شناخت بورس انرژی و تاثیر آن بر سایر بورس ها

 • ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۳۰ نظر
 • ۳۴۲۲ مشاهده
شناخت بورس انرژی

بورس انرژی به‌عنوان چهارمین بورس کشور، فعالیتش را سال ۹۱ آغاز کرد. بورس انرژی باهدف فراهم کردن بازاری متشکل، قانونمند و رقابتی برای کشف منصفانه قیمت حامل‌های انرژی بوده و با چشم‌انداز تبدیل‌شدن به مرجع قیمت‌گذاری‌های انرژی در سطح منطقه فعالیت خود را آغاز کرد. هدف اصلی بورس انرژی تبدیل‌شدن به مرجع قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک منطقه مانند نفت و میعانات است. یکی دیگر از اهداف تشکیل بورس انرژی تأمین مالی بخش انرژی کشور است.

در این مقاله سعی می‌کنیم که تصویری درست از بورس انرژی ایران ارائه دهیم تا مخاطبان بتوانند درک درستی از شرایط این بازار و تأثیری که این بازار می‌تواند بر بورس‌های دیگر داشته باشد، به دست بیاورند.

بورس انرژی و اهداف این بورس

در مقاله بورس انرژی چیست کلیاتی در مورد بورس انرژی ایران ارائه ‌شده است. سعی می‌کنیم در این مقاله در صورت نیاز اطلاعات قبلی را بروز رسانی کنیم و به ارائه مطالب جدید بپردازیم.
همان‌طور که در مقاله قبلی گفته شد، یکی از بازارهای مهم و موردتوجه بورس انرژی، بازار فیزیکی آن است. در این بازار که دائماً درحال‌توسعه است، محصولات پالایشگاهی و فرآورده‌های نفتی که محصولات استراتژیک منطقه هستند عرضه می‌شوند.
در بازار فیزیکی بورس انرژی محصولات پالایشگاهی در دو رینگ داخلی و بین‌المللی عرضه می‌شوند. هدف از عرضه محصولات در رینگ داخلی، شفافیت در قیمت محصولات موردنیاز صنایع پایین‌دستی آن است. برخی از محصولات عرضه‌شده در رینگ داخلی مواد اولیه برای تولیدکنندگان بوده و هدف، شفافیت قیمت‌ها و حذف دلالان در این بازار است تا بتوان قیمت تمام‌شده مواد اولیه این صنعت را کنترل کرد. برخی دیگر از محصولات عرضه‌شده، خوراک صنایع بزرگی چون پتروشیمی ها هستند. اطلاع از این چرخه می‌تواند به تحلیل‌های قیمتی ما کمک کند.

محصولات پالایشگاهی خوراک پتروشیمی ها

در رینگ بین‌الملل، محصولات استراتژیک منطقه‌ای عرضه می‌شود. این رینگ در سال ۹۸ بیش از ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از محل صادرات انواع فرآورده‌های نفتی ارز به کشور وارد کرده است. همچنین یکی از اهداف رینگ بین‌الملل، تلاش برای افزایش سهم بازار ایران در بازارهای صادراتی منطقه است. باوجود تحریم‌های شدید ایران، ارزش معاملات بورس انرژی ایران در رینگ بین‌الملل نسبت به سال گذشته ۵ برابر شده است و ازنظر حجم معاملات این عدد نسبت به سال گذشته ۳ برابر شده است.

بورس انرژی با تأثیرگذاری بر گردش مالی و تخصیص نقدینگی وزارت نیرو، بین شرکت‌های تولید نیروی برق از طریق معاملات در بورس انرژی ایران و مرجع شدن قیمت‌های معاملاتی میعانات گازی در این بازار، به‌عنوان مبنای قیمت‌گذاری در وزارت نفت استفاده می‌شود. همچنین مطالعه امکان‌سنجی راه‌اندازی بازارهای جدید ازجمله بازار کربن و بازار آب، بخشی از اهداف بورس انرژی ایران است. از رقبای بورس انرژی ایران در سطح منطقه، می‌توان به بورس انرژی دبی، ترکمنستان و ترکیه اشاره کرد که تا حدودی در پیشبرد اهداف بورس انرژی خود موفق بوده‌اند و با توجه به شرایط سیاسی بهتر این کشورها نسبت به ایران توانسته‌اند به اهداف خود دست یابند. موقعیت ویژه ایران درزمینهٔ حامل های انرژی می‌تواند در صورت فراهم شدن شرایط مناسب‌تر، این بورس را نسبت به سایر بورس‌های رقیب در منطقه متمایز کند. بورس انرژی ایران پتانسیل آن را دارد که به‌عنوان بزرگ‌ترین بورس در سطح منطقه شناخته شود.

عرضه کنندگان در بورس انرژی چه کسانی هستند و چه محصولاتی را عرضه می‌کنند؟

بورس انرژی در حوزه معاملات برق، میعانات گازی، فرآورده‌های اصلی نفتی شامل نفت کوره، نفت گاز (گازوئیل)، گاز مایع، نفت سفید، بنزین اکتان ۹۰، سوخت هوایی، رافینت، نیتروژن مایع، قطران و بنزول، انواع حلال‌ها، نفتای سبک و سنگین، آیزوریسایکل، آیزوفید و محصولات پتروشیمی مانند متانول، برش سنگین و انواع گازها، پذیرش ۳۹ نیروگاه تولید نیروی برق و همچنین قراردادهای سلف موازی استاندارد برای تأمین مالی فعالان حوزه انرژی ازجمله وزارت نفت، پالایشگاه ستاره نفت خلیج فارس، مپنا و سایر نیروگاه‌های خصوصی تولید‌کننده برق، جریان تأمین مالی حوزه انرژی کشور را تسهیل کرده است.

حجم معاملات پالایشگاه‌ها در بورس اوراق بهادار و سهام مربوط به آن‌ها در بورس

سهام مربوط به شرکت‌های پالایشگاهی جزو نمادهای موردتوجه بازار سهام هستند و سود خوبی را همیشه نصیب سهامداران خود کرده‌اند. در سال ۹۸ پتروپالایشی ها سودآوری خوبی را از خود نشان دادند.

برای آگاهی از آخرین وضعیت صورت های مالی شرکت‌های پالایشگاهی ایران، به سامانه کدال مراجعه کنید.

از عوامل تأثیرگذار بر سودآوری پالایشگاه‌ها می‌توان به قیمت نفت خام و نرخ ارز اشاره کرد. قیمت جهانی نفت خام و نیز نرخ ارز مستقیماً بر سودآوری پالایشی ها اثرگذار است. افزایش نرخ ارز نیمایی اگرچه هزینه‌های پالایشگاه‌ها را افزایش خواهد داد؛ ولی اثر مثبت به‌مراتب بااهمیت‌تری بر رشد درآمد پالایشی ها دارد. همین‌طور قیمت نفت نیز می‌تواند دو اثر را بر قیمت سهام پالایشگاه‌ها را داشته باشد. ازیک‌طرف افزایش و یا کاهش آن اثر مستقیم بر قیمت محصولات پالایشگاهی دارد، از طرف دیگر روند قیمتی نفت می‌تواند بر هزینه مواد اولیه آن تأثیر مستقیم داشته باشد.

ماهیت صنایع پالایشگاهی

وظیفه تبدیل نفت خام به فراورده‌هایی نظیر گازوئیل، بنزین، آسفالت، قیر، نفت سفید و گاز مایع بر عهده شرکت‌های پالایشی است‌. این شرکت‌ها نفت خام را خریداری می‌کنند و با تبدیل نفت خام به فراورده آن را به فروش می‌رسانند. صنایع پالایشی تنها ۹ درصد از ارزش بازار بورس را دارا هستند.

شرکت‌های پالایشی فعال در بورس اوراق بهادار

شاوان – پالايش نفت لاوان
شبريز – پالايش نفت تبريز
شبندر – پالايش نفت بندرعباس
شپنا – پالايش نفت اصفهان
شتران – پالايش نفت تهران
شراز – پالايش نفت شيراز

سهم پالایشی ها در بورس انرژی ایران

با افزایش قیمت نفت، سود شرکت های پالایشی چند برابر می‌شود. علت این است که شرکت‌های پالایشی، نفت را با ۹۵ درصد قیمت جهانی از وزارت نفت خریداری می‌کنند. این بدان معنی است که نفت را با تخفیف ۵ درصدی دریافت می‌کنند؛ درنتیجه هرقدر قیمت نفت افزایش یابد میزان تخفیف نیز بیشتر می‌شود.

قیمت محصولات بورس انرژی و شاخص‌های بورس

با نگاهی به معاملات بورس انرژی به‌خوبی می‌توان افزایش حجم معاملات پالایشگاه‌ها و میزان افزایش درآمد آن‌ها را مشاهده کرد. برای تحلیل سهام شرکت‌های پالایشی با زیر نظر گرفتن معاملات بورس انرژی و توسعه این بازار می‌توان بازار سهام پالایشی‌ها را پیش‌بینی کرد. همچنین این بازار نگاهی کلی و جهانی از اوضاع انرژی در جهان و قیمت نفت را به دنبال کنندگان خود می‌دهد. قیمت محصولاتی چون نفت خام با توجه به روند این قیمت و همچنین نوع فعالیت صنعت موردنظر، می‌تواند بر سودآوری و عملکرد صنایع مربوطه و تأثیر آن بر قیمت سهام این صنایع موردبررسی و درنهایت نیز می‌تواند بر شاخص بورس اثرگذار باشد.

با تحلیل بازار کالا و انرژی، می‌توانیم سهام فعال در بازار بورس اوراق بهادار را تحلیل کنیم. جهت مشاهده آمار معاملات و تحلیل کالاها و عرضه کنندگان در بورس کالا و انرژی می‌توان با عضو شدن در کانال‌های تلگرامی پتروشیمی و صنعتی و انرژی کارگزاری آگاه، نگاهی دقیق‌تر به این مطالب داشت. شما روزانه می‌توانید تحلیل بازار کالا و انرژی را در این کانال‌های زیر دنبال کنید:

کانال پتروشیمی کارگزاری آگاه

@PetroPolymerAgah

کانال صنعتی کارگزاری آگاه

@AgahMetals

کانال بورس انرژی کارگزاری آگاه

@iranexagah

سخن آخر

بورس انرژی ایران در مسیر توسعه و رشد خود در ابتدای راه قرار دارد و تا رسیدن به یک بازار کارا و تأثیرگذار در منطقه فاصله زیادی است؛ اما باید به این نکته توجه کرد که به برخی اهداف خود مانند راه‌اندازی بازار رینگ بین‌الملل مانند میعانات گازی و نفت خام در بورس انرژی تا حدودی رسیده و سعی در تکمیل این مسیر دارد. یکی دیگر از مواردی که بورس انرژی به‌خوبی طراحی و انجام داده است، توسعه و تعمیق بازار مصرف کنندگان بزرگ برق بالای ۵ مگاواتی در بورس انرژی ایران است. همین‌طور راه‌اندازی نخستین صندوق پروژه حوزه انرژی و راه‌اندازی بازار گواهی ظرفیت برق، موجب تسهیل تأمین مالی فعالان حوزه انرژی از طریق انتشار قرارداد سلف موازی استاندارد بوده که تا حدودی در این مسیر موفق عمل کرده است. اهداف بعدی این بورس راه‌اندازی بازار قراردادهای آتی نفت خام و راه‌اندازی بازار گواهی سپرده کالایی درزمینهٔ متانول و فرآورده‌های نفتی و همچنین راه‌اندازی صندوق کالایی در این بورس خواهد بود.

 

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

30 پاسخ به “شناخت بورس انرژی و تاثیر آن بر سایر بورس ها”

 1. محمد رضا جلالی گفت:

  بورس انرژی همواره یکی از بورسهای جذاب و مناسب سرمایه گذاری می باشد لکن بدلیل افت قیمت نفت متاسفانه به جایگاه واقعی خود برنگشته و با این حجم نقدینگی قطعا در اینده نزدیک حرفهای بسیاری خواهد داشت

  ۱
 2. حسین گفت:

  با نگاهی به معاملات بورس انرژی به‌خوبی می‌توان افزایش حجم معاملات پالایشگاه‌ها و میزان افزایش درآمد آن‌ها را مشاهده کرد. برای تحلیل سهام شرکت‌های پالایشی با زیر نظر گرفتن معاملات بورس انرژی و توسعه این بازار می‌توان بازار سهام پالایشی‌ها را پیش‌بینی کرد

  ۰
 3. هادی گفت:

  بنظر من در ۶ ماهه دوم و بخاطر نوسانات شدید قیمت نفت، بیشتر توجهات ب سمت غذایی و دارویی خواهد بود.

  ۰
 4. حسین گفت:

  عالی و مفید بود . ممنون

  ۱
 5. محمدحسن مولایی گفت:

  درصورت اموزش صحیح بهترین بازدهی را دارد

  ۰
 6. علی گفت:

  عالی و کامل و بهتر واقعا روشن فکری بورس جای خوبیه

  ۰
 7. Mohsen گفت:

  خیلی ممنون بابت ارائه خدمات و اموزش‌ها

  ۰
 8. بهاره محجوب گفت:

  عوامل تاثیر گزار بر پالایشگاه ها نرخ ارز و قیمت نفت خام .
  قیمت جهانی نفت خام و نیز نرخ ارز مستقیماً بر سودآوری اثر داره
  کاش من شپنام رو نمیفروختم

  ۰
 9. Yoounes گفت:

  سلام درمورد افزایش وجه نقد باشگاه جهت خرید اعتبارات مطلب بگذارید
  اگر وجه نقد من کم باشد چطور میتونم اعتبار خریداری کنم ؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   با وجه نقد موجود در حساب بآشگاه خود میتوانید بسته اعتباری خریداری کنید

   به دلیل قوانین مربوط به پولشویی، امکان واریز وجه به حساب بآشگاه، وجود ندارد.
   سه روش اصلی برای ساخت ریال بآشگاه در اختیار شما قرار دارد:
   ۱- انجام معاملات و دریافت تخفیف کارمزد.
   ۲- شرکت در مسابقات و دریافت هدایای نقدی آن.
   ۳-فعال شدن زیر مجموعه شما و دریافت هدیه نقدی
   شرایط لازم برای دریافت اعتبار از بآشگاه کارگزاری آگاه:
   نیاز است که شما در کارگزاری آگاه قرارداد اعتباری به صورت حضوری را امضا کرده باشید.کارگزاری آگاه باید ناظر اوراق بهاداری باشد که به‌عنوان تضمین از طرف مشتری نزد کارگزار قرارداده‌شده‌است . امکان تغییر ناظر به کارگزاری دیگر برای آن دسته از اوراق بهاداری که به عنوان تضمین نزد کارگزاری آگاه است، وجود ندارد و اصطلاحا سهام نزد کارگزاری آگاه فریز می‌شود.مشتری ملزم است حداقل ارزش تضمینی معادل میزان اعتبار درخواستی، نزد کارگزاری آگاه داشته باشد. ارزش تضمین برابر است با ۴۵ درصد دارایی سهام.

   ۰
 10. تورج گفت:

  عالی بود یاد گرفتم

  ۰
 11. بهنام زینلی گفت:

  انرژی عالیه میترکونه تو اینده

  ۰
 12. hamid گفت:

  در صورتی که در این بازار سایر منابع انرزی نیز وارد شوند عملکرد خوبی میتوان انتظار داشت در حال حاضر جای منابع ابی خالی است

  ۰
 13. حامد گفت:

  سهام مربوط به شرکت‌های پالایشگاهی جزو نمادهای موردتوجه بازار سهام هستند و سود خوبی را همیشه نصیب سهامداران خود کرده‌اند

  ۰
 14. سوسن فدایی گفت:

  ازآنجایی‌که نفت و گاز به‌عنوان کالاهای استراتژیک شناخته می‌شوند، توجه به بازار آن و مصرف‌کنندگان داخلی، اهمیت ویژه‌ای دارد.ولی در وضعیت کنونی که افت قیمت این انرژی ها رو داریم نمیدونم در بورس سود آوری میان مدت دارند یا باید برای بلند مدت برنامه ریزی کنیم

  ۰
 15. خیلی عالیه ولی در بلند مدت

  ۰
 16. MohammadHosein_XxX گفت:

  خیلی خووب بود به نظرم بورس کالا و انرژی هنوز خیلی ناشناخته و گنگ برای خیلیاست.امیدوارم مطالب از این دست در بلاگ بیشتر شه و پرده از جزییات اون ها برداشته بشه.ممنون

  ۱
 17. کیانی گفت:

  باتشکر از اطلاعات جامعی که ارایه شد،سپاسگزارم.

  ۰
 18. سلام من شنبه احراز هویتم تایید شده چراتا حالا بصورت مهمان ماندم

  ۰
 19. مرتضی گفت:

  امروز سه شنبه مورخ ۹۹/۰۲/۰۹، کالاهای اکستراکت نفت سپاهان، آيزوريسايكل، حلال ۴۰۰، حلال ۴۰۲، حلال ۴۰۶، حلال ۴۱۰ و حلال ۵۰۲ پالايش نفت اصفهان، آيزوريسايكل پالايش نفت تبريز و آيزوفيد پالايش نفت شيراز در رینگ داخلی و بنزین اکتان ۸۷ و نفت گاز(گازوئیل) شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران و هیدروکربن سنگین پتروشیمی بوعلی سینا در رینگ بین الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران مورد معامله قرار گرفتند. طی معاملات امروز قریب به ۳۵,۶۷۳ تن انواع فرآورده هیدروکربوری به ارزش بیش از ۱.۲۶۵ میلیارد و ۹ میلیون ریال در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران مورد دادوستد قرار گرفت.

  ۱
 20. فاطمه عسجدیان گفت:

  چیزای زیادی یادگرفتیم از این متون واقعا مرسی عالیه

  ۰
 21. الیاس نوروزی گفت:

  بورس ایران عالی حمایت بالا

  ۰
 22. بهرام گفت:

  با توجه به قیمت پایین نفت الان بهترین موقع برای سرمایه گذاری بلند مدت در بورس انرژیه

  ۱
 23. Aref_M گفت:

  سلام
  بورس انرژی بازاری پرسود و آینده دار است.

  ۰
 24. عباس عظیم زاده گفت:

  مطالبی بسطار مفید و جذاب و کاربردی بود و خیلی اموزنده باز هم تشکر می کنم از شما .در ضمن برنامه اگاه و باشگاه نیز فوق‌العاده است

  ۰
 25. حمید صالحیان فر گفت:

  به نظرم مطالعه چنین مطالبی میتواند تصمیم گیری در جهت سرمایه گذاری در بازارهای مالی را برای افراد روشن نماید

  ۰
 26. سروش گفت:

  آگاه یکی از بهترین و برترین کارگزاری موجود در ایران است

  ۰
 27. MALAKOOT گفت:

  بورس انرژی بسیار آینده دار است و می‌توان کمک شایانی به اقتصاد کشور کند.

  ۰
 28. علی رضا گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون
  لطفا بیشتر در مورد فیلتر مطالب بگذارید

  ۰
 29. sina7899 گفت:

  بورس اینگونه شرکتها در حال رشد است و فکر میکنم اینده خوبی در بورس ایران خواهد داشت

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: