مصادیق تخلف در بازار بورس

 • ۱۶ مهر ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۱۱۴ نظر
 • ۵۲۹۹ مشاهده
مصادیق تخلف در بازار بورس

شفافیت یکی از اصلی‌ترین مزایای سرمایه‌گذاری در بورس به شمار می‌رود. در این بازار قیمت‌ها و گزارش‌های شرکت‌ها به صورت عمومی اعلام می‌شود و در دسترس همه قرار دارد. همه می‌توانند روند قیمت‌ها را مشاهده کنند و حجم معاملات هر نماد مشخص است. با این حال در بعضی از موارد، در این بازار نیز تبانی‌هایی می‌شود و شاهد دستکاری در معاملات بورس هستیم. تمامی این رفتارها تخلف محسوب می‌شوند و شخص خاطی مشمول جریمه‌های مشخصی خواهد شد. در ادامه مصادیق تخلف در معاملات بورس را بررسی می‌کنیم.

تخلف در معاملات بورس چگونه انجام می‌گیرد؟

تمامی معاملات بورس به صورت یکپارچه ثبت می‌شوند و نهادهای نظارتی با دقت بازار را تحت نظر دارند. در مورد خرید و فروش‌ها و قیمت‌گذاری‌ها احتمال رخ دادن خطا بسیار کم است اما با بعضی از تکنیک‌ها و سفارش‌های نامتعارف، امکان دستکاری در قیمت‌ها وجود دارد. موارد زیر از جمله مصداق‌های تخلف و دستکاری در معاملات بورس محسوب می‌شوند:

ثبت سفارش با قیمت بالاتر یا پایین‌تر از نرخ جاری بازار و تغییر روند

سهام هر نماد، در هر روز با قیمت خاصی معامله می‌شود که به آن مظنه جاری بازار می‌گویند. در صورتی که فرد یا افرادی سفارش‌هایی در حجم زیاد، با رقمی بالاتر یا پایین‌تر از نرخ جاری ثبت کنند، روند صعودی یا نزولی قیمت‌ها تغییر خواهد کرد زیرا چنان که می‌دانید سفارش‌های با حجم بالا تاثیر بیشتری دارند.

مثال: طبق جدول زیر، بهترین قیمت فروش ۱۸۰۲۰ است که در بازه منفی سه معامله می‌شود. اگر فردی سفارشی با حجم بالا در قیمت ۱۹۴۸۰ ثبت کند، سهم را از منفی سه به مثبت پنج سوق می‌دهد. همان طور که مشاهده می‌کنید سفارش‌های فروش با قیمت‌های پایین‌تر نیز ثبت شده‌اند. با این حال، سفارش‌های فرد مذکور در حجم بالا و با قیمت حداکثر آستانه مجاز ثبت می‌شود و با تغییر قیمت از منفی سه تا مثبت پنج، هشت درصد نوسان مثبت ایجاد می‌کند.

ثبت سفارش با قیمت بالاتر یا پایین‌تر از نرخ جاری

حتی اگر تغییر روند کمتر از مثالی که ذکر کردیم باشد، ممکن است ناظر بازار این گونه ثبت سفارش را تخلف بداند و با آن برخورد کند.

مصادیق دستکاری در معاملات بورس

تغییر قیمت بازگشایی نماد (Top) و حذف سفارش در زمان پیش گشایش

قبل از بررسی این مورد، باید با مفهوم قیمت نظری گشایش آشنا شویم. ساعت ۸:۳۰ تا ۹:۰۰ در بازار بورس به سفارش‌گذاری اختصاص داده شده است. مشتریان در این ۳۰ دقیقه سفارش‌های خود را ثبت می‌کنند و معامله‌ای انجام نمی‌شود و به عبارتی، مرحله حراج ناپیوسته انجام می‌گیرد. در این مرحله می‌توان سفارشات را ویرایش یا حذف کرد اما مبادله انجام نمی‌شود. قیمت پیشنهادی خریدار و فروشنده در نظر گرفته می‌شود و در صورتی که این دو رقم با هم یکی شوند، معامله با قیمت گشایش نظری انجام خواهد گرفت.

در حقیقت، قیمت نظری گشایش (TOP) قیمتی است که سامانه معاملاتی tse با استفاده از سازوکار حراج و بر اساس سفارش‌های ثبت‌شده، برآورد و معین می‌کند. با این توضیح بدیهی است که با سفارش‌گذاری‌های هدفمند می‌توان قیمت نظری گشایش را تغییر داد و این تغییر به هر صورتی که انجام شود، تخلف محسوب خواهد شد.

در مواردی مشاهده می‌شود که در طول مدت سفارش‌گذاری قبل از شروع معاملات، مشتری برای سهمی سفارش‌چینی انجام می‌دهد و سپس همه یا بخشی از سفارش‌ها را حذف یا ویرایش می‌کند. در صورتی که این اقدام چندین بار تکرار شود، شائبه دستکاری در معاملات پدید می‌آید.

مثلا تصور کنید یک مشتری در بازه زمانی ۸:۳۵ تا ۸:۴۵ برای خرید ۵۰۰ هزار سهم در حداکثر بازه قیمتی مجاز سفارش می‌گذارد و در ساعت ۸:۵۵ سفارش خود را حذف می‌کند. این کار باعث می‌شود قیمت نظری گشایش، یعنی همان قیمت سرخطی که در پنجره عمق بازار مشاهده می‌شود، ۹ درصد کاهش یابد. (از مثبت ۴ تا منفی ۵)

حذف سفارش در پیش‌گشایش و اقدام به سفارش‌گذاری در سمت مقابل در زمان معاملات پیوسته

یکی از مصداق‌های دستکاری در قیمت‌ها، ثبت سفارش برای ترغیب دیگران است. در این روش، ابتدا یک یا چند فرد به صورت هماهنگ سفارش‌های خود را ثبت می‌کنند تا جهت معاملات را تغییر دهند. پس از این که سفارش‌های افراد دیگر ثبت شد و اقدام به معامله صورت گرفت، گروهی که قصد دستکاری در قیمت‌ها را دارند، سفارش‌های خود را حذف می‌کنند. این کار نیز عموما در مرحله پیش‌گشایش یا نیم ساعت اول یا به صورت کلی در زمان بازگشایی نماد انجام می‌شود و به دو شکل صورت می‌گیرد:

دستکاری معاملات در سمت خرید: مثلا فردی در زمان بازگشایی سهم، سفارش‌هایی با حجم بالا در کمترین حد آستانه مجاز منفی ثبت می‌کند. این کار باعث می‌شود قیمت نظری گشایش سهم از منفی ۱ به منفی ۴.۹ کاهش یابد. سپس سفارش‌های خود را حذف می‌کند و در زمان آغاز معاملات، دوباره برای خرید سهام همین نماد سفارش می‌گذارد. در این حالت خرید او با قیمت کمتری انجام می‌شود.

دستکاری معامله در سمت فروش: این حالت دقیقا برعکس مورد قبلی است. یعنی فردی در زمان بازگشایی بازار سفارش خرید با حجم سنگین و در بالاترین حد دامنه مجاز، یعنی مثبت ۵ درصد، ثبت و سپس آن را حذف می‌کند. مجددا یک سفارش در عمق مظنه سمت خرید ثبت و دوباره آن را حذف می‌کند. این کار باعث می‌شود قیمت بازگشایی افزایش یابد. سپس همین فرد در زمان آغاز معاملات، سفارش فروش ثبت می‌کند و سهام خود را با قیمت بالاتر می‌فروشد.

پوشاندن مظنه‌های بازار با ارسال بیش از ۲ سفارش خرید یا فروش با قیمت‌های متفاوت

همان طور که می‌دانید، تعداد معاملات نیز در قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد. با توجه به این نکته، برخی افراد سفارش‌های خود را تقسیم می‌کنند. مثلا به جای ثبت یک سفارش برای ۱۰۰ هزار برگه سهام، ۱۰ سفارش مجزا و هر بار برای ۱۰۰۰ سهم ثبت می‌کند. به این ترتیب تعداد معاملات در یک سهم افزایش می‌یابد و این مسئله بر قیمت‌ها اثر می‌گذارد.

ثبت سفارش با اعداد خاص ممکن است از نظر ناظر بازار حاوی پیام‌هایی باشد و تخلف محسوب شود.

پوشاندن مظنه‌های بازار

گاهی دیده می‌شود که افراد بین مظنه برتر اول و دوم تعداد بالایی سفارش با حجم کم ثبت می‌کنند تا مظنه دوم را پوشش دهند. به این شکل که دیگران امکان مشاهده فاصله قیمتی را به دست نمی‌آورند و شائبه دستکاری بازار ایجاد می‌شود.

روش های تخلف در بورس

نحوه دستکاری قیمت ها در بورسارسال سفارش با حجم‌های نامتناسب نسبت به سایر مظنه‌ها

در این حالت، فرد یا افردای بدون در نظر گرفتن عرضه و تقاضای بازار، سفارش خرید یا فروش با حجم سنگین و با قیمت مد نظر خود قرار می‌دهند و زمانی که قیمت به حد مورد نظرشان نزدیک شد، سفارش را حذف می‌کنند.

ارسال سفارش با حجم‌های نامتناسبسفارش‌چینی یا مظنه‌چینی گسترده

گاهی اوقات مشاهده می‌شود که فرد یا افرادی در قیمت‌ها یا مظنه‌های مختلف سفارش با حجم بالا ارسال می‌کنند و زمانی که قیمت آخرین معامله به هر یک از سفارش‌ها نزدیک شد، آن سفارش را حذف می‌کنند. این کار، در صورتی که به طرز محسوسی روی روند عرضه و تقاضا تاثیر بگذارد، مصداق دستکاری بازار محسوب می‌شود.

سفارش چینی گسترده

ثبت سفارش در صف‌های خرید و فروش با هدف افزایش حجم صف

در این حالت، فرد یا افرادی سفارش‌های سنگین در صف خرید یا فروش ثبت می‌کنند. زمانی که صف به سفارش نزدیک شد، آن سفارش را حذف یا ویرایش می‌کنند. طولانی کردن صف‌ها، اگر در دقایق پایانی روز معاملاتی انجام گیرد،  ناظر بازار را بیشتر مشکوک می‌کند و احتمال این که تخلف محسوب شود بیشتر است.

انجام معامله بدون تغییر مالکیت نهایی

انجام معاملات تغییر مالکیت نهایی، ممکن است در راستای تغییر قیمت‌ها صورت گرفته باشد. همچنین ممکن است فرد یا افرادی بخواهند با این روش رونق یا رکود بازار را به دیگران القا کنند. این کار نیز یکی از مصادیق دستکاری بازار محسوب می‌شود.

نکته: معامله یک فرد با خود ممنوع است و قطعا تخلف محسوب می‌شود.

انجام معاملات هماهنگ در راستای تغییر قیمت‌ها

روندهای بازار بورس بر اساس عرضه و تقاضا حرکت می‌کند. با انجام معاملات هماهنگ‌شده و هدفمند، می‌توان روندها و قیمت‌ها را دست‌کاری کرد. این کار تخلف محسوب می‌شود و ناظر بازار با آن برخورد می‌کند. موارد زیر از جمله مصداق‌های معاملات هماهنگ هستند:

جریمه دستکاری قیمت ها در بورس

ایجاد رقابت کاذب و هماهنگ‌شده که باعث افزایش یا کاهش قیمت سهام شود.

خرید یا فروش سهام شرکت‌های با سرمایه، سهم شناور یا حجم مبنای پایین توسط یک یا چند کد معاملاتی مشخص و افزایش یا کاهش قیمت‌ها از این طریق

هر گونه معامله ساختگی بر خلاف اصول متعارف و گریز از محدودیت‌های مقرراتی بازار

نکته: طبق دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران، سهام‌دار یا سهام‌داران عمده که مالکیت ۱ تا ۲۵ درصد از سهام یک ناشر در بازار پایه فرابورس را دارند، برای عرضه هر مقدار از سهام خود در بازار عادی باید از کمیته درج تاییدیه دریافت کنند. همچنین عرضه سهام توسط سهام‌دار یا سهام‌داران عمده ناشر در بازار بلوك بازار پایه فرابورس، تنها با دریافت تاییدیه کمیته درج و حسب مورد ارائه تعهد خریدار یا خریداران جدید مبنی بر این که سهام خود را با هر تعداد اوراق بهادار، صرفا بر اساس روش مورد تایید کمیته درج عرضه می‌کنند، امکان‌پذیر است. در صورتی که این ماده قانونی رعایت نشود، مدیر عامل فرابورس می‌تواند معاملات را تایید نکند.

دستکاری در معاملات بورس چه عواقبی دارد؟

همان طور که اشاره کردیم، تمامی این تخلفات مشمول جریمه خواهند شد. در حالت کلی، هر رفتار و اقدامی که به فضای شفاف و منصفانه بازار آسیب برساند، تخلف محسوب می‌شود و ممکن است منجر به مسدود شدن دسترسی مشتریان در بورس شود. نهادها و واحدهای نظارتی همواره بازار را تحت نظر دارند و با استفاده از الگوریتم‌های شناسایی، سفارشات را رصد می‌کنند. در صورتی که یک تخلف شناسایی شود، نهاد ناظر دستوری مبنی بر مسدود‌سازی یا تذکر به مشتری را به کارگزاری ابلاغ می‌کند. در ادامه نمونه متن تذکری که برای مشتریان خاطی ارسال می‌شود را مشاهده می‌کنید:

«جناب آقای…

به علت مغایر بودن سفارشات ارسالی شما با قوانین در نماد دتوزیع در تاریخ ۰۶/۰۷/۹۹ و دستور کتبی نظارت شرکت فرابورس وفق تبصره ماده ۱۲ دستورالعمل اجرایی معاملات برخط مبنی بر وجود شواهد و قرائن بر نقض قوانین و مقررات و یا ایجاد مخاطره در شفافیت و منصفانه بودن بازار به دلیل حذف سفارش فروش خود در پیش‌گشایش، در صورت تکرار این امر دسترسی سفارش‌گذاری آنلاین شما در نمادهای فرابورسی تا اطلاع ثانوی مسدود خواهد گردید. لطفا سفارشات خود را طبق قوانین و موازین معاملاتی ثبت نمایید.»

 

 

جرم دستکاری در قیمت بازار یا price manipulation crime در قانون نیز دیده شده و در بند ۳ ماده ۴۶ قانون بورس و اوراق بها‌دار مصوب آذرماه ۱۳۸۴ به آن اشاره شده است. در این ماده قانونی «هر شخصی که اقدامات وی نوعا منجر به ایجاد ظاهری گمراه‌کننده از روند معاملات یا ایجاد قیمت‌های کاذب یا اغوای اشخاص به انجام معاملات اوراق بهادار شود» متخلف محسوب می‌شود. مجازات مربوط به این جرم نیز در همین ماده قانونی ذکر شده است. در مواردی که تخلفات سنگین‌تر باشد و اثر منفی بیشتری بر بازار داشته باشد، به تذکر و مسدود کردن دسترسی بسنده نخواهد شد. البته حقوق‌دانان جرم دستکاری قیمت‌ها را یک جرم مرکب می‌دانند که ابعاد مختلف و گستره وسیعی دارد و پیچیدگی بازار نیز باعث می‌شود تحلیل این جرم مشکل باشد.

مجازات پیش‌بینی شده در ماده ۴۶ قانون بورس و اوراق بها‌دار به این شرح است:

سه ماه تا یک سال حبس تعزیری

یا پرداخت جزای نقدی معادل ۲ تا ۵ برابر سود به دست آمده یا زیان متحمل‌نشده

یا هر دو مورد

سخن آخر

مصادیق دستکاری معاملات در بازار بورس را با هم بررسی کردیم و شکل‌ها و حالت‌های مختلف سفارش‌ها و معاملات ساختگی و هدفمند را مشاهده کردیم. لازم است فعالان و معامله‌گران بورس توجه داشته باشند که ناظر بازار وضعیت معاملات و سفارش‌ها را کاملا تحت نظر دارد و در صورت مشاهده هر یک از مصداق‌های ذکرشده، با فرد یا افراد متخلف برخورد می‌کند تا بورس یک فضای امن و منصفانه برای فعالیت‌های اقتصادی مولد باقی بماند. با استفاده از خدمات آموزش بورس می‌توانید بدون تخلف و از راه‌های صحیح و اصولی، به کسب سود از بازار بپردازید.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

114 پاسخ به “مصادیق تخلف در بازار بورس”

 1. سید ناصر میردوستی گفت:

  سلام. خیلی خوب بود. ای کاش بطور کامل همه جرایم بورس و قوانین بورس رو میذاشتید که تازه وارده ها هم اول با قوانین و جرایم آشنا باشند .

  ۶۱
 2. کیوان گفت:

  من عرضه اولیه با قیمت پایین تر از ۵۰۰ هزار تومن را فروختم
  ایا این کار باعث مسدود شدن کد بورسی میشه؟

  ۲۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر، حساب معاملاتی شما مسدود نخواهد شد و تنها لازم است که در کل حجم همان عرضه اولیه را به فروش برسانید.

   ۲۲
 3. بهروز گفت:

  دقیقا این چیزی که دوماه هست شاهدش هستیم

  ۵۴
 4. حیدر مرادی گفت:

  با توجه به تعداد نمادها و تعداد معاملات عملا امکان کنترل موارد فوق از طرف ناظر ممکن نیست، از طرفی تمام این تخلفات رو حقوقی ها میکنن

  ۱۳۰
 5. ehsan گفت:

  سلام. خیلی خوب بود. ای کاش بطور کامل همه جرایم بورس و قوانین بورس رو میذاشتید که تازه وارده ها هم اول با قوانین و جرایم آشنا باشند .

  ۲۰
 6. Leila گفت:

  امیدوارم بازار سرمایه دوباره برگرده به روزهای اوجش

  ۳۳
 7. حجت گفت:

  با سلام و ضمن تشکر از توضیحات مذکور اما تا جائی که بازار را رصد کردیم ناظرین بازار در روزهای منفی بازار بیشتر خواب بودند و ضمن این که دستکاری در بازار سرمایه خیلی جدی شد. و نشان از مداخلات زیادی بود. البته شما به اون مداخلات گفتید اصلاح بازار

  ۱۴۳
  • میم گفت:

   دقیقا همینطوره که می فرمایید. به نظر می رسه این قوانین رو برای مردم عادی گذاشته اند و هیچکدام از بزرگان و خط دهندگان اصلی بازار هیچوقت نه تنها اخطاری دریافت نمی کنند که در نهایت از تخلفات آنها با عناوین اصلاح و مقاومت و کف سازی و واژگان دیگر نام می برند. تمام کسانی که مدتهاست در بورس فعال هستند متوجه تمام این مسائل بوده و هستند.

   ۱۰۳
 8. فرزانه حیدرپور گفت:

  سلام. خیلی خوب بود. ای کاش بطور کامل همه جرایم بورس و قوانین بورس رو میذاشتید که تازه وارده ها هم اول با قوانین و جرایم آشنا باشند .

  ۹
 9. حسین حقیقی گفت:

  دقیقا باید جرایم برای تازه واردها آشکار ومشخص باشد

  ۷
 10. امیرحسین مرادنژاد محمودی گفت:

  سلام ای کاش میشد که این تخلفات حقوقی ها به طور کامل توضیح داده می شد چون بار روانی داره مرسی

  ۴۷
 11. عباس شفیعی گفت:

  سلام . وقت به خیر. به نظر می رسد با توجه به وجود امکانات نرم افزاری و ابزار مناسب در زمان حاضر بهتر باشد بیشتر نظارت ها و کنترل ها در بازار سرمایه به سمت نظارت و کنترل نرم افزاری و رایانه ای برود تا در حد امکان از دخالت سلیقه و گرایش ناظرین و غفلت های احتمالی آنان به طور سهو یا عمد جلوگیری گردد.

  ۳۹
 12. سعید گفت:

  مدیر محترم وبلاگ
  و خوانندگان گرامی
  سلام و خسته نباشید. اول بگم که بنده با مبالغ حدود ۶۵۰ هزار تومن در سهمهای مختلف نوسانگیری میکنم و میدونید که واقعا چنین ارقامی نمیتونه اخلال در روند بازار محسوب بشه. دوما پیامی با متن زیر برام اومد و منو به این مطلب ارجاع داد. حالا میخام بفهمم این پیام رو کارگزاری به صورت تصادفی یا برای همه میفرسته یا یک نوع هشدار هست؟ از توجه و پاسخگویی شما سپاسگزارم

  "مصادیق تخلف در بازار بورس
  ۰۹:۲۱:۳۱ ۱۳۹۹/۰۷/۲۰

  مشتریان گرامی
  سفارشات ارسالی شما، روزانه و در هر لحظه توسط واحد های نظارتی بورس ها و کارگزاری رصد میشود. در صورتی که سفارشات شما مغایر با قوانین و مقررات و یا باعث ایجاد مخاطره در شفافیت و منصفانه بودن بازار گردد؛ امکان مسدود شدن دسترسی سفارش گذاری شما وجود خواهد شد.

  بدین منظور برای جلوگیری از هر گونه مسدودی و یا اخلال در روند معاملات خود لازم است از مصادیق تخلفات در سفارشات آگاهی داشته باشید.
  در این رابطه مطلبی به آدرس زیر در بلاگ باشگاه مشتریان آگاه منتشر شده است. از شما دعوت میشود، به منظور آگاهی بیشتر، مطلب منتشر شده را مطالعه نمایید."

  ۶
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   این پیام از سمت کارگزاری برای همه مشتریان ارسال شده است و چون تخلفات از سمت نهاد های نظارتی بررسی می شود، کارگزاری جهت اطلاع رسانی این پیام را برای مشتریان ارسال کرده است. چنانچه معاملات شما در این دسته تخلفات قرار بگیرد، حساب معاملاتی شما مسدود می گردد.

   ۱۰
   • بهنام گفت:

    سلام پرتفوی من تعداد سهام را نشان میدهد اما تعداد سپرده گذاری تمام سهم هایم صفر شده است آیا این یک نوع مسدودی هست یا مورد دیگری ؟

    ۰
    • agah9 گفت:

     سلام دوست عزیز
     در صورتی که سهام خود را نفروخته اید و تعداد سپرده گذاری صفر نمایش داده می شود ، باید در سامانه معاملاتی آنلاین بر روی نماد ها "تغییر کارگزار ناظر" انجام دهید.جهت پیگری بیشتر لطفا در سامانه معاملاتی آنلاین تیکت ثبت فرمائید.

     ۱
 13. افشین گفت:

  با توجه به تازه کار بودن خیلی از سهامداران این رسالت کارگزاران است که آنان را حرفه ای کنند آن هم با مقالاتی از این قبیل کوچک وپر محتوا خدا کند که با ادامه اینچنین رفتارهایی ما هم افتخار کنیم جزی از کارگزار آگاه هستیم.

  ۴
 14. امیرحسین رحمانیان گفت:

  سلام.وقتی اعلام می شود بیش از۹۰ درصد بازار دست حقوقی ها باپولهای کلان هست پس اگر تخلفی هم رخ دهد می تواند از طرف همین حقوقی ها باشد که تعدادشان هم خیلی زیاد نیست.پس خواهش عاجزانه از قوه محترم قضا ونیروهای امنیتی ونظامی کشور داریم که این افراد متخلف با پولهای کلان راشناسایی کنند قبل از این که از کشور با پول مردم فرار نکردند.به قول معروف جلو واقعه را قبل از وقوع باید گرفت.تشکر.

  ۳۲
 15. مجتبی گفت:

  واقعا کاش همه یا اکثر تخلفات رو قرار میدادین. هرچند خیلی وقته که شاهد تخلاف زیادی توی خرید و فروش ها هستیم

  ۱۴
 16. ahmadrezamrd29 گفت:

  سلام .. وقتی کد بورسیم مسدود شده باید چه کار کنم ؟

  ۱
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممکن است به دلایل مختلف کد بورسی مسدود شود. برای این منظور لطفا جهت پیگیری با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش آنلاین تماس حاصل فرمایید.

   ۲
 17. علي گفت:

  سلام من امروز سهم وبملت را اول۴۰۰۰تا را فروش زدم بعد دوبا اشتباها مجدد ۴۰۰۰تا خريد زدم اينم تخلف ميشه

  ۲
 18. آرمان گفت:

  بازار بورس ما تا من یاد دارم، همش محل دستکاری و جولان دهی بعضی "از ما بهتران" هست که ظاهرا از طریق کارگزاری هم به سیستم وصل نیستن، بلکه دسترسی مستقیم به هسته معاملات دارن. چون هر وقت دلشون بخواد، سفارشهای یک دونه ای و یا زیر صدهزار تومن ثبت میکنن و کسی هم کاری باهاشون نداره. یا اینکه اول صبح صف خرید یا فروش تقلبی درست میکنن. واقعا تعجب میکنم از اونایی که اینهمه رودار هستن و میان هشدار دستکاری قیمتی به سهامداران خرد میدن.
  جناب کارگزاری آگاه! شما اگه د ر گفتارتون صادق هستید، برید یقه ی اون گنده لاتهای بورس که این دو ماه بازار رو منفی کردن رو بگیرید. البته بار اولشون هم نبود. بنده در دو سال گذشته این ششمین بار بود که شاهد اینجور دستکاری قیمتی و کلک زدن به سهامداران خرد بودم

  ۴۵
 19. javad گفت:

  سلام اگه کدی مسدود بشه چن روز طول میکشه تا باز بشه؟

  ۴
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   لازم است به صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری مراجعه بفرمائید و در صورتی که تعهد نامه امضاء فرمائید حساب معاملاتی شما از مسدودی خارج میشود.البته این بسته به نظر واحد های نظارتی سازمان بورس دارد که زمان مشخصی برای باز شدن حساب معاملاتی وجود ندارد.جهت پیگیری لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

   ۱
 20. بهمن گفت:

  اگر اینطوری بود باید برای مثال امروز معاملات افق کوروش رو ابطال میکردن، تقریبا همه حقوقیها این دو ماه و نیم همه این تخلفات رو کردن و میکنن پس یعنی این قوانین فقط گریبان حقیقی رو میگیره نه حقوقی متخلف رو!، جهان سوم یعنی همین!، مرگ خوبه اما برای همسایه، چطور تو این ۷۰ روز این تخلفات حقوقیها رو ندیدن؟، اصلا پیش گشایش برای جهت دادن بازاره!، منظور اینه که یعنی ای مردم عادی بدانید و آگاه باشید که انجام همه این تخلفات و ایجاد دلهره و جهت دهی به بازار و سود کلان بردن حق ما و حقوقیهای همراه ماست نه شما!، امروز دیگه نتونستم تخلف حقوقی افق رو تحمل کنم پس زنگ زدم شرکت میگم ورشکست شدید که حقوقیتون داره اینطوری تو سر سهم میزنه؟، میگه رفتار سهم ما اینه!، به همین سادگی و ناظر هم معاملاتش رو باطل نکرد که اگر میخواست به وظیفه اش عمل کنه ۲ ماه پشت سر هم باید هر روز معاملاتش رو باطل میکرد!

  ۳۰
 21. بهزاد گفت:

  سلام و ارادت

  تشکر از توضیحات خوبی که دادید ولی لازم به ذکر است تمامی موارد تخلفی که عنوان شده ، مصادیق رفتار حقوقی ها و بازیگر سهم بوده که هیچ زمانی از طرف ناظر بازار مسدودی کد معاملاتی صورت نمی گیرد وگرنه همه ما میدانیم که سهام دار خرد و عادی مثل ما قدرت تغییر روند قیمتی سهم را نداشته و ندارد. ای کاش کارگزاری ها قبل از دادن کد بورسی به افراد تازه وارد یک برنامه آموزش و آزمون جدی در دستور کار خود لحاظ میکردند که سهام دار خرد با آموزشی که دیده است وارد بازار شود و دستخوش بازی و فریبکاری حقوقی و بازیگر نشود. در هر صورت این رفتارها هم طبیعت هر بازار مالی بوده و این خود فرد است که باید شخصیت معامله گری برای ورود به این عرصه را بدست آورده باشد.

  ۱۵
 22. نیما گفت:

  با عرض سلام و تشکر،بنده تایم بازار دسترسی به اینترنت ندارم و به همین علت سفارش خرید رو از شب قبل و به صورت آفلاین و در سه قیمت مختلف قرار میدم(که میانگین خریدم نسبتا ۰ تابلو بشه) آیا سفارش آفلاین به این سبک هم تخلف محسوب میشه؟

  ۰
 23. صادق گفت:

  سلام
  من خیلی از خرید آفلاين استفاده میکنم خیلی خوبه
  ولی مدتی هست که قوانین بورس خرید آفلاين زیر ۵۰۰ هزار تومان رو قبول نمکیه
  این خیلی بده آین که جرم نیست اشکالی هم نداره
  من در مورد فروش حرفی نمیزنم
  شاید کسی مثل من باشه که همیشه نتونه ۵۰۰ هزار تومان نقدینگی جور کنه
  ما هم باید بتونیم سرمایه ها مون رو وارد بورس کنیم حتی اگه کم باشه
  کارگزاری آگاه لطفا صدای ما رو به گوش مسئولش برسون ممنون

  ۱۷
 24. حمید گفت:

  درود بر شما

  قدم مثبتی است در جهت صیانت از شفافیت بازار سرمایه، فقط کاش یه نهادی هم جدیت به خرج بده برای نظارت بر کار ناظر بازار

  ۴
 25. mostafa گفت:

  سلام اگر سهمی را امروز بخریم بعد فردا اگر خواستیم بفروشیم مشکلی نداره؟ به نظر من بورس جذابیتش به همین خرید و فروش هاست.

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   به اطلاع كليه فعالان بازار مي رساند، از امروز شنبه مورخ ۰۵/۰۷/۱۳۹۹ تا اطلاع ثانوي، زمان سپرده شدن سهام از t+0 به t+1 تغيير مي يابد. لذا انجام معامله روز مجاز نمي باشد. بديهي است فروش سهام خريداري شده در همان روز امكانپذير نمي باشد.

   ۱
 26. علیرضا اسدی کرم گفت:

  سلام
  برای شرکت هایی هم که چند ما رنج منفی دامنه قیمت افت قیمت دارند روزی ۱۰۰ تومان بالای ۵۰ و ۶۰ درصد کاهش قیمت دارند در اصلاح بعد در رشد به خاطر پر نشدن حجم مبنا روزی ۸ تومان ۱۲ تومان رشد می کنند در برگشت قانونی باشد که اگر یک هفته کمتر از درصدی از دامنه قیمت پشت سر هم رشد نداشتند موظفند کاهش قیمت مشابه در هفته های اصلاح به نحوی جبران کنند بد نیست تا مردم هفته ها معطل ورود به سهمی که در ضررند نباشند نکته دیگر حالا که همه مبانی الگوریتم ها برای باز بروکراسی در راه سهام دار شده یک جایش از مکانیزه خارج شده با دخالت در ارسال آزاد درخواست ها توسط مردم جور در نمی اید دست و سلیقه افراد در تصمیمات خرید سرخطی محدود کردن ارسال ها باز می گذارد
  نظارت بر روانپریش نکردن سهام داران با هزار مشغله ای که دارند در سیستم جدید توسط دخالت برداشت های سلیقه ای افراد در بورس که مبادلات جهانی در کسری از ثانیه انجام می شود را برایش بیاندیشید

  ۴
 27. مهدی گفت:

  فارغ از قانون که وظیفه داره راههای فریب در معاملات را مسدود و جدا برخورد کنه، هیچ ناظر یا سیستم انسانی نمیتونه این موارد را بررسی و نظارت کند مگر برنامه نویسی قوی و سیستم هوشمند رایانه ای. در ضمن هر گونه فریب و حیله در هر نوع معامله ای شرعاً حرام است. ای کاش همه سهم ها همانند عرضه اولیه خرید و فروش میشد. مثلا میانگین درخواستهای عرضه و تقاضا حساب میشد و به همه با هر قیمت و تعدادی که تقاضا داشتند تخصیص داده میشد، کلا این بساط صف خرید و فروش مزخرف هم برچیده میشدو نقد شوندگی بالا میرفت. مثلا اون شخصی که دو هفته تو صف فروشه و هر روز -۵ درصد زیان میکرده چه گناهی داشته. سرمایه دار خرد در کنار سرمایه دار کلان در صف فروش مثل عبور همزمان یه صد تریلی با یک دوچرخه سوار از یه دروازه تنگه است.

  ۸
 28. رضا گفت:

  با سلام.اگر مثلا ۱۰۰ سهم داشته باشیم و امروز ۲۰۰ سهم اضاف کنیم.آیا میشه امروز ۱۰۰ سهم اول رو فروخت؟کلا خرید و فروش سهم در همان روز معاملاتی ممکنم هست؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   به اطلاع كليه فعالان بازار مي رساند، از امروز شنبه مورخ ۰۵/۰۷/۱۳۹۹ تا اطلاع ثانوي، زمان سپرده شدن سهام از t+0 به t+1 تغيير مي يابد. لذا انجام معامله روز مجاز نمي باشد. بديهي است فروش سهام خريداري شده در همان روز امكانپذير نمي باشد.

   ۰
   • امیرحسین گفت:

    پس چرا برای دارا یکم صبح خرید زدم نزدیک ظهر فروختم.

    این قانون برای همه سهمها که نیست؟

    میشه راهنمایی کنید

    ۰
    • agah9 گفت:

     سلام دوست عزیز
     جهت بررسی و پاسخگویی از طریق درگاه بآشگاه نیاز به اطلاعات هویتی شما است، جهت پیگیری لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

     ۰
 29. میثم گفت:

  واقعا باید جلوی تخلف بعضی ها در بازار سرمایه ایستاد لطفا عرضه های اولیه هم بدین بازار دیگ تو ثباته

  ۳
 30. رضا گفت:

  سلام وقت بخیر من از هفت تا کد درخواست وجه زدم شش تا که برا بانک ملی بود اومده پول و نشسته رو حساب ولی یکی که برا حساب بانک سپه بود واریز نشده در حالی که در سایت و پنل زده انجام شد میشه لطفا راهنماییم کنید؟ ممنونم

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر درخواست وجه را تا قبل از ساعت ۱۲ بزنید پول فردای آن روز به حساب شما واریز خواهد شد . اما اگر بعد از ساعت ۱۲ درخواست وجه بزنید ۲ الی ۳ روز کاری طول می کشد تا پول به حساب شما واریز شود. بعد از ارسال تقاضای وجه، درصورتی که وضعیت درخواست شما در حالت "انجام شد" قرار گرفته باشد, زمان پرداخت وجه مورد نظر شما بین ۸:۳۰ صبح تا ۱۶:۳۰ متغیر است و به صورت خودکار به حساب شما واریز می گردد.جهت پیگیری لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

   ۱
 31. هانی گفت:

  سلام.
  دوروز پیش اکانت آنلاین من مسدود شد (بدون اینکه بهم اخطاری یا تذکری بدهند) و دیروز رفتم کارگزاری و تعهدنامه حضوری دادم.
  بهم نگفتن تا کی مسدود خواهد بود.
  بنظر شما چند روز طول میکشه؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   فعال شدن حساب معاملاتی با تائید واحد های نظارتی انجام می شود و زمان مشخصی ندارد.جهت پیگیری لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 32. عبدالوهاب افتخار گفت:

  سلام مطلب خوب بود . اگر مثالهای واقعی بیشتر بود بهتر مطلب درک میشد

  ۱
 33. عبادی گفت:

  سلام چرا بدون اطلاع من مبلغ پنج میلیون ریال در تاریخ بیست و چهارم مهر ماه از حساب اینجانب انتقال و برداشت شده است‌

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   این امکان وجود ندارد که بدون ثبت درخواست شما برداشت وجه صورت گیرد.جهت پیگیری لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 34. سید حاتم هاشمی گفت:

  من هر چه کامنت قبلی را زیر و رو کردم نه کلمه بی ادبانه ای یافتم نه جهت گیری سیاسی خاصی دیدم و نه قوانین و عرف جامعه را زیر پا گذاشتم حالا چطور شده بین کامنتهای تند و تیزتری که تائید شده اند! کامنت بنده چند روز در نوبت تائید مانده است شاید واقعیت به کام خیلی ها تلخ بیاید ولی چیزی که مسلم است فناوری و تنکنولوژی به حد کفایت این مسائل را حل خواهد کرد نیازی نیست که با قوانین بی شمار علنا جامعه را دچار تنش و واکنش کنیم !

  ۰
 35. محمد جواد بشکنی گفت:

  با سلام.
  ممنون بابت توضیحات شما.
  ممنون میشم که این توضیحات به صورت فایل صوتی یا تصویری هم در سایت قرار دهید.

  با تشکر....

  ۲
  • محسن گفت:

   سلام وقت بخیر من قصدخریدیه سهامی تورنج قیمت مثلا۲۰۰تومان روتوکف قیمت دارم ولی به خاطرتقاضا اون سهم روندمثبت میگیره وقیمتش بالا میره ومن قصدتغییرقیمت دارم مثلا رومضنه قیمت ۲۱۰تومن بخرم ویابلعکس قیمت روتغییربدم واصلاح کنم تخلف محسوب میشه

   ۰
 36. مجتبی گفت:

  اینگونه نظارت باعث عملکرد شفاف بورس و در کل رضایت عامه مردم خواهد شد. با سپاس از زحمات پرسنل ناظر بورس

  ۲
 37. عظیم گفت:

  سلام، لطفا این مورد را بیشتر و واضح تر توضیح دهید: (گاهی دیده می‌شود که افراد بین مظنه برتر اول و دوم تعداد بالایی سفارش با حجم کم ثبت می‌کنند تا مظنه دوم را پوشش دهند. به این شکل که دیگران امکان مشاهده فاصله قیمتی را به دست نمی‌آورند و شائبه دستکاری بازار ایجاد می‌شود.)

  ۰
 38. پیله رام گفت:

  نظارت باعث میشه که روند معاملات به درستی و در مسیر صحیح قرار داشته باشد

  ۰
 39. رضا گفت:

  با سلام و احترام ، به امید خدا امیدوارم بازار سرمایه دوباره برگرده به روزهای اوجش

  ۰
 40. احسان صولتی گفت:

  با درود
  ممنون از توضیحات خوبتون
  ولی متأسفانه هیچ کدوم از نظارت ها بطور جدی اعمال نمیشه ، حتی شکایت سهامداران هم پیگیری نمیشه .
  نمونه بارز این تخلفات، مرحله پیش گشایش هست که عده ای با گذاشتن اردر های ترس مد نظر خود سهامدار را می ترسانند تا وارد صف فروش شود .
  نمونه آن هم سفارشات نماد شپنا در تاریخ ۹۹/۷/۲۷ بود که همگی دیدیم چگونه در عرض کمتر از ده ثانیه به شروع معاملات ، اردر های فروش چند صد میلیونی حذف شد .
  امیدوارم روزی برسه مسئولان دلسوز وپیگیری داشته باشیم تا قوانین هم بتونن بازدارنده باشن

  ۲
 41. آروشا گفت:

  بزرگترین تخلف در معاملات رو حقوقی ها با دستور اجرا کردند .که سهامداران خرد و ضعیف بیشترین ضرر را کردند.

  ۳
 42. z گفت:

  با واگزاری اقتصاد به مردم و نظارت بیشتر تخلفی صورت نخواهد گرفت.

  ۱
 43. عادل گفت:

  تخلفات مشخص هست ولی آیا حقیقی این تخلفات را انجام میدهد؟ یا حقوقی ها؟

  ۱
 44. ازرده گفت:

  وقتی در بازه مظنه قیمت اقدام به سفارش گذاری می شود برابر ضوابط و دستور العمل بورس باشد چه نوع تخلفی صورت می گیرد؟ تخلف در زمانی است که فرد اقدام به کاری نماید تا روند بازار را تحت شعاع قرار دهد. یا اینکه با ربات های موجود اقدام به خرید خارج از صف نماید. البته در این بازار آشفته، و منفی بودن شاخص در هر روز هفته ، یک خریدار سرمایه حق دارد تا در مورد سفارش ثبت شده خودش تجدید نظر هم داشته باشد.

  ۱
 45. ازرده گفت:

  سلام
  وقتی شخصی در بازار منفی اقدام به ثبت قیمت در مظنه داده شده بنماید چرا بایدهشداری به عنوان یک تخلف برای ثبت کننده قیمت پیامک شود؟ در صورتی که این فرد با بررسی برخی جوانب اقدام به حذف می کند
  تخلف زمانی نمایان است که حجم تقاضا غیر متعارف و وسوسه کننده و تغییر جهت دهنده بازار می باشد.

  ۱
 46. احسان گفت:

  به نظر قوانین خوبیه به شرطی که برای همه از جمله حقوقی ها هم رعایت بشه ، نکته بعدیم میشد قوانین رو ساده تر کرد قانون گذاران هر مجموعه باید سعی تو ساده تر کردن قوانین کنن نه پیچیده کردنش به طور مثال اگه پیش گشایشی نبود کلا و بازه و مظنه ای نداشت اوراق خیلی از این قوانین جذف می شدن هم قوانین ساده شده بودن هم شفافیت معاملات بالا میرفت

  ۱
 47. m گفت:

  سلام.. من امروز چند تا سهم که صف فروش بود در پیش گشایش در کف قیمت سفارش گذاشتم چون واقعا میخواستم فروش بره.و همچنین یک سفارش خرید برای یک سهم دیگر در کف قیمت در پیش گشایش گذاشتم..آیا تخلف کرد م؟ در ضمن اصلا ازین مطالبی که گفتین تخلف هستش اطلاع نداشتم..آیا کدم مسدود میشه؟

  ۰
  • Agah7 گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر،تخلف محسوب نمی شود و حساب معاملاتی شما مسدود نخواهد شد.لطفا مطلب مصادیق تخلف در بازار بورس را به دقت مطالعه بفرمائید.با تشکر از همراهی شما.

   ۰
 48. فرهاد گفت:

  با سلام و تشکر از کسانی که وقت گذاشتند، زحمات فراوانی کشیدند و این متون پر مفهوم و گهربار را تهیه، تایپ و قوانین را وضع نمودند. خیلی بهتر میشد بفرمایید که کدام دسته از سهامداران و سرمایه گزاران ملزم به رعایت آنها هستند!؟

  ۰
 49. بهرام درویشی گفت:

  با سلام
  مورد استفاده بود
  متشکرم
  درخواست دارم در خصوص سود سالانه شرکت ها پیگیری نمایید
  که از طریق سجام پرداخت کنند .
  چرا که در خیلی از موارد این حق سهامداران از بین میرد .
  یا شرایط ارسال مشخصات وجود ندارد
  یا ارزش اقتصادی ایجاب نمی کند.
  چرا به این تخلف رسیدگی نمیشود

  ۳
 50. امیر گفت:

  متاسفانه در مارکت های که عمق ندارن ما شاهد همچین قوانین فاجعه ی هستیم زمانی که رو تابلوی معاملاتی سهم اوردر بوک ۵۰ ردیفی فعال کنید چه نیازی به همچین قوانینی هست سهمی که سهامدار عمده و بازارگردان داره چطور ممکنه با سفارشات سهامداری که حتی یک درصد از سهما اون شرکت نداره صف های فروش و خریدش جابه جا بشه کجا دنیا شما فقط مجازی که با قیمت مظنه بازار معامله کنی این قوانین در یک کلام فقط باعث میشه سهامدار حقیقی از این بازار فرار کنه

  ۲
 51. حسن روحانی گفت:

  بزرگترین متخلف بازار بورس در چند ماه اخیر بدون شک دولت و حقوقی های وابسته به اون هستند
  که در اوج قیمت ها هزاران میلیارد از سهام بنجل دولتی رو به مردم بیچاره فروختند و الان بعد از ریزش ۵۰ تا ۷۰ درصدی هم حاضر به خرید سهامشون نیستن

  ۳
 52. داریوش گفت:

  اگر نماد بانک ملت روز شنبه بخریم و روز یکشنبه بفروشیم و روز دوشنبه بخریم و بار دیگر روز سه شنبه بفروشیم
  کد بورسی مسدود میشه

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر ، معامله و خرید و فروش روزانه مجاز است و حساب معاملاتی شما مسدود نخواهد شد.

   ۰
   • داریوش گفت:

    معامله و خرید و فروش روزانه مجاز است
    اما اگر خرید و فروش روزانه سهام تنها برای یک نماد بورسی مانند بانک ملت
    باشد کد بورسی بورسی مسدود میشود
    خرید فروش تنها یک نماد بورسی در هفته یا ماه محدودیت دارد

    ۰
 53. شهرام گفت:

  کاش این مصادیق برای همه رصد میشد. نه اینکه فقط برای حقیقی هایی که توان ایجاد اختلال در روند معاملات رو به هیچ وجه ندارن!!
  تخلف های بزرگ که در روند معاملات مشکلات جدی ایجاد میکنه رو حقوقی ها و کارگزاری ها ایجاد کردن!

  ۳
 54. حسین گفت:

  با سلام و خسته نباشید..به نظر این قوانین جدید در جهت حمایت از بازار و حمایت از شاخص هست ولی در کل چرخه معاملات به هم میخوره ومطمئنا اثر سو بر بازار داره باتوجه به بی اعتمادی به بازار این قوانین جدید فقط ترس سهامداران را زیاد میکنه.متشکر

  ۰
 55. ایمان گفت:

  سلام من امروز نسبت به فروش یکی از سهم هام اقدام کردم اما توی معاملات من نوشته شده ۱ سهم از ۶۹۹ سهم فروخته شده در صورتیکه من کل سهم رو انتخاب کردم آیا حساب من رو مسدود میکنند؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که سفارش شما به تعداد یک سهم باشد تخلف محسوب می شود اما در صورتی که یک عدد از سفارش شما به فروش رسیده است تخلف محسوب نمی شود.جهت پیگیری بیشتر لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 56. Dd گفت:

  خیلی خوب بود و یک پیشنهاد دارم و اون اینکه قوانین و مقررات مرتبط با بورس اوراق بهادار رو هم برا کاربرها شرح بدید؛قواعد و مقررات مقرر در قانون تجارت و سایر قوانین مرتبط
  با این کار سطح دانش بورسی کاربرها افزایش پیدا میکنه
  متشکر

  ۰
 57. علی گفت:

  سلام ممنوعیت خرید یا فروش بیش از یک بار روزانه در یک نماد برداشته شد؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   معاون بازار شرکت بورس تهران اعلام نموده اند که امکان انجام معاملات روزانه میسر شده است و تمامی سرمایه گذاران می توانند روزانه به خرید و فروش بپردازند.

   ۰
   • سعید گفت:

    سلام
    سفارش گذاری همزمان خرید و فروش سهمی که جزو سبد است ، (البته در دو قیمت و دو حجم متفاوت ) ،
    آیا تخلف محسوب میشود؟

    ۰
    • agah9 گفت:

     سلام دوست عزیز
     خیر، در صورتی که شما سفارش خرید و فروش ثبت نمائید و طرف دیگر معامله خریدار و فروشنده دیگری باشد و یا به اصطلاح قصد نوسان گیری روزانه داشته باشید تخلف محسوب نخواهد شد اما در صورتی که شما سفارش خرید و یا فروش ثبت نمائید و طرف دیگر معامله خود شما باشید تخلف محسوب می شود.

     ۰
 58. دنیا گفت:

  سلام.چرا سود سهام من رو خیلی کم نشون میده؟حدودا یکماه میشه این مشکل رو دارم

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت پیگیری لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 59. ABBAS گفت:

  سلام. فروش سهام زیر ۵۰۰ هزار تومان تخلف محسوب میشه؟ مثلا بخوایم ک عرضه اولیه بخریم و مقدار کمی ازسهم روبفروشیم.

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلم دوست عزیز
   بله ،بر اساس این اطلاعیه سفارش‌های معاملات زیر ۵۰۰ هزار تومان صرفاً در صورتی پذیرفته می‌شود که برای فروش سهام به میزان کل دارایی بر روی آن نماد باشد. در غیر این صورت ضمن مسدود شدن کد معاملاتی اشخاص حقیقی و حقوقی، موضوع در کمیته رسیدگی به تخلفات بررسی می‌شود.برای فروش عرضه اولیه لازم است تمام عرضه اولیه را سفارش فروش ثبت نمائید.

   ۰
 60. محمد رشید رستمی گفت:

  سلام وخسته نباشید.من ۱۰۰۰ سهم فرابورس دارم.۱۰۰۰ سهم جایزه به من داده این جایزه درسپرده گذاری دارایی ثبت شده اما در پرتفوی ( سبد) نیامده است. زمان فروش ۲۰۰۰سهم راخطا اعلام میکند.

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که سهام جایزه توسط سپرده گذاری تائید و قابل معامله شود در قسمت پرتفوی شما قابل مشاهده خواهد شد.در قسمت سبد سهام بر روی چشم در کنار نماد سهام کلیک و از جزئیات آن مطلع شوید.جهت پیگیری لطفا در سامانه معاملاتی تیکت ثبت فرمائید.همچنین می توانید در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 61. میلاد گفت:

  سلام ،
  در صورتیکه حجم مظنه ها در رنج ۲۰ ، ۳۰ هزار باشد ، اگه یک عدد سفارش بزاریم با حجم ۳۰۰ هزار مثلا ، ولی با قیمت یکی از مظنه های اول تا سوم ، و سفارش رو حذف یا ویرایش نکنیم ، بازهم تخلفه؟

  ۰
 62. مانی گفت:

  با سلام... کافیه ناظر بازار معاملات بالای ۱۰۰ میلیون تومن در روز هر کد معاملاتی رو دقیق و با ریز بینی چک کند... تخلف و تغییر مظنه و تغییر روند و گول زدن کاربران فقط توسط حقوقیها چه با کد حقوقی و اخیرا اغلب حقوقی با کد حقیقی اقدام به فریب سایر سهامداران برای سودجویی بیشتر مینماید... لذا تقاضا و خواهش بنده کنترل و sort کدها بر اساس مبالغ خرید و فروش نیز انجام گیرد... چرا که متخلف تازه کار با مبالغ مالی کم بودن یا نبودنش اثری در سلامت معاملات بازار نخواهد داشت.

  ۱
 63. زهرا اسدزاده گفت:

  سلام من امروز عرضه اولیه شاروم که ۱۶تا داشتم به تعداد ۵تا سفارش فروش گزاشتم که سیستم رد کرد بعد ۱۶تاش رو فروختم من اطلاع از اینکه سفارش فروش کمتر از ۵۰۰تومن نمیشه نداشتم آیا حسابم مسدود میشه؟

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر، تخلف محسوب نمی شود. سفارش‌های معاملات زیر ۵۰۰ هزار تومان صرفاً در صورتی پذیرفته می‌شود که برای فروش سهام به میزان کل دارایی بر روی آن نماد باشد. در غیر این صورت ضمن مسدود شدن کد معاملاتی اشخاص حقیقی و حقوقی، موضوع در کمیته رسیدگی به تخلفات بررسی می‌شود.برای فروش عرضه اولیه لازم است تمام عرضه اولیه را سفارش فروش ثبت نمائید.

   ۰
 64. داود گفت:

  سلام
  بنده تعدادی سهام به مبلغ ۳۰۰ میلیون در بالاترین قیمت مجاز خرید کردم اگر فردا اول وقت کل حجم سهم هایی که دارم رو در صف خرید بفروشم تخلف محسوب میشه؟ (طی یک سفارش)(اگه تعداد سهم ها زیاد باشه مثلا ۳۵۰ هزار برگه سهم)

  ۰
 65. داود گفت:

  سلام اگر در هیجانات بازار بخوایم زودتر سهمی که داریم بفروشیم وقتی سهم مثلاً در+۴ معامله میشه اردر فروش پایین تر قیمت یعنی-۵ بگذاریم آیا تخلف محسوب میشه؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که سهمی که در مثبت چهار معامله می شود و شما در منفی پنج سفارش فروش می گذارید ،تخلف محسوب می شود.

   ۱
 66. عرفان گفت:

  سلام من جایی کار میکنم که در روز آنتن ندارم
  من شب درخواست خرید آفلاین سهمی را دادم با بالاترین قیمت که بخره برام .
  بعد هیچ که نخرید پولم‌ هم مسدود شد
  چکارکنم داراییم همون ۱۰ میلیون بود

  ۱
  • Agah7 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت پیگیری لطفا در سامانه معاملاتی آنلاین تیکت ثبت فرمائید.همچنین می توانید در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

   ۱
 67. بابک گفت:

  وقت بخیر

  چند روز پیش سوال زیر را پرسیدم اما بدلیل نامعلومی تایید نکردین!!! بنابراین مجددا سوالم رو میپرسم:

  در سفارش‌گذاری در بازگشایی نمادها حتما باید سفارشی برابر با سفارشهای موجود در بازار گذاشت در غیر اینصورت با پیغام "ثبت قیمت به عنوان بهترین مظنه بازار ، طبق دستورالعمل اعمال محدودیت وجود ندارد" مواجه می‌شویم. بعنوان مثال اگر پیشنهاد قیمت در آن لحظه روی صفر تابلو باشد شما نمی‌توانید سفارش فروش مثبت ۵ بگذارید. دلیل این موضوع چیست و چه کسانی سفارشهای موجود در صف را ثبت می‌کنند؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   این قانون دستورالعملی از سمت سازمان بورس هست که در بازگشایی است نه در پیش گشایش، سفارش آنلاین تا ۱ الی ۲ درصد بالاتر یا پایینتر میتوانید ثبت نمائید.

   ۰
 68. فریدون گرکانلی دوجی گفت:

  سلام من نماد کزغال آفلاین ثبت سفارش گذاشته بودم چرا پولمو برگشت زده و عرضه اولیه رو نخریده

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که سفارش خرید عرضه اولیه را به درستی ثبت نمائید، برای شما خریداری می شود در غیر این صورت سفارش خرید عرضه اولیه توسط سازمان بورس مردود می گردد.جهت پیگیری علت مردود شدن خرید عرضه اولیه ، لطفا در سامانه معاملاتی آنلاین تیکت ثبت فرمائید.

   ۰
 69. علی گفت:

  سلام من چند اردر همزمان گذاشتم چندین روز پیش و حسابم مسدود شد گفته باید ایمیل بفرستم و درخواست تعهد نامه کنم چجوریه جریانش ی توضیح بدید من چیکار باید بکنم؟

  ۰
 70. نعمت مرادی گفت:

  باعرض سلام و خسته نباشید
  دو تا سوال دارم
  ۱- آیا هنوزم این قانون پابرجاست که سهمی رو که امروز خریدم حق فروش اون رو امروز نداریم ؟
  ۲- من سهمی رو که از یک نماد دیگه خریداری کرده بودم، تغییر کارگزار زدم ، روی پرتفوی نشسته اما قیمتش مشخص نیست یعنی سود و زیانش مشخص نیست و سود و زیان سهم های خریداری شده توسط کارگزاری آگاه فقط نمایش داده میشه
  چطوری میشه که بروز رسانی بشه ؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   معاون بازار شرکت بورس تهران اعلام نموده اند که امکان انجام معاملات روزانه میسر شده است و تمامی سرمایه گذاران می توانند روزانه به خرید و فروش بپردازند.
   جهت مشاهده تعداد و همچنین سود و زیان سهام لازم است در سامانه معاملاتی آنلاین ، "تراکنش دستی (خرید )" انجام دهید.

   ۰
 71. سهیل کاظم زاده افشار گفت:

  سلام ،
  من تعداد ۱۱۰ سهم خنصیر (کل دارییم) را اردر فروش گذاشتم ،در رنج قانونی قیمت ،وبا تعجب سفارشم توسط سازمان باطل شد، و پیغام تخلف معاملاتی داد .خیلی متعجب شدم و مطمئن بودم اشتباه شده و دوباره اردر گذاشتم و دوباره حذف شد و برای سومین بار تکرار کردم ولی باز همون داستان .بهمین دلیل ،تقاضای تغییر کارگزاری دادم ،ولی انجام نگرفت

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در بازار بورس معاملات به صورت یکپارچه ثبت می‌شوند. در این میان نهادهای ناظر موظف‌اند که بازار را با دقت تمام رصد کنند. در خصوص خرید و فروش‌ها و قیمت‌گذاری احتمال خطا ضعیف است؛ اما با این حال تکنیک‌هایی وجود دارد که بر طبق آن می‌توان دستکاری معاملات و قیمت‌ها را انجام داد.مواردی را از نظر می‌گذرانیم که از مصادیق تخلف در بورس و معاملات بازار به شمار می‌روند.مصادیق تخلف در بورس:
   ثبت سفارش در قیمتی کمتر یا بیشتر از نرخ جاری بازار و ایجاد تغییر در روند سهم،تغییر قیمت بازگشایی سهم و حذف سفارش در بازه پیش‌گشایش،حذف سفارشات درج شده در پیش‌گشایش و سفارش‌گذاری در زمان انجام معاملات پیوسته
   مخفی کردن مظنه بازار از طریق ثبت بیش از دو سفارش خرید یا فروش در قیمت‌های مختلف،ثبت سفارش در حجم‌های نامتناسب در مقایسه با سایر مظنه‌ها،سفارش‌چینی یا مظنه‌چینی گسترده،ثبت سفارش در صف‌ خرید و صف فروش تنها به منظور افزایش حجم صف،انجام معامله بدون تغییر مالکیت نهایی،انجام معاملات هماهنگ‌شده به منظور تغییر در قیمت‌ها
   و در صورتی که تخلفی در معاملات خود انجام دهید سازمان بورس و ناظر بازار معاملات شما را باطل و حساب معاملاتی شما را مسدود می نمایدو این وظیفه بر عهده معامله گران می باشد که با قوانین بازار بورس و معامله گری به طور دقیق آگاهی داشته باشند.

   ۰
 72. پویا گفت:

  سلام میخواستم بدونم ۲۰هزار سهم خگستر خریدم با قیمت ۵۵۰تومان ۵۰درصد تو ضرر هستم چقدر خرید کنم درصد ضررم صفر بشه ممنون میشم جواب بدید

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت دریافت خدمات مشاوره ای لطفا در "سایت همفکران" عضو شوید.سیگنال‌های همفکران در قالب دو مطلب ارائه می گردد: "سبد پیشنهادی همفکران" و "سیگنال های معاملاتی همفکران" که این سیگنال ها شامل سیگنال خرید و فروش می باشد.برای اطلاعات بیشتر درساعات اداری با شماره ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ داخلی ۷ تماس حاصل فرمایید.

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: