صندوق‌ سرمایه گذاری زمین و ساختمان چیست؟

 • ۷ مهر ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۵۲ نظر
 • ۱۲۷۰ مشاهده
صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان چیست

سرمایه‌گذاری یکی از فعالیت‌های مالی است که بسیاری از مردم جهت افزایش دارایی، کسب سود و جلوگیری از کاهش ارزش پول به آن می‌پردازند. لنتخاب نوع سرمایه‌گذاری با توجه به شرایط مالی و طرز فکر سرمایه‌گذار متفاوت خواهد بود؛ اما بعضی از انوع سرمایه‌گذاری‌ها از محبوبیت بالاتری برخوردار هستند. مثلا ملک، زمین، طلا و در سال‌های اخیر بازار بورس همواره توجهات زیادی را به خود جلب می‌کنند. در این مقاله صندوق‌ سرمایه گذاری زمین و ساختمان را به شما معرفی خواهیم کرد.

معرفی صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان

در حالت کلی سرمایه‌گذاران به سه دسته تقسیم می‌شوند:
افرادی که بازارهای مالی را به خوبی می‌شناسند و از دانش کافی در این زمینه برخوردار هستند؛ آن‌ها به صورت تخصصی در بازارهایی چون بورس، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و… فعالیت می‌کنند.
افرادی که معتقدند تنها ملک، زمین و طلا است که ضرر در آن وجود ندارد! این افراد در صورت بهره‌مندی از دارایی قابل توجه، احتمالا بیشتر سرمایه خود را وارد بازار ملک و زمین می‌کنند و در غیر این صورت، طلا انتخاب بعدی‌شان خواهد بود.
گروه سوم سفته‌بازارن هستند که در واقع نمی‎توان آنها را سرمایه‌گذار نامید! این افراد بیشتر در بازار سکه، دلار و بورس فعال هستند و با نوسان‌گیری و به صورت لحظه‌ای کسب درآمد می‌کنند؛ سفته‌بازی یکی از دلایل ایجاد حباب و عدم وجود ثبات در قیمت‌ها است و با وجود تدابیری که دولت برای جلوگیری از این نوع فعالیت اندیشیده است، متاسفانه همچنان شاهد آن هستیم.

از بین سه گروه بالا، گروه دوم عام مردم جامعه را تشکیل می‌دهند و همانطور که همگی می‌دانیم بازارهای طلا و مسکن از دیرباز مورد علاقه مردم ایران بوده‌اند. در همین راستا صندوق‌هایی برای سرمایه‌گذاری در زمین و ساختمان و طلا تاسیس شده‌اند. در چندین مقاله قبل، به صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا و انواع آن‌ها پرداختیم، لذا قصد داریم در ادامه این مقاله صندوق‌ سرمایه گذاری زمین و ساختمان را معرفی کنیم.

قوانین مربوط به صندوق‌ سرمایه گذاری زمین و ساختمان (Construction Fund) در سال ۱۳۸۸ توسط سازمان بورس و اوراق بهادار و با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی به تصویب رسید و به این ترتیب وارد بازار معاملات شد. فعالیت این صندوق‌ها در حالت کلی جمع‌آوری سرمایه‌های اندک افراد و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ساختمانی است. تفاوتی در این که پروژه، ساختمان مسکونی، تجاری یا اداری باشد وجود ندارد اما این صندوق نمی‌تواند در پروژه‌های دیگری (مثلا تولیدی یا خدماتی) سرمایه‌گذاری کند.

البته صندوق دیگری به نام «صندوق پروژه» برای تامین مالی پروژه‌های مذکور وجود دارد اما فعالیت صندوق‌ سرمایه گذاری زمین و ساختمان محدود به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ساختمانی، فروش واحدها و تقسیم سود بین سرمایه‌گذاران است. همچنین اختصاص واحدهای ساختمان به سرمایه‌گذاران به صورت مستقیم در این نوع صندوق‌ها ممکن نیست. سرمایه‌گذاران مانند تمام افراد دیگر می‌توانند از طریق پیش‌خرید، شرکت در مزایده یا …، اقدام به خرید کنند، اما اختصاص امتیازی برای تهیه واحد ساختمان به سرمایه‌گذار، در صندوق خلاف قوانین است.

ارکان صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان

همان طور که می‌دانید تمام صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای ارکان، اساسنامه و امیدنامه مخصوص به خود هستند؛ در ادامه به توضیح مختصری در این باره می‌پردازیم.

ارکان اداره‌کننده:

– هیات مدیره
– مدیر صندوق، شرکت‌های تامین یا مشاوره سرمایه‌گذاری هستند.
– مدیر ساخت، شرکت‌های پیمانکاری رتبه‌بندی شده هستند.

ارکان نظارتی:

– ناظر، شرکت یا شخصی حقوقی است که از سازمان نظام مهندسی و کنترل ساختمان پروانه اشتغال نظارت پایه یک دریافت کرده باشد.
– متولی، شخص یا شرکتی است که به عنوان بازرس عمل می‌کند و می‌تواند یک موسسه حقوقی، شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری و یا از حسابرسان معتمد سازمان بورس باشد.
– حسابرس، فردی که معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار است.

ارکان تضمین‌کننده:

– متعهد پذیره‌نویسی، می‌تواند یکی از شرکت‌های تامین سرمایه یا بانک‌ و یا موسسات مالی (دارای مجوز از بانک مرکزی) باشد.
– بازارگردان، شرکت‌های کارگزاری‌، شرکت‌های تامین سرمایه یا مشاور و بانک‌ها هستند.

اساسنامه صندوق ‌های سرمایه گذاری از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار تنظیم می‌شود و غیر قابل تغییر است؛ اما امیدنامه برای هر صندوق به صورت مجزا و توسط متولیان آن تنظیم می‌شود که البته باید در چارچوب قوانین سازمان بورس باشد. در حالت کلی امیدنامه شامل این موارد است: ارکان صندوق، هزینه‌های سرمایه‌گذاری در صندوق، اهداف و استراتژی‌ها، واحدهای سرمایه‌گذاری و ریسک‌های آن.

مزایا و ریسک‌های صندوق‌ سرمایه گذاری زمین و ساختمان

صندوق‌ سرمایه گذاری زمین و ساختمان شرایطی را فراهم می‌کند تا افراد با دارایی کمتر هم بتوانند از بازار پر سود ملک بهره ببرند و به مرور دارایی خود را افزایش داده و صاحب ملک شوند. همچنین گواهی سرمایه‌گذاری صندوق‌ سرمایه گذاری زمین و ساختمان قابل انتقال به غیر است، در بازار فرابورس معامله می‌شود و محدودیتی در رابطه با زمان فروش برای صاحب اوراق وجود ندارد. همچنین در زمان فروش، فرد علاوه بر مبلغ اسمی میزان سود کسب شده تا آن لحظه را، که بر اساس پیشرفت پروژه تعیین می‌شود، نیز دریافت خواهد کرد. (میزان پیشرفت پروژه طی گزارشات دوره‌ای به سرمایه‌گذاران اعلام می‌شود.)معرفی صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان

حفظ ارزش دارایی افراد در برابر افزایش قیمت‌ها، قابلیت نقدشوندگی بالا در زمان اجرا و پس از اتمام پروژه، استفاده از سودی که همواره در بازار ملک وجود دارد، ریسک کم با توجه به دریافت گزارش‌های دوره‌ای مرتب نیز از دیگر مزیت‌ها برای سرمایه‌گذاران به حساب می‌آید. صندوق‌های‌ سرمایه گذاری زمین و ساختمان‌، علاوه بر سرمایه‌گذاران برای صاحبان پروژه نیز انتخاب خوبی به حساب می‌آید. بزرگترین مزیت آن جدا بودن بخش‌های مالی و اجرایی است. یکی از دغدغه‌های همیشگی بخش اجرایی، تامین مالی است که در این صندوق‌ها از قبل تضمین می‌شود و مسئولان اجرایی نگرانی بابت پرداخت‌ها نخواهند داشت.

همچنین در این صندوق‌ها موضوع نوسان قیمت در نظر گرفته می‌شود. تامین‌کنندگان مالی در این زمینه انعطا‌ف‌پذیر هستند و به خاطر تغییر قیمت، پروژه را متوقف نخواهند کرد. در واقع زمان هر پرداخت، وضعیت کنونی بازار در نظر گرفته می‌شود، نه زمان شروع پروژه و همچنین این پروژه‌ها معاف از مالیات هستند. مشارکت در صندوق‌‌های سرمایه گذاری زمین و ساختمان باعث می‌شود که سرمایه‌های راکد افراد وارد چرخه اقتصادی شود و به اصطلاح گردش مالی بالا رود که یک نکته مثبت برای هر کشوری است.

در رابطه با ریسک این صندوق‌ها، به جز مشارکتی بودن مورد دیگری وجود ندارد. زمانی که در این صندوق سرمایه‌گذاری می‌کنید، در سود و ضرر حاصل سهیم خواهید بود؛ بنابراین در صورت زیان پروژه، این ضرر متوجه شما هم خواهد شد. احتمال این موضوع بسیار ضعیف است. پروژه‌های ساختمانی نمی‌توانند به راحتی مجوز‌های لازم را برای تشکیل صندوق از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کنند و نظارت دقیقی بر اجرای آنها وجود دارد و ریسک بسیار کمی متوجه آن‌ها است.

قابل ذکر است از آن جایی که واحدهای این صندوق قابل معامله در بازار فرابورس است، هر شخصی به راحتی می‌تواند با دریافت کد بورسی و به واسطه یکی از کارگزاری‌ها به تهیه واحدهای آن بپردازد، همچنین محدودیتی در رابطه با تعداد خرید برای اشخاص وجود ندارد و روند فروش آن نیز به همین سادگی از طریق پنل معاملاتی کارگزاری مربوطه انجام می‌شود.

سخن آخر

همه ما وقتی می‌شنویم شخصی در بازار ملک سرمایه‌گذاری کرده‌ است، ناخودآگاه فرد را ثروتمند تصور می‌کنیم و به این می‌اندیشیم که ای کاش انجام این کار برای ما ممکن بود. تشکیل صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان این موضوع را برای تمام مردم ممکن می‌کند و باعث می‌شود هر فردی بتواند با هر میزان سرمایه (حتی اندک) شرایط ورود به بازار ملک را داشته باشد. از طرفی مشارکت مردم در طرح‌های اقتصادی و جلوگیری از رکود پول یکی از اهداف دولت است که به طرق متفاوتی آن را به اجرا در می‌آورد و تشکیل صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان نیز یکی از راهکارهای دولت برای نیل به همین هدف بود. در واقع این صندوق را می‌توان گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذار، سرمایه‌پذیر و دولت دانست که با کمترین ریسک ممکن، انتظارات را همه طرف‌های را برآورده می‌کند.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

52 پاسخ به “صندوق‌ سرمایه گذاری زمین و ساختمان چیست؟”

 1. کورش گفت:

  ممنون از این مطلب آموزنده
  ممنون میشم نام چند تا از این صندوق های سرمایه گذاری ساختمان را جهت آشناییی بیشتر بفرمایید.

  ۷
 2. حمید گفت:

  قدرت دریافت وام: -,۶۶۵,۵۵۱,۴۶۲ ریال ?

  ۱
 3. حسین گفت:

  مزیت‌های بزرگ صندوق‌های سرمایه گذاری، متنوع بودن آنها است. تقریبا برای هر نوع سلیقه سرمایه گذاری و هر میزان ریسک‌پذیری، نوعی صندوق سرمایه گذاری وجود دارد. در واقع، تفاوت اصلی انواع صندوق‌های سرمایه گذاری در ترکیب دارایی‌های آنها است. به این معنی که صندوق‌ها با توجه به ماهیت و نوعشان درصدی از سرمایه خود را در گزینه‌های کم ریسک مثل سپرده بانکی، اوراق مشارکت و در گزینه‌های با ریسک بیشتر در بازار بورس سرمایه گذاری می‌کنند

  ۴
  • هاشم ظفریان ریگکی گفت:

   ضامن نقد شوندگی چه شرکتهایی هستند

   ۰
   • agah9 گفت:

    سلام دوست عزیز
    ضامن نقدشوندگی صندوق سرمایه گذاری موظف است در شرایطی که صندوق براي انجام پرداخت‌ها طبق اساسنامه يا ابطال واحدهاي سرمايه‌گذاري متقاضيان، وجه نقد كافي نداشته باشد، نقدینگی لازم را فراهم کند.
    علاوه بر این در برخی از صندوق های سرمایه گذاری سهامی و صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، ضامن به عنوان ضمانت برای تامین اصل سرمایه، حداقل سود برای دوره مشخص یا پرداخت سود دوره‌ای به سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود. بنابراین وجود ضامن نقدشوندگی در صندوق‌ها یک مزیت برای کاهش ریسک نقدشوندگیِ گواهی‌های صندوق محسوب می‌شود.
    البته وجود ضامن اختیاری است و ممکن است یک صندوق ضامن نداشته باشد.

    ۰
 4. امیر طاها گفت:

  بیشتر این صندوق‌ها یک رکن به نام ضامن نقد شوندگی دارند که معمولا یک نهاد مالی معتبر است. این ضامن باعث آسودگی خاطر بیشتری برای سرمایه گذاران می‌شود. در نهایت اینکه این صندوق‌ها معمولا بازدهی بیشتری نسبت به بانک دارند. پس برای افراد کم ریسک که پول خود را در بانک نگهداری می‌کنند یک گزینه جذاب برای سرمایه گذاری با ریسک پایین به شمار می‌روند.

  ۲
 5. ali گفت:

  ریسک بالا ولی سود خیلی خوبی داره به نظرم

  ۴
  • محمدامین صالحی منقابی گفت:

   سلام
   سرمایه گذاری بلند مدت هر کی داشت پیروز میدان هستش
   بای کوتاه مدت و..باید حد ضرر و حد سود رو مد نظر داشته باشیم البته تحلیل سهم نیز مهم هستش
   با تشکر از مطالب خوب سایتتون

   ۳
 6. علی گفت:

  سلام و سپاس

  میشه لطف کنید نماد هاشون رو معرفی کنید . چون توی tse دو تا نماد هست اون هم تعطیله

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   صندوق زمین و ساختمان نگین شهر ری یکی از صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان فعال در کشور است که در سال ۱۳۹۵ و بعد از دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، با نماد “نگین” شروع به فعالیت کرده است.
   مدیر این صندوق شرکت تامین سرمایه بانک مسکن (سهامی خاص) است. برای سرمایه گذاری در این صندوق باید واحدهای سرمایه گذاری آن را خریداری کرد که در بورس یا بازار خارج از بورس مربوطه و به واسطه کارگزاران دارای مجوز عرضه می‌شوند. در ازای سرمایه‌گذاری در این صندوق، گواهی سرمایه‌گذاری صادر می‌شود. البته قبل از اینکه بخواهید در یک صندوق، سرمایه‌گذاری کنید، لازم است امیدنامه آن را مطالعه و با ضوابط و فعالیت‌های آن آشنا شوید.
   از دیگر صندوق‌های زمین و ساختمانی که تا کنون در ایران فعالیت کرده‌اند می‌توان صندوق‌های نسیم، نارون و مسکن شمال غرب را نام برد، که همگی تصفیه شده‌اند و در حال حاضر دیگر فعالیت نمی‌کنند.

   ۰
 7. رضا گفت:

  صندوق‌ های سرمایه گذاری در کاهش ریسک سرمایه بسیار موثر است مخصوصا برای کسانی که در پیدا کردن سهام مشکل دارند یا در بازارهای نزولی

  ۲
 8. مجتبی گفت:

  ممنون ازمطالب آموزنده
  لطفاچندتاازصندوق هاروهم معرفی کنید

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   صندوق زمین و ساختمان نگین شهر ری یکی از صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان فعال در کشور است که در سال ۱۳۹۵ و بعد از دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، با نماد “نگین” شروع به فعالیت کرده است.
   مدیر این صندوق شرکت تامین سرمایه بانک مسکن (سهامی خاص) است. برای سرمایه گذاری در این صندوق باید واحدهای سرمایه گذاری آن را خریداری کرد که در بورس یا بازار خارج از بورس مربوطه و به واسطه کارگزاران دارای مجوز عرضه می‌شوند. در ازای سرمایه‌گذاری در این صندوق، گواهی سرمایه‌گذاری صادر می‌شود. البته قبل از اینکه بخواهید در یک صندوق، سرمایه‌گذاری کنید، لازم است امیدنامه آن را مطالعه و با ضوابط و فعالیت‌های آن آشنا شوید.
   از دیگر صندوق‌های زمین و ساختمانی که تا کنون در ایران فعالیت کرده‌اند می‌توان صندوق‌های نسیم، نارون و مسکن شمال غرب را نام برد، که همگی تصفیه شده‌اند و در حال حاضر دیگر فعالیت نمی‌کنند.

   ۰
 9. abg گفت:

  صندوق های زمین و ساختمان معمولا چقدر سود دادن ؟ چه صندوق زمین و ساختمانی الان در بورس قابل خرید هست ؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   فعالیت صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان از نوع شراکت است، یعنی سرمایه‌گذاران هم در سود و هم در زیان این صندوق شریک هستند. در نتیجه، این صندوق‌ها نمی‌توانند سود تضمین شده‌ای داشته باشند و ممکن است در بازه‌ای ضرر ده باشند و سرمایه‌گذاران نیز ضرر کنند. بنابراین برای سرمایه‌گذاری در این صندوق باید تا حدودی ریسک پذیر باشید و در کنار سودی که منتظرش هستید، احتمال ضرر کردن را هم بدهید.صندوق زمین و ساختمان نگین شهر ری یکی از صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان فعال در کشور است که در سال ۱۳۹۵ و بعد از دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، با نماد “نگین” شروع به فعالیت کرده است.مدیر این صندوق شرکت تامین سرمایه بانک مسکن (سهامی خاص) است. برای سرمایه گذاری در این صندوق باید واحدهای سرمایه گذاری آن را خریداری کرد که در بورس یا بازار خارج از بورس مربوطه و به واسطه کارگزاران دارای مجوز عرضه می‌شوند. در ازای سرمایه‌گذاری در این صندوق، گواهی سرمایه‌گذاری صادر می‌شود. البته قبل از اینکه بخواهید در یک صندوق، سرمایه‌گذاری کنید، لازم است امیدنامه آن را مطالعه و با ضوابط و فعالیت‌های آن آشنا شوید.
   از دیگر صندوق‌های زمین و ساختمانی که تا کنون در ایران فعالیت کرده‌اند می‌توان صندوق‌های نسیم، نارون و مسکن شمال غرب را نام برد، که همگی تصفیه شده‌اند و در حال حاضر دیگر فعالیت نمی‌کنند.

   ۰
 10. امیر طاها گفت:

  سرمایه گذاری در صندوق این امکان را به شما می‌دهد که خیلی زود پول خود را نقد کنید. این کار توسط ضامن نقد شوندگی صندوق انجام می‌شود. یعنی هر زمان که تصمیم به نقد کردن دارایی خود بگیرید ضامن صندوق، این وظیفه را به عهده می‌گیرد.

  ۱
 11. اکبر گفت:

  سرمایه صندوق گذاری راهی مطمین برای افراد با سواد بورسی کم هست که ریسک کمتری داردوضرروزیان ناشی از معاملات هیجانی کاهش میدهد

  ۳
  • فرزانه گفت:

   در حال حاضر دو صندوق سرمایه گذاری مسکن شمال غرب و نسیم با صدور مجوز انتشار فعالیت میکنند که سرمایه گذاری مناسب در کاهش ریسک و نقدشوندگی خوب در بورس اوراق بهادار می باشد.

   ۱
 12. امیر گفت:

  سلام
  ممنون از این مقاله فقط اطلاعات بیشتری همچون بازدهی در ۱ سال و حداقل پول مورد نیاز و غیره هم قرار بدید

  ۷
 13. حسین عبائی گفت:

  سلام اگر لطف کنید چند تا از این صندوق ها را بیان و راه سرمایه گذاری را بگیید ممنون می شوم

  ۱
 14. ولی پورخان مقصودلو گفت:

  سلام ممنون از مطالب بسیار کار بردیتون و خدا قوت و یک سئوال برای شروع ورود به سرمایه گذاری در صندوق زمین و ملک از طریق کار گذاری محترم آگاه به چه نحو است؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای خرید واحدهای سرمایه صندوق زمین و ساختمان، باید در فرابورس کد معاملاتی داشته باشید. برای دریافت این کار به یکی از کارگزاری‌های عضو بروید و با ارائه مدارک شناسایی درخواست خود را تنظیم کنید. پس از دریافت کد بورسی، می‌توانید فهرست صندوق‌ها را در وب سایت فرابورس مشاهده کنید و از طریق یکی از کارگزاری‌ها سفارش خرید خود را ثبت کنید. محدودیتی برای خرید وجود ندارد و هر کسی می‌تواند به هر تعداد که بخواهد، واحد سرمایه‌گذاری بخرد.

   ۰
 15. نسرین گفت:

  به نظر بنده ریسکش بالاس

  ۰
 16. مهناز گفت:

  سلام ممنون بابت اطلاعاتی که دادید، در ابن حوزه ها هر چه اطلاعات بیشتری به معامله گران به خصوص تازه واردان داده شود به نظرم برای بازار و افراد بهتر هست

  ۱
 17. مهناز گفت:

  سلام ممنون بابت اطلاعاتی که دادید، در ابن حوزه ها هر چه اطلاعات بیشتری به معامله گران به خصوص تازه واردان داده شود به نظرم برای بازار و افراد بهتر هستد

  ۲
 18. مهناز گفت:

  در ابن حوزه ها هر چه اطلاعات بیشتری به معامله گران به خصوص تازه واردان داده شود به نظرم برای بازار و افراد بهتر هستد

  ۱
 19. علی بایگی گفت:

  سلام
  بطبع ریسک باتر بازده مثبت بالاتری را به دنبال دارد.

  ۰
 20. فریبرز گفت:

  ریسک بهتر سود بهتر

  ۱
 21. فرانک گلدسته گفت:

  کاش زودتر با بورس آشنا میشدم

  ۰
 22. ایوب گفت:

  پرتفوی خوب باید ترکیبی از صنایع متنوع باشه که صندوق زمین هم میتونه یکی از گزینه ها باشه

  ۱
 23. مصطفی جعفری گفت:

  نظر من روی سرمایه گذاری مسکن در بلند مدت مثبته.

  ۰
 24. مصطفی جعفری گفت:

  نظر من روی سرمایه گذاری مسکن در بلند مدت مثبته و از لحاظ ریزش ریسک کمتری دارد.

  ۰
 25. مهرداد گفت:

  با سلام و احترام
  لطفا بازدهی تقریبی صندوق رو بفرمائيد.

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   فعالیت صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان از نوع شراکت است، یعنی سرمایه‌گذاران هم در سود و هم در زیان این صندوق شریک هستند. در نتیجه، این صندوق‌ها نمی‌توانند سود تضمین شده‌ای داشته باشند و ممکن است در بازه‌ای ضرر ده باشند و سرمایه‌گذاران نیز ضرر کنند. بنابراین برای سرمایه‌گذاری در این صندوق باید تا حدودی ریسک پذیر باشید و در کنار سودی که منتظرش هستید، احتمال ضرر کردن را هم بدهید.

   ۰
 26. فرزانه گفت:

  بنظرتون صندوق های سرمایه گذاری طلا بهتر است یا صندوق سرمایه گذاری مسکن؟کدام کم ریسکتره؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   دو نکته مهمی سرمایه‌گذاران باید پیش از سرمایه‌گذاری در نظر داشته باشند، میزان بازدهی و ریسک است که هر دوی آن‌ها به هم وابسته‌اند. یک سرمایه‌گذار باید بداند چه انتظاری از میزان بازدهی سرمایه‌گذاری‌اش دارد و حاضر است برای رسیدن به آن چه ریسکی را متحمل شود.برای دنبال بازده حداکثری هستند و برخی به سود ثابت ماهیانه رضایت دارند. بعضی‌ها می‌خواهند در بازار طلا یا ملک سرمایه‌گذاری کنند و از این جهت صندوق‌های طلا و زمین و ساختمان را انتخاب می‌کنند و بعضی هم می‌خواهند بازدهی برابر با شاخص بورس داشته باشند و سراغ صندوق شاخصی می‌روند.
   درمورد ریسک هم هر کسی میزان ریسک پذیری متفاوتی دارد. یکی سرمایه مازادی دارد که از بابت از دست رفتن آن نگرانی ندارد و یکی نگران ضررهای جزئی است. ریسک پذیری این دو سرمایه‌گذار با هم متفاوت است و هر کدام باید صندوق مناسب خود را انتخاب کنند.

   ۰
 27. حسام الدین گفت:

  با سلام..ممنون از معرفی و آشنایی بیشتر صندوق های سرمایه گذاری به اعضا و سهامداران خرد..

  ۰
 28. امین گفت:

  به نظر شما سرمایه گذاری دراز مدت در این صندوق ها پر سود خواهد بود؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   دو نکته مهمی سرمایه‌گذاران باید پیش از سرمایه‌گذاری در نظر داشته باشند، میزان بازدهی و ریسک است که هر دوی آن‌ها به هم وابسته‌اند. یک سرمایه‌گذار باید بداند چه انتظاری از میزان بازدهی سرمایه‌گذاری‌اش دارد و حاضر است برای رسیدن به آن چه ریسکی را متحمل شود.برای دنبال بازده حداکثری هستند و برخی به سود ثابت ماهیانه رضایت دارند. بعضی‌ها می‌خواهند در بازار طلا یا ملک سرمایه‌گذاری کنند و از این جهت صندوق‌های طلا و زمین و ساختمان را انتخاب می‌کنند و بعضی هم می‌خواهند بازدهی برابر با شاخص بورس داشته باشند و سراغ صندوق شاخصی می‌روند.
   درمورد ریسک هم هر کسی میزان ریسک پذیری متفاوتی دارد. یکی سرمایه مازادی دارد که از بابت از دست رفتن آن نگرانی ندارد و یکی نگران ضررهای جزئی است. ریسک پذیری این دو سرمایه‌گذار با هم متفاوت است و هر کدام باید صندوق مناسب خود را انتخاب کنند.

   ۲
 29. علی گفت:

  مزیت‌های بزرگ صندوق‌های سرمایه گذاری، متنوع بودن آنها است. تقریبا برای هر نوع سلیقه سرمایه گذاری و هر میزان ریسک‌پذیری، نوعی صندوق سرمایه گذاری وجود دارد. در واقع، تفاوت اصلی انواع صندوق‌های سرمایه گذاری در ترکیب دارایی‌های آنها است. به این معنی که صندوق‌ها با توجه به ماهیت و نوعشان درصدی از سرمایه خود را در گزینه‌های کم ریسک مثل سپرده بانکی، اوراق مشارکت و در گزینه‌های با ریسک بیشتر در بازار بورس سرمایه گذاری می‌کنند

  ۰
 30. سجاد گفت:

  مزیت‌های بزرگ صندوق‌های سرمایه گذاری، متنوع بودن آنها است.

  ۱
 31. لیلا دوست گفت:

  دیدگاه من در مورد مسکن عالیه دردراز مدت میتونه سود خیلی خوبی بده

  ۲
 32. arman گفت:

  صندوق های سرمایه بادرامدثابت دارای سودخوب وبدون ریسک می باشند.

  ۰
 33. گل افروز گفت:

  سامانه معاملاتی آنلاینتون یکم کار باهاش سخته

  ۰
 34. احمد گفت:

  در بازار سرمایه بدون داشتن استراتژی یعنی شکست در آینده نزدیک...
  با تشکر

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: