معرفی صندوق زمرد آگاه (صندوق سهامی مبتنی بر صدور و ابطال)

 • ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
 • ۵ نظر
 • ۸۵۳ مشاهده
صندوق زمرد آگاه

برای سرمایه‌گذاری در بورس به دو عنصر مهم دانش بورسی و زمان کافی نیاز داریم اما در صورت نبود این دو فاکتور هم می‌توان سرمایه‌گذاری موفق داشت. راهکاری که بورس در این شرایط ارائه می‌کند، صندوق سرمایه‌گذاری نام دارد. یکی از این صندوق‌ها، صندوق سهامی «زمرد آگاه» است که با پرداخت سود دوره‌ای، گزینه‌ای مناسب برای کسب درآمد از بورس به شمار می‌رود.


ویدئو صندوق زمرد


معرفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری

سبدگردانی اختصاصی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری دو روش غیر مستقیم سرمایه‌گذاری در بورس هستند. در این روش‌ها، پرتفوی اشخاص به واسطه شرکت‌های سبدگردان و کارگزاری‌ها شکل می‌گیرد. یعنی شخصی که قصد سرمایه‌گذاری در بورس را دارد، پول خود را در اختیار این نهاد‌ها می‌گذارد تا بر اساس تحلیل تیمی حرفه‌ای و متخصص، سودسازی کنند.

صندوق سرمایه‌گذاری یک نهاد مالی است که تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می‌کند. این نهاد وجه نقد را از مردم دریافت می‌کند و به سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مختلف اختصاص می‌دهد. بسته به نوع صندوق، نوع و ترکیب این دارایی‌ها متفاوت است. برای مثال صندوق درامد ثابت بیشترین درصد دارایی خود را به اوراق درامد ثابت اختصاص می‌دهد و صندوق سهامی، بیشترین درصد دارایی خود را صرف خرید سهام و حق تقدم سهام شرکت‌های بورسی می‌کند.

معرفی مدیریت دارایی آگاه

شرکت سبدگردان آگاه در سال ۱۳۹۷ با مجوز رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار و تحت نظارت آن سازمان، راه‌اندازی شد. البته سابقه فعالیت آگاه به سال ۱۳۸۴ (زمان تاسیس) برمی‌گردد. به تعبیر دیگر از سال ۹۷ تمامی فعالیت‌های مدیریت دارایی آگاه که پیش از این در کارگزاری انجام می‌شد، به شرکت سبدگردان آگاه انتقال یافت.

در شرکت سبدگردان آگاه، خدمات مدیریت دارایی، در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری متنوع و سبدگردانی اختصاصی ارائه می‌شود تا افراد از هر قشر و با هر میزان سرمایه‌ بتوانند از مزایای بورس بهره‌مند شوند. در حال حاضر ۷ صندوق سرمایه‌گذاری تحت مدیریت شرکت سبدگردان آگاه قرار دارد که بعضی از آن‌ها در دوره‌های زمانی متفاوت، جزو پربازده‌ترین‌های بازار بوده‌اند. آگاه بالغ بر ۵ میلیون نفر مشتری و بیش از ۷۰,۰۰۰ میلیارد ریال دارایی تحت مدیریت دارد.

معرفی صندوق زمرد آگاه

در شهریور ۱۴۰۰ تیم مدیریت دارایی آگاه تصمیم بر راه‌اندازی صندوق سهامی دیگری به نام «زمرد» گرفت. صندوق سرمایه‌گذاری زمرد آگاه یک صندوق مبتنی بر صدور و ابطال و در سهام است. زمرد توسط شرکت سبدگردان آگاه و شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه راه‌اندازی شده است و تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار و بر اساس مقررات، اساسنامه و امیدنامه خود فعالیت می‌کند.

معمولا صندوق سهامی تقسیم سود نقدی ندارند اما زمرد از معدود صندوق‌های سهامی است که هر سه ماه یک بار سود نقدی نیز پرداخت می‌کند.

این سود گزینه‌ای عالی برای افرادی است که می‌خواهند ضمن سرمایه‌گذاری و تامین آینده، درآمد فعلی خود را افزایش دهند و بخشی از سود محقق‌شده را به صورت وجه نقد دریافت کنند تا کمک خرج زندگی‌شان باشد. البته در زمرد این امکان نیز وجود دارد که اگر شخصی تمایل به دریافت سود نقدی نداشت، بتواند آن را مجدد سرمایه‌گذاری کند.

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در صندوق زمرد آگاه ۱۰۰ هزار تومان و حداکثر مبلغ سرمایه‌گذاری ۵% از کل ارزش دارایی صندوق است. ترکیب دارایی در زمرد آگاه،  حداقل ۷۰% سهام و حق تقدم سهام و مابقی سپرده بانکی یا اوراق بهادار با در آمد ثابت و… است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، به وب سایت صندوق زمرد آگاه مراجعه کنید.

مزایای صندوق زمرد

موارد زیر را می‌توان به عنوان مزایای صندوق زمرد آگاه مطرح کرد:

 1. پرداخت سود سه ماهه نقدی: پرداخت سود صندوق زمرد آگاه به صورت دوره‌ای و تا سقف ۳ درصد از متوسط ارزش خالص دارایی‌های صندوق (NAV) در ۹۰ روز گذشته است. «به شرط آن که ارزش خالص دارایی‌های هر واحد پس از تقسیم سود، از ارزش مبنای هر واحد سرمایه‌گذاری (مبلغ ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال) و ارزش خالص دارایی‌های هر واحد در اولین روز پس از پایان دوره قبلی تقسیم سود کمتر نشود.»
 2. امکان Reinvest یا سرمایه‌گذاری مجدد: منظور از Reinvest این است که سرمایه‌گذار می‌تواند سود صندوق را به صورت نقدی دریافت کند یا با تکمیل فرم مخصوص قبل از پایان هر دوره تقسیم سود، درخواست کند واحدهای سرمایه‌گذاری جدید به نام او صادر شود.
 3. حذف کارمزد صدور: برای خرید واحدهای صندوق زمرد، کارمزدی پرداخت نخواهید کرد. برای فروش نیز کارمزد ابطال دریافت نمی‌شود و فقط برای بخش متغیر کارمزد ابطال، اگر زیر ۳ ماه انجام شود، لازم است از ۱-۵% کارمزد پرداخت شود.
 4. مدیریت حرفه‌ای: چنان که شرح دادیم، سابقه عملکرد صندوق‌های آگاه، گواهی بر مدیریت حرفه‌ای است و با تکیه بر این تخصص و تجربه، افراد می‌توانند با خاطری آسوده دارایی خود را به زمرد آگاه بسپارند.

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق زمرد آگاه

برای سرمایه‌گذاری در این صندوق نیازی به ثبت نام در کارگزاری نیست اما لازم است ثبت نام و احراز هویت سجام انجام شود. بنابراین:

 1. به یکی از شعب آگاه همراه با مدارک شناسایی (اصل شناسنامه و اصل کارت ملی) مراجعه و فرم صدور واحد سرمایه‌گذاری را تکمیل کنید.
 2. مدارک هویتی / معرفی‌نامه یا وکالت‌نامه خود را ارائه کنید.
 3. مبلغ سرمایه‌گذاری را به حساب بانکی صندوق واریز کنید.
 4. رسید واریز وجه را از نماینده مدیر دریافت کنید.
 5. در صورتی که قبلا ثبت نام و احراز هویت سجام را انجام داده‌اید، از طریق وب سایت صندوق زمرد برای سرمایه‌گذاری اقدام کنید.

صندوق زمرد مناسب چه افرادی است؟

برای انتخاب صندوق مناسب، لازم است ابتدا شخصیت مالی و اهداف خود را بشناسیم و بدانیم که تا چه حد ریسک‌پذیر یا ریسک‌گریز هستیم.

صندوق‌ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از این انواع مناسب با یک تیپ شخصیتی است. به عنوان مثال صندوق‌های درآمد ثابت مناسب افرادی با روحیه ریسک‌پذیری پایین است چرا که دارایی این صندوق از اوراق کم‌ریسک تشکیل شده است.

نوع دیگر صندوق‌ها، صندوق سهامی است که مناسب افرادی با روحیه ریسک‌پذیری بالا است چرا که اکثر دارایی این صندوق را سهام شرکت‌های بورسی تشکیل می‌دهد و می‌دانیم که ماهیت سهام، نوسان است. بنابراین صندوق‌های سهامی مناسب افرادی است که ریسک‌پذیرند یا در سرمایه‌گذاری خود دید بلندمدت دارند.

بنابراین برای انتخاب صندوق مناسب با روحیه خود، پیش از سرمایه‌گذاری بهتر است در آزمون ریسک‌سنجی شرکت کنید. با شرکت در این آزمون، شخصیت مالی خود را بهتر می‌شناسید و می‌توانید بر اساس اهداف و خواسته‌های خود، سرمایه‌گذاری رضایت‌بخش‌تری را تجربه کنید.   

در نظر داشته باشید که با استفاده صندوق‌ها هم می‌توان پرتفوی متنوع ساخت. شما می‌توانید سبدی از صندوق‌های مختلف تشکیل دهید و ریسک و بازدهی سرمایه‌گذاری خود را از این طریق مدیریت کنید. مثلا اگر توانایی پذیرش حد متعادلی از ریسک را دارید، ۵۰ درصد سبد را به صندوق‌های درامد ثابت و ۵۰ درصد دیگر را به صندوق‌های سهامی اختصاص دهید.

با این توضیحات، صندوق زمرد مناسب افراد با روحیه ریسک‌پذیری بالا است. علاوه بر این، به دلیل تقسیم سود دوره‌ای مناسب کسانی است که به دنبال کسب درآمد از بورس هستند. به طور کلی تمامی افرادی که برای حفظ ارزش پول خود به دنبال بازاری سودآور هستند و نگاه بلندمدتی به سرمایه‌گذاری خود دارند، می‌توانند زمرد را گزینه مناسب سرمایه‌گذاری خود بدانند.


سخن آخر

صندوق زمرد یکی از صندوق‌های سهامی و مبتنی بر صدور و ابطال است که توسط شرکت سبدگردان آگاه تاسیس شده است. تیم آگاه با پشتوانه سال‌ها تجربه در مدیریت سرمایه، توانسته دارایی سرمایه‌گذاران خود را در بورس اوراق بهادار به صورت تخصصی و حرفه‌ای مدیریت کند. زمرد آگاه یک صندوق سهامی و مبتنی بر صدور و ابطال با پرداخت سود دوره‌ای است. شما می‌توانید سود این صندوق را نقدا دریافت کنید یا آن را به سرمایه‌گذاری مجدد اختصاص دهید. این صندوق برای افرادی که ریسک‌پذیری بالا و افق زمانی بلندمدت دارند، گزینه‌ای عالی محسوب می‌شود.

5 پاسخ به “معرفی صندوق زمرد آگاه (صندوق سهامی مبتنی بر صدور و ابطال)”

 1. مرتضی گفت:

  چرا باشگاه آگاه در دادن امتیازات باشگاهی و اعمال امتیازات پاسخ به سوالات در بعضی موارد کم کاری می نماید؟

  ۱
 2. Reza گفت:

  سود سالانه صندوقها در مجموع حدودا چقدره

  ۰
 3. Reza گفت:

  چگونه بدون دانش در بورس فعالیت کنیم

  ۰
  • نگین ابراهیمی گفت:

   سلام
   دوست عزیز در صورت عدم دانش کافی در خصوص بازار سرمایه می‌توانید برای سرمایه گذاری از صندوق های سرمایه گذاری سهامی، درآمد ثابت و یا مختلط استفاده نمایید.همچنین جهت اطلاع بیشتر می‌توانید به مطلب مربوط به صندوق های سرمایه گذاری مراجعه نمایید.

   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید: