صندوق سرمایه گذاری طلا چیست؟

 • ۲۷ آبان ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۵۰ نظر
 • ۱۳۶۲۴ مشاهده
صندوق سرمایه گذاری طلا

در دهه‌های اخیر بازارهای مالی و طلا به‌منظور سرمایه‌گذاری بسیار موردتوجه قرار گرفته‌اند. امروزه این توجه و علاقه‌مندی به دلیل تورم موجود بیشتر شده؛ اما برای هرگونه سرمایه گذاری باید شناخت کافی نسبت به آن بازار و سبک و سیاق آن را داشته باشیم. بدون شناخت و متأثر از جو روانی حاکم، ممکن است سرمایه‌گذاری به یک شکست مالی تبدیل شود.

برای آن دسته از افرادی که علاقه‌مند به سرمایه گذاری هستند؛ اما دانش یا تجربه و زمان کافی ندارند صندوق‌های سرمایه گذاری متنوعی ایجاد شده است که می‌توان در آن‌ها سرمایه‌گذاری نمود. ازجمله این صندوق‌ها، صندوق سرمایه‌گذاری طلا است.
در این مطلب به شناخت صندوق سرمایه‌گذاری طلا و میزان ریسک سرمایه گذاری در این صندوق، نحوه شروع سرمایه گذاری و مؤلفه‌های مرتبط با آن می‌پردازیم.

صندوق سرمایه ‌گذاری طلا چیست؟

همان‌طور که گفتیم، صندوق های مختلفی در بازار بورس ایران در حال فعالیت هستند. یکی از این صندوق ها، صندوق سرمایه گذاری طلا است. هر فرد حقیقی یا حقوقی با داشتن کد معاملات اوراق (کد بورسی) مانند سایر نمادها قادر به معامله اوراق مربوط به این صندوق است. صندوق‌های سرمایه گذاری در طلا، مبالغ سرمایه گذاری شده توسط افراد را به معاملات طلا در بورس اختصاص می‌دهند.

دارایی های صندوق سرمایه گذاری طلا

فعالیت اصلی این صندوق ها، سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده سکه طلاست که به‌عنوان دارایی پایه صندوق در نظر گرفته می‌شود؛ بنابراین عملکرد صندوق به عملکرد سکه طلا بستگی دارد و بخش عمده منابع صندوق، صرف خرید گواهی سپرده سکه طلا می‌شود. ولی بخشی از منابع صندوق طلا در بازار مشتقه سکه طلای بورس کالا، ازجمله معاملات آتی و قراردادهای اختیار معامله سکه طلا، سرمایه‌گذاری می‌شود.

پوشش ریسک صندوق سرمایه گذاری طلا

با خرید و فروش در صندوق سرمایه گذاری طلا، ریسک خرید، جابجایی و نگهداری فیزیکی طلا و سکه را پشت سر گذاشته‌اید و دیگر نگرانی نقد شوندگی آن را نخواهید داشت؛ بنابراین با سرمایه گذاری در صندوق‌های طلا می‌توانید تا حد زیادی این ریسک‌ها را مدیریت کند. علاوه بر این، صندوق های سرمایه گذاری در حکم شرکتی هستند که با جمع‌آوری سرمایه‌های خرد و کلان به سرمایه گذاری در سبدی از اوراق بهادار می‌پردازند. در صندوق سرمایه گذاری طلا هر مشتری حقیقی یا حقوقی با توجه به حجم آورده خود، قادر به خرید و فروش اوراق مربوط به آن است.

به‌عنوان‌مثال در صورتی که شخصی قصد خرید سکه به‌صورت فیزیکی را داشته باشد، حداقل باید مبلغ کامل یک عدد سکه را که در حدود ۳ تا ۴ میلیون تومان است بپردازد، این در حالی است که با مبلغ یک میلیون تومان هم می‌توان در صندوق سرمایه گذاری طلا، نسبت به خرید و فروش اوراق طلا، اقدام کرد.

از طرفی با توجه به وجود افراد کارشناس و باتجربه در مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا، ریسک خرید طلا به اشکال مختلف در بورس به‌مراتب پایین‌تر از بازار آزاد و سنتی خواهد بود.

تأثیر قیمت جهانی بر طلا

قیمت گذاری سکه طلا به دو پارامتر نرخ دلار و قیمت انس طلای جهانی وابسته است. می¬‌توان گفت با سرمایه گذاری در این صندوق‌ها شما به‌صورت غیرمستقیم روی نرخ ارز و طلای جهانی سرمایه گذاری کرده‌¬اید.
رابطه بین بازار ارز و بازار طلا رابطه‌ای دوطرفه است. گاهی اوقات تحولات بازار ارز روی بازار طلا نیز تأثیر می‌گذارد. همچنین گاهی اوقات نوسانات بازار طلا می‌تواند بازار ارز را تحت تأثیر قرار دهد؛ یعنی هرکدام از این بازارها می‌توانند نقش پیشرو و پیرو را بازی کنند.

علت این مسئله، این است که طلا در بازارهای جهانی به دلار آمریکا ارزش‌گذاری می‌شود و با بالا رفتن ارزش دلار، قیمت طلا برای کسانی که با دیگر ارزها قصد خرید دارند، گران می‌شود؛ در نتیجه از تقاضای آن کاسته شده و کاهش قیمت را به دنبال دارد. عکس این موضوع نیز صادق است؛ یعنی کاهش ارزش دلار موجب کاهش قیمت طلا برای خریدارانی است که با ارزی غیر از دلار قصد خرید دارند؛ در نتیجه تقاضا بالا رفته و موجب افزایش قیمت می‌شود.

محاسبات قیمت سکه یا مظنه آن، بر اساس قیمت هر انس طلا، به سادگی امکان‌پذیر است. فرض کنید که می‌خواهیم قیمت یک سکه تمام بهار آزادی را بر اساس قیمت انس طلا، محاسبه کنیم. در قدم اول باید قیمت انس را در قیمت روز دلار ضرب کنیم تا به قیمت یک انس طلا بر حسب ریال دست یابیم. چنانچه این عدد را بر وزن یک انس، یعنی بر ۳۱.۱۰۳۴۳۱ تقسیم نماییم، قیمت یک گرم طلای ۲۴ عیار بر حسب ریال به دست خواهد آمد. با توجه به عیار سکه برای مرحله بعد، یعنی تبدیل عیار، باید قیمت به‌دست‌آمده را بر ۲۴ تقسیم نموده و در عیار موردنظر، که اینجا ۲۱.۶ یا به عبارت ساده‌تر، ۲۲ است، ضرب نماییم.

اکنون به قیمت یک گرم طلای ۲۲ عیار بر حسب ریال رسیده‌ایم و چنانچه این مقدار را در وزن سکه یعنی ۸.۱۳۳ ضرب کنیم، قیمت یک سکه تمام بهار آزادی بر حسب ریال را محاسبه کرده‌ایم. این عدد، قیمت طلای سکه است و گاهی به‌عنوان ارزش ذاتی سکه نیز از آن یاد می‌شود. نکته قابل‌توجه این است که در معاملات سنتی و آزاد، به این قیمت باید حق ضرب و مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه کرد تا به قیمت روز سکه طلا رسید؛ در حالی که در معاملات صندوق، این عوامل در قیمت در نظر گرفته نمی‌شوند.

صندوق سرمایه گذاری ETF طلا

صندوق سرمایه گذاری ETF

صندوق های ETF از دارایی‌های متنوعی تشکیل شده که واحدهای آن به‌صورت سهام عادی از طریق کد بورسی قابل خریدوفروش است. به‌نوعی چارچوب آن شبیه به صندوق های سرمایه گذاری مشترک است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، یکی از روش‌های پرطرفدار سرمایه‌گذاری است که ریسک معقولی دارند و افراد می‌توانند در بلندمدت انتظار بازدهی مناسبی را داشته باشند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با هدف مدیریت حرفه‌ای وجوه و کسب بازدهی مناسب از طریق تجمیع سرمایه‌ی افراد و سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار، تشکیل شده‌اند و در سطح جهان تنوع بالایی دارند.

خرید واحد صندوق های ETF، مستلزم دارا بودن کد معاملات اوراق (کد بورسی) فعال در سیستم شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است. واحدهای خریداری‌شده با نام هستند و گواهی خرید مربوطه، توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه صادر می‌شود. صندوق‌های ETF از تمام دفاتر کارگزاری‌ها و سامانه برخط معاملات قابل معامله هستند که این امر، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF و خروج از آن را بسیار آسان نموده است. با خرید و فروش واحدهای صندوق‌های ETF، درصدی به‌عنوان کارمزد معاملات از حساب سرمایه‌گذار کسر می‌گردد؛ اما به استناد مفاد تبصره ۱ ماده ۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، در راستای تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی ” بابت نقل و انتقال واحدهای سرمایه‌گذاری و انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و صدور و ابطال آن‌ها، هیچ‌گونه مالیاتی اخذ نمی‌گردد. “

 

در حال حاضر چهار صندوق سرمایه‌گذاری طلا به‌صورت ETF در بازار سرمایه فعال هستند که نماد آن‌ها به‌عنوان صندوق‌های قابل معامله در بورس کالا همانند یک سهم معمولی معامله می¬‌شود و نیاز به کد معاملاتی مجزا از کد بورسی ندارد. این صندوق‌های پذیرش‌شده عبارتند از:

صندوق “پشتوانه طلای لوتوس” با نماد ” طلا “
صندوق “سرمایه‌‌گذاری زرافشان امید ایرانیان” با نماد ” زر “
صندوق طلای “بازار سرمایه کشور (صندوق طلای کیان)” با نماد ” گوهر “
صندوق “سرمایه‌‌گذاری طلا” با نماد ” عیار “

زمان معامله و کارمزد خرید و فروش صندوق طلا

در حال حاضر، زمان انجام معاملات گواهی سکه طلا، از ساعت ۱۲:۳۰ الی ۱۵:۳۰ است. ساعت ۱۲:۳۰ الی ۱۳:۰۰ مرحله پیش گشایش و در ساعت ۱۳:۰۰ قیمت تعیین می‌شود. حراج پیوسته (معاملات عادی) نیز از ساعت ۱۳:۰۰ الی ۱۵:۳۰ جریان دارد. خرید و فروش صندوق طلا همانند دیگر دارایی‌ها در بورس اوراق بهادار و بورس کالا مشمول کارمزد است. کارمزد هر بار خرید یا فروش صندوق طلا، برابر ۰.۰۰۱۱۵ است؛ یعنی سرمایه گذاری باید به هنگام خریدوفروش صندوق طلا این کارمزد را پرداخت کند. به‌عنوان‌مثال، اگر یک میلیون تومان از سهام صندوق طلا را خریداری کنید، باید مبلغ ۱۱۵۰ تومان به‌عنوان کارمزد پرداخت کنید. این قانون در مورد فروش سهم صندوق طلا نیز صادق است.

مقایسه طلا با بازارهای موازی

با توجه به گزارشات منتشرشده، مقایسه چهار بازار موازی یعنی مسکن، طلا، ارز و بورس، حاکی از آن است که بیشترین رشد در قیمت طلا اتفاق افتاده است. از پایان سال ۱۳۹۲ تاکنون قیمت طلا ۴۱۴ درصد، دلار ۴۱۲ درصد، مسکن ۲۱۳ درصد و بورس ۲۸۲ درصد رشد داشته‌اند. با توجه به نبود تقاضای معنادار در بازار مسکن به نظر می‌رسد که بورس از چشم‌انداز و ظرفیت بهتری نسبت به سه بازار رقیب برخوردار باشد.

نکته: باید در نظر داشته باشیم که شاخص یک ساله نمی‌تواند کمک چندانی به ما کند؛ چراکه چهار بازار مسکن، طلا، ارز و بورس از روند رشد منظمی پیروی نمی‌کنند.
به‌طور مثال بازار مسکن، دیر پذیر است، کالایی درشت محسوب می‌شود و قیمت آن گاهی از قدرت خرید متقاضیان واقعی فراتر می‌رود، بنابراین نمی‌تواند همپای سایر حوزه‌ها رشد کند. از سوی دیگر با توجه به جهش سنگین قیمت مسکن در سال جاری و کاهش حدود ۳۰ درصدی معاملات، رشد سنگین مجدد در این حوزه دور از ذهن است.

سخن آخر

سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری مختلف، مزایای زیادی دارد. از مزایای آن می‌توان به قانونی بودن و وجود نظارت رسمی و دولتی روی عملکرد و فعالیت صندوق‌های مختلف اشاره کرد. دیگر مزیت سرمایه گذاری در این صندوق‌ها، وجود افراد متخصصی است که به نمایندگی از سرمایه‌گذاران فعالیت می‌کنند و ریسک سرمایه گذاری مستقیم شما، حذف خواهد شد.
به دلیل نوسانات بالا، حضور در بازار آزاد و سنتی با ریسک و صرف وقت و انرژی زیادی همراه است. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود، افراد با حضور در بورس کالا که بازاری شفاف و کم ریسک است از سرمایه‌گذاری در حوزه طلا با آسودگی خاطر بهره ببرند و کسب سود کنند.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

50 پاسخ به “صندوق سرمایه گذاری طلا چیست؟”

 1. حمید امیری گفت:

  بسیار عالی. برای زمانی بورس چندان حال مساعدی نداره خوبه که در این صندوق ها سرمایه گذاری کرد.

  ۸
 2. مسعود گفت:

  سلام بنظرم ریسکش پایین
  اگه اهل ریسک نیستین در این مورد سرمایه گذاری کنید

  ۳
 3. جمال گفت:

  سرمایه گذاری مطلوب است که نه تنها منفی نشود بلکه رشد هم داشته باشد از این لحاظ مسکن با ریسک پایین و سود زیاد در دراز مدت طرفداران کمی دارد و طلا با ریسک و سود زیاد در کوتاه مدت طرفداران زیادی دارد

  ۱
 4. سعید گفت:

  با سلام با این اوضاع اقتصادی مملکت به نظرم خیلی عالیه این پیشنهاد امیدوارم که با انتخاب این راه بتوانیم قدمی در جهت رونق اقتصاد کشور برداریم

  ۰
 5. Mozhde گفت:

  ممنون بابت زحمات شما

  ۱
 6. سارا گفت:

  با توجه به کاهش قیمت طلا و قرار گرفتن در کف قیمتی ، در حال حاضر صندوق های سرمایه گزاری طلا به دید بلند مدت گزینه های خوبی هستن

  ۱
 7. Amol_civil گفت:

  سرمایه گذاری معقول و بصرفه ای هست به نظرم میشه در سبد سهام در کنار صندوق با درآمد ثابت به طلا نیز فکر کرد

  ۱
 8. tomcat گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید برای ورود به این بازار حداقل چقدر سرمایه رو پیشنهاد میدید؟

  ۴
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صندوق سرمایه گذاری طلا هر مشتری حقیقی یا حقوقی با توجه به حجم آورده خود، قادر به خرید و فروش اوراق مربوط به آن است.به‌عنوان‌مثال در صورتی که شخصی قصد خرید سکه به‌صورت فیزیکی را داشته باشد، حداقل باید مبلغ کامل یک عدد سکه را که در حدود ۳ تا ۴ میلیون تومان است بپردازد، این در حالی است که با مبلغ یک میلیون تومان هم می‌توان در صندوق سرمایه گذاری طلا، نسبت به خرید و فروش اوراق طلا، اقدام کرد.

   ۱
 9. احسان علوی گفت:

  بسیار عالی بود

  ۱
 10. هادی گفت:

  سرمایه گذاری مناسب و با ریسک کم برای دوران نزول بورس

  ۰
 11. جعفر اسکندری گفت:

  سلام، برای سرمایه‌گذاری در این صندوقها باید به کارگزاری مراجعه کنیم یا نه؟

  ۲
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   لطفا جهت اطلاع از نحوه سرمایه گذاری درصندوق سرمایه گذاری طلا در ساعات اداری باشماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۱ تماس حاصل فرمائید.

   ۱
 12. حمید گفت:

  مطالب آموزشی بسیار ارزنده است.

  ۰
 13. رها گفت:

  برای اطلاع از هر کدام از صندوقهای بالا باید از کجا اطلاعات بگیریم

  ۰
 14. حمید گفت:

  سلام
  یه روش عالی برای خرید طلا.

  ۰
 15. حمید گفت:

  بسیار عالی

  ۰
 16. عباس گفت:

  ممنون بابت راهنمایی های خوبتون

  ۰
 17. آرش گفت:

  سلام و تشکر از مطالب مفیدتون. دو تا سوال داشتم:
  اول : خرید فقط در بورس کالا انجام میشه یا با کد بورس اوراق بهادار هم میشه معامله کرد؟
  دوم : ممتوسط سود این صندوق طلا در کوتاه مدت ( مثلا ۳ ماه ) چقدر است؟ مثلا برای ۵ میلیون تومان.

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   هر فرد حقیقی یا حقوقی با داشتن کد معاملات اوراق (کد بورسی) مانند سایر نمادها قادر به معامله اوراق مربوط به این صندوق است. صندوق‌های سرمایه گذاری در طلا، مبالغ سرمایه گذاری شده توسط افراد را به معاملات طلا در بورس اختصاص می‌دهند.
   جهت اطلاع از میزان سود صندوق طلا می توانید با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۱ تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 18. خیلی مفید و عالی بود

  ۰
 19. حامد علیخانی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من یک سوال داشتم
  با خرید سهام صندوق های طلا ما صاحب سکه طلا میشیم یا فقط مثل سهام شرکت های بورسی سهم رو خرید و فروش میکنیم؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   فعالیت اصلی این صندوق ها، سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده سکه طلاست که به‌عنوان دارایی پایه صندوق در نظر گرفته می‌شود؛ بنابراین عملکرد صندوق به عملکرد سکه طلا بستگی دارد و بخش عمده منابع صندوق، صرف خرید گواهی سپرده سکه طلا می‌شود. ولی بخشی از منابع صندوق طلا در بازار مشتقه سکه طلای بورس کالا، ازجمله معاملات آتی و قراردادهای اختیار معامله سکه طلا، سرمایه‌گذاری می‌شود.

   ۱
 20. صمد قاسمی گفت:

  سلام. پس از فروش مثلا نماد طلا آیا همون لحظه میشه اقدام به خرید سهام کرد یا باید زمانی بگذره که بشه از وجهش استفاده کرد که در این صورت چه مدت؟
  ممنون.

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   درصورتی که صندوق سرمایه گذاری طلا را به فروش رسانیده باشید درهمان روز می توانید سهام خریداری کنید.

   ۱
 21. saj گفت:

  با خرید و فروش در صندوق سرمایه گذاری طلا، ریسک خرید، جابجایی و نگهداری فیزیکی طلا و سکه را پشت سر گذاشته‌اید و دیگر نگرانی نقد شوندگی آن را نخواهیم بود.

  ۰
 22. افشین گفت:

  سلام، ترکیب دارایی این صندوقها را که نگاه میکنیم چرا چیزی به اسم طلا وجود ندارد و بیشتر سهام است؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   فعالیت اصلی این صندوق ها، سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده سکه طلاست که به‌عنوان دارایی پایه صندوق در نظر گرفته می‌شود؛ بنابراین عملکرد صندوق به عملکرد سکه طلا بستگی دارد و بخش عمده منابع صندوق، صرف خرید گواهی سپرده سکه طلا می‌شود. ولی بخشی از منابع صندوق طلا در بازار مشتقه سکه طلای بورس کالا، ازجمله معاملات آتی و قراردادهای اختیار معامله سکه طلا، سرمایه‌گذاری می‌شود.

   ۱
 23. محمد صالح گفت:

  خیلی خوب بود

  ۰
 24. Au6066 گفت:

  مطلب خوبی هست جهت سرمایه گذاری کم ریسک

  ۰
 25. محمد گفت:

  سلام آیا خرید و فروش صندوق طلا یا زر و .. در بورس اوراق بهادار هست یا در بورس کالا ? و نیاز به دریافت کد معاملاتی کلا هست?
  تشکر

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   هر فرد حقیقی یا حقوقی با داشتن کد معاملات اوراق (کد بورسی) مانند سایر نمادها قادر به معامله اوراق مربوط به این صندوق است.

   ۰
 26. یاسر گفت:

  سلام
  برای فعالیت نیاز به کد آتی کالا هست یا نه?
  تشکر

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   هر فرد حقیقی یا حقوقی با داشتن کد معاملات اوراق (کد بورسی) مانند سایر نمادها قادر به معامله اوراق مربوط به این صندوق است.

   ۰
 27. فاطمه گفت:

  با سلام
  من بیشتر مخوام راجب این موضوع بدونم لطفا مطالب بیشتری بزارید
  سپاس

  ۱
 28. حسام گفت:

  سلام
  عضو باشگاه آگاه باشیم

  ۰
 29. علیرضا گفت:

  سیار عالی. برای زمانی بورس چندان حال مساعدی نداره خوبه که در این صندوق ها سرمایه گذاری کرد

  ۱
 30. پیام نصراله زاده گفت:

  توضیحات ذکر شده بهمراه ارجاع به لینک صندوق های سرمایه گذاری و ارائه لیست صندوق های سرمایه گذاری طلا ، بسیار مفید و کاربردی بود . با سپاس

  ۰
 31. مهبد گفت:

  ممنون بابت مطالب

  ۱
 32. فاطمه گفت:

  سلام چرا با وجود این که قیمت طلا تحت تاثیر دلار هس و قیمت طلا یک قیمت مشخص هس و همه ی این صندوق ها دارن با همین قیمت و همین طلا کار میکنن سود روزانه متفاوت دارند مثلا یکی از این صندوق ها سود ۲ درصد در یک روز داشته درصورتی که اون یکی سود ۰.۵ درصد؟
  و با این وجود کدوم یک از این صندوق ها بهتر هستن؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت کسب اطلاع از نحوه تخصیص سود به صندوق ها ، لطفا در ساعات اداری باشماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۱ تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 33. nina گفت:

  ایا ایرانیان خارج از کشور هم میتونند درا ین صندوق شرکت کنند؟ و به صورت انلاین کنترل کنند؟ ایا به صورت انلاین هم می شود عضو شد یا حتما باید حضورا عضو شد؟؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله ، افرادی که در خارج از ایران هستند می توانند در این صندوق سرمایه گذاری نمایند. هر فرد حقیقی یا حقوقی با داشتن کد معاملات اوراق (کد بورسی) مانند سایر نمادها قادر به معامله اوراق مربوط به این صندوق است. صندوق‌های سرمایه گذاری در طلا، مبالغ سرمایه گذاری شده توسط افراد را به معاملات طلا در بورس اختصاص می‌دهند.

   ۰
 34. علی گفت:

  سلام
  من وقتی برای خرید صندوق‌های طلا یا سکه اقدام می‌کنم؛ سیستم اخطار می‌دهد که "کد اعتبارسنجی نامعتبر است." چکار باید بکنم؟ در بورس کالا باید ثبت نام کنم؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت پیگیری و نحوه سرمایه گذاری در صندوق لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۱ تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 35. دانا گفت:

  سلام
  آیا کارگزاری آگاه صندوق سرمایه گذاری طلا رو داره ؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   لطفا جهت پیگیری در ارتباط با سرمایه گذاری در صندوق ها در ساعات اداری با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۱ تماس حاصل فرمائید.

   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: