صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، ابزاری برای کاهش ریسک پرتفو

 • ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵
 • Agah
 • ۱۶۶ نظر
 • ۴۲۲۶۷ مشاهده
بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

در مطلب راهنمای صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیان کردیم که این صندوق‌ها یکی از روش‌های رایج سرمایه‌گذاری در دنیا به شمار می‌آید. همچنین گفتیم که این صندوق‌ها انواع مختلفی دارند که هر سرمایه‌گذار بر اساس اهداف مورد نظر خود و میزان ریسک‌پذیری یک یا چند نمونه از آن‌ها را انتخاب می‌کند. انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری شامل صندوق سرمایه‌گذاری در سهام، صندوق‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، صندوق‌ سرمایه‌گذاری مختلط و صندوق‌های قابل معامله در بورس یا فرابورس (ETF) است که ممکن است هر کدام از آن‌ها دارای ضامن سودآوری و نقدشوندگی باشد یا نباشد. در این مطلب قصد داریم به طور خاص به برررسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بپردازیم.

موضوعات مورد بررسی در این مطلب:

۱) مفاهیم سرمایه‌گذاری و مفروضات آن

۲) مقایسه ابزارهای مالی با ترکیب ریسک و بازده متفاوت

۳) معرفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با درآمد ثابت

۳-۱- مهمترین مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

۳-۲- سود در نظر گرفته شده در سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

۳-۳- قیمت صدور واحدهای سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

۴) انواع واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری گردشگری و تفاوت آن‌ها

۵) معرفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کارگزاری آگاه

۵-۱- صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بانک گردشگری

۵-۲- صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بانک ایران زمین

۶) مراحل سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

۶-۱- چگونه در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

۶-۲- چگونه واحدهای صندوق را ابطال کنیم؟

۶-۳- مزایای صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بانک گردشگری و بانک ایران زمین

۷) مثال عملی سرمایه گذاری در صندوق بانک ایران زمین

۸) جمع‌بندی

۱) مفاهیم سرمایه‌گذاری و مفروضات آن

سرمایه‌گذاری فرایندی است که درون ذهن ما انجام می‌شود و موفقیت آن تابعی مستقیم از توانایی هوشی ماست. بیایید کمی صمیمانه‌تر و خودمانی‌تر در مورد تصمیم‌گیری‌ برای سرمایه‌گذاری صحبت کنیم. تا کنون جملات زیادی در باب تعریف سرمایه‌گذاری یا توصیه به سرمایه‌گذار‌ها شنیدیم، اما واقعا چند درصد ما توانسته‌ایم سرمایه‌گذاری موفقی داشته باشیم، موفق نه به معنی سود کردن یا زیان کردن، بلکه به معنی دستیابی به اهدافی که در سرمایه‌گذاری مورد نظرمان بوده است. موفقیت در انتخاب یک سهم یا بازدهی یک بخش از پرتفو معنی نمی‌‌شود، بلکه بازدهی کل پرتفو مورد بررسی قرار می‌گیرد.

واقعیت این است که بازار سرمایه ایران در حال حاضر، انواع سرمایه‌گذاران را تحت تاثیر قرار داده؛ کاری هم از دست کسی ساخته نیست و به قول اغلب تحلیل‌گران باید منتظر شویم ببینیم چه می‌شود! دراین وضعیت پر تلاطم تکلیف پول‌های ما چه می‌شود؟ البته اگر در این بازار چیزی از آن  مانده باشد! افراد نسبت به ریسک پذیری خود در هر مرحله، تصمیم‌های مختلفی گرفته و چیدمان متفاوتی برای پرتفوی خود انتخاب می‌کنند. همیشه در چنین شرایطی شاهد بوده‌ایم که بسیاری سپرده‌گذاری بانکی را ترجیح داده و باقیمانده پول زبان بسته خود را در بانک سپرده می‌کنند. گروه دیگر اوراق مشارکت را انتخاب می‌کنند. هر چند عده‌ای  هم همین افراد ریسک‌گریز را در نابسامانی بازار بورس خطاکار می‌دانند، ولی واقعا چاره‌ای جز ایمن کردن بخشی از پرتفو نداریم!

برای کاهش ریسک پرتفو نیاز داریم بخشی از مبلغ سرمایه‌گذاری خود را در جایی سرمایه‌گذاری کنیم که ریسک معقول و بازده مناسب‌تری داشته باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم راه حل مناسبی برای ایمن کردن بخشی از پرتفوی سرمایه‌گذاری به شما پیشنهاد دهیم و با بررسی مراحل سرمایه‌گذاری و نحوه دریافت سود، به بخشی از سوالات شما پاسخ داده باشیم.

۲) مقایسه ابزارهای مالی با ترکیب ریسک و بازده متفاوت

هر سرمایه‌گذاری مفروضات اولیه‌ای دارد که همه سرمایه‌گذاران به آن اندیشیده و آن‌ها را بررسی می‌کنند. ولی به طور کلی یک سرمایه‌گذاری مطلوب مشخصات زیر را دارد:

 • نقدشوندگی بالا
 • ریسک پایین
 • بازده بالا

با در نظرگرفتن این معیارها، هر فرد می‌تواند الگوی سرمایه‌گذاری منحصر به‌فرد خود را تعیین کند. چیزی که مسلم است این‌که بخشی از هر پرتفوی (سبد)سرمایه‌گذاری همواره باید از امنیت بالا و ریسک پایین برخوردار باشد. اما آنچه که در افراد مختلف متفاوت است، اندازه این بخش است. یعنی چه میزان از پرتفو به این نوع سرمایه‌گذاری (کم ریسک) تخصیص داده می‌شود؟

به طور مثال آقای حسینی با توجه به میزان ریسک پذیری خود، ترجیح می‌دهد ۵۰% سبد سرمایه‌گذاری‌اش را به سرمایه‌گذاری کم ریسک تخصیص دهد. اما آقای رضایی برای کاهش ریسک پرتفوی خود، چنین برنامه ریزی کرده است که تنها ۲۰درصد پرتفوی خود را به این نوع سرمایه‌گذاری اختصاص دهد. بنابراین میزان تخصیص مقداری از پرتفو به سرمایه‌گذاری کم ریسک، در افراد متفاوت فرق خواهد کرد.

کاهش ریسک سبد سرمایه‌گذاری از چه طریقی امکان پذیر است؟

این سرمایه گذاری کم ریسک با استفاده از ابزارهای نوین مالی امکان پذیر خواهد بود.تنوع ابزارهای مالی از نظر ترکیب ریسک و بازده، ماهیت سود و شیوه مشارکت در ریسک، امکان پاسخگویی به انواع استراتژی‌ها در سرمایه‌گذاری را میدهد. از بین انواع ابزار‌های مالی نوین چند مورد که پرطرفدارتر هستند را انتخاب کرده‌ایم و سعی می‌کنیم با مقایسه ساده آنها از دید بازده بالاتر و ریسک پایین‌تر بهترین انتخاب را داشته باشیم.

 • اوراق مشارکت: همانطور که در مطلب “اوراق مشارکت و نحوه خرید و فروش آن در بازار سرمایه ایران” گفتیم، طبق ماده ۲ قانون انتشار اوراق مشارکت مصوب ۱۳۷۶/۰۶/۳۰ مجلس شورای اسلامی و ماده ۱ آیین‌نامه اجرایی اجرایی قانون نحوۀ انتشار اوراق مشارکت مصوب ۱۳۷۷/۵/۱۸ هیئت وزیران، اوراق مشارکت نوعی ابزار مالی است که اخیراً به منظور تأمین اعتبار طرح‌های عمرانی دولت، شهرداری‌ها، شرکت‌های دولتی و خصوصی در کشور منتشر می‌شود. میزان سودهای این نوع اوراق بالاتر از سود بانک است.
 • اوراق تسهیلات مسکن: در مطلب “اوراق امتیاز تسهیلات مسکن (تسه) در معاملات فرابورس اوراق بهادار” به تشریح این نوع اوراق پرداختیم. این اوراق بیشتر برای کسانی کاربرد دارد که تصمیم به دریافت وام مسکن دارند.امکان تهیه این اوراق از طریق کارگزاری‌ها وجود دارد. از آنجا که خربد و فروش این اوراق با محدودیت هایی مواجه است، لذا راه مناسبی برای سرمایه‌گذاری به حساب نمی‌آید.
 • سپرده بانک مسکن: این سپرده‌ها جزو سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود و سود آن فقط در صورت خرید مسکن مطلوب است.
 • سپرده بانکی: در راس این انتخاب‌های کم ریسک، سود سپرده بانکی وجود دارد که برای افراد کم ریسک مناسب است. ولی ما حتی برای همین افراد کم ریسک هم، پیشنهاد بهتری داریم که با صرف کمی زمان و مطالعه این مطلب، می‌توانند گزینه کم ریسک مناسب‌تری را با انتظارات خود انتخاب کنند. در ادامه راهی طلایی برای ریسک‌گریزها پیشنهاد خواهیم داد تا حداقل بخشی از پرتفو خود را ایمن کرده و بازده مطمئن‌تری از یک سرمایه‌گذاری کم ریسک‌تر بدست آورند.

پر واضح است که ترجیح سرمایه‌گذاران به سمت کسب سود بالاتر در عین رعایت حداقل ریسک است. با مقایسه سود‌دهی موارد بالا که به عنوان کم‌ریسک‌ترین گزینه‌ها در بازار سرمایه مطرح است، به گزینه دیگری می‌رسیم: صندوق‌های سرمایه‌گذاری!  این گزینه بالاترین سود را در بین همه گزینه‌های موجود دارد و از بین انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، آنچه برای ایمن کردن پرتفوی ما به عنوان یک سرمایه‌گذار مطلوبیت دارد، “صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت” کم‌ریسک‌ترین نوع صندوق محسوب می‌شود که هدف ما را که همان کسب سود بالا با ریسک پایین است، تامین می‌کند.

همانطور که در مبحث راهنمای کامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری ذکر شد، سرمایه‌­گذاری درصندوق­‌ها سرمایه‌گذاری، گزینه­ای مناسب برای کسانی است که قصد سرمایه­گذاری در سهام و سایر اوراق بهادار پذیرفته شده را دارند، ولی به دلیل نداشتن اطلاعات و شناخت کافی در زمینه تحلیل و انتخاب سهام مناسب یا نداشتن فرصت کافی برای انجام مدیریت سبد شخصی خود، از مزایای سرمایه­گذاری در بازار سرمایه بی‌نصیب مانده­اند. در بین انواع صندوق‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، سعی در کاهش ریسک سرمایه‌گذاری دارند و استراتژی کلی سرمایه‌گذاری را برپایه آن گذاشته‌اند. در یک دید کلی‌تر، می‌توانند به هدایت منابع مازاد در جامعه به سمت واحدهای اقتصادی مفید و سازنده نیز کمک کنند؛ به این ترتیب که با تجمیع آورده نقدی سرمایه‌گذاران و با استفاده از نیروهای متخصص، بر وجوه مازاد مدیریت کرده و در جهت سودآوری سرمایه‌گذاران فعالیت کنند.

۳) معرفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با درآمد ثابت

در خصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در مطالب پیشین صحبت شده است. ، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت از جمله ابزارهای نوین بازار سرمایه ایران محسوب می­‌شوند. این صندوق‌ها با دریافت مجوز تاسیس و فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار (سئو) از مصادیق صندوق‌های سرمایه‌گذاری موضوع بند(۲۰)  ماده (۱) قانون بازار اوراق بهادار و بند (هـ) ماده (۱) قانون توسعه ابزار و نهادهای مالی جدید محسوب شده و طبق ماده (۲) همان قانون نزد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده و تحت نظارت کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار (سبا) و براساس مقررات، اساسنامه و امیدنامه خود فعالیت می‌کنند. هر صندوق امیدنامه و اساسنامه خود را دارد که معمولاً در امیدنامه هر صندوق استراتژی‌ها و هدف‌ آن صندوق، ریسک سرمایه‌گذاری در آن،  ارکان صندوق، محل اقامت صندوق، هزینه های سرمایه گذاری در صندوق،انواع واحدهای سرمایه گذاری و حداقل و حداکثر واحدهای سرمایه‌گذاری نزد هر یک از سرمایه‌گذاران ذکر می‌شود. در اساسنامه نیزمواردی چون سرمایه‌گذاری موسسین، واحدهای سرمایه گذاری ممتاز و عادی، حداقل و حداکثر مشارکت در صندوق،مجامع، وظایف و مسئولیت های ارکان صندوق، حساب‌های بانکی، تشریفات معاملات اوراق بهادار و مواردی از این دست، قید می‌شود.

۳-۱- مهمترین مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

 • مدیریت حرفه ای: شرکت‌های سرمایه‌گذاری دارای تحلیل‌گران و مدیران سرمایه‌گذاری هستند که پیوسته تلاش می‌کنند تا با یافتن اوراق مناسب و خرید و فروش به موقع آنها، عملکرد ممتازی برای سرمایه‌گذاران خود فراهم نمایند.
 • کاهش هزینه ها: به دلیل صرفه‌جویی ناشی از مقیاس حجم بالای دارایی‌ها و معاملات بلوکی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند صرفه‌جویی چشمگیری در کاهش هزینه‌ها داشته باشند.
 • زمان‌بندی مشخص و مطمئن پرداخت سود
 • نقدشوندگی سریع واحدهای سرمایه‌گذاری در هر زمان
 • با توجه به حجم بالای منابع این صندوق‌ها امکان بهره‌مندی از نرخ‌های سود ترجیحی برای سپرده‌ها و اوراق مشارکت وجود دارد که نتیجه آن کسب بازدهی بالاتر از سپرده‌های بانکی است.

   ۳-۲- سود در نظر گرفته شده در سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

دریافت سود در این نوع صندوق‌ها فقط منوط به سود نقدی است، مانند سود اوراق بهادار (مثل سهام یا سودهای علی‌الحساب اوراق مشارکت). پرداخت یا عدم پرداخت سود و همچنین زمان و چگونگی آن در صندوق‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، با توجه به مندرجات امیدنامه و اساس‌نامه آن‌ها صورت می‌گیرد. به عنوان مثال سود مربوط به سرمایه‌گذاری در صندوق بانک ایران زمین و همین طور بانک گردشگری، پایان هر ماه به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود و یا در زمان ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری به آن‌ها پرداخت خواهد شد. لازم به ذکر است صندوق‌ها این امکان را به سرمایه‌‌گذاران می‎‌دهند که به جای دریافت سود نقدی، آن را دوباره در خود صندوق سرمایه‌گذاری کنند.

? نکته مهم: اگر در مقاطع تقسیم سود، مدیر صندوق نتواند سود تضمین‌شده را به سرمایه‌گذار پرداخت کند، ضامن صندوق در ازای دریافت کارمزد، موظف به پرداخت این سود است.

 

 ۳-۳- قیمت صدور واحدهای سرمایه گذاری با درآمد ثابت

مرحله نخست دوره پذیره‌نویسی اولیه و قبل از شروع فعالیت صندوق است که در این زمان هر واحد سرمایه‌‌گذاری به ارزش پایه ۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال فروخته می‌‌شود. مرحله دوم پس از موفقیت در جذب حداقل سرمایه در مرحله پذیره‌نویسی است که در آن صدور واحدهای سرمایه‌‌گذاری صندوق برای متقاضیان صورت می‌گیرد. در این مرحله متقاضی فرم درخواست مربوطه نزد شعب معرفی شده در اساسنامه تکمیل کرده و قیمت صدور یک روز کاری پس از تکمیل فرم مربوطه اعلام خواهد شد. در نتیجه قیمت صدور واحدهای سرمایه‌‌گذاری در زمان پذیره‌نویسی معادل یک میلیون ریال و پس از آن برابر با ارزش روز واحدهای سرمایه‌‌گذاری (NAV صندوق) است.

۴) انواع واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و تفاوت آن‌ها

صندوق دارای دو نوع واحد سرمایه‌گذاری عادی و ممتاز است. واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز در وهله اول متعلق به مؤسسان است. واحدهای ممتاز در اختیار مؤسسان غیرقابل ابطال ولی قابل انتقال است. مجمع صندوق از اجتماع دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز تشکیل شده و هریک از دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز به شرط داشتن حداقل ۵ درصد از کل واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز صندوق، از حق رﺃی در مجمع برخوردار خواهند بود. غیر از‌این امتیاز، مؤسسان در مورد اخذ سود یا سایر موارد، هیچ مزیتی نسبت به سایر سرمایه‌گذاران ندارند.

۵) معرفی صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت کارگزاری آگاه

۵-۱- صندوق سرمایه‌گذاری بادرآمد ثابت و با پیش‌بینی سود بانک گردشگری

صندوق سرمایه‌گذاری بانک گردشگری در تاریخ ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به عنوان صندوق سرمایه‌گذاری موضوع بند ٢٠ ماده ١ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ١٣٨۴، فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق با شماره١٠٨٨٣ نزد سبا به ثبت رسیده است. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. فعالیت این صندوق تحت نظارت سبا انجام شده و متولی صندوق نیز به طور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد. برای دریافت اطلاعات مربوط به عملکرد گذشته صندوق نیز می‌توانید به بخش بازدهی، خالص ارزش دارائی‌ها و نمودارها در سایت این صندوق مراجعه کنید.

اطلاعات کلی صندوق بانک گردشگری به شرح زیر است:

مدیر صندوق متولی صندوق  حسابرس صندوق  ضامن نقدشوندگی صندوق
کارگزاری آگاه مشاور سرمایه‌گذاری تأمین سرمایه نوین موسسه حسابرسی آزمودگان بانک گردشگری

شماره حسابهای معرفی شده برای خرید واحد های سرمایه گذاری بانک گردشگری :

شماره حساب صاحب حساب نوع حساب بانک شعبه کد شعبه
١-٩۵٠٩۵-٩٩۵-١١٢   کوتاه مدت گردشگری شعبه میرداماد غربی ۱۱۲

ترکیب داراییهای صندوق سرمایه گذاری بانک گردشگری:

بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

۵-۲- صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بانک ایران زمین

صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و با پیش‌بینی سود بانک ایران‌زمین در تاریخ ۱۳۹۰/٠٩/۲۶ با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به عنوان صندوق سرمایه‌گذاری موضوع بند ٢٠ ماده ١ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ١٣٨۴، فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق با شماره ١١٠٠٨ نزد سبا به ثبت رسیده است. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. اطلاعات مربوط به عملکرد گذشته صندوق در سایت صندوق سرمایه‌گذاری بانک ایران زمین برای عموم قابل مشاهده است.

اطلاعات کلی صندوق بانک ایران زمین به شرح زیر است:

مدیر صندوق متولی صندوق  حسابرس صندوق
ضامن نقدشوندگی صندوق
کارگزاری آگاه مشاوره سرمایه گذاری نیکی گستر موسسه حسابرسی و خدمات مدیریت رهیافت و همکاران بانک ایران زمین

شماره حسابهای معرفی شده برای خرید واحد های سرمایه گذاری بانک ایران زمین:

<tdwidth=”78″>کد شعبه

شماره حساب صاحب حساب نوع حساب بانک شعبه
١-۵١۶۶-٨١١-١٩٠ صندوق سرمایه گذاری بانک ایران زمین کوتاه مدت ایران زمین کیش‌مرکز تجاری ۱۹۰

نمودار ترکیب دارایی‌های صندوق:

بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

۶) مراحل سرمایه‌گذاری و ابطال در صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

  ۶-۱- چگونه در صندوق‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بانک گردشگری یا ایران زمین، سرمایه‌گذاری کنیم؟

از آنجا که این دو صندوق جزو صندوق‌های فعال به شمار می‌رود (یعنی دوره پذیره نویسی آن‌ها به پایان رسیده است)، لذا پذیره‌نویسی ندارند و علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری دراین صندوق‌ها می‌توانند با مراجعه به یکی از شعب منتخب بانک (گردشگری یا ایران زمین) نسبت به سرمایه‌گذاری در‌ این صندوق اقدام نمایند. بعد از این زمان با مراجعه به شعب کارگزاری آگاه و ارائه مدارک لازم می‌توانید تقاضای خرید داشته باشید.

مدارک مورد نیاز جهت خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق

 • اصل مدارک هویتی (شناسنامه، گذرنامه، کارت ملی) برای متقاضیان حقیقی
 • معرفی‌نامه برای نمایندگان اشخاص حقوقی، وکالت رسمی برای وکلا یا مدارک ولایت یا قیومیت برای ولی یا قی

قیمت صدور هر واحد

بعد از پذیره نویسی اولیه که از طریق بانک‌ها انجام می‌شود، برای خرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق می‌توان به کارگزاری آگاه مراجعه و  فرم پذیره‌نویسی/ درخواست صدور واحد سرمایه‌گذاری را تکمیل کرد. بدین‌ترتیب مالکیت واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق در دو زمان ممکن است صورت گیرد.

اول دوره پذیره‌نویسی اولیه و قبل از شروع فعالیت صندوق که هر واحد سرمایه‌گذاری به ارزش پایه ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال فروخته خواهد شد (این دوره برای دو صندوق مذکور به پایان رسیده است).

دوم، پس از موفقیت در جذب حداقل سرمایه در مرحله پذیره‌نویسی و آغاز فعالیت صندوق سرمایه‌گذاری است.

همانطور که پیشتر اشاره شد پس از اتمام دوره پذیره‌نویسی، صدور واحدهای سرمایه‌گذاری برای متقاضیان به قیمت صدور اعلام شده یک روز پس از تکمیل فرم درخواست و ارائه مدارک مربوطه صورت خواهد گرفت.

نحوه پرداخت وجه جهت خرید واحد سرمایه‌گذاری

کلیه دریافت‌ها و پرداخت‌های سرمایه‌گذاران با صندوق باید از طریق حساب ‌بانکی معرفی شده صورت گیرد و سرمایه‌گذاران باید فیش بانکی مربوطه را به همراه فرم تکمیل شده درخواست صدور واحد سرمایه‌گذاری به نماینده شعبه تحویل داده، پرینت تکمیل شده رسید پذیره‌نویسی/ درخواست صدور واحد سرمایه‌گذاری را دریافت نمایند تا در صورت لزوم جهت پیگیری صدور گواهی سرمایه‌گذاری قابل ارائه باشد. باید توجه داشت که مبلغ سرمایه‌گذاری در هر صندوق حداقلی دارد که این مبلغ در هر صندوق متفاوت است و در اساسنامه و امیدنامه صندوق ذکر می‌شود.

۶-۲- چگونه واحدهای صندوق را ابطال کنیم؟

نحوه ابطال (فروش) واحدهای صندوق

برای خروج از سرمایه‌گذاری و اصطلاحاً ابطال واحد سرمایه‌گذاری نیز همانند مرحله صدور، لازم است که سرمایه‌گذار با مراجعه به یکی از شعب معرفی شده توسط مدیر در اساسنامه، فرم مربوطه را از نماینده شعبه دریافت نموده و با تکمیل‌این فرم تقاضای ابطال تمام یا تعدادی از واحدهای سرمایه‌گذاری خود را ارائه نماید. مبنای محاسبه برای ابطال هر واحد، قیمت ابطال واحد سرمایه‌گذاری روز کاری بعد از تاریخ درخواست ابطال خواهد بود.

شما می‌توانید به روش‌های ذیل نسبت به ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری اقدام کنید:

 • مراجعه به شعب منتخب بانک های ایران زمین و گردشگری هر کدام به برای واحدهای مربوط به خود
 • مراجعه به کارگزاری آگاه واحد سفارشات

?نکته مهم: به همراه داشتن اصل مدارک هویتی در زمان ابطال واحدهای صندوق الزامی است

پس از ارایه درخواست ابطال توسط دارنده واحد سرمایه‌گذاری و تایید درخواست وی توسط مدیر صندوق، ظرف ۳ تا ۷ روز کاری وجه واحدهای ابطالی به حسابی که سرمایه‌گذار معرفی نموده است واریز خواهد گردید.

? نکته مهم: هزینه ابطال هر گواهی سرمایه‌گذاری بدون در نظر گرفتن تعداد آن صفرریال است.

۶-۳- مزایای صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بانک گردشگری و بانک ایران زمین

بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگریمزایای سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بانک گردشگری و بانک ایران زمین به قرار زیر است:

 • پرداخت ماهانه سود: در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بانک گردشگری و بانک ایران زمین، پرداخت سود به صورت ماهانه صورت می‌گیرد.
 • حذف جریمه ابطال: جهت افزایش جذابیت صندوق، کلیه کارمزدهای صدور و ابطال از صندوق حذف شده است. بنابراین سرمایه‌گذاران در هر زمان می‌توانند با مراجعه به عوامل فروش درخواست ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری خود را ارائه و بدون شکست مبالغ خود را دریافت نمایند.
 • امکان سرمایه‌گذاری مجدد از محل سود ماهانه: این امکان (با پرکردن فرم مربوطه) برای سرمایه‌گذاران وجود دارد که سود ماهیانه را مجدد در صندوق سرمایه‌گذاری کنند.
 • نقدشوندگی عالی: سرمایه‌گذاران در روزهای کاری می‌توانند با مراجعه به عوامل فروش درخواست ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری خود را ارائه و بدون شکست مبالغ خود را دریافت نمایند.
 • وثیقه گذاری: امکان وثیقه گذاری اوراق صندوق در بانک و اخذ تسهیلات وجود دارد.
 • شفافیت و اطلاع‌رسانی سریع: عملکرد و سایر اطلاعات مربوط به صندوق روزانه از طریق تارنمای صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بانک گردشگری و صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بانک ایران زمین ارایه می شود.

۷) مثال عملی سرمایه گذاری در صندوق بانک ایران زمین

به طور کلی هدف از تشکیل صندوق، جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران و تشکیل سبدی از دارایی‌ها و مدیریت این سبد است؛ با توجه به پذیرش ریسک موردقبول، تلاش می‌شود، بیشترین بازدهی ممکن نصیب سرمایه‌گذاران شود . انباشته‌شدن سرمایه در صندوق، مزیت‌های متعددی نسبت به سرمایه‌گذاری انفرادی سرمایه‌گذاران دارد که پیشتر به طور مفصل اشاره شد و نتیجه اینکه با این ابزار مالی امکان سرمایه‌گذاری مناسب و متنوع‌ دارایی‌ها فراهم شده و در نتیجه ریسک سرمایه‌گذ‌اری کاهش می‌یابد. این صندوق با نرخ سود پیش بینی شده ۲۰درصد و دوره های تقسیم سود یک‌ماهه فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

الزامات سرمایه گذاری

شرح نسبت از کل دارائیهای صندوق
١ – سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت، سپرده بانکی، گواهی سپرده بانکی و اوراق بهادار با درآمد ثابت حداقل ٧٠% از کل دارائی‌های صندوق
١ – ١ اوراق بهادار منتشره از طرف یک ناشر حداکثر ۴٠% از دارائی‌های صندوق که به بند فوق اختصاص داده شده اند
٢ – ١ اوراق تضمین شده توسط یک ضامن حداکثر ٣٠% از دارائی‌های صندوق که به بند فوق اختصاص داده شده اند
٢ – سهام و حق تقدم سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول فرابورس ایران حداقل ١٠%و حداکثر ٣٠% از کل دارائی های صندوق
١ – ٢ سهام و حق تقدم منتشره از طرف یک ناشر حداکثر ٢٠% از دارائی های صندوق که به بند ٢ فوق اختصاص داده شده است
٢ – ٢ سهام و حق تقدم پذیرفته شده در یک صنعت حداکثر ٣٠% از دارائی‌های صندوق که به بند ٢ فوق اختصاص داده شده است
٣ – ٢ سهام و حق تقدم پذیرفته شده در بازار اول فرابورس ایران حداکثر ۵% از کل دارائیهای صندوق

با این توضیحات در مورد صندوق سرمایه‌گذاری بانک ایران زمین، به بیان یک مسئله عملی سرمایه‌گذاری می‌پردازیم:

بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

به عنوان مثال، فرض کنید شما تصمیم گرفته‌اید مبلغ ۱ میلیون تومان از پول خود را به سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت که بازده مناسب با پرداخت سود ماهیانه و ریسک متعادلی دارد اختصاص دهید. صبح روز شنبه مورخ ۱۳۹۵/۰۱/۰۷ با مدارک شناسایی خود به نزدیک‌ترین شعبه کارگزاری آگاه مراجعه نموده و به متصدی پذیرش صندوق اعلام می‌کنید که قصد سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه گذاری مشترک بانک ایران زمین را دارید. پس از ارائه مدارک و تکمیل فرم‌های مربوطه، متصدی به شما اعلام می‌کند که شما می‌توانید حدود ۱۰ واحد از صندوق بانک ایران زمین را خرید نمایید و برای این کار لازم است مبلغ ۱ میلیون تومان را به‌صورت علی الحساب به شماره حساب بانکی صندوق سرمایه گذاری بانک ایران زمین واریز نمایید. شما مبلغ مورد نظر را واریز و فیش آن را به مدیر صندوق تحویل می‌دهید. مبلغی که برای خرید و فروش (صدور و ابطال) هر واحد صندوق لازم است اصطلاحاً NAV صندوق گفته می‌شود که همان ارزش خالص دارایی‌های صندوق است. با توجه به اینکه قیمت صدور (خرید) واحدهای سرمایه‌گذاری شما بر اساس NAV اولین روز کاری پس از ارائه درخواستتان محاسبه می‌شود، طبق آنچه گفتیم، مبلغ واریزی شما علی الحساب است. همانطور که در مطلب اشاره شد، NAV ارزش کل دارایی‌های یک صندوق است که پس از کسر بدهی‌های آن بر تعداد واحدهای صندوق تقسیم می‌شود.

با کشف NAV صدور هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق مشترک آگاه در پایان دومین روز کاری (دومین روز کاری پس از ارائه درخواست، یعنی ۸ فروردین)، قیمت صدور هر واحد سرمایه‌گذاری، مشخص می‌شود. اکنون مابه‌التفاوت مبلغ پرداختی شما (یعنی ۱ میلیون تومان) با قیمت کل واحدهای صادره، توسط کارگزاری محاسبه و به حساب بانکی شما واریز می‌شود.

نمونه فرم‌های لازم جهت صدور واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری بانک ایران زمین با درآمد ثابت:

سهم هر کدام از سرمایه‌گذاران در صندوق

هریک از دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری به نسبت تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری خود به کل واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق، در خالص دارایی‌های صندوق سهیم‌ هستند.

اخذ تصمیمات سرمایه‌گذاری دارایی‌های صندوق

حق تصمیم‌گیری در مورد دارایی‌های صندوق در چارچوب اساسنامه آن منحصراً از اختیارات مدیر صندوق است، مدیران صندوق نیز از افراد مجرب، متخصص و تحصیل‌کرده که مورد تایید سازمان بورس اوراق بهادار هستند، انتخاب می‌گردند.

برای ثبت نام در دوره مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس کلیک نمایید:

۸) جمع‌بندی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حقیقت جایگزینی هستند برای معاملات مستقیم سهام، یعنی به‌جای آنکه سرمایه‌گذار خود به خرید و فروش اوراق بهادار بپردازد، این امر را به مدیر صندوق که مهارت و دانش کافی در زمینه سرمایه‌گذاری و انجام معاملات اوراق بهادار دارد، می‌سپارد. با این انتخاب می‌توان ریسک پرتفو را بسته به درصد تخصیصی به صندوق تغییر داد. مدیر صندوق نیز با ایجاد تنوع در سبد سرمایه‌گذاری، ریسک سرمایه‌گذار را کاهش داده و سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری را برای وی ایجاد می‌کند. موضوع مهم دیگر اینکه علاوه بر مزایای ذکر شده برای این سرمایه‌گذاری‌ها، از لحاظ اقتصادی این نوع ‌سرمایه‌گذاری‌ها جزو تولید ناخالص ملی محسوب می‌شود، لذا از این بابت هم به سپرده‌گذاری بانکی مزیت اقتصادی دارد.

از انواع صندوق های موجود برای سرمایه‌گذاری، صندوق‌های با درآمد ثابت دارای ریسک کمتر و اغلب با تضمین سودآوری هستند. با این روش همانطور که در خصوص میزان ریسک و بازدهی این صندوق‎ها صحبت شد به راحتی بخشی از پرتفوی سرمایه خود را ایمن خواهیم کرد تا از نابسامانی و ریسک‌های بازار سرمایه در امان باشد. اینکه چه درصدی از سبد سرمایه‌گذاری خود را به این نوع سرمایه‌گذاری اختصاص می‌دهیم، بسته به اهداف ما در سرمایه‌گذاری و میزان ریسک‌پذیری ما دارد. این‌گونه صندوق‌ها نسبت به سپرده بانکی، اوراق مشارکت و سایر روش‌های سودآور کم ریسک، برتری دارد.

با مطالعه عملکرد و اطلاعات هر کدام از صندوق‌های موجود، می‌توان به تصمیم‌گیری درستی درخصوص سرمایه‌گذاری مطمئن دست یافت. علاوه بر نکاتی که در این مطلب ارائه شدعلاوه بر مطالب بیان شده در این نوشتار، علاقمندان می‌توانند سوالات متداول در مورد صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز مراجعه نموده و آن‌ها را مطالعه کنید. در پایان بار دیگر یادآور می‌شویم که طبق آمار مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران (فیپیران) ۱۴۳ صندوق (شامل صندوق‌های با درآمد ثابت، ریسکی و مختلط) وجود دارد که از این تعداد ۲ صندوق جزو صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با درآمد ثابت تحت مدیریت کارگزاری آگاه هستند:

166 پاسخ به “صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، ابزاری برای کاهش ریسک پرتفو”

 1. رسول گفت:

  یه سوال : صندوق های با درآمد ثابت ، یکم دست و پا گیر نیست؟؟؟!!!

  ۳
  • Agah گفت:

   منظور سوال شما دوست گرامی خیلی شفاف نیست، میشه سوالتون رو واضح تر بپرسید؟

   صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت درحقیقت بخشی از سرمایه‌گذاری شما رو بیمه کرده و ریسک اون رو به حداقل می‌رسونند. علاوه بر این، هزینه‌های این نوع سرمایه‌گذاری حداقل است به طوری که سرمایه‌گذاران حتی کارمزد هم پرداخت نمی‌کنند.

   ۴
 2. aidin_580808@yahoo.com گفت:

  مطلب بسیار جالب و مفیدی بود ؛ ممنون از زحمات و راهنمایی های شما ..
  ضمنا یک سوال داشتم : چرا برای سرمایه گذاری در صندوق های بورسی (انواع مختلف) ، روشهای تبلیغاتی فراگیر و عمومی (مثل رادیو و تلویزیون یا روزنامه های کثیرالانتشار یا بیلبوردهای داخل شهرهای بزرگ و امثالهم) مورد استفاده قرار نمیگیرد ؟؟
  اغلب افراد عادی جامعه، متاسفانه آشنایی کافی با ابزارهای سرمایه گذاری در بورس نداشته و فقط روشهای سنتی مثل سپرده بانکی یا خرید زمین و املاک را میشناسند ... ایکاش از طریق دبیرستان ها و دانشگاه ها هم، آموزش لازم به نسل جدید داده میشد تا بتوانند با مزیتهای بازار سرمایه و روشهای سرمایه گذاری مستقیم در صنایع مختلف کشور، آشنا شوند.
  ** با تشکر فراوان **

  ۳
  • Agah گفت:

   سلام
   ممنون از لطف شما. بله، متاسفانه توجه چندانی به تبلیغات در این حوزه نشده است. اما ما تلاش خواهیم کرد تا سرمایه گذاران را با این روش آشنا کرده و راهنمایی نماییم.

   ۱
 3. zahra.ashrafian@gmail.com گفت:

  بسیا رممنون...اتفاقا خیلی وقت بود که دنبال یه جزوه کامل در خصوص صندوق ها بودم......خیلی کامل و خوب

  ۰
 4. agah09074 گفت:

  برای کسب سودبیشتر باید ریسک کرداما ریسکی منطقی

  ۳
 5. arya08272 گفت:

  مفصل و بی نقص. ممنون

  ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید:

1 2 3 20