عرضه اولیه چیست ؟ (تمام نکات لازم برای خرید)

 • ۸ آبان ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۱۱۴ نظر
 • ۳۳۳۳۲ مشاهده
عرضه اولیه چیست

یکی از موضوعات مورد بحث در بازار بورس که برای سرمایه‌گذاران فعال در بورس اهمیت بسزایی دارد، عرضه اولیه سهام شرکت‌ها است. تجربه نشان داده که بیش از ۹۰ درصد از عرضه اولیه‌هایی که در بورس انجام شده، سودآور بوده‌اند و این‌گونه می‌توان عنوان کرد که عرضه‌های اولیه حکم طلا را دارند. عرضه اولیه برای فعالین بازار همیشه از جذابیت برخوردار بوده و معامله‌ای کم ریسک برای اولین سرمایه‌گذاری در بورس محسوب می‌شود. در صورتی که شما بدانید عرضه اولیه چیست و چگونه معامله می شود میتوانید در بازار بورس به کسب سود بپردازید.

تعریف عرضه اولیه

عرضه اولیه (Initial Public Offering – IPO) به این معنا است که یک شرکت سهام خود را برای اولین بار در بورس اوراق بهادار عرضه کند. شرکت‌های خصوصی، دولتی و حتی شرکت‌های تازه تأسیس، جهت افزایش رشد و توسعه کسب‌وکار خود نیازمند سرمایه هستند؛ بنابراین با وارد شدن به بازار بورس و عرضه بخشی از سهام خود به‌عنوان عرضه اولیه، به تأمین سرمایه موردنیاز خود می‌پردازند. بدین ترتیب این شرکت‌ها سهام خود را برای اولین بار در بازار بورس برای فروش می‌گذارند و طی آن، شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل می‌گردد.

تفاوت خرید عرضه اولیه با خرید و فروش سهام

همان‌طور که بیان شد هنگامی‌ که سهام یک شرکت برای اولین بار در بورس عرضه شود، به روز اول عرضه سهام، اصطلاحاً روز عرضه گفته می‌شود؛ بنابراین انتشار سهام شرکت‌ها برای اولین بار به‌عنوان عرضه اولیه ارائه شده است.
در عرضه اولیه عمومی، نام شرکت و نماد سهم، تاریخ روز عرضه، تعداد سهام قابل عرضه، سهمیه خریدار حقیقی و حقوقی، دامنه قیمتی (کف و سقف قیمت) و مدیر عرضه مشخص است؛ اما برای خرید سهام، محدودیتی در نظر گرفته نشده است و تا زمانی که عرضه برای خرید سهام وجود داشته باشد، شخص می‌تواند آن را با قیمت قابل معامله در بازار خرید نماید.
سهام شرکت‌ها در عرضه اولیه، ارزان‌تر از ارزش واقعی آن است و در بیشتر مواقع عرضه‌های اولیه که در بورس انجام شده، سودآور بوده‌اند. پس طبیعی است که تقاضا برای خرید عرضه های اولیه زیاد باشد و همه فعالین بازار بورس اوراق بهادار تمایل به خرید سهام عرضه اولیه‌ای داشته باشند. پس از روز عرضه سهام وارد بازار شده و معاملات عادی خود را آغاز می‌کند. پس از تبدیل‌شدن عرضه اولیه به سهام و به‌نوعی متعادل شدن قیمت آن، برای خرید این سهام سرمایه گذاران می‌بایست به بررسی همه‌جانبه عوامل متعدد اثرگذار در سهم پرداخته و با احتیاط و بررسی تحلیلی، اقدام به ثبت سفارش نمایند.

نحوه خرید عرضه اولیه

یکی از الزامات فعالیت در بازار بورس، داشتن کد بورسی (کد معاملاتی) است که با مراجعه به یکی از کارگزاری‌های فعال در حوزه بورس، می‌توان اقدام به دریافت آن نمود؛ بنابراین خرید سهام در عرضه اولیه برای همه کسانی که کد بورسی دارند، امکان‌پذیر است. برای ثبت نام و دریافت کد بورسی می‌توانید از طریق گزینه زیر اقدام نمایید.

 

سرمایه گذاران برای خرید عرضه اولیه سهام یک شرکت کافی است از زمان و تاریخ عرضه آن مطلع شوند. اطلاع‌رسانی عرضه اولیه از طریق سایت‌های بورسی و کانال‌های خبری انجام می‌پذیرد. اکثر کارگزاری‌ها نیز مشتریان خود را از زمان دقیق عرضه‌های اولیه آگاه می‌کنند.
در عرضه اولیه (به روش بوک بیلدینگ)، برای خرید سهام به‌صورت آنلاین یک بازه زمانی مشخص، حداقل و حداکثر قیمت قابل خرید و حداکثر سهمیه برای هر کد معاملاتی مشخص می‌شود. سرمایه‌گذاران می‌بایست بر اساس این اطلاعات که توسط ناظر بازار در روز عرضه اعلام می‌شود، وارد حساب کاربری در سامانه معاملاتی شوند و سفارش خرید خود را به‌صورت آنلاین با توجه به تعداد سهم تعیین‌شده و همچنین محدوده قیمت موردنظر ثبت نمایند. همچنین درصورتی‌که افراد کد معاملاتی آفلاین داشته باشند، برای خرید عرضه اولیه می‌بایست قیمت و حجم درخواستی خود را وارد سامانه آفلاین کند تا کارگزار نسبت به خرید عرضه اولیه برای شخص اقدام کند.

نکته
 اغلب اوقات پیشنهاد می‌شود بالاترین قیمت ارائه‌شده، انتخاب گردد زیرا به‌علت تقاضای زیاد، حجم قابل‌عرضه به سفارش‌هایی با بیشترین قیمت تعلق می‌گیرد.
 در کارگزاری آگاه این امکان وجود دارد که ۲ روز پیش از عرضه اولیه، سرمایه‌گذاران سفارش خود را به‌صورت آفلاین ثبت کنند تا در روز عرضه، سفارش خرید سهم برای هسته معاملات بورس ارسال گردد.

درنهایت اختصاص سهام توسط سازمان بورس و اوراق بهادار به کدهای معاملاتی انجام می‌گیرد و معمولاً به دلیل تقاضای زیاد، همه افراد به‌طور مساوی و به تعدادی کمتر از حجم تعیین‌شده از عرضه بهره‌مند می‌شوند.

بهترین زمان فروش عرضه اولیه

یکی از دغدغه‌های اساسی سرمایه گذاران آگاهی از زمان مناسب فروش عرضه اولیه است. دانستن زمان مناسب برای فروش سهام عرضه اولیه از ارزش بالایی برخوردار است. سهامداران می‌توانند از فردای روز عرضه سهام خود را به فروش برسانند؛ اما برای دانستن بهترین زمان برای فروش سهم، می‌بایست برخی جوانب را موردبررسی قرار دهند.

ارزیابی وضعیت فعلی و آینده شرکت عرضه‌شده در بازار بورس
توجه به میزان بزرگی و کوچکی شرکت عرضه‌شده در بازار بورس
مطالعه تحلیل بنیادی سهام عرضه اولیه در سایت‌های تحلیلگری و کانال‌های خبری کارگزاری‌ها
بررسی رفتار سهامداران عمده در ایام معاملات سهم پس از عرضه اولیه
بررسی روند فعلی بازار بورس که مانند هر فعالت اقتصادی دیگر دارای دوره‌های متفاوتی از رکود، رشد و رونق است.

در مورد این‌که چه زمانی بهترین نقطه برای فروش عرضه اولیه است قطعیتی وجود ندارد و به عوامل مختلفی مانند اهداف و انتظارات از سهم، نیاز به نقدینگی حاصل از عرضه اولیه، آینده شرکت و … بستگی دارد.
به‌طورکلی افزایش و یا کاهش قیمت عرضه های اولیه در روزهای پس از عرضه، مانند تمامی سهام موجود در بازار سرمایه به عرضه و تقاضای بازار مربوط است. با این اوصاف بهتر است تا زمانی که صف خرید عرضه‌های اولیه ادامه دارد، سرمایه گذاران به سهامداری ادامه دهند. در ادامه نیز با توجه به شرایط بازار و شرکت می‌توان نسبت به فروش یا نگهداری سهم اقدام نمود.

خرید در روزهای پس از عرضه اولیه

در عرضه اولیه که معمولاً در یک روز مشخص اتفاق می‌افتد، تعداد سهام عرضه‌شده به سرمایه‌گذاران محدود است. از طرفی قیمت سهام شرکت‌ها در عرضه اولیه، ارزان‌تر از ارزش ذاتی آن است تا برای سرمایه گذاران جذابیت داشته باشد؛ بنابراین تقاضا برای سهم افزایش می‌یابد و قیمت سهام بعد از عرضه اولیه، شروع به رشد می‌کند.
در این مرحله با توجه به پایین بودن قیمت سهام نسبت به ارزش ذاتی آن، سرمایه گذاران تمایل دارند در روز بعد از عرضه به تعداد دلخواه سهم بخرند. این تمایل به خرید سهم باعث می‌شود تقاضای بسیار زیادی (صف خرید) از ابتدای روز معاملاتی برای خرید سهم تشکیل شود؛ اما چگونه می‌توان روز پس از عرضه اقدام به خرید سهام نمود؟

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، سرمایه گذاران برای خرید سهم روز بعد از عرضه اولیه، باید رأس ساعت ۸:۳۰ سفارش خود را وارد سامانه معاملاتی کرده تا در اولویت‌های اول صف خرید قرار گیرند. البته از آنجایی که در روز بعد از عرضه اولیه کسی تمایل به فروش سهام خود ندارد، حجم عرضه‌ها پایین و تقریباً به‌جز تعداد محدود، کسی قادر به خرید سهم نیست.

خرید عرضه اولیه از کارگزاری‌های مختلف

آیا می‌توان از طریق چند کارگزاری به صورت همزمان، عرضه اولیه خرید؟

این سوال دغدغه بسیاری از فعالان بازار بورس است. با توجه به این‌که سازمان بورس از روش بوک بیلدینگ در عرضه های اولیه استفاده می‌کند، خرید سهم با چند کارگزاری امکان‌پذیر نیست؛ چراکه هر سرمایه گذار با کد بورسی مختص خود، فقط یک‌بار می‌تواند سفارش ثبت کند و امکان خرید عرضه اولیه با یک کد بورسی از چند کارگزاری وجود ندارد.
بنابراین همان‌طور که در بالا ذکر گردید چنانچه سرمایه گذاران قصد خرید سهم بیشتری داشته باشند، می‌توانند در روز بعد از عرضه اقدام به ثبت سفارش نمایند یا اینکه پس از به تعادل رسیدن سهم در بازار اقدام به خرید سهام موردنظر کنند.

سخن آخر

می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین مزیت‌های عرضه اولیه، تأمین سرمایه برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید و یا توسعه و رشد یک کسب‌وکار قدیمی است. عرضه اولیه به دلیل ارزش‌گذاری سهم، کم‌تر از ارزش واقعی آن، باعث ایجاد تقاضای زیادی برای خرید از جانب سرمایه گذاران می‌شود. تقاضای زیاد برای خرید، قیمت پایین سهم و همچنین محدود بودن تعداد سهام قابل عرضه، در اکثر موارد باعث سودآور بودن و کم ریسک بودن عرضه اولیه می‌شود. همین‌طور از آنجایی که تعداد سهام قابل‌عرضه، دامنه قیمتی (کف و سقف قیمت) و تاریخ شروع در این عرضه از قبل مشخص می‌شود، سرمایه‌گذاران کافی است در روز موعد وارد سامانه معاملاتی شده و اقدام به ثبت سفارش با تعداد و قیمت از پیش تعیین‌شده نمایند. لازم به ذکر است که یک سرمایه گذار با یک کد بورسی تنها از یک کارگزاری می‌تواند عرضه اولیه خریداری. در رابطه با بهترین زمان فروش عرضه اولیه هم قطعیتی وجود ندارد و مستلزم بررسی عوامل مؤثر در بازار است.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

114 پاسخ به “عرضه اولیه چیست ؟ (تمام نکات لازم برای خرید)”

 1. میلاد گفت:

  عرضه اولیه خوبه
  بشرطی که چند تا کد بورسی داشته باشین
  مثلا از همه خانواده

  ۴۴
 2. عبداله صيادي گفت:

  واقعا عالي بود.
  مثل هميشه توضيحات کافي و وافي بود.
  دستمريزاد.

  ۲۱
 3. مهدی گفت:

  ایده خوبی بود خیالمون از ارز اولیه راحت شد

  ۱۵
 4. حمید امیری گفت:

  آموزنده و عالی مثل همیشه

  ۱۲
 5. کیوان گفت:

  جامع و کامل بود.

  ۶
 6. ابوالفضل.ص گفت:

  عالی بود ممنون

  ۶
 7. AR0754 گفت:

  ممنون از بآشگاه.

  ۵
 8. علی خرمی فر گفت:

  اگ تعداد درخواست کننده ها خیلی زیاد نباشه، خیلی خوب میشه

  ۱۲
 9. Vr گفت:

  خیلی ممنون از اطلاعات خوبتون

  ۷
 10. پروین شفيعي گفت:

  مطالب بسیار کاربردی و مفید بود

  ۱۰
 11. سمیه گفت:

  بسیار عالی و مفید بود

  ۵
 12. احسان علوی گفت:

  مطالب عالی بود. سپاس

  ۵
 13. صمد گفت:

  بسیار آموزنده بود
  امیدوارم ما هم مانند آگاه آگاه بشیم

  ۳
 14. کمال کمالی گفت:

  برا افرادی مثل من که فعلا در بازار بورس حرفه ای نسیتیم و در حال آموزش دیدن هستیم واقعا عالی هست

  ۸
 15. BG4987 گفت:

  بسیار عالی ممنون

  ۱
 16. علی گفت:

  عرضه اولیه خوبن ولی سهم کمی میرسه به افراد سود زیان زیادی نداره مگر اینکه بشه روز بعد افزایش سهم داد

  ۷
 17. مسلم گفت:

  خیلی عالی،ای کاش بیشتر میشد گرفت

  ۳
 18. امیر گفت:

  بستگی داره به هر کد بورسی چقدر سهم تعلق بگیره

  ۱
 19. کوهی گفت:

  ممنون از تیم آگاه

  ۳
 20. ایمانی گفت:

  مطالب مفید و ارزنده بود . اما من یک سوال داشتم چرا تعداد سهمی که اعلام می کنن مثلا در سایت ها یا کانال هامیگن هر کد سهم مثلا از عرضه اولیه سهم دریافت کردندولی وقتی دارایی را نگاه می کنی کمتر از تعدادی هست که روز عرضه اولیه به هر کد سهم می رسه چرا؟

  ۳
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای عرضه اولیه تعداد محدودی سهام ارائه می شود. با توجه به تعداد زیاد مشارکت کننده ها تعداد کمتری نسبت به تعداد اعلام شده در اطلاعیه عرضه تخصیص پیدا می کند.

   ۱
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای عرضه اولیه تعداد محدودی سهام ارائه می شود. با توجه به تعداد زیاد مشارکت کننده ها تعداد کمتری نسبت به تعداد اعلام شده در اطلاعیه عرضه تخصیص پیدا می کند.همه اشخاصی که کد بورسی دارند می توانند عرضه اولیه را خریداری کنند .

   ۱
 21. فرزاد گفت:

  با سلام وخسته نباشید واقعا توضیحاتتون عالی وکامل بود.
  پرسودباشید.

  ۱
 22. امیر معین گفت:

  با سلام و تشکر از توضیحات کامل متاسفانه عده ای عرضه اولیه را بدل رالی کرده اند و باتعدد کدهای بورسی حق دیگران را ضایع میکنند

  ۵
 23. خودم گفت:

  جامع و کامل و مفید.ممنونم

  ۰
 24. رئوف گفت:

  عرضه های اولیه خیلی خوبه

  ۰
 25. فرزاد گفت:

  بزرگترین چالش تو عرضه اولیه اینه که بتونی روز و یا روزهای بعد از ارائه عرضه تو صف خرید جز نفرات اول قرار بگیری که بتونی به سهامت از اون شرکت اضافه کنی که اونم به این راحتیا نیست و سخته

  ۴
 26. مریم گفت:

  عالی و بسیارآموزنده

  ۳
 27. میلاد گفت:

  کاش عرضه اولیه رو زیاد بدن که بیشتر سود کنیم

  ۵
 28. ابوالفضل گفت:

  زیاد بودن عرضه اولیه در سال هم باعث رشد کم سهم های دیگه میشه... بخاطر اینکه سهمادارای کوچیک پولشون رو از یه سهم دیگه خارج می کنن و سعی می کنن که عرضه اولیه بخرن...
  عرضیه ی عرضه اولیه باید حساب شده و نه پشت سر هم باشه...

  ۱
 29. کیانی گفت:

  ممنون از کارگزاری آگاه برای اطلاع رسانی مستمر و دقیقشون

  ۵
 30. حاجیان گفت:

  ببخشید میخواستم شماره حسابمو تغییر بدم باید چیکار کنم؟

  ۰
 31. Ali گفت:

  با سلام الان دیگه تعداد خیلی کمی به هر فرد میرسه

  ۲
 32. علی گفت:

  با سلام من سالها بود که میخواستم وارد بازار بورس بشم اما اطلاع نداشتم از کجا و چجوری وارد بشم همیشه فکر میکردم باید برم توی تالار بورس بشینم و از اونجا سهام بخرم اما چند وقت پیش از طریق یکی از دوستانم راهنمایی شدم و به من پیشنهاد کرد کارگزاری آگاه انتخاب کنم که واقعا دستشون درد نکنه اطلاع رسانیشون عالیه خدا خیرشون بده.الان هم فعالیتمو بصورت جدی شروع کردم و دوست دارم پیشرفت خوبی داشته باشم .به امید موفقیت برای همگی

  ۸
 33. مریم گفت:

  کاش موفق میشدیم روزهای پس از عرضه اولیه افزایش سهام بدیم.
  سپاس از مطالب ارزنده تون. با امید موفقیت

  ۰
 34. محمدحسین گفت:

  بسیار عالی و آموزنده

  ۰
 35. sahar گفت:

  با سلام
  بسیار جامع و مفید بود ممنونم

  ۱
 36. bb1266 گفت:

  باسلام .بنده فکر می کردم بورس فقط مختص سرمایه داران وپولداران کلان است.نممیدونستم که با صدهزارتوامن هم می توان وارد بازار بورس شد.تااینکه از طریق دوستان متوجه شدم بورس این شکلی است ومی توان با پول اندکی هم معامله کرد وسود کرد

  ۲
 37. حسن نژاد گفت:

  باسلام. اگه در روز اول اقدام به ثبت سفارش کنیم میشه گفت حتما بخشی از سهم به ما میرسه یا باز هم به شانس بستگی داره؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای عرضه اولیه تعداد محدودی سهام ارائه می شود. با توجه به تعداد زیاد مشارکت کننده ها تعداد کمتری نسبت به تعداداعلام شده در اطلاعیه عرضه تخصیص پیدا می کند.

   ۰
 38. علی گفت:

  سلام وقتی برای خرید عرضه اولیه راس ساعت ۸:۳۰ دقیقه سفارش را تایید میکنم ۱۰ الی ۲۰ ثانیه بعد ثبت میشود .

  ۰
  • neda biazar گفت:

   سلام وقت بخیر
   اگر منظور شما ارسال سفارش در فردای روز عرضه اولیه است می تواند به دلیل کم بودن سرعت اینترنت باشد.

   ۰
 39. سلام‌ علیکم وقت بخیر.
  ۲ نفر از آشنایان را چند ماه پیش به کارگزاری آگاه معرفی کردم و چندین معامله و خرید داشتند . با اینکه کد باشگاه بنده را به عنوان معرف زدند ولی متاسفانه هنوز وجه نقد پاداش ۵۰ هزار تومانی هیچکدام از زیر مجموعه ها به بنده انتقال ندادید !!
  چند بار هم پرسیدم از کارگزاری گفتند که بررسی میکنیم .
  ممنون میشم پیگیری بفرمایید.
  با تشکر .

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام دوست عزیز
   با اولین کارمزد ۱۰۰ هزار تومانی که زیر مجموعه شما بسازد ۵۰ هزار تومان به حساب شما واریز می شود. این کارمزد با خرید بسته های آموزشی ؛ اعتباری یا مشاوره ای به میزان ۱۰۰ هزار تومان یا معامله حدود ۲۷ میلیون تومان ایجاد می شود.

   ۲
 40. مهدی گفت:

  با سلام و تشکر بی نهایت از کارگزاری آگاه با این مطالب مفید و ارزنده که می گذارید

  ۰
 41. میلاد گفت:

  سلام دوباره کی عرضه اولیه میدین؟؟؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام دوست عزیز
   عرضه های اولیه مربوط به انتشار سهام یک شرکت در بورس است. ابتدا شرکت باید برای انتشار سهام خود در بورس درخواست به سازمان بورس بفرستد. سازمان بورس پس از بررسی های لازم و در صورت وجود شرایط با انتشار سهام شرکت موافقت کرده و براساس شرایط و تعداد سهام قابل انتشار، حجم و قیمت عرضه را اولیه را مشخص و از طریق درگاه های خبری اعلام می کند.

   ۳
 42. darya گفت:

  سلام
  چرا تعدادسهام عرضه اولیه ها کم هست

  چرا بعضی ها زیر صد تومن عرضه میشه؟

  ۰
 43. saba041 گفت:

  با سلام و عرض ادب خدمت دوستان لازم به ذکر می باشد که برای چند مورد عرضه اولیه اخیر دوستان سهامدار کمی کم لطفی نمودند اجازه رشد برای سهم را ندادند و با هجوم برای فروش سهم عرضه اولیه و تشکیل دادن صف فروش ارزش سهم رو پایین آوردند که این امر باعث گردید تا خود سهامداران از سهم های مذکور سود کمتری داشته باشند.

  ۰
 44. محمد جواد گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  در این مطلب ذکر کردید که "در کارگزاری آگاه این امکان وجود دارد که ۲ روز پیش از عرضه اولیه، سرمایه‌گذاران سفارش خود را به‌صورت آفلاین ثبت کنند تا در روز عرضه، سفارش خرید سهم برای هسته معاملات بورس ارسال گردد."
  این امر از کدام بخش امکان پذیر است؟

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما می توانید برای ثپت سفارش عرضه اولیه در سامانه معاملاتی آنلاین,دو روز قبل از عرضه اولیه در نوار ابزار بالای صفحه یک نوار زرد رنگ ایجاد می شود که با کلیک کردن بر روی آن می توانید در صفحه ای که باز می شود سفارش عرضه اولیه خود را از دو روز قبل ثپت نمایید.

   ۳
 45. بختیار گفت:

  با سلام من کد کارگزاری دیگری را داشتم پس از معرفی دوستان تاکید میکنم که کارگزاری اگاه از نظر اموزش سهامداران و علی الخصوص تازه به بورس وارد شده اند بسیار مطالب ارزنده و مفید در تحلیلو راهنمای سهامداری را دارد

  ۳
 46. محسن گفت:

  در یک کلام عرضه اولیه همش سود است

  ۲
 47. الیاس گفت:

  ممنون بابت انتشار مطلب، بسیار عالی و آموزنده بود و توصیه ای که به عزیزان دارم این هست که حتماً برای همه ی اعضای خانواده ی خودشون کد بورسی دریافت کنن تا بتونن عرضه ی اولیه ی بیشتری رو دریافت کنن و این برای بچه ها یه سرمایه گذاری بی نظیر خواهد بود.

 48. علی رضا گفت:

  بزرگترین چالش تو عرضه اولیه اینه که بتونی روز و یا روزهای بعد از ارائه عرضه تو صف خرید جز نفرات اول قرار بگیری که بتونی به سهامت از اون شرکت اضافه کنی که اونم به این راحتیا نیست و سخته

  ۰
 49. محسن گفت:

  باسلام و احترام
  درصورتی که بصورت آفلاین درخواست را با قیمت اشتباه زده باشیم دیگه نمیشه اصلاحش کرد

  ۰
 50. زهرا گفت:

  سلام.ممنون از اطلاعاتتون.عرضه اولیه قطعا پیشنهاد خوبیه مخصوصا برای کسانی که کار نمیکنند میتونه یک منبع درآمد باشه.
  اگه ممکنه لطفا درباره زمان فروش عرضه اولیه هم مطلب بگذارید.
  سپاس فراوان.

  ۲
  • safarvand گفت:

   سلام دوست عزیز
   زمان فروش عرضه اولیه و یا هر سهم دیگری نیاز به بررسی عوامل بنیادی ،پیگیری اخبار و تحلیل دارد که می توانید از طریق سایت ها و کانال های مشاوره تحلیلی این اطلاعات را کسب نمائید.

   ۰
 51. شهره گفت:

  مطلب عالی بود اما عرضه اولیه بصورت آفلاین نمیشه کل سهام رو خریداری کرد و باید در روزهای بعدی سهام بیشتری بخری که اونم تا چندین روز اول خیلی سخت و باید در صف خردی روزها بشینی

  ۰
 52. غلامحسن گفت:

  اگثر عرضه اولیه بازدهی خوبی دارند.اگر بصورت خانوادگی خرید داشته باشی خیلی خوب است.

  ۰
 53. حسینی گفت:

  در واقع عرضه اولیه هم برای خریدار سهام خوبه و هم برای شرکت فروشنده سهام ، از طرفی همه فرصت خرید رو حتی به تعداد محدود پیدا می کنند و میزان سهام به تعداد خریداران تقسیم میشه و به هر کدوم تعداد مساوی میرسه که میشه گفت یه جور عادلانه ست و از طرفی شرکت هم سهام رو با مبلغی بیشتر از قیمت اسمی و پایه به فروش میرسونه

  ۱
 54. رضا گفت:

  دقیقا همینطوره

  ۱
 55. امین گفت:

  سلام. خیلی خوب و کاربردی بود. مخصوصا برای من که تازه وارد هستم.
  فقط یه سوال نحوه اطلاع رسانی این سهام اولیه به چه شکل هستش؟ از کجا باید مطلع بشیم؟

  ۲
 56. مهدی گفت:

  کامل بود تشکر

  ۳
 57. عطیه گفت:

  برای شرکت در کلاسهای آموزشی به ترتیب باید در چه کلاسهایی ثبت نام کنیم ؟

  ۰
 58. احسان گفت:

  یه نفر لطف کنه و توضیح بده که علت تفاوت در تعداد سهام در عرضه اولیه چیست ؟

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای عرضه اولیه تعداد محدودی سهام ارائه می شود. با توجه به تعداد زیاد مشارکت کننده ها تعداد کمتری نسبت به تعداد اعلام شده در اطلاعیه عرضه تخصیص پیدا می کند.

   ۰
 59. جواد گفت:

  سلام
  من تو کلاس های اتی غیر حضوری یا کلاس های حضوری شهر اصفهان میخواستم ثبت نام کنم اما همیشه که به سایتتون سر میزنم یا کلاس های غیرحضوری اصفهان ندارید یا کلاس های انلاینتون خیلی زود پر میشه

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای شرکت در کلاس های آموزشی شما میتوانید با شعبه آگاه بخش آموزش در شهر خود تماس بگیرید. همچنین می توانید با مراجعه به " ویترین بآشگاه " از برنامه آموزشی مطلع شوید .

   ۰
 60. مجید گفت:

  وقتی عرضه اولیه میخریم نگهشداریم بهتره برای مدت یکسال یا تاصف خرید تمام شدشروع به فروش کنیم ؟

  ۲
  • safarvand گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما می توانید از طریق تحلیل های بنیادی و تکنیکال ، وضعیت سهم مورد نظر خود در آینده را پیش بینی کنید یا از سایت های مختلف تحلیلی استفاده نمایید.
   جهت مطالعه اخبار و تحلیل سهام های مختلف از سایت تحلیلی همفکران نیز می توانید استفاده نمایید.

   ۱
 61. امیر برزگر گفت:

  سلام
  عرضه اولیه خوبه فقط راهنمایی کنید بعد از خرید، چه مدت نگه داریم و کی بفروشیم
  تشکر

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما می توانید از طریق تحلیل های بنیادی و تکنیکال ، وضعیت سهم مورد نظر خود در آینده را پیش بینی کنید یا از سایت های مختلف تحلیلی استفاده نمایید.
   جهت مطالعه اخبار و تحلیل سهام های مختلف از سایت تحلیلی همفکران نیز می توانید استفاده نمایید

   ۰
 62. منا گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب عالیتون
  میخواستم بدونم آمار ماه های گذشته شاخص ها از کدوم سایت میشه بررسی کرد؟

  ۰
 63. سید احمد گفت:

  سلام
  من کد بورسی رو در کارگزاری آگاه فعال کردم. اما کد همفکران برای بنده ارسال نشد چرا؟

  ۰
 64. Ati گفت:

  مرسی از توضیحات خوبتون، مفید مثل همیشه

  ۱
 65. مجيد پسنده گفت:

  سلام و و قت بخير. واسه ثبت نام عرضه اوليه اين خريد تضميني به چه صورت هست؟همه ميتونن ازش استفاده كنن؟

  ۱
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای عرضه اولیه تعداد محدودی سهام ارائه می شود. با توجه به تعداد زیاد مشارکت کننده ها تعداد کمتری نسبت به تعداد اعلام شده در اطلاعیه عرضه تخصیص پیدا می کند.همه اشخاصی که کد بورسی دارند می توانند عرضه اولیه را خریداری کنند .

   ۰
 66. حسین گفت:

  چرا واگذاری سهام اولیه اینقدر کم است؟
  ....

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای عرضه اولیه تعداد محدودی سهام ارائه می شود. با توجه به تعداد زیاد مشارکت کننده ها تعداد کمی به شما تخصیص پیدا می کند.

   ۲
 67. جواد گفت:

  سلام
  باورود عرضه اولیه ها رقابت ها بین شرکت ها به طور چشم گیری افزایش یافته.

  ۱
 68. جواد گفت:

  سلام
  آیا بصورت آفلاين در روز بعد از عرضه اولیه هم می‌توان سفارش خرید گذاشت ودرصد
  خرید به روش آفلاين با آنلاین فرق داره ممنونم

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای ارسال سفارش در هر زمان میتوان از طریق آفلاین اقدام کرد.
   ارسال سفارش از طریق آفلاین تفاوتی با آنلاین ندارد و می توان حجم موردنظر را در سفارش آفلاین ثپت کرد.

   ۰
 69. زهره گفت:

  خبر ندارین کی عرض اولیه هست

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   زمان مشخصی ندارد.اطلاعیه عرضه اولیه توسط سازمان بورس به طور معمول دو روز قبل از عرضه منتشر می شود.

   ۱
 70. محمدجواد گفت:

  چرا دیگه عرضه اولیه ارائه نمی شود؟

  ۰
 71. اصغر مرادی گفت:

  سلام علیکم وقت بخیر

  این برنامه خرید عرضه اولیه که مشکل قطعی برنامه را حل کرده خوبه . یعنی روز قبل که حساب را شارژ کنیم عرضه اولیه خریداری میشه .
  لطفاً برنامه آسا تریدر رو هم آپدیت بفرمایید .
  با تشکر .

  ۰
 72. BS3563 گفت:

  تو توضیحات گفتید عرضه اولیه رو از دو روز قبل میتونیم سفارش بزنیم. برای کدهای آنلاین چجوری میشه انجام داد؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   دو روز قبل از عرضه اولیه از طریق نوار ابزار در بالای صفحه سامانه معاملاتی آسا تریدر که عرضه اولیه را بارنگ زرد نوشته شده است ، قادر ثبت سفارش عرضه اولیه در پنل معاملاتی آنلاین خواهید بود.

   ۰
 73. الی گفت:

  سلام و خسته نباشید به باشگاه اگاه عزیز.
  قرار بر قرار عرضه اولیه ای در آخر آذر بود که ظاهرا برقرارنیست.
  ممکنه در نیمه اول دی ماه باشه؟ یا شما هم مثل ما بی خبرین تا موعدش..

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   زمان مشخصی ندارد.اطلاعیه عرضه اولیه توسط سازمان بورس به طور معمول دو روز قبل از عرضه منتشر می شود.

   ۰
 74. میم ر گفت:

  عالی و مفید بود

  ۰
 75. حمید گفت:

  ممنون از آگاه .
  آیا کدهای بورسی وجود داره که در عرضه اولیه سهم بیشتری دریافت کنند یا همه یکسان هستند ؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بدلیل تقسیم کل سهام بین متقاضیان چون امکان تقسیم بصورت دقیق و اعشاری، به طور مثال ۳۶۹.۵ سیصد و شصت و نه و نیم سهم وجود ندارد به صورت رندم به تعدادی از سهامداران ۳۶۹ و به تعدادی دیگر ۳۷۰ سهم خواهد رسید.با توجه به اجرای روش بوک بیلدینگ در عرضه های اولیه ، عملا کارگزاری دخل و تصرفی در تعداد سهام اختصاص یافته ندارد و بورس پس از اتمام بازه ثبت سفارش اقدام به تقسیم سهام موجود به تعداد متقاضیان می نماید.

   ۱
 76. P.D گفت:

  سلام
  وقتی ما تعداد سهمی که می‌خریم بیشتر از تعدادی هست که بعد خرید بهمون تعلق می‌گیره،مبلغ تفاوت این تعداد به حسابمون برمی‌گرده آیا؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   زمانی که سفارش خرید عرضه اولیه را ارسال می نمائید کل مبلغ برای خرید مسدود می شود و زمانی که تعداد مشخصی عرضه اولیه خریداری شود از مقدار وجه مسدودی کسر و مابقی پول آزاد و به مانده قابل معامله شما افزوده می شود.

   ۰
 77. علی گفت:

  باسلام
  با توجه به اینکه در زمان خرید عرضه اولیه کل مبلغ را واریز میکنیم و بعد از تخصیص تعداد سهم،مابقی مبلغ برمیگردد بحساب،آیا اگر مبلغ کمتری واریز کنیم هم بالاترین تعداد سهام تخصیص یافته به ما تعلق میگیرد؟
  مثال:عرضه اولیه شستا۸میلیون و۶۰۰ هست.حال ما بیاییم بفرض ۵ میلیون واریز کنیم.و ارزش سهم اختصاص بافته بشود ۴ میلیون.
  آیا با توجه به اینکه هم ۸/۶۰۰ و هم ۵ تومن بالاتر از مبلغ سهام اختصاص بافته است،برای هر دو به مساوی سهم تخصیص می یابد؟

  ۱
 78. حمید گفت:

  سلام
  تو عرضه اولیه میشه درخواست خرید سهم کمتر از سقف سهمیه ثبت کرد؟مثلا برای یک شرکت ۱۰۰ تا سهم درنظر گرفته شده اما من ۵۰ تا ثبت سفارش کنم؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله ، شما می توانید به هر میزان که تمایل دارید در بورس سرمایه گذاری نمائید اما توجه داشته باشید که قیمت را حتما طبق قیمت اعلام شده در اطلاعیه عرضه ثبت نمائید.

   ۰
 79. رضا گفت:

  سلام
  در زمان مناسب اعلام شده به صورت آنلاین با پول کافی ۵۸تا سهم آریا ثبت سفارش کردم و در جزئیات نوشته شد سفارش شما در بورس ثبت شد الان برا یه کد بورسیم تعداد۵۷تا گرفته ولی برا یکی دیگه از کد بورسی که ثبت سفارش کردم هیچ سهمی گرفته نشده و در لیست سفارشات روز هم هیچی نیست پولمم بلوکه ست دلیلش چیه برام سهمی گرفته نشده وقتی از لحاظ قانونی همه چیز رو درست انجام دادم لطفا دلیل منطقی ارائه بدید! باتشکر

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   لطفا جهت پیگیری با شماره ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ یا ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش آنلاین از شنبه تا چهارشنبه از ۸ صبح تا ۱۶ تماس بگیرید .

   ۱
 80. فرزاد گفت:

  سلام خسته نباشید
  چرا در عرضه اولیه ولپارس تعداد سهم رو زده ۳۰۰ تا ، ولی بعد زدن تعداد سهم ۷۵ ؟

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای عرضه اولیه تعداد محدودی سهام ارائه می شود. با توجه به تعداد زیاد مشارکت کننده ها تعداد کمتری نسبت به تعداد اعلام شده در اطلاعیه عرضه تخصیص پیدا می کند.
   روش بوک بیلدینگ روش تخصیص عرضه اولیه به سهامداران است.
   بدلیل تقسیم کل سهام بین متقاضیان چون امکان تقسیم بصورت دقیق و اعشاری، مثلا ۶۷.۵ شصت و هفت و نیم سهم وجود ندارد به صورت رندم به تعدادی از سهامداران ۶۷ و به تعدادی دیگر ۶۸ سهم خواهد رسید.
   با توجه به اجرای روش بوک بیلدینگ در عرضه های اولیه ، عملا کارگزاری دخل و تصرفی در تعداد سهام اختصاص یافته ندارد و خود بورس پس از اتمام بازه ثبت سفارش اقدام به تقسیم سهام موجود به تعداد متقاضیان میکند.

   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: