایی در حجم زیاد، با رقمی بالاتر یا پایین‌تر از نرخ جاری ثبت کنند، روند صعودی یا نزولی قیمت‌ها تغییر خواهد کرد زیرا چنان که می‌دانید سفارش‌های با حجم بالا تاثیر بیشتری دارند.

مثال: طبق جدول زیر، بهترین قیمت فروش ۱۸۰۲۰ است که در بازه منفی سه معامله می‌شود. اگر فردی سفارشی با حجم بالا در قیمت ۱۹۴۸۰ ثبت کند، سهم را از منفی سه به مثبت پنج سوق می‌دهد. همان طور که مشاهده می‌کنید سفارش‌های فروش با قیمت‌های پایین‌تر نیز ثبت شده‌اند. با این حال، سفارش‌های فرد مذکور در حجم بالا و با قیمت حداکثر آستانه مجاز ثبت می‌شود و با تغییر قیمت از منفی سه تا مثبت پنج، هشت درصد نوسان مثبت ایجاد می‌کند.

ثبت سفارش با قیمت بالاتر یا پایین‌تر از نرخ جاری

حتی اگر تغییر روند کمتر از مثالی که ذکر کردیم باشد، ممکن است ناظر بازار این گونه ثبت سفارش را تخلف بداند و با آن برخورد کند.

مصادیق دستکاری در معاملات بورس

تغییر قیمت بازگشایی نماد (Top) و حذف سفارش در زمان پیش گشایش

قبل از بررسی این مورد، باید با مفهوم قیمت نظری گشایش آشنا شویم. ساعت ۸:۳۰ تا ۹:۰۰ در بازار بورس به سفارش‌گذاری اختصاص داده شده است. مشتریان در این ۳۰ دقیقه سفارش‌های خود را ثبت می‌کنند و معامله‌ای انجام نمی‌شود و به عبارتی، مرحله حراج ناپیوسته انجام می‌گیرد. در این مرحله می‌توان سفارشات را ویرایش یا حذف کرد اما مبادله انجام نمی‌شود. قیمت پیشنهادی خریدار و فروشنده در نظر گرفته می‌شود و در صورتی که این دو رقم با هم یکی شوند، معامله با قیمت گشایش نظری انجام خواهد گرفت.

در حقیقت، قیمت نظری گشایش (TOP) قیمتی است که سامانه معاملاتی tse با استفاده از سازوکار حراج و بر اساس سفارش‌های ثبت‌شده، برآورد و معین می‌کند. با این توضیح بدیهی است که با سفارش‌گذاری‌های هدفمند می‌توان قیمت نظری گشایش را تغییر داد و این تغییر به هر صورتی که انجام شود، تخلف محسوب خواهد شد.

در مواردی مشاهده می‌شود که در طول مدت سفارش‌گذاری قبل از شروع معاملات، مشتری برای سهمی سفارش‌چینی انجام می‌دهد و سپس همه یا بخشی از سفارش‌ها را حذف یا ویرایش می‌کند. در صورتی که این اقدام چندین بار تکرار شود، شائبه دستکاری در معاملات پدید می‌آید.

مثلا تصور کنید یک مشتری در بازه زمانی ۸:۳۵ تا ۸:۴۵ برای خرید ۵۰۰ هزار سهم در حداکثر بازه قیمتی مجاز سفارش می‌گذارد و در ساعت ۸:۵۵ سفارش خود را حذف می‌کند. این کار باعث می‌شود قیمت نظری گشایش، یعنی همان قیمت سرخطی که در پنجره عمق بازار مشاهده می‌شود، ۹ درصد کاهش یابد. (از مثبت ۴ تا منفی ۵)

حذف سفارش در پیش‌گشایش و اقدام به سفارش‌گذاری در سمت مقابل در زمان معاملات پیوسته

یکی از مصداق‌های دستکاری در قیمت‌ها، ثبت سفارش برای ترغیب دیگران است. در این روش، ابتدا یک یا چند فرد به صورت هماهنگ سفارش‌های خود را ثبت می‌کنند تا جهت معاملات را تغییر دهند. پس از این که سفارش‌های افراد دیگر ثبت شد و اقدام به معامله صورت گرفت، گروهی که قصد دستکاری در قیمت‌ها را دارند، سفارش‌های خود را حذف می‌کنند. این کار نیز عموما در مرحله پیش‌گشایش یا نیم ساعت اول یا به صورت کلی در زمان بازگشایی نماد انجام می‌شود و به دو شکل صورت می‌گیرد:

دستکاری معاملات در سمت خرید: مثلا فردی در زمان بازگشایی سهم، سفارش‌هایی با حجم بالا در کمترین حد آستانه مجاز منفی ثبت می‌کند. این کار باعث می‌شود قیمت نظری گشایش سهم از منفی ۱ به منفی ۴.۹ کاهش یابد. سپس سفارش‌های خود را حذف می‌کند و در زمان آغاز معاملات، دوباره برای خرید سهام همین نماد سفارش می‌گذارد. در این حالت خرید او با قیمت کمتری انجام می‌شود.

دستکاری معامله در سمت فروش: این حالت دقیقا برعکس مورد قبلی است. یعنی فردی در زمان بازگشایی بازار سفارش خرید با حجم سنگین و در بالاترین حد دامنه مجاز، یعنی مثبت ۵ درصد، ثبت و سپس آن را حذف می‌کند. مجددا یک سفارش در عمق مظنه سمت خرید ثبت و دوباره آن را حذف می‌کند. این کار باعث می‌شود قیمت بازگشایی افزایش یابد. سپس همین فرد در زمان آغاز معاملات، سفارش فروش ثبت می‌کند و سهام خود را با قیمت بالاتر می‌فروشد.

پوشاندن مظنه‌های بازار با ارسال بیش از ۲ سفارش خرید یا فروش با قیمت‌های متفاوت

همان طور که می‌دانید، تعداد معاملات نیز در قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد. با توجه به این نکته، برخی افراد سفارش‌های خود را تقسیم می‌کنند. مثلا به جای ثبت یک سفارش برای ۱۰۰ هزار برگه سهام، ۱۰ سفارش مجزا و هر بار برای ۱۰۰۰ سهم ثبت می‌کند. به این ترتیب تعداد معاملات در یک سهم افزایش می‌یابد و این مسئله بر قیمت‌ها اثر می‌گذارد.

ثبت سفارش با اعداد خاص ممکن است از نظر ناظر بازار حاوی پیام‌هایی باشد و تخلف محسوب شود.

پوشاندن مظنه‌های بازار

گاهی دیده می‌شود که افراد بین مظنه برتر اول و دوم تعداد بالایی سفارش با حجم کم ثبت می‌کنند تا مظنه دوم را پوشش دهند. به این شکل که دیگران امکان مشاهده فاصله قیمتی را به دست نمی‌آورند و شائبه دستکاری بازار ایجاد می‌شود.

روش های تخلف در بورس

نحوه دستکاری قیمت ها در بورسارسال سفارش با حجم‌های نامتناسب نسبت به سایر مظنه‌ها

در این حالت، فرد یا افردای بدون در نظر گرفتن عرضه و تقاضای بازار، سفارش خرید یا فروش با حجم سنگین و با قیمت مد نظر خود قرار می‌دهند و زمانی که قیمت به حد مورد نظرشان نزدیک شد، سفارش را حذف می‌کنند.

ارسال سفارش با حجم‌های نامتناسبسفارش‌چینی یا مظنه‌چینی گسترده

گاهی اوقات مشاهده می‌شود که فرد یا افرادی در قیمت‌ها یا مظنه‌های مختلف سفارش با حجم بالا ارسال می‌کنند و زمانی که قیمت آخرین معامله به هر یک از سفارش‌ها نزدیک شد، آن سفارش را حذف می‌کنند. این کار، در صورتی که به طرز محسوسی روی روند عرضه و تقاضا تاثیر بگذارد، مصداق دستکاری بازار محسوب می‌شود.

سفارش چینی گسترده

ثبت سفارش در صف‌های خرید و فروش با هدف افزایش حجم صف

در این حالت، فرد یا افرادی سفارش‌های سنگین در صف خرید یا فروش ثبت می‌کنند. زمانی که صف به سفارش نزدیک شد، آن سفارش را حذف یا ویرایش می‌کنند. طولانی کردن صف‌ها، اگر در دقایق پایانی روز معاملاتی انجام گیرد،  ناظر بازار را بیشتر مشکوک می‌کند و احتمال این که تخلف محسوب شود بیشتر است.

انجام معامله بدون تغییر مالکیت نهایی

انجام معاملات تغییر مالکیت نهایی، ممکن است در راستای تغییر قیمت‌ها صورت گرفته باشد. همچنین ممکن است فرد یا افرادی بخواهند با این روش رونق یا رکود بازار را به دیگران القا کنند. این کار نیز یکی از مصادیق دستکاری بازار محسوب می‌شود.

نکته: معامله یک فرد با خود ممنوع است و قطعا تخلف محسوب می‌شود.

انجام معاملات هماهنگ در راستای تغییر قیمت‌ها

روندهای بازار بورس بر اساس عرضه و تقاضا حرکت می‌کند. با انجام معاملات هماهنگ‌شده و هدفمند، می‌توان روندها و قیمت‌ها را دست‌کاری کرد. این کار تخلف محسوب می‌شود و ناظر بازار با آن برخورد می‌کند. موارد زیر از جمله مصداق‌های معاملات هماهنگ هستند:

جریمه دستکاری قیمت ها در بورس

ایجاد رقابت کاذب و هماهنگ‌شده که باعث افزایش یا کاهش قیمت سهام شود.

خرید یا فروش سهام شرکت‌های با سرمایه، سهم شناور یا حجم مبنای پایین توسط یک یا چند کد معاملاتی مشخص و افزایش یا کاهش قیمت‌ها از این طریق

هر گونه معامله ساختگی بر خلاف اصول متعارف و گریز از محدودیت‌های مقرراتی بازار

نکته: طبق دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران، سهام‌دار یا سهام‌داران عمده که مالکیت ۱ تا ۲۵ درصد از سهام یک ناشر در بازار پایه فرابورس را دارند، برای عرضه هر مقدار از سهام خود در بازار عادی باید از کمیته درج تاییدیه دریافت کنند. همچنین عرضه سهام توسط سهام‌دار یا سهام‌داران عمده ناشر در بازار بلوك بازار پایه فرابورس، تنها با دریافت تاییدیه کمیته درج و حسب مورد ارائه تعهد خریدار یا خریداران جدید مبنی بر این که سهام خود را با هر تعداد اوراق بهادار، صرفا بر اساس روش مورد تایید کمیته درج عرضه می‌کنند، امکان‌پذیر است. در صورتی که این ماده قانونی رعایت نشود، مدیر عامل فرابورس می‌تواند معاملات را تایید نکند.

دستکاری در معاملات بورس چه عواقبی دارد؟

همان طور که اشاره کردیم، تمامی این تخلفات مشمول جریمه خواهند شد. در حالت کلی، هر رفتار و اقدامی که به فضای شفاف و منصفانه بازار آسیب برساند، تخلف محسوب می‌شود و ممکن است منجر به مسدود شدن دسترسی مشتریان در بورس شود. نهادها و واحدهای نظارتی همواره بازار را تحت نظر دارند و با استفاده از الگوریتم‌های شناسایی، سفارشات را رصد می‌کنند. در صورتی که یک تخلف شناسایی شود، نهاد ناظر دستوری مبنی بر مسدود‌سازی یا تذکر به مشتری را به کارگزاری ابلاغ می‌کند. در ادامه نمونه متن تذکری که برای مشتریان خاطی ارسال می‌شود را مشاهده می‌کنید:

«جناب آقای…

به علت مغایر بودن سفارشات ارسالی شما با قوانین در نماد دتوزیع در تاریخ ۰۶/۰۷/۹۹ و دستور کتبی نظارت شرکت فرابورس وفق تبصره ماده ۱۲ دستورالعمل اجرایی معاملات برخط مبنی بر وجود شواهد و قرائن بر نقض قوانین و مقررات و یا ایجاد مخاطره در شفافیت و منصفانه بودن بازار به دلیل حذف سفارش فروش خود در پیش‌گشایش، در صورت تکرار این امر دسترسی سفارش‌گذاری آنلاین شما در نمادهای فرابورسی تا اطلاع ثانوی مسدود خواهد گردید. لطفا سفارشات خود را طبق قوانین و موازین معاملاتی ثبت نمایید.»

 

 

جرم دستکاری در قیمت بازار یا price manipulation crime در قانون نیز دیده شده و در بند ۳ ماده ۴۶ قانون بورس و اوراق بها‌دار مصوب آذرماه ۱۳۸۴ به آن اشاره شده است. در این ماده قانونی «هر شخصی که اقدامات وی نوعا منجر به ایجاد ظاهری گمراه‌کننده از روند معاملات یا ایجاد قیمت‌های کاذب یا اغوای اشخاص به انجام معاملات اوراق بهادار شود» متخلف محسوب می‌شود. مجازات مربوط به این جرم نیز در همین ماده قانونی ذکر شده است. در مواردی که تخلفات سنگین‌تر باشد و اثر منفی بیشتری بر بازار داشته باشد، به تذکر و مسدود کردن دسترسی بسنده نخواهد شد. البته حقوق‌دانان جرم دستکاری قیمت‌ها را یک جرم مرکب می‌دانند که ابعاد مختلف و گستره وسیعی دارد و پیچیدگی بازار نیز باعث می‌شود تحلیل این جرم مشکل باشد.

مجازات پیش‌بینی شده در ماده ۴۶ قانون بورس و اوراق بها‌دار به این شرح است:

سه ماه تا یک سال حبس تعزیری

یا پرداخت جزای نقدی معادل ۲ تا ۵ برابر سود به دست آمده یا زیان متحمل‌نشده

یا هر دو مورد

سخن آخر

مصادیق دستکاری معاملات در بازار بورس را با هم بررسی کردیم و شکل‌ها و حالت‌های مختلف سفارش‌ها و معاملات ساختگی و هدفمند را مشاهده کردیم. لازم است فعالان و معامله‌گران بورس توجه داشته باشند که ناظر بازار وضعیت معاملات و سفارش‌ها را کاملا تحت نظر دارد و در صورت مشاهده هر یک از مصداق‌های ذکرشده، با فرد یا افراد متخلف برخورد می‌کند تا بورس یک فضای امن و منصفانه برای فعالیت‌های اقتصادی مولد باقی بماند. با استفاده از خدمات آموزش بورس می‌توانید بدون تخلف و از راه‌های صحیح و اصولی، به کسب سود از بازار بپردازید.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

57 پاسخ به “مصادیق تخلف در بازار بورس”

 1. سید ناصر میردوستی گفت:

  سلام. خیلی خوب بود. ای کاش بطور کامل همه جرایم بورس و قوانین بورس رو میذاشتید که تازه وارده ها هم اول با قوانین و جرایم آشنا باشند .

  ۲۹
 2. کیوان گفت:

  من عرضه اولیه با قیمت پایین تر از ۵۰۰ هزار تومن را فروختم
  ایا این کار باعث مسدود شدن کد بورسی میشه؟

  ۷
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر، حساب معاملاتی شما مسدود نخواهد شد و تنها لازم است که در کل حجم همان عرضه اولیه را به فروش برسانید.

   ۸
 3. بهروز گفت:

  دقیقا این چیزی که دوماه هست شاهدش هستیم

  ۳۶
 4. حیدر مرادی گفت:

  با توجه به تعداد نمادها و تعداد معاملات عملا امکان کنترل موارد فوق از طرف ناظر ممکن نیست، از طرفی تمام این تخلفات رو حقوقی ها میکنن

  ۴۹
 5. ehsan گفت:

  سلام. خیلی خوب بود. ای کاش بطور کامل همه جرایم بورس و قوانین بورس رو میذاشتید که تازه وارده ها هم اول با قوانین و جرایم آشنا باشند .

  ۹
 6. Leila گفت:

  امیدوارم بازار سرمایه دوباره برگرده به روزهای اوجش

  ۱۲
 7. حجت گفت:

  با سلام و ضمن تشکر از توضیحات مذکور اما تا جائی که بازار را رصد کردیم ناظرین بازار در روزهای منفی بازار بیشتر خواب بودند و ضمن این که دستکاری در بازار سرمایه خیلی جدی شد. و نشان از مداخلات زیادی بود. البته شما به اون مداخلات گفتید اصلاح بازار

  ۸۱
  • میم گفت:

   دقیقا همینطوره که می فرمایید. به نظر می رسه این قوانین رو برای مردم عادی گذاشته اند و هیچکدام از بزرگان و خط دهندگان اصلی بازار هیچوقت نه تنها اخطاری دریافت نمی کنند که در نهایت از تخلفات آنها با عناوین اصلاح و مقاومت و کف سازی و واژگان دیگر نام می برند. تمام کسانی که مدتهاست در بورس فعال هستند متوجه تمام این مسائل بوده و هستند.

   ۳۵
 8. فرزانه حیدرپور گفت:

  سلام. خیلی خوب بود. ای کاش بطور کامل همه جرایم بورس و قوانین بورس رو میذاشتید که تازه وارده ها هم اول با قوانین و جرایم آشنا باشند .

  ۴
 9. حسین حقیقی گفت:

  دقیقا باید جرایم برای تازه واردها آشکار ومشخص باشد

  ۲
 10. امیرحسین مرادنژاد محمودی گفت:

  سلام ای کاش میشد که این تخلفات حقوقی ها به طور کامل توضیح داده می شد چون بار روانی داره مرسی

  ۲۶
 11. عباس شفیعی گفت:

  سلام . وقت به خیر. به نظر می رسد با توجه به وجود امکانات نرم افزاری و ابزار مناسب در زمان حاضر بهتر باشد بیشتر نظارت ها و کنترل ها در بازار سرمایه به سمت نظارت و کنترل نرم افزاری و رایانه ای برود تا در حد امکان از دخالت سلیقه و گرایش ناظرین و غفلت های احتمالی آنان به طور سهو یا عمد جلوگیری گردد.

  ۱۹
 12. سعید گفت:

  مدیر محترم وبلاگ
  و خوانندگان گرامی
  سلام و خسته نباشید. اول بگم که بنده با مبالغ حدود ۶۵۰ هزار تومن در سهمهای مختلف نوسانگیری میکنم و میدونید که واقعا چنین ارقامی نمیتونه اخلال در روند بازار محسوب بشه. دوما پیامی با متن زیر برام اومد و منو به این مطلب ارجاع داد. حالا میخام بفهمم این پیام رو کارگزاری به صورت تصادفی یا برای همه میفرسته یا یک نوع هشدار هست؟ از توجه و پاسخگویی شما سپاسگزارم

  "مصادیق تخلف در بازار بورس
  ۰۹:۲۱:۳۱ ۱۳۹۹/۰۷/۲۰

  مشتریان گرامی
  سفارشات ارسالی شما، روزانه و در هر لحظه توسط واحد های نظارتی بورس ها و کارگزاری رصد میشود. در صورتی که سفارشات شما مغایر با قوانین و مقررات و یا باعث ایجاد مخاطره در شفافیت و منصفانه بودن بازار گردد؛ امکان مسدود شدن دسترسی سفارش گذاری شما وجود خواهد شد.

  بدین منظور برای جلوگیری از هر گونه مسدودی و یا اخلال در روند معاملات خود لازم است از مصادیق تخلفات در سفارشات آگاهی داشته باشید.
  در این رابطه مطلبی به آدرس زیر در بلاگ باشگاه مشتریان آگاه منتشر شده است. از شما دعوت میشود، به منظور آگاهی بیشتر، مطلب منتشر شده را مطالعه نمایید."

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   این پیام از سمت کارگزاری برای همه مشتریان ارسال شده است و چون تخلفات از سمت نهاد های نظارتی بررسی می شود، کارگزاری جهت اطلاع رسانی این پیام را برای مشتریان ارسال کرده است. چنانچه معاملات شما در این دسته تخلفات قرار بگیرد، حساب معاملاتی شما مسدود می گردد.

   ۳
 13. افشین گفت:

  با توجه به تازه کار بودن خیلی از سهامداران این رسالت کارگزاران است که آنان را حرفه ای کنند آن هم با مقالاتی از این قبیل کوچک وپر محتوا خدا کند که با ادامه اینچنین رفتارهایی ما هم افتخار کنیم جزی از کارگزار آگاه هستیم.

  ۰
 14. امیرحسین رحمانیان گفت:

  سلام.وقتی اعلام می شود بیش از۹۰ درصد بازار دست حقوقی ها باپولهای کلان هست پس اگر تخلفی هم رخ دهد می تواند از طرف همین حقوقی ها باشد که تعدادشان هم خیلی زیاد نیست.پس خواهش عاجزانه از قوه محترم قضا ونیروهای امنیتی ونظامی کشور داریم که این افراد متخلف با پولهای کلان راشناسایی کنند قبل از این که از کشور با پول مردم فرار نکردند.به قول معروف جلو واقعه را قبل از وقوع باید گرفت.تشکر.

  ۹
 15. مجتبی گفت:

  واقعا کاش همه یا اکثر تخلفات رو قرار میدادین. هرچند خیلی وقته که شاهد تخلاف زیادی توی خرید و فروش ها هستیم

  ۸
 16. ahmadrezamrd29 گفت:

  سلام .. وقتی کد بورسیم مسدود شده باید چه کار کنم ؟

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممکن است به دلایل مختلف کد بورسی مسدود شود. برای این منظور لطفا جهت پیگیری با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش آنلاین تماس حاصل فرمایید.

   ۱
 17. علي گفت:

  سلام من امروز سهم وبملت را اول۴۰۰۰تا را فروش زدم بعد دوبا اشتباها مجدد ۴۰۰۰تا خريد زدم اينم تخلف ميشه

  ۱
 18. آرمان گفت:

  بازار بورس ما تا من یاد دارم، همش محل دستکاری و جولان دهی بعضی "از ما بهتران" هست که ظاهرا از طریق کارگزاری هم به سیستم وصل نیستن، بلکه دسترسی مستقیم به هسته معاملات دارن. چون هر وقت دلشون بخواد، سفارشهای یک دونه ای و یا زیر صدهزار تومن ثبت میکنن و کسی هم کاری باهاشون نداره. یا اینکه اول صبح صف خرید یا فروش تقلبی درست میکنن. واقعا تعجب میکنم از اونایی که اینهمه رودار هستن و میان هشدار دستکاری قیمتی به سهامداران خرد میدن.
  جناب کارگزاری آگاه! شما اگه د ر گفتارتون صادق هستید، برید یقه ی اون گنده لاتهای بورس که این دو ماه بازار رو منفی کردن رو بگیرید. البته بار اولشون هم نبود. بنده در دو سال گذشته این ششمین بار بود که شاهد اینجور دستکاری قیمتی و کلک زدن به سهامداران خرد بودم

  ۱۸
 19. javad گفت:

  سلام اگه کدی مسدود بشه چن روز طول میکشه تا باز بشه؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   لازم است به صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری مراجعه بفرمائید و در صورتی که تعهد نامه امضاء فرمائید حساب معاملاتی شما از مسدودی خارج میشود.البته این بسته به نظر واحد های نظارتی سازمان بورس دارد که زمان مشخصی برای باز شدن حساب معاملاتی وجود ندارد.جهت پیگیری لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 20. بهمن گفت:

  اگر اینطوری بود باید برای مثال امروز معاملات افق کوروش رو ابطال میکردن، تقریبا همه حقوقیها این دو ماه و نیم همه این تخلفات رو کردن و میکنن پس یعنی این قوانین فقط گریبان حقیقی رو میگیره نه حقوقی متخلف رو!، جهان سوم یعنی همین!، مرگ خوبه اما برای همسایه، چطور تو این ۷۰ روز این تخلفات حقوقیها رو ندیدن؟، اصلا پیش گشایش برای جهت دادن بازاره!، منظور اینه که یعنی ای مردم عادی بدانید و آگاه باشید که انجام همه این تخلفات و ایجاد دلهره و جهت دهی به بازار و سود کلان بردن حق ما و حقوقیهای همراه ماست نه شما!، امروز دیگه نتونستم تخلف حقوقی افق رو تحمل کنم پس زنگ زدم شرکت میگم ورشکست شدید که حقوقیتون داره اینطوری تو سر سهم میزنه؟، میگه رفتار سهم ما اینه!، به همین سادگی و ناظر هم معاملاتش رو باطل نکرد که اگر میخواست به وظیفه اش عمل کنه ۲ ماه پشت سر هم باید هر روز معاملاتش رو باطل میکرد!

  ۱۷
 21. بهزاد گفت:

  سلام و ارادت

  تشکر از توضیحات خوبی که دادید ولی لازم به ذکر است تمامی موارد تخلفی که عنوان شده ، مصادیق رفتار حقوقی ها و بازیگر سهم بوده که هیچ زمانی از طرف ناظر بازار مسدودی کد معاملاتی صورت نمی گیرد وگرنه همه ما میدانیم که سهام دار خرد و عادی مثل ما قدرت تغییر روند قیمتی سهم را نداشته و ندارد. ای کاش کارگزاری ها قبل از دادن کد بورسی به افراد تازه وارد یک برنامه آموزش و آزمون جدی در دستور کار خود لحاظ میکردند که سهام دار خرد با آموزشی که دیده است وارد بازار شود و دستخوش بازی و فریبکاری حقوقی و بازیگر نشود. در هر صورت این رفتارها هم طبیعت هر بازار مالی بوده و این خود فرد است که باید شخصیت معامله گری برای ورود به این عرصه را بدست آورده باشد.

  ۸
 22. نیما گفت:

  با عرض سلام و تشکر،بنده تایم بازار دسترسی به اینترنت ندارم و به همین علت سفارش خرید رو از شب قبل و به صورت آفلاین و در سه قیمت مختلف قرار میدم(که میانگین خریدم نسبتا ۰ تابلو بشه) آیا سفارش آفلاین به این سبک هم تخلف محسوب میشه؟

  ۰
 23. صادق گفت:

  سلام
  من خیلی از خرید آفلاين استفاده میکنم خیلی خوبه
  ولی مدتی هست که قوانین بورس خرید آفلاين زیر ۵۰۰ هزار تومان رو قبول نمکیه
  این خیلی بده آین که جرم نیست اشکالی هم نداره
  من در مورد فروش حرفی نمیزنم
  شاید کسی مثل من باشه که همیشه نتونه ۵۰۰ هزار تومان نقدینگی جور کنه
  ما هم باید بتونیم سرمایه ها مون رو وارد بورس کنیم حتی اگه کم باشه
  کارگزاری آگاه لطفا صدای ما رو به گوش مسئولش برسون ممنون

  ۴
 24. حمید گفت:

  درود بر شما

  قدم مثبتی است در جهت صیانت از شفافیت بازار سرمایه، فقط کاش یه نهادی هم جدیت به خرج بده برای نظارت بر کار ناظر بازار

  ۳
 25. mostafa گفت:

  سلام اگر سهمی را امروز بخریم بعد فردا اگر خواستیم بفروشیم مشکلی نداره؟ به نظر من بورس جذابیتش به همین خرید و فروش هاست.

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   به اطلاع كليه فعالان بازار مي رساند، از امروز شنبه مورخ ۰۵/۰۷/۱۳۹۹ تا اطلاع ثانوي، زمان سپرده شدن سهام از t+0 به t+1 تغيير مي يابد. لذا انجام معامله روز مجاز نمي باشد. بديهي است فروش سهام خريداري شده در همان روز امكانپذير نمي باشد.

   ۰
 26. علیرضا اسدی کرم گفت:

  سلام
  برای شرکت هایی هم که چند ما رنج منفی دامنه قیمت افت قیمت دارند روزی ۱۰۰ تومان بالای ۵۰ و ۶۰ درصد کاهش قیمت دارند در اصلاح بعد در رشد به خاطر پر نشدن حجم مبنا روزی ۸ تومان ۱۲ تومان رشد می کنند در برگشت قانونی باشد که اگر یک هفته کمتر از درصدی از دامنه قیمت پشت سر هم رشد نداشتند موظفند کاهش قیمت مشابه در هفته های اصلاح به نحوی جبران کنند بد نیست تا مردم هفته ها معطل ورود به سهمی که در ضررند نباشند نکته دیگر حالا که همه مبانی الگوریتم ها برای باز بروکراسی در راه سهام دار شده یک جایش از مکانیزه خارج شده با دخالت در ارسال آزاد درخواست ها توسط مردم جور در نمی اید دست و سلیقه افراد در تصمیمات خرید سرخطی محدود کردن ارسال ها باز می گذارد
  نظارت بر روانپریش نکردن سهام داران با هزار مشغله ای که دارند در سیستم جدید توسط دخالت برداشت های سلیقه ای افراد در بورس که مبادلات جهانی در کسری از ثانیه انجام می شود را برایش بیاندیشید

  ۳
 27. مهدی گفت:

  فارغ از قانون که وظیفه داره راههای فریب در معاملات را مسدود و جدا برخورد کنه، هیچ ناظر یا سیستم انسانی نمیتونه این موارد را بررسی و نظارت کند مگر برنامه نویسی قوی و سیستم هوشمند رایانه ای. در ضمن هر گونه فریب و حیله در هر نوع معامله ای شرعاً حرام است. ای کاش همه سهم ها همانند عرضه اولیه خرید و فروش میشد. مثلا میانگین درخواستهای عرضه و تقاضا حساب میشد و به همه با هر قیمت و تعدادی که تقاضا داشتند تخصیص داده میشد، کلا این بساط صف خرید و فروش مزخرف هم برچیده میشدو نقد شوندگی بالا میرفت. مثلا اون شخصی که دو هفته تو صف فروشه و هر روز -۵ درصد زیان میکرده چه گناهی داشته. سرمایه دار خرد در کنار سرمایه دار کلان در صف فروش مثل عبور همزمان یه صد تریلی با یک دوچرخه سوار از یه دروازه تنگه است.

  ۳
 28. رضا گفت:

  با سلام.اگر مثلا ۱۰۰ سهم داشته باشیم و امروز ۲۰۰ سهم اضاف کنیم.آیا میشه امروز ۱۰۰ سهم اول رو فروخت؟کلا خرید و فروش سهم در همان روز معاملاتی ممکنم هست؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   به اطلاع كليه فعالان بازار مي رساند، از امروز شنبه مورخ ۰۵/۰۷/۱۳۹۹ تا اطلاع ثانوي، زمان سپرده شدن سهام از t+0 به t+1 تغيير مي يابد. لذا انجام معامله روز مجاز نمي باشد. بديهي است فروش سهام خريداري شده در همان روز امكانپذير نمي باشد.

   ۰
 29. میثم گفت:

  واقعا باید جلوی تخلف بعضی ها در بازار سرمایه ایستاد لطفا عرضه های اولیه هم بدین بازار دیگ تو ثباته

  ۲
 30. رضا گفت:

  سلام وقت بخیر من از هفت تا کد درخواست وجه زدم شش تا که برا بانک ملی بود اومده پول و نشسته رو حساب ولی یکی که برا حساب بانک سپه بود واریز نشده در حالی که در سایت و پنل زده انجام شد میشه لطفا راهنماییم کنید؟ ممنونم

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر درخواست وجه را تا قبل از ساعت ۱۲ بزنید پول فردای آن روز به حساب شما واریز خواهد شد . اما اگر بعد از ساعت ۱۲ درخواست وجه بزنید ۲ الی ۳ روز کاری طول می کشد تا پول به حساب شما واریز شود. بعد از ارسال تقاضای وجه، درصورتی که وضعیت درخواست شما در حالت "انجام شد" قرار گرفته باشد, زمان پرداخت وجه مورد نظر شما بین ۸:۳۰ صبح تا ۱۶:۳۰ متغیر است و به صورت خودکار به حساب شما واریز می گردد.جهت پیگیری لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 31. هانی گفت:

  سلام.
  دوروز پیش اکانت آنلاین من مسدود شد (بدون اینکه بهم اخطاری یا تذکری بدهند) و دیروز رفتم کارگزاری و تعهدنامه حضوری دادم.
  بهم نگفتن تا کی مسدود خواهد بود.
  بنظر شما چند روز طول میکشه؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   فعال شدن حساب معاملاتی با تائید واحد های نظارتی انجام می شود و زمان مشخصی ندارد.جهت پیگیری لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 32. عبدالوهاب افتخار گفت:

  سلام مطلب خوب بود . اگر مثالهای واقعی بیشتر بود بهتر مطلب درک میشد

  ۱
 33. عبادی گفت:

  سلام چرا بدون اطلاع من مبلغ پنج میلیون ریال در تاریخ بیست و چهارم مهر ماه از حساب اینجانب انتقال و برداشت شده است‌

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   این امکان وجود ندارد که بدون ثبت درخواست شما برداشت وجه صورت گیرد.جهت پیگیری لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 34. محمد جواد بشکنی گفت:

  با سلام.
  ممنون بابت توضیحات شما.
  ممنون میشم که این توضیحات به صورت فایل صوتی یا تصویری هم در سایت قرار دهید.

  با تشکر....

  ۲
 35. مجتبی گفت:

  اینگونه نظارت باعث عملکرد شفاف بورس و در کل رضایت عامه مردم خواهد شد. با سپاس از زحمات پرسنل ناظر بورس

  ۱
 36. عظیم گفت:

  سلام، لطفا این مورد را بیشتر و واضح تر توضیح دهید: (گاهی دیده می‌شود که افراد بین مظنه برتر اول و دوم تعداد بالایی سفارش با حجم کم ثبت می‌کنند تا مظنه دوم را پوشش دهند. به این شکل که دیگران امکان مشاهده فاصله قیمتی را به دست نمی‌آورند و شائبه دستکاری بازار ایجاد می‌شود.)

  ۰
 37. پیله رام گفت:

  نظارت باعث میشه که روند معاملات به درستی و در مسیر صحیح قرار داشته باشد

  ۰
 38. رضا گفت:

  با سلام و احترام ، به امید خدا امیدوارم بازار سرمایه دوباره برگرده به روزهای اوجش

  ۰
 39. احسان صولتی گفت:

  با درود
  ممنون از توضیحات خوبتون
  ولی متأسفانه هیچ کدوم از نظارت ها بطور جدی اعمال نمیشه ، حتی شکایت سهامداران هم پیگیری نمیشه .
  نمونه بارز این تخلفات، مرحله پیش گشایش هست که عده ای با گذاشتن اردر های ترس مد نظر خود سهامدار را می ترسانند تا وارد صف فروش شود .
  نمونه آن هم سفارشات نماد شپنا در تاریخ ۹۹/۷/۲۷ بود که همگی دیدیم چگونه در عرض کمتر از ده ثانیه به شروع معاملات ، اردر های فروش چند صد میلیونی حذف شد .
  امیدوارم روزی برسه مسئولان دلسوز وپیگیری داشته باشیم تا قوانین هم بتونن بازدارنده باشن

  ۰
 40. آروشا گفت:

  بزرگترین تخلف در معاملات رو حقوقی ها با دستور اجرا کردند .که سهامداران خرد و ضعیف بیشترین ضرر را کردند.

  ۰
 41. z گفت:

  با واگزاری اقتصاد به مردم و نظارت بیشتر تخلفی صورت نخواهد گرفت.

  ۰
 42. عادل گفت:

  تخلفات مشخص هست ولی آیا حقیقی این تخلفات را انجام میدهد؟ یا حقوقی ها؟

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: