قرارداد آتی صندوق طلا و بازگشت طلا به بازار آتی بورس کالا

 • ۸ تیر ۱۴۰۰
 • bashgah1
 • ۲۲ نظر
 • ۳۹۷ مشاهده
قرارداد آتی صندوق طلا و بازگشت طلا به بازار آتی بورس کالا

بورس کالای ایران، بار دیگر نوعی از قراردادهای آتی با محوریت دارایی پایه طلا را فعال کرد.قرارداد آتی صندوق طلا، ضمن تنوع بخشیدن به بازارهای آتی به علاقه‌مندان سرمایه‌گذاری در این بازار اجازه می‌دهد با پیش‌بینی افزایش یا کاهش قیمت طلا به خرید و فروش این کالا در آینده بپردازند.

در این مطلب عناوین زیر را بررسی خواهیم کرد:

راه‌اندازی قرارداد آتی صندوق طلا

صندوق طلا چیست؟

قرارداد آتی صندوق طلا چیست؟

ویژگی‌های قرارداد آتی صندوق طلا

حداقل سرمایه برای ورود به بازار آتی صندوق طلا

مشخصات قرارداد آتی صندوق طلا

راه‌اندازی قرارداد آتی صندوق طلا

قرادادهای آتی از یک کالای پایه مشتق می‌شوند. در بورس کالای ایران، این کالای پایه مشخص است و قراردادهای آتی تنها روی بعضی از کالاهای معین بسته می‌شود.

پس از توقف قراردادهای آتی سکه طلا در شهریور ۱۳۹۷، بازار آتی با بستن قرارداد روی محصولات کشاورزی (زعفران، زیره سبز و پسته) به کار خود ادامه داد. با این حال، فعالان این بازار همواره جای خالی قراردادهای آتی مبتنی بر طلا را حس می‌کر‌دند.

در اسفند ۱۳۹۹ و با راه‌اندازی قراردادهای آتی نقره، گمان می‌رفت که این نوع از قراردادها، جایگزین مناسبی برای قراردادهای آتی سکه باشد اما واقعیت با انتظارات اندکی تفاوت داشت. بالاخره بورس کالا تصمیم گرفت تا قراردادهای آتی صندوق طلا را در تیر ماه ۱۴۰۰ راه‌اندازی کند و به این ترتیب ضمن تنوع بخشیدن به دارایی‌های پایه بازار آتی، یک قرارداد طلامحور را به بازار عرضه کند.

در این مطلب به سراغ این موضوع رفته‌ایم و شما را با قراردادهای آتی صندوق طلا در بورس کالای ایران بیشتر آشنا می‌کنیم. با ما همراه شوید.

صندوق طلا چیست؟

قبل از این که به معرفی قرارداد آتی صندوق طلا بپردازیم، لازم است ابتدا با صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا به عنوان دارایی پایه این نوع از قراردادهای آتی بیشتر آشنا شویم.

صندوق‌های طلا، به عنوان صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک قابل معامله در بورس، با جمع‌آوری منابع مالی سرمایه‌گذاران خرد، عمدتا در اوراق مبتنی بر طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند. چنان چه قیمت طلا با رشد همراه شود، خالص ارزش دارایی‌های این صندوق افزایش پیدا می‌کند و برعکس این حالت هم ممکن است.

معامله‌گرانی که تمایل دارند در یک بازار مبتنی بر طلا سرمایه‌گذاری کنند اما تخصص و زمان کافی برای تحلیل این بازار را ندارند، می‌توانند واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا را در بورس خریداری کنند.

مدیران این صندوق‌ها، تخصص و مهارت کافی برای حضور در این بازار را دارند و از سرمایه جمع‌آوری شده از سرمایه‌گذاران خرد استفاده می‌کنند و به سرمایه‌گذاری در این بازار می‌پردازد. به این ترتیب هزینه و زمان تحلیل برای سرمایه‌گذاران کاهش پیدا می‌کند.

در حال حاضر در ایران ۴ صندوق سرمایه‌گذاری طلا قابل معامله در بورس با نمادهای طلا، زر، گوهر و عیار وجود دارد. بورس کالا هم بزرگ‌ترین صندوق طلا را، که از حجم معاملات بالا و نقدشوندگی بیشتری برخوردار بوده است، به عنوان دارایی پایه اولین قرارداد آتی صندوق طلا انتخاب کرده است.

با توجه به ترکیب دارایی‌های صندوق طلا طبق اساسنامه، عمده سرمایه این صندوق‌ها روی گواهی سپرده سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌شود.

با توجه به این که قیمت سکه طلا متاثر از قیمت طلای جهانی و نرخ دلار در داخل کشور است، در شرایطی که این دو فاکتور یا هر یک از آن‌ها نزولی باشد ارزش خالص دارایی‌های صندوق کاهش پیدا می‌کند و سرمایه‌گذاران دچار ضرر می‌شوند.

برای پیشگیری از این نوع ضرر و زیان‌ها می‌توان در کنار خرید واحدهای این صندوق‌ها، از قراردادهای آتی صندوق طلا هم استفاده کرد.

قرارداد آتی صندوق طلا چیست؟

قرارداد آتی صندوق طلا، قراردادی است که بر مبنای آن خریدار متعهد می‌شوند در زمان مشخصی در آینده (مثلا یک ماه بعد) ۱۰۰۰ واحد صندوق سرمایه گذاری صندوق طلا را با قیمت مشخصی از فروشنده بخرد و فروشنده متعهد می شود در آن زمان مشخص، ۱۰۰۰ واحد صندوق سرمایه گذاری صندوق طلا را با قیمت مشخص به خریدارِ قرارداد آتی بفروشد.

نکته: اندازه قرارداد آتی صندوق طلا ۱۰۰۰ واحد در نظر گرفته شده است.

چنان چه معامله‌گری پیش‌بینی افزایش قیمت طلا را داشته باشد، می‌تواند در بازار آتی صندوق طلا (با فرض ثابت ماندن سایر شرایط) اقدام به اخذ موقعیت خرید کند. با صحیح بودن پیش‌بینیِ معامله‌گر و رشد قیمت ها، معامله‌گر می‌تواند اقدام به فروش موقعیت خرید خود کند و سود به دست آورد. از سوی دیگر، معامله‌گری که پیش‌بینی کاهش قیمت طلا را دارد، می‌تواند علی رغم نداشتن واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری طلا، تنها با واریز وجه تضمین، اقدام به فروش در بازار آتی کند. چنانچه پیش‌بینی معامله‌گر صحیح باشد قیمت قراردادهای آتی با کاهش مواجه شود، معامله‌گر می‌تواند با انجام یک معامله خرید، اقدام به بستن موقعیت خود کند و از این معامله سود به دست آورد.

ویژگی‌های قرارداد آتی صندوق طلا

بسیاری از معامله‌گران، فعالیت در بازار آتی صندوق طلا را بر بازار نقدی صندوق طلا ترجیح می‌دهند اما دلیل این علاقه‌مندی چیست؟

قراردادهای آتی دو ویژگی منحصر به فرد دارند که سبب جذابیت آن‌ها در میان سرمایه‌گذاران شده است. در زیر این دو ویژگی را به تفصیل توضیح می‌دهیم.

دو طرفه بودن بازار

همان طور که اشاره کردیم، اگر قیمت طلا با افزایش همراه شود سرمایه‌گذاران صندوق طلا منتفع می‌شوند. اما اگر قیمت طلا کاهش پیدا کند، خالص ارزش دارایی‌های صندوق طلا افت می‌کند و سرمایه‌گذاران دچار ضرر می‌شوند.

این در حالی است که در بازار آتی صندوق طلا، به دلیل ماهیت تعهدی، امکان کسب سود از ریزش قیمت‌ها هم وجود دارد. در واقع سرمایه‌گذاران بدون داشتن واحدهای صندوق طلا، در صورت پیش‌بینی ریزش قیمت‌ها، می‌توانند اقدام به اخذ موقعیت فروش در این بازار کنند.

چنان چه پیش‌بینی آن‌ها صحیح باشد و بازار نزولی شود، دارندگان موقعیت فروش سود می‌کنند، در واقع دو طرفه بودن بازار آتی امکان کسب سود از ریزش قیمت‌ها را هم برای معامله‌گران فراهم می‌کند.

وجود اهرم مالی

در بازار آتی برای انجام معامله نیاز به پرداخت کل ارزش معامله نیست و با داشتن تنها درصدی از سرمایه مورد نیاز، می‌توان به معامله‌گری در این بازار پرداخت. در واقع هر معامله‌گر می‌تواند چندین برابر سرمایه خود در بازار آتی سرمایه‌گذاری کند.

وجود اهرم‌های مالی در بازار آتی یکی از دلایل محبوبیت این بازار در میان سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود. به طور مثال اگر اهرم مالی ۵ باشد، معامله‌گر تنها یک پنجم ارزش معامله را پرداخت می‌کند، یا به بیان دیگر با یک درصد تغییر در قیمت، سود یا زیان معامله‌گر ۵ درصد می‌شود.

البته اهرم مالی در این بازار مانند شمشیر دو لبه است. وجود اهرم مالی در کنار مزایایی که دارد بسیار پرریسک است و می‌تواند زیان‌های سنگینی را در صورت نداشتن پیش‌بینی صحیح بر معامله‌گران تحمیل کند. بنابراین توصیه می‌شود معامله‌گران قبل از ورود به این بازار با اصول و مفاهیم بازار آتی به خوبی آشنا شوند.

حداقل سرمایه برای ورود به بازار آتی صندوق طلا

حداقل سرمایه برای ورود به بازار آتی صندوق طلا، برابر با یک وجه تضمین است. وجه تضمین قرارادهای آتی صندوق طلا حدودا ۲ میلیون است.

لازم به ذکر است که علاقه‌مندان ورود به بازار آتی صندوق طلا باید کد مشتقه کالا داشته باشند. بنابراین اگر فردی قصد ورود به این بازار و سرمایه‌گذاری در قرارداد آتی صندوق طلا را دارد، باید ابتدا کد مشتقه کالا بگیرد. در مطلب «نحوه دریافت کد مشتقه کالا» می‌توانید با فرآیند دریافت این کد بیشتر آشنا شوید.

مشخصات قرارداد آتی صندوق طلا

دارایی پایه: صندوق طلای لوتوس

اندازه قرارداد: ۱۰۰۰ واحد

استاندارد تحویل: واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلای لوتوس

حد نوسان قیمت روزانه: حداکثر تا (+/-) ۵%

نماد معاملاتی: ETCMMYY

حداقل تغییر قیمت سفارش: ۱۰ تومان

واحد قیمت: ریال به ازای هر واحد

ساعت معامله: در تمامی روزها ۱۰:۰۰ الی ۱۵:۰۰

سقف مجاز موقعیت‌های تعهدی باز و معاملات: ۲۰۰ موقعیت در هر نماد معاملاتی (حقیقی و حقوقی)

جریمه نکول: ۱% ارزش قرارداد بر اساس قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی

سخن آخر

بازار آتی صندوق طلا به دلیل ویژگی‌هایی چون دو طرفه بودن بازار و وجود اهرم مالی از جذابیت بالایی برای سرمایه‌گذاران برخوردار است. در این بازار شما می‌توانید بدون نیاز به پرداخت کل ارزش معامله به بستن قرارداد آتی صندوق طلا اقدام کنید و علاوه بر افزایش قیمت‌ها، از پیش‌بینی درست کاهش قیمت‌ها در بازار طلا هم سود ببرید. برای ورود به بازار آتی و کسب سود از این بازار هم باید آموزش دیده باشید و با شناخت کامل، نسبت به اخذ موقعیت خرید یا فروش در قرارداد آتی صندوق طلا اقدام کنید.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

22 پاسخ به “قرارداد آتی صندوق طلا و بازگشت طلا به بازار آتی بورس کالا”

 1. ولی الهویردیزاده گفت:

  عالی بود

  ۱
 2. جعفر محمودی گفت:

  به نظرم طلا روند افزایشی خواهد داشت

  ۱
 3. مسعود گفت:

  این بازار هر روز داره جذاب تر می شه امیدوارم معاملات سکه را هم اضافه کنند چون هیچ بازاری به شفافی این بازار نیست.

  ۲
 4. محمد گفت:

  این بازار داره روز به روز بهتر میشه پولها از رمز ارزها دارن میان سمت بورس

  ۰
 5. افشین گفت:

  با سلام؛

  خبر خوبیه ولی بازار آتی چندتا مشکل جدی داره که طی این ۵ سال گذشته، هیچوقت براش فکر نشد:

  ۱) روزهای پنجشنبه بازار آتی دایر هست ولی دارایی پایه متناظرش، معامله نمیشه (تعطیل است).

  ۲) هر روز باید شامل دو جلسه معاملاتی صبح و عصر باشه (هر جلسه ۲ ساعت و نیم ؛ مثلا ۱۰:۳۰ تا ۱۳:۰ و ۱۵:۳۰ تا ۱۸:۰) که بیشترین همپوشانی و نزدیکی به بازارهای فیزیکی در سطح کشور رو داشته باشه.

  ۳) جریمه نکول در سررسید قرارداد آتی در حال حاضر ۱% (برای زعفران و صندوق طلا) است که با توجه به آمار تامل برانگیز حجم قراردادهای نکول شده در اغلب سررسیدهای سنوات گذشته، قطعا این ۱% کارکرد موثری نداشته و باید حداقل ۲ یا ۳% در نظر گرفته و اعمال بشه. ضمن اینکه، میزان نوسانات روز بعد از سررسید آتی، در معاملات دارایی پایه متناظر، معمولا بالاتر از ۱% هست و این عملا به نفع نکول کنندگان و به ضرر متعهد شدگان به قرارداد آتی هست.

  ۴) ضریب اهرم معاملات آتی در اکثر بازارهای بین المللی، مضاربی از حداقل ۱۰ است (حتی تا ۱۰۰۰) اما متاسفانه بورس کالا، این اهرم را در معاملات آتی داخل ایران، بشدت پایین نگه داشته و مثلا در مورد زعفران یا صندوق طلا این عدد زیر ۴ هست ! که قطعا از جذابیت معاملات برای فعالان اینگونه بازارها کم میکنه. بهتره با تجدیدنظر در این سیاست و کاهش نسبت وجه تضمین به ارزش قرارداد (یعنی افزایش ضریب اهرم معاملات) موجبات افزایش حجم و عمق بازار و استقبال فعالان، بیش از پیش فراهم بشه.

  ممنون میشم این موارد رو به هر طریقی که صلاح میدونید به گوش مسئولان و مدیران محترم بورس کالا (از جمله جناب ناصرپور، معاونت محترم عملیات بازار مشتقه) هم برسونید ..

  ۰
  • پژمان گفت:

   با تشکر از توضیحات خوبتون،
   در مورد بند ۱،ضمن تایید کامل مطلب شما،اشکال کار رو در کارشناسان اصلی بورس مشتقه میبینم. اصولا نگاه به آربیتراژ یا هج ندارند. از مزایای آتی و اختیار هی در مورد کم کردن ریسک میگند و مینویسند،خب یکی از مهمترینهاش همین باز بودن بازار دارایی پایه ست.

   در مورد بند ۴ اگر خاطرتون باشه در آتی سکه با اهرم ۱۰ شروع شد(و حداقل وجه تضمین هم ۶۰ درصد بود نه ۷۰ درصد)،منتها با نوسانات شدید قیمت تعداد خیلی زیادی کال مارجین میشدند و بازارهای جبرانی مرتب تشکیل میشد و ورشکسته ها زیاد میشدند. از اینجا بود که اهرم رو کم کردند.
   همین مشکل اگر دلار بازم بخواد نوسانات شدید داشته باشه تکرار میشه.
   ولی شاید بشه برای کسایی که آربیتراژ میکنند پیشنهاداتی برای تغییر اهرم به بورس کرد. یک چیزی مثل اختیار فروش «تبعی» که در بازار سهام وجود داره.

   ۰
   • افشین گفت:

    جناب پژمان گرامی؛
    ممنونم از توجه و توضیحات شما ..
    واقعیت اینه که من در سنوات گذشته هم چندین بار بصورت مکتوب و از طریق ایمیل و فکس، پیشنهاداتی رو جهت بهبود فرآیند معاملات آتی، برای مدیران محترم بورس کالا ارسال کردم اما متاسفانه هیچوقت نه خبری شد و نه جوابی گرفتم ازشون !
    شما به گردش مالی بازار آتی نگاه کنید و اون رو با معاملات سهام مقایسه کنید یا معاملات رمزارزها ..
    واقعا باعث شرمندگی و یأس میشه وقتی میبینیم همچین بازاری که باید بسیار پویا و پرحجم معامله بشه؛ اینقدر سوت و کوره !!
    دلیل اصلیش هم اینه که نهاد ناظر، بجای تعریف مقرراتی که باعث ترغیب و تشویق معامله گران بشه و گماردن یه بازارگردان خبره که بتونه گردش مالی بزرگی در معاملات ایجاد کنه؛ متاسفانه داره درست برعکس عمل میکنه ..
    اولا اهرم معاملات آتی حتما باید حداقل ۱۰ باشه و نه کمتر. اینطوری، جذابیت نوسانگیری ایجاد میشه و عمق و حجم معاملات افزایش پیدا میکنه.
    ثانیا در کشوری که تورم سالانه بالای ۴۰% و گاها تا ۶۰% داره ؛ فاصله قیمتی بین بازار نقدی و آتی در سررسیدهای دوماهه ، باید حداقل ۱۲% باشه (البته با احتساب تمامی کارمزدهای معاملاتی مترتب و هزینه های انبارداری بورس کالا برای دارایی پایه متناظر و ..) تا آربیتراژگران رو جذب بازار کنه و علاوه بر افزایش عمق و حجم معاملات آتی، شاهد رونق در معاملات دارایی پایه و واقعی تر شدن قیمتها و ایجاد مرجعیت برای بازارهای کالایی در بورس کالا باشیم.
    اما در حال حاضر، به طرز عجیبی، این فاصله ها رو کاهش داده اند و رسیده به ماهانه ۳% که ۱% از اون هم بابت کارمزدها و هزینه انبار، کم میشه و خالص میشه ۲% !!! یعنی هیچ جذابیتی برای ورود معامله گران باقی نمی مونه.
    عرض بنده این نیست که نوسانات در قیمت دارایی پایه باید زیاد باشه یا اینکه قیمت دارایی پایه باید متناسب با نرخ تورم کشور، رشد کنه .. بنده عرض میکنم باید بازارگردان آتی، فاصله قیمتی در سررسیدهای آتی رو طوری (نسبت به قیمت نقدی) جذاب کنه که آربیتراژگران زیادی رو جذب بازار کنه و در واقع؛ نوسانات کاذب و نامطلوب رو از دارایی پایه به بازار آتی که ذاتش، نوسان و هیجان و ریسک پذیری و اهرم بالای معاملاتی هست، منتقل کنه.
    در غیراینصورت، بازار آتی مثل همین دو سه سال گذشته، کم رمق و بی جان و بی خاصیت باقی خواهد موند.
    ببخشید عرایض بنده طولانی شد ..
    موفق باشید.

    ۰
 6. مهدی گفت:

  کارمزد بازار آتی به چه صورت هست و ایا میشه با همون کد بورسی وارد شد

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   طبق دستورالعمل بورس کالا (مشخصات قراردادها) "کارمزد معاملات آتی کالا" به‌صورت ۰.۰۰۰۶۸ ارزش قرارداد است. دقت نمایید کارمزد درصدی از ارزش قرارداد است؛ یعنی برای محاسبه کارمزد ابتدا می‌بایست ارزش قرارداد را محاسبه کرده و سپس در رقم ۰.۰۰۰۶۸ ضرب نمود. کارمزد پرداخت‌شده توسط معامله گران به نسبتی که در دستورالعمل‌های بورس کالا تعیین شده است بین کارگزار، بورس کالا و سازمان بورس تقسیم می‌شود.همچنین توجه داشته باشید که برای دریافت کد
   آتی، کد بورسی نیز باید داشته باشید.

   ۰
 7. پژمان گفت:

  بازار آتی سکه اوایل از ساعت ۱۰ تا ۱۷ فعال بود. بعد بخاطر اینکه قیمت سکه کاملا متاثر از قیمت انس جهانی بود و اوج نوسانات در بازار لندن صورت میگرفت که حداقل ۳:۳۰ از ایران عقب تره،برای اینکه در روز بعد قیمتها با گپ بزرگ باز نشند ساعت رو از ۱۰ تا ۱۹ کردند که قیمتها با بازار جهانی مطابقت بیشتری داشته باشه.

  این ساعت فعلی فعالیت بازار آتی قطعا در آینده مشکل به بار خواهد آورد. پس با توجه به تجربه قبلی بهتره از همین الان فکری برای ساعت کاری بکنند. در حال حاضر هم بیشتر یا شاید تمام معاملات اینترنتی انجام میشه و اضافه کردن ساعت فکر نمیکنم مشکلی ایجاد کنه.

  ۲
 8. سعادت گفت:

  مثل همیشه عالی

  ۱
 9. پژمان گفت:

  همونطور که در بالا نوشتم بالا بردن اهرم در اقتصادی مثل ما که شکنندگی زیاد داره و قیمتها در مدتی کوتاه با شیب زیاد بالا یا پایین میرند ریسک زیادی رو به معامله گران و کارگزاریها تحمیل میکنه و بورس کالا قبول نمیکنه.

  ولی میشه ساز و کاری برای آتی تعریف کنند که اگر گواهی سپرده کالایی یا صندوق کالایی رو به بورس عرضه کنیم برابر مقدار گواهی با اهرم ۴ برابر معاملات معمولی در آتی فروش بذاریم. و اگر فرد قبل از سررسید از گواهیهاش بفروشه،بسته به مقدار اهرم فروش آتی به صورت معمولی برگرده.
  این البته کاملا قابل انجامه، اگر شما در آتی در یک سررسید خرید بگیرید و در سررسید دیگه ای فروش بگیرید،طوری طراحی شده که فقط یک وجه تضمین احتیاج هست و نه ۲ تا،،، پس برای این پیشنهاد من هم راه حل برنامه نویسی ساده ای وجود داره.

  یک مثال بزنم:
  من ۱۰۰۰۰ واحد از صندوق لوتوس خریداری کردم و همزمان ۱۰ موقعیت فروش در آتی میگیرم. وجه تضمین معمولی هر موقعیت ۲ میلیون تومانه و پیشنهاد من اینه که برای این ۱۰ پوزیشن بجای ۲۰ میلیون تومان، ۵ میلیون تومان وجه تضمین بخواند.
  و اگر قبل از سررسید بهردلیلی من ۴۰۰۰ واحد لوتوس رو بفروشم برای ۴ موقعیت فروشی که دارم و الان دیگه آزاد شده مجبور شم ۴ تا یک و نیم میلیون به عنوان وجه تضمین اولیه واریز کنم.(چون دیگه این ۴ موقعیت فروش کم ریسک نیست) و ۶ موقعیت فروش هنوز در بستر آربیتراژ و بدون ریسک هستند و نیازی به وجه اضافه ندارند.

  دلیلش هم واضحه،من وقتی آربیتراژ میکنم ریسکم صفره،بنابراین بورس کالا هم میتونه وجه تضمین کمتری ازم بخواد.

  ۲
 10. وحیده گفت:

  طلا روند افزایشی خواهدداشت. بازار بسیار جذابی است.

  ۲
 11. علی گفت:

  طلا روند افزایشی خواهد داشت

  ۰
 12. ابوالفضل قمیان گفت:

  عالی

  ۰
 13. مهدی گفت:

  قیمت طلا افزایش پیدا بکنه قدرت خرید مردم برای طلا کم میشه و وارد رکود میشه

  ۰
 14. پژمان گفت:

  جناب افشین عزیز،
  منم در چند سال ایمیل به چند تا از مدیران ارشد بورس کالا و مشتقه فرستادم،اما دریغ که حتی اعلام وصول هم نمیکنند! چه برسه به اینکه بخونندش یا بخوان از مطالب استفاده ای بکنند!

  از ما که قبول نکردند ولی من از مسوولین آگاه به عنوان یک کارگزاری بزرگ درخواست دارم که مطالب رو به گوش افراد ذیربط بورس کالا برسونند. از جمله پیشنهاد من برای کاهش وجه تضمین برای معاملات آربیتراژ که در بالا نوشتم.

  ۱
 15. پژمان گفت:

  جناب افشین عزیز،
  منم واقعا نمیدونم که چرا بازار آتی انقدر غریب و مهجور مونده؟!! بازار بورس سهام ایران یک بازار «یک طرفه» کسالت آوره،کمتر تحلیل پذیره و بیشتر جو غیر منطقی جلوش میبره(حداقل در دوران رشد بازار که اینه)،کارمزد بالا داره،و جدیدا یک مشکل هم بهش اضافه شده و اونم صف خرید یا فروش بسیار زیاده که اینم یکی از نقص هاشه. (همه بازارهایی که رنج مثبت منفی قیمت دارند دچار صف میشند اما گاهگاهی و به ندرت،،،ولی در سهام به خصوص صفهای فروش چند روزه متوالی اونم نه در چند تا سهم محدود بلکه در ۷۰-۸۰ درصد بازار دیده میشد!)

  حتما باید مسوولین بورس اوراق و کالا تبلیغ زیادی برای بازارهای مشتقه بکنند. ولی برام جالبه که اینهمه افراد جوون با فکر باز که در بازار سهام فعالیت دارند چرا خودشون نمیاند به سمت آتی؟!! بدتر از همه اینه که بعضیها به سمت بازار پر ریسک فارکس یا جدیدا به سمت بازار خیلی پر ریسک تره ارزهای دیجیتال میرند ولی سراغ آتی ایران نمیاند!

  ۱
 16. پژمان گفت:

  منم با نظر افشین خان موافقم که باید آربیتراژ بازار آتی به سمت سود بیشتر سوق پیدا بکنه،به خصوص در قسمتهای کشاورزی(زعفران،زیره،پسته،خرما). اینکار در اصل برای بیمه قیمتی تولیدکننده ست و میشه هج کردن تولیدکننده،،و اطمینان از فروش با قیمت مناسب بدون نگران شدن از پایین اومدن قیمت توسط دلالها در موقع اضافه شدن عرضه بر تقاضا(فصل برداشت)،،، و برای ما هم که میخوایم از این آربیتراژ سود مناسب بگیریم هم خوبه.

  متاسفانه آگاهی مردم عادی فعال در بورس ها(سهام و کالا) از معاملات مشتقه کمه،و بدتر اینکه حتی حرفه ایهای بازار بورس و مدیران fundها هم رقبتی به این معاملات نشون نمیدند. در حالی که میتونند برای مدیریت ریسک قسمتی از سرمایه رو در مشتقه سرمایه گذاری کنند،به خصوص صندوق های سرمایه گذاری کم ریسک.(آتی طلا و نقره برای این گروه جذاب تره)

  باز از مسوولین «آگاه» به عنوان یک کارگزاری بزرگ درخواست دارم که جمع بندی نظرات ما رو به مدیران ارشد بورس منتقل کنند.

  ۱
  • افشین گفت:

   دوست عزیزم، پژمان خان گرامی
   ممنونم از توجه شما به مطالب بنده و همینطور نکاتی که فرموده بودید (در سه پُست مجزا ..)

   بله، واقعیتش اینه که در دنیای امروز، بانکها و بیمه ها و صندوقهای بازنشستگی، با ترکیب ابزارهای مالی موجود در بازارها مثل همین گواهی سپرده کالایی و قرارداد آتی(فیوچرز) و اختیار معامله(آپشن) بر روی کالاها یا حتی صندوقهای مختلط(سهام/کالا) ؛ ضمن انجام وظایف "بازارگردانی" خودشون، نسبت به افزایش حجم و عمق معاملات در تمام این ابزارها و نیز کسب سود برای ذینفعان خود اقدام میکنند اما متاسفانه در کشور ما، میلیونها نفر فقط دنبال سیگنال خرید و فروش سهامی هستند که کمترین شناخت و تحلیلی هم ازش ندارند و فقط به کسب سود بادآورده علاقه مند هستند و باز هم متاسفانه؛ متولیان بازارهای مالی کشورمون، عملا (َشاید هم ناخواسته !) مشوق چنین رفتاری برای بازیگران بازارها هستند.
   حجم معاملات آتی کشاورزی و حتی صندوق طلا، واقعا تاسف باره ! در حالیکه پتانسیل خیلی خوبی برای انواع بازیگران بازارهای مالی داره ولی بقول شما، ظاهرا هنوز ناشناخته ست.

   بنده هم امیدوارم مدیران محترم کارگزاری آگاه که جزو صاحبنظران این حوزه هستند و حتما به مدیران بورس و بورس کالا هم دسترسی دارند، با ارائه پیشنهادات کارآمد، بتونن زمینه تعمیق و گسترش بازار آتی و اختیار معامله رو در آینده خیلی نزدیک، فراهم کنند.

   پاینده باشید

   ۰
 17. عباس گفت:

  ، شرکت در افزایش سرمایه باید با دید بلند مدت باشه.

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: