سیاست‌های بانک مرکزی در قبال بازار سرمایه

 • ۱۷ شهریور ۱۳۹۷
 • ClubAgah
 • ۱۰۴ نظر
 • ۴۸۰۰ مشاهده
سیاست های بانک مرکزی در قبال بازار سرمایه

بانک مرکزی (central bank) هر کشور، نهادی است که مسئولیت کنترل و نظارت بر سیستم پولی آن کشور را برعهده دارد. این سازمان یک بانک تجاری نیست و در برخی از کشورها (با اقتصاد آزاد) به‌صورت کاملاً مستقل و در برخی دیگر (نظیر ایران) به‌صورت وابسته به دولت عمل می­کند.
‌بانک مرکزی ایران در سال ۱۳۳۹ تاسیس شد و مطابق با مصوبه تیرماه ۱۳۵۱ وظایفی نظیر نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، انتشار اسکناس و سکه‌های فلزی رایج کشور، نگهداری از حساب‌های کلیه وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی، نمایندگی دولت در سازمان‌های مالی و بین‌المللی، نظارت بر معاملات طلا و تنظیم مقررات مربوط به این معاملات، تعیین نرخ رسمی تنزیل مجدد و بهره وام‌ها، تنظیم مقررات مربوط به معاملات ارزی و ریالی و … را بر عهده دارد. ارکان بانک مرکزی شامل مجمع عمومی، متشکل از رئیس جمهور، وزیر اموراقتصاد و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر صنعت، معدن و تجارت و یک نفر از وزرا به انتخاب هیئت وزیران، شورای پول و اعتبار، هیئت عامل، هیئت نظارت و هیئت نظارت اندوخته اسکناس است. همانطور که ذکر شد، بانک مرکزی تنها مسئول ثبات پولی است و تصمیمات آن بر تمام ابعاد اقتصادی، از روابط کلان اقتصادی بین کشورها گرفته تا زندگی روزانه مردم، تاثیر دارد.

ازجمله نهادهای مالی تاثیرپذیر از تصمیمات بانک مرکزی، بازار سرمایه (capital market) هر کشور است. بازار سرمایه، به بازارهای مالی برای خرید اوراق قرضه و اوراق بهادار با سررسید یک سال یا بیشتر، گفته می‌شود. این بازار محلی است برای انتقال پول‌‌های سرگردان، اضافی یا پس‌انداز از افراد، شرکت­ها یا دولت‌ها (سرمایه‌گذاران) به واحدهای اقتصادی­ی که به این پول­ها نیاز دارند.

همانطور که گفته شد، این بازار به شدت به سیاست­های بانک مرکزی وابسته است. از جمله این وابستگی‌ها می‌توان به تعیین نرخ رسمی تنزیل و بهره وام‌ها، نرخ بهره بین بانکی، نرخ ذخیره قانونی، سیاست‌های کنترل حجم نقدینگی موجود در جامعه، سیاست­‌های مرتبط با معاملات طلا و سکه، ارز، مسکن و خودرو، به‌عنوان بازارهای موازی اوراق بهادار، و… اشاره کرد. در بخش بعدی نگاهی مختصر به تاثیر این سیاست‌ها بر بازار سرمایه داریم.

سیاست‌های کلان

تصمیمات بانک مرکزی به عنوان مهم‌ترین نهاد پولی هر کشور، به صورت مستقیم بر شرکت­هایی که سهام آن‌ها در بازار بورس اوراق بهادار خرید و فروش می­شوند، تاثیر گذار است.

نرخ تورم همراه همیشگی کشورمان بوده و  تمامی دولت‌ها همواره کوشیده‌اند تا این نرخ را کنترل کنند یا کاهش دهند. دلایل ایجاد تورم در جوامع نفتی و مصرفی همانند ایران، مبحث مفصلی است که از حوصله این مقاله خارج است. اما آنچه مسلم است تصمیمات صحیح یا اشتباه بانک مرکزی به‌عنوان نهادی وابسته به دولت (در عین ادعای استقلال)  بر روی این نرخ اثر می‌گذارد. بخش عمده نقدینگی عظیمی که در ماه‌های اخیر گریبان جامعه را گرفته، حاصل سودهای ۲۵ درصدی­ی است که در یک جامعه رکودی نصیب سپرده‌های بانکی شده‌ است. این نقدینگی در صورت عدم کنترل و اتخاذ استراتژی مناسب، قطعاً بیش از حال، قیمت‌ها را دچار نوسان خواهد کرد و تمام بازارها را بسیار شدیدتر تحت تاثیر قرار خواهد داد. برای کنترل تورم در ماه‌های اخیر، اجرای طرح­هایی نظیر پیش فروش سکه، حجم عظیمی از ذخیره طلای کشور را به خود اختصاص داد. همچنین طرح‌های متعددی نظیر طرح­های ارزی و سهمیه‌­ای کردن بازارهای مختلف، تلاشی بود هر چند نافرجام برای کنترل اثرات تحریم و نقدینگی سرگردان جامعه.

البته تورم به‌طور سنتی بر بازار سرمایه، آتی، سهام و … تاثیر مثبت دارد. علت این امر خام فروشی و صادراتی بودن اکثر شرکت­‌های بازار سهام است. نرخ تورم به‌صورت بدیهی قیمت مواد استخراجی توسط این شرکت‎ها را افزایش می‌دهد و سبب تعدیلات مثبت پیاپی می‌گردد. همچنین به‌دلیل آنکه نرخ ارز همراه با تورم رشد می‌کند، شرکت‌های صادراتی نیز از این تعدیلات بهره خواهند برد. آنچه مهم است هدایت مناسب سرمایه‌های سرگردان به‌سمت بازار بورس است تا علاوه‌بر ملتهب نکردن بازارهای موازی، باعث ایجاد رونق در صنایع تولیدی نیز شود.

از دیگر تصمیمات بانک مرکزی و دولت که بر بازار سرمایه تاثیر می­گذارد، تصمیمات مقطعی نظیر اعطای تسهیلات خرید خودرو، مسکن، لوازم خانگی و تسهیلات بنگاه‌های زودبازده یا تسهیلات بلند‌مدت و کم بهره به واحدهای تولیدی است که به‌صورت مقطعی ممکن است رونق سهام گروه مرتبط را در بازار سرمایه به‌دنبال داشته باشد. به‌عنوان مثال اعطای وام ۱۰ میلیون تومانی برای خرید لوازم خانگی در سال­های گذشته، سبب صعود نمادهایی نظیر لابسا و لبوتان و اعطای وام ۱۶۰ میلیون تومانی خرید مسکن به زوج‌های جوان سبب رونق گروه ساختمانی (گروه ث) شد و اعطای تسهیلات خودرو، پس از رویداد (کمپین) نخریدن خودرو، فروش کلیه خودروهای موجود در انبارها و تعدیلات مثبت این گروه را به دنبال داشت.

بنابراین اتخاذ راهبرد کلان مناسب در بازار، بورس اوراق بهادار با  حدود ۶۰۰ شرکت فعال، می‌تواند ۱۵۰۰ تریلیون تومان نقدینگی فعلی موجود در جامعه که بالاترین میزان در تاریخ اقتصاد ایران است را از سپرده‌های بانکی و صندوق­‌های درآمد ثابت به سمت بازار سهام سوق دهد و این پتانسیل بالقوه قدرتمند را در مسیر صحیح به سمت واحدهای صنعتی هدایت کند.

سیاست‌ها در قبال بانک‌های تجاری

بیش از ۸۰ درصد بازارهای مالی در کنترل بانک‌ها و بازار پول است و به همین دلیل سیاست‌های بانک مرکزی در قبال بانک‌های تجاری زیرمجموعه خود از آنجا که بر نقدینگی موجود در جامعه تاثیر می­گذارد، در بازار سرمایه نیز موثر است. از جمله این سیاست­‌ها می‌توان به نرخ ذخیره قانونی (required reserves) اشاره کرد. در بانکداری متعارف، بانک‌ها و موسسات اعتباری سپرده پذیر، قسمتی از سپرده‌های دیداری و مدت‌دار مشتریان را با نام ذخیره قانونی نزد بانک مرکزی قرار می‌دهند.  نسبت این ذخیره بر سپرده‌ها را نرخ ذخیره قانونی می‌گویند. هدف از این ذخیره، جلوگیری از ناتوانی بانک‌ها در شرایط هجوم بانکی (Bank Run) است. هرچه میزان ذخیره بانک‌ها نزد بانک مرکزی(نرخ ذخیره قانونی) بیشتر باشد، قدرت وام‌دهی آنها کمتر شده و نقدینگی کل جامعه کاهش می‌یابد. کاهش نقدینگی در کل جامعه نیز بر بازار سرمایه تاثیرگذار است. ذخایر مازاد (excess reserves) در کنار ذخایر قانونی بر نقدینگی جامعه و قدرت وام دهی آنها اثر می‌گذارد.

از دیگر سیاست‌های بانک مرکزی در قبال بانک‌های زیرمجموعه که در سال‌های اخیر نیز خبرساز شده، رویکرد آن در قبال صورت‌های مالی بانک‌های تجاری بوده است. الزام این بانک‌ها به تهیه صورت‌های مالی خود بر اساس استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) سیاستی بوده که به شفافیت وضعیت نمادهای بانکی بازار سرمایه کمک شایانی کرده است. هر چند در ابتدای امر، مقاومت‌هایی از سوی بانک‌ها صورت گرفت و بسته بودن طولانی مدت این نمادها نیز باعث نارضایتی سهام‌داران گردید، اما در نهایت این رویکرد به سود بازار سرمایه خواهد بود.

بنگاه‌داری بانک‌ها همواره از فعالیت‌هایی بوده که به‌شدت مورد انتقاد کارشناسان واقع شده است. بانک‌ها به‌عنوان نهادهای اقتصادی، باید از اموری نظیری خرید و فروش املاک و مستغلات، واحدهای تولیدی و شرکت‌ها دوری کنند. از دلایل روی آوردن بانک‌ها به بنگاه‌داری می‌توان به قوانین و مقررات پولی و بانکی کشور، بدهی دولت به بانک‌ها و رد دیون، عدم توانایی واحدهای تولید در پرداخت تسهیلات دریافتی، عدم‌ وجود سیستم رتبه‌بندی و اعتبارسنجی مشتریان و درنتیجه افزایش معوقات بانکی اشاره کرد. بنگاه‌داری سبب قفل شدن قسمتی از منابع و سپرده‌ها و کاهش قدرت نقدشوندگی آن‌ها می‌شود و در بلندمدت رکود اقتصادی واحدهای تولیدی را به‌ دلیل کاهش قدرت تسهیلات‌دهی بانک‌ها به‌دنبال دارد. سیاست بانک مرکزی با هدف دوری زیرمجموعه­‌های خود از فعالیت‌های بنگاه‌داری، به دلیل سوددهی شرکت‌ها و تعدیلات مثبت نمادهای بانکی به دلیل فروش دارایی های ثابت خود، سبب رونق تولید و در نتیجه رونق بازار سرمایه می‌شود.

استفاده از پتانسیل بسیار بالای اوراق بهادار نظیر اوراق اختیار فروش تبعی (بیمه سهام)، تسهیلات مسکن، خزانه اسلامی نظیر اخزا، سلف و اجاره از جمله مواردی است که تا به حال بانک مرکزی توجه چندانی به آن نکرده است. اقداماتی نظیر تمرکز بانک مرکزی بر انتشار اوراق مشتقه به‌عنوان یکی از ارکان اصلی بازارهای مالی در دنیا، ایجاد قوانین و مقرارت تسهیل کننده برای استفاده از بانک‌ها به‌عنوان حمایتگر بازار سرمایه از طریق صندوق‌ها و تامین سرمایه‌ها، می‌­تواند به رونق بیشتر یکی از مهم­‌ترین بازوهای اقتصادی کشور کمک کند.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

104 پاسخ به “سیاست‌های بانک مرکزی در قبال بازار سرمایه”

 1. AL4089 گفت:

  سلام
  سلامت اقتصاد کشور خود وزنه سنگینی در اجرایی شدن قوانین اولیه دارد چرسد به رشد و هماهنگی با نظام بانک جهانی
  ممنون از مطالب تون

  ۰
 2. AN8477 گفت:

  سلام
  از مطلب خوبتون سپاسگزارم. امکانش هست در مورد بازار ثانویه ارز و ارتباطش با بازار سرمایه مطلبی جهت ارائه در بلاگ زحمت بکشید؟؟
  با سپاس

  ۰
 3. AL7637 گفت:

  چرا خود بانک ها سپرده های مردم در بورس سرمایه گذاری نمیکنن؟ این کار باعث رونق اقتصادی نمیشه؟ بازار سرمایه هم رونق پیدا میکنه

  ۰
 4. AL8268 گفت:

  شاخص کفایت سرمایه به عنوان یکی از مهم‌ترین سنجه‌ها و شاخص‌های تعیین‌کننده سلامت بانکی می‌تواند بانک مرکزی را در رسیدن به اهداف نظارتی خود رهنمون سازد.

  ۰
 5. AL1615 گفت:

  بسیار مطلب جالب و خواندنی بود.
  سوال من این است که چرا با این هم توانایی که به بانک مرکزی داده شده و نظارتی که می تونه داشته باشه بر بسیاری از عملکردهای بازار، خزانه بانک مرکزی خالی است؟ یا
  ذخایر ارزی بسیار اندکی داره یا اصلا نداره دیگه الان.

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام
   بانک مرکزی هر کشور باید به صورت کاملا مستقل عمل کند تا بتواند به صورت موفق سیاست های پولی و بانکی را اجرا نماید. عدم استقلال کامل بانک مرکزی سبب عملکرد ضعیف آن می شود. ضمن ان که طبق اعلام مسئولین، خزانه بانک مرکزی ذخایر کافی ارز را داراست و از نظر ذخایر طلا نیز در وضعیت مناسبی قرار دارد
   پر سود باشید

   ۰
 6. AG5766 گفت:

  باسلام وتشکر از مطالب مفیدتان.اگر ممکن است در مورد اکسپرت ها و کاربرد آن ها در بورس ایران هم مطلبی در بلاگ قرار دهید

  ۰
 7. AO0185 گفت:

  یک کارشناس اقتصادی بیان کردن اقتصاد یک زنجیره است همه چیز آن بهم ارتباط دارد. این نظمی که در زنجیره در حال حاضر شاهدیم نظمی مصنوعی است. به این مفهوم که پازل‌های ما همه بی نظم هستند، اما این بی نظمی‌ها کنار هم با فشار یک نظم صوری را شکل داده اند. یکی از قطعات پازل را بیرون بکشیم کل ساختار فرو می‌ریزد.»

  ۰
 8. AK7743 گفت:

  پاسخ تشریحی سوال ۹۷۰۶۰۳۵ را قرار دهید؟

  ۰
 9. AM7132 گفت:

  . در ایران با پیروی از سیاست پولی مبتنی بر کنترل کلهای پولی، تلاش می‌شود ضمن تامین نقدینگی مورد نیاز بخش‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری، از انبساط پولی نامتناسب با اهداف نقدینگی و تورم مندرج در برنامه‌های توسعه جلوگیری به عمل آید.

  ۰
 10. AN9388 گفت:

  صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانستند نقدینگی بازار را جمع کنند، ولی متاسفانه بانک مرکزی صندوق‌های با درآمد ثابت را به دلایلی متوقف کرده است، در حالیکه این صندوق ها می‌توانستند نقدینگی را از بازار جمع کنند.

  ۰
 11. AF9229 گفت:

  سلام. بهترین ساختار موجود برای یک بانک مرکزی درحال حاضر مربوط به کدام‌کشور است؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام
   بانک مرکزی امریکا (فدرال رزرو) از جمله بانک های مرکزی است که به صورت مستقل و کاملا کارشناسانه در زمینه های مختلف نظیر تعیین نرخ بهره عمل میکند. کشورهایی نظیر سوییس و انگلستان نیز که از نظر علوم مالی سرآمد هستند دارای ساختار بسیار منسجم و منظم در بانک مرکزی خود هستند

   ۰
 12. AG4980 گفت:

  هدایت نقدینگی- که ازعوامل اصلی نوسان قیمت ها وایجاد تورم -به سمت بازارسرمایه(بورس)نه تنها باعث جلوگیری از این شرایط پرافت واخیز میشود بلکه درراستای حمایت ازکالای داخلی باعث رونق صنایع داخلی نیز میشود.

  ۰
 13. AN4223 گفت:

  سلام
  با این مطلب موافق هستم
  بانک مرکزی با هدف دوری زیرمجموعه­‌های خود از فعالیت‌های بنگاه‌داری، به دلیل سوددهی شرکت‌ها و تعدیلات مثبت نمادهای بانکی به دلیل فروش دارایی های ثابت خود، سبب رونق تولید و در نتیجه رونق بازار سرمایه می‌شود.

  ۰
 14. AO4123 گفت:

  کاهش نرخ سود تسهیلات اعطایی به شرکتهای تولیدی نیز باعث رونق آنها خواهد شد.

  ۰
 15. AH2272 گفت:

  با سیاستهای بانک مرکزی وبه روز بودن ،،در ارزش افزوده یا کاهش ارزش شرکتهای بورس اوراق بهادار،
  تاثیرات را بهتر میتوان پیش بینی نمود..

  ۰
 16. AO0553 گفت:

  شفاف سازی اولین گام در مبازره با فساد هست، اگر با زیرساختهای مناسب صورت بگیرد سازنده هست.

  ۰
 17. امیر گفت:

  سلام با وجود تورم بانک مرکزی نمیتونه پول های مردم رو بصورت سپرده از بازار جمع کنه و این نقدینگی زیاد باز بر تورم می افزاید و موجب میشه که مردم با همون پول کمی که دارند به بازار سرمایه رو بیارن و سهام بخرن که خودش موجب رونق بورس و افزایش ارزش سهام میشه

  ۰
 18. AK8490 گفت:

  سلام در صورت امکان در بخش باشگاه اول هفته یک سبد پیشنهادی برای اعضا باشگاه بگذارید

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   سپاس از اینکه نظر خود را برای ما ثبت کردید. رسالت بآشگاه ارائه مشاوره و تحلیل نیست. در سایت همفکران سبد پیشنهادی ارائه می شود.

   ۰
 19. حسين محترمي گفت:

  سلام بانک مرکزی در طی این یکی دو سال اخیر برنامه مدونی در رابطه با ارز اراىه نکرده

  ۰
 20. AK4785 گفت:

  امیدوارم بانک مرکزی با پیش گرفتن سیاست های درست اقتصاد کشور را رونق بخشد

  ۰
 21. فرزاد گفت:

  از مشکلات اصلی بانک مرکزی در ایران میتوان به عدم داشتن سیاست های کلی مشخص و پایدار و همچنین عدم ارایه راه کار های مناسبتی میباشد...کنترل و مهار نقدینگی بیش از حد بر عهده ی بانک مرکزی میباشد که نتیجه ی عدم توجه به نقدینگی نتایج مرگ بار را به همراه دارد

  ۰
 22. AN9194 گفت:

  سلام بانک مرکزی در طی این یکی دو سال اخیر برنامه خوبی برای ارز و سکه نداشته است

  ۰
 23. AL4645 گفت:

  سلام
  آیا ورود بانک مرکزی به بازار ارز می تواند سازنده باشد؟ اگر بلی حتما تحلیل تون را بفرماید
  سپاس

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   از آنجایی که سایت بآشگاه، سایت مشاوره و تحلیلی نیست، لذا شما می‌توانید سوالات مربوط به صنایع و سهام های مختلف را از سایت hamfekran.com جویا شوید.
   باتشکر

   ۰
 24. AG9411 گفت:

  سلام وخسته نباشید.پاسخ تشریحی سوالات۹۷۰۶۰۴۱ و۹۷۰۶۰۴۰چیست؟به نظر پاسختان اشتباه وارد شده

  ۰
  • agah5 گفت:

   ضمن عرض سلام و احترام
   دوست عزیز پاسخ سوالات مطرح شده در بخش مسابقات و در صورت هر سوال وجود دارد. می توانید آن را مشاهده نمایید. پاسخ هر دو سوال با توجه به منابع مکتوب و اینترنتی در زمینه مالی و اقتصادی صحیح است.
   با تشکر

   ۰
 25. AG6841 گفت:

  سیاست های پولی که بانک مرکزی در این چند سال اخیر در پیش گرفته از طرفی باعث افزایش تورم و همچنین سرگردانی منابع مالی ر دست مردم شده است زیرا با بی برنامگی که در امر کاهش سود بانکها در پیش گرفت موجب گردید تا سرمایه های سپرده گذاری شده در بانکها به جای آنکه در امر تولید استفاده شود ویا به صورت منطقی کنترل شود باعث ایجاد تورم و تقاضای کاذب در برخی کالا ها و سرمایه گذاریهای غیر مولد جذب گردد

  ۰
 26. Abtin گفت:

  با سلام ممنون از گزارش خوبتون
  لطفاً در صورت امکان گزارشات تحلیلی با موضوع روز رو بیشتر کنید.
  قبلا یه سری گزارش درباره صنایع پتروشیمی و... می رفتید که دیدی خوبی به مخاطب می داد، لطفاً اون گزارشات رو دوباره راه بندازید.

  ممنون بازم

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که مطالب بلاگ بآشگاه برای شما سودمند بوده است.
   پیشنهاد شما را به مسئول مربوطه ارجاع خواهیم داد.
   باتشکر

   ۰
 27. AJ0796 گفت:

  با سلام... امتیاز و تخفیف نقدی فروش سهام خپارس امروز من در باشگاه لحاظ نشده... لطفا پیگیری بفرمایید، ممنون

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   امتیاز و ریال مربوط به انجام معاملات معمولا تا ۱ روز کاری زمان می برد.
   در صورتی که تا روز کاری بعد، این تغییرات در بآشگاه، اعمال نشد، لطفا اعلام نمایید تا پیگیری شود.
   با تشکر

   ۰
 28. AO3441 گفت:

  سلام معاملات زعفران به چه صورتیه؟

  ۰
 29. AL9500 گفت:

  با سلام ممنون از زحماتتون خواستم فقط تشکرکنم

  ۰
 30. AA3129 گفت:

  با سلام
  امتیاز و تخفیف نقدی فروش سهام خودرو۹۷/۰۶/۲۵در باشگاه لحاظ نشده

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   فرمایش شما صحیح است. از بابت این مشکل از شما پوزش می‌خواهیم لازم است اعلام کنیم که این مشکل به پشتیبانی بآشگاه اعلام شده و در حال پیگیری است.
   باتشکر از صبوری و همراهی شما

   ۰
 31. AK6013 گفت:

  سلام سوال ۹۷۰۶۰۴۰مشکل دارددر گزینه ۴ گفته شده مدت اعتبار اوراق تسه ۲ سال است در مطلبی که خودتان در تازه های بلاگ منتشر می کنید با عنوان ( اوراق گواهی تسهیلات مسکن در بورس ) ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ به وضوح در ۲ جا این مطلب (( مدت اعتبار اوراق صادره از تاریخ صدور به مدت دو سال و نیم است )) گذاشته شده است پس این گزینه نادرست میباشد..... و در ارتباط با گزینه ۲ که گفته شده پاسخ صحیح می باشد و طبق گفته شما باید مطلب نادرست باشد در همین عنوان ( اوراق گواهی تسهیلات مسکن در بورس ) ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ در قسمت (( نکات قابل توجه در مورد اوراق تسهیلات مسکن )) این مطلب نوشته شده برای جلوگیری از سودجویی‌های احتمالی و دستکاری های قیمتی و جلوگیری از نوسانگیری‌­های احتمالی اوراق تسه، شرکت فرابورس تدابیری را اندیشیده است، اوراق تسهیلات مسکن از ۲ تا ۴ ماه بعد از تاریخ خرید قابل فروش نیستند. .........پس گزینه ۲ صحیح می باشد. لطفا رسیدگی کنید؟؟؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   پاسخ تشریحی این سوال در بخش مسابقات سایت بآشگاه قرار گرفت.
   جهت اطلاعات بیشتر به سوال مربوطه در بخش مسابقات مراجعه بفرمایید.
   باتشکر

   ۰
 32. AJ8925 گفت:

  سلام سوال ۹۷۰۶۰۴۰مشکل دارددر گزینه ۴ گفته شده مدت اعتبار اوراق تسه ۲ سال است در مطلبی که خودتان در تازه های بلاگ منتشر می کنید با عنوان ( اوراق گواهی تسهیلات مسکن در بورس ) خلاف این موضوع نوشته شده می باشد.

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   پاسخ تشریحی این سوال در بخش مسابقات سایت بآشگاه قرار گرفت.
   جهت اطلاعات بیشتر به سوال مربوطه در بخش مسابقات مراجعه بفرمایید.
   باتشکر

   ۰
 33. AK0699 گفت:

  سلام
  من در تاریخ ۱۳۹۷/۰۶/۲۵ معامله داشتم ولی امتیاز و وجه نقد بابت این معاملات برای من در باشگاه اضافه نشد. لطفا پیگیری بفرمایید.

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   فرمایش شما صحیح است. از بابت این مشکل از شما پوزش می‌خواهیم لازم است اعلام کنیم که این مشکل به پشتیبانی بآشگاه اعلام شده و در حال پیگیری است.
   باتشکر از صبوری و همراهی شما

   ۰
 34. AK0699 گفت:

  سلام
  امروز با خرید بسته اعتباری موافقت نمیشه . میشه بفرمایید چرا؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام مشتری گرامی
   از آنجایی که از ۶۰ درصد دارایی که در کارگزاری آگاه دارید می‌توانید از اعتبار استفاده نمایید لذا میزان ارزش تضمین شما در کارگزاری آگاه کمتر از میزان اعتباری است که درخواست داده‌اید تا فعال گردد.
   به همین دلیل این درخواست از طرف کارگزار رد شده است.
   باتشکر

   ۰
 35. AK6013 گفت:

  سلام بنده پاسخ تشریحی را دیدم ولی قانع نشدم سوال ۹۷۰۶۰۴۰ تمام اعتراض من و دوستان دیگر گزینه ۴ قسمت اول آن مدت اعتبار اوراق تسه ۲ سال است میباشد شما اصلا در پاسخ تشریحی به آن اشاره نکردید حال یا در مطالبی که در تازه های بلاگ می نوسید اشتباه کرده اید یا در سوال ....چون در تازه های بلاگ (( مدت اعتبار اوراق صادره از تاریخ صدور به مدت دو سال و نیم است )) نوشته شده.

  ۰
  • agah5 گفت:

   ضمن عرض سلام و احترام
   دوست عزیز همان طور که در همه متون و منابع مالی و بازاری قابل مشاهده است، مدت اعتبار اوراق تسهیلات مسکن ۲ سال و این مدت با صلاحدید حد اکثر تا دو دوره ۶ ماهه قابل تمدید است. این به این معناست که این تمدید برای یک دوره ۶ ماهه نیز می تواند شود. لذا دلیل موجه و منطقی برای اشتباه بودن گزینه ۴ وجود ندارد. و گزینه صحیحی است.

   ۰
 36. AN9194 گفت:

  سلام سوال ۹۷۰۶۰۴۰ مشکل دارد

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   پاسخ تشریحی این سوال در بخش مسابقات سایت بآشگاه قرار گرفت.
   جهت اطلاعات بیشتر به سوال مربوطه در بخش مسابقات مراجعه بفرمایید.
   باتشکر

   ۰
 37. AN5557 گفت:

  سوال شماره ۹۷۰۶۰۴۹ رو هم چک کنید. جوابها رو قبل و بعد از تصحیح تغییر دادین

  ۰
  • agah5 گفت:

   ضمن عرض سلام و احترام
   دوست عزیز سوال دارای دو گزینه مشابه بود که در ابتدای انتشار اصلاح گردید.
   با تشکر از شما

   ۰
 38. AN8386 گفت:

  با سلام
  اطلاعاتی در خصوص تفاوت قیمت اصلی دلار و قیمت بازار و تاثیر آن در اقتصاد کشور لطف بفرمایید.
  و یا دلیل تفاوت قیمت دولتی دلار با قیمت آن در بازار کشور چیست ؟

  ۰
 39. AP0028 گفت:

  نمیشه بسته های اعتباری رو با پول خارجی خرید؟ حتما باید پول کسب بشه؟

  ۰
 40. AO2572 گفت:

  امیدوارم بانک مرکزی با پیش گرفتن سیاست های درست اقتصاد کشور را رونق بخشد

  ۰
 41. AJ4247 گفت:

  سلام رسوب این ماه برای من منظور نشده است

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در طول شهریورماه حساب معاملاتی شما به دلیل اعتبار ۵ میلیون تومانی، بدهکار بوده است. لذا برای حساب منفی رسوب میانگین منفی است و از این رو عددی برای این میانگین این نوع حسابها در نظر گرفته نمی شود.

   ۰
 42. AK3649 گفت:

  آیا بانک های زیر مجموعه بانک مرزی واقعا این سیاست هارو اجرا میکنن

  ۰
 43. AO0620 گفت:

  سلام بطور کلی سیاست های بانک مرکزی با توجه به محدودیت های چندین ساله اخیر و نگرش های کوتاه مدت همواره عملکرد ضعیفی داشته است

  ۰
 44. AA5921 گفت:

  با سلام

  خواهشمند است در زمانیکه کارگزاری آگاه و یا در باشگاه در پاسخ های ارائه شده به ابلاغیه های و اطلاعیه ها و قوانین و مقررات بورسی یا سایر قوانین عمومی و اختصاصی بطور عام اشاره یا استناد میگردد، بصورت خاص نیز لینکی از آن شماره های آنها همراه با متن یا آن ابلاغیه یا دستورالعمل یا بخشنامه و دستورالعمل استنادی را نیز برای دسترسی دقیقتر و سریعتر جهت مطالعه و بررسی آنها نیز بهمراه مطالب ارایه یا اعلام شده توسط باشگاه یا کارگزاری ارائه گردند.

  روز گذشته پیغامی از سوی کارگزاری در آسا تریدر ارسال گردید که در ارتباط با الاغیه ای از سوی سازمان بورس مبنی بر عدم پرداخت وجوه نقدی به بدهکاران توسط کارگزاری ها بوده که خواهشمند است ضمن ارسال تصویری از آن توضیحات بیشتری در این باب بدهید و بفرمایید مخاطب این ابلاغیه چه کسانی میگردند(تعریف مشخصی از بدهکاربودن افرادی که این ابلاغیه شامل حال آنها میگردد) .

  با تشکر

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   ممنون از اینکه نظرات خود را برای بهبود خدمات ارسال می‌فرمایید
   پیشنهاد شما به مسئول مربوطه جهت اعمال تغییرات، ارجاع داده شد.
   با تشکر

   ۰
 45. AO1519 گفت:

  امیدوارم وضعیت مشیت اقتصادی مردم با اتخاذ دستورالعمل های درست اقتصادی بهبودپیداکنه

  ۰
 46. AC5082 گفت:

  بانک مرکزی ما که اصلا عملکرد خوبی نداره یا شاید هم بدلیل برخی فشارهای سیاسی نمیخواد این وضعیت آشفته رو جمع کنه.
  در هر حال ممنون از مطلب مفید و قابل تأمل آگاه

  ۰
 47. AO1519 گفت:

  سلام
  لطفا مطلبی که توضیحات بسیار کاملی رو درمورد اخذ اعتبار و وام از باشگاه باشه ، درج کنید
  باسپاس

  ۰
 48. AO4515 گفت:

  سلام چرا گزینه های سوالات را اشتباه می نویسید بعد همون اشتباه را درستش می کنید و از قضا پاسخ درست هم همونه که اشتباه نوشتید. مانند سوال سالگرد کارگزاری آگاه با عنوان خوارک گازی پتروشیمی چیست؟ گزینه ۱ را نوشته بودید ننتان بعد تبدیلش کردید به متان که پاسخ صحیح بود. بخاطر همین اشتباه شما من پاسخ را پروپان انتخاب کردم.باید امتیازش را به من بدهید

  ۰
 49. AK1832 گفت:

  سلام امیدوارم وضع درست بشه

  ۰
 50. AO3441 گفت:

  سلام وجه نقد باشگاه چطور میشه دریافت کرد

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در قسمت خدمات بآشگاه، گزینه ثبت درخواست واریز وجه را انتخاب نمایید.
   در نظر داشته باشید که پس از برداشت وجه نقد بآشگاه، امکان واریز دستی وجود ندارد.

   ۰
 51. AO3441 گفت:

  ممنون.منظورتون از اینکه واریز دستی وجود نداره چیه
  یعنی در هرصورت میشه برداشت کرد

  ۰
 52. AP0964 گفت:

  بسیار خوب بود ممنونم سطح آگاهی من خیلی خوب شده

  ۰
 53. AK6766 گفت:

  سلام
  سلامت اقتصاد کشور خود وزنه سنگینی در اجرایی شدن قوانین اولیه دارد چرسد به رشد و هماهنگی با نظام بانک جهانی
  ممنون از مطالب تون

  ۰
 54. AO3441 گفت:

  سلام فروش فوری سهام بنظرم درست نیست.
  نظر شما در این باره چیه نگاه داریم یابفروشیم؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   از آنجایی که سایت بآشگاه، سایت مشاوره و تحلیلی نیست، لذا شما می‌توانید سوالات مربوط به صنایع و سهام های مختلف را از سایت hamfekran.com جویا شوید.
   باتشکر

   ۰
 55. AO5369 گفت:

  تورم به طورسنتی بربازارسرمایه تاثیردارد.بانک ها بهتراست به فکرکم کردن درصد خودباشند تا بنگاه داران کوچک بتوانند دربازاردوام بیارند.

  ۰
 56. AN7103 گفت:

  ممنونم که مطالبتون باعث افزایش معلوماتم شده

  ۰
 57. AJ3512 گفت:

  مرسی از اینکه تلاش میکنید برای پیشرفت دائمی. امیدوارم دائما پیشرفت داشته باشید

  ۰
 58. AO6626 گفت:

  ای کاش سیف زودتر عوض میشد تا اقتصاد نیمه جان کشور با او به ظلمات نمی رفت. خیلی بی تدبیری کرد متاسفانه.

  ۰
 59. AO6791 گفت:

  وجود بالای نقدینگی قابل پیش بینی بود، این یعنی دولت عمدا چنین وضعیتی بوجود آورده؟

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام
   علی رغم پیش بینی سونامی نقدینگی در جامعه توسط بسیاری از اقتصاددان ها اما عدم وجود برنامه ای منظم و منسجم برای جهت دادن به این نقدینگی باعث ایجاد تورم بالا در جامعه شده است

   ۰
 60. AP1535 گفت:

  با سلام
  بیتدبیری و بی برنامه گی بانک مرکزی به همه ضزر زده و کسی هم جواب گو نیست
  ممنون از مطالب مفیدتان

  ۰
 61. مهدی گفت:

  امیدوارم برنامه ریزی جهت شفافیت بیشتر و جذب سرمایه های سرگردان به بورس صورت بگیرد.

  ۰
 62. AJ1950 گفت:

  سلام علیکم وقت بخیر
  آیا برای مشتریان قدیمی کارگزاری آگاه در قرعه کشی سالروز تاسیس امکان برنده شدن وجود ندارد؟؟؟
  با تشکر فراوان

  ۰
 63. AE0039 گفت:

  مطالبتون بسیار عالیست و در هیچ سایت دیگه ایی مشابهش ندیدم

  ۰
 64. AR1181 گفت:

  بانک ها وضعیت خوبی ندارند

  ۰
 65. AJ1950 گفت:

  سلام علیکم وقت بخیر..
  مطالب مفید و جامعی بود. به نظرم اگر بانکها به افراد حقیقی و حقوقی تسهیلات را با سود کم ارائه کنند اقتصاد هم پیشرفت بسزایی میکند
  با تشکر از مطالب مفید تان.

  ۰
 66. AQ8632 گفت:

  باسلام
  آیا میشه به این موضوع از زوایه دیگه ای هم نگاه کنیم..اینکه اگر بانک مرکزی مانند خیلی از کشورهای دیگر با افتصاد شناور و بصورت مستقل عمل کند نتیجه اون در اقتصاد و بازار سرمایه چه خواهد شد؟؟و آیا فرضا این اتفاق در ۱۰ سال یا ۵۰ سال دیگر در کشور ما خواهد افتاد یا نه..؟؟

  ۰
 67. مسعود گفت:

  با سلام
  بی شک استقلال بانک مرکزی می تواند ضامن اجرای هر سیاست مالی و پولی باشد و دخالت دولت از این امر جلوگیری می نماید.

  ۰
 68. AA4968 گفت:

  سلام منظورتون از پدیده Bank Run چیه؟

  ۰
  • operator2 گفت:

   سلام
   bank run
   یا هجوم بانکی زمانی اتفاق می افتد که عده ای زیادی از مردم و سپرده گذاران یک بانک در فاصله زمانی کم از هم یا به طور همزمان، از بیم ریسک های پیش رو، شروع به برداشت نقدینگی خود از ان بانک می کنند و دارایی خود را به دارایی امن تر (نظیر فلزات گرانبها)تبدیل می کنند.در نتیجه بانک مذکور در خطر ورشکستگی قرار می گیرد.

   پر سود و موفق باشید

   ۰
 69. AU0902 گفت:

  این بازار بورس به شدت به سیاست­های بانک مرکزی وابسته است.

  ۰
 70. AW3964 گفت:

  بهترین سیاست راهنمایی کردن نقدینگی سرگردان به بازار بورس هست.

  ۰
 71. AU0902 گفت:

  با سلام
  خوشحالم که مطالب بلاگ بآشگاه برایبندهسودمند بوده !!!

  ۰
 72. AU0902 گفت:

  با سلام
  تاثیر سیاستهای بانک مرکزی بر بازار سرمایهطوری هست که تورم به‌طور سنتی بر بازار سرمایه، آتی، سهام و … تاثیر مثبت دارد

  ۰
 73. AU0902 گفت:

  با سلام
  تغییرات نرخ ارز و مخصوصاً دلار، همواره تاثیراتی را بر اقتصاد جوامع مختلف از جمله ایران داشته است.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: