قراردادهای آتی زیره سبز (بورس کالا)

 • ۷ مرداد ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۱۲۴ نظر
 • ۲۰۰۹۷ مشاهده
معرفی قراردادهای آتی زیره سبز بورس کالا

در مطلب “معاملات گواهی سپرده زیره سبز” در خصوص مزایای این نوع گواهی سپرده کالایی، نحوه خرید و فروش، کارمزد معاملات و مخاطبان این نوع معاملات توضیح داده شد.

با توجه به آغاز معاملات زیره سبز در بازار آتی کالا، این مقاله برای آشنایی با این نوع قرارداد، سازوکار و نحوه معاملات آن، تهیه‌شده است.

معرفی قراردادهای آتی زیره سبز

معاملات قراردادهای آتی زیره سبز برای اولین بار در اردیبهشت سال ۹۳ وارد بازار مشتقه بورس کالای ایران شد. اولین معامله قراردادهای آتی زیره سبز (تحویل خردادماه) در تاریخ ۲۸ اردیبهشت سال ۹۳ در بورس کالای ایران کلید خورد. این در حالی بود که معامله‌گران زیره سبز در استان خراسان به‌صورت سنتی معاملات نقدی و مشتقه زیره سبز را انجام می‌دادند و تقریباً تمامی حالت‌های قراردادهای اختیار معامله و آتی، در بازار سنتی انجام می‌شد.

گفتنی است تجربه ورود قراردادهای آتی زیره سبز در سال ۹۳ به بورس کالا موفقیت‌آمیز نبود، به‌نحوی‌که حجم معاملات روزانه حداکثر به ۱۷ قرارداد می‌رسید. به همین دلیل قرارداد آتی زیره سبز در نیمه سال ۹۴ متوقف و از تابلو معاملات آتی حذف گردید.

در سال جاری (۱۳۹۸) پس از تجربه موفق قراردادهای مشتقه زعفران در بورس کالا، مجدداً قراردادهای آتی زیره سبز (۱۷ تیر ۹۸) وارد بازار مشتقه بورس کالا شدند. این بار، حجم معاملات قراردادهای زیره سبز در اولین روز کاری، بیش از دو برابر کلِ حجمِ معاملات سال ۹۳ و ۹۴ بود که نشان از استقبال فعالان از این ابزار مالی داشت.

نکته: لازم به ذکر است قراردادهای آتی زیره سبز، ماهیتاً شبیه به قراردادهای آتی زعفران است و تنها در برخی از مشخصات قرارداد با یکدیگر متفاوت هستند.

مهم‌ترین مشخصات قراردادهای آتی زیره سبز

از مهم‌ترین مشخصات قراردادهای آتی زیره سبز می‌توان به اندازه قرارداد، نماد معاملاتی، حداقل تغییر قیمت سفارش، سقف موقعیت تعهدی باز و … اشاره کرد.

اندازه قرارداد:

یکی از ویژگی‌های اصلی یک قرارداد آتی، اندازه هر قرارداد است. در قراردادهای آتی کالا، اندازه هر قرارداد توسط بورس تعیین می‌شود و سرمایه‌گذاران صرفاً می‌توانند مضرب‌های صحیحی از این مقدار را مورد معامله قرار دهند.

در حال حاضر، اندازه قراردادهای آتی زیره سبز در بورس کالا، ۱۰۰ کیلوگرم زیره سبز است. به عبارتی سرمایه‌گذاران طی انجام خرید یا فروش یک قرارداد آتی زیره سبز، ۱۰۰ کیلوگرم زیره خریداری نموده یا به فروش می‌رسانند.

با توجه به اینکه هر قرارداد شامل ۱۰۰ کیلوگرم است، بنابراین اگر سرمایه‌گذاری قصد خرید یا فروش ۶۰۰ کیلو زیره سبز را در معاملات آتی زیره سبز داشته باشد، می‌بایست ۶ قرارداد آتی زیره سبز خرید کرده یا به فروش برساند.

حداقل تغییر قیمت سفارشات (tick price)

برای واردکردن قیمت سفارشات، در سامانه معاملات آتی محدودیتی وجود دارد. به این صورت که قیمت‌های واردشده به سیستم، حتماً باید مضربی از یک عدد که توسط بورس تعیین‌شده، باشد. درواقع تغییر قیمت‌ها در آتی زیره سبز باید ۱۰ تومان به ۱۰ تومان انجام شود.

به‌عنوان‌مثال اگر معامله گری قصد واردکردن سفارشی باقیمت ۵۹٫۶۵۳ ریال دارد، ناچار است سفارش خود را بر روی یکی از قیمت‌های ۵۹٫۶۰۰ و یا ۵۹٫۷۰۰ قرار دهد.

حداقل قیمت تغییر سفارش در بازارهای مختلف متفاوت است و با توجه به شرایط بازار تعیین می‌گردد. در قرارداد آتی سکه، حداقل تغییر قیمت سفارش ۵۰۰ تومان تعیین‌شده بود، اما این مقدار در قراردادهای آتی زعفران و آتی زیره سبز ۱۰ تومان است.

نماد معاملاتی زیره سبز

در تابلو معاملات بازار آتی، هر سررسید با یک نماد مشخص، نمایش داده می‌شود. هر نماد معاملاتی متشکل از نام کالا، ماه و سال قرارداد است و تمامی نمادهای معاملاتی بایستی به تصویب هیئت پذیرش رسیده باشند.

در معاملات آتی زیره سبز، شما هر سررسید را با نام اختصاری آن می‌شناسید، درست مانند سهام که هر سهم با نماد خاص خود شناخته می‌شود. نمادهای معاملاتی قراردادهای زیره نیز از نام لاتین، سال و ماه قرارداد تشکیل می­‌شوند.

بر این اساس هر نماد معاملاتی برای زیره سبز به‌صورت CSMMYY است که در آن CS مخفف زیره سبز (cumin seed) است، MM علامت اختصاری ماه قرارداد (به‌صورت حروف انگلیسی) و YY سال قرارداد (به‌صورت عدد) است. به‌عنوان‌مثال نماد معاملاتی CSSH98 نشان‌دهنده قرارداد آتی زیره سبز تحویل شهریورماه ۹۸ است.

سقف موقعیت تعهدی باز

 بر اساس دستورالعمل اجرایی معاملات آتی، اتخاذ موقعیت‌های تعهدی باز با محدودیت‌هایی روبرو است؛ به این معنی که یک مشتری مجاز نیست بیش‌ازحد معینی که توسط هیئت پذیرش تعیین می‌شود، موقعیت تعهدی اخذ کند.

هم‌اکنون سقف موقعیت‌های تعهدی برای مشتریان حقیقی و حقوقی به شرح زیر است:

 مشتریان حقیقی:

مشتریان حقیقی مجازند در هر نماد معاملاتی (سررسید فعال) حداکثر ۳۰۰ موقعیت تعهدی خرید و موقعیت فروش اخذ نمایند.

مشتریان حقوقی:

اشخاص حقوقی مجاز هستند که ۳۰۰ موقعیت در هر نماد معاملاتی اخذ نمایند و این تعداد می‌تواند تا ۱۰ درصد موقعیت‌های تعهدی باز در آن نماد در بازار افزایش یابد.

بازارگردان:

بازارگردان مجاز است ۱۰۰۰ موقعیت در هر نماد معاملاتی اخذ نماید و این تعداد می‌تواند تا ۲۰ درصد موقعیت‌های تعهدی باز در آن نماد در بازار افزایش یابد.

حد نوسان قیمت روزانه، صف خرید و صف فروش در معاملات آتی زیره سبز

در قراردادهای آتی زیره سبز حد نوسان محدود به (%۵±) قیمت تسویه روز معاملاتی قبل است و امکان ثبت سفارش باقیمتی بالاتر و پایین‌تر از این بازه وجود ندارد.

مثلاً درصورتی‌که قیمت تسویه روز قبل ۵۹٫۶۸۷ ریال باشد، بالاترین و پایین‌ترین قیمت در روز معاملاتی جاری به این روش محاسبه می‌شود:

بالاترین قیمت: ‌ ريال ۶۲,۶۷۱ = (%۵ ×۵۹٫۶۸۷) + ۵۹٫۶۸۷

پایین‌ترین قیمت: ريال ۵۶,۷۰۲ ‌= (%۵×۵۹٫۶۸۷) – ۵۹٫۶۸۷

با توجه به اینکه حداقل تغییر قیمت هر سفارش ۱۰ تومان (۱۰۰ ریال) است، بورس برای تعیین دامنه نوسان روزانه این اعداد را گرد می‌کند. همیشه بالاترین قیمت را به پایین و پایین‌ترین قیمت را به بالا گرد می‌کند تا قیمت در محدوده ۵ درصدی قرار گیرد. با این توضیحات، بالاترین و پایین‌ترین قیمت به ترتیب ۶۲٫۶۰۰ و ۵۶٫۸۰۰ ریال می‌شود.

درصورتی‌که فروشندگان تمایل داشته باشند قیمتی بیشتر از این بازه را به‌عنوان قیمت فروش خود در سیستم ثبت نمایند، به دلیل محدودیت بازه مجاز، این امکان وجود ندارد. در این شرایط هیچ سفارش فروشی در سیستم ثبت نمی‌شود و به‌اصطلاح گفته می‌شود که بازار صف خرید است. این شرایط به ضرر دارندگان موقعیت تعهدی فروش و به سود دارندگان موقعیت تعهدی خرید می‌شود.

در شرایط کاهشی و انتظار ریزش بیشتر بازار و تمایل خریداران به خرید در قیمت‌های پایین‌تر، سفارش خریدی در سیستم ثبت نمی‌شود و در این شرایط با صف فروش مواجه می‌شویم که به ضرر دارندگان موقعیت تعهدی خرید و سود دارندگان موقعیت تعهدی فروش است.

وجه تضمین

در حال حاضر (تیر ۹۸) وجه تضمین در بازار آتی زیره سبز ۱۰ درصد ارزش قرارداد است. به بیان دیگر وجه تضمین برای قرارداد زیره سبز ۴۲۰ هزار تومان است؛ یعنی برای خرید و فروش هر کیلوگرم زیره سبز، وجه تضمینی معادل ۴۲۰ هزار تومان موردنیاز است. (حداقل مبلغ جهت خرید یا فروش برابر با ۴۲۰ هزار تومان است.)

نکته بسیار مهم: وجه تضمین از طریق شرکت بورس کالا تعیین می‌شود و ممکن در بازه‌های زمانی مختلف، مقدار دیگری باشد. لذا توصیه می‌شود همواره برای اطمینان از وجه تضمین جاری، به سایت بورس کالا مراجعه شود.

ساعت معاملاتی

بازه زمانی معامله قراردادهای آتی زیره سبز در روزهای مختلف، به شرح زیر است:

روزهای شنبه تا چهارشنبه: از ۱۰:۰۰ الی ۱۷:۰۰
روزهای پنجشنبه‌ها: ۱۰:۰۰ الی ۱۶:۰۰
آخرین روز معاملاتی: ۱۰:۰۰ الی ۱۵:۳۰

نکته: منظور از آخرین روز معاملاتی، تاریخ سررسید هر قرارداد است.

کارمزد معاملات قراردادهای آتی زیره سبز

در حال حاضر کارمزد هر قرارداد تعهدی خرید یا فروش در معاملات آتی زیره سبز، مطابق جدول زیر است:

 کارمزد معاملات آتی زیره سبز به ازای هر قرارداد (ریال)
شرحخریدفروشمجموع خرید و فروش
کارمزد سهم کارگزار۰٫۰۰۰۴ ارزش هر قرارداد۰٫۰۰۰۴ ارزش هر قرارداد۰٫۰۰۰۸ ارزش هر قرارداد
کارمزد شرکت بورس کالا۰۰۰
حق نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار۰۰۰

کارمزد تسویه و تحویل:

کارگزار۰٫۰۰۰۴ ارزش هر قرارداد برحسب آخرین قیمت تسویه
بورس کالا۰٫۰۰۱ ارزش هر قرارداد برحسب آخرین قیمت تسویه
جمع۰٫۰۰۱۴ ارزش هر قرارداد برحسب آخرین قیمت تسویه

 

نکته: ارزش هر قرارداد برابر با قیمت معامله ضرب‌در ۱۰۰ است.

مثال:

فرض کنید آقای احمدی ۲ معامله خرید روی قیمت ۴۳۰۰۰ تومان انجام می‌دهد. کارمزد این معامله به شرح ذیل است:

ارزش هر قرارداد × تعداد معامله × ۰٫۰۰۰۴

( ۴۳۰۰۰×۱۰۰)×۲×۰٫۰۰۰۴= ۳۴۴۰ تومان

برای معاملات فروش نیز به همین روش، کارمزد محاسبه می‌شود.

مشخصات قرارداد آتی زیره

سرمایه‌گذارانی که قصد فعالیت در بازار آتی زیره سبز را دارند می‌بایست از مشخصات قراردادهای آتی زیره سبز مطلع باشند. مشخصات کامل قراردادهای آتی زیره سبز در جدول زیر ارائه‌شده است.

نکته: منظور از آخرین روز معاملاتی، روز سررسید هر نماد است.

مشخصات قرارداد آتی زیره سبز

ردیف

موضوع

توضیحات

۱

قرارداد آتی پذیرش‌شده

قرارداد آتی زیره سبز

۲

دارایی پایه

زیره سبز

۳

استاندارد تحویل

۴

واحد قیمت

ریال به ازای هر کیلوگرم

۵

اندازه قرارداد

۱۰۰ کیلوگرم

۶

حد نوسان قیمت روزانه

حداکثر تا (%۵±) با توجه به قیمت تسویه روز قبل

۷

ماه قرارداد

تمامی ماه‌های سال به تشخیص شرکت بورس کالای ایران

۸

دوره معاملات

دوره معاملاتی در هر یک از نمادها در اطلاعیه معاملاتی مربوطه اعلام خواهد شد.

۹

تاریخ تحویل

مطابق تاریخ اعلام شده در اطلاعیه تحویل

۱۰

محل تحویل

انبارهای مدنظر بورس ۱۰ روز قبل از پایان دوره معاملاتی هر نماد توسط بورس اعلام خواهد شد.

۱۱

حداقل تغییر قیمت سفارش

۱۰۰ ریال برای هر گرم  معادل ۱۰،۰۰۰ ریال در هر قرارداد

۱۲

وجه تضمین اولیه

الف) وجه تضمین اولیه با توجه به فرمول محاسباتی زیر اخذ خواهد شد که با توجه به آن، تضامین طی زمان ثابت نبوده و به‌صورت پویا در حال تغییر خواهد بود. مبنای محاسبه وجه تضمین در این فرمول میانگین قیمت‌های تسویه در کلیه سررسیدهای قراردادهای آتی در دارایی پایه مربوطه تعیین شده است. اگر وجه تضمین محاسبه شده بر اساس فرمول زیر طی ۵ روز کاری متوالی کوچک‌تر از وجه تضمین جاری باشد. وجه تضمین باید بر اساس فرمول زیر تعدیل شود:

 A:  درصد وجه تضمین اولیه معادل %۱۰
 B:  میانگین قیمت‌های تسویه در کلیه سررسیدهای قراردادهای آتی دارایی پایه
 C:  براکت تغییرات وجه تضمین معادل صد هزار ریال
 S:  اندازه قرارداد معادل ۱۰۰

۱۳

حداقل وجه تضمین

۷۰% وجه تضمین اولیه

۱۴

حداکثر حجم هر سفارش

حداکثر تا ۲۵ قرارداد

۱۵

کارمزد معاملات (از بابت معامله هر قرارداد)

کارمزد کارگزار: ۰.۰۰۰۴ ارزش هر قرارداد

کارمزد شرکت بورس کالا: ۰ ریال

حق نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار: ۰ ریال

جمع کارمزد هر قرارداد تعهدی خرید یا فروش: ۰.۰۰۰۴ ارزش هر قرارداد

۱۶

کارمزد تسویه و تحویل

کارگزار: ۰.۰۰۰۴ ارزش هر قرارداد برحسب آخرین قیمت تسویه
بورس کالا: ۰.۰۰۱ ارزش هر قرارداد برحسب آخرین قیمت تسویهجمعاً: ۰.۰۰۱۴ ارزش هر قرارداد برحسب آخرین قیمت تسویه

۱۷

ساعات معامله

شنبه تا چهارشنبه: ۱۰:۰۰ الی ۱۷:۰۰
پنجشنبه‌ها: ۱۰:۰۰ الی ۱۶:۰۰
آخرین روز معاملاتی*: ۱۰:۰۰ الی ۱۵:۳۰

۱۸

نماد کالا

 CSMMYY نماد اختصاری CS ماه قرارداد MM و سال YY می‌باشد.

۱۹

سقف مجاز موقعیت‌های تعهدی بازار

اشخاص حقیقی:۳۰۰ موقعیت خرید و موقعیت فروش
اشخاص حقوقی:۳۰۰ موقعیت در هر نماد معاملاتی  و قابل‌افزایش تا %۱۰ موقعیت‌های تعهدی باز در آن نماد در بازار.
بازار گردان: ۱۰۰۰ موقعیت در هر نماد معاملاتی  و قابل‌افزایش تا %۲۰ موقعیت‌های تعهدی باز در آن نماد در بازار.

۲۰

قیمت تسویه

حجم معاملات مبنای محاسبه قیمت تسویه روزانه: ۳۰% حجم معاملات انجام‌شده منتهی به پایان آخرین جلسه معاملاتی هر روز

قیمت تسویه نهایی، قیمت تسویه روزانه در آخرین روز معاملاتی هر قرارداد است.

۲۱

مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل

 تا ۱۵ دقیقه پس از اتمام جلسه معاملاتی آخرین روز معاملاتی

۲۲

جریمه‌ها

 الف)  جریمه عدم ارائه رسید انبار از طرف مشتریان فروشنده،  یک درصد ارزش قرارداد بر اساس قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی است که به نفع خریدار کسر می‌گردد. همچنین درصورتی‌که قیمت بازار نقدی دارایی پایه از قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی بیشتر باشد تفاوت این دو نرخ به نفع مشتری خریدار از فروشنده اخذ می‌گردد.
 ب)  جریمه عدم واریز وجه  ارزش قرارداد بر اساس قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی از طرف مشتریان خریدار، یک درصد ارزش قرارداد می‌باشد که به نفع فروشنده از حساب مشتری خریدار کسر می‌گردد و چنانچه قیمت بازار نقدی دارایی پایه از قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی کمتر باشد تفاوت این دو نرخ به نفع مشتری فروشنده از خریدار اخذ می‌گردد.
 ج)  در تمامی موارد فوق کارمزد تسویه و تحویل هر دو سر معامله به نفع بورس از مشتری نکول کننده دریافت خواهد شد.

۲۳

سایر شرایط

هرگونه هزینه‌های مرتبط با انبار تا تاریخ تحویل به عهده فروشنده و پس از تاریخ تحویل به عهده خریدار می‌باشد.

سؤالات متداول در خصوص قرار آتی زیره سبز

معاملات آتی زیره سبز به چه طریقی صورت می‌گیرد؟

هر فرد برای انجام معاملات آتی زیره سبز می‌بایست کد آتی کالا (کد مشتقه کالا) داشته باشد. دارندگان کد آتی کالا (متفاوت از کد بورسی است) می‌توانند با ورود به سامانه آنلاین آتی آسا (onlineime.agah.com) و واریز وجه تضمین، اقدام به خرید یا فروش موقعیت‌های تعهدی زیره سبز نمایند.

مدارک لازم برای دریافت کد آتی کالا (کد مشتقه کالا)

 

تحویل و تسویه قراردادهای آتی زیره سبز چگونه انجام می‌شود؟

مبنای تحویل قراردادهای آتی زیره سبز، گواهی سپرده زیره سبز است. در حال حاضر سه نماد گواهی سپرده زیره سبز کیمیا بذر، گواهی سپرده زیره سبز دانش و گواهی سپرده زیره سبز بیهق در بورس، قابل معامله است ( در مطلب معاملات گواهی سپرده زیره سبز می‌توانید نحوه معاملات این نوع سپرده کالایی را مشاهده کنید).

لازم به ذکر است از هر یک از این دو نماد، برای تحویل قراردادهای آتی زیره سبز می‌توان استفاده نمود. گفتنی است که در آینده‌ای نزدیک، انبارهای دیگری برای پذیرش زیره سبز جهت سپرده کردن، از سوی بورس کالا تائید و معرفی خواهد شد و تعداد نمادهای گواهی سپرده زیره سبز افزایش خواهد یافت.

لیست انبارهای پذیرش‌شده در بورس کالا را از کجا می‌توان مشاهده کرد؟

با مراجعه به سایت بورس کالا (به نشانی ime.co.ir) می‌توانید لیست انبارهای پذیرش‌شده را ملاحظه کنید. برای مشاهده این لیست می بایت از طریق مسیر زیر اقدام کنید:

 انبارها ← فهرست انبارهای پذیرش‌شده ← زیره سبز

تحویل قراردادهای آتی زیره سبز به‌صورت حضوری است؟

خیر. تحویل کالا در قراردادهای آتی زیره سبز به‌صورت آنلاین و اتوماتیک خواهد بود و نیازی به مراجعه حضوری نیست.

جمع‌بندی:

معاملات آتی زیره سبز از تیرماه ۹۸ با استقبال چشم‌گیر علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه مواجه شد. سرمایه‌گذاران می‌توانند با داشتن کد معاملات آتی کالا اقدام به معامله قراردادهای آتی زیره سبز در روزهای معاملاتی اعلام‌شده، نمایند. از جمله مزیت‌های این بازار می‌توان به این موارد اشاره کرد: دوطرفه بودن بازار (امکان کسب سود از روند نزولی بازار)، داشتن اهرم مالی، امکان آربیتراژ کردن و پوشش ریسک نوسانات قیمت.

 

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

124 پاسخ به “قراردادهای آتی زیره سبز (بورس کالا)”

 1. AX5327 گفت:

  با سلام.
  ایا زیره سبز هم اندازه زعفران ارزش خرید و فروش دارد؟

  ۱
 2. AV3602 گفت:

  سلام
  من درخواست دادم برای کدبورسی الان خیلی وقت شده ولی هنوز نیومدن!!
  ممنون می شم پیگیری کنید.

  ۲
 3. AU6066 گفت:

  با سلام
  در صورت امکان فایل پاورپوینت از آموزش آن تهیه شود که بتوانیم آن را جهت استفاده بهتر دانلود کنیم

  ۶
 4. AA1671 گفت:

  ازروشن گری وارائه اطلاعات جامع به سهامداران سپاسگزارم.

  ۶
 5. AV2004 گفت:

  حق تقدم یعنی چه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   شرکت ها به منظور تامین منابع برای گسترش فعالیت های خود، افزایش رقابت و یا اصلاح ساختار شرکت، اقدام به افزایش سرمایه می کنند در صورتی که شرکت اندوخته ای نداشته باشد یا نخواهد از این محل برای افزایش سرمایه استفاده کند در این حالت از سهامداران خواسته می‌شود که مبلغ جدیدی را برای افزایش سرمایه به شرکت پرداخت کنند که در این صورت از طریق روش افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات، اوراقی تحت عنوان حق تقدم سهام را بین سهامداران منتشر و تامین مالی می کنند.

   ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   شرکت ها به منظور تامین منابع برای گسترش فعالیت های خود، افزایش رقابت و یا اصلاح ساختار شرکت، اقدام به
   افزایش سرمایه می کنند در صورتی که شرکت اندوخته ای نداشته باشد یا نخواهد از این محل برای افزایش سرمایه استفاده کند در این حالت از سهامداران خواسته می‌شود که مبلغ جدیدی را برای افزایش سرمایه به شرکت پرداخت کنند که در این صورت از طریق روش افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات، اوراقی تحت عنوان حق تقدم سهام را بین سهامداران منتشر و تامین مالی می کنند.

   ۰
 6. BB7909 گفت:

  ایا باید کد جدا برای معاملات اتی بگیریم؟

  ۳
 7. AV5711 گفت:

  با سلام. انشاالله بتوان در این بازار هم موفق عمل کنیم.

  ۲
 8. AY2417 گفت:

  با سلام
  مطلب بسیار جامع و آموزنده بود .
  با تشکر

  ۵
 9. AJ3668 گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  در بورس کالا چه چیزهایی میشه خرید کرد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   در بازار بورس کالا محصولات مختلفی از جمله محصولات کشاورزی مانند زیره و زعفران، محصولات نفتی و پتروشیمی، صنعتی و معدنی خرید و فروش می شود.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا به سایت بورس کالای ایران مراجعه کنید.

   ۱
 10. AP5165 گفت:

  با سلام چرا برای فروش یا خرید سهام اوراق بهادار آنلاین بازه۲+_درصد از آخرین قیمت معامله تعریف نموده اید که مخصوصا در سهمهای کوچک و در بازار به شدت ریزشی ما را به زحمت وزیان مالی میاندازد در صورتی که در کارگزاری های دیگر که از نرم افزار تدبیرپرداز برای معاملات آنلاین استفاده میشود این مشکل وجود ندارد ومعاملات در بازه قوانین بورس و فرابورس تعریف شده است.بررسی شود.با تشکر

  ۰
 11. AV1609 گفت:

  با سلام. برای دریافت وجه آتی چکار باید کرد.

  ۰
 12. AL4664 گفت:

  با سلام برای دریافت کد آتی باید حتما حضورا به شعبه مراجعه کرد یا آنلاین هم امکانش هست؟

  ۱
 13. AW0680 گفت:

  سلام.میشه تفاوت این بازار رو با بورس بگین؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   قراردادهای آتی براساس توافقنامه ای که در آینده معامله انجام می شود وجود دارد. قرارداد آتی کالا براساس معامله یک کالا در آینده هستند.

   ۱
 14. AX3635 گفت:

  باسلام.مطلب بسیار جامع و آموزنده بود.فایل کامل پی دی اف دارید برام ارسال کنید.ممنون

  ۰
 15. AW1800 گفت:

  در صورت امکان فایل پاورپوینت از آموزش آن تهیه شود که بتوانیم آن را جهت استفاده بهتر دانلود کنیم

  ۰
 16. BA5566 گفت:

  سلام این معاملات اتی کالا که جنس خریداری میشود امکان دریافت کالا هم هست ؟؟ مثلا به فرض من ده کیلو میخرم و بعد قصد دریافت ده کیلو جنس رو دارم امکان همچین چیزی هست که خود کالا به دست ما برسد ؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   در صورت عدم فروش قرارداد آتی کالا در زمان سررسید قرارداد می توانید به صورت حضوری کالا را دریافت کنید.

   ۱
 17. لیلا کوشکی گفت:

  سلام ممنون از توضیحاتتون
  فقط ی سوال برای این معاملات کد جدا لازم هست؟

  ۰
 18. AW1127 گفت:

  جدای از مسائل مالی و بازار ایشاا.. ورود های اینچنینی باعث رونق و سامان یافتن و ارزش گذاری واقعی این کالا ها بشه
  و تولید کننده سود واقعی را ببره

  ۰
 19. AV0916 گفت:

  باز هم مثل همیشه اطلاعات کافی و مفید
  ممنون

  ۱
 20. BC1552 گفت:

  با سلام و خسته نباشید جای فایل pdf یا powerpoint مطالب در انتهای پست خالیه

  ۲
 21. AO0185 گفت:

  وجود چنین بازارهایی نیاز هست به امید خدا شاهد افزایش چنین بازارهایی باشیم

  ۰
 22. AO6558 گفت:

  سلام؛ببخشید این وجه نقد که داخلش مبلغ هست،به چه صورته؟

  ۰
 23. AL5332 گفت:

  ممنونم،آگاه،بسیار مفید بود.

  ۰
 24. BA0532 گفت:

  سلام
  ارزشش رو داره سرمایه گذاری کنیم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   فعالیت در هر بازاری نیاز به کسب اطلاعات کافی و بررسی ابزارهای آن و فرصت های سودآوری در بازار است.

   ۰
 25. علی گفت:

  پیشرفتهای خوبی در زمینه بورس کالا داره اتفاق می افته و این خیلی خوبه

  ۱
 26. AT9197 گفت:

  سلام منظور از کد معاملاتی آتی به غیر از کد کالا بگیریم ممنون

  ۱
 27. AX6350 گفت:

  لطفا توضیح دهید چگونه می توان از وام قرضه الحسنه بهرمند شد؟ ممنونم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صفحه وام قرض الحسنه می توانید گزینه محاسبه رسوب را کلیک کرده تا براساس رسوب حساب معاملاتی ، قدرت وام اتان را افزایش دهید و بسته وام را خریداری کنید.

   ۰
 28. AL6270 گفت:

  سلام تحویل کالا به چه صورت است ؟

  ۰
 29. AX6350 گفت:

  با سلام وعرض ادب لطفا روزهای تعطیل مسابقه در باشگاه بر گزار بشه ممنونم

  ۰
 30. AQ2360 گفت:

  جهت دریافت کد معملاتی آتی کالا می بایست به محل کارگزاری مراجعه کرد یا بصورت آنلاین نیز درخواست پذیرفته میگردد

  ۰
 31. AY2396 گفت:

  با سلام، اتفاق خوبي است اما هنوز جاي اطلاع‌رساني و آموزش بيشتر مشهود است. آيا درآمد و ضرر آن هم مثل بازار سهام است؟

  ۰
 32. BB2610 گفت:

  مطلب جالب و مفیدی بود
  بنده تازه با بورس آشنا شده ام و آشنایی با زمینه های مختلف بورس دامنه ی عملکرد را بالا می برد ممنون

  ۱
 33. سکینه گفت:

  سلام خدا قوت من کد اتی تقریبا ۱ ماه درخواست دادم کارگزاری آگاه تبریز ولی هنوز کدی برام صادر نشده

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست گرامی
   برای پیگیری صدور کد معاملات آتی خود با واحد آتی کارگزاری آگاه تماس حاصل فرمایید.
   با تشکر

   ۰
 34. AV2004 گفت:

  چرا سود مجمع سهام روی حساب کار گزاری نمیاد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست گرامی،
   سود مجامع در بخش عملکرد سبد سهام روی پورتفوی شما محاسبه می شود. همچنین سودهای تقسیمی خود را در تب سودهای تقسیمی می توانید مشاهده نمایید.

   ۰
 35. BD4900 گفت:

  سلام
  من چیزی در مود این م ضوع نمیدونستم و الان تا حدودی متوجه شدم
  سپاس

  ۰
 36. AQ1981 گفت:

  سلام
  وجود چنین بازارهایی نیاز هست.
  ممنونم از اطلاعات جدید شما.
  خوب بود

  ۱
 37. BD0120 گفت:

  با سلام. اطلاعات مفیدی بود. آتی سکه قرار نیست باز بشه؟

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست گرامی،
   چنانچه محدودیت معاملات آتی سکه از سمت بورس کالا رفع شود، زمان بازگشایی این معاملات متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.
   با تشکر

   ۱
 38. AT7265 گفت:

  سلام در یکی از کلاسهای رایگان اتی زعفران شرکت کردم فکر میکنم هنوز به درستی جا نیفتاده و هنوز نیاز به کار هست. سپاس

  ۲
 39. AV0085 گفت:

  سلام وخداقوت من تقریبا سه هفته میشه که در خواست کدآتی کردم از کارگزاری شهر تبریز هنوز کدی برای من صادر نشده.

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست گرامی
   اطلاعات شما برای پیگیری در اختیار واحد آتی قرار داده می شود. به منظور پیگیری می توانید با واحد آتی کالا تماس حاصل فرمایید.

   ۰
 40. AV0085 گفت:

  ممنون از کارگزاری آگاه ... الان پیامک فعال سازی کد آتی برام امد ....سپاسگزارم

  ۰
 41. AY9552 گفت:

  برای دریافت کد کالا باید از کدام سایت اقدام کنم

  ۰
 42. AK9825 گفت:

  خیلی زیبا ولی اگه ی کلاس اموزشی در این زمینه برگزار بشه بهتره.

  ۰
 43. BD2822 گفت:

  ممنون منم چیزی نمیدونستم قبلا الان فهمیدم و مفید بود

  ۰
 44. AX6350 گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید لطفا توضیح دهید چگونه می توان وارد بورس کالا وزیره شد؟ ممنونم

  ۰
 45. AW8684 گفت:

  با سلام به شما همراهان آگاه در مورد سوالی که در مورد مشخصات قرارداد آتی گذاشته شده بود شایان ذکره که بگم تو مطالب مربوطه که خودتون هم وجه تضمین جبرانی جزو مشخصات این بازار هست که در اتاق پایاپای باید اخذ بشه سوالتون به گمان من گزینه های درستی نداشت . با تشکر از شما همراهان

  ۱
 46. Mohammad گفت:

  باسلام و عرض ادب و احترام
  ضمن تشکر از مطالب مفید درمورد معامله زیر سبز
  با توجه به محدودیت خرید و فروش زیره که برای هر دفعه فقط ۱۰۰ کیلو گرم شخص می توانند خرید یا فروش نمایید و چنانچه بیش از مقدار تصویب شده باشد بیشتر خرید و فروش نماید شخص ناچار هست به ازائ مقدار گفته شده قرارداد خرید و فروش نماید که این مورد می تواند از جذابیت آن بکاهد و در زمان و اختلالات سیستم نیز تاثیر بدی داشته باشد

  ۲
 47. AK3114 گفت:

  برای دریافت کد بورس کالا باید پروانه بهره برداری داشته باشیم؟

  ۰
 48. BA7337 گفت:

  خیلی مطالب مربوط به زیره سبز مفید بود ...ممنون که مثالهای عدد و رقمی رو هم گذاشتید

  ۱
 49. BD9002 گفت:

  انشالله که روز به روز این بازارهای داخلی باعث رونق بیشتر اقتصاد داخلی کشور و...بشه

  ۰
 50. BA6227 گفت:

  لطفا توی بقیه پست ها هم مثل این پست از مثال بیشتر استفاده کنید.

  ۱
 51. BD0885 گفت:

  عالی میشه اگه همچین بازارهایی افزایش پیدا کنن امیدوارم حرکت مفیدی باشه

  ۰
 52. AU0902 گفت:

  با سلام
  شبیه به قراردادهای آتی زعفران است

  ۰
 53. BE2888 گفت:

  سلام
  من کد آتی رو از کارگزاری دیگه گرفتم و الان معامله میزنم.برا انتقال به کارگزاری آگاه از همون اطلاعات حساب بانکی قبل میشه استفاده کرد آیا؟
  راهنمایی بفرمایید ممنون میشم.

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   بله می توانید از هر حساب بانکی طبق شرایط استفاده کنید و لازم است جهت احراز هویت به کارگزاری مراجعه کنید و اطلاعات حساب خود را ارائه نمایید.

   ۰
 54. AN4113 گفت:

  برا دریافت کد معاملات اتی چکار کنیم؟

  ۰
 55. AR1274 گفت:

  ممنون از توضیحاتتون خیلی خوب بود.فقط ببخشید تفاوت وجه تضمین اولیه با حداقل وجه تضمین چیه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   به کل مبلغ مورد نظر موجود در حساب به عنوان وجه تضمین در نظر گرفته می شود. حداقل وجه تضمین مبلغی است که با کمتر شدن آن اخطار دریافت می کنید و باید وجه تضمین خود را دوباره تا میزان حداقلی افزایش دهید.

   ۰
 56. BD2271 گفت:

  ازراهنماییهاتون واقعا سپاسگزار
  درمورد سوالات مسابقه در صفحه بلاگ به صورت مقاله جهت آگاهی مطالبی بنویسید

  ۰
 57. AX0280 گفت:

  سلام
  برای معاملات آتی باید کد جداگانه آتی داشت؟

  ۱
 58. AV9377 گفت:

  با سلام اینذگونه معاملات هم غیر حضوری هست از صفر تا ۱۰۰ یعنی خرید و فروش اینترنتی هست درسته؟ یه سوال دیگه امکان دریافت کد معاملاتی غیر حضوری فراهم هست؟

  ۰
 59. AL7473 گفت:

  سلام و خدا قوت
  ای کاش کلیه آموزش ها در قالب فایل ویدئو بود تا سریعتر و بیشتر استفاده ببریم

  ۱
 60. BE4921 گفت:

  سلام. با تشکر از مطالب جامع و دقیق.
  ریسک معاملات آتی زعفران و زیره را چگونه ارزیابی میکنید؟

  ۰
 61. مهناز گفت:

  اوراق امین یکم چنددرصد سوددارد

  ۰
 62. AG7035 گفت:

  با سلام
  در صورت امکان فایل پاورپوینت از آموزش آن تهیه شود که بتوانیم آن را جهت استفاده بهتر دانلود کنیم

  ۰
 63. BF0909 گفت:

  با سلام از ارسال مطالب آموزشي جديد و بالابردن آگاهي مشتريان باشگاه سپاسگزارم.

  ۰
 64. AU9256 گفت:

  سلام میشه لطفا نحوه دریافت کد آتی کالا رو بفرمایید.

  ۰
 65. AT2785 گفت:

  با سلام
  بسیار عالی و مفید بود
  ممنونم

  ۰
 66. AT1176 گفت:

  دوستدارم وارد این معاملات بشم

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   شما ابتدا می توانید مطالب مورد نیاز جهت یادگیری نحوه معاملات این نوع قراردادها را فرا گرفته و به معاملات آن بپردازید.

   ۰
 67. BF2037 گفت:

  سلام. چطور برای دریافت کد معاملات آتی اقدام کنم؟

  ۰
 68. BG4878 گفت:

  سلام
  آیا بازارش دوطرفه است؟
  ممنون

  ۰
 69. BE1044 گفت:

  سلام
  بریم ببینیم چه می کنه زیره..
  ممنون از مقاله مفیدتون.

  ۰
 70. BG6747 گفت:

  سلام
  شرایط دریافت کد معاملاتی بورس کالا چی هست؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   به منظور دریافت کد معاملاتی کالا، باید به صورت حضوری اقدام نمایید. به منظور راهنمایی بیشتر با شماره ۰۲۱۸۲۱۵۴۰۰۰ داخلی بورس کالا تماس حاصل نمایید.

   ۰
 71. علی قربانی صدر گفت:

  با سلام اطلاعات داده شده در رابطه با معاملات آتیی زیره سبز با توجه به ارائه مثال های عددی بیشتر قابل دریافت می باشد.
  از مسئولین آموزش سپاسگزارم

  ۰
 72. AT0603 گفت:

  با سلام توضیحات خوبی بود اما کلاس انلاین هم بگذارید خوبه

  ۰
 73. AW3216 گفت:

  سلام
  سقف موقعیت قابل خرید و فروش بر چه مبنایی تعیین شده است؟؟؟

  ۰
 74. AK4785 گفت:

  سلام
  ممنون از زحماتی که میکشید

  ۰
 75. AT3070 گفت:

  برای خرید و فروش باید کد آتی بگیریم

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: