مشاوره مدیریت دارایی یا آموزش سرمایه گذاری

 • ۲ خرداد ۱۳۹۷
 • آگاه
 • ۴۴ نظر
 • ۳۶۳۹ مشاهده
آموزش مالی یا مشاوران مالی

زندگی در دنیای امروز پیچیدگی‌های اقتصادی و مالی فراوانی را به‌همراه دارد. امروزه همه انسان‌ها در هر جای دنیا نیازمند به کسب درآمد از طریق ارائه خدمات یا فروش محصولات‌شان برای گذران زندگی و برطرف کردن انواع نیازهای خود هستند.

همه ما سعی براین داریم که سرمایه و ثروت خود را حفظ کنیم یا آن را افزایش دهیم؛ اما اینکار جز با برنامه‌ریزی صحیح و اصولی امکان‌پذیر نیست. در طول تاریخ افراد زیادی به مطالعه روش‌های مختلف برای مدیریت مالی پرداخته‌اند. در این مطلب از بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه، قصد داریم نگاهی به مشاوره مالی و همچنین آموزش مالی داشته باشیم و این دو موضوع را با هم مقایسه کنیم.

مدیریت مالی به معنای مدیریت اثربخش و کارا پول و منابع مالی به‌منظور دست‌یابی به اهدافی است، که می‌تواند در زندگی فردی و یا در سازمان‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

با توجه به اینکه هر شخص در طول حیات خود در هر طبقه اجتماعی و هر سطح از درآمد با انواع معاملات اقتصادی سروکار دارد و با مسائلی از قبیل خرید مایحتاج روزمره زندگی، خرید خودرو، خرید ملک، پس‌انداز، سرمایه‌گذاری، دریافت وام و …. مواجه می‌شود، داشتن حداقل سواد مالی برای تک‌تک افراد امری ضروری و حیاتی است تا بتوانند با اتخاذ تصمیماتی آگاهانه و مؤثر در سایه‌ داشتن سواد مالی به کسب موفقیت و احساس رضایت‌مندی از عملکرد خویش دست یابند.

سواد مالی کنترل بیشتری از آینده مالی در اختیار افراد قرار داده و آسیب‌پذیری‌های مالی به واسطه تصمیمات اشتباه و ناآگاهانه را کاهش می‌دهد. انتخاب‌های خوب مالی به اطلاعات قابل اعتماد و مفید بستگی دارد که به شیوه‌ای قابل فهم ارائه شده باشند.

آموزش سواد مالی می‌تواند نقش مهمی در اقتصاد آینده جوامع بشری ایفا کند و زندگی سالم‌تر و آینده‌ای بی‌دغدغه‌تر ‌را رقم بزند.

امروزه ضرورت آموزش این فنون به همه و مخصوصاً کودکان و نوجوانان احساس می‌شود، زیرا آینده از آن آنها خواهد بود و کسی که دانش و مهارت‌های بیشتری در این زمینه دارد به بحران کمتری دچار می‌شود.

چنانکه تمرکز برنامه‌های دولتی در کشورهایی همچون استرالیا، کانادا، ژاپن، ایالات متحده و انگلستان معطوف به آموزش سواد مالی و ایجاد انگیزه و افزایش علاقه به امور مالی شخصی است.

منظور از سواد مالی چیست؟

“سواد مالی عبارت از دانش و درک مفاهیم و مخاطرات مالی و مهارت‌ها، انگیزش و اطمینان برای به‌کاربستن چنین دانش و درکی است که به‌منظور اتخاذ تصمیم‌های اثربخش در طیفی از زمینه‌های مالی و برای بهبود رفاه مالی افراد و جامعه و همچنین برای توانمندسازی در جهت مشارکت در زندگی اقتصادی به‌کار برده می‌شود”.

به بیان ساده‌تر می‌توان گفت توانایی یک فرد در استفاده از دانش و مهارت برای مدیریت اثربخش منابع مالی خود و به‌منظور امنیت مالی در طول عمر، سواد مالی فرد است. کاملا واضح است که آگاهی حداقلی از دانش مالی برای تنظیم برنامه‌های مالی، تهیه برخی از خدمات، طراحی قراردادهای کاری، تامین منابع ‌مالی و حتی تامین دوران بازنشستگی ضروری است.

افراد ممکن است برای مدیریت و تنظیم برنامه‌های مالی خود در برهه‌های مختلف از مشاوران مالی استفاده نمایند یا اینکه تلاش کنند با استفاده از کلاس‌ها و منابع معتبر، آموزش لازم را کسب نمایند.

آموزش سرمایه‌گذاری

افزایش دانش مالی، فراگیری و آموزش سرمایه‌گذاری روشی مطمئن بوده و مصداق یاد دادن ماهی‌گیری بجای دادن ماهی به یک گرسنه است. آموزش همواره جزو اندوخته‌های انسان به‌شمار می‌آید. اما نکته مهم آن است که آموزش در هر حوزه نیاز دارد به:

۱- منبع آموزشی معتبر

۲- زمان کافی برای طی کردن مراحل مختلف یادگیری موضوع

۳- استمرار و مطالعه روزانه

به همه‌ی افراد توصیه می‌شود چنانچه شرایط فوق موجود است، خود را به‌لحاظ دانش مالی تقویت نمایند. حسن این روش در این است که سرمایه‌گذار براساس شایعات و اطلاعات بی‌اساس اقدام به معامله نمی‌کند، بلکه با آگاهی و دانش وارد سرمایه‌گذاری می‌شود.

متاسفانه طبق آمارها مشاهده می‌شود که تنها درصد پایینی از افراد از سواد مالی کافی برخوردارند و مابقی افراد نیز آموزش‌های مالی را جدی نمی‌گیرند و همین امر موجب می‌شود که آنان برای امور ساده مالی یا به مشاوران مالی مراجعه کنند یا به‌مرور زمان سرمایه خود را از دست داده و دچار مشکلات بزرگ اقتصادی شوند.

بسیاری از افراد درک اصطلاحات و محتوای آموزش‌های مالی را سنگین، کسل‌کننده و پیچیده خطاب کرده و از یادگیری آنها سرباز می‌زنند. اما در زندگی پیچیده اقتصادی امروزه داشتن سواد مالی ضرورت داشته و باید آموزش‌های لازم در این باره صورت پذیرد. همچنین در بعد اجتماعی افراد نیز داشتن دانش مالی باعث افزایش مشارکت آگاهانه مردم در ‌بخش‌های مختلف اقتصادی شده و باعث رشد و پیشرفت مردم و کشور خواهد بود.

مشاوران مالی چه کسانی هستند؟

با توجه به پیچیدگی‌های مسائل مالی و اقتصادی و تمایل مردم به یک منبع معتبر و قابل اطمینان که به آنها بگوید با سرمایه‌شان چه‌کاری کنند، امروزه مشاوران مالی در سراسر دنیا مشغول به فعالیت شده‌اند.

به دلیل استقبال گسترده از آنها مشاوره مالی به‌تدریج به یک صنعت تبدیل شده و روزبه‌روز دامنه فعالیت‌های خود را گسترش می‌دهد و افراد بیشتری را به سمت خود جذب می‌کند. مشاوران مالی معمولاً تحلیل‌گران مسائل مالی، حسابداران مطرح و یا حتی تاجرانی هستند که اطلاعات کاملی نسبت به سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های مالی دارند.

آنها در یک حوزه سرمایه‌گذاری به طور تخصصی کار‌ کرده‌اند و اطلاعات کارشناسی دقیقی در رابطه با سرمایه‌گذاری در این حوزه دارند و از پیچیدگی‌ها و زیر و بم‌ها، ضررها و منافع سرمایه‌گذاری‌های متعدد به‌‎خوبی مطلع هستند.

این افراد دارایی دیگران را سروسامان می‌دهند و دارای مطالعه اقتصادی خوبی هم هستند و دانش به‌روزی دارند تا بتوانند فضاهای مالی را به‌خوبی تجزیه و تحلیل کنند.

مشاوران مالی در سازمان‌ها با تدوین یا اصلاح جهت‌گیری‌‌های کلان سازمان، بررسی چشم‌اندازها و ارزش‌ها و هدف‌ها، طراحی مدل راهبردی برای اصلاح عملکرد، برنامه‌ریزی استراتژیک و ارائه راهکارهای اجرائی در جهت بهبود مدیریت کسب و کار، طراحی و اصلاح ساختار سازمانی و … به آنان کمک می‌کنند.

اما مشاوران مالی در مورد سرمایه افراد به آنها کمک می‌کنند که پول خود را در جایی سرمایه‌گذاری کنند که به اهداف مالی خود برسند. این اهداف می‌تواند بازنشستگی، کمتر‌کردن تعهدات مالیاتی، بودجه‌بندی، کاهش بدهی یا افزایش درآمد باشد.

همچنین در ‌کنار کمک کردن در جهت رسیدن به اهداف مالی، یک مشاور مالی کمک می‌کند تا افراد درک بیشتری در مورد استراتژی‌های تصمیمات سرمایه‌گذاری کسب کنند. یک مشاور مالی این امکان را می‌دهد تا از اشتباهات جلوگیری شود، فرصت‌ها و ریسک در زمینه مالیات و دیگر زمینه‌ها را به‌صورت هوشمندانه مدیریت می‌کند.

بسیاری از متخصصان سرمایه‌گذاری معتقدند میزان خاصی از دارایی‌های فرد عاملی نیست که وی را به استفاده از خدمات مشاوره سرمایه‌گذاری وادار می‌کند، بلکه رویدادهای این چنینی تاثیری را دربردارد و زمانی که تجار در مورد مسائل مالی خود احساس نگرانی می‌کنند به مشاوران مالی رجوع می‌کنند.

استفاده از مشاوران مالی بهتر است یا آموزش مالی؟

بسیاری از افراد بر این باور هستند که هزینه بهره‌گیری از مشاوره مالی غیرضروری است و می‌توان با مطالعه مباحث مالی و کسب اطلاعات بیشتر و آموزش صحیح به‌راحتی برای سرمایه‌گذاری‌های سودده تصمیم‌گیری کرد و نیازی به استفاده از مشاوران مالی نیست.

در حالی که برخی دیگر اعتقاد دارند بهره‌گیری از تجربیات و دانش مشاوران مالی هزینه نیست، بلکه سرمایه‌گذاری برای موفقیت است.

به طورکلی بهره‌ گرفتن از مشاوره و تجربیات افراد راه بهتری برای پیشرفت بوده و از این جهت می‌توان گفت استفاده از تجربیات مشاوران مالی ضروری است. به خصوص در دنیای امروز که راه‌ها و ترفندهای فراوانی برای کلاهبرداری و فریب‌دادن وجود دارد و ممکن است بدون داشتن اطلاعات و تجربه نه چندان زیاد، انجام برخی فعالیت‌های مالی موجب ایجاد خسارات و ضررهایی شود که هزینه‌ایی به مراتب بیشتر از مشاوره مالی را به همراه داشته باشند.

کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی

مشاورسرمایه‌گذاری آوای آگاه

نتیجه‌گیری

مشاوران مالی شک و تردید را در افراد کاهش می‌دهند و آنها را از گرفتن تصمیمات سخت بی‌نیاز می‌کنند. آموزش‌های مالی نیز کمک می‌کنند با شناخت قوانین و مقررات مالی و آشنایی با شیوه‌های سرمایه‌گذاری و کسب دانش روز در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری، انتخاب مناسب‌تری داشته باشیم و با بررسی‌های دقیق و درست از زیان‌های احتمالی جلوگیری کنیم و بتوانیم با توجه به ذهنیت خود و وضعیت دارایی‌ها، درآمدها و مخارج، در تصمیمات مالی وابستگی نداشته باشیم.

با این حال انتخاب روش مناسب با توجه به شرایط افراد و میزان سرمایه و طرز فکر افراد متفاوت است و مهم این است که برای جلوگیری از به هدر رفتن سرمایه خود یکی از این دو روش را انتخاب کنیم تا بتوانیم آینده‌ای بهتر برای خود و فرزندانمان بسازیم.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

44 پاسخ به “مشاوره مدیریت دارایی یا آموزش سرمایه گذاری”

 1. AE0484 گفت:

  سلام..خسته نباشید..
  سوال ۷۰۳۰۰۲ دقیقاً در کتاب آموزش گام به گام مدیریت مالی رضا مناجاتی هست فصل هشتم کتاب.. و این سوال هم در قسمت سوالات آزمون سراسری و هم در قسمت سوالات آزمون بورس در هر دو قسمت سوال ۱۸ می‌باشدطبق کتاب یکبار گزینه دوم درسته و یکی گزینه چهارم درست زده لطفاً پیگیری نمایید..ممنون

  ۱
  • Agah گفت:

   عواملی که در داخل شرکت انجام می شود، نظیر:
   ۱- هر اتفاق مثبت یا منفی که در زمینه مدیریت ایجاد می شود؛
   ۲- تولید محصول جدید؛
   ۳- نرخ رشد سود در سال های آتی
   و ...
   قیمت سهام تغییر می کند.
   در خصوص تولید محصول جدید و تنوع بخشی محصولات باید گفت از آنجا که این فعالیت ریسک را کاهش می دهد، لذا تاثیر مثبت بر قیمت سهام خواهد داشت.

   ۱
 2. میثم گفت:

  هنگامی که در مورد دانش مالی خود اطمینان خاطر ندارید، به دیگران اجازه می‌دهید که برای شما تصمیم‌گیری کنند. کارگزار شما در بورس تصمیم می‌گیرد که پول شما باید در کجا سرمایه‌گذاری شود. به بانک اجازه می‌دهید که تصمیم بگیرد پول شما را در چه نوع حسابی و با چه سودی سرمایه‌گذاری کند. شما از روندهای مشهور سرمایه‌گذاری که در اخبار می‌شنوید، پیروی می‌کنید. اما ثروتمندان از جامعه پیروی نمی‌کنند. آن‌ها روندها را ایجاد می‌کنند و زمانی که این روند به جریان اصلی سرمایه‌گذاری تبدیل شد، کنار می‌کشند. راز آن‌ها چیست؟ آن‌ها خودشان تصمیمات لازم را در مورد پول و مسایل مالی می‌گیرند و هوش مالی بالایی دارند. کلید اصلی برای ایجاد ثروتی هنگفت، برخورداری از دانش عمل کردن و برخورداری از توانایی تشخیص بهترین عمل است. این نوع از دانش تنها از طریق هوش مالی به‌دست آمده از تحصیلات مالی به‌دست می‌آید.

  ۱
 3. AK6271 گفت:

  برای من برعکس بوده
  هروقت با مشاوره کارشناسان بورس خریداری کردم یا ضرر کردم یا سود خیلی کم
  ولی هروقت خودم با بررسی و تحلیل اقدام به خرید کردم بهتر بوده

  ۱
 4. AK9132 گفت:

  باسلام و تشکر از مطالب مفیدو آموزنده
  می توان گفت که:مدیریت مالی مدیریت اثربخش پول و منابع مالی است که می تواند در زندگی فردی و یا در سازمان‌های مختلف برای رسیدن به هدفی مورد استفاده قرار گیرد.

  ۱
 5. AG3707 گفت:

  صمیمانه از کارگزاری آگاه بابت برگزاری دوره های آموزشی تشکر می کنم هم اساتید خوبی حضور دارند هم هزینه دوره ها بسیار خوب و معقول می باشد

  ۰
 6. AL0407 گفت:

  خیلی خوب بود
  همیشه پیگیر یک تعریف ساده از سواد مالی بودم.سپاس

  ۱
 7. AK8490 گفت:

  میشه فرق بورس با فرابورس را توضیح دهید

  ۰
 8. AL1284 گفت:

  خیلی خوب بود به شیوه ای کاملا قابل فهم نگارش شده بود ممنون

  ۰
 9. حسين عارفي گفت:

  سلام. آیامحصولات چند رسانه ای آموزشی هم ازطریق کارگزاری آگاه قابل تهیه میباشد؟ اگر جواب مثبت است راهنمایی فرمایید. ممنونم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   متاسفانه چنین امکانی وجود ندارد.
   البته کسانی که در کلاس های آنلاین یا آفلاین شرکت می کنند، این امکان را دارند که از ویدئوهای آموزشی مربوطه را تا یک ماه در ساعات دلخواه مشاهده نمایند.

   ۰
 10. Aa2981 گفت:

  سلام
  ازاطلاعات شما ممنونم.
  اگه امکان داره بفرمایید،هرجلسه مشاوره مالی چند میشه؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   اگر منظور شما مشاوره و تحلیل سهام است، به سایت hamfekran.com مراجعه بفرمایید برای اطلاع از هزینه سایت نیز می توانید با شماره ۰۲۱۸۲۱۵۴۱۰۰ تماس بگیرید.

   ۰
 11. AL0705 گفت:

  مسلماً مشاوران مالی در کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه یاری‌رسان بوده و بر تداوم پایدار حضور سرمایه‌گذاران و جلب اعتماد آنان به بازار سرمایه نقش بسزایی را ایفا می‌نمایند

  ۰
 12. AD5236 گفت:

  سلام.مبحث جامع و کاربردی بود. موفق باشید.

  ۰
 13. AK8337 گفت:

  با سلام . بنظر میاد جواب سوال با کد سوال: ۹۷۰۳۰۱۵ اشتباه باشد.. اگر طراح سوال، حل سوال را هم بعد از مشخص شدن جواب سوال ،در زیر سوالها ارائه کند هم بحث اموزشی سوالها بیشتر میشود و هم اگر کسی شکی به جواب نهایی داشته باشد میتواند با مشاهده حل سوال شک اش برطرف شود.

  ۰
 14. AK8490 گفت:

  سلام چرا دیگر در مورد عرضه اولیه اطلاع رسانی نمی شود

  ۰
 15. AE7956 گفت:

  سلام و خسته نباشید
  مطالب مهم و مفیدی ارایه کردین و پیشنهاد میکنم اگه مقدور هست اطلاعات و مطالب بیشتری در بلاگ منتشر کنید .
  با تشکر و احترام

  ۰
 16. AK6271 گفت:

  سلام
  مطالبتون عالیه
  خیلی برا من مفید بود
  ممنون

  ۰
 17. AJ1216 گفت:

  سلام

  لطفا در مورد ضرر های کاربرانتون دیتا جمع آوری کنید و یک پروفال تشکیل دهید تا بتوانید تشخیص بهتر دهید که کدام کاربر اطلاعات ضعیف تری دارد و نیاز به آموزش بیشتری دارد. این امر برای جذب کاربر بیشتر یک مزیت رقابتی برای شما محسوب خواهد شد

  ۰
 18. AK7056 گفت:

  با سلام لطفا فیلمها و کتابهای کاربردی تر درباره آموزش بورس قرار دهید ممنون میشم مطالبتان همه عالی و مفیدند ولی کسانی که بنا به مشکلات شغلی نمیتوانند در کلاسها حاضر شوند ترتیبی دهید که ویدئو کلاسهای برگزار شده را بتوانند از سایت با تخفیف بیشتر دانلود کنند با تشکر از همکاریهای شما

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بعضی از کلاس های واحد آموزش به صورت مجازی و غیرحضوری برگزار می‌شود که در صورتی که امکان حضور در کلاس را نداشته باشید فایل ضبط شده آن در سیستم LMS کارگزاری آگاه به مدت دو ماه در سایت قرار می‌گیرد.
   جهت اطلاع از کلاس ها اینجا را کلیک کنید.

   ۰
 19. AF6449 گفت:

  سلام
  مشاوره مالی کارگزاری برای سرمایه های بالای ۳۰۰ میلیون هست.درسته؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام و ادای احترام دوست گرامی
   عموما حداقل سرمایه مورد نیاز جهت تشکیل سبد اختصاصی در کارگزاری آگاه ۳۰۰ میلیون تومان است. اما بسته به نظر مدیر سرمایه گذاری این امکان وجود دارد که در شرایطی خاص این عدد تغییر کند.

   ۰
 20. AK9132 گفت:

  با سلام
  تشکر بابت مطالب عالی و مفید

  ۰
 21. AK9132 گفت:

  با سلام
  مشاوره مالی شک و تردید افرادرا کاهش داده و از اتخاذ تصمیمات سخت انسان را بی‌نیازمی سازد

  ۰
 22. AL0407 گفت:

  سلام-این مسابقه هایی که توسامانه باشگاه قرارمیدهید...خیلی مناسبه...یعنی واقعابرای انتخاب گزینه صحیح...باید بریم سرچ کنیم وچه بسا...جواب همون سوال یا اطلاعات مربوطه را ناخودآگاه کسب کنیم...واقعا ممنون

  ۱
 23. AK2093 گفت:

  با سلام ترتیبی اتخاذ نمایید تا بشود معرف خود را حذف کرد هر چند امتیاز یا هر مقدار وجهی که معرف دریافت کرده از شخصی که میخواهد از دست معرف خلاص شود کسر گرددواقعا هر فعالیتی که میکنی معرف خبردار میشود با تشکر

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   از آنجایی که برای انتخاب معرف از کاربر یا مشتری تایید گرفته می‌شود لذا امکان حذف یا تغییر معرف در بآشگاه وجود ندارد.
   البته انتخاب معرف برای زیر مجموعه مزاحمتی ایجاد نمی‌کند و ایشان تنها میزان امتیاز و تعداد زیر مجموعه‌های شما را می‌تواند مشاهده کند.
   که این اطلاعات را می‌توانید از قسمت پروفایل بآشگاه، از نظر دیگران مخفی نمایید.

   ۰
 24. AK6766 گفت:

  باسلام و تشکر از مطالب مفیدو آموزنده
  می توان گفت که:مدیریت مالی مدیریت اثربخش پول و منابع مالی است که می تواند در زندگی فردی و یا در سازمان‌های مختلف برای رسیدن به هدفی مورد استفاده قرار گیرد.

  ۰
 25. AU0902 گفت:

  همه ما سهامداران سعی براین داریم که سرمایه و ثروت خود را حفظ کنیم یا آن را افزایش دهیم؛ که غیر از این نیست

  ۰
 26. AU0902 گفت:

  مدیریت مالی به معنای مدیریت اثربخش و کارا پول و منابع مالی به‌منظور دست‌یابی به اهدافی است که سهامدار برای ان برنامه دارد

  ۰
 27. AU0902 گفت:

  با سلام
  آموزش‌های مالی نیز کمک می‌کنند با شناخت قوانین و مقررات مالی و آشنایی با شیوه‌های سرمایه‌گذاری و کسب دانش روز در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری، انتخاب مناسب‌تری داشته باشیم

  ۰
 28. AW3964 گفت:

  برای افرادی که آموزش کافی ندیدن خیلی عالی هست. ممنون

  ۰
 29. AU0902 گفت:

  با سلام
  به درستی که مشاوره در همه جا مفید واقع میشود
  مشاوران مالی شک و تردید را در افراد کاهش می‌دهند و آنها را از گرفتن تصمیمات سخت بی‌نیاز می‌کنند!!!!

  ۰
 30. AU0902 گفت:

  با مشاوران مالی از زیان‌های احتمالی جلوگیری کنیم و بتوانیم با توجه به ذهنیت خود و وضعیت دارایی‌ها انمها را مدیریت کنیم

  ۰
 31. پرنیان صابرمختاری گفت:

  سلام،ممنون از اطلاعات مفیدوجامع شما.خیلی استفاده کردیم.

  ۰
 32. احسان گفت:

  سلام. اي كاش كتاب ها و منابع چاپي درباره اين موضوعات هم ارايه ميشد

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: