شرکت اهرمی چیست و در تحلیل بنیادی به چه معنا است؟

 • ۸ مرداد ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۸۴ نظر
 • ۱۰۴۵ مشاهده
شرکت اهرمی

تحلیل بنیادی یکی از روش‌هایی است که در آن به تجزیه تحلیل صورت‌های مالی شرکت‌ها پرداخته می‌شود. این بررسی می‌تواند شامل وضعیت سود و زیان شرکت در گذشته، وضعیت حال، صورت‌وضعیت بدهی‌ها (مانند وام) و … باشد. یکی از اصطلاحاتی که در تحلیل بنیادی به گوش می‌خورد، اهرم و شرکت اهرمی است. در ادامه به بررسی بیشتر این مفاهیم و کاربرد آن‌ها خواهیم پرداخت.

منظور از شرکت اهرمی چیست؟

زمانی که صحبت از سرمایه‌گذاری به میان می‌آید، همه افراد (چه حقیقی و چه حقوقی) به دنبال روشی برای افزایش بازده خود هستند؛ در واقع اهرم مالی روشی است برای افزایش سرمایه اولیه با هدف رسیدن به بیشترین سود ممکن. این افزایش سرمایه می‌تواند از روش‌های مختلفی (مانند دریافت وام، جذب سرمایه‌گذار و ….) به انجام رسد. به میزان سرمایه‌ای که متعلق به خود (شخص و یا کمپانی) نباشد، بدهی می‌گویند. بعضی از شرکت‌ها برای تامین مالی خود از همین روش بهره برده و درصد بالایی از سرمایه آن‌ها از طریق بدهی تامین می‌شود که اصطلاحا به این شرکت‌ها، شرکت اهرمی می‌گویند.

انواع اهرم‌های مالی

• بسته اعتباری
• وام بانکی
• انتشار اوراق بهادار
• خرید دارایی ثابت
• استفاده از ابزارهای مشتقه

بسته اعتباری: استفاده از بسته اعتباری در اصل روشی است که مورد توجه سرمایه‌گذاران بورسی قرار می‌گیرد. گاهی افراد برای گسترش سرمایه‌گذاری خود نیاز به یک اهرم مالی دارند که در این حالت با کمک گرفتن از کارگزار خود اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند. بازپرداخت مبلغ، طبق شرایط تعیین‌شده صورت می‌گیرد. شاید این روش را بتوان نوعی وام در نظر گرفت؛ ولی از آن جایی که در این بخش صحبت از سرمایه‌گذار است (و نه شرکت سرمایه‌پذیر) و از طرفی شرایط دریافت اعتبار از کارگزار با وام‌های بانکی معمول متفاوت است، لذا از آن با عنوان اعتبار معاملاتی یاد می‌شود.

اعتبار معاملاتی در بورس چیست؟ چگونه اعتبار دریافت کنیم؟

وام بانکی: یکی از معمول‌ترین روش‌ها برای افزایش سرمایه شرکت‌ها وام بانکی است. این روش غالبا زمانی استفاده می‌شود که شرکتی قصد اجرای طرحی را دارد که طبق پیش‌بینی‌ها سوددهی قابل توجهی در بر خواهد داشت. در این شرایط شرکت‌ها با ارائه طرح توجیهی و تهیه ضمانت لازم و … وام مورد نظر را دریافت می‌کنند و به عبارتی مقروض بانک مربوطه خواهند شد.

انتشار اوراق بهادار: انتشار انواع این اوراق، خود دارای شرایط مختلف است. گاهی شرکت طبق دارایی کنونی خود اقدام به فروش سهام می‌کند. سازمان‌های بزرگ (مانند شهرداری) نیز با هدف اجرای یک طرح و با تایید دولت اقدام به انتشار اوراق مشارکت می‌کنند، البته شرایط دریافت سود اوراق مشارکت بیشتر شبیه وام است، ولی اوراق در قالب سهام متفاوت است و سهامداران در سود و زیان شرکت سهیم هستند.

دقت کنید که شرکت اهرمی می‌تواند از هر دو روش وام بانکی و اوراق بهادار استفاده کند، ولی معیار این انتخاب چیست؟

در صورتی که شرکت سهام بیشتری را عرضه کند، می‌تواند وجه به دست آمده از طریق فروش سهام را به عنوان اهرم قرار دهد و به گسترش پروژه‌ها بپردازد. پس از رسیدن به سوددهی، ناچار به تقسیم بخش زیادی از این سود بین سهامداران قبلی و جدید خواهد بود.
طبق این دیدگاه استفاده از وام بانکی به نفع شرکت قلمداد می‌شود؛ چرا که با رسیدن به سوددهی، بخش کمتری از آن را بین سرمایه گذاران توزیع خواهد کرد. ولی از طرفی در صورتی که طرح مذکور به سوددهی پیش‌بینی‌شده نرسد، شرکت علاوه بر بازپرداخت اصل وام دریافتی، ناچار به پرداخت سود و کارمزد آن نیز خواهد بود. بنابراین با حجم زیادی از قرض روبرو می‌شود و ممکن است مجبور به استفاده از وجه سرمایه‌گذاران سهام برای پرداخت این قرض شود. در نهایت افراد (سرمایه‌گذاران) دچار زیان خواهند شد.

خرید دارایی ثابت: دارایی تمامی شرکت‌ها شامل تقسیم‌بندی‌های مختلفی (از جمله دارایی ثابت، مشهود، غیر مشهود و…) می‌شود. یکی از این تقسیم‌بندی‌ها تحت عنوان دارایی ثابت شناخته می‌شود. به عبارتی به تجهیزات محسوس و قابل لمس که با مصرف یک ساله، عمر آن‌ها به اتمام نرسیده و مستقیما به وجه نقد تبدیل نخواهند شد، دارایی ثابت می‌گویند. گاهی شرکتی با افزایش ملک و یا تجهیزات خود اقدام به گسترش فعالیت و افزایش تولید می‌کند و در این شرایط، خرید دارایی ثابت به عنوان اهرم مالی تلقی می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم «انواع دارایی شرکت‌ها»، مقاله بررسی صورت های مالی شرکت های بورسی: ترازنامه می‌تواند مفید واقع شود.

استفاده از ابزارهای مشتقه: استفاده از ابزارهای مشتقه نیز نوع دیگری از اهرم مالی است. همان طور که می‌دانید ابزارهای مشتقه در واقع اوراقی هستند که بر پایه یک کالای فیزیکی ارائه شده و سود و زیان آن نیز با تغییر قیمت کالا در بازه زمانی تعیین‌شده، اتفاق می‌افتد. دو گونه از این ابزارها که در بازار بورس کاربرد دارند، معاملات آتی و اختیار معامله هستند.

در معاملات آتی، قراردادی برای خرید یا فروش یک کالای مشخص در آینده، با قیمتی که هم اکنون تعیین شده است، عقد می‌شود. در اختیار معامله نیز قرارداد ذکرشده عقد خواهد شد، با این تفاوت که اختیاری برای خریدار و یا فروشنده برای انجام دادن و یا صرف نظر از معامله در نظر گرفته می‌شود. اگرچه ریسک این روش نسبت به موارد قبل بالاتر است، ولی بسیاری از شرکت های پوشش ریسک، از ابزارهای مشتقه برای اهرم مالی بهره می‌برند.

در مقاله مقایسه بازار آتی و بازار اختیار معامله به صورت کامل به بررسی این دو بازار پرداخته شده است.

اهرم مالی در تحلیل بنیادی

اهرم مالی در تحلیل بنیادیتحلیل بنیادی روشی برای ارزیابی شرکت‌ها با هدف مشخص شدن ارزش ذاتی سهام آن‌ها است. به عنوان مثال گاهی سهام شرکتی بالاتر از ارزش واقعی آن قیمت‌گذاری می‌شود و در نتیجه با مشخص‌شده قیمت واقعی، سهامداران متضرر خواهند شد. برعکس این حالت نیز رخ ‌داده و گاهی سهام شرکت پایین‌تر از ارزش واقعی قیمت‌گذاری شده و در نهایت با مشخص شدن ارزش واقعی سهم، سرمایه‌گذاران سود قابل توجهی را کسب خواهند کرد.

بنابراین در روش تحلیل بنیادی، کارشناس حوزه بورس با بررسی وضعیت شرکت‌ها، امکان سوددهی سرمایه‌گذاری در آن‌ها را تخمین می‌زنند. بدیهی است این بررسی، پارامترهای مختلفی را شامل می‌شود که یکی از آن‌ها تجزیه و تحلیل نسبت‌های مالی است. در بخشی از این تحلیل میزان بدهی‌های ناشی از وام‌های دریافتی شرکت، نسبت دارایی ثابت به ارزش ویژه و … اندازه‌گیری می‌شود که به آن نسبت اهرمی می‌گویند.

در مقاله تحلیل بنیادی سهام در بورس چگونه است؟ به صورت کامل به توضیح و بررسی نسبت‌های مالی و نحوه اندازه‌گیری آن‌ها پرداخته شده است.

نتیجه‌گیری

زمانی که از اهرم مالی سخن می‌گوییم، عموما دریافت سرمایه، اجرای طرح و رسیدن به سوددهی بیشتر در ذهن افراد نقش می‌بندد. روالی که در این بین طی می‌شود به سادگی گفتار آن نبوده و می‌تواند شامل ریسک‌های بسیاری شود. انتخاب بهترین اهرم مالی نسبت به وضعیت کنونی شرکت و طرح مورد نظر، بازه زمانی پیش‌بینی‌شده برای رسیدن به بازده، تاثیر این اهرم بر ترازنامه و در نتیجه سهام شرکت، از معیارهایی است که برای انتخاب اهرم مورد توجه قرار می‌گیرد.

در نظر داشته باشید که یک اهرم مالی در کنار کمک شایانی که به گسترش سرمایه‌گذاری و یا تولیدات شرکتتان خواهد کرد، از طرفی بدهی‌هایی را برایتان به بار می‌آورد و شرکت اهرمی ممکن است در بازپرداخت بدهی‌های خود دچار مشکل شود. بنابراین داشتن دیدگاه بلندمدت در استفاده از این نوع خدمات ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. منابع اطلاعاتی در تحلیل بنیادی

 

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

84 پاسخ به “شرکت اهرمی چیست و در تحلیل بنیادی به چه معنا است؟”

 1. وحید گفت:

  استفاده از تحلیل بنیادی برای بلند مدت و شرکت در حال سود بسیار مناسب برای ورود بوده و اطمینان حاصل ایجاد میشود.

  ۲۴
 2. ارش زارع گفت:

  با توجه به کاهش سود کارمزد ها برای جبران خسارات قبلی کارگزاری آگاه پیشنهاد می گردد تخفیف هایی که در سطوح و قله های قبلی موجود بود به حالت قبل برگردد و حداقل این تخفیف ها دگیر کم نشود . مثلا قبلا در سطح بینالود میزان تخفیف ۱۲% بود که الان به ۹% رسده است.

  ۲۵
 3. محمد صادق گفت:

  متاسفانه بازار به شدت در این ایام هیجانی شده و هیچ تحلیل تکنیکال یا بنیادی در آن کارایی نداره

  شاید بعد از بازگشت ارامش به بازار این تحلیل ها نقش خودشون رو دوباره پیدا کنند.

  ۳۱
 4. حسین گفت:

  ساختار سرمایه از اهمیت بالایی برای اعتباردهندگان (مثلاً بانک‌ها) برخوردارند چراکه این نسبت‌ها توانایی شرکت در تعهد به دیون خود (مثلاً پرداخت اقساط وام) را نشان می‌دهد. از طرف دیگر این نسبت‌ها برای سهامداران بنگاه نیز حائز اهمیت است. بالا بودن بیش از حد نسبت های مالی اهرمی ریسک و هزینه مالی زیادی به بنگاه تحمیل می‌کند؛ از یک‌سو افزایش هزینه‌های مالی باعث کاهش قابل‌توجه سود خالص می‌گردد و از سوی دیگر ممکن است بنگاه نتواند به تعهدات مالی خود عمل نماید و این امر منجر به ورشکستگی بنگاه گردد.

  ۱۷
 5. عباسعلی نوروزی گفت:

  دراین وضعیت کنونی بازاربهترین راهکاربرای جلوگیری ازضرروزیان بالابردن دانش بورسی میباشد
  من جمله استفاده دقیق ومناسب ازابزارهای موجودمانندتحلیل های بنیادی که یک بینش مناسبی نسبت خریدسهم موردنظردراختیارشخص خریدارقرارمی دهد

  ۱۴
 6. حافظ گفت:

  زمانی که صحبت از سرمایه‌گذاری به میان می‌آید، همه افراد (چه حقیقی و چه حقوقی) به دنبال روشی برای افزایش بازده خود هستند؛ در واقع اهرم مالی روشی است برای افزایش سرمایه اولیه با هدف رسیدن به بیشترین سود ممکن. این افزایش سرمایه می‌تواند از روش‌های مختلفی (مانند دریافت وام، جذب سرمایه‌گذار و ….) به انجام رسد. به میزان سرمایه‌ای که متعلق به خود (شخص و یا کمپانی) نباشد، بدهی می‌گویند. بعضی از شرکت‌ها برای تامین مالی خود از همین روش بهره برده و درصد بالایی از سرمایه آن‌ها از طریق بدهی تامین می‌شود که اصطلاحا به این شرکت‌ها، شرکت اهرمی می‌گویند.

  ۴
 7. سهراب گفت:

  تا زمانی که بازار بورس اسقلال پیدا نکند تحلیل بی فایده است

  ۱۰
 8. محمدمهدی گفت:

  توی این بازار هم میشه با نوسان گیری سود کرد هم با سرمایه گذاری بلند مدت اما اگه یکمی به سهمایی که قبلا داشتید یه نیگایی بکنید می بینید ازون قیمتایی که فروخته بودید چقدر بالا رفته همین شستا موقع عرضه اولیه ۸۰۰تومن بود الان مرز ۵۰۰۰تومن هم رد کرده یعنی بالا ۴۰۰ درصد سود توی دوماه دیگه خودتون حساب کنید

  ۳
 9. HD4039 گفت:

  سلام. با وجود کاهش کارمزد کارگزاری و به تبع آن کاهش تخفیف ها عملا سالها طول میکشه تا مانده حساب باشگاه به حدی برسه تا بتوان با آن بسته ی اعتباری خرید اگر کارگزاری تخفیف های سطوح محختلف تا دماوند را بیشتر کند یا به برخی آیتم ها هدیه نقدی بدهد می توان این خلا را کاهش داد .

  ۱۱
 10. k1noroozi گفت:

  هر چیزی در مورد بورس بیشتر مطالعه بکنیم مطمعن باشید بیشتر صود میبریم و کمتر ضرر میکنیم

  ۸
 11. مریم گفت:

  استفاده از تحلیل بنیادی برای بلند مدت و شرکت در حال سودمناسب برای ورود بوده واطمینان ایجاد میشود

  ۱
 12. مریم گفت:

  اگربازار بورس پیشرفت پیدا نکند تحلیل فایده ای ندارد و بازار بورس نیاز به اطلاعات ودانش بسیاری دارد تا به مشکل و ضرر و زیان بر نخوریم

  ۲
 13. امین گفت:

  استفاده از اهرم های مالی برای برخی از شرکتها، نه تنها به سود دهی شرکت کمک نمی کند بلکه ممکن است زیان شرکت را چند برابر کند...

  انتخاب اهرم مالی مناسب برای هر شرکتی بسته به فعالیت همان شرکت و طی کار کارشناسی دقیق میتوان برای شرکت سودآور باشد.

  ۰
 14. فاطمه گفت:

  همه ی ما می دانیم در وضع کنونی بازار بورس تا زمانی که صعودی و نزولی بودن بعضی سهما دستکاری می شوند متاسفانه تحلیل چه بنیادی چه تکنیکال جواب نمی دهد به امید روزی که بورس مسیر اصلی خودش را پیدا کند

  ۱
 15. امیر حسن زاده گفت:

  با سلام
  به نظر بنده ارائه بسته اعتباری از طریق کارگزاری آگاه میتونه تنوع بیشتری داشته باشه و حتی با مبالغ کمتر انجام بشه. و اینکه در خود تابلو میشه گزینه ایی گذاشته بشه که سرمایه گذار با یک کلیک از تسهیلاتش خیلی سریع استفاده کنه .
  ممنون

  ۰
 16. حمزه اکرادی گفت:

  به نظر من اصلا کلا بازار هیجانی یا همه تو صف خرید هستند یا تو صف فروش
  هیچ تحلیلی برای خرید و فروش انجام نمی دهند

  ۰
 17. سلطان گفت:

  بورس در امد خوبی داره درصورتی که بلد باشی باش کار کنی و نیاز به مطالعه داره

  ۱
 18. نازنین گفت:

  تا وقتی که بازار بورس اسقلال خودشو پیدا نکنه نمیشه درست تحلیل کرد

  ۲
 19. مرتضی گفت:

  تکنیکال یعنی پیدا کردن بهترین نقطه جهت ورود به یک سهم
  فاندمنتال یعنی انتخاب بهترین شرکتها از نظر سوددهی و همچنین وضعیت مالی خوب

  ۰
 20. علی گفت:

  به وسیله ی تحلیل بنیادی عملکرد تجاری شرکت و همچنین مدیریت و تصمیمات اتخاذ شده مدیریت را می توان دریافت و حتی پیش بینی کرد که از این طریق می توان به سود قابل توجهی دست پیدا کرد.

  ۱
 21. مسعود گفت:

  یادگیری این تحلیل جهت سرمایه گذاری بلند مدت واجب و لازم هست و البته که اتفاقاتی نظیر همین کرونا میتونه تاثیرات زیادی بزاره و باید در تحلیل جداگانه در نظر گرفته بشه . البته فضای فعلی بازار ایران اجازه تحلیل درستی نمیده نمونه اش نمادهایی مثل چکاپا و ددام و ....

  ۰
 22. مجتبی گفت:

  به نظرم باید اطلاعات بیشتر و درستی از بورس و سهام ها داشته باشیم تا موفق شویم

  ۱
 23. مجتبی گفت:

  به نظر من باید هر چقدر می‌توانیم اطلاعات بیشتر و درستی از بورس و سهام ها داشته باشیم تا سود بیشتری ببریم

  ۵
 24. محمد محمدی گفت:

  تخفیف ها رو بیشتر کنید و نوبت در صف کارگزاری نیز مشخص باشه

  ۱
 25. Yaser گفت:

  قبلا خیلی جذاب بود ولی الان هم امتیاز بدست اوردن خیلی سخت شده، هم درصد اعتبار ریالی که کارگزاری هدیه میده برای وام خیلی کم شده.
  خلاقیت بیشتری لازمه برای اینکه آگاه جذابیت قبلیشو از دست نده

  ۰
 26. آرمیا گفت:

  تحلیل بنیادی و تکنیکالی در بازار کنونی جایگاه خود را از دست داده اند.کلا تازه وارده ها بیشتر سود کرده اند.

  ۰
 27. آرمیا گفت:

  تحلیل بنیادی و تکنیکالی در بازار کنونی جایگاه خود را از دست داده اند.

  ۰
 28. مرتضی گفت:

  دقیقا تحلیل بنیادی در دراز مدت نشان دهنده تاثیر آن است

  ۰
 29. علی گفت:

  برای بلند مدت خوبه اما الان که بازار هیجانی شده جواب نمیده

  ۱
 30. ولید عوادی گفت:

  تحلیل خوبی بود ولی متاسفانه این روزها به بنیاد شرکت ها کمتر توجه میشه و بیشتر مسیر و ورود پول به سهم رو مد نظر قرار میدن سهامدارا

  ۰
 31. دماوند گفت:

  هرچیزی که از نظر روانشناسی بر روی سهامدارای یک سهم تاثیر بذاره رو باید دونست در حد آشنایی و اینکه میتونه اثر منفی داشته باشه یا مثبت . خیلی وقتا همه چیز اوکی هست و از هم از نظر بنیادی و تکنیکال سهم رشد میکنه ولی یه خبر میتونه کلا همه چیزو نابود کنه.

  ۲
 32. s.rezaei گفت:

  استفاده از تحلیل بنیادی برای بلند مدت و شرکت در حال سود بسیار مناسب برای ورود بوده و اطمینان حاصل ایجاد میشود.

  ۰
 33. amir گفت:

  هیجانات اخیر بازار، ورود پول به بورس، افزایش تقاضا و تحلیل‌های بنیادی نشان میدهند قیمت خیلی از سهام ها در حال حاضر واقعی نیستند

  ۲
 34. علی رشیدی گفت:

  بازار به شدت هیجانی وهدف دار داره اصلاح میخوره و هیچ تحلیلی جواب منطقی به این هیجانات نمیده.

  ۰
 35. علی مهری گفت:

  بهترین راهکاربرای جلوگیری ازضرروزیان بالابردن دانش بورسی میباشد

  ۲
 36. Fox18 گفت:

  ضمن سلام تحلیل بنیادی یکی از ارکان شناخت بورس و انجام معاملات هست ولی متاسفانه چندی است که با هیجانات افراد تازه وارد نتایج عکس میباشدباید دید در اینده ایا علوم بورسی کار میکند یا باز هیجانات بازار.

  ۵
 37. علی گفت:

  سلام
  چند تا پیشنهاد دارم که جایی برای بیانش پیدا نکردم توی باشگاه آگاه، اینجا مینویسم،
  ۱- همون‌طور که گفتم اولیش اینه که توی نرم افزارهای تریدر و موبایلی و باشگاه جایی رو برای دریافت نظرات و پیشنهادات نگذاشتین، یا شاید هم من ندیدم!!
  تا کسی مثل من نیاد اینجا مشکلش رو بگه!
  ۲_ در نرم افزارهای تریدر آگاه مقدار ارزش کل یک نماد در پرتفوی مشخص نیست و این خیلی منو کلافه می‌کنه! بازم شاید من بلد نیستم ولی این موضوع با توجه به اهمیتش نباید دسترسی بهش اینقدر سخت باشه.
  ۳_ ...

  ۱
 38. pedram44 گفت:

  تازمانی که با هیجان معامله بشه هیچ تحلیل فایده نداره.

  ۱
 39. رضا گفت:

  اهرم مالی روشی است برای افزایش سرمایه اولیه با هدف رسیدن به بیشترین سود ممکن. این افزایش سرمایه می‌تواند از روش‌های مختلفی (مانند دریافت وام، جذب سرمایه‌گذار و ….) به انجام رسد.

  ۰
 40. وحید حبیبی گفت:

  با سلام
  متاسفانه در این شرایط مواج ، هیجانی و هجوم افراد مبتدی در بازار تدوین استراتژی و تحلیل تکنیکال یا بنیادی سخت و با عدم کارایی روبرو است.

  ۲
 41. علی جوانشیونی گفت:

  برای خرید سهام بهتراست که سهام شرکت‌های بنیادی راخریداری کنیم

  ۲
 42. مراد گفت:

  با هجوم سهام داران سهام عدالت به بازار دیگه این روش ها کارایی زیادی ندارند

  ۱
 43. علی گفت:

  اگر هدف ما کوتاه مدت باشد باید با تکنیکال سهام را بسنجیم و اگر مطلوب بود اون رو خریداری کنیم

  ۳
 44. محمد گفت:

  این تحلیل برای بررسی سهام های بلند مدت مناسب تر است

  ۲
 45. جعفر گفت:

  سلام کلا سراغ سهم های با بنیاد عالی بروید و از تحریک و عجله خودداری نمایید

  ۲
 46. زهرا گفت:

  زمانی که صحبت از سرمایه‌گذاری به میان می‌آید، همه افراد (چه حقیقی و چه حقوقی) به دنبال روشی برای افزایش بازده خود هستند؛ در واقع اهرم مالی روشی است برای افزایش سرمایه اولیه با هدف رسیدن به بیشترین سود ممکن. این افزایش سرمایه می‌تواند از روش‌های مختلفی (مانند دریافت وام، جذب سرمایه‌گذار و ….) به انجام رسد. به میزان سرمایه‌ای که متعلق به خود (شخص و یا کمپانی) نباشد، بدهی می‌گویند. بعضی از شرکت‌ها برای تامین مالی خود از همین روش بهره برده و درصد بالایی از سرمایه آن‌ها از طریق بدهی تامین می‌شود که اصطلاحا به این شرکت‌ها، شرکت اهرمی می‌گویند.

  ۱
 47. پیام باقری گفت:

  باسلام به دوستان
  زمانیکه صحبت از سرمایه گذاری به میان میاید همه افراد چه حقیقی و چه حقوقی بدنبال روشی برای افزایش بازده خود هستند.درواقع اهرم مالی روشی است یرای افزایش سرمایه اولیه.باهدف رسیدن به بیشترین سود ممکن،این افزایش سرمایه میتواند از روشهای مختلفی مانند دریافت وام جذب سرمایه گذار و غیره یه انجام برسد.)
  و تحلیل بنیادی...
  روشی برای ارزیابی شرکتها باهدف مشخص شدن ارزش ذاتی سهام آنها است.ب عنوان مثال گاهی سهام شرکتی بالاتر از ارزش واقعی آن قیمت گذاری میشود ود نتیجهیا مشخص شده قیمت واقعی سهامدارن متضرر خواهند شد.برعکس این حالت نیز رخ داده و گاهی سهام شرکت پایین تر از ارزش واقعی قیمت گذاری شده و در نهایت با مشخص شدن ارزش واقعی سهم سرمایه گذاران سود قابل توجهی را کسب خواهند کرد.
  باتشکر

  ۱
 48. مصطفی گفت:

  تحلیل بلند مدت خوبه ولی کوتاه مدت نه بازار هیجانی شده

  ۰
 49. جعفری گفت:

  تحلیل بلند مدت خوبه ولی کوتاه مدت نه بازار هیجانی شده

  ۰
 50. محمد جواد کریمی گفت:

  میتونه دیگاه بلند مدت با محاسبه معاملات میان مدت بنیادی باشه

  ۰
 51. ssm گفت:

  در شرایط کنونی تحلیل تکنیکال معنی و مفهومی نداره

  ۰
 52. نوید گفت:

  عموما دریافت سرمایه، اجرای طرح و رسیدن به سوددهی بیشتر در ذهن افراد نقش می‌بندد. روالی که در این بین طی می‌شود به سادگی گفتار آن نبوده و می‌تواند شامل ریسک‌های بسیاری شود. انتخاب بهترین اهرم مالی نسبت به وضعیت کنونی شرکت و طرح مورد نظر، بازه زمانی پیش‌بینی‌شده برای رسیدن به بازده، تاثیر این اهرم بر ترازنامه و در نتیجه سهام شرکت، از معیارهایی است که برای انتخاب اهرم مورد توجه قرار می‌گیرد.

  ۱
 53. محمد گفت:

  استفاده از تحلیل بنیادی برای بلند مدت و شرکت در حال سود بسیار مناسب برای ورود بوده و اطمینان حاصل ایجاد میشو

  ۱
 54. عباس گفت:

  بنظر من برای کسی که بطور دایم وهمیشگی میخواهد در بازار بورس کار کند باید ۷۰درصد سبدش بلند مدت باشه و۳۰درصد آن کوتاه مدت و نوسانی باشه واگر بتونه ۳۰درصد رو در کوتاه مدت به ۱۰۰درصد برسونه اونموقع از۷۰درصد بلند مدت کمی روبه کوتاه مدت اضافه کنه.ودرکنار همه اینها اولویت اول باید تحلیل تکنیکال و بنیادی ومطالعه وآموزش هم داشته باشه.موفق و پرسود باشید.

  ۰
 55. سید گفت:

  متاسفانه بازار به شدت در این ایام هیجانی شده و هیچ تحلیل تکنیکال یا بنیادی در آن کارایی نداره

  شاید بعد از بازگشت ارامش به بازار این تحلیل ها نقش خودشون رو دوباره پیدا کنند.

  ۰
 56. بنیامین گفت:

  تحلیل بنیادی بسیار بهتر از تحلیل تکنیکال هست اما این دو کنار هم در بورس غوغا میکنند.

  ۰
 57. محمد محسن زاده گفت:

  بنظرم سهم رو برای بلند مدت نگهداری خیلی بهتره با چند تا منفی هیجانی نشی و سهم رو مفت بفروشی

  ۰
 58. مرجان گفت:

  در این مواقع که کد بورسی زیاد شده خیلی هیجان تاثیر در مثبت و منفی بودن سهم دارد،بنابراین یکی از بهترین راه ها خریدن سهم بنیادی هست.

  ۰
 59. معین گفت:

  استفاده از تحلیل بنیادی برای بلند مدت و شرکت در حال سود بسیار مناسب برای ورود بوده و اطمینان حاصل ایجاد میشود.

  ۰
 60. مرضیه شجاعی گفت:

  برای سهامداری و خرید باید سهام شرکت ها و نمادهای شاخص ساز را خریداری کرد. چون از بنیاد قوی و محکم برخوردارند.

  ۰
 61. پرهام گفت:

  استفاده ازاهرم های مالی درکشورماکه تورم حاکم هست صددرصد مفیدهست اگربجاهم استفاده شودقطعا سودآورخواهدبود.به عبارت دیگردرزمان ومکان مناسب سرمایه گذاری شود.

  ۰
 62. ابوالفضل اسکندری گفت:

  قاعدتا سهامی ک با تحلیل بنیادی خریده میشن شاید رشد شارپیش نشون ندن ولی بلند مدت صاحب سهم را ب سود خوبی خواهد رسوند

  ۰
 63. ayatnouri گفت:

  شرکت هرمی شرکتی است که تأسیس و فعالیت آن از طریق افزایش اعضاء صورت می‌گیرد و هر عضو جدید باید برای کسب منفعت، افراد دیگری را به‌عنوان زیرگروه خود جذب و معرفی کند؛ بدین صورت فعالیت شرکت از طریق توسعه‌ی زنجیره‌ایِ شبکه‌ی انسانی تداوم می‌یابد.

  ۰
 64. احسان گفت:

  برای خرید سهام بهتراست که سهام شرکت‌های بنیادی راخریداری کنیم

  ۰
 65. میلاد گفت:

  سلام این روز های پر تنش در بورس واقعا تحلیل های تکنیکال جایگاه خود را از دست داده اند. یکی از دلیل هاشم میتونه هجوم یکسری از افراد بی اطلاع از بازار بورس هست.
  سربلند و پیروز باشید

  ۰
 66. خسته نباشید میگم به همه ی رفقای آگاهی
  بنظر بنده برای کسی که بطور دایم وهمیشگی میخواهد در بازار بورس کار کند باید ۷۰درصد سبدش بلند مدت باشه و۳۰درصد آن کوتاه مدت و نوسانی باشه واگر بتونه ۳۰درصد رو در کوتاه مدت به ۱۰۰درصد برسونه اونموقع از۷۰درصد بلند مدت کمی روبه کوتاه مدت اضافه کنه.ودرکنار همه اینها اولویت اول باید تحلیل تکنیکال و بنیادی ومطالعه وآموزش هم داشته باشه.اینجوری زندگی زیباست:)

  ۱
 67. Zahra342 گفت:

  تحلیل بنیادی وتابلوخانی درصورتی که باهم آمیخته شوندشناسایی سهام های مستعد رشدآسانتر می شوند.
  باتشکر ازمطالب آموزنده

  ۱
 68. موسوی گفت:

  سلام به نظر من بهتر است در کنار تحلیل بنیادی هم از تحلیل تکنیکال استفاده کرد هم از تحلیل تابلو خوانی خیلی خوب جواب می دهد و میتوانیم با خیال راحت در بورس سرمایه گذاری کنیم چه به دید کوتاه مدت چه به دید میان مدت یا بلند مدت.

  ۰
 69. مهدی بشیر گفت:

  در حال حاضر یک تحلیل به تنهایی کافی نیست.باید سهم مورد نظر از نظر تکنیکال امن و از لحاظ بنیادی مثبت باشد یا حداقل منفی نباشد.شرکتهای زیان ده راه خودشون را جدا کردند و به کف قیمتی دارند نزدیک میشوند که از نظر تکنیکالی جذاب میشوند و درصورتی که شرکت از حالت زیان دهی خارج شود میتوان آینده ی خوبی برا سهم های مورد نظر متصور بود

  ۰
 70. بهزاد گفت:

  به نظرم دولت باید نسبت به عرضه اولیه با تعداد سهم بیشتری برای هر نفر اقدام کنه

  ۰
 71. saeed گفت:

  شرکتی که برای تامین مالی دارایی های خود بیشتر از بدهی استفاده کرده باشد اهرمی خوانده میشود .

  ۰
 72. زهره گفت:

  برای خرید سهام بهتراست که سهام شرکت‌های بنیادی راخریداری کنیم

  ۰

  ۰
  • مهدی گفت:

   البته تحلیل وتکنیک صحیح برای یک سهامدار واقعا واجب میباشد که بتواند ازچه شرکت کی وچه وقت فروش وخرید داشته باشد

   ۰
 73. قربانی گفت:

  در ابتدا تابلو خانی سپس تحلیل تکنیکال و بنیادی می‌تونه جهت شناسایی سهم ارزنده کمک کنه
  البته در روزهایی که هیجان در بازار حکم فرماست کمی این موارد نقش کمی دارن

  ۰
 74. محمد گفت:

  سلام.در حال حاضر بازار تا حدود زیادی هیجانی دنبال میشود و کاربرد تحلیل های بنیادی و تکنیکال کم رنگ شده

  ۱
 75. M گفت:

  خرید عرضه اولیه با این تعداد کم سهم فایده ای نداره

  ۱
 76. کورش حسینی گفت:

  تابلوخوانی و تحلیل بنیادی خیلی مهمه ولی به نظر من شانس هم اهمیت داره چون متاسفانه هیجانات در بازار ایران زیاد و تاثیرگذار هستند.من از تحلیل باشگاه تشکر میکنم. هرچند مستقیم پیشنهاد خرید و فروش هیچ سهمی داده نمیشه اما سیگنال لازم رو ما متوجه میشیم و همیشه توام با سود بوده است. با تشکر

  ۱

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: