اندرحکایت عرضه‌های اولیه بورس در معاملات آنلاین کارگزاری‌ها

 • ۱۱ بهمن ۱۳۹۴
 • Agah
 • ۱۱۶ نظر
 • ۳۵۰۸۵ مشاهده
عرضه اولیه, کارگزاری بورس اوراق بهادار, معامله گران آنلاین, بورس اوراق بهادار, تخصیص عرضه اولیه, حجم معاملات نرمال بورس اوراق بهادار

از نظر سرمایه‌گذاران در بازار بورس اوراق بهادار، عرضه اولیه یک موقعیت جذاب و ارزشمند برای سرمایه‌گذاری اندک در کوتاه مدت محسوب می‌شود. همانطور که آگاه هستید، عرضه اولیه همواره با محدودیت زمان، قیمت و حجم مواجه است. یعنی کلیه معامله‌گران آنلاین در لحظه‌ای مشخص اجازه خواهند داشت تعداد معینی سهم را با قیمت مشخص خریداری نمایند که همه این اطلاعات با پیام ناظر بازار به آگاهی عموم معامله‌گران می‌رسد.

نکته: در حال حاضر ( از ۱۹ دیماه سال ۹۵ تاکنون) نحوه ثبت سفارش برای عرضه اولیه، روش بوک بیلدینگ است. برای اطلاعات بیشتر می توانید مطلب “خرید سهام در عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ و تفاوت‌های آن با روش قبلی” را مطالعه فرمایید.

یکی از دلخوری‌های همیشگی مشتریان از کارگزاری‌ها، نحوه تخصیص سهم در عرضه‌های اولیه است. اگر کاربرآنلاین باشید، احتمالا در بسیاری از مواقع نتوانسته‌اید از طریق سیستم‌های آنلاین عرضه اولیه بگیرید. در این نوشتار به‌دنبال آن هستیم که ببینیم “آیا کارگزاری ها می توانند در این فرآیند دخالت کنند و به قول بعضی از دوستان عرضه اولیه را برای خودشان بر دارند؟” البته تاکید این مطلب بیشتر بر مشتریان معاملات بر خط است.

عرضه اولیه, کارگزاری بورس اوراق بهادار, معامله گران آنلاین, بورس اوراق بهادار, تخصیص عرضه اولیه, حم معاملات نرمال بورس اوراق بهاداردر حال حاضر در بورس تهران حدود ۷ میلیون کد صادر شده که برآوردها نشان می دهد از این ۷ میلیون کد، ۳۰۰ هزار کد فعال بوده که روزانه به معاملات در این بازار می‌پردازند. از میان این تعداد، خیلی از مشتریان برای این که شانس خرید خود را در عرضه های اولیه افزایش دهند، اقدام به وارد کردن سفارش خرید از چند کارگزاری می‌نمایند. به این معنی که اگر ۳۰۰ هزار کد فعال بورس از طریق فقط ۲ کارگزاری اقدام به خرید نمایند، حجم کدهای درخواستی برای عرضه اولیه به ۶۰۰ هزار کد می‌رسد. البته باید توجه کرد که اولا تمام کدهای فعال آنلاین نیستند و در ثانی تمام کدهای آنلاین در عرضه‌های اولیه شرکت نمی‌نمایند و از طرفی همه کدها از چند کارگزاری اقدام به خرید نمی‌کنند. ولی به طور معمول بر اساس تجربه این چند سال، حداقل ۲۵ درصد کدهای فعال از دو کارگزاری درخواست خود را ثبت می‌کنند. یعنی در هر عرضه حداقل ۱۰۰،۰۰۰ کد از کارگزاری های مختلف اقدام به وارد کردن سفارش خواهند کرد. این خلاصه‌ای از وضعیت خریداران در زمان عرضه اولیه بود.

حال در طرف دیگر باید به بررسی مقدار سهام قابل عرضه بپردازیم. کل سهمیه‌ای که بورس برای معامله‌گران آنلاین در نظر می‌گیرد، محدود است. به عنوان نمونه در عرضه اخیر که روز چهارشنبه مورخ ۷/۱۱/۱۳۹۴ اتفاق افتاد، سهمیه کاربران آنلاین از سهام شرکت سرمایه‌گذاری سبحان، تعداد ۵۲ میلیون سهم اعلام شد که طبق پیام ناظر بازار هر کد حداکثر قادر به دریافت ۳،۵۰۰ سهم بود. از آن جایی که بالغ بر ۹۵ درصد کاربران از حداکثر سهمیه خود در عرضه‌های اولیه استفاده می‌کنند، عملاً در بهترین حالت تنها ۱۵،۰۰۰ کاربر از ۱۰۰،۰۰۰ کاربر آنلاین قادر به دریافت عرضه اولیه شده‌اند. این به معنی آن است که در بهترین حالت از هر ۶ کاربر صرفاً یک نفر قادر به دریافت عرضه اولیه از طریق سیستم آنلاین می‌شود.

با توجه به محدودیت‌های ذکر شده، علاوه بر اینکه کوچکترین اشتباه باعث خواهد شد که درخواست مشتری رد شود (برای مثال اگر مشتری حجم درخواست را حتی به تعداد یک سهم بالاتر درج نماید یا اینکه قیمت را متفاوت از آنچه ناظر بازار اعلام کرده انتخاب کند، سفارش وی انجام نخواهد شد). طبیعی است که حتی از میان کسانی که سفارش خرید را بدون اشتباه ارسال نموده‌اند، به علت خیل عظیم متقاضیان، از خرید سهم محروم شوند.

اکنون ممکن است این سوال پیش آید که چرا شرکت بورس سهمیه بیشتری به آنلاین‌ها اختصاص نمی‌دهد؟ به عنوان نمونه بد نیست به عرضه سبحان نگاهی دوباره بیندازیم؛ حجم کل عرضه سرمایه‌گذاری سبحان ۱۳۰میلیون سهم بوده است که ۵۲ میلیون آن یعنی معادل ۴۰درصد از سهام آن، به کاربران آنلاین اختصاص داده شد. مسلما بورس برای تخصیص سهمیه به معامله‌گران آنلاین، معاملات عادی و صندوق‌ها باید معیارهایی را در نظر بگیرد که شاید ساده‌ترین معیار، حجم معاملات باشد. بر اساس آخرین گزارش شرکت بورس اوراق بهادار در دی ماه ۹۴، حجم معاملات آنلاین ۲۷ درصد از کل معاملات نرمال است و معاملات عمده از آمار معاملات نرمال مجزا است. اگر قرار بوده ملاک تخصیص میزان عرضه به معامله‌گران آنلاین صرفا حجم معاملات نرمال بازار باشد، بنابراین سهمیه این گروه از مشتریان باید ۲۷ درصد در نظر گرفته می‌شد. اما از یک طرف با توجه به اینکه اغلب کدهای موجود در معاملات آنلاین به مشتریان حقیقی اختصاص دارد و از طرف دیگر نگاه مثبت و تشویقی مجموعه بورس اوراق بهادار به گسترش معاملات آنلاین، موجب شده تا عملاً سهمیه عرضه اولیه معاملات آنلاین نزدیک به ۱٫۵ برابر افزایش پیدا کرده و شامل ۴۰ درصد کل عرضه باشد. بنابراین در عمل می‌بینیم که شرکت بورس اوراق بهادار نه تنها اجحافی در حق مشتریان آنلاین نکرده، بلکه به دلایل بسیاری که منطقی به نظر می‌آید، تلاش نموده تا همواره با نگاهی مثبت، سهمیه معامله‌گران آنلاین را تعیین نماید.

اما یک سوال دیگر که همیشه برای مشتریان وجود دارد این است که “چرا کارگزاری‌ها از سهمیه خودشان، اقدام به تخصیص عرضه کافی به معامله‌گران آنلاین نمی‌کنند؟”

همان‌گونه که در بالا توضیح داده شد، بیش از ۷۰ درصد از معاملات نرمال بازار به صورت غیر آنلاین صورت می‌گیرد و در حقیقت سهمیه‌ای که به کارگزاری‌ها تخصیص داده می‌شود، بابت معاملات غیرآنلاین و مشتریان (حقیقی و حقوقی) غیرآنلاین است، نه متعلق به خود کارگزاری. در همان مثال عرضه اولیه “وسبحان” تعداد ۴۲۰،۰۰۰ سهم، به هر کارگزاری ارائه شد. حال اگر فرض کنیم که کارگزاری هیچ معامله‌گر غیرآنلاینی نداشته باشد (که البته دارند و اتفاقا آن‌ها هم همیشه نسبت به مقدار عرضه تخصیص یافته، معترض هستند)، حداکثر می‌توان به ۱۲۰ مشتری دیگر ۳،۵۰۰ سهم تخصیص داد که متاسفانه باز هم جوابگوی تقاضای مشتریان آنلاین نیست. البته بسیاری از کارگزاری‌ها به دلیل اهمیتی که به معامله‌گران آنلاین خود می‌دهند، سعی می‌کنند حتما قسمتی از سهمیه معامله‌گران غیرآنلاین را نیز به مشتریان اختصاص دهند. برای بررسی این بخش با توجه به اینکه اطلاعات کافی در خصوص سایر کارگزاری‌ها در دست نیست، آماری که در ادامه خواهد آمد، برگرفته از اطلاعات کارگزاری آگاه است.

در عرضه “وسبحان” حدود ۲۴۸ نفر از معامله‌گران آنلاین کارگزاری که موفق به دریافت عرضه اولیه نشدند، هر کدام ۷۰۰ سهم دریافت نموده‌اند. در مجموع کارگزاری آگاه از ۴۲۰،۰۰۰ سهمیه غیرآنلاین خود حدود ۱۷۴،۰۰۰ سهم نیز به معامله‌گران آنلاین اختصاص داده که بیش از ۴۰ درصد سهمیه غیرآنلاین است.

لازم به توضیح است که خیلی از دوستان و مشتریان در ارتباط با نحوه انتخاب این ۲۴۸ نفر هم سوال مطرح نموده‌اند. در این خصوص توجه شما را به این نکته حائز اهمیت جلب می‌نماییم که کارگزاران پس از اتمام عرضه سهمیه مشتریان آنلاین، زمان بسیار کم و محدودی برای تخصیص سهمیه کارگزاری در اختیار دارند و انتخاب ۲۴۸ نفر از بین بیش از ۹۰۰ متقاضی کار سختی است، اما نحوه تخصیص بر اساس معیارهایی چون زمان ورود سفارش در هنگام عرضه، وجود نقدینگی در حساب مشتری و مواردی از این قبیل صورت گرفته است. با توجه به تمام توضیحاتی که حضورتان ارائه شد، به نظر می‌رسد با رویه عرضه فعلی همواره این قبیل سوء تفاهم‌ها بین مشتریان و کارگزاری‌ها وجود خواهد داشت. لذا برای رفع این‌گونه شبهات شاید لازم است بورس اوراق بهادار روش نوینی در نحوه تخصیص عرضه‌های اولیه ارائه نموده و با ایجاد شفافیت بیشتر موضوع برای خریداران، مانع ایجاد سوء ظن در مورد رانت کارگزاری‌ها گردد.

به‌خاطر داشته باشیم که اگر همواره بخواهیم بدبینانه به همه چیز نگاه کنیم، علتی خواهیم یافت که از آن ابراز نارضایتی کنیم. نکته دیگری که در پایان به آن اشاره می‌کنیم، این است که چنانچه هرکدام از ما توانستیم در دو یا سه دوره متوالی عرضه اولیه دریافت نماییم، اگر به هر دلیل در دفعه بعد نتوانستیم آن را دریافت کنیم، این حق را برای سایرین نیز قائل شویم تا آنان هم بتوانند از این فرصت استفاده کنند.

        ‌    ‌  ‌  ‌   در این بازار اگر سودی ست با درویش خرسند است

‌        ‌                   ‌     ‌      ‌    ‌     ‌    ‌   ‌   ‌   ‌خدایا منعمم گردان به درویشی و خرسندی

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

116 پاسخ به “اندرحکایت عرضه‌های اولیه بورس در معاملات آنلاین کارگزاری‌ها”

 1. fardin.hosseini@outlook.com گفت:

  همیشه وقتی به هدفمان نمیرسیم زمین و زمان را به هم میریزم و تقصیر رو گردن هر کسی میندازیم غیر از خودمان،کسی که ماشین خوب سوار میشه حتما دزده چون ما نداریم ،سهمیه آنلاین نرسید کارگزاری برداشته برا خودش و نمونه های از این دست!

  ۲
  • امیر قنادی گفت:

   باسلام
   درصورتی شما صحیح میفرمائید که,,,, در موقع سفارش خطا ارسال نشود که بنویسد در این برهه زمانی شما مجاز به سفارش نمیباشید و وقتیکه زمان را کنترل میکنم می بینم که سر ساعت کلیک کردم و چند بار هم کلیک کردم و پشت سر هم خطا میدهد کاملآ مشخص است که سایت به روی بنده فعال نیست .....و مسلمآ مقصر بنده نیستم..بلکه انلاین میباشد..

   ۲
   • Agah گفت:

    سلام
    سایت آنلاین بر روی هیچ از مشتریان محترم بسته یا غیرفعال نیست. در صورتی که درخواست مشتریان عزیز با تاخیر ارسال شود و یا اینترنت مشتری با مشکل مواجه شود، سفارش با خطا مواجه می شود.

    ۳
 2. محمد گودرزی گفت:

  باز خدا پدرتون رو بیامرزه که حداقل اونقدر به خودتون زحمت می دین که بیاین یه توضیحی هم به ما سهامدارای خرد بدین که اون پشت چه خبره و چی داره می شه

  ۰
 3. mohajer05250 گفت:

  خیلی بهتر میشد اگر کارگزاری به فکر کاربران تازه وارد تر هم می بود و در بخش پیام های داخل اکانت اطلاعات دقیقتری راجع به عرضه اولیه ها و ساعت اوردرگذاری و نحوه کشف قیمت و سهمیه هر کسی اطلاعرسانی میکرد اینطوری دغدغه کاربر خیلی کمتر میشد و اتفاقا سود بیشتری هم نصیب خود کارگزاری میشد.

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   در خصوص زمان عرضه، تعداد مجاز و قیمت کشف شده هم از طریق ناظر بازار و هم از طریق پیام های کارگزاری به عموم کاربران آنلاین اطلاع رسانی می شود.

   ۰
 4. h.mohammadi57925@yahoo.com گفت:

  باسلام
  از باشگاه گلایه دارم حدود یکماه پیش برای باشگاه سوال فرستادم گفتید سوال میره تو بانک سوالات تا مطلب در موردش بزاریم ولی شما دیروز مشابه سوال منو با اسم یکی دیگه گذاشتین از ایشون همیشه سوال میزارین حتما ایشون در اولویتن

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   سولها اغلب توسط تیمی در کارگزاری طراحی می شود، شخص خاصی در اولویت نیست. سوالات همه دوستان و مخاطبین عزیز برای ما ارزشمنده و در صورتیکه در کمیته مسابقه مورد تایید قرار بگیره حتما در سایت درج میشه. در مورد سوالی هم که شما ارسال کردید باید بگم واقعا سهواً فراموش شده بود و در سایت قرار نگرفته است. به هر حال در خیل عظیم امور جاری سایت امکان فراموشی برخی امور وجود داره. بهرحال از شما عذرخواهی می کنیم.

   ۱
 5. 2063495981 گفت:

  سلام
  قرار بود عرضه اولیه ساعت ۱۲:۴۰ انجام گیرد ؛چرا تاخیر انداختید؟ تازه چرابعداز ۵۰دقیقه دوباره ۱۳:۳۰ انجام گرفت ؟بخاطر همین مانتوانستیم بخریم
  بعدار این هم
  قراربود که کارگزاری آگاه سهمی هم برای ما پشت خط مانده ها کنار بگذارد اما نگذاشت
  چرا نگذاشت؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   دوست گرامی تعیین ساعت عرضه با کارگزاری نیست! شرکت بورس زمان،حجم و قیمت هر عرضه رو طی اطلاعیه خدمت همه معامله‌گران اعلام میکنه. تغییر ساعت نیز هم توسط ناظر بازار و هم توسط کارگزاری به صورت پیامی در سامانه آنلاین برای معامله گران ارسال شده است.
   پیام ناظر بازار: "کارگزاران محترم عضو فرابورس،پیرو پیام قبلی این مدیریت، به اطلاع می رساند؛ عرضه سهام شرکت سرمایه گذاری سبحان (سهامی عام) در نماد "وسبحان۱" به معامله گران بر خط (آنلاین) رأس ساعت ۱۳:۳۰ دقیقه انجام خواهد شد. بدیهی است سایر مفاد پیام قبلی این مدیریت به قوت خود باقی است. به همین منظور نماد شرکت مذکور (وسبحان۱) برای عرضه به معامله گران بر خط (آنلاین) با قیمت کشف شده(قیمت ۱،۴۹۰ریال) و سهمیه در نظر گرفته شده برای هر یک از آن ها حداکثر ۳،۵۰۰ سهم صرفاً جهت خرید توسط معامله گران بر خط (آنلاین)، بازگشایی خواهد شد. مدیریت عملیات بازار و اعضای فرابورس ایران"
   پیام کارگزاری: **تغییر ساعت عرضه اولیه وسبحان** "کاربران گرامی: عرضه سهام شرکت سرمایه گذاری سبحان (سهامی عام) در نماد وسبحان۱ به معامله گران بر خط (آنلاین) رأس ساعت ۱۳:۳۰ دقیقه و با قیمت ۱۴۹۰ ریال و حداکثر تعداد ۳۵۰۰ سهم انجام خواهد پذیرفت."

   در مورد سوال دوم، همونطور که در متن اشاره کردیم: در عرضه “وسبحان” حدود ۲۴۸ نفر از معامله‌گران آنلاین کارگزاری که موفق به دریافت عرضه اولیه نشدند، هر کدام ۷۰۰ سهم دریافت نموده‌اند. در مجموع کارگزاری آگاه از ۴۲۰،۰۰۰ سهمیه غیرآنلاین خود حدود ۱۷۴،۰۰۰ سهم نیز به معامله‌گران آنلاین اختصاص داده که بیش از ۴۰ درصد سهمیه غیرآنلاین است. نحوه تخصیص بر اساس معیارهایی چون زمان ورود سفارش در هنگام عرضه، وجود نقدینگی در حساب مشتری و مواردی از این قبیل صورت گرفته است.

   ۰
   • agah01265 گفت:

    سلام من در حساب کارگزاریم پول داشتم ولی نه آنلاین تونستم بخرم و نه ۷۰۰ سهم به من دادید!!؟؟ چرا؟

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     احتمالا زمان ورود سفارش شما دیرتر از سایر عزیزان بوده است.
     "نحوه تخصیص بر اساس معیارهایی چون زمان ورود سفارش در هنگام عرضه، وجود نقدینگی در حساب مشتری و مواردی از این قبیل صورت گرفته است. "

     ۰
   • agah61305 گفت:

    سلام در رابطه با سوال دوم من خودم تو صف بودم و بخاطر ۱ دقیقه نتوستم بخرم هیچ سهمی از کارگزاری به من تعلق نگرفت.

    ۰
 6. خواهشا معامله گرها هم طمع کمتر بکنن فقط با یه کد سفارش ثبت کنن.

  ۰
 7. رضا گفت:

  لطفا مشخص فرماییددر مواقعی که مشگل نرم افزاری از کارگزاری باشد وموفق به خرید آنلاین نشوید(همان
  اتفاقی که در موردسبحان افتاد)خریدار باید محروم شود ؟در حالیکه بنظر میرسد بیشتر از۹۰درصد عرضه های اولیه
  در اختیار حقیقی ها قرار می گیرد.
  باتشکر فراوان
  رضامختاری

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در این صورت پس از اعلام مشتریان و بررسی وضعیت، اولویت تخصیص عرضه با این مشتریان خواهد بود. لذا در صورت بروز چنین اتفاقی با ارائه مستندات، با واحد آنلاین تماس حاصل نمایید.

   ۰
   • احمدیان گفت:

    با سلام و خسته نباشید.
    کلیه اطلاعات در اختیار کارگزار می باشد منظور شما از مستندات چیست؟
    سوال دیگر اینکه آیا در انتخاب خرید یک سهم آیا امکان اینکه محل قرار گیری خود را در صف ببینیم وجود دارد؟
    با تشکر.

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     مستنداتی نظیر عدم وجود قطعی و مشکل در اینترنت کاربر یا استفاده از VPN در زمان ثبت سفارش و ...
     اگر این درخواست مستقیما از طریق ایستگاهای معاملاتی باشد بله .در حال حاضر برای معاملات آنلاین این امکان وجود ندارد ولی شرکت آسا سعی دارد این امکان را اضافه کند.

     ۰
 8. morad18 گفت:

  امیدوارم‌سهم انلاین ها بیتر بشه.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   افزایش این سهم باید توجیه منطقی داشته باشد.

   ۰
   • بهزاد گفت:

    توجیه که احتمالا داشته که در عرضه ای مثل ارفع ۷۰ درصد تخصیص آنلاین داشتند. مدتی بود سیاست ۵۰-۵۰ که خوب هم بود در پیش گرفته بودند که نمونه ازش فراوان هست ولی این اواخر باز کم کردند از آنلاین ها ۶۰ به ۴۰ دادند.
    میزان سهمیه در نظر گرفته شده هر کاربر هم خیلی مهمه. مثلا خدیزل ۳۳ هزار کد آنلاین را پوشش داد و خریدار هم بود (مقایسه با ۱۵ هزار وسبحان).
    شسپا - کی بی سی - کپرور - سیدکو - ثرود - ولبهمن - غفارس - ثپردیس - اعتلا - قاسم - بمپنا - خدیزل - سخوز - ارفع - حخزر.. اینها همه نمونه های عرضه هایی اند که سازمان کدهای آنلاین بیشتری نسبت به وسبحان پوشش داده. ۱۵ هزار کاربری کردن عرضه و ۶۰ درصد کارگزاری سیاست جالبی از طرف سازمان نیست و حاصلش میشه کابران کثیری که دست خالی از عرضه برمی گردند و ممکنه معترض هم باشند به نبود عدالت. به نظرم همین به اندازه کافی توجیه منطقی برای ۳۰ هزار یا بیشتر کردن کدهای پوشش داده شده و برگشت به سیاست تقسیم ۵۰ - ۵۰ میتونه باشه.

    ۰
    • ناصح گفت:

     سلام
     من فکر میکنم سیاست سازمان این است که تو عرضه های کوچیک که خیلی به درد حقوقی ها نمی خوره و از طرفی تعداد کم است سهم انلاین ببره بالا تا حتی ۷۰ درصد و در عوض تو عرضه های بزرگتر مثل فجر سهم انلاین ها رو به سهم معاملاتشون نزدیک کند به نظرم من سیاست بدی نیست .

     ۰
 9. mohamadsh گفت:

  من که هر کار کردم نتونستم بگیرم

  ۰
 10. beh16063 گفت:

  سلام و با تشکر از خدمات عالی تون
  اگه یه امکانی تو سیستم معاملات آنلاین اضافه کنید که سفارش گیری برای عرضه اولیه را یکی دو دقیقه قبل از شروع ساعتی که ناظر بازار تعیین می کنه انجام بدین و سفارش ها سر ساعت مقرر یه هسته معاملات ارسال بشه خیلی از استرس خرید عرضه اولیه کاسته میشه و تعداد بیشتر از کاربران موفق به خرید می شوند.
  ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   درخواست خرید عرضه با استفاده از سیستم آنلاین باید حتما راس ساعت توسط مشتری ارسل بشه. پیشنهادتون رو به پشتیبانی اعلام خواهیم کرد که بررسی شود چنین امکانی می تواند در سامانه وجود داشته باشد یا خیر.

   ۰
   • ناصح گفت:

    سلام
    امکان باز کردن وجود ندارد چون اگر زودتر باز کنند اردرهای که می روند سیستم بورس برگشت میزند و عملا این رفت و برگشت باعث میشود که سیستم به جای ارسال اردرهای درست درگیر پاسخ دادن به سفارشات اشتباه گردد و همین قدری هم که گیرمون میاد دیگه نیاد.

    ۰
 11. amir413 گفت:

  با سلام برای من سهمیه در نظر گرفتید به تعداد ۷۰۰ سهم وسبحان خیلی کم بود ولی کارتون ارزش داشت چون برایم احترام قایل شدید

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   سپاس گزاریم از درک و همراهی شما. طبق آنچه گفته شد محدودیت های حجم عرضه، امکان تخصیص بیشتر را میسر نکرد.

   ۰
 12. MOH00204 گفت:

  قیمت هایی که سهم ها عرضه می شود زیاد مناسب نیستند راهی برای اصلاح قیمت ها وجود ندارد ؟

  ۰
 13. khosravi93 گفت:

  با سلام . اگردر عرضه اولیه از دو کارگزاری درخواست بزاریم و هر دوتا هم خرید بشه ؟ معاملات صحیحه یا باطل؟ به چه صورت میشه ؟ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   ممکنه هر دو خرید شود، این موضوع به زمان ثبت سفارش بستگی دارد، اما خرید عرضه با حداکثر حجم مجاز از دو سامانه آنلاین منع قانونی داشته و موجب ابطال معامله خواهد شد.

   ۰
   • ناصح گفت:

    البته فکر کنم سیستم بورس هنوز قادر به تشخیص یک نفر از دو کارگزاری نیست یا حداقل تو این فرصت کم نمی توانند چک کنند برای همین با وجود اینکه تهدید می کنند ولی من ندیدم باطل کنند البته مطمین نیستم

    ۰
 14. jahandide21872 گفت:

  سلام
  امیدوارم شرایطی فراهم بشه که همه بتوانند خرید داشته باشند و سهام عادلانه توزیع بشه.با تشکر

  ۰
  • ناصح گفت:

   سلام
   تنها راهش اینه که بورس روش ثبت سفارش رو پیاده کند که حتی زیر ساخت فنیش رو هم دارند اما دریغ از انجام کار درست

   ۰
 15. mahmood_asadiyan@yahoo.com گفت:

  مطلب بسیار مفیدی بود، ممنون

  ۰
 16. farhaad گفت:

  با سلام
  من نتونستم تا به حال از آگاه عرضه اولیه بگیرم

  ۰
 17. shajee00087 گفت:

  ممنون از مطالب

  ۰
 18. 2063495981 گفت:

  باسلام مجدد خداقوت؛
  باتشکر از جواب شما ،ممنونم.

  ۰
 19. IchiMoku گفت:

  با درود و سپاس بابت ارائه توضیحات سودمند، آموزنده و شفاف از سوی دست اندکاران محترم باشگاه
  پاینده باشید

  ۰
 20. agah30487 گفت:

  عالی بود

  ۰
 21. Amin گفت:

  امکانش هست درباره مکانیزم خرید گروهی «ددد» کمی توضیح بدید؟
  ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در دو سال گذشته هر ایستگاه معاملاتی دارای یه کد (ددد) بود که برای تمامی سفارشات مشتریان خود در نمادهای معاملاتی و یا حضور در صف خرید در مرحله پیش گشایش از این کد استفاده میکردند و کلیه خریدهای خود را برحسب سفارش در پایان زمان معاملاتی به کدهای متقاضی تخصیص میدادند. سازمان بورس برای شفافیت بیشتر در معاملات تصمیم گرفت که از این کد فقط در زمان عرضه اولیه استفاده شود.

   ۰
 22. tehranis25 گفت:

  با سلام "
  خواندیم خوب بودولی من ازعرضه اولیه استفاده نکردم باتشکر

  ۰
 23. هادی گفت:

  با سلام
  در عرضه اولیه سهمیه برای معامله گر آنلاین بیشتر هست یا معامله گر آفلاین ؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   خوشبختانه سازمان بورس در راستای حمایت از معامله‌گران خرد، سهمیه قابل تخصیص به معامله ‌گران آنلاین را بدون در نظر گرفتن حجم معاملاتشان، به مقداری قابل قبولی تعیین می‌کند.

   ۰
 24. h.mohammadi57925@yahoo.com گفت:

  سلام خسته نباشین

  ۰
 25. agah00780 گفت:

  با سلام
  من در کارگزاری آگاه تازه وارد شدم ، یک ایراد که به کارگذاری قبلیم وارد هست تو عرضه اولیه این بود که از چند دقیقه قبل از ساعت عرضه سایتشون از دسترس خارج شد تا ده دقیقه بعد ،حتی نشد ما درخواست بزاریم ، واسه همین من الان مهمون کارگزاری شما هستم 🙂 بنظرم بعضی از اعتراضات بی انصافی هست بعضیشون هم به حق

  ۰
 26. محمد قاسم گفت:

  سلام از زحمتی که کشیدید وتوضیحی که دادید متشکرم اما توضیحات حضرتعالی یک جانبه است از بعدی که شما توضیح دادید درست است اما ان طرف قضیه متاسفانه اکثر کارگزاری ها سهمیه کارگزاری را به شهرستان ها نمیدهند خودشان در تهران سهمیه کارگزاری شهرستان را میگیرند وبه کدهای شخصی متعلق به خودشان وفامیل دور ونزدیک می زنند حتی بعضا انقدر مار خورده اند که افعی شدهاند حتی به کارکنان زخمت کش خودشان در شهرستان ها که با دستمزد اندک بیگاری می کنند نمی دهند البته من اطلاعی از گارگزاری اگاه ندارم اگر واقعا عادلانه عرضه اولیه را تقسیم می کنید خدا خیرتان دهد

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در تخصیص عرضه بین شعب سایر شهرها هم تناسبی درنظر گرفته می‌شود. برای مثال شهری که ۱۰% مشتریان را دارد باشهری که ۴۰% مشتریان را دارد، نمی‌تواند از یک نسبت یکسان عرضه بهره‌مند شود.

   ۰
 27. tal17809 گفت:

  یک سوال راجع به عرضه های اولیه داشتم
  در پیام رسانی کارگذاری قبل از عرضه معمولا پیامی با این مضمون میاد که شارژ کردن حسابتون نزد کارگذاری بهتر از برداشت مستقیم ار حساب های ملت یا سامان است و درصورت عدم خرید وجه برگشت داده میشه
  اینکه مبلغ معامله از چه طریقی تامین در نخصیص یا عدم تخصیص سهام عرضه اولیه نقش داره؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   به علت آنکه برقراری ارتباط با سایت بانکی شما د رلحظه عرض زمان بر است و از طرفی درخواستهای بسیاری در این زمان ارسال می شود، انتخاب گزینه حساب بانکی به عنوان منبع مالی ثبت درخواست شمارا با تاخیر مواجه می کند.

   ۰
 28. mg0662590@ymail.com گفت:

  استفاده کردم

  ۰
 29. z_ghz2015@gmail.com گفت:

  عذابی که مشتریان ان لاین در کندی سیستم هنگام عرضه اولیه می کشند حقشان نیست

  ۰
 30. agah03193 گفت:

  ضمنا اینکه میفرمایید اگر موجدی نداشته باشید عرضه سهمیه ای تعلق نمیگیرد
  کلاستان را پایین می اورد
  هر کارگزاری مشتری خودش را میشناسد در شهرستانها
  اینهمه پول در گارگزاری بلوکه میماند
  حالا نیم ساعت هم فرصت بذهبذ برای شارج حساب که عرضه ی سهمیه ای بهش دادید
  مگر مبلغش چقدر میشود
  برای بلوکه شدن پول در حسابتان از هر روشی استفاده نکنید

  من یکی انتظار نداشتم

  فکر نمیکنم اگر سهمیه ای در نظر گرفته شود و مشتری بداند از پرداختش در کمتر از نیم ساعت ناتوان باشد

  ۰
  • Agah گفت:

   دوست عزیز در سهمیه ای که خارج از آنلاین پرداخت میشود اگر با شعبه هماهنگ باشید این امکان وجود دارد. اما اگر شناخت وجود نداشته باشد نه ممکن است و نه منطقی.

   ۰
 31. amirzakariayy@yahoo.com گفت:

  سلام
  ممنون. خیلی جالب بود. تا حالا از این زاویه به این قضییه نگاه نکرده بودم.

  ۰
 32. MOH00204 گفت:

  سلام مطالب را خواندم اینطور که بیان شده است در واقع کاربران آنلاین بیشتر از نسبت لازم در مجموع در یافت می کنند
  اما در سایت های بورسی معمولا عکس این این تبلیغ شده است
  باتشکر

  ۰
 33. naseh گفت:

  سلام
  من هم فکر می کردم در حق ما ظلم شده اما الان که آمار ها و محاسبات رو دیدم (من تمام آمارها رو راست آزمایی کردم با عرض معذرت ) نظرم عوض شد حداقل دیگه این احساس بد رو که کارگزاریها حقم رو می خورند ندارم البته اگر میشود سهمیه آنلاین بیشتر کنند خیلی خوب بود.

  ۰
  • MOH00204 گفت:

   دوست عزیز من دیگه حتی در ذهنم هم درخواست درصد بیشتر ندارم چون از درصد غیر آنلاین ها به ما آنلاین ها داده شده است اون هم حق خودشان را دارند دوست دارند به صورت واقعی در نظر گرفته شوند

   ۰
   • naseh گفت:

    حرفت درست است ولی واقعیت این است که عمده غیر آنلاین ها حقوقی ها هستند که اولا این سهم ها براشون چیزی نمیشه در ثانی تو تمام سالهای گذشته آنها به دلیل موقعیتشون کلی مزایا استفاده کردند حالا جای دوری نمیره اگر یکم از حقوقی ها به حقیقی ها برسه.

    ۰
 34. MOH00204 گفت:

  دوستانی که مسابقه باشگاه را شرکت می کنند این بار جواب به نظرم ۱۵۰ میلیون سهم پاسخ سئوال اول و ۱۲۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ریال پاسخ سئوال دوم صحیح باشد امیدوارم

  ۰
 35. ax697 گفت:

  با سلام اگر امکان داشته باشد درخصوص عرضه اولی ها و اتفاقات بعدی و تجزیه وتحلیل انها نیز مطالب بگذارید

  ۰
 36. masgari گفت:

  آیااستفاده ازسامانه معاملاتی کارگزاریهای کم مشتری به علت کم ترافیک بودن شانس موفقیت تو خرید عرضه اولیه را بالا میبرد
  نوع سیستم معملاتی(رایان افزا یا تدبیر پرداز )نمیوتونه موثر باشه

  ۰
  • Agah گفت:

   قبلا که بورس محدودیت برای ارسال سفارش نگذاشته بود چون درگاهای همه یک اندازه بود، معمولا کارگزاریهای کوچک تر به دلیل مشتریان کمتر راحت تر سهم عرضه اولیه می گرفتند. اما در حال حاضر بورس بر اساس حجم معاملات ورودی درگاهها رو تعریف می کند.

   ۰
 37. k.gh گفت:

  با سلام
  وقتیکه زمان را کنترل میکنم می بینم که سر ساعت کلیک کردم و چند بار هم کلیک کردم و پشت سر هم خطا میدهد کاملآ مشخص است که سایت به روی بنده فعال نیست …..و مسلمآ مقصر بنده نیستم..بلکه انلاین میباشد..
  من هم فکر می کردم در حق ما ظلم شده است.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   این موضوع غیرممکن است که سایت بر روی یک نفر بسته شود. مشکل آنلاین هم نیست، همونطور که عرض کردیم حجم سفارشات در یک لحظه به قدری زیاد است که عده ای با خطا مواجه می شوند.

   ۰
 38. stitco7088@gmail.com گفت:

  این مقالات خیلی بهم کمک میکنه
  باعث میشه به جواب سوالاتم برسم
  ممنونم

  ۰
 39. agah36302 گفت:

  سلام
  آیا امکان این هست که با یک کد از چند کارگزاری و از هر کدام به اندازه حداکثر حجم اختصاصی سهم گرفت؟؟ آیا قانونیه؟!!
  اگر با قانون مخالفت داشته باشه کدوم سازمان پیگیری میکنه؟؟ آیا امکانش هست کد بورسی رو باطل کنند؟؟
  ممنون از زحمات شما.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   این کار قانونی نیست و در پیام ناظر تاکید می شود که هر کاربر آنلاین مجاز به گرفتن حداکثر چه تعداد سهم است. برای مثال اگر حداکثر حجم تعیین شده از سوی بورس ۱۰۰۰ سهم باشد و شخصی از سه کارگزاری اقدام به خرید ۱۰۰۰ سهم کند (که مجموعا ۳۰۰۰ سهم میشه)، تخلف کرده است. در صورتیکه بورجس متوجه این امر شود معامله مشتری رو باطل می کنه.

   ۰
 40. rahimheydari63@yahoo.com گفت:

  در این بازار اگر سودی ست با درویش خرسند است

  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌خدایا منعمم گردان به درویشی و خرسندی

  ۰
 41. shafiek76 گفت:

  بسیار عالی و اموزنده.تشکر .سال نو نیز مبارک.

  ۰
 42. nazaninka گفت:

  باسلام
  دوستان حتما مطلع هستند که کاهش و افزایش قیمت سهم بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضاست. اگر قرار باشد به همه خریداران بمقدار کافی سهم اختصاص یابد انوقت عرضه , تقاضا را کاور خواهد کرد و طبیعتا رقابت و افزایش قیمتی هم نخواهد بود. از طرفی هم احتمالا رقابت در خرید های اولیه و بخصوص در عرضه های اولیه ان لاین بر اساس صدم ثانیه باشد لذا سرعت عمل بسیار مهم است. بنده با توجه به اینکه تازه کار هستم و توانستم در سه عرضه اخیر شرکت کنم دومورد از سه مورد را موفق بودم.
  در این رابطه بنظرم دوکار میشود انجام داد :
  ۱- تنها باید هر خریداری انصاف را در نظر بگیر و به بیش از حق و سهم خود طمع نکند
  ۲- در صورت امکان در عرضه های اولیه حقوقی ها شرکت داده نشوند.
  با سپاس

  ۰
 43. agah01756 گفت:

  تشکر بابت مطلب خوبتون

  ۰
 44. baghi00222 گفت:

  مرسی آگاه که روشن سازی میکنی......

  ۰
 45. alipour1251@yahoo.com گفت:

  میزان خرید عرضه های اولیه بیشتر بشه

  ۰
 46. مهدی گفت:

  ممنون از اطلاع رسانی. بهتر است جهت تشویق بیشتر مشتریان به معاملات آنلاین، در صد عمده ای از سهام ارائه شده در عرضه اولیه به کاربران آنلاین تخصیص یابد.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بر اساس آخرین گزارش شرکت بورس اوراق بهادار در دی ماه ۹۴، حجم معاملات آنلاین ۲۷ درصد از کل معاملات نرمال است و معاملات عمده از آمار معاملات نرمال مجزا است. بنابراین تخصیص بخش عمده سهام ارائه شده به کاربران آنلاین که کمتر از یک سوم معاملات رو انجام میدند، به نظر مناسب نمی‌رسد.

   ۰
 47. agah27286 گفت:

  سلام.چگونه میتوان به کارگزاری درخواست داد تا از سهمیه غیر آنلاین خود به ما سهم تخصیص بده؟

  ۰
 48. agah02914 گفت:

  باسلام
  احتراما من نرم افزار ورژن ۱٫۴٫۲ اسا برای گوشی اندروید نصب کردم ولی کار نمی کند لطفا راهنمای فرمائید.
  باتشکر

  ۰
 49. روح الله گفت:

  سلام در چند مورد دیدم به دوستان گفتین که خرید عرضه اویه با یک کد بورسی از چند کارگزاری قانونی نیست!! میشه ماده قانونی و دستور العملی که این قانون داخلش هست رو بگین؟؟ و اینکه تو پیام ناظر گفته می شود هر کاربر آنلاین .. خب هر کد معاملاتی در هر کارگزاری که حساب داشته باشد یک کاربر آنلاین مجزا حساب می شود این طور نیست؟؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   این مورد جزو مواردی است که پیش از این در پیام‌های ناظر اعلام می‌شد. البته مدتی است که در این پیام ها ذکر نمی شود. همانطور که قبلا هم بیان شد، تاکنون ابطالی رخ نداده، اما این مورد طبق آنچه در پیام ها اعلام شده است، حضور عزیزان عرض شد.

   ۰
 50. حسین گفت:

  با سلام
  در عرضه اولیه وهور سیستم معاملات آنلاین چه نسخه وب و چه نسخه موبایل از ساعت ۱۲۳۰ تا ۱۲۵۰ قطع بود
  قطعا این دفه نمیشه بندازین گردن سیستم خود بورس چون قبل از عرضه سیستم شما مشکل داشت زنگ هم زدم کارشناستون تایید کرد سیستم قطعه
  خب عرضه اولیه هم بعضیا به خاطر اشکال سیستم نتونستن بخرن آیا قراره هر دفه شاهد این قطعیا باشیم؟
  اوناییکه نتونستن بخرن به خاطر قطعی سیستم حقشون ضایع شده خب واقعا نباید به فکر به حداقل رساندن این اشکالات حداقل در مواقع عرضه اولیه باشید؟
  برای مشتری مداری کارگزاری نباید به اوناییکه نتونستن بخرن اونم به خاطر قطعی سیستم سهمیه ای هر چند کم اختصاص بده؟؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی ضمن عرض پوزش، خواهشمندیم در مواقعی که با مشکلات این چنینی مواجه می شوید، ابتدا از طریق ثبت تیکت پشتیبانی در سامانه آسا، مراتب را به همکاران واحد پشتیبانی اعلام نمایید.
   علاوه بر این خوشبختانه به اطلاعتون می‌رسونیم که تمهیدات نرم افزاری و سخت افزاری توسط شرکت ویستا سامانه آسا (شرکت خدمات آی تی اختصاصی آگاه) صرفاً برای عرضه های اولیه دیده شده است. شرکت قول داده است در آینده نزدیک و به طور محسوس این تغییرات باعث بهبود تجربه شما و سایر مشتریان محترم شود. لطفاً همچنان مشکلات خود را در این زمینه با ما مطرح نمایید.

   ۰
 51. neja11641 گفت:

  اولش رو خوب اومدین والا
  اندر حکایت نرسیدن عرضه ... .

  ۰
 52. RAHIMPOR گفت:

  سلام
  لطفا گزینه تغییر کارگزار ناظر رو هم به آسا اضافه کنید مفید انالاین این گزینه رو داردو خیلی هم کاربرد دارد. با تشکر

  ۰
 53. احمد گفت:

  سلام
  کسی که دوحساب در دو کارگزاری داشته باشه میتونه تا دو برابر حداکثر حجم از سهام عرضه اولیه بخره

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   پیش از این طی اطلاعیه‌های قبل از عرضه ناظر بازار اعلام می کرد که در صورت خرید بیش از مقدار مجاز، معاملات ابطال خواهد شد. اما مدتی است که این پیغام ارسال نشده و گاهاً مشاهده می شود برخی از مشتریان چنین کاری را انجام می دهند.

   ۰
 54. agah33296 گفت:

  با سلام
  در قسمتی از مطلب اندر حکایت عرضه های اولیه آمده بود بعضی از کاربران آنلاین از ۲ کارگزاری خرید میکنند:
  ۱-این کار تخلف محسوب نمی شه؟
  ۲-اگر هم تخلف محسوب نشه یعنی طرف اینقدر سرعت عمل بالایی داره که در سر ثانیه تو دو تا نرم افزار مختلف و با ۲ روش متفاوت میتونه خرید موفق انجام بده؟؟!!
  والله تو یکی از اونا هم نمیشه این سرعت عمل خارق العاده!! را داشت چه برسه دو تا و چند تا!

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   عموماً کاربران آنلاین این کار را انجام می دهند تا بتوانند از یکی از اکانت های آنلاین خود عرضه را دریافت کنند.

   ۰
 55. taheri10381 گفت:

  باسلام
  به هرحال انجام این کار خیلی هنر میخواد!و سرعت عمل البته...
  ما که اینکاره نبیدیم!

  ۰
 56. hasanpour گفت:

  سلام، ممنون از شفاف سازی و مطلب آموزندتون، یک سوال در این خصوص داشتم.
  آیا عرضه اولیه فقط از طریق یک فروشنده به فروش میرسد؟ از این جهت میپرسم که میخوام ببینم ایجاد سفارشهای متعدد به جمع حداکثر سهم قابل خرید و یا انجام خرید در یک سفارش تفاوتی داره یا خیر.
  مثل همیشه ممنون از پاسخهایی که به من و سایرین میدین و منی که تازه وارد این بازار شدم رو بدون چشم‌داشتی راهنمایی میکنید. 🙂

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام

   در عرضه اولیه ها لزوما فروشنده یک نفر نیست، چند سهامدار عمده نیز میتوانند عرضه کننده باشند، ولی سفارش فروش در یک قیمت و بصورت یکجا عرضه میشود

   ۰
 57. honey_moradi64@yahoo.com گفت:

  سلام
  متاسفانه با وجود سرعت متغیر اینترنت در کشور ما همیشه در زمان های پیک یک سایت ، کندی سرعت اتفاق می افته و کاربرانی که از اینترنت های معمولی استفاده می کنن با مشکل مواجه میشن.خرید عرضه اولیه هم با تقاضای بسیار زیاد هست و همه افراد نمی تئنن خرید انجام بدن.

  ۰
 58. AK8490 گفت:

  گفته شده مشتریان از ۲ کارگزاری اقدام به خرید میکنند مگر میشود۲ تا کد بورسی داشت

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   کد بورسی برای هر شخص یکتا است. اما هر شخص می تواند همزمان مشتری چند کارگزاری باشد که در این صورت برای ایشان دسترسی های آنلاین متفاوت ایجاد می شود اما کد بورسی وی در همه کارگزاری ها یکسان است.

   ۰
 59. AL7637 گفت:

  پس روش بوک بیلدینگ به چه صورت؟ مگر نه اینکه در این روش به تمام کسانی که سفارش گذاشتن سهمی به صورت مساوی اختصاص داده میشه

  ۰
 60. رضا گفت:

  ممنونم از اطلاعات خوبتان در مورد عرضه اولیه

  ۰
 61. AQ6534 گفت:

  سلام
  با کد آفلاین امکان خرید عرضه اولیه هست؟

  ۰
 62. AW2842 گفت:

  در سیستم ارائه شده مسلما نقص هایی وجود داره و باید ترمیم بشه،تعدیل دیدگاه مشتریان هم لازمه

  ۰
 63. AU0902 گفت:

  با سلام
  من نتونستم تا به حال از آگاه عرضه اولیه بگیرم لطفا بگین شرایطش چیه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   اطلاعات عرضه های اولیه سهام از جمله نماد، ساعت ثبت، حجم و قیمت توسط سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام می شود. لذا لازم است در زمان اعلام شده نسبت به ارسال سفارش خود در سیستم معاملات اقدام نمایید.
   باتشکر

   ۰
 64. محسن گفت:

  سلام میتونین به من بگین چجوری میشه وقتی تقاضای عرضه اولیه رو با سقف مبلغ و سقف تعداد میزارم بازهم یک دونه بهم نرسه؟؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بدلیل تقسیم کل سهام بین متقاضیان چون امکان تقسیم بصورت دقیق و اعشاری، مثلا ۶۷.۵ شصت و هفت و نیم سهم وجود ندارد به صورت رندم به تعدادی از سهامداران ۶۷ و به تعدادی دیگر ۶۸ سهم خواهد رسید.
   با توجه به اجرای روش بوک بیلدینگ در عرضه های اولیه ، عملا کارگزاری دخل و تصرفی در تعداد سهام اختصاص یافته ندارد و خود بورس پس از اتمام بازه ثبت سفارش اقدام به تقسیم سهام موجود به تعداد متقاضیان میکند.

   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: