صندوق واسطه گری مالی یکم چیست؟

 • ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۶۶ نظر
 • ۴۴۲۹۹ مشاهده
واسطه‌گری مالی یکم

طبق گفته آقای صالح رئیس خصوصی‌سازی درباره فروش سهام دولتی عموماً در بازار سرمایه، برای فروش سهام یک شرکت روش‌های متفاوتی وجود دارد؛ به‌عنوان‌مثال ممکن است دولت، بلوک مدیریتی یک شرکت را به فروش برساند که این امر هم شرایط مختلفی دارد. در همین راستا و طرح جدید وزارت اقتصاد به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، باقی‌مانده سهام خود در بانک‌های ملت، تجارت، صادرات و بیمه‌های البرز و اتکایی امین را تحت عنوان صندوق واسطه‌گری مالی یکم واگذار خواهد کرد. برای اطلاع از جزئیات این طرح در این مقاله با ما همراه باشید.

پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری واسطه‌گری مالی یکم

فرآیندی که در بالا به آن اشاره شد، از طریق پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) “واسطه‌گری مالی یکم” انجام می‌شود. این امر فرصتی بی‌نظیر برای ورود حداکثری جامعه به کانال سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های معتبر خواهد بود که دولت جمهوری اسلامی ایران باهدف مردمی کردن اقتصاد کشور و امکان دسترسی حداکثری مردم به بازار سرمایه و کسب سود از این بازار، قصد انجام آن را دارد. هدف از تشکیل این صندوق، نگهداری اوراق بهاداری است که در قالب یک سبد مشخص از سهام تعیین‌شده در امید نامه، به این صندوق منتقل می‌شود.

بررسی مشخصات صندوق

نام صندوق: صندوق واسطه گری مالی یکم
نماد صندوق: دارا یکم
نوع صندوق: صندوق سرمایه‌گذاری در سهام با مدیریت غیرفعال (بعد از گذشت یک سال از فعالیت صندوق، بنا به درخواست اکثریت دارندگان دارای حق رأی در مجمع صندوق، درخواست تغییر نوع صندوق به سایر انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری پس از ارائه تأییدیه به هیئت واگذاری به سازمان، قابل انجام خواهد بود.)

موضوع و حدود فعالیت صندوق

موضوع فعالیت صندوق، مدیریت و نگهداری دارایی‌های اوراق بهادار صندوق و دریافت سودهای تقسیمی سهام موجود در سبد دارایی‌های صندوق در طول فعالیت آن خواهد بود. منابع حاصل از پذیره‌نویسی در سهام هم به شرح جدول زیر است:

 

دارای صندوق واسطه گری مالی یکم

سایر دارایی‌های مجاز برای سرمایه‌گذاری در صندوق:

۱. اوراق مشارکت، اوراق صکوک و اوراق بهادار رهنی و سایر اوراق بهاداری که تمامی شرایط زیر را داشته باشند:

الف: مجوز انتشار آن‌ها از سوی دولت، بانک مرکزی جمهوری اسلامی یا سازمان بورس و اوراق بهادار صادرشده باشد.
ب: سود حداقلی برای آن‌ها تضمین و مشخص‌شده باشد.
ج: در یکی از بورس‌ها قابل معامله باشد.

۲. گواهی‌های سپرده منتشره توسط بانک‌ها یا مؤسسات مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

۳. هر نوع سپرده‌گذاری نزد بانک‌ها و مؤسسات مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

۴. واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق در جهت انجام عملیات بازار گردانی.

بررسی نکات مهم پیرامون فعالیت صندوق

۱. صندوق نام‌برده فقط می‌تواند در دارایی‌های ریالی داخل کشور سرمایه‌گذاری نماید و سرمایه‌گذاری خارجی به هر نوع و شکل غیرمجاز خواهد بود.

۲. وجوه نقد و سودهای تقسیمی مصوب و دریافت شده سهام موجود در صندوق، بر اساس تصمیم مدیر صندوق، صرف شرکت در افزایش سرمایه شرکت‌های موجود در سبد صندوق به‌منظور حفظ درصد مالکیت در شرکت‌های سرمایه پذیر، سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده‌های بانکی و یا پرداخت سود به سرمایه‌گذاران در صورت تصویب مجمع می‌شود.

۳. مدت فعالیت صندوق نامحدود خواهد بود.

شرایط لازم برای خرید اوراق و پذیره‌نویسی در صندوق

در نظر داشته باشید به‌منظور خرید واحدهای ETF می توانید به دو روش اقدام کنید. در روش اول باید کد معاملاتی یا کد بورسی فعال داشته باشید و از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری خود نسبت به ثبت سفارش خرید اقدام کنید. در روش دوم، چنانچه کد معاملاتی (کد بورسی) نداشته باشید می توانید از طریق شعب بانک های منتخب اقدام نمایید. لازم به ذکر است حداکثر تعداد واحدهای قابل خریداری توسط هر شخص برابر با ۲۰۰ واحد معادل ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال است.

مدت پذیره‌نویسی اولیه از روز یکشنبه مورخ ۱۴/۰۲/۱۳۹۹ آغاز و تا روز چهارشنبه مورخ ۳۱/۰۲/۱۳۹۹ ادامه خواهد داشت و روش پذیره‌نویسی در آن به قیمت ثابت بر مبنای ارزش اسمی هر واحد صندوق خواهد بود. شرایط پذیره‌نویسی در صندوق به شرح زیر است:

۱. پذیره‌نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‌پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد. پذیره‌نویسی واحدهای این صندوق مخصوص افراد حقیقی ایرانی بوده و اشخاص حقوقی قادر به شرکت در پذیره‌نویسی نیستند و همچنین استفاده از حساب آن‌ها برای پرداخت وجوه، امکان‌پذیر نیست.

۲. ساعت ورود سفارش‌ها در سامانه معاملاتی از ساعت ۱۴:۰۰ الی ۱۶:۰۰ هرروز تعیین‌شده است. در نظر داشته باشید که در انتهای هرروز سفارش‌های خرید واردشده جمع‌آوری‌شده و تمام سفارش‌های باز از سامانه معاملاتی حذف خواهند شد. در همین راستا متقاضیان در هرروز بعد از پایان زمان سفارش گیری نمی‌توانند درخواست خرید خود را ویرایش یا حذف نمایند. نوع سفارش هم از نوع سفارش معتبر تا تاریخ پایان پذیره‌نویسی صندوق خواهد بود.

۳. شرکت‌های کارگزاری و ارائه‌دهنده خدمات برخط، موظف هستند که نسبت به تأمین وجوه موردنیاز جهت انجام پذیره‌نویسی تا مشخص شدن سهمیه تعداد واحد برای هر فرد و تخصیص آن، اطمینان حاصل نمایند.

۴. بعد از اتمام مهلت پذیره‌نویسی، حداکثر طی ۵ روز کاری، درخواست‌های ثبت‌شده، تجمیع شده و پس از پالایش اطلاعات، به هر کد ملی حداکثر به میزان ۲۰۰ واحد سرمایه‌گذاری اختصاص خواهد یافت. درصورتی‌که مجموع ارزش ریالی درخواست‌های خرید بیش از ارزش سهام مدنظر جهت انتقال به صندوق باشد، واحدهای صندوق به روش تسهیم‌به‌نسبت به متقاضیان تخصیص می‌یابد.

۵. درصورتی‌که طبق مقررات به هر دلیل برای پذیره نویسان، واحد سرمایه‌گذاری صادر نشود و یا کمتر از میزان واریزشده صادر شود، مدیر موظف است مابه‌التفاوت وجوه واریزشده را حداکثر ظرف ۵ روز کاری بعد از پایان دوره پذیره‌نویسی بازگرداند. در نظر داشته باشید که اگر نوع درخواست متقاضی از طریق پذیره‌نویسی در شبکه بانکی باشد، مبلغ به‌حساب شخص و در صورت ثبت درخواست در سامانه معاملاتی بورس، به‌حساب شخص صاحب کد معاملاتی واریز خواهد شد.

۶. به‌منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، متقاضیان جز موارد الزامی از مراجعه حضوری به شعب بانک‌ها و کارگزاری‌ها جدا پرهیز نموده و پذیره‌نویسی را از طریق مراجعه غیرحضوری به سامانه‌های آنلاین معاملاتی و درگاه‌های غیرحضوری بانک‌ها انجام دهند.

۷. بعد از اتمام فرآیند پذیره‌نویسی و اخذ مجوز فعالیت توسط صندوق از سازمان بورس و اوراق بهادار، سهام موضوع فعالیت این صندوق با در نظر گرفتن ۲۰ درصد تخفیف نسبت به میانگین قیمت ۳۰ روزه نماد مربوطه به‌شرط آن‌که قیمت پس از اعمال تخفیف از ۷۰ درصد قیمت پایانی روز معاملاتی قبل از شروع پذیره‌نویسی کمتر نباشد، طی معاملات خارج از جلسه رسمی، به صندوق منتقل می‌شود و این انتقال از هرگونه کارمزد معاف خواهد بود.

بررسی شبکه‌های پذیره‌نویسی صندوق

پذیره‌نویسی برای اشخاص دارای کد بورسی از طریق کارگزاری‌های بورس که فهرست آن‌ها در سامانه کدال درج‌شده است و سامانه‌های آنلاین معاملاتی کارگزاری‌ها و نیز درگاه‌های غیرحضوری و حضوری بانک‌های منتخب انجام می‌شود. استفاده از بسترهای معاملاتی شرکت‌های کارگزاری مستلزم وجود کد بورسی فعال در سیستم شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه برای متقاضیان است. در ادامه در نظر داشته باشید که پذیره‌نویسی برای اشخاص فاقد کد بورسی، از طریق مراجعه به درگاه‌های غیرحضوری و حضوری بانک‌های منتخب و با ورود حداقل اطلاعات موردنیاز صورت می‌پذیرد. پس داشتن کد بورسی به‌منظور فرآیند پذیره‌نویسی الزامی نیست. متقاضیان برای انجام معاملات ثانویه واحدهای سرمایه‌گذاری تحت تملک خود، باید در فرصت مناسب نسبت به اخذ کد بورسی اقدام نمایند. در ضمن بانک‌های منتخب شامل شعب بانک‌های: مسکن، سپه، صادرات، ملت، تجارت، ملی، کشاورزی و رفاه کارگران و شعب قرض‌الحسنه مهر ایران است.

سخن آخر

به‌عنوان نکته نهایی در نظر داشته باشید که کارمزد پذیره‌نویسی مطابق با مصوبات سازمان بورس و اوراق بهادار خواهد بود. معاملات ثانویه واحدهای سرمایه‌گذاری قابل معامله، حداقل ۲ ماه پس از اتمام پذیره‌نویسی و ثبت صندوق، در بازار بورس اوراق بهادار تهران آغاز می‌گردد. دارندگان و متقاضیان خرید می‌توانند با مراجعه به کارگزاران عضو بورس اقدام به خریدوفروش این واحدها نمایند. طبق قوانین مصوب نیز بابت نقل‌وانتقال واحدهای سرمایه‌گذاری و انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و صدور و ابطال آن‌ها مالیاتی مطالبه نخواهد شد؛ و درنهایت کارمزد معاملات آن مطابق با مصوبات سازمان بورس و اوراق بهادار خواهد بود.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

66 پاسخ به “صندوق واسطه گری مالی یکم چیست؟”

 1. محمدرضا گفت:

  دو ماه زمان زیادی است بهتره کمتر باشه

  ۱۸
 2. علی محمدپور گفت:

  دیدگاه و نگاه جدید به بازار بورس از جنبه مثبت روش خوبی برای پر رونق کردن فعالیت هاست.در صورتی که حمایت دولت وجود داشته باشه.

  ۱۰
 3. فریدون گفت:

  با سلام
  اینفعالیت این صندوق در بورس در کل به بازار عمق می بخشد و از حبابی شدن بورس جلوگیری می کند

  ۶
 4. ابا گفت:

  سلام بنظر میاد این نوع پذیره نویسی فرقی با خرید اوراق با سود ثابت ۱۸ تا ۲۰ درصد بانک ها نداره

  ۸
 5. Farid گفت:

  با سلام.. یکی از عوامل مهم مثبت بودن بازار بورس واگذاری سهام دولت در غالب صندوق های سرمایه گذاری است

  ۸
 6. Milad گفت:

  ریسکش بالاست

  ۲۱
 7. مریم صدق آمیز گفت:

  اگر بازار مثبت باشه تا دوماه آینده میشه به دید خوبی بهش نگاه کرد،اما در حال حاضر بلوکه شدن پول آدمو بدبین میکنه ،ریسک رو بالا میبره

  ۲۴
 8. عیسی گفت:

  به نظر من اگه بصورت عرضه اولیه انجام میداد زودتر به نتیجه میرسید و بازدهی بیشتری داشت

  ۹
 9. اسماعیل گفت:

  بسیار شیوا‌ توضیح داده شده

  ۶
 10. سید امیر محمد محمدی گفت:

  به نظر هوشمندانه است

  ۱
 11. اکبر گفت:

  به نظرم سرمایه گذاری خوبی میتونه باشه

  ۴
 12. اکبر گفت:

  به نظرم سرمایه گذاری خوبی میتونه باشه کار دولت در این مورد عالی است

  ۵
 13. فرشاد گفت:

  خب اگر همه این سهام ها را به امید سود خوب بخرند در یک زمان مشخص هم همه می‌خواهند بفروشند که هم اکثریت ضرر میکنند و هم بازار بسیار خوبی برای دلالان است

  ۱۸
 14. حمید گفت:

  با سلام به نظر میرسد این نوع خصوصی سازی یک ایراد اصلی را همچنان بقوت خود نگه میدارد زیرادر این نوع واگذاری باز هم مسئولیت واداره همچنان در دست دولت باقی میماند

  ۱۶
 15. abr گفت:

  اگر پول اضافه دارید و نمیدونید چکارش کنید خوبه.
  از سپرده بانکی بهتره

  ۲۱
 16. علی رضایی گفت:

  بنظرم اگه در هنگام معامله این صندوق سودآور باشه، سرمایه گذاری تو ETF ضرری نداره.. بخصوص برا کسانی که صبور تر هستند و استراتژی سرمایه گذاری بلند مدت رو انتخاب میکنند.

  ۵
 17. مهرداد گفت:

  به نظر من دولت نباید همه رو وارد بورس کنه این کار باعث ریزش شاخش میشه،باید پذیره نویسی فقط از طریق کد بورسی باشه تا بعدا برا هیچ‌ کس مشکلی پیش نیاد

  ۹
 18. رسول بنی تمام گفت:

  کاملا استفاده کردم تشکر میکنم بابت مطالب مفید شما یک سری سوالات ابهام داشتم راجب صندوق etf

  ۲
 19. علی گفت:

  به نظر من صندوق های ای تی اف بیایند برای بار اول و دوم سود خوبی دارند چون اگر صندوق های etf نداشته باشند مردم در مراحل بعدی در آن شرکت نخواهند کرد.نظر سایر دوستان چیست؟

  ۵
 20. کریمی گفت:

  این صندوق ها برای افراد مبتدی و افرادی در بانک سرمایه گذاری کرده اند ارزشمند هست و سود دهی تضمینی دارند.

  ۱۰
 21. آیت نوریزاده گفت:

  دولت بنظرم سرمایه هارو بطرف تولید هرچه زودتر هدایت که برای سرمایه گذران خوب خواهد شد ودر غیر اینصورت سرمایه از دست خواهیم داد هر چه زودتر بطرف جهش تولید

  ۵
 22. amolcivil گفت:

  از طریق کارگزاری آگاه برای سهام دارا یکم ثبت سفارش کردم البته نسبت به این سهم یه خورده شک و تردید هم دارم به نظرم بهتر بود که دولت برای واگذاری سهم خودش در قالب یک صندوق سرمایه گذاری اقدام میکرد چرا که با واگذاری کل سهام دولت در یک صندوق ریسک سرمایه گذاران و مردم کمتر میشد ولی به دلایل نامعلوم دولت اقدام به واگذاری سهم خود به جای یک صندوق در سه صندوق بانکی و بیمه ای و پتروشیمی و پالایشگاهی و معدنی و ... کرده است.
  در هر حال سرمایه گذاری به دید بلندمدت برای این صندوق توصیه میشه.

  ۰
 23. mohammad گفت:

  بانک صادرات واقعا بازدهی خوبی داشته تا به الان

  ۱
 24. محمد باغدار گفت:

  سهام خوبیه تا حدودی سود تضمینی ۴۰درصد هم کم نیست ولی نحوه خرید فروش جای بحث داره

  ۳
 25. علی گفت:

  به نظرم خیلی خوبه.باعث شفافیت مالی بیش تر سازمان های دولتی میشه.

  ۱
 26. حامد گفت:

  سلام
  به نظر من بجای خرید میتونید خودتون سهم بگیرین و سودهی بیشتری داره.

  ۱
 27. نوید وکیلی گفت:

  فک می کنم برای کسانی که تازه میخوان وارد بورس بشن، بهترین تشویق و ترغیب براشون است، ۲۰ درصد تخفیف برای شروعشون عالیه

  ۲۵
  • محمد گفت:

   ۲۰درصد قیمت یک ماه گذشته ک باتوجه به رشد قیمت ها طی این مدت خیلی بیشتر از ۲۰درصد تخفیف شامل افراد میشه و میتونه تا ۷۰درصد هم برسه.

   ۴
 28. شایان عبدلی گفت:

  سلام. به نظر من توی این بازار خیلی مناسب نیست.چون باعث رکود بیشتر بازار میشه.ولی در کل ایده ی خوبی بود.

  ۶
 29. علی گفت:

  فک می کنم برای کسانی که تازه میخوان وارد بورس بشن، بهترین تشویق و ترغیب براشون است، ۲۰ درصد تخفیف برای شروعشون عالی

  ۴
 30. حسین گفت:

  اندازه اوراق بهادار سود نمیده با همون پول میشه دو برابر سود صندوق سود کرد

  ۴
 31. مهدی گفت:

  من فکر می کنم چون اولین تجربه ی دولت در واگزاری همچین صندوقییه و اینکه حدود ۲ ماه به پولی که قراردادیم دسترسی نداریم یکمی ریسک باشه چون بعد از این ۲ ماه افراد خیلی زیادی صف فروش میشن و قیمت پایین میاد

  ۱۰
 32. حسین گفت:

  سلام هنگام خرید سیستم پیام شناسه بورسی صحیحی نیست را میدهد علتش چیه؟

  ۲
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که با پیام شناسه بورسی صحیح نیست مواجه شده اید ، لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.همکاران در بخش پذیرش مشکل شما را بررسی و رفع می نمایند.

   ۰
 33. آزاده گفت:

  میتونه حرکت رو به جلوی خوبی باشه.ولی آموزش مهم تر هست

  ۲
 34. ابوالفضل مهدوی گفت:

  سلام
  زمان مناسبی هستش که میتونه بورس رو بین مردم فراگیر کنه و بورس در شرایط سخت تحریم ها با دست به دست دادن تمام بانیان امر میتونه مردم رو حمایت کنه و گره از مشکلات اقتصادی مردم باز کنه.

  ۵
 35. محمدزاده گفت:

  با اوضاع کشور، بهترین کار ممکن سرمایه گذاری در بورس

  ۱۰
 36. مجید گفت:

  اینکه دو ماه پولت بلوکه میشه جالب نیست. البته فکر کنم فقط برای اونایی که از بورس سر در نمیارن خوب باشه لکن خرید سهام سود بیشتری خواهد داد به نظرم.

  ۱
 37. محمدرضا گفت:

  برای افرادی که وقت یا دانش معامله گری رو ندارن خیلی خوبه

  ۲
 38. علی گفت:

  صندوق برای افرادی که قصد سرمایه گذاری ندارند خوب هست

  ۱
 39. حسن گفت:

  از سپرده بانکی بهتره

  ۶
 40. محمد گفت:

  این نوع صندوق ها برای افراد تازه وارد و تجربه اولی های بورس می تواند بسیار مفید باشد زیرا از طرفی با اصول اولیه کار با پنل و معاملات آشنا می شوند و از طرفی نسبت به خرید سهام در بازار ریسک کمتری دارند.

  ۳
 41. مبین گفت:

  به نظرم چون صندوق های دیگری هم تا انتهای سال میاد، برای افزایش تقاضا این صندوق اولی سود خوبی خواهد داد

  ۱
 42. علی گفت:

  هرچیزی که عرضه اولیه باشه خوبه. عرضه اولیه سهام، صندوق، سکه و ...
  ممنون بابت مطلب.

  ۳
 43. حمید ظاهر گفت:

  بهتره یه مقدار از سرمایه را در این قسمت بگذاریم چون سود تضمینی داره و اصل سرمایه هم حفظ میشه. قابل فروش هم که هست.

  ۲
 44. اروین گفت:

  تو وضعیت الان درصورت پول مازاد داشتن قطعا از سپرده بانکی بهتره

  ۲
 45. محمد حسین گفت:

  سهام بانک ها و بیمه های موجود در این صندوق باید تا پایان واگذاری واحدهای صندوق بسته میشد که این صندوق جذابیتش رو حفظ میکرد
  همین الان هم نمادهای وبصادر و اتکام و و سایر نمادهای صندوق صف خریدن
  دولت گفته واحد های صندوق رو بخ صورت میانگین سی روز آخر معامله شدهٰ به مردم واگذار میکنه
  از طرفی قیمت سهم ها رشد سریعی رو دارن تجربه میکنن در نتیجه عملا قیمت میانگین بالا میره و سهم با قیمت بالا به مردم واگذار میشه که /ه بسا اون ۲۰ درصد تخفیف رو هم جبران کنه
  یادتون نره خریدار سهام صندوق ای تی اف تا یک مرداد حق خرید فروش نداره

  ۰
 46. mohsen گفت:

  سرمایه گذاری خوبیه

  ۲
 47. شاهین گفت:

  سلام
  به نظر من اگه کسی اهل ریسک نیست صندوق براش خوبه اما با یکم حساب کتاب به نظرم پولی که برای دوماه بلوکه میشه در صندوق رو در بورس سرمایه گذاری کنیم از طریق کارگزاری اگاه خیلی بهتر‌ هست .این نظر شخصی هست

  ۲
 48. محمد گفت:

  کلا سرمایه گذاری تو صندوق ریسکش کم تر از سهامه

  ۱
 49. سعید گفت:

  صندوق های سرمایه گذاری ریسک پایین تری دارند

  ۱
 50. طاهر گفت:

  شاید از سپرده بانکی بهتر باشه

  ۱
 51. kamran گفت:

  با سلام
  اینفعالیت این صندوق در بورس در کل به بازار عمق می بخشد و از حبابی شدن بورس جلوگیری می کند

  ۱
 52. بیژن گفت:

  سلام بهتراول آموزش داده بشه بعدا مردم رادرگیر بورس کنن تاشاهد رفتار خریدوفروش هیجانی توبازار نباشیم شبکه تلویزیونی بورس جاش خالیه واحساس میشه که حتما مسئولین بفکر راه اندازی این شبکه باشن.

  ۹
 53. محمّدرضا ساجدی گفت:

  بانکها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، افزایش سرمایه خواهند داشت و این باعث افزایش ارزش ذاتی سهم آنها و به تبع آن افزایش سهم صندوق خواهد شد.

  ۱
 54. سجاد گفت:

  بنظر من سرمایه گذاری خوبی میتونه باشه و تا حد زیادی جلوگیری میکنه از نوسانات یهویی در زمان کوتاه ، البته نه در بلند مدت

  ۲
 55. داوود ناظری گفت:

  افرادی ک کد بورسی دارن به جای خرید این صندوق ها، خودشون سهام شرکت های بنیادی رو بخرن به نفعشونه.

  ۴
 56. یونس گفت:

  صندوق های سرمایه گذاری راه مناسبی برای افراد مبتدی است

  ۷
 57. مجید گفت:

  این صندوق بخاطر انطباق قیمتی و فروش حقوقی ها باعث اصلاح بازار شد

  ۰
 58. محمد گفت:

  با توجه به نوسانات بازار و ریزش و اصلاح هایی که صورت میگیره و همچنین بلوک شدن سرمایه یک مقدار پر ریسک هستش ولی از اون سمت هم اگه بازار رشد کرده باشه قابل بررسی و سود مناسب میشه خب کلا ریسک هست و ادم ریسک پذیر میخاد

  ۴
 59. سالار تیموری گفت:

  ✅#دارا_یکم: اولین صندوق عرضه شده توسط دولت

  🔹قیمت سهام موجود در این صندوق ، وبصادر ۱۰۷ تومان ، وتجارت ۱۰۴ تومان ، اتکام ۵۹۳ تومان ، البرز ۷۶۷ تومان و وبملت ۱۰۴۵ تومان می باشد.

  🔸افراد دارای کد بورسی میتوانند از ساعت ۱۴ الی ۱۶ از طریق کارگزاری اقدام به خرید کنند. افراد غیربورسی هم در هر سنی ، فقط با کد ملی از طریق مراجعه به بانک های منتخب و یا اپلیکیش هایی مانند آپ و ... می‌توانند اقدام به خرید کنند.

  🔹قیمت هر واحد صندوق : ۱۰,۰۰۰ تومان

  🔸 حداكثر تعداد واحدهاي قابل خريداري : ۲۰۰ واحد (حداکثر ۲ میلیون تومان)

  🔹بدون کارمزد پذيره نويسي

  🔸 آخرین مهلت ثبت نام ۳۱ اردیبهشت ماه (فردا) �

  ✅با توجه به قیمت های سهام موجود در این صندوق ، خرید جذاب می باشد (برخی سهام پایین تر از نصف قیمت روز تابلو می باشد)

  ۲
 60. محسن گفت:

  این صندوق می تواند در بلندمدت سود دهی خوبی داشته باشد اولین سودش هم تخفیف ۲۰درصدی هست که حدود۵۰۰۰۰۰تومان میشه

  ۵
 61. مجتبی گفت:

  سلام.من سهام ETF رو از طریق بانک خریده ام،اما در سبد سهامم نیست.لطفا راهنمایی کنید.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: