معرفی صندوق سرمایه‌گذاری آگاس (صندوق هستی بخش آگاه)

 • ۱۵ مرداد ۱۴۰۲
 • ۱۰ نظر
 • ۱۰۶۸ مشاهده
صندوق سرمایه گذاری هستی بخش آگاه

صندوق‌های بسیاری در بازار سرمایه وجود دارد اما این که بهترین آن‌ها کدام است؟ سوالی است که با بررسی عملکرد و سابقه صندوق می‌توان به جواب آن رسید. صندوق هستی بخش آگاه با نماد «آگاس» یکی از صندوق‌های نام آشنای بورس است. این صندوق در پنج سال گذشته به عنوان پربازده‌ترین صندوق سهامی قابل معامله در بازار سرمایه شناخته شده است.

در ادامه، عناوین زیر را بررسی خواهیم کرد:


ویدئوی معرفی صندوق سرمایه‌گذاری آگاس


معرفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری

دو روش برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد که با نام روش‌های مستقیم و غیر مستقیم در بازار شناخته می‌شوند. در روش مستقیم افراد به شخصه و بر اساس اطلات و علم خود وارد بازار شده و اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند. در روش غیر مستقیم که همان صندوق‌های بورسی و سبدگردانی اختصاصی هستند این کار بر عهده تیم متخصص صندوق یا شرکت سبدگردان است.

در واقع از راه‌های ورود آسان به بورس سرمایه‌گذاری در صندوق‌های موجود در این بازار است. با خرید صندوق شما بدون نیاز به داشتن دانش و تجربه و با تکیه بر دانش و تبحر متخصصین بازار می‌توانید سبدی بورسی داشته باشید و از سود بازار بهره ببرید.

صندوق‌ها انواع مختلفی دارند که از لحاظ ترکیب دارایی و نحوه سرمایه‌گذاری دسته‌بندی شده‌اند. از نظر ترکیب دارایی به سه نوع صندوق درآمد ثابت، سهامی و مختلط و از نظر نحوه سرمایه‌گذاری به دو دسته صدور و ابطال و ETF تقسیم‌بندی می‌شوند.

در صندوق‌ها نقدینگی افراد جمع‌آوری و در دارایی‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌شود. در صندوق‌های درآمد ثابت، حداکثر سرمایه جمع‌آوری شده در اوراق با درآمد ثابت و در صندوق‌های سهامی این مبلغ در سهام شرکت‌های بورسی سرمایه‌گذاری می‌شود. ترکیب دارایی در صندوق‌های مختلط نیز نیمی اوراق با درآمد ثابت و نیمی سهام بورسی است.

این تنوع و دسته‌بندی برای آن است که افراد با روحیه سرمایه‌گذاری مختلف بتوانند صندوق مناسب با میزان ریسک‌پذیری خود را انتخاب و در آن سرمایه‌گذاری کنند. به همین منظور بهتر است پیش از انتخاب و سرمایه‌گذاری تست ریسک‌سنجی صورت بگیرد تا میزان ریسک افراد مشخص شود. در سایت کارگزاری آگاه این امکان وجود دارد که با انجام تست، صندوق متناسب با اندازه ریسک‌پذیری خود را انتخاب کنید.

معرفی مدیریت دارایی آگاه

شرکت سبدگردان آگاه در سال ۱۳۹۷ با مجوز رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار و تحت نظارت آن سازمان، راه‌اندازی شد. البته سابقه فعالیت آگاه به سال ۱۳۸۴ (زمان تاسیس) برمی‌گردد. به تعبیر دیگر از سال ۹۷ تمامی فعالیت‌های مدیریت دارایی آگاه که پیش از این در کارگزاری انجام می‌شد، به شرکت سبدگردان آگاه انتقال یافت.

در شرکت سبدگردان آگاه، خدمات مدیریت دارایی، در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری متنوع و سبدگردانی اختصاصی ارائه می‌شود تا افراد از هر قشر و با هر میزان سرمایه‌ بتوانند از مزایای بورس بهره‌مند شوند. در حال حاضر ۷ صندوق سرمایه‌گذاری تحت مدیریت شرکت سبدگردان آگاه قرار دارد که بعضی از آن‌ها در دوره‌های زمانی متفاوت، جزو پربازده‌ترین‌های بازار بوده‌اند. آگاه بالغ بر ۵ میلیون نفر مشتری و بیش از ۷۰,۰۰۰ میلیارد ریال دارایی تحت مدیریت دارد.

معرفی صندوق آگاس

آگاس در سال ۱۳۹۴ تاسیس شده است. یک صندوق سهامی و قابل معامله در بورس (ETF) که بین ۷۰ تا ۹۰ درصد وجوه نقدی جمع‌آوری شده در آن سهام شرکت‌های بورسی هستند. صندوق‌های سهامی به دلیل ترکیب دارایی نسبت به صندوق‌های دیگر از ریسک بالاتری برخوردارند اما این ریسک در آگاس به دلیل وجود تیم تحلیلگر متبحر، به نوعی مهار شده است.

در بازار سرمایه ایران ۱۷ صندوق قابل معامله از نوع در سهام وجود دارد که در میان آن‌ها و در پنج سال گذشته آگاس بیشترین بازدهی را داشته است. در یک نگاه کلی و آماری می‌توان آگاس را این‌گونه معرفی کرد.

 • بزرگترین صندوق سهامی قابل معامله
 • دارای بیشترین میزان دارایی تحت مدیریت در میان صندوق های سهامی ETF
 • دارای بیشترین تعداد مشتریان خرد
 • پربازده‌ترین صندوق سهامی ETF سهامی در ۵ سال اخیر
 • بیش از ۲۷۰۰ هزار درصد بازدهی در ۷ سال ( از زمان تاسیس)
 • پنجمین نماد برتر از لحاظ بازدهی در میان تمامی نمادها
 • دومین نماد جذب نقدینگی

علاوه بر موارد بالا، آگاس همچون دیگر صندوق‌های سهامی مزیت‌های فراوانی دارد. از جمله هزینه پایین، نقدشوندگی بالا، مدیریت حرفه‌ای، بازدهی مناسب، سرمایه‌گذاری آسان و وجود بازارگردان در صندوق.

رکن بازارگردان در این صندوق از ارکان صندوق‌های قابل معامله است که وظیفه آن تعدیل سمت عرضه و تقاضا در شرایط مختلف بازار، جلوگیری از گیر افتادن سرمایه‌گذاران در صف‌های خرید و فروش سنگین و به طور کلی افزایش نقد شوندگی صندوق‌های قابل معامله است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، به وب سایت صندوق هستی بخش آگاه مراجعه کنید.

مقایسه بازدهی صندوق آگاس با بازارهای مالی

همان‌طور که گفتیم، آگاس همواره یکی از پربازده‌ترین صندوق‌های بازار بوده است. این صندوق در یک سال اخیر (منتهی به مرداد ۱۴۰۲)، بازدهی حدود ۵۳ درصد را نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده است. در نمودار زیر، بازدهی آگاس را با بازارهای موازی در ۷ سال گذشته مقایسه کرده‌ایم. 

مقایسه بازدهی آگاس با بازارهای موازی

صندوق آگاس مناسب چه افرادی است؟

در بالا گفتیم که اغلب دارایی صندوق آگاس در سهام شرکت‌های بورسی قرار دارد. بنابراین این صندوق مناسب افرادی است که یا روحیه ریسک‌پذیری بالا یا دید بلند مدت در سرمایه‌گذاری دارند. عملکرد و اعتبار تیم حرفه‌ای سبدگردان آگاه که مدیریت آگاس را برعهده دارد باعث شده است که در طول سال‌های فعالیت، آگاس بزرگترین صندوق‌ سهامی قابل معامله در بازار بشود و بیشترین تعداد مشتریان خرد را به خود اختصاص دهد. بنابراین می‌توان گفت ریسکی که در سرمایه‌گذاری در این صندوق وجود دارد با اعتماد به تبحر این تیم کاهش یافته است و چنانچه دید بلند مدت به سرمایه‌گذاری خود دارید می‌توانید در انتظار سود خوبی باشید.

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق آگاس

نحوه خرید و فروش در صندوق های قابل معامله در بورس مانند دیگر نمادهای بورسی است. یعنی این نوع صندوق‌ها‌ را می‌توان مانند سهام در بورس معامله کرد و برای این کار تنها به کد بورسی احتیاج دارید.

چنانچه تا کنون کد بورسی خود را دریافت نکرده‌اید، با مراجعه به سامانه آگاه اکسپرس می‌توانید رایگان و همزمان با ثبت نام سجام، کد بورسی خود را بگیرید. پس از دریافت این کد، نماد «آگاس» را در سامانه معاملاتی کارگزاری خود جست‌وجو کنید و به هر میزان که تمایل دارید واحدهای این صندوق را خرید و فروش کنید.


سخن آخر

آگاس پنجمین نماد برتر بازار سرمایه یکی از صندوق‌های سهامی قابل معامله است که تحت مدیریت سبدگردان آگاه قرار دارد. این صندوق برای افرادی که ریسک‌پذیری بالا و افق زمانی بلندمدت دارند، گزینه‌ای بسیار مناسب محسوب می‌شود. نقدشوندگی بالا، مدیریت حرفه‌ای و بازدهی بالا از جمله ویژگی‌های آگاس هستند.

10 پاسخ به “معرفی صندوق سرمایه‌گذاری آگاس (صندوق هستی بخش آگاه)”

 1. عباس حمیداوی گفت:

  سلا. ترکیب دارایی صندوق آگاس رو بفرمایید. تشکر

  ۰
  • کارشناس 1492 گفت:

   سلام دوست عزیز، برای مشاهده ترکیب دارایی صندوق آگاس می‌توانید به سایت صندوق مراجعه کرده و نمودار ترکیب دارایی رو مشاهده نمایید.

   ۰
 2. علی قربانی صدر گفت:

  سلام من متوجه نحوه سوددهی صندوق آگاس نشدم. لطفا راهنمایی فرمایید.

  ۱
  • کارشناس 1795 گفت:

   سلام دوست عزیز زمانی‌که صندوق از نوع سهامی باشد بخش اعظم دارایی صندوق در سهام و حق تقدم سهام سرمایه‌گذاری می‌شود، با توجه به نوسانات بازار سهام، واحدهای صندوق نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت اما به دلیل ترکیب دارایی متنوع صندوق‌ها این نوسانات بسیار کمتر از خرید مستقیم سهام خواهد بود و ریسک کمتری را متحمل خواهید شد. بنابراین صندوق‌های سهامی سوددهی مشخصی ندارند.

   ۱
 3. مینا گفت:

  حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری آگاس و کلا صندوق‌های آگاه چقدره؟ همون ۵۰۰ تومن یا ؟

  ۰
  • کارشناس 2204 گفت:

   سلام دوست عزیز،حداقل سرمایه لازم برای صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال (مانند صندوق مشترک آگاه و زمرد )، عمدتاً به اندازه قیمت صدور یک واحد از آن‌ها بوده و در صندوق‌های قابل معامله در بورس (مانند صندوق همای، آگاس، مثقال و یاقوت) براساس ضوابط سازمان بورس، حداقل مبلغ ۵۰۰ هزار تومان است.

   ۱
 4. تورج امیرخسروی گفت:

  من وام و اعتبار نمی خواهم. میخواهم مثل کارگزاری‌های دیگر به مانده پولم سود تعلق بگیرد. راهی هست؟

  ۰
  • مینا جلالی گفت:

   سلام دوست عزیز
   در کارگزاری آگاه به مانده‌ی قابل معامله‌ی شما سود تعلق نمی‌گیرد. شما تنها می‌توانید با رسوب این مبلغ، وام قرض‌الحسنه‌ی بدون بهره دریافت نماییید.

   ۱
  • عباس گفت:

   سلام جدیدا به مانده رسوب سود تعلق می‌گیرد؟ البته همچنان طرح وام‌قرض الحسنه هم هست؟

   ۰
   • کارشناس 1795 گفت:

    با سلام دوست عزیز جهت فعال شدن طرح آسوده نیازمند داشتن قرارداد اعتباری و قرارداد طرح آسوده است. لازم به ذکر است در صورت عدم فعال‌سازی، رسوب وام قرض‌الحسنه محاسبه خواهد شد.

    ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید: