محاسبه درصد و مقدار درآمد حاصل از سرمایه گذاری در سود هر سهم

 • ۱۷ آذر ۱۳۹۴
 • Agah
 • ۱۱۷ نظر
 • ۱۰۷۴۹۹ مشاهده
مقدار درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در سود هر سهم، درصد درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در سود هر سهم، EPS، DPS سود تقسیمی، سود هر سهم، سود عملیاتی، دجابر

با توجه به درخواست برخی مخاطبین گرامی در خصوص نحوه محاسبه درصد درآمد حاصل از سرمایه‌­گذاری در سود هر سهم مربوط که در سوال مسابقه روز ۲۴ آبان طرح گردید، در ادامه به بیان سوال و توضیح کامل روش محاسبه آن پرداخته خواهد شد.

سوال تخصصی- درصد درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها در سود هر سهم دجابر

در پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۱۳۹۴/۱۲/۲۹ شرکت داروسازی جابرابن حیان، چند درصد از سود هر سهم را درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها تشکیل می دهد؟

۱)  ۲۸٪                          ۲)  ۲۳٪                          ۳)  ۳۳٪                              ۴)  ۱۹٪

EPS چیست؟

EPS یا Earning Per Share پیش‌بینی درآمد سود هر سهم برای سال مالی گزارش‌شده، است. در واقع هرگاه سود کل شرکت را پس از کسر مالیات، به تعداد سهام تقسیم نماییم، سود هر سهم بدست می‌آید.

تمامی شرکت‌­های بورسی و فرابورسی به اسثنای شرکت­‌های سرمایه­‌گذاری، موظفند حداکثر تا ۳۰ روز قبل از اتمام سال مالی جاری، اولین پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی آتی خود را در سامانه کدال ارائه نمایند. این پیش‌بینی درآمد بر اساس وضعیت عملکرد شرکت در سال گذشته، برنامه‌های سال آینده آن و چشم انداز اقتصادی تهیه می‌شود.

EPS تحقق یافته: آن بخش از سود هر سهم را که در دوره مالی اعلام شده محقق گشته و قابل تقسیم بین سهامداران است، سود سهام تحقق یافته و یا EPS تحقق یافته می‌گویند.

DPS چیست؟

DPS یا Dividend Per Share DPS به مقدار سودی گفته می‌شود که به ازای هر سهم به سهامداران پرداخت می‌شود. مقدار این سود (سود تقسیمی هر سهم) با توجه به تصمیم هیئت مدیره و آراء سهامداران* حاضر در مجمع عمومی سالانه تعیین می‌شود. لازم به ذکر است سود تقسیمی (DPS) نباید کمتر از ۱۰% سود تحقق یافته (EPS تحق یافته) باشد و شرکت‌ها موظف هستند سود تقسیمی تصویب شده را حداکثر تا ۸ ماه پس از برگزاری مجمع عمومی سالانه به سهامداران پرداخت نمایند.

* حق رای هر سهامدار به نسبت درصد مالکیت وی از شرکت است.

لازم به ذکر است بخشی از سود تحقق یافته شرکت (معادل ۵% سود خالص هر سال) تحت عنوان اندوخته قانونی ذخیره می‌شود. این مقدارطبق قانون تجارت تعیین شده و تا زمانی که به ۱۰%سرمایه شرکت برسد، لازم اجرا است.

گزارش‌های میان‌دوره‌ای شرکت‌ها:

شرکت‌ها موظف هستند در دوره‌های ۳ ماهه، میزان تحقق سود پیش‌بینی شده (EPS) خود را اعلام نمایند. در این میان گزارش‌های اولین پیش‌بینی درآمد ۶ ماهه، آخرین عملکرد ، باید به تایید حسابرسان معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار برسد.

تعدیل EPS:

پیش بینی درآمد هر سهم (EPS) در هر زمان می‌تواند نسبت به آخرین پیش‌بینی اعلام شده، تغییر مثبت یا منفی (افزایش یا کاهش) داشته باشد. تعدیل و یا تغییر پیش‌بینی درآمد هر سهم، ارتباطی با دوره گزارش‌دهی ندارد. شرکت‌ها باتوجه به تعدیل صورت‌گرفته طی گزارشی تغییرات پیش بینی را از طریق سامانه کدال اعلام می‌نمایند.

بطور مثال:

شرکت ملی مس با توجه به قیمت‌های جهانی موجود، در اولین پیش‌بینی خود نرخ فروش هر واحد از محصولاتش را X ریال در نظرگرفته است. با در نظر گرفتن این فرض، سود Y برای شرکت پیش بینی شده است. با گذشت ۴ ماه از سال مالی و نوسان قیمت جهانی مس که تاثیر مستقیم بر مبلغ فروش هر واحد از محصول ملی مس دارد، این شرکت تصمیم می‌گیرد پیش‌بینی نرخ جدید فروش محصولات خود را در گزارش اعلام نماید. با این تغییرات و بسته به نوع آن (کاهش یا افزایش)، سود پیش‌بینی شده برای هر سهم شرکت ملی مس نسبت به آخرین پیش بینی با تغییرات مثبت یا منفی اعلام می‌شود.

 • درصد پوشش سود هر سهم در گزارش‌های دوره‌ای می‌تواند چشم‌اندازی برای پیش‌بینی تحقق سود یا تغییرات احتمالی آن (کاهش یا افزایش) در پایان دوره به سرمایه‌گذار ارائه می‌کند. درصد پوشش EPS به نوع صنعتی که شرکت در آن فعالیت می‌کند، مرتبط است. بطور مثال شرکت‌های دارویی معمولا درصد تحقق سودشان در ۶ ماهه دوم سال بیشتر است. با این فرض می‌توان گفت اگر شرکتی در گزارش ۶ ماهه اول ۵۰% از سود اعلامی خود را محقق کند، می‌توان انتظار افزایش سود در گزارش‌های باقی‌مانده تا پایان سال را داشت.
 • درصورتی که تغییرات EPS یک شرکت برابر یا بیش از ۲۰± باشد و همچنین قدرمطلق تغییرات صورت گرفته از ۵۰ ریال بیشتر شود، به منظور ارائه اطلاعات با اهمیت در سامانه کدال، نماد متوقف خواهد شد. نماد شرکت مورد نظر در اولین جلسه معاملاتی پس از افشای اطلاعات، بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی خواهد شد.

برای دریافت و بررسی گزارش‌های مورد نیاز، کافی است به سایت کدال مراجعه نمایید.

مقدار درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در سود هر سهم، درصد درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در سود هر سهم، EPS، DPS سود تقسیمی، سود هر سهم، سود عملیاتی، دجابر، گزارش عملکرد شرکت‌ها، سامانه کدال، جستجوی اطلاعیه‌ها

با وارد نمودن نام شرکت یا نماد مورد نظر در بخش جستجوی اطلاعیه‌ها، گزارش‌های ارائه شده آن شرکت را در قالب صفحه وب، فایل PDF یا Excel در اختیار شما قرار می‌گیرد.

مقدار درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در سود هر سهم، درصد درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در سود هر سهم، EPS، DPS سود تقسیمی، سود هر سهم، سود عملیاتی، دجابر، گزارش عملکرد شرکت‌ها، سامانه کدال، جستجوی اطلاعیه‌ها

مقدار درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در سود هر سهم، درصد درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در سود هر سهم، EPS، DPS سود تقسیمی، سود هر سهم، سود عملیاتی، دجابر، گزارش عملکرد شرکت‌ها، سامانه کدال، جستجوی اطلاعیه‌ها

درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری چیست؟

یکی از عوامل تاثیر‌گذار بر پیش‌بینی سود هر سهم، درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌های شرکت است که معمولاً در پایان دوره محقق شده و در گزارش‌های دوره ای ذکر نمی‌شود. بسیاری از شرکت‌­ها علاوه بر درآمد حاصل از فرایند تولید (عملیاتی)، ممکن است درآمدهای دیگری در قالب سرمایه­‌گذاری­ داشته باشند.

انواع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری:

 • درآمد غیر عملیاتی حاصل از سرمایه‌گذاری: این نوع درآمد ناشی از سپرده­‌های بانکی، اوراق مشارکت، سود حاصل از خرید و فروش سهام و یا مالکیت بخشی از سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر است. سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سرمایه پذیر با درصد مالکیت بالایی که فعالیت آن با فعالیت شرکت سرمایه‌گذار غیر مرتبط باشد نیز در این ردیف شناسایی می‌شود.
 • درآمد عملیاتی: این نوع درآمد، ناشی از سرمایه‌­گذاری شرکت سرمایه‌‍‌گذار در شرکت­‌های سرمایه­‌پذیری است که فعالیت اصلی آن‌ها مرتبط بوده و درصد تملک بالایی برای شرکت سرمایه‌گذار در بر دارد.

‌ ♦  لازم به ذکر است که به درآمد حاصل از سرمایه­‌گذاری‌­ها، مالیات تعلق نگرفته و هیچ مبلغی از آن کسر نمی‌شود.

‌ ♦  در انتهای جداول صورت­‌های مالی شرکت‌­ها، شرکت سرمایه‌­گذار درآمد حاصل از سرمایه‌­گذاری‌های عملیاتی خود را بصورت یک جدول پورتفو ارائه می­‌دهد.

مقدار درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در سود هر سهم، درصد درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در سود هر سهم، EPS، DPS سود تقسیمی، سود هر سهم، سود عملیاتی، دجابر

نحوه محاسبه درصد و مقدار درآمد حاصل از سرمایه­‌گذاری‌ها در سود هر سهم:

در صورت (مالی) سود و زیان، مبلغ کل درآمد حاصل از سرمایه­‌گذاری‌­ها را بر سود خالص پس از کسر مالیات تقسیم کرده و در عدد ۱۰۰ ضرب می‌کنیم. عدد به­‌دست آمده درصد درآمدهای سرمایه­‌گذاری در سود هر سهم را نشان می­‌دهد. به این معنی که چند درصد از سود خالص (پس از کسر مالیات) را درآمد حاصل از سرمایه­‌گذاری‌ها تشکیل می­‌دهد. این سود بعد از برگزاری مجمع شرکت سرمایه پذیر محقق می‌شود.

مقدار درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در سود هر سهم، درصد درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در سود هر سهم، EPS، DPS سود تقسیمی، سود هر سهم

بنابر آنچه گفته شد پاسخ سوال “در پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۱۳۹۴/۱۲/۲۹ شرکت داروسازی جابرابن حیان، چند درصد از سود هر سهم را درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها تشکیل می دهد؟” به صورت زیر محاسبه می شود:

۳۳% = ۱۰۰× (۷۶۲,۲۰۲÷۲۵۰,۴۶۸)

حال برای دانستن اینکه چه مقدار از سود هر سهم را درآمد حاصل از سرمایه‌­گذاری تشکیل می­‌دهد، کافی است در صورت سود و زیان، درآمد حاصل از سرمایه­‌گذاری‌ها را بر سرمایه شرکت تقسیم کنیم و عدد حاصل را در ۱۰۰ ضرب نماییم.

مقدار درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در سود هر سهم، درصد درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در سود هر سهم، EPS، DPS سود تقسیمی، سود هر سهم

حالا اگر بخواهیم مقدار درآمد حاصل از سرمایه گذاری را در سود هر سهم شرکت داروسازی جابرابن حیان محاسبه کنیم، کافی است درآمد حاصل از سرمایه گذاری این شرکت را به سرمایه آن تقسیم  و در ۱۰۰ ضرب کنیم. دقت به این نکته ضروری است که در این فرمول واحد عدد به‌دست آمده تومان است نه ریال.

تومان ۶۶ =۱۰۰×(۳۷۸,۰۰۰÷۲۵۰,۴۶۸)

در این مطلب تلاش شد که نحوه محاسبه درصد و مقدار درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها در سود هر سهم به طور بیان شود. حتماً در زمان محاسبه به این نکته دقت داشت که به دنبال کدام یک از این دو موضوع هستیم، درصد درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها در سود هر سهم یا مقدار آن.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

117 پاسخ به “محاسبه درصد و مقدار درآمد حاصل از سرمایه گذاری در سود هر سهم”

 1. سلام

  میخواستم بپرسم چرا دیگه از صورت های مالی شرکت ها سوال نمی دید؟
  سوالهای مربوط به صورت های مالی خیلی خوب بود و چون میرفتیم صورتها رو بررسی میکردیم یکمی جنبه تمرینی و آموزشی هم داشتند.

  ۴
 2. ebrahimi_b گفت:

  خیلی عالیه ممنون از پاسخ تشریحی لطفاً عکسهای کدال رو هم بذارید.

  ۱
 3. agah00301 گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون...

  ۰
 4. cpuman گفت:

  بسیار مطلب مفیدی بود

  ۰
 5. hossein گفت:

  بسیار عالی

  ۰
 6. IchiMoku گفت:

  با سپاس

  ۰
 7. محمد گفت:

  بسیار عالی بود.سپاسگزارم

  ۰
 8. پوریا گفت:

  با نظر آقای توکلی موافقم اگه امکان داشته باشه سوالات جنبه آموزشی و تمرینی داشته باشه مفید تره و باعث میشه با دقت بیشتری جواب ها رو انتخاب کنیم

  ۰
 9. aalamdar گفت:

  سلام . تشکر

  ۰
 10. mysam551 گفت:

  البته درامد حاصل از سرمایه گزای مواقعی هم برعکس میشن

  ۰
 11. mahmoodkazemi2010@gmail.com گفت:

  بسیارعالی. الطفا از این نوع آموزش ها بیشتر بگذارید

  ۰
 12. mysam551 گفت:

  سلام.جواب سوال پیش بینی مقدار قیمت فاذر رو درست حدس زدم و امتیازش به حابم وارد نشده.لطفا پیگیری بفرمایید.متشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   امتیاز پاسخ صحیح به محض انتشار پاسخ توسط مدیر سایت، به حسابتون منظور میشه. باتوجه به تاخیری که در انتشار پاسخ رخ داده بود، امتیاز شما و سایر عزیزان امروز در حساب کاربریتان لحاظ شده است. عذرخواهی میکنیم بابت تاخیر و امیدواریم در مسابقه های آینده نیز موفق باشید. ☺

   ۰
 13. mohamadsh گفت:

  اگر شرکتی که فعالیتهای تولیدی دارد و همچنین دارای زمین و مستغلاتی می باشد که اجاره داده درامد حاصل از انها در کدام دسته طبقه بندی میشود و ایا مشمول مالیات میگردد
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   غیرعملیاتی محسوب میشه. درآمد حاصل از سرمایه گذاری به نحوی است که یا یک بار شرکت سرمایه پذیر بابتش مالیات داده و یا مانند اوراق مشارکت که سودش معاف از مالیات است.
   در غیر این صورت تمام درآمدها مشمول مالیات است، مقدار مالیات همه بر اساس فعالیت شرکت و سایر موارد توسط سازمان مالیاتی کشور مشخص می شود.

   ۱
 14. Majedeh گفت:

  ممنون از مطالب مفید و کاربردی شما

  ۰
 15. agah04516 گفت:

  واقعا مفید بوود.خواهش میکنم با توجه به نیاز مبرم سهامداران در رابطه با داشتن توانایی خواندن صورت وضعیت شرکت ها هر دوره با همین روش مبحث خاصی را به صورت ریز و باجزییات اموزش دهید.باسپاس

  ۰
 16. mt_muscular@yahoo.com گفت:

  سلام پیشنهاد میشود که حهت انگیزه بیشتر برای جمع آوری امتیاز ومعرفی باشگاه ب دیگران برای سطوح بالاتر جوایز ی نقدی در نظر بگیرید

  ۱
  • فرشید گفت:

   خیلی عالی بود .. .. واقعا خیلی کم پیش میاد یه شرکت تو یکسال . سود نکنه .. به نظرم اگه یکساله سرمایع گذاری کنیم به نظر شما بهتر نیست ؟ .

   ۰
   • agah9 گفت:

    سلام دوست عزیز
    سرمایه گذاری در بورس به نوع استراتژی معاملاتی و طرز فکر هر فرد بستگی دارد. بعضی افراد با دید بلند مدت سرمایه گذاری می کنند و بعضی از افراد با توجه به نوع استراتژی خود ، سهام هایی را خریداری کرده و با دید کوتاه مدت سرمایه گذاری می کنند.

    ۰
 17. nesari گفت:

  از آنجا که بنظر میرسد بیشتر افراد باشگاه کسانی هستند که فعال روزانه بازار هستند و لذا مباحث آموزشی در قالب طرح مسئله و کوشش برای حل آن بیشتر قدرت فرا گیری دارد. باتشکر

  ۲
 18. agah04516 گفت:

  باسلام.لطفا امتیاز پیش بینی قیمت عرصه اولیه خدیزل را محاسبه فرمایید.ممنون

  ۰
 19. rezanejati7@hotmail.com گفت:

  با سلام. درپاسخ سوال اوراق مشارکت احتمالا اشتباهی رخ داده چون معامله اوراق با مالیات ۵% میباشد و سود اوراق معاف از مالیات است. این چندمین سوالی است ک پاسخ شما به اشتباه درج میشود. با این کار من که میخواستم کد معاملاتی بگیرم عمرا اگه اینکار رو بکنم

  ۰
  • Agah گفت:

   دوست گرامی سلام
   از لطف و توجه شما به بخش مسابقه ممنونیم. اما همونطور که در مطلب مربوط به اوراق مشارکت اومده، طبق ماده ۷ قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت، مبالغ پرداختی و یا تخصیصی بابت سود متعلق به اوراق مشارکت مشمول مالیات مقطوع به نرخ پنج درصد می‌باشد و به سود اوراق مشارکت و معاملات اوراق مذکور هیچ‌گونه مالیات دیگری تعلق نمی‌گیرد. برای اطمینان بیشتر شما لینک متن قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت رو هم براتون میذاریم که اگه دوست داشتید مطالعه بفرمایید.

   ۰
 20. khalil27 گفت:

  ممنون مطالبتون مفید بود

  ۰
 21. agah30681 گفت:

  سلام.
  مطالب بسیار عالی و دارای کیفتیت مناسبی می باشند. فقط در صورت امکان در مورد مباحث مهمتر و پیچیده تر نیز چنین فایل های آموزشی تهیه و ارائه گردد.
  با تشکر فراوان

  ۰
 22. حمید گفت:

  بسیار عالی بود

  ۰
 23. nesari گفت:

  امتیاز پیش بینی خدیزل گویا محاسهه شده است.برای من در ۱۷ آذر منظور شد.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   امتیاز برخی از دوستان اعمال شده است، ولی برخی دیگر هنوز امتیاز این سوال را دریافت نکرده‌اند که پس از رفع مشکل، انشاالله به زودی امتیاز خود را دریافت می‌کنند.

   ۰
 24. beh16063 گفت:

  سلام و خسته نباشید
  در سوال مسابقه مطرح شده مورخ ۹۴/۰۹/۲۲
  عمومی- اندوخته قانونی شرکت‌ها-طراح: سارا احمدی
  جواب گزینه های ۱ و ۴ یکسان می باشد.
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   نمایش صحیح دو گزینه مورد نظر به صورت زیر است:

   گزینه ۱: ۵%- ۱۰% سرمایه کل شرکت
   گزینه ۴: ۱۰%-۵% سرمایه کل شرکت

   به زودی این مشکل برطرف خواهد شد.

   ۰
 25. nesari گفت:

  چرا جواب سئوال خانم سارا احمدی در مورد اندوخته قانونی و .... جواب ۱و ۴ شبیه هم هستند؟در حالی که برای برخی از دوستان این ایراد وجود ندارد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   نمایش صحیح دو گزینه مورد نظر به صورت زیر است:

   گزینه ۱: ‌ ۵%- ۱۰% سرمایه کل شرکت
   گزینه ۴: ۱۰%-۵% سرمایه کل شرکت

   به زودی این مشکل برطرف خواهد شد.

   ۰
 26. جاجا گفت:

  با سلام...چرا شما یه کانال تو تلگرام نمیزنین و اونجا به مطالب مفید و تحلیلی افراد امتیاز بدین...تازه با توجه به عدم محدودیت اغضا با استفاده از همون کانال افراد زیادی از سایر کانالها و گروهها میشه جذب کرد که تشویق به دریافت کد از آگاه شوند

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بآشگاه کانال تلگرام داره، خوشحال میشیم که عضو بشید. bashgah_agah@
   تلگرام سازوکار مناسبی برای تخصیص امتیاز به صورت سیستمی نداره. در واقع یه ابزار ارتباطی نه یه برنامه محاسباتی هوشمند.

   ۰
 27. مرتضی غفوری گفت:

  با توجه به آنکه واحدرسمی پول ایران ریال است؛ بهتر بود در ۱۰۰۰ ضرب مینمودید تا مقدار آن به ریال بدست می آمد.یا برای رفع اشتباه احتمالی توضیح میدادید که مبلغ به تومان است.
  سپاسگزارم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   فرمایش شما متین است، واحد عدد به دست آمده در پایان مطلب قید نشده بود. با تذکر بجای شما، این مورد اضافه شد. ممنونیم

   ۰
 28. bagher1005 گفت:

  برای محاسبه مقدار سود بهتراست بگویید سود کل حاصل از سرمایه گزاری تقسیم بر تهداد کل سهم ...... در مجموع خیلی خوب بود

  ۰
 29. mahmoodkazemi2010@gmail.com گفت:

  ممنون

  ۰
 30. agah04116 گفت:

  پاسخ تشریحی و تحلیلی به این گونه سوالات عالی هست ، در مورد سوالات پیش بینی نیز چگونگی رسیدن به جواب را توضیح دهید

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   پیش بینی قیمتی یک سهم، کار ساده ای نیست و لازم است معاملات چند روز اخیر رو مد نظر قرار بدیم و در صورت روند صعودی نقطه مقاومت پیش رو و در صورت روند نزولی نقطه حمایتی اخیرش رو مد نظر قرار بدیم.

   ۰
 31. mb00451 گفت:

  اینکه در اموزش کاربران گام نهادید کار بسیار ارزشمندیه

  ۰
 32. امیر قنادی گفت:

  باسلام
  برای هر سرمایه گذار مقدار سود و درصد سود نسبت به سرمایه اش مهم میباشد...
  طرز بدست اوردن عدد ۶۶ تومان مفهوم است....ولی پس عدد محاسبه شده ۲۰۱۶ و ۲۵۵ ریال, اینجا چه فرقی با عدد ۶۶ تومان دارد.., برایم مفهوم نیست....اگر مبلغ ۶۶ تومان درآمد سهم است که تا آنجائیکه بنده حقیر متوجه شدم,, باید برای یکسال است....پس مبلغ ۲۰۱۶ و سه ماهه۲۵۵ ریال درست نیست؟؟؟
  بااحترام و تشکر از سایت شما که برای ما تازه کار ها بسیار ارزشمند است

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   اعدادی را که شما اعلام کردید، سود هر سهم پس از کسر مالیات است.
   اما اونچه در این مطلب مورد نظر بود درصد و مقدار درآمد حاصل از سرمایه گذاری در سود هر سهم بوده. یعنی در عدد ۲۰۱۶ ریال که سود هر سهم است، مقدار ۶۶۰ ریال (۶۶ تومن) آن حاصل از درآمد سرمایه‌گذاری‌های شرکت بوده است.

   ۰
 33. mahmoodkazemi2010@gmail.com گفت:

  بسیار عالی بود

  ۰
 34. khaliliput@gmail.com گفت:

  عالی بود. سوالات بیشتری (همراه با توضیح جواب بصورت کامل) طرح کنید لطفا

  ۰
 35. ناصح گفت:

  سلام
  لطفا روزهای تعطیل سوال نگذارید اگر میگذارید حداقل چهارشنبه بگذارید تا فرصت شرکت داشته باشیم اگر نگاه کنید شرکت کنندگان این مسابقات آخر کمتر شده که دلیلیش همینه ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   آخرین سوال هفته همیشه چهارشنبه روی سایت قرار می گیره. تاریخ انتشار در هر سوال مشخص هست.

   ۰
 36. agah13917 گفت:

  ممنون خوب بود

  ۰
 37. naseh گفت:

  سلام
  درست است حق با شماست من آخر وقت چهارشنبه چک نکرده بودم فکر کردم ۵ شنبه گذاشتید.
  با تشکر

  ۰
 38. 2063495981 گفت:

  بسیار عالیِ

  ۰
 39. changizym@yahoo.com گفت:

  با درود و سپاس فراوان بابت توضیحات ارائه شده

  ۰
 40. 4989847989 گفت:

  تاثیرگذار بود

  ۰
 41. ,وریا گفت:

  خیلی خوب بود

  ۰
 42. agahsina گفت:

  متشکرم
  روان توضیح داده بودید
  بنده کلا همیشه از علم حسابداری متنفر بودم هرگز فکر نمی کردم روزی مجبور بشم صورت های مالی شرکت ها را بررسی کنم
  لطفا دوره های آموزشی قوانین بورس را هم بگذارید

  ۰
 43. flaver_tak@gmail.com گفت:

  جالب بود

  ۰
 44. mortezababaei گفت:

  سلام
  متن کاملا شیوا و روان بود
  خیلی ممنون

  ۰
 45. fhassanpour@yahoo.com گفت:

  سلام خیلی ممنونم

  ۰
 46. 4989847989 گفت:

  ممنون از اطلاعاتتون

  ۰
 47. farhaad گفت:

  با سلام
  خیلی عالی بود استفاده می کنیم

  ۰
 48. agah40107 گفت:

  خیلی عالی توضیح دادید

  ۰
 49. agah40107 گفت:

  با سلام
  توضیحات بسیار عالی هست

  ۰
 50. 4989847989 گفت:

  ممنونم از اطلاعاتتون

  ۰
 51. vahid.22kaka@gmail.com گفت:

  ممنون از توضیحات دقیقتون

  ۰
 52. زاهد گفت:

  با سلام مفید بود

  ۰
 53. مجید گفت:

  چرا سوال من حذف شده ؟؟؟

  ۰
 54. farhaad گفت:

  با تشکر از زحمات دست اندر کاران محترم آگاه

  ۰
 55. علی گفت:

  سلام
  یک سوالی از دوستان دارم، فرق اولین پیش بینی و آخرین پیش بینی سود که توسط شرکتها به طور همزمان ارائه می شود دقیقا چیه کدومش مربوط به سال آینده است؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   آخرین پیش بینی، مربوط به سال مالی جاری است که در قالب گزارشات سه ماهه ارائه می شود مگر آنکه تغییرات جدی در این فواصل در صورت مالی شرکت ایجاد شود که باید سریعا اطلاع رسانی شود. ولی در مورد اولین پیش بینی سال آینده، شرکت ها موظف هستند یک ماه قبل از شروع سال مالی جدید، پیش بینی جدید درآمد هر سهم خودشون رو ارائه کنند

   ۰
 56. mim.kazemy@gmail.com گفت:

  سلام
  مطالب جالبی بود.ممنون

  ۰
 57. saeed.s گفت:

  ممنون بابت مطالب مفیدتون.

  ۰
 58. dashtbozorgi گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  چرا امتیاز پیش بینی شبندر اعمال نشده ولی شاخص اعمال شده؟

  باتشکر

  ۰
 59. rahimi_chem@yahoo.com گفت:

  سلام:
  اگه امکانش براتون مقدور هست از مطالب آموزشی بلاگتون در خصوص مفاهیم بورس/خرید آنلاین/ریسک و سود/تحلیل و... مولتی مدیا هم بسازید و در اختیار همه قرار بدید؟
  مرسی

  ۰
 60. cheraghi49 گفت:

  با سلام وتبریک سال نو وتشکر از مطالب بسیار آموزنده باشگاه

  ۰
 61. cheraghi49 گفت:

  باسلام مجدد وخدا قوت
  آیا در باشگاه می توان سئوالات خود را درمورد خرید وفروش سهام هم مطرح نمود در صورت جواب مثبت در کدام قسمت ؟
  با سپاس

  ۰
 62. arya08272 گفت:

  واقعا ممنون از سوال خوبتون از صورتهای مالی

  ۰
 63. agah07314 گفت:

  میگم نمیشه سود خودمون رو بفهمیم؟مثلا کسی ۱۰۰۰ سهم اگه از یه شرکتی بخره این سودش چطوری میشه حالا مثلا با یه قیمتی مثلا ۱۲۸۸ ریال ؟ماهانه بهش سود تعلق میگیره چطوریه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در سامانه آنلاین آسا با مراجعه به بخش دارایی ها میتوانید سود تحقق یافته و سود تحقق نیافته هر سهم خریداری شده خود را مشاهده نمایید.

   ۰
 64. ali asadi گفت:

  سلام و خدا قوت خدمت شما.ما اگر بخواهیم که بهترین انتخاب را برای سرمایه گذاری در این شرکت ها باتوجه به مطالب اراعه شده داشته باشیم لازم است که عملکرد همه ی شرکت ها اعم از صورت های مالی و ... را بررسی کنیم یا خیر؟یا میتوان با بررسی چند نکته کلیدی شرکت مورد نظر خود را انتخاب کنییم؟اگر جواب مثبت است نکات کلیدی در این خصوص چه چیزهایی میتواند باشد؟؟باتشکر فراوان

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   با توجه به اینکه شرکت‌های فعال در بازار سرمایه تعداد زیادی هستند بررسی تمام این شرکت‌ها کار سختی خواهد بود. بهتر است ابتدا شرکت‌ها را بر اساس چند فاکتور مهم (شناوری، نقد شوندگی، صنعت و ...) فیلتر کرد و در نهایت بین چند شرکت به مقایسه بپردازیم که عواملی نظیر تغییرات مقدار فروش تغییرات حاشیه سود تغیرات هزینه های مالی تغییرات سود سرمایه گذاری میتواند مهمتر باشد.

   ۰
 65. agah24362 گفت:

  سلام
  یه سوال.
  شرکت x میاد ۲۰ درصد سهامشو می فروشه به من و ۸۰ درصد رو نگه میداره حالا اگه از اون ۸۰ درصد، ۱۰ درصد دیگه رو عرضه کنه برای منی که ۲۰ درصد سهام شرکت رو دارم از محل این فروش سودی در صورت مالی شناسایی میشه.؟؟؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   خیر. شرکت X هنگامیکه بخش دیگری از سهامش را عرضه میکند در واقع سهامدار یا سهامداران عمده آن در حال فروش آن سهم هستند و سود (زیان) حاصل از فروش سهم، متوجه آنها خواهد بود. بعنوان مثال آقای حسینی سهامدار عمده شرکت A است و پس از فروش ۲۰درصد از سهم شرکت، مجددا تصمیم به فروش ۱۰درصد دیگر از سهم را دارد. حال سود حاصل از فروش این ۱۰درصد متعلق به آقای حسینی است و ارتباطی به درآمدهای شرکت ندارد.

   ۰
 66. هما گفت:

  باسلام وخسته نباشید

  میخواستم ببینم سود هر سهم روزانه حساب میشه ؟؟مثلا اون ۶۶تومنی که فرمودین تو یه ماه میشه۱۹۸۰ تومن واسه یه سهم درسته؟؟
  مثلا کسی که ۲۵۰ سهم داره وسود هر سهمش ۶۶تومنه,ماهانه ۴۹۵۰۰۰تومن میشه؟؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی در کجای مطلب گفته شده که ۶۶تومان برای هر سهم، در یک ماه میشه ۱۹۸۰تومان؟ و ۲۵۰ سهم با سود ۶۶تومان، با چه فرمولی به عدد ۴۹۵۰۰۰ تومان رسیدید؟؟
   خواهشمند است سوال خود را واضح تر و توضیح بیشتر، اعلام فرمایید.
   با تشکر

   ۰
 67. نیما گفت:

  لیست dps شرکتها رو چطور یکجا دانلود کنم

  ۰
 68. AH7980 گفت:

  چقدر این مطلب کارآمد بود

  ۰
 69. همایون گفت:

  سلام
  مقدار هفت ملیون ماهانه طی مدت ۲۴ماه با سود بیست درصد برداشت کنم چقدر باید سرمایه گذاری کنم ؟
  ممنون

  ۰
 70. AM0218 گفت:

  اگه سهام یه شرکتی رو داشته باشیم و موقع تقسیم سود سالیانه برسه، شرکت چطوری اون سود رو به ما میرسونه؟ آیا سود به حساب کارگزاریمون واریز میشه؟ یا به حساب بانکی؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   برخی از شرکتها یک تاریخی را مشخص می‌کنند که سهامداران با در دست داشتن کارت ملی به بانک عامل مراجعه و سود را دریافت میکنند . برخی از شرکتها نیز اطلاعات حساب بانکی سهامداران را دریافت میکنند و خودشان در زمان مشخصی به حساب بانکی سهامداران واریز می‌کنند

   ۰
 71. علی گفت:

  سلام خسته نباشید خیلی ممنون میشم اگر سوالمو پاسخ دهید من مقداری گیج شدم من در سال ۸۹ چند سهم شرکت پیتروشیمی اصفهان خریدم الان چطور میتوانم ارزش هر سهممو بفهمم ؟؟؟

  ۰
  • azimpour گفت:

   با سلام و احترام دوست گرامی
   با بخش امور سهام شرکت تماس بگیرید و درخواست آخرین برگ سهمتان را داشته باشید تا مشخص شود در حال حاضر چه تعداد برگه سهم دارید سپس می‌توانید قیمت پایانی معاملات در آن روز را در سایت tsetmc.com ملاحظه فرمایید.

   ۰
 72. AA2981 گفت:

  سلام
  انواع سود بارارسرمایه؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام
   شما میتوانید از طریق نوسانات قیمت سهام و سود مجامعی که به صورت سالیانه تقسیم می‌شود، در بازار سرمایه سود دریافت کنید.

   ۰
 73. AO8926 گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون
  در گزارش های مالی یه شرکت کنظور از "هزینه مالی" چیه؟

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام
   به عنوان مثال بهره بانکی، هزینه های کارمزد، هزینه های کارشناسی و بازرسی، جرایم و عوارض و ... است.

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: