صندوق سرمایه گذاری یا املاک و مستغلات، کدام یک بهتر است؟

 • ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
 • ۶ نظر
 • ۱۶۳ مشاهده
صندوق سرمایه گذاری یا املاک و مستغلات، کدام یک بهتر است؟

صندوق سرمایه گذاری یا املاک و مستغلات، کدام یک برای سرمایه‌گذاری انتخاب بهتری است؟ سوالی مهم در دنیای سرمایه‌گذاری که دادن پاسخی قطعی و دقیق به آن بسیار سخت است و پاسخ آن در زمان‌ها و موقعیت‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد.

متغیرهای بسیار زیادی در این انتخاب دخیل هستند و عوامل درونی و بیرونی بسیاری را برای سرمایه‌گذاری در یکی از این دو باید در نظر گرفت. در این مطلب به سراغ این موضوع بسیار مهم در بازار سرمایه رفته‌ایم و بررسی می‌کنیم که از میان املاک و مستغلات و صندوق‌های سرمایه‌گذاری کدام یک انتخاب بهتری برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند.


ویدئو صندوق سرمایه گذاری یا املاک و مستغلات


صندوق سرمایه گذاری یا املاک و مستغلات، کدام گزینه را انتخاب کنیم؟

در گذشته اگر پول زیادی به دست شما می‌رسید و تصمیم می‌گرفتید که آن را سرمایه‌گذاری کنید، احتمالا اولین فکری که به ذهن‌تان خطور می‌کرد خرید خانه بود. چرا که هم می‌توانستید این خانه را اجاره دهید و هم در طولانی مدت با فروش آن سود خوبی هم به دست می‌آوردید. خرید طلا و دلار یا سپرده‌گذاری در بانک تقریبا تنها رقیب خرید ملک برای سرمایه‌گذاری پول‌تان محسوب می‌شد.

هنوز هم بخش املاک و مستغلات میزبان بخش زیادی از منابع مالی سرمایه‌گذاران نه تنها در ایران بلکه در تمامی کشورهای دنیا است.

قیمت ملک معمولا همراه با تورم حرکت می‌کند و به همین دلیل، مردم معمولا سرمایه‌گذاری در املاک را  راهکاری عالی برای حفظ ارزش دارایی می‌دانند.

تفاوت امروز با گذشته این است که در دنیای امروز با گزینه‌های متنوع دیگری هم رو‌به‌رو هستیم که می‌توانند شما را برای خرید ملک و سرمایه‌گذاری در این بخش مردد کنند. گزینه‌هایی مانند سرمایه‌گذاری در بازار بورس و به تازگی بازار ارزهای دیجیتال، نظر سرمایه‌گذاران را در دنیا به خود جلب کرده‌اند.

این که کدام یک از این بخش‌ها را باید انتخاب کرد سوال بسیار سختی است و پاسخ آن در گرو مجموعه‌ای از عوامل درونی و بیرونی است؛ مواردی مانند دید شما به بازار سرمایه، هدف سرمایه‌گذاری، دانش افراد از بازارهای مختلف، روند کلی این بازارها در سال‌های اخیر و مزایا و معایب مختلف سرمایه‌گذاری در آن‌ها است.

با ما همراه شوید تا قدم به دنیای جذاب و متفاوت صندوق‌ سرمایه گذاری و بازار املاک بگذاریم و ببینیم با چه معیارهایی باید دست به انتخاب این دو بازار زد و از میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری و املاک و مستغلات، کدام یک انتخاب بهتری برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند؟

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات

بازار مسکن به دلیل تقاضای همیشگی، بستر بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود و طرفداران بسیاری هم از گذشته تاکنون داشته است.

آمارها از روند رو به رشد این بازار در سال‌های مختلف حکایت دارد به گونه‌ای که میانگین قیمت مسکن در تهران از متری ۱۵۰ هزار تومان در سال ۱۳۷۷ به متری ۳۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در مهر سال ۱۴۰۰ رسید. گفتنی است که در اسفند سال ۹۸ میانگین قیمت مسکن ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود. یعنی این بازار از ۹۸ تا ۱۴۰۰ رشد تقریبا ۱۰۰ درصدی را تجربه کرد.

سال ۱۴۰۰ رکود کم‌سابقه‌ای را در بازار مسکن شاهد بودیم.  در مورد وضعیت بازار مسکن در سال ۱۰۴۱ نیز کارشناسان چندان خوشبین نیستند و احتمال می‌دهند رکود همچنان ادامه داشته باشد.

اگر به نمودار قیمت مسکن در سی سال گذشته نگاه کنیم، شاهد حرکت قیمت‌ها به صورت سیکلی و دوره‌ا‌ی هستیم. به این معنا که قیمت مسکن طی یک دوره سه تا ۵ ساله معمولا ثابت مانده است و سپس رشدی جهشی را تجربه می‌کند.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

بازارهای مالی از جمله بازار بورس در سال‌های اخیر نوسانات زیادی را شاهد بوده‌اند اما این بازار ویژگی سودآوری خود را در طول زمان حفظ کرده است و در بسیاری از کشورهای دنیا یک منبع درآمد مکمل و بسیار مهم برای مردم محسوب می‌شود.

در ایران نیز روند بازار بورس از رشد این بازار در ده سال اخیر حکایت می‌کند و شاخص کل بورس با رشد ۴۵۰۰ درصدی در این سال‌ها روبه‌رو بوده است که نشان از بازدهی مطلوب سرمایه‌گذاری در این بازار داشته است. البته بازار بورس نیز در چند سال گذشته و فراز و نشیب‌هایی را تجربه کرد و مانند مسکن از نیمه دوم سال ۹۹ در رکود فرو رفت.

یکی از مهم‌ترین ابزارهای سرمایه‌گذاری در این بازار، صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند. این صندوق‌ها به عنوان واسط بین بازار بورس و سرمایه‌گذار عمل می‌کنند.

البته واسطه‌ای متخصص و با تجربه که با استفاده از نیروهای حرفه‌ای در زمینه بازارهای مالی به مدیریت سرمایه علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی می‌پردازد. در ادامه کمی بیشتر در مورد این صندوق‌ها و انواع مختلف آن‌ها توضیح می‌دهیم.

انواع صندوق‌های‌ سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از روش‌های غیرمستقیم ورود به بازار بورس و سرمایه‌گذاری در این بازار محسوب می‌شوند.

این صندوق‌ها با بهره‌گیری از نیروهای متخصص و با تجربه در زمینه بازارهای مالی به کمک افرادی می‌آیند که تخصص یا زمان لازم را برای تحلیل این بازار ندارند و با تشکیل سبدی از اوراق بهادار مختلف سرمایه آن‌ها را در بازار بورس مدیریت می‌کنند.

انواع مختلفی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار بورس کشور فعال هستند که در ادامه شما را با مهم‌ترین آن‌ها بیشتر آشنا می‌کنیم.

۱- صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت:

این نوع از صندوق‌ها بیشترین درصد دارایی‌های خود را به اوراق مشارکت، سپرده‌های بانکی و اوراق درآمد ثابت اختصاص می‌دهند و از این طریق، ریسک حضور در بازار سرمایه را تا حد زیادی پایین می‌آورند. برای نمونه می‌توان به صندوق‌های همای و یاقوت آگاه اشاره کرد که از نوع درآمد ثابت و ETF هستند. بعضی از صندوق‌های درآمد ثابت پرداخت سود نقدی دوره‌ای نیز دارند. مانند صندوق همای آگاه که ماهانه به سرمایه‌گذاران خود سود نقدی پرداخت می‌کند.

۲- صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط:

این صندوق‌ها ترکیبی از دو نوع صندوق قبل محسوب می‌شوند. در صندوق‌های مختلط حداکثر ۶۰ درصد از دارایی‌ها در بازار سهام و حداقل ۴۰ درصد در خرید اوراق درآمد ثابت مانند اوراق مشارکت و سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاری می‌شود. صندوق‌های مختلط هم سود تضمین شده‌ای به سرمایه‌گذاران پرداخت نمی‌کنند اما ریسک حضور در آن‌ها از صندوق‌های سهامی کمتر است.

۳- صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی:

سرمایه‌گذاری در این نوع از صندوق‌ با ریسک بالاتری همراه است، چرا که حداقل ۷۰ درصد دارایی‌های سرمایه‌گذاران صندوق‌های سهامی در بازار سهام سرمایه‌گذاری می‌شود. پس سود تضمین شده‌ای در این صندوق‌ها وجود ندارد اما به ویژه در زمان رونق بازار بورس، می‌توانند سودآوری بیشتری داشته باشند. برای نمونه می‌توان به صندوق هستی بخش و صندوق مشترک آگاه اشاره کرد که بازدهی بسیار مناسبی داشته‌اند. صندوق مشترک آگاه از زمان تاسیس تا کنون بیش از ۴۱ هزار درصد بازدهی داشته است که در میان بازارهای موازی، پربازده‌ترین سرمایه‌گذاری کشور محسوب می‌شود.

در تصویر زیر، بازدهی مدیریت دارایی آگاه را در مقایسه با بازارهای دیگر، از جمله مسکن مشاهده می‌کنید:

سال‌های زیادی از عمر این صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ایران نمی‌گذرد. در واقع سابقه تعداد کمی از آن‌ها به بیش از ده سال می‌رسد.

به گزارش تجارت نیوز، آمارها نشان می‌دهد این صندوق‌ها در این مدت روند رو به رشدی داشته‌اند. از جمله صندوق‌های سهامی و مختلط که میزان بازدهی آن‌ها در ۶ سال گذشته و پیش از رکود، ۹۰۰ درصد بوده است. آن هم در شرایطی که این بازدهی برای شاخص کل بورس حدود ۷۰۰ درصد بوده که نشان از عملکرد موفق این صندوق‌ها پیش از دوره رکود اخیر داشته است. همچنین تعداد افرادی که برای سرمایه‌گذاری در بورس از این صندوق‌ها استفاده می‌کردند از سال ۹۳ تا ۱۴۰۰ رشدی ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.

صندوق سرمایه گذاری یا املاک و مستغلات؟

برای آشنایی بیشتر با سرمایه‌گذاری در این بازارها و معایب و مزایای حضور در هر یک از آن‌ها سعی کرده‌ایم این دو بازار را از جنبه‌های مختلفی با هم مقایسه کنیم و ببینیم که سرمایه‌گذاری در هر یک از آن‌ها چه شرایطی دارد و کدام یک می‌تواند فعالان بازار سرمایه را به اهداف‌شان در این بازار نزدیک‌تر کند.

۱- امنیت سرمایه‌گذاری

ریسک از دست دادن یا کاهش سرمایه معمولا در سرمایه‌گذاری در املاک کمتر است، در واقع بازار مسکن یکی از کم ریسک‌ترین بخش‌های سرمایه‌گذاری در ایران محسوب می‌شود اما از سوی دیگر، تنوع بالا در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مدیریت حرفه‌ای و همچنین گزینه‌ای تحت عنوان صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت هم امنیت سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی را افزایش می‌دهند.

۲ – مبلغ سرمایه اولیه

برای وارد شدن به بازار املاک نسبت به بازار سهام، سرمایه بیشتری نیاز است. شما می‌توانید با حداقل مبلغ ۱۰۰ هزارتومان در پذیره‌نویسی صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال شرکت کنید. در دوره بعد از پذیره‌نویسی نیز انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری با قیمت واحدهای متفاوت وجود دارد که می‌توانید با توجه به میزان سرمایه خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید با حداقل مبلغ ۵۰۰ هزارتومان در صندوق‌های ETF سرمایه‌گذاری کنید.

چنین امکانی در بخش املاک وجود ندارد و تنها زمانی که سرمایه زیادی در اختیار  داشته باشید، با گزینه سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات مواجه می‌شوید.

بنابراین دسترسی به بازار سرمایه راحت‌تر است و با مبالغ کم هم می‌توان به این بازار وارد شد و سرمایه‌گذاری را آغاز کرد.

نوسان قیمت‌ها

یکی از  معایب سرمایه‌گذاری در بازار سهام نسبت به بازار املاک، نوسانات بسیار بالای قیمت‌ها در این بخش است. در کل ثبات بیشتری را در بازار املاک نسبت به بازار بورس شاهد هستیم.

البته تنوع در پرتفوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری، از تاثیر گسترده این نوسانات جلوگیری می‌کند. به این نکته هم باید اشاره کرد که اگر با دید بلندمدت وارد بازار سرمایه شوید، معمولا نوسانات قیمت‌ها به زیان شما تمام نمی‌شود و سرمایه گذاری در بازار بورس با دید بلندمدت، ثبات بیشتری را به همراه دارد. با این دید شما بخشی از یک تجارت را خریداری می‌کنید و در آن سهیم می‌شوید.

قدرت نقدشوندگی

فروش سهام معمولا راحت‌تر و قدرت نقدشوندگی آن بیشتر است. شما با چند کلیک می‌توانید سهام خود را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به پول نقد تبدیل کنید، در حالی که فروش خانه و ملک فرایند دشوارتری است و نقدشوندگی سرمایه شما در بخش املاک و مستغلات با سختی بیشتری همراه است.

تنوع در سرمایه گذاری

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هدایت منابع مالی به سمت صندوق‌ها، تنوع بسیار بالای آن‌ها در است. سرمایه شما در این صندوق‌ها در سبدی متنوع از بخش‌های مختلف توزیع می‌شود و با این کار اگر بازار در یک بخش دچار ضرر شود، این ضرر و زیان به تمام سرمایه افراد وارد نمی‌شود.

چنین امکانی در بازار املاک کمتر است. این گونه نیست که اگر قیمت ملک در یک منطقه کاهش پیدا کند، در منطقه دیگری افزایش داشته باشد. تنوع بخشی به سرمایه‌گذاری در بخش املاک به سرمایه بسیار زیادی هم احتیاج دارد.

کنترل بر سرمایه

سرمایه‌گذاری در املاک معمولا حس کنترل بیشتری به افراد می‌دهد و به همین دلیل نزد بسیاری از سرمایه‌گذاران محبوب‌تر است.

این در حالی است که اطلاع پیدا کردن از ارزش سرمایه‌ در بازار بورس راحت‌تر از بازار املاک است و در لحظه می‌توانید به صورت آنلاین از ارزش سرمایه خود مطلع شوید. همچنین هر صندوق وب سایتی دارد که در آن ترکیب دارایی‌ها، آمار بازدهی و نمودارها را مرتبا به‌روزرسانی می‌کند و سرمایه‌گذاران کاملا در جریان روند فعالیت صندوق قرار دارند.

حضور دلال‌ها و سفته بازان

برخی از حضور سفته‌بازان در بازار سهام صحبت می‌کنند که می‌تواند فضای کلی این بازار را تحت تاثیر قرار دهد اما این مسئله برای بازار املاک پررنگ‌تر است و علاوه بر فروشندگان و خریداران واقعی، حضور و خروج ناگهانی دلالان در بازار املاک می‌تواند بر قیمت‌ها، شکل‌گیری حباب در بازار مسکن و کاهش تقاضا در این بازار اثرگذار باشد.

صندوق زمین و ساختمان

در سال ۱۳۸۸ سازمان بورس و اوراق بهادار  با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی، قوانین مربوط به صندوق‌ سرمایه گذاری زمین و ساختمان (Construction Fund)  را تصویب کرد تا افراد با سرمایه‌های اندک نیز بتوانند از مزایای بازار ملک بهره‌مند شوند و فرایند سرمایه‌گذاری در این بازار ساده‌تر شود. با مراجعه به مقاله «تحلیل صنعت انبوه‌سازی، املاک و مستغلات» می‌توانید اطلاعات کاملی در زمینه تاریخچه این صنعت و وضعیت آن در بورس به دست آورید.


سخن آخر

خرید ملک یکی از قدیمی‌ترین شیوه‌های سرمایه‌گذاری در جهان محسوب می‌شود و همچنان هم جذابیت بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاران دارد. قیمت ملک معمولا همزمان با تورم حرکت می‌کند و به همین دلیل، روشی مناسب برای حفظ ارزش دارایی محسوب می‌شود. در مقابل سرمایه‌گذاری در بازار بورس به ویژه از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری، یکی از مدرن‌ترین و محبوب‌ترین مقاصد سرمایه‌گذاران در دنیا است.

این که کدام بازار را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنید به میزان سرمایه، شرایط و اهداف‌تان بستگی دارد. در مجموع سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری ساده‌تر است، به سرمایه اولیه کمتری نیاز دارد، قابلیت نقدشوندگی بیشتری دارد و در صورتی که صندوق مناسب را انتخاب کنید، بازدهی بیشتری نیز خواهد داشت. در حقیقت با انتخاب صندوق‌های سرمایه‌گذاری شما یک روش آسان و بی‌دغدغه را انتخاب کرده‌اید که در آن، مدیریت دارایی به دست افراد حرفه‌ای انجام می‌شود، دیگر نیازی نیست درگیر فرآیندهای رصد بازار شوید و درگیری‌های بازار املاک مانند پیدا کردن خریدار و فروشنده، مراجعه به بنگاه و محضر، مخارج نگهداری و بازسازی ملک و تعامل با مستاجران را نیز در پیش نخواهید داشت.

6 پاسخ به “صندوق سرمایه گذاری یا املاک و مستغلات، کدام یک بهتر است؟”

 1. سینا سالک گفت:

  جای توضیحات بیشتری وجود داشت.

  ۰
  • محمد سمیعی گفت:

   سلام
   دوست عزیز جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت agahinvest.com مراجعه نمایید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید و یا با شماره تماس ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۱ تماس حاصل فرمایید.

   ۰
   • حسین جعفری گفت:

    صددرصد صندوق ها معتبر هستند و استرس سرمایه گذاری در صندوق ها کمتر وسود تقریبا تضمینیه ؛ ولی با توجه آموزش های کارگزاری آگاه می توانیم آگاهی خودمان را بالا ببریم تا تصمیم بهتری بگیریم.

    ۰
 2. محمد شماخی گفت:

  خوب بود، فقط باید بیشتر مقایسه می‌کردید صعود و نزول بازارها و در سال های مختلف بصورت‌‌ جزیی و بعد بصورت کلی که از سال ۸۷ چه تفاوت های تو بازدهی ایجاد شده

  موضوع بعدی هم بازدهی تو دهه ۸۰ هست که تو دهه ۸۰ چ اتفاقی افتاده و قطعا دهه ۹۰ دهه بسیار بهتری برای بازار سهام بوده

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: