صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، ابزاری برای کاهش ریسک پرتفو

 • ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵
 • Agah
 • ۱۶۶ نظر
 • ۴۱۷۳۰ مشاهده
بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

در مطلب راهنمای صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیان کردیم که این صندوق‌ها یکی از روش‌های رایج سرمایه‌گذاری در دنیا به شمار می‌آید. همچنین گفتیم که این صندوق‌ها انواع مختلفی دارند که هر سرمایه‌گذار بر اساس اهداف مورد نظر خود و میزان ریسک‌پذیری یک یا چند نمونه از آن‌ها را انتخاب می‌کند. انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری شامل صندوق سرمایه‌گذاری در سهام، صندوق‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، صندوق‌ سرمایه‌گذاری مختلط و صندوق‌های قابل معامله در بورس یا فرابورس (ETF) است که ممکن است هر کدام از آن‌ها دارای ضامن سودآوری و نقدشوندگی باشد یا نباشد. در این مطلب قصد داریم به طور خاص به برررسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بپردازیم.

موضوعات مورد بررسی در این مطلب:

۱) مفاهیم سرمایه‌گذاری و مفروضات آن

۲) مقایسه ابزارهای مالی با ترکیب ریسک و بازده متفاوت

۳) معرفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با درآمد ثابت

۳-۱- مهمترین مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

۳-۲- سود در نظر گرفته شده در سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

۳-۳- قیمت صدور واحدهای سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

۴) انواع واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری گردشگری و تفاوت آن‌ها

۵) معرفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کارگزاری آگاه

۵-۱- صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بانک گردشگری

۵-۲- صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بانک ایران زمین

۶) مراحل سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

۶-۱- چگونه در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

۶-۲- چگونه واحدهای صندوق را ابطال کنیم؟

۶-۳- مزایای صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بانک گردشگری و بانک ایران زمین

۷) مثال عملی سرمایه گذاری در صندوق بانک ایران زمین

۸) جمع‌بندی

۱) مفاهیم سرمایه‌گذاری و مفروضات آن

سرمایه‌گذاری فرایندی است که درون ذهن ما انجام می‌شود و موفقیت آن تابعی مستقیم از توانایی هوشی ماست. بیایید کمی صمیمانه‌تر و خودمانی‌تر در مورد تصمیم‌گیری‌ برای سرمایه‌گذاری صحبت کنیم. تا کنون جملات زیادی در باب تعریف سرمایه‌گذاری یا توصیه به سرمایه‌گذار‌ها شنیدیم، اما واقعا چند درصد ما توانسته‌ایم سرمایه‌گذاری موفقی داشته باشیم، موفق نه به معنی سود کردن یا زیان کردن، بلکه به معنی دستیابی به اهدافی که در سرمایه‌گذاری مورد نظرمان بوده است. موفقیت در انتخاب یک سهم یا بازدهی یک بخش از پرتفو معنی نمی‌‌شود، بلکه بازدهی کل پرتفو مورد بررسی قرار می‌گیرد.

واقعیت این است که بازار سرمایه ایران در حال حاضر، انواع سرمایه‌گذاران را تحت تاثیر قرار داده؛ کاری هم از دست کسی ساخته نیست و به قول اغلب تحلیل‌گران باید منتظر شویم ببینیم چه می‌شود! دراین وضعیت پر تلاطم تکلیف پول‌های ما چه می‌شود؟ البته اگر در این بازار چیزی از آن  مانده باشد! افراد نسبت به ریسک پذیری خود در هر مرحله، تصمیم‌های مختلفی گرفته و چیدمان متفاوتی برای پرتفوی خود انتخاب می‌کنند. همیشه در چنین شرایطی شاهد بوده‌ایم که بسیاری سپرده‌گذاری بانکی را ترجیح داده و باقیمانده پول زبان بسته خود را در بانک سپرده می‌کنند. گروه دیگر اوراق مشارکت را انتخاب می‌کنند. هر چند عده‌ای  هم همین افراد ریسک‌گریز را در نابسامانی بازار بورس خطاکار می‌دانند، ولی واقعا چاره‌ای جز ایمن کردن بخشی از پرتفو نداریم!

برای کاهش ریسک پرتفو نیاز داریم بخشی از مبلغ سرمایه‌گذاری خود را در جایی سرمایه‌گذاری کنیم که ریسک معقول و بازده مناسب‌تری داشته باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم راه حل مناسبی برای ایمن کردن بخشی از پرتفوی سرمایه‌گذاری به شما پیشنهاد دهیم و با بررسی مراحل سرمایه‌گذاری و نحوه دریافت سود، به بخشی از سوالات شما پاسخ داده باشیم.

۲) مقایسه ابزارهای مالی با ترکیب ریسک و بازده متفاوت

هر سرمایه‌گذاری مفروضات اولیه‌ای دارد که همه سرمایه‌گذاران به آن اندیشیده و آن‌ها را بررسی می‌کنند. ولی به طور کلی یک سرمایه‌گذاری مطلوب مشخصات زیر را دارد:

 • نقدشوندگی بالا
 • ریسک پایین
 • بازده بالا

با در نظرگرفتن این معیارها، هر فرد می‌تواند الگوی سرمایه‌گذاری منحصر به‌فرد خود را تعیین کند. چیزی که مسلم است این‌که بخشی از هر پرتفوی (سبد)سرمایه‌گذاری همواره باید از امنیت بالا و ریسک پایین برخوردار باشد. اما آنچه که در افراد مختلف متفاوت است، اندازه این بخش است. یعنی چه میزان از پرتفو به این نوع سرمایه‌گذاری (کم ریسک) تخصیص داده می‌شود؟

به طور مثال آقای حسینی با توجه به میزان ریسک پذیری خود، ترجیح می‌دهد ۵۰% سبد سرمایه‌گذاری‌اش را به سرمایه‌گذاری کم ریسک تخصیص دهد. اما آقای رضایی برای کاهش ریسک پرتفوی خود، چنین برنامه ریزی کرده است که تنها ۲۰درصد پرتفوی خود را به این نوع سرمایه‌گذاری اختصاص دهد. بنابراین میزان تخصیص مقداری از پرتفو به سرمایه‌گذاری کم ریسک، در افراد متفاوت فرق خواهد کرد.

کاهش ریسک سبد سرمایه‌گذاری از چه طریقی امکان پذیر است؟

این سرمایه گذاری کم ریسک با استفاده از ابزارهای نوین مالی امکان پذیر خواهد بود.تنوع ابزارهای مالی از نظر ترکیب ریسک و بازده، ماهیت سود و شیوه مشارکت در ریسک، امکان پاسخگویی به انواع استراتژی‌ها در سرمایه‌گذاری را میدهد. از بین انواع ابزار‌های مالی نوین چند مورد که پرطرفدارتر هستند را انتخاب کرده‌ایم و سعی می‌کنیم با مقایسه ساده آنها از دید بازده بالاتر و ریسک پایین‌تر بهترین انتخاب را داشته باشیم.

 • اوراق مشارکت: همانطور که در مطلب “اوراق مشارکت و نحوه خرید و فروش آن در بازار سرمایه ایران” گفتیم، طبق ماده ۲ قانون انتشار اوراق مشارکت مصوب ۱۳۷۶/۰۶/۳۰ مجلس شورای اسلامی و ماده ۱ آیین‌نامه اجرایی اجرایی قانون نحوۀ انتشار اوراق مشارکت مصوب ۱۳۷۷/۵/۱۸ هیئت وزیران، اوراق مشارکت نوعی ابزار مالی است که اخیراً به منظور تأمین اعتبار طرح‌های عمرانی دولت، شهرداری‌ها، شرکت‌های دولتی و خصوصی در کشور منتشر می‌شود. میزان سودهای این نوع اوراق بالاتر از سود بانک است.
 • اوراق تسهیلات مسکن: در مطلب “اوراق امتیاز تسهیلات مسکن (تسه) در معاملات فرابورس اوراق بهادار” به تشریح این نوع اوراق پرداختیم. این اوراق بیشتر برای کسانی کاربرد دارد که تصمیم به دریافت وام مسکن دارند.امکان تهیه این اوراق از طریق کارگزاری‌ها وجود دارد. از آنجا که خربد و فروش این اوراق با محدودیت هایی مواجه است، لذا راه مناسبی برای سرمایه‌گذاری به حساب نمی‌آید.
 • سپرده بانک مسکن: این سپرده‌ها جزو سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود و سود آن فقط در صورت خرید مسکن مطلوب است.
 • سپرده بانکی: در راس این انتخاب‌های کم ریسک، سود سپرده بانکی وجود دارد که برای افراد کم ریسک مناسب است. ولی ما حتی برای همین افراد کم ریسک هم، پیشنهاد بهتری داریم که با صرف کمی زمان و مطالعه این مطلب، می‌توانند گزینه کم ریسک مناسب‌تری را با انتظارات خود انتخاب کنند. در ادامه راهی طلایی برای ریسک‌گریزها پیشنهاد خواهیم داد تا حداقل بخشی از پرتفو خود را ایمن کرده و بازده مطمئن‌تری از یک سرمایه‌گذاری کم ریسک‌تر بدست آورند.

پر واضح است که ترجیح سرمایه‌گذاران به سمت کسب سود بالاتر در عین رعایت حداقل ریسک است. با مقایسه سود‌دهی موارد بالا که به عنوان کم‌ریسک‌ترین گزینه‌ها در بازار سرمایه مطرح است، به گزینه دیگری می‌رسیم: صندوق‌های سرمایه‌گذاری!  این گزینه بالاترین سود را در بین همه گزینه‌های موجود دارد و از بین انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، آنچه برای ایمن کردن پرتفوی ما به عنوان یک سرمایه‌گذار مطلوبیت دارد، “صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت” کم‌ریسک‌ترین نوع صندوق محسوب می‌شود که هدف ما را که همان کسب سود بالا با ریسک پایین است، تامین می‌کند.

همانطور که در مبحث راهنمای کامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری ذکر شد، سرمایه‌­گذاری درصندوق­‌ها سرمایه‌گذاری، گزینه­ای مناسب برای کسانی است که قصد سرمایه­گذاری در سهام و سایر اوراق بهادار پذیرفته شده را دارند، ولی به دلیل نداشتن اطلاعات و شناخت کافی در زمینه تحلیل و انتخاب سهام مناسب یا نداشتن فرصت کافی برای انجام مدیریت سبد شخصی خود، از مزایای سرمایه­گذاری در بازار سرمایه بی‌نصیب مانده­اند. در بین انواع صندوق‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، سعی در کاهش ریسک سرمایه‌گذاری دارند و استراتژی کلی سرمایه‌گذاری را برپایه آن گذاشته‌اند. در یک دید کلی‌تر، می‌توانند به هدایت منابع مازاد در جامعه به سمت واحدهای اقتصادی مفید و سازنده نیز کمک کنند؛ به این ترتیب که با تجمیع آورده نقدی سرمایه‌گذاران و با استفاده از نیروهای متخصص، بر وجوه مازاد مدیریت کرده و در جهت سودآوری سرمایه‌گذاران فعالیت کنند.

۳) معرفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با درآمد ثابت

در خصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در مطالب پیشین صحبت شده است. ، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت از جمله ابزارهای نوین بازار سرمایه ایران محسوب می­‌شوند. این صندوق‌ها با دریافت مجوز تاسیس و فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار (سئو) از مصادیق صندوق‌های سرمایه‌گذاری موضوع بند(۲۰)  ماده (۱) قانون بازار اوراق بهادار و بند (هـ) ماده (۱) قانون توسعه ابزار و نهادهای مالی جدید محسوب شده و طبق ماده (۲) همان قانون نزد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده و تحت نظارت کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار (سبا) و براساس مقررات، اساسنامه و امیدنامه خود فعالیت می‌کنند. هر صندوق امیدنامه و اساسنامه خود را دارد که معمولاً در امیدنامه هر صندوق استراتژی‌ها و هدف‌ آن صندوق، ریسک سرمایه‌گذاری در آن،  ارکان صندوق، محل اقامت صندوق، هزینه های سرمایه گذاری در صندوق،انواع واحدهای سرمایه گذاری و حداقل و حداکثر واحدهای سرمایه‌گذاری نزد هر یک از سرمایه‌گذاران ذکر می‌شود. در اساسنامه نیزمواردی چون سرمایه‌گذاری موسسین، واحدهای سرمایه گذاری ممتاز و عادی، حداقل و حداکثر مشارکت در صندوق،مجامع، وظایف و مسئولیت های ارکان صندوق، حساب‌های بانکی، تشریفات معاملات اوراق بهادار و مواردی از این دست، قید می‌شود.

۳-۱- مهمترین مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

 • مدیریت حرفه ای: شرکت‌های سرمایه‌گذاری دارای تحلیل‌گران و مدیران سرمایه‌گذاری هستند که پیوسته تلاش می‌کنند تا با یافتن اوراق مناسب و خرید و فروش به موقع آنها، عملکرد ممتازی برای سرمایه‌گذاران خود فراهم نمایند.
 • کاهش هزینه ها: به دلیل صرفه‌جویی ناشی از مقیاس حجم بالای دارایی‌ها و معاملات بلوکی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند صرفه‌جویی چشمگیری در کاهش هزینه‌ها داشته باشند.
 • زمان‌بندی مشخص و مطمئن پرداخت سود
 • نقدشوندگی سریع واحدهای سرمایه‌گذاری در هر زمان
 • با توجه به حجم بالای منابع این صندوق‌ها امکان بهره‌مندی از نرخ‌های سود ترجیحی برای سپرده‌ها و اوراق مشارکت وجود دارد که نتیجه آن کسب بازدهی بالاتر از سپرده‌های بانکی است.

   ۳-۲- سود در نظر گرفته شده در سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

دریافت سود در این نوع صندوق‌ها فقط منوط به سود نقدی است، مانند سود اوراق بهادار (مثل سهام یا سودهای علی‌الحساب اوراق مشارکت). پرداخت یا عدم پرداخت سود و همچنین زمان و چگونگی آن در صندوق‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، با توجه به مندرجات امیدنامه و اساس‌نامه آن‌ها صورت می‌گیرد. به عنوان مثال سود مربوط به سرمایه‌گذاری در صندوق بانک ایران زمین و همین طور بانک گردشگری، پایان هر ماه به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود و یا در زمان ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری به آن‌ها پرداخت خواهد شد. لازم به ذکر است صندوق‌ها این امکان را به سرمایه‌‌گذاران می‎‌دهند که به جای دریافت سود نقدی، آن را دوباره در خود صندوق سرمایه‌گذاری کنند.

? نکته مهم: اگر در مقاطع تقسیم سود، مدیر صندوق نتواند سود تضمین‌شده را به سرمایه‌گذار پرداخت کند، ضامن صندوق در ازای دریافت کارمزد، موظف به پرداخت این سود است.

 

 ۳-۳- قیمت صدور واحدهای سرمایه گذاری با درآمد ثابت

مرحله نخست دوره پذیره‌نویسی اولیه و قبل از شروع فعالیت صندوق است که در این زمان هر واحد سرمایه‌‌گذاری به ارزش پایه ۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال فروخته می‌‌شود. مرحله دوم پس از موفقیت در جذب حداقل سرمایه در مرحله پذیره‌نویسی است که در آن صدور واحدهای سرمایه‌‌گذاری صندوق برای متقاضیان صورت می‌گیرد. در این مرحله متقاضی فرم درخواست مربوطه نزد شعب معرفی شده در اساسنامه تکمیل کرده و قیمت صدور یک روز کاری پس از تکمیل فرم مربوطه اعلام خواهد شد. در نتیجه قیمت صدور واحدهای سرمایه‌‌گذاری در زمان پذیره‌نویسی معادل یک میلیون ریال و پس از آن برابر با ارزش روز واحدهای سرمایه‌‌گذاری (NAV صندوق) است.

۴) انواع واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و تفاوت آن‌ها

صندوق دارای دو نوع واحد سرمایه‌گذاری عادی و ممتاز است. واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز در وهله اول متعلق به مؤسسان است. واحدهای ممتاز در اختیار مؤسسان غیرقابل ابطال ولی قابل انتقال است. مجمع صندوق از اجتماع دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز تشکیل شده و هریک از دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز به شرط داشتن حداقل ۵ درصد از کل واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز صندوق، از حق رﺃی در مجمع برخوردار خواهند بود. غیر از‌این امتیاز، مؤسسان در مورد اخذ سود یا سایر موارد، هیچ مزیتی نسبت به سایر سرمایه‌گذاران ندارند.

۵) معرفی صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت کارگزاری آگاه

۵-۱- صندوق سرمایه‌گذاری بادرآمد ثابت و با پیش‌بینی سود بانک گردشگری

صندوق سرمایه‌گذاری بانک گردشگری در تاریخ ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به عنوان صندوق سرمایه‌گذاری موضوع بند ٢٠ ماده ١ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ١٣٨۴، فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق با شماره١٠٨٨٣ نزد سبا به ثبت رسیده است. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. فعالیت این صندوق تحت نظارت سبا انجام شده و متولی صندوق نیز به طور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد. برای دریافت اطلاعات مربوط به عملکرد گذشته صندوق نیز می‌توانید به بخش بازدهی، خالص ارزش دارائی‌ها و نمودارها در سایت این صندوق مراجعه کنید.

اطلاعات کلی صندوق بانک گردشگری به شرح زیر است:

مدیر صندوق متولی صندوق  حسابرس صندوق  ضامن نقدشوندگی صندوق
کارگزاری آگاهمشاور سرمایه‌گذاری تأمین سرمایه نوینموسسه حسابرسی آزمودگانبانک گردشگری

شماره حسابهای معرفی شده برای خرید واحد های سرمایه گذاری بانک گردشگری :

شماره حسابصاحب حسابنوع حساببانکشعبهکد شعبه
١-٩۵٠٩۵-٩٩۵-١١٢ کوتاه مدتگردشگریشعبه میرداماد غربی۱۱۲

ترکیب داراییهای صندوق سرمایه گذاری بانک گردشگری:

بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

۵-۲- صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بانک ایران زمین

صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و با پیش‌بینی سود بانک ایران‌زمین در تاریخ ۱۳۹۰/٠٩/۲۶ با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به عنوان صندوق سرمایه‌گذاری موضوع بند ٢٠ ماده ١ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ١٣٨۴، فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق با شماره ١١٠٠٨ نزد سبا به ثبت رسیده است. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. اطلاعات مربوط به عملکرد گذشته صندوق در سایت صندوق سرمایه‌گذاری بانک ایران زمین برای عموم قابل مشاهده است.

اطلاعات کلی صندوق بانک ایران زمین به شرح زیر است:

مدیر صندوق متولی صندوق  حسابرس صندوق
ضامن نقدشوندگی صندوق
کارگزاری آگاهمشاوره سرمایه گذاری نیکی گسترموسسه حسابرسی و خدمات مدیریت رهیافت و همکارانبانک ایران زمین

شماره حسابهای معرفی شده برای خرید واحد های سرمایه گذاری بانک ایران زمین:

شماره حسابصاحب حسابنوع حساببانکشعبهکد شعبه
١-۵١۶۶-٨١١-١٩٠صندوق سرمایه گذاری بانک ایران زمینکوتاه مدتایران زمینکیش‌مرکز تجاری۱۹۰

نمودار ترکیب دارایی‌های صندوق:

بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

۶) مراحل سرمایه‌گذاری و ابطال در صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

 

  ۶-۱- چگونه در صندوق‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بانک گردشگری یا ایران زمین، سرمایه‌گذاری کنیم؟

از آنجا که این دو صندوق جزو صندوق‌های فعال به شمار می‌رود (یعنی دوره پذیره نویسی آن‌ها به پایان رسیده است)، لذا پذیره‌نویسی ندارند و علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری دراین صندوق‌ها می‌توانند با مراجعه به یکی از شعب منتخب بانک (گردشگری یا ایران زمین) نسبت به سرمایه‌گذاری در‌ این صندوق اقدام نمایند. بعد از این زمان با مراجعه به شعب کارگزاری آگاه و ارائه مدارک لازم می‌توانید تقاضای خرید داشته باشید.

مدارک مورد نیاز جهت خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق

 • اصل مدارک هویتی (شناسنامه، گذرنامه، کارت ملی) برای متقاضیان حقیقی
 • معرفی‌نامه برای نمایندگان اشخاص حقوقی، وکالت رسمی برای وکلا یا مدارک ولایت یا قیومیت برای ولی یا قی

قیمت صدور هر واحد

بعد از پذیره نویسی اولیه که از طریق بانک‌ها انجام می‌شود، برای خرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق می‌توان به کارگزاری آگاه مراجعه و  فرم پذیره‌نویسی/ درخواست صدور واحد سرمایه‌گذاری را تکمیل کرد. بدین‌ترتیب مالکیت واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق در دو زمان ممکن است صورت گیرد.

اول دوره پذیره‌نویسی اولیه و قبل از شروع فعالیت صندوق که هر واحد سرمایه‌گذاری به ارزش پایه ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال فروخته خواهد شد (این دوره برای دو صندوق مذکور به پایان رسیده است).

دوم، پس از موفقیت در جذب حداقل سرمایه در مرحله پذیره‌نویسی و آغاز فعالیت صندوق سرمایه‌گذاری است.

همانطور که پیشتر اشاره شد پس از اتمام دوره پذیره‌نویسی، صدور واحدهای سرمایه‌گذاری برای متقاضیان به قیمت صدور اعلام شده یک روز پس از تکمیل فرم درخواست و ارائه مدارک مربوطه صورت خواهد گرفت.

نحوه پرداخت وجه جهت خرید واحد سرمایه‌گذاری

کلیه دریافت‌ها و پرداخت‌های سرمایه‌گذاران با صندوق باید از طریق حساب ‌بانکی معرفی شده صورت گیرد و سرمایه‌گذاران باید فیش بانکی مربوطه را به همراه فرم تکمیل شده درخواست صدور واحد سرمایه‌گذاری به نماینده شعبه تحویل داده، پرینت تکمیل شده رسید پذیره‌نویسی/ درخواست صدور واحد سرمایه‌گذاری را دریافت نمایند تا در صورت لزوم جهت پیگیری صدور گواهی سرمایه‌گذاری قابل ارائه باشد. باید توجه داشت که مبلغ سرمایه‌گذاری در هر صندوق حداقلی دارد که این مبلغ در هر صندوق متفاوت است و در اساسنامه و امیدنامه صندوق ذکر می‌شود.

۶-۲- چگونه واحدهای صندوق را ابطال کنیم؟

نحوه ابطال (فروش) واحدهای صندوق

برای خروج از سرمایه‌گذاری و اصطلاحاً ابطال واحد سرمایه‌گذاری نیز همانند مرحله صدور، لازم است که سرمایه‌گذار با مراجعه به یکی از شعب معرفی شده توسط مدیر در اساسنامه، فرم مربوطه را از نماینده شعبه دریافت نموده و با تکمیل‌این فرم تقاضای ابطال تمام یا تعدادی از واحدهای سرمایه‌گذاری خود را ارائه نماید. مبنای محاسبه برای ابطال هر واحد، قیمت ابطال واحد سرمایه‌گذاری روز کاری بعد از تاریخ درخواست ابطال خواهد بود.

شما می‌توانید به روش‌های ذیل نسبت به ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری اقدام کنید:

 • مراجعه به شعب منتخب بانک های ایران زمین و گردشگری هر کدام به برای واحدهای مربوط به خود
 • مراجعه به کارگزاری آگاه واحد سفارشات

?نکته مهم: به همراه داشتن اصل مدارک هویتی در زمان ابطال واحدهای صندوق الزامی است

پس از ارایه درخواست ابطال توسط دارنده واحد سرمایه‌گذاری و تایید درخواست وی توسط مدیر صندوق، ظرف ۳ تا ۷ روز کاری وجه واحدهای ابطالی به حسابی که سرمایه‌گذار معرفی نموده است واریز خواهد گردید.

? نکته مهم: هزینه ابطال هر گواهی سرمایه‌گذاری بدون در نظر گرفتن تعداد آن صفرریال است.

۶-۳- مزایای صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بانک گردشگری و بانک ایران زمین

بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگریمزایای سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بانک گردشگری و بانک ایران زمین به قرار زیر است:

 • پرداخت ماهانه سود: در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بانک گردشگری و بانک ایران زمین، پرداخت سود به صورت ماهانه صورت می‌گیرد.
 • حذف جریمه ابطال: جهت افزایش جذابیت صندوق، کلیه کارمزدهای صدور و ابطال از صندوق حذف شده است. بنابراین سرمایه‌گذاران در هر زمان می‌توانند با مراجعه به عوامل فروش درخواست ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری خود را ارائه و بدون شکست مبالغ خود را دریافت نمایند.
 • امکان سرمایه‌گذاری مجدد از محل سود ماهانه: این امکان (با پرکردن فرم مربوطه) برای سرمایه‌گذاران وجود دارد که سود ماهیانه را مجدد در صندوق سرمایه‌گذاری کنند.
 • نقدشوندگی عالی: سرمایه‌گذاران در روزهای کاری می‌توانند با مراجعه به عوامل فروش درخواست ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری خود را ارائه و بدون شکست مبالغ خود را دریافت نمایند.
 • وثیقه گذاری: امکان وثیقه گذاری اوراق صندوق در بانک و اخذ تسهیلات وجود دارد.
 • شفافیت و اطلاع‌رسانی سریع: عملکرد و سایر اطلاعات مربوط به صندوق روزانه از طریق تارنمای صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بانک گردشگری و صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بانک ایران زمین ارایه می شود.

۷) مثال عملی سرمایه گذاری در صندوق بانک ایران زمین

به طور کلی هدف از تشکیل صندوق، جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران و تشکیل سبدی از دارایی‌ها و مدیریت این سبد است؛ با توجه به پذیرش ریسک موردقبول، تلاش می‌شود، بیشترین بازدهی ممکن نصیب سرمایه‌گذاران شود . انباشته‌شدن سرمایه در صندوق، مزیت‌های متعددی نسبت به سرمایه‌گذاری انفرادی سرمایه‌گذاران دارد که پیشتر به طور مفصل اشاره شد و نتیجه اینکه با این ابزار مالی امکان سرمایه‌گذاری مناسب و متنوع‌ دارایی‌ها فراهم شده و در نتیجه ریسک سرمایه‌گذ‌اری کاهش می‌یابد. این صندوق با نرخ سود پیش بینی شده ۲۰درصد و دوره های تقسیم سود یک‌ماهه فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

  الزامات سرمایه گذاری

 

شرحنسبت از کل دارائیهای صندوق
١ – سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت، سپرده بانکی، گواهی سپرده بانکی و اوراق بهادار با درآمد ثابتحداقل ٧٠% از کل دارائی‌های صندوق
١ – ١ اوراق بهادار منتشره از طرف یک ناشرحداکثر ۴٠% از دارائی‌های صندوق که به بند فوق اختصاص داده شده اند
٢ – ١ اوراق تضمین شده توسط یک ضامنحداکثر ٣٠% از دارائی‌های صندوق که به بند فوق اختصاص داده شده اند
٢ – سهام و حق تقدم سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول فرابورس ایرانحداقل ١٠%و حداکثر ٣٠% از کل دارائی های صندوق
١ – ٢ سهام و حق تقدم منتشره از طرف یک ناشرحداکثر ٢٠% از دارائی های صندوق که به بند ٢ فوق اختصاص داده شده است
٢ – ٢ سهام و حق تقدم پذیرفته شده در یک صنعتحداکثر ٣٠% از دارائی‌های صندوق که به بند ٢ فوق اختصاص داده شده است
٣ – ٢ سهام و حق تقدم پذیرفته شده در بازار اول فرابورس ایرانحداکثر ۵% از کل دارائیهای صندوق

با این توضیحات در مورد صندوق سرمایه‌گذاری بانک ایران زمین، به بیان یک مسئله عملی سرمایه‌گذاری می‌پردازیم:

بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

به عنوان مثال، فرض کنید شما تصمیم گرفته‌اید مبلغ ۱ میلیون تومان از پول خود را به سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت که بازده مناسب با پرداخت سود ماهیانه و ریسک متعادلی دارد اختصاص دهید. صبح روز شنبه مورخ ۱۳۹۵/۰۱/۰۷ با مدارک شناسایی خود به نزدیک‌ترین شعبه کارگزاری آگاه مراجعه نموده و به متصدی پذیرش صندوق اعلام می‌کنید که قصد سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه گذاری مشترک بانک ایران زمین را دارید. پس از ارائه مدارک و تکمیل فرم‌های مربوطه، متصدی به شما اعلام می‌کند که شما می‌توانید حدود ۱۰ واحد از صندوق بانک ایران زمین را خرید نمایید و برای این کار لازم است مبلغ ۱ میلیون تومان را به‌صورت علی الحساب به شماره حساب بانکی صندوق سرمایه گذاری بانک ایران زمین واریز نمایید. شما مبلغ مورد نظر را واریز و فیش آن را به مدیر صندوق تحویل می‌دهید. مبلغی که برای خرید و فروش (صدور و ابطال) هر واحد صندوق لازم است اصطلاحاً NAV صندوق گفته می‌شود که همان ارزش خالص دارایی‌های صندوق است. با توجه به اینکه قیمت صدور (خرید) واحدهای سرمایه‌گذاری شما بر اساس NAV اولین روز کاری پس از ارائه درخواستتان محاسبه می‌شود، طبق آنچه گفتیم، مبلغ واریزی شما علی الحساب است. همانطور که در مطلب اشاره شد، NAV ارزش کل دارایی‌های یک صندوق است که پس از کسر بدهی‌های آن بر تعداد واحدهای صندوق تقسیم می‌شود.

با کشف NAV صدور هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق مشترک آگاه در پایان دومین روز کاری (دومین روز کاری پس از ارائه درخواست، یعنی ۸ فروردین)، قیمت صدور هر واحد سرمایه‌گذاری، مشخص می‌شود. اکنون مابه‌التفاوت مبلغ پرداختی شما (یعنی ۱ میلیون تومان) با قیمت کل واحدهای صادره، توسط کارگزاری محاسبه و به حساب بانکی شما واریز می‌شود.

نمونه فرم‌های لازم جهت صدور واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری بانک ایران زمین با درآمد ثابت:

سهم هر کدام از سرمایه‌گذاران در صندوق

هریک از دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری به نسبت تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری خود به کل واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق، در خالص دارایی‌های صندوق سهیم‌ هستند.

اخذ تصمیمات سرمایه‌گذاری دارایی‌های صندوق

حق تصمیم‌گیری در مورد دارایی‌های صندوق در چارچوب اساسنامه آن منحصراً از اختیارات مدیر صندوق است، مدیران صندوق نیز از افراد مجرب، متخصص و تحصیل‌کرده که مورد تایید سازمان بورس اوراق بهادار هستند، انتخاب می‌گردند.

برای ثبت نام در دوره مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس کلیک نمایید:

۸) جمع‌بندی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حقیقت جایگزینی هستند برای معاملات مستقیم سهام، یعنی به‌جای آنکه سرمایه‌گذار خود به خرید و فروش اوراق بهادار بپردازد، این امر را به مدیر صندوق که مهارت و دانش کافی در زمینه سرمایه‌گذاری و انجام معاملات اوراق بهادار دارد، می‌سپارد. با این انتخاب می‌توان ریسک پرتفو را بسته به درصد تخصیصی به صندوق تغییر داد. مدیر صندوق نیز با ایجاد تنوع در سبد سرمایه‌گذاری، ریسک سرمایه‌گذار را کاهش داده و سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری را برای وی ایجاد می‌کند. موضوع مهم دیگر اینکه علاوه بر مزایای ذکر شده برای این سرمایه‌گذاری‌ها، از لحاظ اقتصادی این نوع ‌سرمایه‌گذاری‌ها جزو تولید ناخالص ملی محسوب می‌شود، لذا از این بابت هم به سپرده‌گذاری بانکی مزیت اقتصادی دارد.

از انواع صندوق های موجود برای سرمایه‌گذاری، صندوق‌های با درآمد ثابت دارای ریسک کمتر و اغلب با تضمین سودآوری هستند. با این روش همانطور که در خصوص میزان ریسک و بازدهی این صندوق‎ها صحبت شد به راحتی بخشی از پرتفوی سرمایه خود را ایمن خواهیم کرد تا از نابسامانی و ریسک‌های بازار سرمایه در امان باشد. اینکه چه درصدی از سبد سرمایه‌گذاری خود را به این نوع سرمایه‌گذاری اختصاص می‌دهیم، بسته به اهداف ما در سرمایه‌گذاری و میزان ریسک‌پذیری ما دارد. این‌گونه صندوق‌ها نسبت به سپرده بانکی، اوراق مشارکت و سایر روش‌های سودآور کم ریسک، برتری دارد.

با مطالعه عملکرد و اطلاعات هر کدام از صندوق‌های موجود، می‌توان به تصمیم‌گیری درستی درخصوص سرمایه‌گذاری مطمئن دست یافت. علاوه بر نکاتی که در این مطلب ارائه شدعلاوه بر مطالب بیان شده در این نوشتار، علاقمندان می‌توانند سوالات متداول در مورد صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز مراجعه نموده و آن‌ها را مطالعه کنید. در پایان بار دیگر یادآور می‌شویم که طبق آمار مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران (فیپیران) ۱۴۳ صندوق (شامل صندوق‌های با درآمد ثابت، ریسکی و مختلط) وجود دارد که از این تعداد ۲ صندوق جزو صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با درآمد ثابت تحت مدیریت کارگزاری آگاه هستند:

[iphorm id=”3″ name=”پیش ثبت نام دوره آشنایی با بورس”]

166 پاسخ به “صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، ابزاری برای کاهش ریسک پرتفو”

 1. arya08272 گفت:

  مفصل و بی نقص. ممنون

  ۱
 2. agah09074 گفت:

  برای کسب سودبیشتر باید ریسک کرداما ریسکی منطقی

  ۳
 3. zahra.ashrafian@gmail.com گفت:

  بسیا رممنون...اتفاقا خیلی وقت بود که دنبال یه جزوه کامل در خصوص صندوق ها بودم......خیلی کامل و خوب

  ۰
 4. aidin_580808@yahoo.com گفت:

  مطلب بسیار جالب و مفیدی بود ؛ ممنون از زحمات و راهنمایی های شما ..
  ضمنا یک سوال داشتم : چرا برای سرمایه گذاری در صندوق های بورسی (انواع مختلف) ، روشهای تبلیغاتی فراگیر و عمومی (مثل رادیو و تلویزیون یا روزنامه های کثیرالانتشار یا بیلبوردهای داخل شهرهای بزرگ و امثالهم) مورد استفاده قرار نمیگیرد ؟؟
  اغلب افراد عادی جامعه، متاسفانه آشنایی کافی با ابزارهای سرمایه گذاری در بورس نداشته و فقط روشهای سنتی مثل سپرده بانکی یا خرید زمین و املاک را میشناسند ... ایکاش از طریق دبیرستان ها و دانشگاه ها هم، آموزش لازم به نسل جدید داده میشد تا بتوانند با مزیتهای بازار سرمایه و روشهای سرمایه گذاری مستقیم در صنایع مختلف کشور، آشنا شوند.
  ** با تشکر فراوان **

  ۳
  • Agah گفت:

   سلام
   ممنون از لطف شما. بله، متاسفانه توجه چندانی به تبلیغات در این حوزه نشده است. اما ما تلاش خواهیم کرد تا سرمایه گذاران را با این روش آشنا کرده و راهنمایی نماییم.

   ۱
 5. رسول گفت:

  یه سوال : صندوق های با درآمد ثابت ، یکم دست و پا گیر نیست؟؟؟!!!

  ۳
  • Agah گفت:

   منظور سوال شما دوست گرامی خیلی شفاف نیست، میشه سوالتون رو واضح تر بپرسید؟

   صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت درحقیقت بخشی از سرمایه‌گذاری شما رو بیمه کرده و ریسک اون رو به حداقل می‌رسونند. علاوه بر این، هزینه‌های این نوع سرمایه‌گذاری حداقل است به طوری که سرمایه‌گذاران حتی کارمزد هم پرداخت نمی‌کنند.

   ۴
 6. agah01067 گفت:

  مطالب اش مفید بود استفاده کردیم

  ۱
 7. agah01386 گفت:

  از زحمات شما برای ارائه آموزشهای مفید وکاربردی سرمایه گذاری متشکریم.

  ۱
 8. ahmadi27 گفت:

  با سلام...لطفا بفرمایید نتایج و جوایز و رتبه بندی ماه قبل کجاست...چون بنده نفر اول شده بودم و الان ۵اردیبهشت هست و هنوز خبری از جوایز نقدی نیست..

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   طبق روال دوره های قبل، نتایج ماه و آخرین هفته آن به طور همزمان در بلاگ قرار میگیرد، لذا برای گزارشگیری می باید تا پایان روز جمعه ۳ اردیبهشت صبر می کردیم. انشا اله امروز نتایج در بلاگ قرار خواهد گرفت.

   ۰
 9. agah11453 گفت:

  قیمت صدور هر واحد سرمایه گذاری(ریال) : ١,٠٠٢,۶٧٧
  قیمت ابطال هر واحد سرمایه گذاری(ریال) : ١,٠٠٢,۴٣١
  قیمت آماری هر واحد سرمایه گذاری(ریال) : ١,٠٠٢,٨٠٩
  این در سایتی که در انتها معرفی کردید بود.
  با توجه به متن که اشاره شد هزینه ابطال صفر ریال خواهد بود چرا قیمت ها با یکدیگر تفاوت دارند ؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   دوست گرامی، در تمام صندوق ها این اختلاف ناچیز وجود دارد که این اختلاف به علت تفاوت نحوه محاسبه nav صدور و ابطال است. نحوه محاسبه این دو nav در امیدنامه و اساسنامه صندوق ها آمده است. آنچه در متن اشاره شده است درمورد کارمزد صدور و ابطال است. شما در صندوق های ریسکی و مختلط علاوه بر اختلاف nav صدور و ابطال کارمزد نیز پرداخت می کنید اما در صندوق های با درآمد ثابت این کارمزد را پرداخت نمی کنید.

   ۱
 10. asmadelfani43@gmail.com گفت:

  مطالب خیلی مفید و کاربردی هستند
  ولی من از بورس چیز زیادی نمیدونم همین هم باعث ترسم میشه

  ۱
 11. nazaninka گفت:

  خیلی جالب و مفید بود
  ولی سوالم اینکه چطوری میشه این اوراق را خرید؟ از طریق کارگزاری؟ یا مراجعه بخود صندوق؟
  مرسی

  ۲
 12. mohemi گفت:

  سلام به نظرم همیشه یه مقدار از سبد رو باید به صندوق ها با درآمد ثابت اختصاص داد تا ریسک سبد پایین بیاد

  ۱
 13. agah77361 گفت:

  خیلی مفید بود لطفا انواع تحلیل ها را هم بگذارید ممنون

  ۱
 14. پارسا گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید
  یک سوال تقریبا تخصصی داشتم من در هر دو صندوق با درامد ثابت تحت مدیریت کارگزاری آگاه(گردشگری و ایران زمین) یونیت دارم و عملکرد هر دو صندوق در سایتشون هر روز بررسی و زیرنظر دارم می خواستم بدونم چرا با اینکه بازده روزانه هر دو صندوق که در سایتشون ذکر شده با اینکه در این اواخر مشابه هم می باشند(روزانه۰٫۰۶) و طبیعتا بازدهی ماهانه هردو نیز تقریبا برابر بوده ولی در آخر ماه و موقع واریز سود بابت هر واحد سرمایه گذاری سود هر واحد صندوق گردشگری بیشتر می باشد مثلا برای ماههای اسفند و فروردین در مجموع صندوق گردشگری حدود ۲۴۰ تومان بیشتر از صندوق ایران زمین برای هر واحد سود پرداخت کرده
  با تشکر

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام
   این اختلاف ناشی از این است که ترکیب دارایی‌های دو صندوق یکسان نیست. نصاب دارایی‌های هر دو صندوق تقریبا یکی است ولی نوع دارایی‌های هر سبد باهم متفاوت است.

   ۲
 15. ghorbani1790@gmail.com گفت:

  سلام
  من هم مدت کوتاهی است با بورس آشنا شدم (حدود ۱ ماه) ولی دراین یکماه تلاش و مطالعه کردم و تقریبا با اصول اولیه آشنا شدم
  در سایت شبیه سازی بورس ، فعالیت میکنم هم ضرر داشتم هم سود ، در این سایت تمرین زیاد میکنم، ، ولی نکته ای که وجود داره این هست که من هنوز میترسم وارد بورس بشم چه پیشنهاد یا راه کاری هست که این ترس از بین بره

  ۲
  • Agah گفت:

   دوست گرامی سلام
   بورس یعنی پذیرش ریسک. این ریسک میت‌تواند کم یازیاد باشد، اما همیشه وجود دارد. هر فرد بسته به میزان ریسک‌پذیری خود استراتژی خاصی رادر بازار بورس دنبال می کند.

   ۲
 16. fanasirzadeh@gmail.com گفت:

  آیا برای ارائه مطالب اینچنین سمینار یا دوره‌های آموزشی با حضور داوطلبان برگزار شود بهتر و تاثیرگذارتر نیست؟
  البته میتوان درخصوص سایر موارد نیز ارائه مطالب صورت پذیرد و فقط مختص صندوقها نباشد.

  ۰
 17. روح الله گفت:

  با تشکر از توضیحات کاملی ارائه فرمودید

  ۰
 18. mn00099 گفت:

  مطالب خیلی خوبیه و این کارگزاری گل سرسبد .اقعا
  میشه این مطالبی ک در بلاگ می گذارید قابلیت دانلود به صورت پی دی اف رو داشته باشند ؟ ... اینجوری در زمانی ک نت هم نداریم می تونیم این مطالب رو بخونیم .

  ۰
 19. agah07314 گفت:

  دستتون درد نکنه مطالبتون واقعا مفیده اما کاش در مورد اوراق اجاره هم کمی میگفتید برامون که اطلاعاتمون بره بالا من فقط میدونم اوراق اجاره هم جزو صندوق های سرمایه گذاریه همین

  ۰
 20. jamei93 گفت:

  این مطلب مرجع سوالات مسابقه است ؟

  ۰
 21. نیکزاد گفت:

  سلام مسابقتون به چه صورته مقاله رو بخونیم آیکن مسابقه کجاست؟ مسابقه چند گزینه ای هست آیا؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست گرامی برای شرکت در مسابقه به سایت بآشگاه مراجعه کنید. پس از ثبت نام و ورود به سایت، در بالای صفحه بر روی کلمه مسابقه کلیک نمایید. در پایین صفحه مسابقه عنوانی وجود دارد به نام "مسابقه‌های درحال برگزاری". این بخش سوالاتی هستند که هنوز زمان پاسخ به انها به پایان نرسیده است. با پاسخ به این سوالات می توانید در مسابقه شرکت کنید.

   ۰
 22. Agah08963 گفت:

  صندوق سرمایه گذاری برا افراد ریسک گریز خیلی خوبه(البته اگر بخوان تو بورس سرمایه گذاری کنن)

  ۰
 23. osmanzadeh گفت:

  خیلی مفصل و مفید بود ، واقعاً ممنونم......
  سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری خیلی واسم هیجان انگیز هست، تا قبل از این اطلاعات چندانی نداشتم

  ۰
 24. osmanzadeh گفت:

  امیدوارم با این اطلاعاتی که بیان فرمودید بتونم یک سرمایه گذاری مناسب و مطلوبی انجام بدهم

  ۰
 25. Agah32538 گفت:

  صندوق سرمایه گذاری واثعا یه حمایت روانی خوبی از کسایی که می خوان تو بورس کار کنن انجام میده

  ۰
 26. ali587@gmail.com گفت:

  انصافا کامل و ساده توضیح دادین بشخصه اطلاعاتم زیاد شد

  ۰
 27. noroozi گفت:

  درود
  از اطلاعات درج شده سپاسگزارم.

  ۰
 28. mohammadizadi0527@gmail.com گفت:

  خیلی واضح و روشن بود. ممنون از زحمات شما

  ۰
 29. ramin64 گفت:

  با سلام

  احتراما با بررسی امتیازات خود از اول ماه تا کنون متوجه شدم که امتیاز یکی از مسابقات ۱۰۰ امتیازی و یک ۷۵ امتیازی به توجه به پاسخ صحیح به حسابم منظور نشده ؟؟!!! لطفا اصلاح فرمائید(بنده از اول ماه تا کنون فقط ۱ سوال ۷۵ امتیازی و ۲ سال ۱۵۰ امتیازی به اشتباه پاسخ دادم)
  ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   شرح مسابقه هایی که شما از ۱ اردیبهشت تا انتهای روز ۱۵ اردیبهشت به آنها پاسخ دست داده اید، به شرح زیر است:
   ۱۳۹۵/۰۲/۰۱ پاسخ صحیح به مسابقه تخصصی- پیش بینی قیمت پایانی سهام شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو- طراح: حمیدرضا صفری ۱۵۰
   ۱۳۹۵/۰۲/۰۱ پاسخ صحیح به مسابقه تخصصی- پیش بینی شاخص انتهای هفته-طراح: امیرحسین ادیب نیا ۱۵۰
   ۱۳۹۵/۰۲/۰۱ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- وظایف ارکان بورسی- طراح: الهه عظیم پور ۷۵
   ۱۳۹۵/۰۲/۰۱ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- موارد استفاده از سیستم وضعیت دارایی سهامداران- طراح: شادان کاظمی ۷۵
   ۱۳۹۵/۰۲/۰۳ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- ارزشگذاری سهام- طراح: سارا احمدی ۷۵
   ۱۳۹۵/۰۲/۰۳ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- دانش بازار سرمایه- طراح: ماریا نطاقی ۷۵
   ۱۳۹۵/۰۲/۰۶ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت- طراح: ماریا نطاقی ۷۵
   ۱۳۹۵/۰۲/۰۶ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت- طراح: سارا احمدی ۷۵
   ۱۳۹۵/۰۲/۰۸ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- هزینه ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری- طراح: ماریا نطاقی ۷۵
   ۱۳۹۵/۰۲/۰۸ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- ارکان بورسی- طراح: سارا احمدی ۷۵
   ۱۳۹۵/۰۲/۰۸ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- مفهوم شاخص کل- طراح: ماریا نطاقی ۷۵
   ۱۳۹۵/۰۲/۱۳ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- روش های قیمت گذاری سهام- طراح: الهه عظیم پور ۷۵
   ۱۳۹۵/۰۲/۱۳ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- ارکان بورسی- طراح: سارا احمدی ۷۵
   ۱۳۹۵/۰۲/۱۴ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- دانش بازار سرمایه- طراح: الهه عظیم پور ۷۵
   ۱۳۹۵/۰۲/۱۴ پاسخ صحیح به مسابقه تخصصی- دانش بازار سرمایه- طراح: حمیدرضا صفری ۱۰۰
   ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- اهداف بورس کالا- طراح: مریم طلایی ۷۵
   ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- مزایای صندوقهای سرمایه گذاری با درآمد ثابت- طراح: ماریا نطاقی ۷۵
   ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ پاسخ صحیح به مسابقه تخصصیی- پیش بینی شاخص انتهای هفته- طراح: امیر حسین ادیب نیا ۱۵۰
   ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ پاسخ صحیح به مسابقه تخصصی-پیش بینی قیمت پایانی سهام شرکت توسعه معادن و فلزات- طراح: حمیدرضا صفری ۱۵۰

   اگر در بازه مذکور به سوالی پاسخ درست داده اید که امتیاز آن را نگرفته اید، لطفا نام سوال و تاریخ آن را ذکر نمایید.

   ۰
 30. mahna4 گفت:

  با سلام

  احتراما با بررسی امتیازات خود از اول ماه تا کنون متوجه شدم که امتیاز یکی از مسابقات ۱۰۰ امتیازی و یک ۷۵ امتیازی به توجه به پاسخ صحیح به حسابم منظور نشده ؟؟!!! لطفا اصلاح فرمائید(بنده از اول ماه تا کنون فقط ۱ سوال ۷۵ امتیازی و ۲ سال ۱۵۰ امتیازی به اشتباه پاسخ دادم)
  ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   شرح مسابقه هایی که شما تا انتهای روز ۱۵ اردیبهشت به آنها پاسخ دست داده اید، به شرح زیر است:
   ۱ ۱۳۹۵/۰۲/۰۱ پاسخ صحیح به مسابقه تخصصی- پیش بینی قیمت پایانی سهام شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو- طراح: حمیدرضا صفری ۱۵۰
   ۲ ۱۳۹۵/۰۲/۰۱ پاسخ صحیح به مسابقه تخصصی- پیش بینی شاخص انتهای هفته-طراح: امیرحسین ادیب نیا ۱۵۰
   ۳ ۱۳۹۵/۰۲/۰۱ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- وظایف ارکان بورسی- طراح: الهه عظیم پور ۷۵
   ۴ ۱۳۹۵/۰۲/۰۱ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- موارد استفاده از سیستم وضعیت دارایی سهامداران- طراح: شادان کاظمی ۷۵
   ۵ ۱۳۹۵/۰۲/۰۳ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- ارزشگذاری سهام- طراح: سارا احمدی ۷۵
   ۶ ۱۳۹۵/۰۲/۰۳ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- دانش بازار سرمایه- طراح: ماریا نطاقی ۷۵
   ۷ ۱۳۹۵/۰۲/۰۶ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت- طراح: ماریا نطاقی ۷۵
   ۸ ۱۳۹۵/۰۲/۰۶ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت- طراح: سارا احمدی ۷۵
   ۹ ۱۳۹۵/۰۲/۰۸ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- هزینه ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری- طراح: ماریا نطاقی ۷۵
   ۱۰ ۱۳۹۵/۰۲/۰۸ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- ارکان بورسی- طراح: سارا احمدی ۷۵
   ۱۱ ۱۳۹۵/۰۲/۰۸ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- مفهوم شاخص کل- طراح: ماریا نطاقی ۷۵
   ۱۲ ۱۳۹۵/۰۲/۱۳ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- روش های قیمت گذاری سهام- طراح: الهه عظیم پور ۷۵
   ۱۳ ۱۳۹۵/۰۲/۱۳ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- ارکان بورسی- طراح: سارا احمدی ۷۵
   ۱۴ ۱۳۹۵/۰۲/۱۴ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- دانش بازار سرمایه- طراح: الهه عظیم پور ۷۵
   ۱۵ ۱۳۹۵/۰۲/۱۴ پاسخ صحیح به مسابقه تخصصی- دانش بازار سرمایه- طراح: حمیدرضا صفری ۱۰۰
   ۱۶ ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- اهداف بورس کالا- طراح: مریم طلایی ۷۵
   ۱۷ ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- مزایای صندوقهای سرمایه گذاری با درآمد ثابت- طراح: ماریا نطاقی ۷۵
   ۱۸ ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ پاسخ صحیح به مسابقه تخصصیی- پیش بینی شاخص انتهای هفته- طراح: امیر حسین ادیب نیا ۱۵۰
   ۱۹ ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ پاسخ صحیح به مسابقه تخصصی-پیش بینی قیمت پایانی سهام شرکت توسعه معادن و فلزات- طراح: حمیدرضا صفری ۱۵۰

   اگر در بازه مذکور به سوالی پاسخ درست داده اید که امتیاز آن را نگرفته اید، لطفا نام سوال و تاریخ آن را ذکر نمایید.

   ۰
 31. bahrami20 گفت:

  ایا تعداد دقیق این صندوق ها رو دارید

  ۰
 32. abbasgh92 گفت:

  مدتی است بجای کتاب های بورسی با این مقاله ها اطلاعاتم را افزایش داده ام

  ۰
 33. abbasgh92 گفت:

  سعی نمائید مقاله ها کوتاهتر و در بخش هایی جداگانه روی بلگ قرار گیرد .

  ۰
 34. sadegh.tehrani20@gmail.com گفت:

  سلام مطالب بلاگ خیلی خوب ومفیدی بود

  ۰
 35. sadegh.tehrani20@gmail.com گفت:

  سرمایگزاری درصندوق طرح خوبیست

  ۰
 36. agah62313 گفت:

  سلام می تونیم واحدهای صندوق رو ازبانک مربوطه بخریم بدون اینکه به کارگزاری بریم؟

  ۰
 37. ali_mh1194@yahoo.com گفت:

  دیدگاه شما در انتظار بررسی است.

  سلام

  احتراما با بررسی امتیازات خود از اول ماه تا کنون متوجه شدم که امتیاز یکی از مسابقات ۱۰۰ امتیازی و یک ۷۵ امتیازی به توجه به پاسخ صحیح به حسابم منظور نشده ؟؟!!! لطفا اصلاح فرمائید(بنده از اول ماه تا کنون فقط ۱ سوال ۷۵ امتیازی و ۲ سال ۱۵۰ امتیازی به اشتباه پاسخ دادم)
  ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   متاسفانه علیرغم تماس های تلفنی مکرر با شما دوست گرامی، کسی پاسخگو نبود.
   شما از ابتدای اردیبهشت ماه تا کنون (۱۹ اردیبهشت- ساعت ۱۷:۲۰)، امتیاز سوالات زیر را دریافت کرده اید:
   ۱- پاسخ صحیح به مسابقه تخصصی- پیش بینی قیمت پایانی سهام شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو- طراح: حمیدرضا صفری ۱۵۰
   ۲- پاسخ صحیح به مسابقه تخصصی- پیش بینی شاخص انتهای هفته-طراح: امیرحسین ادیب نیا ۱۵۰
   ۳- پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- وظایف ارکان بورسی- طراح: الهه عظیم پور ۷۵
   ۴- پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- موارد استفاده از سیستم وضعیت دارایی سهامداران- طراح: شادان کاظمی ۷۵
   ۵- پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- ارزشگذاری سهام- طراح: سارا احمدی ۷۵
   ۶- پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- دانش بازار سرمایه- طراح: ماریا نطاقی ۷۵
   ۷- پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت- طراح: ماریا نطاقی ۷۵
   ۸- پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت- طراح: سارا احمدی ۷۵
   ۹- پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- هزینه ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری- طراح: ماریا نطاقی ۷۵
   ۱۰- پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- ارکان بورسی- طراح: سارا احمدی ۷۵
   ۱۱- پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- مفهوم شاخص کل- طراح: ماریا نطاقی ۷۵
   ۱۲- پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- روش های قیمت گذاری سهام- طراح: الهه عظیم پور ۷۵
   ۱۳- پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- ارکان بورسی- طراح: سارا احمدی ۷۵
   ۱۴- پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- دانش بازار سرمایه- طراح: الهه عظیم پور ۷۵
   ۱۵- پاسخ صحیح به مسابقه تخصصی- دانش بازار سرمایه- طراح: حمیدرضا صفری ۱۰۰
   ۱۶- پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- اهداف بورس کالا- طراح: مریم طلایی ۷۵
   ۱۷- پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- مزایای صندوقهای سرمایه گذاری با درآمد ثابت- طراح: ماریا نطاقی ۷۵
   ۱۸- پاسخ صحیح به مسابقه تخصصیی- پیش بینی شاخص انتهای هفته- طراح: امیر حسین ادیب نیا ۱۵۰
   ۱۹- پاسخ صحیح به مسابقه تخصصی-پیش بینی قیمت پایانی سهام شرکت توسعه معادن و فلزات- طراح: حمیدرضا صفری ۱۵۰
   ۲۰- پاسخ صحیح به مسابقه مسابقه عمومی- ابطال واحدهای سرمایه گذاری در صندوقها- طراح: الهه عظیم پور ۷۵
   ۲۱- پاسخ صحیح به مسابقه عمومی- دانش بازار سرمایه- طراح: ماریا نطاقی ۷۵
   ۲۲- پاسخ صحیح به مسابقه تخصصی- پیش بینی قیمت پایانی سهام شرکت معدنی و صنعتی چادرملو‌- طراح: امیر حسین ادیب نیا ۱۸۰

   ۰
 38. agah35372 گفت:

  مطالب بسیار مفید هستن و نکته مهم طرز بیان ساده مطالب بود . ممنون

  ۰
 39. اسماعیل نوروزی گفت:

  درود و شادباش
  از اطلاعات ارسالی نهایت استفاده را می توان برد.
  سپاسگزارم

  ۰
 40. mn00099 گفت:

  خیلی مفید بود مرسی
  فقط من هنوز مرددم ک ایا این کار حلال است یا نه ؟ یعنی سود تعیین میشود ؟ چون اگر سود تعیین شود ربا پیش می اید
  اگر سود تعیین نشود واقعا یک سرمایه گذاری حلال و کم ریسک است
  مرسی

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام.
   با تشکر از نظر شما، حضورتون عرض می کنیم که در صندوقهای درآمد ثابت آگاه سود پیشبینی شده اعلام میشود و قطعی نیست. اما معمولا بیشتر از آن تقسیم شده است.

   ۰
 41. یهنام گفت:

  تشکر. استفاده بردیم.
  برقرار باشید

  ۰
 42. noroozi گفت:

  درود
  از اطلاعات ارسالی نهایت استفاده صورت گرفت. برای افرادی با شرایط بنده بسیار مفید میباشند.
  سپاسگزارم

  ۰
 43. theturtex@yahoo.com گفت:

  صندوق سرمایه گزاری خوبه ولی برای سود بیشتر به نظرم خودتون سرمایه گزاری کنید بهتره.

  ۰
 44. akam.salehzadeh@gmail.com گفت:

  با سلام
  اینکه یک صندوق سرمایه گذاری تضمین سود سالانه مثلا ۲۰درصد رو به سرمایه گذار میده جدا از ارزش هر سهمه که خود سهم داره یعنی اگر از خرید وفروش سهم سود یا زیان ببریم این ۲۰درصد ثابت به سرمایه گذار واگذار می شود؟

  ۰
 45. akam.salehzadeh@gmail.com گفت:

  سلام
  بااین حساب اگه ۱۰میلیون توصندوق سرمایه گذاری کنیم ماهی ۱۶۵هزارسود داره شاید ریسکش کم باشه اما سودشم کمه .شما پیشنهادی دارید که ما رو راهنمایی کنید.

  ۰
 46. dez00098 گفت:

  مطالب بسیار عالی و جذاب هستن و چون از بورس اطلاع زیادی ندارم دوست دارم زودتر همه چیز رو یاد بگیرم

  ۰
 47. dez00098 گفت:

  سلام مطالب بسیار کامل و قابل فهم بود.سپاسگزارم

  ۰
 48. zaeri1395 گفت:

  پرداخت سود به صورت ماهانه یعنی به ازای هر ماه ۲۰ درصد سود یا سالانه ۲۰ درصد؟
  یعنی اگر ۱ میلیون تومان سرمایه گذاری کنیم. بعد از گذشت ۱ ماه ۲۰۰ هزار تومان سود تعلق میگیرد یا بعد از گذشت یک سال؟

  ۰
 49. sabet01712 گفت:

  با تشکر از اطلاعات مفید و کاربردی ارائه شده

  ۰
 50. soheil.hib90@gmail.com گفت:

  بسیار عالی و واضح توضیح داده شده
  ممنون

  ۰
 51. noroozi گفت:

  از توضیحات شما سپاسگزارم

  ۰
 52. meysam_online05@yahoo.com گفت:

  برای ی تازه کار شروعی فوق العاده است

  ۰
 53. afagh گفت:

  سلام و با عرض سپاس از زحمات دوستان اداره کننده ی سایت
  خانم الهه ی عظیم پور عزیز روز ۲۹ اردیبهشت سوالی درباره ی قیمت صدور هر واحد سرمایه گذاری صندوق مشترک اگاه طرح کردند که طبق مندرجات ویلاگ اموزشی همین سایت پاسخ صحیح ظاهرا گزینه ی ۳ است .
  در وبلاگ تاکید شده است که یک روز پس از درخواست صدور صورت می گیرد . ممنون می شوم مرا در این مورد روشن کنید.
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   توجه شما را به پاسخ سوال که در بخش "مثال عملی برای سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آگاه" مطلب مورد نظر وجود دارد، جلب می کنیم:
   سه نکته در مورد NAV قابل تامل است:
   ۱- ارزش خالص دارایی‌های هر روز یک صندوق سرمایه‌گذاری در پایان روز معاملاتی بعد از آن محاسبه می‌شود.
   ۲- NAV صدور و ابطال یک واحد سرمایه‌گذاری بر اساس ارزش خالص دارایی‌های آن صندوق در روز کاری پس از اعلام درخواست است.
   ۳- NAV صدور و ابطال یک واحد سرمایه‌گذاری از یک صندوق معین در یک روز مشخص برابر هم نیستند.

   بر اساس سه نکته ای که گفته شد، با کشف NAV صدور هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق مشترک آگاه در پایان دومین روز کاری (دومین روز کاری پس از ارائه درخواست، یعنی ۲۳ آذر)، قیمت صدور هر واحد سرمایه‌گذاری، طبق تصویر زیر ۱۵,۰۸۳,۷۹۱ ریال مشخص می‌شود. اکنون مابه‌التفاوت مبلغ پرداختی شما (یعنی ۵ میلیون تومان) با قیمت کل واحدهای صادره(۱۵,۰۸۳,۷۹۱×۳)، توسط کارگزاری محاسبه و به حساب بانکی شما واریز می‌شود. در این مثال مابه‌التفاوت مبلغی که به حساب شما واریز می‌شود، حدود ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

   با تقدیم احترام مجدد

   ۰
 54. kh-khoshkam@yahoo.com گفت:

  سلام
  بنده قبلا از مشتریان آنلاین آگاه بودن متاسفانه خیلی وقت هست که از این کد خریدوفروش نمیکنم آیا میتوانم مجدد این کد را فعال کنم؟
  متاسفانه نام کاربری و رمز عبور را فراموش کردم لطفا راهنمایی بفرمایید.
  ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   اگر پیش از این مشتری آنلاین بوده اید، می توانید در ساعات اداری با شماره ۹۱۰۰۴۰۰۴-۰۲۱ تماس حاصل نمایید و در صورتیکه قرارداد آنلاین شما منقضی نشده باشد، نسبت به دریافت نام کاربری و پسورد اقدام نمایید. در صورت انقضای قرارداد لازم است مجددا قرارداد آنلاین امضا نمایید.
   پس از دریافت نام کاربری و پسورد آنلاین حتما از طریق تبدیل حساب کاربری به حساب مشتریان اقدام به تغییر حساب بآشگاه خود کنید.

   ۰
 55. مهدی گفت:

  سلام اقاخیلی جالب من تازه اشناشدم . مطاله کردم خوشم اومدمشتاقم بیشتراشنابشم وفعالیت کنم ممنون میشم کمکم کنید

  ۰
 56. keshavarzisanat@yahoo.com گفت:

  سلام راجع به خرید توسط صندوق ها نیاز به راهنمایی دارم. لطفا بیشتر توضیح دهید. علاوه بر آن برای ارتباط با این صندوق ها و شروع کار از کجا باید آغاز کرد؟ ممنون

  ۰
 57. aliahmadi2124@yahoo.com گفت:

  من چندین ساله که مشتری کارگزاری مفید بودم ووقتی تخفیفات این کارگزاری رو دیدم حقیقتا مشتاق شدم و الان عضو هستم ولی هنوز کد آنلاین نگرفتم که انشاا... تو هفته جاری قصد دارم بگیرم . در ضمن کاش نرم افزار تریدر رو هم راه اندازی میگردید

  متشکرم

  ۰
 58. neja11641 گفت:

  صندوقهای سرمایه گذاری چیزی شبیه حساب روزشماره
  که
  قابلیت نقدشوندگی بالا
  و
  سود پایین
  از نکات مورد توجه آنهاست

  ۰
 59. Omidjamshidi گفت:

  با تشکر مطالب مربوط به صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت خیلی مفید بود.

  ۰
 60. danesh55 گفت:

  چرا امکان خرید و فورش آنلاین واحد های صندوق وجود ندارد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   همونطور که در مطالب مربوط به راهنمای صندوق اشاره شده، صندوق ها ممکنه قابل معامله در بورس باشند یا خیر. صندوق های قابل معامله در بورس این امکان رو داره که آنلاین خرید و فروش بشند. اما سایر صندوق ها باید حضوری صدور یا ابطال شوند.

   ۰
 61. MOH00204 گفت:

  سلام
  در مورد صندوق با درآمد ثابت مثلا بانک ایران زمین با تکیه بر تجربیات و یک شناخت کلی ، آیا می توان حدس زد که اگر کسی تعدادی از واحد های این صتدوق را خریداری کند ظرف ۱ سال یا ۲ سال آینده قیمت ناو صندوق چقدر رشد دارد ؟ البته فکر کنم این سئوال پاسخ مشکلی داشته باشد چون پیش بینی یکی دو سال آینده با توجه به این همه پارامتر های متغیر و تعریف نشده در پیرامون ما کار شاید غیر ممکنی باشد ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   از آن جایی که ترکیب دارایی صندوق ها شامل سهام، اوراق، سپرده وغیره بوده و وضعیت این دارایی ها تابعی از شرایط بازار و قوانین می باشند به دلیل عدم امکان پیش بینی شرایط بازار و قوانین مصوب در آینده، پیش بینی درخصوص آینده صندوق ها امکان پذیر نمی باشد.

   ۰
 62. farajzadeha61 گفت:

  چطور میشه صندوق های موجود را از لحاظ سود ثابت ماهانه مقایسه کرد ؟

  ۰
 63. amdehh@yahoo.com گفت:

  سلام
  متاسفانه یک واقعیت را باید گفت در کشور ما تمایل به سرمایه گذاری در بورس و صندوقهای سرمایه گذاری مشترک خیلی کم است و اکثر افراد جامعه تر جیح می دهند سرمایه خود را در ملک سرمایه گذاری کنند و این افت بزرگی است در حال حاضر نقدینگی عظیم به جای اینکه در چرخه تولید و ایجاد اشتغال باشد در زمین حبس میشودو همین امر موجب گرانی فوق العاده زمین در ۲۰ سال اخیر شده
  دولت برای این مساله باید چاره جویی کند

  ۰
 64. ilaty02839 گفت:

  به نظرم هر چقدر سود بالایی این صندوق ها نسبت به سپرده های بانکی اعطا کنند موجب اقبال بیشتر مردم به سرمایه گذاری در بورس خواهد شد

  ۰
 65. ef.mamana@gmail.com گفت:

  سلام
  حداقل مبلغ برای ورود به صندوق چه مقدار است؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   حداقل میزان سرمایه گذاری در هر صندوق متفاوت بوده و در امیدنامه یا اساسنامه آن صندوق ذکر می شود. برای مثال، حداقل میزان سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری بانک ایران زمین با درآمد ثابت و پیش بینی سود، به اندازه ۱۰ واحد این صندوق است.

   ۰
 66. میثم گفت:

  کارگزاری اگاه هم صندوق سرمایه گذاری داره؟اگه داره یکم توضیح بدهید

  ۰
 67. بهاره گفت:

  بنده هم قصد سرمایه گزاری در صندوق ها را دارم.لطف میکنید بگید ک اگر مبلغ ۲۰ میلیون تومان در صندوق سرمایه گزاری بانک ایران زمین سرمایه گزاری کرد ماهانه به طور تقریبی چه مقدار سود پرداخت میشود؟ ممنون میشم پاسخ بدهید

  ۰
 68. سلام ازاطلاعات بالا خیلی بود وبرای من جالب بودومن را درجهت تصمیم گیری آینده روشن ترکرد. سپاسگزارم

  ۰
 69. Agah03059 گفت:

  در حال حاضر صندوق آگاه راه افتاده است؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   صندوق سرمایه­‌گذاری مشترک آگاه در تاریخ ۱۳۸۷/۰۴/۲۳ با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار به‌­عنوان صندوق سرمایه‌­گذاری در سهام آغاز به فعالیت کرده است.

   ۰
 70. spl_ht@yahoo.com گفت:

  آیا در صندوق اصل پول ضمانت میشود ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   عموماً صندوق های با درآمد ثابت دارای ضامن نقدشوندگی هستند. با مراجعه به پورتال هر صندوق و یا مطالعه اساسنامه و امیدنامه آن می توان دریافت که صندوق مورد نظر دارای ضامن نقدشوندگی است یا خیر.

   ۰
 71. agah49436 گفت:

  سلام.ایا صندوق مشترک آگاه با صندوق های بانک گردشگری و ایران زمین که مدیریت آن با آگاه است متفاوت است یاخیر؟اگر خیر.چه تفاوتی دارند؟باتشکر از پاسخگویی شما.یاعلی....

  ۰
 72. agah00772 گفت:

  برای کل یک سال فقط ۲۰ درصد یا ماهیانه؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام دوست گرامی
   اگر منظور سوال شما سود صندوق سرمایه گذاری بانک ایران زمین است که در مطلب اشاره شده، به عرض می رساند نرخ سود، ۲۰ درصد در سال است نه ماهانه.

   ۰
 73. محمد گفت:

  مطلب بسیار خوبی بود از کارگزاری آگاه بابت توسعه دانش و آموزش سرمایه گذاری در بازار بورس تشکر می کنیم

  ۰
 74. امیر گفت:

  اگر در روز سررسید ماهانه، صندوق سود ۱٫۶ درصد ماهانه رو کسب نکرده باشه و یا اصلا ضرر شناسایی کرده باشه چه اتفاقی میفته؟ باز هم همون ۱٫۶ درصد سود به حساب سهام دارها واریز میشه؟ یا واضح تر سوالمو بگم، آیا هر ماه حداقل ۱٫۶ درصد به حساب سهام دار ها واریز میشه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی در خصوص صندوق های با درآمد ثابت و پیش بینی سود، کف سود پیش بینی شده به سرمایه گذاران پرداخت می شود.

   ۰
 75. sadegh گفت:

  با سلام ایا در شهرهای که شعب صندوق وجود ندارد صدور و ابطال واحد سرمایه گذاری از طریق اینترنت امکان پذیر است

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   برای ابطال صندوق های بانک گردشگری و ایران زمین می توانید به بانک های عامل مراجعه نمایید.
   برای ابطال صندوق عقیق نیز می توانید به شعب کارگزاری آگاه و همچنین شعب بانک سامان مراجعه کنید.
   ولی برای ابطال صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آگاه، فقط میبایست به شعب کارگزاری آگاه مراجعه نمایید.

   ۰
 76. مهران گفت:

  با سلام! آیا این ۲۰٪ سود سالیانه بصورت روزشمار (مثل بانکها) محاسبه میشود و ماه به ماه داده میشود، یا اینکه تقسیم بر ۱۲ میشود؛ چون سود روزشمار کمتر از سودی است که بصورت ماهانه محاسبه میشود؛ با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   به عرض می رساند که پیش‌بینی سود صندوقهای با درآمد ثابت در تاریخ سررسید به حساب بانکی مشتریان واریز می گردد. بعنوان مثال صندوق سرمایه‌گذاری بانک گردشگری با پیش‌بینی سود سالانه ۲۰%، یکم هرماه تقریبا مقدار ۱٫۶۶۷% از قیمت اسمی هرواحد خود را سود تقسیم میکند و به حساب مشتریان واریز میکند.
   همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید درساعات اداری با واحد صندوق به شماره ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۱ تماس حاصل فرمایید.

   ۰
 77. m00468 گفت:

  از کارگزاری آگاه بابت توسعه آموزش سرمایه گذاری در بازار بورس قدرانی می کنیم

  ۰
 78. agah29773 گفت:

  سلام. با توجه به الزام صندوقها به سرمایه‌گذاری حداقل ۵ درصدی در سهام ریسک تغییری پیدا می کند؟. اگر سود سپرده های بانکی کاهش یابد ایا باید انتظار کاهش پیش بینی سود صندوقها را داشت؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   ۵درصد سرمایه گذاری در سهام مقدار چندان اثرگذاری نیست که بخواهد بر میزان ریسک صندوق تاثیر بگذارد.
   در خصوص سوال دوم نیز پاسخ مثبت است.

   ۰
 79. agah29773 گفت:

  با سلام اگر واحدهای یک صندوق را خریداری کرده باشیم و پس مدتی قصد خرید مجدد واحدهای همان صندوق را داشته باشیم لازم است واحدهای قبلی را ابطال کنیم؟

  ۰
 80. لاله گفت:

  سلام
  راجع به حلال بودن سود صندوق های سرمایه گذاری باسود ثابت میخواستم مطمین بشم من صندوق گنجینه آرمان بانک شهر ثبت نام کردم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   راجع به حلال بودن سود صندوق های سرمایه گذاری باسود ثابت میخواستم مطمین بشم من صندوق گنجینه آرمان بانک شهر ثبت نام کردم

   پاسخ:
   سلام
   دوست گرامی، ۹۵% صندوق های درآمد ثابت، سپرده بانکی و اوراق بادرآمد ثابت است و ۵% دیگر شامل سهام شرکت های قابل معامله در بورس است.
   اوراق با درآمد ثابت، شامل اوراق مشارکت در طرح های عمرانی، اسناد خزانه اسلامی، صکوک و .... است.
   سپرده بانکی هم شامل موجودی سپرده شده نزد بانک هاست.
   لذا با توجه به اینکه مراجع محترم تقلید فتوائی بر روی اینگونه معاملات نداشته‌اند لذا سرمایه‌گذاری در این گونه صندوقها حرام نیست.

   ۰
 81. Mahyar گفت:

  باسلام میخواستم بدونم اگر بخواهیم ابطال کنیم از اصل پولمون کم میشه یا اصل سرمایه تضمین شده است؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست عزیز شما هر زمان که بخواهید می توانید صندوق های درآمد ثابت را ابطال کنید و هیچ هزینه ای از سرمایه شما کسر نخواهد شد.

   ۰
   • فراهانی گفت:

    با اصل پول بر فرض ۳۰۰ تا سهام میخریم ولی چیزی که به ما برمیگردونند اصل پول نیست بلکه قیمت هر واحد سهام به صورت روزشماره مثلا من سهام ها را دیروز هر کدام ۱۰۰ خریدم فردا ارزش سهام سقوط میکنه و نصف میشه ونصف پولم بر میگرده اینطور نیست؟

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     البته قیمت سهام نسبت به روز گذشته خود تا نصف سقوط نمی کند. به طور معمول حداکثر دامنه مجاز کاهش قیمت سهام (بازار بورس و بازار عادی فرابورس) تا ۵-% قیمت پایانی روز قبل است. همینطور حداکثر دامنه مجاز افزایش آن تا ۵+% است.
     اما به طور کلی ریسک معاملات سهام بیشتر و بازده آن نیز به مراتب بیشتر از صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت است.

     ۰
 82. ایدین گفت:

  با سلام
  ۱٫میخواستم بپرسم آیا صندوقهای درامد ثابت حداقل سود پیش بینی رو پرداخت میکنند اگر ضرر کنند ؟
  ۲٫با توجه به اقدامات بانک مرکزی اگر سود بانکی ۱۵ درصد واقعی شود آیا سود پیش بینی صندوقها هم ۱۵ درصد میشود یا اینکه اکثر مواقع سود صندوقها چندین درصد بالاتر میباشد؟
  ممنون بابت پاسختون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   تا زمانی که اوراق بدون ریسک هستند، امکان ضرر تقریباً نزدیک به صفر است.
   مادامی که نرخ اوراق هایی که در صندوق درآمد ثابت وجود دارد، کاهش پیدا نکند نرخ این صندوق ها نیز ثابت باقی می ماند.

   ۰
 83. فراهانی گفت:

  درسته صندوق ها کف سود رو تضمین میکنند ولی اگه خدایی نکرده اتفاقی رخ داد ارزش هر واحد سهام که تقریبا ۱۰۰ هزار تومانه بشه ۱۰ هزار تومان اون موقع فرد بیچاره و بدبخت میشه و کل سرمایش رو از دست میده

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در صندوق های سرمایه گذاری ۹۰% سرمایه صندوق در معاملات اوراق مشارکت سرمایه گذاری می شود و سقوط ارزش این نوع اوراق تقریباً بسیار بعید است. لذا به طور معمول چنین ریسکی سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری بادرآمد ثابت را تهدید نمی کند.

   ۰
 84. zahra72988 گفت:

  با سلام وتشکر فراوان.
  ببخشید چرا کارگزاری آگاه مانده حساب مشتریان را مانند کارگزاری مفید به طور خودکار مشمول سود صندوق با درآمد ثابت خود نمی نماید؟با این کار قطعا مشتریان بسیاری جذب خواهد کرد.

  ۰
 85. AK7872 گفت:

  سلام ، آیا احتمال ورشکستگی این صندوق ها(ارائه شده در بورس) وجود دارد؟ در این صورت آیا اصل پول ما ضمانت میشود؟ خود این سوال یک ریسک بزرگه...

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   دوست عزیز صندوق گردشگری دارای ضامن نقدشوندگی است. به این معنی که مبلغ سرمایه گذاری به نرخ nav ابطال (ارزش روز داراییها)، به سرمایه گذار پرداخت و توسط بانک گردشگری تضمین می گردد.

   ۰
   • AT3419 گفت:

    ببخشید ،یعنی هیچگاه ارزش مبلغ سرمایه گذاری شده شما کمتر از ۱/۰۰۰/۰۰۰ ریال اولیه نمیاد ؟ و یا معنی دیگری داره جمله تون؟

    ۱
    • Agah گفت:

     با سلام و احترام
     احتمال اینکه ارزش واحد صندوق از ارزش زمان پذیره‌نویسی کمتر شود وجود دارد.
     لطفاً جمله‌ی مدنظر خود را مشخص کنید.

     ۰
 86. AC9939 گفت:

  از زحمات شما برای ارائه آموزشهای مفید وکاربردی سرمایه گذاری متشکریم

  ۰
 87. AK8680 گفت:

  سلام لطفا روش های واریز آنلاین رو برای صندوق ها در نظر بگیرید(صندوق بانک گردشگری برای مثال) این که یه نفر به بانک مراجعه کنه واریز انجام بده بعد فیش رو به کارگزاری بیاره و تحویل بده واقعا کار سختی هست به ویژه وقتی مسیر دور باشه و تعداد واریز زیاد.حتی میشه روشی روی سایت در نظر گرفته بشه که شماره فیش واریز رو به اطلاع مدیر صندوق برسونه سرمایه گزار به جای هر بار مراجعه .لطفا در نظر بگیرید که بعضی ها ممکنه معلولیت داشته باشند و این سیستم کنونی در واقع اون ها رو از سرمایه گزاری در این صندوق محروم میکنه در عمل. واقعا پرداخت آنلاین لازمه ی یک صندوق هست و انتظار از کارگزاری بزرگ و به نامی مثل آگاه این هست که در این قبیل امور پیشگام باشه . ممنون

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   درحال حاضر امکان صدور و ابطال و پرداخت و ... در تمامی صندوق‌های کارگزاری آگاه به صورت آنلاین انجام می‌شود.
   باتشکر از اعلام نظر شما

   ۰
 88. محسن گفت:

  سلام من قصد ورود به بازار سهام رو دارم ولی متاسفانه چیزی از این قضیه نمیدونم، یه راهنمایی کامل میخوام، و اینکه شما توی شهرستان بندرماهشهر فعال هستید؟

  ۰
 89. kelideservat گفت:

  مفید بود !
  با سپاس از سایت خوب تان !

  ۰
 90. مهدی گفت:

  سلام
  صندوق درآمد ثابت باید ۷۵% دارائی را در اوراق کم ریسک سرمایه گذاری کند. شما داخل جدول ۷۰% ذکر کرده اید که غلط است.

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   حق باشماست دوست عزیز؛ از شما به خاطر دقت نظری که داشتید متشکریم. حتماً اصلاح خواهد شد.

   ۰
 91. AT3419 گفت:

  سلام و وقت بخیر؛
  چندتا سوال !
  ۱- بعد از گرفتن کد بورسی در آگاه اگر فعالیت خرید و فروش نداشته باشیم کد غیر فعال میشه؟
  ۲-صندوق های سرمایه گزاری با درامد ثابت برخی با تضمین کننده هستند و برخی بدون انها؛ لطفا بیشتر راهنمایی کنید.
  ۳-صندوق خود کارگزاری آگاه چه شرایطی داره و حداقل سرمایه گذاری و بازده و سود چقدره؟
  ۴-قبلا تو سجام ثبت نام کردم ولی مراجعه حضوری نکردم.الان که کد بورسی اگاه دارم چکار باید بکنم؟
  ...
  ممنون از شما

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام

   پاسخ سوال ۱: بله عموماً بعد از ۲ سال غیرفعال می‌شود.
   پاسخ سوال ۲: بسته به امیدنامه‌ی هر صندوق برخی دارای رکن تضمین حداقل سود بوده و برخی دیگر نیستند، برای این منظور باید امیدنامه‌ی هر صندوق را بررسی بفرمایید یا به لینک زیر مراجعه کنید و لیست و مشخصات کلیه‌ی صندوق‌ها را مشاهده فرمایید.
   http://yon.ir/UABx6
   پاسخ سوال۳: کدام صندوق آگاه را مد نظر دارید؟ برای کسب اطلاعات از هر صندوق می‌توانید به وب‌سایت آن صندوق مراجعه کنید؛ وب‌سایت صندوق‌های آگاه برای شما در زیر قرار داده شده است:
   صندوق مشترک آگاه (در سهام) http://agah-fund.ir
   صندوق بانک گردشگری (با درآمد ثابت) http://gbfund.ir
   صندوق هستی‌بخش آگاه (قابل معامله) http://hbagahfund.com
   پاسخ سوال ۴: در صورتی که احراز هویت سجام در زمان اخذ کد بورسی برای شما انجام نگرفته باشد (از شما عکس گرفته نشده باشد)، می‌‎بایست به مراکز احراز هویت سجام مراجعه کنید. وب‌سایت سجام در زیر برای شما قرار داده شده است:
   https://www.sejam.ir

   ۰
 92. AT3419 گفت:

  راستی تفاوت سرمایه گذاری در صندوق ها ، در روز اول پس از تقسیم سهم تا بازه اخرین روز قبل از تقسیم سهم چگونه است؟
  روزشمار محاسبه میشه؟
  چرا NAV در بازه هایی سینوسی مانند حرکت میکنه؟

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز سازوکار صندوق‌ها با تقسیم سود به این گونه است که انتهای هر دوره‌ی مشخص شده در امیدنامه‌ی آن صندوق سود هر واحد تقسیم شده و NAV دوباره به قیمت اسمی خود باز می‌گردد به همین دلیل است که نمودار آن‌ها به صورت سینوسی است.

   ۰
 93. امیر گفت:

  سلام
  یک سوال در مورد ترکیب دارایی صندوق‌های درآمد ثابت داشتم. در ترکیب دارای صندوق‌های درآمد ثابت یک بخشی به نام سایر دارایی‌ها هست. اما در اکثر صندوق‌ها دیدم که در روزهایی این عدد منفی گزارش میشه! یعنی مثلا گفته میشه صندوق ایکس، منفی ۵۰ میلیارد تومن سایر دارایی‌ها داره! این مقدار منفی به چه دلیل هست؟

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام و احترام

   دوست عزیز؛ همانطور که می‌دانید ترکیب دارایی‌ها سهم هر دارایی در سبد دارایی صندوق را نشان می‌دهد پس منطقاً منفی بودن این میزان نمی‌تواند صحت داشته باشد و ممکن است اشتباه تایپی باشد. برای بررسی صندوق‌ها سایت مرجع در زیر برای شما قرار داده شده است:
   fipiran.com

   ۰
 94. گیلانی گفت:

  تفاوت صندوق سرمایه گذاری مشترک بانک اقتصاد نوین با صندوق سرمایه گذاری تامین سرمایه نوین چیست؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   صندوق سرمایه‌گذاری بانک اقتصاد نوین نام یک صندوق سرمایه‌گذاری از نوع «در سهام» است و تحت مدیریت کارگزاری بانک اقتصاد نوین و وب‌سایت آن http://enbankfund.com است.
   صندوقی به نام «صندوق سرمایه گذاری تأمین سرمایه نوین» وجود ندارد بلکه شرکتی تحت عنوان «شرکت تأمین سرمایه نوین» وجود دارد که دارای صندوق‌های سرمایه‌گذاری متفاوتی است که با مراجعه به وب‌سایت این شرکت (https://nibmarket.com/) می‌توانید از صندوق‌های تحت مدیریت این شرکت آگاه شوید.

   ۲
 95. جابری گفت:

  مطالب رو خوندم و اطلاعات خوبی به دست آوردم . خواهشا بفرمایید تضمین بازگشت پول سرمایه گذار ها به چه طریقی هست؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   صندوق‌های با درآمد ثابت عمده دارایی خود را (حداقل ۷۵%) در اوراق با درآمد ثابت مثل گواهی‌های سپرده بانکی و اوراق مشارکت اختصاص می‌دهند از این رو سودی به اندازه بانک و ریسکی برابر با بانک دارند.
   از طرف دیگر صندوق‌ها به نام یک شخص حقیقی نیست که پول مردم را تصاحب کرده و مردم اصل سرمایه خود را از دست بدهند، علاوه بر این صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت نظارت سازمان بورس هستند و یک رکن نظارتی تحت عنوان «متولی صندوق» که از سازمان‌های حسابرسی مورد اعتماد بورس می‌باشد وظیفه نظارت دقیق بر عملکرد مالی صندوق‌ها را دارد.

   ۰
 96. AW2842 گفت:

  ایا جهت سرمایه گذاری سود حاصل شده در خود صندوق‌بجای‌دریافت آن باید مجددا بصورت حضوری‌مراجعه کرد؟و اینکه میشه یه ماه سود رو گرفت و یک ماه سرمایه گذاری کرد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   سود شما به شماره حسابی که اعلام کرده‌اید واریز می‌شود همچنین شما می‌توانید آن را دریافت نکرده و دوباره سرمایه‌گذاری کنید.
   باتشکر

   ۰
 97. AC6003 گفت:

  سلام.. چجوری میتونم تو این صندوق ها پول بزارم ؟ و سود ماهانه چقدره حدودا؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام

   دوست عزیز؛ شما می‌توانید با مراجعه به شعب مربوط احراز هویت شده و به اندازه سرمایه خود درخواست صدور واحد کنید.

   ۰
 98. Ali گفت:

  سلام معمولا چه زمانی از ماه سود خالص صندق بانک ایران زمین پایینه و اگر هر وقت سود خالص پایین باشه صدور بزنیم به نفع سرمایه گزاره و چگونه بفهمیم قیمت بازده سود خالص رو

  ۰
 99. محمدرضا گفت:

  سلام
  با دستورالعمل جدید در مورد بازار پایه که امکان خرید سهام بازار پایه توسط صندوق های سرمایه گذاری بوجود آمده...
  آیا تاثیر ریزش شاخص کل بورس در صندوق تاثیر کمتری میزاره؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   درصد تأثیر ریزش شاخص در هر صندوق سرمایه گذاری بستگی به ترکیب پورتفوی آن صندوق دارد. ضمناً اینکه می فرمایید تأثیر کمتری در صندوق دارد، منظورتان نسبت به چه روشی است؟

   ۰
 100. A&h گفت:

  سلام.بنده کد بورسی دارم حالا اگه بخوام در صندوق اگاه با در امد ثابت هم سرمایه گذاری کنم باز نیاز به ثبت نام مجدد هست(احراز هویت.ثبت نام در سجام)یاخیر؟اگه لازم نیست لطفا راه سرمایه گذاری رو توضح بدین

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در حال حاضرکارگزاری آگاه صندوق با درآمد ثابت ندارد. دو صندوق مشترک آگاه و صندوق مشترک عقیق از نوع سهامی می باشندکه برای سرمایه گذاری در این دو صندوق نیاز است به صورت حضوری احراز هویت شوید و بعد از احراز هویت حساب کاربری شما فعال می شود. صندوق دیگری که از نوع صندوق در سهام می باشد صندوق هستی بخش آگاه می باشد که در بورس پذیرفته و قابل معامله در بازار بورس می باشد و با داشتن کد بورسی می توانید خریداری نمائید.

   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: