شاخص بورس چیست؟

 • ۲۳ مرداد ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۷۵ نظر
 • ۱۷۱۳۰ مشاهده
شاخص بورس چیست؟

برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، مؤلفه‌های مختلفی مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد؛ مواردی مانند روند قیمت یا بازده سهام شرکت‌ها، سود شرکت در دوره‌های مختلف، روند بازدهی صنعت مربوطه و … . در این میان یکی از ابزارهای مهم در ارزیابی بازار، تحلیل شاخص‌های مختلف از جمله شاخص بورس است. در این مقاله به این سوال پاسخ می‌دهیم که شاخص بورس چیست و چه انواعی دارد.

منظور از شاخص بورس چیست؟

کلمه شاخص به معنای نماگر یا نشانگر و در حالت کلی عددی است که با استفاده از آن می‌توان تغییرات ایجاد‌شده در یک یا چند متغیر را طی یک بازه زمانی خاص مشاهده کرد. سهامداران نیازمند استفاده از شاخص‌ها (Index) هستند تا از این طریق بتوانند به اطلاعات عمومی قیمت یا بازدهی در میان تمام یا گروهی از شرکت‌های بورسی دست پیدا کنند.

معمولا یکی از معیارهای رکود یا رونق اقتصادی در بازار سرمایه از طریق شاخص‌ها مشخص می‌شود. به ‌بیان ‌دیگر، فعالان بازار سرمایه از این طریق می‌توانند وضعیت کلی بازار را بسنجند و حتی تغییرات احتمالی قیمت‌ها را در آینده دنبال کنند. این موضوع نیز بسیار حائز اهمیت است که سهامداران می‌توانند از طریق شاخص‌ها، به مقایسه تغییرات یک پدیده در دو زمان متفاوت احاطه پیدا کنند. به ‌صورت کلی شاخص ابزاری برای مقایسه تغییرات گروهی چند پدیده با یکدیگر است. در این میان با استفاده از شاخص قیمت می‌توان صنایع مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد.

انواع شاخص‌ بورس چیست؟

در بورس اوراق بهادار تهران، شاخص‌های مختلفی وجود دارد که سهامداران از آن‌ها برای سرمایه‌گذاری و خرید و فروش سهام استفاده می‌کنند. انواع شاخص‌ بورس عبارتند از:

شاخص کل قیمت

شاخص هم ‌وزن

شاخص بازده نقدی

شاخص قیمت و بازده نقدی

شاخص صنعت و شاخص مالی

شاخص سهام آزاد شناور

شاخص بازار اول و بازار دوم

شاخص ۵۰ شرکت برتر

شاخص ۳۰ شرکت بزرگ

هریک از موارد بالا با توجه به پارامتر مورد بررسی، به شاخص قیمت و شاخص بازدهی تقسیم می‌شوند و معنا و مفهومی را در بردارند که بر اساس متغییر‌های مورد نظر قابل تفکیک است. به ‌عنوان نمونه، شاخص کل تمامی شرکت‌های بورس را در برمی‌گیرد. شاخص صنعت، شرکت‌های تولیدی و شاخص مالی، شرکت‌های گروه خدمات مالی و سرمایه‌گذاری را شامل می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله «۸ شاخص مهم در بورس اوراق بهادار تهران» را به شما توصیه می‌کنیم.انواع شاخص بورس

شاخص کل قیمت (TEPIX)

شاخص کل قیمت در بورس اوراق بهادار که به اختصار آن را شاخص کل می‌گویند، نشان‌دهنده تغییرات سطح عمومی قیمت‌ها در کل بازار است و میانگین افزایش یا کاهش قیمت سهام در بازار را بیان می‌کند. شاخص کل، میزان سود نقدی پرداختی به سهامداران را نشان نمی‌دهد. به ‌عنوان مثال وقتی گفته می‌شود شاخص کل ۳۰ درصد رشد کرده است، یعنی میانگین قیمت سهام شرکت‌های بورسی به میزان ۳۰ درصد نسبت به سال پایه، افزایش پیدا کرده است. در نظر داشته باشید که شاخص کل به صورت لحظه‌ای در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس به نشانی  www.tsetmc.com قابل بررسی و مشاهده است.

شاخص هم وزن

در ذهن اهالی بازار سرمایه همواره این سوال وجود دارد که آیا شاخص کل معیار خوبی برای وضعیت کلی بازار است یا خیر؟ شاخص هم وزن از تاریخ ۵ اسفند ۹۳ توسط سایت مدیریت فناوری بورس در دسترس کاربران قرار گرفته است. این شاخص پس از درخواست فعالان بازار سرمایه مبنی بر واقعی نبودن شاخص کل طراحی و محاسبه شد. در این شاخص تمامی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس با وزنی برابر، در محاسبه شاخص کل سهیم هستند. در واقع ۵ درصد نوسان مثبت شرکتی کوچک، به اندازه ۵ درصد نوسان مثبت بزرگترین شرکت بورس در این شاخص تاثیرگذار است.

شائبه‌ای که همواره از دستوری شدن بازار و بهره‌برداری‌های خاص شاخص کل وجود دارد این است که معاملات هماهنگ شده بلوکی، در سهام‌های بزرگ که بیشترین تاثیر را در شاخص کل دارد، باعث می‌شوند تا کلیت بازار به ‌صورت تصنعی مثبت گزارش شود. به طوری که در شاخص هم وزن این امکان وجود ندارد.

شاخص بازده نقدی (TEDIX)

تغییرات شاخص بازده نقدی، میانگین بازدهی ناشی از پرداخت سود نقدی شرکت‌های بورسی به سهامداران را نشان می‌دهد. لذا وقتی شاخص سود نقدی رو به کاهش است، شرکت‌ها به‌ طور میانگین سود نقدی کمتری را در مجامع عادی سالیانه بین سهامداران‌شان تقسیم می‌کنند.

شاخص قیمت و بازده نقدی  (TEDPIX)

شاخص قیمت و بازده نقدی همان شاخصی است که همیشه در اخبار و رسانه‌ها از آن به ‌عنوان شاخص کل بورس تهران صحبت می‌شود. شاخص کل در بین فعالان بازار و سرمایه‌گذاران یکی از پرکاربردترین شاخص‌ بورس است. این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت و سود سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس است.

شاخص صنعت و شاخص مالی

به‌ صورت کلی تمامی شرکت‌های بورسی را می‌توان به دو بخش صنعتی و مالی تقسیم کرد. در بخش صنعتی شرکت‌های تولیدی و صنعتی نظیر مخابرات، خودروسازی، سیمان، پتروشیمی و… قرار دارند. در بخش مالی نیز بانک‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، بیمه و… حضور دارند. در این میان شاخص صنعت نشان‌دهنده میانگین تغییرات قیمت سهام شرکت‌های فعال در بخش صنعت و شاخص مالی نیز میانگین تغییرات قیمت سهام شرکت‌های فعال در بخش مالی است. همچنین می‌توان برای هر یک از بخش‌های صنعت و مالی، شاخص‌های جداگانه‌ای در نظر گرفت. به ‌عنوان نمونه شاخص صنعت خودروسازی متوسط تغییرات قیمت شرکت‌های فعال در صنعت خودروسازی را نشان می‌دهد.معرفی انواع شاخص بورس

 شاخص سهام آزاد شناور  (TEFIX)

در مجموع سهام شرکت‌های بورسی توسط سهامداران حقیقی و حقوقی خریداری می‌شوند. معمولا سهامداران حقوقی مالکان پرنفوذی در شرکت‌های بورسی به شمار می‌آیند و در صورت خریداری سهام شرکت‌های بورسی، درصد بالایی از سهام شرکت را تصاحب می‌کنند. با توجه به این موضوع، به میزان سهامی که معمولاً در شرکت‌های بورسی در اختیار سهامداران حقیقی قرار دارد و مرتباً در بازار خرید و فروش می‌شود، سهام شناور آزاد گفته می‌شود.

شاخص بازار اول و بازار دوم

در بورس اوراق بهادار تهران شرکت‌های بورسی بر اساس مؤلفه‌هایی نظیر میزان سرمایه، تعداد سهامداران، وضعیت سودآوری، تعداد سهامی که توسط سهامداران حقیقی در بازار خرید و فروش می‌شوند و… دسته‌بندی‌ شده‌اند. بر اساس این تقسیم‌بندی، شرکتی که شرایط بهتری داشته باشد در بازار اول و دیگر شرکت‌های بورسی در بازار دوم دسته‌بندی می‌شوند. در این میان شرکت‌هایی که در بازار اول حضور دارند نیز به دو دسته تابلو اصلی و فرعی تقسیم می‌شوند. برای هر یک از این دسته‌بندی‌ها یک شاخص بورس وجود دارد که میانگین تغییرات قیمت سهام شرکت‌هایی را نشان می‌دهد که در این گروه‌ها حضور دارند.

شاخص ۳۰ شرکت بزرگ

شاخص ۳۰ شرکت بزرگ نیز میانگین تغییرات قیمت سهام ۳۰ شرکت بزرگ بورس را نشان می‌دهد. معیار انتخاب این ۳۰ شرکت نیز بر اساس اندازه شرکت است. اندازه شرکت‌ها نیز با توجه به ارزش روز بازار سهم تعیین می‌شود. ارزش روز بازار سهام نیز از حاصل‌ضرب قیمت سهم در تعداد سهام منتشرشده شرکت به دست می‌آید. شاخص ۳۰ شرکت بزرگ، تغییرات قیمت سهام را نشان می‌دهد. اگر چه این شرکت‌های بورسی کمتر از ده درصد تعداد شرکت‌های بورسی را تشکیل می‌دهند، اما بیش از ۷۰ درصد ارزش بورس تهران را به خود اختصاص داده‌اند و تغییرات قیمت آن‌ها می‌تواند اثر بزرگی بر شاخص کل بورس داشته باشد. این شاخص هر سه ماه یک‌ بار به‌ روزرسانی می‌شود. از جمله این سهام می‌توان به فولاد، فارس، فملی، اخابر و کگل اشاره کرد.

شاخص ۵۰ شرکت برتر

معمولا هر سه ماه یک‌ بار، ۵۰ شرکت برتر در بورس اوراق بهادار معرفی می‌شوند. سهام این شرکت‌ها نسبت به سایر شرکت‌های موجود در بورس اوراق بهادار، قابلیت نقدشوندگی بیشتری دارد. شاخص ۵۰ شرکت برتر، میانگین قیمت سهام این ۵۰ شرکت برتر را نشان می‌دهد. این شرکت‌ها در طول روز، به تعداد قابل ‌توجهی خرید و فروش می‌شوند و سهامداران به ‌راحتی می‌توانند سهام این شرکت‌های بورسی را خرید و فروش کنند.

سخن آخر

در این بخش از سلسله مقالات آموزش بورس اطلاعات جامع و کاملی راجع به شاخص بورس و انواع آن در بازار، در اختیار شما قرار گرفت. اشخاص برای سرمایه‌گذاری در هر بازار باید ابتدا وضعیت آن بازار را مورد ارزیابی قرار دهند. شاخص‌ها یکی از ابزارهایی هستند که وضعیت بازار سرمایه را طی دوره‌های قبل و جاری نشان می‌دهند. این نکته را در نظر داشته باشید که افزایش شاخص کل، به معنی سودآوری تمام شرکت‌های بورسی نیست و همین‌طور بالعکس. شما علاوه بر در نظر گرفتن عملکرد شاخص بورس، باید مؤلفه‌های گوناگون دیگر را نیز به‌ منظور سرمایه‌گذاری یا خرید و فروش سهام در نظر داشته باشید.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

75 پاسخ به “شاخص بورس چیست؟”

 1. AX6518 گفت:

  واقعا مفید بود . دستتون درد نکنه

  ۵
 2. حامد گفت:

  اگر امکان هست راجع به مطالب تکنیکال هم مطلب بزارید خیلی خوب بود

  ۴
 3. AD1693 گفت:

  بسیار عالی اطلاعات خوبی داد ممنون

  ۳
 4. AX6350 گفت:

  سلام
  ممنونم از اوضیحات شما عالی بود.

  ۷
 5. AX6350 گفت:

  چگونه می توان وارد بورس کالا شد؟
  ممنونم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای معامله در بورس کالا باید کد معاملاتی مربوط به بورس کالا را دریافت نمایید که با اوراق و سهام متفاوت است.

   ۰
 6. AW2193 گفت:

  خيلي خوب بود. داراي اطلاعات مفيد و كاربردي

  ۲
 7. AO6558 گفت:

  سلام
  ببخشید من چندمرتبه پرسیدم ولی جواب ندادین اصلا.
  من چطوری میتونم سود مجمع ها رو دریافت کنم؟

  ۲
 8. Agah گفت:

  سلام دوست عزیز
  افزایش شاخص کل، به معنی سودآوری تمام شرکت‌های بورسی نیست و همین‌طور بالعکس. شما علاوه بر در نظر گرفتن عملکرد شاخص بازار، باید مؤلفه‌های گوناگون دیگر را نیز به‌منظور سرمایه‌گذاری یا خریدوفروش سهام در نظر داشته باشید.

  ۲
 9. BB9153 گفت:

  لطفا درموردبسته های تحلیلی,وvipحقوقی وحقیقی که درسایت موجوده واینکه چه اطلاعاتی دراختیارماقرارمیدهندهرکدام از بسته ها.توضیحاتی ارائه دهیدتابتونیم بسته دلخواه روانتخاب وخریداری کنیم.باتشکر

  ۰
 10. Ax7431 گفت:

  سلام و احترام
  ضمن تشکر از مطالب مفید و ارزنده
  سرمایه گذاری بر روی سهام بنیادی و ارزشمند می تواند تاثیر مثبت و پایدار بر شاخص های بورس داشته باشد تا سرمایه گذاری بر روی سهامی که حبابی بوده و علاوه بر تاثیر منفی بر شاخص ها ریزش سهامداران و ضرر برای آنان و نهایتا ترک بازار به دنبال دارد.

  ۱
 11. BD7781 گفت:

  شیراز کلاس اموزشی داره ؟

  ۰
 12. AY7049 گفت:

  با سلام
  ضمن تشکر از مطالب مفید و آموزنده خیلی عالی بود.

  ۱
 13. BD0944 گفت:

  چگونه از شاخص استفاده کنیم ور چه جاهای کاربرد دارد؟

  ۰
 14. AM8528 گفت:

  شما اگر سایت tsetmc رو برید راحت میتونید کار کتید ولی این اطلاعت خیلی مفید هست . شاخص نمیتونه تصمیم به خرید و فروش باشه اینو در نظر بگیرید

  ۲
 15. BA3095 گفت:

  خدایی دقیقا امروز میخواستم دنبال این اطلاعات تو گوگل بگردم فوق العاده روان و واضح توضیح داده شده استفاده کردیم خیلی ممنون

  ۲
 16. AR4613 گفت:

  با سلام
  برخي از با تجربه هاي بورسي شاخص كل را پيش بيني ميكنند آيا از طريق تكنيكال انجام ميشود يا روشي ديگري دارد؟

  ۰
 17. AX0540 گفت:

  با سلام .در صورت امکان مطلبی راجع به تاثیر تحلیل شاخص کل در خرید سهام در قسمت آموزش بگذارید.سپاس

  ۱
 18. علی گفت:

  سلام
  لطفا تفاوت شاخص با هم وزن را توضیح دهید
  ممنون

  ۱
 19. AP5392 گفت:

  سلام
  قبل از هر چیز از گارگزاریتان بسیار سپاس گزاریم
  بنده به چه صورت باید کد بورس کالا رو دریافت کنم

  ۰
 20. AX9785 گفت:

  با سلام و تشکر از توضیحات کامل در مورد انواع شاخص ها کمی هم راجع به پیش بینی شاخص کل هم مطلب بگذارید ممنونم

  ۰
 21. BD2822 گفت:

  بسیار‌جامع و مفید

  ۱
 22. BF1267 گفت:

  بهترین روش انتخاب سهم خوب چیه ؟؟؟

  ۱
 23. BA9145 گفت:

  سلام لطفا در آپدیت بعدی نر افزارasa شاخص رو هم قرار بدیدن تا شاخص رو هم ببینیم چطوریه

  ۰
 24. BA5566 گفت:

  سلام ثبت نامی که با دفتر پیشخوان انجام دادم ۱۷ هزار تومن از من گرفتن این شامل سامانه سجام هم هست یا اونو باید خودم جدا ثبت نام کنم؟؟؟؟؟؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   طبق فرمایش شما ۱۲ هزار تومان به منظور احراز هویت سجام ۵ هزار تومان برای ثبت نام، از شما دریافت شده. نیازی به هزینه مجدد برای سجام نیست.

   ۱
 25. AQ8811 گفت:

  ای کاش یک قسمت باشگاه رو به پیش بینی شاخص بورس در ماههای پیش رو اختصاص بدید.

  ۰
 26. BF1351 گفت:

  باعرض سلام واحترام
  مطالب مفیدی رو ارائه دادین وهر معامله گر لازمه که قصد خریدهرسهمی رو که داره به شاخص اون سهم کامل دقت کنه ممکنه شاخص نزولی باشه وشاخص اون سهم صعودی باشه وبلعکس
  شاخص کل ملاک ما به تنهایی برای خرید نیست چون سهامی هستند که برشاخص کل تاثیر بسزایی دارند
  شاخص کل ،شاخص هم وزن،شاخص صنعت رو باید کنارهم قرار بدیم تا اون سهمی رو که میخوایم بخریم رو قضاوت کنیم

  ۰
 27. AU1811 گفت:

  درود به نویسنده مطالب با ارزش
  سوال : شرکتهای بورسی بعد از عرضه اولیه اگر بخواهند سهام بفروشند، چجوری این کار را انجام میدهند؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   نیاز به روش و چارچوب خاصی نیست و مانند تمام شرکت‌های بورسی دیگر بعد از روز عرضه اولیه، معاملاتشان قابل انجام خواهد بود.

   ۰
 28. BF2980 گفت:

  شاخص بورس همیشه سعودی بوده . افت ها هم جبران شده

  ۰
 29. AU0902 گفت:

  با سلام
  به منظور دریافت سود تقسیمی باید به صورت حضوری به بانک مراجعه نمود مگر راهاندازی سجام بنا نبو این کار حل بشه و پول به حساب شخص واریز بشه

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   سامانه سجام هنوز به صورت کامل فعال نشده است. به همین دلیل امکان واریز سود تقسیمی به شماره حساب شما وجود ندارد. امیدواریم در آینده با فعال سازی کامل این سامانه شاهد کاهش مشکلات مشتریان برای دریافت سود تقسیمی باشیم.

   ۰
 30. AP2926 گفت:

  ممنون عالی بود. کاش در مورد تحلیل تکنیکال هم بحث شود

  ۰
 31. AG7035 گفت:

  بهترین روش انتخاب سهم خوب چیه ؟؟؟

  ۰
 32. AG7035 گفت:

  با سلام
  برخی از با تجربه های بورسی شاخص كل را پيش بينی ميكنند آيا از طريق تكنيكال انجام ميشود يا روشی ديگری دارد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بله، تحلیل تکنیکال از مولفه‌ اصلی پیش بینی شاخص کل بوده است و بسیاری از فعالین بازار بورس با استفاده از آن به پیش بینی بازار و شاخص کل، می‌پردازند.

   ۱
  • Agah گفت:

   با سلام
   بله، تحلیل تکنیکال از مولفه‌ اصلی پیش بینی شاخص کل بوده و بسیاری از فعالین بازار بورس با استفاده از آن به پیش بینی بازار و شاخص کل، می‌پردازند.

   ۰
 33. AG7035 گفت:

  شما اگر سایت tsetmc رو برید راحت میتونید کار کنید ولی این اطلاعت خیلی مفید هست
  شاخص نمیتونه تصمیم به خرید و فروش باشه
  اینو در نظر بگیرید

  ۰
 34. AG7035 گفت:

  لطفا درموردبسته های تحلیلی vipحقوقی و حقیقی که درسایت موجوده و اینکه چه اطلاعاتی دراختیار ما قرار میدهند هر کدام از بسته ها
  و توضیحاتی ارائه دهید تا بتونیم بسته دلخواه رو انتخاب و خریداری کنیم

  ۰
 35. AG7035 گفت:

  آیا بالا رفتن شاخص قیمت کل نشان دهنده بازار مثبت و سود ده در بازار بورس به حساب میاد ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   افزایش شاخص، به معنی سودآوری تمام شرکت‌های بورسی نیست و همین‌طور بالعکس. شما علاوه بر در نظر گرفتن عملکرد شاخص بازار باید مؤلفه‌های گوناگون دیگر را نیز به‌منظور سرمایه‌گذاری یا خریدوفروش سهام در نظر داشته باشید.

   ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   افزایش شاخص، به معنی سودآوری تمام شرکت‌های بورسی نیست و همین‌طور بالعکس. شما علاوه بر در نظر گرفتن عملکرد شاخص بازار باید مؤلفه‌های گوناگون دیگر را نیز به‌منظور سرمایه‌گذاری یا خریدوفروش سهام در نظر داشته باشید.

   ۰
 36. AG7035 گفت:

  چگونه می توان وارد بورس آتی شد؟

  ۰
 37. علی گفت:

  سلام کارمزد فروش سهام چند درصده؟

  ۰
 38. AV9377 گفت:

  با سلام عرض خسته نباشید ممنونم از مطالب مفیدتون

  ۰
 39. BE6157 گفت:

  تنها مطالبی که میتونم ازش استفاده کنم همین مطالب باشگاهه ممنون.

  ۰
 40. AU9256 گفت:

  ممنون از آموزش شما
  مفید و آموزنده بود.

  ۰
 41. AG1693 گفت:

  به نام خدا
  با سلام
  معمولا خيلي از كاربران بعد از مدتها تازه ميفهمن شاخص كلي هم هست
  با تشكر

  ۰
 42. مرضیه گفت:

  سلام بابت مطالب خوبتون ممنون ،سطح اطلاعاتمون رو خیلی بالاتر میبره

  ۰
 43. BG4878 گفت:

  اهمیت زیادی داره برای فهم از وضعیت بازار با یک نگاه سعی میکنم همیشه رصد کنم شاخص رو .

  ۰
 44. BG5805 گفت:

  شاخص کل قطعا اهمیت زیادی در آینده ی سهام های خریداری شدمون داره و همواره باید زیر نظر گرفته بشه.عالی بود اطلاعاتی که دادید.سپاس

  ۰
 45. AW2104 گفت:

  درخواست خرید بسته اعتباری دادم ولی کارگزار رد درخواست کرده می خواستم ببینم علت چیه ?

  ۰
 46. AN8638 گفت:

  برای خرید سهم هر شرکتی،شاخص صنعت موردنظر بایستی یکی از المان های تحلیل ما باشه.ممنون از مطالب مفیدتون

  ۰
 47. BE2920 گفت:

  با سلام خیلی مفید بود با تشکر از زحماتی که میکشید

  ۰
 48. BF5832 گفت:

  ان شاالله که با یه تجدید قوا و ورود اعتبار های جدید در دوشنبه بازار باز استارت میزنه ولی اینبار منطقی تر و روی نماد های بنیادی تر

  ۰
 49. behnaz گفت:

  سلام وقت بخیر چطور کد بورس را دریافت کنم ایا هموانی است که در کارگذاری موقع ثبت نام دریافت میکنیم یا فرق میکنه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   ابتدا باید در سامانه آگاه اکسپرس ثبت نام کنید و با برگه های چاپ شده و مدارک هویتی و تحصیلی به شعب کارگزاری یا دفاتر پیشخوان مراجعه کنید. بعد از انجام فرآیند احرازهویت در شعب به مدت ۲ روز کاری کد بورسی شما صادر خواهد شد.

   ۰
 50. محمد گفت:

  لطفا در مورد سایت کد ال مطالب بگزارید مرسی

  ۰
 51. سعید گفت:

  سلام
  ضمن سپاس از اطلاعات مفیدتان لطفا روش دسترسی به لیست و نمودار دو شاخص ۳۰ شرکت و ۵۰ شرکت را از طریق سایت آگاه یا دیگر سایتها بنویسید و راهنمایی کنید

  سپاس

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای دسترسی به نمودار ۳۰ شرکت بزرگ و ۵۰ شرکت فعال می توانید در پنل تکنیکال کارگزاری آگاه سرچ کنید.

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: