سیمان در بورس کالا

 • ۶ تیر ۱۴۰۰
 • bashgah1
 • ۶۴ نظر
 • ۱۳۶۷ مشاهده
سیمان در بورس کالا

سال ۱۴۰۰ برای تولیدکنندگان سیمان سال بسیار خوبی بود و بالاخره پای این محصول هم به بازار بورس کالا باز شد. از خرداد امسال تمامی محصولات سیمان تولیدی کشور در بورس کالا عرضه شد تا فعالان این صنعت ارزشمند خرید خود را از طریق بورس کالا انجام دهند. کارگزاری آگاه به عنوان یکی از پیشروترین کارگزاری‌های بورس کالا، اوراق بهادار و انرژی در کشور از ابتدای عرضه این محصول در بورس کالا زیر ساخت‌های خود را برای ارائه خدمات هر چه بهتر و بیشتر به مشتریان فراهم کرد و اکنون تمامی مراحل خرید سیمان از طریق «سامانه آنلاین مدیریت سفارشات بورس کالای کارگزاری آگاه» صورت می‌پذیرد. در این مقاله به صورت مختصر با نحوه خرید سیمان از بورس کالا و همچنین خدمات ویژه کارگزاری آگاه آشنا می‌شویم.

در این مطلب عناوین زیر را بررسی خواهیم کرد:

شفافیت در قیمت‌گذاری با ورود سیمان به بازار بورس

نحوه دریافت کد بورسی برای فعالیت در بورس کالا

نحوه خرید سیمان از بورس کالا

مراحل خرید سیمان در بورس کالا

مراحل تسویه و تحویل سیمان در بورس کالا

الزامات معاملات سیمان

شرکت‌هایی که بیشترین معاملات سیمان را دارند

روند قیمتی محصولات سیمان

شفافیت در قیمت‌گذاری با ورود سیمان به بازار بورس

مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالای ایران، ۲۲ اردیبهشت ماه سال جاری در اطلاعیه‌ای پذیرش محصول سیمان شرکت سیمان فارس در بازار اصلی بورس کالای ایران را اعلام کرد؛ اتفاقی خوشایند برای فعالان این صنعت که با استقبال بسیار خوب بورسی‌ها هم همراه بود و در نخستین روز عرضه، ۲۹ هزار و ۷۰۰ تن از این محصول در بازار بورس کالا به فروش رفت. شفاف شدن قیمت‌ها، حل مشکل گرانی قیمت سیمان و رسیدن محصول به صورت مستقیم به دست مصرف‌کننده نهایی از مهم‌ترین مزایای ورود سیمان به بازار بورس کالا محسوب می‌شود. 

عدم شفافیت در قیمت‌گذاری یکی از مشکلاتی است که در بعضی از صنایع دیده می‌شود، مشکلی که بسیاری از تولیدکنندگان سیمان هم با آن رو به رو هستند. این عدم شفافیت در قیمت‌گذاری رانت‌های مختلفی را با خود به همراه دارد و با ورود این صنعت به بازار بورس این مشکل قابل حل به نظر می‌رسد.

نحوه دریافت کد بورسی برای فعالیت در بورس کالا

برای دریافت کد بورسی و حضور در معاملات سیمان در بازار بورس، می‌توانید به عنوان شخص حقوقی یا حقیقی اقدام کنید و باید مدارک خاصی را هم ارائه دهید. در صورتی که برای گرفتن کد با هویت حقیقی اقدام می‌کنید، لازم است مراحل را طی کنید:

ثبت نام در سجام

تکمیل فرم درخواست کد مشتریان حقیقی که تایید آن شامل دو مرحله است. (تمامی فیلدها به صورت کامل و خوانا)

فرم تکمیل شده احراز هویت (فرم مشخصات مشتریان حقیقی کارگزاری)

کپی برگه ثبت نام سامانه الکترونیکی مودیان مالیاتی (شامل ۴۴ مرحله که تمامی مراحل باید انجام شود)

کپی مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی)

امضا فرم قرارداد برخط

و چنانچه شرکتی حقوقی قصد کدگیری داشته باشد، باید مدارک زیر را تهیه کند:

فرم تکمیل‌شده برای دریافت کد بورسی (فرم درخواست کد مشتریان حقوقی) که تایید این فرم شامل دو مرحله است (تمامی فیلدها به صورت کامل و خوانا)

صورت‌های آخرین دوره مالی شرکت به انضمام گزارش حسابرس رسمی و بازرس قانونی

فرم تکمیل شده احراز هویت به نام فرم مشخصات مشتریان حقوقی کارگزاری (دو نسخه جداگانه تکمیل شود)

کپی اظهارنامه مالیاتی آخرین دوره مالی شرکت به صورت کامل و خوانا

کپی روزنامه رسمی آگهی تاسیس شرکت (اگر شرکت تغییر نام داشته، حتما کپی آگهی تغییر نام در روزنامه رسمی ضمیمه شود)

ثبت نام در سامانه جامع انبارها به نام شرکت و شناسه ملی شرکت www.nwms.ir

کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت (در صورت تغییر آدرس پس از تاسیس، کپی آگهی روزنامه رسمی تغییر آدرس ضمیمه شود)

ثبت نام در سامانه سجام sejam.ir

کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات در خصوص تعیین اعضای هیات مدیره و دارندگان امضا مجاز بیش از دو سال به جز شرکت‌های با مسئولیت محدود از تاریخ آن نگذشته باشد.

ثبت نام در سامانه بهین‌یاب و اخذ مجوز خرید از بورس از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت برای شرکت‌های تولیدی

کپی صفحه اول شناسنامه مدیر عامل، تمام اعضا هیات مدیره و صاحبین امضای مجاز

شماره همراه مدیرعامل به عنوان امضادار مجاز حتما باید به نام شخص مدیرعامل باشد

کپی کارت ملی مدیرعامل و تمام اعضا هیات مدیره

نامه معرفی اعضای هیات مدیره صاحبین امضای مجاز و سهامداران بالای ۱۰% در سربرگ شرکت با امضا و مهر رسمی شرکت

کپی کارت اقتصادی شرکت (یا گواهی ثبت نام مودیان مالیاتی)

نامه معرفی (محل سکونت، کدپستی و شماره همراه هریک به صورت مجزا) اعضای هیات مدیره صاحبین امضای مجاز سهامداران بالای ۱۰% و بازرس قانونی

کپی پروانه بهره‌برداری به همراه صفحه توضیحات برای شرکت‌های تولیدکننده در صورتی که پروانه فاقد آدرس و کدپستی یا آدرس ناقص باشد. نامه در سربرگ شرکت جهت معرفی آدرس کارخانه و کدپستی الزامی است

افتتاح حساب سپرده کوتاه مدت به نام شرکت در بانک ملت و تکمیل فرم بانک ملت (فرم استفاده از خدمات ویژه حساب‌های وکالتی معاملات بورس کالا) قسمت دوم فرم شخص حقوقی تکمیل شود و امضا مجاز شرکت در انتهای فرم فراموش نشود (توضیح: ضرورتی برای ارائه فرم وکالتی به شعبه افتتاح کننده حساب وجود ندارد و فرم تکمیل شده به همراه سایر مدارک به کارگزاری ارسال شود)

کپی اساسنامه شرکت به صورت کامل و خوانا

امضا فرم قرارداد بر خط

همچنین شما باید با تکمیل فرم حساب وکالتی، یک شماره حساب را به بورس کالا اعلام کنید که در زمان ثبت سفارش از آن استفاده می‌شود.

پس از تهیه و آماده سازی مدارک کدگیری، با مراجعه به شعب کارگزاری آگاه در سراسر کشور می‌توانید نسبت به تحویل مدارک و صدور کد بورس کالا اقدام کنید. کدگیری بورس کالا طی دو مرحله انجام می‌شود و پس از ارسال مدارک مشخص شده در مرحله اول نیاز است تا متقاضی مجددا با امضا و مهر فرم مرحله دوم (فرم تایید اولیه)، فرایند صدور کد را نهایی کند.

نحوه خرید سیمان از بورس کالا

در بازار سیمان ایران بیش از ۷۷ شرکت فعالیت دارند و ظرفیت سالانه تولید ۹۳ میلیون تن سیمان در کشور، بازاری جذاب برای خریداران و فروشندگان این محصول ایجاد کرده است. از خرداد ماه سال جاری شرکت‌های سیمانی محصولات خود را در بورس کالا عرضه کردند و مطمئنا با ورود خریداران بیشتر به بازار خرید و فروش این محصول، بورس کالا به بستری مناسب برای معاملات سیمان تبدیل می‌شود.

پس از دریافت کد بورس کالا و افتتاح حساب وکالتی، متقاضی از طریق سامانه آنلاین مدیریت سفارشات بورس کالای کارگزاری آگاه اقدام به ثبت سفارش محصول درخواستی خود می‌کند و سقف قیمتی مورد نظر را برای خرید در زمان سفارش در سیستم ثبت می‌کند. پس از این که سفارش خریدار ثبت شد، مبلغ وجه تضمین در حساب وکالتی شخص خریدار بلوکه و سفارش به تالار ارسال می‌شود البته باید به زمان‌های مجاز ثبت سفارش و بلوکه شدن حساب توجه شود که در بخش «الزامات خرید سیمان» این گزارش به آن اشاره شده است.

در زمان معامله اگر تقاضا روی محصول مورد نظر کمتر از میزان عرضه شده محصول باشد معامله با قیمت پایه انجام می‌شود اما اگر میزان تقاضا از حجم عرضه بیشتر باشد، متقاضیان باید برای خرید محصول رقابت کنند و متقاضیانی که بیشترین میزان قیمت را وارد کنند محصول را خریداری می‌کنند.

مراحل خرید سیمان در بورس کالا

– در روز قبل از عرضه یک محصول در بازار بورس، اطلاعیه محصولات عرضه شده در سایت بورس کالا قرار می‌گیرد. شما می‌توانید در کانال تلگرام (agahmetals) هم از عرضه‌های سیمان مطلع شوید. همچنین اطلاعیه عرضه‌ها و آمار معاملات بورس کالا در سایت (IME.CO.IR) در دسترس است و در هنگام تالار نیز می‌توانید با مراجعه به سایت (TTS.IME.CO.IR) معاملات را به صورت آنلاین مشاهده کنید.

– پس از دیدن لیست عرضه و انتخاب محصول و شرکت مورد نظر، شرایط آن را مطالعه کنید و اگر تصمیم به خرید گرفتید می‌توانید با تماس به شعب کارگزاری آگاه سفارش خود را به اطلاع ما برسانید. در مورد روز عرضه محصول هم باید به این نکته توجه کنید که ۱۰۰ درصد ارزش معامله باید حتما تا قبل از ساعت ۱۰:۱۵ روز عرضه به عنوان وجه تضمین در حساب وکالتی موجود باشد و سفارش شما تا قبل از این زمان باید به ما اطلاع داده شود.

– در زمان تشکیل تالار صنعتی (ساعت ۱۱ ظهر) مقدار تقاضا بر روی محصول مشخص می‌شود. اگر تقاضا کمتر از میزان عرضه بود، معامله با همان قیمت لیست عرضه (قیمت پایه) انجام می‌شود و اگر تقاضا بیشتر از عرضه محصول باشد، سقف قیمتی خرید از شما گرفته می‌شود. در این حالت با مشخص شدن سقف قیمتی، برای این که شما بتوانید محصول را تهیه کنید، معامله تا این قیمت برای شما انجام می‌شود.

– پس از انجام معامله، فرم اعلامیه خرید برای شما ارسال می‌شود که در آن مبلغ کل قرار داد و هزینه مالیات بر ارزش افزوده قید شده است. شما هزینه باقیمانده را به حساب بورس کالا واریز می‌کنید و پس از واریز مالیات به حساب فروشنده و همچنین ارائه معرفی‌نامه باربری به کارگزاری آگاه می‌توانید بعد از صدور حواله، کالای خود را تحویل بگیرید.

مراحل تسویه و تحویل سیمان در بورس کالا

پس از خرید سیمان تا سه روز کاری بعد، خریدار باید باقی وجه خرید و همچنین مالیات را واریز کند. مطابق با اعلامیه خریدی که خریدار از سایت مدیریت سفارشات بورس کالای کارگزاری آگاه دریافت می‌کند، باید مبلغ با شناسه پرداخت واریز مشخص شده به حساب بورس کالای ایران و همچنین هزینه مالیات را به حساب فروشنده واریز کند.

اگر تسویه تا سه روز کاری بعد از خرید صورت نگیرد، تا سه روز کاری پس از آن خریدار باید وجه تسویه بورس کالا را با احتساب ۰.۲۵% جریمه به ازای هر روز به حساب بورس کالا واریز کند و اگر خریدار موفق به تسویه در تاریخ فوق نشود پس از اتمام ۶ روز کاری (۳ روز بدون جریمه و ۳ روز با جریمه)، قرارداد فسخ شده و ۵% ارزش کل قرارداد به اضافه دو سر کارمزد خریدار و فروشنده از وجه تضمین اولیه کسر می‌شود.

حال سوال این جا است که بعد از تسویه چگونه می‌توان سیمان خود را تحویل گرفت؟ پس از تسویه، خریدار باید محل تخلیه، باربری، نماینده خود و شماره تماس او را مشخص کند و در بخش‌های مربوطه در سامانه آنلاین مدیریت سفارشات بورس کالای کارگزاری آگاه به همراه دو فیش پرداختی ثبت کند. پس از ثبت مراحل فوق، واحد کالای کارگزاری آگاه، مدارک بارگذاری شده را به کارگزار فروشنده ارسال می‌کند.

کارگزار فروشنده نیز پس از بررسی مدارک، آن‌ها را برای دریافت حواله به شرکت فروشنده ارسال و پس از آن فروشنده اقدام به صدور حواله می‌کند. حواله را به نماینده مشتری اعلام می‌کند و بار را به باربری اعلام شده تحویل می‌دهد. گفتنی است که مشتریان در سامانه آنلاین کارگزاری آگاه می‎توانند تمامی مراحل و وضعیت سفارش خود را به صورت آنلاین پیگیری کنند.

الزامات معاملات سیمان

با توجه به شرایط خاص و قوانین ویژه معاملات در بورس کالای ایران و همچنین ارزشمندی و استراتژیک بودن سیمان، شرایط خاصی برای معاملات این محصول در نظر گرفته شده است که در زیر به برخی از الزامات و محدودیت‌های احتمالی اشاره شده است. البته برای اطلاع یافتن از محدودیت‌های هر روز باید به اطلاعیه‌های بورس کالا در همان روز توجه شود.

  1. زمان ثبت سفارش: شروع تالار صنعتی، که محصول سیمان در آن معامله می‌شود ساعت ۱۱ صبح هر روز است و خریدار می‌تواند تا ساعت۹:۳۰ دقیقه اقدام به ثبت سفارش کند و وجه تضمین نیز تا همین ساعت در حساب وکالتی موجود باشد.
  2. محدودیت تناژ و تعداد ثبت سفارش برای مشتریان: در روز قبل از عرضه بورس کالا لیست حداکثر تناژی که برای بعضی شرکت‌های سیمان می‌توان خریداری کرد و همچنین حداکثر تعداد محصولاتی که متقاضی می‌تواند خریداری کند منتشر می‌شود که به محض اعلام بورس کالا، در تلگرام (AGAHMETALS) قرار می‌گیرد.
  3. واریز ۱۰۰ درصد ارزش قرارداد در حساب وکالتی: طبق اطلاع بورس کالا برای وجه تضمین خرید محصولات سیمانی، خریدار باید ۱۰۰ درصد ارزش قرارداد (تناژ*قیمت پایه) را به حساب وکالتی واریز کند.
  4. ثبت نام در سامانه جامع تجارت: طبق اطلاعیه بورس کالای ایران، مشتریان باید در سامانه جامع تجارت ثبت نام و بعد از تحویل کالا، خرید خود را تکمیل کنند. جهت اطلاعات بیشتر می‌توانند با صنعت و معدن استان خود تماس بگیرند.

 

شرکت‌هایی که بیشترین معاملات سیمان را دارند

در جدول زیر، گریدهای مختلف معامله شده سیمان در بورس بر حسب تقاضا، عرضه و حجم مورد معامله آورده شده است (آمار مربوط به ابتدای خرداد تا آخر مرداد ۱۴۰۰ است).

شرکت

حجم عرضه (تن)

حجم تقاضا (تن)

حجم معامله (تن)

سیمان آبیک

۳۵۶۱۰۰

۴۲۷۳۶۰

۳۳۳۱۸۰

سیمان ارومیه

۳۴۷۲۰۰

۴۷۳۸۹۰

۳۳۲۴۸۰

کارخانجات سیمان صوفیان

۳۱۶۰۰۰

۵۳۷۹۴۰

۳۰۹۸۲۰

سیمان ساوه

۳۰۱۹۰۰

۴۵۴۶۱۰

۲۸۲۲۰۰

سیمان شاهرود

۳۰۴۶۰۰

۳۳۸۵۴۰

۲۵۱۹۷۰

شرکت سیمان مازندران

۲۶۵۹۸۰

۲۷۲۹۹۰

۱۹۹۸۷۰

سیمان بجنورد

۲۸۲۴۰۰

۲۶۱۱۰۰

۱۹۹۰۸۰

شرکت سیمان خوزستان

۲۴۱۲۰۰

۲۰۱۹۹۰

۱۶۴۱۷۰

سیمان خزر

۲۱۷۲۰۰

۱۸۶۲۱۰

۱۵۶۶۶۰

صنایع سیمان غرب

۲۴۳۵۰۰

۱۵۸۱۹۰

۱۵۰۷۱۰

همچنین در جدول زیر، گریدهای مختلف معامله شده سیمان در بورس بر حسب تقاضا، عرضه و حجم مورد معامله آورده شده است (آمار مربوط به ابتدای خرداد تا آخر مرداد ۱۴۰۰ است).

محصول

حجم عرضه (تن)

حجم تقاضا (تن)

حجم معامله (تن)

سیمان تیپ ۲

۳۷۵۰۶۳۰

۴۵۵۴۸۰۰

۳۱۱۹۰۵۰

سیمان تیپ ۴۲۵-۱

۳۷۶۰۰۰

۴۸۵۶۲۰

۳۳۹۶۱۰

سیمان تیپ ۵

۵۱۴۶۰۰

۴۲۳۴۳۰

۳۲۴۵۲۰

سیمان تیپ ۳۲۵-۱

۱۸۰۸۰۰

۱۹۴۷۴۰

۱۵۶۹۶۰

سیمان پوزولانی ویژه

۱۱۸۴۰۰

۱۰۴۱۴۰

۸۳۷۰۰

سیمان پوزولانی

۱۲۰۲۵۰

۷۰۱۱۰

۶۸۶۵۰

سیمان مرکب

۸۰۲۵۰

۸۲۱۲۰

۶۷۷۴۰

سیمان سفید

۹۳۲۹۰

۸۱۱۲۰

۴۶۰۰۰

سیمان پرتلند آهکی

۱۹۵۰۰

۱۹۳۳۰

۱۷۵۵۰

سیمان تیپ ۵۲۵-۱

۸۷۰۰

۱۲۵۹۰

۵۵۰۰

سیمان ۵۲۵-۱

۷۶۰۰

۱۱۶۹۰

۵۳۰۰

سیمان بنایی (MC)

۲۰۰۰

۲۰۰۰

۲۰۰۰

سیمان چاه نفت کلاس G

۱۴۰۰۰

۰

۰

مجموع

۵۲۸۶۰۲۰

۶۰۴۱۶۹۰

۴۲۳۶۵۸۰

روند قیمتی محصولات سیمان

محصولات عرضه شده هر شرکت با توجه به میزان تقاضای مشتریان و ارزش محصول، شاهد قیمت‌های متفاوتی در زمان معامله بودند. روند قیمتی میانگین محصولات پر تقاضای بورس کالا در شکل‌های زیر مشاهده می‌شود:

شکل ۱ – نمودار قیمت سیمان آبیک – کیسه‌ای تیپ ۲

نمودار قیمت سیمان آبیک – کیسه‌ای تیپ 2

شکل ۲ – نمودار قیمت سیمان خوزستان – فله تیپ ۵

نمودار قیمت سیمان خوزستان – فله تیپ 5

سخن آخر

در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ سیمان برای اولین بار در بورس کالا عرضه شد و مورد استقبال خریداران قرار گرفت. ورود سیمان به بورس کالا می‌تواند به بازار این محصول مهم نظم و ساختار ببخشد و منجر به شفافیت بیشتر در قیمت‌گذاری شود. در این مقاله نحوه دریافت کد بورسی را شرح دادیم و مراحل خرید سیمان در بورس کالا را با هم بررسی کردیم.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

64 پاسخ به “سیمان در بورس کالا”

 1. عبداله چاوه پور گفت:

  با سلام
  لطفا در مورد ۴۴ مرحله ثبت نام به عنوان مودی مالیاتی برای افراد حقیقی بیشتر توضیح دهید.

  ۱۶
 2. بورس باز گفت:

  بسیار عالی

  ۶
 3. ابوالفضل قمیان گفت:

  بسیار عالی

  ۷
 4. ابوالفضل گفت:

  ممنون از اطلاعات با ارزشتون

  ۷
 5. طباطبایی گفت:

  کالا عالی

  ۲
 6. علی شکوهی گفت:

  با سلام
  ارایه توضیحات در دیدگاه بسیار کاربردی بوده ممنون

  ۱
 7. رفیعائی گفت:

  سلام مطالب بسیار کاربردی و ارزنده بود سپاس

  ۱
 8. مهرداد گفت:

  توضحیات کاملی بود ممنون

  ۲
 9. میری گفت:

  بورس باعث شفافیت می شود و رانت های دولتی را از بین می برد.

  ۳
 10. سیدمجیدسادات گفت:

  اگر از قیمت دستوری خارج گردد باعث بهبود شرایط بر اساس عرضه و تقاضا خواهد شد

  ۳
 11. ثبت برند در کرج گفت:

  عالی

  ۱
 12. عباس رویان گفت:

  بنفع تولید کننده و به ضرر مصرف کننده

  ۴
 13. امیر گفت:

  مطلب آموزنده ای بود ممنون

  ۱
 14. امیرمحمد گفت:

  خوب بود

  ۱
 15. م گفت:

  بسیار اموزنده

  ۰
 16. حمید سالک گفت:

  بسیار عالی

  ۱
 17. محمدرضا گفت:

  حالا ببینیم سیمان ۲۱ هزار میشه یا نه.خنده داره.سیمانی ها فولادی ها رو خورد میکنن

  ۱
 18. سعید علی سلیمانی گفت:

  بسیار آموزنده و کاربردی بود

  ۱
 19. میلاد گفت:

  بسیار عالی

  ۰
 20. محمدرضا گفت:

  باقیمت گذاری دستوری همون بلایی سر صنایع سیمان و فولاد میاد که قبلا نرخ گذاری دستوری برصنعت برق و گاز آورد

  ۱
 21. حامد ولی الهی گفت:

  اطلاعات خوبی بود.
  ممنون و سپاس

  ۰
 22. مصطفی گفت:

  ممنون از توضیحات خوبتون

  ۰
 23. مهدی گفت:

  نکته مهم داشتن عرضه‌های منظم است و اینکه شرکت‌ها بتوانند با تمام توان عرضه‌های خود را انجام دهند و در این بین وظیفه بورس کالا، مدیریت عرضه است. در سوی تقاضا نیز کنترل‌هایی از سوی وزارت صمت در قالب سامانه جامع تجارت و طرح افق در حال انجام و شکل گیری است تا بتوان زنجیره پس از بورس را نیز رصد کرد.

  ۰
 24. سعیده لطفی گفت:

  عالی

  ۰
 25. سعیده لطفی گفت:

  خیلی باارزش و کاربردی بود

  ۰
 26. رضا گفت:

  عالی و بسیار کار بردی

  ۰
 27. عباس گفت:

  عالی ممنون استفاده کردیم.

  ۰
 28. فهیمه گفت:

  عالی بود

  ۰
 29. کیان گفت:

  بسیار عالی

  ۰
 30. محمد گفت:

  به نظرم سود خوبی خواهند داد

  ۰
 31. میلاد گفت:

  بسیار عالی

  ۰
 32. محمد گفت:

  با این حال بازم خوبه

  ۱
 33. جواد گفت:

  سلام
  هر صنعتی که قیمت گذاری دستوری رو توی اون صنعت اعمال منند نابود میشه.
  قیمت گذاری دستوری عامل فساد و رانت خواهد شد.

  ۰
 34. علی بلالی گفت:

  ممنون از اگاه

  ۰
 35. آینازخداپرست کازرونی گفت:

  مطالب عالی و کامل بودند

  ۱
 36. آینازخداپرست گفت:

  خیلی عالی

  ۲
 37. احمد گفت:

  بسیارعالی

  ۰
 38. زهرا بازیار گفت:

  عالی از نظرات استفاده شد

  ۰
 39. زهرا بازیار گفت:

  عالی

  ۱
 40. حامد گفت:

  ممنون از مطالب کاربردی بآشگاه

  ۰
 41. سالار گفت:

  ممنون از تحلیل جامع و کاربردی شما

  ۱
 42. سید هادی گفت:

  مثل همیشه عالی

  ۰
 43. محدثه نظری گفت:

  مطالب ارزنده بود اما واقعا قیمت دستوری و حقوقی ها نمیزارن حقیقی ها سود کنن

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: