علم اقتصاد و کاربردهای آن

 • ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • آگاه
 • ۱۰۶ نظر
 • ۱۲۶۱۵ مشاهده
علم اقتصاد و کاربردهای آن

علم اقتصاد ، شاخه‌ای از علوم اجتماعی است که نزدیک به دو قرن از عمر آن می‌گذرد. اقتصاد ترجمه انگلیسی کلمه (Economy) است که ریشه لغوی آن از دو کلمه یونانی ایکو (Oiko) یعنی اموال و نومو (Nomo) به معنای اداره تشکیل شده است. تا اواسط قرن هجدهم که علم اقتصاد در مراحل ابتدایی بود این علم را ترکیبی از مباحث سیاسی، اخلاقی، فلسفه و منطق می‌ دانستند و فلسفه‌دانان یونانی مانند ارسطو و افلاطون معتقد بودند علم اقتصاد هنر مدیریت خانواده است و با استفاده از آن می‌توان مدیریت امور اقتصادی را به خوبی انجام داد.

در ادامه این مطلب از بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه به توضیح علم اقتصاد و کاربردهای آن می‌پردازیم.

در یک تعریف کلی می‌توان گفت، اقتصاد علمی است که بررسی می‌کند اشخاص، دولت‌ها، شرکت‌ها و کشورها چگونه امکانات و عوامل تولید کمیاب و محدود موجود در طبیعت را به تولید کالاها و خدماتی اختصاص دهند که آن کالاها و خدمات بتواند بیشترین خواسته و نیازمندی‌های نامحدود بشر را تامین کنند. بر‌خلاف تصور عام تمام هدف علم اقتصاد سود‌آوری نیست بلکه هر فرد یا جامعه یا بنگاه پس از تعیین اهداف خود برای یافتن بهترین راه رسیدن به اهدافش از علم اقتصاد کمک می‌گیرد.

پس محور مرکزی بحث های مباحث اقتصادی کارائی است. در فرهنگ لغت آکسفورد و بیزینس دیکشنری اقتصاد را اینگونه تعریف کرده است:” اقتصاد ارتباط میان تولید، تجارت و عرضه پول در یک کشور یا منطقه مشخص و شبکه‌ای از تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و مصرف‌کنندگان کالاها و خدمات در یک مکان، منطقه و یا کشور” است.
اقتصاددان های برجسته ای در طول تاریخ برداشت‌های مختلفی از علم اقتصاد ارائه کرده اند؛ برای مثال آلفرد مارشال اقتصاددان برجسته قرن نوزدهم در کتابش «مبانی علم اقتصاد»، اقتصاد را مطالعه بشر در مسیر عادی زندگی می‌خواند. او معتقد است «این علم در واقع آن قسمت از مطالعه جوامع انسانی است که از دیدگاه اجتماعی رفاه مادی بشر را تامین میکند.»

آدام اسمیت که از او با عنوان پدر علم اقتصاد مدرن یاد می‌شود اقتصاد را علم ثروت می‌داند و کتاب پرارزشش را نیز «تحقیقی پیرامون ماهیت و ثروت ملل» نام نهاده است. دیوید ریکاردو از اقتصاد به عنوان علم توزیع ثروت نام می برد و جان استیوارت هدف اقتصاد را بررسی ماهیت ثروت از طریق قواعد تولید و توزیع می‌خواند.
از نظر لیونل رابینز اقتصاد علم تخصیص منابع محدود است. این اقتصاددان انگلیسی در این رابطه می‌گوید «اقتصاد علمی است که به بررسی رفتار بشری به عنوان رابطه میان اهداف و وسایل محدود که می‌توانند استفاده دیگری نیز داشته باشند می‌پردازد.»

امروزه ملاحظه می‌شود که قلمرو و ماهیت این علم گسترش یافته و تکامل پیدا کرده است. ولی با این حال چون در حال حاضر هنوز قادر به حل مشکلات اقتصادی موجود درکشورهای مختلف جهان نیست، کماکان «علمی در حال تکامل» تلقی می‌شود.

کانون توجه علم اقتصاد بر این است که عوامل اقتصادی چگونه رفتار و تعامل می‌کنند و اقتصادهای مختلف چگونه کار می‌کنند. در این راستا، یک تقسیم‌بندی اولیه کتاب‌های پایه‌ای اقتصاد، اقتصاد خرد (Microeconomics) در‌برابر اقتصاد‌ کلان (Macroeconomics) است. اقتصاد خرد، رفتار عوامل پایه‌ای اقتصاد، شامل عوامل فردی مانند خانوارها و شرکت‌ها یا خریداران و فروشندگان و یا به طور کلی مصرف‌کننده‌های انفرادی را بررسی می‌کند. در مقابل اقتصاد کلان، کلیت اقتصاد و عوامل مؤثر بر آن شامل بیکاری، تورم، رشد اقتصادی و سیاست پولی و مالی را تحلیل می‌کند.

به طور کلی می‌توان گفت اقتصاد خرد در پی پاسخگویی به دو سؤال زیر شکل گرفته است که:

۱- یک فرد چگونه امکانات محدود خود را (مانند بودجه، وقت و …) بین کالاها و خدمات مختلف تخصیص دهد تا به هدف خود که فرض می‌شود حداکثر مطلوبیت است، دسترسی پیدا کند؟

۲- یک بنگاه چگونه امکانات محدود خود (مانند پولی که برای تولید می خواهد هزینه نماید) را صرف استخدام عوامل تولید نماید تا به هدف خود که فرض می‌شود حداکثر تولید یا سود است دسترسی پیدا کند؟

درحالی که اقتصاد کلان در پی پاسخگویی به این سؤال است که:

امکانات محدود یک جامعه مانند نیروی انسانی، سرمایه و … چگونه تخصیص یابد تا به حداکثر اهداف جامعه (مثل اشتغال، ثبات قیمت ها، رشد تولید و …) دسترسی پیدا کند؟

حال به تعریف اقتصاد خرد، اقتصاد کلان و کارایی هر یک می‌پردازیم:

اقتصاد خرد چیست؟

اقتصاد خرد علمی است چگونگی رفتار انسان‌ها و انتخاب‌هایشان را در سطح واحدهای کوچک اقتصادی مانند یک واحد تولیدی یک بنگاه اقتصادی، یک صنعت یا بازار یک کالای خاص بررسی می‌کند و به چگونگی تعامل بین تقاضا کننده‌ها و عرضه‌کنندگان و عوامل مؤثر در انتخاب خریـداران می‌پردازد. اقتصاد خرد نشان می‌دهد که چرا کالاهای مختلف ارزش‌های مختلف دارند، چگونه افراد می‌توانند تصمیمات کارآمدتر و سازنده‌تری بگیرند و اینکه افراد چگونه می‌توانند بهترین هماهنگی و همکاری را با یکدیگر داشته باشند.

اگر بخواهیم کلی صحبت کنیم، اقتصاد خرد در مقایسه با اقتصاد کلان دانشی کامل‌تر، پیشرفته‌تر و دقیق‌تر است. به عبارتی اقتصاد خرد به اشخاص به عنوان کارگران و تولید‌کنندگان سرمایه، و همچنین مصرف‌کنندگان نهایی و به شرکت‌های اقتصادی به عنوان مصرف‌کننده‌گان سرمایه و کار، و تولید‌کنندگان محصول نگاه می‌کند.

اقتصاد خرد چه فایده‌ایی دارد؟

هدف اقتصاد خرد این است که اگر شرایط به شکل مشخصی تغییر یابد، باید در انتظار چه چیزی باشیم و اقتصاد خرد به دنبال توضیح اینکه چه‌چیزی در بازار باید اتفاق بیفتد نیست. اقتصاد‌ خرد به الگوی عرضه و تقاضا برای کالاها و خدمات و همچنین تعیین قیمت‌های خروجی در بازارهای خاص توجه دارد و معمولاً در بازارهایی که در آنها کالاها در حال خرید و فروش هستند دارای کاربرد است.

یکی از اهداف اقتصاد خرد بررسی بازار و برقرار کردن یک رابطه نسبی پولی بین کالاها و خدمات است. برای مثال اقتصاد خرد به ما می‌گوید که اگر یک کارخانه تولید‌کننده‌ خودرو، قیمت خودروهایش را افزایش دهد، مصرف کننده در مقایسه با قبل تمایل کمتری برای خرید خودرو خواهد داشت یا اگر یک معدن بزرگ مس در آفریقای جنوبی سقوط کند، قیمت مس افزایش پیدا خواهد کرد چرا که منابع طبیعی محدود هستند. اقتصاد خرد باید بتواند به یک سرمایه‌گذار نشان دهد که چرا سهام یک شرکت ممکن است سقوط کند، اگر مصرف کننده‌ها تعداد کمتری از محصولاتش را خریداری کنند.

روش‌های اقتصاد خرد چگونه است؟

در سال ۱۸۷۴ لئون والراس در کتاب «المان‌های اقتصاد محض» نظریه‌ی تعادل عمومی را منتشر کرد شانزده سال بعد نظریه‌ی تعادل جزئی توسط آلفرد مارشال در کتاب «اصول اقتصاد» منتشر شد. این نظریات پایه و اساس بیشتر مطالعات جدیدی که در اقتصاد خرد انجام می‌شود را شکل می‌دهند. این روش‌ها می‌کوشند رفتار انسان را با زبان عملیاتی ریاضی نمایش دهند. در نتیجه اقتصاددانان می‌توانند به کمک یک مدل ریاضی آزمون‌پذیر رفتار انسان‌ها را تشخیص دهند. این دو روش جزئی از اقتصاد نئوکلاسیک محسوب می‌شوند.

در اقتصاد نئوکلاسیک باید فرضیه‌های قابل اندازه‌گیری درباره اتفاقات اقتصادی ساخته شوند، سپس از شواهد تجربی برای تشخیص اینکه کدام فرضیه بهتر کار می‌کند استفاده می‌شود. برخلاف فیزیکدانها و بیولوژیست‌ها، اقتصاددان‌ها نمی‌توانند آزمایش‌های خود را تکرار کنند. در نتیجه اقتصاددان‌های نئوکلاسیک فرضیه‌های درباره بازار را ساده‌سازی می‌کنند. از جمله موارد ساده‌سازی می‌توان به فرض دانش کامل، تعداد نامحدود فروشنده و خریدار، کالا‌های همسان یا فرض ثابت بودن رابطه‌ی متغیرها برای رسیدن به راه حل اشاره کرد. کارایی اقتصادخرد از طریق میزان انطباق بازار واقعی با قوانینی که مدل‌ها پیشنهاد می‌دهند، مشخص می‌شود.

ویژگی‌های مفاهیم اقتصادی

اقتصاد کلان چیست؟

این شاخه بر روی روند‌های اقتصادی و اینکه علم اقتصاد چگونه مانند یک «کل» حرکت می‌کند متمرکز است. اقتصاد‌کلان به مطالعه پدیده‌های اقتصادی با دید وسیع‌تری در مقایسه با اقتصاد خرد درجامعه یا یک کشور می‌پردازد برای مثال درآمد ملی، سطح تولید یا خالص درآمد ملی نمونه‌های از مسائلی است که اقتصاد کلان به آن میپردازد. اقتصاد کلان در واقع به مطالعه و تجزیه و تحلیل پدیده‌ها و متغیرهای کلان اقتصادی (متغیرهایی مانند سطح تولید کل کشور، سطح عمومی قیمت‌ها، سطح اشتغال، رشد اقتصادی و متوسط دستمزدها برای افراد جامعه)، بررسی روابط بین متغیر‌ها به منظور اتخاذ سیاست‌های مناسب در ‌آینده و پیش‌بینی مشکلات اقتصادی که ممکن است به وقوع بپیوندد میپردازد.

اقتصاد کلان چه فایده‌ایی دارد؟

مطالعه‌ی اقتصاد کلان مطالعه‌ی شاخص‌های کلی مانند شاخص قیمت‌ها، نرخ بیکاری، تولید ناخالص داخلی است. هدف پژوهش‌های اقتصاد کلان شامل بالا بردن درک و فهم جامعی از چگونگی عملکرد اقتصاد، میزان واکنش اقتصاد به یک سیاست اقتصادی خاص و دامنه وسیعی از شوک‌های عرضه و تقاضا است که می‌توانند موجب بی‌ثباتی گردند. اقتصاد کلان بررسی می‌کند که هر‌یک از بخش‌های اقتصاد چگونه بر روی دیگر بخش‌ها اثر می‌گذارد. مدل‌هایی که در اقتصاد کلان خلق می‌شوند شامل مجموعه‌ای از دیدگاه‌های مختلف درباره چگونگی عملکرد، تنظیم آن در‌یک چارچوب منطقی یا یک مدل و ارائه مبنایی برای اینکه کدام سیاست اقتصادی بایستی طرح و اجرا گردد بنا می‌گردد و چیزی که این مدل‌ها پیش‌بینی می‌کنند توسط دولت‌ها به کار گرفته می‌شود تا سیاست‌های اقتصادی را تعیین و ارزیابی کنند.

روش‌های اقتصاد کلان چگونه است؟

اقتصاد کلان حوزه‌ نسبتاً گسترده‌ای است اما دو حوز‌ه‌ی اصلی وجود دارد که این شاخه را نمایندگی می‌کنند. یک حوزه شامل فرآیند فهم علت و نتایج کوتاه مدت نوسانات درآمد داخلی است که با نام چرخه‌ کسب و کارشناخته می‌شود. حوزه‌ دیگر شامل چرخه‌ای است که اقتصاد کلان می‌کوشد عواملی را بررسی کند که رشد بلند مدت اقتصادی یا افزایش درآمد داخلی را محقق می‌کند.

البته معنـای مدرن و امروزی اقتصاد کلان برگرفته از کتاب «نظریه‌ی کلی استخدام، سود و پول» نوشته جان میناردکینز است که در سال ۱۹۳۶ منتشر شد. جان کینز در این کتاب توضیحی در رابطه با عواقب رکود بزرگ ارائه می‌دهد. زمانی که کالاها به فروش نمی‌رفتند و کارگران بیکار بودند، کتاب او شاهکاری بود که اقتصاددانان را متحیر کرده بود. نظریه‌ کینز توضیح می‌داد که چرا بازارها نمی‌توانستند شفاف باشند.

در بسیاری از مدرسه‌های اقتصادی، اقتصاد کلان با عنوان اقتصاد کینزی شناخته می‌شود و گاهی به آن نظریه‌ی کینزی یا کینزگرایی نیز گفته می‌شود. بر اساس اعتقادات اقتصاددانان کینزگرا تصمیمات بخش خصوصی گاه ممکن است منجر به نتایج غیرکارا در اقتصاد کلان شود، بنابراین آنان از سیاست‌گذاری فعال دولت در بخش عمومی حمایت می‌کنند؛ به‌عنوان مثال می‌توان به سیاست‌های پولی اعمال شده توسط بانک مرکزی یا سیاست‌های مالی حکومت به منظور پایدارسازی چرخه تجاری، اشاره کرد. کینزگرایی ملی، نوعی سیاست اقتصادی- سیاسی است که در تلاش است در درون نظام سرمایه‌داری با ارائه مجموعه‌ای خدمات رفاهی- اجتماعی و کنترل نسبی اقتصاد توسط دولت از بروز بحران‌های ادواری و غیرادواری نظام اقتصادی سرمایه‌داری جلوگیری کند.

 

نتیجه‌گیری

در پایان نتیجه می‌گیریم با اینکه اقتصاد خرد بر روی عوامل کوچک‌تری تمرکز دارد که تصمیم‌گیری‌های افراد و شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما عواملی که در اقتصاد خرد و کلان مطالعه می‌شوند بر روی یکدیگر تاثیر می‌گذارند. این دو نوع اقتصاد متفاوت از یک دیگر نیستند بلکه مفاهیم و ایده های اساسی هر دو یکسان است. این دو مکمل هم هستند. وجود یکی از آن بدون در نظر داشت دیگر بی فایده است. به عبارت دیگر اقتصاد خرد و کلان مانند دو پای انسان میباشد که وجود آنها برای حرکت ضروری است.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

106 پاسخ به “علم اقتصاد و کاربردهای آن”

 1. AK2093 گفت:

  س بهترین کتاب درباره اقتصادجز

  که نویسنده اش ایرانی باشد چیست

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   کتاب های رایج که نویسنده ی آنها ایرانی باشد به ترتیب: دکتر محسن نظری، جمشید پژویان و علی دهقانی جزء کتاب های معروف در این حوزه هستند.

   ۲
 2. AK8490 گفت:

  سلام یعنی فهم اقتصاد بر روی رفتار نیز تاثیر میگذارد

  ۱
 3. AH2272 گفت:

  تشکر از اطلاعات خوبتان

  داشتن علم اقتصاد لازمه اولییه سرمایه گزاریست.

  ۲
 4. AJ8604 گفت:

  علم اقتصاد، علمی است که رفتار بشر را به عنوان رابط بین نیازهای نامحدود و عوامل تولید کیماب که موارد استفاده متعددی نیز دارند، مطالعه می کند. علم اقتصاد در این تعریف به تخصیص منابع کمیاب بین استفاده های مختلف آنها مربوط می شود.

  ۰
 5. AH7434 گفت:

  سلام خسته نباشید - علم و مغز اقتصادی اگه تو این زمانه نداشته باشیم - زندگی کردن سخت میشه - ممنون از اینکه مطالب مفید میگذارید

  ۰
 6. AK1877 گفت:

  سلام
  مطلب بسیار آموزنده و کاربردی بود

  ۰
 7. AF6449 گفت:

  سلام
  فکر میکنم هنوز امتیاز پیش بینی های مسابقات اینستاگرامی قبل از برگزاری نمایشگاه بورس و بیمه رو لحاظ نکردید

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز،
   فرمایش شما صحیح است. امتیاز برخی از مسابقات اینستاگرام هنوز اعمال نشده است اما تا اواسط هفته آتی این امتیازات به حساب بآشگاهی افراد واریز خواهد شد.
   با تشکر از شما

   ۰
 8. AK9132 گفت:

  علم اقتصاد یعنی مدیریت نمودن اقتصاد چه در سطح خرد یا کلان که برا زندگی فردی و اجتماعی بسیار مفیدو سودمند می باشد

  ۰
 9. AL1284 گفت:

  خیلی عالی بود واقعا بدون دانش بر اقتصاد رشد در این زمینه سخته

  ۰
 10. AJ4247 گفت:

  سلام اقتصاد از کودکی با انسان میباشد وقتی کودکی قلقی دارد که پولهایش را در آن میاندازد .از همان سنین کودکی باید به طور عملی و علمی به کودکانمان بیاموزیم که با علم اقتصاد بهتر میتوان زندگی کرد .آنگاه در چند دهه دیگر وضیعت اقتصادی کشورمان این چنین نخواهد بود. به امید روزهای بهتر برای هر ایرانی در ایرانی آباد و ثروتمند.......

  ۰
 11. AL2336 گفت:

  سلام
  مطلب بسیار آموزنده و کاربردی بود

  ۰
 12. AH7434 گفت:

  تشکر فراوان - خیلی عالی و سلیس توضیح داده شده بود - ممنون

  ۰
 13. AK9132 گفت:

  سلام:
  باتشکر از مطالب ارزنده تان ، اقتصاد خرد وکلان دو شاخه از اقتصاد است که هر دو در جامعه لازم و ضروری است و جدایی پذیر نیستند

  ۰
 14. AG5794 گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون؛ اقتصاد رشته خیلی خوبی واسه فهمیدن علت و معلول های اطراف ما هست ولی متاسفانه در ایران خیلی با اقبال رو به رو نشده...

  ۰
 15. AK9132 گفت:

  سلام:
  با بهره گیری از علم اقتصاد در برنامه ریزی اقتصادی خانواده و جامعه موفق تر می باشیم

  ۰
 16. AK8452 گفت:

  در واقع این جمله تعریف خوب از اقتصاد است :"" اقتصاد را علم ثروت می نامند ""

  ۰
 17. AJ5695 گفت:

  سلام مطالب مرتبط با این موضوع قرار دهید ممنونم

  ۰
 18. AJ1216 گفت:

  تشکر از ارسال مطالب مفیدتون. امیدوارم این آموزشها بیشتر شود و راهکاری هم برای کسانی که وقت حضور در کلاسها را ندارند تعبیه شود

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بعضی از کلاس های واحد آموزش به صورت مجازی و غیرحضوری برگزار می‌شود که در صورتی که امکان حضور در کلاس را نداشته باشید فایل ضبط شده آن در سیستم LMS کارگزاری آگاه قرار می‌گیرد.
   جهت اطلاع از کلاس ها اینجا را کلیک کنید.

   ۱
 19. AK1877 گفت:

  سلام
  خیلی عالی بود واقعا بدون دانش بر اقتصاد رشد در زمینه سرمایه گذاری ضرر میباشد

  ۰
 20. AD3757 گفت:

  سلام یک کمی اطلاعات راجع به بازار فارکس میخواستم.

  ۱
 21. AL1709 گفت:

  سلام
  ممنون بابت اطلاعات آموزنده و مفیدی که قرار می دهید.

  ۰
 22. AK3590 گفت:

  اینکه "داشتن علم اقتصاد لازمه اولییه سرمایه گزاریست" فقط یه شعار نیست ... بلکه یه حقیقت محضه .
  اما قطعا بدون این راهنمایی ها محقق نمی شه .
  ممنون از ایده های عالیتون ...

  ۰
 23. AJ8925 گفت:

  سلام لطف کنید درباره کارگزاریهای جهانی هم مطلب بزارید

  ۰
 24. AJ8533 گفت:

  سلام ممنون از زحمات شما و پاسخگویی به دقت و سرعت

  ۰
 25. AJ6100 گفت:

  سلام درباره اقتصاد خانواده مطلب خوبی بزارید ممنون.

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   ممنون از اینکه نظرات خود را با ما درمیان می‌گذارید.
   پیشنهاد شما بررسی و در صورت لزوم پیاده سازی خواهد شد.

   ۰
 26. AJ8925 گفت:

  برای گرفتن کد آتی باید چه کرد؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای دریافت کد آتی کالا، داشتن کد بورسی اجبار شده است.لذا می‌بایست برای دریافت کد‌بورسی خود اقدام کنید و پس از شرکت در آزمون بورس کالا برای دریافت کد آتی کالا با مدارک شناسنامه و کارت ملی و مدرک تحصیلی به کارگزاری مراجعه بفرمایید.

   ۰
 27. AJ6100 گفت:

  دیگه غیر حضوری نمیشه کاراش را انجام داد؟

  ۰
 28. AJ8412 گفت:

  سلام در ارتباط با بورس نزدک وفرق آن با بورسهای دیگر قول دادین مطلب بزارین؟؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست بزرگوار با توجه به حجم مطالب تولید شده و درجه اهمیت آن ها، ممکن است برخی مطالب که اهمیت کمتری دارند، دیرتر منتشر شوند. دراین خصوص مطلبی ارائه خواهدشد.

   ۰
 29. AK8490 گفت:

  سلام من قبلا این سوال را مطرح کردم اما جواب درستی نگرفتم میشه در مورد این سوال با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف، متوقف گردید. نماد مذکور روز معاملاتی بعد بصورت حراج ناپیوسته و بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد. مدیریت عملیات بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران راهنمایی کنید

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام و احترام دوست گرامی
   زمانی که در شرکت های بورسی اتفاق حائز اهمیت رخ دهد که منافع صاحبان سهام و ذینفعان آن را تحت تاثیر قرار دهد، شرکت باید نسبت به افشای اطلاعات آن اقدام کند که خود این اطلاعات به دو دسته اطلاعات با اهمیت گروه الف و ب تقسیم می شوند و اینکه به کدام اطلاعات نوع الف و به کدام نوع ب گویند از حوصله این بحث خارج است. بعد از افشای این اطلاعات در صورت صلاحدید مراجع مربوطه خرید و فروش نماد برای مدتی متوقف می گردد و بعد از گذشت این مدت آن نماد بدون دامنه نوسان (دامنه نوسان برای اکثر شرکت ها ۵% و برای شرکت های فعال در بازار پایه ۱۰% است) بازگشایی می گردد تا قیمت آن بنابر مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین گردد. پس از تعیین قیمت جدید، دامنه نوسان حول آن قیمت انجام خواهد شد.

   ۰
 30. AA2981 گفت:

  سلام
  مسایل جنگ یا حوادث غیرمترقبه در کدام اقتصاد مورد بررسی قرار میگیرد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   مسائلی نظیر جنگ جزو مسائل کلان محسوب می شود که البته هم بر اقتصاد کلان و هم بر اقتصاد خرد تاثیرگذار است.

   ۰
 31. AE7956 گفت:

  با سلام و احترام
  با تشکر از مطالب بسیار ارزشمندتان.
  درصورت امکان کتاب ثروت ملل نوشته آدام اسمیت ترجمه دکتر ابراهیم زاده را بصورت رایگان در سایت قرار دهید تا اعضای باشگاه از آن استفاده نمایند .
  با احترام

  ۰
 32. AD3182 گفت:

  با سلام
  مطلب بسیار جامع ومفیدی بود.در واقع یه درس ۳ واحدی دوره ارشد رو خلاصه کرده .انشاا... ک کاربران عزیز استفاده لازم رو ببرند.

  ۰
 33. AG9916 گفت:

  با سلام
  امید است که وبلاگ همچنان به پیشرفت در ارایه مطالب علمی و به روز ادامه دهد. با سپاس از زحمات شما.

  ۰
 34. AG9916 گفت:

  با سلام
  با سپاس فراوان بابت ارایه مطالب در خصوص علوم اقتصادی لطفا در خصوص مباحث مربوط به مهندسی اقتصاد نیز مطلب در وبلاگ قرار دهید.

  ۰
 35. AL0407 گفت:

  سلام-مطالبتون خیلی کاربردیه...مخصوصا برای امثال من که تازه وارد رشته مالی شدند...درخواست داشتم که پایان مطالبتون اگرمقدوربود...pdf توضیحات راهم قراربدهید..باسپاس

  ۰
 36. AL5199 گفت:

  ممنون بابت کتابها و نویسندگانی که نام برده شد. چه در متن و چه در دیدگاه ها.

  ۰
 37. AK6766 گفت:

  سلام خسته نباشید – علم و مغز اقتصادی اگه تو این زمانه نداشته باشیم – زندگی کردن سخت میشه – ممنون از اینکه مطالب مفید میگذارید

  ۰
 38. AL4089 گفت:

  وقت بخیر
  تشکر از مطلب کوتاه و مفید که برای تازه کاران مانند بنده در چند سطر ساده بیان فرمودید علم اقتصاد را .. تشکر

  ۰
 39. AF9446 گفت:

  سلام. تازه فهمیدیم که در این دنیا باید اقتصاد بلد بود. ممنون

  ۰
 40. AM6117 گفت:

  اگه امکان داره لینک سوالات را به پست مطلب و موضع پستها باشگاه متصل کنید .تا در مورد سوال و پست بهتر بحث شود.

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   ممنون از اینکه نظرات خود را برای بهبود خدمات به ما اطلاع می‌دهید.
   پیشنهاد شما را بررسی و در صورت امکان اجرا خواهیم کرد.

   ۰
 41. AM6308 گفت:

  آیدی اینستاگرام باشگاه را درج کنیدلطفا

  ۰
 42. AM0140 گفت:

  سلام و تشکر بابت مطلب جالب شما. امیدوارم از این گونه مطالب که مفاهیم پایه را با زبان ساده بیان می کنند بیشتر داشته باشید

  ۰
 43. Aa2981 گفت:

  سلام
  بسیار عالیست از اطلاعات مفید شما ممنونم
  چرا یکشنبه ها بازار منفی میزنه؟

  ۰
 44. AP9223 گفت:

  با سلام از کلیه دوستان که در راستای نهادینه کردن و فرهنگ سازی بورس همکاری و تلاش می نمایند ذکر چند نکته صرفا جهت پیشنهاد مطرح می نمایم .اولا اینکه در خصوص ورود به بورس گذراندن دوره های آموزشی و قبولی در آن دوره و همچنین ارائه مدرک ملاک قرار گیرد .ثانیا جهت توانمندسازی افراد دوره های تخصصی انلاین بصورت رایگان برگزار نمایند و اکتفا فقط به دوره های عمومی نباشد.

  ۰
 45. مهدی گفت:

  ممنون از اطلاعات مفیدتان. پیشنهاد میکنم در باشگاه محلی برای تبادل نظرات اعضا درمورد خرید و فروش و تحلیل بازار اختصاص دهید

  ۰
 46. میم گل محمدی گفت:

  سلام
  در صورت امکان یک کتاب خوب در این مورد معرفی کنید.

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام
   کتاب اصول اقتصاد خرد و اقتصاد کلان نوشته گریگوری منکیو می تواند مرجع اکادمیک و به روزی برای یادگیری علم اقتصاد و کاربردهای ان باشد

   ۰
 47. AQ4602 گفت:

  با سلام و احترام
  ممنون از اطلاعات مفیدتون، پیشنهاد بنده هم این هست که اگر امکان داره جایی در باشگاه جهت بحث و تبادل نظر وجود داشته باشه
  چون برنامه شما ارتقاء پیوسته اعضاء هست بهتره شاید این امکان رو هم اضافه کنید.
  با سپاس از زحمات شما

  ۰
 48. AL2615 گفت:

  با سلام و عرض ادب
  لطفا کتابی درباره اقتصاد کلان که نویسنده آن ایرانی باشد معرفی کنید
  با تشکر فراوان از شما

  ۰
 49. AP7340 گفت:

  سلام خواستم بپرسم از طریق کدام شبکه های اجتماعی و به کدوم آدرس باید فعالیت کرد

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   دوست عزیز کانال تلگرام و اینستاگرام بآشگاه در بلاگ سایت بآشگاه موجود است.
   لذا برای عضویت از بلاگ بآشگاه اقدام نمایید.
   باتشکر

   ۰
 50. حسین حیدری گفت:

  سلام
  در ارتباط باسوال۹۷۱۰۰۲۴ جوابش ۰۰۰۱۲۵./.درسته نه ۱۲۵؟؟؟شما یه تحقیق بفرمایید متوجه موضوع خواهیدشد.
  همچنین سوال ۹۷۱۰۰۳۳جوابش هیچکدام درسته چون مشابه سوال ۹۴۰۸۳۰ جواب ۱۰درصد-۵درصد اعلام شده که هیچ کدام در جواب نیست
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست عزیز در مورد کارمزد، میزان "درصد" در صورت سوال مطرح شده بود.
   در مورد سوال ۹۷۱۰۰۳۳ پاسخ تشریحی انتشار یافته است.
   باتشکر

   ۰
 51. AR0754 گفت:

  سلام؛ خسته نباشید.
  خداقوت، طبق تحلیل شما دارید روی توسعه نرم افزار ها کار می کنید.
  موفق باشید
  فقط لطفا یه اطلاع کوچولو به اعضا بدین تا اعصابشون خرد و خمیر نشه.
  وقتی دسترسی به هیچ نرم افزار سازمان معظم کارگزاری آگاه نیست. خب چیکار کنند. چاره ای نیست
  عزت زیاد

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی، بروزرسانی بآشگاه مشتریان و سامانه معاملاتی آنلاین کارگزاری آگاه در ساعات بعد بازار صورت می‌پذیرد تا مشکلی برای انجام معاملات به وجود نیاید.
   باتشکر

   ۰
 52. AH5485 گفت:

  با سپاس از این مطلب خوبتون که آشنایی مقدماتی خوبی از اقتصاد خرد و کلان رو فراهم کرد.

  ۰
 53. sadegh گفت:

  سلام
  مطلب بسیار آموزنده و کاربردی بود

  ۰
 54. مسعود گفت:

  متاسفانه گویا جدیدا فیلم هارا نه در LMS و نه تحت وب دسترسی ندارند

  ۰
 55. AD3226 گفت:

  مطالب آموزنده و دقیقی مطرح شده است

  ۰
 56. AT3996 گفت:

  سلام
  بسیار عالیست از اطلاعات مفید شما ممنونم

  ۰
 57. AN2421 گفت:

  اگر یکبار دیگ زمان به عقب برگرده، رشته دانشگاهیمو اقتصاد انتخاب میکردم
  حیف که برای چشم و هم چشمی رشته رو انتخاب میکردیم و این موضوع همچنان ادامه داره...

  ۰
 58. AS5729 گفت:

  با سلام مطالبتان خیلی خوب بودند ممنون از زحماتی که برای ارتقای دانش اقتصادی ما میکشید.

  ۰
 59. AU6047 گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون.

  ۰
 60. AU0698 گفت:

  سلام سپاساز اطلاعات بی نظیرتون

  ۰
 61. AG4375 گفت:

  ممنون مفید بود ولی ای کاش لیست منابعی که مطالبتون از اون ها تهیه شده رو در آخر مقاله می آوردید تا دسترسی بهشون راحت تر میبود.
  بازم ممنون

  ۰
 62. AL6270 گفت:

  سلام امکانش هست من از تخفیف هزینه ثبت نام در کلاس آموزشی که در باشگاه به من تعلق گرفته استفاده کنم برای شخص دیگری؟

  ۰
 63. AU8723 گفت:

  مطالب خیلی خوبی است ولی بهتره بیشتر بصورت انلاین باشه

  ۰
 64. AK2510 گفت:

  مقاله خوب ومختصر وباقلم روان ودارای تقسیم بندی خوبی بود منتهی جادارد وظیفه دولتها وخصوصا وظیفه دولت اسلامی در اقتصاد خرد وکلان تبیین بشه چراکه امروزه دولتها سکاندار در عرصه اجتماعات هستند.سپاس

  ۰
 65. AV0260 گفت:

  سلام
  مطالب بسیار مفیدی بود .اگه امکانش هست تعداد کلاسهای آنلاین رو بیشتر کنید چون اغلب به کلاس حضوری نمیرسیم .و ضمنا اگه میشه مطالب رو به صورت جزوه روی سایت بگذارید .با تشکر فراوان از زحمات شما

  ۰
 66. AU0902 گفت:

  آدام اسمیت که از او با عنوان پدر علم اقتصاد مدرن یاد می‌شود اقتصاد را علم ثروت می‌داند
  لدا به نظرم همه شاخه های متصل به اقتصاد دارای ریسک و داشتن تجربه و علم را نیاز دارد

  ۰
 67. AU0902 گفت:

  در یک تعریف کلی می‌توان گفت، اقتصاد علمی است که بررسی می‌کند اشخاص، دولت‌ها، شرکت‌ها و کشورها چگونه امکانات و عوامل تولید کمیاب و محدود موجود در طبیعت را به تولید کالاها و خدماتی اختصاص دهند که آن کالاها و خدمات بتواند بیشترین خواسته و نیازمندی‌های نامحدود بشر را تامین کنند. بر‌خلاف تصور عام تمام هدف علم اقتصاد سود‌آوری نیست بلکه هر فرد یا جامعه یا بنگاه پس از تعیین اهداف خود برای یافتن بهترین راه رسیدن به اهدافش از علم اقتصاد کمک می‌گیرد.

  هدف اقتصاد خرد این است که اگر شرایط به شکل مشخصی تغییر یابد، باید در انتظار چه چیزی باشیم و اقتصاد خرد به دنبال توضیح اینکه چه‌چیزی در بازار باید اتفاق بیفتد نیست. اقتصاد‌ خرد به الگوی عرضه و تقاضا برای کالاها و خدمات و همچنین تعیین قیمت‌های خروجی در بازارهای خاص توجه دارد و معمولاً در بازارهایی که در آنها کالاها در حال خرید و فروش هستند دارای کاربرد است.اگر بخواهیم کلی صحبت کنیم، اقتصاد خرد در مقایسه با اقتصاد کلان دانشی کامل‌تر، پیشرفته‌تر و دقیق‌تر است. به عبارتی اقتصاد خرد به اشخاص به عنوان کارگران و تولید‌کنندگان سرمایه، و همچنین مصرف‌کنندگان نهایی و به شرکت‌های اقتصادی به عنوان مصرف‌کننده‌گان سرمایه و کار، و تولید‌کنندگان محصول نگاه می‌کند.

  ۰
 68. AW1595 گفت:

  سلام . بنظرتون کتاب اصول اقتصاد خرد و اقتصاد کلان نوشته گریگوری منکیو برای شروع مطالعه چطوره ؟

  ۰
 69. AU0902 گفت:

  اقتصاد خرد و کلان مانند جاده دو طرفه میباشد که وجود آنها برای حرکت ضروری است.

  ۰
 70. محمد امین گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید. بنده در رشته مهندسی تحصیل کردم و در حال حاضر در بازار سرمایه فعال هستم و هر روز بیشتر به این پی میبرم که شناخت علم اقتصاد در بازار، خیلی به تحلیل ما میتونه کمک کنه. از همین رو پیشنهاد میکنم تا کلاس هایی با موضوع اقتصاد و بورس برگزار کنید که در اون علم اقتصاد مورد نیاز برای تحلیل به مراجعین اموزش داده بشه. در پایان ممنون میشم اگر اسم چند گتاب رو برای شروع یادگیری علم اقتصاد بهم معرفی کنید.
  سپاس

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   کتاب اصول اقتصاد خرد و اقتصاد کلان نوشته گریگوری منکیو می‌تواند مرجع اکادمیک و به روزی برای یادگیری علم اقتصاد و کاربردهای آن باشد.
   باتشکر

   ۰
 71. AT7284 گفت:

  باسلام و احترام
  چرا کلاسهای اصفهان کنسل شد؟؟؟؟
  چرا در اصفهان کلاس برگزار نمیشه؟؟!!!

  ۰
 72. AU0902 گفت:

  یکی از اهداف اقتصاد خرد بررسی بازار و برقرار کردن یک رابطه نسبی پولی بین کالاها و خدمات است.
  , داشتن علم اقتصاد لازمه اولیه سرمایه گزاریست.

  ۰
 73. مهسا گفت:

  با تشکر از مطلب آموزنده تون.دانستن اصول اقتصادی نقش زیادی در نحوه صحیح سرمایه گذاری در بازارهای سهام دارد.

  ۰
 74. AU0902 گفت:

  به طور کلی نتیجه میگریم
  اقتصاد خرد و کلان مانند دو پای انسان میباشد که وجود آنها برای حرکت ضروری است.

  ۰
 75. AW2842 گفت:

  با تشکر از مقاله خوبتون،لطفا در زمینه اقتصاد مطالب بیشتری بزارین

  ۰
 76. AW3964 گفت:

  اگر مقالاتی بیشتری در مورد علم اقتصاد و حتی تاثیر دانستن اون در فعالیت در بارزارهای مالی بذارید بسیار عالی هست. ممنون

  ۰
 77. AU0902 گفت:

  با سلام به طور کلی نتیجه میگیرم
  اقتصاد خرد و کلان مانند دوبال یک پرنده میباشد که وجود آنها برای پرواز ضروری است.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: